Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγοραπωλησίες-κόμικς (Facebook)


GeoTrou

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Για δείτε εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ενώ έχει και καλές τιμές, και βρίσκεις και ελληνικά σε καλή κατάσταση, έχει γεμίσει με άπληστους που κάπως δύσκολα (και άτολμα) τους αντιμετωπίζουν οι αντμιν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5587
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5093 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ενώ έχει και καλές τιμές, και βρίσκεις και ελληνικά σε καλή κατάσταση, έχει γεμίσει με άπληστους που κάπως δύσκολα (και άτολμα) τους αντιμετωπίζουν οι αντμιν.

κραξιμο 24ωρο θελουν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Να είσαι καλό παιδί και να μη μαλώνεις με τα άλλα παιδάκια. With great power comes great responsibility.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6425
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3921 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ενώ έχει και καλές τιμές, και βρίσκεις και ελληνικά σε καλή κατάσταση, έχει γεμίσει με άπληστους που κάπως δύσκολα (και άτολμα) τους αντιμετωπίζουν οι αντμιν.

Φίλε Θοδωρή με όλο τον σεβασμό,αλλά παρόλο που την έπαθες τελευταία, ακόμη δεν κατάλαβες πως λειτουργεί και πόσο άτιμο είναι το fb.Ενδεικτικά για παράδειγμα δυο άπληστα καραγκιοζάκια να κράξεις για τις τραγικές τιμές και να τους στείλεις,και κάνουν αναφορά στο fb την ομάδα,σου την κλείνουν νύχτα και δεν παίρνεις χαμπάρι πότε χάνεται ότι έχτισες με feedback κτλ,συναλλαγες μένουν στον αέρα και δεν συμμαζεύεται.Επίσης αν βάλεις πλαφόν η πας να ελέγξεις τιμές που μπαίνουν για πότε στο αλλάζουν από ομάδα σε κερδοσκοπική επιχείρηση ούτε που θα καταλάβεις.Ακόμη και στον προσωπικό σου λογαριασμό αν κάνουν μερικοί αναφορά, το συστημα μετά στα κάνει ανω κάτω.Οπως καταλαβαίνεις λοιπόν με αυτή την φλώρικη και μαλθακή στάση όπως την λέτε,προστατεύονται και αυτοί οι ίδιοι που θα βρίσουν η θα προσβάλλουν τον κάθε κερδοσκόπο,και ας μην το ξέρουν οι ίδιοι..Δυστυχώς η ευτυχώς έτσι είναι.Κανείς δεν είναι χαζός ούτε αφελής να ξέρεις.Αλλιώς είναι τα γράμματα.Η πολιτική που υπάρχει είναι η ίδια που ακολουθείται σε παραπλήσιες ομάδες του εξωτερικού,πετυχημένες στο είδος τους με αρκετές χιλιάδες μέλη,και όχι σε ένα μικρό target group που είμαστε εμείς στην Ελλάδα.Πάντα υπάρχει ο έξυπνος τρόπος αντιμετώπισης σε αντίθεση με τον προφανή . :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Internet. Εκεί που μπορείς να είσαι b!tch με το πάτημα ενός κουμπιού από την ασφάλεια του σπιτιού σου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ξέρετε τι μου φαίνεται περίεργο-αστείο σε αυτή την ομάδα, όσο περνάει ο καιρός κια παρακολουθώ τις εξελίξεις;

 

Εκτός από τους γνωστούς και άγνωστους έμπορους που συμμετέχουν εκεί (και καλά κάνουν), υποτίθεται ότι όλοι οι υπόλοιποι είμαστε ψιλοσυλλέκτες και θέλουμε να πουλήσουμε κάποια κόμικς που δεν χρειαζόμασστε κλπ κλπ.

 

Το ωραίο είναι ότι εμείς οι ίδιοι, που δεν είμαστε και καλά έμποροι, ανεβάζουμε τις τιμές όταν πουλάμε.

