Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Τεύχος 8

 

Μαύρος Κεραυνός 2.0 η Απόλυτη Ανατροπή

 

 

Πολύ καλό! Βέβαια περίμενα περισσότερη δράση, αλλά ήταν μια πολύ ωραία ιστορία, απολαυστική κι ας υπάρχει το μοτίβο των 6 καρέ ανά σελίδα! 9/10!

 

 

Ωμή Ειλικρίνεια

 

 

Μάρκο Ρότα. Ένας από τους αγαπημένους μου σχεδιαστές. Η ιστορία ήταν όντως πολύ καλή! Κυλούσε πολύ γρήγορα και λίγο με μπέρδεψε. Από το ένα κατέληγε στο άλλο και κατέληξα να μην καταλαίνω τι σύνεβη στο ενδιάμεσο. Πάλι καλά που το ξαναείδα και επιτέλους συνειδητοποιήσα τι συνέβη! 7/10...

 

 

Όταν η Μάτζικα πήρε την δεκάρα

 

 

Πολύ ωραία ιστορία, με το σχέδιο του Νόελ να εντυπωσιάζει, μου θύμισε έντομα, όπως άλλωστε αναφέρει και στο συνοδευτικό άρθρο, το παπί που δεν υπήρξε ποτέ! Είναι μια πολύ καλή εκδοχή για το τι θα συνέβαινε αν τελικά η Μάτζικα έπαιρνε την τυχερή δεκάρα! 8/10!

 

 

Ένα ικανοποιητικό τεύχος! Περιμένω με ανυπομονησία το επόμενο με αδημοσίευτη στο ΚΟΜΙΞ ιστορία του Μπαρκς, Ένας μεγιστάνας στη Σαχάρα!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

τεύχος 8

 

Μαύρος Κεραυνός 2.0

Εξαιρετική ιστορία, δε βλέπουμε συχνά ιστορίες τέτοιου τύπου. Απολαυστική από την αρχή ως το τέλος. Σεναριακά ήταν άψογη και το σχέδιο ήταν κι αυτό πολύ καλό. 8,5/10

 

Ωμή ειλικρίνεια

Αξιοπρεπής μικρή ιστορία, αν και είναι πασιφανές από την αρχή το πως θα καταλήξει η ιστορία, οπότε δεν μπόρεσε να μου κρατήσει το ενδιαφέρον. 5/10

 

Όταν η Μάτζικα πήρε την δεκάρα

Πολύ καλή ιστορία. Αυτά τα εναλλακτικά σενάρια μ'αρέσουν. Πρέπει να άρεσε πολύ και στους υπεύθυνους του περιοδικού που την επέλεξαν ενώ είναι τόσο πρόσφατη. 8,5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5768 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ένα από τα καλά τεύχη της τωρινής περιόδου, κυρίως για την τελευταία ιστορία. :Book:

 

αφού ξεμπερδέψαμε με τον υπερήρωα Μίκυ, καιρός να δούμε και λίγο Ντόναλντ. πολύ σωστή επισήμανση ότι το εξώφυλλο του #9 θυμίζει παλιές εποχές. :yahoo:

Επεξεργασία από Maletoth
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

τεύχος #(7&) 8

 

Μαύρος Κεραυνός 2.0

Καλή ιστορία. Ένα κλικ κάτω από το πρώτο μέρος που είχε δημοσιευτεί στο μίκυ μάους. Το σχέδιο του Κάστυ το βρίσκω πιο ενδιαφέρον από αυτό του Παστροβίτσιο... 8/10

 

Ωμή ειλικρίνεια

Τίποτα το ιδιαίτερο. Απλά γέμισμα στο τεύχος. Δεν θα μου μείνει αλησμόνητη. 5/10

 

Όταν η Μάτζικα πήρε την δεκάρα

Πολύ καλή ιστορία.Για την ακρίβεια πολύ καλύτερη από ότι περίμενα. 7,5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο αυτή τη φορά από τα χέρια του φίλτατου Σπύρου!!!

tn_KOMIXB_0008.jpg

Για να περάσουμε και στις ιστορίες του τεύχους.

Επιχείρηση Μαύρος Κεραυνός 2.0 η Αναγέννηση "Το κλειδί του Μυστηρίου" (3ο επεισόδιο) και το "Πεπρωμένο της Ρομπόβιας" (4ο επεισόδιο).

Πολύ καλά και τα δύο επεισόδια. Μου άρεσε η ροή του σεναρίου και το πως αλληλεπιδρούσαν μεταξύ τους οι χαρακτήρες. Δε θεωρώ ότι έκανε κοιλιά κάπου. Ούτε ότι τους έλειπε η δράση. Εγώ προσωπικά ποτέ δε την θεώρησα βασικό στοιχείο τέτοιων ιστοριών ώστε να μου είναι αρεστές. Το μεγάλο μέγεθος του Κόμιξ αναδικνύει περισσότερο το σχέδιο σε σχέση με τα στενά όρια του παλιού Μίκυ Μάους. Ωραίοι χρωματισμοί και πολύ ενδιαφέροντες οι χαρακτήρες των ηρώων. Το τέλος λυτρωτικό. Δύο επεισόδια που περνάνε και κάποια μηνύματα.

"Ωμή ειλικρίνια."

Δε με ξετρέλανε. Οι περιπέτειες του Ντόναλντ στην φύση και η μάχη του με την τεχνολογία χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Η ιστορία σε πάει ένα ταξιδάκι στo δάσος αλλά μέχρι εκεί. Μακράν η πιο αδιάφορη ιστορία στα 8 τεύχη του νέου Κόμιξ.

"Όταν η Μάτζικα πήρε την Δεκάρα."

Εναλλακτική παρουσίαση της Λιμνούπολης. Δηλαδή πως θα ήταν αν όντως η Μάτζικα κατάφερνε να λυώσει την τυχερή δεκάρα στο ηφαίστειο του Βεζούβιου. Σκοτεινά καρέ που σε παραπέμπουν ,ίσως, και στην νύχτα των Αγιών Πάντων. Πολύ καλό σενάριο!!!

7/10!!!

Υ.Γ.: Πολύ χάρηκα την αναγγελία της πολυσέλιδης ιστορίας του Θείου Καρλ στο επόμενο τεύχος. Έχω ευχαριστηθεί τους τόμους της της Βιβλιοθήκης και πραγματικά αδημονώ!!! :best::hop:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το ευχαριστήθηκα το 8ο τεύχος του Κόμιξ...! :yes:

 

Η ιστορία "Μαύρος Κεραυνος 2.0 - Αναγέννηση" ολοκληρώθηκε με αριστοτεχνικό τρόπο που με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο...! Καταπληκτικό σενάριο με πολλούς χαρακτήρες να συνδέονται εξαιρετικά μεταξύ τους και αρκετό μυστήριο...!Μου έκαναν εντύπωση οι σκηνές απόλυτης δράσης κι αγωνίας στις τελευταίες σελίδες του τέταρτου επεισοδίου...!Επίσης και το σχέδιο δεν υστερεί καθόλου...!Ειδικά ο χαρακτήρας του Μαύρου Φαντάσματος είναι πολύ επιβλητικός...!Το μόνο σημείο που δεν μου άρεσε ήταν ο σχεδιασμός του Εμένα...!Μου φάνηκε λίγο περιττό να χρησιμοποιεί τεράστια ρομποτική στολή και να δείχνει γίγαντας με μικροσκοπικό κεφάλι...!

