Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1623
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Ξεκάθαρα για συναισθηματικούς λόγους το κανω, δεν κερδίζω κάτι. Η λογική μου είναι ότι δεν θα μου λείψουν τα 3μιση ευρώ. Χαζή λογική ίσως, αλλά οκ, γεμίζει τουλάχιστον ένα μικροσκοπικο συναισθηματικό κενό μέσα μου. 

 

Διαφωνώ με το ότι ίσως άλλαζε κάτι αν ο κόσμος σταματούσε να το αγοράζει. Επί Τερζόπουλου ίσως θα είχε νόημα κάτι τέτοιο, γιατι εμπλεκόταν ένα μεγάλο ανθρώπινο δυναμικό για κάθε τεύχος και επιπλέον τα Ντίσνεϋ ήταν η κυρία ασχολία της εκδοτικής, η βάση τους και εκεί έριχναν όλο το βαρος. Στην Καθημερινή τα Ντίσνευ είναι ένα πάρεργο, το αναγκαίο κακό αν θες, προκειμένου να κάνουν το άνοιγμα της εφημερίδας και της εκδοτικής και σε μικροτερες ηλικίες προκειμένου η εφημερίδα να φτασει σε περισσότερα σπιτια. Δεν τους κοστίζει σχεδόν τίποτα ένα Κόμιξ, ούτε καν στο χαρτί, είναι ο ίδιος χαρτοπολτος με αυτό που βάζουν στα πιο φτηνά διαφημιστικά ένθετα τους τις Κυριακές. Για αυτό τον λόγο λέω ότι δεν θα επηρεάσει αν πέσουν οι πωλήσεις, γιατί απλά δεν εξαρτωνται από τις πωλήσεις του Κόμιξ ούτε του Μίκυ Μαους. Και οι εννιά στους δέκα να σταματήσουν να τα αγοράζουν, θα βάλουν τα τεύχη που έμειναν κάποιο καλοκαίρι με την εφημερίδα σαν προσφορά και θα τα ξεστοκαρουν στο άψε σβησε, αυξάνοντας και τις πωλήσεις της εφημεριδας.

 

Συνεπώς δεν τους νοιάζει να πάνε μπροστά, ούτε να εξελιχθούν στον χώρο αυτόν.  Βρήκαν τη συνταγή να γεμίζουν ένα τεύχος εύκολα, γρήγορα και οικονομικά και πραγματικά ο οποιοσδήποτε χωρίς την παραμικρή ειδική γνώση του χώρου θα μπορούσε να σχεδιάσει τεύχη πολλών μηνών σε λίγες μέρες με μια απλή αναζήτησή στο inducks, διαλέγοντας τυχαία μια μεγάλη ιστορία Μπαρκς, ένα εξώφυλλο που συνδέεται με την ιστορία και 5-6 σαβουριτσες που δημοσιεύθηκαν σε σκανδιναβικά Ντίσνεϋ μέσα στα τελευταία δέκα χρόνια. Και βουάλα, έτοιμο το τεύχος!

 

Η μόνη περίπτωση είναι αν τα αναλάμβανε κάποιος εκδότης σαν τον Τερζόπουλο και να αφιερωνόταν στα Ντίσνευ. Πλέον όμως είναι όμως άλλες οι εποχές, δεν είμαστε ούτε στο 60 ούτε στο 80 όπου τέτοια ανοίγματα θα άξιζαν επειδή και οι πωλήσεις των περιοδικών ήταν άλλου μεγέθους. Νομίζω ότι οι εποχές των εντύπων περιοδικών που είχαν φανατικό κοινό έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

 

Επεξεργασία από Gladstone
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ Gladstone πολλές φορές έχω γράψει την άποψη μου για το περιοδικό και θα έρθω να συμφωνήσω σε όλα αυτά που λες σχεδόν κατά γράμμα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, ΚΟΜΙΞ είπε:

Καλά ότι ΚΟΜΙΞ έχει αλλοιωθεί εντελώς και ότι είναι του ποδαριού δουλειά το έχουμε πει τόσες φορές...  Εγώ προσωπικά το σταμάτησα και ας είναι το αγαπημένο μου περιοδικό και μικρό το αντίτιμο διότι να βάζεις στο ράφι το τεύχος ποιο το νόημα; Ποιο το νόημα να δίνει ο καθένας τα 3,5 ευρώ με αυτή την λογική; Εγώ στεναχωριέμαι να παίρνω το τεύχος και να βλέπω αυτό το χάλι. Αν σταματούσε ο κόσμος να το αγόραζε ίσως κάτι να έδειχνε. Το ότι με την προχειροδουλειά δεν πας μπροστά και ότι ίσως δεν μπορείς να κοροϊδέψεις και αυτούς τους "ελάχιστους" αναγνώστες :)

 

Eμενα με εκπλησσει οτι επρεπε να φτασει σχεδον τα 100 τευχη για να αρχισει να καταλαβαινει ο κοσμος αυτο που εκανε μπαμ απο την αρχη. Οτι το ολο περιοδικο ειναι μια προχειρατζα βασισμενη στο καποτε "μεγαλο" ονομα του προκατοχου του. Καμια προσπαθεια,καμια ουσια, 100% αδιαφορο.

