Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5569 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Και να μην ξέραμε για το deadline, υπάρχουν κάποια πράγματα που ξεχωρίζουν:

 

- η ανακοινωση ότι η εφημερίδα απομακρύνεται απο την "μοδα" των ενθέτων άρα κατα 90% δεν θα έχουμε τομους (αν είχαμε θα είχαν ανακοινωθεί μέχρι τώρα)

- τυπώνουν στα γρήγορα (όσο προλαβαίνουν?) μέσα στο ΚΟΜΙΞ τον Βιο και Πολιτεία του Ρόσα και άλλες ιστορίες του, που θα έβγαιναν σε τόμους παρόμοιους με αυτους του Τερζόπουλου. Προφανώς δεν υπάρχει χρόνος για τύπωμα και διάθεση πριν τον Ιούλη. Και την βγαζουν πιο φτηνά σίγουρα βαζοντας τα στο ΚΟΜΙΞ.

- πιστεύω πως δίνουν στους αναγνώστες αυτό που ζητούσαν στα σχόλια. CASTY. Μπορεί να σημαίνει "f*ck it αφού θα τα κλείσουμε ας τους δώσουμε αυτό που ήθελαν για το τέλος"

 

Το θέμα με το κοψιμο του ΦΑΝΤΟΜ πιστεύω έγινε τελευταια στιγμή. Δηλαδή η απόφαση να ήταν ξαφνική και να άργησαν 1-2 μέρες να ενημερώσουν τον γραφίστα για την διαφήμιση του επομένου, γιαυτό και μπήκε στο έντυπο.

 

Σε αυτή την περίπτωση το θέμα ενός συμβολαίου άδειας χρήσης των τίτλων της DISNEY δεν νομίζω να μην ειναι γνωστό σε όλους το deadline. Γι αυτο πιστεύω πως αυτή την φορά δεν θα υπάρξει παρόμοια ασυνεννοησία με διαφήμιση επόμενου τεύχους.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4455
  • Reputation:   34676
  • Achievement Points:  4522
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και να μην ξέραμε για το deadline, υπάρχουν κάποια πράγματα που ξεχωρίζουν:

 

- η ανακοινωση ότι η εφημερίδα απομακρύνεται απο την "μοδα" των ενθέτων άρα κατα 90% δεν θα έχουμε τομους (αν είχαμε θα είχαν ανακοινωθεί μέχρι τώρα)

 

 

Δεν μου λέει κάτι αυτό. Ίσα ίσα. Οι προσφορές τελείωσαν με τη βιβλιοθήκη ΚΑΡΛ ΜΠΑΡΚΣ. Κάτι έυκολο - άμεσο - μεγάλο δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή. Αλήθεια τώρα τι περιμένατε βρε παιδιά. Να βγάλουν 6 παλιοεγκυκλοπαίδιες Ντον Ρόσα τσάμπα ή να μοσχοπουλήσουν τον Ντον Ρόσα μέσα από το ΚΟΜΙΞ? Θα ήταν επιχειρηματική βλακεία το πρώτο.

 

- τυπώνουν στα γρήγορα (όσο προλαβαίνουν?) μέσα στο ΚΟΜΙΞ τον Βιο και Πολιτεία του Ρόσα και άλλες ιστορίες του, που θα έβγαιναν σε τόμους παρόμοιους με αυτους του Τερζόπουλου. Προφανώς δεν υπάρχει χρόνος για τύπωμα και διάθεση πριν τον Ιούλη. Και την βγαζουν πιο φτηνά σίγουρα βαζοντας τα στο ΚΟΜΙΞ.

 

Απάντησα παραπάνω - Ρόσα στο ΚΟΜΙΞ = εύκολο και σίγουρο κέρδος.

 

- πιστεύω πως δίνουν στους αναγνώστες αυτό που ζητούσαν στα σχόλια. CASTY. Μπορεί να σημαίνει "f*ck it αφού θα τα κλείσουμε ας τους δώσουμε αυτό που ήθελαν για το τέλος"

 

 

Αυτό νομίζω είναι άσχετο!!

