Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30280
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  5
  • Reputation:   46
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όσον αφορά τους τόμους χωρίς να θέλω να προκαλέσω στεναχώρια ή θυμό, το δικό μου πρόβλημα δεν είναι ποιός από τους δύο είναι καλύτερος, της καθημερινής ή της νέας ακτίνας, αλλά έγκειται στον ίδιο το τόμο ως μορφή, ως αίσθηση και ως φιλοσοφία που «κρύβει» από πίσω.

Ο τόμος και το περιοδικό είναι δύο διαφορετικές φιλοσοφίες που, αν και δεν είναι προφανής η διαφορά τους, δεν παύει να επηρεάζει τον αναγνώστη.

Όπως είχε δηλώσει και ο Χ.Τερζόπουλος, τα κόμικς, κατά τη γνώμη του (και τη δική μου), είναι, σχεδόν, άρρηκτα συνδεδεμένα με την έννοια του περιοδικού.

Σ' αυτήν την περίπτωση όμως δεν αναφέρομαι στην ετυμολογική έννοια της λέξης(περιοδικό) αλλά στην έννοια που έχει αποκτήσει μέσα στη πάροδο του χρόνου.Όπως λοιπόν και η λέξη παράθυρο πλέον απέχει από την ετυμολογική χρήση της, ως επίθετο στη φράση παράθυρο άνοιγμα, που σημαίνει άνοιγμα παρά τη θύρα, έτσι και περιοδικό, εδώ και πολλά χρόνια, εκτός από έντυπο περιοδικής κυκλοφορίας σημαίνει και πολλά άλλα πράγματα.Συνοπτικά, κάποια από αυτά είναι η χαμηλότερη τιμή, το μικρότερο,σε σχέση με ένα βιβλίο, μέγεθος σε αριθμό σελίδων, το μαλακό και λεπτό χαρτί μέτριας ποιότητας, το λεπτό εξώφυλλο και οπισθόφυλλο, η αρθρογραφία,τα αφιερώματα και άλλες γενικής φύσεως πληροφορίες, όπου σε αυτές συμπεριλαμβάνονται και οι διαφημίσεις,το σημείωμα του εκδότη και η αλληλογραφία ή τα σχόλια των αναγνωστών και γενικότερα τα στοιχεία αυτά που συντελούν στη δημιουργία ενός εντύπου αναψυχής και χαλάρωσης αλλά και (ενός εντύπου) που προκαλεί την επαφή του αναγνώστη με το κόσμο και την επικαιρότητα.Δεν είναι τυχαίο που όταν ανοίγουμε ένα παλιό κόμικ, καμιά φορά, προσπερνάμε τις ιστορίες και προτιμούμε να συγκινηθούμε με τις διαφημίσεις εκείνης της εποχής αλλά και με τα σχόλια των αναγνωστών που τότε ήταν παιδιά και τώρα πλέον «μεγάλοι».Ένας τόμος έχει τη δική του αξία, την αξία που έχει ένα βιβλίο, όμως απέχει, επίτηδες, από το περιοδικό γιατί «έχει άλλους σκοπούς».

Καταλήγοντας, έτσι λοιπόν βλέπω εγώ τα κόμικ, ως περιοδικά, γιατί μου αρέσει να συνοδεύονται από όλα τα παραπάνω.

Επεξεργασία από naclor
  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ποια 50 λεπτά; Το τελευταίο 100σέλιδο Κόμιξ που έβγαλε ο Τερζόπουλος 3,5 ευρώ έκανε.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30254
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  26
  • Reputation:   192
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3540 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  5

Όλοι αυτή η γκρίνια για 50 λεπτά; Άμα υπάρχει τέτοιο οικονομικό θέμα σε κάποιους που για 50 λεπτά βγαίνει έξω ο προυπολογισμός τους καλύτερα να κόψουν τα κομικς...

:up: :up:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ποια 50 λεπτά; Το τελευταίο 100σέλιδο Κόμιξ που έβγαλε ο Τερζόπουλος 3,5 ευρώ έκανε.

Ρε εδώ σε κλέβουν ρε φίλε! Σου έχει μια ιστορία που αντί για 72 σελίδες, αμα τη στρίμωχναν θα έπιανε 58! Μην πω για το χαρτί! Άθλιο! Άσε που το νέο κομιξ είναι κάτι εκατοστά κοντύτερο του παλιού κομιξ. Απαπαπαπα εκμετάλευσης! 