 

Η "Ωμή ειλικρίνεια" ήταν συμπαθητική και μικρή ιστοριούλα με αρκετό χιούμορ στο τέλος...!Το σενάριό της δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο αλλά σίγουρα δεν έχανες την ώρα σου διαβάζοντάς την...!Και φυσικά το "γλυκό" δένει ωραία με το σχέδιο το Marco Rota...! :best:

 

Και τέλος η ιστορία "Όταν η Μάτζικα πήρε την δεκάρα" κλείνει εξαιρετικά το τεύχος...!Υπέροχο κι αρκετά πρωτότυπο σενάριο,το οποίο εμένα προσωπικά με εξέπληξε ευχάριστα...!Περίμενα ο Σκρουτζ να τα έβλεπε όλα αυτά σε όνειρο κι όχι όπως τελικά εξελίχθηκαν τα γεγονότα...!Επίσης ο Noel Van Horn έχει κάνει καλή δουλειά στο σχέδιο...!Όλα καλά λοιπόν...!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33884
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τεύχος ΚΟΜΙΞ #8


Με μία λέξη. ΥΠΕΡΟΧΟ


 


 "Μαύρος Κεραυνος 2.0 - Αναγέννηση" Εκπληκτικό τέλος σε μια φοβερή ιστορία. Σχέδιο, χρωματισμοί καθαρό δεκάρι από εμένα. Το σενάριο δε υπέροχο. Εναλλαγές συναισθημάτων, δράση, καλοσχηματισμέοι χαρακτήρες με βάθος. Μπορεί στους φανατικούς της παλιάς σχολής να μην τους άρεσε τόσο ίσως, αλλά ήταν μια ιστορία Ντίσνευ που δεν ζηλεύει σε τίποτα ιστορίες του σύμπαντος των σούπερ Ηρώων. 10 από εμένα.


 


"Ωμή ειλικρίνεια" Συμπαθητική και γλυκούλα όπως λέει και ο Indian.


 


"Όταν η Μάτζικα πήρε την δεκάρα" Φοβερό σενάριο σε μια ιστορία έκπληξη. Αντάξια ενός τεύχους ΚΟΜΙΞ.


 


Δε νομίζω ότι κάποιος δικαιούται να έχει παράπονο από αυτή την τευχάρα του ΚΟΜΙΞ


Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τεύχος 8:

Μαύρος Κεραυνός 2.0 η Απόλυτη Ανατροπή
Απογοητευτική συνέχεια, δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες που δημιούργησε το πρώτο μέρος. Βασικά ήταν μια περιπέτεια χολυγουντιανού τύπου, με εκρήξεις, κυνηγητά κλπ. 'Ελειπαν αυτά τα απολαυστικά εκκεντρικά στοιχεία που χαρακτηρίζουν τις πραγματικά καλές ιστορίες του Καστύ (πχ "το Βασίλειο της Σιωπής"), και αυτά τα οροματικά στοιχεία που χαρακτηρίζουν τα αριστουργήματα του ("η Λαίλαπα των Αιώνων"). Η πλοκή ήταν απόλυτα προβλέψιμη, και τα μόνα καρέ που βρήκα καλοσκηνοθετημένα ήταν αυτά που έδειχναν το ντελίριο του πλήθους καθώς συμπληρωνόταν το 1 εκατομμύριο ντεκοντέξ. 6/10

Ωμή ειλικρίνεια
Χλιαρή ιστοριούλα. Ωραίο το εύρημα με το ψυχόδραμα του Ντόναλντ. 6/10

Όταν η Μάτζικα πήρε την δεκάρα
Ενδιαφέρουσα ιδέα αλλά μέτρια εκτέλεση. Εδώ είναι που χρειάζεσαι ένα Ντον Ρόζα για να σου μετατρέψει το αρχικό εύρημα σε μία βόλτα σε τρενάκι του λούνα παρκ με σπασμένα φρένα τύπου "Ζήτημα βαρύτητας". 6/10

Μέτριο τεύχος 6/10.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εννατον τευχιδιον με ΚΑΡΛ ΜΠΑΡΚΣ για καλόν Πασχαν.Στο επομενο που θα ειναι στα χερια μας την τρίτη 28 Απριλίου ΟΙ ΧΡΥΣΕΣ ΧΗΝΕΣ,Οτι χρειαζομασταν τώρα με τα κομιντον,και τα μπαζαρ.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

9ο τεύχος 

 

(87 σελίδες με ιστορίες!)

 

Οι εξερευνητές του αύριο

Καταπληκτική ιστορία με έναν Μίκυ από τα παλιά, σε μεγάλη φόρμα. Το σενάριο μυστηρίου-φαντασίας του Αρτιμπάνι πολύ δυνατό. Αρκετά ωραία και μοντέρνα τα σχέδια του Μασταντουόνο. 8,5/10

 

Ένας μεγιστάνας στη Σαχάρα

Καλή ιστορία αλλά απλή και υποτονική σε σχέση με πολλές άλλες του Μπαρκς. Λογικό, μετά από 3 εκατοντάδες και κάτι τεύχη του Κόμιξ δεν περίμενα αυτές που απέμειναν να είναι η αφρόκρεμα. Επίσης ο Μπαρκς αντιγράφει πάλι τον εαυτό του καθώς μικροσκοπικούς λαούς μας έχει ξαναδείξει και σε καλύτερες ιστορίες.  7/10

 

Η κραυγή

Μου άρεσε αρκετά με τις αναφορές στο βιβλίο και την ταινία. Είχε πλάκα...ειδικά η φάση με το τσεκούρι. Μία από τις καλύτερες ιστορίες που έχει σχεδιάσει ο Βικαρ όπως φαίνεται και από τη βαθμολογία της. 7,5/10

 

Η μεγάλη απόδραση

Κι αυτή δεν ήταν κακή ιστορία, αν και χειρότερη από τις υπόλοιπες του τεύχους. Από 9σέλιδη ιστορία με τους Μουργόλυκους πρωταγωνιστές δεν περιμένουμε και το αριστούργημα. Μ'άρεσε το απρόσμενο(για μένα) τέλος. Μέτριος ο σχεδιασμός των Μουργόλυκων, εκτός αυτών το σχέδιο ήταν καλό. 6,5/10

 

Ριζική αλλαγή

Πολύ αστεία ιστορία, ξεφτιλίζει κανονικά εκπομπές τύπου "Extreme Makeover". Καλό και εδώ το σχέδιο. 7,5/10

 

 

Γενικό σχόλιο: Ένα ακόμα πολύ ωραίο τεύχος, με μια εξαιρετική ιστορία, δύο αρκετά καλές και άλλες δύο αξιόλογες που διαβάζονται ευχάριστα.

