Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 29/1/2021 στο 11:10 ΠΜ, Gladstone είπε:

Θεωρω οτι η επιλογη της συγκεκριμενης ιστοριας του Μπαρκς ειναι μια εξαιρετικη επιλογη για κυρια ιστορια. Οκ προφανως εχει δημοσιευθει αλλες 2 φορες μεσα στα τελευταια 30 χρονια αλλα αυτο δεν ειναι κατι τοσο τραγικο, μην υπερβαλλουμε. Προκειται για εξαιρετικη ιστορια. 

 

 

Δεν είναι καν απ'τις καλύτερες του Μπαρκς. Υπάρχουν δεκάδες ανώτερες. Αναρωτιέμαι με ποιο σκεπτικό επιλέχθηκε η συγκεκριμένη. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καταρχάς χαίρομαι πολύ που γίνεται μια τέτοια συζήτηση. Θα ξεκινήσω λέγοντας όμως ότι @Christaras έπιασε κάπως περισσότερο αυτό που  θέλω να πω... Έχουμε 2021 και όχι 1988. Το παιδικό και εφηβικό κοινό έχει αλλάξει. Δεν είναι ούτε το κοινό ούτε το τοπίο το ίδιο. Αυτό το καταλαβαίνει κάποιος δίχως έρευνα αγοράς.

 

Πριν προχωρήσω θα ξαναδείξω κάτι που ίσως ξεχνάτε. Η Καθημερινή έχει την παρακάτω άποψη για το ΚΟΜΙΞ μέχρι και σήμερα:

 

Παράθεση

Συλλεκτική έκδοση που φιλοξενεί εικονογραφημένες ιστορίες των κορυφαίων σχεδιαστών και σεναριογράφων της Disney, πλαισιωμένες με παρουσιάσεις και κείμενα που εισάγουν τους αναγνώστες στο κόσμο της Ενατης Τέχνης.

 

https://subscription.kathimerini.gr/disney

 

Άρα εκεί στοχεύει.

 

Αρχικά θα πιάσω την Απαγορευμένη Κοιλάδα. Με μια απλή αναζήτηση στο ίντερνετ δείτε ποια είναι τα πρώτα αποτελέσματα

 

518079067_.thumb.png.ba440978ff9e34def87edad94cbdd7e9.png

 

Τρίτο αποτέλεσμα είναι η σελίδα της ιστορίας στην ΚΟΜΙΞ Wiki. Εκεί μπορείς να δεις και τα τεύχη στα οποία έχει μπει παλιότερα. Πρώτο είναι η σελίδα για την αγορά του τόμου από το Βιβλιοπωλείο Πολιτεία στα 5 ευρώ. Αυτό που είναι αστείο με την συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι η ιστορία μπήκε ως κεντρική του τόμου 13 της Βιβλιοθήκης του Μπαρκς, με τον τίτλο της να φιγουράρει στο εξώφυλλο και να δικό της εξώφυλλο.

Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΚΟΙΛΑΔΑ // Η ΜΕΓΑΛΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΟΥ ΚΑΡΛ ΜΠΑΡΚ

 

Είμαι νέος αναγνώστης. Βλέπω μου αρέσει ο Μπαρκς. Αναζητώ Καρλ Μπαρκς ιστορίες.

1824810169_.thumb.png.979d1a7ed6bb47ce5420791cce3d4162.png

 

Πρώτο αποτέλεσμα έχει τον πλήρη κατάλογο με όλες τις ιστορίες του Μπαρκς (πότε δημοσιεύτηκαν, που έχουν μπει κλπ) που έχουμε στην ΚΟΜΙΞ Wiki και έχει φτιάξει ο @Monkey D. Luffy! Αντίστοιχα για τον Ρόσα έχουμε επίσης πλήρη κατάλογο τον οποίο είχα ξεκινήσει εγώ και στην συνέχεια βελτίωσε σημαντικά ο @alexoni97!

 

Θέλω να δείξω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο θολά πλέον.

 

12 ώρες πριν, Manitou είπε:

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση αν και εγώ θα ήθελα αυτά του Κώστα αλλά πιστεύω ότι ο Κρίτων είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα της καθημερινής. Η Καθημερινή δεν ξέρω αν έχει κάνει έρευνα αγορά ή απλά πάει με εύκολες λύσεις. Πιο πολύ πάω στο δεύτερο. Οπότε χρησιμοποιεί στρατηγικές που υπάρχουν ήδη εδώ και καιρό. Δεν πιστεύει ότι ο μπαμπάς και ο νέος αναγνώστης θα πάνε public (τα οποία στην Αθήνα είναι έτσι μην νομίζεις Κώστα ότι παντού έχουν Σταντ με εγκυκλοπαίδειες) ή θα καταφύγουν στο ίντερνετ. Θέλει νέο κοινό περιπτέρου.

Αν δεν το πίστευε έστω και λίγο τότε δεν θα έβγαζε τους τόμους στα Βιβλιοπωλεία και θα άφηνε στην τύχη του το στοκ. Και όσο για τα public η μια φωτογραφία είναι από την Λάρισα φίλε Χρήστο. Σαφώς και δεν είναι παντού έτσι αλλά έδωσα ένα παράδειγμα. Να πω ακόμα ότι ο μπαμπάς, Χρήστο πιο εύκολα θα δώσει το κινητό/τάμπλετ την σήμερον ημέρα στο παιδί παρά θα πάει να ψάξει στο περίπτερο. Αυτός που έπαιρνε παλιότερα το ΚΟΜΙΞ είτε θα είναι πιο ψαγμένος είτε θα ψαχτεί είτε θα έχει τα δικά του παλιά τεύχη είτε θα έχει πάρει τον τόμο.

