Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12720
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  11
  • Reputation:   64
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κουραστικό το σκωτσέζικο ντούζ της Καθημερινής με το νέο Κόμιξ. Έλεος τόσες ιστορίες υπάρχουν αδημοσίευτες. Κι αν πια θέλουν τόσο πολύ να γνωρίσει η νέα γενιά τον Ρόσα, βάλτε τες ως δεύτερες, που το πρόβλημα? Πρέπει αναγκαστικά να υπάρχει σε κάθε τεύχος μια μεγάλη και 6-7 σαβούρια? Μάρκο Ρότα και Μάου Χέυμανς τα καθιέρωσε ο Τερζό και είδαμε που πήγανε και οι πωλήσεις και το επίπεδο. Τόσο δύσκολο είναι να υπάρχει ένα πραγματικά καλό Disney περιοδικό στην Ελλάδα? Στα 3,5 ευρώ δηλαδή αυτού του τεύχους τι πληρώνουμε? Τις μουτζούρες του Χέυμανς ή το πάρκινσον του Ρότα? Και φυσικά, φάτε Ρόσα τώρα αβέρτα και καλοκαιράκι ξαναπάρτε τον με τους τόμους που λογικά έχουν σειρά... :wall:

Επεξεργασία από spifilaktos
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κουραστικό το σκωτσέζικο ντούζ της Καθημερινής με το νέο Κόμιξ. Έλεος τόσες ιστορίες υπάρχουν αδημοσίευτες. Κι αν πια θέλουν τόσο πολύ να γνωρίσει η νέα γενιά τον Ρόσα, βάλτε τες ως δεύτερες, που το πρόβλημα? Πρέπει αναγκαστικά να υπάρχει σε κάθε τεύχος μια μεγάλη και 6-7 σαβούρια? Μάρκο Ρότα και Μάου Χέυμανς τα καθιέρωσε ο Τερζό και είδαμε που πήγανε και οι πωλήσεις και το επίπεδο. Τόσο δύσκολο είναι να υπάρχει ένα πραγματικά καλό Disney περιοδικό στην Ελλάδα? Στα 3,5 ευρώ δηλαδή αυτού του τεύχους τι πληρώνουμε? Τις μουτζούρες του Χέυμανς ή το πάρκινσον του Ρότα? Και φυσικά, φάτε Ρόσα τώρα αβέρτα και καλοκαιράκι ξαναπάρτε τον με τους τόμους που λογικά έχουν σειρά... :wall:

Ειδικα αυτο με το ΚΟΜΙΞ 19 μια αναδημοσίευση Ρόσα και 6 10-12 σέλιδες... Δομή χάλια. Πότε θα το καταλάβουν αυτό με τις πολλές δεκασέλιδες; Το ίδιο έκαναν με τις μονοσέλιδες... Συμφωνώ και εγώ να έμπαιναν στην τελική απλώς ως δευτερεύοντες ιστορίες και με νέες κύριες ιστορίες. Τόσο δύσκολο τους είναι;

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πραγματικά ό,τι νάναι. Μακάρι να αλλάξουν τρόπο σκέψης. Με αυτόν τον τρόπο το ΚΟΜΙΞ θα γίνει χειρότερο κι από του Τερζό. Πραγματικά ελπίζω να αλλάξουν σχέδια και να μην εκδώσουν όλο το ημερολόγιο. Και σε αυτό θα παίξουμε ρόλο ΕΜΕΙΣ και ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ. Αν τους στείλουμε e-mail και δουν ότι δεν τους συμφέρει η τακτική αυτή, θα κάνουν τις πάπιες και θα την αλλάξουν. Προφανώς έκαναν διστακτικά την αρχή με τον ''Γιο του Ήλιου'' και εφόσον είδαν θετική ανταπόκριση αποφάσισαν να το συνεχίσουν. Σε αυτό όμως φταίνε τα e-mail που στάλθηκαν για τη Βιβλιοθήκη Ρόσα και προφανώς τα παρερμήνευσαν, αλλά, και οι διάφορες δημοσκοπήσεις στο Facebook στις οποίες οι περισσότεροι ψήφισαν ανάλογα με τον αγαπημένο τους δημιουργό ή νομίζοντας ότι υπάρχουν αδημοσίευτες ιστορίες Ρόσα....

