Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζητείται σχεδιαστής


Sephirothsw

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30202
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  2
  • Reputation:   11
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3563 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Καλησπέρα σας. Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ σας και η αλήθεια είναι οτι δυστυχώς έχω λίγες εικόνες από τον κόσμο τον κόμικς λόγω επαρχίας... Πριν αρκετό καιρό είχα γράψει μια μεγάλη ιστορία (βιβλίο) το οποίο απλά κάθετε και μαζεύει σκόνη... Μου έχουν πει να προσπαθήσω να το εκδοσω αλλά απο όσο γνωρίζω και όσο έχω ψάξει δυστυχώς κατι τέτοιο θα χρειαστεί αρκετά χρήματα απο μέρος μου  τα οποία δεν υπάρχουν.... Έτσι λοιπόν σκέφτηκα πως αν καταφέρω να βρω έναν σχεδιαστή να κάνω μια αρχική δουλειά για ένα κόμικ ενός κεφαλαίου απο το βιβλίο (6-7 σελίδες σχεδίου χωρίς φυσικά να γνωρίζω ακριβώς) θα μπορούσα να κάνω μια προσπάθεια στο kickstarter ώστε να βρεθεί χρηματοδοτηση για να συνεχιστεί η συνεργασία μέχρι το τέλος του βιβλίου.

 

Επειδή δυστυχώς απο χρήματα είναι δύσκολη η κατάσταση θα ήταν ιδανικό αν η αρχική συνεργασία γίνονταν χωρίς χρέωση για το σχεδιο (αν και γνωρίζω οτι είναι δύσκολο εως αδύνατο κατι τέτοιο), η σε κάποια σχετικά μικρή αμοιβή και σε περίπτωση που το kickstarter πιάσει τόπο τότε να γίνει πλήρη και κανονική συνεργασία. Παρακάτω θα παραθέσω ένα μικρο απόσπασμα απο την ιστορία μου. Απλά θέλω να προϊδεάσω οτι σαν συγγραφέας δεν λέω και πολλά. Θεωρώ οτι η ιστορία μου είναι καλή αλλα ίσως ο τρόπος που την έχω αποδώσει γραπτός να μην είναι και ο καλύτερος. Το κείμενο σίγουρα χρειαζετε επιμέλεια, κατι που δυστυχώς δεν εχω καταφέρει ακόμα να κάνω. Παρόλα αυτά εάν κάποιος ενδιαφέρετε ας μου στείλει ένα μήνυμα να συζητήσουμε.

 

 

                                                   H Τελετη του καλεσματος των φυλων.                                                       (Αποσπασμα απο το βιβλιο μου)

 

 