 

Γενικά το κοινό του περιπτέρου δεν έχει την ίδια δυναμική όπως κάποτε. Αυτό φαίνεται και από το τιραζ των περιοδικών. Η Καθημερινή ξέρει τι τιράζ θα βγάλει σε κάθε περιοχή που σημαίνει ότι έχει μια εικόνα για το τι γίνεται. Άρα δεν έχει λογική ότι την εποχή του Ίντερνετ η Καθημερινή πιστεύει ότι κάποιος δεν θα καταφύγει εκεί. Για τις συνδρομές έχουν σελίδα και έχουν φτιάξει και σελίδα στο facebook. Θα μου πεις εσύ μου λες τι πιστεύει η Καθημερινή. Κι όμως αυτό που λέω είναι ότι αυτή η τακτική έχει δοκιμαστεί παλιότερα από τον Τερζό και έκλεισε.

 

Είναι όμως και το άλλο που είπε ο @Christaras. Η Καθημερινή έλεγε από την αρχή του ΚΟΜΙΞ μόνο νέες ιστορίες. Το σλόγκαν αυτό συνεχίζει να υπάρχει στο Μίκυ Μάους στα περιεχόμενα. Αν ήθελε μόνο νέο κοινό η Καθημερινή και δεν την ενδιέφερε το παλιό τότε γιατί να το τονίζει; Δεν είναι παράλογο;

 

Ο Μπαρκς είναι όντως εύκολη λύση γιατί είναι ήδη έτοιμος από την Βιβλιοθήκη. Δεν χρειάζεται καν να κάνουν μετάφραση και να πειράξουν τον χρωματισμό. Οπότε πιο λογικό είναι αυτό που είπε σε προηγούμενα ποστ ο @Christaras ότι το επιτελείο του περιοδικού είναι μικρό παρά το οτιδήποτε άλλο.

 

Με το να βάζεις τις ιστορίες του Μπαρκς στον προσκήνιο διώχνεις και τους παλιούς αναγνώστες (εμάς) και αναγνώστες (μικρούς και μεγάλους, παλιούς και νέους) που έχουν τις ιστορίες από την Βιβλιοθήκη (και από τα νούμερα από είχαμε τότε ήταν πολλοί). Κερδίζεις πολύ μικρό νέο κοινό.

 

7 ώρες πριν, Kriton είπε:

Απλώς να προσθέσω ένα σχόλιο για το ότι «στην Ιταλία έχουν 100 εκδόσεις». Αυτό δεν αναιρεί το ότι υπάρχει ακροατήριο για ανατυπώσεις, και ότι σ' αυτές τις ανατυπώσεις στρέφονται όσοι θέλουν να διαβάσουν παλιότερες ιστορίες, αντί να ψάχνουν για παλιότερες εκδόσεις, κι ας είναι πιο εύκολο να τις βρει κανείς απ' ό,τι σε μας, ακριβώς λόγω της πληθώρας εκδόσεων στην Ιταλία.

Θα σου πω και κάτι άλλο γιατί νομίζω δεν κατάλαβες μάλλον τι είπα... Και εγώ είμαι άτομο που συγκαταλέγεται στο ακροατήριο που ψάχνει παλιότερες ιστορίες και θέλει και ανατυπώσεις αυτών. Τι κάνει όμως για αυτά τα άτομα η σοφή Ιταλία; Δημιουργεί νέες εκδόσεις ώστε να μην ψάχνουν τις παλιές. Πχ Οι βιβλιοθήκες έχουν αυτό τον ρόλο γιατί πιάνεις και το νέο κοινό και το παλιό που ψάχνεται. Δεν είναι κάτι φοβερό. Και έτσι αφήνεις και τις κεντρικές σου εκδόσεις με νέο υλικό. Το Topolino έχει ανατυπώσεις;

 

ΥΓ Η ανατύπωση είναι κάτι κακό όταν δεν είναι με μέτρο και δεν είναι σε νορμάλ χρονικά διαστήματα.

 

ΥΓ2 Είμαι θα έλεγα περισσότερο ο νεότερος αναγνώστης (και λιγότερο συλλέκτης) που θέλει να διαβάζει καλές καινούργιες (και ποιοτικές) ιστορίες από οπουδήποτε και να υπάρχουν εκδόσεις όπως η Βιβλιοθήκη του Μπαρκς και του Σκάρπα που ωφελούν τους πάντες.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33870
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Καλά τα λες. Αλλά...

 

Καταρχάς κάνουμε εμείς εδώ μια κουβέντα προσπαθώντας να καταλάβουμε τι γίνεται με την Καθημερινή. Γιατί στην πραγματικότητα όλοι έχουμε τον ίδιο στόχο. Ούτε εγώ θέλω άλλο Μπαρκς. Τον έχω όλο δύο και τρεις φορές. 

 

Λες κάπου στο κείμενό σου με τα λογικά κατά τα άλλα επιχειρήματα ότι "ξέρουν τι πουλάνε ξέρουν το τιράζ". Άρα γιατί πάνε ξανά σε αυτή την επιλογή? Θέλουν να χαντακωσουν το κόμιξ? Μήπως ξέρουν κάτι που οι υπόλοιποι αγνοούμε ή απλά είναι αυθεντική ξεκάθαρη βαρεμάρα. Θα δείξει. 

