Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  291
  • Reputation:   2328
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

Σε δεκάδες σχόλια εδώ μέσα για το ίδιο θέμα οι περισσότεροι αυτό θέλουμε. Τα παλιά κλασσικά!

Ναι αλλά προφανώς η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ δεν λέει να το καταλάβει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Κάπου αλλού συζητάμε για τις πωλήσεις. Αν το Μίκυ Μαους που είναι απλά τέλειο (το τελευταίο τεύχος είναι αριστούργημα) δεν πουλάει καλά τότε απορώ τι μιλάμε και τι συζητάμε...Και μην λέμε τι κάνει η καθημερινή με το Μίκυ Μαους γιατί απλά το διατηρεί άψογο και το βελτιώνει κιόλας με το να βάζει τις νέες ομάδες ιστοριών.

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36706
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  13
  • Reputation:   80
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1275 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Καλησπέρα σας. Έχοντας αγοράσει τα δύο τελευταία τεύχη ΚΟΜΙΞ, (80 και 81) έχω να κάνω μερικές παρατηρήσεις:

 

Πρώτον, ναι οι κλασικές (πλέον) παρατηρήσεις για την έλειψη άρθρων, στηλών, την ποιότητα του χαρτιού καθώς και για την συνέχιση της ανατύπωσης των κλασικών ιστοριών.

 

Δεύτερον, παρόλο που ο χρωματισμός της β' φάσης του ΚΟΜΙΞ Α' Περιόδου (δηλαδή γύρω εκεί στα τεύχη της δεύτερης 100άδας) είναι ίσως ο αγαπημένος μου, όσον αφορά την χρωματική παλέτα, τολμώ να πω πως ο χρωματισμός της Β' Περιόδου δεν είναι κακός, ίσα ίσα είναι πιο ζωντανός και έχει ξεφύγει από τις παστέλ παλέτες του Τερζόπουλου.

 

Τρίτον, το ΚΟΜΙΞ Α' Περιόδου το παίρναμε κυρίως για της μεγάλες ιστορίες-κράχτες των γνωστών, Μπαρκς, Ρόσα, Σκάρπα, Ρότα κλπ. και μετά γεμίζαμε τον χρόνο μας και με τις φίλερ ιστορίες που συμπλήρωναν το τεύχος. Πλέον το ΚΟΜΙΞ Β' Περιόδου το παίρνουμε (τουλάχιστον εγώ) ακριβώς για το ανάποδο: προσπερνάμε τις γνωστές (για εμάς τους μεγάλους πια) ιστορίες των προαναφερθέντων και εστιάζουμε στις μικρότερες, νεότερες ή πρώτης ελληνικής δημοσίευσης ιστορίες που συμπληρώνουν το εκάστοτε τεύχος. Επειδή στη Β' Περίοδο είμαι σχετικά φρέσκος (αρνιόμουν πεισματικά εδώ και χρόνια να αγοράσω ΚΟΜΙΞ που να μην είναι του Τερζόπουλου), όπως είπα έχω μόνο τα τεύχη 80 και 81, στα οποία έχω σημειώσει μερικές ωραίες ιστοριούλες μαζί με τις προσωπικές μου βαθμολογίες όπως:


ΚΟΜΙΞ 80

- Λευκός Χρυσός (White Gold) (https://inducks.org/story.php?c=D+2004-147), σε εικονογράφιση Βίκαρ [6/10]

- Για λίγο Ζεστό Νερό (The Squalid Squire) (https://inducks.org/story.php?c=D+2011-009), σε σχέδιο και εικονογράφιση Νόελ Βαν Χορν - ίσως η αγαπημένη μου ιστορία του τεύχους, και γενικά μία αναπάντεχα καλή, παρότι φίλερ, ιστορία με ωραίο σχέδιο και πολύ Μπάρκσεια δομή. [9/10]

- Καυτή Συνάντηση (A Hot Meeting) (https://inducks.org/story.php?c=D+2015-226), σε σχέδιο του Μάρκο Ρότα, επίσης πρώτη δημοσίευση με γκεστ σταρ τον Ντον Ρόσα. Αν και μικρή, συμπαθητική γιατί έχει ωραίο cameo (το μπολ με τις πιπεριές τσίλι φυσικά!). [7/10]

 

- Αποπροσανατολιστικό Σαμποτάζ (Puzzled Pathfinders) (https://inducks.org/story.php?c=D++5616), πάλι κλασική μπάρκσεια δομή, με Μικρούς Εξερευνητές και έναν παλαίμαχο Μικρό Καταδρομέα να τους χαλάει τα σχέδια για άλλη μια φορά. [8/10]

 

ΚΟΜΙΞ 81 (απαράδεκτα κακός χρωματισμός στο εξώφυλλο)

- Όταν Καλεί το Καθήκον (When Duty Calls) (https://inducks.org/story.php?c=D+2003-213), σε σχέδιο Βίκαρ - τίμια ιστορία, ωραίο, κλασικά, σχέδιο από Βίκαρ ο οποίος έχει γίνει ο αγαπημένος μου από τους "δεύτερους" σχεδιαστές, πια... [8/10]

 

- Η Σκοτεινή Πλευρά της Τύχης (The Dark Side of Luck) (https://inducks.org/story.php?c=D+2014-056), μια ιδιαίτερη ιστορία, με ωραίο σχέδιο και μερικό οικογενειακό background στον Γκαστόνε Γκάντερ [6,5/10]

 

- Ο Πρωταθλητής της Σαϊτας (The High-Flyer) (https://inducks.org/story.php?c=H+24045), μια σπαρταριστή (για εμένα) ιστορία, πάλι στο ύφος του Μπαρκς με ένα ακόμα στιγμιότυπο αντιπαλότητας μεταξύ Ντόναλντ και Γκαστόνε. Την απόλαυσα! [9/10] 

 

Όπως καταλάβατε, οι δευτερεύουσες ιστορίες της Β' Περιόδου έχουν πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον για δύο λόγους: 

 

α) Δημοσιεύονται για πρώτη φορά στην χώρα μας,

β) Αποτελούν ιστορίες κυρίως από βόρεια Ευρώπη (Δανία, Ολλανδία, Γερμανία, κλπ.), το ύφος των οποίων προσωπικά είναι περισσότερο στα γούστα μου από τις σύγχρονες ιταλικές ιστορίες. Επίσης θεωρώ τους σύγχρονους βορειοευρωπαίους σχεδιαστές κατά έναν τρόπο συνεχιστές του Μπαρκς και ακόμα περισσότερο του Ρόσα, καθώς χρησιμοποιούν παρόμοιες γραμμές και ύφος. Ειδικά για τον Ρόσα, οι Δανοί έχουν πάρει τη σκυτάλη πιστεύω. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι η Β' Περίοδος στηρίζεται πολύ στις βορειοευρωπαϊκές ιστορίες.

