Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλως σας βρήκα! [ Άργησα να σας ανακαλύψω, έτσι δεν είναι; ]


mihor_fego

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2920
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  19
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  19
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6122 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Καλως σας βρήκα!

 

Διαβάζω comics από... για να το σκεφτώ... πριν καν πάω σχολείο!

Η πρώτη μου επαφή ήταν το κλασσικό εβδομαδιαίο Μίκυ Μάους, στο οποίο με μύησε ο πατέρας μου, ως φανατικός του είδους κι αυτός. Φαντάζομαι ήταν γραφτό να κολλήσω με αυτή την μορφή τέχνης, αφού όσο καιρό η μητέρα μου ήταν έγκυος στο κρεββάτι πέρναγε τις ώρες τις διαβάζοντας Αστερίξ και Λούκυ Λουκ!

 

Ευτυχώς ανήκω στην γενιά που πρόλαβε την χρυσή εποχή των comics για την Ελλάδα, όταν το Σπάιντερ-Μαν και η Μαμούθ Κόμιξ βασίλευαν στις εκδόσεις, ακόμη και το "Αγόρι" δημοσίευε Judge Dredd... Πέρα από τα κλασσικά Ντίσνεϊ, Τεν-Τεν, Αστερίξ, γρήγορα κόλλησα με τους Χ-Μεν, αφού είχαμε την τύχη να γνωρίσουμε την καλύτερή τους εποχή (Claremont)... Τρελλές βόλτες πιτσιρικάς στο μοναστηράκι στα παλιατζήδικα για ανακάλυψη παλαιών εκδόσεων, από τα Μίκυ του '60 έως τα Marvel του '70...

 

Θυμάμαι επίσης την "επανάσταση" όπως την βιώσαμε τότε πιτσιρικάδες της δημιουργίας της Image, που σήμαινε για μας μια νέα εποχή, έστω κι αν αργότερα απομυθοποιήθηκε η όλη ιστορία με τους δημιουργούς να παίρνουν τα ηνία (για να παραμείνουν στο mainstream τελικά). Το Spawn Νο 1 ήταν σοκ παρ' όλα αυτά, η πρώτη μου επαφή με τόσο υψηλή απόδωση χρωμάτων και ποιότητα εκτύπωσης...

 

Αργότερα ήρθε και η χαρά να βρούμε τα πρώτα καταστήματα που διέθεταν ξένες εκδόσεις, αφού μέχρι τότε τις κυνηγούσαμε στα περίπτερα της Γλυφάδας και της Κηφισιάς (λες και ήταν είδη πολυτελείας). Εκεί ανοίχτηκε ακόμη περισσότερο ο ορίζοντάς μας, με πρόσβαση σε comics όπως το Sandman, το Sin City και άλλες σειρές που δεν είχαμε καν φανταστεί πως υπήρχαν εκεί έξω.

 

Τι να πεί κανείς για τώρα; Poison Elves (R.I.P. Drew...), Strangers in Paradise (Μακράν το αγαπημένο μου!), Nausicaa of the Valley of Wind, όλα του Andi Watson, Love and Rockets, Liberty Meadows, οι δουλειές των Alan Moore και Garth Ennis, ο Ύψιστος Pratt...

 

Ευτυχώς η λίστα δεν τελειώνει ποτέ, η τέχνη αυτή (ή το μέσο αυτό, όπως προτιμάτε) δεν θα πάψει ποτέ να μας χαρίζει συγκινήσεις. Αρκεί στην εποχή μας που έχει φτάσει να έχει τέτοιο πλουραλισμό όσο ποτέ, να μην αφήσουμε να χαθεί αυτό που αγαπάμε. Και δυστυχώς στην Ελλάδα ακόμη για το ευρύ κοινό τα comics είναι κάτι το παιδικό ή ακόμη χειρότερα παιδιάστικο. Όχι πως με ενοχλεί αυτό, μα θα ήθελα να βλέπω περισσότερα πιτσιρίκια να μεγαλώνουν παρέα με comics...

