Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Ορίστε η κεντρική ιστορία του επόμενου τεύχους. 

 

IMG_20210429_111011.thumb.jpg.6be49170e81b2fe33aee671148bc52bf.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άθλιο το εξώφυλλο του Jippes.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μιας και μπήκε το εξώφυλλο του επόμενου τεύχους, ας βάλουμε το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #82:P

 

KOMIXB_0082.jpg  KOMIXB_0082z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

Το επόμενο τεύχος θα κυκλοφορήσει στις 28/05:)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Θα μπορούσε να γίνει καλύτερη επιλογή στο εξώφυλλο.

Κατά τα άλλα η κλασική πια πορεία του περιοδικού 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13490
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Προσωπικα απορω γιατι δεν τους κοβει να βγαλουν ενα περιοδικο αποκλειστικα για Μπαρκς με μια μεγαλη κεντρικη μαζι με μια-δυο 10σελιδες ιστοριες ,εχοντας παραλληλα και το αυθεντικο εξωφυλλο της κεντρικης. Εγω παντως εαν κανανε αυτη τη κινηση σωστα, σοβαρα και με μερακι θα το αγοραζα. Ετσι οπως ειναι τωρα το θεωρω πεταμενα λεφτα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3480 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

13 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Προσωπικα απορω γιατι δεν τους κοβει να βγαλουν ενα περιοδικο αποκλειστικα για Μπαρκς με μια μεγαλη κεντρικη μαζι με μια-δυο 10σελιδες ιστοριες ,εχοντας παραλληλα και το αυθεντικο εξωφυλλο της κεντρικης. Εγω παντως εαν κανανε αυτη τη κινηση σωστα, σοβαρα και με μερακι θα το αγοραζα. Ετσι οπως ειναι τωρα το θεωρω πεταμενα λεφτα...

Μα αυτό έκαναν για τρία καλοκαίρια συνεχόμενα σε καλύτερη έκδοση κιόλας :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13490
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

1 λεπτό πριν, Angel.tze είπε:

Μα αυτό έκαναν για τρία καλοκαίρια συνεχόμενα σε καλύτερη έκδοση κιόλας :D

Αλλο τομοι αλλο τευχη. Θεωρω ο γνησιος συλλεκτης προτιμα να εχει τις ιστοριες ξεχωριστα τη καθεμια, με το εξωφυλλο της,να μπορει να τις ξεφυλιζει, να τις κοιταει, παρα ολες μαζεμενες σε εναν "αχρωμο" τομο. Τουλαχιστον ετσι θα ηθελα εγω... 

  • Like 2
  • Διαφωνώ 1
  • Ουδέτερο 2
  • Ευχαριστώ 3
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Πάντως, γενικά, αν δεις τις καλύτερες ιστορίες των δευτερεύουσων δημιουργών που μπαίνουν τώρα (Κορχόνεχ, Ρότα κ.τ.λ) στο inducks θα βρεις πολλές ενδιαφέρουσες αδημοσίευτες. Θα μπορούσαν να μπαίνουν αυτές για κεντρικές στο Κόμιξ και μετά να ακολουθούσε ο Μπαρκς. Μια ακόμη ιδέα, που βέβαια μου φαίνεται λίγο αδύνατη, είναι να φτιάξουν ένα περιοδικό σαν τα  Κλασικά με Μπαρκς κεντρική και καμιά καλή του Gavazzano/De Vita για συμπλήρωμα. :)

Επεξεργασία από Gong
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  143
  • Reputation:   527
  • Achievement Points:  143
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες @Gong, αλλά θα έβαζα και λίγο Μπατίστα Κάρπι μέσα... (είναι από τους σημαντικότερους Ιταλούς δημιουργούς και έχει σχεδιάσει πολλές αξιόλογες ιστορίες)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36636
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2087
  • Achievement Points:  589
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1306 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΒΑΖΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΑΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΜΠΑΡΚς Η ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΜΠΑΡΚς ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥς ΣΧΕΔΙΑΣΤΕς

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  143
  • Reputation:   527
  • Achievement Points:  143
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 λεπτά πριν, Disney comics club gr είπε:

ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΒΑΖΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΕΛΑΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΜΠΑΡΚς Η ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ ΜΠΑΡΚς ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥς ΣΧΕΔΙΑΣΤΕς

 

Απλώς φαντάζομαι πως θέλουν να δείχνουν και εξώφυλλα από άλλους σχεδιαστές που έχουν πάρει από την ιστορία. Αλλά, όντως δεν γίνεται να το κάνουν συνέχεια και πόσο μάλλον να μην υπάρχει καλή επιλογή...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36706
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  13
  • Reputation:   80
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1274 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Μιας και σας έχω εδώ μαζεμένους, και επειδή αναφέρθηκα στον χρωματισμό, σε προηγούμενο ποστ, θέλω να κάνω την εξής ερώτηση για τη Μεγάλη Βιβλιοθήκη Carl Barks/Disney:

Γιατί υπάρχουν τόσες ανακολουθίες στον χρωματισμό των ιστοριών, πολλές φορές μάλιστα στον ίδιο τόμο;

 

Τα τομάκια που κυκλοφόρησε η Καθημερινή, έχουν τον χρωματισμό που μάθαμε στο Κόμιξ Β' Περιόδου. Πιο έντονα χρώματα, πιο κλασικές έντονες αποχρώσεις πράσινου, κόκκινου και μπλέ.