 

:best:

Επεξεργασία από Rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3481 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Τεύχος 9

 

Οι Εξερευνητές του αύριο

 

Καλή ιστορία με τον Μίκυ, άψογο σενάριο με φοβερό το τέλος και στις δύο εκδοχές του! Το σχέδιο του Μασταντουόνο είναι ξεχωριστό και ο χρωματισμός με τις σκιές πολύ καλός για κόμικς! 8/10!

 

Ένας Μεγιστάνας στη Σαχάρα

 

Επιτέλους πολυσέλιδη ιστορία του Μπαρκς στο ΚΟΜΙΞ μετά από το τεύχος 301! Όπως λέει και ο Rorschach, είναι ανακύκλωση παλαιότερων ιδεών. Πολύ καλή σαν ιστορία αν και ο παραμυθάς μας έχει χαρίσει και πολύ καλύτερες! Ωραίο το φινάλε με τα ανιψάκια να αποδεικνύουν ότι δεν είναι απλά τρία μικρά παιδιά! 7,5-8/10!

 

Η Κραυγή

 

Μια ιστορία του Βίκαρ, περιέργως καλή, μιας και πολλές ιστορίες του είναι πολύ πρόχειρες. Το σενάριο καλοστημένο αν και κάπως στο τέλος ξεχειλώνει. 7/10!

 

Η Μεγάλη Απόδραση

 

Εμένα γενικά οι Μουργόλυκοι ποτέ δεν μ' άρεσαν σαν πρωταγωνιστές. Η ιστορία ήταν καλή αν και το σχέδιο του Εστεμπάν με απογοήτευσε λίγο, μιας και ξέρω πως είναι πολύ καλός σχεδιαστής! Το τέλος απρόσμενο και 6-7/10!

 

Ριζική Αλλαγή

 

Μάου ή Μπας Χεύμανς το ίδιο μου κάνει, εξ' άλλου το σχέδιό τους μου φαίνεται ίδιο... Καλή ιστοριούλα, σίγουρα καλύτερη από κάποιες σαβούρες που μας έβαζε ο Τερζόπουλος. Ευανάγνωστη και 6/10...

 

Μακράν το καλύτερο τεύχος ως τώρα με πολλές ιστορίες! Μέσος Όρος: 8/10!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

 

τεύχος #9

 

συνεχίζοντας στο ίδιο επίπεδο με τα πρώτα τεύχη της σειράς, το τεύχος αυτό είναι ένα ακόμη πολύ καλό τεύχος

 

Οι Εξερευνητές του αύριο: πολύ ωραία ιστορία, με όμορφο σενάριο και δυνατό σχέδιο. Έχει κάποια "προβληματάκια" το σενάριο αλλά δε με ενοχλούν ιδιαίτερα. Ταξίδι στο παρελθόν, κυνηγητό, μυστήριο, αγωνία, συγκίνηση... 8,5/10

 

Ο Μεγιστάνας Στη Σαχάρα: Μπαρκς..μπορεί να επαναλαμβάνεται και να φέρνει στο μυαλό άλλες ιστορίες του, αλλά παρθενογένεση δεν υπάρχει..και όταν κάτι είναι καλό δε με πειράζει καθόλου να μην είναι 100% πρωτότυπο. Ωραίο το ανθρώπινο πρόσωπο που παρουσιάζει ο Σκρουτζ. )Θα έπρεπε οι μεταφραστές να είναι λίγο πιο προσεκτικοί, διαβάζουν μικρά παιδιά και μπορεί να τους προκληθεί σύγχυση όσον αφορά στην ελληνική γλώσσα..εδώ ο συγκεκριμένος δεν έχει αποφασίσει αν είναι "ο σωλήνας" ή "η σωλήνα", "τους σωλήνες" ή "τις σωλήνες",.ή στον τίτλο το "ν", τώρα που είναι μόδα να τα κόβουμε τα ν, μέχρι και ο Γιάνης με ένα ν απαντά, εμείς πάμε και κολλάμε αχρείαστα) 8/10

 

Η κραυγή: Δεν έχω διαβάσει τη λάμψη, ούτε έχω δει την ταινία. Έτσι δε γνωρίζω πόσο πιστός έμεινε ο σεναριογράφος στο βιβλίο. Ξέρω όμως ότι διάβασα μια πολύ δυνατή περιπέτεια, με αγωνία, κλίμα τρόμου, αλλά και χιούμορ ταυτόχρονα. Ωραίο και το σχέδιο. 8/10

 

Η μεγάλη απόδραση: Η μεγάλη πατάτα του τεύχους. Ας ξεκινήσω από τον απαράδεκτο σχεδιασμό των χαρακτήρων. Οι μουργόλυκοι δεν έχουν καμία σχέση με τους μουργόλυκους. Ο δήμαρχος και οι αστυνομικοί είναι εξίσου κακάσκημοι και αντιπαθητικοί. όσο για το σενάριο προτιμάω να το αφήσω ασχολίαστο...Ειδικά αυτό που λέει ο λύκος στη σελίδα 81 στα επάνω καρέ...Μέγιστη μπούρδα.. Η ιστορία αυτή νομίζω ότι δεν κάνει ούτε καν για αυτό το Σούπερ Μίκυ, ακόμα κι έτσι όπως το έχουν καταντήσει 2/10

 

Ριζική αλλαγή: η επιτομή της 10σελιδης ιστορίας!! απολαυστική!! Όλα τα λεφτά τα σκιτσάκια στους τοίχους του στούντιο με τα πριν και τα μετά!! 8/10

 

 

Γενικό σχόλιο: Γκρίνιαζα για την επανέκδοση του Μπαρκς. Και επειδή την είχαμε δει δύο φορές στο μμ, αλλά κυρίως επειδή θα τη δούμε (λογικά) στους τόμους. Όμως ση ιστορία ήταν πολύ καλή, τα παλιά τεύχη του μμ δεν τα έχω και ο τόμος δεν ξέρω πότε θα βγει. Επίσης η ιστορία πλαισιώνεται από 3 πολύ καλές ιστορίες (και μία βλακεία). Εν κατακλείδι δε με ενοχλεί καθόλου, θα με ενοχλούσε αν ήταν η κύρια ιστορία του τεύχους και πλαισιωνόταν από 3-4 σαν τη μεγάλη απόδραση...Ελπίζω να άνοιξε ο δρόμος και για επανεκδόσεις Σκάρπα, Κάρπι κλπ (τις καλύτερες ιστορίες τους που είχαμε δει σε αρχαία μμ ή κλασικά) ή και για πρώτη έκδοση των κορυφαίων ανέκδοτων στη χώρα μας ιστοριών τους...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τευχος 9

Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες,οτι ηταν ενα καλο τευχος.