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Καποιανού του χαρίσανε γάιδαρο και τον κοίταζε στα δόντια, λέει ο σοφός λαός.

 

Μετά από σχεδόν χρόνο έχουμε επιστροφή των ντίσνευ, και μάλιστα ποιοτική.

 

Κόμιξ 100 σελίδων, με ίδιο φορμάτ με την 1η περίοδο, 2 ιστορίες, πρώτη νέα, ατμοσφαιρική με πολύ καλό σύγχρονο σχέδιο που 'ναι βασισμένη και σε βιβλίο και μια Μπαρκσοϊστορία ακυκλοφόρητη εδώ, που αναφέρετε και στην Ελλάδα. Και επόμενο τεύχος ιστορία Κάστυ.

 

Και βλέπω σχόλια "θα σιχαθώ το κόμιξ". Ε όχι ρε [system Interruption: Μη βρίζεις!], ε όχι.

 

Δηλαδή το κακό ποιο είναι; Η τοποθέτησε κόλλας αντί συνδετήρα(αν και εγώ προτιμούσα συνδετήρα); Το γυαλιστερό του πράματος; Τα χρώματα; Η γραμματοσειρά; Ή τα +0,50€ το μήνα; Που κι αυτά, είναι 6€ το χρόνο αν τα παίρνεις όλα.

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Παιδιά να το μποϋκοτάρετε να το κλείσετε. Αλλιώς δεν θα σας ακούσουν.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Καποιανού του χαρίσανε γάιδαρο και τον κοίταζε στα δόντια, λέει ο σοφός λαός.

 

Μετά από σχεδόν χρόνο έχουμε επιστροφή των ντίσνευ, και μάλιστα ποιοτική.

 

Κόμιξ 100 σελίδων, με ίδιο φορμάτ με την 1η περίοδο, 2 ιστορίες, πρώτη νέα, ατμοσφαιρική με πολύ καλό σύγχρονο σχέδιο που 'ναι βασισμένη και σε βιβλίο και μια Μπαρκσοϊστορία ακυκλοφόρητη εδώ, που αναφέρετε και στην Ελλάδα. Και επόμενο τεύχος ιστορία Κάστυ.

 

Και βλέπω σχόλια "θα σιχαθώ το κόμιξ". Ε όχι ρε [system Interruption: Μη βρίζεις!], ε όχι.

 

Δηλαδή το κακό ποιο είναι; Η τοποθέτησε κόλλας αντί συνδετήρα(αν και εγώ προτιμούσα συνδετήρα); Το γυαλιστερό του πράματος; Τα χρώματα; Η γραμματοσειρά; Ή τα +0,50€ το μήνα; Που κι αυτά, είναι 6€ το χρόνο αν τα παίρνεις όλα.

Τα ειπες ολα! :D Και ξαναλεω το χαρτι σε οσους δεν αρεσε ειναι πολυ καλο γιατι σε αντιθεση με τα αλλα περιοδικα με κολλα δε θα πιανει ευκολα υγρασια και επισης δινει μια αλλη αισθηση στις ιστοριες. :) Καλα οσο για τα +50 λεπτα (που δεν ειναι +) ειναι γελοιο να ααχολειστε τοσο σοβαρα.

 

Και κατι τελευταιο! Απο την αρχη ελεγα συνεχεια πως οταν εβγαινε το κομιξ θα ακουγονταν "γκρινιες", οσο και γ@ματο να ειναι το τευχος. :)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επιτέλους και ενα :gpost: στα topic του disney-εντάξει οχι το μόνο αλλά από τα πολυ λίγα- με σοβαρή άποψη και τοποθέτηση περί περιοδικών και τόμων.Κάποιος μου είχε πει ότι περιοδικό ίσον ευκολοχώνευτο βιβλίο.  

