Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

  Νέο τεύχος Μίκυ Μάους, νέες περιπέτειες

 

5 απολαυστικές ιστορίες σας περιμένουν στα περίπτερα:

  • ΣΜΑΡΤΦΟΝ ΝΤΑΚ

    ΤΟ ΥΠΕΡΣΥΓΧΡΟΝΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΠΟΥ ΚΕΡΔΙΖΕΙ Ο ΝΤΟΝΑΛΝΤ ΦΕΡΝΕΙ ΡΑΓΔΑΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ

  • Η ΕΚΚΕΝΤΡΙΚΗ ΘΕΙΑ ΝΕΝΑ

    Η ΚΛΑΡΑΜΠΕΛ ΑΝΑΠΟΛΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΚΕΝΤΡΙΚΗ ΘΕΙΑ ΝΕΝΑ, ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΚΑΙ ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΕ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ

  • ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ

    Ο ΦΑΝΤΟΜ ΑΝΑΖΗΤΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΥΚΟΦΑΝΤΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΣΤΡΑΦΟΥΝ ΟΛΟΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ

  • Η ΠΥΞΙΔΑ ΤΟΥ ΓΚΟΥΦΟΔΡΟΜΟΥ

    Ο ΓΚΟΥΦΥ ΣΚΑΛΙΖΕΙ ΤΗΝ ΣΟΦΙΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΑΛΛΟΚΟΤΑ ΚΕΙΜΗΛΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΟΚΟΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΤΟΥ

  • ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΑΝΙΑ

    Ο ΜΟΡΤΥ ΚΑΙ Ο ΦΕΡΝΤΥ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΜΙΚΥ ΣΙΤΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΔΙΑΛΥΣΗ

Ένα τεύχος γεμάτο γέλιο και περιπέτεια, αυτή την Παρασκευή 17 Απριλίου (Νο. 44).

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28694
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

χαιρετω ολα τα μελη του φορουμ που εχουν εφεση σε αυτα τα καινουρια,τα ιντρανετς (αν εχουμε βορειοκορεατες εδω μεσα) και τα ινταξνετ (συγκεκριμενο δικτυο μονο για ντιζνεικους). Θα ηθελα ενα λινκ που να δειχνει ολες τις ιστοριες του καβατσανο που εχουν δημοσιευτει στα ελληνικα. Εχω στο νου μου περιπου ποια τευχη θα κραταω μαζι μου σε περιπτωση που στηθω στην ουρα του για υπογραφη αλλα θελω να δω μηπως υπαρχει και κανα τευχος απο παλια που να χει ιστορια του και αυτη τη στιγμη μου διαφευγει :)

 

Ευχαριστω πολυ!!

hugs and kisses!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

όλες οι ιστορίες σχεδιασμένες από τον Καβατσάνο που έχουν δημοσιευτεί στην Ελλάδα (σε βαθμολογική σειρά)

http://coa.inducks.org/comp2.php?code=&keyw=&keywt=i&exactpg=&pg1=&pg2=&bro2=&bro3=&kind=n&rowsperpage=0&columnsperpage=0&hero=&xapp=&univ=&xa2=&creat=&creat2=&plot=&plot2=&writ=&writ2=&art=Giorgio+Cavazzano&art2=&ink=&ink2=&pub1=&pub2=&zgr=on&ser=&xref=&mref=&xrefd=&repabb=&repabbc=eg&imgmode=1&vdesc2=on&vdesc=en&vgr=on&sort1=votes

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13175
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

χαιρετω ολα τα μελη του φορουμ που εχουν εφεση σε αυτα τα καινουρια,τα ιντρανετς (αν εχουμε βορειοκορεατες εδω μεσα) και τα ινταξνετ (συγκεκριμενο δικτυο μονο για ντιζνεικους). Θα ηθελα ενα λινκ που να δειχνει ολες τις ιστοριες του καβατσανο που εχουν δημοσιευτει στα ελληνικα. Εχω στο νου μου περιπου ποια τευχη θα κραταω μαζι μου σε περιπτωση που στηθω στην ουρα του για υπογραφη αλλα θελω να δω μηπως υπαρχει και κανα τευχος απο παλια που να χει ιστορια του και αυτη τη στιγμη μου διαφευγει :)

 

Ευχαριστω πολυ!!

hugs and kisses!