Η πρωτη ιστορια με τον Μικυ,ηταν μια ωραια περιπετεια με ενα ομορφο και συγκινητικο φιναλε.

Την ιστορια του Καρλ Μπαρκς,την εχω και απο το Μικυ Μαους.Δεν θυμομουν ποια ηταν, αλλα οταν ξεφυλλισα το Κομιξ και ειδα τις εικονες την θυμηθηκα αμεσως.Παλια την ειχα διαβασει πολλες φορες.

Για μενα αυτη ηταν η καλυτερη του τευχους. :D

Η ιστορια με τους Μουργολυκους η πιο μετρια.

Οι αλλες 2 καλες.

Ελπιζω να ξαναδουμε Φαντομια συντομα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4349
  • Reputation:   33884
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και εγω δεν θέλω να πολυλογώ. Με κάλυψαν απόλυτα οι προηγούμενοι. Για μένα οι δυο πρώτες ιστορίες ήταν ΥΠΕΡΟΧΕΣ. Μεγάλη έκπληξη η πρώτη ιστορία με τον Μίκυ. Φοβερη ιστορία. Εμοιαζε στη λογική με το φοβερο και τρομερο back to the future. Νομίζω οτι το ΚΟΜΙΞ αρχίζει και μας καλομαθαίνει επικίνδυνα. Εξαιρετική έκδοση.

 

Θέλω όμως να κάνω δυο παρατηρήσεις. Μια αστεία και μια για συζήτηση.

α) Το χαρτί άλλαξε ελαφρώς. Εγινε πιο βαρύ αλλά σταμάτησε να μυρίζει τοοοσο όμορφα.  :moutra:

β) Και τωρα η σοβαρη παρατηρηση. Ρε παιδιά πρόσεξε κανείς να έχουν πρόβλημα οι αναλογίες του Μπαρκς στην ιστορία του? Τα μικρά παπιά στην αρχή φαίνοταν πολυ μικρά. Οσο πέρναγε όμως η ιστορία όλο και μεγάλωναν. Θα μπορούσε κανείς να πει οτι ακολουθούν την αύξηση της αξίας τους στα μάτια του αναγνώστη. Αλλα τόσο πολύ το τράβηξε ο μεγάλος παραμυθάς? Μήπως απλώς δεν πρόσεξε καλά τις αναλογίες του? Γίνεται?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Καθυστερημένη παρουσίαση λόγω χθεσινής γενικής :clean: του σπιτιού...

Εξώφυλλο Βασιλική προσφορά!!!

tn_KOMIXB_0009.jpg

 

Για να δούμε τι έχουν να μας πουν οι ιστορίες του εν λόγω τεύχους.
 

 

"Οι εξερευνητές του αύριο."

Άκρως ένδιαφέρουσα ιστορία με σωστές δόσεις μυστηρίου- περιπέτειας. Όμορφοι χαρακτήρες και δεμένη πλοκή. Δεν έκανε πουθενά "κοιλιά." Την απόλαυσα και ιδιαίτερα το τέλος. Μου φάνηκε πολύ έξυπνο και τρυφερό. Πίστευω ότι θα την απόλαυσε και ο Κομιξικός μου πατήρ...

"'Ενας μεγιστάνας στην Σαχάρα."

Επί τέλους μετά από πολύ καιρό πολυσέλιδη από τον Θείο Καρλ. Σίγουρα κινείται σε γνωστά μοτίβα αλλά αυτό δε της αφαιρεί τίποτα. Εκμετάλευση φυσικού πλούτου από τον μεγιστάνα της Λιμνούπολης στην Αφρικάνικη έρημο. Δε χρειάζεται παρά ένα απρόσμενο γεγονός ώστε να δείξει ,για άλλη μία φορά την ευαίσθητη πλευρά του. Λίγο παραγκωνισμένα τα ανιψάκια στην αρχή (το μόνο αρνητικό στοιχείο της ιστορίας) αλλά στο τέλος δείχνουν την αξία τους.

 

"Η κραυγή."

 

Πάρα πολύ καλή διασκευή της "Λάμψης" (όχι του Φώσκολου :P) με έναν Τζακ Νίκολσον να δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας. Ο Ντόναλντ το παίζει θαρραλέο παπί αλλά δεν αργεί να συναντήσει μεταφυσικά εμπόδια. Τα απίστα ανήψια του στο τέλος τον παραδέχονται. Aρκετή αγωνία που κρατάει καθηλωμένο τον αναγνώστη.

"Η μεγάλη απόδραση." 

Συγγνώμη, αυτοί είναι οι Μουργόλυκοι; Μέτρια ιστορία με τέλος που το καταλάβαινες από το πρώτο καρέ. Ουτε για Super Μίκυ όπως είπε ο φίλος hardivic ποιο πάνω.

"Ριζική αλλάγη."
 

Δε με ξετρέλλανε. Παρωδία ενός είδους ριάλιτι που είχε περάσει και από την χώρα μας ένα διάστημα. Χωρίς νεύρο και χωρίς κάτι να σου κρατάει το ενδιαφέρον. Ίσως η πιο μέτρια ιστορία με πάπιες στην κομιξική πορεία μου.

 

7/10!!! 3/5 πολύ καλές ιστορίες!!! :best:

Υ.γ.: Αναμονή του επόμενου τεύχους 28/4 πάι με πολυσέλλιδη από το πενάκι του Θείου Κάρλ. :yahoo:    

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν πλήρη παρουσίαση έχω εδώ! Γενικά βαθμολογίες:

  • Οι εξερευνητές του αύριο 9/10
  • Ένας μεγιστάνας στη Σαχάρα  8-8,5/10
  • Η κραυγή 8/10
  • Η μεγάλη απόδραση 5-6/10
  • Ριζική αλλαγή 7,5-8/10

Γενικά ένα πάρα πολύ καλό τεύχος! 8-8,5/10 για μένα(δεν μπορώ να το ρίξω με την ιστορία των Μουργόλυκων)

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Οι Εξερευνητές του αύριο
Καλούτσικο. Πολυ sci-fi (ποζιτρόνια, ταξίδι στο χρόνο κλπ), πολύ περιπέτεια (κυνηγητά κλπ). Δεν είναι του στυλ μου, αλλά για τα δεδομένα του σύγχρονου ΜΜ διαβαζόταν. Προδιαθέτει και για συνέχεια. 6,5/10

 

Κάτι άσχετο, το φορμάτ των 3 καρέ δεν ταιριάζει στο μέγεθος του ΚΟΜΙΞ. Σου βγαίνουν τα μάτια για να το διαβάσεις.