 

Ποτε δεν μπηκα στον πειρασμο να το αγορασω ,2 τευχη απο τα πρωτα ειχα παρει μονο ,γιατι ειχαν αδημοσιευτες ιστοριες Μπαρκς (προ βιβλιοθηκης Ντισνευ). Τις συμπληρωματικες ιστοριες ουτε που τις ξεφυλλισα τοσο χαλια ηταν.

 

Το μονο καλο στην υπαρξη του ειναι για τους νεους (ελαχιστους πια) μικρους συλλεκτες ωστε να γνωρισουν το εργο των Μπαρκς,Ροσα κλπ

 

Παντως σε γκρουπακια τυπου ΚΟΜΙΞ στο facebook καθε αλλο παρα μικρους βλεπω να το εκθεαζουν...:wall:

 

Υπαρχουν τοσο μα τοσο ομορφες εκδοσεις που κυκλοφορουν (εκτος Ντισνευ) και ολοι πανε στις εκδοσεις της Καθημερινης σαν τα προβατα.Λυπηρο μεν ,αλλά ο καθενας δικαιωμα του να ξοδευει και να κανει κουμαντο σε αυτο που του αρεσει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Κι εγώ αγόρασα 2 κομιξ της Καθημερινής για να αποκτήσω άποψη και σίγουρα δεν πρόκειται να συνεχίσω. Αν είναι να διαβάζω Μπαρκς από δω και πέρα τότε καλύτερα να αγοράσω την βιβλιοθήκη disney (που ήδη κάνω). Βγαίνει και πιο φθηνά, όχι τίποτα άλλο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94414
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #93, ανέβηκε στην βάση μας. :) 

 

KOMIXB_0093.jpg  KOMIXB_0093z.jpg

 

Το επόμενο τεύχος θα κυκλοφορήσει στις 29/04 και θα φιλοξενεί την ιστορία "Τα γιγάντια μυρμήγκια".

 

1648704516406.jpg

 

Πάλι ιστορία του Barks! Κοίτα να δεις σύμπτωση!!! :wow: 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

9 hours ago, Indian said:

Το επόμενο τεύχος θα κυκλοφορήσει στις 29/04 και θα φιλοξενεί την ιστορία "Τα γιγάντια μυρμήγκια".

 

1648704516406.jpg

Το εξώφυλλο του Nadorp είναι για την δεκασέλιδη ιστορία «The Dinosaur Invasion» σε σενάριο του Terje Nordberg και σε σχέδιο του Arild Midthun, την οποία λογικά θα περιλαμβάνει το τεύχος.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1168 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Διαβάζω αυτά που γράφατε το καλοκαίρι του '14 για το Κόμιξ και για το πως θα εξελιχθεί στην πορεία....... :lol::crying:

 

Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάω ή να κλαίω.

 

Αυτό το ανεξήγητο αίσθημα του να βλέπεις να γράφονται τόσες ιδέες και απόψεις για το μέλλον και όταν αυτό φτάνει, καταλαβαίνεις πόσα μα πόσα δεν έγιναν ποτέ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94414
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #94, βρίσκεται κοντά μας κι ανέβηκε στην βάση. :) 

 

KOMIXB_0094.jpg  KOMIXB_0094z.jpg

 

Το επόμενο τεύχος θα κυκλοφορήσει στις 31/05 και θα φιλοξενεί την ιστορία "Τα ρομπότ ληστές".

 

1651165814877.jpg

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Γνωριζει καποιος να μας πει, αμα στο επομενο τευχος θα υπαρχει η συνεχεια της ιστοριας του μαυρου ιπποτη απο τον Μαρκο Ροτα ?

 

Η το εξωφυλλο μπηκε ετσι τυχαια ?

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ε λογικά, θα είναι μέσα. Αν και δε φαίνεται να είναι κάτι αξιόλογο

https://inducks.org/story.php?c=D+2020-091

Επεξεργασία από doom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  292
  • Reputation:   2336
  • Achievement Points:  354
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1095 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Το έχω σταματήσει εδώ και χρόνια το περιοδικό αλλά θα του δώσω μία ευκαιρία γιατί έχω περιέργεια να δω τον μαύρο ιππότη από την οπτική του Ρότα ή αλήθεια είναι !:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν έχω να πω κάτι... Εξ' άλλου δεν υπάρχουν πολλά να ειπωθούν για το ΚΟΜΙΞ. Απλά ήθελα να κάνω το 1000ο σχόλιο εδώθε!!! :lol:

:hop: :hop: :hop:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32391
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  96
  • Reputation:   666
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2330 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θα το πάρω το τεύχος 95!

Λίγο που εκτιμώ το Μάρκο Ρότα... Λίγο που μου αρέσει ο μαύρος ιππότης... Λίγο οι αναμνήσεις από εποχές Τερζόπουλου, θα την κάνω την παρασπονδία! 

 

Φανταστείτε όμως πώς θα πούλαγε την ιστορία ο Τερζόπουλος: Από 2 τεύχη νωρίτερα θα άρχιζε τα αφιερώματα!