 

Εδώ περιλαμβάνονται και οι ιστορίες όπου μελάνωνε το σχέδιο άλλων δημιουργών:

http://coa.inducks.org/comp2.php?code=&keyw=&keywt=i&exactpg=&pg1=&pg2=&bro2=&bro3=&kind=0&rowsperpage=0&columnsperpage=0&hero=&xapp=&univ=&xa2=&creat=Giorgio+Cavazzano&creat2=&plot=&plot2=&writ=&writ2=&art=&art2=&ink=&ink2=&pub1=&pub2=&zgr=on&ser=&xref=&mref=&xrefd=&repabb=&repabbc=eg&imgmode=1&vdesc2=on&vdesc=en&vgr=on&sort1=s.firstpublicationdate

 

 

Εδώ περιλαμβάνονται μόνο οι ιστορίες τις οποίες σχεδίασε ο ίδιος:

http://coa.inducks.org/comp2.php?code=&keyw=&keywt=i&exactpg=&pg1=&pg2=&bro2=&bro3=&kind=0&rowsperpage=0&columnsperpage=0&hero=&xapp=&univ=&xa2=&creat=&creat2=&plot=&plot2=&writ=&writ2=&art=Giorgio+Cavazzano&art2=&ink=&ink2=&pub1=&pub2=&zgr=on&ser=&xref=&mref=&xrefd=&repabb=&repabbc=eg&imgmode=1&vdesc2=on&vdesc=en&vgr=on&sort1=s.firstpublicationdate

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο εξώφυλλο του επόμενου Μίκυ Μάους υπάρχει η Ντίσνεϋ εκδοχή του Παναγιώτη Κονέ :lol:

post-30213-0-72267600-1429309761_thumb.jpg

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28694
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

 

Εδώ περιλαμβάνονται και οι ιστορίες όπου μελάνωνε το σχέδιο άλλων δημιουργών:

http://coa.inducks.org/comp2.php?code=&keyw=&keywt=i&exactpg=&pg1=&pg2=&bro2=&bro3=&kind=0&rowsperpage=0&columnsperpage=0&hero=&xapp=&univ=&xa2=&creat=Giorgio+Cavazzano&creat2=&plot=&plot2=&writ=&writ2=&art=&art2=&ink=&ink2=&pub1=&pub2=&zgr=on&ser=&xref=&mref=&xrefd=&repabb=&repabbc=eg&imgmode=1&vdesc2=on&vdesc=en&vgr=on&sort1=s.firstpublicationdate

 

 

Εδώ περιλαμβάνονται μόνο οι ιστορίες τις οποίες σχεδίασε ο ίδιος:

http://coa.inducks.org/comp2.php?code=&keyw=&keywt=i&exactpg=&pg1=&pg2=&bro2=&bro3=&kind=0&rowsperpage=0&columnsperpage=0&hero=&xapp=&univ=&xa2=&creat=&creat2=&plot=&plot2=&writ=&writ2=&art=Giorgio+Cavazzano&art2=&ink=&ink2=&pub1=&pub2=&zgr=on&ser=&xref=&mref=&xrefd=&repabb=&repabbc=eg&imgmode=1&vdesc2=on&vdesc=en&vgr=on&sort1=s.firstpublicationdate

Ευχαριστω πολυ!!! :)

 

εδιτ:α ρε καβατσανο τι ιστοριαρες εχεις σχεδιασει..χαλαρα αυτος που μου εμεινε απο τα παιδικα μου χρονια..τι μπαρκς και ροσα...(απο αποψη σχεδιου)

 

:beer:

 

:beer:

Επεξεργασία από dimious
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20689
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4549 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Νομιζω οτι ξεχωριζω την Καζαμπλάνκα για υπογραφουλα, που εχει γραψει και σχεδιασει. Εσεις ποιες ιστοριες του ξεχωριζετε? Ριξτε καμια ιδεα :)

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28694
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Με τη βοηθεια της μνημης μου και της λιαστας θα πω

 

καζαμπλανκα

λα στραντα

αρχοντες των δρακων (ειναι και ωραια εκδοση ;) )

θρυλος του 1900 (απο τις αγαπημενες μου ταινιες)

ΜΜυστηριο Β κυκλος #1

 

απότι θυμαμαι και σε ΓΙΓΑΣ υπαρχουν ιστοριες του (σε α/μ σχεδιο και ωραιο χαρτι)->συμφωνα με τη λιστα 3 ΓΙΓΑΣ εχουν ιστοριες του (3ή 4 ηταν αυτα;;μονο τα 2 πρωτα εχω διαβασει)

 

ξεχωριζω ακομα και το σπαθι του χρονου που ακομα θυμαμαι ποσο ειχα χ€στ€ί από τη χαρα μου όταν καταφερα να διαβασω και το 2ο μερος της ιστοριας..

Ειχα παρει ενα ΜΜ απο το πρατηριο τυπου του χωριου μου την τελευταια μερα των διακοπων,ειχα διαβασει το πρωτο μερος και επρεπε να περιμενω το επομενο καλοκαιρι οπου (ευτυχως) καταφερα να βρω και το τευχος με το δευτερο μερος..Τα τευχη βεβαια πλεον ειναι σε πολυ χαλια κατασταση,σημειωμενα,χωρις εξωφυλλα κλπ κλπ (κλασικες παιδικες ταρζανιες). Ψηνομαι να τα βαλω στις αναζητησεις μου για να του τα δωσω για υπογραφη. :)

 

