Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η άποψή μου για το Κόμιξ #2

 

Δόκτωρ Τικ-Τακ: Αρκετά ωραία ιστορία. Τη βρήκα λίγο πιο μικρή απ'όσο θα έπρεπε και κάπως προβλέψιμη, οπότε χάνει πόντους. Σίγουρα όμως μου άφησε θετικές εντυπώσεις.

Και μια ερώτηση για τους σινεφίλ: η έπαυλη στο πρώτο καρέ της σελίδας 19 σας θυμίζει τίποτα;

7,5-8/10 και από μένα, συμφωνώ με τον Aoshi

Η ιστορία του επόμενου τεύχους είναι πολύ καλύτερη

 

 

Το Μυστικό των Πειρατών: Το σχέδιο ήταν καλό. Η ιστορία όμως όχι. Χρονοπάντ, seriously; Νταξ'... 3/10

 

Η Δεύτερη Τυχερή Δεκάρα: Της πλάκας εντελώς. Παρόμοια θεματολογία έχουμε δει άπειρες φορές και με πολύ καλύτερη εκτέλεση. Χάλι μαύρο. 1/10.

 

Το Πράσινο Τείχος: Από 4σέλιδη ιστορία δε μπορούσαμε να περιμένουμε τίποτα καλύτερο, ήταν διασκεδαστική. 7/10

 

Η Μεγάλη Παρέλαση των Ζώων: Ό,τι να'ναι...από τις χειρότερες ιστορίες του Μπαρκς. 3/10

 

 

Γενική άποψη: Κρατάω μόνο την 1η ιστορία από το τεύχος. Ειδικά η 2η και η 3η ιστορία δεν έχουν θέση σε ένα περιοδικό όπως το Κόμιξ.

Επεξεργασία από rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

ας σχολιάσω την κεντρική ιστορία του τεύχους που από ότι καταλαβαίνω από τα υπόλοιπα σχόλια είναι σαφώς ανώτερη από τις υπόλοιπες.

 

λοιπόν, η ιστορία είναι αρκετά καλή, έχει την πλοκή της, τα αστεία γκαγκάκια της, το ωραίο της σχέδιο, αλλά κάτι της λείπει για να θεωρηθεί τοπ..τουλάχιστον στα δικά μου μάτια..

πχ με χαλάει κάπως ο παλιμπαιδισμός μίκυ και πητ..μου φέρνει στο μυαλό χαζές ιστοπριούλες τύπου τζούνιορ..

 

 

το ότι ο φλιπ είναι σε πολλές σκηνές "ο από μηχανής Θεός" δε με ενοχλεί καθόλου..

 

μου αρέσουν λεπτομέρειες του παρασκηνίου όπως στη σελίδα 12 : εφημερίδα η χθεσινή "όλα πάνε στραβά!", εφημερίδα η σημερινή "όλα πάνε καλά!". ή το λαπτοπ που είναι μάρκας strawberry :banana: , το τελευταίο καρέ της σελίδας 28 στο οποίο έξω από το θάλαμο πλέκουν κάνουν φούσκες κλπ...

 

επίσης ως καλύτερες ατάκες θεωρώ του ήτα βήτα "υπέροχα! ζτώρα είμαστε άφραγκοι μίκυ! ζμενει μόνο να γίνουμε και κουρελήδες", και το διάλογο του μίκυ με τον άστεγο στα 2 τελευταία καρέ της σελίδας 33.

 

σε αυριανό (το πιο πιθανό ποστ) θα ακολουθήσει κριτική και για τις υπόλοιπες ιστορίες του τεύχους

 

επανέρχομαι με κριτική των υπολοίπων ιστοριών..η 2η και η 3η είναι απλά μέτριες αλλά νομίζω ότι είναι επιπέδου Super Μίκυ και ότι δεν ταιριάζουν στο ΚΟΜΙΞ που θέλουμε..η 4σέλιδη και ο Μπαρκς (από τις μέτριες δουλειές του) είναι μια χαρά για ιστορίες γέμισμα στο ΚΟΜΙΞ...

 

το εξώφυλλο τα σπάει από όλες τις απόψεις!!

Επεξεργασία από Kabuki
spoilers :)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ΚΟΜΙΞ #2
 
Χαρτί - Βιβλιοδεσία - Εμφάνιση : Ανανεωμένη εμφάνιση στις στήλες, χαρτί που θυμίζει παλιό κόμιξ (εμένα προσωπικά μου άρεσε - όπως κ η μυρωδιά του), εξώφυλλο φανταστικό κ σε σύνθεση και σε αίσθηση. Γενικό σύνολο: Πολύ καλό. Μου φαίνεται αρκετά εύθραυστο στο χέρι πράγμα που μου άρεσε (boing!!!!). Οπως ανέφεραν κ άλλοι φίλοι προκαλεί αίσθηση η απουσία ημερομηνίας για το επόμενο τεύχος καθώς και η ημερομηνία πρώτης δημοσίευσης των ιστοριών.
Άραγε τα ξέχασαν??? Ποιός ξέρει?

Βασική Ιστορία τεύχους: Πολυαναμενόμενη και για μένα ένα μικρό αριστούργημα. Σαν σενάριο θα έβαζα ένα  9 και σαν σχέδιο 9-9,5. Είχε κάποιες αδυναμίες όπως σωστά ανέφεραν οι φίλοι πιο πάνω (π.χ. τον ρόλο του ΦΛΙΠ) αλλά σε γενικές γραμμές μου άρεσε πολύ. Η ατμόσφαιρα του ήταν καταπληκτική. Ενα πραγματικό φιλμ νουάρ σε κάποια σημεία. Πιο πολύ όμως μ αρεσαν κάποια μικρά σημεία τα οποία βάζω σε spoiler.

 

 

α) Τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων στη σελ. 12
β) Η σχεδιαστική απόδοση των ίδιων χαρακτήρων σε μικρή - μεγάλη ηλικία
γ) Η εναλλαγή από τις πλούσιες βίλες στη φτωχογειτονιά
δ) Το αληθινά τρομακτικό δισέλιδο 34-35 σελ όπου πάνε να ρουφήξουν τη νεότητα από τον Μίκυ και τον Ηττα Βητα. Το τελευταίο καρέ της σελίδας 34 είναι φανταστικό - σε βάζει πραγματικά στο κλίμα.

ε) Αυτά που ανέφερε ο φίλος hardivic σχετικά με το laptop και τον τηλεφωνικό θάλαμο. Εμένα μ άρεσε ο άλλος  που κάνει ανθρωπάκια με χαρτί. :lol:

στ) Τέλος, για να διασκεδάσει ο Κάστυ την - η αλήθεια είναι- spooky ατμόσφαιρα της ιστορίας βάζει την απίστευτα αστεία σκηνή κυνηγητού Μίκυ - Πητ σε διαδοχικές ηλικίες. Πολύ ωραία εναλλαγή και πέρασμα από τον κόσμο των μεγάλων στον κόσμο του Disney

 

 

 

 

Υπόλοιπες Ιστορίες: Από τις υπόλοιπες τρεις ιστορίες άξιζε μόνο η τετρασέλιδη του Χέυμανς. Για 4 σελίδες είχε πλάκα. Οι δυο προηγούμενες τουλάχιστον μέτριες.

 

Οσο για την τελευταία ιστορία. Μια μέτρια ιστορία Μπαρκς. Αλλά ποιος είμαι εγω να κρίνω τον Μπαρκς? :respect: :respect:

 

Αυτά από εμένα. Αντε σε ένα μήνα πάλι με μεγάλη ιστορία Casty, :blob3: :blob3: :blob3:

Επεξεργασία από ChrisL
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολύ καλό εξώφυλο με τον Μίκυ σε διάφορες ηλικίες!!!

