Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3125
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3743 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

σιγουρα δεν μπαινει μεσα  η εταιρεια?? Δεν μπορουμε να μαθουμε και πως πηγαν εισπρακτικα και οι αλλοι τομοι.Γιατι πολυ απλα αν δεν τα πηγαν και ι τοσο καλα οικονομικα η εταιρεια καπως πρεπει να βγαλει και χρηματα.Και παλι καλα που προτιμησε αλλους τροπους απο το να ανεβαζε καμια τιμη απο τα 4 ευρω.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Λοιπόν,άντε χαλάλι η Amita Fun και το άσπρο εξώφυλλο εφόσον αξιώθηκα να πιάσω επιτέλους στα χέρια μου τον 17ο τόμο!!! :yahoo:

 

Ξεκινάω διάβασμα!!! :yahoo: :yahoo: :yahoo:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3125
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3743 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

υπαρχουν ακομα βιντεο??? :P :P :P  :lol:  Σορρυ για το ασχετο.Δεν μπορουσα να κρατηθω...

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11369
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  15
  • Reputation:   72
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

σιγουρα δεν μπαινει μεσα  η εταιρεια?? Δεν μπορουμε να μαθουμε και πως πηγαν εισπρακτικα και οι αλλοι τομοι.Γιατι πολυ απλα αν δεν τα πηγαν και ι τοσο καλα οικονομικα η εταιρεια καπως πρεπει να βγαλει και χρηματα.Και παλι καλα που προτιμησε αλλους τροπους απο το να ανεβαζε καμια τιμη απο τα 4 ευρω.

 

Φυσικά και δεν μπαίνει. Εδώ μιλάμε για οικονομία κλίμακας, όχι για πωλήσεις των λίγων εκατοντάδων αντιτύπων αλλά για πολλές χιλιάδες. Εκτός αυτού, η πορεία μιας εφημερίδας δεν σχετίζεται μόνο με οικονομικούς δείκτες αλλά και με το σε πόσα σπίτια μπαίνει. Το τι επιρροή έχει δηλαδή. Είναι λάθος να βλέπουμε ξεχωριστά τον τόμο από την εφημερίδα αφού πάνε μαζί. Το ότι κάποιος θα την αγοράσει καθαρά για τον τόμο και θα της ρίξει και μια ματιά είναι κέρδος για την εταιρεία. Απλά αυτοί οι δεικτες δεν ειναι τοσο ευκολο να υπολογιστούν.

 

Απλά, γνώμη μου είναι (και για να μην ξεφύγουμε πολύ απο την ουσία, τον τόμο δηλαδή) ότι θα μπορούσε να βγεί και χωρίς διαφήμιση. 

Επεξεργασία από PulpFiction
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

 Aυτο το Amita Fun θα μπορούσε όντως να έλειπε..τουλαχιστον ευτυχως που δεν βρισκεται στο εξωφυλλο. Σε καθε περιπτωση,  αν αυτο είναι το τίμημα προκειμένου να έχουμε τους υπόλοιπους τόμους της σειράς στην τιμή των 4 ευρώ μαζί με την εφημερίδα, μικρό το κακό.. Τον απόλαυσα τον σημειρνο τομο. Κατι μου λεει οτι η αλλαγη χρωματος εγινε για να ακολουθησει στο μελλον και η επανεκδοση και των προηγουμενων τομων με το ιδιο layout, προκειμενου να διαφοροποιειται η σειρα στα βιβλιοπωλεια και τα σημεια πωλησης απο την αντιστοιχη του τερζοπουλου (ο οποιος μυαλο βλεπω δεν βαζει, ακομα και εν μεσω της κρισης -η οποία τον επληξε και του κλεισε το μαγαζι- πουλαει ακομα και τωρα σαν μαυραγοριτης παλια τευχη μικυ μαους και κομιξ σε τιμες πολυ παραπανω της ονομαστικης τους...παλια του τεχνη κοσκινο).

