Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί Σπανιότητας και Συλλεκτικότητας


CitizenX

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85703
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Η κουβέντα για το τι είναι συλλεκτικό και τι οχι ,τι είναι σπάνιο και τι οχι είναι κατα βαση υποκειμενική και σίγουρα ανεξάντλητη.

 

Ειχα την τυχη πολλές φορές να παρω μέρος σε τετοιου είδους συζητήσεις τα Κυριακατικα πρωινά στη Λέσχη .

 

Το σίγουρο είναι οτι έχεις κάνει μια πολύ όμορφη και εμπεριστατωμένη καταγραφή αρκετών εκδόσεων ,περασμένων δεκαετιών. :respect::beer:

 

 

Υ.Γ Μπες στο κοπο να ρίξεις μια ματια και γιατί οχι να καταγραψεις και εκδόσεις της δεκαετίας του 70 .Θα βρείς πολύ υλικό πιστευω. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104468
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6036 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Πολύ καλή ανάλυση φίλε Πάνο και μπράβο σου. Εγώ επιφυλάσσομαι να πω εκτενώς την άποψή μου, όταν θα γυρίσω από τις διακοπές μου.

Θα κάνω μόνο μιά μικρή και πρόχειρη επισήμανση. Άλλο το σπάνιο, άλλο το συλλεκτικό και τελείως άλλο πράγμα η τιμολόγηση ενός τεύχους. Η τελευταία λαμβάνει υπ΄ όψιν της έναν επίσης σοβαρό παράγοντα, την εμπορευσιμότητα.

Ο όρος χρήζει περισσότερης και εκτενέστερης ανάλυσης. Όπως επίσης ιδιαίτερη ανάλυση χρειάζεται και το πως ένα κόμικ αποκτά ή του προσδίδουν εμπορευσιμότητα.

 

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2402
  • Reputation:   25520
  • Achievement Points:  2440
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5455 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αγαπημένο και ιντριγκαδόρικο θέμα!

 

Το διάβασα αποσπασματικά γιατί είμαι στη δουλειά...

Μόλις πάω σπίτι θα φτιάξω μια καφεδούμπα και θα το απολαύσω με την ησυχία μου...

 

Εξαιρετικό άρθρο! :best:

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Βασικά τα μισά από όσα λες δεν είναι σπάνια, απλά έχει αλλάξει το τοπίο των μεταχειρισμένων. Δεν μπορεί πλέον ένας συλλέκτης να ψάχνει μόνος του συνέχεια για να τα βρει. Πρέπει να έχει ένα «δίκτυο» από φίλους για αλληλοβοήθεια, μιας και κάποιες σειρές/τεύχη σκάνε πακέτο σε συγκεκριμένους προορισμούς. Και το ίντερνετ έχει αυξήσει το ποσοστό των ατόμων που πουλάνε κατευθείαν οι ίδιοι την συλλογή τους αντί να την «σκοτώνουν» στο μοναστηράκι. Για τις μεγάλες σειρές επίσης, δεν αρκεί πλέον απλά να τις έχεις στις αναζητήσεις σου, πρέπει να την ψάχνεις στοχευμένα για να σου παρουσιαστούν οι ευκαιρίες από αυτούς που ψάχνουν αγοραστές.

 

Συγκεκριμένα από αυτά που ξέρω σίγουρα.

 

Κανένα από τα Μάρβελ του Καμπανά δεν είναι σπάνια. Κανένα. Απλά έχουν σταθερές αυξημένες τιμές τα τεύχη του 1976-1982 και τα άλλα τεύχη είναι διάσπαρτα σε όλη την Ελλάδα. Ούτε τα Μάρβελ της Μαμούθ είναι ιδιαίτερα σπάνια.

Τα Σούπερμαν του Ψαρόπουλου είναι λίγο πιο δύσκολο να τα βρεις όλα, αλλά όχι και αδύνατο.

Επίσης τα Κόναν της Κόμπρα δεν είναι κάτι δύσκολο.

 

Τα Άρτσι της Matrix όντως είναι σχετικά δύσκολο να βρει κανείς άρτιο, μιας και έβαζε πολλές αφίσες και μηνιαία ημερολόγια που είχαν πέραση στα πιτσιρίκια της εποχής.

 

Τα τεύχη της Modern Times που αναφέρεις είναι σχετικά δύσκολο να βρεθούν όντως (το Spider-Man Adventures 01 εξαντλήθηκε στις 2 πρώτες βδομάδες της κυκλοφορίας του), ενώ θα πρόσθετα και το Χρονικό της Βίας και Πράσινα Κεριά στα δύσκολα κομμάτια, αλλά δεν υπάρχουν πολλές εκδόσεις της εταιρίας που να είναι δύσκολες ή να αξίζει να δώσει κανείς πολλά φράγκα εδώ που τα λέμε.

 

Το υλικό του Μαστραντώνη απ' ότι έχω καταλάβει είναι παρατημένο να σαπίζει σε κάποια αποθήκη η οποία κάποια στιγμή θα ανοίξει, που θα πάει. Αρκετά τεύχη βρίσκονται όμως παρόλα αυτά. Προς το παρόν δύσκολα θεωρώ όσα δεν έχουν μπει στα εξώφυλλα του GC. :P 

 

Η Delta Graph είχε μετονομαστεί σε Hyperpress και είχε σταματήσει για τουλάχιστον 7-8 χρόνια να βγάζει κόμικς πριν κλείσει όταν την εξαπάτησε (μαζί με άλλες 3-4 εκδοτικές) ο τυπογράφος με τον οποίο συνεργαζόταν για χρόνια, χάνοντας ένα σεβαστό κεφάλαιο. Απ' όσο καταλαβαίνω, είχε ήδη ξεστοκάρει από τα κόμικς. Τα Mad όμως δεν τα έχω για δύσκολα. Τα άλλα δύο ναι.

 

Το πρώτο τεύχος του Zagor από την Κόμπρα δεν είναι δύσκολο. Για τα άλλα δεν ξέρω.

 

Από τα τεύχη του 9 το μόνο πραγματικά δύσκολο είναι το 0. Τα άλλα είναι παντού.

 

Τα τεύχη της Anubis πρόσφατα βρίσκονταν παντού από ξεστοκάρισμα που έκαναν. Περιστασιακά σκάνε κάποια τεύχη από συλλογές και πιστεύω πως έτσι θα συνεχίσει για τα επόμενα χρόνια, καθώς διάφοροι θα σταματάνε να τα κρατάνε στις συλλογές τους. Δεν θα είναι πραγματικά σπάνια αλλά δεν θα είναι και άμεσα διαθέσιμα.

 

Οι εκδόσεις της H2O Books και της zoobus ήταν πάντα διαθέσιμες από το Βιβλιοπέλαγος του Πρωτοψάλτη όπως και τα άλμπουμ του 9. Αλλά δεν έκανε ποτέ εκπτώσεις. Ο κόσμος πλέον θέλει να τα παίρνει φθηνότερα από τις αναγραφόμενες τιμές ασχέτως αν είναι ακριβές ή ήδη φθηνές. Είναι ψυχολογικό το θέμα. Πιστεύω αυτό εξηγεί και γιατί δεν έφυγαν τα αντίτυπα του Τυφών.