Βλέποντας τη λίστα αναγνωριζω πάρα πολλές ιστορίες και ολες μα ολες (απο αυτες που εχω διαβασει) μου εχουν μεινει με καποιον τροπο. Δυσκολο να διαλεξω ποια 5 θα του δωσω για υπογραφη (ειδικα οταν 1 το θελω για δωρο -> 4 υπογραφες) Βεβαια μιλαμε για τον σχεδιαστη που ηταν ο πρωτος του οποιου το (χαρακτηριστικο) σχεδιο εμαθα να ξεχωριζω :)

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9630
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4690 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Γιατί όλες οι tech-based ιστορίες Ντίσνευ είναι τόσο γεμάτες με ανακρίβειες και κλισέ;

 

Πλέον τα τελευταία χρόνια οι δημιουργοί έχουν απαρνηθεί το 50s-60s περιβάλλον που ζούνε τα παπιά στη φαντασία του Μπαρκς και του Ρόσα, κι έχουν εισάγει τον συνεχώς αυξανόμενο κλάδο της τεχνολογίας. Το αν αυτό είναι σωστό ή όχι είναι άλλη ιστορία, αλλά κάντε το ρε τουλάχιστον σωστά.

Την μία κονταροχτυπιούνται σαν 10χρονα για το ποιος έχει παραπάνω φίλους στο "faceduck" και ΠΛΗΡΩΝΑΝΕ κόσμο για να τους κάνει φίλους(έχει καμία πρακτική αξία το νούμερο αυτό; ), ενώ στο τελευταίο τεύχος, μόλις πάρει κάποιος κινητό, αυτό τον κυριεύει, του αλλάζει τη ζωή και γίνεται άλλο ένα θύμα της κάθε διαφημιστικής.

Και στην ιστορία του Φάντομ Ντακ ακόμα χειρότερα. Οποιαδήποτε αναπόδεικτη π@π@ριά γράψει ο καθένας στο ίντερνετ που ταράζει τις ισορροπίες, γίνεται viral, ο κόσμος προβατοποιείται αμέσως, καταδικάζει το θύμα(που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι και ευρύτερα αποδεκτός με μεγάλο κοινωνικό έργο) και φτάνει μέχρι κι η αστυνομία να συλλάβει ουσιαστικά έναν άγνωστο(δε ξέρανε όνομα, στοιχεία, εξωτερική εμφάνιση δίχως μάσκα - μόνη κατηγορία τα όσα σκαρφίστηκε ένας ηλίθιος επειδή βαρίοταν - εκεί είχα φρίξει με τη σύλληψη).

 

Και καλά για να περάσουν ένα μήνυμα στα παιδιά για τους "κινδύνους" του ίντερνετ; Δε ξέρω, αλλά κάντε το ρε ατάλαντοι πιο φυσιολογικό, αν έχεις πιάσει έστω για μια φορά πληκτρολόγιο και ποντίκι, δε μπορεί να γράφεις τέτοια τεχνοφοβικά κλισέ.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Γιατί όλες οι tech-based ιστορίες Ντίσνευ είναι τόσο γεμάτες με ανακρίβειες και κλισέ;

 

Πλέον τα τελευταία χρόνια οι δημιουργοί έχουν απαρνηθεί το 50s-60s περιβάλλον που ζούνε τα παπιά στη φαντασία του Μπαρκς και του Ρόσα, κι έχουν εισάγει τον συνεχώς αυξανόμενο κλάδο της τεχνολογίας. Το αν αυτό είναι σωστό ή όχι είναι άλλη ιστορία, αλλά κάντε το ρε τουλάχιστον σωστά.

Την μία κονταροχτυπιούνται σαν 10χρονα για το ποιος έχει παραπάνω φίλους στο "faceduck" και ΠΛΗΡΩΝΑΝΕ κόσμο για να τους κάνει φίλους(έχει καμία πρακτική αξία το νούμερο αυτό; ), ενώ στο τελευταίο τεύχος, μόλις πάρει κάποιος κινητό, αυτό τον κυριεύει, του αλλάζει τη ζωή και γίνεται άλλο ένα θύμα της κάθε διαφημιστικής.

Και στην ιστορία του Φάντομ Ντακ ακόμα χειρότερα. Οποιαδήποτε αναπόδεικτη παπαριά γράψει ο καθένας στο ίντερνετ που ταράζει τις ισορροπίες, γίνεται viral, ο κόσμος προβατοποιείται αμέσως, καταδικάζει το θύμα(που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι και ευρύτερα αποδεκτός με μεγάλο κοινωνικό έργο) και φτάνει μέχρι κι η αστυνομία να συλλάβει ουσιαστικά έναν άγνωστο(δε ξέρανε όνομα, στοιχεία, εξωτερική εμφάνιση δίχως μάσκα - μόνη κατηγορία τα όσα σκαρφίστηκε ένας ηλίθιος επειδή βαρίοταν - εκεί είχα φρίξει με τη σύλληψη).

