Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12906
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #95 μεταφέρθηκε στην βάση μας. :) 

 

KOMIXB_0095.jpg  KOMIXB_0095z.jpg

 

Το επόμενο τεύχος (για όποιον ενδιαφέρεται) θα κυκλοφορήσει στις 30/06 και θα φιλοξενεί την ιστορία "Αστυνόμος για μια μέρα".

 

Επόμενο.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

#96 Απαράδεκτο εξώφυλλο, μέτρια ιστορία, ωραία θα περάσουν οι ελάχιστοι που αγοράζουν το ΚΟΜΙΞ.

 

Εντάξει, το σημείο που γκρινιάζαμε έχει πλέον ξεπεραστεί. Από δω και πέρα απλά παρακολουθούμε με απογοήτευση. 

Εγώ περιμένω μπας και βάλουν το "Αφιερωμένο εξαιρετικά" στο #100, αλλά δεν το βλέπω να γίνεται σχεδόν με την καμία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12906
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πριν από 1 ώρα, DM64007 είπε:

Εντάξει, το σημείο που γκρινιάζαμε έχει πλέον ξεπεραστεί. Από δω και πέρα απλά παρακολουθούμε με απογοήτευση. 

 

Το επόμενο βήμα, από την στιγμή που δεν διαφαίνεται στον ορίζοντα κάποιο σημάδι βελτίωσης, είναι η πλήρης αδιαφορία προς τον τίτλο. :( 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Εμένα μου αρέσει πολύ το εξώφυλλο του Daan Jippes (και το σχέδιο του στην ιστορία), χίλιες φορές καλύτερο από αυτό του Marco Rota (#95) και ειδικά το προηγούμενο του Michel Nadorp (#94).

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33891
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

3 ώρες πριν, jimakoszs97 είπε:

Εμένα μου αρέσει πολύ το εξώφυλλο του Daan Jippes (και το σχέδιο του στην ιστορία), χίλιες φορές καλύτερο από αυτό του Marco Rota (#95) και ειδικά το προηγούμενο του Michel Nandorp (#94). 
 

Συμφωνώ. Η συγκεκριμένη ιστορία είχε μπει στο πρώτο Σούπερ Μίκυ που αγόρασα το μακρινό 1986 (ή 1987 κάπου εκεί τελοσπαντων) και μου είχε αρέσει τόσο πολύ που ακόμα γελάω μόλις βλέπω τις φάτσες αυτών των κακών. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 30/5/2022 στο 6:42 ΜΜ, Manitou είπε:

Μα σου λέω επειδή τους έχω σχεδόν όλους αυτούς τους τόμους έχει μέσα ιστορίες αριστουργήματα. Δεν βάζουν τυχαίες ιστορίες. Ας πούμε ο τόμος Βαν Χορν και ο τόμος Χευμανς που τους βλέπει ο κόσμος στο Κόμιξ και βγάζει σπυράκια έχουν μέσα αληθινά διασκεδαστικές ιστορίες. Να μην σου πω για τον τόμο του AL Hubbard με τον Φεθρυ που είναι ότι πιο αστείο έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια σε Ντίσνεϋ. Δεν άκουσαν κάποιον. Ροσα και Μπαρκς πουλάνε και για αυτό τους βάζουν. 

Δεν πρεπει κανεις να απορει για το οτι οι τομοι δημιουργων που ειναι αγνωστοι στους νεους αναγνωστες πουλανε. Ειναι πολυ πιο ευκολο να αγορασεις ενα τομο ακομα κι αν δεν ξερεις τι περιεχει απ'οτι μηνιαια τευχη οποιασδηποτε χωρας που οι επιλογες περιεχομενων μοιαζει με λοταρια. 

 

Ο Χομπαρθ και μερικοι αλλοι ηταν οι συμπληρωματικες ιστοριες των παλιων μικυ μαους. Ηταν το επιδορπιο. Συνεβαλαν ωστε τα παλια τευχη να ειναι αγαπητα και συλλεκτικα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12906
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #96 ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

KOMIXB_0096.jpg  KOMIXB_0096z.jpg

 

Το επόμενο τεύχος θα κυκλοφορήσει στις 29/07 και θα φιλοξενεί την ιστορία "Το σαφάρι του δισεκατομμυρίου".

