Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είναι Τα κόμικς το χόμπυ του ανώριμου;


x for xepeta

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29286
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1057
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Η περιπτωση των ηλικιωμενων συγγενων που σε βλεπουν να διαβαζεις κομικς και σου λενε αμεσα ή εμμεσα: Παρε να διαβασεις κανενα βιβλιο φυσικης, μαθηματικων, τι σου προσφερουν τα κομικς, οι καλοι μαθητες ασχολουνται με αυτα;

Τοτε νευριαζεις, σκεφτεσαι WTF?! και παιρνεις να τους εξηγεις οτι τα κομικς ειναι ολοκληρη τεχνη και σου προσφερουν οσα κι ενα καλο βιβλιο κλπ κλπ... :pesta: (χαμενη υποθεση, αλλα βγαζεις τα αποθυμενα) :P:

 

 

Εμ, ναι... βιβλίο μαθηματικών και φυσικής αν δεν το θες εσύ, δεν το διαβάζεις. Δεν είναι

εύκολο στην ανάγνωση, αφού πρέπει να δώσεις μεγάλη προσοχή, για να το καταλάβεις,

όπως επίσης ακόμα και αν αναφέρονται ως <<εκλα'ι'κευμένη >> επιστήμη αν δεν έχεις

γνώσεις στο θέμα δεν θα γίνεται καταννοητό.

 

Γενικώς αυτά τα βιβλία δεν απευθήνονται στον μέσο αναγνώστη, αλλά σε αυτόν έχει ήδη

τις βασικές γνώσεις σε μία επιστήμη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  29286
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1057
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Χωρίς να θέλω να βγω off-topic,καταλαβαίνετε ότι κάνετε αυτό ακριβώς που πιο πάνω κατηγορούμε; :P

Μιλάω για τα αυτοκίνητα,αυτά ακριβώς που είπες φίλε splash ισχύουν και για τα κόμικς :)

Το αντίθετο, δεν κατηγορώ τα αυτοκίνητα, απλώς λέω πως δεν είναι τόσο δημοφηλοί

όσο παλιά. Το παραπάνω post ήταν απάντηση σε ερώτηση, και αυτό που γράφω για

το άρθρο το είχα διαβάσει νομίζω στο EVO που είναι περιοδικό καθαρά για αυτοκίνητα.

Έτσι και αλλιώς και εγώ είχα σαν χόμπι να ασχολούμε με τα αυτοκίνητα. :blob3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Transformers > αυτοκίνητα

 

:giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Μάλλον εννοεί, γιατί κοιτάς και ασχολείσαι με κάτι που δεν θα αποκτήσεις ποτέ

και θα είσαι τυχερός αν το δεις μία φορά από 5 μέτρα απόσταση σε έκθεση.

Όμως πλέον οι εκθέσεις στην Ελλάδα δεν φέρνουν τίποτα καλό και γενικά

τα αυτοκίνητα δεν είναι όσο δημοφιλοί όσο παλιά. Ακόμα και στα αυτοκινητοπε-

ριοδικά είχαν γράψει άρθρο σχετικά με την αδιαφορία των νέων για τα αυτοκίνητα.

και ' γω μαζί με τον αδερφό μου έχω παεί και σε κάποιες εκθέσεις και καμιά φορά απλά μου αρέσει να τα χαζεύω , σας είπα υπάρχουν περίεργα χόμπυ carspoting λέγεται . κανένα χόμπυ δεν σβήνει όσο κάποιοι ασχολούνται ακόμη όπωε εδώ ;)   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26345
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το σημαντικό συμπέρασμα είναι ότι ο Θοδωρής είναι ελεύθερος!!! Κορίτσια εμπροςςςς!

 

Είμαι ανώριμος νια νια ΝΙΑΑΑΑΑ!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Χαζε.. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26345
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Χαζός ΚΑΙ ανώριμος λοιπόν.. Καλώς :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μπορώ να πω με απόλυτη σιγουριά ότι ανήκω στην ομάδα των ανώριμων που έχουν σαν χόμπυ την ανάγνωση και συλλογή κόμικς...!