 

Από τον Στρατιώτη Κέιν έχω εγώ ακόμα τεύχη στις προσφορές μου και είμαι σίγουρος πως ο Παντούλας έχει μπόλικο στοκ διαθέσιμο. Ελπίζω με το καλό να επαναδραστηριοποιηθεί κάποια στιγμή και να το διαθέσει (μαζί με το τελευταίο τεύχος :) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5603 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πολύ χαίρομαι για την απάντηση σου φίλε Κώστα!  Νομίζω πως ξεκαθαρίζεις αρκέτα πράγματα για τα οποία είχα μια συγκεχυμένη άποψη. Εννοείται πως δεν είναι όλα αυτά που αναφέρω σπάνια ή δυσεύρετα. Απλά εντοπίζω δυσκολίες στο "κλείσιμο" κάποιων σειρών λόγω της μη άμεσης διάθεσης τους αλλά και λόγω του μεγάλου αριθμού τευχών που κυκλοφόρησαν. Για τα Καμπανάς δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι συμφωνώ. Επειδή τα είχα αγοράσει την εποχή που κυκλοφόρησαν ποτέ δεν μπήκα στη διαδικασία να τα αναζητήσω. Από την άλλη, όλα αυτά τα χρόνια που είμαι σ'αυτό εδώ το forum είδα ελάχιστα κομμάτια της έγχρωμης περιόδου να προσφέρονται και το ίδιο ισχύει για τους (μεταγενέστερους) Σουπερήρωες της Μαμούθ. Για την ακρίβεια, μόλις αυτές τις μέρες τα είδα να προσφέρονται από κάποιο μέλος τους forum (μου διαφεύγει το όνομα του) και νομίζω ότι είναι από τις ελάχιστες φορές που συνέβει αυτό. Επίσης, την εποχή που σύχναζα στα παλαιοβιβλιοπωλεία, θυμάμαι ότι έβλεπα αρκετά συχνά πράγματα τα οποία δεν έπαιρνα γιατί θεωρούσα ότι βρίσκονταν γενικώς και επικεντρωνόμουν σε άλλα, μέχρι της στιγμή που αποφάσιζα να τα βρω και κάπου ζοριζόμουν. Οπότε αυτό που συχνά αντιλαμβανόμαστε ως "εύκολο", με το είναι όντως "εύκολο", συχνά διαφέρει. Σε γενικές γραμμές είμαι της άποψης ότι όλα βρίσκονται με λίγη τύχη και πολύ ψάξιμο και σίγουρα δεν ανήκω στην κατηγορία των συλλεκτών που πληρώνουν πανάκριβα σπάνια κομμάτια. Απλά όταν έγραφα αυτό το κείμενο προσπαθούσα να φανταστώ πόσο εύκολο είναι να βρεθούν κάποια παλιά κόμικς, ειδικά όταν δεν έχει κάποιος ήδη μια αρχική βάση, και από την άλλη διαπίστωσα εμπειρικά ότι είναι άλλο πράγμα το "προσπαθώ να μαζέψω όσα περισσότερα κομμάτια μπορώ από μια σειρά" και άλλο το "προσπαθώ να κλείσω μια σειρά με "στοχευμένα νούμερα". Πχ. τα τεύχη του 9 εννοείται ότι βρίσκονται εύκολα είναι όμως άλλο πράγμα να τα μαζέψεις ένα-ένα, γιατί το ανακάλυψες καθυστερημένα και αυτό το #506 που μου λείπει δεν το έχω βρει ακόμα. Και ένας φίλος μου έλεγε πρόσφατα ότι ενώ κατάφερε να μαζέψει σχετικά εύκολα όλα τα τεύχη της Βαβέλ, έξι νούμερα δεν του "κάθονται" με τίποτα. Και φυσικά παίζει πάντα και ο παράγοντας ζήτηση. Σίγουρα τα τεύχη του Στρατιώτη Κέιν δεν είναι εξαντλημένα και το ξέρω ότι τα διαθέτεις εδώ και καιρό αλλά φαντάσου κάποιον που δεν είναι μέλος του forum ή δεν γνωρίζει τον Μπαντούλα, να πετύχει ένα τεύχος στα μεταχειρισμένα και να προσπαθήσει να βρει τα υπόλοιπα. Μάλλον δύσκολο. Anyway, ο στόχος μου ήταν περισσότερο μια πρώτη καταγραφή για να έχουμε μια γενική εικόνα του τι παίζει. Αναμφισβήτητα θα υπάρξουν πολλές διαφοροποιήσεις στην πορεία...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85703
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Πχ. τα τεύχη του 9 εννοείται ότι βρίσκονται εύκολα είναι όμως άλλο πράγμα να τα μαζέψεις ένα-ένα, γιατί το ανακάλυψες καθυστερημένα και αυτό το #506 που μου λείπει δεν το έχω βρει ακόμα.

Αυτό που λές για τα τευχη του "9" το χω βιώσει και εξακολουθώ να το βιώνω στο πετσί μου ............... :giati:

 

Γενικά ειναι αρκετά δύσκολο να βρεις τα "στοχευμένα νουμερα " ,είναι σαν να ψαχνεις ψύλλους στ αχυρα..........Και ειναι λογικό επισης ,ειδικά αν μιλαμε για σειρες που αποτελουνται απο πολλά τευχη.

 

Παντως παίζει ρόλο και το που βρίσκεσαι -ψαχνεις .Στην Αθήνα για παραδειγμα είναι σαφώς ευκολότερο να βρεις "σπανια /δύσκολα" κομικς ,σε πολύ λογικές τιμές,αφού οι πηγές είναι πολλές περισσότερες από οπουδήποτε αλλού και ειδικά από μικρές επαρχιακές πόλεις .....

Απ την άλλη στην επαρχία μπορείς καποιες φορές να πετύχεις "διαμαντια" σε μικρά "ξεχασμένα" μαγαζιά .

 

:beer:

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9470
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5140 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το είπες και το έκανες βρε θηρίο... Πραγματικά χαίρομαι πολύ που σε "τσίγκλισα"  να φτιάξεις αυτό το θέμα και βλέπω τελικά χώρεσαν όλα σε ένα πόστ...

 

Σίγουρα είναι κάτι που θα πρέπει να το διαβάσω ξανά και ξανά λόγω όγκου αλλά και λόγω του ότι δεν έχω την εμπειρία και τη γνώση τόσων πολλών τίτλων και ας είμαι 5 χρόνια στο φόρουμ.

 

Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι αυτό δεν είναι ο κατάλογος του εμπόρου, εξάλλου εσύ δεν έχεις καμιά σχέση με πώληση μεταχειρισμένων κόμικς, μόνο καινούριες εκδόσεις μας προσφέρεις με την 9η διάσταση.

 

Είναι ενημέρωση σχετικά με το τι θεωρείς ότι είναι δυσεύρετο-σπάνιο και ας μη φαίνεται στο ευρύ κοινό, προφανώς πολλά από αυτά τα τεύχη αυτά έχουν μηδαμινή ή ελάχιστη ζήτηση επομένως οι τιμές τους είναι πολύ χαμηλές. Ενώ ένα τεύχος Ντίσνευ μπορεί μεν να κυκλοφορεί παντού αλλά να κρατάει υψηλή τιμή λογω μεγάλης ζήτησης και διαφήμισης.

 

Οπώς και να χει ευχαριστούμε πολύ και ετοιμάσου για το επόμενο καφέ μας...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αμάν!

 

Τώρα έχουμε υλικό να διαβάζουμε μια βδομάδα και να συζητάμε 1-2 μήνες.

 

:respect:

 

Θα συμπυκνώσω τις πρώτες εντυπώσεις μου σε έναν αφορισμό και μια παρατήρηση, αν και ισχύουν περισσότερο για τα άλμπουμ και λιγότερο για τις μεγάλες σειρές:

 

1. Αργά η γρήγορα όλα βρίσκονται και μάλιστα σε πολύ καλές (έως εξευτελιστικές) τιμές. Αρκεί να ψάχνεις και -όπως είπες- να έχεις και ένα δίκτυο φίλων που να βοηθάνε.

