Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αναλυτική βαθμολογία εδώ.

Τυπικά:

 

ΚΟΜΙΞ#10

Το ταρτάν της ομίχλης7/10

Οι χρυσές χήνες: 7,5/10

Ντόναλντ ο Τρομερός: 7,5/10

Αλόγιστη Σπατάλη: 6/10

Θέμα Τιμής: 6-6,5/10
 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Για το Κομιξ #10 βλεπω οτι πανω κατω συμφωνουμε στις αποψεις μας.Και για μενα οι καλυτερες ιστοριες του τευχους ηταν οι δυο πρωτες.

Το ταρταν της ομιχλης μου αρεσε.Το βρηκα ατμοσφαιρικο και με ωραιο σχεδιο και story.

Οι χρυσες χηνες. Και αυτη μου αρεσε πολυ.Σιγουρα εχει γραψει πολυ καλυτερες αλλα ολοι οι δημιουργοι εχουν διακυμανσεις στην πορεια τους.Εμενα μου αρεσε οπως ειπα,δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικη με τον Καρλ Μπαρκς γιατι εχω αγαπησει πολυ τις ιστοριες του.Οταν βλεπω ιστορια του ξερω οτι θα μου αρεσει. :P

Ολες οι υπολοιπες ιστοριες καλουτσικες.Οι 2 τελευταιες μου αρεσαν λιγο πιο πολυ σε σχεση μετον "Ντοναλντ ο τρομερος". :D

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η ιστορία του Καρλ Μπαρκς Οι χρυσές χήνες είχε δημοσιευτεί δύο φορές στο παρελθόν, στο μίκυ μάους  341 το 1973 και στα κλασικά  56 του 1982.Εγώ είχα διαβάσει την ιστορία  από τα κλασικά και ήταν μια ιστορία που μου είχε κάνει εντύπωση, χωρίς βέβαια τότε να γνωρίζω ποιος ήταν  ο Καρλ Μπαρκς.Με την κυκλοφορία του ΚΟΜΙΞ το 1988 κατάλαβα ότι η ιστορία αυτή πρέπει να ήταν δική του και περίμενα κάποια στιγμή να δημοσιευτεί.Ο λόγος ήταν ότι στην τελευταία σελίδα της ιστορίας υπήρχε μία εικόνα,  είναι η ίδια με το εξώφυλλο του μίκυ μάους 741 post-25799-0-51812200-1431075517_thumb.jpg

που την είχαν κάνει ένα παζλ 25 τετραγώνων κι εγώ την είχα κόψει για να κάνω το παζλ!Έτσι περίμενα 33 ολόκληρα χρόνια για να δω ολοκληρωμένα αυτήν την ιστορία!

Σ΄ότι αφορά την ίδια την ιστορία θα διαφωνήσω με όσους την βρίσκουν  μέτρια ή αδιάφορη.Ο Καρλ Μπαρκς σαφώς κι έχει κάνει καλύτερες ιστορίες αλλά όπως όλοι, μετά από μια καταπληκτική δημιουργική περίοδο άρχισε να κάνει όλο και πιο μέτριες ιστορίες.Πιστεύω πως από ένα σημείο και μετά είχε κουραστεί κι αυτό φαίνεται από τους χαρακτήρες των ηρώων του που είναι σχεδόν αγνώριστοι σε σχέση με με πως τους παρουσίαζε παλιότερα.Για παράδειγμα ο Θείος Σκρουτζ παρουσιάζεται σε κάποιες ιστορίες  κουρασμένος, απελπισμένος, σχεδόν δειλός σε αντίθεση με τον αεικίνητο πολυμήχανο και αποφασιστικό Θείος Σκρουτζ που είχαμε συνηθίσει.Είναι σίγουρο πως αν αυτή η ιστορία είχε φτιαχτεί δέκα χρόνια νωρίτερα, το 1953 ,θα ήταν πολύ καλύτερη σχεδιαστικά και σεναριακά.Αν λοιπόν προσπεράσουμε το λιγότερο καλό σχέδιο και την αμηχανία με κάποιους χαρακτήρες όπως για παράδειγμα με τους Λύκους που μοιάζουν σαν άβουλοι (ή λοβοτομημένοι όπως σωστά παρατήρησε ο φίλος Indian) υπηρέτες της Ματζίκα μένει ο πυρήνας της ιστορίας που είναι η απληστία που εκφράζεται με τον  Θείο Σκρουτζ και η αθωότητα που εκφράζεται με την δ.Κουτορνίθη ( Φανή Χηνάρ στα κλασικά 56).Νομίζω πως εκμεταλλευόμενος το παραμύθι με την κότα ,στην προκειμένη περίπτωση χήνα , με τα χρυσά αβγά θέλει να δείξει πως μερικοί άνθρωποι πλουτίζουν  εις βάρος κάποιων αθώων κι ανυποψίαστων Δεν είναι τυχαίο που η δ.Κουτορνίθη ζει απομονωμένη σ΄ένα νησί, χωρίς επαφή με τον υπόλοιπο κόσμο και συνεπώς είναι το τέλειο θύμα της απληστίας του Θείου Σκρουτζ .Στο  τέλος βέβαια τα τρία ανιψάκια ως σώφρονες ενήλικες βάζουν τα πράγματα στην θέση τους σε ότι αφορά το ηθικό κομμάτι αν και πολλά πράγματα μένουν μετέωρα.Ο Ντον Ρόσα πάντως θα μπορούσε να κάνει μια ωραιότατη συνέχεια αλλά μάλλον η ιστορία αυτή δεν πρέπει να ήταν από τις αγαπημένες του!

Επεξεργασία από guskoin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Η ιστορία του Καρλ Μπαρκς Οι χρυσές χήνες είχε δημοσιευτεί δύο φορές στο παρελθόν, στο μίκυ μάους  341 το 1973 και στα κλασικά  56 του 1982.Εγώ είχα διαβάσει την ιστορία  από τα κλασικά και ήταν μια ιστορία που μου είχε κάνει εντύπωση, χωρίς βέβαια τότε να γνωρίζω ποιος ήταν  ο Καρλ Μπαρκς.Με την κυκλοφορία του ΚΟΜΙΞ το 1988 κατάλαβα ότι η ιστορία αυτή πρέπει να ήταν δική του και περίμενα κάποια στιγμή να δημοσιευτεί.Ο λόγος ήταν ότι στην τελευταία σελίδα της ιστορίας υπήρχε μία εικόνα,  είναι η ίδια με το εξώφυλλο του μίκυ μάους 741 attachicon.gifhr.jpg

που την είχαν κάνει ένα παζλ 25 τετραγώνων κι εγώ την είχα κόψει για να κάνω το παζλ!Έτσι περίμενα 23 ολόκληρα χρόνια για να δω ολοκληρωμένα αυτήν την ιστορία!

