Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα όρια της ευπρέπειας


alagt17

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Αφού το ζήτημα προέκυψε και τέθηκε ήδη στα Ανέκδοτα, καλό είναι να το συζητήσουμε σε ένα τόπικ

αποκλειστικά γι'αυτό, όπως ζήτησε και ο Valt. Το θέμα τίθεται πολύ συχνά σε ανάλογα fora και αφορά τον (και όχι το απολύτως λανθασμένο στον ) ορισμό της έννοια του αισχρού, του πορνό, του υβριστικού ή ρατσιστικού (σχολίου,ανεκδότου,τραγουδιού,κόμικ). Σε όλα τα σοβαρά fora, άρα και εδώ (μη γελάτε ρε, σοβαρά είπα όχι σοβαροφανή) υπάρχουν κανόνες που απαγορεύουν ο,τιδήποτε έχει σχέση με τα προηγούμενα. Μπορεί κανείς να τους δει εδώ. Γενικά μου φαίνονται πλήρεις αλλά καλύπτουν τις χοντρές περιπτώσεις. Και εξηγούμαι:

Μια αυστηρή ερμηνεία των κανόνων θα οδηγούσε σε εξαφάνιση πολλά από τα ποστς και από κόμικ θα έμεναν μόνο τα στρουμφάκια. Μια χαλαρή θα οδηγούσε στο χάος. Ουσιαστικά η ερμηνεία των κανόνων σχετίζεται με τους mods του φόρουμ, την κουλτούρα τους, την ιδιοσυγκρασία τους αλλά και τις εμμονές και συμπάθειες ή αντιπάθειες τους (κάτι βέβαια που ισχύει ανεξαίρετα για όλους) Η συνισταμένη των επιλογών των mods στο θέμα αυτό καθορίζει και τον χαρακτήρα του φόρουμ (παρθεναγωγείο,cool, μπατεσκυλοιαλέστε, ντεμί σεζόν κά)

Κατά την κρίση μου είμαστε ντεμί σεζόν. Κατά διαστήματα προκύπτει και καμιά κρίση ταυτότητας (η ιστορία με τα ανύπαρκτα δεκάχρονα) αλλά γενικά δεν υπάρχει και το απόλυτο καθεστώς τρόμου όπως λ.χ γινόταν στο projectw ( τα στραβά θα τα καταγγείλω στο επόμενο δελτίο του ΚΕΓ) Για να δούμε τι λέτε και εσείς.

Επεξεργασία από alagt17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

επί προσωπικού το πρώτο σκέλος :) για τα 10χρονά. Την εκτίμηση αυτή την έκανα όταν διάβασα αυτό (και τη σχολίασα εν συνεχεία εδώ) Δεν έχει κανείς τρόπο να με πείσει ότι δεν κυκλοφορούν/θα κυκλοφορήσουν πιτσιρίκια εδώ μέσα.

 

Η προσωπική μου θέση σε αυτό λοιπόν δεν προέρχεται από πουριτανισμό (πως θα μπορούσε κανείς να λατρεύει τον Κρέπαξ, να το λέει δημόσια και να είναι και πουριτανός εξ'άλλου), ούτε τόσο από λειτουργικότητα του φόρουμ (αν θα ενοχληθεί κανείς). Αν θες ένα rule of thumb, και για να παραφράσω λίγο τον Valt, συμπεριφορά/λεξιλόγιο που δεν θα είχα πρόβλημα απέναντι στον βαφτησιμιό μου (αυτό τον 10χρονο ξέρω, αυτόν εμπιστεύομαι (11χρονος βασικά ;) ))

 

έγραψα κι άλλα, αλλά (α) μακρυγορούσα (β) ξέφευγα από το θέμα, οπότε έπεσε ένα έμορφο ντηλήτ.

 

Δύο μικρές υποσημείωσεις απλώς. (ι) Η προσωπική επαφή είναι μεγάλο πράγμα. Άλλο πράγμα να βλέπεις ένα κουνέλι απροσδιορίστου μορφής και προελεύσεως και άλλο να έχεις στο μυαλό σου την πραγματική εικόνα του συνομιλητή σου. (ιι) το bottom line είναι να περνάμε καλά.

 

:beer:

 

ΥΓ γιατί με βάζεις να γράφω σοβαρά? ε? ε? ε? I hate you! :D θες να σπάσεις το ρεκόρ του Netghost? ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Στους δεκάχρονους έχω αρκετή πείρα (από τρεις για την ακρίβεια). Δε νομίζω ότι σάυτήν την ηλικία γυρνά ανεξέλεγκτος στο δίκτυο - τουλάχιστον αν οι γονείς είναι στοιχειωδώς υπεύθυνοι. Άλλωστε τι θα μεμπτό θα συναντήσει εδώ; έχεις ακούσει ανέκδοτα που λένε μεταξύ τους τα δεκάχρονα; (όχι μπροστά στο θείο βέβαια)

Ή μήπως είμαστε τίγκα στα Σόδομα και Γόμορρα; (που τέτοια τύχη :lol: )

Η προσωπική γνωριμία είναι σημαντική αλλά αν έχεις πείρα σε χαρακτήρες και ύφος λόγου (είπαμε, λόγω δουλειάς εδώ τα πάω καλά) δε χρειάζεσαι τόσο την προσωπική γνωριμία. Πόσο κακό μπορεί να είναι ένα κουνέλι (για ώρα ανάγκης έχω την Ιερή Χειροβομβίδα της Αντιόχειας :lol: ) :beer: (κανένα εμότικον με Περριέ δεν παίζει; τουλάχιστον τέσσερις μαζί μ'εμένα θα το θέλουν - dimis, XIII, Kapelakis)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

 

Τα παιδιά που είναι σήμερα μπροστά από μία οθόνη Η/Υ, ξέρουν πολύ περισσότερα από ότι εμείς όταν είχαμε σχεδόν την διπλή τους ηλικία. Κάποια πράγματα εδώ μέσα θα πρέπει να διατηρηθούν σε κάποιο επίπεδο όχι επειδή ίσως μας διαβάζουν μικρά παιδιά, αλλά πρωτίστως για να διατηρηθεί αυτό το σημείο συνάντησης μας αμόλυντο από την όποια καφρίλα τυχόν χαρακτηρίζει την καθημερινότητα μας. Τα παιδιά του φόρουμ, νομίζω ότι είμαστε εμείς. Μία όμορφη παρέα που θυμάται τα παιδάτα του και θα ήθελα προσωπικά να γίνεται μέσα από ευχάριστο και φιλικό περιβάλλον, όπου θα εκλείψουν οι παρεξηγήσεις και οι αψιμαχίες.

 

ΟΙ ΕΝΗΛΙΚΕΣ

 

Οι "κακές" λέξεις - εικόνες - συνήθειες κλπ δεν πρέπει να αναφέρονται από εμάς, γιατί είμαστε απλά ενήλικες και θα πρέπει να ξέρουμε καλύτερα. Πιστεύω ότι είμαστε αρκετά μεγάλοι και ώριμοι άνθρωποι και μπορούμε να συζητάμε για τα ενδιαφέροντα μας χωρίς να χρειάζεται να χρησιμοποιούμε σύμβολα και παπάκια στις προτάσεις μας. Παρόλα αυτά, υπάρχει μία μεγάλη ελευθερία έκφρασης και νομίζω ότι δεν υπάρχουν σε αυτό το φόρουμ mods/admins κέρβεροι. Νομίζω ότι είναι πολύ απλό να καταλάβει κάποιος τι είναι γενικά αποδεκτό και τι όχι. Το γυμνό (τουλάχιστον κατ' εμέ) δεν προκαλεί πρόβλημα, αλλά δεν θα βάλουμε κάτι πρόστυχο ή απόλυτα προκλητικό. Κάποιες εκφράσεις σαφώς προσδίδουν έναν αέρα παρεΐστικο (απόλυτα θεμιτό πιστεύω), όμως προσωπικά δεν μιλάω με τους φίλους μου λες και είμαστε φανατισμένοι οπαδοί στις κερκίδες ενός γηπέδου. Επίσης δεν γράφω πράγματα ή με τρόπο που εάν απευθυνόντουσαν σε εμένα θα με έθιγαν.