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Μπαρκς όπως και πολλά άλλα κομικς(π.χ. Watchmen απο το οποιο διαλεξα το username μου) δεν υστερουν σε τιποτα σε σχεση με πολλα λογοτεχνικα εργα και δεν ειναι αναγκη να περιοριζονται σε περιοδικα. Τα κομικς εκδιδονταν σε περιοδικα γιατι θεωρουνταν λαϊκα αναγνωσματα χωρις ιδιαιτερη καλλιτεχνικη αξια. Στη συγκεκριμενη περιπτωση η αλληλογραφια, οι διαφημισεις και τα υπολοιπα που δεν εχουν καμια σχεση με το εργο του Μπαρκς ειναι κατα τη γνωμη μου περιττα, "αναγκαιο κακο" στην περιπτωση των περιοδικων, και προτιμω να διαβαζω τις ιστοριες απο τους τομους χωρις αυτά, όπως αξιζει δηλαδη σε ενα εργο τεχνης.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30278
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   60
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν, το αγόρασα και δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι παραπονιούνται.

Το εξώφυλλο είναι καταπληκτικό, η ιστορία μόμπυ ντικ φανταστική, πανέμορφα χρώματα και σύμφωνα με το inducks η συγκεκριμένη ιστορία κατατάσεται 7η από όλη την δεκαετία.

Έπειτα έχουμε μία αδημοσίευτη ιστορία στην Ελλάδα του καλύτερου στον χώρο των ντίσνευ κόμικς όλων των εποχών, τον Καρλ Μπαρκς και γνωρίζουμε πως το επόμενο τεύχος θα περιέχει ιστορία από τον Κάστυ, των κορύφαιο πιστεύω αυτή την στιγμή σε ό,τι αφορά τα κόμικς της ντίσνευ.

Όσο για την τιμή μόνο λογική μου φαίνεται, κι όποιος δεν μπορεί να δώσει 50 λεπτά παραπάνω το μήνα καλύτερα να μην αγοράζει καθόλου κόμικς. Επιπλέον, όσον αναφορά το χαρτί, δεν καταλαβαίνω γιατί όλοι γκρινιάζουν. Εγώ νόμιζα πως τα κόμικς τα αγοράζουμε για να διασκεδάζουμε ευχάριστα με τους όμορφους διαλόγους και σχέδια, όχι για το χαρτί.

Τέλος τα σχόλια του τύπου 'δεν μου άρεσε το νέο ΚΟΜΙΞ γιατί ήταν ενα εκατοστό κοντύτερο απο το προηγούμενο' ή 'δεν ξαναγοράζω το καινούριο ΚΟΜΙΞ διότι δεν είχε συνδετήρες' τα βρίσκω απαράδεκτα. Τα κόμικς τα αγοράζουμε για περιεχόμενό τους, για τίποτε άλλο(τουλάχιστον εγώ, που δεν είμαι συλλέκτης).

Το αγαπημένο ΚΟΜΙΞ που πριν λίγους μήνες όλοι γκρίνιαζαν που έκλεισε, επέστρεψε .Και αντί να σταματήσουν οι γκρίνιες, όπως θα ήταν και το λογικό, εσείς συνεχίζετε να βρίσκετε ανούσιες λεπτομέριες να σχολιάσετε αρνητικά.

Όλα αυτά βέβαια δεν τα λέω για να 'μαλώσω' ή να θίξω κανένα, απλά εκφράζω και τη δική μου άποψη.

  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Φίλε naclor, πόσο, μα πόσο διαφωνώ μ'αυτήν την άποψη...

 

Φοβάμαι όμως ότι θα πιάσουμε off topic κουβέντα και δεν θα το ήθελα. Απλά δεν άντεξα να μην το πω. :)

 

:beer:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30280
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  5
  • Reputation:   46
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To περίμενα ότι θα υπήρχαν διαφωνίες άλλωστε για αυτό είχα κάνει τέτοια εισαγωγή στο προηγούμενο μήνυμα.Θέλω απλά να ξεκαθαρίσω πώς καλό θα ήταν να παραθέτονται με επιχειρήματα και όχι να συμφωνούμε ότι διαφωνούμε, αφού έτσι κι αλλιώς είμαστε (ακόμα) εντός θέματος και δεν έχουμε ξεφύγει.Ειδάλλως, νομίζω, δεν έχει νόημα η απλή διαφωνία και αυτό γιατί μέσα από το διάλογο μπορεί να ανακαλύψουμε οτί συμφωνούμε περισσότερο από όσο νομίζουμε ή ακόμα και να προβληματιστούμε έκαστοι για τις απόψεις μας.
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30278
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   60
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ερώτηση-απορία: Κάνει ο Κάστυ ιστορίες και με παπιά, ή μόνο με τον Μίκυ και τον Ήτα Βήτα; (απλά από περιέργεια)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το αγορασα σημερα, δεν προλαβα να το διαβασω! Εκπληκτικο εξωφυλλο, εκ πρωτης οψεος υπεροχα χρωματα κτλ κτλ. Γενικα ολα good. Περι τιμης ειμαι οκ, τοσο εκανε και επι Τερζοπουλου, και δεν ειχαμε την τυχη να διαβαζουμε τετοιες ιστοριες θαρρώ. Στο θεμα ποιοτητας χαρτιου, η αληθεια ειναι οτι και εγω θα προτιμουσα κατι 'παχυτερο", αλλά αν δεν τους εβγαινε μετα η τιμη, ή οτιδηποτε αλλο, ενταξει πασο. Αλλωστε δεν καθοριζουμε εμεις το πώς θα βγάλουν μια εκδοση. Δε θα μου μετριασει την χαρα της επανακυκλοφοριας των περιοδικων, η ποιοτητα του χαρτιου. Τουλαχιστον οχι ακομα :)

