Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 ώρες πριν, Indian είπε:

Παραδέχομαι, λοιπόν, ότι ο Vicar έχει σχεδιάσει όμορφα, ιστορίες με χάλια σενάριο. :)Το ίδιο πρόβλημα θα είχα αν τέτοιες χαζοχαρούμενες ιστορίες, είχαν την σχεδιαστική επιμέλεια του Rosa. Κι εκεί θα είχαμε όμορφα καρέ, με άθλια πλοκή.

Θα αρχίσω με το προηγούμενο μου ποστ. Αυτό ακριβώς εννοώ φίλε Γιάννη. Οι καλές ιστορίες του Βίκαρ (σε πολύ μεγάλο ποσοστό αν όχι 100%) έχουν ήδη μπει στην Α΄ Περίοδο. Στο ΚΟΜΙΞ #79 μπαίνει ιστορία με τον Άγιο Βαλεντίνο... Τέτοιες ιστορίες με αυτού του είδους τα σενάρια βλέπαμε στην Α΄ Περίοδο (στις καλές εποχές) και στις αρχές της Β΄ Περιόδου να μπαίνουν ως η δευτερεύουσα ή τριτεύουσα ιστορία του τεύχους. Το να ασχολείται το ΚΟΜΙΞ με αυτό και να έχει ως την κεντρική του τεύχους ενώ με τέτοιες χαριτομενιές ασχολούνταν το Μίκυ Μάους και άλλα περιοδικά είναι υπερβολικό.

Όπως σωστά είπε ο @Christaras άρχισαν και τα clickbait εξώφυλλα με τον Ρόσα... Θα μου πείτε είναι πολύ καλύτερα από το να βλέπουμε Ναρντοπ και θα απαντήσω δεν διαφωνώ αλλά να φτάσουμε σε αυτό το σημείο για να πουλήσει το περιοδικό δεν το λες και καλό πράγμα. Τραγικό θα το χαρακτήριζα διότι δεν λένε να ξεκολλήσουν από τον Ρόσα για να πουλήσουν. Πόσο πάτο παραπάνω θα πιάσουν..

 

Από ότι έμαθα μόνο ένα άρθρο έχει το ΚΟΜΙΞ #78 και έχουν 12  βάλει ιστορίες ή ας πούμε 8-9 χωρίς τις μονοσέλιδες κλπ Εδώ στο Μίκυ Μάους δεν θεωρείται καλό να έχει πάνω από 5 ιστορίες, φανταστείτε στο ΚΟΜΙΞ! Δηλαδή στο νέο τεύχος από τις 100 σελίδες του άντε να αξίζουν οι 20. Το Μίκυ Μάους κλείνει την χρονιά όντας πιο σοβαρό  περιοδικό με μια πολύ καλή ιστορία, TimeCrime (Εγκληματική Οργάνωση) , που ίσως να πλαισιώνει όλο το τεύχος ενώ το ΚΟΜΙΞ κλείνει με αυτόν τον τρόπο.

 

1 ώρα πριν, jimakoszs97 είπε:

Σοβαρά όμως, αν και δεν μου αρέσουν όλες οι ιστορίες, το προτιμώ έτσι το περιοδικό, χωρίς ιταλικές ιστορίες που θα πιάνουν όλο το τεύχος. Φυσικά θα προτιμούσα να γίνεται λίγο καλύτερη επιλογή ιστορίων με έναν συνδυασμό παλιών και νέων, αδημοσίευτων ιστοριών και ιστοριών που είχαν δημοσιευτεί στην Ελλάδα 20+ χρόνια πριν.

Όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές το να είναι οι ιστορίες Ιταλικής, Δανικής κλπ προέλευσης  ή 3/4 σειρών καρέ δεν είναι το πιο σημαντικό αλλά το να βλέπουμε ΚΑΛΕΣ ιστορίες! Προσωπικά προτιμώ ένα τεύχος να έχει 1 καλή ιστορία παρά 12 διότι προτιμώ την ποιότητα από την ποσότητα.