 

ΕΠΙΛΟΓΟΣ

 

Όποιος έχει πρόβλημα με κάτι που νομίζει ότι είναι πρόστυχο και ανάρμοστο, μπορεί να επικοινωνήσει με pm με τον δημιουργό του ώστε να του μεταφέρει τον προβληματισμό του. Μετά εάν κριθεί απαραίτητο ας επικοινωνήσει και μαζί μας (mods). Δεν ζητάμε τίποτα παραπάνω από λίγο σεβασμό στο χώρο και τα υπόλοιπα μέλη, ώστε να μην χρειάζεται να είναι κάποιος με την γομολάστιχα και να τριγυρνάει όλα τα δημοσιεύματα για να σβήνει τυχόν κακές λεξούλες και φυσικά να μην υπάρχουν όπως είπα ήδη παρεξηγήσεις. Παρόλα αυτά να ξέρετε ότι εάν χρειαστεί και λέξεις - δημοσιεύσεις - τόπικ ολόκληρα θα διαγραφούν, και αυτάκια άτακτων παιδιών θα τραβήξουμε, και τιμωρία στην γωνία μπορεί να μπει κανένα, αλλά και στο σπιτάκι του θα στείλουμε όποιο παιδάκι δεν παίζει καλά με τα υπόλοιπα. Ευτυχώς όμως δεν είστε κακά παιδάκια, είστε; Αυτά από εμένα... τα μήλα για τον global, την Δευτέρα στην έδρα του (μαζί με τίποτα καλά κόμικ έτσι;...) :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6268 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Επειδή το όλο θέμα ξεκίνησε στα Ανέκδοτα και είμαι αμεσα αναμεμιγμένος νομίζω ότι εκεί πρέπει να τελειώσει.Προσωπικά δεν έχω αντιληφθεί ουδέποτε σε οποιοδήποτε άλλο topic φρασεολογία που να προσβάλλει η να θεωρείται εκτός των ορίων που οι άγραφοι (αλλά και οι γραμμένοι) κανόνες επιβάλλουν.Οπότε Yoshi σαφώς καλά κάνεις και προειδοποιείς αλλά πιστεύω ότι κανείς δεν θα αλλάξει κάτι όχι για να ακολουθεί τους κανόνες αλλά γιατί η παιδεία όσων εχω συναντήσει εδώ μέσα απο μόνη της αποτρέπει τις ανεπιθύμητες καταστάσεις.

 

Τώρα σε ότι αφορά τα ανέκδοτα το να υπάρχουν (κουτσουρεμένες) σόκιν λέξεις με συγχωρείτε αλλά είναι απαραίτητο συστατικό από αρχαιοτάτων χρόνων.Εδώ παρατηρείται η νοοτροπία ότι δεν εξετάζουμε το ανέκδοτο αν είναι καλό αλλά κολλάμε σε μια λέξη.Ο germanikus εδωσε το καλύτερο παράδειγμα "στο σηκωσέ το το ********" που έγινε τιμημένο.Μα η λέξη ταιριάζει και δεν αλλάζει γιατί εκφράζει την οργή την λαχτάρα την καταπίεση το ξέσπασμα ενός λαου για κάτι το αναπάντεχα ευχάριστο.Ε ρε παιδιά απαγορεύτε τα ανέκδοτα εδω μέσα να ησυχάσουμε αλλά μη ζητάτε να γίνουμε "αγκαλίτσες" για μικρά παιδιά γιατι αυτά τα παιδιά όπως τα περιγράφετε δεν υπάρχουν και γιατί και σεις ποτε δεν υπήρξατε τέτοια παιδιά.Το τι ανέκδοτα λένε μεταξύ τους νομίζω τα ξέρετε οπότε βρείτε οι ανησυχούντες άλλο τρόπο ουσιαστικότερο να τα προστατέψετε.¨Οσο για κάτι που διάβασα από τον Valt ότι σε ότι αφορά τον tracker έχουν την ευθύνη οι γονείς νομίζω ότι τα παιδιά οπως μπορούν να διαβάσουν σόκιν ανέκδοτα μπορούν να δούν σοκιν κομιξ χωρίς να τα πάρουν χαμπάρι οπότε για μένα είναι ένα και το αυτό.

 

Όπως και να χει είναι σεβαστό αν θέλετε να μην γράφονται "κακές" λέξεις αν και είμαι σίγουρος ότι πάνω απο μια δεν χρησιμοποίησα σε κάθε ανέκδοτο αλλά εσείς οι mod αποφασίζετε τελικά.

 

Εγώ θα το ξαναπώ γιατί το πιστεύω."Κακές" λέξεις δεν υπάρχουν κακός είναι ο τρόπος που τις χρησιμοποιούμε

 

Καληνύχτα και καλή τύχη

Επεξεργασία από LouisLamogio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9052
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Το τι θεωρεί κάποιος επιτρεπτό και θεμιτό είναι υποκειμενικό και πηγάζει απο την ιδιοσυγκρασία του, τις συνήθειές του και τους συνομιλούντες... αλλιώς θα μιλήσεις σε κάποιον που σου μιλάει όμορφα και αλλιώς σε κάποιον που σου μιλάει χυδαία.

 

Σχετικά με την κοινότητά μας. Από την στιγμή που είναι ανοιχτή και όχι ένα prive κλειστό club, για να επιβιώσει πρέπει να βρει μια μέση οδό που θα την αποδέχονται όλοι οι διαφορετικοί τύποι ανθρώπων που είναι μέλη.

Πρέπει να βρούμε δίαυλο επικοινωνίας με κάθε είδους επιπέδου ανθρώπους γιατί εδώ έρχονται άνθρωποι κάθε είδους. Ναι, υπάρχουν κοινά σημεία γι' αυτό και υπάρχει τέτοιου είδους κοινότητα...

 

Εχουμε συνηθίσει να συγκρίνουμε και κρίνουμε βάσει του τι είμαστε και όχι ποιόν έχουμε απέναντί μας, κάτι το οποίο είναι λογικό αλλά όχι ο σωστότερος τρόπος για ανοιχτές ιντερνετικές κοινότητες.

Μέρος σαν κι αυτό, χρησιμοποιούνται κατά κόρον για φυγή από την πραγματικότητα, για χαλάρωση, για σκότωμα χρόνου, για διέξοδο απωθημένων, για ξέσπασμα συναισθημάτων.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη πρέπει να ακολουθούμε μια μέση οδό και βασικό : να μην προλαμβάνουμε εύκολα τα συναισθήματα του άλλου.

 

Σε θέματα ηθικής, όπως προαναφέρθηκε, συμφωνώ με κάποια μέση οδό και όχι ακρότητες. Το γυμνό σώμα αποδεκτό αλλά με μέτρο και όχι πορνό, οι εκφράσεις φιλικές και ελεύθερες αλλά όχι βρίσιμο, ειρωνείες, προσβολές και χτυπήματα κάτω από την μέση.

Σίγουρα με κάποιον φίλο θα χρησιμοποιήσω κάποιες "ιδιαίτερες" λέξεις της καθομιλουμένης αλλά εδώ θα τις αποφύγω άσχετα αν ξέρω προσωπικά τον συνομιλητή μου ή όχι. Δυστυχώς ή ευτυχώς, όλοι όσοι θα διαβάσουν κάποια έκφρασή μου δεν θα έχουν την ίδια σχέση με μένα. Οπότε πρέπει να μιλήσω με απλό και κατανοητό τρόπο χωρίς εξάρσεις και ακραίες αντιδράσεις.

 

Είμαι ενάντια στην λογοκρισία της γνώμης αλλά υποστηρίζω την πολιτισμένη διατύπωση των απόψεων. Τα παιχνίδια εγωισμού, εξουσίας και δύναμης δεν με ενδιαφέρουν και δεν τα παίζω ποτέ γιατί απλά έχω καταλάβει ότι είναι ασήμαντα και χωρίς νόημα. Δεν έχει να αποδείξει κανένας τίποτα σε κανέναν, αλλά αυτό δεν ισοπεδώνει τα πάντα. Οφείλουμε να σεβόμαστε αυτούς που θα διαβάσουν αυτά που γράφουμε. Γιατί ?

