Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΜΕΓΑΛΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ DISNEY


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  646
  • Reputation:   5825
  • Achievement Points:  653
  • Days Won:  5
  • With Us For:  922 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σήμερα πήρα τον τόμο 4 απ'την Μεγάλη Βιβλιοθήκη του Κάρλ Μπάρκς (έκδοση Νέα Ακτίνα) και τυπικά επιβεβαιώνω και εγώ τα λεγόμενα
των φίλων που μιλάνε για πολύ καλύτερη έκδοση απ'της Καθημερινής.
Οι σελίδες στο εσωτερικό του τόμου είναι ποιοτικές με πολύ καλή εκτύπωση και εξαιρετική βιβλιοδεσία.
Στο εξώφυλλο τα χρώματα είναι λίγο πιο έντονα και ζωντανά απ'της βιβλιοθήκης Disney και ποιοτικά είναι λίγο πιο σκληρό.
 
Πολύ ωραία έκδοση, αλλά η αρχική τιμή στα 19 - 20 ευρώ είναι υπερβολική.
Αν βρείτε τόμους στα 5 με 10 ευρώ πάρτε τους με κλειστά μάτια! (Στην Πολιτεία είναι ακόμα διαθέσιμος ο τόμος 4 ''Η χρυσή Περικεφαλαία'' στα 5 ευρώ)
 
Ο τόμος έχει εξαιρετικές ιστορίες και παρακάτω είναι οι 3 καλύτερες.
 
1) Χριστούγεννα στην Παραγκούπολη
2) Η χρυσή Περικεφαλαία
3) Ένα φτωχό γεροντάκι
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 309
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32854
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ο 4ος τόμος είναι ο αγαπημένος μου.
Είναι ο μόνος που έχει 3 ιστορίες που βρίσκονται στο top10 μου.
Επειδή το συγκεκριμένο τόμο τον έχω και στις 2 εκδόσεις, ας αναφέρω τι διαφορές παρατήρησα βάζοντάς τες δίπλα και κάνοντας σύγκριση :)

 

Εξωτερικά:

Καταρχάς ο τόμος στην έκδοση Τερζόπουλου είναι πιο χοντρός και πιο βαρύς.

Το εξώφυλλο στον Τερζόπουλο είναι λίγο πιο χοντρό, πιο σκληρό, ελαφρώς πιο γυαλιστερό κι έχει πιο έντονα χρώματα.
Στη ράχη, πέρα απ΄τη χρονολογία και τον τίτλο "Μεγάλη Βιβλιοθήκη Καρλ Μπαρκς", γράφει και τον αριθμό του τόμου, κάτι πολύ πρακτικό για όποιον έχει τη συλλογή στη βιβλιοθήκη και ψάχνει να βρει ένα συγκεκριμένο τόμο.
Βοηθάνε και οι χρονολογίες, αλλά σίγουρα η αρίθμηση λύνει τα χέρια.

Ο Τερζόπουλος έχει διαφορετική γραμματοσειρά στο οπισθόφυλλο και φυσικά μπροστά γράφει "Μεγάλη Βιβλιοθήκη του Καρλ Μπαρκς" και όχι "Μεγάλη Βιβλιοθήκη Disney".

 

Εσωτερικά:

Πιο χοντρές και πιο γυαλιστερές σελίδες ο Τερζό, με αποτέλεσμα πιο έντονα χρώματα.
Ειδικά το μαύρο είναι όντως μαύρο και όχι εκείνο το ξεθωριασμένο μαυρο-γκρι της Καθημερινής.
Διαφορετική γραμματοσειρά.
Εδώ να πω την αλήθεια, της Καθημερινής μ΄αρέσει λίγο περισσότερο μέσα στις ιστορίες.
Αλλά στους τίτλους των ιστοριών είναι πιο ωραία η γραμματοσειρά της Νέας Ακτίνας.

Διαφορετική μετάφραση.
Δεν έκατσα φυσικά να συγκρίνω ένα ένα τα καρέ, αλλά εντόπισα μικροδιαφορές σε ορισμένα σημεία.
Όχι κάτι το ιδιαίτερο βέβαια. Ίδιας "ποιότητας" είναι η μετάφραση και στις δυο εκδόσεις.
Στα έξτρα, οι πληροφορίες των ιστοριών (το "ιστορικό" δηλαδή) στον Τερζό είναι μέσα σε κίτρινο πλαίσιο, στην Καθημερινή μέσα σε άσπρο.

 

Γενικά δεν είναι μέρα με τη νύχτα οι δυο εκδόσεις.

Μικροδιαφορές έχουν. Αλλά όλες λίγο πολύ είναι υπέρ της έκδοσης Τερζόπουλου.

Ουσιαστικά μόνο η γραμματοσειρά μέσα στις ιστορίες μ΄αρέσει περισσότερο στην Καθημερινή.
Και φυσικά η τιμή.
Πάντως θα συμφωνήσω με τον @ Guts , αν βρείτε τόμους Τερζόπουλου σε πολύ καλή κατάσταση με 5-10€ πάρτε τους χθες. Ειδάλλως αν θέλετε απλά να συμπληρώσετε τη συλλογή με τον οικονομικότερο δυνατό τρόπο, πάρτε την έκδοση Καθημερινής. Μια χαρά αξιοπρεπής είναι κι αυτή :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 2/21/2022 at 7:53 PM, Guts said:

Ο τόμος έχει εξαιρετικές ιστορίες και παρακάτω είναι οι 3 καλύτερες.

 

On 2/22/2022 at 7:32 PM, Laz33 said:

Ο 4ος τόμος είναι ο αγαπημένος μου.
Είναι ο μόνος που έχει 3 ιστορίες που βρίσκονται στο top10 μου.

 

Αφενός με πείσατε με αυτά και αφετέρου αφού έτυχε και πέτυχα τον συγκεκριμένο τόμο σε χαμηλή τιμή, τελικά το αγόρασα κι εγώ.