Όμως τη σειρά εγώ την είχα ξεκινήσει από το 2010, όταν την κυκλοφόρησε ο Τερζόπουλος και έχω περίπου 4-5 τόμους από τη Νέα Ακτίνα. Αυτό που μου έκανε τεράστια εντύπωση, είναι ότι στους τόμους της Νέας Ακτίνας υπάρχει διαφορετικός χρωματισμός, ακόμα και στον ίδιο τόμο. Άλλοτε υπάρχει ο συνηθισμένος κλασικός χρωματισμός της Α' Περιόδου του Κόμιξ (με τα πιο παστέλ χρώματα) και άλλοτε υπάρχει ένας πιο έντονος χρωματισμός, με διαφορετικές αποχρώσεις π.χ. στη βλάστηση, κλπ. Μάλιστα και σε ιστορίες που είχαν ήδη δημοσιευτεί μέχρι τότε στο Κόμιξ Α' Περιόδου, ο χρωματισμός είναι μερικές λίγο φορές διαφορετικός απ' ότι ήταν στο περιοδικό (όχι τεράστιες διαφορές όμως - εξαίρεση τα χρήματα του Σκρουτζ που παλιότερα χρωματίζονταν ασημένια, ακολουθώντας τον σωστό χρωματισμό των αμερικάνικων εκδόσεων). Ακόμα και το πανωφόρι του Σκρουτζ διαφέρει και είναι μπλε(!?), σε πολλές ιστορίες (και στον ίδιο τόμο!).

 

Ο χρωματισμός των τόμων της Καθημερινής, έχει πιο έντονα τα χρώματα (π.χ. κίτρινο, μπλε, κόκκινο) με εκτεταμένη χρήση κόκκινου και μπλε, και είναι ακριβώς στο ύφος της Β' Περιόδου ενώ η επιλογή χρωμάτων θυμίζει κάπως αυτή των πρώτων τευχών της Α' Περιόδου (αν και εκεί τα χρώματα ήταν πιο ξεθωριασμένα).

 

Επιπλέον, σε αρκετές ιστορίες με παράξενο χρωματισμό, το μελάνωμα στα περιγράμματα των σκίτσων είναι πιο έντονο από τις λεπτές γραμμές του Μπαρκς που συνηθίσαμε στο Κόμιξ. Γιατί άραγε; Πρόκειται για διακυμάνσεις στην "ποιότητα" του σκίτσου από τον ίδιο τον Μπαρκς ή για αισθητικές παρεμβάσεις από τους επιμελητές της έκδοσης; Το ίδιο έχω παρατηρήσει και σε αναδημοσιεύσεις ιστοριών του Μπαρκς στο Κόμιξ Β' Περιόδου...

 

Γιατί τα γράφω όλα αυτά και τι σχέση έχουν με το Κόμιξ Β' Περιόδου που συζητάμε εδώ;

 

Ανέκαθεν είχα την εντύπωση ότι οι χρωματισμοί του Τερζόπουλου ήταν ανώτεροι, ειδικά στο Κόμιξ και στους τόμους που κυκλοφορούσε (π.χ. Επίγονοι, Βίος και Πολιτεία, Χαμένα Επεισόδια). Τα κάπως ξεθωριασμένα παστέλ χρώματα που επέλεγε, ήταν ιδανικά και στα μάτια (μου φοβερά ρετρό και) όμορφα. Η Καθημερινή, ενώ σε κάποιους χρωματισμούς τα καταφέρνει περίφημα, σε άλλους είναι λες και ασχολείται τέρμα πρόχειρα, εστιάζοντας μόνο σε έντονα χρώματα, π.χ. εκτεταμένη χρήση κόκκινου, μπλε, πράσινου, για να τραβήξει το "παιδικό" μάτι. Σε άλλες ιστορίες Β' περιόδου που έχω διαβάσει, π.χ. βορειοευρωπαϊκής προέλευσης, ο χρωματισμός είναι πιο κοντά στα δικά μου γούστα, ή, έστω, γενικώς καλύτερος και όχι τόσο έντονος.