Ο Μεγιστάνας Στη Σαχάρα
Μπαρκς. 'Αλλο επίπεδο. Το συνεχές παιχνίδι που κάνει με το μικρο-μεγάλο είναι εκπληκτικό. 8/10

Η κραυγή
Διασκεδαστικό να βλέπεις τον Ντόναλτ αλαφιασμένο με τσεκούρι σαν άλλο Τζακ Νίκολσον, αλλά η πλοκή γίνεται πολύ περίεργη στο δεύτερο μέρος. Είναι μια μικρή ιστορία με πολλές ιδέες τις οποίες ακουμπά μόνο επιφανειακά και μετά τις προσπερνά, ενώ διογκώνει υπέρμετρα το κωμικό στοιχείο. 6/10

Η μεγάλη απόδραση
'Εχει το ίδιο πρόβλημα με την προηγούμενη ιστορία αλλά στο πιο πεζό. Η φυλακή που δεν τελειώνει ποτέ είναι μια ενδιαφέρουσα ιδέα η οποία εξετάζεται με υποτυπώδη τρόπο. 6/10

Ριζική αλλαγή
Screwball. Ξεκινάει δυνατά (πολύ καλή η πρώτη σελίδα) αλλά η συνέχεια δεν είναι ανάλογη. 6,5/10

Επεξεργασία από Jim Slip
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σε γενικές γραμμές το ένατο τεύχος του Κόμιξ μου άρεσε αρκετά...!

 

Οι "Εξερευνητές του αύριο" ήταν μία πάρα πολύ ωραία ιστορία που με άφησε ικανοποιημένο και θα έπρεπε,κατά την γνώμη μου,να βρίσκεται σαν πρώτη ιστορία στο εξώφυλλο του τεύχους,αλλά την επισκίασε ο Μπαρκς...!Το σενάριο ήταν πολύ έξυπνο,με την πλοκή καταιγιστική και μυστηριώδη...!Τα σχέδια του κακού ήταν σατανικά κι ο Μίκυ πάντα πανέξυπνος και δραστήριος.Όσον αφορά το σχέδιο,δεν το βρήκα κακό...!Ειδικά το εσωτερικό των σπιτιών και του εργαστηρίου,καθώς και τα πανοραμικά πλάνα τής πόλης ήταν πολύ όμορφα...!Οι χαρακτήρες όμως μου φάνηκαν αρκετά παραφουσκωμένοι κι έπιαναν δυσανάλογο χώρο στα καρέ...!Τέλος θα προτιμούσα τον Μίκυ με τα ρούχα που φοράει τώρα (ή τα ρούχα της εποχής που διαδραματίζεται η ιστορία),παρά με το παλιομοδίτικο κοντό παντελονάκι του...!

 

Καιρό είχαμε να ξαναδιαβάσουμε μεγάλη ιστορία του Καρλ Μπαρκς και την βρήκαμε με τον "Μεγιστάνα στην Σαχάρα"...!Το σενάριο ήταν συμπαθητικό,χωρίς όμως να φτάνει την υπέροχη "Χώρα των πυγμαίων ινδιάνων" που πάνω-κάτω είχαν το ίδιο...!Δεν ήταν από τις καλύτερες ιστορίες του δημιουργού,αλλά σίγουρα δεν σε αφήνει αδιάφορο διαβάζοντάς την...!Το σχέδιο φυσικά ήταν κλασικό του θείου Καρλ...!Πάρα πολύ ωραίο...!

 

Συμπαθητική ήταν και η "Κραυγή",μία ιστορία με τον Ντόναλντ και τα ανιψάκια του που διαδραματίζεται στην εξοχή...!Το σενάριο είχε αρκετά χιουμοριστικά στοιχεία,αναφορές στο γνωστό βιβλίο και το τέλος,με τον Ντόναλντ να την πατάει όπως πάντα,φέρνει γέλιο...!Κι αυτή την ιστορία δεν την θεωρώ αριστούργημα στο είδος της αλλά διαβάζεται πολύ ευχάριστα...!Το σχέδιο του Βίκαρ είναι εξαιρετικό,όπως πάντα και θυμίζει έντονα τον θείο Καρλ...!

 

Διασκεδαστική βρήκα και την μίνι ιστορία με τους Μουργόλυκους,"Η μεγάλη απόδραση"...!Το σενάριο το βρήκα καλό και το τέλος αρκετά ανατρεπτικό...!Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ δεν περίμενα τέτοια τροπή...!Μου άρεσε όμως...!Το σχέδιο ήταν αρκετά καλό και τα τοπία πανέμορφα,αλλά τα πρόσωπα των Μουργόλυκων ήταν σχεδιασμένα διαφορετικά απ'ότι τους ξέρουμε...!

 

Η "Ριζική αλλαγή" είναι το κλασικό στιλ ιστορίας με την Νταίζυ να εκβιάζει και να παιδεύει τον φουκαρά τον Ντόναλντ σε τέτοιον βαθμό που σε κάνει να θέλεις να την πλακώσεις στο ξύλο...! :P Το σενάριο έβγαζε πολύ γέλιο και το τέλος του ήταν απολαυστικό...!Ήταν εμφανής η σάτιρα που γίνεται στις αντίστοιχες εκπομπές τής τηλεόρασης...!Το σχέδιο το βρήκα αρκετά καλό,αλλά πανέξυπνη ιδέα βρήκα τις φωτογραφίες "Πριν" και "Μετά" που υπήρχαν στους τοίχους του στούντιο...!Αυτά τα χιουμοριστικά backgrounds μου θύμισαν λίγο Don Rosa...!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πρωί Πάσχα και μεταξύ γευμάτων διάβασα το Κόμιξ. Και διαφωνώ εντελώς με τους προλαλλήσαντες. :D Οι δύο κύριες ιστορίες δε μου άρεσαν ιδιαίτερα. Η πρώτη μου φάνηκε άνευρη και ότι δεν εκμεταλλεύτηκε επαρκώς τις δυνατότητες που προσέφερε η βασική σεναριακή ιδέα περί ταξιδιού στο χρόνο. Ενώ σε αυτή του Μπαρκς,ξανά μανά τα ίδια, μια χιλιοειπωμένη ιδέα με ακόμα πιο γλυκανάλατο τέλος απ'ότι συνήθως. 

