Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  77
  • Reputation:   500
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Σε συνεργασία με κάποια παιδιά από το facebook συγκεντρωσαμε όλα τα παράπονα που έχουμε από το νέο ΚΟΜΙΞ και μαζεύουμε υπογραφές για το mail που θα στείλουμε ρίξτε άμα θέλετε μια μάτια εδώ!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Σε συνεργασία με κάποια παιδιά από το facebook συγκεντρωσαμε όλα τα παράπονα που έχουμε από το νέο ΚΟΜΙΞ και μαζεύουμε υπογραφές για το mail που θα στείλουμε ρίξτε άμα θέλετε μια μάτια εδώ!

χαχαχα...Παροτι ειμαι ματαιοδοξος και βεβαιος πως δεν θα δωσουν μια καλη τυχη ευχομαι για το εγχειρημα σας,το οποιο αν δεν συνοδευτει και με μια αποχη απο τα περιπτερα για τον συγκεκριμενο τιτλο εστω,ειναι λιγο πολυ καταδικασμενο (ετσι και αλλιως)..Κατανοητα τα παραπονα αλλα εγω προσωπικα (παροτι αμετοχος περαν του να εκφερω την αποψη μου) προτιμω το πρωτο γραμμα που εφτιαξε ο φιλος Βασιλης σε αντιθεση με αυτο...

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

1)Η χαρά μας ήταν πολύ μεγάλη όταν μάθαμε ότι το αγαπημένο περιοδικό μας θα επανακυκλοφορούσε μέσα απ τις εκδόσεις σας

 

εγω παλι παιδια εμεινα τουλαχιστον απαθης και σκεφτηκα "τωρα θα μπει και η ταφοπλακα" (για το κομιξ εστω),οπως και πραγματι εγινε κατα την γνωμη μου

 

2)Πολλοί από μας τρέξαμε (και εξακολουθούμε να τρέχουμε) στο περίπτερο της γειτονιάς για να το αγοράσουμε.

 

"...οποτε μαλλον ειμαστε αξιοι της μοιρας μας δειχνοντας εμπρακτα την υποστηριξη μας στην νεα σας αρχη,για να ζηταμε κατι αλλο.."

 

3)Ωστώσο, παρά την αναμφίβολα πολύ καλή προσπάθεια που κάνετε και τους αξιόλογους καλλιτέχνες που χρησιμοποιείτε, πρέπει να σας πούμε ότι είμαστε απογοητευμένοι από κάποια χαρακτηριστικά του νέου ΚΟΜΙΞ.

 

Ενταξει καταλαβαινω τα της διπλωματιας και της τυπικοτητας αλλα ολα αυτα σηκωνουν και ενα καλαθακι με λουλουδακια και σαμπανια αντι για παραπονα...Το μισο κειμενο ειναι γαλιφιες απο φανς και το αλλο μισο εχει γραφτει αφου βγηκε η πανσεληνος μαλλον...

 

Για την ακριβεια δεν θα συνεχισω τον σχολιασμο μου,διοτι ολο το κειμενο φασκει και αντιφασκει οσο να'ναι κατα τη γνωμη μου και οι ανθρωποι στην καθημερινη λειτουργουν βαση πλανου και με συγκεκριμενο μπατζετ προφανεστατα αποριπτοντας το παρελθον και αναφερομενοι κυριως σε νεο "target group" στα προτυπα της νεας σχολης και του topolino.Η επωνυμια ειναι κολπο μαρκετινγκ μαλλον για να γινεται ολο αυτο τωρα..Ακομα και οι παρατηρησεις ειναι δευτερευουσες κατα τη γνωμη μου...Η τιμη?Τα 50 λεπτα παραπανω τον μηνα για μια εκδοδη που υπαρχει τοσο καιρο στην αγορα και (πολλοι απο εσας) επιμενετε να αγοραζετε οπως λετε?Το πρωτο κειμενο ειχε μια κοινη συνιστωσα παντως.Μπορει να ηταν λιγο πιο επιθετικο παντα στα πλαισια του απροσωπου ιντερνετικου καθωσπρεπισμου αλλα ηταν 1000 φορες πιο ειλικρινες απο αυτο..Η εστω αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη :) Καλη τυχη και παλι...τι ειχατε τι χασατε αλλωστε... :beer:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο επόμενο Τοπολίνο ο μεγάλος Κάστυ επιστρέφει με την πολυαναμενόμενη ιστορία-συνέχεια του αριστουργηματικού "Σκοτεινού Κόσμου"

 

30915.jpg

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο επόμενο Τοπολίνο ο μεγάλος Κάστυ επιστρέφει με την πολυαναμενόμενη ιστορία-συνέχεια του αριστουργηματικού "Σκοτεινού Κόσμου"

 

30915.jpg

Τέλεια!! Ανυπομονώ να τη δω στο ΚΟΜΙΞ!

