Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για Κόναν


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  92
  • Reputation:   485
  • Achievement Points:  92
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3562 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ρε,παιδια,θελω τη γνωμη σας.Μια που δεν το εκανα μικρος,λεω να μαζεψω διαφορα τευχη Κοναν Πηρα 2 τευχη του  της Κομπρα Πρες.Πολυ καλα,σκοπευω να βρω κι αλλα.Bλεπω και τα αντιστοιχα της Αnubis αλλα δεν εχω δει και πως ακριβως ειναι σχεδιαστικα αλλα και ως προς την αποδοση των ιστοριων για να συγκρινω.

Μπορει καποιος με δυο λογια να μου πει τη γνωμη του,συγκρινοντας τα παραπανω;Εκτος αν παραγγειλω και απο  Anubis,για να τσεκαρω.

Αλλα θα ηθελα και καμια γνωμη.Κοιταξα τις αντιστοιχες ενοτητες στο φορουμ αλλα μαλλον μπερδευτηκα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εμένα προσωπικά μου αρέσει περισσότερο η σειρά της Κόμπρα πρες την οποία έχω σχεδόν συμπληρώσει! Μπορεί το χαρτί να είναι φθηνό σε σχέση με της Anubis αλλά σαν σχέδιο θα πω το εξής: John Buscema! Άπαιχτος. Οι ιστορίες προέρχονται από το θρυλικό Savage sword of Conan

Της Modern Times δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει...

Της Anubis τη συστήνω ως δεύτερη επιλογή μιας και περιέχει νέες ιστορίες αλλά και πάλι δεν με συγκινεί όπως η σειρά της Κόμπρα πρες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οι ασπρόμαυροι τόμοι που εξέδωσε η Anubis δημοσιεύουν υλικό από το αμερικανικό The Savage Sword of Conan, το οποίο αποτέλεσε και τη βασική πηγή άντλησης ιστοριών της έκδοσης της Κόμπρα Press. Άρα το ασπρόμαυρο υλικό της Anubis έχει ήδη δημοσιευθεί από την Κόμπρα Press. Η βασική διαφορά είναι ότι η έκδοση της Anubis επιλέγει τις ιστορίες που αποτέλεσαν διασκευή ιστοριών του Howard και όχι πρωτότυπο υλικό και φυσικά η ποιότητα έκδσης δεν έχει καμία σχέση με την pulp αισθητική του Κόναν της Κόμπρα. Η τόμοι αυτοί είναι 5 συνολικά και δεν νομίζω ότι θα εκδοθούν άλλοι. Αξίζει επίσης να τσεκάρεις την έγχρωμη σειρά της Anubis, η οποία παρουσίασε μια ενδιαφέρουσα (νεότερη) εκδοχή των ιστοριών του Κόναν και η οποία στα τελευταία 20 περίπου τεύχη αναδημοσίευσε (σε διπλά τεύχη) και τις πρώτες ιστορίες του (έγχρωμου) Κόναν της Marvel από τη δεκαετία του '70, διά χειρός Roy Thomas και Barry Windsor Smith. Αξίζει να ασχοληθείς γενικά οπότε καλό ψάξιμο... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  92
  • Reputation:   485
  • Achievement Points:  92
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3562 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Aρα,μπορω να παρω και καποια εγχρωμα τευχη της Anubis,παραλληλα. 

Επεξεργασία από solar
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Καταρχάς πας για όλα τα ασπρόμαυρα από Anubis.

http://www.anubis.gr/books.asp?BID=732

 

Μετά αν θες να συνεχίσεις πας σε ασπρόμαυρο Κόμπρα Πρες και ότι βρεις,

Για έγχρωμο ούτε για αστείο. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  92
  • Reputation:   485
  • Achievement Points:  92
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3562 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Καταρχάς πας για όλα τα ασπρόμαυρα από Anubis.

http://www.anubis.gr/books.asp?BID=732

 

Μετά αν θες να συνεχίσεις πας σε ασπρόμαυρο Κόμπρα Πρες και ότι βρεις,

Για έγχρωμο ούτε για αστείο.

 

 

Ναι αλλα οι ιστοριες εχουν δημοσιευθει απο την Κομπρα.

