Μετάβαση στο περιεχόμενο

PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS
Hμερ. έκδοσης:
20-06-2014
Εξώφυλλα:
510 + 309 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
510
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Περιοδικότητα:
Εβδομαδιαία
Μέγεθος:
13.5 x 20.5
Σελίδες:
132
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
ISBN:
9771105142001
ISSN:
11051426
Ονομαστική τιμή:
1,90€
Iστορίες στη βάση:
90
  • Απαντήσεις 1.8k
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προσυπογράφω τις πολύ καλές εντυπώσεις και πάμε αναλυτικά, μετά από πολύυυ καιρό (λόγω στρατού οπότε και είχε αναλάβει σολίδιον ο βαφτισιμιός - Γιάννη αφιερωμένο το ποστ :D ):

 

ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS #1 FULL HANDS ON ΚΡΙΤΙΚΗ

 

Εξώφυλλο Υπέροχο, αν και κόβεται. Μάλλον δεν είχαν το σχέδιο του εξωφύλλου χωρίς το logo κλπ και έπεσε φώτοσοπ. Πρόκειται για το εξώφυλλο του πανηγυρικού Topolino #3000 το οποίο μπορείτε να το δείτε εδώ. 8+/10

Εδώ Λιμνούπολη! Αφασία μονοσέλιδο, όπως μας είχε συνηθίσει το Μίκυ Μάους. Εδώ, ο Σκρουτζ βλέπει ένα δελεαστικό εφιάλτη! 3.78/10

ΣΜΝ - Η Τελευταία Περιπέτεια (Α' Επεισόδιο) ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!! Ρόμπαξ, Χρυσοκούκης, Λύκοι & Μάτζικα ενώνουν τις δυνάμεις τους και οδηγούν τον Σκρουτζ και την αυτοκρατορία του σε πλήρη κατάρρευση! Ανυπομονώ για τη συνέχεια, μου θύμισε την Χρυσή Οδύσσεια που είχε βάλει το Μεγάλο Μίκυ! 10'''/10!!!

3σέλιδο trivia με βασικούς χαρακτήρες της Λιμνούπολης, για να γνωρίσουν οι νέοι αναγνώστες. Σωστοί. Α/10

Βιντεοπαιχνίδι Προσωπικά η πιο άκυρη στήλη του ΜΜ, δεν ήθελα να επανέλθει. Εδώ υμνεί το GRID Autosport. Χ/10

Δεν Είναι Εύκολο Να Είσαι Ο Μίκυ Μάους 2 μονοσέλιδα, από εκείνα που μας είχε συνηθίσει και το παλιό ΜΜ. Κλασικά, mis or hit gags. 0.137/10 το πρώτο, 3.56/10 το δεύτερο.

Αξιοπερίεργα Μία ακόμα στήλη που είναι περιττή κι ας είχε τόσα χρόνια παρουσίας στο παλιό ΜΜ. Αναμασάει τα ίδια και τα ίδια από ένα σημείο και μετά. Χ/10

ΜΜ - Η Ώρα Των Παρανόμων Ο Μίκυ & ο Γκούφυ γυρίζουν από ένα χωροχρονικό ταξίδι στον Μεσαίωνα, σε ένα Μίκυ Σίτυ όπου ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΚΟΠΟΙΟΙ! Και καιροσκόποι. Χαχα inside joke. Αχέμ, οκέη. Αφασία ιστοριούλα που μπορούσε να ήταν απείρως καλύτερη. Επιπέδου Μεγάλο Μίκυ/Φεστιβάλ. 3.867/10

Ανέκδοτα Η στήλη που κάθε Παρασκευή μας έκανε να θέλουμε να βάλουμε το μυαλό μας στο μπλέντερ χωρίς αναισθησία ενώ παρακολουθούμε το 666ο επεισόδιο Τούρκικης σαπουνόπερας. Αυτή κι αν πρέπει να κοπεί. Ειλικρινά και με πολύ αγάπη. ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΑΝΕΚΔΟΤΑ ΣΤΑΘΗ ΚΑΙ ΒΑΛΕ!!!

 

 

ΣΤΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ,

ο πελάτης φωνάζει:

-Γκαρσόν! Υπάρχει ένα καπέλο μέσα στην σούπα μου!

Κι εκείνος ατάραχος:

-Γιατί πόσα θέλατε να έχει;

 

ΧΧΧ/10 :shootme:

Τζούνιορ Ντακ - Εντυπωσιακή Εμφάνιση Κλασική χαριτωμένη πλην τσαχπίνικη ιστοριούλα Τζούνιορ. Εδώ, ο Τζούνιορ βάζει στοίχημα με τον Μπουλ ότι θα εμφανιστεί στην παράσταση του τσίρκου που έχει έρθει στο Παπιοχώρι! 6.3785/10

Παιχνίδια Αυτά ναι, αυτά καλό είναι να υπάρχουν. :)

ΜΜ & ΗΒ - Ναφθαλίνη Παλιάς Κοπής Είχα πολύύύύ καιρό να διαβάσω ιστορία με Ήτα Βήτα και είναι από τους αγαπημένους μου Ντισνεϋκούς χαρακτήρες! Το παντελονάκι που βάζει κάτω την τσαντούλα του Σπορτ Μπίλλυ. :giati: Εδώ, γυρίζει στο παρελθόν/παρόν για να βρει ναφθαλίνη παλιάς κοπής γιατί κατά λάθος έφερε σκώρους στο μέλλον και τρυπάνε τα παντελονάκια των μελλοντικών γήινων με αποτέλεσμα να αρχίζουν να φεύγουν από μέσα όλα τα αντικείμενα που ήταν αποθηκευμένα! ΕΠΟΣ! 8.936/10!!! Κι έχει και twist!!! :giati:

 

Εκδοτικά, το τομάκι (γιατί τευχάκι δεν το λες) είναι εξαιρετικό από όλες τις απόψεις. Προσωπικά πήρα μόνο ένα αντίτυπο γιατί με τέτοια ποιότητα (βλ.πλαστικοποιημένο εξώφυλλο, ράχη με κόλλα αντί συνδετήρων κλπ) αν το προσέξετε θα το έχει μέχρι και το τρισέγγονό σας.

 

post-556-0-21492500-1403279987.gif

 

Βαθμολογία, επιεικής επειδή είναι το #1 και πολλοί αναθάρρησαν θεωρώντας πως είναι μια νέα αρχή, 10/10. Η ναυαρχίδα των Ελληνικών Εκδόσεων επανήλθε δριμύτερη και της αξίζει ένα χρυσό 10/10.