Για να μας σεβαστούνε και αυτοί και να δημιουργήσουμε ένα χώρο που θα μπορούμε να μπαίνουμε και να διασκεδάζουμε..

 

Τους κανόνες και τα όρια, τα βάζουμε όλοι εμείς με την συμπεριφορά μας. Σε κάποιους μπορεί να φανούν σκληρά, σε μερικούς λογικά, σε μερικούς πολύ λάσκα. Λογικό γιατί δεν είμαστε όλοι ίδιοι.

 

Σχετικά με τα ανέκδοτα, δεν νομίζω ότι έγινε κάτι το οποίο να συντρέχει λόγος να ερεθιζόμαστε. Το να μπει κάποιο "πονηρό" ανέκδοτο ήταν θεμιτό, το να μπουν απροκάλυπτα σόκιν (έστω και με αστεράκια) δεν νομίζω ότι ταίριαζε με το γενικό ύφος γι' αυτό και διαγράφτηκαν. Δεν υπήρξε προσωπική προσβολή σε κάποιον απλώς θεωρήθηκαν πολύ "ελεύθερα"...

Σχετικά με το θέμα των ανηλίκων(άσχετα αν υπάρχουν ή όχι), δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα γιατί έχουμε αποδείξει ότι κινούμαστε σε υψηλά επίπεδα συμπεριφοράς και κάποια ανέκδοτα δεν θα κάνουν οποιοδήποτε κακό σε κανέναν.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Ας αφήσουμε έξω τα δεκάχρονα κι ας αναφερθούμε στην Ariane, στην kikitsa, στην kapelakis και δεν ξέρω ποια άλλη κοπέλα είναι στην παρέα μας! Με τα τελευταία ανέκδοτα καταφέραμε να δώσουμε μια εικόνα ανάμεσα σε ΚΨΜ και drive in του χειρίστου επιπέδου!

 

Θα λέγαμε κάποια από αυτά τα ανέκδοτα στη μάνα μας ή στην αδερφή μας;

 

Ας σταματήσουμε τα "δήθεν" και τα "περίπου" και κυρίως να καταλάβουμε όλοι πως δεν είμαστε οι μόνοι που μας προσβάλλει αν μας κάνουν παρατήρηση! Αν κάποιος προσβάλλεται εύκολα θα πρέπει διπλά να προσέχει τι λέει. Ή έχουμε την εντύπωση πως όσοι δεν μιλάνε δεν προσβάλλονται;

 

Η ευπρέπεια είναι καθαρά προσωπικό και βαθύ θέμα! Ας κρίνει ο καθένας μέσα του τι λέει και γιατί.

 

:beer: Η μπύρα δηλώνει πως δεν έχω εμπάθεια με κανέναν και όχι ειρωνεία! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2374
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

NetGhost ,είσαι τζέντλ-μαν όπως πάντα!

Και ενώ διάβαζα τα παραπάνω και διασκέδαζα, έτοιμη να πω πως κάποιοι τέλος πάντων μπορεί να σοκάρονται/προσβάλλονται/τρομάζουν όχι μόνο με θέματα γυμνής φύσεως κλπ αλλά και με θέματα βίας/θανάτου/σαπίλας/ζόμπι/αίματα παντού κλπ (ε και υπάρχουν μπόλικα από τέτοια διάσπαρτα σε κόμικ..)

πόσταρες ταυτόχρονα πιο πάνω και κόμπλαρα,,όχι λόγω γυναικείας ανατομίας, απλά σκέφτηκα ότι μπορεί όντως κάποιες θυληκές υπάρξεις εδώ μέσα να βλέπουν από ένα άλλο πρίσμα το όλο θέμα..[προσωπικά βεβαίως καθόλου/ποτέ δεν ενοχλήθηκα εως τώρα εδώ μέσα-*

Εεεενυγουέϋ, μπύρες για όλες και όλες?εεε..και όλους?!και όλους!

:beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer:

 

εντιτ1: * έχοντας υπόψιν ότι είναι ένας πολύ αξιόλογος δικτυακός τόπος για τα κόμικς-και όχι μόνο, έχοντας συμπαθήσει πολλούς και πολλές για διάφορους λόγους και εν τέλει έχοντας απενεργοποιήσει κάποια αυστηρά φίλτρα κριτικής γιατί προτιμώ να γελώ και όχι να γεμίζω άσκοπα τοξίνες]

 

εντιτ2: δεν είχα προλάβει να διαβάσω τα ανέκδοτα για τα οποία γίνεται λόγος, έχω ακούσει αρκετά στη ζωή μου πάραυτα, τέτοιου είδους...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αποσύρομαι από το θέμα!

 

Μπάρμαν! Πνίξε μας στη μπύρα!!!!

 

 

smileybeerdickqi8.jpgsmileybeerdickqi8.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2920
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  19
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  19
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6125 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Δεν έχω ακόμη προλάβει να δω την κατηγορία ανεκδότων, ώστε να γνωρίζω για τι συζητάμε πρακτικά, μα μπορώ φαντάζομαι να έχω μια γνώμη.

 

Η γλώσσα που χρησιμοποιούμε στην καθημερινή μας ζωή μπορεί να είναι πλούσια σε υβριστικό λεξιλόγιο και οι αναφορές που μπορεί να κάνουμε σε ειδικές ομάδες ατόμων για να προξενήσουμε το γέλιο δίχως καμία πρόθεση του να θίξουμε αυτές πραγματικά, δεν έχουν χώρο σε ένα forum.

 

Τα fora δεν είναι chat rooms για κουβεντούλα και όσο κι αν νοιώθουμε οικεία ανήκοντας σε μία κοινότητα εδώ, ο λόγος ύπαρξης ενός χώρου σαν κι αυτόν είναι πρωτίστως για να έχουμε ένα βήμα έκφρασης της αγάπης μας προς τα comics, ελπίζοντας πως ίσως έτσι θα μπορέσουμε να προσφέρουμε σε περισσότερο κόσμο ό,τι γνωρίζουμε για αυτά.

 

Να βοηθήσουμε κι άλλους να γνωρίσουν ίσως κάποια comics που μπορούν να τους προσφέρουν ψυχαγωγία, να παραληρήσουμε για τις comic εμμονές μας (να εκτονωθούμε όταν δεν υπάρχουν πολλοί που θα μιλάγανε 3 ώρες για αυτά γύρω μας).

 

Δεν είμαι σε καμιά περίπτωση πουριτανός ή ηθικολόγος, στην καθημερινή μου ζωή ίσως να είμαι και παραπάνω από το επιτρεπτό αθυρόστομος, μα εδώ χρησιμοποιούμε τον γραπτό λόγο και η "χυδαιότητα" βρίσκει την θέση της σε αυτόν δύσκολα. Ο προφορικός λόγος είναι κάτι το εφήμερο, εδώ ό,τι έχουμε να πούμε μένει "για πάντα". Μπορεί ο χυδαίος λόγος να έχει τη θέση του στην λογοτεχνία π.χ., μα είναι διαφορετικό να διαβάσω Ηenry Miller κι άλλο να "μπινελικώνω"...

 

Η ύπαρξη νέων ή γυναικών στο forum δεν πρέπει να είναι η δικαιολογία μας για να αυτοπεριοριζόμαστε στις εκφράσεις μας. Τα παιδιά σήμερα από πολύ μικρή ηλικία χρησιμοποιούν λεξιλόγιο που σοκάρει τους μεγαλύτερους. Όσο για τις γυναίκες, στο χώρο ειδικά που δουλεύω έρχομαι σε επαφή με πολλές στα φοιτητικά τους χρόνια και, πιστέψτε με, ορισμένες φορές μιλούν πιο "χύμα" από εμάς τους άντρες. Μην τις προσβάλλουμε κατ' αυτό τον τρόπο μειωνοντάς τες σε "αθώες υπάρξεις" που περισσότερο ζούν στην αντρική φαντασία παρά εκεί έξω.