 

Όλα αυτά με οδηγούν στο εξής συμπέρασμα: Δεν ξέρω ακριβώς πως γίνεται η αγορά ιστοριών από τη μία εκδοτική στην άλλη, όμως υποψιάζομαι πως ο Τερζόπουλος επειδή είχε και το μεράκι, ανέκαθεν αγόραζε τις ιστορίες του αχρωμάτιστες και τις ξαναπερνούσε μετά με χρώμα. Ως εκ τούτου είδαμε την ποιότητα του χρωματισμού να βελτιώνεται πάρα πολύ με τα χρόνια. Δεν ξέρω αν γίνεται στη συγκεκριμένη "βιομηχανία" να αγοράσει ένας εκδότης και έτοιμη χρωματισμένη ιστορία από έναν άλλον εκδότη, αν όμως γίνεται, αυτό μου φαίνεται ότι κάνει η Καθημερινή. Και ενώ οι βορειοευρωπαϊκές ιστορίες που αγοράζουν (μάλλον έτοιμες) έχουν ήδη έναν όμορφο χρωματισμό, οι υπόλοιπες είναι λίγο μέτριες ως προς τον χρωματισμό τους (ίσως αν είναι από Ιταλία).

 

Το ίδιο νομίζω συνέβη και με τους τόμους. Επειδή πρόκειται για Ιταλική έκδοση που προσαρμόστηκε στα Ελληνικά από τη Νέα Ακτίνα, όσες ιστορίες συμπεριλαμβάνονταν σε έναν τόμο που είχαν ήδη δημοσιευτεί τότε στο Κόμιξ, ο Τερζόπουλος τις χρωμάτιζε με δείγμα αναφοράς την προηγούμενη δημοσίευση στο Κόμιξ. Όσες ιστορίες όμως δεν είχαν δημοσιευτεί ποτέ ξανά από τους ίδιους, είτε τις χρωμάτιζαν με βάση την Ιταλική έκδοση, είτε τις αγόραζαν ήδη χρωματισμένες, εξ' ου και η ανακολουθία στον χρωματισμό των ιστοριών στον ίδιο κιόλας τόμο πολλές φορές. Όταν ανέλαβε την έκδοση η Καθημερινή, είτε "κληρονόμησε" ό,τι είχε προλάβει να ετοιμάσει ο Τερζόπουλος για τους επόμενους τόμους της Βιβλιοθήκης Καρλ Μπαρκς (γιατί γραμματοσειρές στα κείμενα της έκδοσης, δομή, περιεχόμενα ιστοριών, στήσιμο, είναι ολόιδια και στις δύο εκδόσεις), είτε έκαναν την ίδια δουλειά και προσάρμοσαν τη Βιβλιοθήκη Ντίσνει πάνω στην προηγούμενη έκδοση που κι αυτή με τη σειρά της μπορεί να είχε προσαρμοστεί εντελώς 100% στην ιταλική έκδοση, και άρα γι' αυτό το στήσιμο είναι ολόιδιο. Οι μόνες διαφορές μεταξύ Βιβλιοθήκης Μπαρκς και Βιβλιοθήκης Ντίσνει, άλλωστε είναι στον τίτλο, στην ποιότητα του χαρτιού, στον χρωματισμό των καρέ και στη γραμματοσειρά που έχουν τα μπαλονάκια. Όλο το υπόλοιπο στήσιμο είναι ολόιδιο. ΌΜΩΣ σε αυτή την περίπτωση, επέλεξαν να ακολουθήσουν εντελώς την ιταλική έκδοση όσον αφορά τον χρωματισμό, είτε να τον προσαρμόσουν σύμφωνα με τα δικά τους στάνταρ (δηλαδή δυστυχώς έναν πιο παιδικό χρωματισμό).

 

Καταλήγω στο ότι η Καθημερινή επιλέγει μάλλον να αγοράσει έτοιμες τις ιστορίες (ή τις όποιες εκδόσες - π.χ. Βιβλιοθήκη Ντίσνεϊ και Μεγάλες Ιστορίες Ντίσνεϊ) μαζί με τοξ χρωματισμό τους. Ως εκ τούτου ο χρωματισμός εξαρτάται από τον αρχικό χρωματισμό των εκδοτών από τους οποίους αγοράζει η Καθημερινή (π.χ. Ιταλία, Βόρεια Ευρώπη). Κατ' επέκταση, ενώ σε άλλες ιστορίες ο χρωματισμός είναι οκ, σε άλλες τα χρώματα παραείναι παιδικά, και εδώ για μένα είναι το deal breaker όσον αφορά την ποιότητα της έκδοσης:

Μέχρι και προσφάτως, θεωρούσα την Βιβλιοθήκη Καρλ Μπαρκς ανώτερη από την Βιβλιοθήκη Ντίσνεϊ γιατί είχε την επιμέλεια του Τερζόπουλου. Ωστόσο τελικά και ο Τερζόπουλος δεν δίστασε να χρωματίσει μερικές ιστορίες πρόχειρα, ειδικά μάλλον σε περιπτώσεις πρώτης τους δημοσίευσης. Η Καθημερινή φαίνεται πως συνεχίζει την ίδια τακτική στον χρωματισμό.

 

Για μένα ο χρωματισμός της 1ης και 2ης εκατοντάδας του Κόμιξ Α' Περιόδου είναι και θα είναι ο ιδανικός. Ποικιλία χρωμάτων (ειδικα στη 2η εκατοντάδα) και ήπιοι παστέλ τόνοι με μια ελαφρά βίνταζ δόση, χωρίς να σου βγαίνουν τα μάτια. Εξαιτίας του χρωματισμού αυτού, νιώθεις ότι διαβάζεις ένα πολύ προσεγμένο και ώριμο περιοδικό. Για τους ίδιους λόγους μου αρέσει πάρα πολύ και ο χρωματισμός του Μίκυ Μάους της δεκαετίας του 90. 

