Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4068 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Τεύχος #5

 

 

Ιστορία #1 9/10

Ωραία ενδιαφέρουσα και επιμορφωτική. Σατανικότατος ο εκκεντρικός κόμης....ποιος να το περίμενε ότι θα παρίστανε το βλάκα για να μη καταλάβουν τα πανούργα σχεδιά του; :wow: Κατά τα άλλα ο Κάπταιν Μπόιλερ στραβός είναι; Το ότι η Λάρα είχε γυναικείες βλεφαρίδες δε το πρόσεξε; :P

 

 

Ιστορία #2 10/10

Η καλύτερη του τεύχους!!! Ο Φαντομίας έπαιζε την αστυνομία στα δάκτυλα και τους είχε καταμπερδέψει αλλάζοντας μουτσούνα συνέχεια. Μου αρέσει περισσότερο έτσι,παρά ως υπερήρωας. Μακάρι να δούμε και συνέχεια....και να πιαστεί ο μουστάκιας Επιθεωρητής γιατί όχι; Κάργα αντιπαθητική φάτσα :P

 

 

 

Ιστορία #3 7/10

Καλή αλλά πάρα πολύ μικρή. Άμα ήταν περισσότερες σελίδες θα ήταν πολύ καλύτερα. Επίσης μου φαίνεται περίεργο που παρουσιάζουν την "Δεσποινίς" Ευταξία με γκρίζο μαλλί και μολύβι (ΕΛΕΟΣ) στον κότσο της. Την κάνουν να φαίνεται συνομήλικη της Γιαγιάς Ντακ :confuse:

 

 

 

Ιστορία #4 9/10

Πολύ ωραία. Μ'άρεσε που είδα το Μίκυ με το κλασικό κόκκινο σορτσάκι με τα 2 κίτρινα κουμπιά. Του πάει περισσότερο αυτό το στυλ πιστεύω. Αλλά αν δε κάνω λάθος ο ίδιος ο Μίκυ δεν ήταν ο Καπετάνιος του Γουίλυ.....όχι; :thinking:

 

 

Ιστορία #5 8/10

Τόσος κόπος για το τίποτα. :lol: Τσάμπα προσπαθούσε να προστατέψει τα αυγά ο Σκρουτζ...και τσάμπα τραβολόγαγε τα ανίψια του για πολλοστή φορά. :D Τελικά μόνο ξεκούραστη δεν έχει η ζωή του μεγιστάνα. :lol:

 

 

 

 

 

 

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3973 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τι να γραψω τωρα εγω ?

 

Τα ειπατε ολα !!!!!!

 

Θα προσθεσω μονο μερικες πινελιες στις κριτικες και θα κανω και μια φιλικη επισυμμανση στα "ψεγαδια" του Φαντομια

 

Θα ξεκινησω με την επισυμμανση....

 

Πιστευετε οτι ενα παιδακι θα κατσει να προσεξει και να σκεφτει ολα αυτα τα ψεγαδια ?

Εγω ουτε που τα προσεξα και ουτε που με ενοιαξαν !!!!!!!

 

Μην ξεχναμε την εννοια του φανταστικου που απευθυνεται σε παιδια......

 

Η τετρασελιδη ιστορια με τα ρομποτ σωσιες για μενα ηταν ενα λιτο αριστουργημα υπο μια αλλη οπτικη

 

Παρατηρω οτι γενικα το περιοδικο Κομιξ εχει ανεβασει κατα πολυ τον πυχη  της ποιοτητας των ιστοριων σε σχεση με τα τελευταια τευχη του Τερζοπουλου

Πιστευω οτι θα αφησει εποχη κι ας ειναι β' περιοδος γιατι απλα βαζει αριστουργηματα που θα μεινουν στο μυαλο ολων των αναγνωστων

 

 

Γενικη βαθμολογια 9/10

 

 

 

Υγ. Πιστευω οτι οταν τελειωσουν οι ιστοριες του Φαντομια Θα βγει κι ενα επιτομο με αυτες..... Θα το ηθελα πολυ αυτο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΚΟΜΙΞ #5 


 


Τα ορυχεία της Ατλαντίδας: Πολύ ωραία ιστορία με ωραία πλοκή! Έχει ατμόσφαιρα και το σχέδιο του Κάστυ πραγματικά είναι υπέροχο και ιστορίες όπως συνήθως δεν απογοητεύουν. Από το τέλος καταλαβαίνουμε ότι θα έχουμε και συνέχεια και ανυπομονούμε για αυτήν. Μάλλον ο Κάστυ θα είναι ο νέος Μπαρκς αυτής της περιόδου του ΚΟΜΙΞ. Άρα 8.5/10


 


Οι συναρπαστικές περιπέτειες ενός Αριστοκράτη Λωποδύτη: Η απόδραση του Φαντομία: Καταπληκτική ιστορία! Πάρα πολύ μου άρεσε, πολύ ωραίο σχέδιο  και το σενάριο πολύ καλό και έξυπνο. Ελπίζω να μπουν όλες οι ιστορίες με τον Φαντομία, αξίζουν να είναι στο ΚΟΜΙΞ. Οπότε 9/10


 


Η επέλαση των ρομπότ: Αν και μικρή αυτή η ιστορία δεν ήταν άσχημη. Ήταν ωραία και έπεξε καλά το ρόλο της που ήταν να γεμίσει το τεύχος. Άρα 7/10


 


Το πρώτο ταξίδι: Ωραίο σχέδιο και καλή πλοκή. Μου άρεσε πολύ η αναφορά στο Ατμόπλοιο Γουίλι! Έξυπνο έτσι πως το κάνανε το σενάριο και υπέροχος ο κλασικός Μίκυ. Βάζω 7.5/10


 


Εγγυημένη μεταφορά; Μου άρεσε η ιστορία του Μπαρκς! Το μόνο που βρήκα μειωνέκτημα ότι ήταν δεκασέλιδη. Μου φάνηκε κάπως απότομη και πιστεύω ότιθ θα μπορούσε να είναι και 15-20 σελίδες. Για αυτό 8/10


 


Λοιπόν,  από όλα αυτά βλέπουμε ότι πρόκειται για το πιο ισορροπημένο και το δεύτερο καλύτερο τεύχος του ΚΟΜΙΞ της Β Περιόδου! Τα είχε όλα υπέροχα άρθρα, φοβερό εξώφυλλο, όλες τις ιστορίες πολύ καλές. Γενική βαθμολογία: 8,5/10 Πραγματικά υπέροχο τεύχος!!


Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94937
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θα συμφωνήσω μαζί σας παιδιά...! :yes:

 

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ το 5ο τεύχος του ΚΟΜΙΞ...!Με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο...!