 

Για μένα, το μεγάλο σπάσιμο είναι ότι στο πρόμο για το επόμενο τεύχος, αναφέρεται μονάχα η κεντρική ιστορία και όχι και οι υπόλοιπες, όπως ας πούμε έκανε ο Τερζόπουλος στην Α' Περίοδο. Έτσι, δεν ξέρω ποιες υπόλοιπες ιστορίες θα δημοσιευτούν στο επόμενο τεύχος ώστε να αποφασίσω αν θα αγοράσω ή όχι. Αναγκαστικά πρέπει να περιμένω την ημέρα της κυκλοφορίας, οπότε και η Καθημερινή θα δεήσει να αναρτήσει το post με τα περιεχόμενα του νέου τεύχους (και πάλι καλά που έχουμε το Inducks για να πάρουμε και μια ιδέα για τις άγνωστες ιστορίες). Πραγματικά η Β' Περίοδος δεν αξίζει έτσι όπως είναι τώρα την επένδυσή μας, όμως σκέφτομαι πόσο κρίμα θα είναι να χάσω κρυφά διαμαντάκια όπως αυτά που προανέφερα, αν σταματήσω να αγοράζω τα νέα τεύχη (εφόσον έχουν διαμαντάκια φυσικά).

 

Τέλος, θέλω να προσθέσω μια παρατήρηση: Στο τεύχος 81, ανακοινώνεται πως το επόμενο τεύχος θα κυκλοφορήσει Παρασκευή 30/4. Στο banner της Καθημερινής για τα τεύχη του μήνα, το ημερολόγιο σταματάει στις 29 και το Κόμιξ 82 απουσιάζει παντελώς. Ελπίζω να μην είναι κάποιο προμήνυμα αυτό...

(Εκτός αν αποφάσισαν να το κυκλοφορήσουν από Εβδομάδα του Πάσχα γιατί στις 30/4 αν δεν απατώμαι πέφτει η Μεγάλη Παρασκευή.)

 

Τα σχόλια δικά σας!

 

 

Επεξεργασία από Lekker
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 ώρες πριν, Lekker είπε:

Καλησπέρα σας. Έχοντας αγοράσει τα δύο τελευταία τεύχη ΚΟΜΙΞ, (80 και 81) έχω να κάνω μερικές παρατηρήσεις:

 

Πρώτον, ναι οι κλασικές (πλέον) παρατηρήσεις για την έλειψη άρθρων, στηλών, την ποιότητα του χαρτιού καθώς και για την συνέχιση της ανατύπωσης των κλασικών ιστοριών.

 

Δεύτερον, παρόλο που ο χρωματισμός της β' φάσης του ΚΟΜΙΞ Α' Περιόδου (δηλαδή γύρω εκεί στα τεύχη της δεύτερης 100άδας) είναι ίσως ο αγαπημένος μου, όσον αφορά την χρωματική παλέτα, τολμώ να πω πως ο χρωματισμός της Β' Περιόδου δεν είναι κακός, ίσα ίσα είναι πιο ζωντανός και έχει ξεφύγει από τις παστέλ παλέτες του Τερζόπουλου.

 

Τρίτον, το ΚΟΜΙΞ Α' Περιόδου το παίρναμε κυρίως για της μεγάλες ιστορίες-κράχτες των γνωστών, Μπαρκς, Ρόσα, Σκάρπα, Ρότα κλπ. και μετά γεμίζαμε τον χρόνο μας και με τις φίλερ ιστορίες που συμπλήρωναν το τεύχος. Πλέον το ΚΟΜΙΞ Β' Περιόδου το παίρνουμε (τουλάχιστον εγώ) ακριβώς για το ανάποδο: προσπερνάμε τις γνωστές (για εμάς τους μεγάλους πια) ιστορίες των προαναφερθέντων και εστιάζουμε στις μικρότερες, νεότερες ή πρώτης ελληνικής δημοσίευσης ιστορίες που συμπληρώνουν το εκάστοτε τεύχος. Επειδή στη Β' Περίοδο είμαι σχετικά φρέσκος (αρνιόμουν πεισματικά εδώ και χρόνια να αγοράσω ΚΟΜΙΞ που να μην είναι του Τερζόπουλου), όπως είπα έχω μόνο τα τεύχη 80 και 81, στα οποία έχω σημειώσει μερικές ωραίες ιστοριούλες μαζί με τις προσωπικές μου βαθμολογίες όπως:


ΚΟΜΙΞ 80

- Λευκός Χρυσός (White Gold) (https://inducks.org/story.php?c=D+2004-147), σε εικονογράφιση Βίκαρ [6/10]

- Για λίγο Ζεστό Νερό (The Squalid Squire) (https://inducks.org/story.php?c=D+2011-009), σε σχέδιο και εικονογράφιση Νόελ Βαν Χορν - ίσως η αγαπημένη μου ιστορία του τεύχους, και γενικά μία αναπάντεχα καλή, παρότι φίλερ, ιστορία με ωραίο σχέδιο και πολύ Μπάρκσεια δομή. [9/10]

- Καυτή Συνάντηση (A Hot Meeting) (https://inducks.org/story.php?c=D+2015-226), σε σχέδιο του Μάρκο Ρότα, επίσης πρώτη δημοσίευση με γκεστ σταρ τον Ντον Ρόσα. Αν και μικρή, συμπαθητική γιατί έχει ωραίο cameo (το μπολ με τις πιπεριές τσίλι φυσικά!). [7/10]

 

- Αποπροσανατολιστικό Σαμποτάζ (Puzzled Pathfinders) (https://inducks.org/story.php?c=D++5616), πάλι κλασική μπάρκσεια δομή, με Μικρούς Εξερευνητές και έναν παλαίμαχο Μικρό Καταδρομέα να τους χαλάει τα σχέδια για άλλη μια φορά. [8/10]

 

ΚΟΜΙΞ 81 (απαράδεκτα κακός χρωματισμός στο εξώφυλλο)

- Όταν Καλεί το Καθήκον (When Duty Calls) (https://inducks.org/story.php?c=D+2003-213), σε σχέδιο Βίκαρ - τίμια ιστορία, ωραίο, κλασικά, σχέδιο από Βίκαρ ο οποίος έχει γίνει ο αγαπημένος μου από τους "δεύτερους" σχεδιαστές, πια... [8/10]

 

- Η Σκοτεινή Πλευρά της Τύχης (The Dark Side of Luck) (https://inducks.org/story.php?c=D+2014-056), μια ιδιαίτερη ιστορία, με ωραίο σχέδιο και μερικό οικογενειακό background στον Γκαστόνε Γκάντερ [6,5/10]

 

- Ο Πρωταθλητής της Σαϊτας (The High-Flyer) (https://inducks.org/story.php?c=H+24045), μια σπαρταριστή (για εμένα) ιστορία, πάλι στο ύφος του Μπαρκς με ένα ακόμα στιγμιότυπο αντιπαλότητας μεταξύ Ντόναλντ και Γκαστόνε. Την απόλαυσα! [9/10] 

 

Όπως καταλάβατε, οι δευτερεύουσες ιστορίες της Β' Περιόδου έχουν πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον για δύο λόγους: 

 

α) Δημοσιεύονται για πρώτη φορά στην χώρα μας,

β) Αποτελούν ιστορίες κυρίως από βόρεια Ευρώπη (Δανία, Ολλανδία, Γερμανία, κλπ.), το ύφος των οποίων προσωπικά είναι περισσότερο στα γούστα μου από τις σύγχρονες ιταλικές ιστορίες. Επίσης θεωρώ τους σύγχρονους βορειοευρωπαίους σχεδιαστές κατά έναν τρόπο συνεχιστές του Μπαρκς και ακόμα περισσότερο του Ρόσα, καθώς χρησιμοποιούν παρόμοιες γραμμές και ύφος. Ειδικά για τον Ρόσα, οι Δανοί έχουν πάρει τη σκυτάλη πιστεύω. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι η Β' Περίοδος στηρίζεται πολύ στις βορειοευρωπαϊκές ιστορίες.