 

Το νόημα είναι να είμαστε σωστοί στην έκφρασή μας για εμάς τους ίδιους και όχι για να μην θίξουμε άλλους ή γιατί "απαγορεύεται"...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Θα λέγαμε κάποια από αυτά τα ανέκδοτα στη μάνα μας ή στην αδερφή μας;

 

Ο Μανώλης εξέφρασε με τον καλύτερο τρόπο και τις δικές μου σκέψεις επάνω στο θέμα...

 

Τώρα...

Προσωπικά αυτό που διαπιστώνω με κάποια ανησυχία,είναι το γεγονός ότι δημιουργούνται αναπόφευκτα(?) διαδικτυακές "συμπάθειες και αντιπάθειες",με επακόλουθο μια προκατάληψη προς ορισμένα άτομα,και μια "ανάγνωση" των λεγομένων τους κάτω από ένα συγκεκριμένο πρίσμα..."Αυτός είναι είρωνας,ο άλλος είναι εριστικός,ο Χ είναι κακοπροαίρετος,ο Υ είναι το καλύτερο παιδί,ο Ζ είναι διάνοια,ο Ω είναι ασήμαντος"...

Δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση,να κρίνει κάποιος το χαρακτήρα μου με βάση αυτά που γράφω,γιατί δεν έχουμε όλοι την ΑΠΟΛΥΤΗ ευχέρεια να εκφράζουμε 100% αυτό που έχουμε στο μυαλό μας.Και υπάρχουν και στιγμές που όλοι μας μπορεί να γράφουμε στο forum επηρεασμένοι από "εξωτερικούς" παράγοντες(πίεση,άγχος,κούραση,στεναχώρια,and the list goes on and on).Ο άνθρωπος είναι τόσο περίπλοκο ον(cliche),που είναι λάθος να πιστεύει κάποιος ότι μπορεί να "διαβάσει" τον χαρακτήρα του "απέναντι",με βάση τα όσα γράφει(ή τα όσα λέει).Ειδικά μέσα στo forum,για να είμαι ειλικρινής,δεν θα έλεγα ότι συμπαθούσα κάποιον πριν τον γνωρίσω από κοντά(με μία και μοναδική εξαίρεση,ξέρει αυτός)...Αλλά ούτε και αντιπαθούσα κάποιον,γιατί δεν έχω κάτι να χωρίσω με κανέναν,ούτε μου αρέσει να κρίνω εξ αποστάσεως...

Ακόμα και αν κάποιος είναι ο μεγαλύτερος ψυχολόγος,δεν κάνει "διάγνωση" χαρακτήρων από το "χαρτί"...Εννοείται ότι ούτε η προσωπική γνωριμία,ειδικά η περιστασιακή,μπορεί να λύσει το "πρόβλημα",αλλά οπωσδήποτε είναι για μένα καλύτερος σύμβουλος...Και έχει και το πλεονέκτημα ότι σου δίνει τη δυνατότητα να είσαι περισσότερο ελαστικός με κάποια πράγματα,και να μην παρεξηγείς τον άλλο τόσο εύκολα(υποθέτωντας ότι έχεις σχηματίσει θετική εντύπωση για αυτόν :D )...Τα αντίστοιχα για το "ανάποδο"...

Εγώ λοιπόν θα ήθελα να ζητήσω από όλους (και να προσπαθήσω και εγώ να το πράξω) να μην κρίνουν απόλυτα τον χαρακτήρα των υπόλοιπων μελών με βάση τα όσα αυτοί γράφουν.Και επί προσωπικού,να ζητήσω από αυτούς που με "αντιπαθούν"(υποθέτω ότι υπάρχουν),και από αυτούς που με "συμπαθούν"(αν υπάρχουν),να κρατάνε μια "πισινή"(το γύρισα στο "λαϊκό ρεπερτόριο") σε ότι αφορά τον χαρακτήρα και την ιδιοσυγκρασία μου...Το λέω αυτό σε άσχετη στιγμή,για να είμαι καλυμμένος...

Για μένα,οι περισσότερες παρεξηγήσεις μέσα στις online κοινότητες οφείλονται στην προκατάληψη που υπάρχει μεταξύ των μελών,εξαιτίας "κάτι που έγραψε κάποιος με ορισμένο τρόπο,και ο άλλος το πήρε στραβά"...Και κατά δεύτερο λόγο,από την "προκατάληψη" έναντι κάθε μορφής "εξουσίας"(admin,mod,global)...Και τέλος,από την διάθεση στην οποία βρισκόμαστε όταν γράφουμε,την κούραση,και τα καθημερινά προβλήματα του καθενός...

Μπερδεμένα γράφω,μπερδεμένο και το θέμα,αλλά πιστεύω ότι σε τέτοια θέματα,πρέπει όλοι να εκφράζουν την άποψή τους...Ζητάω συγγνώμη για το κουραστικό κείμενο...

Ελπίζω να έχω και εγώ το τεκμήριο της αθωότητας...

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   946
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Για αυτό λοιπόν συμπαρατασσόμαστε όλοι με τη μέθοδο του ΝετΓκόστ και στην επόμενη συνάντηση του ΓκρηκΚόμιξ για μπύρες να μη λείπει κανένας....

:beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αυτό λέω κι εγώ ρε turbo!!!

 

Βάλε μπύρες σε όλο τον κόσμο! :beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Θα λέγαμε κάποια από αυτά τα ανέκδοτα στη μάνα μας ή στην αδερφή μας;

 

με χαρακτηριστικότατη άνεση έχω πει στη μητέρα μου χειρότερα :) και έχει γελάσει :) (αφού φυσικά μου το έπαιξε πρώτα καλόγρια και τι είναι αυτά που λες κλπ)

 

Αυτό είναι συνδυασμός δύο πραγμάτων που ειπώθηκαν πιο πάνω (α) του ξεχωριστού χαρακτήρα του καθενός (β) ότι μεταξύ τους λένε χειρότερα (και αληθεύει....)

 

@ alagt17

(i) Η πιθανότητα να λένε χειρότερα τα δεκάχρονα μεταξύ τους υπάρχει. Παραμένει όμως ως σύμβαση το όχι μπροστά στο θείο (ή ο θείος μπροστά τους). Και δεν θεωρώ ότι αυτό είναι υποκριτικό. Νομίζω ότι είναι κυρίως λειτουργικό και εκπαιδευτικό (το ίδιο με το λειτουργικό κατά βάθος).

 

(ii) Έχωντας μια χ εμπειρία σε διαδικτυακές κοινότητες να σχολιάσω (α) ότι η προσωπική επαφή μειώνει σημαντικότατα τις εντάσεις (μεγάλο πράγμα ένα ποτήρι κρασί) (β) πολύς κόσμος (ίσως και ο περισσότερος) εμφανίζει μια τελείως διαφορετική/πλασματική περσόνα πίσω από τον η/υ.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6268 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πές τα ρε Germaniκus γιατί ειλικρινά κοντεύω να σκάσω με αυτά που διαβάζω.Το να προσβάλλεται η αισθητική κάποιου από σόκιν ανέκδοτα είναι σεβαστό γιατί δεν έχουμε όλοι ίδια αντίληψη περί χιούμορ ή πολύ περισσότερο περί ευπρέπειας και κανόνων που πρέπει να ακολουθούνται.Ακόμα και να διαγράφονται όπως έγινε μονο με τα δικά μου δεν έχω πρόβλημα εφόσων ερεθίζουν την κοινή αισθητική.Δεκτές και οι προσωπικές παρατηρήσεις εφόσων κάποιος παραδέχεται ο ίδιος ότι προσβάλλεται γιατί το θεωρώ έντιμο.Αλλά τις θεωρίες για γυναικόπαιδα και χυδαιότητας επιπέδου ΚΨΜ αφήνω στην προσωπική σας κρίση.Εγώ προσωπικά τις απορρίπτω γιατί νομίζω ότι στο ευρύτερο σημερινό περιβάλλον που ζω και παρατηρώ δεν έχουν θέση αυτές οι παρατηρήσεις.