 

2. Εχώ μερικές ενστάσεις κυρίως για αρκετά από τα άλμπουμ. Κάποια από αυτά που αναφέρεις πωλούνται με το κιλό καινούρια στα παζάρια ή και στα βιβλιοπωλεία. Κάποια άλλα που μέχρι πρόσφατα θεωρούνταν σπάνια εμφανίζονται κατά περιόδους σε μεγάλες ποσότητες. Ένα παράδειγμα από αυτά πουαναφέρεις, το οποίο  μου έρχεται στα γρήγορα στο μυαλό είναι το Σομόζα Και Γόμορα το οποίο υπάρχει σε στοίβες σε τουλάχιστον δύο μέρη στη Θεσσαλονίκη.

 

 

¨οπως και να 'χει και πάλι :respect:  για τη φοβερή ανάλυση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5603 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Για κάποια από τα άλμπουμ θα συμφωνήσω μαζί σου. Αλλά εντοπίζω τις διαφοροποιήσεις στο θέμα της διάθεσης. Πολλά κόμικς εξαφανίζονται και εμφανίζονται κατά περιόδους ανάλογα με την κινητικότητα των διανομέων και των εκδοτικών. Όταν απέκτησα το Σόμοζα και Γόμορα κάπου στα τέλη της δεκαετίας του '90, στη Θεσσαλονίκη, το είχα δει μία, άντε δύο φορές. Το ότι βρίσκεται αυτή τη στιγμή εύκολα στη Θεσσαλονίκη δεν μου φαίνεται παράξενο. Πιθανότατα να άδιασε κάποια αποθήκη. Αν το πάρουν τώρα όσοι ενδιαφέρονται σε λίγο καιρό θα εξαφανιστεί ξανά. Όταν αγόρασα την Τσιγγάνικη Ορχήστρα το 1995, ήταν εξαφανισμένη. Τώρα μπορεί να την αγοράσει οποισδήποτε από τη Λέσχη. Το ίδιο συμβαίνει και με τον Παντεχνή. Τα άλμπουμ του Φωτογράφου και των Αταίριαστων από τα Ελληνικά Γράμματα σίγουρα δεν είναι εξαντλημένα. Όταν όμως ρώτησα τον Δερβενιώτη (αυτές τις μέρες που ήμουν στην Αθήνα) πού μπορεί να τα βρει κανείς μου είπε: "Αυτή τη στιγμή πουθένα. 'Οτι υπάρχει στα βιβλιοπωλεία. Και δεν ξέρω πότε θα μπορέσει να τα βρει κάποιος". Και αυτό έχει φυσικά να κάνει με το κλείσιμο τους εκδοτικού οίκου. Σίγουρα δεν μπορεί να έχει κανείς πλήρη εικόνα για όλη την Ελλάδα  και (συμφωνώντας με τον φίλο Φλοκ) το μέρος στο οποίο ζει κάποιος παίζει ρόλο στο τι μπορεί να βρει και πόσο εύκολα. Και επιστρέφουμε ξανά στο θέμα της ζήτησης τελικά. Αν κανείς δεν ενδιαφερθεί για το Σόμοζα και Γόμορα το άλμπουμ θα επιστρέψει στην αποθήκη για καμιά δεκαριά χρόνια ακόμα ή θα γίνει πολτός. Και αυτό είναι ένα από τα πράγματα που ήθελα να αναδείξω με αυτό το κείμενο. Υπάρχουν κάποια πολύ όμορφα κόμικς εκεί έξω τα οποία είτε λόγω συνθηκών είτε λόγω περιορισμένης ζήτησης, είτε κακού timing, έχουν και περιορισμένη διάθεση. Το ποια είναι αυτά και το αν αξίζει να τα αποκτήσει κάποιος, το αναφέρω παραπάνω. Και επιστρέφοντας ξανά στον φίλο Φλοκ, πραγματικά θα μ'ενδιέφερε να διαβάσω κάτι αντίστοιχο για τις ελληνικές εκδόσεις παλαιότερων δεκαετιών αλλά δεν θα μπορούσα να υπογράψω ένα τέτοιο κείμενο καθώς -μιας και γεννήθηκα το 1977 και δεν έζησα εκείνα τα χρόνια- δεν έχω ούτε την εμπειρία αλλά ούτε και τις γνώσεις για κάτι τέτοιο. Κάποιος μεγαλύτερος ίσως...

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5333 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

total respect για την ανάλυση. Από τις καλύτερες που έχω διαβάσει στο φόρουμ. Θέλει όμως μεγάλη κουβέντα και ανάλυση.μ Οντως θα μας πιάσει φθινόπωρο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

@ CitizenX

 

Κατά τη γνώμη μου υπάρχει ένα πρόβλημα στον τρόπο με τον οποίο προσεγγίζεις το θέμα σπανιότητα. Όπως αναφέρεις βασίζεσαι σε προσωπικές παρατηρήσεις από παλαιότερες έρευνες που έκανες σε παλαιοπωλεία, αλλά και σε διάφορες συζητήσεις με άτομα του χώρου. Δενε αμφισβητώ την ποιότητα των πηγών σου ή τη μεγάλη προσωπική σου εμπειρία. Και σίγουρα δεν διεκδικώ δάφνες γνώστη του θέματος, καθώς είμαι πολύ μικρός ακόμη.

 

Ωστόσο, ο μόνος τρόπος για να καθοριστεί αν κάποιο τεύχος είναι σπάνιο είναι η συνεχής παρακολούθηση της αγοράς αλλά και των πληροφοριών που εμφανίζονται στο φόρουμ. Αν δεν το κάνει κάποιος αυτό, τότε η σπανιότητα είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Και όλα τα τεύχη είναι σπάνια με αυτή τη λογική.

 

Ίσως-ίσως η σπανιότητα αναφέρεται σε μια πολύ συγκεκριμένη στιγμή-στο σήμερα, στο τώρα.

 

Από 'κει και πέρα υποθέτω ότι υπάρχουν και κάποιοι τίτλοι οι οποίοι ΔΙΑΠΙΣΤΩΜΕΝΑ και ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ είναι σπάνιοι λόγω χαμηλού τιράζ, καταστροφής του στοκ ή παλαιότητος. Αν κάποιος ξέρει τέτοιες ιστορίες, θα με ενδιέφερε να τις ακούσω.

 

Μπορώ να σου γράψω τουλάχιστον δέκα τίτλους από την παραπάνω λίστα για τους οποίους έχει γίνει αναφορά (για ορισμένους πολλαπλή) για το πού μπορεί να τους βρει όποιος ενδιαφέρεται ΣΗΜΕΡΑ.