Η κεντρική ιστορία του τεύχους ήταν αρκετά καλή χωρίς να έχει κάτι το ιδιαίτερο. Το σενάριο-σχέδιο είχε κάποιες πρωτοτυπίες και αστείες στιγμές αλλά μέχρι εκεί. Μου αρέσε όμως που ως κεντρική ιδέα είχε ένα θέμα που σηκώνει πολύ συζήτηση σε διάφορους επιστημονικούς κλάδους. Την παρουσία του Φλιπ σαν από μηχανής Θεού προσωπικά την εξέλαβα περισσότερο σαν αδυναμία του σεναρίου. Παρ' όλα αυτά μου άρεσε η καταλυτική συμβολή του

Μη ανθρώπινο ον ο Ήτα-Βήτα??? Ας καταλήξουν αν είναι άνθρωπος από το μέλλον ή εξωγήινος!!! :D

 

Το μυστικό των πειρατών μας γνώρισε το... χρονοτάμπλετ!!! Που 'σαι Κύρο!!! :D  Διαβαζόταν ευχάριστα και είχε και αρκετές καλές σκηνές.

Η... "κλωνοποιήση" της Τυχερής δεκάρας στην τρίτη ιστορία είναι στην ουσία

ένα κυνηγητό στον χρόνο με αίσια κατάληξη.



Το πράσινο τείχος για τετρασέλιδη ήτο πληρέστατη και ιλαρήν. Εμπεριείχε ευγλωττίαν και και ολίγα ευφυή καρέ.

Η δεκασέλιδη του Μπαρκς διαβάστηκε αρκετά ευχάριστα. Ναι είναι μια ιστορία ακριβώς στο στυλ του Μπαρκς χωρίς κάποια έκπληξη. Και αυτό δε με χάλασε καθόλου!!!

Λογικά το επόμενο τεύχος ,προσωπική εικασία, θα κυκλοφορίσει 24/9. Παίρνοντας υπ' όψιν ότι θέλει να κρατήσει ως ημερομηνία κυκλοφορίας την τελευταία Τετάρτη κάθε μήνα. Γιατί δε την ανακοίνωσε δε μπορώ να καταλάβω. Πάντως μου αρέσει και εμένα μου σύνεχίζει με Μίκυ Μάους (και Ατομίνο Μπι-Μπιπ).

Επίσης ή έλλειψη των στοιχείων πρώτης δημοσιεύσης των ιστοριών στα περιεχόμενα απότελει μέρος της ταυτότητας του περιοδικού και ευλπιστώ να επανέλθει.

 

Επεξεργασία από Kabuki
spoilers :)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1623
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Πηρα το δευτερο τευχος του νεου Κομιξ. Εντυπωσεις..

 

 

Δοκτωρ Τικ Τακ: Μεγαλη απολαυστικη ιστορια μυστηριου με τον Μικυ που τοσο σε σχεδιο οσο και ατμοσφαιρα μου θυμισε πολυ τις μεγαλες περιπετειες του Σκαρπα του τυπου "Νυχι της Καλι", οπου το μυστηριο ξεδιπλωνεται σελιδα σελιδα και σε απορροφα μεχρι το τελος. Και ναι ο Φλιπ μπορει να ειχε κατι απο deus ex machina αλλα και τι εγινε; Ειχε πλακα η ολη φαση (ακομα και στο τελευταιο καρε επιασα τον εαυτο μου να γελαει επειδη ειχα απορροφηθει τελειως απο τη βαρυνουσα σημασια του ρολου του Φλιπ!!!) Η ιστορια εξακολουθει να ειναι παρα πολυ καλη. Ο Καστυ αποτελει την καλυτερη απαντηση σε οσους πριν απο καιρο υποστηριζαν "μα καλα αφου τελειωσε ο Ροσα και τελειωνει και ο Μπαρκς, δεν εχει αλλες καλες ντισνευ ιστοριες το μαγαζι, ας το κλεισουν το Κομιξ η ας το κανουν 36σελιδο". Γελαω. Και μονο που σχολιαζουμε τα επιμερους στοιχεια της ιστοριας σε ολα αυτα τα posts δειχνει οτι η ιστορια ειναι, αν μη τι αλλο ενδιαφερουσα. 

 

Ο Καστυ απο πολλες αποψεις θεωρειται ο νεος Ροσα. Οχι, δεν ειναι ο Σκρουτζ ο αγαπημενος του ηρωας ουτε το σχεδιο του ειναι εξοργιστικα λεπτομερες και τεχνικο σαν του Ροσα, για να προλαβω τους ανηλικους φιλους που δεν εχουν μαθει ακομα τη σημασια του μεταφορικου λογου και ενδεχομενως σπευσουν να παρερμηνευσουν την προταση αυτη.. Ο Καστυ ειναι ο νεος Ροσα απο την αποψη οτι ολοι διαισθανονται οτι κατι μεγαλο παει να γινει με αυτον..οτι οι ιστοριες του εχουν αυτο το κατι, ισως απροσδιοριστο ακομα σε πολλους, που ενδεχομενως να τον καταστησουν μεγαλο και τρανο στο μελλον στη λιγκα που παιζει η Α εθνικη των ντισνευ κομικς. Οπως ηταν ο Ροσα στο μυαλο ολων μας οταν πρωτοδιαβασαμε τον Συλλεκτη Κροκοδειλων και την Επιστροφη στη Μονοτονια (μαζι με τα διαφορα γραμματα των επαναστατημενων αναγνωστων που δημοσιευε το Κομιξ, που θεωρουσαν τον Ροσα πολυ νεωτερκο και ακαταλληλο για το Κομιξ...)

 

Υπολοιπες ιστοριες: Δεν διαβασα καμια ακομα αλλα μ ενα ξεφυλλισμα ειδα οτι εχει εναν Μπαρκς (οπως παντα) και αλλες 2-3 μικρες, που δεν ενοχλουν. Θα με ενοχλουσε αφανταστα αν η Δευτερη Τυχερη Δεκαρα ηταν η κυρια ιστορια του τευχους, με εξωφυλλο κανενα σχεδιακι του Ναντορπ και το υπολοιπο τευχος γεματο χαζοδωδεκασελιδες, αλλα με ιστοριαρα και εξωφυλλο του Καστυ οι αλλες ιστοριες αποτελουν απλως ενα γλυκαναλατο συμπληρωμα. Μπορεις να μην τους δωσεις καμια σημασια και παλι να εξακολουθεις εισαι ευχαριστημενος με το τευχος που κρατας. Ανετα.

 

Εξωφυλλο και ποιοτητα χαρτιου: Το γυαλιστερο εξωφυλλο ειναι καταπληκτικο, δινει αισθηση πολυτελειας. Απο την αλλη, ως φαν του γυαλιστερου χαρτιου παντα ηθελα ενα γυαλιστερο χαρτι και στο εσωτερικο του Κομιξ. ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΩ ΤΟ ΜΑΤ ΧΑΡΤΙ ΠΟΛΥ ΤΑΙΡΙΑΣΤΟ!!! Γυαλιστερο εξωφυλλο, να δειχνει πολυτιμο, ματ μεσα για να σου δινει την αισθητη του ρετρο καθως γυρνας τις σελιδες. Ειδικα σημερα με την ιστορια με τον Μικυ και τον Ητα Βητα ειχα την αισθηση οτι διαβαζα ενα απο εκεινα τα κορυφαια παλια, μεγαλα Μικυ του 80 και του 90, που εβαζαν Σκαρπα και Μπαρκς. Ειλικρινα δεν ξερω κατα ποσο το ματ χαρτι μπηκε συνειδητα για να φαινεται ρετρο  η για οικονομικους λογους, αλλα ταιριαζει απιστευτα με το Κομιξ οπως ειναι τωρα!!!!!!!Ας το κρατησουν οπως εχει!!