 

IMG_20220630_190720.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32423
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα το 11ο τεύχος που έχει κεντρική ιστορία το "Νησί του Χρόνου" :)

 

gr_kxb_011a_001.thumb.jpeg.e8f8596215e4ded3c8b5a7d510e15915.jpeg

 

Είναι η 2η ιστορία του Κάστυ που διαβάζω και για την ακρίβεια η 1η που διαβάζω ολόκληρη.

Είχα ξεκινήσει πριν κάποιους μήνες τη "Λαίλαπα των Αιώνων" αλλά την παράτησα. Πολύ sci-fi για τα γούστα μου :thinking:

Το Νησί του Χρόνου μ΄άρεσε σίγουρα περισσότερο. Είχε πάλι την επιστημονική της φαντασία, αλλά σε "αποδεκτά" για μένα επίπεδα.

Δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα ή ότι διάβασα κάτι σούπερ πρωτότυπο (τα ταξίδια στο χωροχρόνο είναι "πολυπαιγμένο" θέμα), αλλά πέρασα ευχάριστα. Αρκεί αυτό.

Στην τελική ντίσνεϋ διάβασα (και δη με ποντίκια, που δεν τα προτιμώ όσο τα παπιά) οπότε εκ των πραγμάτων δεν περίμενα κάτι περισσότερο.

Απ΄ό,τι βλέπω ο Κάστυ κυρίως ιστορίες με τον Μίκυ γράφει. Οπότε δεν σκοπεύω ν΄ασχοληθώ ιδιαίτερα μαζί του.

Αν βρεθεί άλλη ιστορία του μπροστά μου, ευχαρίστως να τη διαβάσω. Αλλά δεν θα επιδιώξω να μαζέψω τα κόμικς του :)

 

Απ΄τις υπόλοιπες ιστορίες η "Κλαγγή των Μαϊμούδων" είχε φάση (Μπαρκς είναι αυτός).
Οι μονοσέλιδες επίσης.

Η τελευταία ψιλομπούρδα. Απλά για να συμπληρώσει το τεύχος.

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

On 10/7/2022 στο 11:58 ΜΜ, Laz33 είπε:

Απ΄ό,τι βλέπω ο Κάστυ κυρίως ιστορίες με τον Μίκυ γράφει.

Βασικά ο Κάστυ κάνει ιστορίες αποκλειστικά με ποντίκια.

 

On 10/7/2022 στο 11:58 ΜΜ, Laz33 είπε:

Αν βρεθεί άλλη ιστορία του μπροστά μου, ευχαρίστως να τη διαβάσω

Θα σού πρότεινα την τριλογία(μέχρι στιγμής) της Ατλαντίδας. Ξεκινά στο Αλμανάκο #210, συνεχίζει στο ΚΟΜΙΞ #5 κι ολοκληρώνεται στα Μίκυ Μάους #279 και #280. Τα Μίκυ Μάους και το ΚΟΜΙΞ βρίσκονται σχετικά εύκολα, επειδή είναι πιο πρόσφατα, το συγκεκριμένο Αλμανάκο, ούτε εγώ τό έχω, οπότε αν δεν τό βρεις κάπου μην απογοητευτείς, μπορείς κάλλιστα να περάσεις αυτό το κεφάλαιο. Επιπρόσθετα, άλλη μία υπέροχη ιστορία, είναι το "Όλα αυτά που θα συμβούν στο χτες" η οποία δημοσιεύτηκε στο Μίκυ Μάους #231 με αφορμή τα 90 χρόνια του Μίκυ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Καστυ εχει ενα τεραστιο ταλεντο και η εμπνευση του βασιζεται στο σχεδιαστικο στυλ Σκαρπα και στο σεναριακο στυλ Γκοτφρεντσον, οπως ειχε αναφερει ο ιδιος σε συνεντευξεις του. 