Σ΄ότι αφορά την ίδια την ιστορία θα διαφωνήσω με όσους την βρίσκουν  μέτρια ή αδιάφορη.Ο Καρλ Μπαρκς σαφώς κι έχει κάνει καλύτερες ιστορίες αλλά όπως όλοι, μετά από μια καταπληκτική δημιουργική περίοδο άρχισε να κάνει όλο και πιο μέτριες ιστορίες.Πιστεύω πως από ένα σημείο και μετά είχε κουραστεί κι αυτό φαίνεται από τους χαρακτήρες των ηρώων του που είναι σχεδόν αγνώριστοι σε σχέση με με πως τους παρουσίαζε παλιότερα.Για παράδειγμα ο Θείος Σκρουτζ παρουσιάζεται σε κάποιες ιστορίες  κουρασμένος, απελπισμένος, σχεδόν δειλός σε αντίθεση με τον αεικίνητο πολυμήχανο και αποφασιστικό Θείος Σκρουτζ που είχαμε συνηθίσει.Είναι σίγουρο πως αν αυτή η ιστορία είχε φτιαχτεί δέκα χρόνια νωρίτερα, το 1953 ,θα ήταν πολύ καλύτερη σχεδιαστικά και σεναριακά.Αν λοιπόν προσπεράσουμε το λιγότερο καλό σχέδιο και την αμηχανία με κάποιους χαρακτήρες όπως για παράδειγμα με τους Λύκους που μοιάζουν σαν άβουλοι (ή λοβοτομημένοι όπως σωστά παρατήρησε ο φίλος Indian) υπηρέτες της Ματζίκα μένει ο πυρήνας της ιστορίας που είναι η απληστία που εκφράζεται με τον  Θείο Σκρουτζ και η αθωότητα που εκφράζεται με την δ.Κουτορνίθη ( Φανή Χηνάρ στα κλασικά 56).Νομίζω πως εκμεταλλευόμενος το παραμύθι με την κότα ,στην προκειμένη περίπτωση χήνα , με τα χρυσά αβγά θέλει να δείξει πως μερικοί άνθρωποι πλουτίζουν  εις βάρος κάποιων αθώων κι ανυποψίαστων Δεν είναι τυχαίο που η δ.Κουτορνίθη ζει απομονωμένη σ΄ένα νησί, χωρίς επαφή με τον υπόλοιπο κόσμο και συνεπώς είναι το τέλειο θύμα της απληστίας του Θείου Σκρουτζ .Στο  τέλος βέβαια τα τρία ανιψάκια ως σώφρονες ενήλικες βάζουν τα πράγματα στην θέση τους σε ότι αφορά το ηθικό κομμάτι αν και πολλά πράγματα μένουν μετέωρα.Ο Ντον Ρόσα πάντως θα μπορούσε να κάνει μια ωραιότατη συνέχεια αλλά μάλλον η ιστορία αυτή δεν πρέπει να ήταν από τις αγαπημένες του!

 

Πολύ ωραία ανάμνηση που μου θύμισε κάποια παλαιότερη δικιά μου σχετικά με τον Χρυσό Σκαραβαίο που περίμενα 30 χρόνια για να διαβάσω το β μέρος στο τεύχος των μεγάλων Σήριαλ. Επίσης πολύ ωραίος και ο σχολιασμός σου. Πράγματι ο Σκρουτζ αντικατοπτρίζει τον ίδιο τον δημιουργό του και φαίνεται κουρασμένος. Νομίζω ότι μόνο και μόνο για να ικανοποιηθείς και να διαβάσεις το τέλος της ιστορίας άξιζε η εμφάνιση της στο ΚΟΜΙΞ.  :)

 

Κατά τα άλλα το τεύχος δεν ήταν από τα καλύτερα. Και αφού ένα τεύχος με δυο μεγάλες ιστορίες (μια Μοττούρο και μια Μπαρκς) δεν συμπεριλαμβάνεται στα τοπ καταλαβαίνουμε την άνοδο του αγαπημένου μας περιοδικού.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τεύχος 11.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Το επόμενο στις 30/6 με αυτό το εξώφυλλο:

 

KOMIX 12 preview.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

τεύχος 11

 

 

Το νησί του χρόνου: Καταπληκτική ιστορία. Το πρώτο μέρος είναι τέλειο, φοβερή πλοκή, ατμόσφαιρα. μυστήριο, σχέδιο, όλα άψογα. Του βάζω 10/10. Το δεύτερο μέρος ήταν ελαφρώς κατώτερο, αν και δε με απογοήτευσε καθώς έδωσε πειστικές απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα. Θα προτιμούσα κάτι λιγότερο συνηθισμένο από την τυπική σκηνή δράσης στο τέλος. 8,5/10 στο δεύτερο μέρος. Συνολικά στην ιστορία βάζω 9+/10.

 

Η κλαγγή των μαϊμούδων: Παρ'όλο που στη σελίδα 3 του τεύχους λέει πως ο σεναριογράφος είναι ο Μπαρκς, τόσο στο άρθρο πριν την ιστορία όσο και στο inducks λένε πως δεν είναι γραμμένη από αυτόν. Τέλος πάντων, περίμενα να είναι κακή αλλά ευτυχώς διαβαζόταν ευχάριστα αν και ήταν κάπως βαρετή για 10σέλιδη...πάντως δεν πιστεύω πως θα χάναμε τίποτα αν δεν την είχαμε διαβάσει και αμφιβάλω αν θα έβρισκε θέση στο περιοδικό αν δεν ήταν του Μπαρκς. 6/10

 

Το πρόστιμο: Έξυπνη μονοσέλιδη, η ιδέα μου θύμισε αυτήν7,5/10

 

Ποιος πληρώνει τον νοικάρη; Τίποτα σπουδαίο αυτή η μονοσέλιδη. 5/10

 

Η ημέρα της αλήθειας: Ο Βαν Χορν δε μ'αρέσει, με το άσχημο σχέδιό του και τα αποτυχημένα αστεία του. Η συγκεκριμένη ιστορία δεν ήταν αστεία...ήταν προβλέψιμη και κουραστική. Τα έχουμε ξαναδεί αυτά από τον Τζιμ Κάρεϊ και καλύτερα μάλιστα. 3/10 

 

 

Γενικά το τεύχος μου άρεσε πολύ χάρη στην ιστορία του Κάστυ που έπιανε τις περισσότερες σελίδες. Αξιοπρεπές και το υπόλοιπο εκτός του Βαν Χορν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3480 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Συμφωνώ εις το πλείστον με τον Rorschach.

 

Νομίζω πάντως Το Πρόστιμο δεν ήταν πετυχημένο από αάποψη σχεδίου. Έτσι όπως έχει τοποθετήσει τον αστυνομικό σε δύο καρέ, κανονικά θα έπρεπε να το έχει καταλάβει υποτίθεται...

 

Είναι αλήθεια πως η ιστορία του βαν Χορν δεν είναι καλή. Όμως γενικά σαν δημιουργός κόμικς νομίζω ότι είναι καλός. Μου αρέσει το ότι σαρκάζει τα πάντα!

 

Η ιστορία του Κάστυ τα έσπασε!!! Κατι ακόμη τέλειο ήταν ότι το περιοδικό κατά το 95% ήταν ιστορίες! Όχι διαφημίσεις και βλακείες! Η Καθημερινή ανεβαζει τα επίπεδα του ΚΟΜΙΞ!

 

Στο τεύχος πάει ένα 9,5/10!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4346
  • Reputation:   33861
  • Achievement Points:  4413
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και εγώ συμφωνώ με τον Ror. Φοβερή η ιστορία του Κάστυ (αν και δεν έχω δει το Lost) Αλλά θα πω οτι με τη πρώτη μονοσέλιδη πραγματικά γέλασα. Ηταν σίγουρα η πιο πετυχημένη μονοσέλιδη που έχω διαβάσει. Ναι και εμένα μου θύμισε εκείνη την ιστορία με τον Φέθρυ. Κλεμμένη ιδέα μάλλον. Χε χε!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Για να δούμε τι λέει το καινούριο τεύχος του Κόμιξ.

Το εξώφυλλο από τον φίλτατο φίλο μοδερειτορ... (Leonidio)

tn_KOMIXB_0011.jpg

Για να πιάσουμε μία μία τις ιστορίες του.

"Το νησί του χρόνου."

Μια κρουαζιέρα έχει ατυχή κατάληξη και ο Μίκυ με την παρέα του είναι ναυαγοί σε ένα νησί. Μαζί τους καταλήγουν και κάποιο επιβάτες όχι με τις καλύτερες των προθέσεων. Το νησί όμως κρύβει πολλά μυστικά...

