Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για Κόναν


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Oύτε καν πήγε το μάτι μου. Ευχαριστώ! Πάντως είδα τελικά ότι δεν είμαι ο μόνος που μπερδεύτηκε με την σειρά του Κόναν· έχει βγει "πράμα" στην Ελλάδα και χρειάστηκε η πολύ καλή ταξινόμηση κάποιων χρηστών εδώ! ; )

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Και αν θελεις να διαβασεις τευχη στα αγγλικα, ξεκινωντας απο τον ερχομενο Ιανουαριο, εχεις τρεις επιλογες :

 

1. Τα πρωτα τευχη των σειρων Conan the Barbarian και Savage Sword of Coan σε εκδοσεις Omnibus (Σκληροδετες, μεγαλου μεγεθους εκδοσεις, 600+ σελιδες). Εχουν ηδη ανακοινωθει 2 βιβλια, τιμες εκδοτη απο 75 εως και 100 ευρω (βρισκονται και φθηνοτερα).

2. Τα τευχη των σειρων που πρωτα εκδοθηκαν απο την Dark Horse (ξεκινωντας απο την δουλεια του Busiek) σε εκδόσεις Epic Collections (Χαρτοδετες, κανονικο μεγεθος, 300+ σελιδες). Εχουν ηδη ανακοινωθει 2 βιβλια, τιμη εκδοτη γυρω στα 40 ευρω (βρισκονται και φθηνοτερα).

3. Καινουρια τεύχη απο σειρες που θα κυκλοφορήσουν με ολοκαινουριες ιστορίες (24 σελιδες). Εχει ανακοινωθει η κυκλοφορια 3 διαφορετικων σειρων, η καθεμια ξεκιναει καθεναν απο τους τρεις πρωτους μηνες του 2019. Τιμη εκδοτη γυρω στα 4 ευρω.

 

Ολα τα παραπανω απο την Marvel.

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν έχω πρόβλημα και στα αγγλικά. Το 1. όμως..πολλά λεφτά. Αλλά σίγουρα θα το κοιτάξω κι αυτό (αφού προσπαθήσω πρώτα να βρω αυτά που μου προτείνατε δηλαδή κάτι τομάκια ασπρόμαυρα). ; )

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελικά κατάφερα και βρήκα ένα τεύχος (σε σχέδιο Μπουσέμα και Τόνυ) σε ένα παλαιοβιβλιοπωλείο και το τσίμπησα. Μου άρεσε. Ήταν λίγο πολύ αυτό που περίμενα. Δεν μου άρεσε η κακή (έτσι μου φάνηκε) ποιότητα εκτύπωσης με αποτέλεσμα να κουράζονται τα μάτια μου να διακρίνουν μέσα σε όλη αυτή την ασπρόμαυρη σελίδα. Ξέρω ότι θα διαφωνήσετε με αυτό που θα πω, αλλά θα το προτιμούσα έγχρωμο.

Βέβαια σαν ποιότητα έκδοσης λίγο πολύ εσείς τα ξέρετε· pulp όσο δεν πάει (οι σελίδες μου ξέβαφαν στα χέρια..)

 

Πάντως πιστεύω ότι η πεντάτομη της anubis θα είναι καλύτερη σε ποιότητα :)

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Για να μη ρωτάω αλλού

 

@Dredd. Από την Dark Horse έχω τα πάντα από τις σειρές έως και το TPB 20. Δηλαδή δεν έχω τα 2 Conan the Slayer και δεν έχω και τα King Conan. Τι να κάνω; Να τα πάρω όπου τα βρω ή να περιμένω να βγούνε σε Epic; Αυτό με προβληματίζει, όπως επίσης και τι να κάνω με τα Conan της Μαρβελ. Να την παρακολουθήσω και εκεί τη σειρά ή να το αφήσω; Φτάνει τόσα Conan που έχω; Θα αξίζει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@Kurdy Malloy Όλα εξαρτώνται από το πόσο φαν είσαι. Όσο για τις εκδόσεις της DH, από τη στιγμή που δεν ψήνεσαι για Omnibus γενικά, και έχεις ήδη τόσα βιβλία, θα σου έλεγα να κάνεις ντου και να πάρεις ότι σου λείπει, εκτός ίσως από το King Conan το οποίο μπορείς να το πάρεις άνετα όταν το βγάλει η Marvel σε Epic. Επειδή όμως πάντα παίζει να τα βγάλει και αυτά σε Omnibus, παίρνεις και αυτά στις εκδόσεις της DH και ξεμπερδεύεις. Αν αποφασίσεις όμως να πας για Dark Horse, ξεκίνα τώρα γιατί από τον καινούριο χρόνο, που τελειώνει και το license, θα πάνε λογικά στο θεό.