Επεξεργασία από solar
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

E και;

Της Anubis είναι καλύτερη έκδοση και πιο εύκολη να ανευρεθεί.

 

Τα κόμπρα είναι τσιγαρόχαρτα και τα περισσότερα θα τα βρεις (αν τα βρεις) σε κουρελο- κατάσταση.  

Οπότε, στην θέση σου θα έπαιρνα την καλή έκδοση και αν ήθελα κι άλλο (είναι 5 τόμοι με σύνολο περίπου 700 σελίδες, δεν είναι και λίγο) θα συνέχιζα με τεύχη «σαβούρα».

Επεξεργασία από Onerlot
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  92
  • Reputation:   485
  • Achievement Points:  92
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3562 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

E και;

Της Anubis είναι καλύτερη έκδοση και πιο εύκολη να ανευρεθεί.

 

Τα κόμπρα είναι τσιγαρόχαρτα και τα περισσότερα θα τα βρεις (αν τα βρεις) σε κουρελο- κατάσταση.  

Οπότε, στην θέση σου θα έπαιρνα την καλή έκδοση και αν ήθελα κι άλλο (είναι 5 τόμοι με σύνολο περίπου 700 σελίδες, δεν είναι και λίγο) θα συνέχιζα με τεύχη «σαβούρα».

 

 

 

Σωστο επιχειρημα,θα το κοιταξω. Βεβαια,σε συγκεκριμενο μαγαζι,βλεπω οτι εχει σχεδον ολη τη σειρα,φανταζομαι σε καλη κατασταση και σε καλη τιμη ανα τευχος.

Επεξεργασία από solar
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

 

Οι ασπρόμαυροι τόμοι που εξέδωσε η Anubis δημοσιεύουν υλικό από το αμερικανικό The Savage Sword of Conan, το οποίο αποτέλεσε και τη βασική πηγή άντλησης ιστοριών της έκδοσης της Κόμπρα Press. Άρα το ασπρόμαυρο υλικό της Anubis έχει ήδη δημοσιευθεί από την Κόμπρα Press. Η βασική διαφορά είναι ότι η έκδοση της Anubis επιλέγει τις ιστορίες που αποτέλεσαν διασκευή ιστοριών του Howard και όχι πρωτότυπο υλικό και φυσικά η ποιότητα έκδσης δεν έχει καμία σχέση με την pulp αισθητική του Κόναν της Κόμπρα. Η τόμοι αυτοί είναι 5 συνολικά και δεν νομίζω ότι θα εκδοθούν άλλοι. Αξίζει επίσης να τσεκάρεις την έγχρωμη σειρά της Anubis, η οποία παρουσίασε μια ενδιαφέρουσα (νεότερη) εκδοχή των ιστοριών του Κόναν και η οποία στα τελευταία 20 περίπου τεύχη αναδημοσίευσε (σε διπλά τεύχη) και τις πρώτες ιστορίες του (έγχρωμου) Κόναν της Marvel από τη δεκαετία του '70, διά χειρός Roy Thomas και Barry Windsor Smith. Αξίζει να ασχοληθείς γενικά οπότε καλό ψάξιμο... 

 

Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα ειδικά με τα τεύχη της ΑΝΟΥΜΠΙΣ που περιείχαν τις ΠΑΛΙΕΣ ΕΓΧΡΩΜΕΣ όπου εμεις οι παλιοι κάναμε την πρώτη γνωριμία με τον Βαρβαρο απο τις εκδόσεις του ΚΑΜΠΑΝΑ στα τέλη του ΄70.Γενικώς τα μαυροασπρα  τα κάνει καλύτερα η ατμόσφαιρα που΄΄εκπεμπει΄΄το μαυρόασπρο σχέδιο.

 

 

Τα κόμπρα είναι τσιγαρόχαρτα και τα περισσότερα θα τα βρεις (αν τα βρεις) σε κουρελο- κατάσταση.

θα συνέχιζα με τεύχη «σαβούρα».

