Μετάβαση στο περιεχόμενο

BATTLE ROYALE [ KOUSHUN TAKAMI, MASAYUKI TAGUCHI ]


Argail

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Νομίζω πως ήδη αρκετοί θα ξέρουν το σενάριο, μία ολόκληρη τάξη λυκείου απαγάγεται κάθε χρόνο και θα παίξει στο Παιχνίδι, κάθε παίχτης παίρνει μία τσάντα με ένα μπουκάλι νερό, λίγη ξηρά τροφή, έναν χάρτη του νησιού και ένα τυχαίο όπλο(από μαχαίρι και μπαλτά μέχρι uzi και χειροβομβίδες), οι κανόνες είναι απλοί, νικάει όποιος ζήσει στο τέλος, ένα κολάρο βρίσκετε σε κάθε παίχτη, αν για 24 ώρες δεν γίνει φόνος τα κολάρα θα εκραγούν, αν δοκιμάσουν να απομακρυνθούν τα κολάρα θα εκραγούν, κάθε μέρα ζόνες του νησιού κρίνονται ακατάλληλες όποιος βρεθεί σε αυτές το κολάρο θα εκραγεί

Εκπληκτικό σχέδιο,φοβερή ατμόσφαιρα,18+
15 Tankobun στο σύνολο, προσωπικά το διάβασα χωρίς να δω την ταινία και εντυπωσιάστηκα
 

post-1252-1184161958_thumb.jpgpost-1252-1184161966_thumb.jpgpost-1252-1184161974_thumb.jpgpost-1252-1184161987_thumb.jpg

post-1252-1184161995_thumb.jpgpost-1252-1184162005_thumb.jpgpost-1252-1184162014_thumb.jpgpost-1252-1184162024_thumb.jpg

post-1252-1184162033_thumb.jpgpost-1252-1184162058_thumb.jpgpost-1252-1184162067_thumb.jpgpost-1252-1184162078_thumb.jpg

post-1252-1184162089_thumb.jpgpost-1252-1184162106_thumb.jpgpost-1252-1184162113_thumb.jpg

 

[mal type=manga id=142]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εξαιρετική ιδέα!!! Έχω δει την πρώτη ταινία, η οποία ναι μεν πάσχει από τις σύνηθεις ασιατικές ασθένεις (κατ'εμέ), πλην όμως, όπως λέει η πιτσιρικαρία (παραγέρασα....) "τα σπάει". :D Ευκαιρία να διαβάσω και τα κόμικ!

 

Πληροφοριακά, εξ'όσων αντιλαμβάνομαι και η ταινία και το manga πηγάζουν από ένα μυθιστόρημα (wiki links).

 

:best::cool::thanks::cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Βασικά έχει βγει και sequel της ταινίας το οποιό βέβαια είναι λίγο χειρότερο, να φανταστείτε με είχε πάρει ο ύπνος κάποια στιγμή, ήμουν βέβαια και ψόφιος στην κούραση τότε αλλά...

Πάντως εμένα με είχε ενθουσιάσει η πρώτη ταινία, άλλωστε είναι πάνω στις ταινίες που μου αρέσουν (ψυχολογικά θρίλερ όπου μια ομάδα ατόμων βρίσκεται ξαφνικά σε μια κατάσταση και προσπαθεί να κάταλάβει πως και τι), και έτσι όπως γύριζα σε «κακόφημα» στέκια πέτυχα και το comic το οποίο κατέβασα κάποια στιγμή αλλά ποτέ δεν αξιώθηκα να το διαβάσω μέχρι που το έσβησα, τώρα όμως που μου το θύμισες ψήθηκα και νομίζω ότι ήρθε η ώρα να το διαβάσω...

:thanks: για το αφιέρωμα!!!