Επειδη θεωρω οτι οι ιταλοι χαραμιζουν το ταλεντο σεναριου του οχι μονο με τους καλυτερους του σχεδιου, εκανα μια ερευνα μεσω inducks ποιες ιστοριες του εχουμε σε ελληνικα ντισνευ που να εχει κανει αυτος οπωσδηποτε το σχεδιο και μερικες φορες ευτυχως και το σεναριο. Δεν εχω κανει επαληθευση απο αλλου και ισως να υπαρχουν κι αλλες. 

 

Στα Μικυ Μαους ειναι στα 2269-2272, 2283, 2353, 2359, 2364, 2374, 2375. 2431, 2449+2450

 

Στα Μικυ Μαους Β ειναι 148, 154, 156, 160, 174, 183, 231, 242, 276, 279+280, 288, 300, 321, 412

 

Στα Κομιξ Β ειναι 2, 3, 5, 6, 11, 12, 17

 

Επαναλαμβανω οτι η ερευνα αφορα το σχεδιο κι οχι το σεναριο. Αν βρειτε καποια που δεν ειναι στη λιστα καντε επαληθευση οτι οντως ειναι δικο του το σχεδιο, ειτε μεσω της λιστας που δινει το Κομιξ, ειτε απο το inducks. 

 

Βλεποντας την λιστα δεν ειναι περιεργο που πολλοι σταματησαν να αγοραζουν το Κομιξ Β μεχρι το 20. 

 

:cool:   :beer4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχουμε και εμείς εδώ έναν κατάλογο ιστοριών του Κάστυ με τα τεύχη για όποιο θέλει :)

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  318
  • Reputation:   1653
  • Achievement Points:  318
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4593 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο Καστυ ειναι της νεας γενιας και ξεχωριζει οπως η μυγα μεσα στο γαλα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  639
  • Reputation:   5739
  • Achievement Points:  646
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σήμερα πήρα απ'το περίπτερο ενα απ'τα πακέτα της Καθημερινής που με 3.90ε δίνει ένα Κόμιξ,ένα Ντοναλντ και δύο Μίκυ Μάους.
Πέρα απ'την πολύ καλή προσφορά μου τράβηξε την προσοχή το ωραίο εξώφυλλο του Κόμιξ #48 ''Ο ατσίδας του Παναμά''. (Ντόν Ρόσα)
 
Το τεύχος ήταν πολύ ωραίο και ειδικά η βασική ιστορία μου άρεσε πολύ, σε συνδιασμό με το σχέδιο που μου θύμισε πόσο
καλός σχεδιαστής είναι ο Ντόν Ρόσα!
Επίσης ωραία και διασκεδαστική ήταν και η δεύτερη μικρότερη ιστορία του Ρόσα που κλείνει το τεύχος με τίτλο ''Θησαυροί και Σκουπίδια''
 
Εξαιρετικές οι εντυπώσεις και απ' τον χρωματσμό του τεύχους.
Γενικά ευχάριστη έκπληξη απ'το περιοδικό Κόμιξ. ( απ'ότι είδα η έκδοση είναι του 2018)
Απολαυστική ανάγνωση, οτι πρέπει για το καλοκαίρι!
 
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12906
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #97 ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

KOMIXB_0097.jpg  KOMIXB_0097z.jpg

 

Το επόμενο τεύχος θα κυκλοφορήσει στις 31 Αυγούστου και θα φιλοξενεί, σαν κεντρική, την ιστορία "Μια μυρωδάτη ιστορία".

 

ΚΟΜΙΞ.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  291
  • Reputation:   2329
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1095 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Μου ήρθε μια περίεργη ιδέα και είπα να την ποστάρω εδω! Λέτε η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ, να βάζει την αντιαισθητική και απαίσια μαυρίλα της  στο ΚΟΜΙΞ ως αντίποινα στον Τερζόπουλο που συνήθιζε να χρησιμοποιεί λευκό περίγραμμα για την αντίστοιχη δική του έκδοση;

 

Ας ξεκινήσει η συνομωσιολογία λοιπόν:evil:

κ1.jpeg

κ2.jpeg

Επεξεργασία από Λούντβιχ Φον Ντρέηκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13518
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Και τα δύο εξίσου χάλια. Οι Αμερικανοί είναι χαζοί μάλλον που από το 1940τοσο βάζουνε το εξώφυλλο να καλύπτει όλο το τεύχος. 