 

Επίσης, ένας ακόμη δείκτης σπανιότητας για εμένα, είναι το ποια τεύχη παραμένουν για πολύ χρόνο στις αναζητήσεις μελών εδώ στο φόρουμ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5603 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο ότι υπάρχει αντικειμενική διαφορά ανάμεσα στο τι είναι πραγματικά σπάνιο και τι όχι. Και σίγουρα η αναφορά στις προσωπικές εμπειρίες από την πλευρά μου δεν είναι τυχαία. Υπάρχει όμως και μια άλλη παράμετρος που μάλλον δεν έγινε σαφής μέσα από το κείμενο. Δεν θεωρώ πως όλα τα παραπάνω κόμικς είναι σπάνια. Γι'αυτό και χρησιμοποιήσα τη λέξη "δυσεύρετο" σε αρκετές περιπτώσεις απόλυτως συνειδητά. Θεωρώ πάντως πως όλες οι παραπάνω εκδόσεις (για διαφορετικούς λόγους η κάθε μία) έχουν θέματα διαθεσιμότητας. Και διευκρινίζω: Υπάρχουν αυτή τη στιγμή κάμποσα βιβλιοπωλεία σε διάφορα σημεία της Ελλάδας που είτε εξειδικεύονται στα κόμικς είτε φιλοξενούν πολλά από αυτά στα ράφια τους. Η (μικρή) μου εμπειρία στον εκδοτικό τομέα μου έχει διδάξει πως ένας εκδότης, από τη στιγμή που αποφασίσει να προωθήσει με μια σχετική σοβαρότητα τις εκδόσεις του, μπορεί να προσεγγίσει με ευκολία τα περισσότερα από αυτά. Τα περισσότερα από αυτά τα βιβλιοπωλεία φιλοξενούν ελληνικές εκδόσεις κόμικς και βρίσκονται σε άμεση επαφή με τους εκδότες τους ή τους διανομείς τους. Συνεπώς, αν κάποιος ζητήσει κάτι, ακόμα και αν ο βιβλιοπώλης δεν το διαθέτει εκείνη τη στιγμή θα μπορέσει να το βρει ή να το παραγγείλει από το εκδότη ή να του υποδείξει κάποιο άλλο κατάστημα όπου θα μπορεί να το βρει. Αυτό σημαίνει ότι ένα βιβλίο ή κόμικ είναι άμεσα διαθέσιμο. Έτσι ο αναγνώστης μπορεί με μια μικρή βόλτα στα βιβλιοπωλεία να βρει οτιδήποτε επιθυμεί. Στο σημείο αυτό διευκρινίζω ότι τα κόμικς άλμπουμ και περιοδικά, από τη φύση τους έχουν μεγαλύτερη ζωή στα ράφια των βιβλιοπωλείων από το μέσο βιβλίο και σε γενικές γραμμές είναι εύκολο κάποιος να βρει παλαιότερους τίτλους ακόμα και δεκαετίες μετά την κυκλοφορία τους. Επίσης, διανομείς που δούλευαν πολύ με κόμικς όπως ο Μιχάλης Πρωτοψάλτης, φρόντιζαν να παραγγέλνουν μεγάλες ποσότητες από κάθε τίτλο (στους δικούς μας ο αριθμός αυτός κυμαίνονταν μεταξύ 100-150 αντιτύπα, φαντάζομαι πως σε πιο ευπώλητα πράγματα το νούμερο αυτό θα ήταν αρκετά μεγαλύτερο) και έτσι μπορούσαν να διαθέσουν το στοκ ακόμη και όταν η εκδοτική έπαυε της δραστηριότητες της ή όταν ένας τίτλος εξαντλούνταν από την αποθήκη της. Όταν όμως κάποιος αναζητεί π.χ.ένα άλμπουμ και μετά τη γύρα στα βιβλιοπωλεία και τις προβλεπόμενες προσπάθειες εύρεσης δεν καταφέρει να το βει, τότε αυτομάτως το άλμπουμ βρίσκεται σε "έλειψη". Αυτό δεν σημαίνει ότι το άλμπουμ εξαντλήθηκε ή ότι είναι σπάνιο αλλά ότι δεν μπορεί να βρεθεί με τη συμβατική οδό. Και από εκεί και πέρα ξεκινά η αναζήτηση, η οποία ποικίλει ανάλογα με τη διάθεση και τις δυνατότητες του καθενός. Το γεγονός ότι ένας τίτλος μπορεί να βρεθεί σ'ένα ή δύο σημεία πώλησης ή "σκάει" σε ξεφτίλα τιμή και σε μεγάλη ποσότητα σένα bazaar, προσωπικά δεν μου λέει κάτι. Από τη στιγμή που ο πιθανός αγοραστής θα εντοπίσει κάποια αναφορά για κάποιο κόμικς που τον ενδιαφέρει και θα χρειαστεί να πάει σε παραπάνω από 5-10 βιβλιοπωλεία ή θα πρέπει να πάει συστημένος κάπου για να πετύχει κάποιο αντίτυπο, υπάρχει πρόβλημα. Εννοείται πως κοινότητες όπως το greekcomics και η Λέσχη Φίλων Κόμικς συνεισφέρουν τα μέγιστα στην εξέρευση δυσεύρετων τίτλων ή "κλείσιμο" σειρών αλλά δεν φτάνουν όλοι μέχρι αυτές. Και επιπλεόν, κάτι που εμφανίζεται σήμερα σε μια άλφα ποσόστητα, επειδή άνοιξε κάπου μια αποθήκη, δεν το καθιστά "εύκολο" κομμάτι. Η εύρεση του προϋποθετει έγκαιρη ενημέρωση και συντονισμό και σίγουρα η διαθεσιμότητα αυτή έχει ημερομηνία λήξης. Με αυτό το σκεπτικό λοιπόν μπήκαν πολλά κόμικς σε αυτή τη λίστα. Και πραγματικά θα μ'ενδιέφερε να μάθω ποια από αυτά που αναφέρω είναι πολλαπλώς διαθέσιμα γιατί όντως μπορεί να έχω λάθος εικόνα.  :nek:

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πολύ χαίρομαι για την απάντηση σου φίλε Κώστα!  Νομίζω πως ξεκαθαρίζεις αρκέτα πράγματα για τα οποία είχα μια συγκεχυμένη άποψη. Εννοείται πως δεν είναι όλα αυτά που αναφέρω σπάνια ή δυσεύρετα. Απλά εντοπίζω δυσκολίες στο "κλείσιμο" κάποιων σειρών λόγω της μη άμεσης διάθεσης τους αλλά και λόγω του μεγάλου αριθμού τευχών που κυκλοφόρησαν. Για τα Καμπανάς δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι συμφωνώ. Επειδή τα είχα αγοράσει την εποχή που κυκλοφόρησαν ποτέ δεν μπήκα στη διαδικασία να τα αναζητήσω. Από την άλλη, όλα αυτά τα χρόνια που είμαι σ'αυτό εδώ το forum είδα ελάχιστα κομμάτια της έγχρωμης περιόδου να προσφέρονται και το ίδιο ισχύει για τους (μεταγενέστερους) Σουπερήρωες της Μαμούθ. Για την ακρίβεια, μόλις αυτές τις μέρες τα είδα να προσφέρονται από κάποιο μέλος τους forum (μου διαφεύγει το όνομα του) και νομίζω ότι είναι από τις ελάχιστες φορές που συνέβει αυτό. Επίσης, την εποχή που σύχναζα στα παλαιοβιβλιοπωλεία, θυμάμαι ότι έβλεπα αρκετά συχνά πράγματα τα οποία δεν έπαιρνα γιατί θεωρούσα ότι βρίσκονταν γενικώς και επικεντρωνόμουν σε άλλα, μέχρι της στιγμή που αποφάσιζα να τα βρω και κάπου ζοριζόμουν. Οπότε αυτό που συχνά αντιλαμβανόμαστε ως "εύκολο", με το είναι όντως "εύκολο", συχνά διαφέρει. Σε γενικές γραμμές είμαι της άποψης ότι όλα βρίσκονται με λίγη τύχη και πολύ ψάξιμο και σίγουρα δεν ανήκω στην κατηγορία των συλλεκτών που πληρώνουν πανάκριβα σπάνια κομμάτια. Απλά όταν έγραφα αυτό το κείμενο προσπαθούσα να φανταστώ πόσο εύκολο είναι να βρεθούν κάποια παλιά κόμικς, ειδικά όταν δεν έχει κάποιος ήδη μια αρχική βάση, και από την άλλη διαπίστωσα εμπειρικά ότι είναι άλλο πράγμα το "προσπαθώ να μαζέψω όσα περισσότερα κομμάτια μπορώ από μια σειρά" και άλλο το "προσπαθώ να κλείσω μια σειρά με "στοχευμένα νούμερα". Πχ. τα τεύχη του 9 εννοείται ότι βρίσκονται εύκολα είναι όμως άλλο πράγμα να τα μαζέψεις ένα-ένα, γιατί το ανακάλυψες καθυστερημένα και αυτό το #506 που μου λείπει δεν το έχω βρει ακόμα. Και ένας φίλος μου έλεγε πρόσφατα ότι ενώ κατάφερε να μαζέψει σχετικά εύκολα όλα τα τεύχη της Βαβέλ, έξι νούμερα δεν του "κάθονται" με τίποτα. Και φυσικά παίζει πάντα και ο παράγοντας ζήτηση. Σίγουρα τα τεύχη του Στρατιώτη Κέιν δεν είναι εξαντλημένα και το ξέρω ότι τα διαθέτεις εδώ και καιρό αλλά φαντάσου κάποιον που δεν είναι μέλος του forum ή δεν γνωρίζει τον Μπαντούλα, να πετύχει ένα τεύχος στα μεταχειρισμένα και να προσπαθήσει να βρει τα υπόλοιπα. Μάλλον δύσκολο. Anyway, ο στόχος μου ήταν περισσότερο μια πρώτη καταγραφή για να έχουμε μια γενική εικόνα του τι παίζει. Αναμφισβήτητα θα υπάρξουν πολλές διαφοροποιήσεις στην πορεία...