Επεξεργασία από Gladstone
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν, έστειλα μνμ στην Καθημερινή και πήρα γρήγορη και άμεση απάντηση για τη Βιβλιοθήκη Γκότφρεντσον, τη Βιβλιοθήκη Κόμικς και την πρότασή μου να συμπεριληφθούν ιστορίες του Σκάρπα και του Καβατσάνο στο ΚΟΜΙΞ! Ιδού η απάντηση:

 

"Για τις ερωτήσεις και τις προτάσεις σου, δεν μπορούμε να πούμε τίποτα, γιατί υπάρχουν δεσμεύσεις εμπιστευτικότητας που οφείλουμε να σεβαστούμε."

 

:P Σόρρυ γις το τρολ, αλλά δεν αφήνουν να διαρρεύσει ούτε μια τόσο δα πληροφορία γι' αυτά... αλλά έτσι είναι η δουλειά τους, δυστυχώς ή ευτυχώς...

 

Κάτι άκυρο, αλλά πρόσεξα ότι τα πάνω καρέ στην πέμπτη σελίδα της ιστορίας "Ο Ιπτάμενος Ολλανδός" υπάρχουν στην αρχή του βιβλίου γεωγραφίας της έκτης δημοτικού ή πρώτης γυμνασίου στο κεφάλαιο με τους μεσημβρινούς κτλ... :P

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28463
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4577 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μολις γυρισα απο το περιπτερο με τον πολυαναμενομενο καινουργιο τομο

της Μεγαλης βιβλιοθηκης Disney και ειμαι πολυ χαρουμενος :dance:

 

Οσοι εχετε σκασει με το αυτοκολλητο της Amita εχετε πολυ πλακα :down:

 

:):beer:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20697
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

 

Απλά, γνώμη μου είναι (και για να μην ξεφύγουμε πολύ απο την ουσία, τον τόμο δηλαδή) ότι θα μπορούσε να βγεί και χωρίς διαφήμιση. 

Kαι πού τη βασιζεις τη γνωμη σου? Εχεις οικονομικα στοιχεια? Εχεις αριθμο πωλησεων της εφημεριδας? Εχεις κοστος δικαιωματων της συγκεκριμενης εκδοσης? Εχεις κόστος μετάφρασης, βιβλιοδεσίας και των υπολοιπων, της εκδοσης? Εχεις κοστος εργαζομενων? Δεν εχεις, ουτε εχω. Ομως τα αυθαιρετα συμπερασματα, βγαινουν με χαρακτηριστικη ευκολια. Και το λεω σε σενα, γιατι σεβομαι την ηλικια σου και περιμενω να ληφθουν υποψη ολα αυτα, δεν κανω quote ποστ παιδιων που δεν εχω απαιτηση να σκεφτουν κατι τετοιο. Και εγω στα 12 μου, ετσι θα σκεφτομουν στανταρ.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11369
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  15
  • Reputation:   72
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Kαι πού τη βασιζεις τη γνωμη σου? Εχεις οικονομικα στοιχεια? Εχεις αριθμο πωλησεων της εφημεριδας? Εχεις κοστος δικαιωματων της συγκεκριμενης εκδοσης? Εχεις κόστος μετάφρασης, βιβλιοδεσίας και των υπολοιπων, της εκδοσης? Εχεις κοστος εργαζομενων? Δεν εχεις, ουτε εχω. Ομως τα αυθαιρετα συμπερασματα, βγαινουν με χαρακτηριστικη ευκολια. Και το λεω σε σενα, γιατι σεβομαι την ηλικια σου και περιμενω να ληφθουν υποψη ολα αυτα, δεν κανω quote ποστ παιδιων που δεν εχω απαιτηση να σκεφτουν κατι τετοιο. Και εγω στα 12 μου, ετσι θα σκεφτομουν στανταρ.

