Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ChrisL τελικά σου άρεσε ή όχι το τελευταίο Κόμιξ; Δεν ήσουν πολύ ξεκάθαρος :lol:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ Rorschach Έχω την εντύπωση οτι ακόμα και ο αρχηγός των Μικράτσι θα έβγαινε από τα (λιγοστά) ρούχα του διαβάζοντας αυτό το ΚΟΜΙΞ και θα το έκαιγε δίπλα στο τοτέμ για εξαγνισμό.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μου αρεσει ο Βαν Χορν γιατι ειναι σουρεαλιστης.

Ο Ντοναλντ και οι υπολοιποι χαρακτηρες εχουν παντα ενα ψυχοπαθες και ειρωνικο υφακι στις ιστοριες του.

Εχει πρωτοτυπο στυλ.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Rorschach Έχω την εντύπωση οτι ακόμα και ο αρχηγός των Μικράτσι θα έβγαινε από τα (λιγοστά) ρούχα του διαβάζοντας αυτό το ΚΟΜΙΞ και θα το έκαιγε δίπλα στο τοτέμ για εξαγνισμό.

Μου άρεσε αυτή η απάντηση :lol: Πάντως εάν κάτσουμε και βγάλουμε την ιστορία του Ρόσα με τα άρθρα της μένουν 71 σελίδες στο περιοδικό... Βάλτε άλλη μια 10σέλιδη με άρθρο και έχουμε ένα ΚΟΜΙΞ 82 σελίδων τύπου Τερζόπουλου των τελευταίων χρόνων... Σαν αυτό :D

 

gr_kx_0260a_001.jpg

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Λοιπές παρατηρήσεις:

 

- Και γω βλέπω δύσκολο να εκδώσουν άπαντα Σκάρπα, εκτός αν κάτσουν και επεξεργαστούν τους τόμους ανάλογα για να βγούν πιο λίγες οι σελίδες κλπ αλλά και πάλι δεν ξέρω αν οι πωλήσεις θα είναι ικανοποιητικές. Anw, ίσως δούμε τόμους με τα άπαντα του Ρόσα και εν συνεχεία τόμους με διάφορες άκυρες ιστορίες με χρονολογίες από άκυρους σχεδιαστές χωρίς συνοδευτικά άρθρα τύπου Βιβλιοθήκη Κόμιξ; Δεν ξέρω. :P

 

- Μπορεί να έκραζα το ΚΟΜΙΞ του Τερζό αλλά τείνω να άλλαξω γνώμη. xD Διαβάζω τα αδιάβαστα ΚΟΜΙΞ που έχω από το τέυχος 277 και μετά, έχω φτάσει στο 280 και μπορώ να πω πως δεν είναι τόσο χάλια τα τεύχη αυτά. Μάγκες δεν ξέρω αλλά ακόμα και οι δεκασέλιδες που βάζει ως κεντρικές έχουν το ενδιαφέρον τους. Firstly, σε κάποια τεύχη αυτής της περιόδου έβαζε διπλό Μπαρκς, μια κλασική δεκασέλιδη του και μια με τους Μικρούς Εξερευνητές. Senondly και πιο συγκεκριμένα, στο τεύχος 277 η κεντρική 11σέλιδη ιστορία του Μάρκο Ρότα ήταν αρκετά καλή. Στο 278 έχουμε τη Νύχτα των Σαρακηνών και πρόκετε για μια πολυσέλιδη ιστοριάρα του Ρότα ενώ στο 279 έχουμε την Έμμονη Ιδέα ως κεντρική ιστορία, που αν και 10σέλιδη είναι ιστοριάρα με μεστό σενάριο (στο inducks έχει 7.5 και όχι αδίκως). Anw, αν δεν δεις τα χειρότερα δεν εκτιμάς αυτά που έχεις. Τότε κράζαμε το κόμιξ του Τερζό, αυτό που βλέπω τώρα από τις 84 σελίδες αυτών των τευχών είναι ότι τουλάχιστον 2 δεκασέλιδες αξίζουν με τα χίλια να διαβαστούν (μια η κεντρική και μια του Μπαρκς) ενώ και κάποιες από τις συμπληρωματικές ιστορίες είναι αρκετά καλές επίσης (εκτός από Βίκαρ ίσως). 