 

ΥΓ.Αλήθεια με τη Λούφα και Παραλλαγή (την ορίτζιναλ του 1985) γελάνε μόνο οι άντρες ή μήπως κλείνουν τα αυτια σε παιδιά και γυναίκες να μην ακούν τις ¨χυδαιότητες ¨ του στρατιωτικού χαβαλέ?

 

ΥΓ2.Ότι ανέκδοτο έχω γράψει έχει δοκιμαστεί αρκετές φορές σε άτομα και των 2 φύλων με πετυχημένα αποτελέσματα ειδικά για τα λεγόμενα σόκιν αλλιώς δεν θα τα δημοσίευα ποτέ για να προκαλέσω.Θα περίμενα αντιδράσεις τουλάχιστον όχι σε τόσο σοβαρό "ύφος" για κάτι που σκοπό είχε μόνο τον χαβαλέ...Ϊσως έτσι καταλάβαινα καλύτερα τι στον κόρακα έγραψα και δημιουργήθηκε όλη αυτή η φασαρία.Αν μου έλεγε κάποιος γελώντας "το παράκανες" θα τα διέγραφα από μόνος μου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

NickDeli εγω παντος δεν βρηκα καθολου μπερδεμενα αυτα που εγραψες.Εξετασες το θεμα κατω απο ενα πρισμα που σπανια μπανει κανεις στο κοπο να ερευνησει (η' και καθολου). Ανεξαρτητα παντως απο το πως ξεκινησε αυτη η συζητηση, βρισκω θετικο το οτι αποτελεσε ευνασμα για καποιες ενδιαφεροντες αποψεις.

Μπυρες για ολους :beer::beer::beer::beer: χ οσα ειναι τα μελη !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Θα περίμενα αντιδράσεις τουλάχιστον όχι σε τόσο σοβαρό "ύφος" για κάτι που σκοπό είχε μόνο τον χαβαλέ...Ϊσως έτσι καταλάβαινα καλύτερα τι στον κόρακα έγραψα και δημιουργήθηκε όλη αυτή η φασαρία. Αν μου έλεγε κάποιος γελώντας "το παράκανες" θα τα διέγραφα από μόνος μου...

 

Μάλιστα. Και στο σοβαρό ύφος του NetGhost εσύ κατευθείαν έλυσες το ζωνάρι και μετά έγινε αμέρικαν μπαρ το τόπικ. Πώς; θα τα διέγραφες μόνος σου; Χμ....δεν είμαι και πολύ σίγουρος...(καλά, μη φωνάζεις, σε πιστεύω :D ) Ρε μην είστε τόσο σοβαροί...the future is uncertain and the end is always near έλεγε ο μεγάλος πριν πεθάνει (ή πριν την κάνει για Άφρικα μεριά σαν τον Ρεμπώ)

 

@Germanicus: Ο κράσος βοηθάει πολύ γενικά στις κοινωνικές σχέσεις, γι'αυτό ψάχνω ευκαιρία να κατέβω και να τα πούμε από κοντά...θα γίνει και αυτό,πιστεύω. Όσο για τη διαφορετική/πλασματική περσόνα: κάθε περσόνα είναι πλασματική. Αρκεί να σκεφτεί κανείς οτι η περσόνα είναι το αποτέλεσμα προσαρμογής της συμπεριφορά μας στις εκάστοτε κοινωνικές (και επικοινωνιακές συνεπώς) συνθήκες και στις αντίστοιχες με αυτές δομές εξουσίας. Αλλά άρχισα να βγαίνω off topic..Δε συνεχίζω, τα ξέρεις άλλωστε.. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  728
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  32
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Θα μου επιτρέψετε να εκφράσω και εγώ τη γνώμη μου στο συγκεκριμένο θέμα γνωστοποιώντας σε όποιον δεν έχει προσέξει το ροζ σήμα κάτω από το avatar μου ότι είμαι γυναίκα.

1. Δεν πιστεύω ότι τα όρια της ευπρέπειας δεν είναι αντιληπτά από όλους, άσχετα αν το παραδέχονται ή όχι,αν γελάνε με το οτιδήποτε ή όχι.

2. Σαφώς ο καθένας μπορεί να γράφει ό,τι θέλει και είναι στα χέρια των υπευθύνων του εκάστοτε forum να τον επαναφέρουν στην τάξη(γιατί αυτό γίνεται, είτε μας πειράζει η λέξη είτε όχι)όταν τα γραφόμενα ξεφεύγουν από τα όρια της εύρυθμης επικοινωνίας.

3. Το γεγονός ότι στις μέρες μας και μικρά παιδιά αλλά και γυναίκες μιλούν όπως παλιότερα μόνο οι στρατιώτες στο ΚΨΜ δεν μετατρέπει τη γλώσσα αυτή σε ευπρεπή, ούτε μας δίνει το δικαίωμα να νομίζουμε πως ΟΛΟΙ μιλούν έτσι. Το αυτό ισχύει και για τα εν λόγω "ανέκδοτα".

4. Προσωπικά δεν βρίσκω καθόλου αστείο τις σεξουαλικές αναφορές γιατί θεωρώ ότι προσβάλλουν και αυτόν που τις λέει και αυτόν που τις ακούει, όποιος και αν είναι.Θα μου πείτε "είσαι πουριτανή". Εύκολο να βάλεις μία ταμπέλα στον άλλον και να μην ακούσεις τι λέει. Δεν έχω ακούσει ούτε ένα τέτοιο αστείο και να μου δόθηκε η εικόνα πως αναφέρονται σε κάτι όμορφο. Δηλαδή αυτή την εικόνα έχουν για τις σεξουαλικές σχέσεις όλοι αυτοί που τα λένε; Και γιατί τόση εμμονή με το συγκεκριμένο θέμα;

5. Ο σεβασμός που δείχνουν μερικοί άντρες προς τις γυναίκες δεν θεωρώ ότι τις "μειώνουν"σε αθώες υπάρξεις. Αν δεν το κάνουν υποκριτικά, ακόμα καλύτερα για τον εαυτό τους. Τις μειώνουν όσοι πραγματικά έχουν μειωμένη εκτίμηση στο γυναικείο φύλο,άρα αδύνατον να σεβαστούν οποιονδήποτε εκπρόσωπο του.

 

Για να τελειώνω,

δεν θεωρώ τον εαυτό μου εξαίρεση στο γενικό κανόνα,γιατί γνωρίζω πολλούς ανθρώπους με την ίδια άποψη.Θεώρησα υποχρέωση μου να μιλήσω για να μην νομίζετε ότι η γνώμη της ariane καλύπτει όλες τις γυναίκες του χώρου. Το γεγονός ότι δεν έχω σχολιάσει μέχρι τώρα, δεν είναι αποδοχή όλων όσων γράφονται, αλλά συναίσθηση πως όπου δεν συμφωνείς δεν είσαι και υποχρεωμένος να μένεις. Ούτε θα αλλάξουν οι άλλοι για χάρη σου. Μίλησα μόνο γιατί τέθηκε τέτοιο θέμα και με αφορούσε. Να είσαστε καλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

3.Το γεγονός ότι στις μέρες μας και μικρά παιδιά αλλά και γυναίκες μιλούν όπως παλιότερα μόνο οι στρατιώτες στο ΚΨΜ δεν μετατρέπει τη γλώσσα αυτή σε ευπρεπή, ούτε μας δίνει το δικαίωμα να νομίζουμε πως ΟΛΟΙ μιλούν έτσι.Το αυτό ισχύει και για τα εν λόγω "ανέκδοτα".

 

και όμως kapelakis.... και όμως... μην είσαι τόσο σίγουρη για αυτό. Προσωπικά δεν είμαι καθόλου.