Δεν μπορώ να διακρίνω πραγματικά σε τι διαφέρει το ΚΟΜΙΞ από το Super Μίκυ. Με τον καιρό γίνονται όλο και πιο ίδια. Το design του περιοδικού (ειδικά στα εξώφυλλα) κιόλας έχει μείνει στάσιμο με την μαυρίλα αλλά ταιριάζει με την τωρινή του κατάσταση.... Το Αφιερωμένο Εξαιρετικά θα μπει για να γιορτάσουν τα 80 τεύχη ή μπορεί και τα 100. Αλλά τι να γιορτάσουν έτσι όπως τα έχουν κάνει...  Απογοήτευση πραγματικά.

 

@Manitou η σειρά Disney Masters έχει τον David Gerstein. Δεν είναι όποιος ναναι ;)  Στο ΚΟΜΙΞ έχουν γίνει οι περιλήψεις πιο ενδιαφέρουσες από τις ιστορίες :lol:

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33873
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ΚΟΜΙΞ δεν χρειάζεται να είσαι ο Gerstein για να κάνεις αυτή τη δουλειά. Και αυτός τι έκανε νομίζεις. Πήρε έναν έναν όλους τους καλούς δημιουργούς (εκτός Μπαρκς - Ρόσα) και πετάει τις καλύτερες ιστορίες τους (και αυτές όχι απαραίτητα καλύτερες). Δουλειά Inducks ουσιαστικά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36809
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  34
  • Reputation:   320
  • Achievement Points:  44
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά ακόμη δεν έχω καταλάβει ποια είναι η ιστορία "Ραντεβού στα τυφλά". Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι και ποιος είναι ο δημιουργός της;:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

8 λεπτά πριν, Draw a comic είπε:

Παιδιά ακόμη δεν έχω καταλάβει ποια είναι η ιστορία "Ραντεβού στα τυφλά". Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι και ποιος είναι ο δημιουργός της;:thinking:

 

Πρόκειται γι' ΑΥΤΗ την ιστορία, η οποία είναι δημιούργημα του Per Hedman (σενάριο) και Vicar (σχέδιο). :)

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36809
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  34
  • Reputation:   320
  • Achievement Points:  44
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 λεπτά πριν, Indian είπε:

 

Πρόκειται γι' ΑΥΤΗ την ιστορία, η οποία είναι δημιούργημα του Per Hedman (σενάριο) και Vicar (σχέδιο). :)

 

 

:beer5:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!:) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25930
  • Group:  Members
  • Topic Count:  115
  • Content Count:  881
  • Reputation:   5421
  • Achievement Points:  881
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 12/26/2020 at 2:39 PM, Manitou said:

Με τα πελώρια άλογα φτιαγμένα από ,lego στο τέλος.

Όχι Lego, αλλά Meccano (ελληνιστί Μεκανό) ή, πιο πιθανόν, το αντίστοιχο αμερικανικό Erector. Και ήταν μόνο ένα το άλογο.

 

Εξαιρετικό παιχνίδι! Η εταιρεία υπάρχει ακόμα, έχοντας εξαγοράσει και την Erector, αλλά το παιχνίδι είναι πλέον πλαστικό αντί για μεταλλικό και, όπως και τα Lego, αραιωμένο τόσο με πολυάριθμες θεματικές παραλλαγές, που το βασικό παιχνίδι, που ακόνιζε τη φαντασία και τη δημιουργικότητα των παιδιών, είναι δυσεύρετο ή ανύπαρκτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32391
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  96
  • Reputation:   666
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μήπως μπορείτε να μου λύσετε μια απορία;

 

Η ιστορία Double or Nothing του Μάρκο Ρότα, στο τεύχος 78, μου μοιάζει γνωστή. Την έχουμε ξαναδεί στα ελληνικά ή υπάρχει άλλη με παραπλήσια υπόθεση; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34945
  • Group:  Members
  • Topic Count:  76
  • Content Count:  618
  • Reputation:   3801
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  7
  • With Us For:  1667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  13

7 λεπτά πριν, Βίκτορ Σακβίλ είπε:

Μήπως μπορείτε να μου λύσετε μια απορία;

 

Η ιστορία Double or Nothing του Μάρκο Ρότα, στο τεύχος 78, μου μοιάζει γνωστή. Την έχουμε ξαναδεί στα ελληνικά ή υπάρχει άλλη με παραπλήσια υπόθεση; :thinking:

Όχι, δεν την έχουμε ξαναδεί. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33873
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αυτό το τεύχος είναι η απόδειξη για όλα αυτά που λέμε. Έχει πολλές δεκασελιδες ιστορίες. Κάποιες είναι καλές. Μια ήταν πάρα πολύ καλή (οι βλαβερές συνέπειες της τηλεόρασης). Καιρό είχα να γελάσω πραγματικά με ιστορία Ντίσνεϋ. Και κάποιες (του Βαν Χορν και αυτές με το άθλιο σχέδιο) σχεδόν δεν διαβάζονται. Αν κάνανε επιλογή και έβαζαν τις καλές μαζί με μια ιστοριαρα για βασική ιστορία θα ήταν μια χαρά. Δεν λέμε να σταματήσουν να βάζουν δεκασελιδες. Απλά να γίνεται επιλογή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παρατηρωντας το πινακακι των στοιχείων της εκδοσης του Κομιξ Β΄ΠΕΡΙΟΔΟΥ διαπιστωσα πως υπαρχει ενα λαθος στην βιβλιοθεσια που

ειναι αντί για καρφίτσα (οπως η πλειονότητα των τευχων Α'Περιοδου του Τερζοπουλου) Ράχη με μαλακό εξώφυλλο

 

Επεξεργασία από albert
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #79, βρίσκεται κοντά μας. :)

 

KOMIXB_0079.jpg KOMIXB_0079z.jpg Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

Το επόμενο τεύχος θα έρθει στα χέρια μας στις 26 Φεβρουαρίου και θα έχει σαν κεντρική, την ιστορία (κρατηθείτε!!) "Η απαγορευμένη κοιλάδα".

 

Ξεκινάμε, λοιπόν, με ιστορίες του Carl Barks? :lmao:

 

 

:beer5:

  • Like 7
  • Μπέρδεμα 1
  • Λύπη 6
  • Αστείο 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιάννη @Indian ανέβασε παρακαλώ και τη διαφήμιση για να μπορούμε να κράξουμε με την ησυχία μας :lol:

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

1 ώρα πριν, ΚΟΜΙΞ είπε:

Γιάννη @Indian ανέβασε παρακαλώ και τη διαφήμιση για να μπορούμε να κράξουμε με την ησυχία μας :lol:

 

Ορίστε η ολοσέλιδη διαφήμιση, αλλά και το μικρό μπανεράκι στην πρώτη σελίδα (συγγνώμη για την θολούρα, αλλά φαντάζομαι μπήκατε στο νόημα).

 

KOMIXB_0080PROMO_01.thumb.jpg.28df8d9ca1eb67ccfcd3d80da861e7ad.jpg  KOMIXB_0080PROMO_02.thumb.jpg.602352a89dc3d594b0f3d3156389024f.jpg

 

Κράτησαν και το ίδιο εξώφυλλο με την έκδοση της πρώτης περιόδου, οι αφιλότιμοι! :lol:

 

 

:beer5:

  • Like 8
  • Μπέρδεμα 1
  • Λύπη 1
  • Αστείο 7
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Δεν ήξερα πως μέσα από μία φωτογραφία θα μπορούσαν να μου προκληθούν τόσα πολλά διαφορετικά (και ως επί το πλείστον αρνητικά) συναισθήματα. Τελικά κατάφεραν να με κάνουν να θέλω να αγοράσω το συγκεκριμένο τεύχος, αλλά για λάθος λόγους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34881
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2023 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

4vqw30.jpg

 

Ειλικρινά δεν έχω κάτι άλλο να πω, μόνο με χιούμορ αντιμετωπίζεται όλο αυτό. Δεν υπάρχει κανένα πλάνο εδώ και καιρό και φαίνεται ότι τα πρώτα 18 τεύχη μάλλον ήταν έτοιμες ιδέες από την εποχή του Τερζόπουλου παρά ήταν κάτι δικό τους. Πιο πολύ ανυπομονώ να δω το βίντεο που ετοιμάζει ο @PhantomDuck παρά να μάθω την επόμενη ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ αυτό που έχω να πω @nikolas12 είναι ότι έπρεπε να περιμένουμε για τη συνέντευξη :lol: Δεν μπορείτε να φανταστείτε τα αρνητικά συναισθήματα που έχω αυτή τη στιγμή :D  :devil:

 

Ακόμα μην ακούσω ότι κανείς δεν έχει τις ιστορίες του Μπαρκς ή τίποτα σχετικό όπως με τις ιστορίες του Ρόσα :D :lol: :xm:

 

Επίσης αν δω το κουλό, μαζί με Μπαρκς να μπαίνει καμιά καινούργια καλή ιστορία όπως έγινε στο ΚΟΜΙΞ 9 πχ που έλεγ ιστορία Μπαρκς ίσως το χωνέψω.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

9 min ago , nikolas12 said:

[...] Πιο πολύ ανυπομονώ να δω το βίντεο που ετοιμάζει ο @PhantomDuck παρά να μάθω την επόμενη ιστορία.

Θα είναι ένα βίντεο φωτιά ???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2595
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2643
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Περιμένω υπολογισμούς για το πότε θα ολοκληρωθεί ο Μπαρκς στο κόμιξ ώστε να δούμε κάτι νέο!! :lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κι όχι τίποτε άλλο, αλλά όταν συζητούσαμε τι μπορεί να είχαν στο μυαλό τους οι υπεύθυνοι της έκδοσης, τώρα που τελειώνουν οι μεγάλες ιστορίες του Rosa, είχα πει ότι θα ξεκινούσαν ιστορίες του Barks! Δεν δάγκωνα την γλώσσα μου! :lol:

 

 

Πάντως, πέρα από την πλάκα, καθίστε να δούμε μήπως αυτό θα συμβεί μόνο για τον επόμενο μήνα, αν και δεν είμαι τόσο αισιόδοξος! :P

 

 

:beer5:

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 λεπτά πριν, Indian είπε:

Πάντως, πέρα από την πλάκα, καθίστε να δούμε μήπως αυτό θα συμβεί μόνο για τον επόμενο μήνα, αν και δεν είμαι τόσο αισιόδοξος! 

Μπορεί να έχουν τις αναλαμπές με τις επανεκδόσεις του Τερζό όπως την Α΄ Περίοδο. :lol: Αυτός όμως δεν είχε τουλάχιστον κυκλοφορήσει ολόκληρη σκληρόδετη Βιβλιοθήκη (η οποία υπάρχει ακόμα στα Public κλπ και πουλάει). Έχει και η κοροϊδία ένα όριο.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33873
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Περιμένω θέμα "Ανατυπώσεις Μπαρκς πόσες μένουν ακόμα?". :lol:

Εντάξει νομίζω πέσαμε όλοι έξω. Αυτό δεν το περίμενε κανένας!!! Σοκ και δέος. Μετά από 382 τεύχη τέλος το ΚΌΜΙΞ και για εμένα.

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36177
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  156
  • Reputation:   842
  • Achievement Points:  165
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κανείς δεν το περίμενε ότι θα συνεχίσουμε με ιστορίες Μπαρκς. Είναι ανούσιο να βγάζουν κάτι πριν λίγα χρόνια και να το ξαναβάζουν σε άλλο περιοδικό. 

 Να δούμε τις συμπληρωματικές, μήπως έχουμε καμία ευχάριστη έκπληξη :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33873
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αν έμενε όπως τα τεύχη Τερζο 200 - 300 (δηλαδή δευτεροτρίτες ιστορίες και καμιά Βίκαρ, Γίιπες κεντρική) θα σκεφτόμουν να το συνεχίσω. Τώρα με τον Μπαρκς όχι!!!Φτάνει! Τον έχω σε εκατό εκδόσεις. Φτάνει!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35687
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  387
  • Reputation:   3454
  • Achievement Points:  401
  • Days Won:  8
  • With Us For:  1516 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  18

Ο Μπαρκς είναι η εύκολη λύση δεν μου φαινότανε απίθανο να το δούμε από την Καθημερινή . Θα συμφωνήσω και με την θεωρία του @nikolas12  ότι τα πρώτα 18 τεύχη ήταν πλάνο έτοιμο  του Τερζόπουλου και όχι της Καθημερινής ,  άντε μπας  και μπει καμιά καλή συμπληρωματική  ιστορία αν και πλέον δεν έχω ελπίδες για αυτό το περιοδικό.    :bash:

Επεξεργασία από jimmy mcduck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

Περιμένω θέμα "Ανατυπώσεις Μπαρκς πόσες μένουν ακόμα?". :lol:

Εντάξει νομίζω πέσαμε όλοι έξω. Αυτό δεν το περίμενε κανένας!!! Σοκ και δέος. Μετά από 382 τεύχη τέλος το ΚΌΜΙΞ και για εμένα.