 

Για μένα, το μεγάλο σπάσιμο είναι ότι στο πρόμο για το επόμενο τεύχος, αναφέρεται μονάχα η κεντρική ιστορία και όχι και οι υπόλοιπες, όπως ας πούμε έκανε ο Τερζόπουλος στην Α' Περίοδο. Έτσι, δεν ξέρω ποιες υπόλοιπες ιστορίες θα δημοσιευτούν στο επόμενο τεύχος ώστε να αποφασίσω αν θα αγοράσω ή όχι. Αναγκαστικά πρέπει να περιμένω την ημέρα της κυκλοφορίας, οπότε και η Καθημερινή θα δεήσει να αναρτήσει το post με τα περιεχόμενα του νέου τεύχους (και πάλι καλά που έχουμε το Inducks για να πάρουμε και μια ιδέα για τις άγνωστες ιστορίες). Πραγματικά η Β' Περίοδος δεν αξίζει έτσι όπως είναι τώρα την επένδυσή μας, όμως σκέφτομαι πόσο κρίμα θα είναι να χάσω κρυφά διαμαντάκια όπως αυτά που προανέφερα, αν σταματήσω να αγοράζω τα νέα τεύχη (εφόσον έχουν διαμαντάκια φυσικά).

 

Τέλος, θέλω να προσθέσω μια παρατήρηση: Στο τεύχος 81, ανακοινώνεται πως το επόμενο τεύχος θα κυκλοφορήσει Παρασκευή 30/4. Στο banner της Καθημερινής για τα τεύχη του μήνα, το ημερολόγιο σταματάει στις 29 και το Κόμιξ 82 απουσιάζει παντελώς. Ελπίζω να μην είναι κάποιο προμήνυμα αυτό...

(Εκτός αν αποφάσισαν να το κυκλοφορήσουν από Εβδομάδα του Πάσχα γιατί στις 30/4 αν δεν απατώμαι πέφτει η Μεγάλη Παρασκευή.)

 

Τα σχόλια δικά σας!

 

 

 

Καταρχάς να σου απαντήσω ότι τα banner της καθημερινής με τα τεύχη του μήνα μην τα λαμβάνεις υπόψη σου γιατί πολλές φορές λείπουν πράγματα.

Κατά δεύτερον και σημαντικότερο να εκθειάσω το πολύ ωραίο μήνυμά σου. :beer5:Έχω σχολιάσει πολλές φορές κατά καιρούς ότι μου λείπουν μηνύματα εδώ μέσα που ασχολούνται με την ουσία και όχι με το τι έκανε (ή μάλλον δεν έκανε) η Καθημερινή. Αυτό είναι ένα τέτοιο μήνυμα που με γέμισε χαρά μόλις το είδα. Ένα μήνυμα που ασχολείται με την ουσία. Φίλε μου θα συμφωνήσω σχεδόν με όλα όσα λες. Πράγματι εκεί κρυμμένα στον κακοδιαφημισμένο και κακοπεριποιημένο σωρό κρύβονται κάποια διαμαντάκια. Και εγώ το έχω παρατηρήσει και σχολιάσει κατά καιρούς. Και εμένα μου αρέσει ο Βίκαρ και το σύμπαν που έχει φτιάξει. Και επίσης μου αρέσουν αρκετές από αυτές τις Βορειοευρωπαικές δεκασέλιδες ιστορίες. Σχετικά με τις απορίες που έχεις σχετικά με τη Β' περίοδο αλλά και γενικά για το περιοδικό μπορείς να παρακολουθήσεις αυτό το βίντεο του @PhantomDuck Που έχει συγκεντρώσει πολλά καλούδια. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

13 hours ago, Lekker said:

Τέλος, θέλω να προσθέσω μια παρατήρηση: Στο τεύχος 81, ανακοινώνεται πως το επόμενο τεύχος θα κυκλοφορήσει Παρασκευή 30/4. Στο banner της Καθημερινής για τα τεύχη του μήνα, το ημερολόγιο σταματάει στις 29 και το Κόμιξ 82 απουσιάζει παντελώς. Ελπίζω να μην είναι κάποιο προμήνυμα αυτό...

 

Το ημερολογιο μην σε προβληματιζει γιατι συνεχεια βγαινει μισο και συμπληρωνεται ξανα και ξανα μεχρι να εχει ολες τις μηνιαιες εκδοσεις.  Χρονια αυτη η δουλεια.

 

Απο κει και περα να συμφωνησω με την @Manitou οτι το μηνυμα σου ηταν αισιοδοξο σαν ανθρωπος που βλεπεις μισογεματο το ποτηρι και βλεπεις και τα οποια καλα εχουν μεινει στο κομιξ και χαιρομαι και εγω να διαβαζω τετοια μηνυματα.

 

Βεβαια το κομιξ δυστυχως εχει ακομα πολλα θεματα να επιλυσει για να φτασει τις καλες εποχες του. Εγω παντως παρολα τα θεματα το στηριζω ακομα με τα 3,50 ευρω το μηνα. Αλλα θα ηθελα να δω και καποιες βελτιωσεις για να συνεχισω την στηριξη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36706
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  13
  • Reputation:   80
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1275 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

On 9/4/2021 στο 8:07 ΠΜ, Manitou είπε:

 

Καταρχάς να σου απαντήσω ότι τα banner της καθημερινής με τα τεύχη του μήνα μην τα λαμβάνεις υπόψη σου γιατί πολλές φορές λείπουν πράγματα.

Κατά δεύτερον και σημαντικότερο να εκθειάσω το πολύ ωραίο μήνυμά σου. :beer5:Έχω σχολιάσει πολλές φορές κατά καιρούς ότι μου λείπουν μηνύματα εδώ μέσα που ασχολούνται με την ουσία και όχι με το τι έκανε (ή μάλλον δεν έκανε) η Καθημερινή. Αυτό είναι ένα τέτοιο μήνυμα που με γέμισε χαρά μόλις το είδα. Ένα μήνυμα που ασχολείται με την ουσία. Φίλε μου θα συμφωνήσω σχεδόν με όλα όσα λες. Πράγματι εκεί κρυμμένα στον κακοδιαφημισμένο και κακοπεριποιημένο σωρό κρύβονται κάποια διαμαντάκια. Και εγώ το έχω παρατηρήσει και σχολιάσει κατά καιρούς. Και εμένα μου αρέσει ο Βίκαρ και το σύμπαν που έχει φτιάξει. Και επίσης μου αρέσουν αρκετές από αυτές τις Βορειοευρωπαικές δεκασέλιδες ιστορίες. Σχετικά με τις απορίες που έχεις σχετικά με τη Β' περίοδο αλλά και γενικά για το περιοδικό μπορείς να παρακολουθήσεις αυτό το βίντεο του @PhantomDuck Που έχει συγκεντρώσει πολλά καλούδια.

 

On 9/4/2021 στο 2:31 ΜΜ, albertus magnus είπε:

 

Το ημερολογιο μην σε προβληματιζει γιατι συνεχεια βγαινει μισο και συμπληρωνεται ξανα και ξανα μεχρι να εχει ολες τις μηνιαιες εκδοσεις.  Χρονια αυτη η δουλεια.

 

Απο κει και περα να συμφωνησω με την @Manitou οτι το μηνυμα σου ηταν αισιοδοξο σαν ανθρωπος που βλεπεις μισογεματο το ποτηρι και βλεπεις και τα οποια καλα εχουν μεινει στο κομιξ και χαιρομαι και εγω να διαβαζω τετοια μηνυματα.