Δεν θα πω τα τετριμμένα ότι γύρισα το χρόνο πίσω (που γύρισα), αλλά λίγες εντυπώσεις για τον τόμο. Τον συγκεκριμένο τόμο τον είχα αγοράσει ξανά όταν είχε πρωτοβγεί και όπως είχα αναφέρει και πριν λίγες μέρες μου χε κάνει αρνητική εντύπωση ο διαφορετικός χρωματισμός της Χρυσής Περικεφαλαίας με το τεύχος κόμιξ #100 που συμπεριλαμβανόταν. Πάντως εδώ θυμόμουν καλά: κατάφερα και βρήκα στο διαδίκτυο το τεύχος 100 και όντως είδα την σκηνή όπου ο καθηγητής άρχισε να περπατάει στα βράχια. Στο περιοδικό ήταν πιο σκούρα, στον τόμο πιο κοκκινωπά. Επίσης έκανα σύγκριση και στο φτωχό γεροντάκι. Αν και στα δύο μου άρεσε ο χρωματισμός, στον τόμο τα χρώματα ήταν πιο «φωτεινά». Αν και δεν γνωρίζω την τέχνη του χρωματισμού για να γίνω πιο συγκεκριμένος, ο χρωματισμός του ΚΟΜΙΞ (μιλάω για την πιο «σύγχρονη» εποχή του ΚΟΜΙΞ, μετά το #100) μού ήταν πολύ οικείος και ευχάριστος.

Για να μην κουράζω άλλο με το χρωματισμό, θα αναφέρω ένα πολυ χτυπητό παράδειγμα: αυτό της ιστορίας «Βασιλιάς Σκρουτζ ο Πρώτος" (# 138) και της ίδιας ιστορίας ξαναχρωματισμένης στο τεύχος #282. Η συγκεκριμένη ιστορία αν και είχε σχεδιαστεί αρχικά απο τον Γίπες (το σχέδιο του οποίου ποτέ δεν το συμπάθησα), εν τούτοις ήταν μια αγαπημενη  μου ιστορία. Όταν την ξαναπέτυχα πρόσφατα online στο τεύχος #282 την ευχαριστήθηκα επίσης αλλά δεν είχε τον χρωματισμό της πρώτης ιστορίας.

Γενικά μού φαίνεται πως στο ΚΟΜΙΞ τα χρώματα ήταν πιο γήινα ενώ στους τόμους πιο "ανοιχτά" και πολύχρωμα. Εξαιρετική ποιότητα εκτύπωσης το ΚΟΜΙΞ· άργησα να το εκτιμήσω.

Σχετικά με την ποιότητα βέβαια τα έχετε πει και εσείς: μιλάμε για άκρως επαγγελματική δουλειά που δύσκολα πλέον μπορεί να δει κάποιος στη χώρα μας αφού το κόστος τέτοιας δουλειάς μοιραίως θα είναι υψηλό. Μόνη μου ένσταση τα εξώφυλλα τα οποία έδιναν περισσότερο αέρα απο μίκυ μάους (δηλαδή άσχετα με την ιστορία κωμικά εξώφυλλα). Αυτό ήταν κάτι που με πείραζει και στο ΚΟΜΙΞ όπου πολλές φορές τα εξώφυλλα ήταν άσχετα με την κύρια ιστορία του τεύχους.
 

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26871
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, lovcom είπε:

Για να μην κουράζω άλλο με το χρωματισμό, θα αναφέρω ένα πολυ χτυπητό παράδειγμα: αυτό της ιστορίας «Βασιλιάς Σκρουτζ ο Πρώτος" (# 138) και της ίδιας ιστορίας ξαναχρωματισμένης στο τεύχος #282. Η συγκεκριμένη ιστορία αν και είχε σχεδιαστεί αρχικά απο τον Γίπες (το σχέδιο του οποίου ποτέ δεν το συμπάθησα), εν τούτοις ήταν μια αγαπημενη  μου ιστορία. Όταν την ξαναπέτυχα πρόσφατα online στο τεύχος #282 την ευχαριστήθηκα επίσης αλλά δεν είχε τον χρωματισμό της πρώτης ιστορίας.

Αρχικά είχε σχεδιαστεί από τον Τόνυ Στρόμπλ εννοείς.

 

ΚΟΜΙΞ #138 - Τόνυ Στρομπλ εκδοχή

ΚΟΜΙΞ #282 - Ντάαν Γίππες

 

Μην τα μπερδεύουμε. :)  Το σχεδίο και ο χρωματισμός είναι πολύ διαφορετικά στην εκδοχή του Γίππες.

 

0 32ος τόμος της Βιβλιοθήκης έχει και τις 2 εκδοχές της ιστορίας πάντως :)

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λάθος μου. :up:

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  646
  • Reputation:   5825
  • Achievement Points:  653
  • Days Won:  5
  • With Us For:  922 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε @ Manitou συνεχίζω εδώ την κουβέντα περί Μπαρκς και ευχαριστώ για τις προτάσεις.
Καμιά δεκαριά τόμους θα τους πάρω επιλεκτικά(έχω ήδη 5) αλλά για παραπάνω δεν με βλέπω.Αν είχα προλάβει τη φάση με τις εφημερίδες σίγουρα θα έπαιρνα περισσότερους.
Ο τόμος που με ''ψήνει'' αυτο τον καιρό είναι ''Οι Επίγονοι'' . Μάλιστα στην Πολιτεία υπάρχει στα 9.50 ευρώ απο έκδοση Νέας Ακτίνας αλλά δεν ξέρω καθόλου αν είναι καλές οι ιστορίες...
Αξίζουν οι ιστορίες η είναι τυχαίες ιστορίες των ''επιγόνων'' του Μπάρκς ?
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13747
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1245 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

39 λεπτά πριν, Guts είπε:
Μάλιστα στην Πολιτεία υπάρχει στα 9.50 ευρώ απο έκδοση Νέας Ακτίνας αλλά δεν ξέρω καθόλου αν είναι καλές οι ιστορίες...
Αξίζουν οι ιστορίες η είναι τυχαίες ιστορίες των ''επιγόνων'' του Μπάρκς ?

 

Προσωπικη μου αποψη,οι ιστοριες δεν αξιζουν. Του Don Rosa και του Scarpa ειναι καλες,οχι ομως κατι αξιομνημονευτο. Σαν εκδοση του Τερζο παντως κατα πολυ ανωτερη.

Ανα διαστηματα βγαινουν αγγελιες στο FB με 2 ευρω τον τομο. Προτεινω αυτοσυγκρατηση και να τους χτυπησεις μαζικα στην πρωτη ευκαιρια :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34590
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Φίλε @ Guts .

Καταρχάς να σου πω ότι οι επίγονοι γενικά κυκλοφορούν αρκετά συχνά σε αγγελίες με 5 ευρώ ή ακόμα και λιγότερα. Αν αξίζουν για αυτά τα λεφτά? Προφανώς ναι.