Αν και τα χω αγοράσει όλα του Τερζοπουλου, τα εξωφυλλα (εκτός από αυτά που απεικονίζουν την κεντρική ιστορία όπως δημοσιεύθηκε) μου προκαλουν μια απέχθεια. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Οι Αμερικανοί είναι χαζοί μάλλον που από το 1940τοσο βάζουνε το εξώφυλλο να καλύπτει όλο το τεύχος. 

Μα και οι δικοί μας το έκαναν. Άσχετα που μετά κατρακύλησαν πάλι :P

hr.php?image=https%3A%2F%2Foutducks.org%2Fwebusers%2Fwebusers%2F2014%2F08%2Fgr_kxb_001a_001.jpg&normalsize=1  hr.php?image=https%3A%2F%2Foutducks.org%2Fwebusers%2Fwebusers%2F2014%2F09%2Fgr_kxb_003a_001.jpg&normalsize=1 hr.php?image=https%3A%2F%2Foutducks.org%2Fwebusers%2Fwebusers%2F2014%2F10%2Fgr_kxb_004a_001.jpg&normalsize=1

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13518
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

2 λεπτά πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Μα και οι δικοί μας το έκαναν. Άσχετα που μετά κατρακύλησαν πάλι :P

 

Μια σωστή κίνηση κάνανε και την κατέστρεψαν...

Μηπως τα είχαν έτοιμα από τον Τερζο; Γιατί τα 301-303 είχαν αρχίσει να παίρνουν μια όμορφη όψη. Αρα ουσιαστικά δεν ήταν δική τους πρωτοβουλία. 

Επίσης στην Καθημερινή μου αρέσει που αφαιρεσαν αυτή την αχαρακτηριστη λεζάντα  "Συλλεκτικο Τεύχος". 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις τώρα, ManaLeak13 είπε:

 

Μια σωστή κίνηση κάνανε και την κατέστρεψαν...

Μηπως τα είχαν έτοιμα από τον Τερζο; Γιατί τα 301-303 είχαν αρχίσει να παίρνουν μια όμορφη όψη. Αρα ουσιαστικά δεν ήταν δική τους πρωτοβουλία. 

Επίσης στην Καθημερινή μου αρέσει που αφαιρεσαν αυτή την αχαρακτηριστη λεζάντα  "Συλλεκτικο Τεύχος". 

Η κίνηση είναι γραφιστική. Οπότε κουλό αυτό που έκαναν να μην την συνεχίσουν. Καλύτερα που αφαίρεσαν το συλλεκτικό τεύχος και έβαλαν λεζάντα με την κύρια ιστορία. Γενικά τα παραπάνω εξώφυλλα ήταν άψογα αλλά είπαμε κατρακύλα :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  562
  • Reputation:   4385
  • Achievement Points:  622
  • Days Won:  1
  • With Us For:  918 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Εν τω μεταξυ είναι ιδέα μου ή το εξώφυλλο του επόμενου τεύχους δεν είναι καν εξώφυλλο? Περισσότερο σαν κανονικό καρέ μοιάζει. 

 

Edit: Μόλις είδα το κανονικό εξώφυλλο στο νέο ημερολόγιο, και είναι καλύτερο. 

Επεξεργασία από Orignal357
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33891
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Παρακολουθώντας τον χαμό που γίνεται στο fb για τους τόμους του Ρόσα αλλά και παίρνοντας feedback από νέους αναγνώστες έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις;

 

α) Τελικά η ιδέα της καθημερινής να ξαναδημοσιευει όλο τον Ρόσα σίγουρα δεν ήταν κακή. Απλά έπρεπε για όλους τους υπόλοιπους που ειμασταν φανατικοί αγοραστές όλα τα προηγούμενα χρόνια, να είχαν και άλλη μία καλή αδημοσίευτη ή δημοσιευμένη πριν από πολλά πολλά χρόνια ως κεντρική. Και ας ήταν Ιταλική ή κλασική όπως έχουμε γράψει πολλές φορές.

