Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είναι Τα κόμικς το χόμπυ του ανώριμου;


x for xepeta

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3602 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κοιτά, ίσως το οτι δεν υπάρχουν σχόλια του τύπου "ωρίμασε ντε!" οφείλεται στο οτι γενικά ειμαι ενα συγκρατημένο άτομο το οποίο σέβεται τους άλλους. Βεβαια, ίσως να ειμαι και μουρλός, όποτε θέλουν να τα έχουν καλα μαζι μου. :lol:

Φυσικά είναι πολύ θετικό αυτό (το να μην σου λένε τέτοια σχόλια περί ανωριμότητας με τα κόμικς κλπ...)!

Και το τελευταίο να ίσχυε, τουλάχιστον δε θα σε έπριζαν :lol:

Επεξεργασία από Monkey D. Luffy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36514
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Eγω μια μέρα στην 6η δημοτικού,είχα φέρει με έναν συμμαθητή μου κα΄ποια από τα κόμικς μας για ανταλαγή και μας βλέπει μια συμμαθήτριά μας  και μας λέει<<ΜΑ,καλά πάτε 6η δημοτικού και ακόμα διαβάζετε κόμικς?>>

:laser:

Μα και εσυ βρε φίλε στην 6η δημοτικου και δεν είχες διαβάσει Σωκράτη;Προυστ;(οχι δε σε βρίζω) Βελτσο;Καζαντζάκη;και διαβάζες σπαϊντερκαι ποπάϋ;ντροπή ρεμάλι της κοινωνιας.(πλακα για το ρεμάλι μη με περιμένεις νυχτα εξω αποτο σπίτιμου)

 Σε αυτους που σας λένε να ωριμάσετε πεστε τους _<<Και τι είμαι για να ωριμάσω μπανάνα;>>Τεσπα μη δίνετε σημασία σε κακεντρεχεις άτομα αδιαφορήστε,στο κάτωκάτω εκείνοι χάνουν την χαρά του αναγνώσματος ενός κόμικς.Οταν αγοράζω κόμικς απο περιπτερο οχι μόνο δεν τα κρύβω αλλά τα κρατώ σε τέτοια θέση που να φαίνονται οσο πιο καλά γίνεται.

ΚΑΛΗ :Book:  ΑΝΑΓΝΩΣΗ διχως φόβο στις προκαταλήψεις κάποιων ΑΝΩΡΙΜΩΝ ατόμων

Επεξεργασία από comicsking
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30006
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  43
  • Reputation:   391
  • Achievement Points:  43
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3665 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωριμοτητα ή ελλειψη φαντασιας;

https://www.youtube.com/watch?x-yt-cl=84411374&v=tx67UwCrqkU&x-yt-ts=1421828030#t=148

 

Αν δεν φαινεται το βιντεο, βοηθηστε. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4628 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εξαίρετος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Να θέσω ένα ερώτημα τι εννοούμε ότι είναι ανώριμο να διαβάζεις κόμιξ ; και από που συνάδει αυτό; Είμαι 40 χρονών, διδάσκω σε περιφερειακό ΤΕΙ και παραταύτα λατρεύω τα κόμιξ. Αυτό σημαίνει ότι, είμαι ανώριμη; Ότι δεν μπορώ να σταθώ είτε επαγγελματικά είτε σε σχέση με το άλλο φύλο επειδή διαβάζω κόμιξ ; Και αν ναι όπως πιστεύουν κάποιοι ως προς τι το στηρίζουν αυτό ; ποιοι είναι αυτοί που κρίνουν ποιες οι ζωές τους; Και δη ποιο το σκεπτικό τους; Φταίνε λόγου χάρη ο Σούπερμαν ή ο Μπάτμαν ή ο Κόναν αν ο κύριος ή η κυρία, δεν ξέρει ή δεν θέλει να σκέπτεται και συνεπώς κάνει ανοησίες; Φταίει πχ ο Ποπαυ όταν, κάποιοι κύριοι ή κυρίες δεν ξέρουν τι ζητά ο/η σύντροφος τους ή δεν έχουν ορθό διάλογο ή κατανόηση ή σεβασμό; Η φταίνε οι μαθητές που διαβάζουν κομιξ αν ένας δάσκαλος, δεν έχει μεταδοτικότητα; Και δεν ενδιαφέρεται πραγματικά για την μόρφωση τους; Ακολούθως, όλος ο κόσμος που διαβάζει κόμιξ και που βλέπει όλους αυτούς τους χαρακτήρες στον κινηματογράφο σημαίνει ότι είναι ανώριμοι; Η, ότι τους φταίνε τα κόμιξ και ο κινηματογράφος για ότι στραβό πήγε στην ζωή τους; Η στο ότι κάποιοι πάνε στα μουσεία και βλέπουν πίνακες τους κάνει πιο ώριμους αυτό και αν αυτοί που τα επισκέπτονται είναι ανόητοι; Η ψώνια ; Η ότι φταίει η ζωγραφική κόμιξ που θεωρείται η 8η μορφή της Τέχνης αν κάποιος δεν έχει αυτογνωσία και δη είναι δειλός για να αναλάβει τις ευθύνες του; Η ωριμότητα είναι άλλο πράγμα. Είναι, η ορθή και βαθιά κατανόηση του άλλου όπως και σεβασμός είναι, ευαισθησία είναι παραδοχή των λαθών είναι συγχωρητικότητα είναι γενναιότητα είναι θάρρος και μαγκιά στο να υπερασπίζεσαι αυτόν ή αυτό που αγαπάς- είναι μετάνοια είναι αυτό που λένε αγάπη.Και όχι όπως ορθά αναφέρθηκε διαβάζουμε πολλά βλέπουμε ενημερωτικές εκπομπές συμμετέχουμε στα κοινά με σκοπό το βόλεμα και την εξουσία ή παντρευόμαστε χωρίς να είμαστε έτοιμοι με αποτέλεσμα το διαζύγιο και κατεστραμμένη ψυχολογία (να αφήσουμε και την περίπτωση που έχουμε παιδιά).Είναι ώριμο αυτό; Το να παντρεύεσαι για να πάρεις πιστοποιητικό γάμου ότι διετέλεσες παντρεμένος αυτό και αν δεν είναι ηλιθιότητα – (διαβάστε το προσεκτικά και αν δεν σας πιάσουν τα γέλια εμένα να μην με λένε Τασία) και κατακρίνουμε αυτούς που διαβάζουν κόμιξ ;.Τέλος θα σας αναφέρω το εξής εδώ στην Ελλάδα υπάρχει η τάση να χρησιμοποιούνται έννοιες χωρίς να είναι ορθά κατανοητή η πραγματική φύση  τους. Δηλαδή λέμε τις φωτοτυπίες σημειώσεις ενώ στην πραγματικότητα οι τελευταίες είναι προσωπική δουλειά και του εκπαιδευομένου και του εκπαιδευτή Αναφερόμαστε στην Δημοκρατία ενώ στην πραγματικότητα εννοούμε αυτό που θέλω εγώ να γίνεται. Οπότε κύριε μου χαρείτε την ζωή σας διαβάζετε κόμιξ απολαύσετε τα το ίδιο κάνω και εγώ και μάλιστα κύριοι μου θα αγοράσω το κομιξ Οδύσσεια του Ναβάρο και Σαουρί ναι και χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δίνω στους φοιτητές μου κουραφέξαλα για γνώσεις και δεν τους προετοιμάζω για την ζωή.

