Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κουβεντούλα για τα Disney που κυκλοφορούν


Dark Chris

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5465
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4217 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αρχηστε το παρτυ! Καντε με να συχαθω ξανα το κομιξ! :D

 

Μακάρι το μόνο αρνητικό τού τεύχους να είναι το ότι είναι ακριβό!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

Το πήρα κι εγώ, επιβεβαιώνοντας αυτό που φοβόμουν, με βάση αυτά που είχα διαβάσει πριν κυκλοφορήσει: το περιοδικό είναι ακριβό!

 

Κατ' αρχάς, να αναφέρω ότι, απ' όσο γνωρίζω, όποιος έχει τα δικαιώματα για τα κόμικς τής Disney, έχει πρόσβαση σε όλες τις ιστορίες και μπορεί να δημοσιεύσει όποια από αυτές θέλει, χωρίς να καταβάλει κάποιο επιπλέον έξοδο. Έτσι, τόσο οι καλές ιστορίες, όσο και οι μέτριες κοστίζουν το ίδιο. Άρα, το «έχει μόνο καλές ιστορίες» δεν επηρεάζει την τιμή.

 

Ναι, σε κόστος ανά σελίδα, το περιοδικό είναι οριακά φθηνότερο από το παλιό το Κόμιξ:3,5 λεπτά αντί για 3,57 λεπτά ανά σελίδα. Όμως, το μεγαλύτερο μέρος τού τεύχους αναλώνεται στις 71 σελίδες τού Μόμπυ Ντικ, μιας ιστορίας που είναι σχεδιασμένη για το φορμάτ τού Topolino (μικρό σχήμα, τρεις σειρές καρέ ανά σελίδα). Επομένως, όχι μόνο φαίνεται άσχημα στο μεγάλο σχήμα (πολύ χοντρές γραμμές), αλλά περιέχει όσα καρέ θα περιείχε μία ιστορία 53 και κάτι, άντε να πούμε 54 σελίδων σε φορμάτ τεσσάρων σειρών καρέ ανά σελίδα. Συν 10 σελίδες η ιστορία τού Μπαρκς, το όλον 64, που πρέπει να είναι λιγότερο περιεχόμενο απ' όσο είχε το παλιό Κόμιξ στις 84 σελίδες του.

 

Μα είναι πολύ καλές ιστορίες, θα μου πείτε. Ξαναδιαβάστε την προ-προηγούμενη παράγραφο, θα σας απαντήσω.

 

Το Super Μίκυ είχε βγει με 132 σελίδες, σε δεύτερης ποιότητας χαρτί, με €2,90. Με €3,50, θα περίμενα το Κόμιξ ή να είχε το ίδιο χαρτί και περισσότερες σελίδες ή να είχε τον ίδιο αριθμό σελίδων και χαρτί καλής ποιότητος. Σε σχετική δημοσκόπηση, που είχαμε κάνει στο Comics Trades, δύο στους τρεις προτιμούσαν το πρώτο και ένας στους τρεις το δεύτερο. Με 100 μόλις σελίδες και χαρτί σαν αυτό τού καινούργιου Μίκυ Μάους, νομίζω ότι το καινούργιο Κόμιξ θα καταφέρει να δυσαρεστήσει και τους τρεις στους τρεις!

 

Με έμφαση στις ιταλικές ιστορίες (Μόμπυ Ντικ, σήμερα, Δόκτωρ Τικ-Τακ τον άλλο μήνα) το καινούργιο Κόμιξ μοιάζει με ακριβή εκδοχή τού Μίκυ Μάους. Όπως έχω γράψει και αλλού, ας βάλουν, τώρα στην αρχή, τις ιστορίες, που χάσαμε αυτούς τους δέκα μήνες, όπου μπορούν, ώστε να συγχρονιστούμε με το Topolino, στο βαθμό που ήμασταν συγχρονισμένοι παλιά. Μεσοπρόθεσμα, όμως, καλό θα ήταν το Κόμιξ να αποκτήσει τη δική του ταυτότητα και να μην καταντήσει να γίνει, όπως ανέφερα πιο πάνω, απλώς μια ακριβή εκδοχή τού Μίκυ Μάους.

Άμα ήταν όποιος είχε τα δικαιώματα της Ντίσνευ να βάζουν όποια ιστορία γουστάρουν, τότε ο Τερζό γιατί ανακύκλωνε παλίες ιστορίες στο Μίκυ Μάους? Γιατί στο Κόμιξ προτιμούσαν χάλια ιστορίες και χάλια εξώφυλλα εφόσον όοοτι και να έβαζαν είχε ίδιο κόστος?

 

Το Μόμπυ Ντικ δείχνει ΚΑΛΥΤΕΡΑ σε μεγαλύτερο μέγεθος (ναι μεγαλύτερο και όχι μεγάλο, μεγάλο θα ήταν αν έμπαινε σε μέγεθος του παλιού μεγάλου Μίκυ) γιατί ακριβώς ζουμάρει στα πολύ όμορφα σχεδιασμένα καρέ της ιστορίας. Άμα το έκαναν 4 γραμμές ανά σελίδα θα ήταν σα ζουμπιγμένο και θα γίνονταν ακριβώς όπως το Φάντομ που δε καταλάβαινες τι γίνονταν λόγο του μικρού μεγέθους.

 

Ωραία, πριν μπουν καλές ιστορίες στο Κόμιξ λέγαμε "Α έπεσε η πγοίοτητα του Κόμιξ". Τώρα που κάτι πάει να γίνει λέμε "Α δεν έχει δική του ταυτότητα". Πάσο!

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116952
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το πήρα κι εγώ, επιβεβαιώνοντας αυτό που φοβόμουν, με βάση αυτά που είχα διαβάσει πριν κυκλοφορήσει: το περιοδικό είναι ακριβό!

 

Κατ' αρχάς, να αναφέρω ότι, απ' όσο γνωρίζω, όποιος έχει τα δικαιώματα για τα κόμικς τής Disney, έχει πρόσβαση σε όλες τις ιστορίες και μπορεί να δημοσιεύσει όποια από αυτές θέλει, χωρίς να καταβάλει κάποιο επιπλέον έξοδο. Έτσι, τόσο οι καλές ιστορίες, όσο και οι μέτριες κοστίζουν το ίδιο. Άρα, το «έχει μόνο καλές ιστορίες» δεν επηρεάζει την τιμή.

 

Ναι, σε κόστος ανά σελίδα, το περιοδικό είναι οριακά φθηνότερο από το παλιό το Κόμιξ:3,5 λεπτά αντί για 3,57 λεπτά ανά σελίδα. Όμως, το μεγαλύτερο μέρος τού τεύχους αναλώνεται στις 71 σελίδες τού Μόμπυ Ντικ, μιας ιστορίας που είναι σχεδιασμένη για το φορμάτ τού Topolino (μικρό σχήμα, τρεις σειρές καρέ ανά σελίδα). Επομένως, όχι μόνο φαίνεται άσχημα στο μεγάλο σχήμα (πολύ χοντρές γραμμές), αλλά περιέχει όσα καρέ θα περιείχε μία ιστορία 53 και κάτι, άντε να πούμε 54 σελίδων σε φορμάτ τεσσάρων σειρών καρέ ανά σελίδα. Συν 10 σελίδες η ιστορία τού Μπαρκς, το όλον 64, που πρέπει να είναι λιγότερο περιεχόμενο απ' όσο είχε το παλιό Κόμιξ στις 84 σελίδες του.

 

Μα είναι πολύ καλές ιστορίες, θα μου πείτε. Ξαναδιαβάστε την προ-προηγούμενη παράγραφο, θα σας απαντήσω.