"Πόσο σπουδαίος λογοτεχνικός ήρωας ήταν ο Αρσέν Λουπέν! Πώς τον αξιοποίησε ο Ντον Ρόσα! (Εκτός αν φοβόταν μήπως του ζητήσει πνευματικά δικαιώματα για τη χρήση του ονόματος του!) Που αλλού τον έχουμε δει στα κόμικς ή στις ταινίες!" Και όλα αυτά για μια απλή δεκασέλιδη ιστορία! Και όταν το αγοράζαμε θα το υπολογίζαμε στα καλά τεύχη της περιόδου από 200 έως 300!

 

Στη σημερινή εποχή δεν υπάρχουν τέτοιες πολυτέλειες! Ας βγει η ιστορία με το καλό (τίποτα δεν είναι σίγουρο) και ευχαριστημένος θα είμαι... 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13523
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

4 ώρες πριν, doom είπε:

Ε λογικά, θα είναι μέσα. Αν και δε φαίνεται να είναι κάτι αξιόλογο

https://inducks.org/story.php?c=D+2020-091

 

Για μια 10 σελιδη ιστορια 3.50 ευρω :thinking: i don't think so

Οι υπολοιπες ιστοριες κλασικα θα ειναι ολλανδοιταλοδανεζικες σαβουρες που δε διαβαζονται. 

Σχεδον απιθανο να το παρω.

 

Γενικα ειναι χαλια ποιοτητα το ολο περιοδικο. Τις προαλλες το πιασα στο περιπτερο ειπα τι ιν τουτο. Τι παλιοχαρτο χρησιμοποιουν..Τι απαραδεκτη βιβλιοδεσια.. Καλα οι ιστοριες αστο, για 10χρονα οτι πρεπει ειναι ,να τα διαβασουν Παρασκευη μετα το σχολειο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37295
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  23
  • Reputation:   119
  • Achievement Points:  26
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1102 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαβάζοντας τις γνώμες σας για το περιοδικό θέλω να μιλήσω για την σχέση μου με αυτό όχι απαραίτητα  για να προσθέσω κάτι σε αυτά που έχουν ειπωθεί αλλά για να πω κάποια πράγματα από την οπτική ενός νεαρού σχετικά αναγνώστη. Η μετάβαση μου στα Ντισνεϊκά κόμιξ ήρθε μαζί με την αλλαγή από εκδότη σε Ντέιβιντ Τερζοπούλο οπότε ένιωσα κάποιες από τις αλλαγές που έκανε στα περιοδικά για να αύξηση την ποιότητα ως αυτό που θα έπρεπε να είναι ο πήχης όταν όμως σταμάτησε η αλήθεια είναι πως δεν με πολύ ενδιέφερε αν κάποιος μου έλεγε ότι το Μίκυ Μαους ,που τότε ήταν και το μόνο περιοδικό που διάβαζα, σταματούσε δεν θα με πολύ πείραζε απλά θα διάβαζα τα Μπλεκ που μου έφερνε ο θείος Λευτέρης από το χωριό, ήθελα απλά να διαβάζω κόμικς δεν είχε σχέση τί κόμικς θα ήταν,και έτσι και έγινε.

 Όταν το 2013 η Καθημερινή πήρε τα δικαιώματα και το Μίκη Μαους ξανάρχισε παίζει να μην το κατάλαβα καν η επιστροφή με "χτύπησε" όταν βγήκε ο πρώτος τόμος της μεγάλης βιβλιοθήκης της Disney εγώ που το είχα δει στα ράφια των βιβλιοπωλείων πριν λίγα χρόνια έως η μεγάλη βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς και την είχα ξεφυλλισει σκέφτηκα <<όταν πρωτοδιαβασα μια ιστορία από αυτές (ήταν εκείνη με τον Ντόναλντ και την πρωταπριλιατηκη φάρσα με τα πορτοφόλια) ήταν καλή για να την ξανακυκλοφωρουν πρέπει να είναι πραγματικά καλή>> έτσι ζήτησα από την μητέρα μου να πάρουμε το ένθετο και έτσι και έγινε. Δεν θυμάμαι τον εαυτό πριν από εκείνη την φορά να έχει καεί τόσο στο να διαβάζει ένα συγκεκριμένο κόμικ (ίσως την μπαλάντα των Ντάλτον) το σχέδιο οι ιστορίες όλα ήταν τέλεια το διάβαζα μόνος τα απογεύματα το έδινα στην γιαγιά μου να το ξαναδιαβάσει το βράδυ έπαιρνα τον φακό και το ξαναδιαβαζα κρυφά μόνος μου ΉΤΑΝ ΑΚΡΑΊΟ έτσι έγινε με όλους τους τόμους ως το 2016 που τελειώνει ο Μπαρκς και βρίσκω τον εαυτό μου να ρωτάει <<Τώρα τί θα διαβάζω;>> Σίγουρα έβγαινε το Μίκυ Μαους αλλά με μικρές εξαιρέσεις δεν μου άρεσαν οι ιστορίες του, με είχε συνεπάρει ο καλός συγγραφέας και τότε μια τυχαία μέρα πέφτει στα χέρια μου ένα τεύχος του κόμιξ με την πρώτη ιστορία να την υπογράφει ο Don Rosa  <<ο τύπος από το "Οι επίγονοι", αυτός που ανέφερε άρθρο παρά άρθρο η βιβλιοθήκη, το άτομο που οι τόμοι του πουλιωντουσαν δίπλα στου Μπαρκς>> έχοντας αυτά στο νου μου πείρα το πρώτο τεύχος μετά από πολύ καιρό (είχα πάρει κάποια από τα πρώτα γιατί όπως μου έλεγαν το ΚΟΜΙΞ είναι must read κτλ κτλ εγώ το έβρισκα μέτριο ειδικά όταν είχε λίγες ιστορίες, I mean το ένθετο της καθημερινής κόστιζε 50 λεπτά περισσότερο και είχε διπλάσιες  ιστορίες του Μπαρκς που ήταν σίγουρη ποιότητα)