 

β) Αυτό που περιμένει πολύς κόσμος, δηλαδή την αναδημοσίευση των τομών του Ρόσα, μου φαίνεται παντελώς ουτοπικό αυτή τη στιγμή. Ήδη έχουν δημοσιευθεί όλες στο Κόμιξ. Η συγκεντρωτική έκδοση χωρίς σχόλια δεν θα προσφέρει κάτι φοβερό. Θα είχε νόημα να εκδόσει η καθημερινή την έκδοση της fantagraphics όταν αναδημοσιευτει στην Ιταλία. Αυτό μπορεί να γίνει όταν περάσει σε Ιταλικά χέρια η εγκυκλοπαίδεια.

 

γ) Το Κόμιξ ακόμα και έτσι όπως είναι το διαβάζει πολύς περισσότερος κόσμος απ' ότι πιστεύετε. Ιδίως οι μικροί το προτιμούν από το ΜΜ. Ο Μπαρκς είναι πιο άμεσος από τις πιο πολύπλοκες Ιταλικές ιστορίες και έτσι οι μικροί γνωρίζουν τα Ντίσνεϋ από εκεί. Μην κοιτάτε τι κάνουμε εμείς εδώ. Είμαστε μειοψηφία! Προχτές χαζευα δύο πιτσιρίκια 8 χρόνων σπίτι μου απ' οοοοοοοοολα τα Ντίσνεϋ να προτιμούν και να διαβάζουν το Κόμιξ και να ενθουσιαζονται με τον Μπαρκς. Α ρε Θείε Καρλ. Για αυτό ξεχώριζες τόσο πολύ...

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

32 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Η συγκεντρωτική έκδοση χωρίς σχόλια δεν θα προσφέρει κάτι φοβερό. Θα είχε νόημα να εκδόσει η καθημερινή την έκδοση της fantagraphics όταν αναδημοσιευτει στην Ιταλία. Αυτό μπορεί να γίνει όταν περάσει σε Ιταλικά χέρια η εγκυκλοπαίδεια.

Όπως έχω πει πολλές φορές πρόσφατα τελείωσε η φτηνή Ιταλική εκδοχή της Fantagraphics με τους τόμους κομμένους στην μέση. Έχει φουλ σχολιασμό. Δηλαδή έχει γίνει ήδη η αναδημοσίευση που λες από την Ιταλία. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  562
  • Reputation:   4385
  • Achievement Points:  622
  • Days Won:  1
  • With Us For:  918 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

51 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Παρακολουθώντας τον χαμό που γίνεται στο fb για τους τόμους του Ρόσα αλλά και παίρνοντας feedback από νέους αναγνώστες έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις;

 

Τι ακριβώς συμβαίνει στο facebook? 

 

Επίσης συμφωνώ ότι οι αναδημοσιεύσεις ιστοριών του Μπαρκς και του Ρόσα δεν είναι καθόλου κακές. Είναι από τις καλύτερες ιστορίες Ντίσνεϊ που υπάρχουν και εξαιρετικές για τα μικρά παιδιά που δεν έχουν τεύχη της βιβλιοθήκης Ντίσνεϊ. Το πρόβλημα προέρχεται από όλο το άλλο περιεχόμενο του περιοδικού, που σπάνια είναι καλό, καθώς και από την ολοκληρωτική εξαφάνιση των άρθρων.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

3 hours ago, Manitou said:

α) Τελικά η ιδέα της καθημερινής να ξαναδημοσιευει όλο τον Ρόσα σίγουρα δεν ήταν κακή. Απλά έπρεπε για όλους τους υπόλοιπους που ειμασταν φανατικοί αγοραστές όλα τα προηγούμενα χρόνια, να είχαν και άλλη μία καλή αδημοσίευτη ή δημοσιευμένη πριν από πολλά πολλά χρόνια ως κεντρική. Και ας ήταν Ιταλική ή κλασική όπως έχουμε γράψει πολλές φορές.