 

Για "Τα ορυχεία της Ατλαντίδας" τι να πω...?Ο Casty αρχίζει να γίνεται κλασικός...! :respect:

Πολύ ωραίο σχέδιο και έξυπνη πλοκή...!

 

Από τις λίγες φορές που ο κατά τα άλλα συμπαθής Γκούφυ έκανε και κάτι σωστό...! :P

 

Μάθαμε επιτέλους και για ποιον λόγο δημιουργήθηκε το Στόυνχετζ...! :D

 

Η "Απόδραση τού Φαντομία" ήταν υπέροχη...!Πολύ ωραίος τύπος τελικά ο Φαντομίας...!Το σχέδιο εποχής είναι πολύ καλό και το σενάριο καταπληκτικό...!Πραγματικά μαεστρικός ο τρόπος που απέδρασε...! :awesome:

Σίγουρα θέλω να δω και τα άλλα επεισόδια τής σειράς στο περιοδικό...!

 

Την "Επέλαση των ρομπότ" την βρήκα απλά χαριτωμένη,με όμορφο σχέδιο,νομίζω όμως ότι την επισκίασαν οι άλλες ιστοριάρες που βρέθηκαν μαζί...!

 

Ωραία δημιουργία ήταν και η ιστορία "Το πρώτο ταξίδι"...!Πολύ καλό σχέδιο,αρκετή δράση στην πλοκή της και φυσικά φόρος τιμής στην πρώτη εμφάνιση του Μίκυ Μάους σε cartoon...!

 

Πολύ δυνατό σενάριο είχε και η "Εγγυημένη μεταφορά"...!Αν δεν το ανέφεραν,θα έπαιρνα όρκο ότι και το σενάριο είναι του Μπαρκς...!Θυμίζει πολύ τις κλασικές του ιστορίες...!Με καταιγιστική τροπή και ανατροπές...!Για το σχέδιο δεν νομίζω να χρειάζεται ειδική αναφορά...!Το όνομα "Μπαρκς" τα λέει όλα...! ;)

 

Μακάρι και τα υπόλοιπα τεύχη του Κόμιξ να έχουν την ίδια ποιότητα με αυτό το τεύχος...! :papas:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5987
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

λοιπόν κακή ποιότητα χαρτιού( που την είδατε τη βελτίωση) πολύ μέτριες ιστορίες με εξαίρεση αυτή του φαντομία και το εξώφυλλο εντάξει μέτριο σε σύγκριση με το πρώτο εξώφυλλο με την ιστορία του  μομπυ ντικ..........6-7 με το ζόρι του βάζω εγώ.επίσης κάποιες εικόνες ήταν θολές......  no comment.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41684
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5158 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εξώφυλλο του έκτου τεύχους

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

 

και η καταχώριση για το επόμενο τεύχος, που κυκλοφορεί 27/1.

 

img697.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3503 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Τεύχος 6

 

1η ιστορία:

 

Πολύ καλή! Καλούτσικο σενάριο, καταπληκτικό σχέδιο! Βέβαια το τέλος ήταν περίεργο! Μα αφού το παλτό έβγαζε χρήματα, πώς κατέληξε να βγάζει μαρκαδόρους;! :confuse: Τέλος πάντων, 8/10!

 

 

2η ιστορία:

 

Πολύ καλά τα σχέδια!!! Τελικά ο Μοττούρα έχει ταλέντο! Πιο πολύ μου άρεσαν τα σχέδια 6 και 7! :lmao: Βάζω 9/10.

 

 

3η ιστορία:

 

Χεχε! Ωραίος ο Φαντομίας! Καλά μεγάλη φάση με το πόδι του Πίνκο!  :lol:  Εξαιρετικό σενάριο/σχέδιο! Τι να πω; 10/10!!!

 

 

4η ιστορία:

 

Βλακεία για να γεμίσει το τεύχος! :moutra2: Δεν λέω, καλό το τέλος αλλά και να μην υπήρχε, δεν θα με χάλαγε καθόλου... 5/10!

 

 

5η ιστορία:

 

Οι γνωστές δεκασέλιδες του Μπαρκς... :cheers5: 10/10!

 

Γενικά ήταν ένα καλό τεύχος, αλλά το επόμενο προμηνύεται απαίσιο!!!  :crying:

Επεξεργασία από Angel.tze
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5987
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4223 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το τεύχος 6 είναι για εμένα το καλύτερο μέχρι τώρα και με διαφορά. Ιδίως η δεύτερη ιστορία με τα χριστουγεννιάτικα σχέδια άπαιχτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34112
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4310 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το Κομιξ #6 της νέας περιόδου έχει αυτό το πανέμορφο εξώφυλλο

tn_KOMIXB_0006.jpg

προσφορά του φίλτατου Γιώργου.

Εδώ Μίκυ Σίτυ! (by Silvia Ziche) :yahoo:

 

"Το Μαγικό παλτό."

Περπέτεια με τον Μίκυ που διδάσκει την ανιδιοτέλεια και την προσφορά αγάπης. Ενώ αντίθετα κατακρίνει την απληστία και την επίτευξη προσωπικών σκοπών. Κανείς δε μπορεί να φανταστεί τι διαδραματίζεται στα στενά του Μίκυ Σίτυ ακριβώς δίπλα στους κεντρικούς δρόμους. Μία όμορφη περιπέτεια. Με όμορφα μηνύματα.

"Ένα σακί γεμάτο γέλια."

Μονοσέλιδα στο πνεύμα των εορταστικών ημερών.

Οι συναρπαστικές περιπέτειες ενός αριστοκράτη λωποδύτη: "Ληστεία εν πλω."

Η τρίτη περιπέτεια του Φαντομία το ίδιο συναρπασική με της υπόλοιπες. Μία ληστεία κατα την διάρκεια μία κρουαζιέρας βάζει τον ήρωά μας σε νέες περιπέτειες. Πλοκή και δράση και ένας Φαντομίας στα καλύτερά του.

"Πρωτοχρονιάτικη φωταψία."

Παρακολουθούμε τις περιπέτειες των παπιών στην προσπάθειά τους να φωταγωγήσουν την Λιμνούπολη λόγω των Χριστουγέννων.

"Η σπηλιά των ανέμων."

 

Ο Σκρουτζ με την βοήθεια του Κύρου προσπαθεί να προστατεύσει την περιουσία του από τους Μουργόλυκους.

Εν κατακλείδι.

 

Πάρα πολύ καλό το Χριστουγεννιάτικο τεύχος. Όλες οι ιστορίες πανέμορφες με τον Μίκυ και τον Φαντομία να ξεχωρίζουν!!! Πολύ καλός Ο Ντόναλντ όπως και η κλασσική δεκασέλιδη του Θείου Καρλ. Το σακί πολύ ευχάριστο. Το απόλαυσα!!!

