Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εκεί απλώς απαντώ Κώστα στα "της επίθεσης" που έθιξες ότι γίνονται από εμένα προς εσάς. Δεν προκύπτει από κει και μόνο το παραπάνω παράπονό μου. Το υπεραπλουστεύεις. Είναι μία κατάσταση που υπάρχει χρόνια στην κοινότητα με μια βαθειά ριζωμένη καχυποψία απ' την πλευρά σας και κανενός άλλου. Εγώ έρχομαι με καλή πρόθεση και διάθεση να προσφέρω και μόνο από οντισιόν δεν περνάω. Εάν αυτό το είχαμε στην RetroDB, δε θα δεχόμασταν ποτέ κανένα σχόλιο απ' το εκεί φόρουμ. Κάνουμε όμως το ΑΚΡΙΒΩΣ αντίθετο! ΚΑΛΟΥΜΕ μέλη να μας παρέχουν πληροφορίες και όσο κι αν τις αξιολογούμε είναι βέβαιο πως στη συντριπτική τους πλειοψηφία θα περαστούν, ακόμη και λάθη που όμως κάποια στιγμή μελλοντικά είμαστε σε θέση να διορθώσουμε! Δεν πετάμε τίποτα όμως, αλλιώς δε θα ήταν η "βάση" εκεί που βρίσκεται σήμερα. Τίποτα! Σεβόμαστε κάθε μέλος και κάθε προσπάθεια που κάνει για να συνεισφέρει με την παραμικρή πληροφορία, είτε με screenshots από τυχόν προσωπικό του αρχείο, είτε με σαρώσεις, είτε με προσωπικές μαρτυρίες, είτε απ' τους ίδιους τους συγγενείς καλλιτεχνών που και μας επισκέπτονται και επικοινωνούν με τη Δ.Ο. για να δώσουν επιπλέον πληροφορίες για το προφίλ τους! Κρίμα... Κρίμα διότι χαλάει όλο αυτό το παρεΐστικο κλίμα με προαπαιτούμενα, με προϋποθέσεις και ορίζοντας κάποιους ως φωτεινούς παντογνώστες και άλλους ως παρακατιανούς όπου τα λεγόμενά τους "θα πρέπει μελλοντικά να ελεγχθούν και να κάνουν υπομονή". Ποιος έκανε υπομονή για την επαλήθευση της δικής σου πληροφορία που αναφέρω παραπάνω; Αλλά ξέχασα... Εκείνο είχε γίνει πριν 7-8 χρόνια. Τότε ήταν όλοι ανυπόμονοι! :)

 

Σε πληροφορώ Κώστα πως αν είχα δώσει εγώ την πληροφορία αυτή πριν 7-8 χρόνια, ακόμα στο σχόλιό μου θα υπήρχε μονάχα και όχι σε κάποιο πινακάκι. Και δεν είναι διαίσθηση αυτό αλλά η πραγματικότητα, όσο κι αν θέλουμε να κρυβόμαστε πίσω απ' το δάκτυλό μας. Όσο για την πληροφορία στα κιτάπια, αφενός και πάλι δε θα έπρεπε να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από κάποιου άλλου μέλους η δική σου καταγραφή, αφετέρου μου είναι δύσκολο να φανταστώ ότι η πληροφορία που θα έγραφες για κάθε τεύχος (ή και για όλη τη σειρά αν θέλεις) να ήταν "ακαθόριστη κυκλοφορία" αντί να γράψεις πότε αγόραζες κάθε νέο που κυκλοφορούσε. Απ' τη στιγμή που τα πήρες στην εποχή τους το ορθό είναι να σημειώσεις πότε τα πήρες (κάτι που δεν έκανες αλλιώς δε θα είχαμε αυτή τη συζήτηση τώρα) και όχι να μπεις μπεις στη διαδικασία να γράψεις μια τέτοια πληροφορία. Γράφτηκε εκ των υστέρων λοιπόν και η πληροφορία προέκυψε από μνήμης. Ή τέλος πάντων κατά τη διάρκεια της κυκλοφορίας (όπου ακόμη δεν εξακολουθούσες να γράφεις μήνα κυκλοφορίας). Δεν έχει καμία λογική το αντίθετο. Όσο για την πληροφορία καθεαυτή την επιβεβαιώνω και εγώ, απλώς την αναφέρω ως παράδειγμα στο τι περνιέται, τι όχι και από ποιους. Τέλος πάντων, κακά τα ψέμματα η βάση θέλει χέρια... Κι αν έχω εγώ κάτι παραπάνω από 4.000 κόμικς, άλλος έχει 14.000, άλλος 20.000 και ο καθένας θα μπορούσε να βοηθήσει με τον τρόπο του. Αλλά εάν κλωτσάτε στην παραμικρή πληροφορία που σας δίνει κάποιος κάθε φορά, βάση δε θα χτιστεί ποτέ. Όχι στο άμεσο μέλλον τουλάχιστον, ούτε καν σε μερικά χρονάκια ακόμα. Θα πάρει πολύ... ΠΑΡΑ πολύ... Μονάχα τα πολυθεματικά να πιάσει κανείς, φαντάζομαι ότι είναι μεγάλο βάσανο (και πάλι καλά που ο Ίωνας και ορισμένοι άλλοι έχουν δώσει πόνο με τις παρουσιάσεις τους και έχουν ανασκάψει τόσες πληροφορίες!). Αλλά είπαμε... Προφανώς έχετε βρει κάποια φόρμουλα, οπότε κουμαντάρετε καλά την εισροή της πληροφορίας στη βάση και οι υπόλοιποι δε χρειαζόμαστε. Μάλλον κάποια φόρμουλα "υπομονής", διότι με τέτοια συμπληρώνεις πολύ πιο γρήγορα και ποιοτικά μία βάση δεδομένων με δεδομένα. :) Τέλος πάντων μη σας κουράζω άλλο και με αυτό, αν και για μένα είναι χρήσιμες οι συζητήσεις αυτές. Αντιλαμβάνομαι σιγά σιγά τι πραγματικά χρειάζεστε απ' τα υπόλοιπα μέλη και σε ποιο βαθμό. Καλή συνέχεια και αν θέλετε ας μεταφέρετε τη συζήτηση μιας και δεν αφορά το κόμικ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ανέβηκαν νέα σκανς υψηλής ανάλυσης για τα πρώτα 3 τεύχη καθώς και τα οπισθόφυλλα τους, μιας και την εποχή που δημιουργήθηκε η παρουσίαση, δεν βάζαμε οπισθόφυλλα. Σύντομα θα ξεθάψω και τα υπόλοιπα τεύχη για να αντικατασταθούν και αυτά. 

