Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Στόχος των ποστ & τόπικ σε ενότητες όπως η Βιβλιοθήκη και ειδικά οι Ελληνικές Εκδόσεις είναι το να μπορεί να τις διαβάζει κάποιος και να ενημερώνεται 2 & 3 & 23 μήνες μετά. Δεν είναι ενότητες για γενική συζήτηση (όπως η παρούσα ενότητα λχ). Ως εκ τούτου εκεί θα μπαίνουν αυστηρά και μόνο οι κριτικές που γίνονται για κάθε τεύχος. Εάν κάποιος θέλει να συζητήσει με αφορμή κάτι που διάβασε μέσα τους, τότε γενική συζήτηση. Άνετα μπορεί κανείς να γράψει ένα "με αφορμή αυτό που διάβασα εδώ, θέλω να πω ότι" (παράδειγμα). Εάν κάποιος θέλει να μάθει πληροφορίες για έναν χαρακτήρα, τότε ενότητα Χαρακτήρες και δη Χαρακτήρες Ντίσνεϋ. Εάν κάποιος θέλει να πει τι ΘΑ κυκλοφορήσει, τότε ενότητα Ελληνικά Νέα. Εάν κάποιος θέλει να κουβεντιάσει για έναν δημιουργό, τότε ενότητα Δημιουργοί. Εάν κάποιος θέλει να μάθει από που προκύπτει το nickname κάποιου μέλους, τότε pm ή γενική συζήτηση. Για το ποιες ιστορίες περιέχονται σε έναν τίτλο, δόξα τω Θεώ υπάρχει το inducks.

 

Η πρώτη σελίδα αυτού του τόπικ ας πούμε ότι εμπεριέχει όλα εκείνα τα ποστ ενθουσιασμού και χαράς που ξανακυκλοφόρησαν τα Disney. Πάμε στην τύχη στην σελίδα 20 του παρόντος (καθαρά διότι γεννήθηκα στις 20 του μηνός και είναι από τα αγαπημένα μου νούμερα). Πολύ το αμφιβάλω εάν έστω και μισό ποστ εκεί μέσα παράσχει κάτι το χρήσιμο ή σχετικό που θα ενδιαφέρει όποιον πλησιάσει το "αρχικό" τόπικ της όποιας έκδοσης.

 

Οι παλιότερες εκδόσεις Disney ΔΕΝ θα καθαριστούν, τουλάχιστον όχι στο εγγύς μέλλον, ώστε να μπορούν όλοι να δούνε και να θυμηθούν το τι συνέβαινε εκεί. Για παράδειγμα μπορείτε να πάτε στην σελίδα 20 του Μίκυ Μάους ή στην σελίδα 20 του Κόμιξ και να αναρωτηθείτε πόσα από εκείνα τα ποστ σας ενδιαφέρουν σήμερα ή παράσχουν κάτι το χρήσιμο/ωφέλιμο σε κάποιον που θα θελήσει σήμερα να διαβάσει εκείνα τα ποστ.

 

Ομολογουμένως συζητησούλα γενική και αδιάφορη συμβαίνει σε όλα τα τόπικ. Με μια τεράστια διαφορά όμως. Στην Αγριόγατα ή στο Οι Ξανθιές το γλεντάνε, ανάθεμα κι άμα αισθάνονται την ανάγκη να μιλήσουν 5-10 άνθρωποι συνολικά. Ως εκ τούτου εκείνες οι παρουσιάσεις είναι 1-2-3 σελίδες και είναι εύκολο σε κάποιον που πρωτομπαίνει να αντλήσει τις πληροφορίες που ψάχνει. Και εκεί όμως πέφτει εκκαθάριση ανά τακτά χρονικά διαστήματα και διαγράφονται ποστ τύπου "έλα γειά μας :beer: " Παράδειγμα παρουσίασης που ΔΕΝ εξηγεί πράγματα αλλά μπλέκει καταστάσεις? Περιπέτεια, Ανάθεμα κι άμα βγάζει κανείς άκρη αυτή τη στιγμή με μια γρήγορη ματιά του ποιες είναι οι περίοδοι και τι ακριβώς ψάχναμε τότε. Να είστε σίγουροι ότι και εκείνο το τόπικ θα εκκαθαριστεί. Στις εκδόσεις Disney όμως αισθάνονται την ανάγκη να μιλήσουν 50 και 100 άνθρωποι. Ως εκ τούτου μαζεύεται αστραπιαία υλικό το οποίο ΔΕΝ ενδιαφέρει 2 εβδομάδες μετά.