Παμε τώρα για αν αξίζουν για δέκα ευρώ. Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζουν. Δεν έχει τοπ ιστορίες αλλά έχει καλές ιστορίες. Ιδίως Ρόσα Σκάρπα Γιιπες. Επίσης έχει μαζεμένους σε έναν τόμο όλους τους βασικούς σχεδιαστές που κάνουν ιστορίες σε τέσσερις σειρές.Εχει Βικαρ Ρότα Μπρανκα κτλ.Οποτε αν θες τη γνώμη μου ψαχτο λίγο πιο φθηνό και χτύπα το.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επισκέφτηκα ένα φίλο σπίτι του ο οποίος είχε και μερικούς τόμους απο την Κ. Είχα την περιέργεια να το συγκρίνω με τον τόμο της ακτίνας μιάς και πρόσφατα είχα αγοράσει κι εγώ τόμο της.

Σε γενικές γραμμές είναι όπως τα χουν πει οι περισσότεροι: εμένα μου άφησε πολύ καλή εντύπωση. Το χαρτί ναι μεν ήταν χαμηλής ποιότητας αλλά η απόδοση των χρωμάτων πολύ καλή. Χαζεύω καμιά φορά στο διαδίκτυο παλιά σκαναρισμένα κόμικς και βλέπω με τι χρωματισμό διαβάζαμε τότε και τι χρωματισμό έχει αυτό το χαμηλής ποιότητας χαρτί της Κ. Ακόμα και με χαμηλής ποιότητας χαρτιού, η διαφορά είναι μέρα με τη νύχτα. Βέβαια μπορεί να μην έχει τις λεπτομέρειες που βλέπαμε στο κόμιξ αλλά σιγά τα ωα. Η όλη εκδοτική εικόνα της Κ. είναι πραγματικά αξιοπρεπέστατη.

Νομίζω αυτό που χαλάει τους περισσότερους είναι ότι η έκδοση αυτή έχει σκληρόδετο εξώφυλλο ενώ το χαρτί είναι χαμηλής ποιότητας. Και  μένα είναι κάτι που μου χτυπά άσχημα. Σα να φορά κάποιος κουστούμι με φόρμα ένα πράμα. Πιστεύω θα ήταν καλύτερο με μαλακό εξώφυλλο. Πάντως μού άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις και συμβουλή μου είναι όποιος θέλει να διαβάσει τις ιστορίες του Μπαρκς αυτή είναι η ευκαιρία του χωρίς να χρειάζεται να κυνηγά παλαιά τεύχη τα οποία κοστίζουν κιόλας. Έχω πετύχει σε μεταχειρισμένα αρκετά καλές τιμές. Επειδή έχω δει τα περιεχόμενα των τόμων, αν πετύχω μερικά σε χαμηλή τιμή θα τα τσιμπήσω.

 

Σχετικά με αυτό που διάβασα ήταν ο 5ος τόμος. Τώρα αν μου άρεσαν οι ιστορίες· έχω ξαναπεί ότι προτιμώ τις Σκρούτζιες περιπέτειες! :D

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  646
  • Reputation:   5825
  • Achievement Points:  653
  • Days Won:  5
  • With Us For:  922 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το τελικό αποτέλεσμα του χρωματισμού σίγουρα δεν είναι κακό και μια χαρά λειτουργεί στην μετάδοση των ιστοριών.
Παρόλα αυτά φαίνεται οτι έχουν τσιγκουνευτεί τα μελάνια, και γενικά είναι λίγο ξεθωριασμένα τα χρώματα.
 
Η τιμή βέβαια είναι πολύ καλή,οπότε είναι μια χαρα το ''deal'' της καθημερινής και εννοείται αξίζει full η αγορά.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34590
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Και να μην ήταν καλό το deal της καθημερινής είναι το μόνο. Οπότε ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10084
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   786
  • Achievement Points:  65
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5440 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν άντεξα άλλο μου να λείπει ο 48ος τόμος, που δεν εκδόθηκε στην Ελλάδα, και ενέδωσα!

Δε γνωρίζω Ιταλικά (αν και είναι μια γλώσσα που σου επιτρέπει να καταλάβεις κάποια πράγματα και ας μην τη γνωρίζεις), αλλά σιγά μη με σταματούσε αυτό.

Ουσιαστικά είναι ένα χρονολόγιο ιστοριών και λοιπών πληροφοριών για τον Barks. Αν είστε μερακλήδες του είδους, αξίζει να τον έχετε στη συλλογή σας.

Έχει πλούσια εικονογράφηση, μαλακό εξώφυλλο (δε με χαλάει, γενικά δεν είμαι ιδιαίτερα fan των hardcovers) και το αγαπημένο μου χαρτί για κλασσικά reprints. Αρκετά χοντρό και όχι ιλουστρασιόν.

Vol_48.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34590
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

11 ώρες πριν, yorick είπε:

Δεν άντεξα άλλο μου να λείπει ο 48ος τόμος, που δεν εκδόθηκε στην Ελλάδα, και ενέδωσα!

Δε γνωρίζω Ιταλικά (αν και είναι μια γλώσσα που σου επιτρέπει να καταλάβεις κάποια πράγματα και ας μην τη γνωρίζεις), αλλά σιγά μη με σταματούσε αυτό.

Ουσιαστικά είναι ένα χρονολόγιο ιστοριών και λοιπών πληροφοριών για τον Barks. Αν είστε μερακλήδες του είδους, αξίζει να τον έχετε στη συλλογή σας.

Έχει πλούσια εικονογράφηση, μαλακό εξώφυλλο (δε με χαλάει, γενικά δεν είμαι ιδιαίτερα fan των hardcovers) και το αγαπημένο μου χαρτί για κλασσικά reprints. Αρκετά χοντρό και όχι ιλουστρασιόν.

Vol_48.jpg

Πολύ χρήσιμη πληροφορία. Τι εικονογράφηση έχει μέσα? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  418
  • Reputation:   4194
  • Achievement Points:  584
  • Days Won:  2
  • With Us For:  817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ευρώ 15 τόμοι

Ευκαιρία για όποιον θέλει, τρέξτε.

https://vendora.gr/items/33xgzd/sillektiki-tomi-carl-barks-disney.html

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13747
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1245 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

4 ώρες πριν, Macchia nera είπε:

1 ευρώ 15 τόμοι

Ευκαιρία για όποιον θέλει, τρέξτε.

https://vendora.gr/items/33xgzd/sillektiki-tomi-carl-barks-disney.html

 

O ανθρωπος τα χαριζει και ο αλλος ο γιουφτος κανει προσφορα 10 ευρω. Τι γιδια ειναι μερικοι :lol:

 

 

Χωρίς τίτλο.png

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26871
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

20 ώρες πριν, yorick είπε:

Δεν άντεξα άλλο μου να λείπει ο 48ος τόμος, που δεν εκδόθηκε στην Ελλάδα, και ενέδωσα!