Συνκομιξόφιλοι ένα θα σας πω... Μία από τις καλύτερες (μου) ιστορίες με τον Μίκυ. Συνδυασμός "Χαμένου Κόσμου" και "Αγνοουμένων." Μου είχε αρέσει πολύ η πρώτη ταινία και με την σειρά ("Lost") είχα φάει τρελλό κόλλημα. Με είχε απορροφήσει η ανάγνωσή της τόσο που δε μπορω να της βρω ψεγάδι. Χάρηκα πολύ που ήταν μεγάλη και χορταστική. Πραγματικά δεν ήθελα να τελιώσει. Τα είχε όλα. Δράση-αγωνία και πολύ ενδιαφέροντες δεύτερους ρόλους. Δε βαρέθηκα ούτε... καρέ. Σίγουρα μας λείπει ο Μίκυ από το νέο Μίκυ Μάους. Αλλά θεωρώ ότι η παρουσία του στο Κόμιξ μέχρι τώρα μας έχει αποζημιώσει.

 

"Η κλαγγή των μαιμούδων."

 

Ο Ντόναλντ διαπρέπει ως χειρούργος πάσης φύσεως κουδουνιών. Ο Σκρουτζ το εκμεταλεύεται μπας και προωθήσει κάτι παιχνίδια με θορυβώδες ελάττωμα...

Το μόνο που με ενόχλησε σε αυτή την ιστορία είναι ότι μπήκε... δεύτερη. Είχα συνηθίσει τις δεκασέλιδες στο τέλος... :P Πολύ όμορφη ιστορία στο κλασσικό ύφος του Θείου Καρλ. Όμορφο χιουμορ που διασκεδάζεις ευχάριστα!!! Να επισημάνω επίσης ότι είναι η δεύτερη φορά που αναφέρεται και ως σεναριογράφος ενώ δεν είναι.

"Το πρόστιμο."

Μία ευχάριστη μονοσέλιδη.

"Ποιός πληρώνει τον νοικάρη;"   

 

Άλλη μία ευχάριστη μονοσέλιδη.

Που ελπίζω να μη γίνουν συνήθεια στο περιοδικό. Ούτε από το νέο Μίκυ Μάους μου λείπουν εξάλλου. Ευχάριστες ,είπαμε, μεν...

"Η ημέρα της αλήθειας."

 

Ύπνωση+σεισμός+Ντόναλντ=χαμός στους δρόμους της Λιμνούπολης. Αρκετά ευχάριστη ιστορία που κλείνει όμορφα ένα πάρα πολύ καλό τεύχος!!!

8.5/10 :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πολύ καλό και το 11ο τεύχος με χορταστική ιστορία κι αξιόλογες δεύτερες...!Εξακολουθεί να μην υπάρχει η στήλη των "Νέων του Κόμιξ" και με στενοχωρεί...!

 

Το "Νησί του χρόνου" είναι άλλη μία εξαιρετική ιστορία,σε όλους τους τομείς,από τον μετρ του είδους Casty...!Το σενάριο είναι εξαίσιο (τύφλα να έχει ο Stephen King :P),με την πλοκή να εξελίσσεται καταπληκτικά και σίγουρα αν το δεύτερο μέρος ήταν στο 12ο τεύχος,θα τσαντιζόμουν πολύ να περιμένω έναν ολόκληρο μήνα...! :P Το σχέδιο ήταν κι αυτό χαρακτηριστικό του μεγάλου (για την γενιά του) δημιουργού...!Πραγματικά απολαμβάνω να διαβάζω τις ιστορίες του...! :best:

 

Η "Κλαγγή των μαϊμούδων" ήταν μία χαριτωμένη ιστορία,με πολλά χιουμοριστικά στοιχεία και με υπογραφή κατά το ήμισυ του μεγάλου Καρλ Μπαρκς...!Το σενάριο ήταν διασκεδαστικό,αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο...!Απλά συμπαθητικό...! Το σχέδιο από την άλλη,φώναζε από μακριά "Μπαρκς"...!

 

Όσον αφορά το "Πρόστιμο" δεν θα πω ψέμματα...!Γέλασα πολύ με αυτή την μονοσέλιδη ιστορία...!Είχε πανέξυπνο σενάριο και η ειρωνεία του Ντόναλντ στο τέταρτο καρέ είναι όμορφα δοσμένη...!Καλό επίσης ήταν και το σχέδιο...!

 

Η ιστορία "Ποιος πληρώνει τον νοικάρη;" ήταν άλλη μία μονοσέλιδη με κεφάτο σενάριο κι όμορφο σχέδιο,που όμως ήταν κατώτερη τής προηγούμενης...!

 

Η "Ημέρα της αλήθειας" ήταν καλή,με ρηχό όμως σενάριο που επιδέχονταν βελτίωσης...!Μου θύμισε έντονα την ταινία Liar Liar...! :P Μέτριο (προς καλό) βρήκα και το σχέδιο...!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αυτή τη φορά ταυτιζονται οι απόψεις όλως των παιδιών που έχουν γράψει κριτική για το τεύχος 11 και πώς θα μπορούσα να διαφωνήσω;

 

Η ιστορία του Κάστι είναι πράγματι πολύ καλή, με απίστευτα χιουμοριστικά γκαγκς στις πρώτες σελίδες και όσο κρατάει η κρουαζιέρα, με αγωνία και περιπέτεια στη συνέχεια. Κλασικά ωραίο σχέδιο. Το πρώτο μέρος είναι όντως καλύτερο από το δεύτερο, που κάνει μια μικρή κοιλιά. 8,5/10

 

Η ιστορία του Μπαρκς αρκετά καλή, ο τίτλος μόνο με ξένισε κάπως..7/10

 

Η πρώτη μονοσέλιδη ήταν πραγματικά απολαυστική. Και μην ψάχνουμε να βρούμε αληθοφάνειες. Αν ο τροχονόμος καταλάβαινε από την αρχή τι συμβαίνει, δε θα ήταν κομικ..

 

Κάπου εκεί τελειώνει το ενδιαφέρον του τεύχους με τις δύο τελευταίες ιστορίες να είναι κατώτερες, αλλά ποιος νοιάζεται όταν έχει διαβάσει την ιστοριάρα του Κάστι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΚΟΜΙΞ #11

Υπέροχο τεύχος με εξαιρετική την ιστοριάρα του Κάστυ!! :D

Το νησί του χρόνου: 9,5 -10/10.

 

Η κλαγγή των μαϊμούδων: 8-8,5/10

 

Το πρόστιμο:  8/10

 

Ποιος πληρώνει τον νοικάρη; 6/10

 

Η ημέρα της αλήθειας: 6/10 (επιεικώς)

 

Γενικά: 9/10

Πλήρη κριτική εδώ παιδιά!

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το τευχος# 11 ηταν πολυ καλο κυριως λογω της ιστοριας  "Το νησι του χρονου" :giati:

 

Δεν εχω να προσθεσω κατι καινουργιο με καλυψαν οι προλαλησαντες,αλλα πραγματικα θελω κι εγω να πω,οτι  η ιστορια του Καστυ ηταν υπεροχη!! Τη σειρα "Lost" δεν την εχω δει για να βρω  ομοιοτητες,επιρροες κτλ, αλλα η ιστορια μου αρεσε τοσο! Συναρπαστικη,και με χιουμορ και με αγωνια να δω τι γινεται παρακατω super! :best:

Καλη και η δευτερη ιστορια,με αρκετο χιουμορ, καλες και οι υπολοιπες σε γενικες γραμμες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30826
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  1210
  • Reputation:   11286
  • Achievement Points:  1210
  • Days Won:  15
  • With Us For:  3291 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ήταν πραγματικά πολύ καλή η ιστορία του Κάστυ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  232
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  310
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3504 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κομιξ 11:

Το νησι του χρονου 9/10

 Η κλαγγη των μαιμουδων 9/10

Το προστιμο 9,5/10

Ποιος πληρωνει τον νοικαρη 9,5/10

Ηημερα της αληθειας 8,5/10.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ΚΟΜΙΞ #11

Το νησί του χρόνου:
Καλή ιστορία. Ακολουθεί το τυπικό μοντέλο του Καστύ: απότομη αρχή, ένα πρώτο μέρος με ξέφρενο ρυθμό και πολύ ίντριγκα, ένα δεύτερο μέρος που προσγειώνεται απότομα σε μία πλοκή b-movie επιστημονικής φαντασίας και in your face σκηνές δράσης. Highlight για μένα ήταν το εφιαλτικό μέλλον της Γης και το χιούμορ με τον Μαξίμ στο τέλος, αλλά και τα δύο ήταν πολύ σύντομα. 7/10