Επεξεργασία από eurostratos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πάντως εμένα με είχε ενθουσιάσει η πρώτη ταινία, άλλωστε είναι πάνω στις ταινίες που μου αρέσουν (ψυχολογικά θρίλερ όπου μια ομάδα ατόμων βρίσκεται ξαφνικά σε μια κατάσταση και προσπαθεί να κάταλάβει πως και τι), και έτσι όπως γύριζα σε «κακόφημα» στέκια πέτυχα και το comic το οποίο κατέβασα κάποια στιγμή αλλά ποτέ δεν αξιώθηκα να το διαβάσω μέχρι που το έσβησα, τώρα όμως που μου το θύμισες ψήθηκα και νομίζω ότι ήρθε η ώρα να το διαβάσω...

Επανελαβε μετα απο μενα: "Δεν θα ξανασβησω ποτε κομικ, εκτος αν το εχω απο 2 σκανερ η' ειναι corrupted.Ποτε δεν ξερω αν θα μου χρειαστει για το Greek Comics". Ξανα:"Δεν θα ξανασβησω ποτε κομικ, εκτος αν το εχω απο 2 σκανερ η' ειναι corrupted.Ποτε δεν ξερω αν θα μου χρειαστει για το Greek Comics".

Η τιμωρια αν το ξανακανεις θα ειναι να καταναλωσεις 5 καφασια με σαπιες ρεγγες που εχει κρυψει ο :netghost:;):devil::lol::P (εννοειται kidding... :UpDown: :beer: )

Argailwall, :thanks: για το αφιερωμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Δεν θα ξανασβησω ποτε κομικ, εκτος αν το εχω απο 2 σκανερ η' ειναι corrupted.Ποτε δεν ξερω αν θα μου χρειαστει για το Greek Comics

Δεν θα ξανασβησω ποτε κομικ, εκτος αν το εχω απο 2 σκανερ η' ειναι corrupted.Ποτε δεν ξερω αν θα μου χρειαστει για το Greek Comics

Δεν θα ξανασβησω ποτε κομικ, εκτος αν το εχω απο 2 σκανερ η' ειναι corrupted.Ποτε δεν ξερω αν θα μου χρειαστει για το Greek Comics

Δεν θα ξανασβησω ποτε κομικ, εκτος αν το εχω απο 2 σκανερ η' ειναι corrupted.Ποτε δεν ξερω αν θα μου χρειαστει για το Greek Comics

Δεν θα ξανασβησω ποτε κομικ, εκτος αν το εχω απο 2 σκανερ η' ειναι corrupted.Ποτε δεν ξερω αν θα μου χρειαστει για το Greek Comics

Δεν θα ξανασβησω ποτε κομικ, εκτος αν το εχω απο 2 σκανερ η' ειναι corrupted.Ποτε δεν ξερω αν θα μου χρειαστει για το Greek Comics

Δεν θα ξανασβησω ποτε κομικ, εκτος αν το εχω απο 2 σκανερ η' ειναι corrupted.Ποτε δεν ξερω αν θα μου χρειαστει για το Greek Comics

Δεν θα ξανασβησω ποτε κομικ, εκτος αν το εχω απο 2 σκανερ η' ειναι corrupted.Ποτε δεν ξερω αν θα μου χρειαστει για το Greek Comics

Δεν θα ξανασβησω ποτε κομικ, εκτος αν το εχω απο 2 σκανερ η' ειναι corrupted.Ποτε δεν ξερω αν θα μου χρειαστει για το Greek Comics

Δεν θα ξανασβησω ποτε κομικ, εκτος αν το εχω απο 2 σκανερ η' ειναι corrupted.Ποτε δεν ξερω αν θα μου χρειαστει για το Greek Comics

Δεν θα ξανασβησω ποτε κομικ, εκτος αν το εχω απο 2 σκανερ η' ειναι corrupted.Ποτε δεν ξερω αν θα μου χρειαστει για το Greek Comics

Δεν θα ξανασβησω ποτε κομικ, εκτος αν το εχω απο 2 σκανερ η' ειναι corrupted.Ποτε δεν ξερω αν θα μου χρειαστει για το Greek Comics

:D:P:D :P:D :P:D :P

Επεξεργασία από eurostratos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6300 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Επανελαβε μετα απο μενα: "Δεν θα ξανασβησω ποτε κομικ, εκτος αν το εχω απο 2 σκανερ η' ειναι corrupted.Ποτε δεν ξερω αν θα μου χρειαστει για το Greek Comics". Ξανα:"Δεν θα ξανασβησω ποτε κομικ, εκτος αν το εχω απο 2 σκανερ η' ειναι corrupted.Ποτε δεν ξερω αν θα μου χρειαστει για το Greek Comics".