E! ;oχι και σαβούρα βρε φίλε  αυτο το είδος του χαρτιου είχε και έχει κάποια μαγεία που συνείσφερε στο να αρ'εσουν αυτες οι ιστορίες.Την αίσθηση του pulp ενω ο τόμος τώρα ποιο βαρύς,να προσέχεις  μην χαλάσεις καμια σελιδα κ.λ.π.Πολή καλό για βιβλιοθηκη αλλά όχι για απόλαυση,αν καταλάβαινεις  τι εννοω,αλλά μόνο ενας βασιλιάς μπορει να το καταλάβει αυτο.  :lol:  Τώρα αν εσένα σου χαλάσαν...εμενα είναι μια χαρά και χωρις ιδιαίτερη προφύλαξη,αλλα εμενα με :hug2:αγαπάνε τα χρυσά μου.Παω τώρα να τους κάνω την καθημερινη τους βόλτα.

Επεξεργασία από comicsking
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  92
  • Reputation:   485
  • Achievement Points:  92
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3562 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ειδικά με τα τεύχη της ΑΝΟΥΜΠΙΣ που περιείχαν τις ΠΑΛΙΕΣ ΕΓΧΡΩΜΕΣ όπου εμεις οι παλιοι κάναμε την πρώτη γνωριμία με τον Βαρβαρο απο τις εκδόσεις του ΚΑΜΠΑΝΑ στα τέλη του ΄70.Γενικώς τα μαυροασπρα  τα κάνει καλύτερα η ατμόσφαιρα που΄΄εκπεμπει΄΄το μαυρόασπρο σχέδιο.

  

Mαλλον,θα κοιταξω την Κομπρα Πρες.Το μεγεθος και η γενικοτερη εικονα των ασπρομαυρων  τευχων σε εξιταρει.Αλλωστε και εγω επειδη αγοραζα βινυλια,ξερω απο τη μαγεια του παλιου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

.Αλλωστε και εγω επειδη αγοραζα βινυλια,ξερω απο τη μαγεια του παλιου!

:spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that: :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Τα δικά μου κόμπρα ξεβάφουν κιόλας.

Οι ασπρόμαυροι τόμοι πολυτελείας της Anubis έχουν φτάσει στα 7 ευρώ…  Αντικειμενικά, δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης.

Τώρα αν το πάρεις «συλλεκτικά», δηλαδή υποκειμενικά ,υπερτερεί η κόμπρα αλλά αυτό πιστέυω είναι θέμα αρρώστιας που έχει ο καθένας μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13393
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  370
  • Reputation:   2984
  • Achievement Points:  370
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4914 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Όπως κατάλαβες φίλε SOLAR ο καθένας από εμάς ανάλογα από ποιά σκοπιά το βλέπει δίνει και ανάλογες κατευθύνσεις,

προσωπικά είμαι φανατικός οπαδός του Κόναν έχω διαβάσει ότι έχει σχέση με αυτόν είτε στα αγγλικά είτε στα ελληνικά,

είτε σε βιβλίο είτε σε κόμικς, έχω δεί ότι έχει σχέση μ'αυτόν είτε ταινίες, είτε σειρές, έχω παίξει βιντεοπαιχνίδια και έχω ακούσει

ότι έχει σχέση μ'αυτόν είτε  Βασίλης Poledouris, είτε Manowar ή Manilla Road κτλπ εδώ και 30 περίπου χρόνια.

 

Σου προτείνω λοιπόν το εξής, για να μπείς στο κλίμα να ξεκινήσεις την πεντάτομη ασπρόμαυρη έκδοση του Anubis.

Μετά που θα έχεις ζεσταθεί ψάξε και βρές πάσει θυσία την έκδοση της ΚΟΜΠΡΑ  ΠΡΕΣΣ.

Επειδή αυτό είναι αρκετά δύσκολο θα έχεις δρόμο μπροστά σου καλό θα είναι να συμπληρώνεις

καθε τόσο με κάποια τομάκια που έχει εκδόσει ο η Anubis όπως είναι το ΚΙΜΕΡΙΑ, το ΟΙ ΚΟΡΕΣ ΤΟΥ ΜΙΝΤΟΡΑ, Η ΒΙΒΛΟΣ ΤΟΥ ΘΟΘ.