 

Το Super Μίκυ είχε βγει με 132 σελίδες, σε δεύτερης ποιότητας χαρτί, με €2,90. Με €3,50, θα περίμενα το Κόμιξ ή να είχε το ίδιο χαρτί και περισσότερες σελίδες ή να είχε τον ίδιο αριθμό σελίδων και χαρτί καλής ποιότητος. Σε σχετική δημοσκόπηση, που είχαμε κάνει στο Comics Trades, δύο στους τρεις προτιμούσαν το πρώτο και ένας στους τρεις το δεύτερο. Με 100 μόλις σελίδες και χαρτί σαν αυτό τού καινούργιου Μίκυ Μάους, νομίζω ότι το καινούργιο Κόμιξ θα καταφέρει να δυσαρεστήσει και τους τρεις στους τρεις!

 

Με έμφαση στις ιταλικές ιστορίες (Μόμπυ Ντικ, σήμερα, Δόκτωρ Τικ-Τακ τον άλλο μήνα) το καινούργιο Κόμιξ μοιάζει με ακριβή εκδοχή τού Μίκυ Μάους. Όπως έχω γράψει και αλλού, ας βάλουν, τώρα στην αρχή, τις ιστορίες, που χάσαμε αυτούς τους δέκα μήνες, όπου μπορούν, ώστε να συγχρονιστούμε με το Topolino, στο βαθμό που ήμασταν συγχρονισμένοι παλιά. Μεσοπρόθεσμα, όμως, καλό θα ήταν το Κόμιξ να αποκτήσει τη δική του ταυτότητα και να μην καταντήσει να γίνει, όπως ανέφερα πιο πάνω, απλώς μια ακριβή εκδοχή τού Μίκυ Μάους.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου πως με σύγκριση με τα άλλα περιοδικά της εταιρίας είναι ακριβό, καθώς και το ότι θα περίμενα από το περιοδικό ΚΟΜΙΞ καλύτερο χαρτί και εκτύπωση, μιας και ήταν κάποια από τα χαρακτηριστικά που το έκαναν να ξεχωρίζει από τα άλλα περιοδικά, και όχι αυτό να είναι υποδεέστερο ακόμα και από το Μίκυ Μάους.

 

Αλλά το αν έχουν θέση Ιταλικές ιστορίες στο περιοδικό έχει συζητηθεί ενδελεχώς και με ποικίλους τρόπους και κανείς δεν με έχει πείσει προσωπικά πως με το να λείπουν θα έχουμε ένα καλύτερα ποιοτικό περιοδικό. Δεν υπάρχουν σύγχρονες αμερικάνικες ιστορίες και η σκανδιναβική σκηνή έχει περιοριστεί στην δική της μανιέρα. Οπότε δεν μένουν και πολλές επιλογές. Τουλάχιστον οι Ιταλοί προσπαθούν να βγάζουν και ιστορίες που ξεφεύγουν από τα δικά τους στάνταρς. Όσο για το Μόμπυ Ντικ, οι Ιταλοί ήταν αυτοί που έχασαν βάζοντας το σε μικρού μεγέθους περιοδικό, καθώς ο βαθμός της λεπτομέρειας στο σχεδίου «φωνάζει» για μεγαλύτερες διαστάσεις. Υπάρχουν λοιπόν Ιταλικές ιστορίες που είναι προτιμότερο να βγουν μέσω του ΚΟΜΙΞ, απλά πρέπει να κάνουν καλύτερη επιλογή για το ποιες είναι αυτές σε σχέση με το παρελθόν.

 

Επίσης, το ότι σαν αποκλειστικός αντιπρόσωπος, η καθημερινή μπορεί να επιλέξει όποια ιστορία είναι δεδομένο, αλλά το ότι πληρώνει το ίδιο ποσό για κάθε ιστορία είναι - πιστεύω - μύθος και κακή πρακτική αν ισχύει. Και οι ίδιοι οι «πελάτες» της Disney ανά τον κόσμο δεν θα ήθελαν να πληρώνουν το ίδιο ποσό για περιεχόμενο που δεν θα έχει την ίδια ανταπόκριση στο κοινό τους, άσε που μια τέτοια πρακτική υποδηλώνει πως στο τέλος θα τους έβγαινε πιο ακριβό το σύνολο.

Επεξεργασία από GreekComicFan
  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5465
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4217 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άμα ήταν όποιος είχε τα δικαιώματα της Ντίσνευ να βάζουν όποια ιστορία γουστάρουν, τότε ο Τερζό γιατί ανακύκλωνε παλίες ιστορίες στο Μίκυ Μάους?

 

Διότι χρειάζονται και άλλα πράγματα εκτός από τα δικαιώματα, για να δημοσιευτεί μια ιστορία: μετάφραση, γραφιστική δουλειά (τίτλοι, αλλαγή των ηχητικών εφέ), χρωματισμός. Η αναδημοσίευση επαναχρησιμοποιούσε έτοιμο αυτό το υλικό και γι' αυτό κόστιζε λιγότερα. Για αδημοσίευτες ιστορίες, το ίδιο στοιχίζει μια ιστορία του Βίκαρ και μία του Μπαρκς, καθώς όλη η δουλειά πρέπει να γίνει από την αρχή.

 

 

Το Μόμπυ Ντικ δείχνει ΚΑΛΥΤΕΡΑ σε μεγαλύτερο μέγεθος

 

Αυτό είναι θέμα γούστου. Εγώ βρίσκω ότι έχει χοντρές γραμμές, εσένα σ΄ αρέσει. Δεν έχει νόημα να διαφωνούμε. Απλώς να επισημάνω ότι, με δεδομένο ότι οι σχεδιαστές ιστοριών για το Topolino γνωρίζουν το μέγεθος, στο οποίο πρόκειται να δημοσιευτούν οι ιστορίες τους, είναι λογικό να προσπαθούν το σχέδιό τους να φαίνεται όσο το δυνατόν καλύτερα στο συγκεκριμένο μέγεθος.

 

 

Ωραία, πριν μπουν καλές ιστορίες στο Κόμιξ λέγαμε "Α έπεσε η πγοίοτητα του Κόμιξ". Τώρα που κάτι πάει να γίνει λέμε "Α δεν έχει δική του ταυτότητα". Πάσο!

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το να ζητάει κανείς €3,50 για κάτι που όχι μόνο δεν θα γέμιζε ένα Μίκυ Μάους τών €1,90, αλλά θα ήταν καλύτερα, κατά τη γνώμη μου πάντοτε, να είχε δημοσιευτεί εκεί, δεν είναι ό,τι καλύτερο. Λεφτά δεν υπάρχουν, οπότε, αν αγοράζουμε το περιοδικό μόνο εσύ και εγώ, το περιοδικό θα κλείσει. Αν είναι να είναι το Κόμιξ το αδελφάκι τού Μίκυ Μάους, θα πρέπει να έχει αντίστοιχη τιμή. Αν είναι να είναι ακριβό, θα πρέπει να προσφέρει κάτι που δεν το προσφέρει το Μίκυ Μάους, και σ' αυτό αναφέρομαι όταν λέω να έχει το περιοδικό δική του ταυτότητα.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μα σε όλες τις ανατυπώσεις η δουλειά γίνετε εξαρχής και δεν παίρνουν έτοιμες τις ιστορίες όπως είχαν δημοσιευτεί πριν 5-10 χρόνια ποτέ. Και από γραφιστική άποψη, όλες οι ιστορίες έχουν σχεδόν την ίδια δουλειά!

Συμπέρασμα; Η τιμή είναι ο μόνος λόγος που γίνετε αυτό! Λογικό είναι όταν ο εκδότης έχει πληρώσει μια ιστορία να τη ξαναχώνει στα τεύχη μερικά χρόνια αργότερα, το 1/3 του Μίκυ Μάους επί Τερζό ήταν ανατύπωση, δλδ το έρχονταν 1/3 πιο φθηνό.