Η τιμωρια αν το ξανακανεις θα ειναι να καταναλωσεις 5 καφασια με σαπιες ρεγγες που εχει κρυψει ο :netghost:;):devil::lol: :PP (εννοειται kidding... :UpDown: :beer: )

Argailwall, :thanks: για το αφιερωμα.

Ποιανού οι ρέγγες είναι σάπιες;;;;;;;;;;;;;; δεν σε κατάλαβα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ναι Κόπυ Πέιστ....για να σε δώ να το γράφεις στον πίνακα... :Teacher:

 

Για το αφιέρωμα τώρα πολύ καλό και κατατοπιστικό θα έλεγα και το μάνγκα ενδιαφέρον. Τώρα δεν ξέρω αν έχω δει την ταινία ή όχι....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ποιανού οι ρέγγες είναι σάπιες;;;;;;;;;;;;;; δεν σε κατάλαβα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:

 

Πιφ, μα τη μυρωδια κιμωλιας και σαπιου ψαριου ειναι αυτη στα καλα καθουμενα? Ντροπη, και μολις γυρισαμε απο το μαζικο μπαρμπεκιου του turbo!la.gif:D:respect:

 

Οσον αφορα το κομικ, οπως και η ταινια, ουτε κρυο, ουτε ζεστη, αλλα μη με βαλετε και μενα τιμωρια σαν τον καημενο EuroStrato.....thud.gif

Επεξεργασία από DJO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πρέπει να είχε βάλει και κάποιο κρατικό κανάλι την ταινία (ΕΤ3 αν δεν απατώμαι). Είχα ρίξει μια ματιά και φάνηκε ενδιαφέρουσα. Αν και είχε πολύ (πολύ !!) αίμα.

 

Κάποια στιγμή θέλω να διαβάσω και το μανγκα, μιας και αυτού του στυλ οι περιπέτειες μου αρέσουν. Τουλάχιστον όσο παραμένουν στο χαρτί ή στην οθόνη ... :blob1:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ποιανού οι ρέγγες είναι σάπιες;;;;;;;;;;;;;; δεν σε κατάλαβα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:

Δεν παιζουμε μερικες μπουφλες να περασει η ωρα;

boufles.JPG

:lmao::lmao::lmao::lmao::lmao::lmao::lmao::lmao:

;):beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Η μεγάλη διαφορά του Manga με την ταινία είναι ότι το manga είναι 15 βιβλία, όπως καταλαβαίνετε η ανάπτηξη του κάθε χαρακτήρα, και ιδίος των κεντρικών τραβάει πολύ βάθος, και ναι όντος και τα 2(manga - ταινία) πηγάζουν από ένα μυθηστόρημα, αλλά η 2η ταινία δεν έχει σχέση ούτε με μυθηστόρημα ούτε με το manga απλός πήγε να συνεχίσει μία εμπορική επιτυχία

eurostratos, μιας και είναι δικιά μου παρουσίαση σε απαλάσω από την τιμορία, εξ'άλλου ποιος δεν έχει σβήσει πράγματα από τον υπολογιστή που θεώρησε άχρηστα και τα ήθελε την επόμενη μέρα???? :PP

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δεν το έχω διαβάσει ακόμα αλλά κάποια στιγμή ελπίζω να βρω χρόνο.

Και για όσους ενδιαφέρονται έχει ξεκινήσει και το Battle Royale II: Blitz Royale.

Wikipedia

post-189-1184230028_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

πρώτη φορά που ξεκινάω να διαβάζω ένα μάνγκα και πολύ φοβάμαι ότι δεν θα συνεχίσω μιας και δυσκολεύομαι να διαβάζω από δεξιά προς τα αριστερά! :) Καλά που υπάρχει και το μυθιστόρημα δηλαδής... για να δούμε...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Με το να είμαι σχεδόν όλο το καλοκαίρι μακριά από γρήγορο ιντερνετ αυτό το thread μου είχε ξεφύγει και τώρα μόλις το πέτυχα.