 

'Εκανες παράθεση μόνο την τελευταία γραμμή του ποστ μου. Στις απο πάνω μπορείς να βρεις καποιες απαντήσεις.

 

Αριθμός πωλήσεων εφημερίδας-Βιβλιοδεσία = πολλές χιλιάδες αντίτυπα (δεν χρειάζεται να ξερουμε το ακριβές νουμερο) = οικονομία κλίμακας = φθηνό κόστος

 

Μετάφραση - κόστος εργαζομένων = Αστείο αφού μιλάμε για εργαζομένους σε τεράστιο οργανισμό (καθημερινή), δεν προσλήφθηκαν μονο για τη συγκεκριμένη έκδοση ή 1-2 περιοδικά ακόμα

 

Το κόστος δικαιωμάτων δεν το έχω υπόψιν μου αλλά απο όλα τα παραπάνω μπορούμε να βγαλουμε το συμπέρασμα ότι δεν έχουν απώλειες. Κανένας οργανισμός δεν προγραμματίζει να έχει απώλειες για 16 εβδομάδες (πρώτος κύκλος) ώστε να ''προσφέρει στη κοινωνία''. Και αν δει τις πρωτες 2-3 εβδομάδες οτι δε καλύπτεται οικονομικά σταματά τη διαδικασία, όπως πολλές φορές έχουν σταματίσει σειρές στο παρελθόν. Αλλά και να έχουν απώλειες, που το αποκλείω, όπως ξαναείπα οι  εφημερίδες δεν κοιτάνε μόνο οικονομικούς δείκτες. Κοιτάνε και ποιοτικούς που είναι εξίσου, για να μην πω παραπάνω, σημαντικοί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Το συγκεκριμένο όμως κάτι δείχνει Τρύφωνα... Και πέρσι είχαν ανακοίνωση 14 και μόνο στο τέλος είπαν 16... Απλά μας κάνει εντύπωση... Εσύ δεν θα προτιμούσες να είχες 24 αντί για 16;

 

Ασφαλώς και θα το προτιμούσα. Απλώς δεν βλέπω νόημα στις εικοτολογίες και τα προγνωστικά περί του πόσοι τόμοι θα βγουν. Είπαν 16, μας έδειξαν κιόλας ποιοι θα είναι και πιστεύω πως τόσοι θα βγουν. Πέρσι ήταν ειδική περίπτωση επειδή ξέραμε ότι η Ν. Ακτίνα είχε βγάλει 16 και αναρωτιόμασταν γιατί η Καθημερινή να παραλείψει τους 2, το λάθος όμως διορθώθηκε έγκαιρα. Υπέρ του αριθμού 16 συνηγορούν και δύο ακόμη στοιχεία: 16 πέρσι, 16 φέτος, 16 του χρόνου. Κι ακόμη, το ότι η καταληκτική ημερομηνία της 27.9.2015 συμπίπτει περίπου (απέχει γύρω στις 2 εβδομάδες) με τη λήξη των θερινών διακοπών και την έναρξη του σχολικού έτους. Αν βγάλουν περισσότερους θα χαρώ κι εγώ.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3507 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Ντάξει παιδιά... Ο τρόπος σας είναι κάπως. Επειδή εμείς ως συλλέκτες δεν θέλαμε την αμίτα, δεν πάει να πει ότι μπορείτε να λέτε σχόλια του τύπου "εσείς έχετε πολλή πλάκα κλπ κλπ" Αυτό το σχόλιο σαν παράδειγμα το έφερα. Λοιπόν, επειδή το παρακάνουμε λίγο, θα πω κάτι και τέλος από μένα (για δεύτερη φορά! :P). Δεν θα με πείραζε να πληρώσω λίγα λεφτά παραπάνω για τους τόμους, αρκεί να μην έχουμε χαμηλή ποιότητα και διαφημίσεις για να κσλυφθούν τα έξοδα τους. Εγώ βλέπω ότι προσπαθούν να μας κρατήσουν στον κύκλο αγορών τους με εξετευλιστικές τιμές και χαμηλή ποιότητα. Αυτό είναι κάτι που με εξοργίζει απίστευτα. Εσείς πιστεύτε ό,τι θέλετε... :)