 

Στηλες και αρθρα: Mικροαλλαγες στο σχεδιασμο, ευχαριστο design, μαλλον θελουν να διαφοροποιηθουν καπως οπτικα απο τα τευχη του παλιου Κομιξ. Θετικο γιατι εχει αερα αλλαγης η ολη φαση. Α και επισης, μου αρεσει πολυ που τα μεγαλα αρθρα δεν κοβονται σε χιλια κομματια για να φυτευθουν απο δω και απο εκει μεσα στο τευχος, αλλα ειναι ενιαια. Να διαβαζεις ενα αρθρο και να καταλαβαινεις οτι εγινε προσπαθεια για να γραφτει σαν κατι αυτοτελες, οχι σαν συμπληρωματικο γεμισμα απο δω κ απο κει για να κλεισει η υλη του τευχους.

 

Επομενο τευχος: Δεν εχει ημερομηνια και περιεχομενα εκτος απο την κυρια ιστορια. Η οποια επειδη ειναι ψιλοτεραστια, φανταζομαι θα συμπληρωθει η υλη κλασικα με εναν δεκασελιδο Δασκαλο. Καλως!!!! Στο παλιο Κομιξ ειχαμε συνηθισει να μπαινει μια τετοια μεγαλη ιστορια (και οχι παντα) σε εκεινα τα διπλα καλοκαιρινοχριστουγεννιατικα τευχη και μετα να βαζουν και αλλες 100 σελιδες με σαβουρα.  

 

 

Συμπερασμα: Εχοντας στα χερια μου ηδη τα 2 πρωτα τευχη του νεου Κομιξ και μια υποψια για το περιεχομενο του 3ου, αρχιζω να πιστευω οτι το Κομιξ ηρθε για να ανεβει ξανα ψηλα. Σοβαρες προσπαθειες για τευχη με "χαρακτηρα", εξαιρετικες παρουσιασεις και πολυ προσεκτικες επιλογες ιστοριων. Αν συνεχισει ετσι (που πιστευω θα συνεχιστει) θα περασουμε εναν πολυ ωραιο κομικσικο χειμωνα και οχι μονο! Το δευτερο τευχος, οπως και το πρωτο ειναι τευχη που αφηνουν το στιγμα τους και θα τα θυμομαστε οσοι τα διαβασαμε βλεποντας τα ομορφα εξωφυλλα τους.

 

 

Υστερογραφο: Αληθεια, υπαρχει εστω και ενας που να μπορεινα θυμηθει μονο απο το εξωφυλλο τι σαβουρα διαβασε εδω μεσα? http://coa.inducks.org/issue.php?c=gr%2FKX++260   :down:  :down:

Επεξεργασία από Gladstone
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

-Το εξώφυλλο απλά τα σπάει...ίσως το καλύτερο απ'τα καινούρια disney 10/10 :best:

 

-Η 1η ιστορία με το Μίκυ και τον Ήτα-Βήτα είχε εντελώς κουφή εξέλιξη που ούτε για πλάκα δε περίμενες

ποιος ήταν τελικά ο πιτσιρικάς της ιστορίας

:wow: αλλά γενικά ήταν πολύ ευχάριστη και δε με χάλασε καθόλου που ήταν σχετικά μεγάλη...ας έπιανε και όλο το τεύχος :nek: 10/10

 

-Στη 2η απλά οκ....τίποτα το ιδιαίτερο απλά καλή :thinking: 7/10

 

-Στη 3η βασικά ψιλομπερδεύτηκα γιατί δε κατάλαβα τελικά τι παίχτηκε

(δε θυμόταν ότι είχε αφήσει εκεί τη δεκάρα πριν 25 χρόνια;;; την άφησε εκεί για να μη τη χάσει;; τέσπα :thinking: )

αλλά δε θα την έλεγα και άσκημη :D 7/10

 

-Στη 4η ο Ντόναλντ μου θυμίζει πολύ τον εαυτό μου....ούτε εμένα μ'αρέσει να με ενοχλούν και να δίνω δικαίωμα στους άλλους το τι κάνω....respect,γι'αυτό που έκανε στο τέλος :giati::respect:  10/10

 

-Η 5η δεν έχει τίποτα ιδιαίτερο από σενάριο αλλά έχει πολύ γέλιο...τα έκανε μπάχαλο ο ελέφαντας :dimis3: 10/10

 

Γενικά μ'άρεσε όλο αυτό το concept του τεύχους

με το να ξαναγίνεις νέος

,με τα χρονοτάμπλετ,με τα ταξιδάκια στο χρόνο,κτλ :yes:

Επεξεργασία από Kabuki
spoilers :)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Εκπληκτικό εξώφυλλο (ιδέα, σχεδιασμός και επιλογή χρωμάτων).

 

Πολύ καλή η ιστορία του Casty αλλά διστάζω να την χαρακτηρίσω ιστοριάρα και, φυσικά, απέχει παρασάγγας από το ανυπέρβλητο "Νύχι της Κάλι". Ευρηματικό σενάριο,

ιδιαίτερα στο θέμα της αμοιβαίας μετάγγισης νεότητας/γηρατειών, πετυχημένο σχέδιο, με εξαίρεση ίσως τον κανονικό Πητ, που όμως είναι καταπληκτικός ως μωρό και γέρος, πετυχημένη η μορφή του πιτσιρικά Τικ Τακ και εξαιρετικά ευχάριστη η παρουσία των δίδυμων "συλφίδων" χορευτριών που μάγεψαν τον ΄Ητα-Βήτα.

 

 

Με την ευκαιρία, Γιάννο μου είδες το ποστ μου για την προέλευση του φίλου του Μίκυ και έκανες και like http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=31765&p=382590

 

Προχωρώ, για να πω ότι εμένα, αντίθετα από την πλειοψηφία των φίλων μου άρεσαν και όλες οι επόμενες τρεις ιστορίες γιατί κάθε μια είχε και την πρωτοτυπία της (Μια χαρά πειρατής η πρόγονος της Μάτζικα, μπερδεμένη αλλά με αρκετή ευρηματικότητα η ιστορία με την διπλή δεκάρα και την έξυπνη ιδέα της δ. Ευταξίας, καλούτσικη η 4σέλιδη με τον Ντόναλντ και τον κ. Τζόουνς).

 

Τέλος η μπαρκσική οδύσσεια του Ντόναλντ με τον ελέφαντα μου άρεσε πολύ.

 

Γενικώς ένα αξιοπρεπέστατο τεύχος επιπέδου 7+

 

Εν αναμονή τώρα πια του Σκοτεινού Κόσμου και της ημερομηνίας κυκλοφορίας του.

Επεξεργασία από Kabuki
spoilers :)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  725
  • Reputation:   3800
  • Achievement Points:  725
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

ΚΟΜΙΞ Β' ΠΕΡΙΟΔΟΣ 

 

Δοκτωρ Τικ Τακ

Ιστορία μυστηριακού χαρακτήρα που διερευνά ο μίκυ , με τον ΗΒ (όχι το γκούφυ .. πρωτότυπο ) . Μου άρεσε η υπόθεση , αλλά όχι τόσο το σχέδιο . Γενικά ήταν , όμως πολύ καλή ! 8 - 10 .

 

 Το Μυστικό των Πειρατών

Αυτή η ιστορία ήταν πολύ ενδιαφέρον και το σχέδιο με τράβηξε αυτομάτως , σύνολο 10 - 10 

 

Η Δεύτερη Τυχερή Δεκάρα

Το σχέδιο ήταν πολύ απλό και η υπόθεση μπερδεμένη , αλλά γενικά μου 'άφησε μια θετική εικόνα 6 , 5 - 10

 

Το Πράσινο Τείχος

 

απλή αλλά χαριτωμένη 7 - 10 

 

Η Μεγάλη Παρέλαση των Ζώων

 

Να πω τη αλήθεια δεν μου άρεσε καθόλου 3 - 10 

 

Άρθρα και λοιπά 

 

φτάνει να πω ότι παλιά τα προσπερνούσα και ότι τώρα τα διαβάζω με το ίδιο ενδιαφέρον που διαβάζω τις ιστορίες ! 10 - 10

 

ΣΥΝΟΛΟ  7 , 5  Πολύ καλό τεύχος .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πηρα κι εγω το 2ο κομιξ και μπορω να πω οτι μου αρεσε αρκετα.Καταρχην απο τον προηγουμενο μηνα οταν ειδα οτι θα εχει ιστορια με τον Μικυ,ειπα ok ,θα το αγορασω.Ο Μικυ δεν εμφανιζεται συχνα στο Κομιξ και μου εκανε κατι η ιστορια οτι θα ειναι καλη.