Οταν βέβαια πετύχεις και τα παλιά ΣΟΥΠΕΡ ΚΟΝΑΝ σε κανά κομιξάδικο μήν τα αφήσεις.

Τέλος υπάρχει και ένας ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΟΔΗΓΟΣ που αξίζει τον κόπο να τον έχεις και όταν έχεις κάποια απορία για την μυθολογία,

για το περιβάλλον, την εποχή ή ακόμα και για τις ερωμένες του Κόναν μπορείς να ανατρέξεις εκεί.

 

Αυτά για ΑΡΧΗ, ελπίζω να σε βοήθησα.

Επεξεργασία από Spirous Fon Kourt
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  92
  • Reputation:   485
  • Achievement Points:  92
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3562 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Χαιρομαι που συναντω εναν επικομεταλλα,σαν και μενα!Ωραια η αναλυση σου.Το θεμα ειναι οτι  ταυτοχρονα θελω και   πολεμικα κομικς.Και βεβαια σε συναρτηση με το οικονομικο ζητημα..Απο Κοναν, εχω 2 τευχη της Κομπρα, καλτ.Οπως το βλεπω,θα κανω τον αλλο μηνα μια παραγγελια με μερικα απο Κομπρα και καποια πολεμικα και μετα βλεπουμε.

Μου αρεσουν τα επικα εξωφυλλα και ειδικα με Κοναν,που τα εχω συναντησει σε τοσα true metal σχηματα.

 

Η διαφορα μας,ειναι οτι ειναι μικρη η ενασχοληση μου με τα κομικς (ασχολιομουν και ασχολουμαι με heavy metal),οποτε εχω λιγες πιθανοτητες να κανω μια καλη συλλογη,μια που τα πολεμικα ειναι τοσο πολλα,καθως και τα Κοναν,χωρια τα αλλα Μπλεκ,περιπετεια,Ροντεο κλπ που παιρνω οταν τα πετυχω.

Επεξεργασία από solar
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  92
  • Reputation:   485
  • Achievement Points:  92
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3562 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Παιδια να επανελθω λιγο.Στην Ελλαδα,ο Καμπανας εφερε πρωτος τον Κοναν;Ειχαν βγει τευχη;Μετα ηταν η Κομπρα με τα 147  τευχη;

 Η Anubis εξεδωσε ιστοριες,οι οποιες σαν ιστοριες υπηρχαν σε ποια εκδοση;Ξερω οτι ηταν απο savage sword of conan.

 Ηδη σιγα-σιγα μαζευω οτι μπορω απο τα τευχη της Κομπρα και θα κοιταξα και για μερικα απο Super Conan.Τα ερωτηματα μο εχουν να κανουν με τα τευχη της Anubis,αν ειναι να κοιταξω και για εκει..Δε θελω να εχω τις ιδιες ιστοριες 2 φορες και ας ειναι το χαρτι πολυτελειας ή το σχεδιο διαφορετικο.Δε μιλαω για τους τομους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τις σχετικές παρουσιάσεις τις είδες; Θα σου λυθούν οι περισσότερες απορίες μέσα σε αυτές. Εδώ είναι η ομαδοποίηση με παραπομπές στους τίτλους που σε ενδιαφέρουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  92
  • Reputation:   485
  • Achievement Points:  92
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3562 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εκανα μια αντιπαραβολη στους τιτλους των  τευχων και ειδα οτι οι ιστοριες της Anubis ειναι διαφορετικες απο αυτες της Κομπρα (Κοναν σε μεγαλο σχημα).Ετσι δεν ειναι;

Επεξεργασία από solar
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Είναι διαφορετικός τελείως τίτλος. Την παρουσίαση διάβασε.

Εκτός βέβαια αν λες για την έκδοση τα Χρονικά Ενός Θρυλικού ήρωα που επανεκδίδει ιστορίες που έχει βγάλει και η Κόμπρα Πρεςς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30207
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  92
  • Reputation:   485
  • Achievement Points:  92
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3562 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είναι διαφορετικός τελείως τίτλος. Την παρουσίαση διάβασε.