 

Σε κάποιον φίλο που έγραψε για την απαγορευμένη κοιλάδα να πω ότι είναι μια από τις ιστορίες που επέλεξε ο Ροσα να συνεχίσει. Άρα δεν είναι ιστορία της σειράς. Πράγματι είναι μια από τις καλες μεγάλες ιστορίες του Μπαρκς. Όχι η καλύτερη σίγουρα αλλά μέσα στις καλές του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2264 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

 

Σε κάποιον φίλο που έγραψε για την απαγορευμένη κοιλάδα να πω ότι είναι μια από τις ιστορίες που επέλεξε ο Ροσα να συνεχίσει. Άρα δεν είναι ιστορία της σειράς. Πράγματι είναι μια από τις καλες μεγάλες ιστορίες του Μπαρκς. Όχι η καλύτερη σίγουρα αλλά μέσα στις καλές του.

 

Σύμφωνα με το inducks (όπου οι ιστορίες του Μπαρκς έχουν πάρα πολλές ψήφους) είναι η 55ή καλύτερη μεγάλη ιστορία του Μπαρκς. 

Σύμφωνα με το προσωπικό μου κριτήριο, είναι ακόμα πιο κάτω, και αν βάλουμε μέσα και τις 10σέλιδες, ούτε τοπ 100...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Λογικά τις τοπ ιστορίες του Μπαρκς θα τις κρατάνε για επετειακά τεύχη. :lol:

Μην ξεχνάμε πως το Αφιερωμένο Εξαιρετικά πάλι το κρατάνε για επετειακό τεύχος αργότερα. :lol:

Γιατι φυσικά, πέρα από Μπαρκς-Ρόσα δεν υπάρχουν άλλες καλές ιστορίες Ντίσνευ. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Γενικά με κάλυψαν οι Kriton και Manitou  αλλά ας πλεονασω κι εγώ λίγο :tik:

 

1. Οι εκδόσεις Ντίσνεϊ απευθύνονται σε παιδια και εφήβους. Και ο Μπαρκς για παιδια έγραφε τις ιστορίες του. 

 

2. Το απόθεμα παιδιων ανανεώνεται συνεχώς, ευτυχώς. 

 

2. Οι εκδόσεις Ντίσνεϊ κυκλοφορουν στα περίπτερα. Έτσι γινόταν παλια και προσωπικα θα ήθελα να συνεχιστεί. 

 

3. Η κόρη μου του χρόνου θα μάθει να διαβάζει (υποθέτω). Σε δυο χρόνια πιθανως να μπορεί να διαβάσει και κανένα κόμιξακι. Δεν νομίζω να φορτωθεί κανένα τόμο αρτιστς εντισιον αλλά τευχακι θα το καταφέρει. Όταν θα πηγαινουμε στο ψιλικατζίδικο θα μου ζητάει α) φωτοκαρτες Φροζεν Β) σακουλάκια με πριγκιπισες Ντίσνεϊ ή/και Πέπα ή/και χελόου κιττυ. Εγώ θα προσπαθω να της πασαρω και κανένα κόμικς. Με δεδομένο ότι εμένα μου αρέσουν μόνο ο Μπαρκς και ο Ρόσα και αυτή προτιμα ήδη τον βλακα τον Μίκυ (γιατί ακόμη καταφέρνει να τον πουλαει η εταιρεία στο Ντίσνεϊ τζουνιορ) θα υπάρξει συγκρουση. Ακόμα κι έτσι παντως έχω ελπίδες να της κάνω πλυση εγκεφάλου και να αρχίσει να διαβάζει τον καλό σχεδιαστή. 

 

Υπό αυτό το πρισμα χαιρετίζω την επάνοδο του Μπαρκς στο Κομιξ, όπως θεωρουσα θετική την παρουσία του ΡόσαΡόσα. 

 

Με την ευκαιρία ιδου και μια παλιότερη, ίσως σχετική, άποψη για το παλιό Κομιξ το ορθόδοξο. 

  • Like 7
  • Λύπη 1
  • Διαφωνώ 2
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, tik είπε:

Γενικά με κάλυψαν οι Kriton και Manitou  αλλά ας πλεονασω κι εγώ λίγο :tik:

 

1. Οι εκδόσεις Ντίσνεϊ απευθύνονται σε παιδια και εφήβους. Και ο Μπαρκς για παιδια έγραφε τις ιστορίες του. 

 

2. Το απόθεμα παιδιων ανανεώνεται συνεχώς, ευτυχώς. 

 

2. Οι εκδόσεις Ντίσνεϊ κυκλοφορουν στα περίπτερα. Έτσι γινόταν παλια και προσωπικα θα ήθελα να συνεχιστεί. 

 

3. Η κόρη μου του χρόνου θα μάθει να διαβάζει (υποθέτω). Σε δυο χρόνια πιθανως να μπορεί να διαβάσει και κανένα κόμιξακι. Δεν νομίζω να φορτωθεί κανένα τόμο αρτιστς εντισιον αλλά τευχακι θα το καταφέρει. Όταν θα πηγαινουμε στο ψιλικατζίδικο θα μου ζητάει α) φωτοκαρτες Φροζεν Β) σακουλάκια με πριγκιπισες Ντίσνεϊ ή/και Πέπα ή/και χελόου κιττυ. Εγώ θα προσπαθω να της πασαρω και κανένα κόμικς. Με δεδομένο ότι εμένα μου αρέσουν μόνο ο Μπαρκς και ο Ρόσα και αυτή προτιμα ήδη τον βλακα τον Μίκυ (γιατί ακόμη καταφέρνει να τον πουλαει η εταιρεία στο Ντίσνεϊ τζουνιορ) θα υπάρξει συγκρουση. Ακόμα κι έτσι παντως έχω ελπίδες να της κάνω πλυση εγκεφάλου και να αρχίσει να διαβάζει τον καλό σχεδιαστή. 