Η κλαγγή των μαϊμούδων:
Υπέροχος Μπάρκς, ως συνήθως. Μία εξαιρετική μαύρη κομωδία, ένα απολαυστικό θέατρο του παραλόγου γεμάτο γαργαλιστικές λεπτομέρειες. Ο Μπαρκς είναι ο Μπουνιουέλ των εκδόσεων Ντίσνεϋ. 8/10

Η ημέρα της αλήθειας:
Μια συμπαθητική ιστορία του Βαν Χορν με το τυπικό αλλοπρόσαλλο χιούμορ του. Αυτή η ιστορία δείχνει ταυτόχρονα και τα όρια του Βαν Χορν ως δημιουργού, καθώς ποτέ (τουλάχιστον απ' όσο ξέρω) δεν κατάφερε να ξεφύγει απ' το συγκεκριμένο καλούπι. 6/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δε θα κάτσω να σχολιάσω κάθε τεύχος του Κόμιξ ξεχωριστά, αλλά σαν σύνολο είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από την ποιότητα των ιστοριών που δημοσιεύονται. Διάβασα μαζεμένα τα τεύχη 6 - 11 και δεν με άφησε κανένα παραπονεμένο. Χαίρομαι που το επιτελείο του περιοδικού έχει επικεντρωθεί σε αυτού του είδους τις Ιταλικές ιστορίες. Ειδικά οι ιστορίες του Κάστυ είναι πάρα πολύ καλές, και μου θυμίζουν τις παλιές εποχές του Κόμιξ που πετυχαίναμε και καμιά ιστορία του Σκάρπα στις σελίδες του (μακάρι να έπαιρνε και ο Σκάρπα σειρά). Μου άρεσε επίσης που διάβασα 2 μεγάλες κλασικές ιστορίες του Μπαρκς, ειδικά αφού νόμιζα ότι όλες οι μεγάλες του είχαν ήδη δημοσιευθεί. Εγκρίνω και την προσθήκη μονοσέλιδων ιστοριών, όπως και την απουσία στηλών σαν τα Νέα του Κόμιξ κι ας ξέρω ότι κάποιους αυτό τους στεναχώρησε. Πλέον το Κόμιξ έγινε ξανά ένα περιοδικό που ανυπομονώ να διαβάσω, και όχι που θα το αγοράσω επειδή δε θέλω να έχω κενά στη συλλογή μου.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στον επόμενο τόνο το ΚΟΜΙΞ θα κοστίζει 3,5 ευρω.

Στον επόμενο τόνο το ΚΟΜΙΞ θα κοστίζει 3,5 ευρω.

Στον επόμενο τόνο το ΚΟΜΙΞ θα κοστίζει 1250 δραχμες.

Στον επόμενο τόνο το ΚΟΜΙΞ θα κοστίζει 1300 δραχμες
Στον επόμενο τόνο το ΚΟΜΙΞ θα κοστίζει .......
           Τεύχος 12 τα περιέχόμενο και το επομενο.post-10466-0-51353800-1435643511_thumb.jpg
 
Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8970
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3480 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Τεύχος 12:

 

Ακαταμάχητη Ομοιότητα:

 

Επικό! Πραγματικά απολαυστικό! Ε, μιλάμε για Κάστυ, γι' αυτό! Highlight ήταν ο πολλαπλασιασμός των Τουτ! Δεν βρήκα κανένα αδύνατο σημείο! 10/10

 

 

Η τετραπέρατη φώκια:

 

Δεν ήταν από τις καλύτερες του Μπαρκς. Έχουμε απολαύσει και πιο ωραίες ιστορίες του. 7/10

 

 

Η ημέρα των ζωών:

 

Βλακεία. 5/10

 

 

Το δίδυμο της συμφοράς:

 

Έξυπνο το σενάριο. Μου άρεσε. Δυστυχώς το σχέδιο του Γίππες είχε ατέλειες. 7-8/10

 

 

Ο πυρομανής:

 

Γενικά οι αδελφοί Χεύμανς δεν μου αρέσουν από άποψη σχεδίου. Το σενάριο με εκνεύρισε σε κάποιο σημείο, επειδή κατηγόρησαν τον Ντόναλντ άδικα! :P Τέσπα, το σενάριο μάλλον αδιάφορο. 6/10

 

 

Φαεινή ιδέα:

 

:shit2: 

 

 

Το τέρας του δάσους:

 

Πολύ ωραία ιστορία, με καταπληκτικό σχέδιο του Μότα. Προσωπικά θεωρώ πως ο Μότα σχεδιάζει πολύ ωραία. Από τους καλύτερούς μου μετά τον Μπαρκς, τον Ρόσα, τον Κάστυ και τον Ρομάνο Σκάρπα! Ύστερα από τον Κάστυ πάει ο Καβατσάνο. Το σενάριο θα το έλεγα αρκετά έξυπνο, αλλά του έλειπε έτσι μια... σπίθα;

 

 

Εγκάρδιος αποχαιρετισμός:

 

:shit2: Περίεργο. Αυτά.

 

 

Το μαξιλάρι:

 

Αδιάφορο.

 

 

Επικίνδυνος αντιπερισπασμός:

 

Το σχέδιο του Βίκαρ απογοητευτικό διότι ξέρω πως στις πρώτες του ιστορίες σχεδίαζε σαν τον Μπαρκς! Το σενάριο ας πούμε έξυπνο, αλλά δεν μου προκαλούσε ενδιαφέρον ιδιαίτερα. Βέβαια, μου αρέσε το ότι ο Ντόναλντ σπέρνει το χάος! Αγαπημένο μου σημείο η τελευταία ατάκα! :lol: 8/10

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τεύχος υπ' αριθμόν #12 για το Κόμιξ...

Άλλο ένα εξώφυλλο Βασιλικού τύπου...

tn_KOMIXB_0012.jpg

 

Διψήφιος αριθμός τεύχους οπότε έχουμε και διψήφιο αριθμό ιστοριών... Δηλάδη 10!!!

"Ακαταμάχητη ομοιότητα."

Έχετε ακούσει περί ομοιότητος των κατοικιδίων με τα αφεντικά τους; Στην εν λόγω ιστορία είπαμε να τραβήξουμε την εν λόγω ρήση λίγο στα άκρα. Ο Γκούφυ με τον Μίκυ πηγαίνουν για πικνικ. Μία ξαφνική νεροποντή τους αναγκάζει να βρουν καταφύγιο σε μία σπηλιά. Εκεί τους βρίσκει ένα παράξενο ζωάκι. Αυτά που θα επακολουθήσουν ανήκουν στην σφαίρα του μεταφυσικού... Ή μήπως όχι;

Στην κυριολεξία η ρήση τραβιέται στα άκρα. Αλλά δε με άφησε καθόλου απογοητευμένο. Στο σύνολό της μία απόλαυση. Αγωνία μέχρι το τέλος με στρωτό και χωρίς κοιλιά σενάριο. Το κάθε καρέ πιο ενδιαφέρον από το προηγούμενο. Με ένα φινάλε πραγματικά ευχάριστη έκπληξη. Απολαμβάνω τόσο τις χορταστικές ιστορίες με τον Μίκυ στο Κόμιξ που πλέον δε παραπονιέμαι για την έλλειψή του από το Μίκυ Μάους.

Παρατηρήσατε ότι το αμάξι του Μίκυ έχει τον ίδιο αριθμό κυκλοφορίας με του Ντόναλντ;;; ;)

"Η τετραπέρατη φώκια."

Ο Ντόναλντ και τα ανήψια του πάνε βόλτα στην παραλία. Τα τρία ανηψάκια βρίσκουν έναν αναπάντεχο φίλο για το παιχνίδι τους. Μέχρι που ο Θείος τους αποφασίζει να τον εκμεταλευτεί για να βγάλει κέρδος.