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Λοιπον, φιλε mihor fego με το μοχθηρο αβαταρ, που αντισταθμιστηκε απο την καταθεση ψυχης, καλοσορισες! :welcome: Απο οτι καταλαβα εχεις ποικιλια στα αναγνωσματα σου, οποτε θα ευχαριστηθεις τα μεγιστα αυτο το forum αμεσα (αλλιως θα σε ψηναμε εμεις! :lol: )

Πιστευω οτι μερη σαν και αυτο βοηθανε να αλλαξει η κατασταση στην Ελλαδα με τα κομικς, απο την συνεπεια του και μονο,θα το δεις και εσυ!

Δεν μας ειπες ομως ,πως τα πας με τα μπυρονια ,αντεχεις; Ειναι το επισημο μας ροφημα βλεπεις...

:beer::beer::beer::beer::beer: refuel :Beers: :cheers::cheers::cheers::cheers::cheers:

Καλες αναγνωσεις! :bookclub:

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1756
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Άργησες πολύ! Μπες μέσα (μην κλείνεις την πόρτα, περιμένουμε κι άλλους) και κατέβα στο τρίτο υπόγειο, πιάσε ένα σκάνερ και ξεκίνα. Καλό θα είναι αν σε πιάνει τεμπελιά να αυτομαστιγώνεσαι (που να προλάβει ο Global moderator να τους μαστιγώνει όλους) Ρέγγες δώρο κάθε Τετάρτη (ξανάρχισαν οι διανομές) Μπύρες δύο την ημέρα (μάγκα για πόπολο, βελγικές και αμερικάνικες για την ελίτ) Τα γραφεία του Κινήματος Εργαζομένων της Γκρικομίξ είναι ανοιχτά όλο το 24ωρο (αριστερά από την είσοδο, δίπλα στη σαρκοφάγο - μην την ανοίξεις, ειδικά βράδυ. Άντε προχώρα!

Επεξεργασία από alagt17
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11882
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Άργησες και δεν θα το γλιτώσεις το βασανηστήριο της σταγόνας (μπύρας). :lol:

:welcome: φίλε mihor fego.

Βλέπω ότι εκτός από πολυλογάς είσαι και γνώστης του αθλήματος οπότε να είσαι σίγουρος ότι θα περάσεις τέλεια στην παρέα μας.

:beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2920
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  19
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  19
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6122 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα!

 

Τι γίνεται που είμαι του Gin και όχι της μπύρας; Το μαρτύριο δέχεται παραλλαγές; Η αλήθεια είναι πως είμαι πολυλογάς, αλλά τι να κάνουμε, όταν βρίσκει κανείς ευκαιρία να μιλήσει για τις εμμονές του (=comics), είναι λογικό να παραληρεί ώρες-ώρες... Το scanάρισμα θα καθυστερήσει ως που να δω τι παίζει στον tracker γιατί μας βλέπω πολλούς παθιασμένους εδω μέσα, οπότε φαντάζομαι έχετε σηκώσει αρκετό υλικό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9052
  • Reputation:   64343
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ενα θερμό καλωσόρισμα και από μένα mihor fego :welcome:

 

Χαίρομαι που μας ανακάλυψες γιατί φαίνεται ότι ταιριάζεις απόλυτα και στην παρέα μας και στα γούστα μας :D

 

Εξερεύνησε την κοινότητα, έχει πολλά "καλούδια" σε πάρα πολλές μεριές που δεν φαίνονται με την πρώτη ματιά. Εύχομαι γρήγορα το GC να γίνει και δικό σου στέκι.

 

Οπαδοί των κόμικς ενωθείτε !! :dance:

 

Καλά να περάσεις

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28472
  • Reputation:   190068
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6361 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τι γίνεται που είμαι του Gin και όχι της μπύρας; Το μαρτύριο δέχεται παραλλαγές;

 

δεν παίζει... εδώ ο άλλος ήπιε για 3η φορά στη ζωή του μπύρα τις προάλλες! :D

 

:welcome:

 

τα σχόλια σου πάντως στις αγαπημένες σειρές ψιλοχάνονται στο Τοπ 10 των αγαπημένων :) Φύλαξε καλύτερα την ενέργεια σου για αφιέρωμα στην ενότητα Ξένες Σειρές, όπου τα περισσότερα αμερικάνικα indie είναι ορφανά! ;) (άσε δε που σηκώνουν και συζήτηση μερικά)

 

Καλή διαμονή και καλή διασκέδαση! :beer::beer::beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6414 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