Μου αρεσε λοιπον η ιστορια με τον Τικ Τακ,αλλα μου αρεσαν και οι αλλες ιστοριες που ειχε.Ιδιαιτερα αυτη με την πειρατινα-προγονο της Ματζικα,αλλα και αυτη με την παρελαση των ζωων.Μια χαρα. :D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Καλο ηταν και το δευτερο τευχος, δεν καταλαβαινω τι χαλασε τοσους πολλους :P Η πρωτη ιστορια ηταν μια καλογραμμενη παιδικη ιστορια και κατα την αποψη μου ηταν πολυ καλα σκηνοθετημενη. Και οι επομενες δυο με την Ματζικα ηταν καλες, μπορω να πω κιολας οτι αυτη με την δευτερη τυχερη δεκαρα μου αρεσε περισσοτερο για το πιο "ιδιαιτερο" σεναριο της. Νομιζω πως η χειροτερη ιστορια ηταν αυτη του Μπαρκς με διαφορα σε αυτο το τευχος. Γενικα παντως μπορω να πω οτι περασα ευχαριστα τον χρονο μου διαβαζοντας το :) kwtsoκλιμακα 7/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καλο ηταν και το δευτερο τευχος, δεν καταλαβαινω τι χαλασε τοσους πολλους :P Η πρωτη ιστορια ηταν μια καλογραμμενη παιδικη ιστορια και κατα την αποψη μου ηταν πολυ καλα σκηνοθετημενη. Και οι επομενες δυο με την Ματζικα ηταν καλες, μπορω να πω κιολας οτι αυτη με την δευτερη τυχερη δεκαρα μου αρεσε περισσοτερο για το πιο "ιδιαιτερο" σεναριο της. Νομιζω πως η χειροτερη ιστορια ηταν αυτη του Μπαρκς με διαφορα σε αυτο το τευχος. Γενικα παντως μπορω να πω οτι περασα ευχαριστα τον χρονο μου διαβαζοντας το :) kwtsoκλιμακα 7/10 :)

 

Θα συμφωνήσω με το Κώτσο. Ναι, οι Δόκτωρ Τικ-Τακ (που ήταν καλή αλλά όχι το σούπερ-ουάου όπως την θεώρησαν κάποια παιδιά) και το Πράσινο Τοίχος (που ήταν αναπάντεχα to the point) μπορεί να ήταν πιο αβανταδόρικες - χωρίς να ήταν οι σούπερ , αλλά και οι δύο σκανδιναβικές δεν πήγαιναν πίσω. Το περιοδικό στην πρώτη - πλέον - περίοδο του έχει βάλει και αρκετές καλές ιστορίες αυτής της σχολής στο παρελθόν και αυτές οι δύο θεωρώ πως συγκαταλέγονται επίσης στις καλές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αφού τελείωσα και το δεύτερο τεύχος, να πω ότι παραμένω εντυπωσιασμένος με την όλη έκδοση. Το εξώφυλλο και το όλο στήσιμο του τεύχους είναι τόσο ελκυστικά που ήθελα να το έχω στα χέρια μου και αφού δεν είχε μείνει τίποτα άλλο να διαβάσω - το ίδιο είχα πάθει και με το πρώτο τεύχος. Η ιστορία με τον Μίκυ είναι όπως θα έπρεπε να είναι μια κεντρική ιστορία του ΚΟΜΙΞ... και περιττό να πω ότι νόμιζα ότι διάβαζα ιστορία του Σκάρπα. Μόνο μειονέκτημα οι 3 σειρές καρέ αντί για 4 που είχαμε συνηθίσει. Οι άλλες ιστορίες ήταν μέτριες και νομίζω ότι στο Μίκυ Μάους δημοσιεύονται πιο αφελείς μεν αλλά πιο αστείες, ενώ αυτές οι Δανο-Βικαροειδείς ιστορίες του ΚΟΜΙΞ μου είναι αρκετά αδιάφορες. Άρα δηλώνω αισιόδοξος για το επόμενο τεύχος με τη μία μεγάλη ιστορία του Κάστυ.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τελικά η γκρίνια έπιασε τόπο για το Κόμιξ. Το τεύχος 2 (όπως και το 1ο) ήταν αξιοπρεπέστατο τεύχος. Η συνέχεια στη ποιότητα των ιστοριών ήταν πάντως παρακαταθήκη από την επόχη του Τερζόπουλου αφού ουσιαστικό το τεύχος 2 αποτελεί το 304 της α' περιόδου.

Στην ανάλυση των ιστοριών του τεύχους 2 τώρα:

 

Δόκτωρ Τικ-Τακ: 8.5/10

Κάστυ. Ιστοριάρα; Όχι. Πολύ πολύ καλή; Ναι! Θα τη θυμόμαστε; Ναι! Ε αυτό θέλαμε από το Κόμιξ. Σχέδιο που παραπέμπει σε εποχές κλασικού Σκάρπα, πλοκή το ίδιο, μεστή και με συνεχόμενο ενδιαφέρον χωρίς κοιλιές. Κάθε σελίδα αποτελούσε ενός είδους γκαγκ, σε στυλ Γκοντφρεντσον. Πολύ καλή ιστορία που σίγουρα θα θυμόμαστε και θα μας έρχεται αυτομάτως στο μυαλό όταν λέμε "Κόμιξ β περίοδος τεύχος 2".

 

Το Μυστικό των Πειρατών: 7.5/10

Πολύ τη συμπάθησα αυτή την ιστορία, με εξαίρεση το χρονοτάμπλετ (ΝΤΟΙΝΓΚ). Πανέμορφο σχέδιο και όμορφο σεναριάκη που έκανε μόνο μερικές κοιλίτσες. Επί εποχής παλιού ΚΟΜΙΞ μάλλον αυτή η ιστορία θα πόζαρε ως κεντρική ατραξιόν κάποιου τυχαίου τεύχους. Πάντως για συμπλήρωμα με Κάστυ ήρθε και έδεσε.

 

Η Δεύτερη Τυχερή Δεκάρα: 7/10

Να το πω; Θα το πω! Μου άρεσε πάρα πολύ αυτή η ιστορία. Το σχέδιο του Βίκαρ όμως και ο χάλια χρωματισμός... τη κατέστρεψε. Ωραίο, ιδιόμορφο και δυνατό σενάριο που άνετα μπορούσε να έχει γραφτεί (λίγο πιο αριστοτεχνικά βέβαια) από το Ντον Ρόσα.

 

Το Πράσινο Τείχος: 5/10

Τον Χευμάνος ότι και να γίνει δεν θα τον συμπαθήσω. Πάντως η ιστορία σε γενικές γραμμές διαβάζονταν ευχάριστα. Προφανώς μπήκε για να γεμίσει σελίδες οπότε no problem.

 

Η Μεγάλη Παρέλαση των Ζώων: 6.8/10

Μπαρκς δεκαετίας '60, όπου διακρίνεις τη κούραση του στο σχέδιο το οποίο όσο πήγαινε θύμιζε και περισσότερο Στρομπλ. όσο για το σενάριο, είχε το ενδιαφέρον του αλλά μέχρι εκεί.

 

Overall: 8

Πολύ καλό τεύχος, αγοράστε το!