 

59 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Αν έμενε όπως τα τεύχη Τερζο 200 - 300 (δηλαδή δευτεροτρίτες ιστορίες και καμιά Βίκαρ, Γίιπες κεντρική) θα σκεφτόμουν να το συνεχίσω. Τώρα με τον Μπαρκς όχι!!!Φτάνει! Τον έχω σε εκατό εκδόσεις. Φτάνει!!!!

Τουλάχιστον θα το σταματήσεις και ελπίζω το ίδιο να κάνει και ο περισσότερος κόσμος που το συνεχίζει :) Ίσως τότε δούμε καμιά άσπρη μέρα με αυτό το περιοδικό. Από την στιγμή που μπορείς να έχεις όλες τις ιστορίες του σε σκληρόδετη(/τες) έκδοση(/σεις) και μπορεί κάποιος ακόμα να τις αποκτήσει σε καλή τιμή, το περιοδικό δεν έχει νόημα ύπαρξης!

 

Να περιμένεις θέμα πολύ αυστηρό που θα λέει αυτό που είπες: ΦΤΑΝΕΙ! :lol:

 

48 λεπτά πριν, jimmy mcduck είπε:

Ο Μπαρκς είναι η εύκολη λύση δεν μου φαινότανε απίθανο να το δούμε από την Καθημερινή . Θα συμφωνήσω και με την θεωρία του @nikolas12  ότι τα πρώτα 18 τεύχη ήταν πλάνο έτοιμο  του Τερζόπουλου και όχι της Καθημερινής ,  άντε μπας  και μπει καμιά καλή συμπληρωματική  ιστορία αν και πλέον δεν έχω ελπίδες για αυτό το περιοδικό.    :bash:

Πιο πολύ θα χαρακτήριζα ΚΟΡΟΙΔΙΑ την σκέψη και μόνο όπως έχω ξαναπει :) Καλοκαίρι 2016 ολοκληρώθηκε η Βιβλιοθήκη του Μπαρκς και υπάρχει ακόμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1623
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Θεωρω οτι η επιλογη της συγκεκριμενης ιστοριας του Μπαρκς ειναι μια εξαιρετικη επιλογη για κυρια ιστορια. Οκ προφανως εχει δημοσιευθει αλλες 2 φορες μεσα στα τελευταια 30 χρονια αλλα αυτο δεν ειναι κατι τοσο τραγικο, μην υπερβαλλουμε. Προκειται για εξαιρετικη ιστορια. 

 

Ωστοσο, δεν θα θελα να βλεπω Μπαρκς ως κυρια ιστορια σε καθε τευχος. Το ιδανικο θα ηταν να μπαινει μια πολυ καλη κυρια ιστορια (ειτε Μπαρκς ειτε Σκαρπα ειτε ακομα και Γκοτφρεντσον) και το υπολοιπο να γεμιζει με ποιοτικες ολιγοσελιδες. Θα μπορουσε πχ να ειναι 3-4 Μπαρκς τον χρονο, 3 μεγαλες Σκαρπα, 3 απο τη νεα ταλαντουχα γενια των ιταλων κλπ. Αυτο θα ηταν το ιδανικο πλανο για μενα, θα κρατουσε και το επιπεδο του περιοδικου σε υψηλα επιπεδα αλλα και το ενδιαφερον των αναγνωστων, προσφεροντας ποιοτικο υλικο αλλα και θα καθιστουσε το περιοδικο πραγματικα συλλεκτικο.