 

:cheers:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά με τον τόμο μου... και είμαι πολύ απογοητευμένος :(

Το πρωί πήγα να πάρω την εφημερίδα αλλά δεν υπήρχε καμία διαθέσιμη. Έστειλα πριν καμιά ώρα έναν φίλο μου να την αγοράσει για μένα, γιατί βρίσκομαι στη δουλειά και δεν μπορούσα να φύγω, και φοβήθηκα ότι θα έχανα τον τόμο. Τελικά μου αγόρασε την Β' έκδοση της εφημερίδας, αλλά το εξώφυλλο είναι διαφορετικό... να φταίει ότι είναι η Β' έκδοση, ή στα νησιά όπως στη Σαντορίνη που βρίσκομαι είναι άλλη η εκτύπωση; :wall:

 

11418384_860278220720147_926323892_f.jpg

  • Like 25
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24638
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34667
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Φίλε antzel.tze είναι αναμενόμενο οτι όλοι οι φίλοι σαν και εσένα που διαμαρτύρονται για το αυτοκολλητάκι της Amita θα πέσουν θύμα καλοπροαίρετου "τρολαρίσματος". Λογικό είναι. Μην το παίρνεις προσωπικά. Η προσφορά από την Καθημερινή είναι ξεκάθαρη. Θέλετε τόμους Μπαρκς τσάμπα? Θα έχουν λίγο χειρότερη ποιότητα κ αυτοκολλητάκι αμίτα. Αλλά θα είναι τσάμπα (γιατί τσάμπα είναι). Ο Τερζόπουλος έδινε πιο πολυτελείς τόμους αλλά έκλεισε. Βλέποντας τα 19 ευρώ που έδωσα για τους τόμους του τερζόπουλου και τα 4 που έδωσα σήμερα (+ την εφημερίδα άσχετα αν δεν την διαβάζω) αισθάνομαι πάρα πολύ ωραία. Φαντάζεσαι να κάναμε γκάλοπ? "Θέλετε τσάμπα Μπαρκσοαμίτα ή 19 ευρώ κυριλέ Μπαρκς?" Πόσοι πιστεύεις θα απάνταγαν το δεύτερο?

 

Αν θέλεις για να σου δείξω οτι είμαι καλοπροαίρετος θα σου προσφέρω ένα επιχείρημα να πατήσεις πάνω του. Ένας φίλος είπε παραπάνω  "Για μια εφημερίδα μετράει να μπαίνει σε ένα σπίτι άσχετα του κέρδους". Εκεί θα μπορούσες να πατήσεις να σχολιάσεις.

 

Παρόλα αυτά σήμερα πήραμε ένα τσάμπα τόμο.

 

Let's  :dimis3:  :dimis3:  :dimis3:  :dimis3:  :dimis3:  :dimis3:

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ!!!!!

και ειναι τελειοοοοο!!!!

Ιων το ιδιο εξωφυλλο με σενα εχω....λογικο αφου ειναι ο χορηγος!!!!

Για την ακριβεια δειτε το επομενο εξωφυλλο!!!

 

post-13060-0-18869900-1434303833_thumb.jpg

 

 

  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4453
  • Reputation:   34667
  • Achievement Points:  4520
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ΤΟ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ!!!!!

και ειναι τελειοοοοο!!!!

Ιων το ιδιο εξωφυλλο με σενα εχω....λογικο αφου ειναι ο χορηγος!!!!

Για την ακριβεια δειτε το επομενο εξωφυλλο!!!