 

Και καλά για να περάσουν ένα μήνυμα στα παιδιά για τους "κινδύνους" του ίντερνετ; Δε ξέρω, αλλά κάντε το ρε ατάλαντοι πιο φυσιολογικό, αν έχεις πιάσει έστω για μια φορά πληκτρολόγιο και ποντίκι, δε μπορεί να γράφεις τέτοια τεχνοφοβικά κλισέ.

Συμφωνώ απόλυτα! :)

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιατί όλες οι tech-based ιστορίες Ντίσνευ είναι τόσο γεμάτες με ανακρίβειες και κλισέ;

 

Δεν είναι όλες.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34606
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το ωραίο σχόλιο του Paliakoudis αλλά και ένα σχόλιο του Kriton στο comicstrades (http://comicstrades.me/2015/04/17/νεο-μικυ-μαουσ-44-σμαρτφον-ντακ/#comment-11523)

με οδήγησε να γράψω το παρακάτω κατεβατό το οποίο και σας παραθέτω εδώ όπως το έγραψα στο comicstrades.

 

Οι ιστορίες με Hi teck διδαχές έχουν δύο όψεις. Από τη μία το ηθικό δίδαγμα για τις αρνητικές επιπτώσεις της υπερχρήσης της τεχνολογίας και από την άλλη η παραφιλολογία σχετικά με αυτήν και η τρομολαγνία (π.χ. στην ιστορία του Φάντομ). Όλα αυτά κατά τη δική μου γνώμη προκύπτουν από τα εξής:

α) Οι άνθρωποι σήμερα δεν μπορούμε να κατανοήσουμε το ιντερνέτ.  Όταν άρχισε να εξαπλώνεται στα τέλη της δεκαετίας του 90 το ιντερνετ το πλήρωνες και μάλιστα ακριβά. Το μόντεμ γουργούριζε για να μπεις και κατέβαζες ένα Mp3 σε 20 λεπτά. Οι χρήστες ήταν μεν ανώνυμοι αλλά δεν είχαν κατά νου ότι μπορούν να γράφουν παντού ότι βλακεία θέλουν ούτε μπορούσαν να φανταστούν καν τι τους έδινε αυτό το πράγμα. Οι εταιρίες πάλι δεν είχαν φανταστεί τις επιπτώσεις αυτού του κολοσσού. Για αυτό και έχουν χάσει τη μπάλα. Ένα μόνο ενδεικτικό παράδειγμα. Η μουσικοβιομηχανία ήταν η πρώτη που το κατάλαβε με την είσοδο του Mp3 και του παράνομου download. Τα cd άρχισαν να γίνονται πιο φτηνά και στο τέλος με την είσοδο του youtube πλέον μοιράζονται σχεδόν τσάμπα. Η μουσική βιομηχανία άρχισε να προσαρμόζεται σε αυτό. π.χ. τα τελευταία χρόνια βλέπουμε άπειρες συναυλίες τεράστιων συγκροτημάτων του παρελθόντος ακόμα και στην Ελλάδα. Γιατί? Γιατί στέρεψαν τα χρήματα και βγήκαν στην πιάτσα ξανά. Η έμπνευση έχει στερέψει και αναμασώνται παλιότερες επιτυχίες σε νέες διασκευές. Από την άλλη όμως με το youtube έχεις πρόσβαση σε ΟΛΗ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ. Συγκλονιστικό. Τεράστια πληροφορία που δεν μπορείς να την διαχειριστείς. Με το παραπάνω παράδειγμα ήθελα να δείξω την αντιφατικότητα του πράγματος και την αδυναμία να κατανοήσουμε/χειριστούμε αυτό που μας δίνει το σύγχρονο ιντερνετ.

β) Η ευκολία στην επικοινωνία π.χ. κινητά, smartphones, Skype, facebook, twitter e.t.c. είναι ευχή και κατάρα. Δεν μπορεί να παραβλέψει κανείς ότι είναι πλέον εξωφρενικά εύκολο να γυρίσεις όλο τον κόσμο εύκολα. Να ενημερωθείς, να επικοινωνήσεις με φίλους σου μακριά.  Σίγουρα όμως ειναι μη διαχειρίσημη από τον άνθρωπο. Ο καθένας λέει οτι θέλει για όποιον θέλει (αυτό χτυπά η ιστορία με τον Φάντομ). Στο χέρι μας είναι να μην είμαστε πρόβατα και να πιστεύουμε τους πάντες. Μπορείς να δεις οτι βλακεία θες για τον οποιονδήποτε. Δοκιμάστε να βάλετε στο google συνδυασμούς λέξεων για να βγάλετε μια υποθετική ιστορία. θα το καταφέρετε. Δοκιμάστε να μάθετε την "αλήθεια" για τους δίδυμους πύργους. Γελάει ο κόσμος με αυτά που γράφονται από τον καθένα "ειδικό". Το fb δε είναι οχετός παραπληροφόρησης. Και εγώ έχω και το χρησιμοποιώ. Όμως απλά αγνοώ το 90% αυτών που βλέπω και κρατάω ότι θέλω.