Μετά από κάποια τεύχη Ρόσα έφαγα τιμωρία για κάτι και για έναν μήνα δεν μπορούσα να πάρω κόμικς τον επόμενο όταν ήμουν "ελεύθερος" είχε βγει έναν που έγραφε πάνω << Ο ΒΙΟΣ ΚΑΙ Η ΠΟΛΙΤΕΊΑ ΤΟΥ ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ>>  ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ  ο τόμος που δεν τον έβρισκες πουθενά  σε κομμάτια μαζί με μια ακόμα ιστορία του Ρόσα ήταν απλά καταπληκτικό. 

 Ύστερα από τρία τρέλα χρόνια στα οποία είχα κάψει το ΚΟΜΙΞ είχα αρχίσει να ολοκληρονομαι και δεν γουσταρα τόσο το περιοδικό(ίσως έφταιγε και το ότι ήμουν γυμνασιο όποτε δεν ήταν τόσο Cool να διαβάζεις Μίκυ Μαου και είχα αρχίσει να διαβάζω πολύ Μάρβελ  βοήθησε που έφτασαν στα χέρια μου κάτι κόμικς από το Ultimate universe άλλη απόλαυση και αυτή) όποτε έχασα κάποια τεύχη και ύστερα σκάει η ανακοίνωση ότι τα υπόλοιπα τεύχη θα συνεχίσουν με ιστορίες του Μπαρκς και ξενερώνω παίρνω τότε το πρώτο με την Μάτζικα και το ραβδί της Κίρκης μεγαλύτερη ξενερα δε είχα φάει από ποιότητα χαρτιού σαν μέσα σε αυτά τα 10 σχεδόν χρόνια να την χειροτέρευαν όλο και περισσότερο αλλά πλέον έχουμε φτάσει σε εξευτελιστικό σημείο, θυμάμαι έκανα το μπακαλιστικο τεστ να δω άμα "κρεμάει" και όχι απλά κρεμούσε αλλά στο σημείο όπου διπλωσε το εξώφυλλο  έμεινε σημάδι από τότε σταμάτησα το περιοδικό.

 Αυτό που με προβληματίζει περισσότερο για το περιοδικό είναι ότι όχι απλά βρήκαν την εύκολη λύση βάζοντας ΞΑΝΆ Μπαρκς και δεν με πειράζει αυτό γιατί τον λατρεύω το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκεί μέσα για να δείξει το μεγαλείο του δημιουργού αυτού ούτε ένα άρθρο μια αναφορά από την σύνταξη.... Εγώ ήμουν τυχερός που έπεσα στους τόμους γεμάτους με άρθρα και συνεντεύξεις ένα παιδί που ξεκινάει τώρα τα κόμικς και δεν ξέρει ποιος είναι ο Μπαρκς και απλά διαβάζει ιστορίες του μαζί με δεκάδες άλλες του σορού. Ελπίζω αυτοί οι αναγνώστες με την σειρά τους να αναγνωρίσουν τον καλό σχεδιαστή και ψαχτουνε περισσότεροι στο μέλλον.

 Σήμερα μπήκα τυχαία να δω τι λένε για αυτό οι αναπομηναντες αναγνώστες και από ότι διαβάζω τα πράγματα δεν είναι καλά. Σκεφτόμουν να πάρω το τεύχος 100  σε δύο αντίτυπα μάλιστα μπας και κάποια μέρα γίνει συλλεκτικό (γελάμε και οι πέτρες) και κάποιος το θέλει για κάποιον καταραμένο λόγο αλλά η αφορμή έρχεται πιο νωρίς με την ιστορία του μαύρου ιππότη  του Ρότα νομίζω ήρθε η ώρα να ξοδευτώ ήταν ένας αντίπαλο που όντως ένιωθα ότι ήταν απειλητικός και έχω διαβάσει άπειρος φορές τις ιστορίες του με τον Ρόσα ελπίζω αυτή να μην είναι τόσο κακή και να νοιώσω για λίγο την μαγιά του νέου αναγνώστη σε μια νέα ιστορία

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31662
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   53
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2818 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Καλησπέρα. Ας ελπίσουμε από το τεύχος 95 να σταματήσουν οι ανατυπώσεις των παλιών ιστοριών. έχουν βγει πάρα πολλές ιστορίες που είναι αδημοσίευτες στην Ελλάδα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  37224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  278
  • Reputation:   1512
  • Achievement Points:  305
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες!

