Μετάβαση στο περιεχόμενο

LAZARUS [ GREG RUCKA - MICHAEL LARK ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

3.jpg 4.jpg 5.jpg

 

 

Το γράφει αυτός. GregRucka.jpg

 

Τον λένε Greg Rucka (wiki άμα θέλετε να μετρήσετε τα Eisner του). Αυτούνου κόμικς για τα οποία έχουμε ξαναμιλήσει στο φόρουμ είναι το Stupmtown, το Queen & Country, το Whiteout και το Gotham Central. Έχει γράψει και μερικά βιβλιαράκια. Άμα ψήνεστε να μάθετε γι'αυτόν, από δω η επίσημη σελίδα του.

 

 

a.jpg b.jpg c.jpg

 

Το σχεδιάζει αυτός 1024px-IMG_0317_Michael_Lark.jpg

 

Τον λένε Michael Lark. Υποτυπώδες το αρθράκι στη wiki. Κρίμας γιατί το "βρώμικο" σκιτσάκι του λέει πολλά. Κρίμας διότι αυτά που σχεδίασε παρέα με τον Epting το 2005 στο Captain America τα έκαναν ταινία φέτος. Για αυτόν έχουμε ξαναμιλήσει στο Scene of the crime και στο Gotham Central (δες πιο πάνω για λινκ). το φβ του και το tweeter του.

 

 

d.jpg e.jpg f.jpg

 

Ο χρόνος είναι κάπου στο μέλλον. Σε μια δυστοπική (?) γη όπου δεν υπάρχουν πλέον έθνη/κράτη. Υπάρχουν όμως ολιγομελείς οικογένειες που ελέγχουν συγκεκριμένες εκτάσεις γης και ο λαός από κάτω τους χωρίζεται σε Serf (υπηρέτες), τους λίγους που έχουν κάποια χρησιμότητα και σε Waste (άχρηστο υλικό) που είναι η πλειονότητα και ιεραρχικά είναι λίγο πιο πάνω από τα ζώα. Κάθε οικογένεια έχει τον "Λάζαρό" της. Ένα μέλος της οικογένειας που είναι σχεδόν αδύνατο να πεθάνει και το οποίο είναι κάτι μεταξύ "υπεύθυνου ασφάλειας" και "αρχιεκτελεστή" της οικογένειας. 

 

1.jpg 2.jpg 3 (2).jpg

 

Στη συγκεκριμένη σειρά παρακολουθούμε την ιστορία της Forever, ήτοι του "Λάζαρου" της οικογένειας Carlyle. Και φυσικά με αφορμή αυτή εξερευνούμε το δυστοπικό αυτό σύμπαν. 

 

Μην περιμένετε ότι θα κερδίσουν οι καλοί :) Είναι από αυτές τις ψυχοβγαλτικές σειρές όπου τα κ*θήκια επιβιώνουν :) Σε ένα τεύχος τους ρωτάει ένας αναγνώστης "γιατί βασανίζετε τους τάδε? Τους συμβαίνει αυτό, εκείνο, το παραπέρα... Αφήστε τους στην ησυχία τους!" για να εισπράξει την πληρωμένη απάντηση "Now where would be the fun in that?"........ Εάν πάντως θέλετε να διαβάσετε 5 σκέψεις των δημιουργών γύρω από το κόμικ, παρατίθενται τα έξτρα που είχε στο πρώτο τεύχος.

 

Lazarus1_025.jpg Lazarus1_026.jpg Lazarus1_027.jpg Lazarus1_028.jpg Lazarus1_029.jpg Lazarus1_030.jpg

 

Μέχρι στιγμής έχουν κυκλοφορήσει 10 τεύχη. Τα πρώτα 4 υπάρχουν και στο TPB Family, τα επόμενα 5 στο TPB Lift. Τώρα έχει ξεκινήσει το story arc Extraction. Είχε προταθεί για Eisner Καλύτερης Νέας Σειράς αλλά δεν το κέρδισε.