Η ανωριμότητα όπως και η ωριμότητα είναι θέμα επιλογών. Το σημαντικό είναι η παραδοχή των λαθών και αλλαγή του τρόπου ζωής όχι η επίρριψη ευθυνών στις διάφορες μορφές Τέχνης. Σας ευχαριστώ.

Σας επισυνάπτω φίλοι μου εικόνες απο την Οδύσσεια του Σαουρί και Ναβάρο που θα αγοράσω καλή απόλαυση και απενοχοποιημένη και σε όλους εκείνους τους κομπλεξικούς που πιστεύουν οτι για όλα φταίνε τα κόμιξ θα πρέπει να απαντήσουμε Αντε γεια 

post-31587-0-91167900-1478636309_thumb.jpg

post-31587-0-98410700-1478636325_thumb.jpg

post-31587-0-41218700-1478636336_thumb.jpg

post-31587-0-16318700-1478636355_thumb.jpg

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μα και εσυ βρε φίλε στην 6η δημοτικου και δεν είχες διαβάσει Σωκράτη;Προυστ;(οχι δε σε βρίζω) Βελτσο;Καζαντζάκη;και διαβάζες σπαϊντερκαι ποπάϋ;ντροπή ρεμάλι της κοινωνιας.(πλακα για το ρεμάλι μη με περιμένεις νυχτα εξω αποτο σπίτιμου)

 Σε αυτους που σας λένε να ωριμάσετε πεστε τους _<<Και τι είμαι για να ωριμάσω μπανάνα;>>Τεσπα μη δίνετε σημασία σε κακεντρεχεις άτομα αδιαφορήστε,στο κάτωκάτω εκείνοι χάνουν την χαρά του αναγνώσματος ενός κόμικς.Οταν αγοράζω κόμικς απο περιπτερο οχι μόνο δεν τα κρύβω αλλά τα κρατώ σε τέτοια θέση που να φαίνονται οσο πιο καλά γίνεται.

ΚΑΛΗ :Book:  ΑΝΑΓΝΩΣΗ διχως φόβο στις προκαταλήψεις κάποιων ΑΝΩΡΙΜΩΝ ατόμων

Σωστά απαντάτε κύριέ μου. Διότι και Κατζατζάκη να διαβάσουν και είναι ανώριμοι πάλι το ίδιο θα είναι-ανώριμοι . Οι μεγάλοι καλλιτέχνες θέλουν ορθή και σωστή κατανόηση των έργων τους .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Η ότι φταίει η ζωγραφική κόμιξ που θεωρείται η 8η μορφή της Τέχνης αν κάποιος δεν έχει αυτογνωσία και δη είναι δειλός για να αναλάβει τις ευθύνες του; Η ωριμότητα είναι άλλο πράγμα. Είναι, η ορθή και βαθιά κατανόηση του άλλου όπως και σεβασμός είναι, ευαισθησία είναι παραδοχή των λαθών είναι συγχωρητικότητα είναι γενναιότητα είναι θάρρος και μαγκιά στο να υπερασπίζεσαι αυτόν ή αυτό που αγαπάς- είναι μετάνοια είναι αυτό που λένε αγάπη.Και όχι όπως ορθά αναφέρθηκε διαβάζουμε πολλά βλέπουμε ενημερωτικές εκπομπές συμμετέχουμε στα κοινά με σκοπό το βόλεμα και την εξουσία ή παντρευόμαστε χωρίς να είμαστε έτοιμοι με αποτέλεσμα το διαζύγιο και κατεστραμμένη ψυχολογία (να αφήσουμε και την περίπτωση που έχουμε παιδιά).

8η - Φωτογραφία

9η - Κόμικς

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

 

8η - Φωτογραφία

9η - Κόμικς

Σας ευχαριστώ πολύ για την διόρθωση σας.Νόμιζα ότι ήταν η μη μορφή Τέχνης.Θα το έχω έκτοτε υπόψιν μου

 

 

Μάλλον εννοεί, γιατί κοιτάς και ασχολείσαι με κάτι που δεν θα αποκτήσεις ποτέ

και θα είσαι τυχερός αν το δεις μία φορά από 5 μέτρα απόσταση σε έκθεση.

Όμως πλέον οι εκθέσεις στην Ελλάδα δεν φέρνουν τίποτα καλό και γενικά

τα αυτοκίνητα δεν είναι όσο δημοφιλοί όσο παλιά. Ακόμα και στα αυτοκινητοπε-

ριοδικά είχαν γράψει άρθρο σχετικά με την αδιαφορία των νέων για τα αυτοκίνητα.

Και αν ο κύριος αναφερόταν στον μοντελισμό; Η αν του αρέσει να επισκέπτεται εκθέσεις με αυτοκίνητα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Σας ευχαριστώ πολύ για την διόρθωση σας.Νόμιζα ότι ήταν η μη μορφή Τέχνης.Θα το έχω έκτοτε υπόψιν μου

 

 

 

Εξ' ου και το "9" της ΕΛΕΥΘΕΡΟΠΥΠΙΑΣ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Το θεμα της ''ωριμοτητας'' εχει να κανει καθαρα με το τι αποδεχεται η κοινωνια ως ''ωριμο''.