γ) Οι άνθρωποι σήμερα έχουν την τάση να κάνουν τη ζωή των εταιριών πιο εύκολη. Μοιράζουν ΟΛΕΣ τις προσωπικές τους πληροφορίες (όπως πολύ έξυπνα έθεσε η ιστορία smartphon duck) σαν να μην υπάρχει αύριο. Λένε που είναι (Tag) τι πιστεύουν  (twitter) με ποιους είναι (fb) αν έχουν σχέση και με ποιόν/ποιάν (fb) τι ωραίο βλέπουν (instagram). Όλη την ώρα δίνουν έτοιμο φαγητό σε αυτούς που τους παρακολουθούν. Και ποιοι είναι αυτοί? Φυσικά όχι το FBI αλλά όλες οι εταιρίες που διαφημίζουν/προβάλουν/πουλάνε αγαθά.

 

Αν θέλουμε να μην μας «παρακολουθούν» πρέπει να πετάξουμε τα κινητά και να μην μπαίνουμε στο ιντερνετ.  Γίνεται? Όχι. Ιδίως δε αν λάβουμε υπόψην ότι ζούμε σε μια εποχή που το ιντερνετ είναι τόσο απαραίτητο για να κάνεις τη δουλειά σου να πας διακοπές να υποβάλεις τη φορολογική σου δήλωση και τόσα άλλα. Αρα η μόνη λύση είναι ψυχραιμία και μέτρο.

 

Για να κάτσω να γράψω όλα αυτά σημαίνει ότι το ΜΜ πέτυχε το σκοπό του. Με διασκέδασε και με προβλημάτισε ταυτόχρονα. Εγκρίνω και εγω λοιπόν τη δημοσίευση τέτοιων ιστοριών που αν μη τι άλλο προβληματίζουν τα νέα παιδιά στα οποία απευθύνεται κυρίως αυτό το περιοδικό. Θεωρώ ότι κάποιες φορές η προσέγγιση μπορεί να είναι τρομολαγνική όπως στην ιστορία με τον Φάντομ αλλά η υπερβολή είναι χαρακτηριστικό ενός περιοδικού κόμικ.

Επεξεργασία από ChrisL
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο σάιτ της Καθημερινής ανέβασαν τη διαφήμιση για το τεύχος 46, δηλαδή το μεθεπόμενο, αντί για τη διαφήμιση του 45.

 

post-30213-0-41678100-1429705677_thumb.jpg

 

6 απολαυστικές ιστορίες σας περιμένουν στα περίπτερα:

  • Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΩΝ ΠΑΠΙΑΝΩΦ
    Ο ΘΕΙΟΣ ΣΚΡΟΥΤΖ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΜΑΚΡΙΝΗ ΡΩΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΜΥΘΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΛΙΘΟ
  • ΤΟ ΚΡΙΣΙΜΟ ΚΛΙΚ
    Η ΚΛΑΡΑΜΠΕΛ ΠΑΙΡΝΕΙ ΔΩΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΗ ΘΕΙΑ ΤΗΣ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΜΑΘΗΜΑ
  • ΟΜΩΣ...
    Ο ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΡΟΚΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΝΤΑΚ, ΟΜΩΣ...
  • ΤΟ ΡΑΝΤΖΟ ΤΟΥ ΑΣΤΡΟΓΚΟΥΦ
    Ο ΓΚΟΥΦΥ ΣΚΑΛΙΖΕΙ ΤΗΝ ΣΟΦΙΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΑΛΛΟΚΟΤΑ ΚΕΙΜΗΛΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΟΚΟΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΤΟΥ
  • ΑΣΥΓΚΡΑΤΗΤΟ ΓΕΛΙΟ
    Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΦΕΥΡΕΣΗ ΤΟΥ ΚΥΡΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΟ ΚΕΦΙ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ Ο ΝΤΟΝΑΛΝΤ, ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΣΤΡΑΒΑ
  • ΤΟ ΠΛΩΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ
    ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΕΞΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΕΝΑΝ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ ΠΟΥ ΠΛΗΜΜΥΡΙΣΕ

Ένα τεύχος γεμάτο γέλιο και περιπέτεια, αυτή την Παρασκευή 24 Απριλίου (Νο. 45).

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο σάιτ της Καθημερινής ανέβασαν τη διαφήμιση για το τεύχος 46, δηλαδή το μεθεπόμενο, αντί για τη διαφήμιση του 45.

 

attachicon.gifmikycover45-thumb-large.jpg

 

6 απολαυστικές ιστορίες σας περιμένουν στα περίπτερα:

  • Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΩΝ ΠΑΠΙΑΝΩΦ

    Ο ΘΕΙΟΣ ΣΚΡΟΥΤΖ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΜΑΚΡΙΝΗ ΡΩΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΜΥΘΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΛΙΘΟ

  • ΤΟ ΚΡΙΣΙΜΟ ΚΛΙΚ

    Η ΚΛΑΡΑΜΠΕΛ ΠΑΙΡΝΕΙ ΔΩΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΗ ΘΕΙΑ ΤΗΣ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΜΑΘΗΜΑ

  • ΟΜΩΣ...