 

attachicon.gif11296504_860279534053349_2051236090_o.jpg

 

Σε ένα παρακάτω τόμο που έχει εξώφυλλο τον Ντόναλντ να τρέχει θα μπει χορηγός η Amita motion άραγε???? :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

εμενα η εφημεριδα ειχε αυτο

 

post-10513-0-03453500-1434304181_thumb.jpg

 

απο γευση ενταξει καλο, δεν τρελαθηκα αλλα απο κομικς τιποτα..

 

αμα ανοιξω το κουτακι λετε να ειναι μεσα;

  • Like 21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Ουάκ!! Πάλι καλά που πρόλαβα το κανονικό εξώφυλλο!!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28463
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4577 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ντάξει παιδιά... Ο τρόπος σας είναι κάπως. Επειδή εμείς ως συλλέκτες δεν θέλαμε την αμίτα, δεν πάει να πει ότι μπορείτε να λέτε σχόλια του τύπου "εσείς έχετε πολλή πλάκα κλπ κλπ" Αυτό το σχόλιο σαν παράδειγμα το έφερα. Λοιπόν, επειδή το παρακάνουμε λίγο, θα πω κάτι και τέλος από μένα (για δεύτερη φορά! :P). Δεν θα με πείραζε να πληρώσω λίγα λεφτά παραπάνω για τους τόμους, αρκεί να μην έχουμε χαμηλή ποιότητα και διαφημίσεις για να κσλυφθούν τα έξοδα τους. Εγώ βλέπω ότι προσπαθούν να μας κρατήσουν στον κύκλο αγορών τους με εξετευλιστικές τιμές και χαμηλή ποιότητα. Αυτό είναι κάτι που με εξοργίζει απίστευτα. Εσείς πιστεύτε ό,τι θέλετε... :)

 

:cheers:

Ελα βρε Αγγελε, μην αρπαζεσαι και μου στεναχωριεσαι :)

Αν δεν κανουμε και λιγο πλακιτσα σαν ιντερνετικα φιλαρακια τι θα κανουμε; :)

 

 

Τα πραγματα ειναι λιγο απλουστερα απο ο,τι σου φαινονται λογω ενθουσιασμου.

Ειναι ο νομος της ελευθερης αγορας, αν δεν σου κανει ενα προϊον δεν το αγοραζεις.

Απο την στιγμη που η Καθημερινη δεν εθεσε καποια στανταρ ποιοτητας της εκδοσης,

δεν μπορουμε να παραπονιομαστε και πολυ, εναλλακτικα γινομαστε γραφικοι :)

 

:beer: <---Χυμος για 'σενα

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ντάξει παιδιά... Ο τρόπος σας είναι κάπως. Επειδή εμείς ως συλλέκτες δεν θέλαμε την αμίτα, δεν πάει να πει ότι μπορείτε να λέτε σχόλια του τύπου "εσείς έχετε πολλή πλάκα κλπ κλπ" Αυτό το σχόλιο σαν παράδειγμα το έφερα. Λοιπόν, επειδή το παρακάνουμε λίγο, θα πω κάτι και τέλος από μένα (για δεύτερη φορά! :P). Δεν θα με πείραζε να πληρώσω λίγα λεφτά παραπάνω για τους τόμους, αρκεί να μην έχουμε χαμηλή ποιότητα και διαφημίσεις για να κσλυφθούν τα έξοδα τους. Εγώ βλέπω ότι προσπαθούν να μας κρατήσουν στον κύκλο αγορών τους με εξετευλιστικές τιμές και χαμηλή ποιότητα. Αυτό είναι κάτι που με εξοργίζει απίστευτα. Εσείς πιστεύτε ό,τι θέλετε... :)

 

:cheers:

 

Αγόρι μου, μην στενοχωριέσαι. ΄Ετσι είμαστε εμείς εδώ: Πειραζόμαστε, αλλά δεν θιγόμαστε γιατί αγαπιόμαστε. ΄Οσο για το "εμείς ως συλλέκτες" (και μπράβο για το "ως" και όχι "σαν") είναι σχετικό, γιατί κι εμείς που αποδεχόμαστε την χορηγία και το σηματάκι συλλέκτες είμαστε.