 

Το Greek Comics είναι πλέον γνωστό σε ένα σεβαστό ποσοστό του ενεργού αναγνωστικού κοινού κόμικς της χώρας μας. Ακόμα και αν κάποιος δεν είναι γραμμένος ή δεν μπαίνει στο φόρουμ, έχει ή μπορεί να βρει κάποιον που είναι ενεργός για να τον ενημερώσει. Και παρόλους τους περιορισμούς που έχουν μπει για το παζάρι, αυτό που γίνεται τα τελευταία χρόνια στην ενότητα, με το πλήθος και τον πλουραλισμό των προσφορών,  κάνει το GC υπολογίσιμη δύναμη. Δεν μπορώ να θεωρήσω κάτι σπάνιο λοιπόν, όταν πολλά μέλη παρέχουν σε αφθονία κομμάτια κάποιου τίτλου, μερικές φορές και σε πολλαπλά αντίτυπα. Για αυτό ανέφερα το ότι έχω τον Κέιν, αν και θα μπορούσα να αναφέρω και οποιονδήποτε άλλο τίτλο από τις προσφορές άλλων παιδιών. Και για αυτό θεωρώ πως δεν μπορεί ένας συλλέκτης σήμερα να ψάχνεται μόνος του, μιας και το «μέτωπο» έχει ανοίξει και μπορεί να καταλήγει να θεωρεί σπάνια ή δύσκολα κομμάτια που δεν αξίζουν τον χαρακτηρισμό.

 

Για το Σπάιντερ-Μαν πάντως θα επιμείνω πως δεν υπάρχει σπανιότητα, για καμιά περίοδο του τίτλου. Σε κάθε βόλτα μου π.χ. πετυχαίνω κομμάτια της τελευταίας περιόδου ακόμα και σε μέρη που δεν έχουν τεύχη από τα μικρά. Περιστασιακά ίσως υπάρχει κάποια έλλειψη αλλά δεν κρατάει για πολύ. Και εξάλλου, μπορεί το τιράζ των τελευταίων τευχών του Καμπανά να μην ήταν τόσο μεγάλο, αλλά μην ξεχνάμε, σταμάτησε το 1992. Σαφώς και τα τιράζ τότε ήταν μεγαλύτερα από σήμερα, ακόμα και για μη πετυχημένους τίτλους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20249
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6279 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εξαιρετικά ενδιαφέρον εγχείρημα, συγχαρητήρια! Άντε να δούμε κι ένα τόπικ για την κοστολόγηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το θεμα της διαθεσιμοτητας τευχων ειναι περιεργη ιστορια παντως γιατι προσφατως ειδα αγγελια του Πεχλιβανιδη να διαθετει περιοδικο του μικυ σε συλλεκτικες τιμες


Αυτο δειχνει οτι λογικα θα το κανουν κι αλλοι ειτε οι ιδιοι ειτε με συνεργατες

Αρα βαση τιραζ κανενα τευχος δεν εχει εξαφανιστει απο την αγορα και απλα ολα ειναι ενα παιχνιδι διαθεσιμοτητας απο εμπορους και εκδοτες

 

 

Δικαιωμα τους ειναι αν το καλοσκεφτουμε

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26433
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Καταπληκτική ανάλυση, κάθησα και τη διάβασα με προσοχή! :up:

 

Συμφωνώ σε πάρα πολλά, έχουμε και κοινές εμπειρίες αφού είμαστε της ίδιας γενιάς :)

Σίγουρα υπάρχουν πολλές περίεργες περιπτώσεις με σπάνιους τίτλους ή δυσεύρετες σειρές, που πολλές φορές μπορεί να μην δικαιολογούνται επαρκώς.

 

Θα ήθελα να αναφερθώ κι εγώ στο παράδειγμα της DELTA comics που είναι από τα πιο χαρακτηριστικά. Η εταιρεία έβγαλε 3 τίτλους όπως έγραψες, με πιο αξιόλογο κατά τη γνώμη μου τον "ΚΩΔΙΚΟ 13" μια πραγματικά θαυμάσια σειρά που ολοκληρώθηκε σε 8 άλμπουμ. Παρόλο που πρόκειται για έκδοση της δεκαετίας του '90, δεν τα έχω συναντήσει πουθενά! ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΗ! Ακόμα και εδώ στο φόρουμ, που έχουν περάσει πραγματικά τα πάντα, δεν θυμάμαι ποτέ κάποια σχετική προσφορά - συναλλαγή. Πόσο μάλλον αν κάποιος ψάχνει συγκεκριμένα τεύχη. Προσωπικά, είχα αρχίσει να τα αγοράζω από το #4 και μετά, και σε σύντομο διάστημα (ενώ η εκδοτική ήταν ενεργή ακόμα αν θυμάμαι) είχα πετύχει και τα #1 και #2. Από τότε λοιπόν μου λείπει το #3. Ασχέτως συγκεκριμένων αριθμών, έχω την εντύπωση ότι ίσως είναι η πιο σπάνια από τις "πρόσφατες" (μετά το '90) σειρές και δεν γνωρίζω για ποιό λόγο...

 

Πολύ χρήσιμη κουβέντα :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9673
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εν τέλει, το Bone 3 είναι σπάνιο ή όχι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5603 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εν τέλει, το Bone 3 είναι σπάνιο ή όχι;

Προσωπικά δεν έχω ιδέα. Γιατί θα έπρεπε να είναι; :thinking:

 

Το Greek Comics είναι πλέον γνωστό σε ένα σεβαστό ποσοστό του ενεργού αναγνωστικού κοινού κόμικς της χώρας μας. Ακόμα και αν κάποιος δεν είναι γραμμένος ή δεν μπαίνει στο φόρουμ, έχει ή μπορεί να βρει κάποιον που είναι ενεργός για να τον ενημερώσει. Και παρόλους τους περιορισμούς που έχουν μπει για το παζάρι, αυτό που γίνεται τα τελευταία χρόνια στην ενότητα, με το πλήθος και τον πλουραλισμό των προσφορών,  κάνει το GC υπολογίσιμη δύναμη. Δεν μπορώ να θεωρήσω κάτι σπάνιο λοιπόν, όταν πολλά μέλη παρέχουν σε αφθονία κομμάτια κάποιου τίτλου, μερικές φορές και σε πολλαπλά αντίτυπα. Για αυτό ανέφερα το ότι έχω τον Κέιν, αν και θα μπορούσα να αναφέρω και οποιονδήποτε άλλο τίτλο από τις προσφορές άλλων παιδιών. Και για αυτό θεωρώ πως δεν μπορεί ένας συλλέκτης σήμερα να ψάχνεται μόνος του, μιας και το «μέτωπο» έχει ανοίξει και μπορεί να καταλήγει να θεωρεί σπάνια ή δύσκολα κομμάτια που δεν αξίζουν τον χαρακτηρισμό.