Θα μου επιτρέψετε μετά από αρκετό καιρό να εκφέρω την γνώμη μου για την ιστορία του Μάρκο Ρότα.

 

Αρχικά να ξεκαθαρίσω ότι τον Μάρτιο του 2021 είχα παραγγείλει το τεύχος στα γερμανικά και έτσι το έχω έναν ολόκληρο χρόνο στην συλλογή μου :P

 

micky-maus.thumb.png.269ab51c1e46aff93c55c95d38db074a.png  Micky Maus 5/2021

 

Μα θα μου πείτε: "Γιατί δεν έγραψες ποτέ στο θέμα την γνώμη σου ή γιατί δεν απάντησες όταν είδες την διαφήμιση της Καθημερινής;" Θα σας απαντήσω με μια μικρή αναδρομή...

 

Τον Φεβρουάριο του 2021 παρατήρησα όλα τα σχόλια στο φόρουμ και άρχισα να ψάχνω για επιπλέον πληροφορίες. Διάβασα άρθρα, αποσπάσματα από περιοδικά και τι δε διάβασα ώσπου αποφάσισα ως μεγάλος λάτρης του Μαύρου Ιππότη να το αγοράσω στα Γερμανικά. Κάνω την παραγγελία και είμαι πολύ ανυπόμονος να το πιάσω στα χέρια! 

 

Φτάνει η μεγάλη στιγμή μετά από έναν μήνα και τραβάω ένα βίντεο-unboxing (αρχικά για μένα και υστέρα για το κανάλι που είχε αρχίσει εκείνη την εποχή :dance:). Έτσι λοιπόν που έγραφε η κάμερα το άνοιξα και άρχισα να το ξεφυλλίζω και χωρίς να πάρω χαμπάρι το είχα τελειώσει . Από τις ΠΙΟ ΜΕΤΡΙΟ-ΒΑΡΕΤΕΣ ιστορίες:NoNo:. Περίμενα τον Μαύρο Ιππότη στο Διάστημα να τον κυνηγάει ο Σκρουτζ να πέφτουν πυρομαχικά από εδώ και από εκεί και αλλά τόσα. Και τελικά τι ήτανε..... μια ιστορία που περιέγραφε μια απλή κλοπή κοσμήματος. :read:

 

Τόσα λάθη το σενάριο και στο σχέδιο και απλά να αναφερθώ μόνο στο ότι αλλοιώθηκε και ο χαρακτήρας του Άρπεν Λούσεν. Φαίνεται αρκετά αφελής και επιπόλαιος στις κινήσεις του ενώ το σχέδιο του δεν μπορώ να πω ότι θύμιζε τα δύο προηγούμενα. 

 

Έτσι διέγραψα το βίντεο και χωρίς να πολυλογώ άφησα το τεύχος να σκονίζετε στην βιβλιοθήκη μου. 

 

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα αγοράσω το ΚΟΜΙΞ. Θα ήθελα να δω και την δουλειά της Καθημερινής αλλά πρώτα το κάνω για συναισθηματικούς λόγους.

 

Για το τέλος ένα :respect: στον @ Manitou  γιατί είχε δίκιο και ένα link για όσους θέλουν περισσότερες πληροφορίες:

 

Επιστρέφει ο μαύρος ιππότης! | Νέα ιστορία δια χειρός του Μάρκο Ρότα

 

1489356995_hepistrofitoymayroyippoti(1).thumb.png.ce9e79d92ee8afad26f99ef17973f8aa.png

Επεξεργασία από ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ TV
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  562
  • Reputation:   4386
  • Achievement Points:  622
  • Days Won:  1
  • With Us For:  918 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

6 ώρες πριν, ΣΚΡΟΥΤΖ ΜΑΚ ΝΤΑΚ TV είπε:

Περίμενα τον Μαύρο Ιππότη στο Διάστημα να τον κυνηγάει ο Σκρουτζ να πέφτουν πυρομαχικά από εδώ και από εκεί και αλλά τόσα. Και τελικά τι ήτανε..... μια ιστορία που περιέγραφε μια απλή κλοπή κοσμήματος. 

 

Θες να πεις ότι ο Λούσεν δεν παίρνει πίσω τη πανοπλία του? Αυτό είναι πράγματι απογοητευτικό...