 

Είμαι αρκετά μεγάλος φαν του Battle Royale απ' τη στιγμή που είδα την πρώτη ταινία. Σκηνοθεσία άθλια, ηθοποιία τραγική παρόλα αυτά όμως είχε φοβερό σενάριο και πολλές ανατροπές. Η ταινία μου άρεσε πάρα πολύ και περίμενα πως και πως τη 2η συνέχεια της μόνο για να απογοητευτώ όσο δεν πήγαινε. Αν εξαιρέσεις τα πρωτα 20-30 λεπτά η ταινία δεν έχει καμμία σχέση με Battle Royale. Απλά ήθελα ο σκηνοθέτης (ο οποίος ήταν ο γιος του σκηνοθέτη της πρώτης ταινίας) να τα χώσει στους Αμερικάνους και ο μόνος τρόπος που βρήκε ήταν μέσα από το sequel της ταινίας. Τέσπα...

 

Ακριβώς λόγω της αγάπης προς την πρώτη ταινία, όταν είδα να βγαίνει το Manga στα αγγλικά άρχισα να το παίρνω (το μόνο - και ίσως τελευταίο - manga που παίρνω). Όπως λέει και ο Argailwall αναπτύσσει πάρα πολύ τους χαρακτήρες εκεί μέσα αφού σχεδόν κάθε τεύχος είναι αφιερωμένο εξ' ολοκλήρου σε 1-2 μαθητές. Δυστυχώς όμως ενώ θα ήθελα πολύ να μου αρέσει μου άφησε ανάμεικτα συναισθήματα.

 

Κάποια από τα backgrounds των χαρακτήρων είναι too much (δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς). Είναι δηλαδή τραβηγμένα κι απ' τα αυτιά. Πολύ ακραία σκηνικά. Επιπλέον έχει την τάση ο σεναριογράφος κάποια πράγματα να τα επαναλαμβάνει συνέχεια (μα ΣΥΝΕΧΕΙΑ). Και τα δύο από αυτά που λέω τα συναντάει κανείς για παράδειγμα με τη Mitsuko. Όλο τα ίδια και τα ίδια να γίνονται, κάποια από αυτά υπερβολικά τραβηγμένα (σε σημείο που να μην κολλάνε) και στην τελική να λες, άντε να προχωρήσει το θέμα να δούμε και με κάναν άλλο χαρακτήρα τι γίνεται (συν το ότι τη βγάζει να είναι εντελώς μα εντελώς psycho την κοπελιά).

 

Επίσης το κόμικ έχει μέσα τρελλό σπλάτερ. Δε λέω περίμενα αρκετή βία μέσα (ειδικά στην ταινία πρέπει να χαλάσανε πολλά μπουκαλάκια κέτσαπ) αλλά κι εκεί ώρες ώρες υπερβάλλει τρελλά ο σκιτσογράφος. Τρώει μια σφαίρα ο άλλος και του πετάγεται ο μισός εγκέφαλος έξω, ξεκολλάνε τα μάτια του, 3 κουβάδες αίμα κλπ... Χαλάρωσε λίγο...

 

Προφανώς μιλάμε για άνιμε οπότε θα τα έχει όλα αυτά μέσα (και την υπερβολή). Παρ' όλα αυτά εμένα με ξίνησε λίγο και θα το προτιμούσα λίγο διαφορετικό. Επίσης μου φαίνεται λίγο περίεργο που δεν έχει βγει κανένα Anime ακόμα. Πως τους ξέφυγε; Θα ήταν κάτι που χαλαρά θα ήθελα να το δω.