Τουλάχιστον έτσι μου έχουν πει κατα καιρους πολλοί άνθρωποι,από απλούς γνωστούς μέχρι πολύ κοντινούς συγγενείς...!

 

Δεν μπορώ να πω ότι δεν είχα φίλους όταν ήμουν μικρός,αλλά μπορώ να πω με σιγουριά ότι ένας από τους καλύτερους μου φίλους ήταν τα κόμικς...!

Δεν με απογοήτευε ποτέ,ήταν πάντα εκεί και στην χαρά και στην λύπη και πάντα μου έφερνε ένα χαμόγελο στα χείλη...!Τι άλλο να ζητήσει κανείς...?

Με τα κόμικς έμαθα (όπως κι άλλοι εδώ) την τέχνη της ανάγνωσης,την ορθογραφία και τώρα που είμαι άνεργος μετά από 14 χρόνια δουλειάς με έχουν βοηθήσει αφάνταστα στο να μην με πάρει (πολύ) από κάτω και να ξεχνιέμαι κάπως από αυτό που βιώνω...!

 

Από την άλλη μεριά το καλό με τους γονείς μου είναι ότι πάντα έδειχναν σεβασμό για το χόμπυ μου,ποτέ δεν με μάλωσαν (βέβαια δεν έδινα δικαίωμα...όταν ήταν η ώρα να κάνω τα μαθήματά μου ήμουν τυπικός) και ποτέ δεν μου πέταξαν κόμικς...!Δεν μπορώ να πω όμως ότι δεν τα έλεγαν "καραγκιοζάκια" και δεν με προέτρεπαν να μεγαλώσω...!

 

Πάρα πολύ ωραίο το θέμα που άνοιξε ο Θοδωρής...!

Είναι μία πολύ καλή ψυχοθεραπεία...!Πραγματικά ανακουφίζεσαι όταν νομίζεις τόσα χρόνια ότι είσαι λάθος (μιας και στο λένε τόσοι άνθρωποι που είναι μεγαλύτεροί σου κι άρα έχουν εμπειρία) και τελικά διαπιστώνεις,όχι ότι είσαι σωστός,αλλά ότι υπάρχουν κι άλλα "λάθος" άτομα που μοιράζεσαι το ίδιο πάθος...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διάβασα όλο το θρεντ (ψέμματα  σιγά μην το διάβαζα έχει πολλά γράμματα και λίγες εικόνες) και βασικά έχω την αίσθηση ότι γράφουμε σαν να απολογούμαστε για κάτι. Και δεν μπορώ να το καταλάβω! Δεν έχουμε να απολογηθούμε για τίποτα.

 

Διαβάζουμε κόμικς και είμαστε 15 χρονών-25 χρονών-35 χρονών-45 χρονών-.........-πεθαμένοι . Καλά όχι πεθαμένοι. Θα ήταν περίεργο να διαβάζαμε άμα ήμασταν πεθαμένοι. Τέλος πάντων το νόημα είναι ότι δεν έχουμε τίποτα για να απολογηθούμε.

 

Διαβάζουμε κόμικ. Άλλοι διαβάζουν τη Βίβλο άλλοι Τη Σολωμονική και εμείς κόμικ. So what!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

reading_zombies.pngZombieReading2.jpg

 

Το είχα πει εγώ παλιά να κάναμε κόμικ την Σολομωνική αλλά δεν με άκουσε κανείς. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ίσως είμαι από τους τυχερούς. Κανένας κοντινός φίλος ή συγγενής που γνωρίζει για την κομιξοαγάπη μου δε μου έχει πει περί ανωριμότητας κλπ. Ίσα-ίσα, υπάρχουν μερικά άτομα τα οποία εν μέρει μοιράζονται τον ενθουσιασμό μου, παρότι τα ίδια δεν ασχολούνται ή ασχολούνται ελάχιστα. Ένας θείος μου μάλιστα, όχι ιδιαίτερα νέος, όταν έμαθε ότι ασχολούμαι μου είπε: "Σπουδαία τέχνη φίλε". Ε πώς να μην τον υπεραγαπήσεις μετά;  ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  30250
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  166
  • Reputation:   612
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Eγω μια μέρα στην 6η δημοτικού,είχα φέρει με έναν συμμαθητή μου κα΄ποια από τα κόμικς μας για ανταλαγή και μας βλέπει μια συμμαθήτριά μας  και μας λέει<<ΜΑ,καλά πάτε 6η δημοτικού και ακόμα διαβάζετε κόμικς?>>