 

Άρα συμπερασματικά δεν βγάζω κάνα ιδιαίτερο συμπερασμα από τα παραπάνω.

 

Το κλείσιμο του Φαντομ ΝΑΙ ήταν ένα καμπανάκι. Αλλά ως εκεί. 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1159
  • Achievement Points:  344
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Η αληθεια ειναι οτι φαγαμε την κρυαδα τοτε το '13 και απο τοτε ειμαστε ολοι πιο επιφυλακτικοι και απαισιοδοξοι.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5569 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν μου λέει κάτι αυτό. Ίσα ίσα. Οι προσφορές τελείωσαν με τη βιβλιοθήκη ΚΑΡΛ ΜΠΑΡΚΣ. Κάτι έυκολο - άμεσο - μεγάλο δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή. Αλήθεια τώρα τι περιμένατε βρε παιδιά. Να βγάλουν 6 παλιοεγκυκλοπαίδιες Ντον Ρόσα τσάμπα ή να μοσχοπουλήσουν τον Ντον Ρόσα μέσα από το ΚΟΜΙΞ? Θα ήταν επιχειρηματική βλακεία το πρώτο.

 

Μα αν είχαν την ευχαίρεια πιστεύω θα το εκαναν ΚΑΙ αυτο! Και στο ΚΟΜΙΞ και σαν τομους.

Το έκαναν ήδη με τους τομους Μπαρκς. ίσως με γελά η μνήμη μου αλλα δεν είχαμε πρώτα τις ιστορίες του στο ΚΟΜΙΞ και μετά το καλοκαίρι ξανα στους τομους? Και μην ξεχνάς ότι τις 6 παλιοεγκυκλοπαίδειες τις έχουν ήδη έτοιμες απο τον Τερζόπουλο.

Πιστεύω πως επειδή δεν εχουν χρονο και λήγει η άδεια δεν τύπωσαν τους τομους για το καλοκαίρι.

 

Μακάρι να ειναι διαφορετικά τα πράγματα.

 

Μην ξεχνάς το ποστ μου ειναι προσωπική άποψη και όχι facts.

Για ότι ονομάζεις άσχετο, σε εμενα και μπορεί σε άλλους στο forum μπορεί να ειναι 100% σχετικό.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4455
  • Reputation:   34676
  • Achievement Points:  4522
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Για ότι ονομάζεις άσχετο, σε εμενα και μπορεί σε άλλους στο forum μπορεί να ειναι 100% σχετικό.

 

Άσχετο εννοούσα τη διασύνδεση του "δίνω CASTY στον λαό" με το "θέλω να κλείσω το μαγαζί" όχι αυτά που έγραψες. Αυτά μια χαρά έκανες και τα έγραψες. Απλά είπα και εγω την προσωπική μου άποψη.  ;)

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5466
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από αυτόν εδώ τον σύνδεσμο τον οποίο νομίζω, εσύ ο ίδιος πρέπει να είχες δώσει κάποτε σε κάποιο σχόλιο σε ένα από τα άρθρα σου.

Ούτε που το θυμόμουνα!

 

Ου γαρ έρχεται μόνον...

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5466
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η δική μου άποψη είναι ότι η Καθημερινή, βλέποντας ότι οι τίτλοι της δεν πηγαίνανε καλά, πρώτον έκοψε τον τίτλο που πουλούσε λιγότερο (Φάντομ), αύξησε τη συχνότητα κυκλοφορίας ενός τίτλου, που πουλούσε καλά (Super Μίκυ, που ξεκίνησε ως τριμηνιαίο, ήταν στην πράξη διμηνιαίο και τώρα είναι μηνιαίο), έβαλε Ρόζα στο Κόμιξ που, όπως είπαν άλλοι, πουλάει, και αναβάθμισε το Ντόναλντ, το Μίκυ Μάους και το Super Μίκυ, κάνοντας προσεκτικότερη επιλογή ιστοριών από τη δεξαμενή από την οποία αντλεί ιστορίες.