 

Για το Σπάιντερ-Μαν πάντως θα επιμείνω πως δεν υπάρχει σπανιότητα, για καμιά περίοδο του τίτλου. Σε κάθε βόλτα μου π.χ. πετυχαίνω κομμάτια της τελευταίας περιόδου ακόμα και σε μέρη που δεν έχουν τεύχη από τα μικρά. Περιστασιακά ίσως υπάρχει κάποια έλλειψη αλλά δεν κρατάει για πολύ. Και εξάλλου, μπορεί το τιράζ των τελευταίων τευχών του Καμπανά να μην ήταν τόσο μεγάλο, αλλά μην ξεχνάμε, σταμάτησε το 1992. Σαφώς και τα τιράζ τότε ήταν μεγαλύτερα από σήμερα, ακόμα και για μη πετυχημένους τίτλους.

 

 

Το θεμα της διαθεσιμοτητας τευχων ειναι περιεργη ιστορια παντως γιατι προσφατως ειδα αγγελια του Πεχλιβανιδη να διαθετει περιοδικο του μικυ σε συλλεκτικες τιμες

Αυτο δειχνει οτι λογικα θα το κανουν κι αλλοι ειτε οι ιδιοι ειτε με συνεργατες

Αρα βαση τιραζ κανενα τευχος δεν εχει εξαφανιστει απο την αγορα και απλα ολα ειναι ενα παιχνιδι διαθεσιμοτητας απο εμπορους και εκδοτες

 

Είναι πολύ πιθανό να έχεις δίκιο. Ειδικά για παλιές σειρές με μεγάλο τιράζ συμφωνώ και εγώ πως το πρόβλημα εντοπίζεται περισσότερο στην προβληματική/περιορισμένη διάθεση παρά στην εξάντληση των αποθεμάτων ενός τίτλου. Και θα αναφέρω ακόμη μια φορά το θέμα της ζήτησης. Ποιος θα ασχοληθεί να ξεθάψει για παράδειγμα τους Ανικανοποίητους της Bretecher τη στιγμή που δεν γνωρίζω κανέναν άλλο που να το ψάχνει εκτός από 'μένα, παρά το γεγονός ότι το χιούμορ της συγκεκριμένης δημιουργού είναι διαχρονικό και το άλμπουμ θ'άρεσε σε πολύ κόσμο, εφόσον όμως είχε την δυνατότητα να το βρει. Και θα μπορούσα ν'αναφέρω πολλά ακόμα παραδείγματα. Αντιθέτως, το Περιοδικό του Μίκυ αν και πραγματικά παλιό (και σαφώς παλιότερο από του Ανικανοποίητους) εμφανίζεται λόγω μεγαλύτερης ζήτησης. Αυτη η επεναμφάνιση σχετικά ξεχασμένου και μη δημοφιλούς υλικού είναι κάτι που πραγματικά θα ήθελα να συμβεί σε πολλούς τίτλους (γιατί όχι και με αφορμή το παραπάνω κείμενο) ώστε να δωθεί η ευκαιρία και σε νεώτερους αλλά και σε εμάς τους παλιότερους αναγνώστε να επαναπροσεγγίσουμε κάποιο παλιότερο υλικό που μας διέφυγε της προσοσχής την εποχή της κυκλοφορίας του. Και όσον αφορά το θέμα της κοστολόγησης που αναφέρει ο Μανώλης, αυτό είναι ένα τεράστιο κεφάλαιο με το οποίο δεν θέλω/δεν μπορώ/δεν μ'ενδιαφέρει ν'ασχοληθώ και παραχωρώ ευχαρίστως το "πικρό ποτήριον" σε όποιον ενδιαφέρετε... :lol:  

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5603 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

(Οκ, κάπου παραπάνω θα έπρεπε να υπήρχε και η απάντηση στο post του Κώστα αλλά κατάφερα να τη σβήσω) Φίλε Κώστα, δεν έχω κάποιο ουσιαστικό αντίλογο ώστε να διαφωνήσω μαζί σου στο θέμα των σειρών του Καμπανά. Παραδέχομαι πως είσαι περισσότερο "μεσα στα πράγματα" από εμένα και πάω πάσο. Αλλά πραγματικά, όλα αυτά τα χρόνια έχω πετύχει μόνο λίγα σκόρπια νούμερα. Από τη στιγμή όμως που δεν γνωρίζω κάποιον που να μαζεύει τις συγκεκριμένες σειρές ώστε να μοιραστεί μαζί μας τις εμπειρίες του και αφού δεν διαφωνεί κανείς μαζί σου από εδώ μέσα, παραδέχομαι ότι εδώ μπορεί να κάνω λάθος. Οπότε θεωρούμε τις σειρές του Καμπανά σχετικά εύκολες να βρεθούν και να κλείσουν; Και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου πως πλέον κανείς δεν μπορεί να ψάχνει μόνος του και σίγουρα αυτή εδώ η κοινότητα βοήθησε πολύ κόσμο στις αναζητήσεις του (μεταξύ αυτών και εμένα, χωρίς καν να έχω ανεβάσει λίστα με αναζητήσεις). :)

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Άμα βάλεις λίστα με αναζητήσεις εδώ μέσα, θα πεινάσει το παιδί σου, από τον ρυθμό που θα στα βρίσκουν.  :P

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2402
  • Reputation:   25520
  • Achievement Points:  2440
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5455 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εξαιρετικό θέμα και ανάλυση όπως είπα και παραπάνω...

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση, που βρίσκονταν όλα αυτά τα αποθέματα που εμφανίζονται κατά καιρούς... :thinking:

Υπήρξαν περιπτώσεις σχετικά πρόσφατα με ΜΠΟΖΟ, ΔΙΚΑΙΟΣ και ΤΖΩΝΝΥ ΛΟΓΚΑΝ (μη σας πω και ΚΟΚΟΜΠΙΛ)...

ΠΟΥ ήσαν αυτά τα περιοδικά όλα αυτά τα χρόνια; Τα φύλαγε κάποιος έμπορος με την προοπτική να τα πουλήσει στο μέλλον; Και πως ήταν σίγουρος οτι θα ζούσε για να μπορέσει να τα πουλήσει, αλλά και ότι θα έβρισκε παλαβούς σαν κι εμάς που θα ενδιαφέρονταν;

Ρε λες να πηγαίνει κανένας από εμάς πίσω στο χρόνο και να τα φέρνει;

 

Κατά τα άλλα με κάλυψαν λιγο-πολύ οι προλαλήσαντες και ειδικά ο CitizenX... :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85703
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4203 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Εξαιρετικό θέμα και ανάλυση όπως είπα και παραπάνω...

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση, που βρίσκονταν όλα αυτά τα αποθέματα που εμφανίζονται κατά καιρούς... :thinking:

Υπήρξαν περιπτώσεις σχετικά πρόσφατα με ΜΠΟΖΟ, ΔΙΚΑΙΟΣ και ΤΖΩΝΝΥ ΛΟΓΚΑΝ (μη σας πω και ΚΟΚΟΜΠΙΛ)...