 

- Η καθημερινή αυτό που κάνει με το ΚΟΜΙΞ της τώρα είναι η δημοσιευση ΟΛΩΝ των μεγάλων περιπετειών (20σελίδες +) που σχεδίασε ο Ντον Ρόσα χρονολογικά από το ξεκίνημα του. Ουσιαστικά δλδ στο ημερολόγιο είχαμε τις 12 πρώτες ιστορίες που σχεδίασε, δεν είναι τυχαίες. Αυτό με τρομάζει λίγο, μήπως και η καθημερινή κάνει δημοσίευση όλων των μεγάλων ιστοριών στο ΚΟΜΙΞ, οπότε έχουμε ακόμα πολλά 12μηνά να δούμε. Αν είναι απλώς μια "διαφήμιση" για τα άπαντα του του χρόνου το καλοκαίρι έχει καλώς, αλλιώς... we are fucked. :P

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Και γω δε θυμαμαι το ΚΟΜΙΞ του Τερζο να ειχε πεσει ποτε τοσο χαμηλα.

 

Πλεον,βαζει μια καλη κεντρικη ιστορια που εχουμε ξαναδιαβασει και οι υπολοιπες σχεδον παντα ειναι σαβουρες.

 

Αντε να βαλει καμια δεκασελιδη Μπαρκς,ή αντε να τυχει οι αταλαντοι τυπου Χαλας και δε συμμαζευεται να γραψουν μια αξιοπρεπη ιστορια.

 

Το ΜΜ ειναι σκαλες καλυτερο.

 

Μπορει το επομενο βημα μετα την εκδοση της βιβλιοθηκης ΚΟΜΙΞ,να ειναι η συνεχιση των editors choice με ιστοριες απο τα πρωτα ΜΜ της Β' περιοδου.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5345
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6072 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Είναι μια ωραία ιδέα αλλά ο Σκάρπα έφτιαξε και ιστορίες πέρα από τα παπιά και τα ποντίκια... Πιστεύω ότι εδώ θα πουλήσουν ιδιαίτερα μαζί με αυτές τις ιστορίες που είπα... Για αυτό είναι τόσοι οι τόμοι του. Το καλύτερο θα ήταν να πάρουν τις ιστορίες με τα παπιά και τα ποντίκια και να έχουμε μια έκδοση μόνο με αυτές...

 

Ακόμη κι έτσι περίπου θα κοπούν 2 τόμοι από τους 51... Δύσκολο εγχείρημα πάλι! 49 τόμοι των 364 σελίδων!  Εγώ θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος αν έβγαζαν είτε μόνο αδημοσίευτες (πράγμα σχεδόν αδύνατο) είτε γενικά τις καλύτερες του ανά περίοδο σε ένα λογικό αριθμό τόμων.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι δυνατο να εκδοσει η Καθημερινη τους τομους με τροποποιησεις.Ισως υπαρχει περιορισμος στη συμφωνια που πιθανον κανει με τους ιταλους και την Ντισνευ.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3291 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το κομιξ επι τερζοπουλου ποτε δεν ειχε φτασει σε επιπεδο μεγαλου / σουπερ μικυ... Τωρα οπως το βλεπω με την καθημερινη μπορει να γινει και χειροτερο απο τα 2 αυτα περιοδικα :P.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31713
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  37
  • Reputation:   141
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ε οχι και κακος ο Σκαρπα ρε παιδια...Τουλαχιστον ολες οι ιστοριες που ειχαν βγει στο Τερζοκομιξ ηταν ε-ξαι-ρε-τι-κες!!

 

 

Διπλο μυστηριο του φαντασματος,κολοσσος του νειλου,μυστηριο παστων γαριδων,Ντοναλντ μακ ντακ(εκεινη με το καρναβαλι),το κυνηγι του θησαυρου(υπερκλασικα),χρυσος κληρονομος,ανθρωπος απο του ουλα ουλα και πολλες αλλες!!