Αντίθετα οι υπόλοιπες τρεις με διασκέδασαν αρκετά. Καλή πλοκή και βγάζουν γέλιο. Συμπαθητικό τευχάκι. Πάντως μου φαίνεται ότι έχουν μειωθεί οι σελίδες των Νέων του Κόμιξ και είναι κρίμα γιατί ήταν από τα ατού του περιοδικού για μένα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1623
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Ποτε δεν συμπαθησα τη στηλη Τα Νεα του Κομιξ, δεν βρισκω λογο να καταλαμβανει χωρο για να επαναλαμβανει ειδησεις οι οποιες κυκλοφορουν καιρο πριν το περιοδικο μεσω διαφορων site σχετικων με τα κομικς. Αλλα ας ειναι. Οσο για την ιστορια του Μπαρκς, εμενα μου αρεσε αρκετα. Εχοντας μπουχτισει απο τις εκατονταδες κλασικες ιστοριες της περιοδου ακμης του σχεδιαστη, που τις εχω χιλιοδιαβασει με αναλυσεις επι αναλυσεων, πλεον οι ιστοριες της δεκαετιας του 60 μου φαινονται πιο ενδιαφερουσες. Ναι μπορει τα θεματα συχνα να επαναλαμβανουν παλιοτερες ιδεες του σχεδιαστη, ναι μπορει το σχεδιο να εχει γινει εκνευριστικα μανιεριστικο, αλλα ειναι μια πτυχη του αγαπημενου μου καλλιτεχνη την οποια δεν ειχα ποτε την ευκαιρια να μελετησω σε μεγαλο βαθμο, καθως οι ιστοριες αυτες συχνα εμεναν στα αζητητα επειδη οι κλασικες των προηγουμενων περιοδων του ηταν πολυ πιο πιασαρικες και εμπορικες για το ευρυ κοινο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Το πήρα και εγώ!

Μπορώ να πω ότι βρήκα καλούτσικες όλες τις ιστορίες εκτός από την πρώτη με το Μίκυ Μάους.

Δεν μου ταιριάζει με το υπόλοιπο τεύχος διότι το σχέδιο είναι πολύ διαφορετικό + ότι είναι 3 γραμμών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τεύχος 10. 

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Το επόμενο στις 26/5 με Casty.

 

img178.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η Β' περίοδος έπιασε διψήφιο νούμερο γιατί χθες κυκλοφόρησε το υπ' αριθμόν #10 τεύχος.

Ο μοδ άνωθεν έπραξε τα δέοντα και η βάση δεδομένων μας απόκτησε αυτό...

tn_KOMIXB_0010.jpg
 

Οπότε αποφάσισε να κάνει ρεκόρ περιεχομένου με 9 (!) ιστορίες. Για να τις πάρουμε μία-μία ομως...

"Το ταρτάν της ομίχλης,"

Την γνωστή Σκωτσέζικη φούστα (κιλτ) λίγο πολύ την γνωρίζουμε όλοι. Γνώριζουμε όμως πότε πραγματικά δημιουργήθηκε; Αυτή την διαφώνια θέλουν να λύσουν Μάρλιν και Ζάμποτεκ με την βοήθεια του Μίκυ και του Γκούφυ. Ταξίδι στο παρελθόν λοιπόν. Οι φίλοι μας καλούνται να βοηθήσουν τους καινούριους φίλους και άθελα τους συμβάλλουν στην δημιουργία του κιλτ. Όμορφη ιστορία με ενδιαφέροντες χαρακτήρες και στρωτή πλοκή.

"Οι χρυσές χήνες."

Μία ακόμα πολυσέλιδη ιστορία από ένα πιο ώριμο ,ηλικιακά, Μπαρκς. Ο θείος Σκρουτζ ανακάλυψες τις χήνες που κάνουν τα χρυσά αυγά. Θέλει να τις αγοράσει έναντι ευτελούς ποσού. Όμως τα τρία ανηψάια είναι εκεί για να αποδώσουν δικαιοσύνη. Σίγουρα οι δύο τελευταίες πολυσέλιδες του Θείου Καρλ έχουν κάτι διαφορετικό από τις υπόλοιπες. Σενάριο που σε κρατάει σε εγρήγορση με έναν Σκρουτζ να δείχνει λίγο άκομψα την άπληστη πλευρά του εαυτού του... Όχι ότι περίμενα κάτι διαφορετικό. Απλά ο τρόπος παρουσίασης εμένα με ξένισε.

"Ντόναλντ ο τρομερός."

Ο Ντόναλντ είναι υπεύθυνος καθαριότητας στο Μουσείο της Λιμνούπολης. Ένα ταξιδιάρικο κέρας τον πηγαίνει στην εποχή των Βικινγκς. Εκεί με έναν μαγικό τρόπο καταφέρνει να εξοντώσει μόνος του τους εχθρούς του χωριού. Εν τέλει καταφέρνει να γυρίσει πίσω στην Λιμνούπολη. Όμορφη και ευχάριστη ιστορία χώρις κάτι το ιδιαίτερο.

"Δωρεάν στάθμευση."

Η τσιγκουνιά του Σκρουτζ σε όλο της το μεγαλείο σε αυτή την ιστορία αναζήτησης φτηνού παρκαρίσματος. Αφήνει ωραία γεύση αλλά ξεχνιέται γρήγορα.

"Απόρθητο τέρμα."

Ο Ντόναλντ ως τεχνίτης-ερημοσπίτης σε μία ιστορία που ξεχνιέται όσο γρήγορα διαβάζεται!!!

"Αλόγιστη σπατάλη."

Αδέκαρο παπί σε σύγχυση πνευματική ανάμεσα στον Θείο του (που λατρεύει να μην ξοδεύει) και έναν "αντίπαλο" που χαίρεται να κάνει το ακριβώς αντίθετο. Οπότε τι είναι χειρότερο; Να ξοδεύεις ή να μην ξοδεύεις; Ιδου η απόρια. Δε θα σας πω αν θα βρείτε απάντηση στα καρέ της ιστορίας. Πιστεύω πάντως ότι θα περάσετε ευχάριστα διαβάζοντάς την...

"Πρωινό στο κήπο."

Μόν ο Ντοναλντ θα κατέληγε να ψήσει φρυγανιές στα αποκαίδια της αποθήκης του. Και αυτή ιστορία προς τα εκεί κλίνει...

"Τυφλή εμπιστοσύνη."

Τύχη και Γκαστόνε σε λίγα καρέ που τα ξέχασα ήδη.

"Θέμα τιμής."

Το βιβλίο των Μικρών Εξερευνητών πέφτει στα χέρια του Ντόναλντ. Οπότε καταλαβαίνετε τι επακολουθεί... Το χάος!!! Μέχρι να το πάρουν πίσω τα τρία ανηψάκια...

Γενικό συμπέρασμα.

Καλύτερα λίγες ιστορίες και καλές παρά πολλές και μέτριες. Παραφορτωμένο ,άνευ λόγου τεύχος. Ελπίζω να μη τους γίνει συνήθεια. Ξεχωρίζουν οι δύο πρώτες και η τελευταία.

6.5/10... :(
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κόμιξ 10

 

εξώφυλλο: μέτριο και θυμίζει Σούπερ Μίκυ και Κόμιξ Τερζόπουλου, ευτυχώς στο επόμενο τεύχος επιστρέφουμε στα υπέροχα ιταλικά εξώφυλλα.

 

 

Το ταρτάν της ομίχλης

Πολύ ωραία ιστορία. Το σενάριο είναι καλό αλλά το δυνατό της χαρτί είναι η ατμόσφαιρα και τα σχέδια του Μοτούρα. 8,5/10

 

Οι χρυσές χήνες

Ιστορία που αν δεν ήταν του Μπαρκς δε θα την πρόσεχε κανείς. Δε μ'άρεσε ο χαρακτήρας του Σκρουτζ σε αυτή την ιστορία και ο σχεδιασμός της "Bo Peep". Και δεν έβγαζε και νόημα.