 

Βεβαια το κομιξ δυστυχως εχει ακομα πολλα θεματα να επιλυσει για να φτασει τις καλες εποχες του. Εγω παντως παρολα τα θεματα το στηριζω ακομα με τα 3,50 ευρω το μηνα. Αλλα θα ηθελα να δω και καποιες βελτιωσεις για να συνεχισω την στηριξη. 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Έχω ψυλλιαστεί κι εγώ εδώ και καιρό πως ο "προγραμματισμός" της Καθημερινής είναι γενικά ό,τι να 'ναι, απλά η τελευταία αυτή ανακολουθία στις ημερομηνίες τους με θορύβησε λίγο παραπάνω...

 

Να επισημάνω εδώ πως εννοείται πως έχω δει όλα τα αφιερώματα του @PhantomDuck και έχω διαβάσει και αρκετά threads και posts τόσο εδώ όσο και στο Komix Wiki αλλά και σε άλλα σάιτζ. Αν και πρόσφατα άρχισα να μαζεύω τεύχη της Β' Περιόδου, έχω αποκτήσει μια καλή εικόνα για την εώς τώρα πορεία της και τις διακυμάνσεις στην ποιότητα. Φυσικά χάρις στα communities που προανέφερα! ?

 

Για τον λόγο αυτό, σκοπεύω να αποκτήσω γενικά και προηγούμενα τεύχη από την Β' Περίοδο. Ψάχνω μάλιστα διακαώς το τεύχος 56 ώστε να διαβάσω άλλο ένα κρυφό διαμαντάκι για το οποίο έμαθα χάρις στον Phantom: την ιστορία σε σχέδιο του Arild Midthun, "Μια ιστορία από το Κλοντάικ". Από τα λίγα που έχω μάθει για αυτήν, νιώθω πως θα τικάρει όλα τα κουτάκια μου: κάτι φρέσκο, βορειοευρωπαϊκό, που πατάει πάνω στον μύθο που έχτισαν Μπαρκς και Ρόσα, με προσεγμένο σχέδιο και ιστορία που εμπλουτίζει ακόμα παραπάνω τον Βίο.

Σήμερα απέκτησα και το τεύχος 35 και πρόσεξα πως περιέχει και αυτό μια ιστορία του Arild. Οπότε ανυπομονώ να δω τι διαμαντάκια άραγε περιέχει και αυτό το τεύχος, πέρα από τις δύο μεγάλες ιστορίες του Ρόσα.

 

Ο μόνος μου σκεπτικισμός, είναι πάνω σε αυτό που έχει δηλώσει και ο Phantom στο σχετικό αφιέρωμα-προβληματισμό του για την πορεία της Β΄ Περιόδου, δηλαδή την επιλογή και τον διαμοιρασμό των ιστοριών στα 3-4 Ντίσνεϊ περιοδικά τις εκδοτικής. Ποτέ μου δεν αγόραζα ιδιαίτερα το Μίκυ Μάους, αφενώς γιατί δεν με τρελαίνει ο Μίκυ, αφετέρου γιατί εστίαζε κυρίως σε σύγχρονες ιταλικές ιστορίες οπότε το σχέδιο και η έλειψη αφιερωμάτων με απωθούσαν. Τώρα όμως μαθαίνω από δεξιά και αριστερά, πως είναι το μόνο πραγματικά προσεγμένο περιοδικό. Με τον Phantom Duck δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο δέσιμο, όμως τα σχέδια των νέων ιστοριών που δημοσιεύονται στο MM φαίνονται εκπληκτικά και με παραπέμπουν στα σύγχρονα στιλ των υπερηρωϊκών κόμικ. Και φυσικά φαίνονται ΦΡΕΣΚΑ. Είμαι και ψυχαναγκαστικός όμως και δεν θέλω να ξεκινήσω να μαζεύω ακόμη μία σειρά... και εκεί εκνευρίζομαι με την εκδοτική που δεν συμπεριλαμβάνει τις πραγματικά φρέσκιες ιστορίες σε ένα περιοδικό πιο "εκλεπτυσμένου" ας το πούμε χαρακτήρα. Ιστορίες υπάρχουν και θα υπάρχουν. Το θέμα είναι να τις διαμοιράζουν σωστά. Πάντως το ΚΟΜΙΞ Β' Περιόδου, όπως είπα και στο προηγούμενο post φαίνεται να δίνει έμφαση στις βορειοευρωπαϊκές, οπότε ίσως εκεί αρχίσουμε να βλέπουμε να διαμορφώνει μια συγκεκριμένη, επιτέλους, ταυτότητα.

 

 

Επεξεργασία από Lekker
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

22 ώρες πριν, Lekker είπε:

 Ποτέ μου δεν αγόραζα ιδιαίτερα το Μίκυ Μάους, αφενώς γιατί δεν με τρελαίνει ο Μίκυ, αφετέρου γιατί εστίαζε κυρίως σε σύγχρονες ιταλικές ιστορίες οπότε το σχέδιο και η έλειψη αφιερωμάτων με απωθούσαν. Τώρα όμως μαθαίνω από δεξιά και αριστερά, πως είναι το μόνο πραγματικά προσεγμένο περιοδικό. Με τον Phantom Duck δεν είχα ποτέ ιδιαίτερο δέσιμο, όμως τα σχέδια των νέων ιστοριών που δημοσιεύονται στο MM φαίνονται εκπληκτικά και με παραπέμπουν στα σύγχρονα στιλ των υπερηρωϊκών κόμικ. Και φυσικά φαίνονται ΦΡΕΣΚΑ. Είμαι και ψυχαναγκαστικός όμως και δεν θέλω να ξεκινήσω να μαζεύω ακόμη μία σειρά... και εκεί εκνευρίζομαι με την εκδοτική που δεν συμπεριλαμβάνει τις πραγματικά φρέσκιες ιστορίες σε ένα περιοδικό πιο "εκλεπτυσμένου" ας το πούμε χαρακτήρα. Ιστορίες υπάρχουν και θα υπάρχουν. Το θέμα είναι να τις διαμοιράζουν σωστά. Πάντως το ΚΟΜΙΞ Β' Περιόδου, όπως είπα και στο προηγούμενο post φαίνεται να δίνει έμφαση στις βορειοευρωπαϊκές, οπότε ίσως εκεί αρχίσουμε να βλέπουμε να διαμορφώνει μια συγκεκριμένη, επιτέλους, ταυτότητα.

 

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην Λέσχη! Το ΜΜ δεν περιέχει μόνο ιστορίες του Μίκυ και σε γενικές γραμμές ανέκαθεν (από την Α' περίοδο) ήταν περισσότερες οι ιστορίες με τα παπιά. Ο τίτλος δεν ανταποκρίνεται στο περιεχόμενο οπότε μην σε αποθαρρύνει αυτό από το να το αγοράσεις. Κατά την γνώμη μου το περιοδικό περνάει μια από τις καλύτερες περιόδους του όλα αυτά τα χρόνια που βγαίνει από την Καθημερινή. Οι περισσότερες ιστορίες είναι πολύ προσεγμένες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36706
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  13
  • Reputation:   80
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1275 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

On 10/4/2021 στο 9:39 ΜΜ, Συλλεκτης είπε:

 

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην Λέσχη! Το ΜΜ δεν περιέχει μόνο ιστορίες του Μίκυ και σε γενικές γραμμές ανέκαθεν (από την Α' περίοδο) ήταν περισσότερες οι ιστορίες με τα παπιά. Ο τίτλος δεν ανταποκρίνεται στο περιεχόμενο οπότε μην σε αποθαρρύνει αυτό από το να το αγοράσεις. Κατά την γνώμη μου το περιοδικό περνάει μια από τις καλύτερες περιόδους του όλα αυτά τα χρόνια που βγαίνει από την Καθημερινή. Οι περισσότερες ιστορίες είναι πολύ προσεγμένες.