Κλασσικός και ευχάριστος δεκασέλιδος Θείος Καρλ. Με ένα από τα πιο ανάπαντεχα φινάλε που έχω δει σε ιστορία του. Μου άφησε λίγο ανάμεικτα συναισθήματα.

"Η ημέρα των ζώων."

Μονοσέλιδη όπου τα ανηψάκια ζητούν οικονομική ενίσχυση από τον Θείο Σκρουτζ...

"Το δίδυμο της συμφοράς."

Ο Ντόναλντ καταφέρνει να απολυθεί από φύλακας του μουσείου. Φυσικά έβαλε το χεράκι (άθελά του) και ο Γκαστόνε. Φεύγοντας καταφέρνει να συναντήσει κάποια πιο άτυχη από αυτόν.

Ιστορία με ιδιαίτερο σενάριο. Που βάζει τον Ντόναλντ στην θέση του Γκαστόνε. Ίσως το μόνο ενδιαφέρον σημείο του σεναρίου. Μία καλή ιστορία.

"Ο πυρομανής."

Ο Ντόναλντ ψάχνει μανιωδώς ένα πρωτοσέλιδο για την εφημερίδα που εργάζεται. Ανακαλύπτει έναν πυρομανή. Αλλά οι υποψίες πέφτουν στον ίδιο. Τελικά μπαίνει τό όνομά του στην πρώτη σελίδα για εντελώς διαφορετικούς λόγους όμως...

"Φαεινή ιδέα."

Ο Θείος Σκρουτζ σε αυτή την μονοσέλιδη κάνει μάθημα εξοικονόμισης ενέργειας στην Δεσποινίδα Ευταξία.

"Το τέρας του δάσους."

Ο Ντόναλντ με την Νταίζυ και τα ανηψάκια πάνε για κατασκήνωση. Ο Ντόναλντ νευριάζει που οι υπόλοιποι είναι πιο έμπειροι σε θέματα κατασκήνωσης από εκείνον. Οπότε δεν έχουν ανάγκη τις γνώσεις του. Οπότε απόφασίζει να τους τρομάξει...

Ανάλαφρη ίστορια που απλώς περνάς ευχάριστα την ώρα σου.

"Εγκάρδιος αποχαιρετισμός."

Ή "ευγενική απόρριψη;" Μονοσέλιδη με δύο τίτλους... :D Απορώ με ποιον την καταχωρήσαν στο εσωπαπάκι... :thinking:

"Το μαξιλάρι."

Αναζήτηση άνετου μαξιλαριού από τον κροίσο της Λιμνούπολης σε αυτή την μονοσέλιδη...

"Επικίνδυνος αντιπερισπασμός."

Ο Θείος Σκρούτζ ζητάει την βοήθεια του Ντόναλντ για την ασφαλή μεταφορά ένος φορτίου χρυσού. Επιδή όμως ό,τι λάμπει δεν είναι ,πάντα, χρυσός...

Μία ιστόρια με γνωστό σενάριο κλείνει όμορφα το τεύχος.

8/10!!!
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

τεύχος 12

 

 

Ακαταμάχητη ομοιότητα: άλλη μία πολύ καλή ιστορία από τον Κάστυ. Ο Τουτ μου θύμισε τον Q*bert εμφανισιακά. Ελειπε κατι ακομα για να γινει αριστουργημα η ιστορια. Αλλα παρ'ολα αυτα ηταν απολαυστικοτατη. 8,8/10

 

Η τετραπέρατη φώκια: Συμπαθητική ιστορία, δεν είχε τίποτα ξεχωριστό όμως εκτός από την ατάκα για τα πεθερικά της ταραντούλας. Κακό το τέλος. 6/10

 

Το δίδυμο της συμφοράς: Ιστορία που κι αυτή διαβαζόταν χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο. 6/10

 

Ο πυρομανής: Για 6σέλιδη ήταν καλή. Είχε την πλάκα της και αυτό είναι αρκετό. 7/10

 

Το τέρας του δάσους: Σε αυτή την ιστορία μου άρεσε το σχέδιο και τα χρώματα. Και το σενάριο ήταν διασκεδαστικό, αν και όχι πρωτότυπο. 7,5/10

 

Επικίνδυνος αντιπερισπασμός: Το σενάριο έπασχε, με αρκετά σημεία που δεν έστεκαν λογικά. Το σχέδιο ήταν κλασικό Βίκαρ, καλό. Σχετικά ευχάριστη πάντως. 6/10

 

 

 

Σε γενικές γραμμές ένα τεύχος που ανεβαίνει πολύ από την παρουσία του μεγάλου Κάστυ. Οι υπόλοιπες ιστορίες διατηρούν ένα ικανοποιητικό επίπεδο και συνολικά το τεύχος το θεωρώ αρκετά ως πολύ καλό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

τεύχος #12

 

σε γενικές γραμμές το τεύχος χωρίς να είναι κακό θεωρώ πως είναι από τα πιο αδύναμα της σειράς.

 

Η ιστορία του Κάστυ είναι όαση στο τεύχος, αλλά δεν είναι από τις κορυφαίες του (ούτε όμς και από τις χειρότερές του). Παρόλα αυτά το σχέδιό της κυμαίνεται στα κλασικά υψηλά στανταρτς του δημιουργού και το σενάριο είναι ευχάριστο και διασκεδαστικό. 7,5-8/10

 

Οι μονοσέλιδες δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο χωρίς να είναι κακές 5,5-6/10 

 

Η ιστορία του Μπαρκς είναι διασκεδαστική αλλά και αυτή απέχει παρασάγγας από τις κορυφαίες δημιουργίες του. Επίσης με αφήνει με ένα αίσθημα κενού στο τέλος, αφού γύρισα σελίδα και περίμενα να δω τη συνέχεια..Μου φαίνεται ότι τελειώνει πολύ απότομα και με αφήνει ξεκρέμαστο σχετικά με το τι γίνεται με το Ντόναλντ αλλά και τα ανιψάκια με τη φώκια. 6,5/10

 

Το "δίδυμο της συμφοράς" ήταν σκέτη συμφορά και από σχέδιο και από σενάριο..απαράδεκτος Γίιπες για τα γούστα μου.. 3/10

 

Ο "πυρομανής" διασκεδαστικότατος και με όμορφα σχεδιασμένα τα παπιά  7/10

 

Σ"το τέρας του δάσους" δε μου άρεσε καθόλου ο σχεδιασμός των παπιών, και επίσης όπως και στην ιστορία του Μπαρκς έμεινα με την αίσθηση ότι ολοκληρώνερται απότομα, χωρίς να δίνεται λύση στο δράμα του Ντόναλντ, αλλά και χωρίς να μας δείχνει τι έγινε τελικά με τα ανιψάκια και τη Νταίζυ κάτω από το δέντρο.. 5/10

 

Και τέλος "ο επικίνδυνος αντιπερισπασμός" έχει αρκετή πλάκα και το σχέδιο είναι μια χαρά, αλλά είναι η 3η ιστορία στο τεύχος που μου φαίνεται ότι κάτι λείπει..Πού είναι το τελευταίο καρέ οεο; γιατί δεν κηνυγάει ο Σκρουτζ το Ντόναλντ να του πάρει το σκαλπ;; 6,5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2214
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3659 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μόλις διάβασα την Κάστυ του #12

 

Μου φάνηκε περίεργη γιατί δεν την είχα ξανακούσει. Τέλος πάντων, καλή, φαντάζομαι ο Κάστυ ξύπνησε μια μέρα και είπε "Ναι, θα κάνω μια παιδική ιστορία με Ζόμπι" και γεννήθηκε αυτή η ιστορία.

 

7/10. Ωραία αλλά για μικρότερες ηλικίες.