 

Η τακτική του "μεταφέρεται" θα συνεχιστεί για ένα χ χρονικό διάστημα. Μετά ελοχεύει η πιθανότητα του "διαγράφεται ως άσχετο με το τόπικ". Καθαρά μέχρι να συνηθίσει ο κόσμος το ότι εάν θέλει να κάνει κουβεντούλα γύρω από τα Disney, θα την κάνει στη Γενική Συζήτηση ή εάν θέλει να κάνει κουβεντούλα γύρω από έναν χαρακτήρα ή έναν δημιουργό, θα την κάνει στο τόπικ του χαρακτήρα ή του δημιουργού. Εάν δεν υπάρχει τόπικ για τον χαρακτήρα ή τον δημιουργό, ας το ανοίξει όποιος αισθάνεται το μεράκι. Τι περιμένω? Ότι θα γίνει ότι ακριβώς έγινε όταν είπα κάντε scanlations αφού σας λείπουν τόσο τα disney.Ένα απέραντο τίποτα.

 

Οι δημιουργοί στα Disney είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι. Οι χαρακτήρες το ίδιο. Είτε δημοσιεύθηκε ιστορία του Casty στο Κόμιξ, είτε δημοσιεύθηκε στο Μίκυ Μάους, ποστ που αφορά την συνολική αποτίμηση του έργου του έχει τόση θέση στο ένα τόπικ, όση και στο άλλο. Και σαφώς και έχει σωστότερη θέση στην παρουσίαση του δημιουργού. 

 

Όσοι προβληματίζεστε στο εάν κάποιο ποστ που βρίθει πληροφοριών χάθηκε μέσα στον αχταρμά αυτού εδώ του τόπικ, μπορείτε να ψάξετε να βρείτε αντίστοιχα ποστ που βρίθουν πληροφοριών στις παρουσιάσεις του Τερζόπουλου. Να είσαστε απόλυτα σίγουροι πάντως ότι όσοι θα το έβλεπαν σε ένα τόπικ σαν αυτά με τις παρουσιάσεις του Τερζό, τόσοι θα το δούνε και εδώ, τόσοι θα το έβλεπαν και σε ένα τόπικ της Καθημερινής το οποίο θα ήταν όπως εκείνα του Τερζό.

 

Εάν θέλετε να κάνετε μια πρακτική άσκηση πηγαίντε στην τύχη σε μια σελίδα αυτού εδώ του τόπικ ή σε μια σελίδα από τις παρουσιάσεις του Τερζό και αναρωτηθείτε το ποιο ποστ από εκεί σας αφορά σήμερα.

 

 

Εν κατακλείδι. Στα τόπικ των παρουσιάσεων ΜΟΝΟ κριτικές για το τεύχος. Για συζητήσεις για χαρακτήρες υπάρχει η δέουσα ενότητα, για συζητήσεις για δημιουργούς υπάρχει η δέουσα ενότητα και απώτερος στόχος των παρουσιάσεων είναι να μπορούνε να διαβάζονται 2-3-23 μήνες μετά. Για γενική κουβεντούλα γύρω από τα Disney, αυτό εδώ το τόπικ. Όπως συμβαίνει με την γενική κουβεντούλα για τα κόμικ της Marvel ή της DC.

 

:cheers5:

  • Like 22
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Νομίζω πως αυτό το ποστ απαντά διεξοδικά σε όλες τις απορίες που ανέκυψαν από την απόφαση της Δ.Ο. να προχωρήσει στον γνωστό διαχωρισμό, τεκμηριώνει με επάρκεια την ορθότητά της και δίνει λεπτομερείς και εύληπτες κατευθυντήριες οδηγίες, διανθισμένες με κατατοπιστικά παραδείγματα, "προς πάντα ενδιαφερόμενον".

 

Προσωπικά, το αντέγραψα και το αποθήκευσα σε αρχείο Word της ενότητας Disney Files του υπολογιστή μου, για να το έχω ως οδηγό όποτε δεν είμαι σίγουρος πού θα πρέπει να ανεβάσω ένα ποστ μου.