 

Δηλαδή:

 

Εγώ θέλω να πουλήσω πχ ένα Μεγάλο Σήριαλ. Θα ρίξω μια ματιά πόσο πουλάνε οι υπόλοιποι (κι ας είναι υψηλές τους οι τιμές τους!) και θα βάλω την ίδια τιμή ή θα κοπανήσω κι ένα καπελάκι από πάνω.

 

Αυτό μου φαίνεται λίγο παράλογο και αστείο μαζί.

 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4548 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ξέρετε τι μου φαίνεται περίεργο-αστείο σε αυτή την ομάδα, όσο περνάει ο καιρός κια παρακολουθώ τις εξελίξεις;

 

Εκτός από τους γνωστούς και άγνωστους έμπορους που συμμετέχουν εκεί (και καλά κάνουν), υποτίθεται ότι όλοι οι υπόλοιποι είμαστε ψιλοσυλλέκτες και θέλουμε να πουλήσουμε κάποια κόμικς που δεν χρειαζόμασστε κλπ κλπ.

 

Το ωραίο είναι ότι εμείς οι ίδιοι, που δεν είμαστε και καλά έμποροι, ανεβάζουμε τις τιμές όταν πουλάμε.

 

Δηλαδή:

 

Εγώ θέλω να πουλήσω πχ ένα Μεγάλο Σήριαλ. Θα ρίξω μια ματιά πόσο πουλάνε οι υπόλοιποι (κι ας είναι υψηλές τους οι τιμές τους!) και θα βάλω την ίδια τιμή ή θα κοπανήσω κι ένα καπελάκι από πάνω.

 

Αυτό μου φαίνεται λίγο παράλογο και αστείο μαζί.

 

:valt:

Πολλοί "γνωστοι", εχουν την ευκαιρια, να πουλησουν κομικς εκεί, σε τιμες υψηλοτερες απ οτι θα επρεπε να τα πουλησουν εδω περα. 'Αρα, ειναι μια πρωτης ταξεως ευκαιρια γι αυτους, να κερδισουν κατιτις παραπανω. Ο νοων νοειτο. Βλεπουμε δηλαδη, μετακινησεις πληθυσμων.

(Αυτο επιβεβαιωνει τη κακη γνωμη μου για το συγκεκριμενο γκρουπακι, που θυμιζω ηταν "καλη ιδεα, κακη εκτελεση ή κακος ελεγχος". )

 

'Αμα θελουν, ας μεινουν και μονο εκει, δε θα μου λειψουν. Ή μαλλον, εδω θα ρχονται μονο για τις γνωστες επιδειξεις. :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Απλώς Χρήστο εγώ δεν αναφέρομαι σε όσους εμπορεύονται ίγο ή πολύ κόμικς.

 

Αναφέρομαι στον απλό χρήστο χρήστη που θα πάει να πουλήσει μερικά δικά του κομμάτια, θα δει τις τιμές και θα πει ¨Α, τόσο πάνε αυτά, ας δώσω τόσο και τα δικά μου".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3973 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ε λογικο δεν ειναι αυτο Φωτη ?

 

Οταν βλεπεις τον αλλον να πουλαει κατι ακριβα εσυ θα το δωσεις χαμηλα ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Εξαρτάται. Αν θες να σου φύγουν βάζεις πιο φτηνά για να τραβήξεις την προσοχή του κόσμου. αν είναι να έχεις τιμές όπως όλοι ε εισαι όπως όλοι. Θα πας στον Παράδεισο με χαμηλές τιμές και δίνεις χαρά στον κόσμο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3973 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν λεω ειναι μια αποψη κι αυτο αλλα πες μου αν δωσεις φτηνα κατι που οι περισσοτεροι δινουν ακριβα πως θα μπορεσεις να παρεις κατι ακριβο κι εσυ ?