 

Θεωρώ ότι οι αλλαγές αυτές είχαν αποτέλεσμα.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγω δε νομιζω πως πουλαει ο Ροσα. Απουλητα βλεπω τα Κομιξ στα περιπτερα. Απλα τους στοιχιζει λιγοτερο το καθε τευχος αφου πανω απο το μισο ειναι αναδημοσιευσεις.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4455
  • Reputation:   34676
  • Achievement Points:  4522
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ μπορώ να πω οτι συμφωνώ με τον Κρίτωνα σε γενικές γραμμές, ΑΛΛΑ  είμαι πραγματικά περίεργος να μάθαινα αυτό που λέει ο Γιώργος πιο πάνω. ΠΟΣΟ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΤΟ ΚΟΜΙΞ?

Επίσης ένα γενικό σχόλιο κοιτώντας πίσω μου τα 400 τελευταία ΜΜ που έχω στη συλλογή μου. Από ένα σημείο και πέρα αυτοί οι Ιταλοί πραγματικά ξέφυγαν. Νομίζω οτι το Ιταλικό ντίσνευ κάνει άλματα μπροστα μέρα με τη μέρα. Εναλλαγη χαρακτήρων, νέα σύμπαντα, φαντασία, ρομαντισμός, περιπέτεια, διαπλοκή, Παπιά, ποντίκια όλα μοιρασμένα. Διαβάζεις ιστορίες με τον Πασχάλη και σ αρέσουν. Και δεν είμαι κανένα παιδί εεε. 

Αν ήξερα Ιταλικά όπως ο Rorschach απλά θα ήμουν συνδρομητής στο Topolino. Νομίζω οτι αν σταματήσουν τα ελληνικά ντίσνευ (κάποια μακρινή μέρα στο μέλλον ελπίζω) ΘΑ ΜΑΘΩ ΙΤΑΛΙΚΑ.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5466
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν ήξερα Ιταλικά όπως ο Rorschach απλά θα ήμουν συνδρομητής στο Topolino. Νομίζω οτι αν σταματήσουν τα ελληνικά ντίσνευ (κάποια μακρινή μέρα στο μέλλον ελπίζω) ΘΑ ΜΑΘΩ ΙΤΑΛΙΚΑ.

 

Ξέρεις Ιταλικά και δεν το ξέρεις! Προσπάθησε να διαβάσεις μια ιστορία «Μίκυ Μάους» στα Ιταλικά, και θα εκπλαγείς από το πόσα θα καταλάβεις (δεν λέω όλα), όπως εξεπλάγην και εγώ, όταν πήρα το War of the Wendigo στα Ιταλικά, μόνο και μόνο επειδή μου δόθηκε η ευκαιρία, τον καιρό που στην Αμερική η ιστορία ήταν στη μαύρη λίστα τής Ντίσνεϋ, και στην Ελλάδα ούτε λόγος, αν δεν την έβλεπαν δημοσιευμένη σε αμερικανική έκδοση, απ' όπου επέλεγαν τις ιστορίες για το Κόμιξ. Από τότε έχω διαβάσει μερικές ιστορίες ακόμα. Μέχρι που αγόρασα και λεξικό!

 

Δεν είναι τυχαίο ότι η ταινία μια Ιταλίδα στην Κυψέλη δεν χρειάζεται υποτίτλους. Όχι μόνο una faccia, una razza, αλλά και una lingua. (Και μη μου πείτε ότι χρειάζεται να το μεταφράσω!)