:laser:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29286
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1057
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Eγω μια μέρα στην 6η δημοτικού,είχα φέρει με έναν συμμαθητή μου κα΄ποια από τα κόμικς μας για ανταλαγή και μας βλέπει μια συμμαθήτριά μας  και μας λέει<<ΜΑ,καλά πάτε 6η δημοτικού και ακόμα διαβάζετε κόμικς?>>

:laser:

Γιατί εκείνη όταν ήταν στην σωστή ηλικία, με την δικιά της λογική, για να διαβάζει κομικς, ήξερε ανάγνωση;;;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σαν όταν ήμουν τετάρτη δημοτικού και πρότεινα κρυφτοκυνηγητό και με λέει μία "Παιδιά είμαστε"? :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30250
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  166
  • Reputation:   612
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Και επίσης όλη αυτή τη σχολική μ χρονια μου λέγε ο δάσκαλος μ-"Ποτε θα σταματήσεις να διαβαζεις αυτά τα σαχλα παιδικά αναγνώσματα?Πρέπει να οριμασεις!"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ παρεμπιπτόντως είχα καθηγήτρια στην Α' Γυμνασίου που είχε όλη τη συλλογή του ΚΟΜΙΞ! :confuse:

Επεξεργασία από Monkey D. Luffy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εγώ παρεμπιπτόντως είχα καθηγήτρια στην Α' Γυμνασίου που είχε όλη τη συλλογή του ΚΟΜΙΞ! :confuse:

Αν είχε όλα τα Σπάιντερ-Μαν του Καμπανά θα ήταν τρελό ή τα Ζαγκοράκια. Το ΚΟΜΙΞ είναι ευκολάκι και trendy. :antekale:

 

 

:P

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30250
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  166
  • Reputation:   612
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Μου έλεγε κιόλας:"Πρέπει να ξεφύγεις απτα Μίκυ Μάους!Πρέπει επιτέλους να ξεφύγεις από τα όρια της φαντασίας και να διαβασεις κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο!"Εντωμεταξύ,ήμουν καλός στις εκθέσεις,Ο καλύτερος της τάξης.Είχα καλή έκφραση του λόγου.Αυτό όμως που δν ήξερε ο δάσκαλός μου είναι ότι αυτές τις εκφράσεις που χρησιμοποιούσα δεν τις είχα μάθει ούτε από αυτόν ούτε από άλλους δασκάλους!Τις είχα μάθει από τα ΚΟΜΙΚΣ! :pesta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν είχε όλα τα Σπάιντερ-Μαν του Καμπανά θα ήταν τρελό ή τα Ζαγκοράκια. Το ΚΟΜΙΞ είναι ευκολάκι και trendy. :antekale:

 

 

:P

Είπες τίποτα για το ΚΟΜΙΞ?! :ego: Πάντως από μόνο του αυτό είναι εκπληκτικό μιας και οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί τα αντιμετωπίζουν ως "το χόμπυ του ανώρυμου"... :P
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30701
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  342
  • Reputation:   2053
  • Achievement Points:  342
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3351 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Θυμαμαι στο μαιευτηριο οταν ημουν δυο ημερων και διαβαζα μαναρα,ερχεται ξαφνικα ενα νεογνο 4 ημερων και μου λεει "δεν ντρεπεσαι στην ηλικια που εισαι να διαβαζεις τετοια ρε μπεμπη?"Απο τοτε ζω με τον φοβο του χλευασμου και διαβαζω κομικς μονο σε δημοσιες τουαλετες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30250
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  166
  • Reputation:   612
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Θυμαμαι στο μαιευτηριο οταν ημουν δυο ημερων και διαβαζα μαναρα,ερχεται ξαφνικα ενα νεογνο 4 ημερων και μου λεει "δεν ντρεπεσαι στην ηλικια που εισαι να διαβαζεις τετοια ρε μπεμπη?"Απο τοτε ζω με τον φοβο του χλευασμου και διαβαζω κομικς μονο σε δημοσιες τουαλετες...

:lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Μου έλεγε κιόλας:"Πρέπει να ξεφύγεις απτα Μίκυ Μάους!Πρέπει επιτέλους να ξεφύγεις από τα όρια της φαντασίας και να διαβασεις κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο!"Εντωμεταξύ,ήμουν καλός στις εκθέσεις,Ο καλύτερος της τάξης.Είχα καλή έκφραση του λόγου.Αυτό όμως που δν ήξερε ο δάσκαλός μου είναι ότι αυτές τις εκφράσεις που χρησιμοποιούσα δεν τις είχα μάθει ούτε από αυτόν ούτε από άλλους δασκάλους!Τις είχα μάθει από τα ΚΟΜΙΚΣ! :pesta:

Κι εγώ μέσω αυτών έμαθα πολλές λέξεις αλλά και να εκφράζομαι πολύ καλύτερα. Πάντως εμένα κανείς δεν μου έχει πει πράγματα του στυλ "Καλά ρε, διαβάζεις ακόμη κόμικς;"! Το έχουν αποδεχτεί όλοι. Επίσης, μια δασκάλα μου (η καλύτερη έβερ!) από την έκτη διαβάζει κι αυτή κόμικς! Μάλιστα, τον Απρίλιο πήγαμε και στη Λέσχη! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30250
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  166
  • Reputation:   612
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3543 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Κι εγώ μέσω αυτών έμαθα πολλές λέξεις αλλά και να εκφράζομαι πολύ καλύτερα. Πάντως εμένα κανείς δεν μου έχει πει πράγματα του στυλ "Καλά ρε, διαβάζεις ακόμη κόμικς;"! Το έχουν αποδεχτεί όλοι. Επίσης, μια δασκάλα μου (η καλύτερη έβερ!) από την έκτη διαβάζει κι αυτή κόμικς! Μάλιστα, τον Απρίλιο πήγαμε και στη Λέσχη! :)

Τυχερε....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

George, μπορείς κι εσύ πολύ εύκολα να αποδείξεις ότι τα κόμικς είναι μια τέχνη! Αρκεί να τους φλομώσεις πολυλογία και θα σωπάσουν! :P

 

Πέρα από την πλάκα, αν σε ενοχλεί το ότι θεωρούν πως πρέπει να ωριμάσεις, απλά εξήγησέ τους... Αν συνεχίζουν, απλά παράτα τους! Μην τους δίνεις σημασία! Αν τα κόμικς σε ευχαριστούν, τότε δεν υπάρχει λόγος κάποιος να σε κάνει να νιώθεις άσχημα... :)

 

Αν και απ' τι βλέπω, δεν σε απασχολεί ιδιαίτερα τι λένε, αν πιάνω το νόημα αυτών που λες... Οπότε μια χαρά! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Προσωπικά είχα σταματήσει την ανάγνωση (όχι την αγορά και την συλλογή) για τουλάχιστον 15 χρόνια, από το τέλος της εφηβείας μέχρι τα πρώτα -άντα. Ο λόγος είναι πως τότε ήμουν πολύ ανώριμος για να τα εκτιμήσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29286
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1057
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3982 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Είπες τίποτα για το ΚΟΜΙΞ?! :ego: Πάντως από μόνο του αυτό είναι εκπληκτικό μιας και οι υπόλοιποι εκπαιδευτικοί τα αντιμετωπίζουν ως "το χόμπυ του ανώρυμου"... :P

 

Όχι απαραίτητα. Eίχα αναφέρει στο σχολείο ότι διαβάζω κόμικς και δεν υπήρξε αρνητική αντίδραση. Βασικά σε έκθεση στα αγγλικά

λέω στην καθηγήτρια ότι διάβαζα κόμικς στα αγγλικά, από εκεί είχα μάθει ορισμένες λέξεις που είχα χρησιμοποιήσει. Γενικώς αγγλικά

έμαθα από τα κόμικς και τα άνιμε. Επιπλέον υπάρχει και κεφάλαιο- θέμα έκθεσης στο σχολικό μάθημα της Έκθεσης στην Β'Λυκείου.