 

Στις εκδόσεις της Καθημερινής (και στο Κόμιξ), η ποιότητα του χρωματισμού διακυμαίνεται υπερβολικά πολύ που καταλήγει εκνευριστικό. Άλλοτε προσέχουν παραπάνω, π.χ. άπαντα Ρομάνο Σκάρπα, βορειοευρωπαϊκές ιστορίες στο Κόμιξ και πάνω απ΄όλα το Μίκυ Μάους και άλλοτε όχι και τόσο... Για μένα ο χρωματισμός και η μετάφραση είναι τα δύο πιο βασικά πράγματα στα οποία απαιτώ υψηλή ποιότητα από μια έκδοση που θέλει να εμφανίζεται ως ποιοτική. Ούτε οι ανατυπώσεις με ενοχλούν τόσο, ούτε, ας πούμε, άλλα πράγματα, όπως η ποιότητα του χαρτιού. Μπορεί απλά τα κολλήματά μου να οφείλονται όλα στην τεράστια οικειότητα που είχαμε με το ύφος και το στιλ της δουλειάς του Τερζόπουλου...


Θα προτιμούσα να δημοσιεύονται οι ιστορίες μελανωμένες και αχρωμάτιστες παρά με κραυγαλέους χρωματισμούς και προχειροδουλειές.

 

Αυτά από εμένα, δεν ξέρω αν το ποστ μου έχει καθόλου ουσία ή είναι απλά μια μπούρδα, απλά ήθελα να τα πω. :lol:

Αν λέω μπούρδες, ο @PhantomDuck θα μπορούσε να μας διαφωτίσει περισσότερο σχετικά με τις διαδικασίες του χρωματισμού.

 

Καλό Πάσχα σε όλους!

Επεξεργασία από Lekker
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1513
  • Reputation:   13490
  • Achievement Points:  1787
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

32 λεπτά πριν, Lekker είπε:

Μιας και σας έχω εδώ μαζεμένους, και επειδή αναφέρθηκα στον χρωματισμό, σε προηγούμενο ποστ, θέλω να κάνω την εξής ερώτηση για τη Μεγάλη Βιβλιοθήκη Carl Barks/Disney:

Γιατί υπάρχουν τόσες ανακολουθίες στον χρωματισμό των ιστοριών, πολλές φορές μάλιστα στον ίδιο τόμο;

 

Τα τομάκια που κυκλοφόρησε η Καθημερινή, έχουν τον χρωματισμό που μάθαμε στο Κόμιξ Β' Περιόδου. Πιο έντονα χρώματα, πιο κλασικές έντονες αποχρώσεις πράσινου, κόκκινου και μπλέ.

Όμως τη σειρά εγώ την είχα ξεκινήσει από το 2010, όταν την κυκλοφόρησε ο Τερζόπουλος και έχω περίπου 4-5 τόμους από τη Νέα Ακτίνα. Αυτό που μου έκανε τεράστια εντύπωση, είναι ότι στους τόμους της Νέας Ακτίνας υπάρχει διαφορετικός χρωματισμός, ακόμα και στον ίδιο τόμο. Άλλοτε υπάρχει ο συνηθισμένος κλασικός χρωματισμός της Α' Περιόδου του Κόμιξ (με τα πιο παστέλ χρώματα) και άλλοτε υπάρχει ένας πιο έντονος χρωματισμός, με διαφορετικές αποχρώσεις π.χ. στη βλάστηση, κλπ. Μάλιστα και σε ιστορίες που είχαν ήδη δημοσιευτεί μέχρι τότε στο Κόμιξ Α' Περιόδου, ο χρωματισμός είναι μερικές λίγο φορές διαφορετικός απ' ότι ήταν στο περιοδικό (όχι τεράστιες διαφορές όμως - εξαίρεση τα χρήματα του Σκρουτζ που παλιότερα χρωματίζονταν ασημένια, ακολουθώντας τον σωστό χρωματισμό των αμερικάνικων εκδόσεων). Ακόμα και το πανωφόρι του Σκρουτζ διαφέρει και είναι μπλε(!?), σε πολλές ιστορίες (και στον ίδιο τόμο!).

 

Ο χρωματισμός των τόμων της Καθημερινής, έχει πιο έντονα τα χρώματα (π.χ. κίτρινο, μπλε, κόκκινο) με εκτεταμένη χρήση κόκκινου και μπλε, και είναι ακριβώς στο ύφος της Β' Περιόδου ενώ η επιλογή χρωμάτων θυμίζει κάπως αυτή των πρώτων τευχών της Α' Περιόδου (αν και εκεί τα χρώματα ήταν πιο ξεθωριασμένα).