Εκτός βέβαια αν λες για την έκδοση τα Χρονικά Ενός Θρυλικού ήρωα που επανεκδίδει ιστορίες που έχει βγάλει και η Κόμπρα Πρεςς.

 

Oxι,μιλαω για την κανονικη εκδοση.Αρα εΙναι διαφορετικες οι ιστοριες απο της Κομπρα.Ευχαριστω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλημέρα στους φανς του Κόναν. Όπως έχω ξαναπει εδώ στο φόρουμ, θέλω να αρχίσω κι εγώ να διαβάζω κόμικς με τον Κόναν. Αφορμή έγιναν οι ταινίες με τον Άρνι (οι οποίες και οι 2 μου άρεσαν), αλλά και η "spin off" κόναν ταινία η "Red Sonjia" (η οποία ναι· μου άρεσε και αυτή! ) :Ρ  Τώρα τελευταία έχω αρχίσει να διαβάζω τα λογοτεχνικά έργα του Howard στην πλήρη μορφή τους και μου αρέσουν και αυτά. Ένας άλλος λόγος που με ώθησε φυσικά να ασχοληθώ με την όλη αισθητική του Κόναν είναι -ξέρω εκπλησσεστε-τα σαγηνευτικά σχέδια του Φρανκ Φραζίτα.

 

Το πρώτο κόμικ Κόναν που διάβασα ήταν αυτό (ελπίζω να μην υπάρχει θέμα με δικαιώματα) και μου άρεσε και αυτό! Όμως τα έχω μπλέξει λίγο διότι έχω δει κατα καιρούς πολλά σχέδια. πχ ενώ αυτό που παρέθεσα έχει "καρτουνίστικο" σχέδιο, έχω δει και άλλα που είχαν πιο "ρεαλιστικό" σκίτσο (συγχωρέστε με δεν ξέρω τις σχεδιαστικές ορολογίες). Ένας φίλος εδώ μου πρότεινε να διαβάσω τα κόμικ με σχέδιο του John Buscema. Έργα του ιδίου υπάρχουν σε κάποια απο αυτά ή αυτά ή σε κάποια "κλασικά" κόμικ που κυκλοφόρησαν της Κόμπρα πρες ή σε κάτι άλλο; πχ αυτό

 

Τέλος να σας ρωτήσω αν αξίζει να παραγγείλω το "Conan, ο απόλυτος οδηγός για τις περιπέτειες του Θρυλικού ήρωα" του Roy Thomas. (αν κατάλαβα καλά ο Roy Thomas είναι σεναριογράφος και όχι σχεδιαστής· σωστά; )

 

Ελπίζω να μη σας κούρασα ή μπέρδεψα. Όποιος μπορεί μου δίνει τα φώτα του! Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Για τη πρώτη παραπομπή, σου έβαλα αντιστοίχιση από την εικόνα του πρώτου τεύχους στην παρουσίαση του GC, μιας και σύνδεσμοι με σκαναρίσματα μπαίνουν μόνο στις εξωτερικές πηγές, και ούτως ή άλλως, εκεί υπάρχει ήδη από το μέλος που το σκάναρε και όχι κάποιος που το "πέταξε" συρρικνωμένο στο issuu. :)

 

Αυτό που έβαλες πάντως είναι σε σχέδιο του John Buscema, απλά επειδή είναι για τον έγχρωμο τίτλο, δεν είναι τόσο έντονα μελανωμένο για να δείχνει τόσο ρεαλιστικό. :)

Στην τελευταία παραπομπή που έβαλες δεν υπάρχει δουλειά του Buscema. Εκτός από αυτούς τους τόμους της Anubis η εταιρία δεν έβαλε κάπου αλλού έργα της Μάρβελ, της εταιρίας που δημοσίευσε ιστορίες με το σχέδιο του Buscema. Αντίθετα στο πρώτο ποστ του παρόντος θέματος, θα βρεις παραπομπή στο Super Conan που λογικά θα σε ενδιαφέρει. :)

 