8.5/10.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190118
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Κόμιξ 6

 

Εμένα δεν με ενθουσιάσε χιλιοστό :) Η μόνη ιστορία που μου άρεσε ήταν αυτή που δεν ήταν εορταστική :) (ήτοι του Φαντομία). Οι άλλες 3 ήταν πολύ ντεμί. Τσίμπησαν τα 5αράκια τους και πάνε στην ευχή του Θεού :)

 

Η πρώτη με το παλτό του Κάστυ θα ήταν πιο ενδιαφέρουσα εάν

 

ότι λεφτά έβγαιναν από τις τσέπες, έλειπαν από κάποιες άλλες τσέπες :) Εκεί να δω τον Μίκυ να βοηθάει μεν τους φτωχούς, αλλά ξαφνικά να διαπίστωνε ότι το έκανε εις βάρος κάποιων άλλων :) Να δω πως θα το μπάλωνε :)

Ως είχε ήταν 132% προβλέψιμη. Θα με χαροποιούσε ως πιτσιρικά (όπως και όλο το τεύχος) αλλά δεν είμαι πιτσιρικάς :)

 

:cheers5:

 

ΥΓ ευφημος μνοία πάντως για τα μονοσέλιδα του Mottura. Είχαν την πλάκα τους :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

#6

 

Υπέροχο εξώφυλλο.

 

Όμορφη η χριστουγεννιάτικη ιστορία του Κάστυ "Το μαγικό παλτό". Δε με πείραξε η απλοϊκότητά της. 8/10

 

Η 3η ιστορία του Φαντομία με τίτλο "Ληστεία εν πλω" ήταν κι αυτή πολύ καλή. Σε σταθερά υψηλό επίπεδο η σειρά του Τζερβάζιο, η συγκεκριμένη ήταν λίγο κάτω από εκείνη του προηγούμενου τεύχους. 8,5/10

 

Η "Πρωτοχρονιάτικη Φωταψία" ήταν μια απλή συμπαθητική ιστορία και τίποτα παραπάνω. Οπότε παίρνει το αξιοπρεπές 6/10.

 

Όσο για το "Σπήλαιο των Ανέμων" του Μπαρκς, δεν απορώ καθόλου που δεν είχε προτιμηθεί για κάποιο από τα πρώτα 308 τεύχη του Κόμιιξ. 3/10

 

 

Σε γενικές γραμμές ένα ωραίο τεύχος που θα ήταν καλύτερο αν έλειπε η πολύ κακή ιστορία του Μπαρκς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΚΟΜΙΞ #6

 

Το Μαγικό παλτό: Πολύ ωραία η ιστορία του Κάστυ! Μου άρεσε το σχέδιο και το σενάριο σαν σύνολο. Θα της βάλω ένα 8.5/10.

 

Ένα σακί γεμάτο γέλια: Ωραίες οι εικόνες αλλά δεν είναι ιστορία και εάν ήταν να τις βαθμολογήσω θα έβαζα ένα 8.5/10 συνολικά.

 

Οι συναρπαστικές περιπέτειες ενός αριστοκράτη λωποδύτη, Ληστεία εν πλω: Η τρίτη ιστορία του Φαντομία υπέροχη και η καλύτερη του τεύχους! 9/10

Πρωτοχρονιάτικη φωταψία: Πολύ μου άρεσε αυτή και γενικά το σχέδιο του Βίκαρ.

Ο Χρυσοκούκης ανταγωνίζεται τον Σκρουτζ ακόμα και στην υποτιθέμενη γενναιοδωρία! χαχα



Η σπηλιά των ανέμων: Η ιστορία του Μπαρκς δεν ήταν τόσο καλή έχουμε δει πολύ καλύτερες δεκασέλιδες από αυτόν 7.5/10.

 

Γενικά θα συμφωνήσω με τον Μενίγ και η βαθμολογία μου μαζί με τα άρθρα και λοιπά είναι 8.5/10. Ήταν ένα ωραίο τεύχος.

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3973 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η μονη ιστορια που διεσωσε το συγκεκριμενο τευχος ηταν του φαντομια που συνεχιζει ακαθεκτος τα υψηλα στανταρ που εχει θεσει ο δημιουργος του

Ολες οι υπολοιπες ιστοριες θα μπορουσαν ανετα να μπουν και στο σουπερ μικυ..... Για τετοια μετριοτητα μιλαμε

 

Απο την αλλη δικαιολογω τις επιλογες την συνταξης του περιοδικου υπο την οπτικη του οτι απευθυνεται σε παιδακια

 

Ελπιζω να διαβιβαστει το παρον μηνυμα μου με καποιον τροπο στην διευθυνση συνταξης του περιοδικου και να μην αφησουν να χαμηλωσει ο πηχης των υψηλων στανταρντς που εχουν βαλει

 

Επισης θα ηθελα να βγαλουν και καποια εκδοση με καποια συναρμολογουμενα δωρακια οπως στην Ιταλια και οπως ειχε βγαλει ο Τερζοπουλος στα μεγαλα σηριαλ και στα μικυ μαους

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Η κριτική μου για το νέο τεύχος. Δεν θα βαλω σκοπιμα καμια βαθμολογια γιατι δεν εχει νοημα αν δεν εξηγησω τι βαθμολογω και με βαση ποια κριτηρια και ποια στανταρ, ακομα και χωρις να εξηγησω το αισθητικο μου κριτηριο η το υποβαθρο μου και την ηλικια μου. Επομενως αν ενδιαφερεστε απλως για τη γνωμη ενος ανθρωπου που δεν εχει χασει τευχος του Κομιξ απο το 1988 και επειτα, διαβαστε το:

 

Το Μαγικό παλτό: Ομορφη η κυρια ιστορια του Καστυ στο κλιμα των ημερων. 

 

Ένα σακί γεμάτο γέλια: Απο τις προσθηκες που ελειπαν τα τελευταια χρονια στο Κομιξ. Εχουμε δηλαδη τη δουλεια ενος απο τους νεοτερους και πλεον ταλαντουχους σχεδιαστες της ιταλικης σχολης, μονο που δεν προκειται για ιστορια αλλα περισσοτερο σαν ολοσελιδους "πινακες". Σιγουρα  μια πινελια που αφενος γεμιζει ιδανικα ενα εορταστικο τευχος και αφετερου δειχνει εναν απο τους δρομους της ιταλικης δημιουργικης σχολης.