Εκτος κι αν εχεις χρημα με ουρα να σου περισσευει να ταιζεις κοσμο και κοσμακη..... εκει παω πασο

 

Ασε τον παραδεισο και τις θρησκευτικες πεποιθησεις εκει που ειναι φιλε μου ..... ο παραδεισος και η κολαση ειναι μεσα μας !!!!!!!!!!

Δεν ειναι τυχαια η εκφραση ο θεος και η ψυχη του.....

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δεν λεω ειναι μια αποψη κι αυτο αλλα πες μου αν δωσεις φτηνα κατι που οι περισσοτεροι δινουν ακριβα πως θα μπορεσεις να παρεις κατι ακριβο κι εσυ ?

 

Χα. Ξέρεις πόσοι έκαναν κολοτούμπες για τα φτηνά που τους έδωσα και μου δώσανε και αυτοί φτηνά πράγματα;

 

Εκτος κι αν εχεις χρημα με ουρα να σου περισσευει να ταιζεις κοσμο και κοσμακη..... εκει παω πασο

 

Ρε άνθρωπέ μου, όλο για χρήμα κοστολογήσεις και αξίες μιλάς. :( Εξάλλου το χρήμα των άλλων είναι το χρήμα των άλλων.

 

Ασε τον παραδεισο και τις θρησκευτικες πεποιθησεις εκει που ειναι φιλε μου ..... ο παραδεισος και η κολαση ειναι μεσα μας !!!!!!!!!!

Δεν ειναι τυχαια η εκφραση ο θεος και η ψυχη του.....

 

Είμαι σίγουρος ότι κατάλαβες τι εννοώ. Μιλάω για την καλοσύνη που δίνεις και πρόκειται να λάβεις. Δεν είναι ζυγαριά, αλλά σε ξεπληρώνει η Φύση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Aχ θέλω να γραψω τοοοοοσα πολλά αλλά δεν ξέρω αν πρέπει ......

Ας αυτολογοκριθώ καλύτερα ........ :notalk:

Ας το βουλώσω γιατί θα πω πράγματα που δεν θα αρέσουν καθόλου σε μερικούς .................

 

Αστο ,καλή καρδιά ........Εξάλλου εχω δεί οτι οι περισσότεροι εδώ μεσα έχουν κρίση και καταλαβαίνουν ο καθένας από μας τι ρόλο βαράει .......... :beer:

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3973 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Aχ θέλω να γραψω τοοοοοσα πολλά αλλά δεν ξέρω αν πρέπει ......

Ας αυτολογοκριθώ καλύτερα ........ :notalk:

Ας το βουλώσω γιατί θα πω πράγματα που δεν θα αρέσουν καθόλου σε μερικούς .................

 

Αστο ,καλή καρδιά ........Εξάλλου εχω δεί οτι οι περισσότεροι εδώ μεσα έχουν κρίση και καταλαβαίνουν ο καθένας από μας τι ρόλο βαράει .......... :beer:

Απο το να αφηνεις υπονοουμενα που δεν τιμουν κανεναν ουτε αυτον που τα πεταει γιατι καταλαβαινεις πως φαινεται κι ο ιδιος φανταζομαι....

Δεν νομιζεις πως ειναι καλυτερα να πεις αυτο που νιωθεις αντρικεια και σταρατα χωρις μισολογα ?

 

Δεν ειναι καλυτερα  να πιασεις αυτον που εχεις  προβλημα αν θεωρεις οτι εχεις προβλημα και να το ξακαθαρισετε μεταξυ σας ?

Πολυ κατινιστικο που φαινεται ολο αυτο οπως γινεται ..... και συγνωμη κιολας αλλα ξερω οτι δεν σου ταιριαζει αυτο.... Ειδικα εσενα

 

Απλη απορια εχω.....

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Δημήτρη θα πω οτι έχω να πω ,οταν εγώ το επιλέξω......

Προς το παρόν παρατηρώ συμπεριφορές  και καταγραφω καταστασεις.