 

Για μενα πχ η φανατικη ενασχοληση με τα οπαδικα απο μια ηλικια και μετα ειναι πολυ ανωριμο. Να διαβαζεις σαβουροφυλλαδες που πληρωνονται απο τις ομαδες, να τσακωνεσαι για τους αγωνες, να παιζεις ξυλο... Ή να κλεινεσαι μεσα στο σπιτι για να δεις τον αγωνα γραφοντας φιλους, γκομενες κλπ.

 

Απλως ειναι πιο αποδεκτο απο την ελληνικη κοινωνια να εισαι 40 και να διαβαζεις Πρωταθλητη παρα να εισαι 40 και να διαβαζεις Μικυ Μαους.

 

Το καλο ειναι οτι την τελευταια δεκαετια εχει επεκταθει η nerd (εκτος ή εντος εισαγωγικων) κουλτουρα και στους ''νορμαλ'' και σε αυτο βοηθησαν ταινιες οπως ο Αρχοντας, το Χαρυ Ποττερ ή πετυχημενες μεταφορες υπερηρωικων κομιξ.

 

Μεχρι ενος σημειου ομως, πχ και σημερα πιο ευκολα βγαζεις γκομενα οντας πορωμενος Ολυμπιακος ή πορωμενος με τις μηχανες παρα ως πορωμενος με την Marvel :)

 

Πρεπει να ξερεις που θα μοιραστεις την αγαπη σου για τα κομιξ ή οποιοδηποτε αλλο μη δημοφιλες χομπι. Οχι οτι ντρεπομαι ή τιποτα τετοιο, αλλα δε νιωθω την αναγκη να υπερασπιστω τις επιλογες μου στον καθενα, ειδικα αν δεν ενοχλουν κανενα.

 

Ποσο μαλλον οταν εχω και γω ραμματα για τη γουνα τους και για τις δικες τους ηλιθιες συνηθειες και η κουβεντα μπορει να καταληξει σε καυγα αν μου πουν καμια εξυπναδα :angel:;)

Επεξεργασία από Συλλεκτης
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2402
  • Reputation:   25517
  • Achievement Points:  2440
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5454 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Well said! :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3120
  • Reputation:   23696
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2961 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Όπως διάβασα και από τον zade στην προηγούμενη σελίδα, ειλικρινά απορώ για το απολογητικό και αιτιολογικό του ύφους τόσο των περισσοτέρων όσο και της αρχικής τοποθέτησης. 

 

Είμαι κοινωνικότατος (η γυναίκα μου διαμαρτύρεται για την ποσότητα των επαφών μου και το ρυθμό που αυτές αυξάνονται) οικογενειάρχης (σιχαίνομαι τη λέξη αλλά δείχνω το κοινωνικό κλισέ) άνετος επαγγελματικά, σπουδαγμένος, δε χρωστάω σε κανέναν, συνδικαλίζομαι, ζω την απολύτως φυσιολογική μικροαστική ζωή της ηλικίας μου. Διαβάζω και συλλέγω κόμικς, παίζω φανατικά επιτραπέζια (το πρώτο οικείο πράγμα που είδα στο greekcomics είναι το νικ Sneaker), pc-games, έχω συλλογή από κέρματα και χαρτονομίσματα, παλιότερα μοντέλα αυτοκινήτων, παρακολουθώ αθλητικά-ραλυ-F1 και πηγαίνω γήπεδο ακόμα και εκτός έδρας πολλές φορές, ταξιδεύω όπου με βγάλει το αμάξι μου εντός και εκτός Ελλάδας, διαβάζω πάρα πολλές ώρες πράγματα που οι φιλόλογοι αποκαλούν παραλογοτεχνία (fantasy, sci-fi, αστυνομικά). Και όλα αυτά στον ελεύθερο χρόνο του εργαζόμενου με τον ένα μισθό που έχω (τα περισσότερα από αυτά έχουν απίστευτα φθηνούς έως και τζάμπα τρόπους να τα απολαύσεις).

 

Το συμπέρασμα ξέρετε ποιο είναι; Αυτούς που λυπάμαι είναι αυτοί που λένε ατάκες του στυλ "αν κερδίσω το τζόκερ θα συνεχίσω να εργάζομαι", "χάσιμο χρόνου" και άλλα τέτοια θλιβερά. Γιατί αυτό που κρατάει τους ανθρώπους ζωντανούς είναι τα ενδιαφέροντά τους. Προβληματισμό και απολογία θα περίμενα από ανθρώπους 40, 50, 60 που δεν πάνε ένα σινεμά, δεν ακούνε ένα δίσκο, δε διαβάζουν ένα βιβλίο, δεν παίζουν ένα παιχνίδι, δεν παθιάζονται με κάτι. Που περιμένουν να έρθει η εργασία τους για να νοιώθουν πλήρεις και το ακόμα θλιβερότερο είναι αυτή η εργασία να είναι μισθωτή. Εγώ θα ήθελα να έχει η μέρα μου 50 ώρες, μόνο για να κάνω ότι θέλω, να δω τους φίλους μου, να ασχοληθώ για τα ενδιαφέροντά μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

post-31587-0-17039500-1479077569_thumb.jpg

Το θεμα της ''ωριμοτητας'' εχει να κανει καθαρα με το τι αποδεχεται η κοινωνια ως ''ωριμο''.

 

Για μενα πχ η φανατικη ενασχοληση με τα οπαδικα απο μια ηλικια και μετα ειναι πολυ ανωριμο. Να διαβαζεις σαβουροφυλλαδες που πληρωνονται απο τις ομαδες, να τσακωνεσαι για τους αγωνες, να παιζεις ξυλο... Ή να κλεινεσαι μεσα στο σπιτι για να δεις τον αγωνα γραφοντας φιλους, γκομενες κλπ.

 

Απλως ειναι πιο αποδεκτο απο την ελληνικη κοινωνια να εισαι 40 και να διαβαζεις Πρωταθλητη παρα να εισαι 40 και να διαβαζεις Μικυ Μαους.

 

Το καλο ειναι οτι την τελευταια δεκαετια εχει επεκταθει η nerd (εκτος ή εντος εισαγωγικων) κουλτουρα και στους ''νορμαλ'' και σε αυτο βοηθησαν ταινιες οπως ο Αρχοντας, το Χαρυ Ποττερ ή πετυχημενες μεταφορες υπερηρωικων κομιξ.