Επεξεργασία από MedDr
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ακόμη κι έτσι περίπου θα κοπούν 2 τόμοι από τους 51... Δύσκολο εγχείρημα πάλι! 49 τόμοι των 364 σελίδων!  Εγώ θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος αν έβγαζαν είτε μόνο αδημοσίευτες (πράγμα σχεδόν αδύνατο) είτε γενικά τις καλύτερες του ανά περίοδο σε ένα λογικό αριθμό τόμων.

Είναι αρκετές οι ιστορίες του Σκαρπα χωρις παπια και ποντίκια και κάποιες από αυτές μεγάλες... Και όμως θα ήμουν ευχαριστημένος με τομ΄άκια που θα είχαν τις καλύτερες ιστορίες του.

 

Και γω δε θυμαμαι το ΚΟΜΙΞ του Τερζο να ειχε πεσει ποτε τοσο χαμηλα.

 

Πλεον,βαζει μια καλη κεντρικη ιστορια που εχουμε ξαναδιαβασει και οι υπολοιπες σχεδον παντα ειναι σαβουρες.

 

Αντε να βαλει καμια δεκασελιδη Μπαρκς,ή αντε να τυχει οι αταλαντοι τυπου Χαλας και δε συμμαζευεται να γραψουν μια αξιοπρεπη ιστορια.

 

Το ΜΜ ειναι σκαλες καλυτερο.

 

Μπορει το επομενο βημα μετα την εκδοση της βιβλιοθηκης ΚΟΜΙΞ,να ειναι η συνεχιση των editors choice με ιστοριες απο τα πρωτα ΜΜ της Β' περιοδου.

Καλά υπάρχουν τεύχη του Τερζο που είναι στα χαμηλά.. Απλά η Καθημερινή βάζει συνεχής ανατύπωση, πράγμα κακό, + 4-5κλασσάτες ιστορίες όπως είπες... Μπαρκς έχουμε να δούμε από το υπέροχο ΚΟΜΙΞ 18 :P Τα editor choice από ότι φαίνεται βγαίνουν 1 κάθε χρόνο. Όσο για τη Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ αποτελεί μυστηρίο διότι τα τομμάκια της είναι μόνο 6... Άρα κάτι άλλο θα παίξει...

 

Λοιπές παρατηρήσεις:

 

- Και γω βλέπω δύσκολο να εκδώσουν άπαντα Σκάρπα, εκτός αν κάτσουν και επεξεργαστούν τους τόμους ανάλογα για να βγούν πιο λίγες οι σελίδες κλπ αλλά και πάλι δεν ξέρω αν οι πωλήσεις θα είναι ικανοποιητικές. Anw, ίσως δούμε τόμους με τα άπαντα του Ρόσα και εν συνεχεία τόμους με διάφορες άκυρες ιστορίες με χρονολογίες από άκυρους σχεδιαστές χωρίς συνοδευτικά άρθρα τύπου Βιβλιοθήκη Κόμιξ; Δεν ξέρω. :P

 

- Μπορεί να έκραζα το ΚΟΜΙΞ του Τερζό αλλά τείνω να άλλαξω γνώμη. xD Διαβάζω τα αδιάβαστα ΚΟΜΙΞ που έχω από το τέυχος 277 και μετά, έχω φτάσει στο 280 και μπορώ να πω πως δεν είναι τόσο χάλια τα τεύχη αυτά. Μάγκες δεν ξέρω αλλά ακόμα και οι δεκασέλιδες που βάζει ως κεντρικές έχουν το ενδιαφέρον τους. Firstly, σε κάποια τεύχη αυτής της περιόδου έβαζε διπλό Μπαρκς, μια κλασική δεκασέλιδη του και μια με τους Μικρούς Εξερευνητές. Senondly και πιο συγκεκριμένα, στο τεύχος 277 η κεντρική 11σέλιδη ιστορία του Μάρκο Ρότα ήταν αρκετά καλή. Στο 278 έχουμε τη Νύχτα των Σαρακηνών και πρόκετε για μια πολυσέλιδη ιστοριάρα του Ρότα ενώ στο 279 έχουμε την Έμμονη Ιδέα ως κεντρική ιστορία, που αν και 10σέλιδη είναι ιστοριάρα με μεστό σενάριο (στο inducks έχει 7.5 και όχι αδίκως). Anw, αν δεν δεις τα χειρότερα δεν εκτιμάς αυτά που έχεις. Τότε κράζαμε το κόμιξ του Τερζό, αυτό που βλέπω τώρα από τις 84 σελίδες αυτών των τευχών είναι ότι τουλάχιστον 2 δεκασέλιδες αξίζουν με τα χίλια να διαβαστούν (μια η κεντρική και μια του Μπαρκς) ενώ και κάποιες από τις συμπληρωματικές ιστορίες είναι αρκετά καλές επίσης (εκτός από Βίκαρ ίσως). 