Επίσης λογικό είναι να έβαζε μέτριες/κακές ιστορίες στο ΚΟΜΙΞ για φθήνια και όχι για γραφιστική. Μα είναι δυνατόν να μου λες ότι μια ιστορία του Σκάρπα έχει περισσότερη γραφιστική δουλειά από ότι 3 ιστορίες του Βίκαρ; Μη τρελαθούμε!

Επεξεργασία από Digisoul
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5465
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4217 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

το ότι πληρώνει το ίδιο ποσό για κάθε ιστορία είναι - πιστεύω - μύθος και κακή πρακτική αν ισχύει.

 

Απ' όσο ξέρω, όποιος έχει τα δικαιώματα δεν πληρώνει τίποτε για τις ιστορίες. Τις έχει όλες πληρωμένες με τα δικαιώματα, που δεν είναι καθόλου φτηνά.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116952
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Απ' όσο ξέρω, όποιος έχει τα δικαιώματα δεν πληρώνει τίποτε για τις ιστορίες. Τις έχει όλες πληρωμένες με τα δικαιώματα, που δεν είναι καθόλου φτηνά.

Τι σόι επαγγελματική πρακτική είναι αυτή; Πρώτη φορά την ακούω.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μα και στη τηλεόραση ακόμα, όταν πρόκετε για ξένες σειρές, τα κανάλια νοικιάζουν δικαιώματα ύπο προυποθέσεις σε στυλ "ποσες φορές θα τη προβάλλουν" αλλά κυρίως ποιά και πόσα επεισόδια θα προβάλουν. Και ξαναλέω, άμα ήταν έτσι, δλδ όποιος έχει δικαιώματα Ντίσνευ να δημοσιεύει ότι του καπνίσει (κανονικό τσιγαρό ε? xD), τόσο ο Τερζό όσο και ο Αλαφού είναι καθηστερημένοι. 

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30254
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  26
  • Reputation:   192
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3563 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  5

Μολις το αποκτησα και εγω το καινουργιο Κομιξ. Με το που το ειδα γελασαν και τα μουστακια μου... Αντε καλη μας αρχη... Οσο για το κοστος δεν νομιζω να υπαρχει διαφορα αν κανει 3.00 ή 3,20 ή 3,50.. Μια φορα το μηνα ειναι.. :mera: :mera: 

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5465
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4217 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα σε όλες τις ανατυπώσεις η δουλειά γίνετε εξαρχής και δεν παίρνουν έτοιμες τις ιστορίες όπως είχαν δημοσιευτεί πριν 5-10 χρόνια ποτέ. Και από γραφιστική άποψη, όλες οι ιστορίες έχουν σχεδόν την ίδια δουλειά!

Συμπέρασμα; Η τιμή είναι ο μόνος λόγος που γίνετε αυτό! Λογικό είναι όταν ο εκδότης έχει πληρώσει μια ιστορία να τη ξαναχώνει στα τεύχη μερικά χρόνια αργότερα, το 1/3 του Μίκυ Μάους επί Τερζό ήταν ανατύπωση, δλδ το έρχονταν 1/3 πιο φθηνό.

 

Υπάρχει και ένας άλλος λόγος: η επιλογή δεν είναι δωρεάν. Πρέπει να βρεις παλιά κόμικς, να καταλάβεις αν οι ιστορίες είναι καλές (δύσκολο, π.χ., για τις δανέζικες ιστορίες, που το σενάριο στα Αγγλικά θα το δεις μόνο αφού την παραγγείλεις) και να παραγγείλεις τις ιστορίες. Η εύκολη λύση, ακόμα και αν ξαναφτιάξεις την ιστορία από την αρχή, είναι να χρησιμοποιήσεις κάτι που έχεις ξαναχρησιμοποιήσει. (Η δεύτερη πιο εύκολη λύση είναι να χρησιμοποιήσεις κάτι που έχει ήδη χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος. Δεν είναι τυχαίο ότι όλες οι ευρωπαϊκές ιστορίες, που δημοσιεύτηκαν στα πρώτα τεύχη του Κόμιξ, που τόσο τα θαυμάζουμε, είχαν δημοσιευτεί προηγουμένως στην Αμερική.)

 

Επίσης λογικό είναι να έβαζε μέτριες/κακές ιστορίες στο ΚΟΜΙΞ για φθήνια και όχι για γραφιστική. Μα είναι δυνατόν να μου λες ότι μια ιστορία του Σκάρπα έχει περισσότερη γραφιστική δουλειά από ότι 3 ιστορίες του Βίκαρ; Μη τρελαθούμε!

 

Νομίζω ότι είναι λίγο απίθανο να υπάρχει κάποιος τιμοκατάλογος, που να λέει «αυτές οι ιστορίες είναι μέτριες και κάνουν τόσο η σελίδα, αυτές είναι καλές και κάνουν παραπάνω»! Η Ντίσνεϋ θα λεει ότι όλες της οι ιστορίες είναι καλές, αγοράστε τις, ενώ οι δημιουργοί θα αρνιόντουσαν να δουλέψουν για έναν εργοδότη, που θα έλεγε επίσημα ότι η δουλειά τους δεν είναι καλή.

 

Για τη γραφιστική δουλειά λέω ότι μια έτοιμη ιστορία τού Σκάρπα (ή τρεις τού Βίκαρ), όπου όλα τα "broom" έχουν ήδη ξαναζωγραφιστεί σε «βρόομ» (το γράφω επίτηδες με πεζά, για να δείξω ότι και εκεί έκαναν οικονομία) κοστίζει λιγότερο από μια καινούργια ιστορία τού Σκάρπα (ή τρεις του Βίκαρ) όπου το ξαναζωγράφισμα πρέπει να γίνει απ' την αρχή.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45743
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Απ' όσο γνωρίζω κι εγώ, για να έχεις τα δικαιώματα, πληρώνεις το κλασικό εφάπαξ, όμως ύστερα πληρώνεις κι άλλα, σύμφωνα με ένα σωρό ακόμα παραμέτρους τις οποίες εμείς ως απλοί αναγνώστες δεν μπορούμε να γνωρίζουμε. Μπορεί να εικάζουμε πως οι αναδημοσιεύσεις είναι φθηνότερες, όμως ίσως η Disney να ζητάει περισσότερα. Επίσης οκ, έχεις το δικαίωμα να βγάλεις όποια ιστορία θέλεις, όμως πού ξέρεις από πού θα την προμηθευτείς; Είναι πολύ πιθανόν να μην υπάρχει στα κεντρικά και να πρέπει να την πάρεις από συμφωνία με κάποιον άλλον εκδότη (π.χ. Panini στην προκειμένη) που δεν ξέρεις τι οικονομικές συμφωνίες μπορεί να παίζουν. Μπορεί να πληρώνουν διαφορετικά ποσά για σελίδα 3 σειρών ή 4 σειρών. Μπορεί να παίζουν χίλια δυο, το σίγουρο πάντως είναι πως δεν πληρώνουν μία φορά και ξεμπερδεύουν από τα πάντα.

 

Αν και συμφωνώ σε πάαααρα πολλά πράγματα με τον Κρίτωνα, στην αναλογία σελίδων / τιμής που αναφέρει παραπάνω, θα είναι από τις λιγοστές φορές που θα διαφωνήσω. Αν μπούμε στην ψυχρή λογική των καρέ, πιστεύω πως θα χάσουμε την μπάλα. Ναι, αν γινόταν αναδιαμόρφωση των καρέ στις 4 σειρές ανά σελίδα, όντως η ιστορία θα έπιανε λιγότερες σελίδες, όμως ύστερα τι; Δεν θα ήταν το ίδιο. Δεν θα βλέπαμε το αυθεντικό σχέδιο, κάτι που ειδικά σε αυτήν την ιστορία θα την έκανε να φαινόταν πιο άσχημη, όχι πιο όμορφη, μιας και είναι φτιαγμένη με αυτή τη λογική. Δεν μου φαίνεται σωστό να την κρίνουμε σύμφωνα με βάση τις πόσες σελίδες θα έπιανε αν την αναδιαμορφώναμε.