 

Μεχρι ενος σημειου ομως, πχ και σημερα πιο ευκολα βγαζεις γκομενα οντας πορωμενος Ολυμπιακος ή πορωμενος με τις μηχανες παρα ως πορωμενος με την Marvel :)

 

Πρεπει να ξερεις που θα μοιραστεις την αγαπη σου για τα κομιξ ή οποιοδηποτε αλλο μη δημοφιλες χομπι. Οχι οτι ντρεπομαι ή τιποτα τετοιο, αλλα δε νιωθω την αναγκη να υπερασπιστω τις επιλογες μου στον καθενα, ειδικα αν δεν ενοχλουν κανενα.

 

Ποσο μαλλον οταν εχω και γω ραμματα για τη γουνα τους και για τις δικες τους ηλιθιες συνηθειες και η κουβεντα μπορει να καταληξει σε καυγα αν μου πουν καμια εξυπναδα :angel:;)

Αγαπητέ μου κύριε καλησπέρα σας και συμφωνώ απόλυτα μαζί σας  Αν κάποιοι με ρωτούσαν τι συμβαίνει με εμένα και διαβάζω τα κόμικς στην ηλικία μου θα  έθετα την απορία σε αυτούς τι νορμάλ βρίσκεις στο να διαβάζεις τον πρωταθλητή;Το να τσακώνεσαι για έναν που παίρνει εκατομμύρια ενώ εσύ πεινάς;Η αν με ρωτούσαν κάποιες θα τους απαντούσα εντάξει είδα το sex and the city εκατό φορές με την σπαστική ως μύγα Μπράντζο -απλώς είναι εκνευριστική είναι αγία ενώ οι φίλες της είναι αμαρτωλές όπως επίσης δείχνοντας την ιστορία τους-κύριοί μου συγχωρέστε με αλλά αυτά είχε εκείνη η σειρά-όπως επίσης έχω διαβάσει cosmopolitan Σπουδαίες φάσεις που παραπέμπουν στην έννοια του αφοδευτηρίου και των παραγώγων του και συνεπώς δεν θέλω άλλο από αυτό -Από την άλλη τα κόμικς σε ταξιδεύουν ακόμη και ο μικι μάους -δεν σε προβληματίζουν ούτε σε αγχώνουν και αν υπάρχει αυτό οι καλλιτέχνες θέλουν κάτι ουσιαστικό να σου πουν .Επίσης οι υπερήρωές των κόμικς  είναι αιώνες γνωστοί σε πολλές γενιές -οι ήρωες των ποδοσφαιροφυλλάδων ή την Μπράντσο ποιος τους ξέρει και για πόσο χρονικό διάστημα θα είναι γνωστοί; Πιστέψτε με κύριε η ελληνική κοινωνία είναι απο τις πιο βλακώδεις με τρομερές συνέπειες για όσους κάνουν το λάθος να ακούσουν τις επιταγές της. Άλλωστε για αυτόν τον λόγο δημιουργήθηκε η Φιλοσοφία -για να καλύψει την απύθμενη βλακεία  μεγάλης μερίδας Ελλήνων-Όσο για την κυρία και τον κύριο φανατικό του Γαύρου (!!!) εξαρτάται από την κυρία .Λοιπόν πετάξτε και τα ηλίθια πιστεύω της ελληνοκοινωνίας και τις κυρίες που βγαίνουν με ψάρια-στην θάλασσα .Μια πραγματική κυρία που αγαπάει το αγόρι της ή τον σύντροφό της τον αγαπά ακόμη και αν διαβάζουν μικη μάους .Τουλάχιστον ο τελευταίος ενώνει είναι γνωστός ανέκαθεν και από την παιδική μας ηλικία και δεν σε κάνει να βαριέσαι ούτε σε αποκόβει από τους φίλους σου.Σας παραθέτω εικόνες απο την Οδύσσεια του Αμερικανικού καπιταλισμού σε μορφή κόμικ όπου ο Καπιταλσμός ως άλλος Οδυσσέας κατατροπώνει τους μνηστήρες.Σοβαρό κόμικ

post-31587-0-48611000-1479077641_thumb.jpg

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Ο ανώριμος δεν έχει χόμπυ. Εφ' όσον αναγνωρίζουμε οτι κάποιος έχει χόμπυ, σημαίνει οτι έχει ΚΑΙ άλλη απασχόληση και αισθάνεται την ανάγκη να αποφορτιστεί. Ο ανώριμος μπορεί και να διαβάζει κόμικς, δεν είναι ανώριμοι όμως συλλήβδην όσοι διαβάζουν κόμικς.

 

Η γενίκευση μάλλον έχει να κάνει με τις προκαταλήψεις του καθενός, και κάθε κοινότητα δέχεται την ανάλογη επίθεση: "Πότε θα ωριμάσεις να σταματήσεις να παίζεις με αεροπλανάκια".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12428
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  16
  • Reputation:   181
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5113 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Τελικα μονο εγω θεωρω την ανωριμοτητα προσον; :nek:

Οχι, υπάρχουν και άλλοι.

Εγώ πχ. πολύ θα ήθελα να ήμουν για πάντα αλλά είναι δύσκολο πανάθεμάτο.

 

Και ένα τελευταίο "επιστημονικό" χαρακτηρισμό που άκουσα ...

Αυτά, αυτά είναι παραφιλολογία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Η ανωριμότητα είναι προσόν όταν αυτός που την έχει είναι αντιμέτωπος με την βλακεία.Δηλαδή ότι για τους βλάκες είναι ορθό τότε ο ανώριμος για αυτούς είναι ο λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μπορώ να πω με απόλυτη σιγουριά ότι ανήκω στην ομάδα των ανώριμων που έχουν σαν χόμπυ την ανάγνωση και συλλογή κόμικς...!

Τουλάχιστον έτσι μου έχουν πει κατα καιρους πολλοί άνθρωποι,από απλούς γνωστούς μέχρι πολύ κοντινούς συγγενείς...!

 

Δεν μπορώ να πω ότι δεν είχα φίλους όταν ήμουν μικρός,αλλά μπορώ να πω με σιγουριά ότι ένας από τους καλύτερους μου φίλους ήταν τα κόμικς...!

Δεν με απογοήτευε ποτέ,ήταν πάντα εκεί και στην χαρά και στην λύπη και πάντα μου έφερνε ένα χαμόγελο στα χείλη...!Τι άλλο να ζητήσει κανείς...?

Με τα κόμικς έμαθα (όπως κι άλλοι εδώ) την τέχνη της ανάγνωσης,την ορθογραφία και τώρα που είμαι άνεργος μετά από 14 χρόνια δουλειάς με έχουν βοηθήσει αφάνταστα στο να μην με πάρει (πολύ) από κάτω και να ξεχνιέμαι κάπως από αυτό που βιώνω...!