Ναι, ο Roy Thomas είναι σεναριογράφος και αυτός που έφερε τον Κόναν στα κόμικς. :) Σαν έκδοση, η εγκυκλοπαίδεια αξίζει, αλλά σαφώς στην wiki και σε άλλες ονλάιν πηγές μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες.  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αν και το νήμα εδώ αφορά την έκδοση της Κόμπρα πρεςς, θα σου πρότεινα για αρχή την σειρά Conan Τα χρονικά ενός θρυλικού ήρωα της Anubis. Περιέχει διασκευές σε κόμιξ διηγημάτων του Χάουαρντ (τουλάχιστον στους πρώτους τόμους) και πολλές είναι σε σκίτσο του Μπουσέμα. Είναι βέβαια ασπρόμαυρες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά σας ευχαριστώ! Μου τα ξεδιαλύνατε κάπως. Και οι δύο μου προτείνατε τα "χρονικά του Κόναν" της Anubis που -αν κατάλαβα καλά-είναι τα εικονογραφημένα μυθιστορήματα των 2 boxes που παρέθεσα. Σωστά;

 

Οι ιστορίες αυτές ξεχωρίζουν μόνο για την διασκευή τους στα έργα του Χάουαρντ (εξ'ου και ο χαρακτηρισμός graphic novels ) την διασκευή των οποίων ανέλαβε ο Roy, ενώ τα άλλα έργα του Μπουσέμα που κυκλοφόρησαν σε κόμικς, ήταν άλλων σεναριογράφων (πρωτότυπα κόμικς έργα). Νομίζω κατάλαβα σωστά.  Τα Graphic novels δεν κυκλοφόρησαν ποτέ σε έγχρωμη έκδοση;

 

edit: τώρα διάβασα σε ένα νήμα που παραθέσατε πως κάποια απο αυτά τα έργα έχουν κυκλοφορήσει σε κόμικς.

Δυστυχώς όλα αυτά είναι εξαντλημένα..πολύ δύσκολο να τα βρει κάποιος :-(

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καταρχήν, ο Roy Thomas έγραφε και στους δύο τίτλους του Κόναν που έβγαζε η Μάρβελ (Conan the Barbarian, Savage Sword of Conan). Υπήρχαν και άλλοι σεναριογράφοι κατά καιρούς, αλλά αυτός ήταν ο βασικός. Το ίδιο και με τον Buscema. Υπήρχαν και άλλοι σχεδιαστές, αλλά τα περισσότερα τεύχη τα εικονογράφησε αυτός.

Ο όρος Graphic Novel τώρα, για τις περισσότερες εκδόσεις είναι καταχρηστικός: Τα χρονικά δεν είναι τίποτε άλλο από μια πιο κυριλέ και καλοτυπωμένη έκδοση ιστοριών που δημοσιεύτηκαν για πρώτη φορά στο περιοδικό Savage Sword of Conan, τίτλου που μεταφραζόταν στις σελίδες του περιοδικού που παρουσιάζεται σε αυτό το θέμα. Και ναι, οι συγκεκριμένες ιστορίες ήταν εξαρχής ασπρόμαυρες και είχαν την ανάλογη αντιμετώπιση στην σχεδίαση (πιο πολύ λεπτομέρεια και περισσότερα μελάνια).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Επιπλέον, οι ιστορίες κάποιες είναι διασκευές από διηγήματα του Χάουαρντ, κάποιες αποτελούν διασκευές από διηγήματα άλλων συγγραφέων που έγραψαν λογοτεχνικά κείμενα με ήρωα τον Κόναν και κάποιες είναι πρωτότυπες ιστορίες των σεναριογράφων των κόμιξ.

 

Ο λόγος που σου πρότεινα αυτήν την σειρά (τα Χρονικά) λόγω του ότι αποτελεί ας πούμε μια ανθολογία επιλεγμένων καλών ιστοριών βασισμένων κυρίως σε έργα του Χάουαρντ (που ανέφερες ότι έχεις διαβάσει και σου άρεσαν). 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κατ'αρχάς να σε βοηθήσω λίγο με τα τεχνικά της δομής του φόρουμ :) Αυτό εδώ το τόπικ είναι μέσα στην ενότητα  "Home  ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ  ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ  ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ  ΚΟΜΙΚΣ  1980-89 " και αφορά ειδικά την έκδοση Conan the barbarian της Κομπρα Πρεσσ από τη δεκαετία του 80 :) Το πρώτο κόμικ Κόναν που διάβασες ήταν μια έκδοση της Modern Times από τη δεκαετία του 90. 