 

Επιπλέον, σε αρκετές ιστορίες με παράξενο χρωματισμό, το μελάνωμα στα περιγράμματα των σκίτσων είναι πιο έντονο από τις λεπτές γραμμές του Μπαρκς που συνηθίσαμε στο Κόμιξ. Γιατί άραγε; Πρόκειται για διακυμάνσεις στην "ποιότητα" του σκίτσου από τον ίδιο τον Μπαρκς ή για αισθητικές παρεμβάσεις από τους επιμελητές της έκδοσης; Το ίδιο έχω παρατηρήσει και σε αναδημοσιεύσεις ιστοριών του Μπαρκς στο Κόμιξ Β' Περιόδου...

 

Γιατί τα γράφω όλα αυτά και τι σχέση έχουν με το Κόμιξ Β' Περιόδου που συζητάμε εδώ;

 

Ανέκαθεν είχα την εντύπωση ότι οι χρωματισμοί του Τερζόπουλου ήταν ανώτεροι, ειδικά στο Κόμιξ και στους τόμους που κυκλοφορούσε (π.χ. Επίγονοι, Βίος και Πολιτεία, Χαμένα Επεισόδια). Τα κάπως ξεθωριασμένα παστέλ χρώματα που επέλεγε, ήταν ιδανικά και στα μάτια (μου φοβερά ρετρό και) όμορφα. Η Καθημερινή, ενώ σε κάποιους χρωματισμούς τα καταφέρνει περίφημα, σε άλλους είναι λες και ασχολείται τέρμα πρόχειρα, εστιάζοντας μόνο σε έντονα χρώματα, π.χ. εκτεταμένη χρήση κόκκινου, μπλε, πράσινου, για να τραβήξει το "παιδικό" μάτι. Σε άλλες ιστορίες Β' περιόδου που έχω διαβάσει, π.χ. βορειοευρωπαϊκής προέλευσης, ο χρωματισμός είναι πιο κοντά στα δικά μου γούστα, ή, έστω, γενικώς καλύτερος και όχι τόσο έντονος.

 

Όλα αυτά με οδηγούν στο εξής συμπέρασμα: Δεν ξέρω ακριβώς πως γίνεται η αγορά ιστοριών από τη μία εκδοτική στην άλλη, όμως υποψιάζομαι πως ο Τερζόπουλος επειδή είχε και το μεράκι, ανέκαθεν αγόραζε τις ιστορίες του αχρωμάτιστες και τις ξαναπερνούσε μετά με χρώμα. Ως εκ τούτου είδαμε την ποιότητα του χρωματισμού να βελτιώνεται πάρα πολύ με τα χρόνια. Δεν ξέρω αν γίνεται στη συγκεκριμένη "βιομηχανία" να αγοράσει ένας εκδότης και έτοιμη χρωματισμένη ιστορία από έναν άλλον εκδότη, αν όμως γίνεται, αυτό μου φαίνεται ότι κάνει η Καθημερινή. Και ενώ οι βορειοευρωπαϊκές ιστορίες που αγοράζουν (μάλλον έτοιμες) έχουν ήδη έναν όμορφο χρωματισμό, οι υπόλοιπες είναι λίγο μέτριες ως προς τον χρωματισμό τους (ίσως αν είναι από Ιταλία).

 

Το ίδιο νομίζω συνέβη και με τους τόμους. Επειδή πρόκειται για Ιταλική έκδοση που προσαρμόστηκε στα Ελληνικά από τη Νέα Ακτίνα, όσες ιστορίες συμπεριλαμβάνονταν σε έναν τόμο που είχαν ήδη δημοσιευτεί τότε στο Κόμιξ, ο Τερζόπουλος τις χρωμάτιζε με δείγμα αναφοράς την προηγούμενη δημοσίευση στο Κόμιξ. Όσες ιστορίες όμως δεν είχαν δημοσιευτεί ποτέ ξανά από τους ίδιους, είτε τις χρωμάτιζαν με βάση την Ιταλική έκδοση, είτε τις αγόραζαν ήδη χρωματισμένες, εξ' ου και η ανακολουθία στον χρωματισμό των ιστοριών στον ίδιο κιόλας τόμο πολλές φορές. Όταν ανέλαβε την έκδοση η Καθημερινή, είτε "κληρονόμησε" ό,τι είχε προλάβει να ετοιμάσει ο Τερζόπουλος για τους επόμενους τόμους της Βιβλιοθήκης Καρλ Μπαρκς (γιατί γραμματοσειρές στα κείμενα της έκδοσης, δομή, περιεχόμενα ιστοριών, στήσιμο, είναι ολόιδια και στις δύο εκδόσεις), είτε έκαναν την ίδια δουλειά και προσάρμοσαν τη Βιβλιοθήκη Ντίσνει πάνω στην προηγούμενη έκδοση που κι αυτή με τη σειρά της μπορεί να είχε προσαρμοστεί εντελώς 100% στην ιταλική έκδοση, και άρα γι' αυτό το στήσιμο είναι ολόιδιο. Οι μόνες διαφορές μεταξύ Βιβλιοθήκης Μπαρκς και Βιβλιοθήκης Ντίσνει, άλλωστε είναι στον τίτλο, στην ποιότητα του χαρτιού, στον χρωματισμό των καρέ και στη γραμματοσειρά που έχουν τα μπαλονάκια. Όλο το υπόλοιπο στήσιμο είναι ολόιδιο. ΌΜΩΣ σε αυτή την περίπτωση, επέλεξαν να ακολουθήσουν εντελώς την ιταλική έκδοση όσον αφορά τον χρωματισμό, είτε να τον προσαρμόσουν σύμφωνα με τα δικά τους στάνταρ (δηλαδή δυστυχώς έναν πιο παιδικό χρωματισμό).