 

...όμως καλό είναι να αποβάλλει περιττά στοιχεία του παλιού Μίκυ. Θα παραμείνει χορταστικό με τόσες σελίδες, δεν τα χρειάζεται (βλ.κριτική). Ναι, ισχύει πως είναι σα να μην πέρασε μια μέρα, είναι ίδιου επιπέδου με όλα τα τελευταία ~200+ τεύχη του Μίκυ Μάους του Τερζόπουλου όσον αφορά τις ιστορίες. Που προσωπικά αυτό είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.

 

 

υγ.Για σύγκριση μεγεθών με το ΜΜ #1 του Τερζό και το Topolino #3000 πηγαίνετε εδώ.

 

 

:holidays:

Επεξεργασία από DJO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13440
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  3476
  • Reputation:   28905
  • Achievement Points:  3476
  • Days Won:  12
  • With Us For:  4907 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Εγώ πάλι ξέρω ότι σήμερα είναι επιτέλους κανονική Παρασκευή! :xm: Είναι η Παρασκευή που ήταν, από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου! Και μακάρι :pray: να είναι τόσο κανονική για πολλά πολλά χρόνια ακόμα! :yes: Έχω Μίκυ Μάους και πάλι στα χέρια μου! Και με 4 ιστορίες παρακαλώ!  :yahoo:  Χορταστικό, καλαίσθητο, με τους αγαπημένους μου ήρωες και με πολύ καλές ιστορίες!  :valt: Πανέμορφη έκδοση! Είναι πάλι Παρασκευή λέμεεεεεεεεεεεεεεεεε!  :party4: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1209
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πανυγυρική αρχή των νέων περιοδικών Ντίσνεϋ στα περίπτερα με το Μίκυ Μάους.

Εξαιρετικό τεύχος, καλές ιστορίες, καλό στήσιμο, ωραία χρώματα, άψογο χαρτί και δέσιμο.

Θυμίζει αρκετά το Μίκυ Μάους του Τερζόπουλου, αλλά εχει μια νέα δυναμική, ένα χαρακτήρα ανανέωσης.

Κι εμένα με χάλασε η νέα αρίθμηση, Από θέμα νοσταλγίας και μόνο θα ήθελα το Μίκυ Μάους να φτάσει να είναι το μακροβιότερο κόμικ στην Ελλάδα.

Όμως αν το δούμε από την πλευρά της νέας εκδοτικής, με τη νέα αρίθμηση, ίσως θέλει να τονίσει σε όλους τους τίτλους που θα κυκλοφορήσει ότι τα Ντίσνεϋ επέστρεψαν ανανεωμένα και είναι τα δικά της πλέον Ντίσνεϋ.

Προσπαθεί να προσελκύσει τη νέα γενιά, και στην ουσία τα περιοδικά της να συμπορεύονται με τα νέα παιδιά.

 

Το Μίκυ Μάους επέστρεψε. Καλή συνέχεια και ελπίζω να φτάσει και να ξεπεράσει σε αριθμό το Μίκυ Μάους του Τερζόπουλου.

 

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

To πηρα και γω τελικα :P Η πρωτη ιστορια αρκετα καλη, μου αρεσε. Οι υπολοιπες ηταν ιστοριες της σειρας. Αλλα τελος παντων μια χαρα περασα την ωρα μου διαβαζοντας το :)

 

kwtsoκλιμακα 7/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3119
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

ειχα πολλα χρονια να αγορασω Μικυ Μαους.Αυτο ομως το τιμησα.Δεν γινοταν αλλιως.Νεα αρχη , μετα απο μια ξαφνικη και απογοητευτικη διακοπη των περιοδικων της Ντισνευ στη χωρα μας.Πολυ καλο μου φανηκε.Ευγε.θα συνεχισω να το αγοραζω και οπου βγει που λενε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Το πηρα και γω, (λογω του οτι ηταν το #1) αν και το μικυ μαους του τερζο δεν το επαιρνα ποτε (νταξει οχι και ποτε... οταν ημουν στο δημοτικο ειχα παρει ενα τευχος αλλα δεν ημουν ψαγμενος με το αντικειμενο - ας προσθεσουμε και ενα μικυ μαους του 1995 που μου τοχε κανει δωρο η μανα μου οταν ημουν μικρος και το κρατησα απο τοτε :) ) Γενικα δε μαρεσε το μικυ μαους, τοσο για το σχεδιο των ιταλων οσο και για τον μικυ που δεν τον συμπαθω! προτιμουσα και προτιμω ακομη το ''ΚΟΜΙΞ'' και τον ντοναλντ-σκρουτζ. Στο δια ταυτα προκειται για μια πολλη καλη εκδοση και για μια νεα εποχη για τα ντισνευ :D Αλλα ρε παιδι μου μανια να μη μπορουν να γραψουν κατω απο καθε ιστορια τα ονοματα αυτων που εκαναν το σκιτσο και το σεναριο...λες και θα χαλασουν τα μελανια τους.. αντιθετως στο topolino παντα αναγραφονται αυτα τα στοιχεια! ΘΕΛΩ να γνωριζω ποιανου ιστορια διαβαζω.. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Νονέ-βαφτησημιέ μου σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια... Ελπίζω να σε αντικατέστησα επάξια τότε που υπηρετούσες την μαμά-πατρίδα!!! Άλλα επειδή το χούι του γραψίματος δε φεύγει οι δύο κριτικοί-λάτρεις του ΜΜ επιστρέφουν!!! (Ψάχνουμε τρίτο για να κάνουμε τους Καμπαλέρος... :P)... Για 'σένα ωρε φίλε Ορέστη!!!

Παρουσίαση-κριτική του υπ' αριθμόν #1 τεύχους του νέου Μίκυ Μάους...

Εξώφυλλο (από τον PhantomDuck)

tn_MIKYMAOUSE_0001.jpg

Επετειακό και οικογενειακό. Το καλύτερο που μπορούσαν να επιλέξουν. Αν και "κόπηκαν" αρκετοί ήρωες λόγω μεγέθους του τεύχους.

Εδώ Λιμνούπολη!!! (by Silvia Ziche)

Εδώ δε θα μπορέσω να είμαι αντικειμενικός. Απλά την λατρεύω!!!

Ιστορίες.