    Ο ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΡΟΚΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΝΤΑΚ, ΟΜΩΣ...

  • ΤΟ ΡΑΝΤΖΟ ΤΟΥ ΑΣΤΡΟΓΚΟΥΦ

    Ο ΓΚΟΥΦΥ ΣΚΑΛΙΖΕΙ ΤΗΝ ΣΟΦΙΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΑΛΛΟΚΟΤΑ ΚΕΙΜΗΛΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΟΚΟΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΤΟΥ

  • ΑΣΥΓΚΡΑΤΗΤΟ ΓΕΛΙΟ

    Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΦΕΥΡΕΣΗ ΤΟΥ ΚΥΡΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΟ ΚΕΦΙ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ Ο ΝΤΟΝΑΛΝΤ, ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΣΤΡΑΒΑ

  • ΤΟ ΠΛΩΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ

    ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΕΞΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΕΝΑΝ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ ΠΟΥ ΠΛΗΜΜΥΡΙΣΕ

Ένα τεύχος γεμάτο γέλιο και περιπέτεια, αυτή την Παρασκευή 24 Απριλίου (Νο. 45).

Φτάνουμε το Τοπολίνο!! :yahoo:  Τοπολινο 3051 = Μίκυ Μάους 45/46... :respect: :P Πάντως πέρα από την πλάκα άμα συνεχίσουμε έτσι θα είμαστε πάντα ένα χρόνο πάντα πίσω από το Τοπολίνο... Θα διαβάζουμε τα περσινά Τοπολινό... :P

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Τρυφωνα, γιατι ομως ειναι αδοκιμη η φραση "κατ' εντολήν άλλων" ?? Δε γινεται οι εντολες να ειναι περισσοτερες της μίας? Ειναι οφφτοπικ το ερωτημα μου, αλλά αφου εχουμε την χαρα και την τιμη να σε εχουμε αναμεσα μας, ας μαθουμε και κατι παραπανω :thinking:

 

 

Φίλε Χρήστο, αν και προβλέπω μεταφορά των δύο ποστ στην "κουβεντούλα", απαντώ: Αδόκιμη είναι η γενική πληθυντικού, δηλαδή η φράση "κατ' εντολών άλλων". Η σωστή είναι "κατ' εντολήν άλλων". Αν, πάλι, ήθελε να πει ότι οι εντολές είναι περισσότερες της μιας, θα έπρεπε να επιλέξει τη φράση "κατ' εντολάς άλλων" ή "κατά τας εντολάς άλλων". Το κατά με αιτιατική σημαίνει "σύμφωνα με", ενώ με γενική σημαίνει "εναντίον". Σ' ευχαριστώ πάντως για τα καλά σου λόγια.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Στο σάιτ της Καθημερινής ανέβασαν τη διαφήμιση για το τεύχος 46, δηλαδή το μεθεπόμενο, αντί για τη διαφήμιση του 45.

 

attachicon.gifmikycover45-thumb-large.jpg

 

6 απολαυστικές ιστορίες σας περιμένουν στα περίπτερα:

  • Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΩΝ ΠΑΠΙΑΝΩΦ

    Ο ΘΕΙΟΣ ΣΚΡΟΥΤΖ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΜΑΚΡΙΝΗ ΡΩΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΗΝ ΜΥΘΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΛΙΘΟ

  • ΤΟ ΚΡΙΣΙΜΟ ΚΛΙΚ

    Η ΚΛΑΡΑΜΠΕΛ ΠΑΙΡΝΕΙ ΔΩΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΝΑΡΠΑΣΤΙΚΗ ΘΕΙΑ ΤΗΣ ΜΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΜΑΘΗΜΑ

  • ΟΜΩΣ...

    Ο ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΡΟΚΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΝΤΑΚ, ΟΜΩΣ...

  • ΤΟ ΡΑΝΤΖΟ ΤΟΥ ΑΣΤΡΟΓΚΟΥΦ

    Ο ΓΚΟΥΦΥ ΣΚΑΛΙΖΕΙ ΤΗΝ ΣΟΦΙΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΑΛΛΟΚΟΤΑ ΚΕΙΜΗΛΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΟΚΟΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΤΟΥ

  • ΑΣΥΓΚΡΑΤΗΤΟ ΓΕΛΙΟ

    Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΦΕΥΡΕΣΗ ΤΟΥ ΚΥΡΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΟ ΚΕΦΙ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ Ο ΝΤΟΝΑΛΝΤ, ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΣΤΡΑΒΑ

  • ΤΟ ΠΛΩΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ

    ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΕΞΕΡΕΥΝΗΤΕΣ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΕΝΑΝ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΝ ΤΑ ΖΩΑ ΤΟΥ ΔΑΣΟΥΣ ΠΟΥ ΠΛΗΜΜΥΡΙΣΕ

Ένα τεύχος γεμάτο γέλιο και περιπέτεια, αυτή την Παρασκευή 24 Απριλίου (Νο. 45).