 

Είμαστε αρκετά τυχεροί ώστε να δούμε μία από τις κορυφαίες σύγχρονες Disney ιστορίες στο περιοδικό. Ας μην ζητάμε να αλλάξει το original σχέδιο μόνο και μόνο επειδή νιώθουμε πως πιανόμαστε κορόιδα. Εξ άλλου, αυτές οι ιστορίες ναι μεν σχεδιάζονται έχοντας στο νου το μέγεθος του Topolino εξ αρχής, όμως πολλές από αυτές, κυκλοφορούν μετέπειτα σε πολλές και διάφορες εκδόσεις ανά τον κόσμο, πολλές από αυτές σε μεγαλύτερο μέγεθος. Προσωπικά προτιμώ το μεγαλύτερο μέγεθος της ιστορίας που (για εμένα τουλάχιστον) αναδεικνύει καλύτερα το σχέδιο, παρά την αναδιαμόρφωση των καρέ. Τουλάχιστον σε τέτοιου είδους ιστορίες που δημιουργήθηκαν αποκλειστικά για αυτό το format. Σε άλλες (παλιότερες κυρίως ιστορίες) όντως η αναδιαμόρφωση ταιριάζει μια χαρά και δεν χαλάει το τελικό αποτέλεσμα.

 

Τώρα για το Μίκυ Μάους. Τα τελευταία χρόνια, το περιοδικό έβαζε πολλές ιστορίες που κατά κάποιον τρόπο "χαραμίζονταν" στο περιοδικό, έναντι του Κόμιξ, με τον Casty κυρίως να πρωταγωνιστεί. Για παράδειγμα ο "Κόσμος του Μέλλοντος" θα μπορούσε να είχε μπει σε αντίστοιχο τεύχος με το σημερινό, με συμπληρωματική ιστορία του Gottfredson, μιας και σε αυτόν απέδιδε φόρο τιμής. Προτιμώ να έχω μία μεγάλη ιστορία στα χέρια μου σε ένα θεματικό τεύχος μεγάλου μεγέθους, το οποίο συνοδεύεται με άρθρα και πληροφορίες, παρά να την διαβάσω σε συνέχειες σε ένα περιοδικό μικρού μεγέθους, χωρίς κανένα άλλο άρθρο. Όχι πως δεν μου άρεσαν τα αντίστοιχα τεύχη του Μίκυ Μάους, απεναντίας. Απλά αν τίθεται θέμα επιλογής, προτιμάω μακράν την επιλογή του Κόμιξ.

 

Τέλος, για την τιμή. Όντως, σύμφωνα με τα όσα έχει βγάλει ήδη η Καθημερινή, είναι πολύ πιο ακριβός τίτλος. Όμως και πάλι, συγκριτικά με του Τερζόπουλου, είμαστε στην ίδια φάση. Προφανώς έχουν μπει δυναμικά στο παιχνίδι, επομένως θα απαιτήσουν περισσότερα χρήματα από κάποιους τίτλους όπως το Κόμιξ, που γνωρίζουν πως έχει το δικό του κοινό. Από τη στιγμή που έχει αξιόλογες ιστορίες, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αν τώρα αρχίσουν να βάζουν ξανά ιστορίες σαβούρες, ε τότε ναι, θα φάνε το γνωστό αντίστοιχο κράξιμο. Όμως μέχρι στιγμής, κρίνοντας από το πρώτο τεύχος, οι εντυπώσεις μου δεν είναι άριστες (κυρίως λόγω της ποιότητας του χαρτιού), όμως είναι θετικότατες. Και για πρώτη φορά εδώ και πάαααρα πολλά χρόνια, είμαι ικανοποιημένος 100% από το περιεχόμενο του τεύχους.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 26
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5465
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4217 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι σόι επαγγελματική πρακτική είναι αυτή; Πρώτη φορά την ακούω.

 

Πρακτική Ντίσνεϋ. Η ίδια πρακτική που υπαγορεύει ότι οι δημιουργοί πληρώνονται μια φορά για τη δουλειά τους, χωρίς να δικαούνται δικαιώματα για τις επανεκδόσεις.

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγω παντως πιστευω πως ο Μικυ Μαους δεν αρεσει ιδιαιτερα σε μεγαλο μερος του κοινου του Κομιξ και η μεγαλη ιστορια καθε τευχους πρεπει να ειναι παντα με παπιά.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  544
  • Reputation:   3196
  • Achievement Points:  552
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τώρα για το Μίκυ Μάους. Τα τελευταία χρόνια, το περιοδικό έβαζε πολλές ιστορίες που κατά κάποιον τρόπο "χαραμίζονταν" στο περιοδικό, έναντι του Κόμιξ, με τον Casty κυρίως να πρωταγωνιστεί. Για παράδειγμα ο "Κόσμος του Μέλλοντος" θα μπορούσε να είχε μπει σε αντίστοιχο τεύχος με το σημερινό, με συμπληρωματική ιστορία του Gottfredson, μιας και σε αυτόν απέδιδε φόρο τιμής. Προτιμώ να έχω μία μεγάλη ιστορία στα χέρια μου σε ένα θεματικό τεύχος μεγάλου μεγέθους, το οποίο συνοδεύεται με άρθρα και πληροφορίες, παρά να την διαβάσω σε συνέχειες σε ένα περιοδικό μικρού μεγέθους, χωρίς κανένα άλλο άρθρο. Όχι πως δεν μου άρεσαν τα αντίστοιχα τεύχη του Μίκυ Μάους, απεναντίας. Απλά αν τίθεται θέμα επιλογής, προτιμάω μακράν την επιλογή του Κόμιξ.

 

 

 

γενικά θεωρώ πολύ άβολο και εκνευριστικό το σπάσιμο ιστοριών σε 2 και πάνω τεύχη...θες να διαβάσεις 1 ιστορία και πρέπει να κουβαλάς μαζί σου τόσα τεύχη..πχ θες να ξαναδιαβάσεις το όσα παίρνει ο άνεμος και χρειάζεται να ξεθάψεις 10 παλιά τεύχη του μμ, ή ευτυχώς πλέον το 1 τευχάκι των μεγάλων σήριαλ..άσε την αναμονή μέχρι να κυκλοφορήσει το επόμενο...πχ για τη συγκεκριμένη ιστορία διαβάζαμε 16 σελίδες και περιμέναμε 1 μήνα για να την ολοκληρώσουμε..

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4632 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Σας φαίνεται ακριβό το καινούργιο Κόμιξ.... Μάλιστα... Πηγαίνετε στο περίπτερο και αγοράστε ένα τεύχος Amazing Spider-Man της Anubis και πείτε μου πόσο το πήρατε και πόσες σελίδες έχει. Ας μιλήσω για το πόσο καλή είναι η ιστορία που θα αγοράσετε. Επίσης, πηγαίνετε στο πλησιέστερο κομιξάδικο και αγοράστε ένα οποιοδήποτε αμερικάνικο τεύχος και πείτε μου πάλι πόσα δώσατε και για πόσες σελίδες...

Εν ολίγης, δε πληρώνετε ακέραια τη τιμή του περιοδικού με μπακαλίστικη λογική, αλλά πληρώνετε και το περιεχόμενο. Με τη λογική που αναφέρει ο φίλος Κρίτωνας, θα πρέπει ο περιπτεράς να χρεώνει την Ελβετική σοκολάτα στην ίδια τιμή με τη Lacta. Και οι δύο με την ίδια διαδικασία φτιάχνονται... Για τη ποιότητα της σοκολάτας, ούτε λόγος...