 

Πως βρήκα τις εκδόσεις? :) well. Επάνω υπάρχει κάτι που λέγεται Index GC. 

Screenshot_2.jpg

 

Κλικάρωντάς το πάει κανείς στα Περιεχόμενα. Από εκεί στο ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΟΜΙΚΣ (ΕΛΛΑΔΑ) βρίσκει κανείς όλες τις εκδόσεις Κόμικ που έχουν καταλογογραφηθεί στο φόρουμ.

 

Εδώ όμως επεισέρχεται ένας άλλος παράγοντας. Που να πας για να συζητήσεις/ρωτήσεις κάτι? :) Πάντα υπάρχει η απλή λύση της ενότητας Γενικής Βοήθειας. Ρωτάς το οτιδήποτε και όλα κομπλέ :) Σε μια ερώτηση σαν την δική σου, προσωπικά δεν θα πήγαινα σε κάποια από τις εκδόσεις. Ομολογουμένως την έκανες μέσα στην κλασσικότερη έκδοση Κόναν :D Αλλά η ερώτηση δεν αφορά ειδικά αυτή την έκδοση. :) Τι άλλες επιλογές υπάρχουν? Well. Μια είναι η παρουσίαση του Robert Howard. (την βρίσκουμε από το Index εάν πάμε μετά στους Δημιουργούς :)  ) . Μια άλλη είναι η παρουσίαση του χαρακτήρα Conan. Που δεν υπάρχει απ'ότι βλέπω :lol: (θα τη βρίσκαμε από το Index εάν πηγαίναμε μετά στους χαρακτήρες)

 

Αυτά εδώ τα ποστ λοιπόν (το δικό σου και το δικό μου επί του παρόντος) θα αυτονομηθούν στη Γεν.Βοήθεια. Έπιασες ωραίο θεματάκι, αλλά απλώς δεν είναι ειδικά αυτής εδώ της έκδοσης.

 

Πάμε στο δια ταύτα :)

 

===

Τα μυθιστορήματα του Howard γύρω από τον Κόναν, τα είχε φάει το μαύρο το σκοτάδι μέχρι που τη δεκαετία του 60, o Lin Carter και ο L. Sprague de Camp τα ξέθαψαν και επιμελήθηκαν της επανέκδοσης τους αλλά σε βιβλία. Αυτή τους η δουλειά άρεσε σε έναν σεναριογράφο της Marvel, τον θρυλικό Roy Thomas (που για ένα διάστημα ήταν και o chief editor της Marvel. Για την ακρίβεια ήταν ο άνθρωπος που διαδέχτηκε τον Stan Lee). Αυτός λοιπόν ξεκίνησε να διασκευάζει τις ιστορίες του Howard (και να γράφει και δικές του :) ) Αυτές δημοσιεύτηκαν κυρίως σε 3 περιοδικά της Marvel. Conan the Barbarian, Savage Tales και Savage Sword of Conan the Barbarian. Ήταν τόση η επιτυχία τους, που αυτό οδήγησε στις ταινίες με τον Άρνι :D 

 

Αυτές έχουν το "ρεαλιστικό" σχέδιο που μνημονεύεις και έχουν περάσει διάφοροι από εκεί. Ξεκίνησαν με τον θρυλικό Barry Windsor Smith, σαφέστατα ο θρυλικός John Buscema (ονοματάρες και οι 2 τους :) )  και κανείς δεν θα πει ότι είναι του πεταματού οι Alfredo Alcala ή ο Walt Simonson ή όσοι άλλοι σχεδίασαν εκεί :) Μιλάμε για κλάσσικ σταφ. 