Τί παίζει με το επόμενο Μίκυ Μάους;;;Στο εξώφυλλο γράφει #46 και στη διαφήμιση γράφει #45... :thinking: :thinking: :thinking:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28694
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ρε παιδια ασχετο αλλα γιατι το επομενο φαντομ,#27 αντιστοιχει στο #22 των ιταλικων;;ακομα και με τα πρωτα 3 ιταλικα τευχη που εχουν αριθμηση 00,01,02 κλπ δεν βγαινουν σωστα..οχι τιποτα αλλο αλλα αγχωθηκα οτι εχασα το #22 ,που θεωρειται το καλυτερο και ηθελα να δω τι λεει.. 

:beer:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εδώ είναι η σειρά των τευχών η οποία ακολουθείται και στην Ελλάδα(υπάρχουν και κάποια σπέσιαλ τεύχη γι'αυτό δε σου έβγαιναν τα νούμερα)

 

http://it.wikipedia.org/wiki/PKNA_-_Paperinik_New_Adventures#Elenco_ufficiale_delle_uscite

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η διαφήμιση του αυριανού Μίκυ Μάους

 

post-30213-0-18324000-1429795321_thumb.jpg

 

5 απολαυστικές ιστορίες σας περιμένουν στα περίπτερα:

  • ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΤΟΥ ΚΥΒΕΡΝΟΧΩΡΟΥ
    ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙ ΣΤΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΑΓΙΔΕΥΜΕΝΟΙ ΣΤΟΝ ΚΥΒΕΡΝΟΧΩΡΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΤΡΙΑ ΑΝΙΨΑΚΙ Α
  • Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΟΥ 1421
    Ο ΜΙΚΥ ΜΕ ΤΟΝ ΓΚΟΥΦΥ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΚΙΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΝ ΠΡΩΤΟΙ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ
  • Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ
    ΟΙ ΜΟΥΡΓΟΛΥΚΟΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΙΟ ΣΚΡΟΥΤΖ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΑΡΠΑΞΟΥΝ ΤΟΝ ΘΗΣΑΥΡΟ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΝΑΖΗΤΑ
  • ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΤΟΥ ΤΕΜΠΕΛΟΓΚΟΥΦΥ
    Ο ΓΚΟΥΦΥ ΣΚΑΛΙΖΕΙ ΤΗΝ ΣΟΦΙΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΑΛΛΟΚΟΤΑ ΚΕΙΜΗΛΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΟΚΟΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΤΟΥ
  • ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΕΜΠΝΕΥΣΗ
    Η ΘΕΙΑ ΝΕΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΥΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΝΑΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΦΑΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΔΟΞΑ

Ένα τεύχος γεμάτο γέλιο και περιπέτεια, αυτή την Παρασκευή 24 Απριλίου (Νο. 45).

 

 

 

όλες οι ιστορίες από το Τοπολίνο 3050 http://coa.inducks.org/issue.php?c=it/TL+3050

τα έχουν πάρει με τη σειρά πλέον και μας τα δίνουν σχεδόν αυτούσια

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η διαφήμιση του αυριανού Μίκυ Μάους

 

attachicon.gifmikycover45--2-thumb-large.jpg

 

5 απολαυστικές ιστορίες σας περιμένουν στα περίπτερα:

  • ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΤΟΥ ΚΥΒΕΡΝΟΧΩΡΟΥ

    ΟΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙ ΣΤΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΑΓΙΔΕΥΜΕΝΟΙ ΣΤΟΝ ΚΥΒΕΡΝΟΧΩΡΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΤΡΙΑ ΑΝΙΨΑΚΙ Α

  • Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΟΥ 1421

    Ο ΜΙΚΥ ΜΕ ΤΟΝ ΓΚΟΥΦΥ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΚΙΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΝ ΠΡΩΤΟΙ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ

  • Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ

    ΟΙ ΜΟΥΡΓΟΛΥΚΟΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΟΝ ΘΕΙΟ ΣΚΡΟΥΤΖ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΑΡΠΑΞΟΥΝ ΤΟΝ ΘΗΣΑΥΡΟ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΝΑΖΗΤΑ

  • ΤΟ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΤΟΥ ΤΕΜΠΕΛΟΓΚΟΥΦΥ

    Ο ΓΚΟΥΦΥ ΣΚΑΛΙΖΕΙ ΤΗΝ ΣΟΦΙΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΑΛΛΟΚΟΤΑ ΚΕΙΜΗΛΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΟΚΟΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΤΟΥ

  • ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΕΜΠΝΕΥΣΗ

    Η ΘΕΙΑ ΝΕΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΥΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΝΑΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΦΑΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΔΟΞΑ

Ένα τεύχος γεμάτο γέλιο και περιπέτεια, αυτή την Παρασκευή 24 Απριλίου (Νο. 45).