 

Καταλήγω στο ότι η Καθημερινή επιλέγει μάλλον να αγοράσει έτοιμες τις ιστορίες (ή τις όποιες εκδόσες - π.χ. Βιβλιοθήκη Ντίσνεϊ και Μεγάλες Ιστορίες Ντίσνεϊ) μαζί με τοξ χρωματισμό τους. Ως εκ τούτου ο χρωματισμός εξαρτάται από τον αρχικό χρωματισμό των εκδοτών από τους οποίους αγοράζει η Καθημερινή (π.χ. Ιταλία, Βόρεια Ευρώπη). Κατ' επέκταση, ενώ σε άλλες ιστορίες ο χρωματισμός είναι οκ, σε άλλες τα χρώματα παραείναι παιδικά, και εδώ για μένα είναι το deal breaker όσον αφορά την ποιότητα της έκδοσης:

Μέχρι και προσφάτως, θεωρούσα την Βιβλιοθήκη Καρλ Μπαρκς ανώτερη από την Βιβλιοθήκη Ντίσνεϊ γιατί είχε την επιμέλεια του Τερζόπουλου. Ωστόσο τελικά και ο Τερζόπουλος δεν δίστασε να χρωματίσει μερικές ιστορίες πρόχειρα, ειδικά μάλλον σε περιπτώσεις πρώτης τους δημοσίευσης. Η Καθημερινή φαίνεται πως συνεχίζει την ίδια τακτική στον χρωματισμό.

 

Για μένα ο χρωματισμός της 1ης και 2ης εκατοντάδας του Κόμιξ Α' Περιόδου είναι και θα είναι ο ιδανικός. Ποικιλία χρωμάτων (ειδικα στη 2η εκατοντάδα) και ήπιοι παστέλ τόνοι με μια ελαφρά βίνταζ δόση, χωρίς να σου βγαίνουν τα μάτια. Εξαιτίας του χρωματισμού αυτού, νιώθεις ότι διαβάζεις ένα πολύ προσεγμένο και ώριμο περιοδικό. Για τους ίδιους λόγους μου αρέσει πάρα πολύ και ο χρωματισμός του Μίκυ Μάους της δεκαετίας του 90. 

 

Στις εκδόσεις της Καθημερινής (και στο Κόμιξ), η ποιότητα του χρωματισμού διακυμαίνεται υπερβολικά πολύ που καταλήγει εκνευριστικό. Άλλοτε προσέχουν παραπάνω, π.χ. άπαντα Ρομάνο Σκάρπα, βορειοευρωπαϊκές ιστορίες στο Κόμιξ και πάνω απ΄όλα το Μίκυ Μάους και άλλοτε όχι και τόσο... Για μένα ο χρωματισμός και η μετάφραση είναι τα δύο πιο βασικά πράγματα στα οποία απαιτώ υψηλή ποιότητα από μια έκδοση που θέλει να εμφανίζεται ως ποιοτική. Ούτε οι ανατυπώσεις με ενοχλούν τόσο, ούτε, ας πούμε, άλλα πράγματα, όπως η ποιότητα του χαρτιού. Μπορεί απλά τα κολλήματά μου να οφείλονται όλα στην τεράστια οικειότητα που είχαμε με το ύφος και το στιλ της δουλειάς του Τερζόπουλου...


Θα προτιμούσα να δημοσιεύονται οι ιστορίες μελανωμένες και αχρωμάτιστες παρά με κραυγαλέους χρωματισμούς και προχειροδουλειές.

 

Αυτά από εμένα, δεν ξέρω αν το ποστ μου έχει καθόλου ουσία ή είναι απλά μια μπούρδα, απλά ήθελα να τα πω. :lol:

Αν λέω μπούρδες, ο @PhantomDuck θα μπορούσε να μας διαφωτίσει περισσότερο σχετικά με τις διαδικασίες του χρωματισμού.

 

Καλό Πάσχα σε όλους!