 

Από την άλλη μεριά το καλό με τους γονείς μου είναι ότι πάντα έδειχναν σεβασμό για το χόμπυ μου,ποτέ δεν με μάλωσαν (βέβαια δεν έδινα δικαίωμα...όταν ήταν η ώρα να κάνω τα μαθήματά μου ήμουν τυπικός) και ποτέ δεν μου πέταξαν κόμικς...!Δεν μπορώ να πω όμως ότι δεν τα έλεγαν "καραγκιοζάκια" και δεν με προέτρεπαν να μεγαλώσω...!

 

Πάρα πολύ ωραίο το θέμα που άνοιξε ο Θοδωρής...!

Είναι μία πολύ καλή ψυχοθεραπεία...!Πραγματικά ανακουφίζεσαι όταν νομίζεις τόσα χρόνια ότι είσαι λάθος (μιας και στο λένε τόσοι άνθρωποι που είναι μεγαλύτεροί σου κι άρα έχουν εμπειρία) και τελικά διαπιστώνεις,όχι ότι είσαι σωστός,αλλά ότι υπάρχουν κι άλλα "λάθος" άτομα που μοιράζεσαι το ίδιο πάθος...!

Πραγματικά έτσι είναι όπως τα λέτε ο κύριος Θοδωρής έθιξε  ενα θέμα ταμπού .

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ο ανώριμος δεν έχει χόμπυ. Εφ' όσον αναγνωρίζουμε οτι κάποιος έχει χόμπυ, σημαίνει οτι έχει ΚΑΙ άλλη απασχόληση και αισθάνεται την ανάγκη να αποφορτιστεί. Ο ανώριμος μπορεί και να διαβάζει κόμικς, δεν είναι ανώριμοι όμως συλλήβδην όσοι διαβάζουν κόμικς.

 

Η γενίκευση μάλλον έχει να κάνει με τις προκαταλήψεις του καθενός, και κάθε κοινότητα δέχεται την ανάλογη επίθεση: "Πότε θα ωριμάσεις να σταματήσεις να παίζεις με αεροπλανάκια".

Σωστά γιατί ο πραγματικά ανώριμος καταλαβαίνει τι διαβάζει;;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αγαπητοί φίλοι μου καλησπέρα σας και πάλι .Αυτήν την φορά θα είμαι πιο αιχμηρή και ολίγον τι σόκιν χωρίς όμως να είμαι χυδαία. Όσον αφορά την προκατάληψη για την ανάγνωση κόμικ και ιδιαίτερα εδώ στην Ελλάδα έχει μετατρέψει ένα αθώο όχι μονάχα χόμπι.Αλλά τον πιο εναλλακτικό και ευχάριστο τρόπο διαβάσματος σε ένα άκρως θανάσιμο ταμπού ίδιο με εκείνο της σεξουαλικής αυτοικανοποιήσεως (σας ζητώ συγγνώμη αλλά αυτό με παραπέμπει εκεί)Και γιατί αναφέρω αυτό και τι σχέση έχει με τα κόμικ; Θα σας εξηγήσω: Εδώ η κατάσταση έχει ως εξής χάνει η μάνα το παιδί και η σκύλα τα κουτάβια , αλλά κρίνουμε ανθρώπους που απολαμβάνουν  αυτήν την Τέχνη  - προκαλώντας τους  παράλληλα τρόμο και φόβο.Να ανοίξουμε το ίντερνετ να δούμε τι γίνεται περί των πάντων;   Συν των άλλων η βλακεία εδώ έχει γίνει νόρμα .Να αναφέρουμε με πραγματική σοβαρότητα και ψυχραιμία ποιες είναι οι σχολές σκέψης κουλτούρας άποψης ήθους και μόρφωσης εκείνων που μας κατηγορούν:

 

1)Όλα σχεδόν τα  περιοδικά και φυλλάδες -Greek thinking and Life style αναφέρονται στην τάδε τηλεπερσόνα στον τάδε ποδοσφαιριστή στην ζωή του πολιτικού με κλεμμένα λεφτά -δεναναφερόμαστεε στο θάψιμο μπροστά στο οποίο τα γραφεία τελετών αποκτούν σύμπλεγμα κατωτερότητας Και κάτι άλλο αν το προσέξατε ο αριθμός των κουτσομπολάδικων περιοδικών είναι δυσανάλογος με εκείνον που αναφέρονται με σοβαρότητα σε σοβαρά θέματα και ο νοών νοείτω..

.

2)Οι Ελληνες σεναριογράφοι των ελληνικών σειρών όπου  θέτουν τα πάθη του τάδε ήρωα ελληνικής σειράς ως το κύριο ζητούμενο απασχόλησης και προβληματισμού του Ελληνα περιμένοντας από τον τελευταίο να κάτσει να τις δεί Και όμως υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που τις βλέπουν και όντως προβληματίζονται -τους απασχολεί το πρόβλημα του ήρωα σε τέτοιο βαθμό που δεν κοιτούν τα δικά τους χάλια.Επίσης οι σειρές    διαδραματίζονται ακόμη σε βίλες λες και ο Έλληνας του 2016 με εμφια φόρους ανεργία και φτώχεια μένει σε τέτοια μέγαρα ,οι φίλες ή οι φίλοι του είναι ωραίοι και μοιραίοι ομηρικών διαστάσεων και άπαξ ο ήρωας τα χαλάσει με την φιλενάδα του( η οποία παρεπιμπτόντως είναι όμορφη και κακιά -επειδή τον εγκαταλείπει )φεύγει τρέχοντας από το Μέγαρο στο αυτοκίνητο το οποίο να είναι μάρκας τουλάχιστον Καγιέν .Έπειτα αφού ο τσαντισμένος κύριος με ύφος που σκοτώνει  μπεί  στο αμάξι του κλείνει με δύναμη την πόρτα  δείχνοντας με αυτό τον τρόπο το εσωτερικό -τραγικό του δράμα) Που βρίσκεστε κύριε Θερσίτη  για να τους βάλετε όλους αυτούς στην θέση τους ;;;;ο Θερσίτης για όσους δεν γνωρίζουν ήταν ένας πραγματικός αντιήρωας στην Ιλιάδα ο οποίος συνήθιζε να λέει αλήθειες διαμέσω του καυστικού του χιούμορ. Κατάφερνε να βγάζει τις μάσκες και να ρεζιλεύει αυτό που κρυβόταν πίσω από αυτές με άκρως καυστικά απολαυστικό τρόπο που έφερνε γέλιο πολύ γέλιο στο στράτευμα των Αχαιών.Κύριοι στόχοι του και δη θύματά του ήταν ο Αχιλλέας-η κρεατομηχανή του πολέμου και ο Οδυσσέας λόγω του σκοτεινού αλλά πανέξυπνου και πολυμήχανου νου του ο οποίος  τους είχε μπλέξει όλους. Όπως ήταν αναμενόμενο αυτοί οι δύο μισούσαν τον απλό αυτόν ανθρωπάκο μέχρι που μια μέρα ο Οδυσσέας τον έσπασε στο ξύλο .....Α ξέχασα να σας πω οτι μέσω της παγκόσμιας οικονομικής κρίσεως μεγάλοι τηλεοπτικοί κολοσσοί αποφάσισαν να επαναφέρουν την σειρά των 80 Δυναστεία -εδώ την αναμένουμε με προσμονή...