Επεξεργασία από petross21
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πραγματικά ό,τι νάναι. Μακάρι να αλλάξουν τρόπο σκέψης. Με αυτόν τον τρόπο το ΚΟΜΙΞ θα γίνει χειρότερο κι από του Τερζό. 

Aν ρέει ο παράς δεν νομίζω ότι θα αλλάξουν γνώμη.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Να και η διαφήμιση για το επόμενο ...

post-25309-0-41822300-1454006743_thumb.jpeg

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Aπο δω και πέρα πρέπει στην διαφήμιση να βάζουν και τα ονόματα των συμπληρωματικών :P

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να και η διαφήμιση για το επόμενο ...

Δε λέω το εξώφυλλο όμορφο καλό αλλά άμα δεν είχαμε διαβάσει την ιστορία ή ήταν πολύ παλιά τότε θα άλλαζαν τα πράγματα. Τελικά έβγαλαν τη λεζάντα που λέει τον τίτλο της κύριας ιστορίας από το ΚΟΜΙΞ #19; Αλλά να μου πεις τι να την κάνουν αφού όλοι γνωρίζουν την ιστορία... 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Αφενος μου εκανε εντυπωση οτι δεν υπαρχει η λεζαντα με τον τιτλο της ιστοριας στο εξωφυλλο (παρολο που μεσα στα αρθρα τους αναφερονται κανονικα στον Ροσα με ονομα και επωνυμο), αφετερου οτι παλι εχουμε αλλαγη στο design του περιοδικου...μαυρο χρωμα για πλαισιο και στη ραχη ο τιτλος της ιστοριας, ο αριθμος του τευχους και το λογοτυπο του Κομιξ με μια τεραστια χοντρη γραμματσειρα λες και απευθυνονται σε ανθρωπους με προβληματα ορασης...τι να πω...

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αφενος μου εκανε εντυπωση οτι δεν υπαρχει η λεζαντα με τον τιτλο της ιστοριας στο εξωφυλλο (παρολο που μεσα στα αρθρα τους αναφερονται κανονικα στον Ροσα με ονομα και επωνυμο), αφετερου οτι παλι εχουμε αλλαγη στο design του περιοδικου...μαυρο χρωμα για πλαισιο και στη ραχη ο τιτλος της ιστοριας, ο αριθμος του τευχους και το λογοτυπο του Κομιξ με μια τεραστια χοντρη γραμματσειρα λες και απευθυνονται σε ανθρωπους με προβληματα ορασης...τι να πω...

Ενδιαφέρον αυτό με τα άρθρα... (εννοώ που αναφέρουν το όνομα) . Πράγματι και στη νέα διαφήμιση για το Ρευστό και στην παλιά για το ΚΟΜΙΞ #19 φαίνονταν μεγάλα και το λογότυπο και ο αριθμός του τεύχους στη ράχη και μου έκανε εντύπωση. Αλλά νομίζα ότι φαινόταν έτσι απλώς στη διαφήμιση...  

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4811 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Οι ντιζνεικοι με πλερεζες σήμερα..

Παιδιά μην κάνετε έτσι,λέτε εδώ και 20+ ποστ τα ίδια και τα ίδια..στο τέλος θα μιλήσουν οι αριθμοί όσα μεηλ γραμματα και δέματα παραπόνων στείλετε. Αν αυτοι π θα πάρουν το τεύχος (ειτε λόγω Ρόσα ειτε επειδή δε χάνουν τεύχος για να μην έχουν τρυπες) είναι περισσότεροι απο αυτους που θα το αφήσουν λόγω Ρόσα θα κανουν το πρωτο.

Εκτος απο σας πολλοί δεν ήθελαν καστυ στο κόμιξ, συν οτι θέλαν Μπαρκς σε κάθε τεύχος,ενω απο φέτος το καλοκαίρι θα έχουμε τα άπαντά του..

Με λιγα λογια μπορεί που λέει ο λογος να μην πουλαγαν καλα με τον καστυ και τώρα παιζουν και το χαρτί του ροσα..χαλαρα

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95048
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ας δούμε και την θετική πλευρά του πράγματος...!