 

Νικόλα :thanks: και :respect:

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ή πώς ενα ποστάρισμα στο φόρουμ απαιτεί τη μελέτη και τη σκέψη μιας διπλωματικής εργασίας...

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Άσχετο αλλά μόλις διάβασα το "Δεύτερο ποιο πλούσιο παπί του κόσμου" και είμαι σίγουρος ότι δεν είμαι ο μόνος που σκέφτηκε ότι όλα θα μπορούσαν να λυθούν εύκολα αν ο Ντόναλντ δάνειζε στον θείο του 1$  :PPP:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ή πώς ενα ποστάρισμα στο φόρουμ απαιτεί τη μελέτη και τη σκέψη μιας διπλωματικής εργασίας...

 

Όχι ακριβώς. Μάλλον "πώς ένα ποστάρισμα στο φόρουμ απαιτεί σκέψη". :)

 

 

:beer:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4748
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3772 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Νικο, aka germ θεωρω πως μετα απο αυτο το σχόλιο σου, έλυσε καθε απορία και σκοτεινά σημεία! :-)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ή πώς ενα ποστάρισμα στο φόρουμ απαιτεί τη μελέτη και τη σκέψη μιας διπλωματικής εργασίας...

 

Υπερβολές, φίλε μου

 

Όχι ακριβώς. Μάλλον "πώς ένα ποστάρισμα στο φόρουμ απαιτεί σκέψη". :)

 

 

:beer:

 

που τις φέρνει στις πραγματικές τους διαστάσεις το ποστ του αγαπητού βιονικού παπιού.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Χαρά στο κουράγιο σου φίλε να γράψεις όλο αυτό το κατεβατό για την "Πυξίδα του Θάρρους".

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χαρά στο κουράγιο σου φίλε να γράψεις όλο αυτό το κατεβατό για την "Πυξίδα του Θάρρους".

 

αναρωτιέμαι αν θα εξαφανιστεί και αυτό το ποστ στο τόπικ-αχταρμά

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

αναρωτιέμαι αν θα εξαφανιστεί και αυτό το ποστ στο τόπικ-αχταρμά

 

Προφανώς όχι γιατί περιορίζεται σε κριτική συγκεκριμένου τεύχους του "Μίκυ Μάους" και η θέση του είναι σαφέστατα εδώ.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

από τις βαθμολογίες φαίνεται πως πρόκειται για το καλύτερο τεύχος περιοδικού Ντίσνεϋ όλων των εποχών...

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προφανώς όχι γιατί περιορίζεται σε κριτική συγκεκριμένου τεύχους του "Μίκυ Μάους" και η θέση του είναι σαφέστατα εδώ.

 

δεν αναφερόμουν στο ποστ του Μενίγ Πουαγώ που όντως περιορίζεται σε κριτική τεύχους

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Από το τόπικ του Super Μίκυ:

 

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=31589&do=findComment&comment=383246

 

 

 

@rorschach Το λες ειρωνικά να υποθέσω; :thinking:

 

 

Κοίτα οι βαθμολογίες είναι προσωπική άποψη,δεν είπα ότι είναι το καλύτερο τεύχος Ντίσνεϋ,για όνομα.... εμένα π.χ. μ'άρεσε πολύ....εσύ μπορεί να μην έβαζες πάνω από 2/10 σε κάθε ιστορία...δικαίωμα σου βέβαια :cheers3:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4130 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

ελεος με τον θειο Σκρουτζ :wall:στο μυστικο της χονδορικας, στελνει τα ανηψια του στις αγριες φυλές και σε ένα επικίνδυνο ταξίδι :reap: και δεν τον νοιαζει καθόλου, δηλ. καλύτερα τα λεφτα από τα ανηψια, ε, μα γι'αυτο δεν το χωνεύω :( είμαι με τον μαυρο τον Ντόναλντ που διαλέγει ένα δροσερο παγωτο από το θησαυροθηλάκιο που δεν αδειαζει ποτε

aoshi, βαζω στοίχημα πως ο Ντόναλντ δεν θα διέθετε ουτε αυτό το ένα δολάριο :P

Επεξεργασία από arianna
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

ελεος με τον θειο Σκρουτζ :wall:στο μυστικο της χονδορικας, στελνει τα ανηψια του στις αγριες φυλές και σε ένα επικίνδυνο ταξίδι :reap: και δεν τον νοιαζει καθόλου, δηλ. καλύτερα τα λεφτα από τα ανηψια, ε, μα γι'αυτο δεν το χωνεύω :( είμαι με τον μαυρο τον Ντόναλντ που διαλέγει ένα δροσερο παγωτο από το θησαυροθηλάκιο που δεν αδειαζει ποτε