 

3) Η σοβαροφάνεια των Μέσων και των οπαδών τους Μεγαλύτερη τηλεθέαση είχε ο  τελικός του Βig Brother μεταξύ Τσάκα  και Πρόδρομου απο εκείνη του Ζαππείου απο όπου    ο Σημίτης μας έβαζε στο Ευρώ

 

4) Το ελληνικό Σχολείο στο οποίο κάτι πάει να γίνει αλλά .....Ε δω τα πράγματα είναι τραγικά.Μετέτρεψαν  το διάβασμα  σε αγγαρεία έκαναν τα παιδιά να μισούν το διάβασμα -Συν των άλλων η ποιότητα της γνώσης κάθε άλλο έχει  σχέση με την πραγματικότητα .(γνώσεις που δεν θα σε οδηγήσουν πουθενά )και ύστερα μιλούμε για τα κόμιξ.Δεν ήταν τυχαίο η επανεμφάνιση των Κλασσικών Εικονογραφημένων)

Συμπερασματικά

 -Τα κόμικ είναι ο καλύτερος τρόπος να γνωρίσουν μικροί και μεγάλοι τα αθάνατα έργα της Λογοτεχνίας και να τα αγαπήσουν.Το ίδιο συνέβη και με τις Θετικές Επιστήμες-Είχα κόμικ για τον Αινσταιιν και την Μαρί Κιουρί και αγάπησα την Χημεία .Υπάρχουν χώρες όπου οι Θετικές Επιστήμες διδάσκονται και σε μορφή κόμικ .Εδώ; Εδώ αν ρωτήσετε κάποιον από αυτούς τι κατάλαβε από αυτό που διάβασε (υπάρχει τάση να διαβάζουμε συγγράμματα ιδιάζουσας βαρύτητας για να είμαστεσοβαροι δεν ξέρουν να σας πουν και αν σας πουν κάτι θα είναι κουλτούρα με βαρύνουσα ποσότητα σαχλαμάρας ) αλλά ,,,,Και όλη αυτή η ιστορία περί ανωριμότητας επειδή διαβάζουμε κόμικς  μου θυμίζει ποίημα του Καβάφη για κάποιον που έδειχνε σπουδαίος χρησιμοποιούσε εκλεπτυσμένο λεξιλόγιο διάβαζε Κλασσικούς για να έχει άποψη και ταυτόχρονα φοβόταν  πάλευε πολύ ---για  να μην τον καταλάβουν οι Αλεξανδρινοί οι οποίοι μπορούν να γίνουν απαίσιοι.....Μα ένα τίποτε ήταν ένας ανθρωπάκος ....συνέχιζε ο μεγάλος ποιητής που τον οποίο τον λοιδορήσαμε και τον ξεφτιλίσαμε ......Δέχομαι παρατηρήσεις και σχόλια .Σας ευχαριστώ

 

Α θα αναφέρω και κάτι άλλο - Θυμάμαι τον Γαρδέλλη τον γνωστό ηθοποιό της Δεκαετίας του 80 ο οποίος δεν ήθελε να θυμάται εκείνη την εποχή διότι εκεί μας έφτασαν οι σαχλοκουλτούρες και οι παράλογες νόρμες .Να μου θυμίσετε για να μην το ξεχάσω-Να γράψω για τον Θερσίτη να γίνει κόμιξ  και για τις ταινίες του 80 που αγαπήσαμε 

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12428
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  16
  • Reputation:   181
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5113 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Θα πιάσω το θέμα και από άλλη πλευρά με αφορμή το παραπάνω Post (ΤασίαΚούτ).

Η ανωριμότητα με τα κόμιξ θεωρώ ότι είναι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τα παρακάτω.

 

- Εζησα μια εποχή όπου αν δεν έπαιζες μπάλα ή αν δεν σου άρεσε το ποδόσφαιρο ήσουν "αδελφή".

- Από παιχνίδια λίγο μεγαλύτερος, ήταν το τάβλι. Αν σου άρεσε κάτι άλλο ήταν αδελφίστικο. Πχ. στο εξωτερικό

που παίζουν γέροι με κάτι μπάλες είναι όλοι αδελφές.

- Κάποτε σε ένα παραλιακό χωριό περίπου 17 ετών τόλμησα να παίξω με την άμμο και να

φτιάξω πύργους. Δεν άντεξε κάποια στην ηλικία μου και με ρώτησε από περιέργεια πως και κάθομαι

και παίζω σαν μεγάλος που είμαι.

-Σε αυτό το πνεύμα προφανώς αν διάβαζες "μικυμαου" στο Γυμνάσιο άρχιζε ό κίνδυνος. Οπότε και οι μαμάδες

με την πρώτη ευκαιρία τα πέταγαν. Πχ. όταν έλειπες σαν φοιτητής σε άλλη πόλη ή στο στρατό κλπ.

 

Ευτυχώς τουλάχιστον οι δικοί μου για κάποιο λόγο κράταγαν τα παλιά σαν ανάμνηση.