 

- Η καθημερινή αυτό που κάνει με το ΚΟΜΙΞ της τώρα είναι η δημοσιευση ΟΛΩΝ των μεγάλων περιπετειών (20σελίδες +) που σχεδίασε ο Ντον Ρόσα χρονολογικά από το ξεκίνημα του. Ουσιαστικά δλδ στο ημερολόγιο είχαμε τις 12 πρώτες ιστορίες που σχεδίασε, δεν είναι τυχαίες. Αυτό με τρομάζει λίγο, μήπως και η καθημερινή κάνει δημοσίευση όλων των μεγάλων ιστοριών στο ΚΟΜΙΞ, οπότε έχουμε ακόμα πολλά 12μηνά να δούμε. Αν είναι απλώς μια "διαφήμιση" για τα άπαντα του του χρόνου το καλοκαίρι έχει καλώς, αλλιώς... we are fucked. :P

-Ο Σκαρπα είναι ο τρίτος πιο γνωστός στην Ελλάδα πάντως :P

 

-Τα τεύχη 277-280 είναι καλά και έχουν κάποιες εξαιρέσεις. 

  • ΚΟΜΙΞ 277: Μου άρεσε η ιστορία του Ρότα Το Τρύπιο Δολλάριο.Την είχα διαβάσει αρκετές φορές θυμάμαι.
  • ΚΟΜΙΞ 278: Πάλι ωραίο ιστορία αλλά δεν θα συγχωρέσω το γεγονός ότι μας το πάσαρε διπλό τεύχος μαζί με το cars 2...
  • ΚΟΜΙΞ 279: Έχει μια από τις αγαπημένες μου ιστορίες με την Μάτζικα και ίσως την καλύτερη από αυτές που έχει κάνει ο Γίππες. Το Uncle Scrooge 400 είχε ένα υπέροχο εξώφυλλο πανέμορφο που κακώς δεν χρησιμοποιήθηκε και μπήκε το εξώφυλλο του Nadorp...
  • ΚΟΜΙΞ 280: Δεν θυμάμαι κάτι ιδιαίτερο σε αυτό τευχάκι...

-Δεν είναι και τόσες πολλές εάν βγάλουμε το Βίο και Τα Χαμένα Επεισόδια οι 20+ σελίδων οι ιστορίες... Νομίζω άντε να μας απασχολήσουν 1 χρόνο ακόμα και κάτι ψηλά αλλά αυτό ούτε που θέλω να το σκέφτομαι... Ακόμα όμως ξεχνάμε κάτι... Όλες οι ιστορίες που μπήκαν, μπήκαν με ένα νέο εξώφυλλο από το ημερολόγιο. Τέτοια εξώφυλλα μένουν λίγα πλέον όπως φαίνεται από εδώ.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λυπάμαι που το λέω αλλά ΜΗΝ περιμένετε να δείτε Βιβλιοθήκη  Ρομάνο Σκάρπα !

Πρώτο και βασικότερο είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ !Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να κάνει επιλογή ποιές ιστορίες του τόμου θα βάλει και ποιές θα αφαιρέσει άσε που σ΄αυτήν την περίπτωση θα ήταν ημιτελής.

Δεύτερο ο Ρομάνο Σκάρπα δεν είναι του επιπέδου Μπαρκς ή Ρόσα σ΄αυτό όλοι συμφωνούμε οπότε η ποιότητα σ΄αυτήν την περίπτωση είναι το πρόβλημα!