δεν παίζει... εδώ ο άλλος ήπιε για 3η φορά στη ζωή του μπύρα τις προάλλες! :D

 

Υπάρχουν άτομα τα οποία είναι στο GC και δεν πίνουν μπύρα, ιιιιιιιι απαράδεκτο πείτε μου ποιος είναι να του πω δυο λογάκια :P

 

Καλώς ήρθες στο GC φίλε mihor fego!!! :beer:

 

ΥΓ: Αλήθεια αυτό το σατανικό χαμόγελο στο avatar από που είναι; Κάπου το έχω ξαναδεί αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ που.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν πρεπει να ειναι, αλλα εμενα μου θυμιζει τον violator του Spawn :D

Μα γιατι με το που μπηκα στο φορουμ υπαρχει πανω απο το avatar μου ενα πελωριο δακτυλο που με δειχνει λεγοντας "no beer drinker"? Δεν ξερω τιποτις..... :)) :LeftRight:

 

mihor fego, καλως σε βρηκαμε!!!!!!! Βλεπω βαρβατα κομιξιστικα γουστα, εφεση για εποικοδομητικο διαλογο, αστραφτερο χαμογελο colgate στο avatar ( :PP ), οποτε καλη διαμονη!!!!!!!! :cheers::cheers::cheers::woots:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

runninglatepicqe1.jpg

Better late than never που λέμε στην Ελλάδα ή κάλλιο αργά παρά ποτέ που λένε οι φίλοι μας οι ’γγλοι! Πάντως μην ανησυχείς! Μια χαρά μας βρήκες! Δεν άργησες καθόλου!!!

 

Να είσαι καλά φιλαράκο και να περνάς πάντα καλά μαζί μας! Μακάρι να σε κάνουμε να νιώσεις όπως κι εμείς εδώ μέσα! Πως είναι ένας δικός σου τόπος!

 

Μπυρίτσα και τα λέμε! :beer::beer::beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2920
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  19
  • Reputation:   20
  • Achievement Points:  19
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6122 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ακόμη εξερευνώ τα forums... αλλά δεν έχω πρόβλημα, έχω όρεξη να γράφω για ώρες...

 

Το avatar... κι εμένα μου θυμίζει violator, αλλά δεν είχα σκοπό να κάνω αναφορά στο spawn... αυτή η σειρά με απογοήτευσε όταν συνειδητοποίησα γύρω στο 12ο τεύχος πως θα τράβαγε for ever... αν το πήγαινε ο Todd για limited θα ήταν αριστούργημα...

 

Απλά με εκφράζει αυτό το χαμόγελο... ΟΧΙ δεν είμαι σαδιστής ή τίποτα τέτοιο... μην παρεξηγηθώ!

 

Αν όλα πάνε καλά... θα αρχίσω να κυνηγώ να μεταφράσω και το SiP αν δεν είναι πιασμένη η θέση...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  878
  • Reputation:   390
  • Achievement Points:  878
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλως ορισες φιλε mihor fego στην παρεα μας! :welcome:

Εσυ παιδι μου εισαι επιστημονας στα κομικς.... :clap:

Χαιρομαστε για την παρουσια σου εδω. Καλη διαμονη και καλη διασκεδαση!

Στην υγεια σου! :beer::beer::beer:

Επεξεργασία από esperos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2374
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μα που πήγε αυτή η τρισχαριτωμένη φατσούλα??

Πάνω που έλεγα να την καμαρώσω λιγάκι (και τι μεγάλα δόντια γιαγιάκα!!), να πω κι εγώ ένα καθυστερημένο (ως συνή8ως) :welcome: και ...

Έεενυγουέϋ,, ήδη έχεις βρει τα κατατόπια εδώ συγκάτοικε, όμορφα που είσαι εδώ!!

:beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1533
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  893
  • Reputation:   614
  • Achievement Points:  893
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6254 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Γειάαααα και από εμένα!! :hi::hi::hi:

 

Χαίρομαι που μπήκε στην παρέα μας άλλος ένας λάτρης και γνώστης των κόμιξ!! :beer::beer:

 

Καλή διαμονή και ένα προφιτερόλ για'σενα!!! :gift: (DJO θα σε παρακολουθώ...μην το αγγίξεις!! :Ungry:)

post-1533-1184495210_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.