Μου άρεσε όπου οι 3 από τις 5 ιστορίες είχαν κοινή θεματολογία με τον χρόνο. Μου αρέσει ότι η Καθημερινή όπως φαίνεται ζορίζεται με το να κάνει το ΚΟΜΙΞ να δείχνει καλύτερο εμφανισιακά. Μου αρέσει που η Καθημερινή βάζει μεγάλες καλές ιστορίες και κάθε τεύχος έχει τη δική του ταυτότητα. Το τεύχος 1 είχε θέμα τη θάλασσα και το τεύχος 2 είχε τον χρόνο. Μου αρέσει επίσης ότι το ΚΟΜΙΞ 3 θα έχει μεγάλη ιστοριάρα όπου ΔΕΝ είχε ανακοινωθεί από τον Τερζόπουλο, κάτι που σημαίνει πως όλο αυτό δεν ήταν φωτοβολίδα τελικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διάβασα το πρώτο τεύχος. Τεύχος με ταυτότητα, καλές ιστορίες και επιτέλους ,μια ντισνευική ιστορία που ξεφεύγει από την πεπατημένη ,τουλάχιστον οπτικά. Γενικά μια αξιομνημόνευτη ιστορία. Νιώθω ότι μετά από πολλά χρόνια απολαμβάνω τεύχος ΚΟΜΙΞ.

 

Επίσης, πρέπει να διαβάσω το Μόμπυ Ντικ. Είναι πολλά χρόνια που θέλω να τον διαβάσω, τώρα διαπιστώνω ότι πρέπει να το κάνω άμεσα.

 

Θα αγοράσω σίγουρα και το επόμενο τεύχος. Ελπίζω πως το καινούριο ΚΟΜΙΞ , θα συνεχίσει έτσι εντυπωσιακά όπως άρχισε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ωραίο τεύχος και το δεύτερο του Κόμιξ...!

 

Η ιστορία "Δόκτωρ Τικ-Τακ" μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά,περισσότερο από τον Μόμπυ Ντικ...!

 

Το "Μυστικό των πειρατών" και "Η Δεύτερη Τυχερή Δεκάρα"  με ξένισαν γιατί είμαι λίγο συντηρητικός και δεν μου αρέσουν ιστορίες Disney με tablets,κινητά και άσχετους συγγενείς και προγόνους που δεν τους ξέραμε εδώ και τόσα χρόνια...!

 

Το "Πράσινο Τείχος" το βρήκα αρκετά συμπαθητικό,αλλά τίποτα ιδιαίτερο,ενώ η "Μεγάλη Παρέλαση Των Ζώων" ,εάν δεν ήταν δημιουργία του κορυφαίου Καρλ Μπαρκς θα την χαρακτήριζα διασκεδαστική...!Ο μεγάλος παραμυθάς όμως μας είχε κακομάθει και κάτι τέτοιες ιστορίες φαίνονται πολύ χλιαρές...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να πω λοιπόν και εγώ την άποψη μου για το ΚΟΜΙΞ #2. Ας το αναλύσουμε λοιπόν:

Δόκτωρ Τικ-Τακ: 9/10

Πολύ καλή ιστορία!! Για μένα είχε σημεία όπου μου θύμιζαν τον Σκαρπα(οι δίδυμες) αλλά και τον Γκοτφρεντσον!! Γενικά μια πολύ καλή ιστορία του Κάστυ και ελπίζω να έχουμε και άλλες τέτοιες που αξίζουν στο ΚΟΜΙΞ! Ας καλωσορίσουμε κιόλας τον Κάστυ στο ΚΟΜΙΞ! Μπαίνει νέος σχεδιαστής στο περιοδικό και αυτό είναι σημαντικό και ειδικά εάν έχει το ταλέντο του Κάστυ!

 

Το Μυστικό των Πειρατών: 8.5/10

Πολύ ωραία και αυτή η ιστορία με πολύ ωραίο σχέδιο! Μου άρεσε που είχε ένα plot-twist αλλά αυτό που άρεσε είναι που είχε

το origin για τις μαγικές βόμβες της Μάτζικα!! Ήταν πετυχημένο για μένα...

 

 

Η Δεύτερη Τυχερή Δεκάρα: 8/10

Σεναριακά μου άρεσε πάρα πολύ αυτή ιστορία!! Αυτό που είπε ο Digisoul με το οποίο συμφωνώ είναι το σχέδιο του Βίκαρ και ο χρωματισμός την κατέστρεψαν και για βάζω  8 γιατί μου άρεσε ξαναλέω πολύ το σενάριο! Αν είχε βέβαια σχεδιαστεί από τον Ντον Ρόσα.θα ήταν μια εξαιρετική ιστορία!!

 

Το Πράσινο Τείχος: 7/10

Η ιστορία αυτή  διαβάζεται ευχάριστα και γεμίζει το τεύχος...Εξυπηρετεί τον σκοπό της και για αυτό το 7...

 

Η Μεγάλη Παρέλαση των Ζώων: 8/10

Προσωπικά αυτή η ιστορία του Μπαρκς μου άρεσε απλά όχι τόσο όσο οι άλλες 10σελ ιστορίες του Μπαρκς που έχω διαβάσει.. Συνήθως οι 10σελ του για μένα έχουν ελάχιστο βαθμό 9 και αρκετές φορές τους βάζω 10. Αλλά από αυτήν κάτι έλειπε. 

 

Γενικά: 8.5

Γενικά μαζί με τα άρθρα, το εξώφυλλο και τις ιστορίες το τεύχος παίρνει συνολικά ένα 8.5!! Πολύ καλό τεύχος δηλαδή! Το ΚΟΜΙΞ της Β' Περιόδου έχει κάνει πάρα πολύ καλή αρχή!! Ακόμα, μου άρεσε σε αυτο τεύχος ότι διατηρήθηκε το κεντρικό νόημα της πρώτης ιστορίας που ήταν χρόνος και γενικά οι 3 στις 5 ιστορίες είχαν αυτό το θέμα. Άντε τώρα περιμένουμε το ΚΟΜΙΞ #3 με την υπέροχη και μεγάλη ιστορία του Κάστυ!

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διαβασα κι εγω το πρωτο τευχος...

 

Μου αρεσε πολυ η αισθητικη του Μομπυ Ντικ, καλη μεταφορα, ομορφα σχεδια, γ@μ@τα χρωματα!

 

Η ιστορια του Μπαρκς ετσι κι ετσι, απλα διασκεδαστικη θα ελεγα.

 

Το στησιμο παρεμεινε το κλασσικο που ξεραμε απο εποχες Τερζοπουλου, περιμενα κατι φρεσκο.

 

Το χαρτι δεν μου αρεσε, αλλα δεν το θεωρω και τοσο σημαντικο.

 

Αν συνεχισει στο ιδιο επιπεδο ιστοριων, θα συνεχισω κι εγω να το αγοραζω :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τεύχος 03.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Και οι διαφημίσεις του επόμενου τεύχους.