Η Τελευταία περιπέτεια (Α΄ μέρος)

Όλοι οι αντίπαλοι του Σκρουτζ ενώνονται για να τον καταστρέψουν

Συνάντηση κορυφής στην κατοικία του Ρόμπαξ. Μουργολύκοι, Χρυσοκούκης και Μάτζικα πάντα με τον Πόε. Στόχος του Κουαρτέτου; Η εξόντωση του Σκρουτζ. Κάτι πολύ κακό μόλις έχει ξεκινήσει.

Εν τω μεταξύ ο Σκρουτζ "δέχεται" στο Θυσαυροφυλάκιο τα ανήψια του όχι μες στην καλή χαρά πάντως. Τα γενέθλια της Γιαγιάς Ντακ πλησιάζουν και τα ανήψια του ζητάνε τον οβολό του... Φυσικά δε τον δίνει εξ' αρχής. Μουργολύκοι και Μάτζικα επιτίθονται στο Θυσαυροφυλάκιο. Περιέργως οι Μουργολύκοι πάνε για την Δεκάρα και η Μάτζικα για τα 3 κυβικά μέτρα χρήμα. Η επιτυχία είναι άνευ προηγουμένου. Επίστρέφουν στην βίλα του Ρόμπαξ όπου οι Μουργολύκοι δίνουν τη Δεκάρα στην Μάτζικα και οι Ρόμπαξ και Χρυσοκούκης ετοιμάζονται για την διάλυση της οικονομικής αυτοκρατορίας του Σκρουτζ. Τα λεφτά των Μουργουλύκων παρεμένου κρυμμένα σε μια άλλη διάσταση. Η Μάτζικα φεύγει για το ξόρκι...

... Και ο Σκρουτζ για τους Μουργολύκους. Δε τους βρίσκει στο τροχόσπιτό τους και φεύγει για τον Βεζούβιο. Η Μάτζικα έχει ετοιμάσει το μείγμα και ανεβαίνει στον Βεζούβιο για να το λυώσει. Φυλακίζει τους ήρωες μας που προσπαθούν να πάρουν πίσω την Δεκάρα. Κάτι πάει στραβά όμως και εμφανίζεται το συμβούλιο των Μαγισσών. Η Μάτζικα καταδικάζεται να γίνει νεράιδα και ο Πόε... περιστέρι; Ο Σκρουτζ γυρίζει πίσω άπραγος και βλέπει το Θυσαυροφυλάκιο να έχει πέσει στα χέρια των χειρότερων εχθρών του. Ήρθε πραγματικά το τέλος για τον Σκρουτζ;

 

 

Η ώρα των παρανόμων.

Ο Μίκυ και ο Γκούφυ γυρνάνε από ένα ταξίδι στον χρόνο για να ανακαλύψουν ότι στο Μίκυ Σίτυ γίνεται ο κλέψας του κλέψαντος. Οπότε ρίχνονται με τα μούτρα στο κυνήγι των ενόχων. Παράλληλα γίνονται μάρτυρες περίεργων καταστάσεων.

Εντυπωσιακή εμφάνιση.

Παπιοχώρι. Όλα τα παιδιά αδημονούν για την παράσταση του τσίρκου που ήρθε στο χωριό. Παρακολουθούμε την διαμάχη μεταξύ του Μπουλ και του Τζούνιορ για το αν ο δεύτερος θα συμμέτασχει στην παράσταση ή όχι.

Ναφθαλίνη παλιάς κοπής.
 

Πρόβλημα έχουν οι τσέπες των κατοίκων της εποχής του Ήτα-Βήτα λόγω... σκόρου. Σε αναζήτηση ναφθαλίνης ρίχνεται ο ήρωας μας με τον Μίκυ μπας και τα πράγματα παραμείνουν στις τσέπες των κατοίκων!!!

Μονοσέλιδες ιστορίες.

Δεν είναι εύκολο να είσαι ο Μίκυ Μάους: Κοινά ενδιαφέροντα.
Δεν είναι εύκολο να είσαι ο Μίκυ Μάους: Ταύτιση.

Καλή η πρώτη, λίγο αδιάφορη η δεύτερη.

Βιντεοπαιχνίδι: Παρουσίαση του παιχνιδιού Grid Autosport για PS3, XBOX, PS4 και PC.

Ανέκδοτα-αξιοπερίεργα και ένα κρυπτόλεξο...

Εν κατακλείδι.

Η επιστροφή του ΜΜ ήταν πάρα πολύ καλή... Προσωπικά διαβάζοντάς το έννοιωσα σα να μη πέρασε μια μέρα. Πολύ καλή επιλογή ιστοριών με ειδικά εύσημα στην πρώτη. Σχεδιαστικά κράτησε πολλά στοιχεία απο το παλιό Μίκυ Μάους. Μόνο που τώρα δε θα "γκρινιάζουμε" για κυκλάκια αλλά για κεφαλάκια (:P). Τα περιθώρια των σελίδων μια χαρά μου φάνηκαν. Μου αρέσει που είναι πιο χορταστικό και με καλύτερης ποιότητα εξώφυλλο-οπισθόφυλλο. Η σχέση τιμής-σελίδων είναι πολύ καλή και μακάρι να παραμείνει έτσι. Θα συμφωνήσω με τον Ορέστη ότι στήλες όπως Αξιοπερίεργα-Βιντεοπαιχνίδια-ανέκδοτα και παιχνίδια σε εμάς τους Βετεράνους δεν έχουν να προσφέρουν κάτι.

10/10 και απο εμένα. Επιεικώς. Λόγω πρώτου τεύχους...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25978
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  927
  • Reputation:   7609
  • Achievement Points:  927
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Η Παρασκευες έρχονται με διπλή χαρά πλέον!!! Καλή αρχή νέο μας Μίκυ!! :hug2:

Μου άρεσε πολύ η πρώτη ειδικά ιστοριούλα..νταξ..Σκρούτζ και Ντοναλντ μεγάλη αγάπη λέμε!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μετα απο την πλυση εγκεφαλου εδω μεσα και μια δοση νοσταλγιας :P το πηρα κι εγω :)

 

ωραία έκδοση και ωραια η πρώτη ιστορία :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Απορώ με τα τόσα εγκωμιαστικά λόγια που έγιναν για το νέο Μίκυ Μάους.  :thinking:

Εγώ έχω να πω τα εξής:

 

> Η τιμή είναι μεγάλη για εβδομαδιαίο περιοδικό.

> Το νέο λογότυπο είναι χάλια, λες και έχει γίνει στη ζωγραφική των Windows, και πιάνει μεγάλο χώρο στο εξώφυλλο.

> Το χαρτί του εξωφύλλου παραείναι γυαλιστερό σε σημείο εκνευριστικό και γεμίζει δαχτυλιές.