 

Όποιος έχει προμηθευτεί το ημερολόγιο 2016 της Disney,θα ξέρει μέχρι το τέλος του χρόνου ποια θα είναι η κεντρική ιστορία του κάθε τεύχους...! :lol:

 

Πέρα από την πλάκα κι εγώ απογοητεύτηκα με το τεύχος # 19...!Κεντρική ιστορία πολύ καλή αλλά "χιλιοπαιγμένη",αλλαγή στον χρωματισμό και γράμματα στην ράχη που θα τα διάβαζε και κάποιος με 10 βαθμούς μυωπία...!

 

Και μην αρχίσετε οι μη-Ντισνεϊκοί τις ειρωνείες...! :P Απλά μου αρέσει μία σειρά να την βλέπω ομοιόμορφη στην βιβλιοθήκη μου κι όχι τρικολόρ...!Είναι θέμα καλαισθησίας...! ;)

 

Προφανώς οι υπεύθυνοι της έκδοσης έκαναν με την καινούργια χρονιά ένα πείραμα και περιμένουν να δουν αντιδράσεις (θέλω να ελπίζω)...!Αν δουν αρνητική αντίδραση είτε από e-mails αναγνωστών,είτε από πτώση των πωλήσεων θέλω να πιστεύω ότι θα αλλάξουν...!  :pray:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χαλια ειναι τα τεραστια γραμματα στη ραχη και στα περισσοτερα τευχη μερος των γραμματων καταληγει στο εξωφυλλο αν ειναι εστω και ελαχιστα στραβοτυπωμενα...δε με πειραζει βεβαια ας προβληματιστουν αυτοι που θα αγοραζουν το νεο Κόμιξ των αναδημοσιευσεων  :lol:

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο Κομιξ ειχε διαφημιση για το μεθεπομενο(νομιζω, δεν προσεξα οταν το ξεφυλλιζα) Μικυ Μαους, που θα εχει αυτην την ιστορια https://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2930-1

Μακετο! Αλλα πρεπει να ειναι καλυτερη αυτη η ιστορια απο καποιες αλλες του δημιουργου αφου βρισκεται μεσα στις πρωτες 30000 στο inducks :respect:

 

To επομενο Μικυ Μαους εχει αυτην την ιστορια https://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2929-1

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ας δούμε και την θετική πλευρά του πράγματος...!

 

Όποιος έχει προμηθευτεί το ημερολόγιο 2016 της Disney,θα ξέρει μέχρι το τέλος του χρόνου ποια θα είναι η κεντρική ιστορία του κάθε τεύχους...! :lol:

 

Πέρα από την πλάκα κι εγώ απογοητεύτηκα με το τεύχος # 19...!Κεντρική ιστορία πολύ καλή αλλά "χιλιοπαιγμένη",αλλαγή στον χρωματισμό και γράμματα στην ράχη που θα τα διάβαζε και κάποιος με 10 βαθμούς μυωπία...!

 

Και μην αρχίσετε οι μη-Ντισνεϊκοί τις ειρωνείες...! :P Απλά μου αρέσει μία σειρά να την βλέπω ομοιόμορφη στην βιβλιοθήκη μου κι όχι τρικολόρ...!Είναι θέμα καλαισθησίας...! ;)

 

Προφανώς οι υπεύθυνοι της έκδοσης έκαναν με την καινούργια χρονιά ένα πείραμα και περιμένουν να δουν αντιδράσεις (θέλω να ελπίζω)...!Αν δουν αρνητική αντίδραση είτε από e-mails αναγνωστών,είτε από πτώση των πωλήσεων θέλω να πιστεύω ότι θα αλλάξουν...!  :pray:

Ποία πτώση; Μέχρι και αυτοί που δεν αγόραζαν το ΚΟΜΙΞ της Καθημερινής θα το ξεκινήσουν, μιας και ο Ρόσα είναι Ρόσα και ας τον έχουμε 2 φορές. Και ας είναι το υπόλοιπο τεύχος για πέταμα. Disneynerds logic. 