 

KomixB003NewIssue.JPGKomixB003Ad.JPG

 

Πλέον δεν αναφέρουν καθόλου πότε κυκλοφόρησε στο εξωτερικό οι ιστορίες. Πάλι καλά που είναι στημένο το περιοδικό στην αναγνώριση των δημιουργών δηλαδή και δεν κόβουν και τα ονόματα τους. :)

 

Επίσης, στην στήλη γραμμάτων αναφέρεται και το πρόσφατο ολίσθημα με το τέταρτο ανιψάκι στο τεύχος 13 του Μίκυ Μάους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Μπράβο να θυμηθώ να το πάρω το μεσημεράκι που θα βγω παγανιά. Λοιπόν, επειδή διάβασα και τα δυο πρώτα, νομίζω ότι η αρχή (#1) ήταν σχεδόν επική, αλλά η συνέχεια με το δεύτερο τεύχος ήταν χμ... συνηθισμένη να το πω; Με τις προσδοκίες στα ουράνια μετά το πρώτο τεύχος με αυτή την γενική αίσθηση του υπέροχου μυθιστορήματος και του επιπέδου πίνακα σχεδίου που προσωπικά μου άρεσε, το δεύτερο μου φάνηκε ολίγον πιο εβδομαδιαίο στυλ. Δεν ξέρω, θα προτιμούσα μου φαίνεται ένα Κόμιξ με μία κεντρική επική ιστορία από τις επιλεγμένες και ξεκαθαρισμένες, αλλά λόγω μεγέθους (αριθμού σελίδων) υποθέτω φαντάζει πολύ δύσκολο κάτι τέτοιο. Επίσης, στην αρχή μου άρεσε στο δεύτερο ότι και οι επόμενες δυο ιστορίες έπαιζαν κάπως με το θέμα του χρόνου και νόμιζα ότι έτσι πάει γενικά το τεύχος, ώσπου φυσικά διαβάζοντας τις  δυο τελευταίες διαπίστωσα ότι απλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Εάν και καλά έβαζα βαθμολογίες στο πρώτο θα έβαζα μία αρκετά υψηλή και στο δεύτερο μία γενικά μέτρια θα έλεγα. Γενικά πάντως για την ώρα μου αρέσει η ρουτίνα να πηγαίνω μια φορά τον μήνα να τσιμπάω το συγκεκριμένο έντυπο και μετά να περνάει δυο αναγνώσεις (μία δική μου, μία της μικρής) και όσο μπορώ θα προσπαθήσω να τηρήσω αυτό το ραντεβού μου μαζί του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ο "Σκοτεινός Κόσμος" είναι ωραία ιστορία, είναι κρίμα όμως που μια ιδέα με τόσες πολλές δυνατότητες χαραμίζεται στο δεύτερο μέρος,

το οποίο πολύ γρήγορα μετατρέπεται σε ένα απλό κυνηγητό ανάμεσα στον Μίκυ και τον Μαύρο Πητ.



Μου θύμησε την "Επιχείρηση Μπουφο-ρομπότ" των Μαρτίνα/ Κάρπι, οπού κι εκεί ένα υπέροχο και ευφάνταστο πρώτο μέρος βρίσκει τοίχο σε μία άνευρη και βιαστική συνέχεια.

 

Από 'κει και πέρα, το Κόμιξ εξακολουθεί να μη βάζει παλιές ιστορίες και με στεναχωρεί.

Επεξεργασία από germanicus
spoiler
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

ΚΟΜΙΞ #3

 

η ιστορία ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ είναι πολύ καλή, άνετα γίνεται κλασική...ωραία πλοκή, ωραίο σχέδιο, πολλές σελίδες, μακάρι να έχουμε και άλλες τέτοιες στη συνέχεια...9/10

 

εδώ να κάνω ένα σχόλιο-παρένθεση για τον Κάστι και με αφορμή το γεγονός ότι η ιστορία που διαβασα έχει αναφορές στη διάσταση δέλτα του Σκάρπα..έχω διαβάσει πολλές ιστορίες του το τελευταίο 2μηνο καθώς τον ανακάλυψα πρόσφατα και έχω μόλις συλλέξει τα τεύχη(σχεδόν όλα) με τις δημοσιευμένες ιστορίες του στο ελληνικό μμ...ενώ μου αρέσει και θεωρώ ότι είναι ο καλυτερος από τους πρόσφατους σύγχρονους, νομίζω ότι είναι κάπως κουραστικός και ότι πολλές ιστορίες του είναι παρεμφερείς...ή τουλάχιστον έχουν πολλά κοινά στοιχεία με άλλες...η συγκεκριμένη μου έφερε λίγο στο μυαλό το μεγάλο αδερφό και τον άρχοντα των παιχνιδιών και μια άλλη που είχε γίνει ο θείος του γκούφυ τεράστιος σε κάποιο νησί..

 

η ιστορία ΕΝΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΒΙΒΛΙΟ είναι επιεικώς μέτρια και το σχέδιο του Βίκαρ δε βλέπεται...όσο για τον "έναν από τους σπουδαιότερους εκπροσώπους της σκηνής ντίσνεϋ"..ασχολίαστο...απλά λίγος 4/10

 

συνολία το τεύχος παίρνει 8,5/10 (καθώς δε θεωρώ ότι έχουνίδια βαρύτητα οι ιστορίες)

Επεξεργασία από hardivic
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

KOMΙΞ #3.

ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ: Μια επική ιστορία, γεμάτη επινοήσεις και ανατροπές αλλά και παρανοήσεις. Συμφωνώ με τον Jim Slip ότι υπάρχει κάποια ανισότητα μεταξύ

πρώτου και δεύτερου μέρους, αλλά αυτό ελάχιστα μειώνει την αξία της Πιστεύω πως ο Casty είναι άξιος συνεχιστής του έργου των μεγάλων σχεδιαστών του Μίκυ.

Βαθμολογία 9/10.

ΕΝΑ ΕΠΙΚΙΔΥΝΟ ΒΙΒΛΙΟ: Πρόκειται για μια σούπα από μέτριας ποιότητας υλικά που ο Vicar τα ανακάτεψε με αδέξιο τρόπο σε μια μεγάλη χύτρα. Βαθμολογία 4/10.

Βαθμολογία τεύχους 8/10 (δεν θα μετρήσουμε με τα ίδια σταθμά έναν ελέφαντα κι ένα μυρμήγκι).

Κυκλοφορία επόμενου τεύχους στις 22/10/14. Για την μεγάλη ιστορία που θα περιέχει, ρίξτε μια ματιά στην "Κουβεντούλα" αν δεν με πρόλαβε κάποιος άλλος.


Και κάτι δυσάρεστο: Στο αντίτυπο που αγόρασα, πολλές από τις σελίδες ήταν ψιλοζαρωμένες/τσαλακωμένες σε μερικά σημεία. Το ψιλικατζήδικο από το οποίο αγοράζω τα περιοδικά μου είχε άλλο ένα αντίτυπο και ο ιδιοκτήτης του μου το άλλαξε ευχαρίστως, αλλά δυστυχώς κι αυτό, μολονότι καλύτερο, είχε τα μικροτσαλακώματα/ζαρωματιές του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμφωνώ με τα δύο σχόλια πάνω.

Καταπληκτική η ιστορία του Κάστυ(Σκοτεινός Κόσμος),  για μένα δεν είχε κανένα ψεγάδι και της βάζω 9+/10.

Όσο για την άλλη ιστορία(Ένα επικίνδυνο βιβλίο), δεν ήταν τόσο κακή σεναριακά αλλά το σχέδιο ήταν πραγματικά ελεεινό. 4/10 και από μένα.

 

Βαθμολογία στο τεύχος 8,5/10 γιατί η 2η ιστορία έχει μικρή σημασία.

Και να πω ένα μπράβο που μείωσαν τις διαφημίσεις και η βασική ιστορία άρχισε στην σελίδα 7 αντί για τη σελίδα 11 όπου είχε αρχίσει στα 2 πρώτα τεύχη.

 

Υ.Γ. Μακάρι να μη ξαναδούμε ποτέ Μπαρκς στο Κόμιξ.

Επεξεργασία από rorschach
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6473
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3528 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Για μένα αυτό το ΚΟΜΙΞ ήταν τέλειο!

 

Η πρώτη ιστορία του Κάστυ ήταν φανταστική, καλύτερη απ' ότι περίμενα! 10/10

 

Με χάλασε όμως η δεύτερη: δε μου άρεσε το σενάριο και το σχέδιο ήταν το χειρότερο που έχει κάνει ο Βίκαρ στις ιστορίες του που έχω! 4/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το διάβασα πουρνό-πουρνό σήμερα το πρωί με το που ξύπνησα...

 

Αρκετά ενδιαφέρουσα η πρώτη ιστορία. Έξυπνο σενάριο και πολύ καλή επιλογή χαρακτήρων. Χάρηκα που ξαναείδα τον Ατομίνο Μπιπ-Μπιπ, Ένας "άγνωστος" σε εμένα χαρακτήρας που έχω διαβάσει μόνο μία ιστορία του σε επετειακό ΜΜ επί εποχής Τερζό.