 

Βρήκα επίσης αφορμή να ξανακάνω την έρευνα που είχα κάνει για την παρουσίαση (αυτή που λίγο-πολύ κατηγορούμαι πως την έβγαλα από το κεφάλι μου :) ), ερευνώντας και τα αντίτυπα που έχει η λέσχη. Το πρώτο τεύχος δεν αναγράφει ημερομηνία κυκλοφορίας, αλλά από το πρώτο τεύχος μέχρι το τέταρτο, αναγράφονταν στα οπισθόφυλλα η προβλεπόμενη ημερομηνία κυκλοφορίας των επόμενων τευχών, καθώς και των υπόλοιπων 3 σειρών της εκδοτικής. Στα υπόλοιπα σταμάτησαν να δίνουν ημερομηνία, σημάδι του ότι πλέον δεν μπορούσαν να εγγυηθούν την κυκλοφορία των σειρών τους σε προκαθορισμένες ημερομηνίες. Έτσι, βλέπουμε το δεύτερο τεύχος να αναμένεται τον Μάη του 2000, το τρίτο τον Ιούλιο του 2000, το τέταρτο τον Οκτώβρη του 2000 και το πέμπτο τον Δεκέμβρη του 2000. Όπως είπα, οι ημερομηνίες είναι ενδεικτικές και δεν εγγυούνται την ακρίβεια της κυκλοφορίας σε αυτές, αλλά έλλειψη άλλων στοιχείων, οι παρεχόμενες πληροφορίες των εντύπων είναι αυτές που καταγράφονται. Ακόμα και να υπάρχει απόκλιση, είναι εξαιρετικά απίθανο να υπήρχε εξάμηνη καθυστέρηση μέχρι την κυκλοφορία του πρώτου τεύχους. Επίσης προκύπτει πως οι σειρές δεν ήταν ποτέ μηνιαίες.

 

Τα σχετικά στοιχεία μεταφέρθηκαν και στην βάση. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to JUDGE DREDD
  • 7 months later...

  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32795
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3109 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αντικαταστάθηκαν με μεγαλύτερης ανάλυσης τα εξώφυλλα των τευχών: 4, 5, 6, 7 και 8, ενώ προστέθηκαν και τα οπισθόφυλλα τους. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

εχω δυστυχως ενα τευχος και δεν μπορω ν βρω τα υπολοιπα, ωραιες ιστριες και σχεδιο,ειναι αυτες οι εγχρωμες που περιμενουμε καποτε απο τους τομους που βγαζει η selini??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  37709
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  11
  • Reputation:   84
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  999 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπερα σε ολα τα μελη. Η σειρα Judge Dredd της Η2Ο BOOKS, ηταν δυστυχως βραχυβια, αλλα η ποιοτητα παρα πολυ καλη. Αυτον τον μηνα επεσαν στα χερια μου τα τευχη 2, 4, 5, 6, ειχα ηδη το 1ο απο το 2000. Το θεμα ειναι πως απο οσο εχω καταλαβει η σειρα ειναι σπανιοτατη και τα τευχη 3, 7 και 8, το πιθανοτερο ειναι να μην βρεθουν ποτε :sad1:. Ειδικα τα τευχη 5-8, εχουν την επικη σειρα Necropolis, που τα σπαει (και μαλλον δεν συμπεριλαμβανεται στην σειρα: JUDGE DREDD: ΟΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ, των εκδοσεων SeΛini, η οποια δειχνει να εχει σταματησει στον τομο 05.1). Αχ, ποσο τυχεροι ειναι οσοι εχουν και τα 8 τευχη!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ακόμα ψάχνω να βρω κάποια τεύχη... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  33600
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  3
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1985 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Επειδη δεν μπορουσα να βρω όλη τη σειρα JUDGE DREDD: ΟΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ έκανα την υπερβαση και τα πηρα στα αγγλικά! Μέχρι στιγμής 43 τομοι and counting!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.