Επεξεργασία από Orignal357
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Κομιξ συνεχιζει να βαδιζει στο ιδιο οικειο μονοπατι που επιλεχτηκε σε ολη την πορεια του, να φιλοξενει τον Μπαρκς και διαφορες εκδοσεις κυριως ευρωπαϊκες της συγχρονης σχολης. Η κλασικη περιοδος, οι κλασικοι δημιουργοι απουσιαζουν εκτος λιγων εξαιρεσεων. Καποτε υπηρχαν τα Κλασικα Ντισνευ που υποτιθεται ηταν η μονη εκδοση που τους απεμεινει αλλα στα τελευταια τευχη της σειρας ειδαμε την συγχρονη περιοδος να αρχιζει να τους εκτοπιζει κι απο εκει. Το Κομξ Β περιοδου συνεχιζει με τον Μπαρκς απο την αρχη. Δεν υπαρχει κανενα θεμα κριτικης αυτης της επιλογης, ειναι απλως μια διαπιστωση. Η συνηθης δικαιολογια ειναι οτι υπαρχει η νεα γενια απο κομιξακιες που δεν εχουν τις παλιες συλλογες. Το συμπερασμα ειναι οτι θα συνεχιστει το Κομιξ σε αυτη την πορεια κι οταν μετα απο καμποσα χρονια τελειωσει ο Μπαρκς θα επιστρεψει ο Ντον Ροσα, κ.ο.κ. Αν γινει κατι διαφορετικο θα ειναι εκπληξη.

 

Επειδη πλησιαζει το Κομιξ 100 και ισως να ετοιμαζεται σιγα σιγα το δοκιμιο του, θα εκανα μια προβλεψη οτι θα ειναι ομοιο σε στυλ με το Κομιξ 100 της Α περιοδου, ισως να εχει και την ιδια ιστορια Μπαρκς. Ελπιζω οτι μετα απο τοσα χρονια το τωρινο επιτελειο να εχει μια εξοικειωση και να περιλαβει καποιες ιστοριες πιο καταλληλες για πανηγυρικο τευχος γιατι θεωρω οτι θα ειναι αρκετοι που θα θελησουν να αγορασουν ενα πανηγυρικο τευχος. Γιατι αν ειναι ενα τευχος απλως με διπλασιες σελιδες μια απο τα ιδια, το ξενερωμα θα συνεχιστει απο τους παλιους συλλεκτες, κι ισως κι απο νεωτερους. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

19 λεπτά πριν, cypavlos είπε:

Το Κομιξ συνεχιζει να βαδιζει στο ιδιο οικειο μονοπατι που επιλεχτηκε σε ολη την πορεια του, να φιλοξενει τον Μπαρκς και διαφορες εκδοσεις κυριως ευρωπαϊκες της συγχρονης σχολης. Η κλασικη περιοδος, οι κλασικοι δημιουργοι απουσιαζουν εκτος λιγων εξαιρεσεων. Καποτε υπηρχαν τα Κλασικα Ντισνευ που υποτιθεται ηταν η μονη εκδοση που τους απεμεινει αλλα στα τελευταια τευχη της σειρας ειδαμε την συγχρονη περιοδος να αρχιζει να τους εκτοπιζει κι απο εκει. Το Κομξ Β περιοδου συνεχιζει με τον Μπαρκς απο την αρχη. Δεν υπαρχει κανενα θεμα κριτικης αυτης της επιλογης, ειναι απλως μια διαπιστωση. Η συνηθης δικαιολογια ειναι οτι υπαρχει η νεα γενια απο κομιξακιες που δεν εχουν τις παλιες συλλογες. Το συμπερασμα ειναι οτι θα συνεχιστει το Κομιξ σε αυτη την πορεια κι οταν μετα απο καμποσα χρονια τελειωσει ο Μπαρκς θα επιστρεψει ο Ντον Ροσα, κ.ο.κ. Αν γινει κατι διαφορετικο θα ειναι εκπληξη.

 

Επειδη πλησιαζει το Κομιξ 100 και ισως να ετοιμαζεται σιγα σιγα το δοκιμιο του, θα εκανα μια προβλεψη οτι θα ειναι ομοιο σε στυλ με το Κομιξ 100 της Α περιοδου, ισως να εχει και την ιδια ιστορια Μπαρκς. Ελπιζω οτι μετα απο τοσα χρονια το τωρινο επιτελειο να εχει μια εξοικειωση και να περιλαβει καποιες ιστοριες πιο καταλληλες για πανηγυρικο τευχος γιατι θεωρω οτι θα ειναι αρκετοι που θα θελησουν να αγορασουν ενα πανηγυρικο τευχος. Γιατι αν ειναι ενα τευχος απλως με διπλασιες σελιδες μια απο τα ιδια, το ξενερωμα θα συνεχιστει απο τους παλιους συλλεκτες, κι ισως κι απο νεωτερους. 

Δεν πρόκειται να είναι κάτι διαφορετικό από το κάθε τεύχος. Η καθημερινή ΔΕΝ έχει επετειακά τεύχη. ΔΕΝ έκανε επετειακό τεύχος για κανένα ΜΜ. Ούτε το 100 ούτε το 200 κ.ο.κ.

Δεν θα αλλάξει τώρα. Θα είναι όπως το 99 και όπως το 101. Κάτι άλλο θα είναι έκπληξη μεγατόνων.

 

Τα Κλασικά Ντίσνεϊ που λες μου λείπουν και εμένα πολύ. Μια ένσταση μόνο. Απλά επειδή λέγονται Κλασικά δεν σημαίνει ότι είχαν κλασικούς σχεδιαστές. Βασικά είχαν τις καλύτερες Ιταλικές ιστορίες. Οπότε ναι είχαν κλασικούς σχεδιαστές αλλά ουσιαστικά (πέραν κάποιων λίγων εξαιρέσεων σε δεύτερες ιστορίες) είχαν κλασικούς Ιταλούς σχεδιαστές.