 

Δεν το έχω ψάξει το θέμα ειδικά για τις γυναίκες. Ικάζω ότι θα είναι και ιδιαίτερα δύσκολο μιας και συνήθως μας έχουν απομείνει γραπτά από άντρες. Ίσως κάποιος με καλύτερες γνώσεις από εμένα να μπορέσει να παραθέσει καλύτερες πηγές/γνώσεις/επιχειρήματα. Εγώ προσωπικά θα περιοριστώ

 

(α) σε δημοτικά τραγούδια (όλοι ξέρουμε μερικά που ξαναείπε η Σαμνίου (κάτι πιπερίες κλπ ;) ))

(β) στα απομνημονεύματα ηρώων του 21

(γ) στο "Ιστορία της Σεξουαλικότητας" Α' τόμο του Φουκώ (πρώτο κεφάλαιο... απίστευτο κεφάλαιο... μεγάλη αλλαγή στο πως βλέπω τον κόσμο)

(δ) στον Αριστοφάνη και στις γνώσεις που έχουμε ότι οι αρχαίοι Αθηναίοι ήταν ιδιαίτερα βωμολόχοι. Πιθανότατα αποτέλεσμα ενός κοσμοπολίτικου άστεως. Ειδικά για Αριστοφάνη δες τις μεταφράσεις στον Κάκτο που δεν μασάνε και είναι τόσο χυδαίες όσο αυτός. Δεν έχω δει παράσταση σε κάποια Επίδαυρο κλπ, αλλά νομίζω από σκηνές στην τηλεόραση που έχω πετύχει, οτι αρκετοί τις έχουν μεταφέρει με τον ίδιο λόγο. Βέβαια από την άλλη, το ότι γελάγαν με αυτά, ίσως να δείχνει ότι το σόκιν δεν ήταν το στάνταρ....

 

Δεν θα με εξέπληττε πάντως αν κάπου, κάποτε, διάβαζα ότι η απέχθεια στην βωμολοχεία είναι ένα σύγχρονο (τελευταίων αιώνων) μικροαστικό παράγωγο.

 

Τα γραφόμενα μου φυσικά αφορούν το θέμα διαχρονικά και όχι μέσα στα τελευταία 30-50 χρόνια, διάστημα που το θεωρώ απελπιστικά μικρό για ορισμένα θέματα.

 

:cheers2: (περιμένω την τοποθέτηση του alagt ;) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9052
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ωραία η ιστορική και φιλοσοφική τοποθέτηση του Νικόλα αλλά πιστεύω ότι τα πράγματα είναι λίγο πιό απλά στην πραγματικότητα.

 

Δεν θεωρούμαι πουριτανός, ούτε άνθρωπος που κρύβεται πίσω από ταμπού και κλισέ. Εχω δουλέψει από λαχαναγορά μέχρι μαιτρ σε δεξιώσεις και μπορώ να πω ότι η βωμολοχία καθώς και η έλλειψη ηθικών φραγμών υπάρχουν παντού στην κοινωνία μας.

Το καίριο σημείο είναι τα όρια που βάζει αυτός που διοικεί και δημιουργεί ένα μέρος σαν και αυτό.

 

Πρώτα απ' όλα, να σημειώσω ότι αυτή η μορφή επικοινωνίας είναι διαφορετική από άλλες που έχουμε στην καθημερινή μας ζωή.

Εδώ επικοινωνούμε γράφοντας, απευθυνόμενοι σε ανθρώπους που δεν βλέπουμε και στην πλειονότητά τους άγνωστους.

Δεν είναι δυνατόν λοιπόν να χρησιμοποιούμε εκφράσεις, λόγια και συνήθειες που έχουμε με τους φίλους μας, τους συνεργάτες μας ή τον "ερωτικό" σύντροφό μας....

 

Είναι λογικό ότι τα όρια μπαίνουν από τους δημιουργούς αυτού του μέρους και οι υπόλοιποι συμμετέχουν μόνο αν αποδέχονται το όλο κλίμα και ύφος του μέρους. Αν τα όρια είναι ακραία το αποτέλεσμα είναι να μην υπάρχει συμμετοχή οπότε το μέρος αποτυγχάνει στον σκοπό του.

 

Καλώς η κακώς, το σεξ κυριαρχεί παντού γύρω μας. Δεν είναι επί του παρόντος να αναλυθεί γιατί και πως. Δεν είναι το κέντρο και η ουσία αυτής της κοινότητας. Συμφωνώ υπάρχουν πολλά ερωτικά κόμικς(είμαι ένθερμος οπαδός) και πιστεύω ότι είναι πολλοί από εδώ που τους αρέσουν και τα απολαμβάνουν. Θα αναφερθούν και μέχρι ένα σημείο, θα αναλυθούν όπως και οποιοδήποτε κόμικ κυκλοφορεί ή έχει κυκλοφορήσει. Δεν θα γίνουν όμως σημείο αναφοράς της κοινότητας όπως και οποιοδήποτε "είδος" κόμικς.

 

Εκ φύσεως είμαι εναντίον της βωμολοχίας και της βίας. Αυτές τις αρχές έχω στην ζωή μου και αυτό υποστηρίζω και εδώ.

Σίγουρα χρησιμοποιώ κάποιες "χυδαίες" λέξεις στην ζωή μου αλλά ποτέ ανοιχτά και στον οποιονδήποτε. Θα ήταν σαν να επέτρεπα στον καθένα να μου μιλήσει έτσι κάτι που φυσικά δεν το επιτρέπω.

 

Το ότι κάπου αλλού γίνεται ή κάποιος άλλος το επιτρέπει, δεν μου λέει τίποτα. Δεν κάνω οτιδήποτε γιατί είναι συνηθισμένο και αποδεκτό. Το κάνω γιατί το πιστεύω.

 

Ολα λοιπόν στην ώρα τους και στην κατάλληλη περίσταση. Εδώ δεν είναι μέρος για βωμολοχίες και χυδαιότητα. Καθαρές εκφράσεις και σεβασμός στον άνθρωπο είναι τα ζητούμενα.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6268 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μαζί σου Νικόλα αλλαξέ τα όλα...

 

Πάντως εγώ βλέπω το θέμα έχει σοβαρέψει αρκετά από πλευράς τοποθετήσεων και ειλικρινά δεν μου αρέσει καθόλου (προβλημά μου μην παρεξηγηθεί κανείς plz) γιατί μάλλον έχει ξεφύγει από την αρχική του διάσταση.

Το επίπεδο διαλόγου εδώ πέρα είναι αρκετα υψηλό πάντα και δεν έχει υπάρξει παραμικρό κρούσμα παρεκτροπής και προσβολής οποιουδήποτε προσώπου.Ας θεωρηθεί η δική μου "παρεκτροπή" η μοναδική και να μπει ένα τέλος γιατί απο ότι φαίνεται η κουβέντα περισσότερα θέματα θα ανοίγει κάθε φορά παρά θα κλείνει.

 

Λυπάμαι που το λέω ή μάλλον που το προκάλεσα αλλά αν ο χαβαλές καταλήγει να γίνεται αντικείμενο ανάλυσης ώστε να βρεθούν τα επιστημονικά του όρια εγώ ορκίζομαι δεν θα ξανακάνω ποτέ εδώ μέσα για να αποφύγω παρόμοια περιστατικά.Έχω μάθει στη ζωή μου να είμαι εξω καρδιά και δεν δέχομαι κανέναν να με κρίνει (ως προς τις προθέσεις παντα)όταν αυθόρμητα προσπαθώ να προσφέρω γέλιο και τελικά να μου καταλογίζονται εντελώς διαφορετικές προθέσεις.Αλλά απο τη στιγμή που άνθρωποι ενοχλούνται απο κάτι δικό μου είμαι διατεθειμένος να το σταματήσω από σεβασμό αφού ενοχλεί τόσο πολύ.Ειλικρινά έχω "ξενερώσει" τόσο πολύ που σε παρακαλώ Valt αν είναι να συνεχιστεί η όλη φάση διέγραψε με να τελειώνουμε γιατί πλέον το ξενέρωμα με έχει "πνίξει".Για να τελειώνει το θέμα ζητώ συγγνώμη και από τον Netghost (ούτως ή αλλος του όφειλα μία) αν και πιστεύω ότι ξέρει ότι διαφωνούμε σε μια άποψη μόνο και δεν εχει να κάνει με τίποτε άλλο άλλα έτσι επειδή το τραβήξαμε απο τα μαλλιά...(και περισσότερο εγώ)

 

Να πω και κάτι τελευταίο.Καλό θα ήταν όταν κάποιος ενοχλείται να ξοδεύει λίγο παραπάνω χρόνο να κατανοεί τελικά αυτος που τον ενοχλεί τι προθέσεις τελοσπάντων έχει προτού προλάβει να χαρακτηρίσει ένα κείμενο ή μια κατάσταση.'Εχω διαβάσει τόσες απόψεις εδώ πέρα που πραγματικά δεν ξέρω αν όσοι γράφουν υπήρξαν γνώστες του τι πυροδότησε αυτήν την συζήτηση.Σε περίπτωση που δεν γνωρίζουν πάντως εγώ επαναλαμβάνω πως το επίπεδο διαλόγου εδώ πέρα είναι αρκετα υψηλό και η παιδεία όλων εχέγγυο που αχρηστευεί οποιαδήποτε περεταίρω ανάλυση.