 

Ακριβώς. Οι αναδημοσιεύσεις ιστοριών μεγάλων δημιουργών δεν είναι απαραίτητα κακό εγχείρημα. Εκεί που έκανε λάθος η Καθημερινή, είναι πως δεν υπολόγισε τους παλιούς αναγνώστες του παλιού Κόμιξ. Στα πρώτα 18 τεύχη υπήρχε μια ισορροπία ανάμεσα στις νέες ιταλικές ιστορίες και στις κλασικές. Αυτή η πράξη θεωρώ ότι ικανοποιούσε και τις δύο πλευρές. Από εκεί και πέρα η στρατηγική που ακολουθήθηκε ήταν να μπουν οι κλασικές στο Κομιξ και οι ιταλικές αποκλειστικά και μόνο στο ΜΜ. 

 

Γενικά είναι απλά παράλογο. Να πει κάποιος πως ήταν θέμα κόπου να ετοιμάσουν ένα άρτιο περιοδικό που να καλύπτει όλες τις ανάγκες, είναι σχετικά αλήθεια. Αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε πως αυτός ο κόπος έπρεπε να υφήσταται μία και μόνο φορά τον μήνα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Για τον Ρόσα, συμφωνώ με τον @ Manitou . Ας μην ξεχνάμε ότι οι ιστορίες του δημοσιεύτηκαν σκόρπιες στα ΚΟΜΙΞ του Τερζόπουλου ή σε δυσεύρετες κι ακριβές εκδόσεις. Δηλαδή, βγάζουν από τεράστιο κόπο έναν που επιθυμεί να διαβάσει τις ιστορίες του μεγάλου δημιουργού. Αντίθετα με τον Μπαρκς, διαφωνώ. Οι τόμοι του είναι όλοι ακόμη διαθέσιμοι. Μέχρι και κάποιοι του Τερζόπουλου. Χώρια που έμπαιναν σε κάθε περιοδικό. Ο Ρόσα δημοσιεύτηκε μόνο στο ΚΟΜΙΞ. Ο Μπαρκς, στα Μίκυ Μάους, στα Μεγάλο Μίκυ, σε όλα τα ΚΟΜΙΞ( μάλιστα σε κάποια τεύχη είχε δύο ιστορίες), στο Σούπερ Μίκυ. Εντάξει, θα δεχτώ το επιχείρημα, του ότι ο Μπαρκς, είναι διαχρονικός και τα μικρά παιδιά τον προτιμούν, αλλά , όπως πολύ σωστά λέει παραπάνω ο φίλος @ DM64007 , πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία. Οι περισσότερες δεκασέλιδες του Μπαρκς, είναι αριστουργήματα:kisses:! Γιατί λοιπόν δεν προτιμούν αυτές ως δευτερεύουσες( μαζί με κάποιες μονοσέλιδες). Ας έβαζαν κι εξώφυλλα του Μπαρκς(ούτως ώστε να τον έχουν ως κράχτη;)) κι ως κεντρικές, να βάλουν  κάποιες άλλες Αμερικάνικες( Πωλ Μάρρυ, Τζέφρυ Μπλουμ, Τζακ Μπραντμπερυ, Τονυ Στρομπλ και λοιποί) που προσωπικά πολλές από αυτές με αφήνουν αδιάφορο, αλλά δεν παύουν να έχουν προκύψει κι αριστουργήματα, σε συνδυασμό με κάποιες ιστορίες από τους μοντέρνους( Κάρλος Μότα, Σήζαρ Φεριόλι και λοιποί) και θα είχαν ένα περιοδικό που θα απευθυνόταν τόσο στους παλαιότερους αναγνώστες, όσο και στους νεώτερους, αλλά ακόμα και στους φαν όπως εμείς συν ότι θα είχε κράχτη τον θείο Καρλ. Χώρια, που θα ήταν πολύ εύκολο να το κάνουν αυτό, καθώς η Fantagraphics, εκδίδει αυτές τις παλιές ιστορίες σε τόμους. Άρα, κατευθείαν, θα έπαιρναν ιστορίες με σύγχρονο χρωματισμό και στα αγγλικά( που η μετάφραση είναι παιχνιδάκι), κι επιπλέον, θα είχαν στα χέρια τους, ένα σωρό έτοιμα άρθρα, που πάλι, το μόνο που θα είχαν να κάνουν θα ήταν μια μετάφραση και copy paste! Να το λοιπόν, ένα ΚΟΜΙΞ που θα απευθύνεται σε όλους! Όσον αφορά τα Άπαντα του Ρόσα που αναφέρθηκαν, είναι απίθανο να εκδοθούν, επειδή μόλις έκλεισαν τον κύκλο τους, μέσα στο περιοδικό.