Επεξεργασία από Kriton
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ChrisL έχεις απόλυτο δίκιο για τους Ιταλούς. Η παραγωγή τους είναι τεράστια και έχουν πολύ έμπνευση και διάθεση. :) 

Η δική μου άποψη είναι ότι η Καθημερινή, βλέποντας ότι οι τίτλοι της δεν πηγαίνανε καλά, πρώτον έκοψε τον τίτλο που πουλούσε λιγότερο (Φάντομ), αύξησε τη συχνότητα κυκλοφορίας ενός τίτλου, που πουλούσε καλά (Super Μίκυ, που ξεκίνησε ως τριμηνιαίο, ήταν στην πράξη διμηνιαίο και τώρα είναι μηνιαίο), έβαλε Ρόζα στο Κόμιξ που, όπως είπαν άλλοι, πουλάει, και αναβάθμισε το Ντόναλντ, το Μίκυ Μάους και το Super Μίκυ, κάνοντας προσεκτικότερη επιλογή ιστοριών από τη δεξαμενή από την οποία αντλεί ιστορίες.

 

Θεωρώ ότι οι αλλαγές αυτές είχαν αποτέλεσμα.

Συμφωνώ για αυτό που λέει ο Ror για το ΚΟΜΙΞ :) Μπορεί να πήγαινε καλά στην αρχή ο Ρόσα αλλά τώρα δεν νομίζω διότι πρέπει το μισό τεύχος να έχει για να πουλήσει; Ειδικά με τον Βίο. Εάν πούλαγε καλά δεν θα έβαζαν τον Βίο και θα συνέχιζαν με τις μεγάλες του Ρόσα στα εξώφυλλα. Το ότι μπήκε ο Βίος σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα. 

 

Εντάξει το Ντόναλντ και το Σουπερ Μίκυ δεν έχουν και κάτι ουάου πάντα. Ναι έγιναν καλύτερα αλλά δεν είναι και τεράστια η διαφορά. Πάντως, χάρηκα που θυμήθηκες ότι εσύ έκανες την αρχή με τον σύνδεσμο για την σύμβαση :P 

 

Εγω δε νομιζω πως πουλαει ο Ροσα. Απουλητα βλεπω τα Κομιξ στα περιπτερα. Απλα τους στοιχιζει λιγοτερο το καθε τευχος αφου πανω απο το μισο ειναι αναδημοσιευσεις.

Και εγώ απούλητα τα βλέπω :) Ακόμα με όσους μιλάω εδώ και καιρό το έχουν σταματήσει. Και άλλοι που το έπαιρναν για συλλεκτικούς λόγους το σταματούν και αυτοί... 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η νέα ιστορία του Κάστυ...φαίνεται χορταστική :)

 

post-30213-0-31818800-1497270181_thumb.jpg

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17738
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

 

Η νέα ιστορία του Κάστυ...φαίνεται χορταστική  :)

 

Ο Κάστυ συνεχίζει να μας προσφέρει άλλη μια πολύ υποσχόμενη ιστορία!

Έχω μια απορία όμως...που την βρήκες αυτή τη φωτογραφία;

Στην σελίδα του στο fb και αλλού δεν υπάρχει.

Μήπως είσαι σε απευθείας επικοινωνία μαζί του;;; :wow:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Κάστυ συνεχίζει να μας προσφέρει άλλη μια πολύ υποσχόμενη ιστορία!

Έχω μια απορία όμως...που την βρήκες αυτή τη φωτογραφία;

Στην σελίδα του στο fb και αλλού δεν υπάρχει.

Μήπως είσαι σε απευθείας επικοινωνία μαζί του;;; :wow:

Την έχει και στο φβ και στο instagram του topolino magazine.
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17738
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

 

Την έχει και στο φβ και στο instagram του topolino magazine.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν ξεκινήσω να γράψω δύο λόγια για το τρέχον τεύχος,θα ήθελα να σταθώ στο εξώφυλλο,πράγμα που δεν το συνηθίζω...!Το βρήκα πολύ άσχημο και θα προτιμούσα κάτι καλύτερο στην θέση του...!Δεν βρίσκω και τον λόγο να υπάρχει ένα τέτοιο εξώφυλλο σε αυτό το τεύχος,μιας και δεν υπάρχει μέσα ιστορία αφιερωμένη στον Ινδιάνα Γκούφυ...!Τέλος πάντων...!Απλά είπα να μοιραστώ μαζί σας ένα παράπονό μου...!  :P Πάμε στις ιστορίες τώρα...!