 

 

 

όλες οι ιστορίες από το Τοπολίνο 3050 http://coa.inducks.org/issue.php?c=it/TL+3050

τα έχουν πάρει με τη σειρά πλέον και μας τα δίνουν σχεδόν αυτούσια

Προσωπικά περιμένω πολύ περισσότερο το επόμενο ΜΜ από αυτό.. Το Τοπολίνο 30... χμμμ Μίκυ Μάους 46 μου φαίνεται καλύτερο από το 45?! Σχεδόν αυτούσια με τα Τοπολίνο και πιο φτηνά χωρίς χαζές στήλες και λοιπά που έχει επιπλέον...

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Προσωπικά περιμένω πολύ περισσότερο το επόμενο ΜΜ από αυτό.. Το Τοπολίνο 30... χμμμ Μίκυ Μάους 46 μου φαίνεται καλύτερο από το 45?! Σχεδόν αυτούσια με τα Τοπολίνο και πιο φτηνά χωρίς χαζές στήλη και λοιπά που έχει επιπλέον...

Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε ότι είναι ένα περιοδικό που είναι για παιδιά μέχρι 12 ετών.Άσχετο αν εμείς έχουμε υπερβεί κατά πολύ το ηλικιακό όριο :P

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν πρέπει όμως να ξεχνάμε ότι είναι ένα περιοδικό που είναι για παιδιά μέχρι 12 ετών.Άσχετο αν εμείς έχουμε υπερβεί κατά πολύ το ηλικιακό όριο :P

 

Αυθαιρετη αποψη και οχι πραγματικοτητα.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

           ΤΕΥΧΟΣ      45

              αλλά και αρχη της νέας                                   εκατονταδας.

            DISNEY   101

    

 

τι εννοείς;

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104484
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6039 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

 

 

 

Εννοεί προφανώς, ότι όλες οι εκδόσεις Disney κατά την μετά Τερζόπουλο εποχή, από τις Καθημερινές εκδόσεις δηλαδή, πιάσανε τα 101 τεύχη.

 

Μίκυ Μάους 45

Κόμιξ 9

Μικυ Super 6

Βιβλιοθήκη Ντίσνευ 16

Αεορπλάνα2   1

Μίκυ editors choise 1

Υπερέξι 1

Μουντιάλ 2014 1

Φάντομ   11

Ντόναλντ 10

=================

ΣΥΝΟΛΟ 101

 

:valtnino:

  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6439 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Λογικά εννοεί ότι το παρόν είναι εκ του συνόλου των εκδόσεων (Μίκυ, Super Μικυ, Ντόναλντ, Φάντομ, κλπ) της Καθημερινής, το 101 τεύχος. Αυτό αντιλαμβάνομαι προσωπικά. Λίγο υπερβολικό, αλλά γιατί όχι; Κατάφερε να βγάλει 100 διαφορετικά τευχάκια/τομάκια η Καθημερινή.

 

Μόλις είδα ότι πρόλαβε και μάλιστα αναλυτικά και ο Παύλος στο ίδιο σκεφτικό.

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σκυλάκια της Δαλματίας εννοεί καλέ, τα άλλα είναι υποσημειώσεις.

 

:poke:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104484
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6039 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Πρόλογος προς μη φανατικούς Δισνεικούς.

 

Γιατρέ του πόνου άριστο το σκεπτικό σου :respect:. Αλλά σου διέφυγε ένα τεύχος Αυτοκίνητα που θα κυκλοφορούσε μόνο στα καταστήματα παιχνιδιών. Οπότε Κώστα (και Παύλο) φτάνουμε στα 102 που ήταν όντως ο αριθμός των σκυλιών Δαλματίας στην πρώτη ταινία.

 

 

Κυκλοφόρησε πράγματι αυτό το τεύχος; Το έχεις δει; Βάζεις το χέρι σου στη φωτιά;  :thinking: Γιατί από αστικούς μύθους, άλλο τίποτα!  Αν δεν το πάρει κάποιος στα χέρια του, να μας το κάνει παρουσίαση, θεωρείται ως μη εκδοθέν. :) Μέχρι τότε 101! :)

 

Υπογράμμισα το "θα" στην πρότασή σου. :)

 

:valtnino:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34112
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4310 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Με μπρίζωσες να αρχίσω να ψάχνω στα παιχνιδάδικα... :P

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104484
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6039 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

:D:mafia:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11291
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Όπως και να έχει η Καθημερινή δήλωσε ότι είναι για μια συγκεκρμένη ηλικία το περιοδικό.Στα παιδιά αυτής της ηλικίας οι <<χαζές στήλες>> μπορεί να αρέσουν.Θυμάμαι τον εαυτό μου πριν καμιά 10αριά χρόνια που μ άρεσαν πολύ αυτές οι στήλες τις οποίες τώρα βαριέμαι και πολλές φορές τις προσπερνώ! :)

Επεξεργασία από petross21
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.