 

Εγώ προτίνω στη Καθημερινή να βάλει ΌΛΕΣ τις ιστορίες στο ΚΟΜΙΞ, όχι μόνο του ημερολογίου. Μία κεντρική σε κάθε τεύχος. Γαμάτο ε; Θα κάνω χρόνια να αγοράσω ΧΩΜΙΞ. 

 

Btw, άσχετο, το σημερινό Μίκυ Μάους αξίζει; :)

Επεξεργασία από Digisoul
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Btw, άσχετο, το σημερινό Μίκυ Μάους αξίζει; :)

 

Ναι. Εχει μια ιστορια του Κάστυ(σχέδιο Ντε Βίτα) που είναι πολύ καλή. https://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2961-1&redirected=1

Τις αλλες ιστοριες δεν τις διαβασα ακομα.

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1963
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Οι ντιζνεικοι με πλερεζες σήμερα..

Παιδιά μην κάνετε έτσι,λέτε εδώ και 20+ ποστ τα ίδια και τα ίδια..στο τέλος θα μιλήσουν οι αριθμοί όσα μεηλ γραμματα και δέματα παραπόνων στείλετε. Αν αυτοι π θα πάρουν το τεύχος (ειτε λόγω Ρόσα ειτε επειδή δε χάνουν τεύχος για να μην έχουν τρυπες) είναι περισσότεροι απο αυτους που θα το αφήσουν λόγω Ρόσα θα κανουν το πρωτο.

Εκτος απο σας πολλοί δεν ήθελαν καστυ στο κόμιξ, συν οτι θέλαν Μπαρκς σε κάθε τεύχος,ενω απο φέτος το καλοκαίρι θα έχουμε τα άπαντά του..

Με λιγα λογια μπορεί που λέει ο λογος να μην πουλαγαν καλα με τον καστυ και τώρα παιζουν και το χαρτί του ροσα..χαλαρα

 

 

Ναι μεν αλλά.

 

Η λογική λέει οτι αν πουλήσουν θα το συνεχίσουν, αν όχι θα το αλλάξουν.

 

'Οταν όμως είσαι μονοπώλιο, ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης παύει να ισχύει. Απόδειξη γι' αυτό το ΚΟΜΙΞ του Τερζόπουλου που διατηρήθηκε σε μια ζόμπι κατάσταση για πολύ καιρό, παρά τα παράπονα και τις χαμηλές πωλήσεις.

 

Α, και από περιέργεια, ποιές είναι οι ιστορίες του Ρόζα που μπήκαν στο ημερολόγιο της Καθημερινής;

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι μεν αλλά.

 

Η λογική λέει οτι αν πουλήσουν θα το συνεχίσουν, αν όχι θα το αλλάξουν.

 

'Οταν όμως είσαι μονοπώλιο, ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης παύει να ισχύει. Απόδειξη γι' αυτό το ΚΟΜΙΞ του Τερζόπουλου που διατηρήθηκε σε μια ζόμπι κατάσταση για πολύ καιρό, παρά τα παράπονα και τις χαμηλές πωλήσεις.

 

Α, και από περιέργεια, ποιές είναι οι ιστορίες του Ρόζα που μπήκαν στο ημερολόγιο της Καθημερινής;

Με τη σειρά που τις γράφω:

  1. Ο γιος του ήλιου
  2. Το ρευστό
  3. Το τελευταίο έλκηθρο για το Ντώσον
  4. Η επιστροφή στην Μονοτονία
  5. Η Αυτού Μεγαλειότης Σκρουτζ Μακ Ντακ
  6. Θησαυρός στην γυάλα
  7. Επιστροφή στη Ζαναντού
  8. Ο πόλεμος των Ουέντιγκο
  9. Ο θησαυρός του Κροίσου
  10. Οι φύλακες της χαμένης βιβλιοθήκης
  11. Ο παγκόσμιος διαλύτης
  12. Ο Μικροσκοπικός τσιγκούνης
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3612 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Πήρα σήμερα κι εγώ το νέο ΚΟΜΙΞ #19  αφού πρώτα σκιάχτηκα από τα εκτρωματικά, γιγάντια γράμματα :P και συμπληρώνω αισίως τις τρεις φορές που έχω το γιό του ήλιου :wall:  Μόνο από το αρχικό ΚΟΜΙΞ μου λείπει. Και χωρίς να το έχω διαβάσει κάποια από τις ιστορίες θα' θελα να πω κάποια πράγματα.