 

Νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά με τον τόμο μου... και είμαι πολύ απογοητευμένος :(

Το πρωί πήγα να πάρω την εφημερίδα αλλά δεν υπήρχε καμία διαθέσιμη. Έστειλα πριν καμιά ώρα έναν φίλο μου να την αγοράσει για μένα, γιατί βρίσκομαι στη δουλειά και δεν μπορούσα να φύγω, και φοβήθηκα ότι θα έχανα τον τόμο. Τελικά μου αγόρασε την Β' έκδοση της εφημερίδας, αλλά το εξώφυλλο είναι διαφορετικό... να φταίει ότι είναι η Β' έκδοση, ή στα νησιά όπως στη Σαντορίνη που βρίσκομαι είναι άλλη η εκτύπωση; :wall:

 

attachicon.gif11418384_860278220720147_926323892_f.jpg

 

΄Απαιχτος φίλε. Στην Κοσταρίκα σου τα έμαθαν αυτά; :mafia:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30250
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  166
  • Reputation:   612
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3569 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Παιδιά εχω νέα!Πριν λίγο έστειλα μεηλ στην Καθημερινη για το ποσους τομους του Μπαρκς θα εκδόσουν φέτος και αυτοί απάντησαν 16.Κρίμα...Δεν θα ναι 24...

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  545
  • Reputation:   3205
  • Achievement Points:  553
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εχουμε πολλή μα πολλή πλάκα!! Έβγαζε ο Τερζόπουλος τους τόμους (φοβερές εκδόσεις, με ιλουστρασιόν χαρτί) δεν τους αγοράζαμε γιατί είχαν 19€..φαλίρισε ο Τερζόπουλος και έκλεισε..μείναμε 1 χρόνο χωρίς disney...βρέθηκε η καθημερινή να συνεχίσει αυτό που όλοι αγαπούσαμε, μας δίνει τους τόμους με 4€ (σε μερικούς δωρεάν ή 2€ γιατί αγόραζαν ούτως ή αλλιώς την εφημερίδα) και γκρινιάζουμε γιατί το χαρτί δεν είναι γυαλιστερό, και γιατί οι τόμοι δεν αξίζουν τα λεφτά που πληρώνουμε μιας και έχουν μια τεράστια διαφήμιση που χαλάει την πολυτέλεια τους..εγώ προτείνω να μην τους αγοράσουμε τους υπόλοιπους...να κανουμε σαμποτάζ, μπας και βάλουν μυαλό (και χρώμα στο εξώφυλλο

 

Παιδιά, λίγο έλεος δείξτε παρακαλώ

  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28702
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4810 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ο editor θα μας παει στην Αμίτα Πάνια :P

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Παιδιά εχω νέα!Πριν λίγο έστειλα μεηλ στην Καθημερινη για το ποσους τομους του Μπαρκς θα εκδόσουν φέτος και αυτοί απάντησαν 16.Κρίμα...Δεν θα ναι 24...

 

Επιτέλους, μικρέ μου φίλε, μας έφερες την επίσημη επιβεβαίωση κι έτσι θα σταματήσει η "κολοκυθιά" http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=31765&p=419832

 

Εχουμε πολλή μα πολλή πλάκα!! Έβγαζε ο Τερζόπουλος τους τόμους (φοβερές εκδόσεις, με ιλουστρασιόν χαρτί) δεν τους αγοράζαμε γιατί είχαν 19€..φαλίρισε ο Τερζόπουλος και έκλεισε..μείναμε 1 χρόνο χωρίς disney...βρέθηκε η καθημερινή να συνεχίσει αυτό που όλοι αγαπούσαμε, μας δίνει τους τόμους με 4€ (σε μερικούς δωρεάν ή 2€ γιατί αγόραζαν ούτως ή αλλιώς την εφημερίδα) και γκρινιάζουμε γιατί το χαρτί δεν είναι γυαλιστερό, και γιατί οι τόμοι δεν αξίζουν τα λεφτά που πληρώνουμε μιας και έχουν μια τεράστια διαφήμιση που χαλάει την πολυτέλεια τους..εγώ προτείνω να μην τους αγοράσουμε τους υπόλοιπους...να κανουμε σαμποτάζ, μπας και βάλουν μυαλό (και χρώμα στο εξώφυλλο