 

Την αποψή μου για το "εμπόριο κομικς " σε σενα την εχω πει ξεκαθαρα σε συζήτηση που είχαμε .Αν θυμασαι δεν συμφωνήσαμε .....

 

Αλλιως το βλεπουμε το θεμα ....Απο άλλη ηθική σκοπιά ......

 

Για τα υπόλοιπα επιφυλλάσομαι ............

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  77
  • Reputation:   500
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Σκρουτζ ένα θα σου πω είσαι μορφαρα παρακολουθώ τα ποστ σου πολύ καιρό και πότε δεν έχω γράψει τίποτα...Το ονοματάκι σου πάει αρκετά...Αν και μου μοιάζεις για τον Xρυσοκουκη πιο πολύ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5587
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5093 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Χα. Ξέρεις πόσοι έκαναν κολοτούμπες για τα φτηνά που τους έδωσα και μου δώσανε και αυτοί φτηνά πράγματα;

 

 

Ρε άνθρωπέ μου, όλο για χρήμα κοστολογήσεις και αξίες μιλάς. :( Εξάλλου το χρήμα των άλλων είναι το χρήμα των άλλων.

 

 

Είμαι σίγουρος ότι κατάλαβες τι εννοώ. Μιλάω για την καλοσύνη που δίνεις και πρόκειται να λάβεις. Δεν είναι ζυγαριά, αλλά σε ξεπληρώνει η Φύση.

χεπετας ο νουμερο 1 για  μενα εμπορος φτηνος και ποιοτικος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3973 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σκρουτζ ένα θα σου πω είσαι μορφαρα παρακολουθώ τα ποστ σου πολύ καιρό και πότε δεν έχω γράψει τίποτα...Το ονοματάκι σου πάει αρκετά...Αν και μου μοιάζεις για τον Xρυσοκουκη πιο πολύ...

Τιμη μου και καμαρι μου !!!!!!!!!

 

Ευχαριστω για τον χαρακτηρισμο και ανταποδιδω τα μεγγιστα :);)

 

Σχετικα με τον χρυσοκουκη δεν κοροιδεψα κανεναν ποτε !!!!!!!!!

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  77
  • Reputation:   500
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

 

 

Σχετικα με τον χρυσοκουκη δεν κοροιδεψα κανεναν ποτε !!!!!!!!!

 

Μα ο Χρυσοκουκης είναι αγαπημένη μορφή δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το πήρες έτσι...Έχει κάποιους στόχους και προσπαθεί να τους καταφέρει βρέξει χιονίσει..Μην βλέπεις ότι είναι αντιπαθής στους περισσότερους τυχαίο θα είναι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3973 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Οταν μπαινεις στο ματι του καθενος και δεν χτυπας παλαμακια χορευοντας στον ρυθμο που θελει σαν υποτακτικος παντα γινεσαι αντιπαθης και αυτος ειναι κανονας ζωης που ειλικρινα τον εχω περασει πολλες φορες γιατι εγω παντα χορευα στον δικο μου ρυθμο ......

Καποιες φορες εχασα και καποιες φορες κερδισα.... 

 

Ολα μεσα στην ζωη ειναι φιλε μου και δεν δινω βαση σε αυτο καθως ξερω οτι ειμαι πολυ περισσοτερο ενταξει απο τον καθεναν σε ολες μου τις συναναστροφες που ειχα μεχρι σημερα....

 

Επειδη ομως βλεπω οτι εχω προκαλεσει προβλημα (δικο σας ειναι το προβλημα βασικα αλλα  αυτο δεν με ενδιαφερει καθολου) για να ειμαι ακομη πιο ενταξει ζηταω να γινω μπαν για να τελειωνει η ιστορια μην ταλαιπωρουνται κι αλλοι που σας διαβαζουν γιατι ειναι αδικο για ολους

 

Απο πισω μου μπορειτε να σχολιαζετε οσο θελετε οτι θελετε αλλα να ξερετε οτι το ιδιο κανουν πολλοι και για σας καθως επισης και οτι τιποτα δεν ειναι τοσο αγνο οσο το παρουσιαζετε και αυτο το λενε παρα πολλοι !!!!!!!!!!!!!!!