Γιατι οι Ελληνες ειμαστε λαος της προχειροδουλειας, της τσαπατσουλιας και της αρπακολας. Οι υπευθυνοι αυτων των εκδοσεων τις βλεπουν ως πηγη χρηματος και τιποτα αλλο. Μπορει τα ατομα που δουλευουν για αυτους να εχουν μερακι για ωραιο αποτελεσμα, εαν ομως αυτο δεν αποφερει πολυ εξτρα κερδος δεν θα κατσουν να τους δωσουν καμμια σημασια. Οποτε σου λενε παρτε μασημενη τροφη και αμα σας αρεσει! Αυτα εχει το μονοπωλιο,δυστυχως... 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

3 hours ago, Lekker said:

[...] Αν λέω μπούρδες, ο @PhantomDuck θα μπορούσε να μας διαφωτίσει περισσότερο σχετικά με τις διαδικασίες του χρωματισμού.

Μπούρδες δεν λες, η κατάσταση απλώς είναι μπερδεμένη επειδή δεν υπήρχε ποτέ ένα απόλυτο μοτίβο. Οι μόνες παράμετροι που ξέρουμε ότι ισχύουν είναι πως ο Τερζό γενικά ξαναχρωμάτιζε παλιές ιστορίες, ενώ η Κ τις βάζει έτοιμες όπως έρχονται. Επίσης ξέρουμε πως ο χρωματισμός της Νέας Ακτίνας έχει εμφανιστεί επίσημα στα credits ξένων εκδόσεων, όπως και του Χρήστου Κεντρωτη (γραφίστας / χρωματιστής της εταιρίας). Αυτές είναι μόνο μερικές καταγεγραμμένες περιπτώσεις, σίγουρα θα υπάρχουν πολλές ακόμα (π.χ. θυμάμαι κάποιες βορειοευρωπαϊκές εκδόσεις).

 

Τα εξηγώ λίγο πιο αναλυτικά σε αυτό το βίντεο, στο 12:37.

 

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Φίλε @Lekker το post που έκανες είχε πολύ ενδιαφέρον. Φυσικά δε λες μπούρδες όπως σου εξήγησε και ο καθόλα αρμόδιος. Το ποιους χρωματισμούς προτιμάει ο καθένας βέβαια είναι και λίγο υποκειμενικό. Έχει να κάνει με το πώς συνήθισε/μεγάλωσε και με το τι ταιριάζει καλύτερα στην αισθητική του. Και εγώ μάλλον με τα δικά σου γούστα πάω αν και να σου πω την αλήθεια αυτοί οι πιο έντονοι χρωματισμοί της καθημερινής β περιόδου έχουν κάποιο ενδιαφέρον. Είναι πιο παιδικοί όπως σωστά λες αλλά είναι και πιο "για καρτ ποσταλ". Πάντως τέλειους χρωματισμούς έχει η εγκυκλοπαίδεια του Ρόσα της fantagraphics. Εκεί είναι για μένα η ισορροπία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@Lekker είναι όπως τα λέει ο @PhantomDuck. Θα προσθέσω βέβαια ότι οι ιστορίες του Μπαρκς στο ΚΟΜΙΞ της Β΄ Περιόδου που ανατυπώνεται είναι από ότι έχει παρατηρηθεί με τα χρώματα της Egmont ενώ η Βιβλιοθήκη Disney είναι εντελώς ίδια με την Ιταλική της εκδοχή. Όπως σωστά είπες μόνο ο Τερζόπουλος έκανε αλλαγές στον χρωματισμό στην Βιβλιοθήκη του Μπαρκς και αυτό και γιατί είχε μεράκι αλλά και γιατί είχε και άτομα. Επίσης αν δείτε τα πρώτα 16 εξώφυλλα της Βιβλιοθήκης της Ιταλικής Έκδοσης και της Ελληνικής θα παρατηρήσετε ότι κάποια διαφέρουν. Αυτό γιατί ο Τερζο κοίταζε τα εξώφυλλα να συνάδουν με την κύρια ιστορία.

 

Τα ίδια εξώφυλλα χρησιμοποίησε η Καθημερινή στην δική τους έκδοση. Η Καθημερινή δυστυχώς δεν έχει το μεράκι αλλά ούτε την ομάδα που είχε ο Τερζό για να κάνουν αλλαγές. Απλά εισάγουν τις ιστορίες και όπως έχουμε πει εδώ δεν μπορούν πλέον να βάζουν τα ηχητικά εφέ στα περιοδικά... Τι να λέμε τώρα...

 

πχ Τόμος 7

 

HRHRHR

 

2 ώρες πριν, Manitou είπε:

Πάντως τέλειους χρωματισμούς έχει η εγκυκλοπαίδεια του Ρόσα της fantagraphics. Εκεί είναι για μένα η ισορροπία.

Όπου έχουν δώσει την άδεια στον Ρόσα ώστε να επιμεληθεί τα χρώματα...

