Μετάβαση στο περιεχόμενο

Better Call Saul (2015-2022)


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

bettercallsaul.jpg

 

Το AMC έδωσε στη δημοσιότητα δυο εικόνες από το επερχόμενο spin-off του «Breaking Bad», «Better Call Saul» που θα εστιάζει στον αγαπημένο μας γλοιώδη δικηγόρο.

Επίσης, έγινε γνωστό και το επίσημο cast της σειράς.

Σύμφωνα με την επίσημη σύνοψη, η σειρά θα τοποθετείται έξι χρόνια προτού ο Saul Goodman γνωρίσει τον Walter White. Όταν τον βλέπουμε, ο άνθρωπος που στο μέλλον θα εξελιχθεί σε Saul Goodman, ονομάζεται Jimmy McGill και είναι ένας μικρο-δικηγόρος που πασχίζει να επιβιώσει. Ο Jimmy δουλεύει στο πλευρό (και μερικές φορές εναντίον) του Mike Erhmantaut. Η σειρά θα χρονογραφήσει την μεταμόρφωση του Jimmy σε Saul.

Ο Vince Gilligan θα σκηνοθετήσει τον πιλότο της σειράς. Το πλήρες cast αποτελείται από τους Bob Odenkirk, Jonathan Banks (Breaking Bad, Wiseguy), Rhea Seehorn (Franklin & Bash, House of Lies), Patrick Fabian (Big Love, Grey’s Anatomy) και Michael Mando (Orphan Black, The Killing).  (Πηγη: movie monsters)

 

 

 better-call-saul-press-tour_article_story_large.jpg  Better-Call-Saul-02.jpg          

 

 

 

[imdb=tt3032476]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είδα την 2η σεζόν και μπορώ να πω ότι τη χάρηκα. Δε φαίνεται να έχει κάποια συγκεκριμένη πορεία, και αυτό λίγο με χάλασε στα πρώτα επεισόδια. Κάπου συνηθίζεις και κάνεις κέφι με τις ανορθόδοξες μεθόδους του Saul. Θα έλεγα ότι είναι λιγότερο φαιδρός από αυτό που ξέραμε στο Breaking Bad  και ίσως έτσι πρέπει για να κρατηθεί μια σειρά που είναι πια πρωταγωνιστής και όχι ένας γραφικός κομπάρσος. Γιάπης στην Νότια ΗΠΑ, ναι υπάρχει και αυτό. Παράλληλα εξελίσσεται και η ιστορία του Mickael, που κινείται σε διαφορετικά επίπεδα και κάπου κάπου οι δυο ιστορίες συναντιούνται. Ίσως σε κάποιους να αρέσει περισσότερο αυτή η υπόθεση από την κεντρική. Όλοι οι ηθοποιοί παίζουν πολύ καλά. Παραπάνω από επαγγελματίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to Better Call Saul (2015- )
  • 9 months later...

  • Member ID:  33770
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  27
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1922 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

αυτή  η σειρά δεν υπάρχει ότι και να πω είναι λίγο άπλα την λατρεύω πολύ δυναμική μακάρι να μην τελειώσει στην 5 σεζόν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Από τότε που ξεκίνησα να παρακολουθώ σειρές, μπορώ να πω ότι έχω δει έναν πολύ μεγάλο αριθμό αγγλικών και αμερικάνικων σειρών, παντός είδους, αλλά η μία ξεχώρισε πάντα ως η αγαπημένη μου. Το Breaking Bad. Το αριστούργημα του Vince Giligan είναι από αυτές που άργησαν λίγο να πάρουν μπρος, αλλά όσο προχωρούσαν, το πόδι δεν έφυγε από το γκάζι.

 

Παρά το γεγονός ότι δεν είμαι φαν των spinoffs, το Better Call Saul το είδα με μια πολύ θετική ματιά και πλέον 5 σεζόν μετά έχει εξελιχθεί στην αγαπημένη μου ongoing τηλεοπτική σειρά. Πιστεύω πως όσο πριμοδοτήθηκε το Breaking Bad την τελευταία του χρονιά από τα Emmys, άλλο τόσο έχει σνομπαριστεί αυτή η καταπληκτική σειρά και οι ερμηνείες της (γιατί τι καλύτερο από βραβείο Emmy στην αισχρή τελευταία σεζόν του GoT).

 

Τέσπα ας μην ξεφεύγουμε. To Better Call Saul ένιωσα ότι κάπου άρχισε να με χάνει στην τέταρτη του σεζόν. Ήταν μια διαφωνία που είχα με αρκετούς φίλους. Ήταν μεν πολύ καλή, αλλά υπερβολικά μεταβατική σε σχέση με τις πρώτες τρεις και ένιωσα πως το σχίσμα μεταξύ των ιστοριών του Jimmy και του καρτέλ είχε αρχίσει να γίνεται μεγάλο, λες και βλέπουμε δύο διαφορετικά plots στην ίδια σειρά.