 

Α, και κάτι ακόμα που τώρα θυμήθηκα... Δε μου άρεσε καθόλου η μετάφραση. Θα μου πείτε "ξέρεις ιαπωνικά και το συνέκρινες;" Όχι, απλά το πρώτο τεύχος το είχα κατεβάσει πριν ΠΟΛΛΑ χρόνια από scanlation (το οποίο δυστυχώς δεν το συνεχίσανε) και η μετάφραση εκεί ήταν ΠΟΛΥ καλύτερη. Άμα τα έβαζες δίπλα δίπλα καταλάβαινες ότι αυτός που έκανε την επίσημη μετάφραση ώρες ώρες έγραφε ότι του κατέβαινε και προσπαθούσε απλά να πιάσει το γενικό νόημα...

 

Just my 2 (λέμε τώρα) cents

 

Cheers! :beer:

 

 

ps: Παρεπιμπτόντως, τα εξώφυλλα της σειράς είναι κορυφαία όλα. Ειδικά αυτό του 2ου τεύχους μεταφέρει ωραία το κλίμα της όλης ιστορίας. Αφού σε κάποια φάση σκέφτομαι να τυπώσω και μπλουζάκι με κάποιο από αυτά! :thanks: Argailwall που τα ανέβασες!

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3772
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  5
  • Reputation:   0
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είμαι αρκετά μεγάλος φαν του Battle Royale απ' τη στιγμή που είδα την πρώτη ταινία. Σκηνοθεσία άθλια, ηθοποιία τραγική παρόλα αυτά όμως είχε φοβερό σενάριο και πολλές ανατροπές.

 

Θα διαφωνήσω με την άθλια σκηνοθεσία και ηθοποιία. Έχω δει απίστευτα χειρότερες χολυγουντιανές παραγωγές στις οποίες παίζουν και ηθοποιοί που συμπαθώ. Η σκηνοθεσία ήταν αρκετά καλή και πετυχαίνει το στόχο της και όσον αφορά την ηθοποιία και πολλά παιδιά παίζουν πολύ καλά και ο δάσκαλος δίνει ρέστα. Βέβαια ίσως είναι υποκειμενικό το τελευταία, αλλά μου αρέσει πολύ το στυλ του Takeshi Kitano.

 

Κάποια από τα backgrounds των χαρακτήρων είναι too much (δεν μπορώ να το περιγράψω αλλιώς). Είναι δηλαδή τραβηγμένα κι απ' τα αυτιά. Πολύ ακραία σκηνικά. Επιπλέον έχει την τάση ο σεναριογράφος κάποια πράγματα να τα επαναλαμβάνει συνέχεια (μα ΣΥΝΕΧΕΙΑ). Και τα δύο από αυτά που λέω τα συναντάει κανείς για παράδειγμα με τη Mitsuko. Όλο τα ίδια και τα ίδια να γίνονται, κάποια από αυτά υπερβολικά τραβηγμένα (σε σημείο που να μην κολλάνε) και στην τελική να λες, άντε να προχωρήσει το θέμα να δούμε και με κάναν άλλο χαρακτήρα τι γίνεται (συν το ότι τη βγάζει να είναι εντελώς μα εντελώς psycho την κοπελιά).

Επίσης το κόμικ έχει μέσα τρελλό σπλάτερ.

 

Για τις επαναλήψεις θα συμφωνήσω αν και δεν νομίζω ότι είναι τόσο έντονο όσο το περιγράφεις. Όσον αφορά για την ανάπτυξη των χαρακτήρων θα έλεγα ότι ταιριάζει σε αυτό που θέλει να πετύχει το manga αυτό. Ακριβώς για να σου προσφέρει την ατμόσφαιρα που σου προσφέρει το τραβάει. Και φυσικά έχει και περισσότερο περιθώριο στη διάθεσή του από ότι στην ταινία πχ. Πιστεύω ότι αν δεν δεις σε αυτό το manga την εξαιρετικά πλούσια (έως διαστροφική μερικές φορές) φαντασία κυρίως των Γιαπωνέζων αλλά και του συγκεκριμένου είδους, δεν θα το δεις πουθενά. Ταιριάζει με το θέμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Για όσους ενδιαφέρονται, να ενημερώσω πως στις 16 του μήνα κυκλοφόρησε ο πρώτος τόμος Battle Royale: Ultimate Edition :dance:

 

Μεγάλο μέγεθος, έγχρωμο, επιπλέον πληροφορίες για τους χαρακτήρες, τα όπλα κλπ, ένας πρόλογος από τον Koushun Takami και πολλά άλλα. Η σειρά θα ολοκληρωθεί σε 5 τεύχη, τα οποίοι θα περιλαμβάνουν 3 τόμους ο καθένας. Καταλαβαίνετε πως οι σελίδες θα είναι πάνω από 600 :confuse: Η τιμή είναι 25 $.