 

Οι συναρπαστικές περιπέτειες ενός αριστοκράτη λωποδύτη, Ληστεία εν πλω: Καποιος εκει στο επιτελειο διαβασε φαινεται τις ιστοριες του Φαντομια και αποφασισε αντι να τις βαλει στο ΜΜ να τις δημοσιευει στο Κομιξ. Και πολυ καλα εκανε γιατι προκειται για εξαιρετικες ιστοριες με εξυπνο σεναριο και σιγουρα διασκεδαστικες. Ειναι κατι διαφορετικο απο οτι ειχαμε συνηθισει και σιγουρα 1000 φορες προτιμοτερο να βλεπω αυτες στο Κομιξ απο τα σκουπιδια των τυχαρπαστων βορειοευρωπαιων που εβαζαν τα τελευταια χρονια της προηγουμενης περιοδου για να γεμισει το τευχος.

Πρωτοχρονιάτικη φωταψία: Βικαρ, εδω τι να πω. Προσωπικα σιχαινομαι τη δουλεια του (θεος 'χωρεστον), θεωρω ενοχλητικο το σχεδιο του, χαζα τα σεναρια του, με ανυπαρκτο ενδιαφερον τις ιστοριες του. Βεβαια οσο ζουσε τον θεωρουσαν γενικα ως  εναν απο τους καλυτερους επιγονους του Μπαρκς. Θα προτιμουσα να εβλεπα Ουιλιαμ Βαν Χορν αντι για Βικαρ στο Κομιξ, εναν επισης καλησ φημης επιγονο και που επιπλεον οι ιστοριες του συχνα εχουν κατι το μεταφυσικο.

 

Η σπηλιά των ανέμων: Μετρια ιστοριουλα, ωστοσο ειναι Μπαρκς. Δεν ειμαι της γνωμης οπως καποιοι εδω μεσα οτι πρεπει να μπαινουν μονο οι κορυφαιες του Μπαρκς στο Κομιξ. Ο σκοπος που δημιουργηθηκε το Κομιξ ηταν να παρουσιασει το εργο του Μπαρκς στο ελληνικο κοινο. Και με βαση αυτο θελω να δω ολες τις ιστοριες του Μπαρκς στο Κομιξ, μια σε καθε τευχος, οπως πολυ καλα κανουν ολα αυτα τα χρονια. Ναι υπαρχει και η Βιβλιοθηκη Ντισνευ, ναι υπαρχει και η εκδοση της Fantagraphics την οποια συλλεγω, αλλα το Κομιξ ειναι Κομιξ και ειναι το στανταρ ραντεβου μου με τον μπαρκς μια φορα το μηνα. Μου αρεσει να βλεπω και τις πιο κακες ιστοριες του, και το πιο αχαρο σχεδιο και το πιο ανοητο η copy paste σεναριο του Μπαρκς, γιατι ετσι μπορω να εχω με τα χρονια μια πληρη εικονα του εργου του. Ακομα και αν μια ιστορια του ειναι κακη η εστω βαρετη, ειναι και αυτη μερος του εργου του και της ιστοριας του και δεν βλεπω το λογο γιατι να πρεπει να μεινει απεξω απο το Κομιξ.

 

Γενικα: Συνεχιζοντας την παραδοση που ξεκινησε το καλοκαιρι, το Κομιξ της νεας εποχης ειναι ενα αν μη τι αλλο ενδιαφερον περιοδικο, για εμενα το πιο ενδιαφερον απο ολα της Καθημερινης. Βλεπω οτι γινεται μεγαλη προσπαθεια να μπαινουν ψαγμενες ιστοριες και το καθε τευχος να εχει αυτο που λεμε προσωπικοτητα, μια κυρια ιστορια που συνοδευεται παντα απο το αυθεντικο της εξωφυλλο και παραλληλα μικρα διαμαντακια μεσα. Ναι οκ, εχει και Βικαρ αλλα απο τη στιγμη που τον βαζουν απλα για να γεμιζουν 10-12 σελιδες απο το συνολο, δεν με πειραζει. Μπορω να αγνοησω μια χαζοιστορια αν οι υπολοιπες ειναι καλες και να μη θεωρησω οτι χαραμισα για εναν ακομα μηνα τα λεφτα μου. Με πειραζε πολυ τα προηγουμενα χρονια που ολο το τευχος ηταν αφιερωμενο στη σαβουρα, χωρις καμια συνοχη. Τωρα βλεπω μεγαλη διαφορα και ελπιζω να συνεχισουν ετσι. 

 

Επισης, αν μας διαβαζουν, ας σκεφτουν το ενδεχομενο συνδρομων για το Κομιξ και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τις θηκες αρχειοθετησης!!!

Επεξεργασία από Gladstone
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94937
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μέτριο το τελευταίο τεύχος του χρόνου…!

 

Η ιστορία “Το μαγικό παλτό” μου άρεσε αρκετά…!Είχε έξυπνο και μυθιστορηματικό σενάριο,μέσα στο πνεύμα των γιορτών,που σε έκανε να νομίζεις ότι διαβάζεις λογοτεχνικό έργο…!Το σχέδιο,επίσης με άφησε ικανοποιημένο,χαρακτηριστικό του Casty…!

 

Το “Ένα σακί γεμάτο γέλια” το βρήκα πολύ πρωτότυπο και αρκετά διασκεδαστικό…! Φυσικά δεν το θεωρείς ιστορία,αλλά μία σειρά από ολοσέλιδα χιουμοριστικά καρέ που δεν έχουν σχέση και σύνδεση μεταξύ τους…!Αυτό που μου έκανε εντύπωση εδώ είναι ο ζωντανός χρωματισμός τους…!Γέλασα πολύ με τον Μουργόλυκο που σκαρφαλώνει στον τοίχο του θησαυροφυλακίου κι εκεί τον περιμένει ο Σκρουτζ με το μουσκέτο του…!Τα βλέμματα και των δύο ηρώων είναι όλα τα λεφτά…! :lol:

 

Για την “Ληστεία εν πλω” δεν έχω να πω πολλά…!Άλλο ένα απολαυστικό επεισόδιο της σειράς του Φαντομία…!Νομίζω ότι εάν τελειώσει θα πάθω σύνδρομο στέρησης…! :P Έξυπνο το σενάριό της κι εδώ,αν και γενικά θα ήθελα τον λόρδο Κουάκετ λιγότερο ατζαμή…!

 

Συμπαθητικό σενάριο είχε και η “Πρωτοχρονιάτικη φωταψία” με τον Ντόναλντ να αναδεικνύει τον αλτρουισμό του αυτές τις άγιες ημέρες…!Υπέροχο και χαρακτηριστικό το σχέδιο του Βίκαρ,που δύσκολα το ξεχωρίζεις από αυτό του Καρλ Μπαρκς…!Βέβαια με ξένισε λίγο η παρουσία του Σκληρόκαρδου Χρυσοκούκη στην Λιμνούπολη...!Θα προτιμούσα την κλασική μορφή του Ρόμπαξ...!