 

Οτι χρηματα μου αναλογουν στην λεσχη ας μπουν στον κουμπαρα της λεσχης καθως δεν θα μπω στον κοπο να ερθω μεχρι εκει γιαυτα

 

Αν καποιος εχει καμια εκκρεμοτητα μαζι μου που αγνοω ας επικοινωνησει μαζι μου στο μαιλ dplaxeia@otenet.gr για να λυθει οποιο θεμα υπαρχει

 

Τα σεβη μου κυριοι

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190099
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ξέρετε τι μου φαίνεται περίεργο-αστείο σε αυτή την ομάδα, όσο περνάει ο καιρός κια παρακολουθώ τις εξελίξεις;

 

Εκτός από τους γνωστούς και άγνωστους έμπορους που συμμετέχουν εκεί (και καλά κάνουν), υποτίθεται ότι όλοι οι υπόλοιποι είμαστε ψιλοσυλλέκτες και θέλουμε να πουλήσουμε κάποια κόμικς που δεν χρειαζόμασστε κλπ κλπ.

 

Το ωραίο είναι ότι εμείς οι ίδιοι, που δεν είμαστε και καλά έμποροι, ανεβάζουμε τις τιμές όταν πουλάμε.

 

Δηλαδή:

 

Εγώ θέλω να πουλήσω πχ ένα Μεγάλο Σήριαλ. Θα ρίξω μια ματιά πόσο πουλάνε οι υπόλοιποι (κι ας είναι υψηλές τους οι τιμές τους!) και θα βάλω την ίδια τιμή ή θα κοπανήσω κι ένα καπελάκι από πάνω.

 

Αυτό μου φαίνεται λίγο παράλογο και αστείο μαζί.

 

:valt:

 

 

Ψιλοάσχετο με το συγκεκριμένο τόπικ, αλλά δεν αντέχω να μην την κάνω την παρέμβαση.

 

Αυτό που περιέγραψες Φώτη θεωρώ ότι είναι ένα γενικότερο πρόβλημα των Ελλήνων. Τα δικά μας τα αξιολογούμε πολύ, τα των άλλων ελάχιστα. Και αυτό το βλέπω σε άπειρες εκφάνσεις. Το βλέπω στο απλό που μόλις περιέγραψες... Θέλω να πουλήσω το αμάξι μου. Ξέρω ότι το έχω φροντισμένο. Ξέρω ότι η μηχανή είναι οκ. Έχει μια λακούβα στην πόρτα του οδηγού διότι κάποιος κόπανος μου το χτύπησε παρκαρισμένο... Ξέρω ότι αυτό δεν είναι σοβαρή ζημιά, δεν είναι "ουσίας". Το μηχανικό σκέλος (που είναι "ουσίας") ξέρω ότι είναι κομπλέ. Οπότε τι κάνω? Κοιτάζω πόσο πουλιούνται και πάω και ζητάω την πιο ψηλή τιμή... Πάω να αγοράσω αμάξι. Όντας αδαης δεν μπορώ να κρίνω το μηχανικό του σκέλος. Και άμα δεν ανοίξεις τη μηχανή, άκρη 100% δεν βγάζεις. Βλέπω και τη λακούβα στην πόρτα του οδηγού... Ποιος ξέρει τι άλλες ζημιές θα έχει. Οπότε για να το αγοράσω, προσφέρω την χαμηλότερη τιμή... Και η αλήθεια, η πραγματική τιμή,η πραγματική αξία, είναι κάπου στη μέση.