 

Υπό αυτό το πρισμα χαιρετίζω την επάνοδο του Μπαρκς στο Κομιξ, όπως θεωρουσα θετική την παρουσία του ΡόσαΡόσα. 

 

Με την ευκαιρία ιδου και μια παλιότερη, ίσως σχετική, άποψη για το παλιό Κομιξ το ορθόδοξο. 

 

1. Σωστά αλλά το ΚΟΜΙΞ απευθύνεται σε εφήβους και σε συλλέκτες κατά την Καθημερινή :)

 

2. Όντως αλλά το απόθεμα των παιδιών που διαβάζει κόμικς μειώνεται κατά πολύ συνεχώς.

 

2.2. Δεν διαφωνεί κανείς με αυτό αλλά έχει μειωθεί σημαντικά το τιραζ. Και το περίπτερο δεν έχει την ίδια δυναμική όπως κάποτε.

 

3. Θα δυσκολευτείς από ότι βλέπω :lol: 

 

Σημείωση Ο Ρόσα δεν έγραφε για παιδιά :)

 

Ξαναλέω ωραία όλα αυτά αλλά έχουμε 2021 και όχι 1990 :D

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33870
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και ενώ η κουβέντα συνεχίζει και είναι ωραία, θα γράψω άλλο ένα κατεβατό, αυτή τη φορά από τη μεριά του Κώστα @ΚΟΜΙΞ.

Αυτό που θέλει ο Κώστας δεν είναι απαραίτητα να σταματήσει να υπάρχει ένα περιοδικό με Μπαρκς, το οποίο και ο @tik και εγώ θα πάρουμε στις κόρες μας (τα ίδια τραβάω και εγώ φίλε @tik. Ο Μίκυ ξεκάθαρα σκίζει γάτες παντού αλλά τα super wings είναι αυτά που τελικά κερδίζουν).

 

Θέλει να υπάρχει και ένα περιοδικό για συλλέκτες. Με φροντίδα, με όραμα, με νέες ιστορίες αλλά και παλιές σπάνιες, με όλα αυτά που έχουμε πει κατά καιρούς. Ένα περιοδικό για το οποίο κάποιος από πίσω δουλεύει. Δείτε το νέο Μπλεκ ας πούμε. Άσχετα με το αν αρέσει ή όχι, ξεκάθαρα από πίσω του έχει κάποιον που δουλεύει.

 

Θα μπορούσε το Σουπερ Μίκυ να ήταν όπως παλιά, ένα περιοδικό με Μπαρκς αλλά και με πιο παιδικές ιστορίες. Ένα σωστό περιοδικό περιπτέρου. Γιατί Κώστα τα παιδιά δε σταμάτησαν να διαβάζουν. Και είναι στο χέρι μας να μην το κάνουν. Και επίσης με το μικρό παιδί πας στο περίπτερο - εφημεριδάδικο συχνά. Καλό είναι να βλέπει κάτι κλασικό.

 

Και το ΚΟΜΙΞ θα μπορούσε να ήταν μια εγκυκλοπαίδεια Ντίσνευ. Δυστυχώς δεν είναι. 

 

Στην καθημερινή έχουν αποφασίσει ότι θέλουν 100% να έχουν το κλασικό περιοδικό με Μπαρκς Ρόσα κλπ. Ίσως έχουν κάνει έρευνα αγοράς. Αυτοί που διαβάζουν κόμικ δεν είναι μόνο όσοι μπαίνουν εδώ μέσα. Είναι πολλοί από πίσω. Στην Ξάνθη κάθε εβδομάδα τα Μίκυ Μάους φεύγουν όλα. Πόσοι είναι στο φόρουμ από Ξάνθη? Δυο τρία άτομα. 

Για το περιοδικό που θέλουμε οι συλλέκτες (γιατί και εγώ αυτό θέλω) δυστυχώς θέλει όρεξη και δουλειά. Τέτοια όρεξη (ή προσωπικό) δεν υπάρχει. 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ποίο κοινό ρε παιδιά; Το πόσο καλά τα πηγαίνουν οι εκδόσεις Ντίσνεϋ φαίνεται απ' την παντελή έλλειψη διαφημίσεων. Και οι λίγες που μπαίνουν είναι της ίδιας της Ντίσνεϋ.