Ο 2ο τόμος θα κυκλοφορήσει στις 12 Φεβρουαρίου και ο τρίτος στις 17 Ιουνίου.

Ήμουν άτυχος, επειδή μόλις πριν λίγο καιρό αγόρασα τους πρώτους 4 τόμους. Από την άλλη, πάλι καλά που δεν πήρα όλο το Boxset όπως σκεφτόμουν να κάνω :P.

 

Όσον αφορά την ιστορία (τώρα που διάβασα την αρχή), πρέπει να πω πως είναι εκπληκτική, φοβερή, ανεπανάληπτη κλπ κλπ κλπ. Είναι όπως ακριβώς το είχα φανταστεί :dance:

 

 

Πάνω που σκεφτόμουν τι άλλο να παραγγείλω από το Amazon (μιας και θα έπαιρνα το Bone), η απάντηση ήρθε ουρανοκατέβατη. :mafia: Πάντα θεωρούσα μεγάλο μειονέκτημα των manga, το ότι είναι ασπρόμαυρα. Τώρα που λύθηκε αυτό το πρόβλημα ανυπομονώ να φτάσει στα χέρια μου

 

 

http://comics.ign.com/articles/828/828354p1.html

http://www.amazon.com/Battle-Royale-Ultima...5090&sr=8-1

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ενδιαφέροντα νέα φίλε μου... :thanks:

 

Τώρα για το αν θα το χτυπήσω δεν ξέρω, γιατί έχω ήδη τα 15 τεύχη του Manga οπότε δεν τρελαίνομαι να το ξαναπάρω. Βέβαια απ' ότι λες πρέπει να είναι πάρα πολύ καλή έκδοση. Έχεις καμμιά ιδέα σε τι μέγεθος θα είναι; Μεγαλύτερο από το προηγούμενο Manga αλλά κατά πόσο; Όσο ένα κανονικό κόμικ πχ ή ακόμα πιο μεγάλο; Επίσης, έχεις βρει πουθενά στο νετ σελίδες από το εσωτερικό του; Να δω πως είναι στο έγχρωμο και αν αξίζει τόσο πολύ.

 

Πάντως, είδα και το review στο πρώτο link που δίνεις παραπάνω και έχω να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με τον τύπο. Η μετάφραση στα αγγλικά είναι τραγική, με φράσεις που πολλές φορές δε βγάζουν νόημα ενώ ή βία φτάνει πάρα πολλές φορές να είναι way over the top με αποτέλεσμα να γίνεται κουραστική...

 

Anyway, και πάλι :thanks: για την ενημέρωση!

 

Cheers! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3829
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  167
  • Reputation:   326
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6030 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλα, λιγη βια δεν χαλασε κανεναν...

 

Εχω τους τρεις πρωτους τομους, και γενικα μου αρεσε, αν και σαν σχεδιο προτιμω τα πιο παραδοσιακα manga.

 

Η εγχρωμη εκδοση με ενδιαφερει, γιατι φανταζομαι οτι ολο αυτο το σπλατερ θα ειναι πια πανεμορφο. Και εγω θα ηθελα να μαθω κατα ποσο ειναι μεγαλυτερες οι σελιδες σε σχεση με το original και αν εχουν κρατησει το αναποδο ιαπωνικο σχεδιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Οι διαστάσεις θα είναι 9.2 x 6.3 x 2.1 inches. Δεν ξέρω την αναλογία inches - cm. Αν βοηθάει όμως, ένας τόμος του Battle Royale είναι 7.5 x 5 x 0.6 inches

Το format είμαι σχεδόν σίγουρος πως έχει παραμείνει κανονικό (από δεξιά προς αριστερά) αλλιώς θα φάνε κράξιμο από τους fans :lol: .