Δε γνωρίζω Ιταλικά (αν και είναι μια γλώσσα που σου επιτρέπει να καταλάβεις κάποια πράγματα και ας μην τη γνωρίζεις), αλλά σιγά μη με σταματούσε αυτό.

Ουσιαστικά είναι ένα χρονολόγιο ιστοριών και λοιπών πληροφοριών για τον Barks. Αν είστε μερακλήδες του είδους, αξίζει να τον έχετε στη συλλογή σας.

Έχει πλούσια εικονογράφηση, μαλακό εξώφυλλο (δε με χαλάει, γενικά δεν είμαι ιδιαίτερα fan των hardcovers) και το αγαπημένο μου χαρτί για κλασσικά reprints. Αρκετά χοντρό και όχι ιλουστρασιόν.

Vol_48.jpg

Ωραίος. Το ίδιο θέλω να κάνω και εγώ αλλά δεν βρήκα τον τόμο στο amazon it.

 

9 ώρες πριν, Manitou είπε:

Πολύ χρήσιμη πληροφορία. Τι εικονογράφηση έχει μέσα? 

Στριπ, ελαιογραφίες, εξώφυλλα... Τα έχει και το inducks και τα έχω πει στην ΚΟΜΙΞ Wiki :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10084
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  57
  • Reputation:   786
  • Achievement Points:  65
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5440 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

 

39 min ago , ΚΟΜΙΞ said:

Ωραίος. Το ίδιο θέλω να κάνω και εγώ αλλά δεν βρήκα τον τόμο στο amazon it.

 

Στριπ, ελαιογραφίες, εξώφυλλα... Τα έχει και το inducks και τα έχω πει στην ΚΟΜΙΞ Wiki :)

 

Όπως τα λέει ο ΚΟΜΙΞ. Παραθέτω μερικές ενδεικτικές σελίδες.

 

Νομίζω ότι είναι καλύτερο να δοκιμάσεις στο ebay.

barks1.jpg

barks2.jpg

barks3.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34590
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Παιδιά ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Κωστα τέλειο το άρθρο στη ΚΟΜΙΞ wiki. Κατατοπιστικό και πλήρες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  418
  • Reputation:   4194
  • Achievement Points:  584
  • Days Won:  2
  • With Us For:  817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Άλλη μια πολύ καλή ευκαιρία για όποιον θέλει.

5 τόμοι στα 5 ευρώ. 

https://www.facebook.com/marketplace/item/2097319597089527?ref=product_details&referral_code=undefined

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  38010
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  586
  • Reputation:   4588
  • Achievement Points:  650
  • Days Won:  2
  • With Us For:  938 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  16

Μπορεί κανείς να μου πει ποιο είναι το τεύχος που έχει μια φράση του Μπαρκς όπου λέει πως ο ίδιος έχει πολλά κοινά στοιχεία με τον Σκρουτζ αλλά όχι τη φιλαργυρία; Έψαξα σε όλη τη συλλογή μου και δε το βρήκα αλλά τη φράση τη θυμάμαι καθαρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  418
  • Reputation:   4194
  • Achievement Points:  584
  • Days Won:  2
  • With Us For:  817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 ώρα πριν, Orignal357 είπε:

Μπορεί κανείς να μου πει ποιο είναι το τεύχος που έχει μια φράση του Μπαρκς όπου λέει πως ο ίδιος έχει πολλά κοινά στοιχεία με τον Σκρουτζ αλλά όχι τη φιλαργυρία; Έψαξα σε όλη τη συλλογή μου και δε το βρήκα αλλά τη φράση τη θυμάμαι καθαρά.

Τόμος 1950 στα ΙΧΝΗ ΤΟΥ ΜΟΝΟΚΕΡΩ, σελίδα 191

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα ήθελα να καταθέσω μία ακόμα άποψη σε ένα απο τα πιο σημαντικά θέματα του φόρουμ (κατα τη γνώμη μου πάντα) ακόμα και αν πλέον για πολλούς εδώ το θέμα θεωρείται μάλλον ξεφτισμένο και ξεπερασμένο.

 

Μια το γεγονός ότι διαβάζω όταν ξεκλεβω χρόνο κάποια παλιά κόμικς τα οποία βρήκα σε προσφορές,  μια το ότι έχω διαβάσει αρκετές φορές το παρόν θέμα με τις απόψεις όλων σας, μιά το γεγονός ότι ο Μπαρκς θα παραμείνει για πάντα ένας απο τους αγαπημένους μου συγγραφείς και μια η περίπτωση που έκατσε όταν είδα στο ίντερνετ μια κοπέλα να πουλάει ένα μεγάλο μέρος της σειράς σε αρκετά χαμηλή τιμή, είπα "ή τώρα ή ποτέ" θα εκπληρωθεί το παιδικό μου όνειρο να έχω τα άπαντα του Κ. Μπαρκς.

 

Συναντήθηκα λοιπόν με την (ωραιότατη) κοπέλα και έτσι η μισή σχεδόν σειρά είχε συμπληρωθεί. Στη συνέχεια μού έκανε εντύπωση το πόσο (σχετικά) εύκολα διαθέσιμοι είναι οι τόμοι. Τους έχω πετύχει σε όλα τα μεγάλα βιβλιοπωλεία , σε παλαιοπωλεία όταν κατεβαίνω στο κέντρο της Αθήνας για βόλτα αλλά και σε sites αγοραπωλησιών. Μη τα πολυλογώ με μερικά ακόμα άτομα κατάφερα (σχεδόν) να την ολοκληρώσω. Λίγα μένουν και αυτά είναι διαθέσιμα παντού. 