Και τώρα, δύο χρόνια μετά ήρθε η 5η σεζόν. Αυτή που ένωσε ξανά τις δύο ιστορίες. Αυτή που για ακόμα μια φορά μας θύμισε πόσο ιδιοφυείς είναι οι συντελεστές της. Που μας μάγεψαν με την ανάπτυξη χαρακτήρων με το storytelling, με τις εντυπωσιακές εξελίξεις σε κάθε πεδίο. Είναι αυτή η αργή, αλλά τόσο όμορφη εξέλιξη που έχει η πλοκή του Better Call Saul και το κάνει όλο και καλύτερο. Και που ειδικά αν αγαπάς το Breaking Bad σε εντυπωσιάζει με το πως συνδέονται μεταξύ τους ακόμα και στα πιο μικρά πράγματα. Στο Better Call Saul τίποτα δεν είναι ανούσιο. Ό,τι σου δείξουν στην οθόνη, θα παίξει ρόλο.

 

Με λυπεί που η 6η σεζόν θα είναι η τελευταία. Βάσει timeline υπάρχουν κι άλλες ιστορίες που θα μπορούσαν να μας πουν μέχρι να φτάσουμε στο Breaking Bad (αλλά και μετά από αυτό αν κρίνει κανείς από τα flash forwards). Από την άλλη αυτό που μου άρεσε στο Breaking Bad είναι ότι σε αντίθεση με άλλες κορυφαίες σειρές, ήξερε που έπρεπε να σταματήσει. Ήξερε ότι μπορεί να τραβήξει κι άλλο αλλά ανούσια και επέλεξε να τελειώσει στα καλύτερα του με μία ακόμα σεζόν-κορυφή. Αλλά το Better Call Saul μπορεί να πάει έστω στις 8-9. Κρίμα γιατί για ακόμα μία φορά οι Odenkirk, Banks και Esposito ήταν απολαυστικοί.

 

Μόνο ευχαριστώ στους συντελεστές της σειράς για αυτή τη σεζόν. Τα τελευταία επεισόδια είναι από αυτά που δύσκολα ξεχνάς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Υπάρχει ένα χοντρό πρόβλημα στο Better call Saul και αυτό ονομάζεται πειστικότητα του κάστινγκ. Βρισκόμαστε, πόσα; 4-5 χρόνια πριν το Breaking Bad; Ο Μάικ είναι γεροντάκι. Σε μερικές σκηνές τον βλέπεις και τον λυπάσαι. Λογικό σε ένα σημείο έχουν περάσει και 12 χρόνια, αλλά θα έπρεπε να μοιάζει 55αρης και είναι 70+ και στην πραγματικότητα και στη φάτσα. Ο Γκας με το νεανίζον μέικαπ για μένα έχει έως και αστείο αποτέλεσμα. Σαν το El Camino που έπρεπε ο Πολ να παίξει τον Yo! 22-25αρη αλλά ο άνθρωπος κοντεύει τα 40.

 

Από την άλλη σε ορισμένες σκηνές απίστευτης καλλιτεχνίας για τηλεόραση (πχ τα μυρμήγκια με το παγωτό) καταλαβαίνω γιατί αυτή η σειρά με τις τόσο χτυπητές αδυναμίες και ευκολίες θεωρείται από τόσο κόσμο η κορυφαία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

1 ώρα πριν, Kurdy Malloy είπε:

Υπάρχει ένα χοντρό πρόβλημα στο Better call Saul και αυτό ονομάζεται πειστικότητα του κάστινγκ. Βρισκόμαστε, πόσα; 4-5 χρόνια πριν το Breaking Bad; Ο Μάικ είναι γεροντάκι. Σε μερικές σκηνές τον βλέπεις και τον λυπάσαι. Λογικό σε ένα σημείο έχουν περάσει και 12 χρόνια, αλλά θα έπρεπε να μοιάζει 55αρης και είναι 70+ και στην πραγματικότητα και στη φάτσα. Ο Γκας με το νεανίζον μέικαπ για μένα έχει έως και αστείο αποτέλεσμα. Σαν το El Camino που έπρεπε ο Πολ να παίξει τον Yo! 22-25αρη αλλά ο άνθρωπος κοντεύει τα 40.

 

Από την άλλη σε ορισμένες σκηνές απίστευτης καλλιτεχνίας για τηλεόραση (πχ τα μυρμήγκια με το παγωτό) καταλαβαίνω γιατί αυτή η σειρά με τις τόσο χτυπητές αδυναμίες και ευκολίες θεωρείται από τόσο κόσμο η κορυφαία.

 

Αυτό είναι και ένα θέμα με το continuity. Αν πχ δεις τη σελίδα ενός χαρακτήρα στο Breaking Bad Wiki, έχει εικόνα του το 2002-2003 (στο οποίο διαδραματίζεται το Better Call Saul) και 2008-2010 στις αρχές του Breaking Bad και χαρακτήρες όπως ο Mike, o Gus, ο Tuco και οι μπράβοι τους φαίνονται μεγαλύτεροι το 2002 απ' ότι το 2008. Αυτά δυστυχώς είναι πράγματα που δε διορθώνονται.