 

1) Καταρχάς καλή ιδέα να έχουν στο εσωτερικό μια σελίδα με το εξώφυλλο, που είναι και αρκετά εντυπωσιακό. Γιατί όμως ρε άνθρωποι της Καθημερινής δεν μπορείτε να το επιμέληθείτε λίγο; Είναι δυνατόν τα δόντια του Σκρούτζ και του Χρυσοκούκη, να είναι πορτοκαλί; ΟΙ δύο χαρακτήρες που είναι φάτσα κέντρο καραμπάμ να έχουν πορτοκαλί δόντια, και να πω ότι είναι καμιά ξεχασμένη, δυσκολοχρωμάτιστη  λεπτομέρεια στο background οκ αλλά στο καρακέντρο;;;; :wall:  :wall:  :reap:

 

2) Επειδή είδα ότι ο Κώστας (ΚΟΜΙΞ) χάρηκε-απόρησε-σοκαρίστηκε που αναφέρεται το όνομα του Ρόσα στα άρθρα, πιστεύω πρέπει με αφορμή αυτό να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα αναφορικά με το πατεντάρισμα του ονόματος του δημιουργού από τον ίδιο. Ο Ρόσα έχει απαγορεύσει νομικά στις εκδοτικές τα άρθρα που έχει συγγράψει ο ίδιος να τα χρησιμοποιούν αβέρτα-κουβέρτα, χωρίς την άδεια του, όπως και το να χρησιμοποιούν το όνομα του για προωθητικούς σκοπούς στα εξώφυλλα περιοδικών που περιέχουν ιστορίες του, σε διαφημίσεις βιβλιοθηκών του κτλ. Τώρα μέσα στο περιοδικό του ο εκδότης μπορεί ναπαίξει μπάλα όπως θέλει και να γράψει ότι άρθρο θέλει και χρησιμοποιώντας το όνομα του Ρόσα όσο θέλει.

 

Επόμενως δεν πρέπει να φαίνεται περίεργο που χρησιμοποιείτε το όνομα του στα άρθρα, διοτί κανείς δεν μπορεί να απαγορέψει τη χρήση του ονόματος του πλήρως, είναι σαν να πάω εγώ να πατεντάρω το Αλέξανδρος Λαζάρου και κανείς να μη μπορεί να το χρησιμοποιήσει, προφανώς και δεν γίνεται :sun:  Τώρα γιατί ο Τερζό βαριόταν μέχρι και να γράψει και ο ίδιος άρθρα για τη βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ ούτε ο ίδιος δεν ξέρει.

 

3) Το περιεχόμενο των άρθρων ειναι τουλάχιστον εν μέρει αναληθές και πραγματικά αυτό μου τη σπάει όσο δεν πάει λες και θα τους σκοτώσει να κάνουν λίγη παραπάνω έρευνα και μας αντιμετωπίσουν σαν νοήμοντα όντα :wall:  :wall:  Για ποιό πράγμα μιλάω; Αυτό που γράφουν στο τελευταίο τμήμα του άρθρου ότι ο Ρόσα είχε πει ότι ήθελε να γίνει ο νέος Μπάρκς και μάλιστα απο τη πρώτη ιστορία του, όταν δεν ήξερε ούτε ο ίδιος ότι θα συνεχίσει να σχεδιάζει ιστορίες , όταν είχε ακόμα την εταιρεία του πατέρα του και όταν ο ίδιος είχε κάνει το Μπαρκς τον ήρωα του και δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να γίνει ο "νέος Μπάρκς" αλλά μάλλον ήθελε να αποτίσει φόρο τμής σε αυτό το δημιουργό και για αυτό βάζει και το D.U.C.K. σε όλες τις ιστορίες του!