 

Α, και κάτι ακόμα: Μερικοί δημιουργοί δεν πληρώνονται μόνο μια φορά για την ιστορία τους. Υπάρχει και η περίπτωση του creator-owned. Σίγουρα, δε μιλάμε για μια τέτοια περίπτωση στη Disney, αλλά υπάρχει.

  • Like 17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5465
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4217 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ας μην ζητάμε να αλλάξει το original σχέδιο

 

Για να είμαι απολύτως σαφής, δεν ζητάω καμία αναδιαμόρφωση του σχεδίου. Απλώς λέω ότι παίρνουμε λίγο περιεχόμενο. Το καινούργιο Κόμιξ θα διαβαστεί σε λιγότερο χρόνο απ' ό,τι το Μίκυ Μάους κι ας κάνει σχεδόν τα διπλά λεφτά.

 

Είναι σαν να παίρνεις ένα βιβλίο 200 σελίδων και να διαπιστώνεις ότι περιέχει όλο κι όλο ένα διήγημα, τυπωμένο με μεγάλα γραμματα και διπλά διαστήματα. Όσο καλό και να είναι το διήγημα, δεν μπορεί ο εκδότης να ζητά από τους αναγνώστες του να πληρώσουν για μυθιστόρημα. Κάποιοι θα το αγοράσουν και θα το έχουν για κόσμημα στη βιβλιοθήκη τους, πολλοί όμως θα το βρουν ακριβό και θα το αφήσουν.

 

(Όπως θα εχεις δει, πουθενά δεν έχω καταφερθεί για την ποιότητα των ιστοριών τού νέου Κόμιξ. Οι ιστορίες τού πρώτου τεύχους φαίνονται εξαιρετικές, ενώ ανυπομονώ να διαβάσω την ιστορία τού Casty, στο επόμενο τεύχος.)

Επεξεργασία από Kriton
  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45743
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ναι, καταλαβαίνω τι λες και δεν νομίζω πως έχουμε κάποια ουσιαστική διαφωνία. Απλά επισημαίνουμε τα γεγονότα. Σε άλλους αρέσει, σε κάποιους άλλους όχι. Σε γενικές γραμμές πάντως, κρίνοντας από το #1 και τα περιεχόμενα του #2, νομίζω πως οδεύουμε σε καλό δρόμο.

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  886
  • Reputation:   5465
  • Achievement Points:  886
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4217 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πηγαίνετε στο περίπτερο και αγοράστε ένα τεύχος Amazing Spider-Man της Anubis

 

Μα αυτό ακριβώς λέω: ΔΕΝ πάω!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Εγώ από μερία μου,θα πω σε όλους σας ΝΤΡΟΠΗ!!!

 

Σταματήστε πια να σχολιάζεται τα καρέ,τις χοντρές γραμμές,την τιμή(η οποία για ένα μηνιαίο και εξαιρετικό τεύχος δεν είναι ακριβή),τα δικαιώματα των ιστοριών,πόσα πληρώνει ο εκδότης,αν αυτήν η ιστορία είναι διαθέσιμη,α εκείνο,α το άλλο.....

 

Η ουσία είναι μία,το περιοδικό ΚΟΜΙΞ για το οποίο κλαιγόσασταν μόλις έκλεισε πριν κάτι μήνες,κυκλοφορεί ξανά στα περίπτερα με την στήλη της αλληλογραφίας,τα άρθρα του και τις ιστορίες του.Και όχι δεν κυκλοφορεί ξανά με τις σαβουρο-ιστορίες που μας είχε συνηθίσει αλλά με αυτές που μας είχε υποσχεθεί λίγο πριν το κλείσιμο του.

 

Ας τις απολαύσουμε λοιπόν σχολιάζοντας τες και ας σταματήσουμε να κάνουμε την τρίχα-τριχιά.

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

 

Αυτές οι ιστορίες,σύντομα θα τελειώσουν και θα ξαναπάρει την κάτω-βόλτα με Βίκαρ,Βαν Χόρν,Μίντουν(ποιος είναι αυτός; :P) και Ούνα........

 

 

 

ωπ,αυτό το εργάκι κάπου το χω ξαναδεί.    :popcorn:

 

EDIT:Γι' αυτό,ας κρατήσετε τα 'καλοπροαίρετα' σχόλια σας για μετά.....  :spidey_jerry:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28693
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4806 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ρε παιδια μην κανετε σαν να πουλιουνται τα κομιξ με τη σελίδα ή ακομα χειροτερα με το κιλο.Στο τελος εκει θα καταληξετε γιατι αν δυο περιοδικα εχουν ιδιες σελιδες θα λετε ποιο εχει μεγαλυτερες ή πιο γυαλιστερο εξωφυλλο. Στην τελικη το ΚΟΜΙΞ χρειαζεται παραπανω δουλεια για να φτιαχτει γιατι εχει και τα αρθρα του,τη στηλη νεων (ασχετα που η πλειοψηφια δεν ασχολειται με αυτη γιατι "ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΝΤΙΣΝΕΥ") κλπ κλπ.

Στην τελικη το βαζουν πιο ακριβα γιατι εχουν σιγουρο κοινο που ψυχαναγκαστικα παει στο περιπτερο καθε μηνα να το παρει,μην το παιζετε τωρα θιγμενοι και οτι ταχα πανε να σας πιασουν κοροιδα οταν επι ποσα χρονια σας επιαναν και το παραδεχοσασταν..

 

Το τσιμπησα και εγω παντως,και οχι επειδη ηταν το #1 και μου φαινεται θα παρω και το #2 και σιγουρια και αλλα απο αυτα που ανακοινωθηκαν. Για να δουμε :)

  • Like 21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

 

Αυτές οι ιστορίες,σύντομα θα τελειώσουν και θα ξαναπάρει την κάτω-βόλτα με Βίκαρ,Βαν Χόρν,Μίντουν(ποιος είναι αυτός; :P) και Ούνα........

 

 

 

ωπ,αυτό το εργάκι κάπου το χω ξαναδεί.    :popcorn:

 

EDIT:Γι' αυτό,ας κρατήσετε τα 'καλοπροαίρετα' σχόλια σας για μετά.....  :spidey_jerry:

 

Στο φλιτζάνι της Κυραμαρίκας είδα ότι παίζει να μπει και Φρέντυ Μίλτον και ιστορική ανατύπωση  της ιστορίας Cars. :S

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116952
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τα κόμικς γενικά δεν κοστολογούνται βάσει αναλογίας και πυκνότητας.

Κατά τα άλλα, για να αρχίζουμε να μιλάμε και για τις ιστορίες καθαυτές και να μην αναλωνόμαστε στις ίδιες συζητήσεις που έχουμε κάνει 6999999,55555 φορές, το τεύχος ήταν απολαυστικό και η προσμονή για την δημοσίευση του Μόμπυ Ντικ δικαιολογημένη. Λυπάμαι μόνο τα μικρά παιδιά που θα πάρουν το τεύχος και μπορεί να τους προκαλέσει εφιάλτες η αναπαράσταση της φάλαινας, 

 

 

ιδίως όταν καταπίνει το πλήρωμα.

 

Επεξεργασία από GreekComicFan
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο φλιτζάνι της Κυραμαρίκας είδα ότι παίζει να μπει και Φρέντυ Μίλτον και ιστορική ανατύπωση  της ιστορίας Cars. :S

 

ελπιζω να μην ειδες τιποτα Τονυ Στρομπλ και Πωλ Μαρυ

 

 

 

σε σχέση με άλλους ήρωες που παριστάνουν τους εξωγήινους , είναι αρκετά πιο συμπαθητικός  

 

 

κανονικα νομιζω πως ειναι ανθρωπος απο το μελλον και οχι εξωγηινος

Επεξεργασία από rorschach
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22577
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  122
  • Reputation:   1662
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4596 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Είναι ευχάριστο να περνάς από το περίπτερο και να βλέπεις το Κόμιξ πάλι εκεί!