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  289
  • Reputation:   2321
  • Achievement Points:  351
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Ο παρακάτω τόμος στην Ελλάδα έχει βγει;

it_dpcs_07aa_001.jpeg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

42 λεπτά πριν, Λούντβιχ Φον Ντρέηκ είπε:

Ο παρακάτω τόμος στην Ελλάδα έχει βγει;

it_dpcs_07aa_001.jpeg

Είναι ο τόμος #7 με το Μυστικό της Ατλαντίδας. Καλύτερα όμως να ρωτούσες στο θέμα που αφορά την Βιβλιοθηκη Disney, και όχι εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9668
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

Νομίζω πως οι χρωματισμοί στην Μεγάλη Βιβλιοθήκη Disney προέρχονται από 2 πηγές: Ιταλία και Βόρεια Ευρώπη. Οι χρωματισμοί με τα πιο έντονα χρώματα είναι από την Ιταλία (πρέπει να είναι από το περιοδικό Zio Paperone που σταμάτησε την κυκλοφορία του το 2008) και οι πιο καινούργιοι χρωματισμοί από την Βόρεια Ευρώπη. Συνήθως οι Ιταλοί χρωματίζουν το αυτοκίνητο του Ντόναλντ κόκκινο-μπλε ενώ οι βορειοευρωπαίοι σκέτο κόκκινο (υπάρχουν και άλλες τέτοιες διαφορές σε ρούχα κτλ).

Όποιος έχει τον τόμο 35 της Βιβλιοθήκης Disney όπου δημοσιεύτηκε η ιστορία «Το μυστήριο του βάλτου» με τον (μάλλον) ιταλικό χρωματισμό μπορεί να τον συγκρίνει με το τεύχος 82 του ΚΟΜΙΞ Β' όπου δημοσιεύτηκε με τον βορειοευρωπαϊκό χρωματισμό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

Στο επόμενο τεύχος, Μια Παλαβή Οδύσσεια.

 

392258236_.thumb.png.b9f0e66fea6116909721a1ab6bfc8a9d.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  289
  • Reputation:   2321
  • Achievement Points:  351
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Πριν από 1 ώρα, Gong είπε:

Στο επόμενο τεύχος, Μια Παλαβή Οδύσσεια.

 

392258236_.thumb.png.b9f0e66fea6116909721a1ab6bfc8a9d.png

Δε θα πω ότι εκπλήσσομαι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Εξωφυλλα 83  (πως και προλαβα, εκπληξη μου κανει)

 

KOMIXB_0083.jpg  KOMIXB_0083z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άθλιο εξώφυλλο, το χειρότερο στην ιστορία του Κόμιξ! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

For the record, να πούμε ότι το επόμενο τεύχος θα κυκλοφορήσει στις 30/06 και θα φιλοξενεί την ιστορία "Μία παλαβή Οδύσσεια". :) 

 

IMG_20210528_193619.thumb.jpg.29b83dfa662902f42d22953f939d81a8.jpg

 

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33864
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

 

@doom το εξώφυλλο είναι πράγματί άσχημο αν και ζωγραφισμένο από τον Γίιπες. Βασικά είναι άσχημα σχεδιασμένος ο Ντόναλντ. Σαν να έχει παραμορφωθεί!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Νομίζω πάντως, πως το βασικό μειονέκτημα του σκίτσου, είναι πως ο Θείος Σκρουτζ, ο Χίου, ο Λιουη κι ο Ντιουη είναι πολύ μικροί σε σχέση με τον Ντοναλντ, με αποτέλεσμα να φαίνεται πως οι προαναφερθέντες, είναι πολύ μακριά από τον Ντοναλντ, κάτι που δεν ισχύει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36220
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  127
  • Reputation:   997
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1427 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

1 ώρα πριν, Θοδωρής Καραπάνος είπε:

Νομίζω πάντως, πως το βασικό μειονέκτημα του σκίτσου, είναι πως ο Θείος Σκρουτζ, ο Χίου, ο Λιουη κι ο Ντιουη είναι πολύ μικροί σε σχέση με τον Ντοναλντ, με αποτέλεσμα να φαίνεται πως οι προαναφερθέντες, είναι πολύ μακριά από τον Ντοναλντ, κάτι που δεν ισχύει.

Γενικά θα ήταν ωραίο να έβαζαν και τα ορίτζιναλ εξώφυλλα γιατί του Ντάαν Γίππες κάποια είναι ωραία και κάποια όχι :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Κοίταξε, όπως έχουμε ξαναπεί πολλές φορές, η Καθημερινή αν ήθελε, θα μπορούσε να κάνει φοβερή δουλειά. Και οκ δέχομαι ότι δεν μπορούν να έχουν άρθρα, γράμματα, ποιοτικές ιστορίες(πλην αυτή του Μπαρκς), δεν μπορούν να βάλουν αυτό ή αυτό;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  289
  • Reputation:   2321
  • Achievement Points:  351
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Να ρωτησω: Σε ποιο τεύχος είχε δημοσιετεί

η "Απόδραση από την απαγορευμενη κοιλάδα" του Ντον Ροσα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36220
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  127
  • Reputation:   997
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1427 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Πριν από 1 ώρα, Λούντβιχ Φον Ντρέηκ είπε:

Να ρωτησω: Σε ποιο τεύχος είχε δημοσιετεί

η "Απόδραση από την απαγορευμενη κοιλάδα" του Ντον Ροσα;

ΚΟΜΙΞ 168 Α περίοδος και ΚΟΜΙΞ 46 Β περίοδος:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.