Αντίθετα το ΚΟΜΙΞ και το παλιό το ορθόδοξο και αυτό το κατατρεγμένο έχει διάφορους σχεδιαστές από όλο τον κόσμο (εκτός των Ιταλών ) συμπεριλαμβανομένων αρκετών νέων αλλά και μερικών κλασικών πλέον, όπως ο Βίκαρ, ο Γιιπες και ο Μάρκο Ρότα.

Δεν είναι το πρόβλημα του περιοδικού αυτό. Καλά κάνει και έχει και αυτούς τους σχεδιαστές. Το πρόβλημα είναι η κεντρική ιστορία, το μεράκι και όλα αυτά που έχουμε αναλύσει δεκάδες φορές.

Δείτε την σειρά Disney Masters της Fantagraphics. Αυτή θα έπρεπε να είναι και η λογική του ΚΟΜΙΞ για εμένα και σίγουρα όχι αυτή σήμερα.

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12915
  • Reputation:   94414
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

4 ώρες πριν, Manitou είπε:

Δεν πρόκειται να είναι κάτι διαφορετικό από το κάθε τεύχος. Η καθημερινή ΔΕΝ έχει επετειακά τεύχη. ΔΕΝ έκανε επετειακό τεύχος για κανένα ΜΜ. Ούτε το 100 ούτε το 200 κ.ο.κ.

Δεν θα αλλάξει τώρα. Θα είναι όπως το 99 και όπως το 101. Κάτι άλλο θα είναι έκπληξη μεγατόνων.

 

Λυπάμαι που το λέω, αλλά της ίδιας άποψης είμαι κι εγώ. :( 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

6 λεπτά πριν, Indian είπε:

 

Λυπάμαι που το λέω, αλλά της ίδιας άποψης είμαι κι εγώ. :( 

 

 

:beer:

Μα δεν είναι καν έκπληξη! Έχουν περάσει 8 χρόνια από όταν κυκλοφόρησαν τα πρώτα Ντίσνευ της καθημερινής. Ξέρουμε τι μας περιμένει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

6 ώρες πριν, Manitou είπε:

.................................................................

Δείτε την σειρά Disney Masters της Fantagraphics. Αυτή θα έπρεπε να είναι και η λογική του ΚΟΜΙΞ για εμένα και σίγουρα όχι αυτή σήμερα.

Οσο δημοφιλεις κι αν ειναι οι εκδοσεις τομων δεν μπορει να υιοθετηθει απο ενα τευχος μηναιο ή εβδομαδιαιο. Μακαρι να ειναι ομως αυτη η συνεχεια των καλοκαιρινων τομων οταν τελειωσει ο Σκαρπα. 

 

Το Κομιξ ειναι μια ιστορικη εκδοση και περναει απο διαφορες φασεις. Αρχισε αποκλειστικα για τον Μπαρκς οπως ειχε πει καποτε ο Τερζοπουλος, αλλα συντομα μπηκαν κι αλλοι δημιουργοι που μερικοι εγιναν γνωστοι με το στυλ τους απο τα Μεγαλα Μικυ (οχι τα παλιοτερα). Με τα δικα μας κριτηρια εχουν θεση αρκετοι δημιουργοι απο το πανω ραφι, αλλα και στην Β περιοδο δεν ειναι προτεραιοτητα η πολυσελιδη ιστορια. 

Οσον αφορα το 100, επειδη ειναι το τευχος Νοεμβριου, υπαρχει ακομα χρονος να το σκεφτουν, κι ο λογος ειναι οτι πολλοι αγοραζουν επετειακα αλλα αφου πρωτα δουν τα περιεχομενα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν λέω να κάνουν τόμους. Αν δεις τη σειρά disney Masters (που είναι διαμάντι) θα δεις ότι πάνε σε όλους τους disney masters ανεξάρτητου εθνικότητας και δημοσιεύουν περιοδικά (τρεις τόμοι τον χρόνο περίπου) τις καλύτερες ιστορίες τους. Από τον Σκάρπα μέχρι παλιούς Αμερικανους από τον Βαν Χορν μέχρι τον Γιιπες, από τον Καστυ μέχρι τον Καβατσανο κ.τ.λ. Εκεί θα βρεις και ιστορίες των δημιουργών που φιλοξενεί το Κόμιξ που είναι ιστοριαρες. Ας πούμε ο τόμος των αδερφών Χευμανς έχει φοβερές ιστορίες μέσα. Το ίδιο και ο τόμος του Βαν Χορν. Αυτό θα μπορούσε να κάνει και το ΚΟΜΙΞ. Συγκεκριμένες θεματικές ενότητες χωρίς περιορισμούς και κόμπλεξ όπου θα παρουσίαζε καλές ιστορίες των δημιουργών με ωραία αφιερώματα. Ας είχαν και λιγότερες σελίδες πιο πολυτελείς στα ίδια λεφτά. Το φορμάτ είναι εύκολο. Βρίσκεται με λίγο μεράκι. 