Συμφωνώ και υπήρχε ένα πολύ όμορφο εξώφυλλο της ιστορίας του Κάστυ που θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν... 

 

Mickey06_cvrA-MOCKONLY.jpg?resize=198%2C

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104523
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Πράγματι εξαιρετικό εξώφυλλο και κρίμα που δεν επιλέχτηκε. :)

 

:valtnino:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12980
  • Reputation:   95032
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Συμφωνώ και υπήρχε ένα πολύ όμορφο εξώφυλλο της ιστορίας του Κάστυ που θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν... 

 

Mickey06_cvrA-MOCKONLY.jpg?resize=198%2C

 

Εννοείται ότι είναι κλάσεις ανώτερο αυτό το εξώφυλλο από αυτό που τελικά επιλέχθηκε...!Αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα με τα δικαιώματα,τότε είναι μεγάλο φάουλ από μεριάς εκδοτικής η μη χρησιμοποίηση αυτού του εξωφύλλου...! :(

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εννοείται ότι είναι κλάσεις ανώτερο αυτό το εξώφυλλο από αυτό που τελικά επιλέχθηκε...!Αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα με τα δικαιώματα,τότε είναι μεγάλο φάουλ από μεριάς εκδοτικής η μη χρησιμοποίηση αυτού του εξωφύλλου...! :(

Τι θέμα να υπάρχει με τα δικαιώματα; :P Το εξώφυλλο του Κάστυ ανήκει στην Disney Ιταλίας... Απλά δεν θα τους ένοιαξε να βάλουν κάτι καλύτερο... :P

 

post-25682-0-04656400-1497300856_thumb.jpg

Και αυτόν τον μήνα συναντάμε το αγαπημένο μας παπί σε 3 νέες ιστορίες…

  • ΤΟ ΤΕΡΑΣ ΤΗΣ ΜΑΥΡΗΣ ΛΙΜΝΗΣ
  • Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΩΝ ΜΑΓΩΝ
  • ΓΕΥΜΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

Αναζητήστε το τεύχος Νο.36 από την Πέμπτη 15/6 στα περίπτερα!

 

post-25682-0-65059000-1497300920_thumb.jpg

5 απολαυστικές ιστορίες σας περιμένουν στα περίπτερα:

  • ΟΡΕΙΝΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ

    Ο ΦΕΘΡΥ ΠΕΙΘΕΙ ΤΟΝ ΤΖΙΜ ΤΟΝ ΤΡΟΜΕΡΟ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΤΗΣ ΛΙΜΝΟΥΠΟΛΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΤΗΜΑ ΤΟΥ... ΚΑΙ Ο ΝΤΟΝΑΛΝΤ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΙΤΑ ΣΤΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΤΟΥ

  • Ο ΚΛΕΦΤΗΣ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ

    Ο ΜΑΥΡΟΣ ΠΗΤ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΩΝ ΚΑΚΟΠΟΙΩΝ ΤΟΥ ΜΙΚΥ ΣΙΤΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΩΝ ΤΙΜΙΩΝ ΚΑΙ ΝΟΜΟΤΑΓΩΝ ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΤΟΥ ΣΚΕΤΟ ΕΦΙΑΛΤΗ

  • ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΙ ΣΤΗΝ ΑΒΥΣΣΟ

    Ο ΣΚΡΟΥΤΖ ΚΑΙ Ο ΚΥΡΟΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΒΥΘΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΥΘΙΚΗ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΝ

  • ΔΙΑΚΟΣΙΑ ΣΤΡΩΜΑΤΑ ΘΑΛΑΣΣΗΣ

    ΤΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΤΡΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΟΥΣΚΩΣΕΙ Ο ΤΖΟΥΝΙΟΡ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΚΑΛΕΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΞΩΓΗΙΝΟΥΣ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΟΥΝ ΤΗΝ ΓΗ

  • Η ΚΟΥΡΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ

    ΚΟΥΠΟΝΙ Ο ΦΕΘΡΥ ΨΑΧΝΕΙ ΤΟ ΚΟΥΠΟΝΙ ΠΟΥ ΤΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΟΥ ΖΩΜΟΥ ΜΟΥΡΟΥΝΑΣ «ΤΑΡΑΤΑ-ΖΟΥΜ»

Ένα τεύχος γεμάτο γέλιο και περιπέτεια, αυτή την Παρασκευή 16 Ιουνίου (Νο. 157)

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1367
  • Reputation:   9849
  • Achievement Points:  1383
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3080 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Τι θέμα να υπάρχει με τα δικαιώματα; :P Το εξώφυλλο του Κάστυ ανήκει στην Disney Ιταλίας... Απλά δεν θα τους ένοιαξε να βάλουν κάτι καλύτερο... :P

Η Καθημερινή για τα Μίκυ Μάους και Ντόναλντ χρησιμοποιεί εξώφυλλα από το Topolino και το Paperino. Το εξώφυλλο του Casty φτιάχτηκε για το αμερικανικό Mickey Mouse και γι' αυτό δεν το χρησιμοποίησαν στην Καθημερινή.

Και στο Super Μίκυ θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει αυτό το εξώφυλλο για την ιστορία «Αχτύπητο Δίδυμο» που δημοσιεύτηκε στο τεύχος 17 και αυτό το εξώφυλλο για την ιστορία «Ο Δράκος που Κατάπιε την Ουρά του» που δημοσιεύτηκε στο τεύχος 18, αλλά χρησιμοποίησε εξώφυλλα από το εβδομαδιαίο ολλανδικό Donald Duck (όπως σε όλα τα τεύχη της σειράς νομίζω).

 

Γενικά τα εξώφυλλα για τις αμερικανικές εκδόσεις συνήθως δεν χρησιμοποιούνται αλλού αλλά το συγκεκριμένο βλέπω ότι το χρησιμοποίησε και η Ιταλία και η Γαλλία. Πιστεύω πως απλά η Καθημερινή δεν είχε τα δικαιώματα για να το χρησιμοποιήσει.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η Καθημερινή για τα Μίκυ Μάους και Ντόναλντ χρησιμοποιεί εξώφυλλα από το Topolino και το Paperino. Το εξώφυλλο του Casty φτιάχτηκε για το αμερικανικό Mickey Mouse και γι' αυτό δεν το χρησιμοποίησαν στην Καθημερινή.

Και στο Super Μίκυ θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει αυτό το εξώφυλλο για την ιστορία «Αχτύπητο Δίδυμο» που δημοσιεύτηκε στο τεύχος 17 και αυτό το εξώφυλλο για την ιστορία «Ο Δράκος που Κατάπιε την Ουρά του» που δημοσιεύτηκε στο τεύχος 18, αλλά χρησιμοποίησε εξώφυλλα από το εβδομαδιαίο ολλανδικό Donald Duck (όπως σε όλα τα τεύχη της σειράς νομίζω).

 

Γενικά τα εξώφυλλα για τις αμερικανικές εκδόσεις συνήθως δεν χρησιμοποιούνται αλλού αλλά το συγκεκριμένο βλέπω ότι το χρησιμοποίησε και η Ιταλία και η Γαλλία. Πιστεύω πως απλά η Καθημερινή δεν είχε τα δικαιώματα για να το χρησιμοποιήσει.