 

 

Επεξεργασία από Gladstone
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 λεπτό πριν, Gladstone είπε:

Θεωρω οτι η επιλογη της συγκεκριμενης ιστοριας του Μπαρκς ειναι μια εξαιρετικη επιλογη για κυρια ιστορια. Οκ προφανως εχει δημοσιευθει αλλες 2 φορες μεσα στα τελευταια 30 χρονια αλλα αυτο δεν ειναι κατι τοσο τραγικο, μην υπερβαλλουμε. Προκειται για εξαιρετικη ιστορια. 

 

Ωστοσο, δεν θα θελα να βλεπω Μπαρκς ως κυρια ιστορια σε καθε τευχος. Το ιδανικο θα ηταν να μπαινει μια πολυ καλη κυρια ιστορια (ειτε Μπαρκς ειτε Σκαρπα ειτε ακομα και Γκοτφρεντσον) και το υπολοιπο να γεμιζει με ποιοτικες ολιγοσελιδες. Θα μπορουσε πχ να ειναι 3-4 Μπαρκς τον χρονο, 3 μεγαλες Σκαρπα, 3 απο τη νεα ταλαντουχα γενια των ιταλων κλπ. Αυτο θα ηταν το ιδανικο πλανο για μενα, θα κρατουσε και το επιπεδο του περιοδικου σε ψηλα επιπεδα αλλα και το ενδιαφερον των αναγνωστων, προσφεροντας ποιοτικο υλικο στους αναγνωστες. 

Όπως είπα και χθες δεν θέλω να διαβάσω/ακούσω το κουλό ότι κάποιος δεν την έχει ή και να προσθέσω ότι έχει μπει λίγες φορές! Φτάνει!

 

Έχει μπει 4 φορές με τις τελευταίες 2 να φιγουράρουν σε σκληρόδετη έκδοση και η Βιβλιοθήκη της Καθημερινής ακόμα κυκλοφορεί.

  1. Γέλιο και Χαρά 191 (1957) Στην Καταραμένη Κοιλάδα
  2. Κόμιξ 10 - η “Απαγορευμένη Κοιλάδα„ (1989) η “Απαγορευμένη Κοιλάδα„
  3. Η Μεγάλη Βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς 13 - 1956-57 - Η απαγορευμένη κοιλάδα σελ. 161 (2012) Η απαγορευμένη κοιλάδα
  4. Η Μεγάλη Βιβλιοθήκη Disney 13 - 1956-57 - Η απαγορευμένη κοιλάδα σελ. 161 (2014) ίδιο

Δεν υπάρχει δικαιολογία. Όσο καλές είναι οι ιστορίες του Μπαρκς μπήκαν μαζεμένες σε φτηνή θα χαρακτήριζα αλλά καλή έκδοση που πουλιέται ακόμα σε αφθονία.

 

Με το υπόλοιπο ποστ θα συμφωνήσω γενικά. Ο Μπαρκς μπήκε όμως τέλος. Μπήκε σε προσιτή έκδοση πάρα πολύ πρόσφατα. Θα πρέπει να περάσει πάρα πολύς καιρός για αν ξαναμπεί.

 

Δηλαδή με την λογική αυτή όταν τελειώσει ο Σκάρπα να μπει όλος στο ΚΟΜΙΞ; Γιατί; Οι τόμοι του Σκάρπα κοστίζουν όσο το ΚΟΜΙΞ. Και αφού δεν πρόκειται να ξαναχρωματίσουν ιστορίες τους, να γράψουν καλά άρθρα κλπ δεν έχει νόημα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32391
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  96
  • Reputation:   666
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2329 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Από την επαναχρησιμοποίηση ιστοριών του Μπαρκς, αλλά και την πρόσφατη θεματολογία του Μίκυ Μάους μπορούμε να επιβεβαιώσουμε μερικά συμπεράσματα που είχαμε ξαναδιατυπώσει στο παρελθόν. 

 

Δεν ισχύει ότι τα περιοδικά της Καθημερινής πάνε με τον αυτόματο πιλότο. Υπάρχει κάποιος υπεύθυνος, που απλώς σε κάθε πρόβλημα παίρνει την απόφαση που απαιτεί τη λιγότερη δυνατή ενέργεια, που έχει το μικρότερο φαινομενικά ρίσκο και θα χρειαστεί τις λιγότερες εργατοώρες. 