 

Η “Σπηλιά των ανέμων” δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε τόσο…!Εάν εξαιρέσεις το χαρακτηριστικό σχέδιο,δεν  θύμιζε σε τίποτα τις απίθανες δεκασέλιδες ιστορίες του μεγάλου παραμυθά…!Την βρήκα πολύ ρηχή κι ερασιτεχνική…!Δεν γνωρίζω εάν ο θείος Καρλ έχει γράψει χειρότερες ιστορίες από αυτήν,1000% όμως έχει γράψει πολύ καλύτερες…! ;)

 

Ραντεβού τον Γενάρη…!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1959
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ΚΟΜΙΞ #6

Καταρχήν, -1 για τις Καθημερινές Εκδόσεις που δε μπορούν να βρουν βηματισμό στα τεχνικά ζητήματα με τίποτα. Το πολύ λεπτό χαρτί επανήλθε και φυσικά εξακολουθεί να μη μπορεί να σηκώσει τα βαριά μελάνια, τα οποία σ' αυτό το τεύχος έπασχαν από αρρυθμίες. Αλλού τα μαύρα ήταν πολύ έντονα, αλλού ήταν ξεθωριασμένα. Για του λόγου το αληθές παραθέτω μια φωτογραφία.

 

post-8699-0-01779600-1420052501_thumb.jpg

'Ελεος. Το 1/3 των σελίδων ήταν έτσι. Τα 3,5 ευρώ αξίζουν περισσότερο.

Οι ιστορίες τώρα:

Το Μαγικό παλτό: Μια δευτερεύουσα ιστοριά του Καστύ. Αναιμική πλοκή, εύκολος συναισθηματισμός, εύκολο χριστουγεννιάτικο πνεύμα. Ναι, ο Καστύ εξακολουθεί να αποτελεί όαση μέσα στη νέα ιταλική σκηνή, όμως αυτό περισσότερο δείχνει πόσο κακή είναι η νέα ιταλική σκηνή. 6/10

Ένα σακί γεμάτο γέλια: Whateva. Η καλύτερη εικόνα είναι η τελευταία, η οποία φτύνει το δήθεν πνεύμα των Χριστουγέννων που προσπάθησε να χτίσει ο Καστύ στην προηγούμενη ιστορία. 5,5/10

Ληστεία εν πλω: Μία ακόμη ιστορία του Φαντομία. 'Εχει αρχίσει και κουράζει η πλοκή καρμπόν τρίτη σερί φορά. 6/10

Πρωτοχρονιάτικη φωταψία: Ειλικιρινά δεν έχω ιδέα γιατί συνεχίζουμε και ασχολούμαστε με τον Βίκαρ. Για την ακρίβεια δεν έχω ιδέα γιατί ασχοληθήκαμε εξαρχής με τον Βίκαρ, ή μάλλον γιατί ασχοληθήκανε οι εκδότες που μας τον φόρτωσαν. Ο Βίκαρ βέβαια δεν είναι παρά ένας σχεδιαστής, τα σενάρια όμως δεν τραβάνε με τίποτα. 5/10

Η σπηλιά των ανέμων: Ευτυχώς έχουμε τη δεκασέλιδη του Μπαρκς, ο οποίος στήνει μία ακόμη υπέροχη χορογραφία, άψογα σκηνοθετημένη και γαρνιρισμένη με εγκεφαλικό χιούμορ. 7,5/10

Συνολικά, λαμβάνοντας υπόψη και τα τεχνικά προβλήματα, 5/10

Καλή χρονιά σε όλους.

Επεξεργασία από Jim Slip
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  544
  • Reputation:   3197
  • Achievement Points:  552
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

ΚΟΜΙΞ #6

 

Το Μαγικό παλτό: Μου άρεσε πολύ αυτή η ιστορία του Κάστι, ίσως περισσότερο από άλλες που έχουμε διαβάσει κατά καιρούς στο μμ και που έχουν μεγαλύτερες inducks βαθμολογίες...Απλή, γιορτινή, ευχάριστη, περιπετειώδης, μαγική..και χωρίς τα κλασικά επαναλαμβανόμενα μοτίβα των "μεγάλων" ιστοριών του δημιουργού..Από εμένα πήρε ένα 9/10.

 

 

Οι συναρπαστικές περιπέτειες ενός αριστοκράτη λωποδύτη, Ληστεία εν πλω: Η τρίτη ιστορία του Φαντομία κινείται πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα με τις άλλες δύο, αλλά αυτή τη φορά μου φαίνεται λίγο πιο φτωχή σεναριακά..7/10

Πρωτοχρονιάτικη φωταψία: Συμπαθητική 10σέλιδη, στο κλίμα των ημερών. 7/10
 

Η σπηλιά των ανέμων: Συμπαθητική και αυτή η 10σέλιδη του Μπαρκς. Χαίρομαι που βάζουν ιστορίες του από αυτές που αν τελικά τις δούμε στη βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ αυτό θα γίνει μετά από πολύ πολύ καιρό.. 7/10.

 

 

 

Γενικά ήταν ένα πολύ ωραίο τεύχος, δε με χαλάει ούτε το χαρτί, ούτε ο χρωματισμός σε μερικά καρέ που τους έχει ξεφύγει, ούτε ότι έχει πάλι κάστι και φαντομία, ούτε τίποτα. Είναι ένα πολύ ωραίο περιοδικό, μακράν το καλύτερο που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα (με το μμ να βάζει και αυτό καμιά ιστορία πού και πού η οποία να αγγίζει πολύ υψηλά στάνταρς) και μακάρι να συνεχίσει έτσι για όσο καιρό γίνεται. Αυτά από εμένα και καλή χρονιά σε όλους

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30290
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  1113
  • Reputation:   6474
  • Achievement Points:  1116
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3550 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  21

Τεύχος 6

 

Το μαγικό παλτό: Είχα βαρεθεί τον Κάστυ, όμως αυτήν την ιστορία την διάβασα ευχάριστα! :) Πολύ καλό σενάριο (κλασικό κατά τη γνώμη μου) και το σχέδιο του Κάστυ όπως πάντα ικανοποιητικό! Για μένα αυτή η ιστορία αξίζει 10/10

Ληστεία εν πλωΤο τρίτο μέρος των περιπετειών του Φαντομία είναι εξίσου καλό με τα άλλα: Θα συμφωνήσω με τον hardivic ότι είναι ελαφρώς φτωχή σεναριακά (δε με χάλασε αυτό και την απόλαυσα). Έριξα πολύ γέλιο με το πόδι τού Πίνκο!! :lol:9/10 για κάποια προβλέψιμα σημεία.