 

Όσο για τα επετειακά που πολλοί τα αγοράζουν που λες δυστυχώς έχει να κυκλοφορήσει επετειακό τεύχος στην Ελλάδα μια ολόκληρη δεκαετία και δεν προβλέπεται άμεσα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και για να μην παρεξηγούμαι δεν είναι ότι δεν μου αρέσουν τα επετειακά τεύχη. Ίσα ίσα. Αλλά τα Ντίσνεϋ της καθημερινής κυκλοφορούν οκτώ χρόνια τώρα. Αυτή η στάνη ξέρουμε τι γάλα βγάζει. Με το Κόμιξ ασχολήθηκαν ενάμιση χρόνο και μετά μπήκε στον αυτόματο. Είναι ουτοπία να περιμένεις ότι ξαφνικά στο εκατό τεύχος για κάποιο περίεργο λόγο θα πάρουν μπρος. Ξέρεις πότε θα γίνει αυτό? Όταν αποφασίσουν να επενδύσουν στα Ντίσνεϋ και αλλάξουν editor. Όταν γίνει αυτό θα δούμε αλλαγή. Είτε είναι στο τεύχος 100 είτε στο 123. Δεν θα τους κάνει διαφορά 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κι αυτη η σειρα τομων εχει πληρως διαθεσιμα τα περιεχομενα στο inducks.

Εκει βλεπουμε οτι υπαρχουν μερικοι δημιουργοι οπως ο Χομπαρθ που τους βρισκαμε μονο στα παλια μικυ μαους και μεγαλα μικυ.

Βλεποντας του Ουιλιαμ Βαν Χορν τα ελληνικα στατιστικα του, υπαρχουν τα δυο τριτα του ιντεξ του κυριως στο Κομιξ.

Στα στατιστικα αλλων βλεπουμε χαμηλοτερα ποσοστα, π.χ, ο Μπας Χευμανς ειναι στο 1 δεκατο του ιντεξ του στα ελληνικα τευχη. Ας ελπισουμε οτι μεσα στο υλικο εκδοσεων που παιρνουν ιστοριες ειναι πλεον κι αυτοι οι τομοι. Η μεγαλυτερη απορια νομιζω ειναι ποιοι και με ποια κριτηρια κανουν τις επιλογες των ιστοριων. Αραγε ξερουν το παραμικρο για τις παρατηρησεις, τις υποδειξεις, τα παραπονα του αγοραστικου κοινου? Κουφοι δεν ειναι γιατι οταν φωναζαν οι φανατικοι του Ροσα τους ακουσαν. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μα σου λέω επειδή τους έχω σχεδόν όλους αυτούς τους τόμους έχει μέσα ιστορίες αριστουργήματα. Δεν βάζουν τυχαίες ιστορίες. Ας πούμε ο τόμος Βαν Χορν και ο τόμος Χευμανς που τους βλέπει ο κόσμος στο Κόμιξ και βγάζει σπυράκια έχουν μέσα αληθινά διασκεδαστικές ιστορίες. Να μην σου πω για τον τόμο του AL Hubbard με τον Φεθρυ που είναι ότι πιο αστείο έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια σε Ντίσνεϋ. Δεν άκουσαν κάποιον. Ροσα και Μπαρκς πουλάνε και για αυτό τους βάζουν. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

33 min ago , Manitou said:

Ας πούμε ο τόμος Βαν Χορν και ο τόμος Χευμανς που τους βλέπει ο κόσμος στο Κόμιξ και βγάζει σπυράκια έχουν μέσα αληθινά διασκεδαστικές ιστορίες.

 

i-dont-believe-you-lies.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33893
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

24 λεπτά πριν, doom είπε:

 

i-dont-believe-you-lies.gif

Ούτε και εγώ το πίστευα μέχρι που το διάβασα. Ιδίως ο Βαν Χορν που τον θεωρώ οριακά απαίσιο με εξέπληξε ευχάριστα. Αυτός ο τόμος είχε μέσα κάποιες αρκετές μονοσελιδες και μερικές από τις πιο καλές πολυσελιδες του. Ο τόμος των Χευμανς δε είχε μέσα την ιστορία με το τραίνο της Μπέλ Εποκ και άλλες ωραίες και ανάλαφρες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  278
  • Reputation:   1512
  • Achievement Points:  305
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

On 29/5/2022 στο 9:19 ΜΜ, Orignal357 είπε:

Θες να πεις ότι ο Λούσεν δεν παίρνει πίσω τη πανοπλία του? Αυτό είναι πράγματι απογοητευτικό...

Ναι, δυστυχώς.

Όπως έγραψα χαρακτηριστικά στη πλοκή της ιστορίας (στο άρθρο) ουσιαστικά είναι μια απλή κλοπή ενός κοσμήματος...

Ο Λούσεν δεν κλέβει την πανοπλία!

 

Το καρέ αυτό που κυκλοφορεί σαν διαφήμιση της ιστορίας δεν έχει καμία σχέση απλώς χρησιμοποιήθηκε για εμπορικούς λόγους... :moutra:

 

IMG_20220530_221724.thumb.jpg.24993845353c44502e4092d10448105d.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.