 

Ο λόγος που με παρακίνησε για να αποκτήσω το έργο του Μπαρκς (έχω αναφέρει ότι είχα αγοράσει πριν λίγους μήνες τον τόμο4 της "βιβλιοθήκης του Μπαρκς" σε πολύ χαμηλή τιμή απο Πολιτεία), είναι όχι μόνο συναισθηματικός ή και λόγος αρεσκείας (που είναι και αυτά) αλλά πλέον και κάπως "ακαδημαϊκός". Μου αρέσει η σκέψη ότι θα διαβάσω το έργο του αγαπημένου μου σχεδιαστή κόμικ στο σύνολό του. Να δω πως εξελίχθηκε, τι άλλαξε αλλά και ως πιο ώριμος πλέον και με τη βοήθεια των συνοδευτικών άρθρων να διακρίνω και που εμπνεύστηκε ή τι κρύβεται πίσω απο αυτό. Να πω εδω πως αν δεν υπήρχαν συνοδευτικά κείμενα (τα οποία κάποιες φορές για να είμαστε ειλικρινείς αγγίζουν και λίγο επίπεδο διανοουμενισμού) και ιστορικό για τις ιστορίες, είναι βέβαιο πως δεν θα είχα προβεί στην αγορά.

 

Είμαι λίγο σε φάση "δεν μπορώ να πιστέψω" ότι έχω το έργο του Μπαρκς. Θυμάμαι όταν διάβαζα κάποια άρθρα συνοδευτικά στο περιοδικό κομιξ όπου εκεί που σου έκανε κάποια ανάλυση και τη συνέδεε με κάποια άλλη του Μπαρκς, θα τη συνόδευε και με την απεχθή φράση "παραμένει αδημοσίευτη στο κόμιξ..". Πλέον διαβάζοντας τα άρθρα της σειράς αυτό δε παίζει και με χαροποιεί αφού ξέρω ότι μπορώ πλέον να ανατρέξω στην οποιαδήποτε ιστορία. Επίσης να αναφέρω πως επειδή έβλεπα πολλους απο σας να λέτε ότι το inducks σάς βγάζει ποσοστά πληρότητας της συλλογής του Μπαρκς, έκανα ένα nickname και συνδέθηκα. Αφού ψιλοχάζεψα με το τι δουλειά έχει πέσει στο site, ήθελα να δω ποια είναι αυτά που δεν ανήκουν στη συλλογή της μεγάλης βιβλιοθήκης Ντίσνευ, διότι μου έβγαλε ένα 92%. Παρατήρησα (αν και σε ένα βαθμό το γνώριζα), ότι περιέχει κυρίως σενάρια τα οποία υλοποίησαν (σχεδίασαν) άλλοι.

 

Όσο αφορά τις στατιστικές του Μπαρκς ελπίζω η "βιβλιοθήκη" θα με βοηθήσει λίγο να τα ξεκαθαρίσω. Αναφέρθηκε σε αυτό το θέμα ότι κάποιες ιστορίες αναφέρονταν αρκετές φορές στο κομιξ ως "τελευταία" του Μπαρκς και με μια μικρή έρευνα στο διαδίκτυο δεν βρήκα κάτι διαφωτιστικό. Κατ αρχήν πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι εννοούμε ως "τελευταίο" και τι "τελευταίο" περιλαμβάνεται στην "βιβλιοθήκη". Αναφέρεται πχ ότι ο "Βασιλιάς Σκρουτζ ο πρώτος" είναι το τελευταίο σενάριο του Μπαρκς. Είναι όμως; Γιατί ως γνωστόν έγραψε και άλλα σενάρια τα οποία κυρίως υλοποίησε ο Γίπες (και είναι οι τελευταίοι  4 τομοι της "βιβλιοθήκης"). Επίσης (αυτό το μαθα ή τουλάχιστον το ξεκαθάρισα μόλις χθες), ο Μπαρκς έγραψε το σενάριο της ιστορίας "η Ιστορία επαναλαμβάνεται" που σχεδίασε ο Β. Χορν το 1994! Άρα ο "Βασιλιάς Σκρουτ ο Ά" δεν είναι το τελευταίο σενάριο. Είναι το τελευταίο σενάριο το οποίο έγραψε πριν παραιτηθεί επαγγελματικά απο σχεδιαστής.

 

Εμένα πρωτίστως με ενδιαφέρει η βιβλιοθήκη να περιλαμβάνει όλα τα έργα του Μπαρκς που έγραψε και σχεδίασε (μαζί). Ξέρουμε ότι η βιβλιοθήκη δεν περιέχει το τελευταίο του (γενικά) σενάριο και αυτό που θέλω να μάθω είναι αν περιέχει το τελευταίο του σχέδιο (σύμφωνα με τον τόμο 32, ο "Βασιλιάς των Γελαδάρηδων" είναι η τελευταία που έγραψε και σχεδίασε (μαζί) ο Μπαρκς).

 

Σχετικά με την ποιότητα δεν θέλω να αναμασάω τα τόσα που έχω ειπωθεί εδω μέσα εδώ και χρόνια. Ως κάτοχος ενός τόμου του Τερζο και ως (πρώην) κάτοχος πολύ μεγάλου μέρους του σώματος του περιοδικού Κομιξ, ξεκάθαρα και αναμφίβολα η ποιότητα του κομιξ τα ξεπερνάει όλα. Ίσως βέβαια να είναι και συναισθηματικός ο λόγος αλλά νομίζω ο χρωματισμός που έδωσε το περιοδικό (απο το τεύχος που άρχισε ο ψηφιακός χρωματισμός· αλλά δεν ξέρω ποιό τεύχος είναι αυτό) στις ιστορίες του Μπαρκς ήταν μοναδικός ακόμα σε σύγκριση με αντίστοιχα άλλων χωρών. Στην βιβλιοθήκη του Μπαρκς (τόμος 4) ο χρωματισμός που έδωσε στον (πανάκριβο) τόμο δεν νομίζω πως ήταν ισάξιο με αυτή του περιοδικού (συγκρίνετε πχ την ιστορία "Χρυσή περικεφαλαία" ή " Ένα Φτωχό Γεροντάκι"). Ο χρωματισμός που ακολουθεί η Κ είναι κάποιες φορές ίδιος με αυτόν της βιβλιοθήκης του Τερζό (άρα να υποθέσουμε πως ακολούθησαν τους χρωματισμούς της ιταλικής σειράς; )  με λίγο όμως υποδεέστερο χρωματισμό λόγω μάλλον της χαμηλότερης ποιότητας χαρτιού. Πάντως παρατήρησα σε ένα φυλλομέτρημα των τόμων πως ο χρωματισμός σε άλλους τόμους της Κ. έχει διακυμάνσεις με πιο χαμηλή ποιότητα χρωματισμού απο άλλες. Είναι και το κύριο μοναδικό μειονέκτημα που θα συναντήσουμε στη βιβλιοθήκη της Κ. Προσωπικά όπως είπα και πριν, το κύριο ενδιαφέρον μου είναι πιο "ακαδημαϊκό" και όχι τόσο καλλιτεχνικό. Και με τη σκέψη ότι έχω τη δυνατότητα πρόσβασης στο σύνολο του έργου του αγαπημένου αυτού δημιουργού· ε κάνω στην άκρη το γεγονός ότι δεν εκτυπώθηκε με super-ultra χρώμα. Εξάλλου είδα και την αντίστοιχη έκδοση της Φανταγκραφικς (απίστευτη έκδοση με καταπληκτικό ματ χαρτί) και όταν αντιλήφθηκα τι χρώμα χρησιμοποίησαν, απογοητεύτηκα. Οι χρωματισμοί της Κ νομίζω αρκετά ανώτεροι. Και για να κλείσουμε το κεφάλαιο "χαρτί", ναι μεν είναι χαμηλής ποιότητας αλλά δεν είναι για τα σκουπίδια. Δεν είναι σαν κάτι χαρτιά που είναι τελείως πορώδη. Αν τα προσέξετε κυρίως απο την υγρασία, θα παραμείνουν σε καλή κατάσταση για πολλές δεκαετίες.  Είναι όχι απλώς μιάς πρώτης τάξεως ευκαιρία αλλά - μάλλον - η μοναδική στη χώρα μας. Και αν ποτέ κυκλοφορήσει κάποια άλλη έκδοση των απάντων του Μπαρκς, δεν πιστεύω να είναι και φτηνή. Εδώ μιλάμε για ένα έργο σχετικά φτηνό και προσβάσιμο χωρίς όμως να στερείται απο ποιότητα.