 

Καλύτερα λοιπόν να κλείσουν το ΚΟΜΙΞ. Να γλιτώσουν αυτοί, να γλιτώσουμε κι εμείς. Ψυχαναγκασμός κατάντησε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δεν ειναι μονο ο Κώστας που εχει αυτη την αποψη. Καλώς ή κακως, για να σε νοιαζει τοσο πολυ ωστε να μπαινεις στη διαδικασια να "σκας" για το τι περιεχομενο θα εχει το ΚΟΜΙΞ, πρεπει να εισαι είτε συλλεκτης, ειτε μεγαλος φαν των ντισνευ κομικς. Σε αντιθετη περιπτωση, που εισαι δηλαδη ειτε περιστασιακος αναγνωστης, είτε πολυ νεος αναγνωστης, δε θα κατσεις ποτέ ν ασχοληθεις με το αν μπηκε ξανα ιστορια η οποια εχει ηδη μπει στο ΚΟΜΙΞ. Προσωπικα με βολευει να αρχισει απο δω και περα να βαζει μονο ανατυπωσεις μεγαλων ιστοριων ωστε να μην ξανα ασχοληθω με τον τιτλο. Αυτο που θα με δυσκολεψει θα ειναι να βαζει ανατυπωσεις και καινουριες ιστοριες σε τυχαια σειρα και θα αναγκαζομαι λογω ψυχαναγκασμου να θελω να εχω ολα τα τευχη με τη σειρα.

 

Κατα βαθος ομως με στεναχωρει που παιρνει αυτη τη ρότα το διασημο αυτο περιοδικο. Το μεγεθος του και το ονομα του θα μας εδιναν την ευκαιρια να απολαμβανουμε καινουριες ή παλιες, μεγαλες και σημαντικες ιστοριες, και οχι την τεταρτοπεμπτη ανατυπωση των ιστοριων μπαρκς και ροσα.  Κριμα. Προτιμω να μαζεψω τα παλια ΚΟΜΙΞ του τερζοπουλου απ το να ξεκινησω να παιρνω τα καινουρια που θα εχουν τις ιδιες ιστοριες. 

 

Ισως απλα να πρεπει να απεμπλακουμε συναισθηματικα απ το ονομα του περιοδικου και να προχωρησουμε παρακατω :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33870
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

10 λεπτά πριν, christs είπε:

. Προσωπικα με βολευει να αρχισει απο δω και περα να βαζει μονο ανατυπωσεις μεγαλων ιστοριων ωστε να μην ξανα ασχοληθω με τον τιτλο. Αυτο που θα με δυσκολεψει θα ειναι να βαζει ανατυπωσεις και καινουριες ιστοριες σε τυχαια σειρα και θα αναγκαζομαι λογω ψυχαναγκασμου να θελω να εχω ολα τα τευχη με τη σειρα.

Μεγάλη κουβέντα. Αλλα όπως είπες και εσύ ο ίδιος ώρα να πάμε παρακάτω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34859
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  25
  • Reputation:   144
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1688 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Εμένα αυτό που μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση είναι ότι ο Βαν Χόρν πήρε προαγωγή. Από τελευταίες, οι ιστορίες του ανέβηκαν 3η και 6η θέση στη σειρά. Είναι και δύο... Πάντως 4 χρόνια που παίρνω το περιοδικό δεν το έχω ξαναδεί αυτό. Να ανησυχήσω;

Επεξεργασία από Σκρουτζ ΜακΝτακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9668
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

45 min ago , Σκρουτζ ΜακΝτακ said:

Εμένα αυτό που μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση είναι ότι ο Βαν Χόρν πήρε προαγωγή. Από τελευταίες, οι ιστορίες του ανέβηκαν 3η και 6η θέση στη σειρά. Είναι και δύο... Πάντως 4 χρόνια που παίρνω το περιοδικό δεν το έχω ξαναδεί αυτό. Να ανησυχήσω;

Δεν είναι ο Βαν Χορν, αλλά οι Βαν Χορν. Πατέρας και υιός. Μερικές ιστορίες του William Van Horn είχαν μπει κεντρικές στο ΚΟΜΙΞ του Τερζό.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9668
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33870
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ πάντως δεν διαβάζω πλέον κανέναν Βαν Χορν. Ούτε πατέρα ούτε γιο ούτε μπατζανακη. Δεν τους μπορώ. Ακόμα και κάτι άθλιες σχεδιαστικά ιστορίες που βρωμάνε κακό φανζιν από χιλιόμετρα μπορεί να τις διαβάσω (λέμε τώρα ) Βαν Χορν όχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κάτι πολύ ενδιαφέρον που ανακάλυψε ο @PhantomDuck είναι η έλλειψη των ηχητικών εφέ στο ΚΟΜΙΞ! Τα ηχητικά εφέ των Ιταλικών ιστοριών χρειάζονται ειδική μεταχείριση για να μεταφραστούν καθώς τα σχεδιάζουν οι Ιταλοί και δεν μπαίνουν με εφαρμογές πάνω από τα σχέδια. Ενώ στις ιστορίες της Egmont τα ηχητικά εφέ τα περνούν μέσω photoshop πάνω από το σχέδιο σε layers οπότε είναι εύκολο να μπουν στα Ελληνικά.

 

Αυτά είχε πει ο Γιώργος παλιότερα. Αυτό με κάνει όλο να πιστεύω ότι το επιτελείο μειώθηκε και άλλο και είναι πολύ λίγα τα άτομα...

 

Νομίζω και για το Σούπερ Μίκυ ισχύουν τα ίδια. Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα :P

 

ΥΓ Οι ιστορίες του Μπαρκς που έχουν μπει στο παρελθόν είναι έτοιμες από όλα χρώμα, εφέ κλπ

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

21 ώρες πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Κάτι πολύ ενδιαφέρον που ανακάλυψε ο @PhantomDuck είναι η έλλειψη των ηχητικών εφέ στο ΚΟΜΙΞ! Τα ηχητικά εφέ των Ιταλικών ιστοριών χρειάζονται ειδική μεταχείριση για να μεταφραστούν καθώς τα σχεδιάζουν οι Ιταλοί και δεν μπαίνουν με εφαρμογές πάνω από τα σχέδια. Ενώ στις ιστορίες της Egmont τα ηχητικά εφέ τα περνούν μέσω photoshop πάνω από το σχέδιο σε layers οπότε είναι εύκολο να μπουν στα Ελληνικά.