 

p.s. και μονο που εφυγε η λεξη συλλεκτικο, να λεμε ενα μπραβο στη νεα προσπαθεια. :beer:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το αγορασα και γω και το συγκαταλεγω στα 5 ΚΑΛΥΤΕΡΑ τευχη του ΚΟΜΙΞ!!! Και το χαρηκα πολυ που εφυγε το "Συλλεκτικο Τευχος" και τα συνδετηρακια!!! :minigun:

 

Υ.Γ.: Πρεπει να δημιουργηθει ξεχωριστο θεμα για την ΑΝΟΥΣΙΑ και ΑΗΔΙΑΣΤΙΚΗ γκρινια που γινεται για το τευχος και να μεινουν εδω μονο οι «λογικοι» σχολιασμοι για το τευχος και οι αναλυσεις του!

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ερώτηση-απορία: Κάνει ο Κάστυ ιστορίες και με παπιά, ή μόνο με τον Μίκυ και τον Ήτα Βήτα; (απλά από περιέργεια)

 

μονο μικυ

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το αγορασα και γω και το συγκαταλεγω στα 5 ΚΑΛΥΤΕΡΑ τευχη του ΚΟΜΙΞ!!! Και το χαρηκα πολυ που εφυγε το "Συλλεκτικο Τευχος" και τα συνδετηρακια!!! :minigun:

 

Υ.Γ.: Πρεπει να δημιουργηθει ξεχωριστο θεμα για την ΑΝΟΥΣΙΑ και ΑΗΔΙΑΣΤΙΚΗ γκρινια που γινεται για το τευχος και να μεινουν εδω μονο οι «λογικοι» σχολιασμοι για το τευχος και οι αναλυσεις του!

Κατευθείαν εσύ, να φτιάξουμε γκέτο και άριες φυλές. :lol:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Νομίζω οτι τα topics, εκτός από τον σκοπό της πληροφόρησης και της παρουσίασης των τευχών, εξυπηρετούν και τη συζήτηση για το εκάστοτε τεύχος... Δηλαδή τι μας άρεσε, τι όχι, τι θα επιθυμούσαμε να διορθωθεί, συζήτηση για τους σχεδιαστές κτλ.

 

Κάτι παρόμοιο έγινε και στο topic του Νέου Μπλεκ...

Εκεί λοιπόν, ο εκδότης, πιστεύω οτι άκουσε τον παλμό των πελατών του (ή των φίλων του Μπλεκ, αν θέλετε) και διόρθωσε κάποια κακώς κείμενα...

 

Το να πούμε ΟΛΟΙ οτι μας άρεσαν ΟΛΑ, νομίζω είναι κάτι το ανέφικτο...

Πάντα θα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και αν κάποιοι από την εκδοτική παρακολουθούν τη Νο1 διαδυκτιακή κοινότητα για κόμικς στην Ελλάδα, θεωρώ οτι μπορούν να λάβουν κάποια πράγματα υπόψιν τους για να καλυτερεύσουν όσο γίνεται το προϊόν τους...

 

Φυσικά και δε λείπουν οι υπερβολές από κάποιους...

Από την άλλη, αυτές οι υπερβολές δίνουν τροφή για την ανάλογη ειρωνία από κάποιους άλλους...