Με την διαφορά ότι το εξώφυλλο αυτό χρησιμοποιήθηκε στην Ιταλική έκδοση Casty Covers.  Αλλά θα μου πεις ότι ο εκδότης ήταν η artoon... Εκεί περιπλέκεται το πράγμα... Αλλά όπως είπες το χρησιμοποίησε η Γαλλία αλλά και η Φιλανδία. Δεν μπορούμε να ξέρουμε εάν δεν είχαν τα δικαιώματα διότι έχει κυκλοφορήσει και σε άλλες χώρες... Πόσο διαφορετικά συμβόλαια να έχουν στην τελική....

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6174 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δεν είναι θέμα δικαιωμάτων, αλλά πολύ πιθανότερο θέμα προσβασιμότητας από τον εκάστοτε προμηθευτή. Μπορεί να μην άξιζε τον κόπο και το χρήμα να μπουν σε πάρε δώσε με την Αμερική, αφού κάνουν ήδη την δουλειά τους με την Ιταλία κλπ (λογικό).

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5569 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

μην πατήσετε στο spoiler.. :lol:

 

 

J09M2Xo.png

 

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4455
  • Reputation:   34676
  • Achievement Points:  4522
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ................

 

τρολια εεεε?

 

Φαίνεται από το πόσο κοντα έχεις τα γράμματα στην επικεφαλίδα.  :lol:

Επεξεργασία από ChrisL
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5569 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

:lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30205
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  83
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  98
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

μην πατήσετε στο spoiler.. :lol:

 

 

J09M2Xo.png

 

 

 

Καρδιακούς θα μας κάνεις....  :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5569 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

τελικα? το πήρε κανεις?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν ladies and gentlemen. :) Ας αφήσουμε πίσω το συμβόλαιο το οποίο από ότι φαίνεται ανανεώθηκε και ας περάσουμε στο καυτό θέμα του καλοκαιριού!! :blob6:

 

Τι εννοώ; Τους νέος τόμους φυσικά; Θα μου πείτε τι λες, δεν λέγαμε ότι η εφημερίδα σταμάτησε τις προσφορές κλπ. Και όμως η Καθημερινή θα μας εκπλήξει για άλλη μια φορά. Όπως είχα πει και σε αυτό το θρεαντ αλλά μάλλον κανείς δεν το πρόσεξε :blob7: :

 

Κάποια άτομα στο φβ τώρα τελευταία μου είπαν ότι κάτι τους είπε η Καθημερινή της Κυριακής σε μήνυμα για τομάκια τον Ιούλιο. Για να δούμε... (Μου έδειξαν και το μήνυμα σε εικόνα)

 

Σήμερα η Καθημερινή Κύπρου έδωσε την εξής απάντηση σε ένα φίλο στο φβ (τον saravakos  του φόρουμ ;)) που του είπα να ρωτήσει:

 

Καλήμερα. Θα έχουμε 7 νέες εκδόσεις από τις αρχές Αυγούστου.  :blob3: 
 
Καλημέρα
Ευχαριστώ για την ενημέρωση
Έχουμε καμιά ενημέρωση για περί τίνος πρόκειται;
 
Ναι αλλά πρέπει να περιμένετε λίγο... Είναι πολύ ωραίες νέες συλλεκτικές εκδόσεις. 
 
Αρχές Αυγούστου σημειώστε είναι σημαντικό! Γιατί; Διότι ότι έρχεται στην Ελλάδα κανονικά πηγαίνει ένα μήνα αργότερα στην Κύπρο! Άρα αναμένουμε αρχές Ιούλη νέους τόμους. Και οπότε από τα 2 παραπάνω είναι σίγουρο :) Τέλος να πούμε ότι θα είναι 7 τα τομάκια και αυτό παραπέμπει στην Βιβλιοθήκη Κόμιξ ή Κόμικς όπως είχε πει η Καθημερινή σε αφίσα της το 2014. Θα μου πείτε 6 δεν ήταν; Ναι τόσα ήταν αλλά μπορούν αλλαγές διότι ο κάθε τόμος του Ρόσα του Τερζο είχε κοντά 220 σελίδες ή ίσως μπορεί να βγάλουν και τον Βίο; Θα δείξει. Πάντως για Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ φαίνεται. Καλά το μυριζόμουν εδώ και μήνες. Εάν επιβεβαιωθεί που σύντομα θα έχουμε νέα μάλλον από την επόμενη βδομάδα αφού σιγά σιγά τελειώνει ο Ιούνιος θα γελάω. Γιατί; Διότι ο Ρόσα στο ΚΟΜΙΞ μπήκε τσάμπα και αυτό δείχνει γιατί βιάζονται και βάζουν διπλές ανατυπώσεις. :)
 