aoshi, βαζω στοίχημα πως ο Ντόναλντ δεν θα διέθετε ουτε αυτό το ένα δολάριο :P

Ο Σκρουτζ αφήνει τους άλλους να νομίζουν πως δεν τον ενδιαφέρει τίποτ' άλλο εκτός απ' τα λεφτά. Στην πραγματικότητα είναι ο πιο "εγκάρδιος" από όλους. Αυτό φαίνεται περισσότερο στην ιστορία Γράμμα από το Σπίτι του Ντον Ρόσα. :beer:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Ο Σκρουτζ αφήνει τους άλλους να νομίζουν πως δεν τον ενδιαφέρει τίποτ' άλλο εκτός απ' τα λεφτά. Στην πραγματικότητα είναι ο πιο "εγκάρδιος" από όλους. Αυτό φαίνεται περισσότερο στην ιστορία Γράμμα από το Σπίτι του Ντον Ρόσα. :beer:

 

 

Βασικά σε άλλες ιστορίες φαίνεται πιο ΟΚ όπως σε αυτές στα πρώτα τεύχη του νέου μμ,ενώ σε άλλες φαίνεται σκέτος τύραννος....στις πιο πολλές δηλαδή :confuse:

 

 

Συγκεκριμένα στις ιστορίες του ΚΟΜΙΞ ο Σκρουτζ μου φαινόταν πιο κομπλέ,ενώ στις ιστορίες στα μμ/Ντόναλντ....ας τα :wall:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Βασικά σε άλλες ιστορίες φαίνεται πιο ΟΚ όπως σε αυτές στα πρώτα τεύχη του νέου μμ,ενώ σε άλλες φαίνεται σκέτος τύραννος....στις πιο πολλές δηλαδή :confuse:

 

 

Συγκεκριμένα στις ιστορίες του ΚΟΜΙΞ ο Σκρουτζ μου φαινόταν πιο κομπλέ,ενώ στις ιστορίες στα μμ/Ντόναλντ....ας τα :wall:

Οι Ιταλοί σχεδιαστές τού έχουν δώσει άλλο χαρακτήρα θα έλεγα...

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από το τόπικ του Super Μίκυ:

 

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=31589&do=findComment&comment=383246

 

 

 

@rorschach Το λες ειρωνικά να υποθέσω; :thinking:

 

 

Κοίτα οι βαθμολογίες είναι προσωπική άποψη,δεν είπα ότι είναι το καλύτερο τεύχος Ντίσνεϋ,για όνομα.... εμένα π.χ. μ'άρεσε πολύ....εσύ μπορεί να μην έβαζες πάνω από 2/10 σε κάθε ιστορία...δικαίωμα σου βέβαια :cheers3:

 

πλάκα έκανα, όχι ειρωνεία.

απλά με τον τρόπο που μοιράζεις δεκάρια έχουν χάσει την αξία τους και το 8 έχει γίνει συνώνυμο του 3

 

9t8Ed6I.gif

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

@rorschach Βρε συ,υποτίθεται τις ιστορίες τις βαθμολογούμε με προσωπικό γούστο...έτσι δεν είναι; :thinking: 

 

Μπορεί για σένα να είναι 3αρια ο ιστορίες του SΜ,ενώ για μένα να είναι 9-10αρια....πάντως εσύ είσαι λίγο σκληρός στις βαθμολογίες είναι η αλήθεια :P

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@rorschach Βρε συ,υποτίθεται τις ιστορίες τις βαθμολογούμε με προσωπικό γούστο...έτσι δεν είναι; :thinking:

 

Μπορεί για σένα να είναι 3αρια ο ιστορίες του SΜ,ενώ για μένα να είναι 9-10αρια....πάντως εσύ είσαι λίγο σκληρός στις βαθμολογίες είναι η αλήθεια :P

 