    Ο Βασιλιάς στεκόταν δίπλα στον βωμό του καλέσματος. Το Συμβούλιο είχε σχηματίσει έναν κύκλο γύρω του.
- «Είμαστε όλοι σύμφωνοι;» είπε ο Βασιλιάς της Έμερον.
- «Φυσικά. Το καθυστερήσαμε αρκετά. Έπρεπε να τους πιστέψουμε μα δεν το κάναμε και τώρα μπορεί να είναι αργά» είπε ο εκπρόσωπος των νάνων.
- «Όχι. Έχουμε ακόμα χρόνο. Προλαβαίνουμε.» είπε η Νέρμια.
- «Τότε ας το κάνουμε» είπε ο Βασιλιάς και άφησε το χαρτί που κρατούσε πάνω στο βωμό.
Το χαρτί έμεινε εκεί για λίγα δευτερόλεπτα και ύστερα άρχισε να καίγεται. Κόκκινος καπνός ελευθερώθηκε από την φωτιά και ταξίδεψε στους ουρανούς. Κόκκινα σύννεφα σχηματίστηκαν και κεραυνοί χτύπησαν. Τα σύννεφα πρώτα σχηματίστηκαν γύρω από την Έμερον και άρχισαν να εξαπλώνονται σε όλον τον ουρανό γύρω από την γνωστή τότε γη. Πάνω από κάθε βασίλειο κάθε φυλής γρήγορα σαν το φως του ήλιου που κρύβεται πάνω από τα ματωμένα σύννεφα. Μόνο και μόνο αυτό το γεγονός ήταν αρκετό για να καταλάβουν οι φυλές του κόσμου ότι είχε δοθεί το κάλεσμα. Μα η επιβεβαίωση ήρθε αμέσως μετά. Μπλε ακτίνες φωτός έσκισαν τα σύννεφα και πέρασαν ανάμεσά τους κατεβαίνοντας μέχρι τα κάστρα των βασιλιάδων. Μέσα σε αυτές τις ακτίνες ιππότες με φτερά αγγέλων άρχισαν να κατεβαίνουν περνώντας μέσα από τα τείχη των κάστρων και φτάνοντας στις αίθουσες των βασιλιάδων. Γονάτισαν μπροστά τους χωρίς να χάσουν την μεγαλοσύνη τους και την αξιοπρέπειά τους που έκαναν τους βασιλιάδες και τις βασίλισσες να τρομάζουν από την παρουσία τους και από τον σεβασμό που εξέπεμπαν. Όλοι τους έρχονταν ενώπιων των βασιλιάδων κρατώντας το ίδιο μήνυμα. Το μήνυμα που άφησε ο Βασιλιάς πάνω στον βωμό για να καεί και να αρχίσει η τελετή. Το αρχαίο μήνυμα ήταν το ίδιο που γράφτηκε πριν χίλια χρόνια όταν χτίστηκε η Έμερον: ‘Ο κόσμος μας απειλείται. Ο πόλεμος ξεκινά. Πρέπει να πολεμήσουμε ξανά. Για τους προγόνους μας, για τις αξίες μας, τις ζωές μας, τις ελπίδες και τα όνειρά μας. Οι ανυπεράσπιστοι και οι αθώοι μας χρειάζονται. Οι στρατοί των φυλών πρέπει να ενωθούν ξανά έξω από τις πύλες της πόλης των αιώνων. Έξω από την Έμερον, την πόλη των φυλών.’ Οι Βασιλιάδες έτρεξαν, οι αγγελιαφόροι καβάλησαν τα πιο γρήγορα άλογα και χάθηκαν για να βρουν τους στρατούς. Πανοπλίες φορέθηκαν και λόγχες πιάστηκαν ξανά στα χέρια των στρατιωτών. Τα άλογα σελώθηκαν και τα χαλινάρια περάστηκαν. Τα λάβαρα των φυλών σηκώθηκαν ψηλά και ανέμιζαν στον αέρα. Οι Βασιλιάδες ντύθηκαν με τις πολύτιμες πανοπλίες τους μαζί με τους γιους τους. Ακόμη και αυτοί που ήταν πολύ γέροι για να πολεμήσουν έπιασαν τα σπαθιά στα χέρια τους και καβάλησαν τα πολεμικά τους άτια. Έπρεπε και αυτοί να ταξιδέψουν. Δεν έπρεπε να λείπει κανείς. Δεν έπρεπε να σπάσει κανείς αυτή την αλυσίδα που σφυροκόπησαν οι πρόγονοί τους πριν χίλια χρόνια. Έπρεπε να τιμήσουν το αίμα που έχυσαν τότε και να πολεμήσουν ξανά ενάντια στο κακό. Οποιοδήποτε και αν ήταν αυτό. Όσο δυνατό και τρομακτικό αν ήταν. Ακόμη και αν έχαναν τη ζωή τους πολεμώντας, έπρεπε να πάνε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

 Τα πράγματα στον εκδοτικό χώρο είναι δύσκολα, αλλά παρ΄όλα αυτά όποιος σου ζητάει λεφτά για να σου εκδόσει κάτι, απλά προσπαθεί να σε εκμεταλευτεί. Τούτου λεχθέντος, υπάρχουν πλατφόρμες για print on demand όπου εσύ απλά παραδίδεις το αρχείο σου και σου παραδίδουν έτοιμο βιβλιαράκι με εξώφυλα κι απ' όλα για όσους πελάτες καταφέρεις να βρείς. Κοίταξε και την πλατφόρμα του Amazon,και αν σε ενδιαφέρει αυτή η οδός, να ψάξω να σου βρώ περισσότερες πληροφοριες.

  Για το κόμικ: Έχεις γράψει ένα βιβλίο σε πρόζα. Δεν εχεις λόγο να πας στη λύση του κόμικ για να δοκιμάσεις το kickstarter, μπορείς να κάνεις μια καμπάνια για το βιβλίο, δεν είναι μόνο για κόμικς το kickstarter, είναι στην κυριολεξία για ό,τι εχεις ονειρευτεί  Το να γράψεις ενα σενάριο για κόμικ απαιτεί πολύ διαφορετικές και συγκεκριμένες προδιαγραφές δομής και εξιστόρησης.

 Τελευταίο αλλά όχι και πιό ασήμαντο, μην υποτιμάς ποτέ μόνος σου τη δουλειά σου ή τις ικανότητές σου, άσε τον αναγνώστη να το κάνει αυτό :D (Ή όχι. Αλλα αν δεν εμπιστεύεσαι εσύ ο ίδιος το έργο σου, γιατί πιστεύεις ότι είναι καλό ή χρήσιμο για οποιονδήποτε άλλο; )

Ελπιζω να σε βοήθησα..