Πρωτοχρονιάτικη φωταψία: Μου έκανε περισσότερη εντύπωση ο δήμαρχος, που ενώ μιλούσε στους Λιμνουπολίτες όλη την ώρα ότι αυτός τα έκανε όλα, μετά τα έριξε στον Ντόναλντ και ο Χρυσοκούκης. Πάντως ήταν αρκετά καλή ιστορία. 8/10

Η σπηλιά των ανέμων: Μια χαρά ιστορία, ό,τι πρέπει για να γεμίσει το τεύχος και να περάσει κανείς την ώρα του. Μου φάνηκε λίγο περίεργο που ο Σκρουτζ έδωσε στον Κύρο τόσα λεφτά χωρίς να πει τίποτα... (εκεί που θα πλήρωνε 1 $) 9/10

 

Γενικά

Από τα καλύτερα τεύχη μέχρι στιγμής. Τα άρθρα ήταν πολύ βοηθητικά και το σχέδιο της Ziche και τα σχέδια του Mottura έβγαλαν όντως γέλιο. Στο επόμενο τεύχος έχουμε την Αναγέννηση του Μαύρου Κεραυνού.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3606 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ήταν ένα πολύ καλό τεύχος και ελπίζω να συνεχίσουν έτσι! Ένα μεγάλο μπράβο που κατάφεραν να αντικαταστήσουν (για τους περισσότερους από μας) το αίσθημα αηδίας μας για το περιοδικό τα τελευταία χρόνια επί Τερζό με τη χαρά και το θαυμασμό που νιώθουμε για κάθε καινούριο τεύχος της νέας περιόδου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41684
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5158 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τεύχος 7.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Το επόμενο τεύχος στις 24/2 με τη συνέχεια της ιστορίας.

 

img944.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30399
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  1480
  • Reputation:   8971
  • Achievement Points:  1480
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3503 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Τεύχος 7

 

Μαύρος Κεραυνός (και τα δύο μέρη)

 

Η ιστορία με εξέπληξε ευχάριστα! Νόμιζα πως θα ήταν σαν αυτό που δημοσιεύτηκε στο Μίκυ Μάους π.Κ. (προ Καθημερινής :P)! Ήταν πιο χιουμορίστικο και το σχέδιο του πως-τον-λένε ήταν καλύτερο σε σχέση με παλαιότερες ιστορίες του. Η ιστορία παίρνει ένα 9/10!

 

Η ξανθιά μάγισσα

 

Καλή ιστορίουλα, καλό σχέδιο, καλούτσικο σενάριο, όλα καλά! 7/10

 

Η δύναμη της φαντασίας

 

Έξυπνη ιστορία, με το σχέδιο του Γίππες να ξεχωρίζει, μου άρεσε αρκετά!!! Το μόνο μείον είναι ότι...

...δεν κατάλαβα τι έγινε στο τέλος!!! :hit:  8/10...

 

Ένα καλό τεύχος με καλύτερη ιστορία τον Μαύρο Κεραυνό! Ανυπομονώ για το επόμενο τεύχος!!!  :)

Επεξεργασία από Angel.tze
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  396
  • Content Count:  4305
  • Reputation:   34112
  • Achievement Points:  4429
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4310 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Για να δούμε αν το Κόμιξ συνεχίζει την πολύ καλή πορεία του και στο 7ο τεύχος με ένα πανέμορφο εξώφυλλο...

tn_KOMIXB_0007.jpg

...που ανέβασε ο φίλος Γιώργος (leonidio).


"Μαύρος Κεραυνός 2.0 η Αναγέννηση-Επιστροφή στην Ρομπόβια."
 

Μία κινηματογραφική παραγωγή και ένα μυστηριώδες τηλεφώνημα κάνουν επιτακτική την επιστροφή του Μίκυ στην Ρομπόβια. Εκεί θα συναντήσει παλιούς φίλους και εχθρούς. Αλλά θα κάνει και νέους. Εκλογές, αστυνομία παντού και το Μαύρο Φάντασμα να καραδοκεί. Μα γιατί υποψιάζονται τον Μίκυ όμως;;;

"Μαύρος Κεραυνός 2.0 η Αναγέννηση-ΒΤΡ."

Το Μαύρο Φάντασμα κάνει την εμφάνισή του πιο δυνατό από ποτέ. Το μυστήριο συνεχίζει να καλύπτει τον αέρα της Ρομπόβια. Ο Μίκυ μπορεί να βασιστεί στους παλιούς του φίλους για καλή του τύχη. Θα καταφέρει όμως να ξεμπερδέψει το κουβάρι; Και να νικήσει το Μαύρο Φάντασμα μία και καλή;

"Η ξανθιά Μάγισσα."

Καλεσμένη στο χωρό των Μαγισσών η Μάτζικα βάζει σε εφαρμογή όλη την τέχνη της για να σαγηνεύσει τον ομορφότερο μάγο.

"Η δύναμη της φαντασίας."

Ο φανατικά ρεαλιστής Ντόναλντ απέναντι σε εκπομπές και και βιβλία του φανταστικού σε μία ιστορία που κινείται στις σφαίρες ανάμεσα στην πραγματικότητα και το φανταστικό.

Εν κατακλείδι.

Ο Μαύρος Κεραυνός με είχε αφήσει με τις καλύτερες εντυπώσεις στο Μίκυ Μάους και χάρηκα πολύ που επανήλθε στο Κόμιξ. Απόλαυσα τόσο το σχέδιο όσο και τα χρώματα που αναδεικνύονται καλύτερα σε μεγαλύτερο μέγεθος. Τα δύο επεισόδια τα είχαν όλα. Μυστήριο, αγωνία και ερωτηματικά παντού που ζητάνε απάντηση.

η δράση δεν έκανε τόσο έντονα την εμφάνισή της αλλά πιστεύω θα δικαιωθούμε τον επόμενο μήνα με το τελευταίο επεισόδιο. Αν και θα προτιμούσα και το τελευταίο μέρος στο ίδιο τεύχος άλλα ίσως έτσι ξεπερνούσαμε τις 100 σελίδες.

Οι άλλες δύο ιστορίες μέτριες. Από τον υπέροχο Μαύρο Κεραυνό περάσαμε στην "Ξανθιά Μάγισσα και στην "Δύναμη της Φαντασίας." Καθαρά ευχάριστο διάλειμμα η πρώτη με την δεύτερη να περνάει ,τουλάχιστον, ένα διδακτικό μήνυμα. Αν και δε μου άρεσε που δεν είχαμε δεκασέλιδη του Θείου Κάρλ. Όπως και να έχει είναι ο Μεγάλος Δάσκαλος. Στην δεκαετία το '40 ακόμα δούλευε το σχέδιό του και δεν υπάρχει λόγος για μέτρο σύγκρισης με τις επόμενες δουλειές του. 