Αν η καθημερινή ακολουθήσει το παράδειγμα της ιταλικής έκδοσης θα είναι γιατί θα έχει έτοιμο υλικό ,αμφιβάλλω αν μπορούν να κάνουν τέτοιες προσπάθειες μόνοι τους π.χ. Τα άπαντα του Πωλ Μάρει (λέμε τώρα).

Εμένα σαν αναγνώστη μου αρέσουν οι ωραίες και προσεγμένες εκδόσεις αλλά καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει ΧΡΗΜΑ ή ΜΕΡΑΚΙ (με όποια σειρά θέλετε) για να δούμε στην Ελλάδα τέτοιες εκδόσεις!Επίσης καλό θα ήταν να εκδίδουν ΦΡΕΣΚΙΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ !Αν είναι να εκδίδουν ιστορίες του Σκάρπα δεκαετίας 50 ,60  70  ( όπως το χρυσό στέμμα  στον τόμο 46)σωθήκαμε !

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

σε παλιότερο μέιλ που τους είχα στείλει και τους είχα προτείνει τη Βιβλιοθήκη Σκάρπα μου είχαν απαντήσει ότι είναι πολύ καλή ιδέα και τη σκέφτονται για το μέλλον, άρα μάλλον δε θα τη δούμε ποτέ να εκδίδεται  :yahoo: και νομίζω ότι θα επενδύσω τα χρήματά μου να αποκτήσω την Ιταλική έκδοση παρά να τα ξοδεύω σε ΚΟΜΙΞ, Σούπερ Μίκυ κλπ...θα είναι μια καλή ευκαιρία να μάθω και μια ξένη γλώσσα που δε γνωρίζω και να διαβάσω και αγαπημένες μου ιστορίες από τον αγαπημένο μου δημιουργό

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

σε παλιότερο μέιλ που τους είχα στείλει και τους είχα προτείνει τη Βιβλιοθήκη Σκάρπα μου είχαν απαντήσει ότι είναι πολύ καλή ιδέα και τη σκέφτονται για το μέλλον, άρα μάλλον δε θα τη δούμε ποτέ να εκδίδεται  :yahoo: και νομίζω ότι θα επενδύσω τα χρήματά μου να αποκτήσω την Ιταλική έκδοση παρά να τα ξοδεύω σε ΚΟΜΙΞ, Σούπερ Μίκυ κλπ...θα είναι μια καλή ευκαιρία να μάθω και μια ξένη γλώσσα που δε γνωρίζω και να διαβάσω και αγαπημένες μου ιστορίες από τον αγαπημένο μου δημιουργό

Είσαι στο μυαλό μου!

Πρέπει οπωσδήποτε  να μάθω ιταλικά -γαλλικά ,επιστροφή στα θρανία!

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2778 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δεύτερο ο Ρομάνο Σκάρπα δεν είναι του επιπέδου Μπαρκς ή Ρόσα σ΄αυτό όλοι συμφωνούμε οπότε η ποιότητα σ΄αυτήν την περίπτωση είναι το πρόβλημα!

 

Δε συμφωνω, απλως μια μεγαλη μεριδα των αναγνωστων (οι πιο νεοι μαλλον επηρεαστηκαν απο το ΚΟΜΙΞ που λιβανιζε συνεχεια Ροσα και Μπαρκς) εχουν μια προκαταληψη υπερ αυτων των δυο, και κατα των ιταλων.

 

Και ο Μπαρκς και ο Ροσα εχουν αδιαφορες και μετριες ιστοριες, οπως ολοι οι δημιουργοι.

 

Τον Σκαρπα θα τον εβαζα ισαξιο με τον Μπαρκς και λιγο πιο πανω απο τον Ροσα.

 

@ΚΟΜΙΞ

 

Τοσα χρονια που διαβαζω κομικς της Ντισνευ,δεν εχει πεσει στα χερια μου ενα εντυπο τοσο κακο οσο το ΚΟΜΙΞ της Β' Περιοδου.