Οπότε μου έμειναν αρκετά βιβλία του δημοτικού (πχ. Πατριδογνωσία , Θρησκευτικά, Αναγνωστικά κλπ)

και μαζί μ΄ αυτά και κόμιξ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  92
  • Reputation:   485
  • Achievement Points:  92
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πρέπει να αποδεχτούμε ότι υπάρχουν πολλά είδη ενασχόλησης που μπορούν να θεωρηθούν '' ανωριμα'' από τον πολύ κόσμο.Από εκαι πέρα δεν έχει νόημα να πείσουμε τον καθένα.Αλλά για το κάθε ένα από αυτά μπορούμε να μιλήσουμε με άτομα που έχουν αντίστοιχα ενδιαφέροντα. Εγώ ας πούμε συνδυάσω διαφορετικά ' ανωριμα' πράγματα και δεν καθομαι να εξηγω.Υπαρχει βέβαια και η πιθανότητα ας πούμε ο γιος μου να προτιμάει κάτι online από το να ξεφυλλίζει κάποιο κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  92
  • Reputation:   485
  • Achievement Points:  92
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ενδιαφέρον θα είχε πιστευω κάποιο νήμα για τα χόμπυ που είχε ή έχει ο καθένας μας.''Ανωριμα.'' και μη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28692
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4802 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Λολ, click,το καλοκαίρι που μας πέρασε έκανα λακούβες και έφτιαχνα πυργακια με τάφρο κιόλας :lol: αλλά αμέσως να το κοροϊδέψουν.Αντι να σεβαστούν οτι εσκαβα με τα γυμνά μου χερια (ξέχασα τα κουβαδακια σπιτι),κοροιδευαν!τσκ τσκ τσκ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1948
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ανώριμος είναι αυτός που ψάχνεται να κατηγορήσει τους άλλους ως ανώριμους, για να νιώθει ο ίδιος ώριμος.

Ανώριμος χαρακτηρίζεται συχνά αυτός που δεν είναι έτσι όπως τον προσδοκάνε οι άλλοι, προκειμένου να τον πείσουν να γίνει αυτό που θέλουν.

 

Δεν υπάρχει απόλυτο κριτήριο ωριμότητας ή ανωριμότητας.Κάνουμε αυτό που θέλουμε και δε θα αποληγηθούμε.

Η αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα τουλάχιστον υπήρχε/υπάρχει ένα ταμπου για τα κόμιξ , όπως και για το τι πρέπει να κάνει η κάθε ηλικία. Γιατί ο Ιούλιος Βερν χαρακτηρίζεται παιδικό βιβλίο; Κάτι τέτοιο είναι υποτιμητικό για το συγγραφέα, δεν είναι τα βιβλία του μόνο για παιδάκια.

 

Οι ταινείες υπερηρώων πάντως που βγήκαν  στους κινηματογράφους τα τελευταια 15 χρόνια,  βοήθησαν να καταρριφθεί αρκετα ο μύθος  περί ανωριμότητας όσων διαβάζουν κόμιξ στην Ελλάδα.

Επίσης οι προσφορές των  σοβαρών εφημερίδων με ντίσνευ, μπλεκ κλπ έφερε τα κόμιξ κοντά στον σοβαρό κόσμο κι  ένα ακόμα βήμα μακρυά από το στιγματισμό της ανωριμότητας.

 

Κι εγώ είχα σταματήσει να αγοράζω Μπλεκ στα 17 μου επειδή το θεωρούσα κάπως περίεργο να τον αγοράζω σ αυτή την ηλικία. Πλέον δε μου καίγεται καρφί.

 

υ.γ   η προσπάθεια μας να αναδείξουμε την αναντιστοιχία ωριμότας και κόμιξ ας μη μας παρασύρει να συνδέσουμε την ανωριμότητα μ άλλα χόμπυ(ομάδες, games κλπ)

 

Η ανωριμότητα είναι θέμα συμπεριφοράς, επιλογών και τρόπου ζωής. Δεν είναι τι κάνουμε, αλλά πως το κάνουμε και γιατί το κάνουμε.

 

Αν κάποιος αγοράσει μηχανή επειδή το θέλει καλά κάνει. Αν κάποιος αγοράσει μηχανή για φιγούρα είναι ανωριμότητα.

Αν κάποιος θέλει να παντρευτεί, καλά κάνει. Αν το κάνει για λάθος λόγους...τότε μάλλον ανώριμος είναι.

Επεξεργασία από averel
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Αν ψήφιζαν Υπερηρωικοί, Ντισνευκοί και Otaku, ο καθένας για την ωριμότητα των άλλων δύο, τι πιστεύετε οτι θα έβγαινε σαν συμπέρασμα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12428
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  16
  • Reputation:   181
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5113 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

@averel

υ.γ   η προσπάθεια μας να αναδείξουμε την αναντιστοιχία ωριμότας και κόμιξ ας μη μας παρασύρει να συνδέσουμε την ανωριμότητα μ άλλα χόμπυ(ομάδες, games κλπ)

 

Να διευκρινίσω ότι αυτά που έγραψα δεν έχουν σχέση με σύγκριση χόμπυ αλλά ,

με τον τρόπο αντιμετώπισης , που είναι τελικά ίδιος.

Δυστυχώς, δώσαμε τα φώτα μας στον Δυτικό πολιτισμό και μας έμειναν τα κεράκια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Θα πιάσω το θέμα και από άλλη πλευρά με αφορμή το παραπάνω Post (ΤασίαΚούτ).

Η ανωριμότητα με τα κόμιξ θεωρώ ότι είναι ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τα παρακάτω.

 

- Εζησα μια εποχή όπου αν δεν έπαιζες μπάλα ή αν δεν σου άρεσε το ποδόσφαιρο ήσουν "αδελφή".

- Από παιχνίδια λίγο μεγαλύτερος, ήταν το τάβλι. Αν σου άρεσε κάτι άλλο ήταν αδελφίστικο. Πχ. στο εξωτερικό

που παίζουν γέροι με κάτι μπάλες είναι όλοι αδελφές.

- Κάποτε σε ένα παραλιακό χωριό περίπου 17 ετών τόλμησα να παίξω με την άμμο και να

φτιάξω πύργους. Δεν άντεξε κάποια στην ηλικία μου και με ρώτησε από περιέργεια πως και κάθομαι

και παίζω σαν μεγάλος που είμαι.

-Σε αυτό το πνεύμα προφανώς αν διάβαζες "μικυμαου" στο Γυμνάσιο άρχιζε ό κίνδυνος. Οπότε και οι μαμάδες

με την πρώτη ευκαιρία τα πέταγαν. Πχ. όταν έλειπες σαν φοιτητής σε άλλη πόλη ή στο στρατό κλπ.