Μπορούμε να το κοντρολάρουμε λίγο το πράμα;

 

Δε το παίζω σωστός, ούτε πάω με το Ευαγγέλιο στο χέρι... Κι εγώ ίσως έχω εκτροχιαστεί κατά καιρούς...

Ας αφήσουμε το topic να εκτονωθεί, και να γίνει κάποια στιγμή μια "σκούπα" για να φύγει ο "θόρυβος"...

Μαζί ας φύγει και αυτό το post...

 

Μέχρι τότε, ο καθένας έχει δικαίωμα νομίζω να γράψει τι του αρέσει και τί οχι...

Απλά κάποια posts καλό είναι να γράφονται με λίγη σκέψη πρώτα...

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατευθείαν εσύ, να φτιάξουμε γκέτο και άριες φυλές. :lol:

Γιατι οχι; :lol:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βρήκα την βασική ιστορία διασκεδαστική και τις υπόλοιπες μέτριες ως χάλια(Τζούνιορ, Πασχάλης)

μέτριο τεύχος, το επόμενο φαίνεται καλύτερο

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μια από τα ίδια με τις υπόλοιπες εκδόσεις του Αλαφούζου...τα περιοδικά είναι με ράχη χωρίς συνδετήρες και φυσικά το τυπογραφείο ποσώς ενδιαφέρεται πως κολλάει τη ράχη σε κάθε περιοδικό. Η μισή ράχη είναι κολλημένη είτε στο εξώφυλλο είτε στο οπισθόφυλλο...και ψάξε μ@λ@κ@ αγοραστή-συλλέκτη ή μη, να βρεις ένα αντίτυπο της προκοπής!

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30278
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   60
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Κατά τα άλλα βρε παιδιά ποτέ δε κατάλαβα με ποια λογική κάποιος αγοράζει 1 τεύχος x2 (η x3,η x4,κτλ μερικοί),ενώ υποτίθεται σε 1 άτομο αντιστοιχεί και 1 τεμάχιο :thinking:

 

Γιατί κάποιοι (ανάμεσα τους κι εγώ) σκέφτονται πως στο μέλλον το ΚΟΜΙΞ 1 στο ebay θα πουλιέται ακριβά.

Σε 50 χρόνια απο τώρα δηλαδή, μπορει να κάνει και 100 ευρώ(!) οπότε, παίρνοντας 2 τεύχη, θα κρατήσεις ένα μαζί σου συλλεκτικό για να το θυμάσαι και το άλλο θα το πουλήσεις.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καλώς η κακώς, την πραγματική συλλεκτικότητα την καθορίζουν οι ίδιοι οι μελλοντικοί αγοραστές. Το να προσπαθήσει κανείς να προβλέψει τι κόμικ θα είναι περιζήτητο στο μέλλον είναι μάταιο. Όσοι το προσπάθησαν κατά καιρούς έφαγαν τα μούτρα τους και έχουμε και το παράδειγμα της Αμερικής και το πόσο γονάτισε την σκηνή τους τέτοιες πρακτικές την δεκαετία του '90.

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Γιατί κάποιοι (ανάμεσα τους κι εγώ) σκέφτονται πως στο μέλλον το ΚΟΜΙΞ 1 στο ebay θα πουλιέται ακριβά.

Σε 50 χρόνια απο τώρα δηλαδή, μπορει να κάνει και 100 ευρώ(!) οπότε, παίρνοντας 2 τεύχη, θα κρατήσεις ένα μαζί σου συλλεκτικό για να το θυμάσαι και το άλλο θα το πουλήσεις.

 

 

Πλάκα κάνεις...τι να το κάνω σε 50 χρόνια βρε συ; Ούτε που ξέρω αν θα είμαι ζωντανός τότε. :lol:

 

 

 

Μια από τα ίδια με τις υπόλοιπες εκδόσεις του Αλαφούζου...τα περιοδικά είναι με ράχη χωρίς συνδετήρες και φυσικά το τυπογραφείο ποσώς ενδιαφέρεται πως κολλάει τη ράχη σε κάθε περιοδικό. Η μισή ράχη είναι κολλημένη είτε στο εξώφυλλο είτε στο οπισθόφυλλο...και ψάξε μ@λ@κ@ αγοραστή-συλλέκτη ή μη, να βρεις ένα αντίτυπο της προκοπής!