 

Στο πιο σύνθετο? Υπάλληλος: "με έχει το αφεντικό και με ζαλίζει όλη την ημέρα. Και τι μου δίνει? 3 κι 60 ο αγύρτης. άει σιχτήρ ο άχρηστος που μου πίνει το αίμα με την μπουρεκοσωλήνα και κάνει τη ζωάρα του ο )(*&*&()*". Εργοδότης: "τι τον κρατάω τον άχρηστο? τον πληρώνω χρυσάφι και όλο χαζολογάει. άμα τον διώξω, νααααααααα ο κόσμος που θα έρθει με τα μισά λεφτά και θα μου κάνει και καλύτερα τη δουλειά". Και η αλήθεια, είναι πάλι κάπου στη μέση.

 

Είναι ανθρώπινο και το καταλαβαίνω. Έχω όμως την αίσθηση ότι έτσι ακραία όπως το ζω στην Ελλάδα, δεν το ζούσα στην Αμερική. Εκεί έχω την αίσθηση ότι οι άνθρωποι καταλάβαιναν καλύτερα το πόσο άξιζε κάτι και το αξιολογούσαν ορθότερα. 

 

αυτά :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θα επαναλάβω ότι αναφέρομαι στους απλούς συλλέκτες της ομάδας που τυχαίνει να έχουν μερικά τεύχη για πούλημα και όχι στους εμπόρους μικρούς ή μεγάλους (μέσα στους εμπόρους με την ευρεία έννοια βάζω και τον Δημήτρη, μιας και απ' ό,τι βλέπω δημιουργήθηκε θέμα, γιατί είτε το θέλει είτε όχι διακινεί μεγάλο όγκο τευχών). Ο έμπορος μπορεί να κοστολογήσει όσο θέλει και άμα σε πείσει ότι σε συμφέρει αγοράζεις, αν όχι πας παρακάτω. Ο έμπορος είναι μαγαζί.

 

Εμένα λοιπόν αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι ότι εμφανίζονται άτομα από το πουθενά που έχουν ξερωγώ 50 προπέρσινα Μίκυ Μάους και τα κοστολογούν +20% της ονομαστικής τους τιμής γιατί ας πούμε κυκλοφόρησαν πρόπερσι οπότε με την πάροδο του χρόνου ανέβηκε η αξία τους. Κι αυτό τους φαίνεται λογικό γιατί ας πούμε τα τεύχη είναι "παλιά". Αυτοί δεν είναι μαγαζί και περίμενα να έχουν περισσότερη κοινή λογική.

 

Και πάνω σε αυτό που λες germanicus, η αλήθεια συμφωνώ με όλα. Το θέμα είναι να έχουμε λίγο τα μάτια και τα αυτιά μας ανοιχτά ώστε κάποια στιγμή μήπως και  ξεστραβωθούμε. Και γι' αυτό βασικά νομίζω ότι καθόμαστε και συζητάμε.

 

:holidays2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

tik, γιατί δεν κάνεις τα σχόλια στα αντίστοιχα ποστς στο φαιςμπουκ;

 

 

έτσι μόνο μπορείς να στρώσεις τις τιμές και να προφυλάξεις αυτούς που δεν ξέρουν. εάν δεν τα καταφέρεις τότε απλά δεν ασχολείσαι άλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διαβάζοντας αυτή τη φορά τα ποστα σοβαρά μιας και το θέμα το απαιτεί διαπιστώνω ότι υπάρχουν αρκετοί που χοροπηδάνε στον δικό τους ρυθμό όσον αφορά την κοστολόγηση και το τι προσφέρουν με αποτέλεσμα να χοροπηδάνε εμάς ως ανθρώπους που θέλουμε να αγοράσουμε. Η τακτική/στρατηγική τους φαίνεται πως έχει αποτελέσματα τουλάχιστον βραχυχρόνια ωστόσο για το μέλλον έχω να δώσω μια συμβουλή παρμένη μέσα από την Βίβλο -μιας και αναφέραμε παραδείσους κολάσεις και άλλες χαριτωμένες μυθοπλασίες- που ταιριάζει απόλυτα στην περίσταση.