 

Edit: Τελικά αποδείχθηκε ότι όντως το είπε ο Ρόσα αν και αυτοδιορθώθηκε σχεδόν αμέσως και είπε ότι θα αρκεστει στο να γίνει Ρόσα! Αρά τελικά σωστά μας τα λένε οι αρθρογραφοι της Καθημερινής! Πάλι καλά :D

 

4) Οφείλω να όμολογήσω (για να είμαστε δίκαιο και να λέμε και τα καλά) ότι το εξώφυλλο του μεθεπόμενου Μίκυ Μάους (#87) είναι πολύ ωραίο! :respect:

 

 

Ουφ! Πολλά είπα και ελπίζω να μην κούρασα! Καλό διάβασμα

 

:beer5:

 

Υ.γ. Το γεγονός ότι συνεχίζουν οι επαναδημοσιεύσεις Ρόσα, σκόπιμα το παραλείπω γιατί με έχουν καλύψει πλήρως οι προηγούμες

Επεξεργασία από alexoni97
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6107
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Να πω κι εγώ συνοπτικά τη γνώμη μου για το ΚΟΜΙΞ #19... Κατ'αρχάς: ΑΦΟΥ ΡΕ ΦΙΛΕ ΒΑΖΕΙΣ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΡΟΣΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΩΝΕΙΣ ΤΟ ΤΕΥΧΟΣ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΓΕΜΙΖΕΙΣ ΤΟ ΜΙΣΟ -ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ- ΤΕΥΧΟΣ ΜΕ ΣΑΒΟΥΡΑ;??  :wall: Ειλικρινά, δεν το καταλαβαίνω! Υπάρχουν τόσες μα τόσες ποιοτικές ιστορίες ιταλικές, γιατί αδελφέ μου μας βάζεις Χέυμανς ( :wall: ) και Φρανσίσκο Ροντρίγκεζ Πεϊνάδο -ποιος είπαμε ότι είσαι φίλε;?  :fiou:

Τέλος πάντων, αν μπορώ να εντοπίσω με την πρώτη ματιά κάποια θετικά χαρακτηριστικά, αυτά είναι τα εξής:

  • Πολύ ωραία προσαρμογή εξωφύλλου, κατά τη γνώμη μου, με μικρή εξαίρεση τα μεγάλα γράμματα στην άκρη, τα οποία παραδόξως δεν με πείραξαν αρκεί να κρατήσουν την ίδια φόρμα και στα άλλα, γιατί όπως προβλέπω ( :magic: ) μέχρι το Δεκέμβριο του 2016 το ΚΟΜΙΞ θα έχει ως κύριες ιστορίες Ρόσα με τα εξώφυλλα του ημερολογίου...Το εξώφυλλο, ειλικρινά μιλώντας, δεν χορταίνω να το βλέπω!  :banana:
  • Θα εκλάβω το 1σέλιδο άρθρο για το 'Γιο του Ήλιου' ως θετικό αν και νόμιζα πως άλλο εννοούσαν με τα περί ''νέας προσέγγισης''... Αυτό είναι όλο ρε παίδες; 

Αρνητικά:  :mafia:

  • Επιλογή ιστοριών!!!  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  :wall:  Οκ, δεν τις έχω διαβάσει ακόμη και κρατάω μια σχετική επιφύλαξη, αλλά με μια ματιά σε σχέδιο και τα συναφή υποθέτω πως μερικές είναι για επίπεδο Super Μίκυ και κάτω... πολύυυυ παρακάτω.... :wall:

Εν ολίγοις, δεν νομίζω παιδιά να παρερμήνευσαν τα email που τους στείλαμε... Δεν έχω φτάσει σε σημείο να αμφισβητώ τη νοημοσύνη και την αντίληψη του επιτελείου. Απλώς ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να μπω στο σκεπτικό τους.  :Suspicious: Κατ'αρχάς, απ'ότι κατάλαβα, θέλουν το 2016 να δημιουργήσουν ένα νέο ΚΟΜΙΞ, ανομοιόμορφο με το παλιό, με κύριες του Ρόσα, σαν μια Βιβλιοθήκη, αλλά στο ΚΟΜΙΞ! Κι εδώ είναι το παράλογο... Πάνε να μεταλλάξουν ένα ιστορικό περιοδικό, με πρόσχημα τον Ρόσα στο εξώφυλλο για να καταστήσουν ευπώλητη τη σειρά, αλλά αν τέλει να αποδεικνύεται παραπλανητικό!!!! Πραγματικά ένιωσα σήμερα το ΚΟΜΙΞ σαν αισχροκέρδεια, δίχως επιμέλεια στην επιλογή των ιστοριών, μια αποπλάνηση... Περίμενα να δω μία του Ρόσα κι άλλες 2 πολυσέλιδες του Μοττούρα ή άλλων γνωστών δημιουργών. Αντ'αυτού, να τα αποτελέσματα...Δε λέω, καλή η ιδέα της αναδημοσίευσης, αλλά δε βλέπω κάτι το ουσιαστικό πίσω από όλα αυτά...  :(  Τι να πώ; Καλή συνέχεια στο περιοδικό.