 

Το αγοραζω και θα το αγοραζω (για συναισθηματικους λογους κυριως), αλλα με καθαρα λογικα κριτηρια δεν αξιζει!

Επεξεργασία από Συλλεκτης
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

O Σκάρπα έχει τεράστιο αριθμό μέτριων και κακών ιστοριών. Ούτε οι κορυφαίες του είναι ισάξιες με τις κορυφαίες του Μπαρκς και του Ρόσα.

Τον βάζω πολύ κάτω από αυτούς τους δύο, και αρκετά κάτω ακόμα και από τον Κάστυ.

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3291 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μια αλλη καλη ιδεα, αντι για μια νεα βιβλιοθηκη θα ηταν να δινονταν καθε εβδομαδα τομοι με μια η περισσοτερες επιλεγμενες καλες ιστοριες ανεξαρτητως χωρας προελευσης, αρκει η ποιοτητα τους να ειναι εγγυημενη!

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9669
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Μια αλλη καλη ιδεα, αντι για μια νεα βιβλιοθηκη θα ηταν να δινονταν καθε εβδομαδα τομοι με μια η περισσοτερες επιλεγμενες καλες ιστοριες ανεξαρτητως χωρας προελευσης, αρκει η ποιοτητα τους να ειναι εγγυημενη!

Υπάρχει τέτοια έκδοση και λέγεται ΚΟΜΙΞ!

Επεξεργασία από jimakoszs97
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δε συμφωνω, απλως μια μεγαλη μεριδα των αναγνωστων (οι πιο νεοι μαλλον επηρεαστηκαν απο το ΚΟΜΙΞ που λιβανιζε συνεχεια Ροσα και Μπαρκς) εχουν μια προκαταληψη υπερ αυτων των δυο, και κατα των ιταλων.

 

Και ο Μπαρκς και ο Ροσα εχουν αδιαφορες και μετριες ιστοριες, οπως ολοι οι δημιουργοι.

 

Τον Σκαρπα θα τον εβαζα ισαξιο με τον Μπαρκς και λιγο πιο πανω απο τον Ροσα.

 

@ΚΟΜΙΞ

 

Τοσα χρονια που διαβαζω κομικς της Ντισνευ,δεν εχει πεσει στα χερια μου ενα εντυπο τοσο κακο οσο το ΚΟΜΙΞ της Β' Περιοδου.

 

Το αγοραζω και θα το αγοραζω (για συναισθηματικους λογους κυριως), αλλα με καθαρα λογικα κριτηρια δεν αξιζει!

Προσωπικά δεν είμαι κατά του Σκαρπα αλλά ισάξιος με τον Μπαρκς δεν είναι. Ο μόνος που ίσως είναι στο ίδιο επίπεδο με τον μεγάλο δάσκαλο είναι Γκοτφρεντσον. 

 

Για τα τεύχη 19-26 συμφωνώ αλλά για τα τεύχη 1-18 διαφωνώ κάθετα! Σε εκείνα τα τεύχη είδαμε πολύ ωραίο υλικό!

 

O Σκάρπα έχει τεράστιο αριθμό μέτριων και κακών ιστοριών. Ούτε οι κορυφαίες του είναι ισάξιες με τις κορυφαίες του Μπαρκς και του Ρόσα.

Τον βάζω πολύ κάτω από αυτούς τους δύο, και αρκετά κάτω ακόμα και από τον Κάστυ.

Αυτό είναι αλήθεια. Ο Σκάρπα έχει πολλές μέτριες και κακές ιστορίες. Ο Μπαρκς έχει λίγες και το ίδιο και ο Ρόσα καθώς ο Ρόσα έκανε μόνο 90... Πραγματικά ο Κάστυ είναι το κάτι άλλο. Έχει που ο Σκάρπα δεν το έχει. Αυτό το ταλέντο στο σενάριο να παίρνει στοιχεία και χαρακτήρες από την εποχή του Γκοτφρεντσον και τα φέρνει στο σήμερα με τόση μαεστριά. Ξέρει να χειρίζεται τον Μίκυ υπερβολικά καλά.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3291 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μιλαω για εκδοση - τομο με εξ ολοκληρου επιλεγμενες ιστοριες. Δηλαδη να ειναι κατι αναμεσα σε μεγαλα σηριαλ και editor choise...

