Μετάβαση στο περιεχόμενο

PUNK ROCK JESUS [ SEAN MURPHY ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

PRJ-01-01.jpg PRJ-02-01.jpg PRJ-03-01.jpg

 

Αυτός φταίει: 800px-10.10.10SeanMurphyByLuigiNovi.jpg

 

Και τον λένε Sean Murphy. Ένα ωραίο ιρλανδικότατο όνομα, αλλά ο παλλίκαρος είναι αμερικανός. Πάντως κάποια ιρλανδικά γονίδια θα τα έχει, δεν γίνεται. Ήταν και καθολικός σύμφωνα με τη wiki. Ανάθεμα κι άμα τον είχα ξανακούσει (αν κι αυτό δεν λέει πολλά. αφού δεν είναι λατινοαμερικάνος..... :D ). Φέτος όμως το τσίμπησε τα Eisner Best Limited Series και Best Penciler/Inker Team παρέα με τον Scott Snyder για το The Wake (comicbookdb). 

 

PRJ-01-26.jpg PRJ-01-03.jpg

 

Γιατί φταίει όμως? Φταίει διότι το 2012 έβγαλε μια 6τευχη σειρά ονόματι Punk Rock Jesus. Ασπρόμαυρη, δυνατό σκιτσάκι και εξαιρετικά πρωτότυπη ιδέα. Τη Σινδόνη του Τορίνου τη ξέρετε, έτσι? Και γνωρίζετε Ποιος είχε τυλιχθεί με δαύτη σύμφωνα με διάφορους, σωστά? Τη Ντόλλυ το προβατάκι τη θυμάστε? Άντε... έστω τα Jurassic Park ρε αδερφέ :) οκ.... Πάρτε λοιπόν μια πολυεθνική, ρίξτε μερικά κύτταρα αλιευμένα από τη Σινδόνη, εμφυτέψτε τα σε μια παρθένο και περιμένετε 9 μήνες. Και όταν βγει το προϊόν από τον φούρνο (aka J2) κατ'ευθείαν η ζωή του live reality big brother style 24/7 και χωρίς τον Πρόδρομο ή τον Τσάκα. Και σπάστε πλάκα με το πως θα αντιδράσουν όλοι. Τύφλα να'χει το Hips don't lie mash-up της Shakira με τον ντεμέκ Danzig. Πάñικ λέμε :)

 

PRJ-01-12.jpg PRJ-01-16.jpg

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν προτάθηκε για κάποιο Eisner. Ομολογουμένως δεν έχω διαβάσει και τον "ανταγωνισμό", αλλά την βρήκα εξαιρετικότατη σειρά. Και ως σύλληψη και ως εκτέλεση. Δεν θα πω ότι μου άλλαξε τον τρόπο που βλέπω το σύμπαν ή ότι δεν θα υπήρχαν κάποια πιο ενδιαφέροντα πράγματα για να βάλει ως σχόλια/αντιδράσεις/κ.ο.κ. Αλλά δεν είδα κάτι που να με χαλάσει. Όλα κόλλαγαν μια χαρά και διασκέδασα :)

 

PRJ-04-01.jpg PRJ-05-01.jpg PRJ-06-000.jpg

 

επίσημο site Sean Murphy

και όποιος θέλει να παρηγορηθεί που δεν μπόρεσε να αγοράσει το Action Comics #1 γιατί το χτύπησε ο GCF, έχουν ξεμείνει 3 σελίδες original art κάτω από 200$. Οι υπόλοιπες πάνε κάτι τις παραπάνω.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

αχ 2012 που διαβαζα σχεδον τα παντα :P

 

καπου εχω γραψει γι αυτο.. η στο indie talk η στο "τι διαβασα.."

 

θυμαμαι παντως οτι μου αρεσε :P

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πρέπει να είσαι ο μόνος που θυμάσαι τον Πρόδρομο και τον Τσάκα. Για να μην σου πω πως η πιτσιρικαρία του φόρουμ θα νομίζει πως κάνεις κάποια περίεργη αναφορά στην δεκαετία του '80. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ξεκίνησα να διαβάζω το Deluxe χθες το βράδυ. Κυλάει πολύ ωραία και γρήγορα. Επίσημη κριτική αφού το τελειώσω. Απλά θέλω να σημειώσω πόσο διακριτό και χαρακτηριστικό είναι το σχέδιο του Murphy και πόσο μοιάζει με την τελευταία του δουλειά, το Tokyo Ghost

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ολοκληρώθηκε η ανάγνωση. Αρκετά ικανοποιημένος, ωραία δουλειά με αρχή, μέση και τέλος. ευδιάκριτα νοήματα, ωραίος ρυθμός, ωραίο κλείσιμο. Σίγουρα δεν είναι κάτι το πολύ ιδιαίτερο, αλλά είμαι σίγουρος πως αν το διάβαζα πριν καμιά 15αριά χρόνια, όταν ήταν καινούρια η μόδα reality, θα μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση.

 

Πάντως το προτείνω σε όλους. Το σχέδιο είναι ταιριαστό, ασπρόμαυρο, πανκ όπως και ο τίτλος. Η Deluxe έκδοση έχει πάρα πολλά εξτρα, από τις περισσότερες σελίδες σε εξτρα που έχω συναντήσει σε αντίστοιχους τόμους. Αρχικές ιδέες, πανελς, και όλα με σχόλια του δημιουργού. Το μόνο κακό είναι ότι είναι αρκετά σφιχτή, δεμένη αλλά κολλημένη, οπότε φοβήθηκα να την πολυ-ζορίσω.

 

7,5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.