η κοπέλα αγνοούσε/δεν κατανοούσε την αξία του χρυσού αλλά ήξερε την αξία των χρημάτων και δεν της φαινόταν άχρηστα αυτά τα χαρτάκια(δολάρια);

Απλά διαβαζόταν και πάμε παρακάτω...6/10

 

Ντόναλντ ο Τρομερός

Συμπαθητική ιστορία κι αυτή χωρίς τίποτα αξιοσημείωτο. 6/10

 

Αλόγιστη Σπατάλη

Ευχάριστη ιστοριούλα με έναν πολύ εκνευριστικό Σκρουτζ...6,5/10

 

Θέμα Τιμής

Αυτή η ιστορία ήταν κάπως καλύτερη από τις προηγούμενες. Όχι τίποτα σπουδαίο βέβαια...7/10

 

 

Οι 4 μονοσέλιδες μπήκαν στη θέση των Νέων του Κόμιξ και των διαφημίσεων των υπολοίπων περιοδικών Ντίσνεϋ, οπότε δε με πείραξαν, εκτός από αυτή με το Γκαστόνε που ήταν χαζομάρα.

Σε γενικές γραμμές ένα από τα λιγότερο καλά τεύχη του νέου Κόμιξ...ευτυχώς δηλαδή που υπάρχουν και οι Ιταλοί και ανεβάζουν το μέσο όρο, αλλιώς θα είχαμε πέσει σε επίπεδα τερζοπουλικού Κόμιξ...

Επεξεργασία από Rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Το ταρτάν της ομίχλης:Μου άρεσε πολύ το σενάριο καθώς και το καταπληκτικό σχέδιο του Μοττούρα!9/10

 

Οι χρυσές χήνες:Δε μου πολυάρεσε οπότε παρόλο που είναι του Μπαρκς θα βάλω ένα 7/10

 

 

Ντόναλντ ο Τρομερός:Διασκεδαστική ιστορία:7,5/10

 

 

 

Αλόγιστη Σπατάλη:Συμπαθητική ιστορία:7/10

 

 

Θέμα Τιμής:Ωραία ιστοριούλα:7,5/10

 

 

Τελικά,αν εξαιρέσουμε την πρώτη ιστορία καλά προέβλεψα ότι θα μοιάζει λίγο με Σούπερ Μίκυ!Κανένα πρόβλημα όμως καθώς και οι ιστορίες του Σούπερ Μίκυ μου αρέσουν πολύ! :D

 

Όπως και να έχει τον επόμενο μήνα θα αποζημιωθούμε με την καλύτερη ιστορία του Κάστυ από όσες ιστορίες του δεν έχουν δημοσιευτεί εν Ελλαδι!! :D 

Επεξεργασία από petross21
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Τεύχος #10


 


Σίγουρα όχι το καλύτερο τεύχος της νέας εποχής, πιθανότατα το χειρότερο...Οι δύο κεντρικές ιστορίες με απογοήτευσαν, ευχαριστήθηκα περισσότερο κάποιες από τις μικρότερες


 


 


Το ταρτάν της ομίχλης


Μετριότατη ιστορία. Βασικά το σενάριο χωρίς να είναι και σπουδαίο δεν είναι κακό, αλλά με χαλάει αφάνταστα το άθλιο σχέδιο του Μοτούρα (όχι συνολικά το σχέδιό του αλλά ο σχεδιασμός των αγαπημένων μας χαρακτήρων. Αυτοί δεν είναι ο Μίκυ και ο Γκούφυ αλλά οι καρικατούρες τους....) 6,5/10


 


Οι χρυσές χήνες


 


Από τις πιο μέτριες σεναριακά ιστορίες του Μπαρκς που έχω διαβάσει. Στη συγκεκριμένη δε μου αρέσει και πολύ το σχέδιό του. 6/10


 


 


Ντόναλντ ο Τρομερός


Αυτή μου άρεσε καλύτερα από όλες στο τεύχος. Το σχέδιο του Βίκαρ καλό, δικαιολογεί την προσφώνηση του Μπαρκς ως "αυτός που σχεδιάζει τα παπιά καλύτερα από τον ίδιο". Η ατμόσφαιρα και το σενάριο λόγω ζωμού, Βίκινγκ, ξύλου φέρνει στο μυαλό μου τις ιστορίες του Αστερίξ. 7,5/10


 


Αλόγιστη Σπατάλη


Συμπαθητική, Ως εκεί. Βγαλμένη από τα ΚΟΜΙΞ του Τερζό. όχι από τα πρώτα τα καλά...Από τα τελευταία τα μέτρια..6/10


 


Θέμα Τιμής


Συμπαθητική και αυτή. Τίποτα ιδιαίτερο αλλά καλό γέμισμα τεύχους. 6,5/10


 


Οι μονοσέλιδες καλές οι 2 πρώτες χαζομάρα η 3η με το Γκαστόνε..Τεύχος που θα το ξεχάσω γρήγορα... Πάμε τώρα για Κάστυ στα 2 επόμενα (εικάζω ότι θα είναι χωρισμένη στα 2 λόγω μεγέθους)


Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1623
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

 

 

Σίγουρα όχι το καλύτερο τεύχος της νέας εποχής, πιθανότατα το χειρότερο...

 

 

Συνειδητοποιούμε όλοι φαντάζομαι, ότι θεωρώντας ως χειρότερο (ομόφωνα και δικαίως) ένα τεύχος που περιλαμβάνει μέσα και πολυσέλιδο Μπαρκς και ιστορία του Μοτούρα, τότε πραγματικά το επίπεδο του περιοδικού έχει ανέβει παρα πολυ ψηλα!!!  :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

 

Εχθρός του καλού φυσικά είναι πάντα το καλύτερο, αλλά πλεόν μετά από τα 10 τεύχη της Β περιόδου εγω προσωπικά είμαι πεπεισμένος ότι το Κόμιξ έχει γυρίσει σελίδα και επιστρέφει στις παλιές του δόξες.

Επεξεργασία από Gladstone
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94407
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και σε μένα δεν άφησε τις καλύτερες των εντυπώσεων το 10ο τεύχος του Κόμξ...!Είχε πολλές μονοσέλιδες ιστορίες που δεν θα έπρεπε να υπάρχουν στο περιοδικό αυτό κι ελπίζω η αφαίρεση του δισέλιδου με τα Νέα του Κόμιξ να είναι προσωρινή και να επιστρέψει στο επόμενο τεύχος...!