 

Οσο για το κομιξ συγγνωμη αλλα δε θεωρω οτι ειναι πλεον περιοδικο επιλεγμενων ιστοριων οταν η μια ιστορια του ειναι καλη και οι αλλες εξι ειναι χαλια μαυρα.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συνεχίζετε όμως να αγοράζετε το Κόμιξ! Καλά να πάθετε :lol:

Και το 2017 αναδημοσιεύσεις!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μιλαω για εκδοση - τομο με εξ ολοκληρου επιλεγμενες ιστοριες. Δηλαδη να ειναι κατι αναμεσα σε μεγαλα σηριαλ και editor choise...

 

Οσο για το κομιξ συγγνωμη αλλα δε θεωρω οτι ειναι πλεον περιοδικο επιλεγμενων ιστοριων οταν η μια ιστορια του ειναι καλη και οι αλλες εξι ειναι χαλια μαυρα.

Είναι μια όμορφη ιδέα που ήταν ωραίο να την βλέπαμε του χρόνου αλλά με την Καθημερινή δεν ξέρεις...

 

Όσον αφορά το ΚΟΜΙΞ να προσθέσω και επιλεγμένων δημιουργών. Έχω βαρεθεί να βλέπω:

  • Νόελ Βαν Χορν
  • Ουίλλιαμ Βαν Χορν
  • Χαυμανς
  • Πωλ Χαλας
  • Άσχετους σχεδιαστές]
  • Βίκαρ

Άσχετο αλλά από το φβ της Καθημερινής απάντηση σε σχόλιο για το εάν ο τόμος 47 είναι ο τελευταίος ή ο προτελευταίος: Καλησπέρα, είναι ο προτελευταίος τόμος

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3291 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Συνεχίζετε όμως να αγοράζετε το Κόμιξ! Καλά να πάθετε :lol:

Και το 2017 αναδημοσιεύσεις!

Ευελπιστω οτι θα ειναι μονο 1 ο χρονος των αναδημοσιευσεων.... Αν συνεχιστει για 2η χρονια τοτε προφανως και θα το κοψω :P
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευελπιστω οτι θα ειναι μονο 1 ο χρονος των αναδημοσιευσεων.... Αν συνεχιστει για 2η χρονια τοτε προφανως και θα το κοψω :P

 

Αφού πρώτα θα τους έχεις ενθαρρύνει με τα 3,5€/μήνα να συνεχίσουν τις αναδημοσιεύσεις :)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προσωπικά δεν είμαι κατά του Σκαρπα αλλά ισάξιος με τον Μπαρκς δεν είναι. Ο μόνος που ίσως είναι στο ίδιο επίπεδο με τον μεγάλο δάσκαλο είναι Γκοτφρεντσον. 

 

Ποιος Γκότφρεντσον...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33877
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ποιος Γκότφρεντσον...

 

Ο γιός του φίλου του....μεγάλου  ;)

Επεξεργασία από ChrisL
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  52
  • Reputation:   222
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3729 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εγώ πιστεύω πως για να εκδοθεί μια βιβλιοθήκη στην Ελλάδα, θα πρέπει να έχει κυκλοφορήσει ολοκληρωμένη στο εξωτερικό. Δεν πιστεύω στην Ελλάδα να υπάρχουν άνθρωποι που να στήσουν από το μηδέν μια βιβλιοθήκη, με κείμενα, αφιερώματα, φωτογραφίες κλπ. Η βιβλιοθήκη του Γκότφρεντσον θα ήταν μια πολύ καλή κυκλοφορία, με την προϋπόθεση ότι γίνει μετάφραση της αμερικάνικης που ξεκίνησε επί Τερζόπουλου. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο αυτές οι ιστορίες μπορούν να συγκινήσουν το ευρύ κοινό, δεδομένου ότι είναι πολύ παλιές και ασπρόμαυρες. Επίσης, το έργο δεν είναι ολοκληρωμένο ακόμη. Ακόμη και να κυκλοφορούσαν τη βιβλιοθήκη εδώ, θα έμενε ελλιπής και θα έπρεπε κάθε χρόνο να συμπληρώνουν με έκτακτους νέους τόμους. Από την άλλη, δεν ξέρω αν μπορούν να συμπεριλάβουν ως ένθετο σε εφημερίδα βιβλία που στην Αμερική πωλούνται με 25 δολλάρια.