 

Ο υπεύθυνος έχει ένα βασικό στόχο. Να διατηρεί όπως όπως όσο λιγότερα  περιοδικά Ντίσνευ, για να μην είναι μεγάλο το κόστος, αλλά και να μη χαθούν τα δικαιώματα. Έτσι ώστε το καλοκαίρι να μπορούν να βγάζουν μαζί με την Καθημερινή της Κυριακής ένθετα και έτσι να ενισχύουν την κυκλοφορία της. 

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι αναγκαίο κακό για τις καθημερινές εκδόσεις. Έτσι θα συνεχιστεί η κατάσταση και στο μέλλον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Επειδή, σήμερα το πρωί είδα τα τελευταία ποστς καταστεναχωρήθηκα. Έχω αγοράσει από το 2014 αυτήν την ιστορία, και την έχω διαβάσει τουλάχιστον πέντε φορές.  Κάποτε  σκεφτόμουν ότι με αυτούς όλα είναι πιθανά αλλά μέχρι το πρωί, πίστευα ότι πρόκειται απλώς για μια δικιά μου χαζή θεωρία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33873
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

7 λεπτά πριν, Βίκτορ Σακβίλ είπε:

Από την επαναχρησιμοποίηση ιστοριών του Μπαρκς, αλλά και την πρόσφατη θεματολογία του Μίκυ Μάους μπορούμε να επιβεβαιώσουμε μερικά συμπεράσματα που είχαμε ξαναδιατυπώσει στο παρελθόν. 

 

Δεν ισχύει ότι τα περιοδικά της Καθημερινής πάνε με τον αυτόματο πιλότο. Υπάρχει κάποιος υπεύθυνος, που απλώς σε κάθε πρόβλημα παίρνει την απόφαση που απαιτεί τη λιγότερη δυνατή ενέργεια, που έχει το μικρότερο φαινομενικά ρίσκο και θα χρειαστεί τις λιγότερες εργατοώρες. 

 

Ο υπεύθυνος έχει ένα βασικό στόχο. Να διατηρεί όπως όπως όσο λιγότερα  περιοδικά Ντίσνευ, για να μην είναι μεγάλο το κόστος, αλλά και να μη χαθούν τα δικαιώματα. Έτσι ώστε το καλοκαίρι να μπορούν να βγάζουν μαζί με την Καθημερινή της Κυριακής ένθετα και έτσι να ενισχύουν την κυκλοφορία της. 

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι αναγκαίο κακό για τις καθημερινές εκδόσεις. Έτσι θα συνεχιστεί η κατάσταση και στο μέλλον.

 

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ αλλά σε ειδικές διαφωνώ. 

 

Συγκεκριμένα:

"Υπάρχει κάποιος υπεύθυνος, που απλώς σε κάθε πρόβλημα παίρνει την απόφαση που απαιτεί τη λιγότερη δυνατή ενέργεια, που έχει το μικρότερο φαινομενικά ρίσκο και θα χρειαστεί τις λιγότερες εργατοώρες."

 

Μα αυτός είναι ο ορισμός του πάω με αυτόματο πιλότο

 

" την πρόσφατη θεματολογία του Μίκυ Μάους"

 

Το Μίκυ Μάους πάει πολύ καλά και επιλέγονται πράγματι οι καλύτερες ιστορίες για αυτό. Τώρα επειδή το κάνουν με θέματα μέχρι εξαντλήσεως των ιστοριών που έχουν διαθέσιμες δεν με χαλάει τόσο.

Το θέμα είναι ότι όντως δημοσιεύουν τις καλύτερες ιστορίες.

 

Έτσι ώστε το καλοκαίρι να μπορούν να βγάζουν μαζί με την Καθημερινή της Κυριακής ένθετα και έτσι να ενισχύουν την κυκλοφορία της. 

 

Συμφωνώ 100% (και το έχω πει και παλαιότερα) ότι πράγματι αυτός είναι ο πιο ουσιαστικός στόχος τους. Τα Disney αντιμετωπίζονται σαν ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ-Πουσάρισμα της εφημερίδας. Αυτή βέβαια είναι και όλη η ουσία του μηνύματός σου που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.