Καλώς σας βρήκα! Το γνωρίζω ότι ζει την καλύτερή του περίοδο, αλλά για κάποιο λόγο πάντα με απωθούσε λίγο το όλο στήσιμό του, κυρίως αισθητικά. Από τα πολύ generic εξώφυλλα, το πολύ νεανικό ύφος, μέχρι και το λογότυπο. Ξεφυλλίζοντας σε πρακτορείο τύπου το προτελευταίο τεύχος (355), μου έκανε κλικ, και είδα πως έχει και δύο όμορφες ιστοριούλες (Φάντομ και Λούντβιχ), τουλάχιστον όμορφες οπτικά, σύμφωνα με το δικό μου αισθητικό κριτήριο, οπότε μάλλον θα τσιμπηθεί δοκιμαστικά. Btw, το εξώφυλλο είναι του Πάολο Μοτούρα;

 

Πάντως στη Β' Περίοδο όντως το βάρος φαίνεται να έχει πέσει στους Ντακ - ευτυχώς η ιταλική σχολή ακόμα στηρίζει τα Παπιά. Στην Α' Περίοδο θυμάμαι τις περισσότερες φορές η πρώτη, κεντρική ιστορία ήταν Μίκυ.

Επεξεργασία από Lekker
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

On 4/9/2021 at 8:07 AM, Manitou said:

 

Καταρχάς να σου απαντήσω ότι τα banner της καθημερινής με τα τεύχη του μήνα μην τα λαμβάνεις υπόψη σου γιατί πολλές φορές λείπουν πράγματα.

Κατά δεύτερον και σημαντικότερο να εκθειάσω το πολύ ωραίο μήνυμά σου. :beer5:Έχω σχολιάσει πολλές φορές κατά καιρούς ότι μου λείπουν μηνύματα εδώ μέσα που ασχολούνται με την ουσία και όχι με το τι έκανε (ή μάλλον δεν έκανε) η Καθημερινή. Αυτό είναι ένα τέτοιο μήνυμα που με γέμισε χαρά μόλις το είδα. Ένα μήνυμα που ασχολείται με την ουσία. Φίλε μου θα συμφωνήσω σχεδόν με όλα όσα λες. Πράγματι εκεί κρυμμένα στον κακοδιαφημισμένο και κακοπεριποιημένο σωρό κρύβονται κάποια διαμαντάκια. Και εγώ το έχω παρατηρήσει και σχολιάσει κατά καιρούς. Και εμένα μου αρέσει ο Βίκαρ και το σύμπαν που έχει φτιάξει. Και επίσης μου αρέσουν αρκετές από αυτές τις Βορειοευρωπαικές δεκασέλιδες ιστορίες. Σχετικά με τις απορίες που έχεις σχετικά με τη Β' περίοδο αλλά και γενικά για το περιοδικό μπορείς να παρακολουθήσεις αυτό το βίντεο του @PhantomDuck Που έχει συγκεντρώσει πολλά καλούδια. 

 

 

Φίλε @Manitou θα συμφωνήσω μαζί σου. Αντί να γκριανιάζουμε συνεχώς με το περιοδικό (που κι εγώ ανήκω σε αυτούς), θα έπρεπε να βλέπουμε και τα θετικά του. Οι δευτερεύουσες ιστορίες μπορεί να είναι μικρές, αλλά αρκετές φορές με διασκεδαστικό περιεχόμενο. Το σχέδιο είναι ικανοποιητικό με ελάχιστες εξαιρέσεις. 

 

Και κάτι ακόμα. Ξέρω από πείρα ότι η τωρινή κατάσταση του ΚΟΜΙΞ είναι "ευνοική" για μερικούς, αναφέροντας τα παιδιά μικρότερης ηλικίας. Αυτή την στιγμή η Καθημερινή ικανοποιεί τους μικρότερους αναγνώστες ή αυτούς που ξεκίνησαν τώρα την συλλογή τους. Με παράδειγμα μικρότερο συγγενή μου που πήρε το ΚΟΜΙΞ 81, του άρεσε η ιστορία του Μπαρκς και ήταν η πρώτη φορά που την διάβασε. Αυτό σημαίνει ότι αυτή η νέα μερίδα αγοραστών εκτιμάει την δουλειά της εκδοτικής, αφού δεν τους ενδιαφέρουν τα άρθρα και τα υπόλοιπα επιπρόσθετα. 

Και για να σας προλάβω, ο νέος αναγνώστης δεν θα μπει και τόσο στον κόπο να ψάξει για τους τόμους της Βιβλιοθήκης Disney. Πρώτα θα ξεκινήσει με τις τωρινές εκδόσεις και σταδιακά θα πάει στις παλιές αναζητήσεις.

 

Το θέμα είναι ότι η Καθημερινή δεν κάνει καλή διαχείριση της δουλειάς της. Θα μπορούσε απλούστατα να βάζει μια δυνατή ιταλική ιστορία στην αρχή, και ας είναι χωρίς άρθρο. Το ίδιο κάνει και στο Μίκυ Μάους και το αποτέλεσμα πάντα είναι υπέροχο. Γιατί πιο σημαντική είναι η ίδια ιστορία, παρά τα υπόλοιπα. Στη συνέχεια να βάλει και μια ιστορία Μπαρκς και είμαστε έτοιμοι. Παρόμοια δουλειά γινόταν στα πρώτα 18 τεύχη. Με αυτόν τον τρόπο θα είναι ευχαριστημένοι οι περισσότεροι αναγνώστες.

 

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο να υλοποιηθούν αυτά που λέω. Θεωρώ ότι είναι πολύ απλή δουλειά.

 

Υ.Γ Διαφωνήστε ελεύθερα!:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  143
  • Reputation:   527
  • Achievement Points:  143
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 λεπτά πριν, DM64007 είπε:

 

Και κάτι ακόμα. Ξέρω από πείρα ότι η τωρινή κατάσταση του ΚΟΜΙΞ είναι "ευνοική" για μερικούς, αναφέροντας τα παιδιά μικρότερης ηλικίας. Αυτή την στιγμή η Καθημερινή ικανοποιεί τους μικρότερους αναγνώστες ή αυτούς που ξεκίνησαν τώρα την συλλογή τους. Με παράδειγμα μικρότερο συγγενή μου που πήρε το ΚΟΜΙΞ 81, του άρεσε η ιστορία του Μπαρκς και ήταν η πρώτη φορά που την διάβασε. Αυτό σημαίνει ότι αυτή η νέα μερίδα αγοραστών εκτιμάει την δουλειά της εκδοτικής, αφού δεν τους ενδιαφέρουν τα άρθρα και τα υπόλοιπα επιπρόσθετα. 