 

Όταν διαβάσω τις άλλες θα κάνω update το post.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3583 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν, ας παραθέσω και τη δική μου αξιολόγηση του τεύχους με βάση τις ιστορίες του. Καταρχάς, το εξώφυλλο είναι πολύ όμορφο, μιας και είναι από τον Κάστυ! Το τεύχος αυτό είχε υπερβολικά πολλές ιστορίες κατά τη γνώμη μου, με τις 7 τελευταίες ιστορίες (ας εξαιρέσουμε τις μονοσέλιδες) να μην ικανοποιούν τις προδιαγραφές του περιοδικού, απ' τις οποίες μία να είναι επιπέδου Super Μίκυ και μία για τον κάδο.

 

 

ΚΟΜΙΞ #12

 

1. Ακαταμάχητη Ομοιότητα Ο Κάστυ μας κακομαθαίνει για άλλη μια φορά με μια πολύ ευχάριστη ιστορία με έξυπνο και πρωτότυπο σενάριο και το γνωστό άπαιχτο σχέδιο που θυμίζει έντονα Σκάρπα!

 

Σενάριο: 9,5 (για να μην αδικήσω την ιστορία του Το Νησί του Χρόνου), Σχέδιο: 10, Μ.Ο.: 9,75

 

2. Η Τετραπέρατη Φώκια Μια πολύ διασκεδαστική δεκασέλιδη ιστορία του Μπαρκς με το πρώιμο τότε σχέδιο του Παπιάνθρωπου, με ωραίο σενάριο και πολύ καλό σχέδιο!

 

Σενάριο: 8,5, Σχέδιο: 10, Μ.Ο.: 9,25

 

3. Η Ημέρα των Ζώων Μια μονοσέλιδη ιστορία που την ευχαριστήθηκα για το έξυπνο σενάριο που περνούσε κάποια σημαντικά μηνύματα, αλλά δεν μπορώ να πω το ίδιο και για το σχέδιο.

 

Σενάριο: 10, Σχέδιο: 6, Μ.Ο.: 8

 

Για μένα το τεύχος θα μπορούσε να τελειώνει κάλλιστα εδώ (αλλά θα μου πείτε "πώς θα γέμιζαν οι υπόλοιπες σελίδες;"). Τις επόμενες δυο ιστορίες τις διάβασα με το ζόρι, για να μπορέσω να γράψω μια πλήρη αξιολόγηση.

 

4. Το Δίδυμο της Συμφοράς Η ιστορία με το μακράν χειρότερο σενάριο που έχω διαβάσει ποτέ μου!!! Ο Ντόναλντ βρίσκει τυχαία μια κυρία στο δρόμο, που είναι πιο άτυχη από αυτόν και μαγνητίζει τους μπελάδες τον έναν μετά τον άλλον, κάνοντας τον Ντόναλντ να νιώθει τυχερός, ακόμα και να νιώθει άσχημα που είναι πιο τυχερός από αυτή την άτυχη κυρία. Καλά ως εδώ, το κακό πού είναι; Στο γεγονός ακριβώς ότι οι μπελάδες θέτουν σε μεγάλο κίνδυνο τη σωματική ακεραιότητα της κυρίας και την βλέπουμε σε όλη την ιστορία να υποφέρει και να θέλει να πάει άμεσα στο νοσοκομείο! Πρέπει να παρουσίασε ψυχολογικά προβλήματα ο Ντάαν Γίππες (δημιουργός της ιστορίας) εκείνο το διάστημα για να περιμένει να διασκεδάσουμε από αυτό! Ακόμα και τον Ντόναλντ να βλέπαμε να τα υποφέρει όλα αυτά θα πονούσαμε, πόσο μάλλον μια ανυπεράσπιστη κυρία στο δρόμο! Καλύτερα να αφήσει ο Γίππες το θέμα της ατυχίας να το χειριστούν άλλοι σχεδιαστές άλλη φορά! Το σχέδιο μέτριο. Έχω δει πολύ καλές, αλλά και κακές δουλειές από αυτόν τον δημιουργό, όμως τέτοια ιστορία ποτέ στα χρονικά! Κρίμα!

 

Σενάριο: 0, Σχέδιο: 6, Μ.Ο.: 3

 

5. Ο Πυρομανής Μια ιστορία με ένα κακό σενάριο που θα μπορούσε με καλό χειρισμό να γίνει πολύ καλό, αλλά... Το σχέδιο μέτριο κι εδώ.

 

Σενάριο: 5, Σχέδιο: 6, Μ.Ο.: 5,5

 

6. Φαεινή Ιδέα Μια ευχάριστη μονοσέλιδη που αναδεικνύει τέλεια την τσιγκουνιά του Σκρουτζ. Σενάριο και σχέδιο καλά.

 

Σενάριο: 7,5, Σχέδιο: 7,5, Μ.Ο.: 7,5

 

7. Το Τέρας του Δάσους Καλό σενάριο (όχι πρωτότυπο) και σχέδιο, που αποδίδουν μια ευχάριστη ιστορία, όχι υψηλών προδιαγραφών, μιας και θα μπορούσε να χειριστεί καλύτερα την ιστορία.

 

Σενάριο: 7, Σχέδιο: 7, Μ.Ο.: 7

 

8. Ευγενική Απόρριψη Μια ευχάριστη μονοσέλιδη με έξυπνο σενάριο και καλό σχέδιο.

 

Σενάριο: 7,5, Σχέδιο: 8, Μ.Ο.: 7,75

 

9. Το Μαξιλάρι Άλλη μια ευχάριστη μονοσέλιδη με πολύ καλό, αλλά απλό, σενάριο και μέτριο σχέδιο.

 

Σενάριο: 8, Σχέδιο: 6, Μ.Ο.: 7

 

10. Επικίνδυνος Αντιπερισπασμός Το τεύχος κλείνει με μια ευχάριστη δεκασέλιδη με καλό σενάριο (αν και θα μπορούσε και καλύτερο) και αρκετά καλό σχέδιο.

 

Σενάριο: 7, Σχέδιο: 8, Μ.Ο.: 7,5

 

Οπότε έχουμε: Γ.Μ.Ο.: 7,75 (με συντελεστή βαρύτητας που είναι ανάλογος της έκτασης των ιστοριών) και κλείνει το πρώτο έτος της Β' Περιόδου του περιοδικού ΚΟΜΙΞ με ένα τεύχος κάτω του 8, αλλά πολύ καλό στο σύνολο! Γενικά, απογοητεύτηκα λίγο επειδή το προηγούμενο τεύχος απείχε ελάχιστα απ' το 10, αλλά το επόμενο τεύχος, που εγκαινιάζει τη δεύτερη σεζόν του ΚΟΜΙΞ, φαίνεται περισσότερα υποσχόμενο!

Επεξεργασία από Monkey D. Luffy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ικανοποιημένος μπορώ να πω ότι έμεινα κι από αυτό το τεύχος...!Θα προτιμούσα όμως να μην υπάρχουν μονοσέλιδες ιστορίες,καθώς επίσης θα έπρεπε να ξαναμπεί η στήλη των Νέων του Κόμιξ...!Τα τελευταία χρόνια αυτή η στήλη είναι αναπόσπαστο κομμάτι του περιοδικού και δεν θα έπρεπε να απουσιάζει...!Δεν επεκτείνομαι όμως άλλο για να μην πάει το post μου στην Κουβεντούλα για τα Disney...! :P Τώρα,όσον αφορά τις ιστορίες έχουμε και λέμε :

 

Το όνομα Casty αρχίζει να γίνεται εγγύηση των απολαυστικών ιστοριών και η "Ακαταμαχητη ομοιότητα" δεν αποτελεί εξαίρεση...!Το σενάριο το βρήκα εφυέστατο και η πλοκή,όμορφα εξελιγμένη,είχε αρκετό μυστήριο και δράση...!Σίγουρα όμως δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι μέσα στο προσωπικό μου Top 10 των ιστοριών του δημιουργού...!Το τέλος με ξάφνιασε,μιας και περίμενα όλο αυτό να είναι ένα δαιμονικό σχέδιο ενός τρελού επιστήμονα...!Το σχέδιο ήταν κι αυτό χαρακτηριστικό κι ωραίο...!