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε συνεργασία με κάποια παιδιά από το facebook συγκεντρωσαμε όλα τα παράπονα που έχουμε από το νέο ΚΟΜΙΞ και μαζεύουμε υπογραφές για το mail που θα στείλουμε ρίξτε άμα θέλετε μια μάτια εδώ!

Καλύτερα νομίζω να φτιάξεις νέο θέμα διότι εδώ δεν πολυφαίνεται αυτό που λες πιστεύω αλλά και να βάλεις εκεί το ημαιλ που θα στείλετε...

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γραφικότητες.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θέλουμε το Κόμιξ μας όπως το είχαμε συνηθίσει, δηλαδή σαν το τωρινό Super Μίκυ, με Nadorp στο εξώφυλλο και περιεχόμενο πολλές μικρές σκανδιναβοολλανδικές ιστορίες.

 

gr_kx_0225a_001.jpggr_kx_0262a_001.jpggr_kx_0267a_001.jpg

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σε συνεργασία με κάποια παιδιά από το facebook συγκεντρωσαμε όλα τα παράπονα που έχουμε από το νέο ΚΟΜΙΞ και μαζεύουμε υπογραφές για το mail που θα στείλουμε ρίξτε άμα θέλετε μια μάτια εδώ!

 

Μπήκα και διάβασα το κείμενό σας. Σε γενικές γραμμές έχω να πω οτι διαφωνώ. Ναι οκ για το χαρτί και για κάποιες λεπτομέρειες όπως η καταγραφή της πρώτης φοράς έκδοσης της ιστορίας. Αλλά το να γκρινιάζετε γιατί βάζει Κάστυ και τον Φαντομία (Στο παλιό Αλμανάκο? Τι λέτε βρε παιδιά? Η ιστορία είναι υπέροχη) το θεωρώ τουλάχιστον υπερβολικό. Αν ήμουν ο εκδότης της Καθημερινής και ήθελα να σας τρολάρω θα έβγαζα τον άλλο μήνα στα περίπτερα την ΣΑΒΟΥΡΑ των τελευταίων 70-80 τευχών του παλιού ΚΟΜΙΞ. Θες Παπια? Πάρε Ντάρστον - Βαν Χορν κλπ. 

 

Επίσης θεωρώ "βαριά" και υπερβολική τη φράση "πρέπει να σας πούμε ότι είμαστε απογοητευμένοι από κάποια χαρακτηριστικά του νέου ΚΟΜΙΞ."

 

Τέλος σε αυτό το forum (που πιστεύω είναι πολύ αντιπροσωπευτικό δείγμα) οι κρίσεις είναι τουλάχιστον θετικές για το νέο ΚΟΜΙΞ.

 

Φιλικά πάντα

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34593
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Θέλουμε το Κόμιξ μας όπως το είχαμε συνηθίσει, δηλαδή σαν το τωρινό Super Μίκυ, με Nadorp στο εξώφυλλο και περιεχόμενο πολλές μικρές σκανδιναβοολλανδικές ιστορίες.

 

 

 

Με πρόλαβες!!!!!  :PPP:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπήκα και διάβασα το κείμενό σας. Σε γενικές γραμμές έχω να πω οτι διαφωνώ. Ναι οκ για το χαρτί και για κάποιες λεπτομέρειες όπως η καταγραφή της πρώτης φοράς έκδοσης της ιστορίας. Αλλά το να γκρινιάζετε γιατί βάζει Κάστυ και τον Φαντομία (Στο παλιό Αλμανάκο? Τι λέτε βρε παιδιά? Η ιστορία είναι υπέροχη) το θεωρώ τουλάχιστον υπερβολικό. Αν ήμουν ο εκδότης της Καθημερινής και ήθελα να σας τρολάρω θα έβγαζα τον άλλο μήνα στα περίπτερα την ΣΑΒΟΥΡΑ των τελευταίων 70-80 τευχών του παλιού ΚΟΜΙΞ. Θες Παπια? Πάρε Ντάρστον - Βαν Χορν κλπ. 

 

Επίσης θεωρώ "βαριά" και υπερβολική τη φράση "πρέπει να σας πούμε ότι είμαστε απογοητευμένοι από κάποια χαρακτηριστικά του νέου ΚΟΜΙΞ."