 

Και μια τελευταία συμβουλή:

ΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΣΑΒΟΥΡΕΣ ΒΛΑΠΤΟΥΝ... ΒΑΛΤΕ ΠΟΙΟΤΗΤΕΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! :wall:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

 

Θα εκλάβω το 1σέλιδο άρθρο για το 'Γιο του Ήλιου' ως θετικό αν και νόμιζα πως άλλο εννοούσαν με τα περί ''νέας προσέγγισης''... Αυτό είναι όλο ρε παίδες; 

Εγώ τα έλεγα.  :P  Απλά ήθελαν να βρουν κάποιον υποτυπώδη τρόπο για να δικαιολογήσουν την τρισχιλιοστη ανατύπωση της ιστορίας  :P

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχω διαβάσει πέρα από την ιστορία του Ρόσα τις 4 από τις 6 υπόλοιπες ιστορίες του περιοδικού. Ένα θα σας πω και δεν θέλω να φανώ κακός. Τέτοια σαβούρα έχω να δω από τα ΚΟΜΙΞ του Τερζόπουλου των τελευταίων χρόνων με εξώφυλλα Νάντορπ...

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έχω διαβάσει πέρα από την ιστορία του Ρόσα τις 4 από τις 6 υπόλοιπες ιστορίες του περιοδικού. Ένα θα σας πω και δεν θέλω να φανώ κακός. Τέτοια σαβούρα έχω να δω από τα ΚΟΜΙΞ του Τερζόπουλου των τελευταίων χρόνων με εξώφυλλα Νάντορπ...

Είδα στο Inducks όλες εκτός αυτής με τον Μίιυ (ουαου συμπληρωματική Μίκυ στο ΚΟΜΙΞ!) είναι 25000+

 

Αυτά θα έπρεπε να ντρέπονται να τα βάλουν στο Μίκυ Μάους :P

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είδα στο Inducks όλες εκτός αυτής με τον Μίιυ (ουαου συμπληρωματική Μίκυ στο ΚΟΜΙΞ!) είναι 25000+

 

Αυτά θα έπρεπε να ντρέπονται να τα βάλουν στο Μίκυ Μάους :P

Η πιο τρισάθλια ιστορία που έχω διαβάσει με τον Μίκυ... Σε επίπεδο Σουπερ Μίκυ ήταν και ίσως πολύ να λέω :P

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Η πιο τρισάθλια ιστορία που έχω διαβάσει με τον Μίκυ... Σε επίπεδο Σουπερ Μίκυ ήταν και ίσως πολύ να λέω :P

Λογικό δεν περίμενα κάτι καλύτερο. Αφου ήταν όλες διαλεχτές :P

 

Μα που τις βρήκαν....πραγματικά ψάχνουν στο inducks και ξεκινάνε απο τις χειρότερες;;;;;

Δηλαδή ακόμα και ιστορίες με κωδικό D υπάρχουν πολύ καλές για συμπληρωματικές που είναι στην δεύτερη χιλιάδα. Όχι στην 20η.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν κανουν επιλογη στις συμπληρωματικες. Λενε πιασε ενα Βικαρ, ενα Νοελ Βαν Χορν, κανα Χέυμανς και 2-3 ακόμα, και έτοιμο το τεύχος. Μαλλον εχουν αγορασει ενα τεραστιο πακετο ολλανδοδανεζικων ιστοριων σε τιμη ευκαιριας.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν κανουν επιλογη στις συμπληρωματικες. Λενε πιασε ενα Βικαρ, ενα Νοελ Βαν Χορν, κανα Χέυμανς και 2-3 ακόμα, και έτοιμο το τεύχος. Μαλλον εχουν αγορασει ενα τεραστιο πακετο ολλανδοδανεζικων ιστοριων σε τιμη ευκαιριας.