 

Τέλος να μου επιτραπεί να κλείσω με μία μικρή μου σκέψη: ο Μπαρκς εμπνεύστηκε τις ιστορίες απο περιοδικά αλλά και απο διάφορα λογοτεχνικά έργα. Θεωρώ λάθος κάποιος να μείνει "κολλημένος" στις (εξαιρετικές προφανώς) ιστορίες του και να μην προχωρήσει παραπέρα. Δεν γίνεται κατα τη γνώμη μου να μείνεις στον Σκρουτζ Μακ Ντακ και να μην προχωρήσεις στο "αληθινό πρότυπο" του τον Εμπενίζερ Σκρουτζ του τεράστιου Τσαρλς Ντίκενς. Όσοι είστε φαν του Σκρουτζ να βρείτε asap την "Χριστουγεννιάτικη Ιστορία" (Α Christmas Carol) και να την διαβάσετε όχι μόνο μια φορά αλλά και παραπάνω. Ένα υπέροχο έργο που άλλαξε πολλούς ανθρώπους. Κυκλοφορούν σε πολλές και καλές εκδόσεις καθώς και σε πολλές και καλές μεταφράσεις. Αντίστοιχα το ίδιο ισχύει και για την ιστορίες του πέρα απο τον κεντρικό του ήρωα. Υπέροχη η πρώτη του ιστορία "Το Χρυσάφι του Πειρατή" την οποία όσο και να τη διαβάζω δεν θα την χορτάσω· είναι αυτή που με έβαλε σε μια άλλη εποχή. Είναι φανερό βέβαια απο που εμπνεύστηκαν οι δημουργοί την ιστορία (το αναφέρει και το συνοδευτικό άρθρο εξάλλου). Βρείτε λοιπόν το έργο του Στήβενσον και απολαύστε το. Πάρα πολλές οι ελληνικές μεταφράσεις. Μέχρι και ο μεγάλος Φώτης Κόντογλου το μετέφρασε! ("Το νησί με το Θησαυρό"). Ωραία η ιστορία με τους Χθόνιους αλλά πρέπει να διαβάσετε αργότερα και το έργο του Ι. Βερν "Ταξίδι στο Κέντρο της Γης". Kαταπληκτική και ατμοσφαιρικότατη η ιστορία "στην Αρχαία Περσία" (βέβαια να μην κολλάμε στις αφελείς στιγμές όπως του στυλ ότι βρέθηκε σωσίας του Ντόναλντ απο την αρχαία Περσία lol αλλά να βλέπουμε την ιστορία πιο σφαιρικά) αλλά δεν γίνεται μετά απο αυτό να μη ψάξεις για να μάθεις για τον μεγάλο αυτό αρχαίο πολιτισμό. Ωραία η "Παλαβή Οδύσσεια" αλλά γίνεται να μην προχωρήσουμε στην Οδύσσεια του Ομήρου; Φυσικά και όχι.

 

Και βέβαια συνεχίζουμε με τον κατάλογο να είναι μακρύς. Όπως τρόπον τινά και ο βασικός ήρωας του Μπαρκς (όποια και να είναι η προσωπική προτίμηση του καθενός στο σύμπαν του Μπαρκς, ο Σκρούτζ είναι ο κατεξοχήν "Μπαρκσικός" ήρωας· χωρίς αυτόν το έργο του παπιανθρώπου είναι λειψό) ανιχνεύει διάφορα σκονισμένα βιβλια και κιτάπια τα οποία θα τον οδηγήσουν σε άλλους κόσμους, έτσι και εδώ οι ιστορίες του Κ. Μπαρκς να αποτελέσουν εφαλτήριο σε εμάς για κάτι το παραπάνω.

 

Τόσα χρόνια δεν είχαμε την δυνατότητα για συνολική επισκόπιση του έργου του. Όλα αυτά τα χρόνια μάς έδιναν με το σταγονόμετρο ιστορίες του και τις πληρώναμε (αλλά ακόμα και σήμερα αρκετοί) ακριβά. Τόσο οικονομικά όσο και ψυχικά αφού δεν είναι λίγοι αυτοί που διαθέτουν μεγάλο μέρος του ψυχικού τους σθένους προς αναζήτηση των σκόρπιων αυτών ιστοριών. Με τέτοια ολοκληρωμένη και προσιτή συλλογή νομίζω ένας πραγματικός κομιξόφιλος μπορεί πλέον επιτέλους να απολαύσει το έργο του.
Καλές αναγνώσεις!