 

ΥΓ.Ο κακομοίρης ο "Netghost" προσπάθησε χθες βράδυ να τελειώσει το θέμα αλλά φαίνεται κάποιος mod ήθελε να συνεχιστεί στα πλαίσια της γενικής συζήτησης αλλά έλα που δεν είναι τόσο "γενική".Μάλλον είχε φθάσει πριν από μένα στο επίπεδο ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ (εγώ έφτασα σήμερα ίσως φταίνε και οι χθεσινές μπύρες)οπότε πλέον συμπράττω και γω μαζ'ι του.Όποιος θέλει να συνεχίσει την κουβέντα ας αποφύγει τουλάχιστον χρήση λέξεων "πουριτανός" "γυναίκα" "ΚΨΜ" "φαντάρος" γιατί προκαλούν πονοκέφαλο σε μένα που τα προκάλεσα όλα αυτά :beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2920
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  19
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  19
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6125 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Kapelakis, για να μην παρεξηγηθώ ως προς το "μειώνουν" που ανέφερα παραπάνω, στο μυαλό μου είχα το ό,τι ο σεβασμός στη γυναίκα δεν ορίζεται με το να αυτοπεριορίζεις τις εκφράσεις σου απέναντί της, γιατί θεωρώ πάνω απ' όλα πως η υποκρισία (ακόμη και στον τρόπο έκφρασης) υποτιμά τον άλλο. Αν και πιστύω ότι συμφωνούμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Τι είπε το λαμόγιο; Να τον διαγράψουμε; ΕΓΩ! ΕΓΩ! :lol:

 

Βρε φίλε, μην το παίρνεις προσωπικά... Απλά επί τη ευκαιρία, εμβαθύναμε λίγο παραπάνω, απλώσαμε το θέμα λίγο, φιλοσοφούμε, συζητάμε με αφορμή το δικό σου δημοσίευμα, ώστε πλέον να αφορά γενικά οτιδήποτε γραφτεί από οποιονδήποτε στο μέλλον. Δεν κλειδώνουμε το topic, απλά για να ακουστούν επί τη ευκαιρία οι απόψεις όλων όσων θέλουν να πουν την γνώμη τους (όχι ότι θα τους δώσουμε πολύ σημασία, απλά είναι και αυτό μέσα στα μέτρα του να αισθάνονται τα μέλη σπουδαία και ότι συμμετέχουν στις αποφάσεις και μπλα μπλα μπλα...) :lol:

 

Ηρεμήστε - χαλαρώστε και μην αρπάζεστε με το παραμικρό... οι nikar και NickDeli έχουν πάρτι γενεθλίων σήμερα, για κάντε μία βόλτα από εκεί να πιείτε μία μπυρίτσα, να φάτε μία τουρτίτσα να γλυκαθείτε... όλοι μία παρέα είμαστε, δεν είναι ανάγκη να χαλιέστε. Μην ανησυχείτε, εάν δημιουργηθεί όντως πρόβλημα κάποια στιγμή, θα επιληφθεί η Δ.Ο. :beer:

 

Υ.Γ.: Ελπίζω μην παρεξηγήθηκε α) ο LouisLamogio επειδή τον είπα λαμόγιο β) όσοι έγραψαν την άποψη τους επειδή είπα ότι φιλοσοφούν γ) όλα τα υπόλοιπα μέλη επειδή έγραψα ότι δεν μας ενδιαφέρει τι λένε... αστειευόμουν βρε, παρασοβαρέψατε σήμερα... ακούς εκεί διαγραφές... βρε εμείς διαγράφουμε μόνοι μας, δεν ρωτάμε ποιος θέλει να διαγραφεί, μπα θα μας φάνε την δουλειά... :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2457
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

:thinking:

 

:clap:

 

:lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9052
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Louis please....μην το παίρνεις προσωπικά, το θέμα με τα ανεκδοτάκια τελείωσε οριστικά και πιστεύω ότι το έχουμε αφήσει πίσω μας όλοι...

 

Ο φίλτατος alagt άνοιξε το θέμα αυτό με φιλοσοφική διάθεση και αν και ανέφερε ότι η αφορμή ήταν εκεί, το έθεσε σε γενική βάση και ρώτησε την γνώμη μας.

 

Το να αναφέρουμε την γνώμη μας επί του γενικού θέματος χωρίς προσωπικές αναφορές, νομίζω ότι δεν κάνει κακό σε κανέναν και ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να αισθάνεται κανείς άσχημα.

Χθες μίλαγα με τον NetGhost και γι' αυτό έσβησε το ποστ με το THE END που είχε βάλει.

 

Αν βέβαια σε ενοχλεί και σε κάνει να αισθάνεσαι άσχημα, θα σβηστεί και κάποια άλλη στιγμή θα έχουμε την ευκαιρία να αναλύσουμε τις απόψεις μας.

 

Περιμένω την απάντησή σου

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Νομίζω οτι υπάρχουν δύο ζητήματα προς συζήτηση και στα περισσότερα ποστ συγχέονται με αποτέλεσμα να είναι λίγο μπερδεμένη η κατάσταση. Αυτό το διαπίστωσε

νομίζω ο NickDeli, που προσπάθησε να αναφερθεί και στα δύο και δυσκολεύτηκε (λογικά)

Το πρώτο ζήτημα είναι το συγκεκριμένο επεισόδιο που ''λύθηκε'' με τη γόρδια μέθοδο του delete ( τα εισαγωγικά γιατί όλοι ξέρουμε πως η μέθοδος αυτή καταψύχει ένα ζήτημα δεν το λύνει - άσχετα αν έτσι όπως πήγαινε η κατάσταση δεν υπήρχε άλλη λύση). Εδώ το θέμα θεωρείται λήξαν

και μετά τις τοποθετήσεις της ariane και kapelakis - ήθελα πάντως ν' ακούσω και την kikitsa - λύθηκαν και οι απορίες μου για το συμβάν.

Θα μου επιτρέψετε μόνο να κρατήσω τα συμπεράσματά μου για τον εαυτό μου :D

 

Το δεύτερο ζήτημα σχετίζεται τα όρια της ευπρέπειας. Αυτό βέβαια είναι και το θέμα το τόπικ,

σχετίζεται όμως άμεσα και έμμεσα με το πρώτο ζήτημα. Άμεσα γιατί αν δεν γινόταν η παρεξήγηση (θα αποδείξω παρακάτω τον όρο) δεν θα προέκυπτε αυτό το τόπικ. Έμμεσα γιατί οι φιλοσοφικές θέσεις του καθενός για την ευπρέπεια ορίζουν και τις αντιδράσεις του στις καταστάσεις που συναντά.

 

Είναι λοιπόν παρεξήγηση διότι α) όλοι γνωριζόμαστε, έστω και διαδικτυακά μόνο, οπότε δεν τίθεται θέμα εσκεμμένης πρόκλησης β) Ενώ οι περισσότεροι έχουμε πολύ ακαθόριστες και φλου αντιλήψεις για την ευπρέπεια ή την καλλιέπεια, ο Netghost και η kapelakis έχουν πολύ ξεκάθαρες και με καθορισμένα όρια συναγερμού. Να σημειωθεί πως δεν μπορεί στο ζήτημα να τεθεί από κανέναν θέμα ορθότητας ή μη των όποιων απόψεων γιατί όλες όσες διατυπώθηκαν κινούνται στα όρια του κοινωνικά αποδεκτού. Ο Louis εκτίμησε λάθος την κατάσταση. Διόλου παράξενο. Το έχω πάθει πολλές φορές σε ανάλογα θέματα και με άτομα που υποτίθεται οτι γνώριζα καλά. Είναι ξεκάθαρα λοιπόν παρεξήγηση.