 

Ευτυχώς τουλάχιστον οι δικοί μου για κάποιο λόγο κράταγαν τα παλιά σαν ανάμνηση.

Οπότε μου έμειναν αρκετά βιβλία του δημοτικού (πχ. Πατριδογνωσία , Θρησκευτικά, Αναγνωστικά κλπ)

και μαζί μ΄ αυτά και κόμιξ. :)

Και εγώ θυμάμαι ότι αν δεν μπορούσες να παίξεις μπάσκετ (καλαθοσφαίριση) ή αν δεν ήθελες να παίξεις μπάσκετ τότε είχες πρόβλημα ήσουν αδιάφορος ή κάτι σοβαρό υπήρχε με εσένα πχ ψυχολογικά προβλήματα ή η φράση προβληματικό παιδί  μάλιστα τοτε ήταν η μόδα και βεβαίως το σχολείο και η κοινωνία ως πατρώες γαίες  πηθικιών και πιθηγκουινιών τα υιοθετούσαν..Μάλιστα εγώ κύριοι σύμφωνα μ ε τους φωστήρες της τότε εποχής μου  είχα πρόβλημα είμαι κοντή κοντά στο 1,61 ύψος και συν των άλλων δεν μου άρεσε το συγκεκριμένο άθλημα όπως και να είχε.Για να το αποφύγω δεν πήγαινα στην ώρα της γυμναστικής όπου έπρεπε να παίζουμε μπάσκετ ...Ήταν τότε που η χώρα μας θέριζε το ένα κύπελλο μετά το άλλο στα διεθνή τουρνουά και βεβαίως υπήρχε η αντίληψη τύπου Σοβιέτ ή Λαϊκής Δημοκρατίας της μπανάνας τα γυμνάσια και τα λύκεια της χώρας να γίνουν φυτώρια για μελλοντικούς Γκάλιδες και Γιαννάκιδες .Τουλάχιστον είχα κάποια κόμιξ με Μίκι Μάους τα οποία με ξεκούραζαν πιο σοβαρά τα θεωρούσα για μένα παρά το απαίσιο μάθημα της γυμναστικής Ακόμη και σήμερα την συχαίνομαι Αθάνατο Ελληνικό σχολείο και αθάνατη ελληνική κοινωνία 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

  Παιδιά .έχουμε όλοι μας δίκαιο

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32795
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3107 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αν τα κομιξ ειναι το χομπυ του ανωριμου - κατα το πως λενε - δηλαδη

αυτοι που εχουν χομπυ να ασχολουνται με τους ανωριμους τι ειναι? :thinking:

 

Κυριοι,καντε μας την χαρη σας παρακαλω και ασχοληθειτε

με την παρτη σας και την καμπουρα σας - για να μην πω με τιποτα αλλο -  και αφηστε μας στην ησυχια μας!!! :out:

 

 

Και στην τελικη,τι σας νοιαζει εσας αν εμεις Η' ο καθενας,ασχολειται με κατι που δεν εγκρινεται Η' δεν ταιριαζει στη νοοτροπια σας?

 

Ο καθενας ειναι ελευθερος να ασχολειται με οποιο χομπυ θελει!

Και απο την στιγμη που δεν ενοχλουμε κανενα και μας ευχαριστει αυτο που κανουμε,

δεν εχετε κανενα δικαιωμα να μας κρινετε για το τι κανουμε και γιατι το κανουμε!!! :minigun:

 

Γι'αυτο......αντε μου στον γερο :devil:  και μην ασχολειστε με το τι κανουμε!!!! :reap:

 

 

 

Και στο κατω-κατω της γραφης......γουσταρουμε να ειμαστε nerd!!!!! :gif_comics:

 

 

 

Ουφ....τα ειπα και ξελαφρωσα!!!! :cheers5:

Επεξεργασία από Retroplaymo
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2884 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αν ψήφιζαν Υπερηρωικοί, Ντισνευκοί και Otaku, ο καθένας για την ωριμότητα των άλλων δύο, τι πιστεύετε οτι θα έβγαινε σαν συμπέρασμα?

Εξαρτάται από ποια ομάδα θα το έβλεπε κανείς προκειμένου να ψηφίσει Για παράδειγμα αν ήμουν υπερωική θα θεωρούσα οτι οι δήθεν ήρωες και περσωνες που πολλοί ΄τις θεωρούν σπουδαίες δεν είναι τίποτε και  συν των άλλων όλοι θα ήθελαν να είναι υπερήρωες

Αν ήμουν Ντισνεική θα έλεγα ότι λατρεύω τον Σκρουτζ μακ ντακ έχει προσωπικότητα και είναι πολύ πιο έξυπνος και λογικός από εσένα που πας και ψηφίζεις μια σειρά από σκουπίδια- Συν των άλλων και τα πιστεύεις ακόμα.... Μάλιστα 

Αν ήμουν Οτάκου θα έλεγα σε κάποιους ότι αυτοί είναι πολύ χειρότεροι από ότι νομίζουν οι ίδιοι για τον εαυτό τους .Πολλοί απο δαύτους απατούν τους τις συντρόφους τους τους τις πικραίνουν δεν έχουν επικοινωνία δεν σέβονται και να μην σας αναφέρω το μέγεθος της υποκρισίας τους -Κάποια σπίτια με φωτάκια θα σας αναφέρουν το τι γίνεται ή στο ίντερνετ να μπείτε να διαπιστώσετε . Εγώ σαν οτάκου θα λάτρευα τον χαρακτήρα εκείνο δεν θα με πείραζε δεν θα πικραινόμουν και βεβαίως όπως κάποιοι ζουν τις φαντασιώσεις εις βάρος άλλων εγώ σαν οτακου δεν πειράζω κανέναν και τίποτε και τέλος αυτοί που διαβάζουν ρομάντζα πειράζουν κανέναν; κοίταξες εσύ φίλε ή φίλη μου τα δικά σου θέματα πριν ανοίξεις το ρημάδι και πετάς κατηγορίες από δω και εκεί λέγοντας την γνώμη σου η οποία και αν την αναλύσεις νόημα δεν βγάζει  . Όποτε και οι τρεις ομάδες θα ψήφιζαν ότι υπάρχει τεράστια ανωριμότητα ανοησία και βεβαίως μεγάλη υποκρισία  απο μια μεγάλη μερίδα κόσμου.

Επεξεργασία από ΤασίαΚούτ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.