 

Spoiler

Ιταλικές ιστορίες δεν έβαλα, καθώς θεωρώ ότι εκδίδονται μόνο στο Μίκυ Μάους.:)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9670
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

4 hours ago, Manitou said:

β) Αυτό που περιμένει πολύς κόσμος, δηλαδή την αναδημοσίευση των τομών του Ρόσα, μου φαίνεται παντελώς ουτοπικό αυτή τη στιγμή. Ήδη έχουν δημοσιευθεί όλες στο Κόμιξ. Η συγκεντρωτική έκδοση χωρίς σχόλια δεν θα προσφέρει κάτι φοβερό. Θα είχε νόημα να εκδόσει η καθημερινή την έκδοση της fantagraphics όταν αναδημοσιευτει στην Ιταλία. Αυτό μπορεί να γίνει όταν περάσει σε Ιταλικά χέρια η εγκυκλοπαίδεια.

https://inducks.org/issue.php?c=it%2FDRLX++1

 

Επίσης τα τεύχη Κόμιξ δεν μπορεί να τα αγοράσει κάποιος τώρα εύκολα.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τόσο τα παιδιά, όσο και οι μεγαλύτερες ηλικίες, πάντα θα διαβάζουν Μπαρκς και Ρόσα. Ξεχώριζαν παλιά, και ξεχωρίζουν και τώρα. Το θέμα είναι πως το Κόμιξ κάνει βήματα ολοταχώς προς τα πίσω. Ο λόγος που ξεχώρισε το παλιό Κόμιξ, δεν ήταν μόνο οι ιστορίες. Αυτές είχαν ήδη δημοσιευτεί σε Μίκυ Μάους και Μεγάλα Μίκυ. Το περιοδικό ξεχώρισε επειδή επέλεξε τις καλύτερες ιστορίες και μας έμαθε το ιστορικό τους πλαίσιο και την πραγματική τους αξία.

 

Το Κόμιξ τώρα, με αναδημοσιεύσεις και με παντελή απουσία άρθρων, δεν έχει διαφορετική λογική από ένα Μεγάλο Μίκυ της δεκαετίας του '80. Είναι σαν να έχουμε γυρίσει 40 χρόνια πίσω. Τα πιτσιρίκια που παίρνουν το περιοδικό διαβάζουν καλές ιστορίες, και αναρωτιούνται ποιοι τις έφτιαξαν και τι κρύβεται από πίσω τους, επειδή δεν υπάρχει συνοδευτικό υλικό ούτε για δείγμα. Οι ιστορίες που επιλέγουν να αναδημοσιεύουν είναι καλές, όμως δεν μπορείς να φτιάξεις ένα καλό περιοδικό μόνο με μία καλή αναδημοσίευση, χωρίς κανένα ουσιαστικό πλάνο για το περιοδικό.