Και κατανοώ την χαρά των νέων παιδιών που σπεύδουν να το αγοράσουν!

 

Εγώ για να είμαι ειλικρινής λυπήθηκα να δώσω τα 3,50ε για ένα τεύχος που δεν είχα διάθεση να διαβάσω..δεν έχω σκοπό άλλωστε να ακολουθήσω τη νέα σειρά!

Άλλωστε είμαι καλυμμένος με τις ιστοριές του Barks/Rosa από τα παλιά τεύχη που μπορώ να διαβάζω ξανά και ξανά..

 

Εύχομαι το περιοδικό να μην επιστρέψει αργότερα στο στυλ των τευχών 250-300 του Τερζόπουλου και απογοητεύσει τους νέους κυρίως οπαδούς!

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω πως πριν πω οτιδήποτε για το συγκεκριμένο τεύχος, πρέπει να κάνουμε μία μικρή αναδρομή στο "παλιό" Κόμιξ.

 

Το περιοδικό Κόμιξ ξεκίνησε ως μία ανθολογία των κορυφαίων ιστοριών του Carl Barks, ενώ στη συνέχεια εμπλουτίστηκε με τους σημαντικότερους δημιουργούς που πέρασαν από την ιστορία της Disney. Δημιουργούς σαν τον Romano Scarpa, Giorgio Cavazzano, Don Rosa, William Van Horn, Marco Rota, και πολλούς ακόμα. Ο σκοπός του ήταν να παρουσιάζει σε κάθε τεύχος μία μεγάλη χαρακτηριστική ιστορία, η οποία λειτουργούσε ως ταυτότητα για το εκάστοτε τεύχος. Αργότερα αυξήθηκαν οι σελίδες, όμως το περιοδικό εμπλουτίστηκε με άρθρα, συνεντεύξεις, έρευνες, παρουσιάσεις και άλλες ιστορίες. Σε μία εποχή που δεν κυκλοφορούσε κάποια "ψαγμένη" περιοδική έκδοση κόμικ, το Κόμιξ μπήκε με τα μπούνια και έδωσε το προσωπικό του στίγμα, ένα στίγμα που σημάδεψε την γενική εικόνα των κόμικς στην Ελλάδα.

 

Παρ' όλ' αυτά, την τελευταία 10ετία του περιοδικού, παρατηρούμε μία στασιμότητα, και ως γνωστόν, ό,τι μένει στάσιμο, βαλτώνει. Σε αυτό το σημείο θα κάνω μια μικρή παρατυπία και θα ξεφύγω από την αντικειμενική παράθεση πληροφοριών, αναφέροντας κάποιες από τις προσωπικές μου απόψεις για το τι πήγε στραβά. Αν δεν συμφωνείτε, δεν πειράζει, γι' αυτό αναφέρω εξ αρχής πως είναι προσωπικές μου γνώμες:

 

1) Οι λίγες κορυφαίες ιστορίες αντικαταστάθηκαν από πολλές μέτριες, αφαιρώντας έτσι την ταυτότητα του κάθε τεύχους, αφού δεν υπήρχε μία κεντρική ιστορία που να λειτουργεί ως σημείο αναφοράς.

 

2) Τα εξώφυλλα πολλές φορές όχι μόνο δεν προϊδέαζαν τι περιέχεται στο τεύχος, αλλά απωθούσαν τον κόσμο.

 

3) Στην αρχή έμπαιναν οι κορυφαίες ιστορίες πολλών σχεδιαστών. Μπορεί ένας σχεδιαστής να είχε δημιουργήσει π.χ. 100 ιστορίες, αλλά να άξιζαν οι 10. Όταν οι καλές ιστορίες όμως άρχισαν να τελειώνουν, αρχίσαμε σιγά σιγά να βλέπουμε και τις υπόλοιπες 90 μέτριες ιστορίες των δημιουργών αυτών. Δημιουργών που πλέον πλασάρονταν ως "κλασικοί", μιας και είχαν μπει οι καλές ιστορίες τους στα καλά τεύχη.

 

4) Οι ιστορίες που έμπαιναν στο περιοδικό, δεν επαναδημοσιεύονταν σε κανέναν άλλο τίτλο, προκειμένου να γίνουν συλλεκτικές. Αυτό απέκλειε από επαναδημοσίευση ένα τεράστιο υλικό ~25 χρόνων. Όμως τι κάνει ένα περιοδικό συλλεκτικό; Μερικές ιστορίες που δεν δημοσιεύονται ποτέ ξανά ή η συνολική εικόνα ενός προσεγμένου τεύχους που φτιάχτηκε με μεράκι, ανεξαρτήτως επαναδημοσιεύσεων ; Προσωπικά πιστεύω ακράδαντα το δεύτερο.

 

5) Επακόλουθο του άνωθεν: Όποτε επαναδημοσιευόταν μία ιστορία, έμπαινε σε διπλό τεύχος (6€) με την ιστορία ως κράχτη και το υπόλοιπο περιοδικό γεμάτο κυρίως ιστορίες σαβούρας. Αυτό δεν είναι επαναδημοσίευση, αυτό πιο πολύ προς αρπαχτή κάνει. Καλή η επαναδημοσίευση, αλλά βάλτην σε κανονικό τεύχος. Ο κόσμος αυτήν θέλει να αγοράσει, όχι τις filler ιστορίες που αναγκάζεται να αγοράσει σε διπλή τιμή.

 

6) Επίσης επακόλουθο του 4: Εάν δούμε τις κλασικές ιστορίες του Barks στις υπόλοιπες χώρες που είναι δημοφιλής, θα δούμε πως έχουν επαναδημοσιευτεί πολλές φορές σε πολλά διαφορετικά έντυπα μέσα σε μία περίοδο 5-6 δεκαετιών. Δεν είναι τυχαίο που πολλοί πιτσιρικάδες δεν ενδιαφέρονται για τον Barks, όμως αλλάζουν γνώμη όταν διαβάζουν την Βιβλιοθήκη του που κυκλοφορεί πλέον με την Καθημερινή. Έχουν γνωρίσει έναν μέτριο Barks μέσα από τις 10σέλιδές του, αφού οι καλές του ιστορίες είχαν εξαντληθεί και δεν επαναδημοσιεύονταν ποτέ και πουθενά, πλην πολύ λίγων εξαιρέσεων.

 

Π.χ. Το φάντασμα του σπηλαίου, που το κοιτάει ο κάθε πικραμένος και ξερογλύφεται. Η ιστορία αυτή τη στιγμή σκοράρει στην 6η θέση όοοοολων των Disney ιστοριών σύμφωνα με το Inducks. Ρίξτε μια ματιά στις επανατυπώσεις στις χώρες που αγαπάνε τον Barks (και όχι μόνο). 8 στην Βραζιλία, 13 στη Γαλλία, 14 στη Γερμανία, 5 στη Δανία, 8 στις ΗΠΑ, 23 στην Ιταλία, 9 στη Φινλανδία, κλπ, κλπ. Στην Ελλάδα έχει κυκλοφορήσει μόνο μία φορά, σε ένα από τα πιο σπάνια τεύχη της σειράς. Άντε τώρα να τη βρει για να τη διαβάσει ο απλός αναγνώστης που απλά θέλει να διαβάσει μία από τις κορυφαίες ιστορίες. Αυτές είναι κινήσεις που χαλάνε το όνομα του Barks, δεν το φτιάχνουν.