Φυσικά ο εκπαιδευτικός το προσπερνάει ή το παραδίδει συνοπτικά. Αν και δεν είναι απαραίτητο ότι το θεωρεί παιδαριώδες ή τίποτα τέτοιο,

αλλά έχει και μία ύλη να παραδώση. [το κεφάλαιο των κόμικς είναι εντώς ύλης].

 

Να είμαστε και λίγο δίκαιοι πόσο πιθανό θα ήταν να έβαζε θέμα σε εξετάσεις τα κόμικς, ποιος θα έγγραφε τί ;;;;

 

Για να απαντήσω και σε αυτό που αναφέρουν τα παιδιά, το πως θα αντιδράσουν οι υπόλοιποι στο αν μάθουν πως διαβάζεις κόμικς,

εξαρτάται από την ηλικία τους [των υπολοίπων δηλαδή] και από των χαρακτήρα σου αν έχεις υπερβολικό ενθουσιασμό και το διαφημίζεις

και πολύ, την έβαψες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

"εξαρτάται από την ηλικία τους [των υπολοίπων δηλαδή] και από των χαρακτήρα σου αν έχεις υπερβολικό ενθουσιασμό και το διαφημίζεις

και πολύ, την έβαψες."

 

Αυτο το πράγμα δεν το καταλαβαίνω. Όλο το γυμνάσιο ξέρει πως διαβάζω και φτιάχνω κόμικς και μονο θετικά εχω συναντήσει. Το πολυ πολυ δυο τρεις περίεργες γκριμάτσες. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Η ηλικία του άλλου για ένα θέμα που δε γνωρίζει είναι σημαντικός παράγοντας στην αντήληψή του. Οι μικρότερες ηλικίες μπορούν να γίνουν πιο επιθετικές ανταγωνιστικές, και να βγει στα σχόλιά τους αμέσως, χωρίς καν να υπάρχει λόγος.

 

"Εγώ ωρίμασα, εσύ όχι", με πιο αστείο παράδειγμα τον Καρτμαν του Sauth Park που νομίζει ότι ωρίμασε επειδή του ήρθε περίοδος. Βασικά είχε φάει πολύ πικάντικα και έβγαλε αίμα από τον :relax:  :sorry: Καλά η συνέχεια του επεισοδίου είναι το κάτι άλλο :D

Η φράση "εγώ τα λέω έξω από τα δόντια" συνήθως την ακούς από 17-30 χρονών ανθρώπους (αν και έχω τύχει να το ακούσω και από πολύ μεγαλύτερους, με πολιτικούς να έχουν τα σκήπτρα) που δηλώνει έναν επιθετικό χαρακτήρα με απουσία επιχειρημάτων. Ας πούμε οι μικρότερες ηλικίες είναι πιο δεικτικές στα σχόλιά τους :)

 

Και βέβαια είναι και στην ανθρώπινη φύση να προσπαθούμε να δείξουμε ότι είμαστε καλύτεροι από τους διπλανούς μας. Και αυτό πάει περισσότερο με την ηλικία (κατ' εμέ) που προσπαθούμε να δικαιώσουμε και να εδραιώσουμε την ύπαρξή μας. Ή τουλάχιστον έτσι νομίζουμε. Το παρών σάιτ μου έχει δώσει τέτοια παραδείγματα πολλές φορές. :bookclub:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτο το πράγμα δεν το καταλαβαίνω. Όλο το γυμνάσιο ξέρει πως διαβάζω και φτιάχνω κόμικς και μονο θετικά εχω συναντήσει. Το πολυ πολυ δυο τρεις περίεργες γκριμάτσες. :P

Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά! :lol: Επεξεργασία από Monkey D. Luffy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά! :lol:

Κοιτά, ίσως το οτι δεν υπάρχουν σχόλια του τύπου "ωρίμασε ντε!" οφείλεται στο οτι γενικά ειμαι ενα συγκρατημένο άτομο το οποίο σέβεται τους άλλους. Βεβαια, ίσως να ειμαι και μουρλός, όποτε θέλουν να τα έχουν καλα μαζι μου. :lol:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.