 

Αυτά είχε πει ο Γιώργος παλιότερα. Αυτό με κάνει όλο να πιστεύω ότι το επιτελείο μειώθηκε και άλλο και είναι πολύ λίγα τα άτομα...

 

Νομίζω και για το Σούπερ Μίκυ ισχύουν τα ίδια. Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα :P

 

ΥΓ Οι ιστορίες του Μπαρκς που έχουν μπει στο παρελθόν είναι έτοιμες από όλα χρώμα, εφέ κλπ

 

Να δεις που στο τέλος θα τις εκδίδουν στην αρχική τους γλώσσα και θα πρέπει να τις μεταφράζουμε μόνοι μας! :lol:

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

10 λεπτά πριν, Indian είπε:

 

Να δεις που στο τέλος θα τις εκδίδουν στην αρχική τους γλώσσα και θα πρέπει να τις μεταφράζουμε μόνοι μας! :lol:

 

 

:beer5:

Πραγματικά! Θα μείνει μόνο ο γραφίστας και θα τα αφήνει αμετάφραστες τις καινούργιες ιστορίες :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

36 λεπτά πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Πραγματικά! Θα μείνει μόνο ο γραφίστας και θα τα αφήνει αμετάφραστες τις καινούργιες ιστορίες :lol:

 

Από τώρα βλέπω την νέα διαφήμιση του ΚΟΜΙΞ.

 

"Το αγαπημένο περιοδικό των φίλων της Disney αλλάζει σελίδα κι εγκαινιάζει μία νέα εποχή. Οι καλύτερες ιστορίες των καταξιωμένων δημιουργών, πλέον θα δημοσιεύονται στην αρχική του γλώσσα για να μην χάνεται το πρωτότυπο κείμενο και οι συναρπαστικοί ιδιωματισμοί.

 

ΚΟΜΙΞ, ποιότητα στην Ένατη Τέχνη"! :lmao:

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Παρακολουθώ την κουβέντα εδώ και αρκετές σελίδες, όμως έχω κουραστεί να γράφω ολόκληρα σεντόνια από την εποχή του Τερζόπουλου, γι' αυτό έφτιαξα ένα βίντεο, μιας και απ' ό,τι φαίνεται, θα κρατήσει πολύ ακόμα το τροπάρι από την εκδοτική. Είναι μεγάλο, όμως έχω timestamps που αναλύω όοοοοολα αυτά που έχουν κατά καιρούς γραφτεί εδώ μέσα. Χαρτί, ολιγοσέλιδες ιστορίες, μηδέν ποιοτική παραγωγή από την Ιταλία, ξήλωμα άρθρων, και το καινούργιο φρούτο, παντελής έλλειψη ηχητικών εφέ σε όλα τα περιοδικά της εκδοτικής πλην του Μίκυ Μάους που τα αφήνουν αμετάφραστα, μιας και οι Ιταλοί τα ζωγραφίζουν στις σελίδες ενώ η Egmont (Δανία) τα προσθέτει με layers αργότερα.

 

Έχω τόοοοοοσα πολλά να γράψω, γι' αυτό θα κάνω λινκ το βίδεον. Απλώς μιας και τίθεται συνέχεια το θέμα των ανατυπώσεων των Barks / Rosa, κάνω copypasta από το 06:52. Επειδή καθόμαστε και αναλύουμε τις ανατυπώσεις του Rosa, λες και αυτές είναι το πρόβλημα, όχι οι σάπιες ολιγοσέλιδες που μας φλομώνουν σε κάθε περιοδικό.

Quote

Φυσικά, δεν λέω πως δεν πρέπει να γίνονται καθόλου ανατυπώσεις. Προφανώς, πρέπει να γίνονται, όμως με μέτρο και μέθοδο. Πρέπει να ανατυπώνονται οι ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ιστορίες κάθε μερικά τεύχη, και χωρίς αυτό να αποκλείει την έκδοση νέων, αδημοσίευτων, ποιοτικών ιστοριών. Επειδή ο σκοπός των ανατυπώσεων είναι να μάθουν οι νέοι αναγνώστες τις κλασικές ιστορίες. Όχι να σιχαθούν οι παλιοί αναγνώστες τους αξιόλογους δημιουργούς, επειδή τους βλέπουν για 5 συνεχόμενα χρόνια!

 

 

Στεναχωριέμαι πάντως όταν βλέπω τον ενθουσιασμό που είχα στο 2ο post του thread που έκανα το 2014. Κρίμας, όμως δεν τους φταίει κανένας άλλος που αποφάσισαν να φουντάρουν.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

15 λεπτά πριν, PhantomDuck είπε:

Στεναχωριέμαι πάντως όταν βλέπω τον ενθουσιασμό που είχα στο 2ο post του thread που έκανα το 2014. Κρίμας, όμως δεν τους φταίει κανένας άλλος που αποφάσισαν να φουντάρουν.