 

Εικόνες από το εσωτερικό του δεν έχω βρει (αλλά θα ποστάρω μόλις το παραλάβω) :beer:

 

Δυστυχώς ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία να ξαναφτιάξουν τη μετάφραση αλλά απ' ότι φαίνεται δεν θα το κάνουν. Ίσως το μόνο αρνητικό σ' όλη την έκδοση. (Που είναι η Dark Horse όταν την χρειάζεσαι)

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μόλις μου ήρθε ο τόμος, αυτό που με απογοήτευσε είναι πως τελικά ΔΕΝ είναι έγχρωμος, αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά την ανακρίβεια της wikipedia

Koushun Takami and Masayuki Taguchi have agreed to create a special edition of the Battle Royale Manga, it seems the first edition is released on October 16, 2007. The first edition contains the first three volumes of the series. The second edition will be released on February 12, 2008. It will include more details on the characters (a discussion called 'On the Couch'), colour pages and new cover art, a new foreword by Koushun Takami, weapon details, and a piece where medical personnel discuss the different injuries of the game. It's said to be 672 pages.

Αν και τώρα που το σκέφτομαι περισσότερο, δεν είδα στο επίσημο site της Tokyopop πως δεν θα είναι έγχρωμο, αλλά από την άλλη που να φανταστώ πως τα υπόλοιπα sites θα έλεγαν ανακρίβειες... Π.χ. μέχρι και sites πωλήσεων όπως το rightstuff αναφέρουν πως θα είναι έγχρωμο, εκεί που υποτίθεται πως σου λένε ακριβώς τι αγοράζεις.

Color pages including covers from the first three volumes

 

Τέλος πάντων, εννοείται πως θα συνεχίσω να αγοράζω την ultimate έκδοση μιας και αν εξαιρέσουμε το χρώμα, όλα τα υπόλοιπα αληθεύουν (και θα μου έρθει και πιο φτηνά). Υπολογίστε πως θα βγουν άλλοι 4 τόμοι ανά 4 μήνες ο καθένας.

 

Πάρτε και μερικές πρόχειρες φωτογραφίες σε σύγκριση με έναν από τους παλαιότερους τόμους της σειράς, για να καταλάβετε το μέγεθος

post-2414-1195040293_thumb.jpgpost-2414-1195041350_thumb.jpg

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3829
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  167
  • Reputation:   326
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6030 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Που λες, το πετυχα χθες το βραδυ σε ενα κομιξαδικο στην Θεσσαλονικη την "Σπηλια των κομικς".

 

Εκει παρατηρησα οτι η τιμη ηταν 28 ευρω. Ηταν σε ζελατινα οποτε δεν μπορεσα να διαπιστωσω αν οι σελιδες ηταν εγχρωμες, αν και υποψιαστηκα οτι μπορει να ηταν ασπρομαυρες, γιατι διπλα ειχε την αναλογη εκδοση του Fruits Basket που ηταν ασπρομαυρο.

 

Ποσο σου βγαινει μαζι με τα μεταφορικα? Μπορει και να σε συμφερει να το παιρνεις απο κανα ενημερωμενο κομιξαδικο στην Αθηνα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η αναλογία € - $ είναι 1 : 1.4

Επομένως 25$ ~ 18€

Υπολόγισε πολλά sites το πουλάνε γύρω στα 17$ ~ 12€

 

Και με μεταφορικά πάλι φθηνότερα έρχεται, πόσο μάλλον αν αγοράσεις 3-4 ακόμα κόμικς μιας και οι τιμές των μεταφορικών δεν έχουν μεγάλη απόκλιση.

Απ' ότι έχω παρατηρήσει τα κομιξάδικα εδώ χτυπάνε αρκετά τις ξένες σειρές. Για παράδειγμα θυμάμαι έναν τόμο της Gemstone που κανονικά έκανε 30$. Αντί για 21 € που είναι κανονικά, το είχαν 35€. Δηλαδή μετατρέπουν τα $ σε € και προσθέτουν και επιπλέον.