> Το μέγεθος δεν είναι ίδιο με καμία παλιά έκδοση Ντίσνευ, και είναι εκνευριστικό. Το Μίκυ Μάους έπρεπε να έχει τις ίδιες διαστάσεις με το παλιό.

> Έχει πολλές διαφημίσεις, σε αντίθεση με του Τερζό.

> Με χάλασε πολύ η νέα αρίθμηση, τό ίδιο περιοδικό είναι, εγώ ήθελα να συνεχίσει από το 2462+

> Το χαρτί στο εσωτερικό είναι το ίδιο κακό με του Τερζό.

> Η νέα γραμματοσειρά είναι άθλια, λες και είναι γραμμένο στο χέρι.

> Τα χρώματα στις ιστορίες είναι πολύ κτυπητά, πιο πολύ ακόμα και από του Τερζό.

> Οι κλασικές ηλίθιες στήλες (παιχνίδια, κρυπτόλεξα κλπ) δεν έλειπαν από τον νέο μικυμάο. 

> Το νέο Μίκυ Μάους κράτησε και αυτές τις ιταλικές ηλίθιες ιστορίες που είναι παιδικές. Χάλια. Εγώ θέλω όταν διαβάζω Ντίσνευ να είναι σα να διαβάζω δοκίμιο, ή έστω φιλοσοφικά κείμενα αντάξια Πλάτωνα, Αριστοτέλη κλπ.

 

Εν κατακλείδι, δυστυχώς μάπα το τεύχος. Κρίμα.

 

 

Έλα. Πείτε την αλήθεια. Ψαρώσατε ε; :D Τέλειο το τεύχος, χορταστικότατο, ότι έγραψα παραπάνω, ακριβώς το αντίθετο. Και ναι θα συνεχίσω να το αγοράζω άσχετα που επί εποχής Τερζό το αγόραζα μια στο τόσο. Τώρα σειρά έχουν Φάντομ, Κόμιξ και Βιβλιοθήκη Φλούντ Γκόντφρεντσον, όπως υποσχέθηκε η καθημερινή!! :D

 

germanius@ Respect σε όλα σου τα posts σε αυτό το thread btw.

 

Επεξεργασία από Digisoul
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το πηρα κι εγω χτες!! :yahoo: :yahoo:Θα το διαβασω αυριο με την ησυχια μου,αλλα με ενα ξεφυλισμα  που του εκανα μου φανηκε πολυ καλο!! Πραγματικα μου ηρθε καπως οταν το αγορασα.Οσο με ειχε στεναχωρησει η ειδηση οτι τα Ντισνευ τελος στην Ελλαδα,αλλο τοσο (και ακομα περισσοτερο) με χαροποιησε η επιστροφη τους. :pinokio:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ενας ακομα στον χορο!!τελικα δεν πηρα 1 αλλά δύο τευχη. Προφανως το 2ο τευχος δεν το πηρα για να βγαλω τη μασελα των γηρατειων μου :P Το πηρα για το δευτερανιψακι μου,που τωρα ειναι 1,5..οταν φτασει τα 5-6 και θα αρχισει (σαν καλο παιδι) να διαβαζει κομικς το μικυ μαους θα χει φτασει αν ολα πανε καλα τα 250+ τευχη... Τι πιο καλο λοιπον απο το να χει μεριμνησει αλλος για να χεις εσυ το #1 την ωρα που οι φιλοι σου δε θα το χουν και θα σε ζηλευουν;;  :PPP:

Ετσι με μονο 1,90 και μερικα χρονια αναμονης θα κατακτησω τη θεση του πιο γ*ματου θειου! And now we play the waiting time :P

 

Oσο για το τευχακι αυτο καθε αυτο,καλουτσικο φαινεται,η γραμμη του σχεδιου ειναι λιγο γουτσου γουτσου παιδικη,οπως μεχρι τωρα ειχαμε συνηθισει μονο τον τζουνιορ ντακ αλλά κλάιν,Disney αγοράζεις.. Μαλλον θα το τιμω καθε που θα χει καποια ιδιαιτερη ιστορια γιατι με 8€/μηνα υπαρχουν καλυτερα κομικς που με περιμενουν να τα διαβασω :)

 

Καλη αρχη λοιπόν!!!   :holidays3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πολύ καλό το πρώτο τεύχος, πολλές ομοιότητες με τον προκάτοχό του,όπως επίσης και σε ένα προβληματάκι ελέω βιβλιοδεσίας: ήθελα να το πάρω 5-6 φορές αλλά δυστυχώς το πήρα μόνο 2 γιατί η ράχη είναι στραβοκολλημένη...μου θυμίζει τις παλιές καλές εποχές που έψαχνα το Μίκυ Μάους του Τερζο με ίσια ράχη σε 10-12 περίπτερα!!! Έχω λίγο ψάξιμο ακόμη μέχρι να βγει το δεύτερο τεύχος!

Αλήθεια, πιστεύετε ότι το #2 δεν θα είναι εξίσου συλλεκτικό με το #1 σε 45 χρόνια; :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   998
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5484 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αποφάσισα να αγοράσω και γω το τευχάκι το Σάββατο , παρ'ότι η νέα αρίθμηση είναι κάτι που με θλίβει για ανεξήγητο λόγο. Το μέγεθος με ξάφνιασε ("ωχ πώς θα το βάλω στο ράφι με τα 'προηγούμενα' ; ") αλλά το εξώφυλλο και το χαρτί του με εντυπωσίασε! Η τιμή; Ντάξει , 40 λεπτά είναι , και 32 σελίδες , μάλλον κερδισμένοι βγαίνουμε. Και περνάω στην ιστορία , που δεν έχει πολυσχολιαστεί εδώ (μόνο την πρώτη διάβασα μέχρι τώρα) η οποία ήταν πολύ καλή! Περιμένω να δω και τη συνέχεια (γρουμφ , πρέπει να παίρνω το περιοδικό για τον επόμενο μήνα τώρα :fiou: ).

Άραγε θα αποκτήσει την αξία που έχει το παλιό ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ 1 ;

we'll see...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το διάβασα και εγώ τελικά.