Αυτά προς το παρόν :beer:
Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 18
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3977 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Για μενα το καλυτερο που θα μπορουσαν να κανουν θα ηταν το εξης

 

Μια ειδικη συλλεκτικη εκδοση (οσο συλλεκτικη μπορει να ειναι με τετοιο τιραζ εφημεριδας) σε τομους με ολοκληρη την περιπετεια του νεου Φαντομ Ντακ με τους εβρονιανους που διακοπηκε (απο την αρχη ως το τελος)

Καλοκαιρινη εκδοση της βιβλιοθηκης κομικς (αν και την θεωρω καπως αχρηστη)

Δρομολογηση νεων τομων τυπου μεγαλα σηριαλ

Για τις γιορτες του δεκεμβρη δρομολογηση επανακυκλοφοριας του βιου και πολιτεια με ενσωματωμενα τα χαμενα επεισοδια σε μια σωστη σειρα συνεχομενα

Δρομολογηση για το επομενο ετος τους τομους του Γκονφρεντσον

 

 

Δεν θα ηταν ασχημη ιδεα μια μικρη εκδοση τριμηνιαιας η εξαμηνιαιας κυκλοφοριας με τις περιπετειες του φαντομια (χωρις να ξερω αν υπαρχει τοσο υλικο προς εκτυπωση)

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26877
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για μενα το καλυτερο που θα μπορουσαν να κανουν θα ηταν το εξης

 

Μια ειδικη συλλεκτικη εκδοση (οσο συλλεκτικη μπορει να ειναι με τετοιο τιραζ εφημεριδας) σε τομους με ολοκληρη την περιπετεια του νεου Φαντομ Ντακ με τους εβρονιανους που διακοπηκε

Καλοκαιρινη εκδοση της βιβλιοθηκης κομικς (αν και την θεωρω καπως αχρηστη)

Δρομολογηση νεων τομων τυπου μεγαλα σηριαλ

Για τις γιορτες του δεκεμβρη δρομολογηση επανακυκλοφοριας του βιου και πολιτεια με ενσωματωμενα τα χαμενα επεισοδια σε μια σωστη σειρα συνεχομενα

Δρομολογηση για το επομενο ετος τους τομους του Γκονφρεντσον

Δεν νομίζω να δούμε το φάντομ ξανά δυστυχώς και ούτε σε έκδοση με την εφημερίδα αν και θα το ήθελα... Βιβλιοθήκη Κομιξ παίζει πολύ έντονα. Τα Μεγάλα Σήριαλ έχουν εαντικατασταθεί από το Editor's Choice που είναι ετήσια έκδοση οπότε δεν νομίζω να βγάλουν κάτι άλλο. Αυτό που λες για τις γιορτές με την επανκυκλοφορία του Βίο δεν είναι κακή ιδέα όντως.

 

Για του χρόνου θα ήθελα ή Φλόυντ Γκοτφρεντσον ή Σκάρπα αλλά και τα 2 λίγο δύσκολα. Ίσως ο Σκάρπα είναι πιο εύκολη επιλογή :thinking:

Όσο για τον Φαντομία δεν υπάρχει πάρα πολύ υλικό. Καλό είναι που μπαίνει στο ΜΜ ή που έμπαινε στο ΚΟΜΙΞ :P

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.