:lol:  :lol:  :lol:  Πάντως μάλλον αυτό γίνεται.  :P

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μωρέ λέτε να τις αγοράζουν με το κιλό;;;; 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τσέκαρα σήμερα το πρώι το νέο ΧΩΜΙΞ στο περίφτερον. Ομολογώ ότι το εξώφυλλο είναι πανέμορφο, και το χαρτί στις σελίδες είναι πολύ καλύτερο. Θετικό επίσης ότι για πρώτη φορά υπάρχει ένα μικρό κείμενο για την ιστορία. Πάμε στα αρνητικά τώρα:

Η ιστορία του Ρόσα είναι δημοσιευμένη για τα πανυγήρια. Τι εννοώ; Ο χρωματισμός είναι άθλιος-ΆΘΛΙΟΣ λέμε, σε επίπεδα χρωματισμού του τεύχους 89 όπου και δημοσιεύτηκε για πρώτη φορά. Μαντέψτε όμως... αυτό έγινε το 1995!!! Στη Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ είναι πολύ μα πολύ πιο όμορφος και αξιοπρεπής ο χρωματισμός. Όσο για το χαρτί... τόσο η α' περίοδος όσο και η Βιβλιοθήκη κερδίζουν πανηγυρικά. 

Η γραμματοσειρά σου βγάζει τα μάτια λόγο μεγάλων διαλόγων (κλασικός Don) αφού η γραμματοσειρά του Τερζό ήταν πιο μικρή και στρωτή. Ακόμα και στην α' περίοδο που η γραμματοσειρά ήταν παρόμοια, ήταν πιο bold όμως και δεν σε κούραζε τόσο. 

Τώρα για το υπόλοιπο τεύχος δεν μπορώ να κρίνω αφού δεν τις έχω διαβάσει αλλά... το ότι πρόκετε για μικρές ιστορίες και μάλιστα συγκριμένων καλλιτεχνών είναι ένα ακόμα μεγάλο μείων. 

Εν ολίγοις, κάκιστη εντύπωση από το τεύχος, πρώτη φορά το κάνω stalled μετά από 10 χρόνια.

Θα μου πείτε, στο παλιό ΚΟΜΙΞ και ο Τερζό έβαζε 3.50 ευρώ με ανατύπωση Καρλ Μπαρκς. Ναι, αλλά αυτό το έκανε μια φορά τον χρόνο, και πριν βγουν οι βιβλιοθήκες.

Τέσπα, αν κάποια στηγμή σταματήσουν τις ανατυπώσεις ή βάζουν έστω ανάλογο καλό νέο περιεχόμενο στο περιοδικό θα το ξαναρχίσω. Όσο για τα τεύχη που θα χάσω, ίσως κάποια στιγμή να τα προμηθευτώ από κάνα παλιατζίδικο με 1 ευρώ. Αν τα δίνουν με τόσο. 

 

Ευτυχώς υπάρχει ακόμα το Φάντομ και ο Μίκυμάος που βάζει που και που αξιόλογες ιστοριούλες. :P

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όντως το τσέκαρα πριν λίγο για το χρωματισμό και έχεις δίκιο! Ακόμα ανακάλυψα ότι στη σελίδα 28 εκεί που τινάζονται ο ναός στον αέρα στο ΚΟΜΙΞ έχουν ακόμα τους αγγλικούς ήχους/λέξεις Boooom και Zom και όχι τους Ελληνικούς που έχει η Βιβλιοθήκη. Δεν το είχα προσέξει... Εμένα μου έκανε κάκιστη εντύπωση το υπόλοιπο τσούρμο ιστοριών που έχουν βάλει και όχι τόσο του Ρόσα αλλά κάθε και τρεις και λίγο ανακαλύποτουμε λάθη βλέπω τόσο στο άρθρο της ιστορίας του Ρόσα όσο και μέσα στην ίδια την ιστορία... 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Καλοσορίσαμε στην νέα εποχή ΚΟΜΙΞ  :confuse:  :lmao:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.