 

Απόστολος Παύλος στην Α΄Κορινθίους 10:12, «Ώστε ο νομίζων οτι ίσταται ας βλέπη μη πέση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4371 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

tik, γιατί δεν κάνεις τα σχόλια στα αντίστοιχα ποστς στο φαιςμπουκ;

 

 

έτσι μόνο μπορείς να στρώσεις τις τιμές και να προφυλάξεις αυτούς που δεν ξέρουν. εάν δεν τα καταφέρεις τότε απλά δεν ασχολείσαι άλλο.

 

1ον Δεν θέλω να χαλάσω την ομάδα, ειδικα μετά τις εξηγήσεις περι δυσκολιών που έδωσε ο διαχειριστής. Εξάλλου όπως ανέφερα σστην αρχή του θέματος, αυτή είναι η πολιτική της ομάδας, πώς να το κάνουμε.

 

2ον Φυσικά και έχω κάνει γενικά σχόλια, όχι για συγκεκριμένες αγγελίες, αλλά για το πώς βλέπω προσωπικά την κοστολόγηση και τι θεωρώ λάθος

 

3ον Προτιμώ να μαζέψω καμιά δεκαριά τευχάκια και να τα ποστάρω σε ΠΟΛΥ ανταγωνιστική τιμή όταν βλέπω κάτι να κυμαίνεται στα ύψη.

 

:holidays2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4548 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

tik, γιατί δεν κάνεις τα σχόλια στα αντίστοιχα ποστς στο φαιςμπουκ;

 

 

έτσι μόνο μπορείς να στρώσεις τις τιμές και να προφυλάξεις αυτούς που δεν ξέρουν. εάν δεν τα καταφέρεις τότε απλά δεν ασχολείσαι άλλο.

Ο Φώτης έκανε ένα τέτοιο σχόλιο προχθές σε μια τέτοια περίπτωση εκεί, οπότε σε λάθος άτομο το λες :)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11160
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  77
  • Reputation:   500
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Εγώ έκανα πριν λίγες μέρες πρόταση για ελενχο των τιμών και διαγραφή σε άτομα που πάνε να εκμεταλευτουν...Απορρίφτηκε και με άτομα που το υποστήριξαν από εδώ μέσα. Αρα κάποιους δεν του συμφέρει να πέσουν οι τιμές (λογικό εν μέρει)

Επεξεργασία από peireotis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3770 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

θαρρώ πως όταν μια τιμή ξεφεύγει... ή τεύχη βρίσκονται καινούργια σε παρόμοιες τιμές πρέπει να γίνονται ποστς...

 

εξάλλου το ίδιο κάνουμε και εδώ. πολλές φορές (50-50 θα έλεγα) οι υψηλές τιμές ωφείλονται στην άγνοια και όχι σε δόλο/κέρδοσκοπια....

 

αντιστοιχα το ίδιο γίνεται και με τις χαμηλές τιμές που βλέπουμε σε διαφόρα σαν ευκαιρίες

 

αλλά τελικά το να τα δώσεις εσύ σε καλύτερες τιμές είναι σίγουρα το καλύτερο παράδειγμα :respect:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έπρεπε να το έχω αναφέρει νωρίτερα!  :shit2:

Στη σελίδα κάποιος προσφέρει τόμους της Μεγάλης Βιβλιοθήκης Disney τσάμπα! Δημοσιεύει σε ανύποπτο χρόνο ένα τόμο και όποιος σχολιάσει πρώτος το παίρνει. Μόλις κέρδισα τη Φιλοσοφική Λίθο και αύριο θα την παραλάβω.

 

Υ.Γ.: Δε μου κρατάτε κακία που δεν το είπα πιο πριν ε;  :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.