 

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι ενώ ξεκινάει δυναμικά στο πρώτο μέρος χωλαίνει αρκετά στο δεύτερο. Η ιδέα ύπαρξης ενός μέρους με ατέλειωτει εύπλαστη ύλη που αναδομείται μόνη της είναι αρκετά έξυπνη. Η ιστορία ,θα μου επιτρέψετε να πω, περιέχει πλήθος μηνυμάτων. Ηθικά, οικολογικά κ.λπ. Αυτό είναι καλό.

 

Το δεύτερο μέρος καταλήγει

στο κλασσικό κυνηγητό μεταξύ Μίκυ και Πιτ. Παρατήρησα ότι από ένα καρέ και μετά ο Ατομίνο χωρίς ουσιαστικό λόγο ενώ ήταν πάντα στο πλευρό του Μίκυ απλά εξαφανίζεται χωρίς λόγο. Μιλάω για το σημείο όπου ο Μίκυ πάει να αντιμετωπίσει τον Μαύρο Πητ.

 

 

Η ιστορία με τους Μ.Ε. είχε ένα στοιχείο που δεν είχα συνειδητοποιήσει προσωπικά... Πόσο κακό μπορεί να κάνει ένα πολύ καλό βιβλίο σε χέρια ανθρώπων με πονηρό μυαλό. Γενικά όμως είναι μια ιστορία που ,δυστυχώς, υπηρετεί την μετριότητα...

Επεξεργασία από germanicus
spoiler
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Παρακαλώ προσέχετε τις κριτικές σας ώστε να μην κάνετε σπόιλερ στις ιστορίες.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Για να είμαι ειλικρινής αμφιταλαντεύτικα και εγώ αν πρέπει να μπει σε

 

ή όχι... Αλλά μετά σκέφτηκα ότι όλες οι ιστορίες με Μίκυ και Μαύρο Πιτ εκεί καταλήγουν... Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι έπραξες ορθά!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

ΚΟΜΙΞ #3 
 
Topolino e gli Ombronauti - Σκοτεινός Κόσμος
 
Σενάριο: Casty
Σχέδιο: Casty
Μελάνια: Casty, Michele Mazzon
 
Μια ακόμα ιστορία από το τόπ ταλέντο του σύγχρονου ιταλικού ντίσνεϋ κόμιξ, Casty.
Η αλήθεια είναι ότι περίμενα πως και πως αυτήν την ιστορία και πολύ πιθανόν αυτός να είναι και ο λόγος που ψηλό-απογοητεύτηκα  :( Επειδή θέλω να μιλήσω διεξοδικά για την ιστορία θα βάλω spoiler αρα αν δεν την έχετε διαβάσει καλό θα ήταν να μην διαβάσετε και αυτό το review.
 

Επειδή η ιστορία προορίζεται για ποιο νεανικό κοινό αυτό δεν σημαίνει ότι το σενάριο πρέπει να είναι πρόχειρο, η φόρμουλα ήταν ακριβώς ίδια με την φόρμουλα του Δόκτορ Τικ Τακ, περίεργος φίλος του Μίκυ με δυνάμεις που διευκολύνουν πολλές καταστάσεις, εμφάνιση ενός μυστηριώδους επιχειρηματία που δεν βλέπουμε το πρόσωπο του, εξαφανισμένος επιστήμονας, ανακάλυψη που θα αλλάξει τα δεδομένα και πολλές μα πολλές ανέσεις και συμπτώσεις. Το χειρότερο ήταν ότι σώνει και καλά έπρεπε να μπεί ο Πήτ στην ιστορία. Αυτή η ιστορία θα ήταν πολύ καλύτερη χωρίς τον Πήτ, και δεν χρειάζεται να πας μακριά βάλε έναν απο τους επιστήμονες που έφερε ο καθηγητής να διαφθείρεται από την εξουσία που θα μπορούσε να αποκτήσει με την σκοτεινή ύλη, τέλος πάντων... Απλά ο Πήτ δεν κολλάει πουθενά και για να τον χωρέσει η ιστορία ο Casty αναγκάστηκε να χώσει συμπτώσεις, συν ότι το σχέδιο για κατάκτηση του κόσμου δεν ταιριάζει καθόλου στον Μαύρο Πήτ, η τουλάχιστον αυτό νομίζω. Ο Σκοτεινός Κόσμος ήταν υπέροχος και καλό σχεδιασμένος και είμαι σίγουρος ότι έχει πολλές ιστορίες να δώσει ακόμα αλλά σε αυτήν την ιστορία δεν τον πολύ είδαμε και όταν τον είδαμε δεν νοιώθω ότι αξιοποιήθηκε όπως μπορούσε ακόμα και στο κυνηγητό μεταξύ Μίκη και Πήτ χρησιμοποίησαν το γεγονός ότι μπορούσαν να φτιάξουν ότι θέλουν μόνο μια φορά. Μερικά σημεία ήταν απλά χαζά και προχειρογραμμένα για τα γούστα μου όπως το πόσο εύκολα δέχτηκαν 20 άτομα να φύγουν και καλά στο εξωτερικό με μια ξένη που γνωρίζουν 5 λεπτά μόνο και μόνο επειδή τους είπε ότι θα πάρουν 5 εκάτ. έκαστος! Χωρίς συμβόλαια, χωρίς να πουν αντίο σε κανέναν μπήκαν σε ένα πούλμαν και έφυγαν.... μα καλά κανείς δεν είπε "ρε παιδιά μήπως μας κοροϊδεύουν".


 
Άχ, τέλος πάντων αν δεν είχα διαβάσει τον Δρ. Τικ Τακ αύτη η ιστορία θα ήταν ένα σίγουρο 7,5 αλλά τώρα είναι ένα επιεικής 7,5-7. Μπορεί να είμαι αυστηρώς αλλά βάζω αυτήν την ιστορία δίπλα απο τις ιστορίες του Γκότφρεντσον, του Μπάρκς και του Ρόσα και νομίζω ότι αν της έβαζα 8 και 9 θα ήταν πάρα μα πάρα πολύ.

Επεξεργασία από Aoshi
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33868
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ΚΟΜΙΞ #3
 
Χαρτί - Βιβλιοδεσία - Εμφάνιση : Πλέον έχω στη βιβλιοθήκη μου 3 τεύχη του νέου ΚΟΜΙΞ. Κατακόκκινη ράχη, ομοιομορφία, υπέροχο αισθητικό αποτέλεσμα και 3 εξώφυλλα έργα τέχνης. Ποιος μπορεί να βάλει λιγότερο από 10 σε αυτό. Σχετικά με το χαρτί δεν χρειάζεται να ξαναναφερθώ σε αυτό. Έχω πει την άποψη μου σε παλαιότερη κριτική. Το αν αντέχει στο χρόνο όπως έχει αναρωτηθεί ένας φίλος δεν το ξέρω. Ο χρόνος θα δείξει. 
Έχω μια παρατήρηση σχετικά με το πότε πρωτοδημοσιεύτηκε η κάθε ιστορία που απουσιάζει πλέον από το περιοδικό. Μήπως είναι ένα έντεχνο  "κόλπο" ώστε να αποφύγουμε την αναφορά σε παλαιότερες εκδόσεις του Τερζόπουλου? Επίσης περιμένω ιντριγκαδόρικα την αναφορά σε παλαιότερο τεύχος του ΚΟΜΙΞ (π.χ. στην αλληλογραφία αναγνωστών). Πως θα το αποκαλέσουν? Θα το κάνουν ή θα το πουν περιφραστικά? Ελπίζω να το αναφέρουν τίμια ΚΟΜΙΞ Α' Περιόδου και να μπορούν να κάνουν αναφορά σε αυτό. Οποιος ξεχνάει την ιστορία πίσω του πράττει μέγα λάθος.
Πάμε στις ιστορίες:
 
Σκοτεινός κόσμος. Πολυαναμενόμενη και με υψηλά standards. Έτσι πρέπει να κριθεί. Για εμένα είναι μια υπέροχη ιστορία που έχει όμως κάποια κενά. Αν έμπαινε σε ΜΜ θα της έβαζα 10 και θα έφευγα. Τώρα αν την ψιλοκοσκινήσουμε θα βρούμε ψεγάδια όπως ανέφεραν και οι φίλοι πιο πάνω. Καταρχάς, εγώ, σε αντίθεση με όλους τους φίλους που έγραψαν κριτική, δεν βρήκα ανισόβαρα τα δύο μισά. Πιστεύω οτι αυτή είναι μια φυσιολογική εξέλιξη της ιστορίας. Μυστηριώδες πρώτο μισό αποκαλυπτικό δεύτερο μισό κυνηγητό στο τέλος. Μίκυ Μάους διαβάζουμε όχι Τομ Ρόμπινς. :lol:
Τώρα κάποια σχόλια σε spoiler για να μην χαλάσει η απόλαυση στους άλλους που δεν έχουν διαβάσει την ιστορία.