 

Τώρα για τα καινούρια της Marvel, ίδωμεν. Εγώ θα τα ξεκινήσω πάντως όλα και στην πορεία βλέπουμε. Μπορείς άλλωστε να τα διαβάζεις σε ηλεκτρονική μορφή και να αγοράσεις τα trades, αν και εφόσον σου αρέσουν. Αν κρίνω πάντως από τα Star Wars, η Marvel θα το υποστηρίξει το license. Δεν έχω διαβάσει ακόμα κακό Star Wars, όλα κυμαίνονται από μέτρια έως πολύ καλά. Κάτι αντίστοιχο πιστεύω ότι θα κάνει και για το Conan.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Είμαι φαν (και) του Κιμμέριου γενικότερα, όχι απλά της κομιξοεκδοχής του. Αν ήξερα ότι θα βγει ΕΝΑ Epic με όλο το the Slayer θα περίμενα, αλλά συνήθως 12 τεύχη είναι λίγο για epic και αν είναι να έχει και υλικό έστω και ενός TPB που έχω ήδη είναι ασύμφορο. Λογικά θα τα πάρω 2 τρέιντς είναι, ας πάει το παλιάμπελο.

 

Για τη Μάρβελ το θέμα μου είναι άλλο. Πόσο καλό αρτ πρέπει να έχει για να πάρω 4η φορά τον Ελέφαντα ή τις σκιές στο φεγγαρόφωτο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Η αλήθεια είναι ότι δεν βγαίνει νόημα στο να ξαναβγάλουν τις ίδιες ιστορίες ( Howard ) για άλλη μια φορά. Σίγουρα δεν σκοπεύουν να το κάνουν άμεσα. Οι τρεις σειρές που ανακοίνωσαν είναι καινούριο υλικό.

 

Από την άλλη, θα είχε (πολύ) νόημα για εμένα προσωπικά, να φέρουν γνωστά ονόματα για να σχεδιάσουν τις γνωστές ιστορίες. Μιλώντας πάντα για κορυφαία ονόματα, και όχι απλά οδοντόκρεμες.

Π.χ. ο McFarland σχεδιάζει Κόναν, ο Jim Lee σχεδιάζει Κόναν κλπ. Κάτι τέτοιο ναι, θα με εξιτάριζε και θα το αγόραζα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Καινούργιο υλικό θα το ακολουθήσω, καμία αμφιβολία. Και ελπίζω σε καλύτερη προσέγγιση από ότι η Dark Horse, η οποία προσπάθησε τόσο να αντιγράψει το ύφος του Χάουαρντ σε κουραστικό κατά καιρούς σημείο. Κάτι πχ Road of Kings δεν προχωρούσε η ανάγνωση με τίποτα. Caption και κόντραcaption, λυρισμός και κόντρα-λυρισμός. Μας τσάκισε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Έχω αυτή την απορία με το πως θα χειριστούν τον λόγο οι συγγραφείς. Δεν είναι εύκολο να χειριστείς επικό/λυρικό λόγο αλλά ταυτόχρονα να είναι και μοντέρνος/όχι παλιακός/όχι βαρετός. Π.χ. τον Aaron τον θεωρώ αρκετά καλό συγγραφέα. Τι θα κάνει όμως σε high fantasy σενάρια, και ειδικά σε χαρακτήρα που είναι τόσο γνωστός που όλοι έχουν την "γλώσσα" του στο μυαλό τους, δεν ξέρω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25157
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2770
  • Achievement Points:  475
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

19 λεπτά πριν, Dredd είπε:

Η αλήθεια είναι ότι δεν βγαίνει νόημα στο να ξαναβγάλουν τις ίδιες ιστορίες ( Howard ) για άλλη μια φορά. Σίγουρα δεν σκοπεύουν να το κάνουν άμεσα. Οι τρεις σειρές που ανακοίνωσαν είναι καινούριο υλικό.

 

Από την άλλη, θα είχε (πολύ) νόημα για εμένα προσωπικά, να φέρουν γνωστά ονόματα για να σχεδιάσουν τις γνωστές ιστορίες. Μιλώντας πάντα για κορυφαία ονόματα, και όχι απλά οδοντόκρεμες.

Π.χ. ο McFarland σχεδιάζει Κόναν, ο Jim Lee σχεδιάζει Κόναν κλπ. Κάτι τέτοιο ναι, θα με εξιτάριζε και θα το αγόραζα.

ρε συ Dredd αυτοί είναι υψηλά στελέχη και υπηρετούν σε άλλες εταιρείες ,δεν γίνεται,όσο κι αν το ήθελα και εγώ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Βρε ναι, δίκιο έχεις για τους συγκεκριμένους αλλά εγώ δεν εννοούσα απαραίτητα αυτούς, αλλά άλλους αντίστοιχου επιπέδου.

 

Alex Ross, Mike Mignola, Sean Phillips, Jerome Opena, Greg Capullo, Fiona Staples, Sean Murphy μερικοί που μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό. Το ξέρω ότι πολλοί από αυτούς δεν ταιριάζουν στον Κόναν, απλά ανέφερα μερικά ονόματα για να καταλάβεις περίπου τι εννοώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.