 

Από την άλλη, μια βιβλιοθήκη Ρόσα θα είχε νόημα μόνο αν γινόταν σωστά, με αφιερώματα, συνεντεύξεις, φωτογραφίες κλπ και όχι όπως επί Τερζόπουλου (που εκτός των άλλων έλλειπε και μια ιστορία). Δεδομένου όμως ότι ο Ρόσα μπαίνει πλέον στο Κόμιξ, θεωρώ απίθανο να βγει άμεσα και σε βιβλιοθήκη. Όπως δείχνουν τα πράγματα, θα ξαναβγούν πρώτα όλες οι ιστορίες στο Κόμιξ και μετά βλέπουμε.

 

Από κει και πέρα, ο Σκάρπα έχει ήδη έτοιμη ολοκληρωμένη βιβλιοθήκη στην Ιταλία και είναι σαφέστατα ένας από τους κορυφαίους σχεδιαστές, με αρκετούς δικούς του χαρακτήρες και άπειρες ιστορίες. Μπορεί να μην είναι το ίδιο καλές με του Μπαρκς, αλλά είναι αξιοπρεπέστατες και πάρα πολλές είναι αδημοσίευτες στην Ελλάδα. Μου κάνει εντύπωση ας πούμε που ιστορίες σαν αυτή:

 

https://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL++206-AP

 

δεν έχουν κυκλοφορήσει ούτε μία φορά στην Ελλάδα, σε κανένα περιοδικό! Πιστεύω πως ο Σκάρπα είναι αρκετά οικείος στο ελληνικό κοινό και θα πουλήσει πολύ, ακόμα και σε ανθρώπους που δεν πολυασχολείται πλέον με κόμικς, αλλά τα διάβαζαν στο παρελθόν.

 

Άλλες επιλογές θα ήταν να κυκλοφορήσουν στριπ του Αλ Ταλιαφέρρο ή θεματικές ιστορίες όπως πχ. όλες οι κλασσικές ιστορίες του Φάντομ Ντακ, πράγμα που μάλλον είναι απίθανο.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29848
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  52
  • Reputation:   222
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3729 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μήπως ο λόγος που δημοσιεύονται τόσο μέτριες ιστορίες είναι το κόστος; Με άλλα λόγια, ίσως για να μπορέσει ένα περιοδικό να δημοσιεύσει μια ιστορία πρέπει να πληρώσει ένα αντίτιμο στη Disney, ανάλογα με τη δημοτικότητά της. Οπότε αν μπει ένας Ρόσα που είναι ακριβός, θα πρέπει όλες οι υπόλοιπες να είναι όσο το δυνατόν φτηνότερες (άρα και χειρότερες), για να κρατηθεί η τιμή χαμηλή.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπορεί να μου πει κάποιος ποια ήταν τα ονόματα των ερωτευμένων της ιστορίας το αστέρι που έπεσε στην ελληνική μετάφραση;

 

edit: μην σκοτωνεστε να απαντησετε :P τα ειδα μονος μου...

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κι εγώ εκτιμώ τις ιστορίες που ξεφεύγουν από τα κλασικά σενάρια που όλοι έχουμε συνηθίσει...!

 

Χαίρομαι να βλέπω που και που να μην τρώει το καπέλο του ο Ρόμπαξ στο φινάλε μιας ιστορίας,ο Μίκυ κι ο Μαύρος Πητ να έχουν τέτοια σχέση όπως στο "Αστέρι που έπεσε" και φυσικά να μην βγαίνει πάντα χαμένος ο δύστυχος ο Ντόναλντ...!

 

Ξεφεύγουμε λίγο από τα ίδια και τα ίδια...! :)

 

Συγγνώμη για το off-topic...! 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.