 

 

 

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Τα είπε όλα ο φίλος Iovcom. Νομίζω αυτό ακριβώς είναι και η φιλοσοφία τέτοιων εκδόσεων με τα άπαντα ενός σχεδιαστή, να υπάρχουν όλα συγκεντρωμένα και νοικοκυρεμένα, είτε για απλή ανάγνωση είτε για έρευνα είτε ως σημείο αναφοράς σε οτιδήποτε άλλο πάνω σε αυτές τις ιστορίες. Για αυτό θα έπρεπε να είναι και προσεγμένες, σκληροδετες εκδόσεις. Δυστυχώς η Καθημερινή (για λόγους που έχουν αναλυθεί πολλάκις και στο φόρουμ εδώ) δεν ακολούθησε το παράδειγμα-προτυπο του Τερζόπουλου και κυκλοφόρησε τον Σκαρπα σε πατσαβουροεκδοση που διαλύεται σε χαρτί φυλλαδίων σουπερμαρκετ, χωρίς περιεχόμενα χωρίς αρίθμηση χωρίς τίποτα. 

Επεξεργασία από Gladstone
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34590
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

2 ώρες πριν, Gladstone είπε:

Τα είπε όλα ο φίλος Iovcom. Νομίζω αυτό ακριβώς είναι και η φιλοσοφία τέτοιων εκδόσεων με τα άπαντα ενός σχεδιαστή, να υπάρχουν όλα συγκεντρωμένα και νοικοκυρεμένα, είτε για απλή ανάγνωση είτε για έρευνα είτε ως σημείο αναφοράς σε οτιδήποτε άλλο πάνω σε αυτές τις ιστορίες. Για αυτό θα έπρεπε να είναι και προσεγμένες, σκληροδετες εκδόσεις. Δυστυχώς η Καθημερινή (για λόγους που έχουν αναλυθεί πολλάκις και στο φόρουμ εδώ) δεν ακολούθησε το παράδειγμα-προτυπο του Τερζόπουλου και κυκλοφόρησε τον Σκαρπα σε πατσαβουροεκδοση που διαλύεται σε χαρτί φυλλαδίων σουπερμαρκετ, χωρίς περιεχόμενα χωρίς αρίθμηση χωρίς τίποτα. 

Και περιεχομενα έχει, και αρίθμηση έχει και σκληρό εξώφυλλο έχει. Η βιβλιοθηκη του Σκάρπα δεν έχει τα παραπάνω. Αν δεν υπήρχε η καθημερινή να τα εκδώσει έστω και σε χαμηλότερη ποιότητα από τον Τερζόπουλο θα είχαμε μείνει με τους 16 τόμους του Τερζόπουλου. Ο οποίος Τερζόπουλος που τα εξέδωσε ντελουξ πτώχευσε και το έκλεισε το μαγαζί.

Και για να μην παρεξηγούμαι εγώ έχω τους 16 πρώτους του Τερζόπουλου και μετά της καθημερινής. Μην ειμεθα τόσο υπερβολικοί στις κρίσεις μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13747
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1245 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

25 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Ο οποίος Τερζόπουλος που τα εξέδωσε ντελουξ πτώχευσε και το έκλεισε το μαγαζί.

Και για να μην παρεξηγούμαι εγώ έχω τους 16 πρώτους του Τερζόπουλου και μετά της καθημερινής. Μην ειμεθα τόσο υπερβολικοί στις κρίσεις μας.

 

Καλά ο Τερζοπουλος δε χρεωκοπησε για αυτόν τον λόγο. Ο λόγος που πιστεύω είναι ότι την τελευταία δεκαετία κάθε χρόνο ξενέρωνε το κοινό, σε σημείο "ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα". Δε γνωρίζω για τα υπόλοιπα αλλά το Κομιξ που ήταν ο πυλώνας των εκδόσεων, είχε καταντήσει μια αηδία. Οπότε όλοι μας με τον ένα ή τον άλλο τρόπο αποχώρησαμε.  Το κλείσιμο ήταν αναπόφευκτο... 

 

Όσο για το φιλο που μάζεψε όλους τους τόμους :clap2:, αξίζουν να τα εχουμε σαν εγκυκλοπαιδεια. Δυστυχώς η έκδοση είναι αυτή που είναι (προσωπικά δε μαρέσει καθόλου από άποψη αισθητικής), αλλά να δούμε άλλη αποκλείεται οπότε βολευόμαστε με αυτό που έχουμε. Από αποψη συλλογής Ντισνευ, παίζει να είναι και η πιο εύκολη σειρά να μαζευτεί. Όλα φτηνά και διαθέσιμα. 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1656
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4613 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αλλη ηταν η εποχη του Μπαρκς και του Σκαρπα, αλλη του Ροσα, κι αλλη η σημερινη που ολα να ειναι μεσα σε μια οθονη. Εχουμε δει φωτογραφιες του Μπαρκς να ξεφυλλιζει το national geographic ομως οτιδηποτε μπορουσε να ειναι πηγη εμπνευσης. Η αρθρογραφια για αυτον εχει αποκαλυψει πολλα. Επειδη στις ΗΠΑ τα κομικς ειναι μηνιαια, στην μια σειρα εμπαινε πολυσελιδη, στην αλλη δεκασελιδη και σε ολες λιγοσελιδες και μονοσελιδες οπου χρειαζοταν. Εμεις δεν ειχαμε τετοια τευχη Τερζοπουλου μεχρι που εμφανιστηκε το Κομιξ, γιατι μεχρι τοτε ακολουθουσε το στυλ των ιταλικων εκδοσεων. Ο Μπαρκς ειχε μια μεγαλη ποικιλια, δεν τεμπελιαζε ποτε να φτιαξει μια ολοκληρη ιστορια απο το μηδεν, ουτε ειχε τα πολυμεσα για να μπορει να καθεται συνεχεια σε μια καρεκλα και να δουλευουν αυτα στη θεση του. Και σημερα υπαρχουν παρα πολλα κομικς αλλα δυστυχως μοιαζουν σαν να ειναι κλωνος ο ενας του αλλου. Ο Μπαρκς και οι συναδελφοι του ακομα κι απο ανταγωνιστικα κομικς ειχαν αλλη νοοτροπια, δεν σκεφτοταν εχθρικα αλλα ειχαν προτεραιοτητα το ιδιο το κοινο. Δεν ειχαν καριερα που τους εκανε εκατομμυριουχους αλλα ενα μερακι και την σημερινη υστεροφημια που φτανει μεχρι κι εμας και μας εκανε να αγαπανε αυτο που δημιουργησαν. Δεν ειναι ολα για βραβειο αλλα και ποιανου ειναι! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1656
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4613 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι τομοι Μπαρκς δεν ειναι εγκυκλοπαιδεια. Ειναι κομικς. 