 

Τέλος σε αυτό το forum (που πιστεύω είναι πολύ αντιπροσωπευτικό δείγμα) οι κρίσεις είναι τουλάχιστον θετικές για το νέο ΚΟΜΙΞ.

 

Φιλικά πάντα

Θα συμφωνήσω. Στο μόνο που διαφωνώ με τη Καθημερινή ότι είναι δεν έχουν μια ισορροπία Μίκυ και Παπιά στις κεντρικές ιστορίες. (θα ήθελα όμως να είχαν) Οι ιστορίες του Κάστυ είναι πολύ ωραίες. Το θέμα είναι κιόλας είναι τι θα κάνουν όταν τελειώσει ο Κάστυ αλλά και ο Φαντομίας δεν έχει πολλές ιστορίες ακόμη επίσης. Γενικά το περιοδικό για μένα είναι πολύ καλό και θεωρώ πολύ σωστό αυτό που έκανε η Καθημερινή να βγάλει τα διπλά τεύχη που είχαν καταντήσει αηδία! (Ήταν ακριβά και δεν άξιζε να τα πάρεις μόνο για την κεντρική ιστορία). Κάποια σημεία θέλουν βελτίωση σαφώς (λεπτομέρειες όμως) αλλά προτείνω να περιμένουμε να δούμε και τα επόμενα τεύχη. Δεν ξέρω για σας αλλά στα τελευταία τεύχη τα νέα του ΚΟΜΙΞ μου φαίνονται αδιάφορα... Με λίγα λόγια εγώ θα ήθελα να μείνει ως έχον αλλά με μια ισορροπία στις κεντρικές ιστορίες.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Θες Παπια? Πάρε Ντάρστον - Βαν Χορν κλπ.

 

Μετα χαρας :) ...Πατερας και υιος Βαν Χορν θα ελεγα πως ειναι πολλα επιπεδα πανω σε σχεση με Καστυ που αναφερετε :) Όταν τους ειχε πρωτοδημοσιευσει το κομιξ ειχα παθει ενα μικρο σοκ (σαν αυτο που παθαινει ενας πιτσιρικας που μεγαλωνει με καστυ και βλεπει τα πρωτα σχεδια Μπαρκς,Πολ Μαρευ κλπ.) λογω του σκιτσου αλλα δεν μου πηρε πολυ να συνηθισω...Μπορει το σχεδιο τους να υστερει αλλα σε ολα τα υπολοιπα κατα την γνωμη μου υπερτερουν του καστυ και ολης της νεοιταλικης σχολης του τοπολινο...Εχουν καποια γκαγκς σε ιστοριες (οι Βαν Χορν) τα οποια κατα την γνωμη μου αξιζουν οσο ολο το εργο του καστυ μαζεμενο σε θεμα χιουμορ και ευρηματικοτητας...Ο καστυ εχει εξαιρετικο 3d σχεδιο και ειναι πολυ καλος σχεδιαστης-λογικο να ξεχωριζει απο ολους τους νεους ισως μαζι με αλλα 2-3 πολυ παραγωγικα ονοματα (που ειναι γεγονος πως επι εποχης Τερζοπουλου κοσμουσαν μονο εκδοσεις οπως αλμανακο και ντοναλντ,για κομιξ ουτε λογος περαν 2 εξαιρεσεων προς το τελος της α' περιοδου)...Ολους τους υπολοιπους τομεις των ιστοριων του ομως τους βρισκω τουλαχιστον ανεμπνευστους...Για την ιστορια και εγω αν ημουν στα γραφεια της καθημερινης και μου εστελναν κατι τετοιο,αν 1/10000 το διαβαζα μαλλον θα γελουσα (χλευασμος) :)

Επεξεργασία από Τυφλοπόντιξ
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4805 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

και μετα λεμε για αυτους που πορωνονται με τα αθλητικα και αγχωνονται για τις μεταγραφες και τους τραυματιες. Τσουκαλας για editor! ΚΑΙ 2 ΑΥΓΑ ΤΟΥΡΚΙΑΣ!!!! ....1,80

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

gr_kx_0267a_001.jpg

 

Νομίζω πως είμαι ερωτευμένος. ^

Είναι και Συλλεκτικό κύριοι!