 

Απολαυστική η Ζίκε, ενδιαφέρουσα η πρώτη ιστορία, χωρίς να ξετρελαίνει και ψιλό-αδιάφορες οι υπόλοιπες, ακόμα και του Τζούνιορ που το έχω αδυναμία κατά τα άλλα. Ένα μέτριο τεύχος για ξεκίνημα συνολικά. Εύχομαι να ανεβάσουν ρυθμούς από τα επόμενα, γιατί το «καλό για το κοινό που απευθύνεται» δεν υπάρχει. Οι δυνατές ιστορίες είναι που μένουν στην μνήμη και κρατάμε και όταν είμαστε ενήλικοι. :)

 

Εύχομαι επίσης πως αν ο τρέχον μεγαλοεκδότης δεν καταφέρει για κάποιον λόγο να έχει εξίσου μακρά πορεία, να υπάρξει τουλάχιστον πλάνο μεταβίβασης των περιοδικών σε άλλον εκδότη και να μην έχουμε πάλι τα ίδια ντράβαλα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Κατάφερα και βρήκα κι εγώ επιτέλους το 1ο τεύχος, που εννοείται ότι δε θα ήθελα με τίποτα να χάσω. Μου άρεσε αρκετά το στήσιμό του, μπόλικες και φρέσκες ιστορίες, χορταστικό τεύχος, λίγες διαφημίσεις, και πολύ ωραίο χαρτί εξωφύλλου. Επειδή βρίσκομαι σε νησί, μου αρέσει που κυκλοφορεί στην ώρα του (άντε με 1 - 2 μέρες καθυστέρηση) και όχι μετά από 2 βδομάδες όπως μας είχε συνηθίσει ο Τερζό. Δεν ξέρω για πόσο θα συνεχίσω να το αγοράζω, άλλωστε είχα σταματήσει εδώ και καιρό να αγοράζω και το παλιό Μίκυ Μάους, αλλά τώρα που είναι αρχή και είμαι ενθουσιασμένος με την επιστροφή των Disney στην Ελλάδα, θα συνεχίσω για λίγο ακόμα και βλέπουμε...

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μετά από αρκετές μέρες το διάβασα και ΄γω. Αρκετά καλό και μακάρι να συνεχίσει έτσι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30199
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  22
  • Reputation:   173
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3565 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Εμένα μου άρεσαν οι περισσότερες ιστορίες. Η αγαπημένη μου ήταν "Η Τελευτάια Περιπέτεια του Σκρούτζ Μακ Ντακ" αν και είχαμε μόνο το πρώτο επεισόδιο. Πιστεύω πως η ιστορία θα ενδιαφέρει αρκετούς επειδί ειναί η πρώτη φορα που βλέπουμε τον Σκρούτζ να αντιμετωπίζει όλους τους εχθρούς του την ίδια στιγμή. Η μόνη ιστορία που δε μου άρεσε και τόσο ήταν αυτή με τον Ήτα Βήτα. Δεν ηταν χάλια, αλλά απλά λίγο βαρετό. Μπορεί να ητάν επειδί ειχά κουραστεί όταν το διάβαζα. Αλλά ακόμα, το τεύχος ήταν πολύ ωραίο. Ανυπομονώ να διαβάσω το επόμενο αύριο και επιπλέον το καινούργιο Φάντομ Ντακ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

τευχακι νο 2 με καμμιά διαφήμιση για τις περαιτερω εκδοσεις

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρουσίαση- κριτική του υπ' αριθμόν #2 τεύχους του νέου Μίκυ Μάους.

Εξώφυλλο (από τον comicsking)

 

tn_MIKYMAOUSE_0002.jpg

 

 

Εδώ Λιμνούπολη! (by Sylvia Ziche). :yahoo:

Ιστορίες...

Η απειλή του φάσματος...

Μια νέα περιπέτεια ξεκινάει για τους ήρωες του Μίκυ Σίτυ ενώ πάνε να παρακολουθήσουν μια κινηματογραφική πρεμιέρα.

Ο Μίκυ συνοδευόμενος από την Μίννι και τον Γκούφυ συναντούν στο φουαγιέ του κινηματογράφου την τον Επιθεωρητή Ο' Χάρα και την σύζυγό του την Πετούνια. Κάθονται να δούνε την προβολή και ξαφνικά σβήνουν τα φώτα... Επανέρχεται το φως και ένα μήνυμα είναι γραμμένο στην κινηματογραφική οθόνη... Το υπογράφει "το Φάσμα". Η κόπια της ταινίας ,που ήταν και η μοναδική, έχει κλαπεί...

 

Ένατος σταθμός Μετρό του Μίκυ Σίτυ.

Διακοπή ρεύματος αναφέρεται από επιβάτες που περιμένουν το συρμό στην αστυνομία. Εδώ έχουμε την κλοπή ενός ρολογιού.

 

Αστυνομικό τμήμα Μίκυ Σίτυ.

Ενώ συζητάνε για τα τελευταία γεγονότα οι φίλοι μας πέφτει το ρεύμα και στο Αστυνομικό τμήμα. Νέο απειλητικό μήνυμα από τον μυστηριώδες "Φάσμα", και ένας φάκελος για λύτρα στην ζώνη του Ο' Χάρα. Ο τελευταίος τίθεται σε διαθεσιμότητα.

Σε καμία από τις παραπάνω περιπτώσεις δε παρατηρήθηκε βλάβη στο σύστημα ηλεκτροδότησης. Ο΄ Χάρα κάνει έρευνες για λογαριασμό του πάντα με την βοήθεια του Μίκυ και του Γκούφυ. Ο Ο' Χάρα τους λέει ότι: Ο Γκρον Πλαν (ο παραγωγός της ταινίας), ο Κόρνερ (του έκλεψαν το ρολόι στο Μετρό) και ο ίδιος έχουν ένα κοινό. Ήταν συμμαθητές στο λύκειο και αστέρια της σχολικής ομάδας ράγκμπυ. Εν τω μεταξύ "Το Φάσμα" ξαναχτυπάει στην όπερα του Μίκυ Σίτυ. Ο Δήμαρχος υποκύπτει στον εκβιασμό και κανονίζει παράδοση των λύτρων. Η σύλληψη του δράστη κατά την  παράδοση των λύτρων αποτυγχάνει λόγω συσκότισης! Μέχρι που οι ήρωες μας τον πάνε στο αρχηγό πακέτο...

"Το Φάσμα" ομολογεί ότι όλα αυτά τα έκανε επειδή ζήλευε την δόξα των τριών συμμαθητών στο Λύκειο. Να προσθέσουμε την σημαντική βοήθεια του Γκούφυ στην επίλυση της υπόθεσης.



Η τελευταία περιπέτεια του Σκρουτζ Μακ Ντακ.

Το δεύτερο μέρος της περιπέτειας έχει πολλές εξελιξεις, ανατροπές και ένα φινάλε που σε κάνει να αδημονείς για την συνέχεια.