ΠΟΥ ήσαν αυτά τα περιοδικά όλα αυτά τα χρόνια; Τα φύλαγε κάποιος έμπορος με την προοπτική να τα πουλήσει στο μέλλον; Και πως ήταν σίγουρος οτι θα ζούσε για να μπορέσει να τα πουλήσει, αλλά και ότι θα έβρισκε παλαβούς σαν κι εμάς που θα ενδιαφέρονταν;

Ρε λες να πηγαίνει κανένας από εμάς πίσω στο χρόνο και να τα φέρνει;

 

Κατά τα άλλα με κάλυψαν λιγο-πολύ οι προλαλήσαντες και ειδικά ο CitizenX... :best:

Τα περιοδικά της δεκαετίας του 70 που αναφέρεις παραπανω (Μποζο,ΔΙΚΑΙΟΣ κ.λ.π)  ηταν για πολλά χρόνια στοιβαγμενα στις αποθήκες του παλαι ποτέ Περιοδικού Τυπου .......

Το γιατί παρέμεναν εκεί και δεν κυκλοφόρησαν στην αγορά είναι κατι που δεν το γνωρίζω.

Εικαζω οτι έγινε ειτε λογω αδιαφορίας /κακης οργανωσης της εταιρίας ειτε λογω φοροτεχνικων προβληματων (απαγορευση διαθεσης του στοκ αν μια εταιρία ειναι σε καποιας μορφής εκκαθαρισης ????????).

Σε καθε περίπτωση τα είδαμε να κυκλοφορουν υστερα από τοσα χρόνια λογω ενός θρυλικού "ντου" και πλιατσικου που έγινε στις αποθήκες του Ανεμοδουρά.

 

Πολλες φορές ειχα την απορία γιατί οι εκδοτικες δεν εφτιαχναν ενα e-shop και απο αυτό να διαθετουν το stock τους ......Και παλι δεν ειμαι σε θεση να γνωρίζω τις ιδιαιτερότητες και τα προβλήματα του καθε εκδοτικού οίκου ....Καποιοι το χουν κάνει βέβαια (π.χ Τερζοπουλος) αλλα οχι στην έκταση που πρέπει κατα τη γνώμη μου.

 

Ετσι αυτό που μένει για  τους αναγνώστες - συλλέκτες είναι να περιμένουν πότε θα γίνει το επόμενο ντου για να διοχετευτούν με παράνομο τρόπο παλιά τευχη στην αγορά............

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3769 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ ενδιαφέρον θέμα και εξαίρετη ανάλυση. Έχω τις διαφωνίες μου και εγώ σε ορισμένους τίτλους αλλά με κάλυψε η προσέγγιση του GCF και των υπολοίπων. 2 πράγματα έχω να πω όμως...

 

1o

Αυτό που έχω συμπεράνει από την σύντομη ενασχόληση μου εδώ είναι πως όχι μόνο υπάρχουν σπάνιες εκδόσεις αλλά υπάρχουν και σπάνιες ιστορίες... για παράδειγμα... ναι μεν η πρώτη έκδοση της δυναστείας τον ντακ είναι σπάνια και ακριβή... αλλά την ιστορία μπορείς να την βρεις στην τελευταία επανέκδοση με 3 ευρώ... (μ' αρέσει που σε ορισμένα σχόλια του citizenx γίνεται αυτός ο διαχωρισμός)

 

Πολλές φορές όμως δεν μπορείς να βρεις ούτε τις ιστορίες (είτε μεταφράσεις, είτε ελληνικές, είτε αυτόνομες, είτε μέσα σε συνέχεια από περιοδικά). Φυσικά αυτό συμβαίνει γιατί δεν γίνονται εύκολα επανεκδόσεις... Νομίζω πως στο εξωτερικό το να βρεις την ιστορία αποτελεί πολύ εύκολο... εδώ όχι... Ειδικά για παλιές εκδόσεις ακόμα και να θέλει κάποιος να τις ξαναεκδώσει (που δεν θέλει), υπάρχει πάντα το θέμα με τα δικαιώματα που είναι χαοτικό...

 

2o

Μπορεί το φορουμ να σε βοηθά να βρεις αυτά που ψάχνεις... αλλά το φόρουμ στα γνωρίζει και έτσι μπαίνεις στη διαδικασία της αναζήτησης... άρα εν μέρει η σπανιότητα και η συλλεκτικότητα δεν διαμορφώνεται στο τιραζ... αλλά στις σελίδες του φορουμ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πολύ ωραίο το άρθρο και πολύ ωραία η προσπάθεια καταγραφής όλων αυτών των τίτλων. Πράγματι τις περισσότερες από τις αναφερθέντες σειρές δεν τις βλέπω συχνά ούτε σε παλαιοπωλεία. Aν και παλιότερα είχα ξεκινήσει να μαζεύω αρκετούς από τους τίτλους αυτούς απλά γιατί ήξερα ότι αν δεν τους έπαιρνα όταν τους έβρισκα ίσως να μην τους ξαναέβλεπα ποτέ, στο τέλος κατέληξα να έχω ορισμένα "σπάνια" τεύχη που ακόμα δεν έχω αξιωθεί να διαβάσω. Πλέον δε θέλω να ασχολούμαι με σειρές που δεν θέλω να διαβάζω μόνο και μόνο επειδή θεωρούνται συλλεκτικές, εκτός κι αν βρω κάτι σε πολύ καλή ευκαιρία.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5333 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Οι εκδόσεις των περιοδικών του Ηλία Καμπανά αποτέλεσαν ένα πολύ σημαντικό κομμάτι των ελληνικών εκδόσεων κόμικς και γαλούχησαν την πλειοψηφία των thirty something μελών αυτού εδώ του φόρουμ. Αν και δεν παρακολούθησα ποτέ συστηματικά το μικρό ασπρόμαυρο Σπάιντερμαν που εκδίδονταν καθ’όλη τη διάρκεια της δεκαετίας, αγάπησα ιδιαίτερα τα έγχρωμα τεύχη της τελευταίας του περιόδου (#494-589). Η εκτύπωση μπορεί να ήταν «ότι νάναι» και οι μεταφράσεις «για τα πανηγύρια» αλλά η σειρά αποτέλεσε τον μοναδικό τρόπο ανάγνωσης σύγχρονων ιστοριών της Marvel (η «Σουπερήρωες» της Μαμούθ δημοσίευαν παλαιότερο υλικό), σε μια εποχή που ήταν εξαιρετικά δύσκολο και ακριβό να διαβάσει ένας πιτσιρικάς πρωτότυπα αμερικανικά τεύχη. Δεν γνωρίζω ποια είναι η διαθεσιμότητα των ασπρόμαυρων τευχών, αλλά τα τεύχη της έγχρωμης περιόδου είναι εξαφανισμένα εδώ και πολλά χρόνια. Το ίδιο ισχύει και για τα 14 τεύχη του Captain America που εξέδωσε η εταιρία λίγο πριν κλείσει αλλά και για τα τεύχη του έγχρωμου και σε μεγάλο format Σούπερ Σπαϊντερμαν. Και φυσικά να μη ξεχνάμε και τα 30 τεύχη του Δύναμη Κρούσης που επίσης δεν κυκλοφορούν.