 

 

Η κεντρική ιδέα της ιστορίας είναι High Fi αλλά μου άρεσε πολύ. Σκοτεινή ύλη σε στυλ Matrix. Φανερές επιρροές από το Matrix έχει ο Κάστυ.

Ο Μάυρος Πητ χαλάει την όλη ιστορία. Συμφωνώ ότι δεν έχει θέση εδώ. Το μαύρο φάντασμα ταίριαζε ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλύτερα.

Το κυνηγητό δεν ήταν τόσο κακό. Θα μπορούσε να είχε πιο πολύ φαντασία αλλά δεν με χάλασε.

 

Ωραία η ιδέα με τη σκόνη στο παπούτσι του Μίκυ.

Είχε έναν πρωτότυπο ρόλο, το ρόλο του Ρούφους. Καλός που πάει συνειδητά με τους κακούς για να πολεμήσει το σύστημα που είναι εξ ορισμού κακό. Χμμμ ενδιαφέρον.

Υπάρχει μια ξεκάθαρη ιδέα στο πως μπορεί να καταρεύσει το χρηματοπιστωτικό σύστημα. Μου άρεσε.

Η επίλυση του προβλήματος σωτηρία των πρωταγωνιστών είναι ομαλή αν λάβουμε υπόψην το που βρέθηκαν. Όμως ο Ατομίνο χάθηκε στο τέλος.

Η ομάδα ειναι μια χαζή λεπτομέρεια που θα μπορούσε να λείπει. Οπως σχολίασε και ο Aoshi είναι τελείως ανόητο αυτό που γίνεται.

 

Η αρχική έρευνα με τη χρήση ολογραμμάτων από τον Ατομίνο απλά συγκλονιστική.

 

 

 

Εν κατακλείδι: (tryfev εξαιτίας σου προσέχω την ορθογραφία της κάθε λέξης και φροντίζω πολύ περισσότερο τη σύνταξη και πολύ μου αρέσει - τη γλώσσα μου έδωσαν ελληνική.)

 

Ο Κάστυ φτιάχνει τις καλύτερες ιστορίες Ντίσνευ σήμερα. Αν προσέξει να μην επαναλαμβάνεται θα φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη. Προφανώς η ιστορία είναι ένα μικρό διαμάντι με όλες τις ατέλειές της. Σχέδιο 10. Σενάριο 9.

 

ΕΝΑ ΕΠΙΚΙΔΥΝΟ ΒΙΒΛΙΟ: Εδώ θα κάνω την έκπληξη. Εντάξει το σχέδιο είναι τραγικό. Αλλά η υπόθεση άκρως ενδιαφέρουσα.

 

 

Το αν η γνώση πρέπει να μοιράζεται είναι ένα θέμα που έχει απασχολήσει διάσημους συγγραφείς και σεναριογράφους όπως τον Ο. Έκο στο όνομα του Ρόδου αλλά και τον Κ. Μπράνα στον Φραγκενστάιν (ναι εντάξει η Μαίρη Σέλευ είναι υπεύθυνη για αυτό). Εδώ ουσιαστικά παρουσιάζεται μια κακή πλευρά του βιβλίου των Μ.Ε. αντικείμενο που δεν έχει απασχολήσει αρκετούς ως τώρα.

 

 

Γενικά την υπόθεση την βρήκα αρκετά διδακτική. Σενάριο 8. Σχέδιο 2.

 

Γενική εντύπωση τεύχους: Άλλο ένα εξαιρετικό ΚΟΜΙΞ αναπαύεται στη βιβλιοθήκη μου. Υπομονή ένα μήνα τώρα για το επόμενο.

 

 

Υ.Γ. Αγαπημένε Μενίγ. Παρόλο το spoiler που πέταξες έτσι αβίαστα :lol:

 

Η ιδέα ύπαρξης ενός μέρους με ατέλειωτει εύπλαστη ύλη που αναδομείται μόνη της είναι αρκετά έξυπνη.

 

 

επειδή σε αγαπάμε :beer5: έχω να σου προτείνω δύο πράγματα. α) Πήγαινε στο πλησιέστερο βιβλιοπωλείο και αγόρασε το "Ονομα του Ρόδου" του Ο. Έκο και β) δες και αυτή την ταινία: http://www.imdb.com/title/tt0109836/.

Ασχολούνται με το θέμα που έθιξες στο σχόλιο σου. Πόσο κακό μπορεί να κάνει ένα πολύ καλό βιβλίο σε χέρια ανθρώπων με πονηρό μυαλό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΚΟΜΙΞ #3

 

Σκοτεινός κόσμος: Καταρχάς, η ιστορία μου άρεσε πάρα πολύ και εγώ όπως ο ChrisL δεν βρήκα ανισόβαρα τα δύο μισά και γενικά συμφωνώ με την κριτική του! Το σενάριο ήταν ενδιαφέρον με λίγες ατέλειες και το σχέδιο άψογο για μένα!! Προσωπικά είναι μια ιστορία που θα ήθελα να έχω στο περιοδικό και στην βιβλιοθήκη μου και θα την ξαναδιάβαζα! Αλήθεια διαβάσατε το άρθρο που λέει ότι η ιστορία θα είναι τριλογία; Γενικά τα άρθρα της ιστορίας σου κινούσαν το ενδιαφέρον.

 

Σήμερα ο Κάστυ φτιάχνει τις καλύτερες και από τις πιο ενδιαφέρουσες ιστορίες Ντίσνεϊ. Μακάρι κάποτε να του πουν να σχεδιάσει και μια με ιστορία με τα παπιά! Άρα έχουμε Σχέδιο 10 & Σενάριο 9. Οπότε 9.5/10.

 

Ένα επικίνδυνο βιβλίο: Το σχέδιο είναι χάλια έως τραγικό όμως η υπόθεση της ιστορίας είναι ενδιαφέρουσα και διδακτική. Απορώ γιατί διαλέγουν τον Βίκαρ να σχεδιάσει ιστορίες, ώρες ώρες... Αρκετές φορές το σχέδιο του είναι κάπως αλλά αυτήν την φορά ήταν τελείως χάλια... Ίσως φταίει το ότι η ιστορία αυτή ήταν από τις τελευταίες που σχεδίασε πριν πεθάνει... Η ιστορία είχε πάντως και πολύ ωραίο άρθρο!!

 

Όπως λέει παραπάνω ο ChrisL έχουμε: Σενάριο 8 & Σχέδιο 2. Οπότε 5/10.

 

Για μένα αυτό το τεύχος με τα υπέροχα άρθρα και την ιστορία του Κάστυ παίρνει ένα 9! Δεν μπορούμε να χαλάσουμε την βαθμολογία για την τελευταία ιστορία που είναι μόνο το 10% του συνολικού τεύχους! Υπέροχο και εξαιρετικό τεύχος!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.