 

Τέλος πάντων, πάω να το διαβάσω :lol:

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2223
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   0
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6165 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Η αναλογία € - $ είναι 1 : 1.4

Επομένως 25$ ~ 18€

Υπολόγισε πολλά sites το πουλάνε γύρω στα 17$ ~ 12€

 

Και με μεταφορικά πάλι φθηνότερα έρχεται, πόσο μάλλον αν αγοράσεις 3-4 ακόμα κόμικς μιας και οι τιμές των μεταφορικών δεν έχουν μεγάλη απόκλιση.

Απ' ότι έχω παρατηρήσει τα κομιξάδικα εδώ χτυπάνε αρκετά τις ξένες σειρές. Για παράδειγμα θυμάμαι έναν τόμο της Gemstone που κανονικά έκανε 30$. Αντί για 21 € που είναι κανονικά, το είχαν 35€. Δηλαδή μετατρέπουν τα $ σε € και προσθέτουν και επιπλέον.

 

Τέλος πάντων, πάω να το διαβάσω :lol:

 

 

nice one

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μόλις τελείωσα τον 3ο τόμο από την Ultimate Edition, που περιλαμβάνει τα κεφάλαια 48-71 και έσπευσα να παραγγείλω 4ο & 5ο για να μην μείνω με την αγωνία :). Ενδιαφέρουσα ιστορία, ωραίο σχέδιο, λίγο κουραστική στις αναλύσεις χαρακτήρων και πολύ, μα πολύ λέμε, σπλατεριά. Όχι μόνο από θέμα αίματος, χυμένων μυαλών και κομμένων χεριών, αλλά κυρίως ακραίων καταστάσεων. Σε σημείο να αναρωτιέμαι ποιος είναι πιο psycho : η καημένη η Mitsuko (που πείτε ότι έχει και μια δικαιολογία) ή οι δημιουργοί του manga? :confuse: Ρητορική ερώτηση, οι άνθρωποι θα έπρεπε να βρίσκονται στο ιαπωνικό Δαφνί, στην πτέρυγα με τον Hannibal Lecter... :doctor:

 

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μου τα δάνεισε μια φίλη την εποχή που πρωτοκυκοφόρησαν αλλά πρόλαβα να διαβάσω μέχρι τον 8ο τόμο. Πολύ καλό manga με θέμα που προσωπικά με "ιντριγκάρει" ιδιαίτερα και όμορφο σχέδιο. Όσοι έχετε δει την ταινία και την απολαύσατε (μου άρεσαν και οι δύο ταινίες για διαφορετικούς λόγους η κάθε μία) η ανάγνωση του συμπληρώνει ευχάριστα αυτή την απόλαυση μιας και εμβαθύνει πολύ περισσότερο στις σχέσεις των χαρακτήρων αλλά και στα γεγονότα. Strongly recommended! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  12263
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  23
  • Reputation:   84
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5125 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Γ*μ*το ! Όλο λέω να ξεκινήσω να αγοράζω τους τόμους, αλλά τσιγκουνεύομαι !

 

Το έχω κατεβάσει, έχω διαβάσει τον 1ο τόμο, και φαίνεται φανταστικό (και είναι).

 

Πολύ καλή σεναριακή ιδέα, άφθονη βία και αίμα (όπως ακριβώς μας αρέσει) !!!

 

Απο τα πολύ καλά manga των τελευταίων ετών

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Θρηνωδός changed the title to BATTLE ROYALE [ KOUSHUN TAKAMI, MASAYUKI TAGUCHI ]

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πάνω στην ταινία, που είναι βασισμένη πάνω στο manga, έχουν βγει δύο παιχνίδια που έχουν κάνει θραύση στην εθνική και παγκόσμια gaming κοινότητα τον τελευταίο καιρό. :) 

 

Ο λόγος για τα PUBG  και FORTNITE όπου παίκτες προσγειώνονται σε ένα απομονωμένο νησί και παλεύουν μέχρι θανάτου. Ο τελευταίος ζωντανός κερδίζει. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.