 

Από την άλλη, προτιμώ οι σειρές μου να έχουν τέτοιες αδυναμίες, αλλά να είναι άψογες στο storytelling, παρά να είναι τεράστιες παραγωγές με κακό γράψιμο και ηλίθιες αποφάσεις όπως η 8η σεζόν του Game of Thrones. Λείπουν εγκεφαλικές σειρές δυστυχώς και το 2019 μου έλειψε το Better Call Saul, αλλά ευτυχώς υπήρχαν κάποιες όπως το Mindhunter, το Chernobyl και το Watchmen που με κάλυψαν σε αυτόν τον τομέα :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Λεω να την ξεκινησω αφου εχω ολοκληρωσει πριν ενα μηνα ολη την σειρα Breaking Bad.. πραγματικα απο τις καλυτερες σειρες που εχω δει..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  37452
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  22
  • Reputation:   128
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1066 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εχοντας δει για πρωτη φορα το Breaking Bad πριν εναν χρόνο (φυσικά το αγάπησα) δεν είχα ιδέα τι μπορώ να περιμένω απο ενα prequel/spinoff με πρωταγωνιστή τον Saul του οποίου την υπαρξη εμαθα απλα επειδή το πέταξε το νετφλιξ σαν προτεινόμενο.

Και όπως σχεδόν καθε φορα που θα μοιραστώ τις σκεψεις μου για μια ιστορια σε αυτο το φόρουμ, ειναι επειδη μου αρεσε πολυ πολυ πολυ πολυ πολυ :^) 

 

Αν και πολυ αργό σε σύγκριση με το BB ο τρόπος που ειναι γραμμένοι οι χαρακτήρες και η εξέλιξη τους, μετατρέπει αυτό το αργό pacing σε ένα απο τα πιο δυνατα στοιχεία της σειρας.

Φέρνει μια ιδιαίτερη αίσθηση ρεαλισμου η οποια φυσικα κανει τις σκηνές δράσης ή ακομα και τις αποφάσεις των χαρακτήρων σε προσωπικό επίπεδο να εχουν τεράστιο βάρος.

Οσο και αν λατρευω non-stop δραση, το αγχος που ενιωθα καθε φορα που η Kim εμενε σιωπηλή και απαντουσε με ενα "okay" εχω να το νιωσω απο τα ρομαντικα δραματα μου στην εφηβεία.

 

απλά τρομερή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   998
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5485 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μεγαλειώδης σειρά που σε καθηλώνει και σε βάζει μέσα στο μυαλό και τις επιλογές των χαρακτήρων! Πολύ πιο αργό από το Breaking Bad αλλά με στοιχεία που σου υπενθημίζουν ότι είναι ο ίδιος κόσμος πάντοτε, το Better Call Saul είναι ένα ταξίδι για τους πρωταγωνιστές που και πάλι...σιγά σιγά they are breaking bad ή και breaking good...ή ψάχνουν έναν τρόπο τουλάχιστον να αλλάξουν τα πράγματα!
Σε κάθε περίπτωση, αναμένουμε την 6η σαιζόν με ανυπομονησία για να δούμε και το τέλος και που οδηγούν (χεχε) όλα αυτά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  37040
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  139
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  139
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Δε μου αρεσε τοσο οσο το Breaking Bad, αλλα ειχε καποια ωραια επεισοδια.. αναμενω να δω και τον επομενο κυκλο για να εχω σφαιρικη αποψη.. αγαπημενος χαρακτηρας: Gus Fring :div:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to Better Call Saul (2015-2022)
  • 6 months later...

  • Member ID:  33354
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  380
  • Content Count:  3846
  • Reputation:   34883
  • Achievement Points:  2310
  • Days Won:  259
  • With Us For:  2024 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ό,τι και να πω για το τέλος αυτής της σειράς είναι λίγο. Την τελείωσα λίγες μέρες μετά το φινάλε και δηλώνω ακόμα ενθουσιασμένος. Μια εκπληκτική έκτη σεζόν, μια από τις αγαπημένες μου από όλες τις σειρές που έχω δει. Ήταν η σεζόν που ένωσε δύο από τις αγαπημένες μου σειρές, το Breaking Bad και το Better Call Saul και έλυσε όλα τα ερωτήματα που μας άφησε το πρώτο σχετικά με το που βρίσκονταν οι ήρωες του Better Call Saul ή πως κατέληξαν αυτοί του Breaking Bad. Μακάρι να μπορούσα με κάποιον τρόπο να τις ξαναδώ και τις δύο σαν να ήταν η πρώτη φορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1679
  • Reputation:   6590
  • Achievement Points:  1743
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Την σειρά την είδα κι εγώ το καλοκαίρι που ολοκληρώθηκε, είναι μία από τις καλύτερες σειρές που παίζουν, μου άρεσε και λίιιιγο παραπάνω από το breaking bad, πάντως με έψησε και είδα καπάκια ξανά το Breaking Bad, το οποίο είχα δει όταν έβγαινε οπότε το είχα σχεδόν ξεχάσει. Και μετά είδα και το El Camino. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.