 

Παιδιά, λίγο έλεος δείξτε παρακαλώ

 

Πέστα Χρυσόστομε! Βέβαια τώρα και ο Τερζόπουλος το στοκ του το πουλάει 9,90 ευρώ http://terzopoulosbooks.com/index.php/comics/h-megalh-bibliothiki-tou-catl-barks/apagoreumenh-koilada-disney-comics-komix-detail#

 

ο editor θα μας παει στην Αμίτα Πάνια :P

 

΄Απαιχτος, ΄Αγγελε. Πάντως εγώ και με την Πάνια -που μου προκαλεί αναγούλα- χορηγό θα τους αγόραζα τους τόμους με 4 ευρώ.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4693 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ντάξει παιδιά... Ο τρόπος σας είναι κάπως. Επειδή εμείς ως συλλέκτες δεν θέλαμε την αμίτα, δεν πάει να πει ότι μπορείτε να λέτε σχόλια του τύπου "εσείς έχετε πολλή πλάκα κλπ κλπ" Αυτό το σχόλιο σαν παράδειγμα το έφερα. Λοιπόν, επειδή το παρακάνουμε λίγο, θα πω κάτι και τέλος από μένα (για δεύτερη φορά! :P). Δεν θα με πείραζε να πληρώσω λίγα λεφτά παραπάνω για τους τόμους, αρκεί να μην έχουμε χαμηλή ποιότητα και διαφημίσεις για να κσλυφθούν τα έξοδα τους. Εγώ βλέπω ότι προσπαθούν να μας κρατήσουν στον κύκλο αγορών τους με εξετευλιστικές τιμές και χαμηλή ποιότητα. Αυτό είναι κάτι που με εξοργίζει απίστευτα. Εσείς πιστεύτε ό,τι θέλετε... :)

 

Αν ερχόταν κάποιος τον Μάρτιο και σ' έλεγε "Θέλεις να εκδίδω κάθε Κυριακή κι από έναν ακυκλοφόρητο τόμο Μπαρκς, που σου δίνει τη δυνατότητα να διαβάσεις ιστορίες που κυκλοφόρησαν σε ΚΟΜΙΞ που κοστίζουν εξευτελιστικά ψηλά, με 4€ τον τόμο, απλά θα έχει ένα μικρό λογότυπο Amita Motion πίσω" θα έλεγες "Όχι";

 

Κι εφόσον (φαντάζομαι) ο τόμος είναι μαζί με την εφημερίδα, δε θα γινόταν να πουληθεί ακριβότερα(με ή χωρίς τη διαφήμιση), αφού υπάρχουν άτομα που παίρνουν αυτή την έκδοση και δε τους ενδιαφέρει ο τόμος. Αντι-μαρκετίστικο.

 

Και πιστεύω έχουν ανοίξει πολύ τα όρια του όρου "συλλέκτης". Κι όλοι οι άλλοι που διαφωνούν μαζί σου, συλλέκτες είναι. Δηλαδή τι, θα ντρέπεσαι που έχεις την έκδοση; Δε θα τα 'χεις καλά με τον εαυτό σου; Θα περηφανεύεσαι σε κάποιον για τη συλλογή σου μετά από χρόνια και θα σε χλευάσει μόλις δει το σηματάκι με 2 εκατοστά πλευρά;

 

Μια αρχίζει μετά από ένα χρόνο αποχής ΜΜ και ΚΟΜΙΞ, δε μας αρέσει, δε μας αρέσει το χαρτί λες και βάλανε τουαλέτας.