 

Μετά από πολλά χρόνια, δεκαετία 00ς, ξεκίνησε μια δική της σειρά η Dark Horse Comics. Το σενάριο σε αυτή το έγραφε ο (καραλατρεμένος μου) Kurt Busiek. Αυτά έχουν το "καρτουνίστικο" σχέδιο :) Όταν τα πρωτοείδα ήμουν με ένα "μπλιαχ". Μετά όμως τα πέτυχα σε τομάκια. Και τα λάτρεψα. Παρά το "καρτουνίστικο" σχέδιο. Η πένα του Kurt Busiek είναι τρομερά γλυκιά. Και ο σχεδιαστής δεν ήταν του πεταματού. Δεν θα κόψω φλέβες ή θα αρρωστήσω όπως με Buscema ή Windsor Smith, αλλά ο τυπάς δεν είναι κακός.

 

 

Πάμε τώρα και στις εκδόσεις στην Ελλάδα :) Εδώ έχει γίνει μια προσπάθεια να καταγραφούν τα της Marvel (τα ρεαλιστικά δλδ :) )  Αυτά που λίνκαρες στο ποστ σου είναι κάποιες εκδόσεις της Anubis. Εκεί έχουμε και υλικό της Marvel αλλά και της Dark Horse. Αυτά εδώ είναι μετάφραση των "καρτουνίστικων". Κάνουν μπαμ διότι στο εξώφυλλο λένε ότι δημιουργός είναι ο Kurt Busiek. Αυτά εδώ είναι μετάφραση των "ρεαλιστικών". Κάνουν μπαμ διότι στο εξώφυλλο λένε Roy Thomas :D 

 

Από εκεί και πέρα, οτιδήποτε έχει εκδοθεί στην Ελλάδα ΠΡΙΝ το 2003 είναι εξ'ορισμού υλικό από την Marvel :) (αφού τα "καρτουνίστικα" άρχισαν το 2003 στην Αμερική). Τα πιο σύγχρονα τα ξεχώρισα μάνι-μάνι στην προηγούμενη παράγραφο. Κοιτάζοντας στο Index/Περιεχόμενα μου θύμισε ότι υπάρχουν μερικές ακόμα εκδόσεις. 
CONAN - ΟΙ ΚΟΡΕΣ ΤΟΥ ΜΙΝΤΟΡΑ στο πινακάκι της παρουσίασης λέει ξεκάθαρα Dark Horse 2004, ο Jimmy Palmioti είναι σχετικά νεαρός, άρα δεν είναι από τα παλιά της Marvel (σκέτο το Dark Horse ΔΕΝ αρκεί διότι σε κάποια φάση η Dark Horse επανέκδοσε τα παλιά της Marvel :)  άρα θέλει λίγη παραπάνω προσοχή. Εδώ βοηθάει (εμένα έστω) το σχέδιο στο εξώφυλλο :)

CONAN - Η ΒΙΒΛΟΣ ΤΟΥ ΘΟΘ Λέει Kurt Busiek, εύκολο το συμπέρασμα :) 

CONAN - ΚΙΜΜΕΡΙΑ "Σύγχρονο" υλικό.
CONAN - ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟΥ ΜΑΥΡΟΥ ΚΥΚΛΟΥ "Σύγχρονο" υλικό

 

αυτά :)

 

 

:cheers5: 

 

 

υγ απάντησαν κι άλλοι στο μεσοδιάστημα :lol: Δεν σβήνω όμως όλο αυτό το κατεβατό με τίποτα :D Και ας επαναλαμβάνω πράγματα που είπαν με λιτότητα :D (είμαι γνωστός μπλαμπλας όταν έχω χρόνο)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πρόσθετο υλικό για μελέτη στο φόρουμ:

Κόναν Ιστορίες: Τα διηγήματα στα Ελληνικά (όπου παραθέτω και μερικά ακόμα στοιχεία για τα κόμικς επί την ευκαιρία)

 

&

 

Robert Howard: Η υπόλοιπη Ελληνική Εργογραφία (επίσης μπορείς να βρεις μερικά στοιχεία)

 

αμφότερα στα ΑΡΘΡΑ-ΜΕΛΕΤΕΣ εκτός κόμικς

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ! Είστε άψογοι (και το φόρουμ εγκυκλοπαίδεια σκέτη! ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό ο Μπουσέμα το έχει σχεδιάσει; (τι υπέροχο σχέδιο btw..)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

O Jusko, το γράφει κάτω δεξιά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.