Με προσωπικό γούστο ναι, αλλά σκέψου την αγαπημένη σου ιστορία του Μπαρκς ή Ρόσα. Προφανώς παίρνει τον μέγιστο βαθμό(10), έτσι; Την θεωρείς ισάξια με 4-5 ιστορίες του Σούπερ Μίκυ; Σίγουρα όχι...άρα αυτές πρέπει να πάρουν χαμηλότερο βαθμό. Η κλίμακα άλλωστε υπάρχει για να έχουμε μέτρο σύγκρισης.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Εγώ γενικά είμαι μάλλον επιεικής στις βαθμολογήσεις μου και σ' αυτό συμφωνώ με τον 1530. ΄Αλλωστε αν δείτε και τις βαθμολογίες των χρηστών του Inducks, ακόμη και οι 4 τελευταίες (28741η-28744η) έχουν μέσο όρο βαθμών από 6,5-5,5/10

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με προσωπικό γούστο ναι, αλλά σκέψου την αγαπημένη σου ιστορία του Μπαρκς ή Ρόσα. Προφανώς παίρνει τον μέγιστο βαθμό(10), έτσι; Την θεωρείς ισάξια με 4-5 ιστορίες του Σούπερ Μίκυ; Σίγουρα όχι...άρα αυτές πρέπει να πάρουν χαμηλότερο βαθμό. Η κλίμακα άλλωστε υπάρχει για να έχουμε μέτρο σύγκρισης.

 

Δεν υπάρχει λογική στο να έχεις ως μέτρο σύγκρισης μόνο τις τέλειες ιστορίες (τα δεκάρια), χωρίς να έχεις μέτρο σύγκρισης για τις άθλιες ιστορίες (μηδενικά) και ίσως τις μέτριες (πεντάρια).

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

Ιστορία #1 10/10, Ιστορία #2 10/10, Ιστορία #3 10/10, Ιστορία #4 9/10, Ιστορία #5 10++++/10, Ιστορία #6, Ιστορία #7 8/10, Ιστορία #8 8/10, Ιστορία #9 10/10, Ιστορία #10 9/10, Ιστορία #11 7/10

 

Τώρα που είδα τη βαθμολογία σου, Νίκο μου, διαπιστώνω κι εγώ ότι το παρακάνεις στην επιείκεια.

 

από τις βαθμολογίες φαίνεται πως πρόκειται για το καλύτερο τεύχος περιοδικού Ντίσνεϋ όλων των εποχών...

 

Και μάλιστα σε βαθμό που να δικαιώνεις σχεδόν την κάπως υπερβολική κρίση του Ρόρσαχ.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν υπάρχει λογική στο να έχεις ως μέτρο σύγκρισης μόνο τις τέλειες ιστορίες (τα δεκάρια), χωρίς να έχεις μέτρο σύγκρισης για τις άθλιες ιστορίες (μηδενικά) και ίσως τις μέτριες (πεντάρια).

 

Ανέφερα τα δεκάρια επειδή ο 1530 βάζει πολλά δεκάρια. Ως μέτρο σύγκρισης έχω και τα μηδενικά και τα πεντάρια.

 

 

Εγώ γενικά είμαι μάλλον επιεικής στις βαθμολογήσεις μου και σ' αυτό συμφωνώ με τον 1530. ΄Αλλωστε αν δείτε και τις βαθμολογίες των χρηστών του Inducks, ακόμη και οι 4 τελευταίες (28741η-28744η) έχουν μέσο όρο βαθμών από 6,5-5,5/10

 

 

 

Στο inducks η νο1 έχει βαθμολογία 8,90 όμως. Και νομιζω πως λογω του αλγοριθμου που βγαζει τη βαθμολογια ειναι δυσκολο να πεσει υπερβολικα χαμηλα ο βαθμος μια ιστορίας. Για κάποιο λόγο φαίνεται πως κυμαίνονται όλες γύρω από το 7,5 αν έχουν λίγες ψήφους.