Μια αφού επανεκδόσει όσους τόμους Μπαρκς έβγαλε ο Τερζό, τους συνεχίζει και μάλιστα με τιμή κάτω απ' το 1/4 απ' αυτή του Τερζό, δε μας αρέσει, μας φταίει ένα σηματάκι στο οπισθόφυλλο.

Στο τέλος θα τα μοιράζει δωρεάν και δε θα μας αρέσει γιατί έπεσε μια σταγόνα μελάνι στην 3η απ' το τέλος σελίδα.

 

Και γιατί "χαμηλή ποιότητα"; Για το λογότυπο τρώει μαύρο όλη η έκδοση; Ή μήπως φταίει το χαρτί πάλι; Ή η ράχη; Ή μήπως τελικά ότι πληρώνεις παίρνεις; Και σίγουρα είσαι(και είμαι) αρκετά μικρός για να εξοργίζεσαι απίστευτα, πόσο μάλλον με κάτι τόσο δευτερεύον.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3507 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Τέλος πάντων. Πάντως τους τόμους θα τους παίρνω έτσι κι αλλιώς... 

 

Btw, έχω την εντύπωση πως κάποιες ιστορίες του τόμου 17 έχουν ήδη δημοσιευτεί ή μήπως απλά τις είχα διαβάσει πρόσφατα και μου έχει μείνει; :thinking:

Επεξεργασία από Angel.tze
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2403
  • Reputation:   25545
  • Achievement Points:  2441
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5461 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μάλλον τις έχεις διαβάσει στο ΚΟΜΙΞ (Α' περιόδου)...

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5283 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Τέλος πάντων. Πάντως τους τόμους θα τους παίρνω έτσι κι αλλιώς... 

 

Btw, έχω την εντύπωση πως κάποιες ιστορίες του τόμου 17 έχουν ήδη δημοσιευτεί ή μήπως απλά τις είχα διαβάσει πρόσφατα και μου έχει μείνει; :thinking:

 

Μάλλον το δεύτερο, φίλε μου. Τις έχεις διαβάσει αλλού στο Κόμιξ του Τερζόπουλου (όπως λεει ο Archon) ή και σε παλιά τεύχη του Μεγάλο Μίκυ και του Μίκυ Μάους και σου έχουν μείνει ή μοιάζουν με κάποιες που έχεις διαβάσει, γιατί ισχύει και αυτό. Αποκλείεται, σ' αυτήν τη σειρά, που είναι πιστή μεταφορά της ιταλικής έκδοσης, να δημοσιευθούν ιστορίες περισσότερες από μια φορά. Και αυτό ισχύει για τους 16 πρώτους τόμους τόσο της έκδοσης Τερζόπουλου όσο και της έκδοσης Καθημερινής, αλλά και γι' αυτούς που θα κυκλοφορήσουν φέτος και μάλλον -οι υπόλοιποι- του χρόνου.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τέλος πάντων. Πάντως τους τόμους θα τους παίρνω έτσι κι αλλιώς... 

 

Btw, έχω την εντύπωση πως κάποιες ιστορίες του τόμου 17 έχουν ήδη δημοσιευτεί ή μήπως απλά τις είχα διαβάσει πρόσφατα και μου έχει μείνει; :thinking:

Ναι κάποιες είναι αρκετά πρόσφατες... Δηλ πριν 3-4 χρόνια... Κοίτα στο inducks ή στη σελίδα του τόμου στη βικι όπου στις ιστορίες γράφω δίπλα σε ποιο ΜΜ ή ΚΟΜΙΞ μπήκε η ανάλογη ιστορία... πχ Έχουμε ιστορίες από ΚΟΜΙΞ 263,273...

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3507 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

 

Ευχαριστώ για τη διαφώτιση! :best:
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.