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

και μετα λεμε για αυτους που πορωνονται με τα αθλητικα και αγχωνονται για τις μεταγραφες και τους τραυματιες. Τσουκαλας για editor! ΚΑΙ 2 ΑΥΓΑ ΤΟΥΡΚΙΑΣ!!!! ....1,80

Καλα εγω δεχτηκα προσωπικη επιθεση σε ιστοσελιδα απο ενηλικα (ναι με αφορμη κομικς ναι) που επειδη διαφωνουσαμε πηρε ευαισθητα προσωπικα στοιχεια απο το facebook πριν με κανει block (ετσι αντρίκια) και τα χλευασε με τον πλεον αισχρο και παιδιαστικο τροπο..Εδωσε και κατι ψευδη στοιχεια σβησμενα μπας και με εκθεσει αναμεσα σε κακεντρεχεις προσβολες και χαρακτηρισμους...Οπαδισκοι αθλητικων μπροστα σε καποιους ειναι πρυτανεις..

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  543
  • Reputation:   3192
  • Achievement Points:  551
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3880 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Θέλουμε το Κόμιξ μας όπως το είχαμε συνηθίσει, δηλαδή σαν το τωρινό Super Μίκυ, με Nadorp στο εξώφυλλο και περιεχόμενο πολλές μικρές σκανδιναβοολλανδικές ιστορίες.

 

gr_kx_0225a_001.jpggr_kx_0262a_001.jpggr_kx_0267a_001.jpg

 

 δε μου φαίνονται άσκημα τα εξώφυλλα, αλλά δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με το περιεχόμενο τύπου ΣΟΥΠΕΡ ΜΙΚΥ... με το μόνο που θα συμφωνήσω με το γράμμα των παιδιών είναι ότι θα προτιμούσα ισορροπία, με είσοδο κλασικών αδημοσίευτων ιστοριών Σκάρπα, Κάρπι, Μαρτίνα... κατά τα άλλα ούτε άλλες αναδημοσιεύσεις Μπαρκς θέλω (για όποιους λένε ότι δε μπορούν να τις βρουν γιατί είναι παλιά τα τεύχη, ας ψάξουν λίγο στις βιβλιοθήκες Μπαρκς, online, ή ας δώσουν 5 ευρώ παραπάνω για να βρουν τα παλιά τεύχη - δεν είναι και τόσο σπάνια ούτε τόσο ακριβά πια....)

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3125
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3738 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Παιδια χωρις να θελω να ερθω σε κοντρα δικια μου προσωπικη αποψη ειναι οτι αν και ειμαι Παπακιας και μου λειπουν φυσικα ιστοριες στο νεο Κομιξ με παπιες (κεντρικες) αλλα και εξωφυλλο με παπιες τα προτιμω τα εξωφυλλα αυτα του νεου ΚΟΜΙΞ , απο τα 70 με 80 τευχη που ειδαμε στο τελος στο παλιο Κομιξ.Τα θεωρω ελεινα απλα( αντε τα πιο πολλα.μην τα βαζω ολα στο ιδιο τσουβαλι) . Γνωμη μου ε?αυτα

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4388
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   1326
  • Achievement Points:  238
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά να είσαι δυσαρεστημένος με τα 8 πρωτα τεύχη όταν έχεις ζήσει τα 80 τελευταία. Καλά καλά δεν έχουμε καταλάβει πώς θα το πάνε...

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά να είσαι δυσαρεστημένος με τα 8 πρωτα τεύχη όταν έχεις ζήσει τα 80 τελευταία. Καλά καλά δεν έχουμε καταλάβει πώς θα το πάνε...

 

Κλεινει χρονο οπου να'ναι ετσι δεν ειναι? :)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4388
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   1326
  • Achievement Points:  238
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ε και; Αφού οι περισσότεροι είναι ευχαριστημένοι δεν έχει νόημα. Ούτως ή αλλως Μπαρκς και Ρόσα τελείωσαν. 

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3549 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Ούτως ή αλλως Μπαρκς και Ρόσα τελείωσαν. 

Χωρίς να θέλω να ξαναθίξω το θέμα, μια ανατυπωσούλα θα ήταν ό,τι πρέπει...

 

Απλά το λέω, προσωπική άποψη, μην αρχίσουμε πάλι διάφορα posts...