Και για να σας προλάβω, ο νέος αναγνώστης δεν θα μπει και τόσο στον κόπο να ψάξει για τους τόμους της Βιβλιοθήκης Disney. Πρώτα θα ξεκινήσει με τις τωρινές εκδόσεις και σταδιακά θα πάει στις παλιές αναζητήσεις.

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου! Έχω έναν γνωστό συνομήλικό μου ο οποίος ξεκίνησε πρόσφατα να συλλέγει το ΚΟΜΙΞ. Διάβασε την ιστορία του Μπάρμπα Καρλ στο ΚΟΜΙΞ 81 και έμεινε άφωνος!!! Την έχει λατρέψει!!! Αυτό είναι ένα θετικό στο ΚΟΜΙΞ!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Είστε πολύ μικροί εδώ μέσα. Σε αυτό το topic θα είχε πολύ ενδιαφέρον η γνώμη σας.

Μπορείτε να μάθετε τον Καρλ Μπαρκς από το σημερινό Κόμιξ?

Και γιατί να μην το κάνετε από τις βιβλιοθήκες Μπαρκς?

Δεν το ρωτάω επικριτικά αλλά με ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  143
  • Reputation:   527
  • Achievement Points:  143
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

40 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Είστε πολύ μικροί εδώ μέσα. Σε αυτό το topic θα είχε πολύ ενδιαφέρον η γνώμη σας.

Μπορείτε να μάθετε τον Καρλ Μπαρκς από το σημερινό Κόμιξ?

Και γιατί να μην το κάνετε από τις βιβλιοθήκες Μπαρκς?

Δεν το ρωτάω επικριτικά αλλά με ενδιαφέρον.

Ένα παιδί τέτοιας ηλικίας όπως και εγώ ή και άλλοι που ξεκινήσει να διαβάζει κόμικς, πιστεύω πως δεν μπορεί να ξέρει τις παλιές εκδόσεις, θα δώσω για παράδειγμα έναν φίλο μου ο οποίος καλά καλά δεν ξέρει το περιοδικό Ντόναλντ! Αφού ξεκίνησε πρόσφατα την συλλογή του, δεν ξέρει που πρέπει να ψάξει και κάλλιστα τι. Βολεύεται με τα κόμικς που βγαίνουν από την Καθημερινή στα οποία έχει πρόσβαση μέσω του περιπτέρου. Μέσω του ΚΟΜΙΞ, του οποίου έχει αρχίσει να συλλέγει, έχει μάθει αυτόν τον σχεδιαστή, του οποίου οι ιστορίες του ξεχωρίζουν από τις υπόλοιπες συνοδευτικές του τεύχους. Πριν διαβάσει την Απαγορευμένη Κοιλάδα του τεύχους 80, ούτε που είχε ακούσει να προφέρουν το όνομα του Καρλ Μπάρκς. Όμως, δεν έχει μπει καλά καλά στον κόσμο των κόμικς. Στην πορεία δημιουργείται όλο και μεγαλύτερο ενδιαφέρον και θα αρχίζει να ψάχνει. Και φτάνω εκεί από όπου ξεκίνησα, ότι τώρα τα παιδιά που ξεκινάνε να διαβάζουν κόμικς δεν γίνεται να ξέρουν για την Μεγάλη Βιβλιοθήκη του Μπάρκς, πολύ απλά επειδή έχουν περάσει 5-7 χρόνια από τότε που εκδίδονταν αυτοί οι τόμοι. Επίσης, η Καθημερινή δεν κάνει γνωστό στους νέους αναγνώστες ότι είχαν εκδοθεί τα Άπαντα του μεγάλου αυτού σχεδιαστή, επειδή πολύ απλά εκδίδουν σιγά σιγά τις ιστορίες του στο ΚΟΜΙΞ. Κλείνοντας, επισημάνω πως ο νέος αναγνώστης δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρει να διαβάσει όλες τις ιστορίες του Μπάρκς μέσω του ΚΟΜΙΞ, επειδή πάει με τέτοιο ρυθμό (1 ιστορία τον μήνα) και επειδή δεν γνωρίζει την Μεγάλη Βιβλιοθήκη Ντίσνευ, ούτε που θα την βρει. Αυτά το μικρό κειμενάκι από εμένα! :lol:

Επεξεργασία από Donald Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

47 min ago , Manitou said:

Είστε πολύ μικροί εδώ μέσα. Σε αυτό το topic θα είχε πολύ ενδιαφέρον η γνώμη σας.

Μπορείτε να μάθετε τον Καρλ Μπαρκς από το σημερινό Κόμιξ?

Και γιατί να μην το κάνετε από τις βιβλιοθήκες Μπαρκς?

Δεν το ρωτάω επικριτικά αλλά με ενδιαφέρον.

 

Την περίμενα αυτή την ερώτηση,

 

Από το ΚΟΜΙΞ 80 ξεκινήσαμε να βλέπουμε πάλι τον Θείο Καρλ. Για τους ανθρώπους που έχουν πάρει την βιβλιοθήκη Disney είναι κάτι βαρετό και κλασικό, αλλά:

 

Οι νέοι αναγνώστες θεωρώ ότι μπορούν να μάθουν για τον Καρλ Μπαρκς μέσω:

1. Της ελάχιστης πληροφορίας που παρέχεται κάτω από τον τίτλο κάθε ιστορίας στα περιεχόμενα.

2. Από τον τίτλο και την περιγραφή για το επόμενο τεύχος.

3. Από το σχέδιο (εγώ ας πούμε όταν πρωτοδιάβασα Μπαρκς στο ΚΟΜΙΞ 11 αλλά και από επόμενα, κατάλαβα χωρίς να διαβάζω τίτλους και πληροφορίες ότι αυτός είναι ένας ξεχωριστός τρόπος σχεδίου και τον καταχώρισα στο μυαλό μου ως μοναδικό).

 

Πάντα αναφερόμενος στον νέο αναγνώστη:

Δεν τον ενδιαφέρει και τόσο να μάθει ακριβώς ποιος είναι αυτός που δημιουργεί την ιστορία. Πρώτα είναι το κομμάτι όπου γίνεται η ανάγνωση, ξεκινάει το ενδιαφέρον και ύστερα από 5-10 ας πούμε ιστορίες ξεκινάει η αναζήτηση, όπου στο ΚΟΜΙΞ μπορεί να γίνει με τους τρόπους που προανέφερα.

Ύστερα όπως επισήμανε ο @Donald Duck παραπάνω, δεν υπάρχει καμιά αναφορά για την Βιβλιοθήκη Disney από την σημερινή Καθημερινή. Οπότε ο αναγνώστης μόνο με αναζήτηση στο διαδίκτυο θα μάθει ακριβώς τι είχε γίνει τα προηγούμενα 6 χρόνια, ώστε να μπει στην διαδικασία να αγοράσει τους 48 τόμους του Μπαρκς.

Επίσης δεν πιστεύω ότι ο σημερινός νέος αναγνώστης θα θελήσει να μπει σε αυτόν τον κόπο γιατί θα μπορούσε κάλλιστα να πει: "Ωραία, ξέρω ότι κάθε μήνα βγαίνει μια ωραία μεγάλη ιστορία, υπάρχουν και οι δευτερεύουσες, είμαστε εντάξει".