Αγώνας ιπποδρομίας.

Ο Φέθρυ λαμβάνει μέρος σε ιππικούς αγώνες με έναν... :oops: ( :P)

Το πάθος της Ρόζας.

Που οφείλεται το ξαφνικό ενδιαφέρον της Ρόζας για τον Τζούνιορ; Τι κρύβει απο πίσω;

Μονοσέλιδες ιστορίες.

Φέθρυ ο Μέγας: Αεροπόρος.
Φέθρυ ο Μέγας: Μουσικός.
Φέθρυ ο Μέγας: Σεφ.

Τρεις μονοσέλιδες ιστορίες στο γνωστό στυλ του Φέθρυ.

Βιντεοπαιχνίδι.

Παρουσίοαση του EA Sports: UFC για PS4 και XBOX1.

Αξιοπερίεργα, ανέκδοτα και παιχνιδάκια.

Εν κατακλείδι.

Το #2 τεύχος του νέου ΜΜ συνεχίζει την πάρα πολύ καλή πορεία που χάραξε το #1. Τα εύσημα θα δοθούν στην συνέχεια της περιπέτειας του Θείου με δεύτερη την κετρική ιστορία του τεύχους. Η ιστορία του Τζούνιορ αρκετά καλή και με μία δόση αγωνίας. Τελευταία η ιστορία  του Φέθρυ που αν και αρκετά ευχάριστη δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο. Οι μονοσέλιδες έχουν την φάση τους.

8/10.

Υ.Γ.:

Μου αρέσει αυτή η αίσθηση που νοιώθω μετά τα δύο πρώτα τεύχη. Σα να μη πέρασε μια μέρα από το τελευταίο ΜΜ του Τερζό. Αν και προδίδεται αυτό από το νέο μέγεθος, περνάει σε δεύτερη μοίρα καθώς απόλαμβάνεις το τεύχος.

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ενταξει...Το πρωτο το πηραμε γιατι ηταν το πρωτο μετα απο καιρο,νεα αριθμηση, μπλα-μπλα,αλλα και εμενα το δευτερο μου αρεσε ακομα περισσοτερο! :up:

Δεν το βρηκα κι ευκολα,και ψιλο-αγχωθηκα μηπως το χασω,αλλα ευτυχως.

Παντως και κλειστο που ειναι σου δινει μια ευχαριστη αισθηση ετσι οπως το βλεπεις περιποιημενο.Μου αρεσει που βαζει αυτες τις Ιταλικες ιστοριες που μου  θυμιζουν παλιες εποχες..Τζουνιορ Ντακ και στο 1ο και στο 2ο;;;Και καθε βδομαδα να βαζει ιστορια του δεν με χαλαει καθολου,ειναι απο τους αγαπημενους μου! :yes:

Ελπιζω να συνεχισει ετσι και στα επομενα τευχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Κι εμένα μου άρεσαν περισσότερο οι ιστορίες του δεύτερου τεύχους...! :yes:

 

Και η "απειλή του φάσματος" και οι συνέχεια της "τελευταίας περιπέτειας" ήταν καλογραμμένες κι ενδιαφέρουσες...!

 

Βέβαια πέρασα ευχάριστα και με τις λεγόμενες "δεύτερες" ιστορίες του τεύχους...!

 

Πολύ καλή δουλειά κατά την γνώμη μου...! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Και το δευτερο τευχος καλο ηταν. Ειδικα η συνεχεια της ιστοριας απο το προηγουμενο τευχακι αλλα και η πρωτη ιστορια με τον Μικυ, σαν πιο light Μικυ Μυστηριο ηταν. Ενα μονο παραπονο. Δυο φορες σερι ιστορια με τον Τζουνιορ Ντακ ? Δεν την παλευουνε με τιποτα οι ιστοριες του :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4347
  • Reputation:   33878
  • Achievement Points:  4414
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εμένα μου αρεσε πολυ και αυτό το τεύχος. Πιο πολύ από το πρώτο. Η συνέχεια της ιστορίας με το Σκρουτζ ακόμα καλύτερη από την αρχή. Ο Τζούνιορ τα σπάει. Ο Φέθρυ η ευχάριστη έκπληξη και η πρώτη ιστορία, εε εντάξει. κλασσικός Μίκυ. Η ποιότητα του τεύχους είναι εξαιρετική. Τα καρέ είναι σαφώς μεγαλύτερα σε σχέση με τα παλιότερα ΜΜ γιατί όπως θα προσέξετε έχει μειωθεί το άσπρο πλαίσιο γύρω από τα καρέ. Ετσι εκμεταλλεύεται το ύψος του για να μεγαλώσουν τα καρέ. Δεν υπάρχει strech πρός τα επάνω.

 

Μακάρι να συνεχιστεί έτσι

 

Υ.Γ. Αντεεεεε ακόμη να μπει ιστορία του DoubleDuck????

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τρίτο τεύχος.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Διάβασα το ΜΜ #3. Η Τελευταία Περιπέτεια συνεχίζεται και εξακολουθεί να είναι μια μεγάλη ιστορία. Το Τραγούδι της Σειρήνας, μου άρεσε πολύ πραγματικά (και όχι λόγω Μίκυ). Τις υπόλοιπες ιστορίες (κανονικές και μονοσέλιδες) τις βρήκα αδιάφορες με εξαίρεση την μονοσέλιδη με τον Τζούνιορ και τον Μπουλ που μου φάνηκε αρκετά έξυπνη. Συνολική βαθμολογία (για να θυμηθώ τον Ορέστη) 6,95233775/10 ή (σοβαρά) 7/10.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρουσίαση-κριτική του υπ' αριθμόν #3 τεύχους του νέου Μίκυ Μάους.

Εξώφυλλο (από τον GreekComicFan)

tn_MIKYMAOUSE_0003.jpg

Εδώ Λιμνούπολη;;; (by Silvia Ziche) :yahoo:   Σίγουρα ξεχάσανε να αλλάξουν τον τίτλο... Εκτός και αν ο Μίκυ με την Μίννι μετακόμισαν!!! :lol:

Ιστορίες.

Το τραγούδι της Σειρήνας.

Ο Μίκυ και ο Γκούφυ κάνουν διακοπές στο Ψαρολίμανο.