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Σκαρπα,Ροτα,Μαρρυ,Γκοντφερσον,Βικαρ,Βαν Χορν αναμεσα σε αλλους και μιας αλλης εποχης που ουτε εγω δεν ειχα την ευκαιρια να μαθω.Δεν ειναι ολα Μπαρκς-Ροσα σε ολο τον πλανητη μετα απο εναν αιωνα,που και να ηταν (ιδιως ο Μπαρκς μαλλον κατα ενα μεγαλο ποσοστο ειναι "ολη η Λιμνουπολη") δεν μπορεις να ακυρωνεις ολους τους υπολοιπους.Ιδιαιτερα μιας αλλης σχολης με αξιοσεβαστο εργο που φτιαξανε ατελιε και την δικη τους σχολη..Και η λογικη μου εμενα τουλαχιστον δεν λεει "ε μας τελειωσανε Μπαρκς και Ροσα,ωρα για Καστυ και Καβατσανο(καλος και ο Καβατσανο)"... :) Οι δασκαλοι δαυτων εχουν αρκετες αδημοσιευτες ιστοριες ακομα..Και οπως προειπα απο το 2003 (τουλαχιστον) χαρη στο μικυ μαους τον καστυ τον εχουν μαθει απ'εξω καποιοι ενω απο δεκαδες αλλους καλλιτεχνες δεν εχουμε δει ουτε μια ιστορια στα χρονικα..

Επεξεργασία από Τυφλοπόντιξ
  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να δείξω λοιπόν και εναλλακτικό εξώφυλλο του Τοπολινο 3094 όπου θα έχουμε την παρωδία του Dylan Dog. Πολύ ωραία φαίνεται και μάλλον θα είναι μια ακόμη παρωδία που ίσως θα δούμε στο ΚΟΜΙΞ.

post-25682-0-18750400-1423782540_thumb.jpg

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να δείξω λοιπόν και εναλλακτικό εξώφυλλο του Τοπολινο 3094 όπου θα έχουμε την παρωδία του Dylan Dog. Πολύ ωραία φαίνεται και μάλλον θα είναι μια ακόμη παρωδία που ίσως θα δούμε στο ΚΟΜΙΞ.

attachicon.giftopo3094-variant.jpg

 

ιδιο με το πρωτο τευχος του Dylan Dog

dylan-dog-1-originale-280x367.jpg

 

Απ'ό,τι διάβασα στο ίδιο τεύχος του τοπολίνο μάλλον θα υπάρχουν επίσης το τελευταίο μέρος της ιστορίας του Κάστυ και το πρώτο μέρος του "Νησιού των Θησαυρών" του ζεύγους Radice-Turconi :valt:

Επεξεργασία από Rorschach
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ιδιο με το πρωτο τευχος του Dylan Dog

dylan-dog-1-originale-280x367.jpg

 

Απ'ό,τι διάβασα στο ίδιο τεύχος του τοπολίνο μάλλον θα υπάρχουν επίσης το τελευταίο μέρος της ιστορίας του Κάστυ και το πρώτο μέρος του "Νησιού των Θησαυρών" του ζεύγους Radice-Turconi :valt:

Νομιζω ότι πρόκειται για μια πολύ ενδιαφέρον παρωδία και ανυπομονώ να δούμε τη συνέχεια του Σκοτεινού κόσμου και εδώ στο ΚΟΜΙΞ όπως έχω ξαναπει. Πάντως, περιμένω και την παρωδία Δολτωρ Τζεκιλ και Μιστερ Χαιντ στο περιοδικό και δεν θα μου φανεί παράξενο εάν την δούμε στο τεύχος 10 ή 11 πχ. (μακάρι κιόλας)

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καιρο ειχα να διαβασω τετοιο σκουπιδαριο σαν το Γκουφοκλή...

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Παιδια χωρις να θελω να ερθω σε κοντρα δικια μου προσωπικη αποψη ειναι οτι αν και ειμαι Παπακιας και μου λειπουν φυσικα ιστοριες στο νεο Κομιξ με παπιες (κεντρικες) αλλα και εξωφυλλο με παπιες τα προτιμω τα εξωφυλλα αυτα του νεου ΚΟΜΙΞ , απο τα 70 με 80 τευχη που ειδαμε στο τελος στο παλιο Κομιξ.Τα θεωρω ελεινα απλα( αντε τα πιο πολλα.μην τα βαζω ολα στο ιδιο τσουβαλι) . Γνωμη μου ε?αυτα

 

 

Είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά να είσαι δυσαρεστημένος με τα 8 πρωτα τεύχη όταν έχεις ζήσει τα 80 τελευταία. Καλά καλά δεν έχουμε καταλάβει πώς θα το πάνε...