 

Και πέρα από αυτό, από την στιγμή που η Καθημερινή έβαλε ξανά τον Μπαρκς στην ζωή μας, δεν βλέπω λόγο να υπάρξει αναφορά από την εταιρεία για τους τόμους. Βάζοντας μια μεγάλη και δύο μονοσέλιδες ιστορίες σε κάθε μηνιαίο τεύχος το οποίο κοστίζει 3,5€, βγάζει μεγάλο κέρδος από το να πουλάει μονομιάς τους παλαιούς τόμους, με περισσότερες ιστορίες και καλύτερη τιμή, συγκριτικά με την ποσότητα.

 

Συγγνώμη για την πολυλογία και αν βγήκα λίγο εκτός θέματος, αλλά είναι κάποια θέματα τα οποία ήθελα εδώ και καιρό να μιλήσω.

 

Και όπως πάντα: Διαφωνήστε ελεύθερα!:)

 

Υ.Γ. Παρατήρησα ότι:

ΚΟΜΙΞ 80 - Ιστορία Μπάρκς της δεκαετίας του 50'

ΚΟΜΙΞ 81 - του 60'

ΚΟΜΙΞ 82 - θα είναι του 40'

 

Η Καθημερινή θέλει να δείξει όλες τις πλευρές τις καριέρας του Καρλ Μπαρκς και αυτό πιστεύω πάλι στοχεύει πολύ καλά στους νέους αγοραστές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1873
  • Reputation:   11144
  • Achievement Points:  1888
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Δεν θυμάμαι αν έχω εκφράσει ξανά την γνώμη μου για την νέα πορεία του ΚΟΜΙΞ. Σίγουρα είναι λυπηρό ένα τόσο εμβληματικό περιοδικό να αντιμετωπίζεται πλέον με τέτοια προχειρότητα.

 

Καταλαβαίνω πλήρως την λογική νέων παιδιών όπως οι @Donald Duck και @DM64007, που τους δίνεται η ευκαιρία να ανακαλύψουν τον Μπαρκς πρώτη φορά. Αλλά νομίζω έχει ειπωθεί πολλές φορές, ότι η τραγική μέθοδος που γίνεται τώρα, δεν είναι μονόδρομος. Γιατί να στοχεύσεις αποκλειστικά σε νέους αναγνώστες, αντί να κάνεις μια καλή επιλογή κεντρικής ιστορίας που θα τους ικανοποιεί όλους, και ταυτόχρονα, να συμπεριλάβεις σε κάθε τεύχος και μια επανέκδοση Μπαρκς/Ρόσα ό,τι θες; Δεν είναι τόσο δύσκολο. Λίγη όρεξη χρειάζεται, αλλά έχουν καταντήσει το ΚΟΜΙΞ μια συρραφή από ανακυκλωμένες ιστορίες και αδιάφορες δευτερεύουσες. 

 

Χαίρομαι που δίνει την ευκαιρία να δημιουργηθούν νέοι λάτρεις των Disney Comics, αλλά σίγουρα μπορούσε να κάνει πολύ καλύτερη δουλειά.

 

Να πω βέβαια κάπου εδώ, ότι ο τρόπος που το κάνει, και πάλι, προσφέρει μόνο μια προσωρινή ευχαρίστηση στους νεότερους, όσον αφορα την ανακάλυψη του Μπαρκς. Από ένα σημείο και μετά, δεν θα ψαχτείτε, δεν θα γκουκλάρετε ποιος είναι αυτός ο Μπαρκς; Θα βρείτε αμέσως την ύπαρξη της Βιβλιοθήκης και θα είναι για σας συντομα μια ακομα επανέκδοση η κεντρική ιστορία του ΚΟΜΙΞ, και όχι κάτι συνταρακτικό και καινούργιο. Θα καταλάβετε ότι μπορείτε να παίρνετε 10 ιστορίες Μπαρκς αντί 1, σχεδόν στην ίδια τιμή. 

Επεξεργασία από Tsaklas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21487
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εντάξει να δεχτώ ότι η "Καθημερινή" βάζει ξανά "Μπαρκς" και ο λόγος που το κάνει είναι γιατί στοχεύει στους νέους αναγνώστες (τους παλιούς τους έχει γραμμένους...,να το δεχτώ και αυτό). Αυτά τα "ρημαδιασμένα" τα άρθρα που πλαισίωναν τις ιστορίες, γιατί τα έχει βγάλει; Δεν θα ήταν ωραίο και ο οκτάχρονος, ο δεκάχρονος, που ξεκινάει τώρα το ταξίδι του σε αυτόν τον κόσμο των κόμικς, να μάθει λίγα πράγματα για την κάθε ιστορία και για τον δημιουργό της;

Εκτός αν πλέον κανείς από τους νέους δεν ενδιαφέρεται για αυτά. Απλώς θέλουν να διαβάσουν μια ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Όλα αυτά τα αναπάντητα ερωτήματα... Πραγματικά αν θες να πιασεις το νεανικό κοινό βάλε ένα άρθρο. Βαζε που και που μια ιστορία Μπαρκς και ταυτόχρονα διαφήμισε και τις εγκυκλοπαίδειες. Λύσεις υπάρχουν όρεξη δεν υπάρχει. Όπως και να έχει χαίρομαι που οι πιο μικροί μας φίλοι γνώρισαν έστω και έτσι τον μεγάλο θείο Καρλ! Παιδιά ψάξτε εκδόσεις. Ο Μπαρκς και ο Ροσα είναι το Αμερικανικό Ντίσνεϋ με παπια σε αντιδιαστολή με το Ιταλικό του Μίκυ Μαους. Στα παπια είναι και το κορυφαίο Ντίσνεϋ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  143
  • Reputation:   527
  • Achievement Points:  143
  • Days Won:  1
  • With Us For:  1203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Όλα αυτά τα αναπάντητα ερωτήματα... Πραγματικά αν θες να πιασεις το νεανικό κοινό βάλε ένα άρθρο. Βαζε που και που μια ιστορία Μπαρκς και ταυτόχρονα διαφήμισε και τις εγκυκλοπαίδειες. Λύσεις υπάρχουν όρεξη δεν υπάρχει. Όπως και να έχει χαίρομαι που οι πιο μικροί μας φίλοι γνώρισαν έστω και έτσι τον μεγάλο θείο Καρλ! Παιδιά ψάξτε εκδόσεις. Ο Μπαρκς και ο Ροσα είναι το Αμερικανικό Ντίσνεϋ με παπια σε αντιδιαστολή με το Ιταλικό του Μίκυ Μαους. Στα παπια είναι και το κορυφαίο Ντίσνεϋ.

Πραγματικά! Δεν σου κρύβω πως με συγκίνησες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

51 min ago , hudson said:

Εντάξει να δεχτώ ότι η "Καθημερινή" βάζει ξανά "Μπαρκς" και ο λόγος που το κάνει είναι γιατί στοχεύει στους νέους αναγνώστες (τους παλιούς τους έχει γραμμένους...,να το δεχτώ και αυτό). Αυτά τα "ρημαδιασμένα" τα άρθρα που πλαισίωναν τις ιστορίες, γιατί τα έχει βγάλει; Δεν θα ήταν ωραίο και ο οκτάχρονος, ο δεκάχρονος, που ξεκινάει τώρα το ταξίδι του σε αυτόν τον κόσμο των κόμικς, να μάθει λίγα πράγματα για την κάθε ιστορία και για τον δημιουργό της;

Εκτός αν πλέον κανείς από τους νέους δεν ενδιαφέρεται για αυτά. Απλώς θέλουν να διαβάσουν μια ιστορία.