 

Για το πως λειτουργεί η βωμολοχία ο germanicus ήταν σαφής. Σημειώνω επιγραμματικά μόνο ότι σε κάθε

περίπτωση χρησιμοποιείται για να αμφισβητήσει/μειώσει κάποια εξουσία ή "επίσημη" θέση - πολιτική, κοινωνική, πολιτιστική ή και σε επίπεδο προσωπικών σχέσεων ακόμη. Συχνά επίσης οι κάθε λογής εξουσίες προσπαθούν να την ελέγξουν προς όφελός τους θεσμοθετώντας την βωμολοχία σε συγκεκριμένες περιστάσεις [πχ το πανηγύρι των τρελλών, οι αποκριές, η κωμωδία (ως τον 4ο αιώνα πΧ) ή και η επιθεώρηση ακόμα σήμερα] Ώρες - ώρες σκέφτομαι οτι ακόμη και οι χαζοκασέτες των ΄80s (Ταμτάκος, Ψάλτης, Μουστάκας) μπορεί να εμπεριείχαν κάποιο τέτοιο κρυφό μήνυμα - εν αγνοία τους φυσικά. Αναρχικός ο Μουστάκας; Κλείνω πριν γυαλίσει το μάτι του bonadrug :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  137
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  46
  • Reputation:   9
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

β) Ενώ οι περισσότεροι έχουμε πολύ ακαθόριστες και φλου αντιλήψεις για την ευπρέπεια ή την καλλιέπεια, ο Netghost και η kapelakis έχουν πολύ ξεκάθαρες και με καθορισμένα όρια συναγερμού. Να σημειωθεί πως δεν μπορεί στο ζήτημα να τεθεί από κανέναν θέμα ορθότητας ή μη των όποιων απόψεων γιατί όλες όσες διατυπώθηκαν κινούνται στα όρια του κοινωνικά αποδεκτού.

 

Ακριβώς σωστά επισημαίνεις εδώ βρίσκεται το πρόβλημα δηλ. στις αντιλήψεις του καθενός .Επειδή όμως βρισκόμαστε σε εναν χώρο όπου έχει φτιαχτεί απο τους admins, τα πράγματα βρίσκονται στα χέρια αυτών.

Αυτοί αποφασίζουν πόσο ξεκάθαρες θα είναι ή οχι οι αντιλήψεις και νομίζω οτι τα πράγματα ξεκαθαρίζουν με την τοποθέτηση του valtasar "Εδώ δεν είναι μέρος για βωμολοχίες και χυδαιότητα. Καθαρές εκφράσεις και σεβασμός στον άνθρωπο είναι τα ζητούμενα."

Ας προσπαθήσουμε όλοι να κάνουμε την παραπάνω φράση πραγματικότητα στο forum. :thanks::valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1421
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  191
  • Reputation:   193
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6268 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μόνο και μόνο επειδή το ζήτησε ο Valt

 

Guys(με προφορά Νότου)

 

Καταλαβαίνω το θέμα σαν μέρος γενικής συζήτησης αλλά ξέρετε πολύ καλά ότι ουσιαστικός λόγος δεν υπάρχει πλήν του γνωστού συμβάντος.Δεν το παίρνω προσωπικά σε καμία περίπτωση αλλά δεν πείθομαι για την χρησιμότητα του έτσι ξεκάρφωτα γιατί κανονικά αν κληθούμε σαν κοινότητα να λάβουμε μέρος στη συζήτηση αυτή θα καταλήξουμε σαν το Γαλατικό χωριό με τον ένα να απαντά στον άλλον για ένα θέμα που τα πλαίσια του είναι ακαθόριστα.Τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι και κακή ιδέα αρκεί η κατάληξη να ναι μπύρες και γουρουνόπουλα ή φρυγανίτσες για όσους κάνουν δίαιτα:beer:

 

Απο κει και πέρα alagt πιστεύω έχουμε ξεκαθαρισμένες αντιλήψεις γιατην ευπρέπεια όλοι απλά δεν χωράνε να γραφτούν γιατί είναι τρόπος ζωής.Δεν μπορώ εγώ να πώ ότι κατάλαβα τα πιστεύω Netghost και Kapelakis απο αυτά που γράψανε.Το μόνο που κατάλαβα πως μάλλον δεν τους αρέσουν τα σόκιν και δη σε δημόσιο χώρο αλλά αυτό δεν τους κάνει περισσότερο ευπρεπείς απο μένα ή οποιον άλλο αρέσκεται σε βωμολοχίες .Αν κανείς πιστεύει

το αντίθετο ας βγάλει τα ευπρεπειόμετρα να τις μετρήσουμε με διαιτητή τον ¨αριστοφανικό¨ Germanikus :respect:

 

Valt δεν είναι ότι θέλω να σβηστεί το topic αλλά είναι τέτοια η υφή του που αν δεν είσαι 100% ειλικρινής συμπέρασμα δεν βγαίνει.Και δεν είμαι σίγουρος ότι η ειλικρίνεια αποτυπώνεται με λίγες γραμμές.Θα σου πώ και κάτι που με πείραξε.Μιλάνε καποιοι υποτιμητικά για τη γλώσσα των φαντάρων στα ΚΨΜ.Μάλλον δεν καταλαβαίνουν πως αν τους βάλουν ένα μικρόφωνο και καταγράφουν τις αντιδράσεις τους ειδικά στις "παλουκοκαταστάσεις"(και το φανταριλίκι είναι μια αναποδιά)ίσως αναθεωρήσουν απόψεις για την ευπρέπεια πόσο μάλλον για τη δική τους.Εκτός αν μετράει η δημόσια εικόνα μόνο και απο μέσα σου μπορείς να χώνεις όσα μπινελίκια θες.Σόρι για την ταλαιπωρία και μην διαννοείσαι ότι μπορεί να ενοχληθώ ή παρεξηγηθώ με τέτοια γιατί τότε θα ήμουν αυτά που πολεμάω

 

ΥΓ.Βonudrug άκουσες τι είπε ο alagt για τον Μουστάκα?Έλα να πλακωθούμε εσύ που δεν παρεξηγείς :D

ΥΓ2.Την ώρα που γράφω δυστυχώς καίγεται η Πάρνηθα πάλι κάτι που με κάνει να αισθάνομαι πολύ *******(τα αστεράκια τα βαλα μονος μου)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  137
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  46
  • Reputation:   9
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6383 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν κανείς πιστεύει

το αντίθετο ας βγάλει τα ευπρεπειόμετρα να τις μετρήσουμε με διαιτητή τον ¨αριστοφανικό¨ Germanikus :respect:

 

Επειδή ακριβώς δεν μπορούμε να βγάλουμε τα ευπρεπειόμετρα, αλλά και αν τα βγάλουμε ο καθένας θα τα καλιμπράρει εκεί που θέλει, δεν βγάζουμε άκρη. Γι' αυτό καλύτερα είναι να κρατήσει ο καθένας το ευπρεπειόμετρο του ,σπίτι του και να βγάλουν οι admins το δικό τους, που τελικά αυτό και θα ισχύσει (και έτσι πρέπει).Ο καθένας φτιάχνει ένα χώρο και τον διαμορφώνει όπως θέλει όπως ήδη αναφέρθηκε σε προηγόύμενο post του valtasar "Είναι λογικό ότι τα όρια μπαίνουν από τους δημιουργούς αυτού του μέρους και οι υπόλοιποι συμμετέχουν μόνο αν αποδέχονται το όλο κλίμα και ύφος του μέρους." :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20253
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6280 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι ρε που....μπιπ μου , έγινε τέτοιος τζερτζελές κι εγώ τον έχασα! Να χε...μπιπ τις καλοκαιρινές διακοπές!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.