Επεξεργασία από Graves
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30202
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  2
  • Reputation:   11
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3563 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

 Τα πράγματα στον εκδοτικό χώρο είναι δύσκολα, αλλά παρ΄όλα αυτά όποιος σου ζητάει λεφτά για να σου εκδόσει κάτι, απλά προσπαθεί να σε εκμεταλευτεί. Τούτου λεχθέντος, υπάρχουν πλατφόρμες για print on demand όπου εσύ απλά παραδίδεις το αρχείο σου και σου παραδίδουν έτοιμο βιβλιαράκι με εξώφυλα κι απ' όλα για όσους πελάτες καταφέρεις να βρείς. Κοίταξε και την πλατφόρμα του Amazon,και αν σε ενδιαφέρει αυτή η οδός, να ψάξω να σου βρώ περισσότερες πληροφοριες.

  Για το κόμικ: Έχεις γράψει ένα βιβλίο σε πρόζα. Δεν εχεις λόγο να πας στη λύση του κόμικ για να δοκιμάσεις το kickstarter, μπορείς να κάνεις μια καμπάνια για το βιβλίο, δεν είναι μόνο για κόμικς το kickstarter, είναι στην κυριολεξία για ό,τι εχεις ονειρευτεί  Το να γράψεις ενα σενάριο για κόμικ απαιτεί πολύ διαφορετικές και συγκεκριμένες προδιαγραφές δομής και εξιστόρησης.

 Τελευταίο αλλά όχι και πιό ασήμαντο, μην υποτιμάς ποτέ μόνος σου τη δουλειά σου ή τις ικανότητές σου, άσε τον αναγνώστη να το κάνει αυτό :D (Ή όχι. Αλλα αν δεν εμπιστεύεσαι εσύ ο ίδιος το έργο σου, γιατί πιστεύεις ότι είναι καλό ή χρήσιμο για οποιονδήποτε άλλο; )

Ελπιζω να σε βοήθησα..

 

 

Φιλε Graves σχετικα με το print on demand το γνωριζω το σκηνικο και δεν θα ηθελα να κανω κατι τετοιο γιατι προσωπικα δεν εχω τον χρονο για να ψαξω πελατες η να κανω μια προωθηση μονος μου.

Σχετικα για το λογω που προτιμω η ιστορια μου να γινει κομικ ειναι οτι οπως ειπα το ξερω οτι δεν γραφω καλα. Οπως ειπα η ιστορια μου θεωρω οτι ειναι καλη, αλλα ο τροπος που το εχω αποδωσει χρειαζετα παρα πολυ επιμελεια την οποια δεν εχω τις γνωσεις να την κανω και οπουδηποτε αλλου στοιχιζει.  Θεωρω οτι μπορει πιο ευκολα να γινει σε κομικ μια και αρκετο μερος της ιστοριας μου μπορει να σχεδιαστη. Οπως λενε μια εικονα ισοδυναμη με 1000 λεξεις. Βεβαια εχοντας πει αυτα, μπορει καλιστα να κανω λαθος καθως οπως ειπα και στο προυγουμενο ποστ δυστηχως δεν γνωριζω τον χωρο τον κομικς και τι υλικο συγκεκριμενα χρειαζετε καποιος για να σχεδιαση...

 

Ετσι λοιπον με αυτη τη λογικη, θεωρω πως το εργο μου θα ηταν μακραν πιο ολοκληρωμενο εαν επαιρνε μια μορφη κομικ απο την μορφη που υπαρχει τωρα. Συν οτι στο kickstarter θεωρω οτι μπορει να προωθηθει πολυ πιο ανετα σε μορφη κομικ παρα σε μορφη βιβλιου!!

 

Και τελος δεν υποτιμαω ουτε το εργο μου αλλα ουτε τον εαυτο. Γνωριζω ομως ποιες ειναι οι αδυναμιες και των δυο. Οπως ξαναειπα θεωρω οτι ιστορια μου ειναι καλη. Αλλα χανει αρκετα στην αποδοση της στο χαρτι απο τα δικα μου χερια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Από αυτό που διάβασα, θεωρώ πως απαιτείται σαφώς λιγότερη επιμέλεια για να βγει σε βιβλίο, παρά στο να μετατραπεί σε κόμικ. Ουσιαστικά αν το αναλάβει κάποιος σχεδιαστής αυτό όπως είναι, εσύ θα καταλήξεις με ένα απλό credit ως plotter, μιας και θα πρέπει να το αλλάξει εκ βάθρων κάτι που δεν θέλεις, πίστεψε με, καθώς κανείς δεν εγγυάται πως το αποτέλεσμα θα είναι κοντά στο όπως το φαντάστηκες και όχι κάτι δικό του με απλή επιρροή από το κείμενο σου. Πάλεψε το να το βγάλεις ως βιβλίο, όπως σου πρότεινε και ο Graves.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  33419
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  41
  • Reputation:   203
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2012 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Τελικά κατάφερες να εκδόσεις το βιβλίο; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.