 

 

Εγώ που δεν έχω κόλλημα με αυτά θα αντάλλαζα ευχαρίστως το δικό μου αν τυχόν ήταν αρτιότατο με αυτό που βρίσκεται εσείς ελαττωματικό :D

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

η ιστορια με τον Γκουφυ πρεπει να ειναι αυτη http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2899-2 σε σεναριο του αγαπημενου αρκετων Casty

απ'ο,τι βλεπω στο εξωφυλλο θα εχει και αυτην την ιστορια http://coa.inducks.org/story.php?c=I+TL+2975-2

 

Τι, κι άλλος Casty? :D

 

 

spainwoo.gif

 

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και για να τελειώνουμε με την ποιότητα του χαρτιού, το ίδιο υποδεέστερο χαρτί είχε και στο δέκατο έβδομο τεύχος του Φάντομ που κυκλοφόρησε μια βδομάδα πριν, παρόλο που το τεύχος 16 ήταν μια χαρά. Οπότε είτε του τελείωσε πάλι το στοκ και θα επανέλθει στα επόμενα τεύχη είτε κάνουν τις πρώτες κινήσεις εξοικονόμησης χρημάτων για να αντεπεξέλθουν στις χαμηλές τιμές που έχουν βάλει. Ότι και να συμβαίνει θα το διαπιστώσουμε στο επόμενο διάστημα και δεν υπάρχει λόγος να το ψειρίζουμε από τώρα.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3730
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αυτή η εκατέρωθεν teenager γελοιότητα του τύπου "είστε γκρινιάρηδες", "όχι, εσείς είστε εγκάθετοι του Αλαφούζου", που επικρατεί στα ντίσνεϋ τόπικς, καλό θα ήταν να σταματήσει. Ο καθένας σχολιάζεi όπως βλέπει τα πράγματα, βάση της ατομικής του κρίσης, ο Α πιο ρομαντικά, ο Β σαν ορκωτός λογιστής, τον Γ απασχολει μόνο το περιεχόμενο, ο Δ θέλει να ψειρίσει την παραμικρή λεπτομέρεια. Τους άλλους χρήστες ας τους αφήσει.

 

Στα του τεύχους, εξαιρετική η επιλογή της κεντρικής ιστορίας. Αριστούργημα. Τα λέγαμε και τα γράφαμε για χρόνια, μια στροφή προς την ιταλική σχολή, νεότερη και κλασική, με διαλογή των καλύτερων μόνο ιστοριών θα μπορούσε να γεμίσει δεκάδες τεύχη με χαρακτηριστική ευκολία. Ο αύξημένος αριθμός σελίδων δίνει τη δυνατότητα για πυκνότερη εμφάνιση τέτοιων ιστοριών, δεδομένου οτι πολλές εξ αυτών ξεπερνούν τις 50-60 σελίδες. Γενικά, ελπιδοφόρο ξεκίνημα, είμαι πολύ αισιόδοξος για τη συνέχεια. :beer:

Επεξεργασία από big vaggos
  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Ωραίο κι αυτό το τεύχος :popcorn:

 

 

Αλλά εγώ θα προτιμήσω την ιστορία με το Τζούνιορ και αυτή με το Πασχάλη...αλλά και τις μονοσέλιδες...διασκεδαστικότατες :yes:

 

Η 1η ιστορία ακούγεται πολύ δυνατή του επόμενου...ο Γκούφυ γίνεται...Γκαστόνε;;; Καλή φάση :popcorn:

 

 

 

@Comic-Maniac Γιατί καλέ; Λίγο είναι που ο Πασχάλης έπιασε τους Μουργόλυκους στον ύπνο του; :D

 

 

 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5345
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6072 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Καλή η αρχή του νέου Μικυ Μαους με την αρκετά καλή κύρια ιστορία των πρώτων 4ων τευχων (περιμένω ακόμη το 4ο τεύχος εγώ για να το διαβάσω!!) και με την ιστορία του Καστυ στο επόμενο τεύχος!

 

Επιτέλους καλά Ντισνευ μετά απο αρκετούς μήνες αποχης

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30278
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  12
  • Reputation:   60
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Eπειδή ποτέ δεν το κατάλαβα: ο Τζούνιορ είναι ο Ντόναλντ όταν ήταν μικρός, ή είναι ένα τυχαίο παιδί που μένει με τη γιαγιά Ντακ;

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.