 

Σε καμία περίπτωση δεν το είπα για καλό για τους παλιούς αναγνώστες. Κι εγώ όταν βγήκαν οι τόμοι τους πήρα και τους έχω μάθει απ' έξω και ανακατωτά. Απλά το ανέφερα γιατί είναι και αυτός ένας πιο "απλός" τρόπος για να μάθει ο νέος αναγνώστης τον Μπαρκς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21487
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

28 λεπτά πριν, DM64007 είπε:

Σε καμία περίπτωση δεν το είπα για καλό για τους παλιούς αναγνώστες. Κι εγώ όταν βγήκαν οι τόμοι τους πήρα και τους έχω μάθει απ' έξω και ανακατωτά. Απλά το ανέφερα γιατί είναι και αυτός ένας πιο "απλός" τρόπος για να μάθει ο νέος αναγνώστης τον Μπαρκς.

Το σχόλιο μου σε καμιά περίπτωση  δεν αναφερόταν σε αυτά που έγραψες, αλλά ήταν κάτι σαν αγανάκτηση για τον τρόπο που πλέον αντιμετωπίζει τα "disney" και ιδικά το ΚΟΜΙΞ  η "Καθημερινή".

Επεξεργασία από hudson
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αν υπήρχε μεράκι και φαινόταν ότι κάποιος το ψάχνει όλα θα δικαιολογούνταν. Ο Τερζόπουλος έκανε αναδημοσιεύσεις ανά δεκαετία. Όπως έχω γράψει και πιο πάνω τις καλές ιστορίες του Μπαρκς τις διαβάσαμε μετά το 1989. Δηλαδή 20 χρόνια μετά το πρώτο Μίκυ Μαους. Και είχε διαθέσιμα εκατο περιοδικα. Σπέσιαλ παντού με τις ίδιες ιστορίες μαζεμένες. Το Κόμιξ το είχε με βασική ιστορία Βικαρ. Όμως που και που έβγαζε καλά τεύχη. Είχε επίσης ένα δρόμο που βάδιζε. Είχε και κανένα δωράκι που και που. Γενικά έβγαζε πιο όρεξη. Εκεί ήταν η διαφορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

On 12/4/2021 στο 8:16 ΜΜ, Manitou είπε:

Αν υπήρχε μεράκι και φαινόταν ότι κάποιος το ψάχνει όλα θα δικαιολογούνταν. Ο Τερζόπουλος έκανε αναδημοσιεύσεις ανά δεκαετία. Όπως έχω γράψει και πιο πάνω τις καλές ιστορίες του Μπαρκς τις διαβάσαμε μετά το 1989. Δηλαδή 20 χρόνια μετά το πρώτο Μίκυ Μαους. Και είχε διαθέσιμα εκατο περιοδικα. Σπέσιαλ παντού με τις ίδιες ιστορίες μαζεμένες. Το Κόμιξ το είχε με βασική ιστορία Βικαρ. Όμως που και που έβγαζε καλά τεύχη. Είχε επίσης ένα δρόμο που βάδιζε. Είχε και κανένα δωράκι που και που. Γενικά έβγαζε πιο όρεξη. Εκεί ήταν η διαφορά.

 

Πολλές φορές έκανε αναδημοσιεύσεις στο ΜΜ πιο συχνά από την δεκαετία . Κάθε ιστορία είχε δημοσιευτεί 3-4 φορές στο ΜΜ και αρκετές άλλες 1-2 φορές στα Κλασικά ή το Μεγάλο Μίκυ.

 

 

Επεξεργασία από Συλλεκτης
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

4 hours ago, Συλλεκτης said:

 

Πολλές φορές έκανε αναδημοσιεύσεις στο ΜΜ πιο συχνά από την δεκαετία . Κάθε ιστορία είχε δημοσιευτεί 3-4 φορές στο ΜΜ και αρκετές άλλες 1-2 φορές στα Κλασικά ή το Μεγάλο Μίκυ.

 

 

 

Κατά τη γνώμη μου εξαρτάται και από την ποιότητα της ιστορίας. Αν είναι καλή δεν βλέπω λόγο να μην μπει ξανά μετά από 3-4 χρόνια.

Μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε περιοδικό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37224
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  278
  • Reputation:   1512
  • Achievement Points:  305
  • Days Won:  2
  • With Us For:  1119 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  16

On 12/4/2021 στο 8:16 ΜΜ, Manitou είπε:

Είχε επίσης ένα δρόμο που βάδιζε.

Ναι έχεις δίκιο....

 

Έβαζε γενικά ιστορίες Βικάρ, Μάρκο Ρότα, Κάρλος Μότα αρκετά ενδιαφέρουσες....:coffee:

 

Παραθέτω μερικά από τα τελευταία τευχή αυτής της εκπληκτικής-φανταστικής-τέλειας σειράς:

HRHRHRHRHRHR

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@apetoussis82 βγάλε το όπλο σου.. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37052
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2709
  • Achievement Points:  386
  • Days Won:  3
  • With Us For:  1167 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  17

3 min ago , Manitou said:

@apetoussis82 βγάλε το όπλο σου.. :lol:

:sad1::antekale::notalk:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 ώρες πριν, DM64007 είπε:

 

Κατά τη γνώμη μου εξαρτάται και από την ποιότητα της ιστορίας. Αν είναι καλή δεν βλέπω λόγο να μην μπει ξανά μετά από 3-4 χρόνια.

Μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε περιοδικό. 

Αυτό που λες είναι πολυτέλεια. Υπάρχουν πάμπολλες ιστορίες αδημοσίευτες ώστε να ξαναμπαίνουν ανά 3 χρόνια. Επίσης σε άλλες μεγάλες αγορές (ή όπως ειμασταν εμείς παλιά) θα ευδοκιμούσε ένα περιοδικό ανατυπωσεων. Εδώ όχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομίζω πως αν ξανάβγαιναν τα Κλασικά με προσεγμένη επιλογή ιστοριών, θα έκαναν αξιοπρεπείς πωλήσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33886
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

3 λεπτά πριν, doom είπε:

Νομίζω πως αν ξανάβγαιναν τα Κλασικά με προσεγμένη επιλογή ιστοριών, θα έκαναν αξιοπρεπείς πωλήσεις.

Συμφωνώ αρκεί να έχει τις παλιές ιστορίες. Όχι τόσο τις πιο καινούριες. Αν και ένα περιοδικό κλασικών με ιστορίες του Μίκυ Μαους των χρόνων 2010-2014 πάλι ίσως είχε νόημα. Πάντως νομίζω όχι νέων ιστοριών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31712
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  339
  • Reputation:   1155
  • Achievement Points:  343
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2779 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

10 ώρες πριν, DM64007 είπε:

 

Κατά τη γνώμη μου εξαρτάται και από την ποιότητα της ιστορίας. Αν είναι καλή δεν βλέπω λόγο να μην μπει ξανά μετά από 3-4 χρόνια.

Μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε περιοδικό. 

 

Ούτε και έγω είμαι κατά των ανατυπώσεων. Μάλιστα, θα μου άρεσε έμπαινε σε κάθε τεύχος του ΜΜ μια παλιά ιταλική ιστορία στο τέλος κάθε τεύχους ή ακόμα καλύτερα αν ξαναέβγαιναν τα Κλασικά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37334
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  291
  • Reputation:   2328
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1094 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  17

Εν τω μεταξύ γιατί κόπηκαν εντελώς οι ιστορίες του Κάστυ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.