Φευ. Βλέπουν την θέα από το μπαλκόνι τους και κατεβαίνουν μια χαλαρή βόλτα στο γραφικό λιμάνι. Φτάνουν στην αποβάθρα προς το τέλος της ημέρας. Ο Γκούφυ ανησυχεί που ο φίλος τους ο καπετάνιος Μπουγιαμπέσας, δεν έχει επιστρέψει παρ' όλο που τον περιμέναν μέχρι να νυχτώσει. Ξαφνικά επιστρέφει την άλλη μέρα και βρίσκεται εν πλήρει συγχήσει... Το φορτίο του πλοίου έχει κάνει φτερά.

Ο γιατρός του χωριού συστήνει ξεκούραση. Εν τω μεταξύ άλλο ένα πλοίο επιστρέφει με τα ίδια συμπώματα που είχε και το πρώτο. Ένας γέρος αναφέρει τις Σειρήνες και ότι ζουν σε ένα ξερονήσι εκεί κοντά. Ενώ απολαμβάνουν το δείπνο τους οι ήρωές μας ακούνε διάφορες μαρτυρίες από τα διπλανά τραπέζια για εμφάνιση των Σειρήνων στο Ψαρολίμανο.

Την επόμενη μέρα συναντάνε τον Μπουγιαπέσα ο οποίος εν τω μεταξύ έχει αναρρώσει... Δυστυχώς όμως δε θυμάται τίποτα. Ένα νέο κρούσμα σημειώνεται στο λιμάνι με τα ακριβώς ίδια συμπτώματα. Ο Μίκυ έχει μία αναπάντεχη συνάντηση με έναν παλιό του φίλο από το Λύκειο τον Τζώννυ.

Ο Μίκυ με τον Γκούφυ ξεκινάνε με μία βάρκα για να βρούνε ένα όμορφο κοχύλι για την Μίννι.. Καταδύεται ο Μίκυ και βρίσκει ένα όμορφο και μεγάλο κοχύλι. Αναδύεται στην επιφάνεια και εκπληκτος βλέπει τον Γκούφυ να απομακρύνεται με την βάρκα. Τον σώνουνε μετά από ώρες ένα περαστικό πλοίο. Ο Μίκυ λέει στον Καπετάνιο να τον πάει προς στην βραχονησίδα που κατευθύνθηκε ο Γκούφυ. Το πλήρωμα αρνιέται λέγοντας πως εκεί εμφανίζονται οι Σειρήνες.

Ο Μίκυ δε βρήκε κανέναν να τον βοηθήσει να αναζητήσει τον φίλο του. Εκτός από τον παλιό συμμαθητή του. Φτάνουν στο νησί με βάρκα και μετά από λίγη εξερεύνηση βρίσκουν ένα πέρασμα. Τους συλλαμβάνει όμως η συμμορία που ευθύνεται για τις εξαφανίσεις των φορτίων των πλοίων. Ο αρχηγός τους είναι πρώην εργαζόμενος επιστημονκού κέντρου. Αφου οικιοποιήθηκε τις ανακαλύψεις άλλων επιστημόνων έφτιαξεται το μηχάνημα που προσελκύει τα πλοία.

Ο Γκούφυ βρέθηκε κατ' λάθος στην ακτίνα του μηχανήματος και εκ τότε αγνοείται. Ο Τζώννυ είναι τελικά Διοιηκήτης των πεζοναυτών. Οπότε η συμμορία, με την συμβολή του Μίκυ, συλλαμβάνεται. Η ακτοφυλακή αναζητεί τον Γκούφυ. Τον βρίσκουν αναίσθητο σε μία σχεδία κοντά σε μία ξέρα... Ποιός τον έσωσε όμως;



Η τελευταία περιπέτεια του Σκρουτζ Μακ Ντακ.

Στο τρίτο επεισόδιο η δράση είναι καταιγιστικότατη με καποιους φίλους από τα παλιά να κάνουν την εμφάνισή τους. Σημαντικές εξελίξεις και ένα καρέ για φινάλε που υποδηλώνει ότι στο τελευταίο επεισόδιο θα γίνει της... πάπιας!!!

Μια συνηθισμένη εφεύρεση.

Νέο εφευρέτη αποκτά η Λιμνούπολη... Ο Φέθρυ κάνει μία ανακάλυψη κατά τύχη και ενθουσιάζει τον φίλτατο Γρανάζη. Οπότε πέφτουν με τα μούτρα και οι δύο στην αναζήτηση της συνταγής της.

Όταν ο Πασχάλης χάνει τα λεφτά.

Το... εμπορικό δαιμόνιο του Πασχάλη ξετυλίγεται σε αυτή την ιστορία. Ποιός είπε ότι χρειάζονται λεφτά για να αγοράσει αυτά που του παράγγειλε η Γιαγιά Ντακ;

Ο τυχερός σκύλος.

Οι Μουργολύκοι κλέβουν το πρώτο νόμισμα που κόβεται στην Λιμνούπολη και το κρύβουν στο κολάρο του Μούργου. Ο Μούργος καταλήγει στα χέρια του Γκαστόνε και μια σειρά ευτάπελων γεγονότων ακολουθεί.

Μονοσέλιδες ιστορίες.

Δεν είναι εύκολο να είσαι ο Μίκυ Μάους. Υπερβολική ευγνωμοσύνη.

Παπιά και οικολογία: Χαρτί, οικολογία και φαντασία.

Αρκετά ευχάριστες και οι δύο.

Βιντεοπαιχνίδι.

 

Παρουσίαση του Moto GP '14  ΧΒΟΧ360, PC, PS3, PSV και PS4.

Ανέκδοτα, αξιοπερίεργα και παιχνιδάκια...

Εν κατακλείδι.

Χορταστικότατο και το 3 τεύχος. Πέντε ιστορίες για να περάσεις ευχάριστα την ώρα σου! Εννοείται πως τα ηνία κρατάει πάλι η... "παπιοπεριπέτεια." Ακολουθεί η ιστορία του Μίκυ με τις υπόλοιπες τρεις να έχουν το ίδιο "βάρος" στην προτίμησή μου... Οι "Καθημερινές εκδόσεις" συνέχιζουν να κρατάνε το ΜΜ σε υψηλά επίπεδα... Δυστυχώς πέραν της ,κλασικής πλέον, διαφήμησης των τόμων της Κυριακάτικης και του "Νέου Φάντομ" συνεχίζει να τηρείται σιγή ιχθύος για τις υπόλοιπες εκδόσεις που σκοπεύει να κυκλοφορήσει.

8/10!!!

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τεύχος 04.