 

Η "Τετραπέρατη φώκια" δεν είναι από τις πρωτοκλασάτες ιστορίες τού Μπαρκς αλλά ομολογώ ότι μ'έκανε να γελάσω σε αρκετά σημεία...!Το σενάριο είχε μία σειρά από τρελές φάρσες και η ανάγνωση γινόταν απολαυστική...!Το σχέδιο κλασικό...!

 

Κύλησε ο τέτζερης και βρήκε το καπάκι,είναι ο χαρακτηρισμός μου για το "Δίδυμο της συμφοράς"...!Έξυπνο σενάριο που έβγαζε γέλιο (εκτός από το τέλος) αν και νομίζω λίγο παρατραβηγμένο...!Το σχέδιο,απλά καλό...!

 

Ο "Πυρομανής" ήταν μία συμπαθητική ιστορία παρεξηγήσεων,που όμως δεν συγκρίνεται με την ομότιτλη ιστορία του μεγάλου Καρλ Μπαρκς...!Είχε όμορφα γκαγκ και γι'άλλη μία φορά η τύχη του Ντόναλντ σπάει καρύδια...! :P Το σχέδιο το βρήκα πολύ καλό...!

 

Άλλη μία αξιόλογη ιστορία της σειράς της ήταν και το "Τέρας του δάσους"...!Είχε πολύ καλό σενάριο που διαδραματίζεται στη φύση και η πλοκή είχε αρκετές ανατροπές καθώς και πολλές χιουμοριστικές στιγμές...!Το σχέδιο το βρήκα εξαιρετικό...!Ειδικά οι σκηνές του δάσους,του γορίλα καθώς και οι σκιές πραγματικά μ'εντυπωσίασαν...!

 

Έξυπνη η σκέψη του θείου Σκρουτζ στην ιστορία "Επικίνδυνος αντιπερισπασμος" αλλά δυστυχώς λογάριασε χωρίς τον ξενοδόχο Ντόναλντ...! :P Είχε διασκεδαστικό σενάριο και πολλές ανατροπές...!Το τέλος ήταν κλασικό και κατά του πιο άτυχου παπιού στον κόσμο του Disney,αλλά για να φτάσουμε μέχρι εκεί περάσαμε πολύ ευχάριστα...!Για το σχέδιο δεν έχω να πω πολλά...!Αγαπημένος Βίκαρ...!

 

Διασκεδαστικές βρήκα και τις τέσσερις μονοσέλιδες ιστορίες τού τεύχους,αν και όπως προείπα,η θέση τους δεν είναι στην ύλη του Κόμιξ,που θεωρούνταν η ναυαρχίδα των εκδόσεων Disney...!Από αυτές ξεχώρισα την "Ημέρα των ζώων" και την "Ευγενική απόρριψη"...!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΚΟΜΙΞ #12

1. Ακαταμάχητη Ομοιότητα: 8,5-9/10
2. Η Τετραπέρατη Φώκια: 7-7,5/10

3. Η Ημέρα των Ζώων: 5,5/10
4. Το Δίδυμο της Συμφοράς: 7/10
5. Ο Πυρομανής: 5,5-6/10 (επιεικώς) 
6. Φαεινή Ιδέα: 7/10
7. Το Τέρας του Δάσους: 7/10
8. Ευγενική Απόρριψη: 8/10
9. Το Μαξιλάρι: 5,5/10
10. Επικίνδυνος Αντιπερισπασμός: 8-8,5/10

Οπότε βάζει συνολικό βαθμό: 7,5-8/10. Αρκετά καλό τεύχος με κάποιες μετριότητες όμως.

Αναλυτική κριτική εδώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1953
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5531 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ΚΟΜΙΞ 12:

Ακαταμάχητη ομοιότητα: χαλαρή ιστορία απ' τον Καστύ, απ' τις λιγότερο απαιτητικές του. Θα μπορούσαν να γίνουν περισσότερα με την κεντρική ιδέα, ενώ και το τέλος ήρθε γρήγορα και υπέρ του δέοντος βολικά. 6/10

Η τετραπέρατη φώκια: επίσης χαλαρή ιστορία από πρώιμο Μπαρκς. Η ιστορία έχει το γνωστό σλαπστικ χιούμορ που χαρακτηρίζει αυτή την περίοδο του (τεράστια επιρροή στον Βαν Χορν), αλλά είναι υπερβολικά χαλαρή, δεν έχει τη συμπαγή δομή που θα είχε μία πραγματικά καλή ιστορία. 6,5/10

Το δίδυμο της συμφοράς: αυτή για μένα ήταν η καλύτερη ιστορία του τεύχους. Ο λόγος είναι το ψυχολογικό στοιχείο που την χαρακτηρίζει, ένα αμυδρό φιλοσοφικό στοιχείο (το περιβάλλον αλληλεπιδρά με το χαρακτήρα μας), αλλά και το ωραίο συναισθηματικό τέλος με τον Ντόναλτ να περπατάει προς το ηλιοβασίλεμα. 7/10

Ο πυρομανής: δευτερεύουσα ιστορία, ελαφρώς διασκεδαστική. 5,5/10

Το τέρας του δάσους: παρομοίως, αλλά κάπως χειρότερη απ' την προηγούμενη. 5/10

Επικίνδυνος αντιπερισπασμός: μετριότητα. 4,5/10

Επεξεργασία από Jim Slip
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τεὐχος νο 13 αλλά οχι γρουσούζικο.Το επὀμενο στις 25 Αυγούστου με ένα μυστικο που περνάει απο γενιά σε γενιά.ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΩΝ ΜΑΟΥΣΤΟΝ του Παολο Ματτούρα(ενώ εχει ήρωα τον Μίκυ το εξώφυλλο διακοσμουν παπιά!ελεος!). 

 

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το να κοιτάς την γαλήνια θάλασσα ενώ απολαμβάνεις τον σκέτο :frape: ενώ παράλληλα διαβάζεις το 13ο τεύχος του Κόμιξ... Ελπίζω να σας τύχει!!! Ο Βασιλιάς ξύπνησε πουρνό-πουρνό αλλά δε πήγε για πουρνάρια. Προτίμησε να πεταχτεί μέχρι το περίπτερο για να αποκτήσει η βάση δεδομένων μας ακόμα ένα εξωφυλλάκι...

tn_KOMIXB_0013.jpg

 

Για να δούμε λοιπόν τις έξι ιστορίες που περιλαμβάνονται στο Αυγουστιάτικο τεύχος.

 

"Σουρεαλιστικό ταξίδι."

 

Ο Γκούφυ, ο Μίκυ και ο Ντόναλντ σε μία ακόμη περιπέτεια όπως τον παλιό καλό καιρό. Δηλαδή τον πολύ παλιό. Μαζί με τον Ουώλτ πάνε στο αεροδρόμιο για να παραλάβουν τον Σαλβατόρ Νταλί. Οι δύο καλλιτέχνες συνδυάζουν τις δυνάμεις τους για την παραγωγή μιας νέα ταίνιας. Εκεί που έχουν στερέψει από ιδέες οι τρεις φίλοι πέφτουν μες στο ατελιέ από τον φεγγίτη που παρακολουθούσαν. Καταλήγουν όμως μεσα στον πίνακα του Σαλβαντόρ Νταλί και ζούνε σουρεαλιστικές καταστάσεις. Μέχρι να πέσει ο από μηχανής Θεός...

Εντυπώσεις.

 

Από τις ελάχιστες ιστορίες που βλέπουμε τον ίδιο τον Ντίσνευ. Οι τρεις φίλοι μας είναι σχεδιασμένοι όπως ήταν την δεκαετία του 1930 που γύριζαν μαζί μικρού μήκους ταινίες κινουμένων σχεδίων αν δεν απατώμαι. Όμορφο σχέδιο όπου πρωταγωνιστούσαν απεικονίσεις αντικειμένων από τους πίνακες του Νταλί. Το μόνο που με ενόχλησε προσωπικά ήταν κάποιες ατάκες του Ντόναλντ που δεν ταίριαζαν με την εποχή που διαδραματίζεται η ιστορία. Αναφέρομαι στις στιγμές που φυγοπονεί. Γενικά είναι μία αρκετά καλή ιστορία. Βρήκα λίγο ρηχό ,ας μου επιτραπεί η έκφραση, το σενάριο. Του έλειπε αυτό το "κάτι" για να προσελκύσει τον αναγνώστη.