 

Οκ, προφανώς αυτό είναι ένα μεμονωμένο παράδειγμα, δεν είναι πια και πάαααρα πολλές αυτές οι ιστορίες, όμως πριν την δημοσίευση της Βιβλιοθήκης του Καρλ Μπαρκς υπήρχαν πολλές ακόμα από τις κορυφαίες ιστορίες του Barks που είχαν δημοσιευτεί μόνο στο Κόμιξ και ο κόσμος έψαχνε να τις βρει. Δεν είναι τυχαίο που πολύς κόσμος κατέφευγε (και ακόμα καταφεύγει) στα σκαναρισμένα τεύχη της σειράς προκειμένου να διαβάσει αυτές τις ιστορίες.

 

Υπάρχουν πάρα πολλοί ακόμα παράμετροι που θα μπορούσαμε να συζητήσουμε και να αναλύσουμε για ποιον λόγο πήρε τον κατήφορο το περιοδικό, όμως νομίζω πως ξεφεύγουμε. Για να μην λέμε λόγια του αέρα, θα πρέπει να ξέρουμε τι παίζεται εκ των έσω. Δεν ξέρουμε αν υπήρχαν οικονομικοί περιορισμοί, περιορισμοί από τον εκδότη, περιορισμοί από τον ΔΟΛ, περιορισμοί από την ίδια την Disney, υποχρεωτικά πακέτα ιστοριών, και πολλά ακόμα πράγματα που δεν γνωρίζουμε και δεν μπορούμε να φανταστούμε καν.

 

Όπως και να ΄χει, το περιοδικό στο τεύχος #300, αποφάσισε να κάνει στροφή και να αλλάξει πορεία. Στο #301 είδαμε μία διαφορετική προσέγγιση που θύμιζε τα παλιά καλά τεύχη, ενώ στο #302 ανακοινώθηκαν πολλές νέες ιταλικές ιστορίες, που μέχρι τότε αποφεύγονταν να μπαίνουν στο Κόμιξ. Οι ιστορίες αυτές ήταν οι:

Και κάπου εδώ επανερχόμαστε στο θέμα μας, το οποίο είναι το νέο Κόμιξ #1. Βλέπουμε πως δεν ακολουθούν επ' ακριβώς το σχέδιο το οποίο είχε στα σκαριά η προηγούμενη έκδοση, όμως η κεντρική ιδέα μένει η ίδια. Σε αυτό το τεύχος βλέπω να διορθώνονται πολλά από αυτά που ανέφερα παραπάνω. Το περιοδικό περιέχει μία κεντρική ιστορία, την ταυτότητα δηλαδή του τεύχους, κάτι που μας είχε λείψει εδώ και πολλά χρόνια. Το "συλλεκτικό τεύχος" αντικαταστάθηκε με τον τίτλο της ιστορίας, επομένως εικάζω πως θα επενδύσουν ακόμα περισσότερο στην ταυτότητα του τεύχους με μία κεντρική χαρακτηριστική ιστορία.

 

Το τεύχος ακόμα περιλαμβάνει μία δεκασέλιδη του Barks, αδημοσίευτη στη χώρα μας. Πολύ καλή επιλογή κατ' εμέ. Αυτός είναι ο σκοπός των δεκασέλιδων, να γεμίζουν το τεύχος έναντι της κεντρικής ιστορίας. Μία κορυφαία σύγχρονη ιστορία και μία ιστορία ενός κορυφαίου κλασικού δημιουργού. Απλή αλλά επιτυχημένη συνταγή. Η ίδια συνταγή φαίνεται πως θα ακολουθηθεί τουλάχιστον για το επόμενο τεύχος, όπου και ανακοινώνεται ο "Δόκτωρ Τικ Τακ" του Casty, ο οποίος θα φιγούραρε στο τεύχος #304 αν δεν σταμάταγε η προηγούμενη εκδοτική.

 

Πλέον μπαίνουμε σε μία νέα εποχή. Τα τελευταία 2-3 χρόνια του Τερζόπουλου, οι νέες μεγάλες ιταλικές ιστορίες έμπαιναν στο Μίκυ Μάους, μιας και αυτή ήταν η πολιτική που ακολουθούνταν. Θέλω να πιστεύω πως οι πιο σημαντικές από αυτές θα μπουν στο Κόμιξ όπου θα εκτιμηθούν πολύ περισσότερο. Ο Casty έχει γίνει ήδη γνωστός από τις σελίδες του Μίκυ Μάους, όμως πιστεύω πως το επόμενο τεύχος θα σηματοδοτήσει την έλευσή του στους κλασικούς δημιουργούς στο ελληνικό κοινό. Μου θυμίζει τις εποχές που περιμέναμε την επόμενη νέα ιστορία του Don Rosa. Προσωπικά περιμένω αγωνιωδώς τις νέες περιπέτειες του Casty μέσα από τις σελίδες του Κόμιξ.

 

Εν κατακλείδι, η γνώμη μου είναι πως το τεύχος αξίζει κάθε δραχμή που θα ξοδέψετε γι' αυτό. Όχι επειδή είναι το πρώτο, όχι επειδή θα γίνει συλλεκτικό, όχι επειδή έχει γυαλιστερό ή ματ εξώφυλλο, όχι επειδή δεν μπορείτε να σταματήσετε να το αγοράζετε, όχι για να μην έχετε τρύπες στη συλλογή σας, όχι για κανέναν τέτοιο λόγο. Είναι απλά τα πράγματα. Το τεύχος έχει κορυφαία ιστορία σε πολύ καλή τιμή. Το αγοράζετε καθαρά για το περιεχόμενό του, επειδή τα χρήματά σας έχουν αντίκρισμα. Είχα πολλά χρόνια να νιώσω πως τα λεφτά μου πιάνουν τόπο αγοράζοντας αυτό το περιοδικό.

 

Από πλευράς μου, εύχομαι τα καλύτερα. Και ποιος ξέρει, ίσως σε βάθος χρόνου αυτό το περιοδικό να γίνει συλλεκτικό ακολουθώντας αντίστροφη πορεία από τον προκάτοχό του...

 

Υ.Γ.

Όποιος δεν διάβασε το παραπάνω κατεβατό επειδή βαριόταν, τουλάχιστον ας διαβάσει αυτή τη γραμμή. ΑΓΟΡΑΣΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ ΤΩΡΑ, ΤΟ ΤΕΥΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ !!!11!!ΕΝΑ!!!ΕΝΤΕΚΑ!1!

Εγώ παιδιά θέλω να δώσω ένα πολύ μεγάλο μπράβο για το παραπάνω ποστ του Γιώργου! Από εμένα (και όσους συμφωνούν πιστεύω)  έχει πολλά συγχαρητήρια!! :clap2:  :clap2:  :clap2:  :clap2:  :clap2:  :clap2:  :clap2:  :clap2:  :clap2:

 