 

Νέα της σειράς από την Image

 

Τα τευχάκια διαβαστήκαν απνευστί. Δεν θα πω ότι είναι από τις σειρές που με εξιτάραν πλήρως (όπως λχ το Criminal), αλλά διαβάζεται μια χαρά :) Άιντε τώρα να ολοκληρωθεί το τρίτο story arc για να διαβάσω και τα επόμενα :) Εάν δεν την έχω ξεχάσει μέχρι τότε :P

 

:cheers5:

 

 

Ακομα απο Rucka :

 

Gotham Central ( με Lark )

 

Queen & Country

 

Stumptown

 

Whiteout

Επεξεργασία από kwtsos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μιας και υπάρχει πλέον παρουσίαση, ας μεταφέρω την κριτική μου από το άλλο θέμα:

 

Lazarus #1-#4: Εδώ είμαστε.... :mafia: Στο μέλλον (όχι πολύ κοντινό, όχι πολύ μακρινό) οι κυβερνήσεις έχουν καταρρεύσει και όσες υπάρχουν ασκούν ελάχιστη επιρροή. Η εξουσία βρίσκεται πλέον στα χέρια μερικών Οικογενειών. Κάθε Οικογένεια έχει έναν Λάζαρο, έναν γενετικά τροποποιημένο bodyguard που είναι υπεύθυνος της φρουράς τους και εκτελεί τις βρώμικες υποθέσεις. Πρωταγωνίστρια της σειράς είναι η Forever, Λάζαρος και μέλος της Οικογένειας Carlyle. Μου θύμισε πολύ Game of Thrones, από την άποψη ότι σχεδόν όλοι έχουν δική τους κρυφή ατζέντα, θέλουν τον "θρόνο" (και επίσης ένα ακόμα στοιχείο που δεν θέλω να το σποϊλάρω :lol: ), μαχαιρώνουν πισώπλατα. Στην βάση του όμως είναι ένα πολιτικοοικονομικό θρίλερ με hard sci-fi στοιχεία, συνοδευμένα από φρενήρη δράση και έναν πρωταγωνιστικό χαρακτήρα για τον οποίο νοιάζεσαι από το πρώτο κιόλας τεύχος. Δεν νομίζω να έχει γίνει πρόσφατα τόσο καλή δουλειά με χαρακτήρα σε τόσο λίγα τεύχη. Επιπλέον, το σχέδιο του Lark απλώς τα σπάει. Είτε είναι σκηνές δράσης, είτε συζητήσεις, ο Lark πιάνει το feeling της κάθε σκηνής και τις οπτικοποιεί υπέροχα. Τα χρώματα βοηθούν σε αυτό το τόσο όμορφο αποτέλεσμα. Το καλύτερο στοιχείο όμως του τίτλου είναι το world-building. O Rucka έχει σκεφτεί σχεδόν με κάθε λεπτομέρεια πως έχει διαμορφωθεί αυτό το μέλλον και έχει κάνει τρομερή έρευνα πάνω στην παγκόσμια οικονομία και την γενετική και αυτό φαίνεται από τα κείμενα με τα οποία συνοδεύει κάθε τεύχος και με χρονοδιαγράμματα που παρουσιάζουν παρελθοντικά γεγονότα του κόσμου αυτού. Όταν τελειώσει το Lazarus, θα έχει στα χέρια του υλικό για άλλες τόσες ιστορίες που θα λειτουργούν σαν prequel. Προτείνεται σε όλους, ελπίζω και το δεύτερο arc να είναι το ίδιο καλό.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Έχοντας διαβάσει και τα 15 τεύχη που έχουν κυκλοφορήσει, έχω να πω ότι πρόκειται για τις καλύτερες σειρές που έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια. Από άποψη πλοκής, από άποψη εξέλιξης χαρακτήρα, από κοινωνιολογικής άποψης, από το τρόπο με τον οποίο αποδίδει ο Lark τα κοντινά που κάνει στους χαρακτήρες, από από από....