7.5/10 Δυστυχώς οι δύο μέτριες ιστορίες ρίχνουν λίγο την βαθμολογία για αυτό το τεύχος...


 

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3581 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

τεύχος 7

 

 

Μαύρος Κεραυνός 2.0 - Πάρα πολύ καλό. Διάβασα και το πρώτο Darkenblot σήμερα και αυτό ως τώρα είναι πολύ ανώτερο. Μυστήριο, αγωνία και λίγο χιούμορ, ωραία σχεδιασμένα και σκηνοθετημένα καρέ και λίγο χιούμορ. Ελπίζω τα άλλα 2 μέρη να είναι στα ίδια ή και υψηλότερα επίπεδα.

 

Η ξανθιά μάγισσα - Συμπαθητική 6σέλιδη ιστοριούλα για να γεμίσει το τεύχος. 6/10

 

Η δύναμη της φαντασίας - Κι αυτή διαβάστηκε ευχάριστα. 6/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  544
  • Reputation:   3197
  • Achievement Points:  552
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

τεύχος 7

 

Δε διάβασα τα 2 μέρη του μαύρου κεραυνού και επομένως δε θα σχολιάσω την ιστορία μέχρι τον επόμενο μήνα που θα την έχω ολοκληρωμένη. Πάντως αν πλησιάζει την ποιότητα του πρώτου μέρους που είχε δημοσιευτεί στο μμ θα είμαι πολύ ικανοποιημένος. Σε εκείνη θα έβαζα τουλάχιστον ένα 8.5

 

Οι άλλες δύο ιστορίες είναι ανάξιες λόγου. Είναι επιπέδου Σούπερ Μίκυ και αν το ΚΟΜΙΞ είχε μόνο τέτοιες ιστορίες δε θα ασχολούμουν καν μαζί του. Ειδικά ο σχεδιασμός των χαρακτήρων από τον Νταν Γίπες έιναι για κλάμματα. Σα μουντζούρες 5χρονου παιδιού.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94937
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ισορροπημένο το έβδομο τεύχος του Κόμξ…!

 

Η κεντρική του ιστορία,” Μαύρος Κεραυνός 2.0 Αναγέννηση” ήταν κατά την γνώμη μου,εξαιρετική…!Είχε τα πάντα…!Πολύ δυνατό σενάριο με πλοκή που εξελίσσεται όμορφα,φουτουριστικά στοιχεία,δράση,αγωνία και αρκετό μυστήριο…!Βέβαια πάει το μυαλό σου ποιος είναι ο κακός της υπόθεσης αλλά έχεις την αγωνία να δεις πως θα εξελιχθούν τα γεγονότα…! ;)Το σχέδιο και τα χρώματα ήταν το ίδιο εξαιρετικά με το story…!Έχουν κάνει και οι δύο δημιουργοί καταπληκτική δουλειά…! :respect:

Σίγουρα ανυπομονώ για τα άλλα δύο μέρη που ολοκληρώνουν την σειρά…!Θα μου άρεσε τα επεισόδια αυτά να έβγαιναν στο Μίκυ Μάους σε συνέχειες,μιας και θα είχαμε την δυνατότητα να τις απολαύσουμε σε εβδομαδιαία βάση κι όχι να περιμένουμε έναν ολόκληρο μήνα…!

 

Και τώρα ακολουθεί η ανώμαλη προσγείωση..! :(

 

Την “Ξανθιά μάγισσα”  την βρήκα συμπαθητική ιστορία,τόσο σε σενάριο (λίγες σελίδες που δεν κουράζουν),όσο και σε σχέδιο…!Με λίγο ταλέντο θα μπορούσε να είχε εξελιχθεί σε πολύ καλή ιστορία…!Που είσαι θείε Κάααρλ…! :sad1:

 

Κι έχουμε το απόλυτο ξενέρωμα με την “Δύναμη της φαντασίας”…!Γενικά ο Daan Jippes μου αρέσει,αλλά στην περίπτωση αυτή μπορώ να πω ότι δεν είχε πολύ (έως καθόλου) κέφι όταν δημιουργούσε την συγκεκριμένη ιστορία…!Δεν έχω ξαναδεί τον Ντόναλντ  τόσο γρουσούζη και σχιζοφρενή,πράγμα που με στενοχώρησε…!Για το σχέδιο θα συμφωνήσω με τα παιδιά…!Πολύ ερασιτεχνικό για τα χρόνια εμπειρίας του Jippes…!Γενικά θα την χαρακτήριζα δουλειά του ποδαριού και για να δανειστώ έναν όρο από το Masterchef,μας άφησε μία άσχημη επίγευση του τεύχους στο τέλος …!Κρίμα…! :(

 

Τώρα δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε άλλο από το να περιμένουμε το επόμενο τεύχος για να ολοκληρωθεί η σειρά…!Πορώθηκα…!Ίσως μία επανάληψη στην πρώτη ιστορία του Μαύρου Κεραυνού,στο Μίκυ Μάους του παλιού καιρού,να μην έβλαπτε…! ;)

 

:beer:

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4449
  • Reputation:   34604
  • Achievement Points:  4516
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6179 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ΚΟΜΙΞ #7

 

Μαύρος Κεραυνός 

 

Πραγματικά δεν πιστεύεις οτι διαβάζεις ΚΟΜΙΞ με παπιά/ποντίκια. Πολύ φουτουριστική ιστορία, εξαιρετικό σχέδιο και χρωματισμός. Ιδίως ο χρωματισμός ήταν το κάτι άλλο. Θυμίζει Marvel. Το σενάριο πολύ καλό και περιμένουμε με αγωνία το τέλος τον επόμενο μήνα. Και μένα με ξένισε η αναμονή ενός μήνα για το τέλος της ιστορίας. Όμως το επίπεδο του περιοδικού συνεχίζει σε πολύ καλά ύψη.8/10

 

 Για την ιστορία "Ξανθιά Μάγισσα" συμφωνώ απόλυτα με τον Indian. Συμπαθέστατη ιστορία που θα μπορούσε με λίγο προσοχή να ήταν φοβερή.6/10

 

Και έρχομαι στην τελευταία ιστορία για την οποία θα χύσω το περισσότερο ψηφιακό μελάνι. Δεν με πείραξε το σχέδιο όπως σε άλλους φίλους που έγραψαν παραπάνω. Με πείραξαν τα νεύρα του Ντόναλντ όπως και τον φίλο Indian. Ήταν σαν να έβλεπα επεισόδιο του "Ρετιρε" που όλοι φώναζαν και ήταν γρουσούζηδες και κακομοίρηδες. Πραγματικά μετά τις πρώτες δύο σελίδες με είχαν πιάσει τα νεύρα μου. Απαράδεκτη ιστορία που θυμίζει οικογένειες που ο πατέρας δέρνει τα παιδιά γιατί έχασε η ομάδα του. 2/10