Και λίγα δίνω! Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφει! Το περιοδικό παίρνει άλλη στροφή προς το καλύτερο! Πέρσι που είχαμε δει αυτήν την ιστορία εδώ στο φόρουμ και συγκεκριμένα στην σελίδα που είχε φτιάξει ο Γιώργος Moby Dick: Disney Διασκευή στο Topolino όλοι λέγαμε ότι θα μπει στο ΚΟΜΙΞ η ιστορία και θα ήταν τέλειο εάν ήταν σε απλό ενισχυμένο τεύχος με 100 σελίδες και 3,5 ευρώ και όχι διπλό τεύχος με 5,90 αλλά και σαβουροιστορίες! Αυτό που επιθυμούσαμε έγινε! Ένα υπέροχο τεύχος με μια μεγάλη ιστορία και εξαιρετικό εξώφυλλο που να αναφέρεται σε αυτήν και έχουμε και ωραία άρθρα αλλά και αδημοσίευτη δεκασέλιδη ιστορία του Μπαρκς! Τι άλλο θέλουμε και γκρινιάζουμε? Σαφώς το χαρτί μπορούσε να είναι καλύτερο αλλά αυτό τώρα δεν έχει και πολύ σημασία γιατί είναι κάτι το αρκετά δευτερεύων μην σας πω και από τα τελευταία πράγματα που πρέπει να σκεφτόμαστε... Σημασία έχει ότι το ΚΟΜΙΞ επέστρεψε με μια υπέροχη είσοδο ξανά με μια κεντρική ιστορία και καλύπτεται το περιοδικό γύρω από αυτήν όπως γινόταν παλιότερα! Επίσης, για μένα όπως λέει και ο Γιώργος είναι πολύ θετικό που μπαίνουν Ιταλικές ιστορίες στο ΚΟΜΙΞ και ειδικά από αυτές που αξίζουν! Και αυτό το κάνει να διαφέρει από το Μίκυ Μάους! Οι ιστορίες αυτές αξίζουν αλλά και έχουν συνοδευτικά αρθράκια όπως θα έπρεπε αλλά και εικόνες! Κάτι που δε θα μπορούσε να γίνει στο Μίκυ Μάους! Και ναι τέτοιες ιστορίες όπως το Μόμπυ Ντικ είναι πολύ καλύτερο που μπαίνουν σε μεγάλο μέγεθος γιατί έτσι τις διαβάζεις πολύ πιο ευχάριστα! Τέλος η τιμή του περιοδικού κατά εμέ είναι πολύ καλή!(παρεπιπτόντως για να μην γράφω τα ίδια κοιτάξτε και το ποστ του falconara90 ο οποίος έχει απόλυτο δίκιο για τις τιμές!) Αυτά είχα να πω φίλοι μου! Εμένα το τεύχος μου άρεσε πάρα πολύ! Επίσης εάν μπορείτε κοιτάξτε και την παρουσίαση μου στο Comicstrades και πείτε μου την γνώμη σας για αυτήν!

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Btw, και μένα το χαρτί με ξένισε στην αρχή αλλά έχω την εντύπωση πως με το συγκεκριμένο χαρτί δε θα πιάνει "καθόλου" υγρασία στο τεύχος, π.χ. τα Μίκυ Μάους του Τερζό τον χειμώνα οι σελίδες κοιμάτιζαν απο την υγρασία, οπότε είναι καλύτερα. :P

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Το πηρα κι εγω και μαλστα εις διπλουν (ειπαμε καποια λαθη γινονται μονο μια φορα σε μια ζωη!).

 

Εν ολιγοις, η γνωμη μου:

 

Ικανοποιηθηκαν οι τρεις βασικοι λογοι για τους οποιους εθαβα κι εγω το Κομιξ και γκρινιαζα τα τελευταια πεντε χρονια.

 

1. Μπηκε γυαλιστερο εξωφυλλο.

 

2. Μια μεγαλη πολυσελιδη κεντρικη ιστορια σε καθε τευχος, που θα δινει χαρακτηρα ξεχωριστο σε καθε τευχος.

 

3. Το αντιστοιχο εξωφυλλο της κυριας ιστοριας, αντι για ηλιθια σχεδιακια ασχετα με την ιστορια (Ναντορπ κτλ).

 

Επομενως, και θα συνεχισω να το αγοραζω και θα το παιρνω διπλο, τουλαχιστον οσο συνεχισει να επιμενει σε αριστουργηματικα εξωφυλλα.

 

Οι μιζεριες του τυπου "ειναι ακριβο", "τοσο κοστολογειται η σελιδα", κ.ο.κ. ουτε με αγγιζουν ουτε θα τις σχολιασω περαιτερω. Ειναι μια φορα το μηνα, οποιος νομιζει οτι δεν βγαινει να το αγοραζει και παρολα αυτα θελει να το αγοραζει, ας πιει μια κοκα κολα λιγοτερη στο διμηνο η ας αγοραζει 5 τσιχλες αντι για 8 το μηνα για να βγαινει.

 

Τους εγραψα 4-5 φορες τα τελευταια χρονια για να τους κραξω. Πλεον θα γραψω για να τους συγχαρω.

 

Αυτα απο μενα, εναν αναγνωστη που στηριζε το Κομιξ απο το πρωτο τευχος του 1988.

Επεξεργασία από Gladstone
  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3299
  • Group:  Members
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  535
  • Reputation:   5347
  • Achievement Points:  535
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6095 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ήρθε σήμερα στα περιπτερα της Κύπρου το 16:) καθυστερημενα πολύ αλλά τουλάχιστον ήρθε και μάλιστα σε τιμές Ελλάδας όπως και τα υπόλοιπα ντισνευ ενώ παλαιότερα έρχονταν αρκετά ακριβοτερα!

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Αν επέλεγαν χείριστη ποιότητα χαρτιού και έριχναν τη τιμή, κάποιοι θα έλεγαν ότι το χάλασαν. Έβαλαν γυαλιστερό εξώφυλλο (btw, τέλειο το σχέδιο για Νο1!!), καλή ποιότητα χαρτιού, αύξησαν τις σελίδες κατά 16 και την τιμή κατά 0,50 ευρώ και οι ίδιοι γκρινιάζουν για την υπερβολική τιμή του. Αν έβαζαν πολλές μικρές και ψιλοαδιάφορες ιστορίες, θα έλεγαν ότι ακολουθείται το κακό προηγούμενο της τελευταίας περιόδου του ΚΟΜΙΞ Α'. Βάζουν μια χορταστική ιστορία, πολύ δυνατή σχεδιαστικά και από θέμα πλοκής, και γκρινιάζουν ότι έδωσαν 3,50 ευρώ για μια και μόνο ιστορία (άντε και μια δεκασέλιδη). ΕΛΕΟΣ!!

 

Ώρες-ώρες έχω απλά την αίσθηση ότι κάποιοι αρέσκονται στο να βρίσκουν ψεγάδια. Η τιμή του, ναι είναι ακριβή για τα σημερινά δεδομένα. Όμως αφενός δεν υπάρχουν φτηνά και συγχρόνως καλά (από άποψη ιστοριών και ποιότητας) περιοδικά κόμικς και αφετέρου μιλάμε για ένα μηνιαίο περιοδικό. Δεν είναι τραγικό το να δίνεις 3,50 ευρώ μια φορά το μήνα, ούτε νομίζω ότι το όλο οικονομικό πρόβλημα του Έλληνα θα λυνόταν από την εξοικονόμηση 50 λεπτών. Όσο για το περιέχομενο το σημαντικό είναι να δημοσιεύονται καλές ιστορίες και όχι ο αριθμός τους. Λογικό είναι ότι μια μεγάλη ιστορία κρατάει χώρο και δεν υπάρχει δυνατότητα για δημοσίευση πολλών μικρότερων. Αν όμως είναι καλή αξίζει τα λεφτά της και με το παραπάνω.

 

Παύω να σχολιάζω τα σχόλια και έρχομαι στο προκείμενο... χαίρομαι που επιτέλους θα 'χω στη κατοχή μου το #1 του ΚΟΜΙΞ, έστω και αν είναι της Β' Περιόδου. Μου άρεσε από κάθε άποψη και εννοείται ότι θα παραμείνω πιστός αναγνώστης του, όπως και στον προκάτοχό του. Είθε να συνεχίσει δυναμικά, ώστε να απολαμβάνουμε ξανά καλές ιστορίες και υπέροχα άρθρα! Καλή αρχή!! :)

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3577 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

προσωπικά δεν έχω διαβάσει ακόμα τις ιστορίες , αλλά σαν εικόνα καλό φαίνεται . έχει ενδιαφέρον αφιερώματα αν και οι 72 σελίδες μια ιστορία ήταν υπερβολή .

επρεπε νομίζω να τη χωρίσει . . και ναι είναι λίγο ακριβό . όταν διαβάσω και τις ιστορίες θα επανέλθω !

Επεξεργασία από Comic-Μaniac
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.