Όπως στο έχω ξαναπεί είναι από τα πράγματα που όταν ξαναβλέπω το θρεαντ από την αρχή καμιά φορά, το διαβάζεις και λες ότι υπήρχε τόσο δυναμικό και με πιάνει στεναχώρια με τα τωρινά δεδομένα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33870
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σε συνέχεια αυτών που λέει ο Γιώργος και όλων αυτών που λέμε κατά καιρούς βλέπουμε στο τελευταίο τεύχος του Κόμιξ (το τελευταίο που παίρνω καθώς μόλις σταμάτησα και τη συνδρομή που έπαιρνα για το ημερολόγιο) τα εξής: Μια ιστορία του Βικαρ (η κεντρική) καλουτσικη. Κάνα δυο μέτριο-κακες τρεις ιστορίες απαράδεκτες και μια (η ιστορία δύο φορές και έναν καιρό) πολύ καλη. Σύλληψη ιδέα σενάριο εξαιρετικο και σχέδιο καλουτσικο.  Δηλαδή άξιζαν οι περίπου οι 25 με 30 σελίδες του περιοδικού.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η ιστορία «Δύο φορές και έναν καιρό» μου άρεσε κι εμένα πάρα πολύ. Το έψαξα λίγο και είδα πως είναι εμπνευσμένο από την ταινία «Απρόσμενος έρωτας», που λογικά παίζει με την ίδια ιδέα, δηλαδή πώς θα εξελισσόταν η ζωή του πρωταγωνιστή εάν δεν είχε συμβεί ένα τυχαίο (αλλά σημαντικό) γεγονός. Ο Cesar Ferioli έσπασε με πολύ ωραίο τρόπο όλες τις σελίδες, πολύ καλή σκηνοθεσία. Τη σεναριογράφο Maya Åstrup δεν την ήξερα, όμως βλέπω πως ήταν η ψηλότερα βαθμολογημένη ιστορία της στο Inducks. Είναι να απορείς γιατί δεν ήταν αυτή η κεντρική ιστορία. Προφανώς έβαλαν «ερωτικές ιστορίες» στο τεύχος Φεβρουαρίου για να βγάλουν την υποχρέωση για τη γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου και το ξεπέταξαν στα γρήγορα. Πιο αυτόματος πιλότος δεν πάει.

  • Like 12
  • Respect 1
  • Αστείο 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33870
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ξέρεις κάτι που δεν είπες στο βίντεο. Αυτό το κόμιξ είναι η απόδειξη ότι εκτός των άλλων ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΤΟΥΣ. Δηλαδή ένας εκδότης που το διαβασε θα έβαζε αυτή την ιστορία πρώτη πρώτη να την αναδείξει. Έστω και χωρίς σχόλια. Έστω και χωρίς τίποτε άλλο. Είναι πρωτότυπη είναι ωραία αξίζει. Αν την είχε διαβάσει θα την έβαζε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

Σε συνέχεια αυτών που λέει ο Γιώργος και όλων αυτών που λέμε κατά καιρούς βλέπουμε στο τελευταίο τεύχος του Κόμιξ (το τελευταίο που παίρνω καθώς μόλις σταμάτησα και τη συνδρομή που έπαιρνα για το ημερολόγιο) τα εξής: Μια ιστορία του Βικαρ (η κεντρική) καλουτσικη. Κάνα δυο μέτριο-κακες τρεις ιστορίες απαράδεκτες και μια (η ιστορία δύο φορές και έναν καιρό) πολύ καλη. Σύλληψη ιδέα σενάριο εξαιρετικο και σχέδιο καλουτσικο.  Δηλαδή άξιζαν οι περίπου οι 25 με 30 σελίδες του περιοδικού.

 

Χαίρομαι που το σταματάς αλλά και όντως λες τα πράγματα όπως είναι. Με λίγα λόγια το 1/4 του περιοδικού αξίζει :) Θλιβερό και είναι και το πιο ακριβό περιοδικό της εκδοτικής. Για να φτάσαμε η δεκασέλιδη του Βίκαρ η δεύτερη καλύτερη ή κεντρική ιστορία φανταστείτε τι έχει παιχτεί :lol:

 

3 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Ξέρεις κάτι που δεν είπες στο βίντεο. Αυτό το κόμιξ είναι η απόδειξη ότι εκτός των άλλων ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΤΟΥΣ. Δηλαδή ένας εκδότης που το διαβασε θα έβαζε αυτή την ιστορία πρώτη πρώτη να την αναδείξει. Έστω και χωρίς σχόλια. Έστω και χωρίς τίποτε άλλο. Είναι πρωτότυπη είναι ωραία αξίζει. Αν την είχε διαβάσει θα την έβαζε. 

Η οποία από ότι βλέπω έχει και 2 εξώφυλλα και θα μπορούσαν να θεωρηθούν πολύ πιο κατάλληλα για τη γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου αλλά ξέχασα χωρίς Ρόσα δεν πουλάει :) Αυτόματος πιλότος φουλ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33870
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ξέρεις κατι. Ως τώρα το έπαιρνα γιατί ήθελα να έχω μαζεμένο εύκολο τον Ροσα. Τα παλιά κόμιξ τα ορθόδοξα τα έχω όμορφα και τακτοποιημένα και δεν θέλω να τα βανδαλισει η κόρη μου για να διαβάσει Ρόσα σε καμία τετραετία. Ενώ αυτά μια χαρά κανένα θέμα. Όμως φτάνει. Όχι άλλο Μπαρκς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2172
  • Reputation:   21461
  • Achievement Points:  2211
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Η Καθημερινή τώρα ξεκίνησε βασικά τις ανατυπώσεις στο "ΚΟΜΙΞ". Για την Καθημερινή ο Ρόσα ήταν πρωτογενές υλικό, δεν τον ήχαν κάπου και απλά τον ξανά τυπώσανε. Κάνανε κάποια δουλίτσα, μετάφραση, επιμέλεια κα.   Όπως και ο Μπαρκς στα πρώτα 18 τεύχη, οι ιστορίες εκείνες μπήκαν στην "Βιβλιοθήκη Disney" μετά από την εκδοσή τους στο "ΚΟΜΙΞ".