 

Αν εξαιρέσουμε αυτό κατά τα άλλα το τεύχος ήταν πολύ καλό. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8699
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  340
  • Reputation:   1959
  • Achievement Points:  340
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

τεύχος 7

Μαύρος Κεραυνός 2.0: Αναπάντεχα καλή ιστορία. Το λέω αυτό γιατί έχω διαβάσει και άλλες ιστορίες του Καστύ σε συνεργασία με άλλους σκιτσογράφους και τα αποτελέσματα δεν είναι όσο καλά όσο στις 100% δικές του ιστορίες. Στο πρώτο μέρος αυτό που κλέβει την παράσταση είναι η απεικόνιση της Ρομπόβιας με το εξπρεσιονιστικό sci-fi ντεκόρ. Στο δεύτερο μέρος το δυνατό σημείο είναι ξεκάθαρα η αστυνομική πλοκή που ελαφρώς noir-ιζει. Στα συν επίσης οτι για μια φορά ο Καστύ δε βιάζεται να πει την ιστορία του. 7,5/10 αλλά μπορεί να αλλάξει όταν δω τη συνέχεια.

Η ξανθιά μάγισσα: Απολαυστική μικρή ιστοριούλα, αν και έχω την εντύπωση οτι η εξεζητημένη μετάφραση παίζει ρόλο σε αυτό. Highlight η υπερκυνική σύζευξη του παίδαρου με την άσχημη χοντρή ("συλλέγω ρετρό ετικέτες από βαζάκια με φίλτρα, είμαστε πλασμένοι ο ένας για τον άλλο", λολ). 7/10

Η δύναμη της φαντασίας: Ακόμη μία απολαυστική μικρή ιστοριούλα. Εδώ ξεκάθαρα η μετράφραση παίζει μεγάλο ρόλο, με ατάκες του στυλ "ο θείος πιστεύει μόνο στην επιστήμη και τον ορθό λόγο". Ο Ντόναλτν συμπεριφέρεται στα όρια του παροξυσμού, και η μετάβαση στο χώρο της φαντασίας γίνεται ομαλά στα πλαίσια μιας σουρεαλιστικής και ελαφρώς απειλητικής κομωδίας. Η ατάκα στο τέλος, αν και προβλέψιμη, ευχάριστη ("ολα αυτά έγιναν μόνο στη φαντασία σου"). 7/10

Εν κατακλείδι, ένα πολύ καλό τεύχος. Στα πλην η ακριβή τιμή και το κακό χαρτί, και για πρώτη φορά η απουσία του θείου Καρλ.

Επεξεργασία από Jim Slip
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4388
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   1326
  • Achievement Points:  238
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ιστορία που θυμίζει μεγάλες εποχές ιταλικών ντισνευ ο Μαύρος Κεραυνός. Το μόνο που με ξένισε είναι η συνέχεια στο επόμενο τεύχος. Πρέπει να είναι η πρώτη φορά που σπάει στα 2 ιστορία στα χρονικά του ΚΟΜΙΞ. Κατα τα άλλα 9/10

 

Η Ξανθιά Μάγισσα είχε κάποια ωραία στοιχεία και δικαιολογεί την ύπαρξή της στο περιοδικό σαν συμπληρωματική, θα έβαζα 6/10

 

Η δύναμη της φαντασίας ήταν απαράδεκτη ιστορία γενικά. Ένας υστερικός γεροντοκόρος Ντόναλντ, πραγματικά γελοίο σενάριο. Καλός ο Γίπες αλλά αυτή η ιστορία δεν έπρεπε καν να σχεδιαστεί. :P 3/10

 

Καλό τεύχος λοιπόν λόγω της κεντρικής ιστορίας. Όχι το καλύτερο όμως της Β περιόδου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3973 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Βλεποντας το πανεμορφο εξωφυλλο του 7ου κομιξ θεωρησα οτι θα διαβασω καμια πατατα καθως τιποτα δεν με υποψιασε για το δυναμισμο και το μυστηριο που θα διαθετε η ιστορια αυτη !!!!!!!

Χαιρωμαι που διαψευστηκα παταγωδως !!!!!!

Το σεναριο και οι χρωματισμοι καθως και η ολη πλοκη ειναι για σεμιναριο και ανυπομονω για το επομενο τευχος που θα εχει την ολοκληρωση.

Εδω θα πρεπει να τονισω οτι θα μπορουσαν να την βγαλουν μονοκομματη σε τομο αντι να περιμενουμε εναν ολοκληρο μηνα για την συνεχεια.....

 

Οι υπολοιπες ιστοριες ειναι απλα υπολοιπες για να γεμισει ο χωρος και που απλα διαβαζονται ......

 

Περα απο αυτα να τονισω και κατι αλλο που εχω ξαναπει

 

Το νεο κομιξ ΔΕΝ εχει καμια σχεση με το παλιο καθως βαδιζει στα μονοπατια της νεας εποχης κατα κυριο λογο

Δειτε τις οθονες πλασμα και τα κινητα καθως και τις αναφορες σε πασης  φυσεως αναζητηση πληροφοριων στο ΠΑΠΙΟΝΕΤ ΜΑΟΥΣΝΕΤ κτλ κτλ

 

Συνεπως λοιπον καθε συγκριση του παλιου με το καινουργιο ειναι ατυχες γεγονος που δεν εχει σχεση

Η μονη μου ενσταση σε ολο αυτο ειναι οτι κρατησαν τον τιτλο κομιξ σε κατι εντελλως νεο και το οτι δεν εχει σχεδον καθολου παπια σε κεντρικη ιστορια αν και ο φαντομιας παπι ηταν.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8468
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4895 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Κυκλοφόρησε και το 8ο τεύχος, με τα δύο τελευταία μέρη του Μαύρου Κεραυνού και δύο ακόμα συμπληρωματικές ιστορίες. :)

tn_KOMIXB_0008.jpg

dionik_inducks_small.png

Ωραία και η τελευταία ιστορία του τεύχους, ο σεναριογράφος της συνεχίζει την θετική εντύπωση που μου είχε δώσει στο παρελθόν.

Το επόμενο τεύχος κυκλοφορεί στις 31 Μαρτίου, με κύρια ιστορία του Μπαρκς, "Ένας Μεγιστάνας στην Σαχάρα" (μία από τις λίγες πολυσέλιδες του δημιουργού που δεν έχουν δημοσιευτεί στο ΚΟΜΙΞ), και ένα πολύ ωραίο εξώφυλλο του Ντάαν Γίππες.

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.