Επεξεργασία από rorschach
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μια ερώτηση... Οι ανηψιές της Μίννι έχουν ξαναεμφανιστεί σε Ελληνικό περιοδικό Disney; Ξέρουμε τα ονόματά τους; :thinking:

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 
 

Μια ερώτηση... Οι ανηψιές της Μίννι έχουν ξαναεμφανιστεί σε Ελληνικό περιοδικό Disney; Ξέρουμε τα ονόματά τους;  :thinking:

 

Σύμφωνα με το inducks έχουν εμφανιστεί μόνο σε αυτή την ιστορία http://coa.inducks.org/story.php?c=W+MM+++88-05

τα ονόματα τους είναι Millie και Melody Mouse

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Τόσο κακό είναι βρε σεις να βάζει κάποιος 10αρι;;; Ας μη ξεχνάμε και κάτι ακόμα...κάποιος κάθισε και σχεδίασε την ιστορία,δε πάτησε 1 κουμπί και βγήκε...αυτό θέλει δουλειά δεν είναι κάτι τόσο απλό...ε να μη δικαιούται και μερικές μονάδες παραπάνω για το κόπο του; :nek:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγω συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο rorschach (μα τι Nickname!!!! :aria: ). Οι βαθμοί υπάρχουν από το 0 έως το 10 για κάποιο λόγο. Αλλιώς θα ήταν από το 6 έως το 10. Επίσης αγαπητέ μου φίλε 1530 (που κάνεις ωραίες κριτικές και σε διαβάζω τακτικά) επειδή έκατσε κάποιος και έγραψε/σχεδίασε μια ιστορία δεν σημαίνει ότι ξεκινάμε από το 7 την βαθμολογία του. Συγκρίνεται με όμοίους του και δεν συγκρίνεται με κάποιον που ΔΕΝ έφτιαξε μια ιστορία. Δεν έχει νόημα να πούμε οτι "χμμμ ο Vicar έφτιαξε μια χαζομάρα αυτή τη φορά, αλλά δες ο ChrisL δεν έφτιαξε τίποτα. 0 στον ChrisL και 7 στον Vicar. "

 

Υπάρχει κάποιο εύρος βαθμολογίας το οποίο πάντα είναι συγκριτικό και διέπεται από κάποιους στοιχειώδεις κανόνες σεναρίου/σχεδίου αλλά και μια συγκριτική ματιά σε όλο το σύνολο. Δεν μπορείς να βάζεις π.χ. 10 σε μια ιστορία φτωχή και 10 σε μια ιστορία π.χ. του Ρόσα ή του Μπάρκς. Επίσης θα έπρεπε σε έναν ιδεατό μαθηματικό κόσμο όπου κυριαρχεί η κανονική κατανομή οι 4 τελευταίες ιστορίες του Inducks να έχουν βαθμό 1-3 ώστε να έχει νόημα η βαθμολογική κλίμακα. Ακόμα και έτσι όμως μπορεί να γίνει κανονικοποίηση στους βαθμούς ώστε το 5,5 να είναι 0 και το 8.9 να γίνει 10. Μια κανονικοποίηση όμως που αδικεί πολλές ιστορίες του 7 και που διαλύεται αν βάζουμε σε όλες τις ιστορίες 10.

 

Ουφφφ κουραστικός έγινα. :lol: :lol:

Για μένα η καλύτερη φετινή ιστορία που έχει κυκλοφορήσει μέχρι τώρα παίρνει ένα 9 γιατί το 10 είναι μόνο για το Ντον Ρόσα και τον Καρλ Μπαρκς. :)

 

Η αλήθεια είναι όμως ότι είμαι ΠΟΛΥ ικανοποιημένος για την μέχρι στιγμής επανεμφάνιση των Disney κομιξ.

Επεξεργασία από ChrisL
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4045 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

@ChrisL thanks για τα καλά σου λόγια :nek:

 

 

Εντάξει άμα είναι από δω και μπρος να μη βάζω βαθμό στις κριτικές για να μη τα ξανακούσω πάλι για το 10αρι στις ιστορίες του SM :P Αν και η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά χαλαρός στις βαθμολογίες... :blush:

 

Και για όνομα,δεν εννοούσα κάποιος να κάνει 1 μουτζούρα και να του βάλω 7 για τη μουτζούρα...αλλά όσο να'ναι για να φτιάξεις 1 ιστορία σε κόμικ που να βλέπετε τουλάχιστο...ε δεν είναι και πάναπλο :idea:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εεεε όχι αν είναι να περιορίζεσαι ασε μας να λέμε ότι θέλουμε και βάζε εσύ μετά ότι θες.  :blob3::lol: :lol:

Μια φορά το μήνα θα στα περνάω από αλγόριθμο κανονικοποίησης. Πρόσεχε όμως. MHN TYXEI KAI ΔΕΝ ΒΑΛΕΙΣ 10 ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ DoubleDuck.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.