Από εδώ και πέρα θα φανεί πόσο "χαρταετό θα πετάξουν" στην εκδοτική, αν αρχίσουν να βάζουν συνέχεια ιστορίες για κεντρικές Μπαρκς, τότε σημαίνει ότι κουράστηκαν, ή δεν υπάρχουν άτομα ή ότι πολύ απλά οδεύουν, φοβάμαι, σε κανά εξάμηνο σε ένα νέο 2013 και θα ψάχνουμε στα περίπτερα να βρούμε Disney, μέχρι να εμφανιστούν ξανά από το πουθενά από κάποιον άλλον εκδότη. Τραβηγμένο σενάριο,

αλλά ίσως να ήταν καλύτερα να έπαιρνε τα δικαιώματα κάποιος άλλος που θα είχε πιο πολύ μεράκι. 

Αλλά δύσκολο στις μέρες μας να ρισκάρει κάποιος ένα τέτοιο άνοιγμα με Disney.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32676
  • Group:  Members
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  683
  • Reputation:   5375
  • Achievement Points:  730
  • Days Won:  8
  • With Us For:  2224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

On 10/2/2021 στο 6:34 ΜΜ, PhantomDuck είπε:

Η ιστορία «Δύο φορές και έναν καιρό» μου άρεσε κι εμένα πάρα πολύ. Το έψαξα λίγο και είδα πως είναι εμπνευσμένο από την ταινία «Απρόσμενος έρωτας», που λογικά παίζει με την ίδια ιδέα, δηλαδή πώς θα εξελισσόταν η ζωή του πρωταγωνιστή εάν δεν είχε συμβεί ένα τυχαίο (αλλά σημαντικό) γεγονός. Ο Cesar Ferioli έσπασε με πολύ ωραίο τρόπο όλες τις σελίδες, πολύ καλή σκηνοθεσία. Τη σεναριογράφο Maya Åstrup δεν την ήξερα, όμως βλέπω πως ήταν η ψηλότερα βαθμολογημένη ιστορία της στο Inducks. Είναι να απορείς γιατί δεν ήταν αυτή η κεντρική ιστορία. Προφανώς έβαλαν «ερωτικές ιστορίες» στο τεύχος Φεβρουαρίου για να βγάλουν την υποχρέωση για τη γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου και το ξεπέταξαν στα γρήγορα. Πιο αυτόματος πιλότος δεν πάει.

 

Άρα ήταν όντως βασισμένη στο "Sliding Doors". Πήγε το μυαλό μου όταν τη διάβασα αλλά έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που είδα την ταινία.

 

Η ταινία παρουσιάζει τη ζωή της πρωταγωνίστριας (Γκουίνεθ Πάλτροου)  σε δύο παράλληλα σύμπαντα. Δίνει δηλαδή δύο εναλλακτικές επιλογές για το τι θα είχε συμβεί αν είχε ή δεν είχε συμβεί ένα γεγονός. Στην περίπτωση της ταινίας το κομβικό σημείο είναι το αν θα προλάβει η πρωταγωνίστρια το μετρό. Στη μία περίπτωση το προλαβαίνει και βλέπουμε πώς εξελίσσεται η ζωή της και στη δεύτερη το χάνει, δεν προλαβαίνει να μπει γιατί κλείνουν οι συρόμενες θύρες (sliding doors, εξ ου και ο τίτλος. Στα ελληνικά είχαμε κλασικά μία "ευρηματική" και "πρωτότυπη" μετάφραση).  Στη συνέχεια η ταινία εναλλάσσεται ανάμεσα στις δύο εκδοχές και το πόσο διαφορετική εξέλιξη έχει η ζωή της πρωταγωνίστριας σε κάθε μία από αυτές.

 

Την ιδία ιδέα χρησιμοποίησε και ο δικός μας Παπακαλιάτης στο Αν του 2012.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τρεις ιστορίες Μπαρκς στο νέο Κόμιξ! Πάμε για άρμεγμα...

:lol::lol::lol:

 

10 συναρπαστικές ιστορίες διάσημων σχεδιαστών:

Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΚΟΙΛΑΔΑ Forbidden Valley
Μια ιστορία σε σενάριο και σχέδιο του Καρλ Μπαρκς
ΑΧΑΡΙΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ Best Laid Plans
Μια ιστορία που έγραψε και σχεδίασε ο Καρλ Μπαρκς
ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΑ ΦΑΣΟΛΙΑ Bean Taken
Μια ιστορία σε σενάριο και σχέδιο του Καρλ Μπαρκς

 

[.....]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 λεπτά πριν, apetoussis82 είπε:

ΑΧΑΡΙΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ Best Laid Plans
Μια ιστορία που έγραψε και σχεδίασε ο Καρλ Μπαρκς
ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΑ ΦΑΣΟΛΙΑ Bean Taken
Μια ιστορία σε σενάριο και σχέδιο του Καρλ Μπαρκς

Με αυτές τις 2 να είναι μονοσέλιδες :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.