 

Και η Καθημερινή από την άλλη, αγρόν αγοράζει. Αγνοεί παντελώς τι παίζει στην αγορά, και έχει αφήσει τα πάντα στον αυτόματο πιλότο. Οι τόμοι του Τερζόπουλου έχουν εξαντληθεί από την αγορά, ο κόσμος είναι διατεθειμένος να δίνει τρελά ποσά προκειμένου να τα αγοράσει, και η Καθημερινή 8 χρόνια μετά από την απόκτηση του συμβολαίου, δεν έχει βγάλει ούτε μία έκδοση βιβλιοπωλείου. Έτσι, αν κάποιος γνώρισε τον Ρόσα στην Β' περίοδο του Κόμιξ και θέλει να αποκτήσει περισσότερες ιστορίες, δεν μπορεί. Τα τεύχη έχουν κάνει τον κύκλο τους και είναι δυσεύρετα, ενώ παράλληλα δεν υπάρχει ούτε μία έκδοσή του διαθέσιμη ανά πάσα στιγμή σε βιβλιοπωλεία.

 

Δυστυχώς, η Καθημερινή δεν φαίνεται διατεθειμένη να αλλάξει ρότα ούτε στο περιοδικό, ούτε στις υπόλοιπες εκδόσεις. Ο μόνος τρόπος να δούμε νέες εκδόσεις σε μορφή βιβλίων, θα είναι σε ένθετα εφημερίδων. Και αν δεν βγουν σε ένθετα, δεν θα βγουν καθόλου.

Επεξεργασία από PhantomDuck
  • Like 13
  • Λύπη 2
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33891
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν διαφωνώ μαζί σας για το πώς θα έπρεπε να είναι το περιοδικό. Έτσι όπως τα λέμε όλοι θα έπρεπε να ήταν. Απλά η καθημερινή για κάποιον λόγο δεν θέλει να προχωρήσει σε εκδόσεις βιβλιοπωλείου. Θέλει περιοδικά και φτηνά ένθετα εφημερίδων για να στηρίξει την εφημερίδα της που είναι βασικό της μέλημα. Οπότε πάει στην πιο εύκολη και αποδοτική λύση. Όσο για τα άρθρα που λέτε αν ήταν όπως τα πρώτα που έβαζε δεν είχαν νόημα. Προκάτ άρθρα χωρίς ύφος και χωρίς νόημα. Αν ήταν όπως αυτά στην πρώτη περίοδο του περιοδικού ναι. Αυτά ήταν απίθανα. Συνεντεύξεις αφιερώματα κλπ.

 

Αφού κυκλοφόρησε η έκδοση της fantagraphics στην Ιταλία τότε νομίζω δεν θα αργήσει να έρθει και εδώ ίσως. Ελπίζω να τελειώσει ο Σκάρπα πρώτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4373 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Έχω να αγοράσω το ΚΟΜΙΞ πάνω από δυο χρόνια και λυπάμαι γι' αυτό, μιας και κάποτε απολάμβανα κάθε τεύχος του. Το πρόβλημά μου και το πρόβλημα του ΚΟΜΙΞ γενικότερα είναι, όπως εύστοχα προαναφέρθηκε, όχι η ανατύπωση Μπαρκς και Ρόσα, αλλά το λοιπό περιεχόμενο του περιοδικού. Οι ανατυπώσεις παίζει να 'ταν και οι μόνες ιστορίες που χαιρόμουν για όσο διάστημα συνέχιζα να το αγοράζω, αλλά οι υπόλοιπες ιστορίες ήταν τέρμα αδιάφορες τις περισσότερες φορές. Αυτό που ήθελα και θέλω, δεν είναι να σταματήσουν οι ανατυπώσεις, αλλά να επανέλθει η αλληλογραφία, τα άρθρα και μαζί με την ανατύπωση να υπάρχει άλλη μία καλή πολυσέλιδη ιστορία, όπως αυτές που διαβάσαμε στα πρώτα-πρώτα τεύχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   842
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1434 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχω να αγοράσω το ΚΟΜΙΞ έναν χρόνο τώρα. Ξέρει μήπως κανείς αν για το τεύχος #100 που έρχεται σε λίγους μήνες, θα έχουμε καμία επετειακή ιστορία, κάτι ειδικό τέλος πάντων (το ξέρω πολλά ζητάω αλλά απλώς λέω).... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.