 

Το "Ταρτάν της ομίχλης" την βρήκα εξαιρετική ιστορία με τον Μίκυ και τον Γκούφυ...!Μου άρεσε πολύ το σενάριο,το οποίο είχε δράση,ανατροπές και περνούσε μηνύματα αλληλεγγύης και φιλίας...!Το σχέδιο το βρήκα λίγο παραφορτωμένο και τους χαρακτήρες ατσούμπαλους αλλά οι σκηνές του φλεγόμενου ομοιόματος,του αλόγου που αναδύεται από την θάλασσα και της αφήγησης είναι απλά εξαιρετικές...!

 

Όσον αφορά τις "Χρυσές χήνες" μου κάνει πραγματική εντύπωση πώς ο θείος Καρλ είχε αλλάξει τόσο πολύ το στυλ του μέσα σε δύο δεκαετίες...!Μου φάνηκε κακή ιστορία σε σχέση με τις υπόλοιπες του μεγάλου δημιουργού...!Το σενάριο δεν με τράβηξε καθόλου,οι χαρακτήρες ήταν εντελώς έξω από τα νερά τους,η Μάτζικα είχε το σπίτι της στην Λιμνούπολη,οι Μουργόλυκοι έμοιαζαν λοβοτομημένοι και η απόγονος του Κουτορνίθη ήταν σαν ζόμπι με μακιγιάζ...!Ούτε το σχέδιο μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε,πάντα συγκρινόμενο με τα παλιά αριστουργήματα του Μπαρκς...!

 

Ο "Ντόναλντ ο τρομερός" είχε όμορφο σενάριο,με έξυπνες ατάκες και ωραία σκηνή μάχης...!Επιτέλους ο Ντόναλντ κερδίζει μία θέση με την αξία και τον κόπο του...!Επίσης και το σχέδιο του κλασικού Βίκαρ με άφησε ικανοποιημένο...!

 

Οι μονοσέλιδες ιστορίες "Δωρεάν στάθμευση","Απόρθητο τέρμα","Πρωινό στον κήπο" και "Τυφλή εμπιστοσύνη" ήταν συμπαθητικές τόσο σε σχέδιο,όσο και σε σενάριο,αλλά νομίζω ότι η θέση τους είναι στο Super Μίκυ...!

 

Ούτε η ιστορία "Αλόγιστη σπατάλη" με τράβηξε ιδιαίτερα...!Το σενάριο το βρήκα λίγο παρατραβηγμένο και,αν και δεν ήταν κακό,με άφησε αδιάφορο...!Το σχέδιο έσωσε λίγο την κατάσταση...!

 

Το "Θέμα τιμής" από την άλλη την βρήκα πολύ όμορφη ιστορία...!Το σενάριο ήταν πρωτότυπο μιας και δεν θυμάμαι άλλη φορά τον Ντόναλντ να διαβάζει το βιβλίο των Μικρών Εξερευνητών...!Έξυπνη ήταν και η πλοκή,που κρατούσε το ενδιαφέρον αμείωτο...!Μας έδωσε ένα τρανταχτό παράδειγμα πως όλα τα αντικείμενα μπορούν να γίνουν καταστροφικά εάν πέσουν σε λάθος χέρια...!Όμορφο βρήκα και το σχέδιο...!Υπήρχαν πολλές λεπτομέρειες στα καρέ,αλλά ήταν δοσμένες με καθαρές γραμμές...!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ok. Επειδή δεν πολυγουστάρω να περιμένω τις συνέχειες, δεν είχα διαβάσει το #7 με τον Μαύρο Κεραυνό. Εν συνεχεία δεν ήξερα που είχα τι :D Τακτοποιώντας λοιπόν τα disney μου, βρήκα τα #7 και #8 και είπα να διαβάσω επιτέλους τον Μαύρο Κεραυνό.

 

Ιστοριάρα! :best::cool: A f*cking page-turner :D Είχα κάποια θέματα με πως σχεδιαζόντουσαν οι χαρακτήρες, αν και τα μεγάλα πλάνα, το στήσιμο των σελίδων και γενικώς οτιδήποτε δεν είχε σχέση με τη σχεδίαση του Μίκυ μου άρεσαν πάρα πολύ. Η ιστορία όμως ήταν φοβερή από κάθε άποψη. Και από ροή και από σασπένς και από ανατροπές :)

 

Εξαιρετικότατα τεύχη :hop: :hop: :hop:

 

:cheers5:

 

υγ όχι. δεν έχω διαβάσει ακόμα τις έξτρα ιστορίες τους :D εδώ διάβαζα ένα έπος, με τα πιρπιτσόλια θα ασχολούμουν? :lol:

 

 

edit και μετά διάβασα τις έξτρα ιστορίες του 7.... Αυτή του Γίππες μου ανέβασε το αίμα στο κεφάλι. Τόσο κ*λοσκίτσο είχα αιώνες να δω.... ω γουελ. 8σέλιδη σπατάλη χαρτιού και μελανιού...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5532 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τεύχος #10

Το ταρτάν της ομίχλης:
Μία ακόμη ιστορία προορισμένη για μικρό περιοδικό, μου βγήκαν τα μάτια να τη διαβάσω. Τι να πει κανείς, λες και υπάρχει έλλειψη ιστοριών με 4 αράδες. Τέσπα. 'Ηταν μια απ' τις καλές ιστορίες του σύγχρονου ΜΜ, και ο κυριότερος λόγος γι' αυτό ήταν τα σχέδια του Μοτούρα και τα μυθολογικο-ρομαντικά στοιχεία που έδωσαν ένα φαντασιακό χαρακτήρα. Εξακολουθώ να βρίσκω τα σενάρια της σύγχρονης ιταλικής σχολής τόσο κομψά όσο ένας μεθυσμένος ιπποπόταμος σε φρενίτιδα, όμως η συγκεκριμένη ιστορία ήταν απ' τα καλύτερα παραδείγματα της. 7/10

Οι χρυσές χήνες:
'Ενα υπέροχο παραμύθι του Μπαρκς γεμάτο αθωότητα και ρομαντισμό, με έντονο αλλά ταυτόχρονα διακριτικό το κωμικό στοιχείο (χωρίς να καταφεύγει στη φάρσα), υποδειγματικά δομημένο και βγαλμένο απ' την ίδια στόφα ενός "Χρυσού Ποταμού" (Κόμιξ # 16) και ενός "Ολόχρυσου Φεγγαριού" (Κόμιξ # 32). 8/10

Ντόναλντ ο Τρομερός:
Γέμισμα νούμερο ένα. Τυπική φαρσοκομωδία Βίκαρ. 4,5/10

Αλόγιστη Σπατάλη:
Γέμισμα νούμερο δύο. Η καλυτερη απ' τις δευτερεύουσες ιστορίες χάρη στο ελαφρώς παλαβό χιούμορ. 5,5/10

Θέμα Τιμής:
Γέμισμα νούμερο τρία. Χασμουρητό, κακό σχέδιο. 4,5/10

Οι μονοσέλιδες ιστορίες ανάξιες λόγου.

Επεξεργασία από Jim Slip
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.