 

"Φωτονική επιτάχυνση."

 

Ο Μίκυ περνάει από το σπίτι του φίλου του και ακούει θορύβους.Ο Γκούφυ είναι στο γκαράζ του και φτιάχνει ένα αγωνιστικό όχημα που επιταχύνει ιδιαίτερα γρήγορα στην πρώτη δοκιμή του. Με απότέλεσμα να διαλυθεί. Πηγαίνοντας να βρούνε τον εφευρέτη του οχήματος μπλέκονται σε μία απίστευτη περιπέτεια.

 

Εντυπώσεις.

Εδώ έχουμε την περίπτωση όπου μία απλή αφορμή μπορεί να οδηγήσει σε κάτι τελείως εκτός προγράμματος. Όμορφο και δεμένο σενάριο που εμπεριέχει ανατροπές. Με ομαλή εξέλιξη που κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον του αναγνώστη μέχρι το τελευταίο καρέ. Δε θά έλεγα όμως ότι έχει κάτι που θα την θυμάσαι και μετά από καιρό.

 

"Ένας Δήμαρχος με πυγμή."

 

Ο Ντόναλντ βάζει υποψηφιότητα για την Δημαρχία της Λιμνούπολης και δυστυχώς-περιέργως οι προεκλογικοί του λόγοι πείθουν τους Λιμνουπολίτες. Ρίχνει όλο το βάρος του ως Δήμαρχος στην προστασία της πόλης αγνοώντας τους υπόλοιπους τομείς όπως τα σχολεία και η καθαριότητα. Οι πολίτες δε τα βλέπουν αυτά με καλό μάτι και επαναφέρουν τον παλιό δήμαρχο.

 

Εντυπώσεις.

 

Ηθικό δίδαγμα της ιστορίας. Καλά τα λόγια αλλά με τις πράξεις τι γίνεται. Σε αυτή την ιστόρια ο Ντόναλντ μεθυσμένος από το άρωμα της.. Δημαρχίας και τις προεκλογικές του υποσχέσεις κινείται λανθασμένα. Οι ενήλικες σε αυτή την ιστορία είναι τα ανηψάκια. Σεναριακή κεντρική ιδέα που έχει χρησιμοποιηθεί και άλλες φορές. Συνολικά μία ευχάριστη ιστορία.

 

"Τα φασόλια της οργής."

 

Τα ανηψάκια έχουν βαρεθεί να τρώνε φασόλια πρωί-μεσημέρι και βράδυ και ζητάνε πατάτες τηγανιτές από τον θείο τους.

 

Εντυπώσεις. 

 

Να υποθέσουμε ότι πλέον οι μονοσέλιδες άλλαξν στέγη μιάς και έχουμε πολύ καιρό να τις δούμε στο νέο Μίκυ Μάους. Όπως γίνεται συνήθως με τις μονοσέλιδες. Την διάβαζεις, γυρνας σελίδα και την έχεις ,ίσως, ξεχάσει.

 

"Ο εργατικός τυχεράκιας."

 

Ο Γκαστόνε χτυπάει το κεφάλι του στο λιμάνι εξαιτίας ενός αδέσποτου γερανού. Με αποτέλεσμα να χάσει την μνήμη του και να τον φιλοξενήσει στο σπίτι του ένας κύριος που είδε τι έπαθε. Πιάνει δουλειά στο εργοστάσιο μουστάρδας που εργάζεται και ο νέος του φίλος.Η εργατικότητά του είναι πρωτόγνωρη.

 

Εντυπώσεις.

Πολύ μου άρεσε αυτός ο Γκαστόνε. Μέτα όμως αναρωτήθηκα αν θα τον ήθελα πάντα έτσι. Νομίζω πως όχι. Μια ιστορία με όμορφο σενάριο που αναδικνύει σε ικανοποιητικό βαθμό έναν δευτερόν χαρακτήρα. Ξεκινάει με κάτι χιλιοειπωμένο αλλά η εξέλιξη σε κάνει να μη θέλεις να αφήσεις την ιστορία μέχρι να διαβάσεις και το τελευταίο καρέ. Πολύ καλή!!!

 

"Αμέτρητα κατοικίδια."

Ο Ντόναλντ έχει φτάσει στα όριά του από την φιλοζωία των ανηψιών του. Σε κατάσταση αμόκ τα διώχνει κακήν-κακώς. Μέχρι που στην ζωή των παιδιών μπαίνει μία μαιμού και ένας μυστηριώδης τύπος.

Εντυπώσεις.

 

Κάτι που ξεκινάει σαν μία κλασική δεκασέλιδη εξελίσσεται σε κάτι πολύ ενδιαφέρον που συνδυάζει χιούμορ και περιπέτεια. Ανάλαφρη ιστορία που είναι ότι πρέπει για να κλείσει όμορφα το τεύχος.

7.5/10!!!

 

Υ.γ.: Το τεύχος εμπεριέχει σχέδιο της αγαπητής Σύλβιας εμπνευσμένο από την ιστορία "Σουρεαλιστικό ταξίδι." :yahoo:
 

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

τεύχος 13

 

 

Σουρεαλιστικό ταξίδι

Ένας όμορφος φόρος τιμής στο έργο του Νταλί και τη συνεργασία του με τον Ντίσνεϋ. Το σενάριο είναι απλό και η ιστορία αρκετά σύντομη. Το σχέδιο του Καβατσάνο είναι αυτό που κλέβει την παράσταση. Είναι πραγματικά υπέροχο. 8/10

 

Φωτονική επιτάχυνση

Αρκετά καλή περιπέτεια του Σκάρπα, έχει τα κλασικά συστατικά του δημιουργού αλλά σαν κάτι να λείπει για να ξεχωρίσει. Παρ'όλα αυτά διαβάζεται πολύ ευχάριστα. 7,5/10

 

Ένας δήμαρχος με πυγμή

Ο Ντόναλντ ως νέος, οργισμένος πολιτικός που κερδίζει εκλογές με ανεφάρμοστες υποσχέσεις και τα βρίσκει σκούρα λίγο καιρό μετά όταν η μπαρουφολογία του συγκρούεται με την πραγματικότητα.

Εξαιρετική ιστορία, βγαλμένη από τη ζωή! Πολύ καλό σενάριο. Από τις καλύτερες ιστορίες που σχεδίασε ο Βίκαρ. 8,5/10

 

Ο εργατικός τυχεράκιας

Ο Γκαστόνε χτυπάει στο κεφάλι και γίνεται εργατικός και συμπαθητικός. Η τύχη του πάντως μένει αναλλοίωτη. Συμπαθητική ιστορία. 7/10

 

Αμέτρητα κατοικίδια

Μία από τις πρώτες ιστορίες του Μπαρκς. Σίγουρα δε φτάνει τις κλασικές κωμικές ιστορίες του Μπαρκς, ωστόσο έχει αρκετή πλάκα. Το σχέδιο είναι πρωτόγονο και το σενάριο θυμίζει περισσότερο καρτούν παρά ιστορία κόμικ. Δικαιολογημένα, αφού πρόκειται για ιστορία του 1943. 7,5/10

 

 

 

Σε γενικές γραμμές ένα ακόμα τεύχος υψηλού επιπέδου, όπου μπορεί να μην είχαμε κανένα αριστούργημα(ελλείψει Κάστυ) αλλά είχαμε αρκετά καλές και αδημοσίευτες ιστορίες κορυφαίων δημιουργών, συν τη μεγάλη έκπληξη και καλύτερη ιστορία του τεύχους για μένα που ήρθε από τους Gilbert & Vicar.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.