 

  • Γιατί αξίζει να τα συλλέξει κανείς: Μόνο από ιστορικό ενδιαφέρον για τις ελληνικές εκδόσεις και για τη στήλη αλληλογραφίας του. Δημοσίευσαν επίσης κάποιες από τις καλύτερες ιστορίες της mainstream αμερικανικής παραγωγής της εποχής (και όχι μόνο). Όλες οι ιστορίες, βέβαια, μπορούν να βρεθούν σήμερα συγκεντρωμένες σε φροντισμένες αμερικανικές επανεκδόσεις αλλά τα ελληνικά τεύχη γενικώς δεν βρίσκονται.

Επειδή η έρευνα θέλει διάβασμα και μελέτη ωρών (σπουδαία δουλειά!!!!) θα τη σχολιάσω αποσπασματικά...

Και μόνο για σειρές που έχω προσωπική εμπειρία. Η συγκεκριμένη σειρά του Spider Man δεν είναι σπάνια. Βρίσκεται παντού και εύκολα. Επειδή πάντως είναι +500 τεύχη ενδέχεται να έχει ορισμένα προβληματικά νούμερα. Δεν έχω φτάσει στο τέλος της και δεν έψαξα ποτέ τα πρώτα 60-65 τεύχη. Για τα υπόλοιπα νομίζω ότι βρίσκονται και φτηνά από 1-2 ευρώ το κομμάτι. Επίσης παρά τα μειονεκτήματα της μετάφρασης και της εμφάνισης δίνουν τη δυνατότητα να διαβάσει κάποιος κλασικές ιστορίες του τίτλου και τεύχη που στην αμερικάνικη εκδοχή τους κοστίζουν μια μικρή περιουσία ή πολύ ακριβά όπως το θρυλικό 300 του Amazing Spider Man για παράδειγμα.

Ας δώσω και ένα εύρος χρόνου για κάθε σειρά. Με συστηματικό ψάξιμο (και πάντοτε με δεδομένο ότι κάποιος θα πέσει και πάνω σε κάποια πακέτα) μια δετία ψαξίματος είναι λογικό διάστημα για να συμπληρώσει κάποιος το 80-85% της σειράς. Τα 14 τεύχη τουμ Captain America νομίζω ότι βρίσκονται αρκετά εύκολα.

Επεξεργασία από luckystrike
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26433
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Τα παλιά μεγάλα Μάρβελ του Καμπανά (συμπεριλαμβανομένου του Σπάιντερμαν στην πρώτη του φάση) σε καμία περίπτωση δεν θα τα έλεγα εύκολα. Κάποιοι τίτλοι κυκλοφορούν πιο πολύ στην αγορά, αλλα γενικά είναι δύσκολο να τα μαζέψεις, και ειδικά σε αξιοπρεπή κατάσταση. Τα μικρά όντως κυκλοφορούν σχετικά ευρέως ακόμα, αλλά έχω την εντύπωση ότι πολλά νούμερα και περιόδους δεν τα συναντάς το ίδιο εύκολα... είναι και πολύ μεγάλη η σειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5603 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όταν έγραφα το σχόλιο μου για τα έγχρωμα τεύχη του Καμπανά, δεν φανταζόμουν ότι θα έπεφτα τόσο έξω. Εννοείται πως πιθανότατα έχω κάνει λάθος εκτίμηση, αλλά εξακολουθώ να αναρωτιέμαι αν είναι πραγματικά τόσο εύκολο να μαζέψει κάποιος όλα τα έγχρωμα τεύχη της σειράς(γιατί πράγματι δεν είναι και λίγα νούμερα). Από τη στιγμή που έγινα μέλος αυτής εδώ της κοινότητας, παρακολουθώ όλες τις προσφορές παλαιών τευχών που γίνονται και δεν έχω αποκομίσει αυτή την εικόνα. Ισχύει το ίδιο και για τα Δύναμη Κρούσης ή για τα μεταγενέστερα τεύχη των "Σούπερηρώων" της Μαμούθ; Εννοείται πως η κοστολόγηση τους κινείται σε πολύ λογικά επίπεδα (και εννοείται πως κανείς δεν θέλει να βλέπει φουσκωμένες τιμές) αλλά η κοστολόγιση αυτή έχει να κάνει με την υπερπροσφορά διαθέσιμων τευχών ή αποτελεί αποτέλεσμα χαμηλής ζήτησης; Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να ανοίξω κουβέντα για την κοστολόγηση όλων αυτών που σημειώνω, αλλά (όπως έχει αποδειχθεί κατ'επανάληψη και με τα Disney) η τιμές δεν αντανακλούν πάντοτε τη σπανιότητα ή τη διαθεσιμότητα ενός παλιού κόμικ. Θεωρώ ότι επειδή κάτι εμφανίζεται σε μια λογική έως χαμηλή τιμή στα καταστήματα ή στις προσφορές των μελών του forum δεν σημαίνει ότι είναι και πολλαπλώς ή συχνά διαθέσιμο. Και μια διευκρίνιση ακόμη: Το κείμενο μου μπορεί να φέρει τη λέξη "σπανιότητα" στον τίτλο του αλλά δεν γράφω για "σπάνια" κόμικς. Το αντικείμενο της έρευνας ήταν η ανάδειξη τίτλων με σχετικά προβληματική ή περιορισμένη διάθεση και συνοψίζεται στη φράση: "Συλλέγω ή θέλω να συλλέξω ελληνικές εκδόσεις διαφόρων τύπων. Πόσο εύκολο είναι αυτό και αξίζει να μπω σε αυτή τη διαδικασία"; :nek:

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26433
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Είναι γεγονός ότι τα έγχρωμα Σπάιντερμαν της τελευταίας περιόδου δεν τα συναντώ κι εγώ πουθενά. Δεν τα μαζεύω τα συγκεκριμένα, αλλά παραδόξως μου φαίνεται ότι τα πιο παλιά μικρά σπαϊντερμανάκια είναι πιο εύκολα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5333 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Κάποια στιγμή είδα την αναφορά και για τις εκδόσεις των Ελληνικών Γραμμάτων. Λοιπόν, όντως οι συγκεκριμένες εκδόσεις είναι σε έλλειψη και θα είναι σε έλλειψη για πολύ καιρό ακόμη...Ο λόγος είναι απλός: Ολο το στοκ κλειδώθηκε στις αποθήκες όταν ο ΔΟΛ έκλεισε αιφνιδιαστικά τον συγκεκριμένο εκδοτικό οίκο. Κανείς δεν γνωρίζει με βεβαιότητα αν τα αντίτυπα υπάρχουν ακόμη, όπως εννοείται και το στοκ σε βιβλία του συγκεκριμένου οίκου, ενώ υπάρχει ο φόβος ότι τα πάντα έχουν δοθεί για πολτοποίηση ώστε να μην επιβαρύνεται η μητρική εταιρέια και με φόρους λόγω στοκ. Οπως έχουμε αναφέρει ξανά στο φόρουμ υπάρχει ένας παράλογος νόμος που φορολογεί το στοκ των εκδοτικών οίκων, ότι δηλαδή υπάρχει αδιάθετο στις αποθήκες τους!

Πάντως την άποψη ότι τα πάντα έχουν πολτοποιηθεί ενισχύει το γεγονός ότι στα παλαιοβιβλιοπωλεία εμφανίζονται πλέον ελάχιστα από τα λογοτεχνικά βιβλία του εν λόγω οίκου. Και αυτά είναι φανερό ότι προέρχονται λόγω μικρού αριθμού από ιδιωτικές συλλογές και όχι από κάποιο στοκ. Ενα μέρος του στοκ εμφανίσθηκε στο bazaar του Ιανού στη Σταδίου αλλά συνολικά ήταν πολύ μικρός αριθμός σε σχέση με το τι έχουν εκδώσει τα Ελληνικά Γράμματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.