 

Να φανταστείτε ότι για πρώτη φορά διαβάζω ανελλιπώς τα γράμματα των αναγνωστών και τις αναλύσεις που κάνουν αυτοί και ο Rucka στην δόμηση της κοινωνίας του κόσμου του Lazarus. Ο τύπος πρέπει να το έχει σκεφτεί ΠΑΡΑ πολύ.... 

Μου ήρθε και πρόσφατα το HC και πραγματικά χοροπήδαγα!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Απορία. Αυτά έβγαιναν κάθε 2μηνο αν δεν απατώμαι. Τώρα βαράμε 4μηνο. Τι παίζει? :)

 

(χάριν εορτών είπα να κάνω catch-up στα αγαπημένα μου :) )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μαιο βγαινει το trade, Ιουνιο το 2ο Deluxe και απο Σεπτεμβριο συνεχιζουν τα τευχακια. Τον Απριλιο κυκλοφορησε ενα τευχακι το οποιο δινει περισσοτερες πληροφοριες για τον κοσμο και τις οικογενειες που "βασιλευουν". Δεν ειναι κομικ, ειναι πεζο.

 

Και να ξαναπω οτι προκειται για κορυφαια δουλεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το εξώφυλλο του 3ου Deluxe το οποίο θα κυκλοφορήσει προς το τέλος του χρόνου.

 

1.thumb.jpg.9853714db9ca144b0b17fe21836ce361.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Παρατήρησα ότι έχω καιρό να ασχοληθώ με τη σειρά και έτσι πέρασα μια δεύτερη γύρα τη  πρώτη Collection, η οποία περιέχει τα τεύχη 1 ως 9. Λοιπόν, αυτή τη φορά την αγάπησα!! Μου άρεσε η Forever, η ανάπτυξη των χαρακτήρων, το χτίσιμο κόσμου που κάνει σταδιακά ο Rucka, οι συνωμοσίες!! Επίσης,  το "βρώμικο" σκίτσο του Lark ταιριάζει απόλυτα με την ατμόσφαιρα της ιστορίας.


Και πάνω που έλεγα να τη συνεχίσω, ήθελα να δω σε ποιο τεύχος έχει φτάσει στην Αμέρικη.  Προς μεγάλη μου έκπληξη, είναι (μετά από 4-5 χρονιά από το πρώτο τεύχος κυκλοφορίας) μόνο στο 28ο τευχάκι.  Επιπλέον, είδα ότι καινούργιο τεύχος έχει να βγει από το προηγούμενο καλοκαίρι. Κοίταξα λίγο  τις κυκλοφορίες στο  google και διαπίστωσα το εξής:

 

 

Ο Rucka έβγαλε ανακοίνωση λέγοντας προς τους φαν ότι η σειρά πλέον θα έβγαζε 1 τεύχος ανά 4 μήνες, ενώ το φορματ της σειράς θα άλλαζε και ο αριθμός των σελίδων θα αυξάνονταν στις 40 περίπου. Αυτές οι αλλαγές θα ξεκινούσαν αρχής γενομένης με το 29ο τεύχος που ήταν να κυκλοφορήσει το Σεπτέμβρη με το 30ο τεύχος να ακολουθεί  το Δεκέμβρη.

 

 

Προφανώς αυτή η δέσμευση δε τηρήθηκε και τώρα αναμένουμε τη κυκλοφορία του τεύχους 29 το Μάρτιο. Βέβαια πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί, αφού η σειρά έχει φάει πολλές αναβολές ήδη. Βέβαια αυτό μου δίνει την ευκαιρία να τη συνεχίσω, με τη 2η Collection  να μπαίνει στις άμεσες προτεραιότητες μου. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τον Σεπτέμβριο το 3ο deluxe με 280 σελίδες στα $40

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.