 

 

Κλεινει χρονο οπου να'ναι ετσι δεν ειναι? :)

 

α. Φίλε Νίκο, το ποστ σου είναι μάλλον περίπλοκα διατυπωμένο και γι' αυτό οδήγησε σε παρανοήσεις. Αν κατάλαβα καλά, λες πως προτιμάς τα εξώφυλλα του Νέου ΚΟΜΙΞ από εκείνα των 80 τελευταίων τευχών του παλιού, ενώ δεν αναφέρεις πουθενά ότι είσαι δυσαρεστημένος από το νέο, ανεξάρτητα αν νοσταλγείς τις μεγάλες παπιοϊστορίες και τα καλά εξώφυλλα με πάπιες του παλιού. 

 

β. Αγαπητέ Corto δεν έχουν κυκλοφορήσει 8 αλλά 7 τεύχη από το νέο ΚΟΜΙΞ. Το 8ο βγαίνει στις 24/2.

 

γ. Καλέ μου Τυφλοπόντιξ, το νέο ΚΟΜΙΞ κυκλοφόρησε στις 31 Ιουλίου 2014 http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr%2FKXB+++1 οπότε έχει συμπληρώσει μόνο 6 1/2 μήνες ζωής.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Καιρο ειχα να διαβασω τετοιο σκουπιδαριο σαν το Γκουφοκλή...

 

Φίλε μου, συμφωνώ απόλυτα. Είναι άθλιες και θα υποστούμε άλλες 11 από αυτή τη σειρά. Πρόκειται για άνισο τεύχος, που αρχίζει με δυο καλές ιστορίες, μεσολαβούν οι ηλίθιοι άθλοι (παρήχηση του θ και του λ) και κλείνει με την πρώτη ιστορία μιας σειράς που ξεκινάει καλούτσικα και εύχομαι να βελτιωθεί στη συνέχεια.

 

Αφού έγραψα τα παραπάνω, έριξα μια ματιά στο Inducks και διαπίστωσα ότι η 1η είναι 3521η, η 2η 7336η και η 5η 12926η, ενώ οι Γκουφάκλειοι άθλοι ήταν αβαθμολόγητοι και ως πρώτος βαθμολογητής τους φιλοδώρησα με έναν άσσο (1) τον καθένα.

 

Μόλις είδα και την κριτική σου στο οικείο τόπικ και συμφωνώ σε όλα. Η αυστηρή βαθμολόγηση εκ μέρους σου της τελευταίας ιστορίας, μ' έκανε να της ξαναρίξω μια ματιά και να διαπιστώσω πως μάλλον έχεις δίκιο.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4388
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   1326
  • Achievement Points:  238
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το ξέρω Τρύφωνα, απλώς ήθελα να τονίσω το υπερβολικό της κριτικής. Και 8 και 9 τεύχη και 10 να βγουν είναι νωρίς για αρνητικά συμπεράσματα πόσο μάλλον όταν οι γνώμες δεν είναι καν μοιρασμένες όπως φαίνεται και σε αντίστοιχη δημοσκόπηση εδώ.

 

Εδώ μέσα έχει αναφερθεί ότι οι καλές ιστορίες πλέον έχουν εξαντληθεί (αν θυμάμαι καλά ο germanicus το είχε ερευνήσει ) με βάσει την κατάταξη των disney ιστοριών. Δεν έχουν μείνει πολλές. Εμένα απο εκεί και πέρα θα με ενδιαφέρει η πορεία του περιοδικού.

Επεξεργασία από CortoMaltese
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Πολύ καλά τα λες φίλε μου. Εμένα μου αρέσει πολύ το νέο ΚΟΜΙΞ. Ασφαλώς δεν συγκρίνεται με την καλή εποχή του παλιού, αλλά έχουμε διαβάσει σχεδόν ό,τι έχει δημιουργήσει ο Barks και το σύνολο του έργου του Rosa και είναι καιρός να δούμε όπως έγραψε και ο φίλος Τυφλοπόντιξ πιο πάνω, και νέες αξιόλογες δουλειές σύγχρονων δημιουργών αλλά και αδημοσίευτες στην Ελλάδα ιστορίες άλλων σπουδαίων παλιών, γιατί σίγουρα υπάρχουν ακόμη πάρα πολλές τέτοιες.

 

Θα ήθελα μόνο να προσθέσω ότι αν και λάτρης του Μίκυ θα προτιμούσα, όπως έχουν γράψει και άλλοι φίλοι, να μην δημοσιεύονται συνέχεια ιστορίες του Casty όσο καλές κι αν είναι, αφενός για να υπάρχει εναλλαγή και αφετέρου γιατί θα εξαντληθούν σύντομα.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.