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33963
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρουσίαση-κριτική του υπ' αριθμόν #4 τεύχους του νέου Μίκυ Μάους

Εξώφυλλο (από τον GreekComicFan)

tn_MIKYMAOUSE_0004.jpg

 

Εδώ Λιμνούπολη! (by Silvia Ziche).  :yahoo:  Σοβαρά τώρα... Κάποιος πρέπει να πάρει τηλέφωνο στις "Καθημερινές Εκδόσεις" και να τους πει σε ποιά πόλη ζούνε ποιοι.

Ιστορίες.

Η πόλη φάντασμα.

Ο Σκρουτζ με τον Ντόναλντ ταξιδεύουν με το τρένο.

Ως συνήθως ο Σκρουτζ θα φορτώσει αγγαρεία στο Ντόναλντ. Αμισθί φυσικά. Τα νέα του καθήκοντα αφορούν την εκδίωξη φαντασμάτων από μία παλιά πόλη κυνηγών χρυσού... Ώστε ο Σκρουτζ να την μετατρέψει σε εμπορικό χωριό. Η άφιξη του Ντόναλντ στο χωριό ,των -25 κατοίκων, μόνο ομαλή δε μπορεί να θεωρηθεί.

Τον υποδέχεται το φάντασμα του Δημάρχου ο Τζιμ Λέλεκας. Του λέει ότι η πόλη ερήμωσε λόγω του νέου Αυτοκινιτοδρόμου. Κατά την διάρκεια της ξενάγησης στην πόλη ό Ντόναλντ συναντά τον Τζακ Μπλακ... Που τον κοιτάζει με καχυποψία.

Συγκεντρώνεται όλο το χωριό στο μπαρ ώστε να ακούσει την πρόταση του Σκρουτζ. Ο Ντόναλντ τους λέει να μετακομίσουν σε ένα πύργο στην Σκωτία όπου θα εργάζονται για να τρομάζουν τον κόσμο. Αφού πρώτα πουλήσουν την Χρυσούπολη. Ο Τζακ Μπλακ έχεις τους ενδοιασμούς του και εξηγεί γιατί δε πρέπει οι κάτοικοι της πόλης να εμπιστεύονται τους ξένους.

Πριν πολλά χρόνια ο Σκρουτζ αναζητώντας χρυσό είχε περάσει και από την Χρυσούπολη. Είχε μια διαμάχη με τον Τζακ περί της τοποθεσίας του του χρυσού. Ο Τζακ το ίδιο βράδυ ανακοινώνει ότι έχει βρει μια τεράστια φλέβα κια θέλει να την μοιραστεί με όλους τους συμπολίτες του. Την άλλη μέρα δηλώνει ότι έχασε τον χάρτη και όλο το χωριό αρχίζει να τον κοροιδεύει. Ο Τζακ ρίχνει τις ευθύνες στον Σκρουτζ.

Ο Ντόναλντ λόγω κακοκαιρίας αναγκάζεται να διανυκτερεύσει εκεί... Προσπαθεί να επικοινωνήσει με τον Σκρουτζ για να μάθει αν είναι βάσιμοι οι ισχυρισμοί του Τζακ. Ο τελευταίος ανακαλύπτει ότι ο Ντόναλντ είναι ανηψιός του και το ανακοινώνει και στους υπόλοιπους. Μετά από μια διαμάχη που έχει ο Τζιμ με τον Τζακ προδίδεται ο πρώτος και αποκαλύπτεται ότι αυτός έκλεψε τον χάρτη.

Ο Τζιμ εξορύσεται στον πύργο στην Σκωτία και ο Σκρουτζ αποκτάει την πρώτη πραγματική πόλη φάντασμα. Ο Τζακ παντρεύται την Λούσυ ,την μπαργούμαν,  και ξανασυναντάνε τον Ντόναλντ ότια πάνε ταξίδι του Μέλιτος στην Λιμνούπολη.



Η τελευταία περιπέτεια του Σκρουτζ Μακ Ντακ.
 

Αισίως φτάσαμε στο φινάλε. Ο Σκρουτζ με μια σειρά στρατηγικών κινήσεων ,και την βοήθεια φίλων και συγγενών, βάζει κάθε κατεργάρη στον πάγκο του.

Η υπόθεση του χαμένου ομπρελοποιού.

Ο Επιθεωρητής Μίκυ με τον βοηθό του τον Γκούφυ αναλαμβάνουν ακόμα μία υπόθεση... Τι απέγινε ένας άριστος ομπρελοποιός;

Η μάχη των μπισκότων.

Ο Τζούνιορ την είδε Μαμαλάκης. Με "τραγικά" αποτελέσματα.

Μονοσέλιδες ιστορίες.

Αχτύπητο τρίο: Στο εστιατόριο.
Αχτύπητο τρίο: Ασυνήθιστη δουλειά.

Ασύλληπτοι Μουργολύκοι: Προετοιμασία.

Ίσως γελάσει λίγο το χειλάκι σας.

Βιντεοπαιχνίδι.

Παρουσίαση του Lego Minifigures που αναμένεται για PC, IOS και Android.

Ανέκδοτα αξιοπερίεργα και παιχνιδάκια (Με την αμυδρή εντύπωση ότι το παιχνίδι στην σελίδα 82 έχει ξαναμπεί).

 

Εν κατακλείδι.

Ακόμα ένα διασκεδαστικό τεύχος. Φυσικά και πέρασα ευχάριστα διαβάζοντάς το. Η πόλη φάντασμα ήταν μια πολύ καλή ιστορία. Το πρώτο τεύχος του νέου ΜΜ που η ιστορία με τράβηξε περισσότερο δεν ήταν το φινάλε του Σκρουτζ. Ίσως γιατί βάσει των στανταρ μου στερούνταν σεναριακής πρωτοτυπίας. Κατ' εμέ η σειρά των επεισοδίων είνα 2-3-1-4. Η ευχάριστη έκπληξη ήταν για εμένα η νέα Περιπέτεια του Επιθεωρητή Μίκυ. Μου αρέσει πολύ αυτός ο ρόλος του και ίσως να συμβάλει σε αυτό και το γεγονός ότι έχω μια ιδιαίετερη αδυναμία στο Παρίσι. Η Ιστορία του Τζούνιορ. Ε, οι απόψεις για αυτόν εδώ μέσα είναι λίγο διχασμένες. Συνήθως οι ιστορίες του είναι του στυλ "ούτε κρύο, ούτε ζέστη." Πάντως πάντα περνάω ωραία διαβαζοντάς τες!!! Οι μονοσέλιδες  θυμίζουν λίγο εικονογραφημένα ανέκδοτα. Πάντως συμπληρώνουν όμορφα το τευχάκι.

8.5/10

Επεξεργασία από Μενίγ Πουαγώ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.