 

Ειναι παρα πολλοι που εχουν ολους τους τομους Μπαρκς. Οπως ειναι και αρκετοι που εχουν ολα τα Μικυ Μαους, Κομιξ, Μικυ, Κλασικα, κλπ. Υπηρχε καποτε και ενα ¨μαγαζι" της Καθημερινης στη στοα του βιβλιου που εβρισκες πολλα που δεν προλαβαινες στο περιπτερο κι εκει αντικαθιστουσαν και τα κακεκτυπα. Σημερα δεν υπαρχει ουτε αυτο. Οσοι αγοραζετε τωρα κομικς, αν εξαιρεσουμε το πλεονεκτημα της ιντερνετικης ευκολιας που δεν ειχαμε εμεις, με το δικηο σας ξαφνιαζεστε που αλλοι εχουν ολοκληρες σειρες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  403
  • Reputation:   2195
  • Achievement Points:  443
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2018 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 hours ago, BarkScarpa said:

Αλλη ηταν η εποχη του Μπαρκς και του Σκαρπα..δεν σκεφτοταν εχθρικα αλλα ειχαν προτεραιοτητα το ιδιο το κοινο. Δεν ειχαν καριερα που τους εκανε εκατομμυριουχους αλλα ενα μερακι..

Νομίζω αρκετά εξωραϊσμένη άποψη που στην τελική δεν ισχύει. Η έχθρα και ο ανταγωνισμός ειδικά όταν πρόκειται για κέρδος παρατηρείται δυστυχώς σε κάθε εποχή. Θυμάμαι αρκετά παλαιότερα κάτι που είχα διαβάσει ότι ο Μπαρκς δεν συμπαθούσε το έργο του Ρόσα. Μου χε δημιουργηθεί η εντύπωση ότι υπήρχε έχθρα μεταξύ τους, ότι ο Μπαρκς δεν συμπαθούσε τον Ρόσα(δεν θυμάμαι όμως που το χα διαβάσει). Διάβασα τις προάλλες αυτή τη συνέντευξη του Ρόσα, οποίος έκανε λόγο για πλαστή έχθρα. Δηλαδή μάρκετινγκ :). Iσχύει αυτό που είπε ο Ρόσα; Αν ο Μπαρκς δεν σκεφτόταν εχθρικά, υποθέτω δεν θα έπρεπε να επιτρέψει στους «business managers» να δημιουργήσουν αυτή την επίπλαστη έχθρα.

Επίσης πάντα υπήρχαν άνθρωποι με μεράκι. Και τότε και τώρα. Αν κάποιοι (συγκεκριμένοι) δεν πετυχαίνουν σήμερα, δεν οφείλεται στο ότι δεν έχουν μεράκι. Σχεδόν τα πάντα είναι και θέμα διασταύρωσης συγκεκριμένων συγκυριών.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4448
  • Reputation:   34590
  • Achievement Points:  4515
  • Days Won:  100
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

48 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Καλά ο Τερζοπουλος δε χρεωκοπησε για αυτόν τον λόγο. Ο λόγος που πιστεύω είναι ότι την τελευταία δεκαετία κάθε χρόνο ξενέρωνε το κοινό, σε σημείο "ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα". Δε γνωρίζω για τα υπόλοιπα αλλά το Κομιξ που ήταν ο πυλώνας των εκδόσεων, είχε καταντήσει μια αηδία. Οπότε όλοι μας με τον ένα ή τον άλλο τρόπο αποχώρησαμε.  Το κλείσιμο ήταν αναπόφευκτο... 

 

Λες δε γνωρίζω για τα υπόλοιπα. Άρα πως μπορείς να λες ότι χρεωκοπησε για το Κόμιξ?

 

Όταν μάλιστα είχε ετοιμάσει τις ιστορίες για την ανανέωση του περιοδικού και τις προλάβαμε στην έναρξη του περιοδικού από την καθημερινή.

 

Ο Τερζόπουλος την στιγμή που έκλεισε το μαγαζί του είχε. 

α) το Μίκυ Μαους σε πλήρη ισχύ με φανταστικές ιστορίες

β) Το Κόμιξ να ετοιμάζεται για το μεγάλο comeback

γ) Εγκυκλοπαίδεια Μπαρκς σε απίθανη ποιότητα

δ) Εγκυκλοπαίδεια Γκοτφερσον σε απίθανη ποιότητα.

ε) Κλασικά με όλες τις παλιές ιστορίες σε επανέκδοση

στ) το περιοδικό Ντόναλντ

 

Και νομίζω και το Σούπερ Μίκυ.

 

Ο πυλώνας των εκδόσεων ήταν και είναι το Μίκυ Μαους. 

 

Είμαι σίγουρος που όλοι εσείς που κράζετε τα Ντίσνεϋ μέσω του Κόμιξ το κάνετε γιατί είναι μια μόδα που διαρκεί δέκα χρόνια τώρα και που για κάποιον λόγο συνεχίζεται. 

 

Ίσως τελικά για αυτό τα παράτησε ο Τερζόπουλος. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1538
  • Reputation:   13747
  • Achievement Points:  1813
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1245 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πριν από 1 ώρα, Manitou είπε:

Λες δε γνωρίζω για τα υπόλοιπα. Άρα πως μπορείς να λες ότι χρεωκοπησε για το Κόμιξ?

 

Όταν μάλιστα είχε ετοιμάσει τις ιστορίες για την ανανέωση του περιοδικού και τις προλάβαμε στην έναρξη του περιοδικού από την καθημερινή.

 

Αυτό το λες εσύ που (ίσως) παρακολουθούσες  τις εκδόσεις του μέχρι το κλείσιμο . Εγώ έριξα μαχαιρι το 2008 και δε ξανασχοληθηκα μέχρι πρόσφατα 3 4 χρόνια πριν, που μπήκα στο τρύπακι να τα ολοκληρώσω. Πως λοιπόν να ήξερα, σε μια εποχή που τότε χαζοαρχιζε η ενημέρωση μέσω ίντερνετ, ότι άλλαξε ροτα η εκδοτική και το ξαναπήρε ζεστά; Επομενως με είχε χάσει σα πελάτη για τις βλακειες που έκανε τόσα  σερί χρόνια. Και δε νομίζω να ήμουν ο μόνος.

 

Άρα καταλήγουμε σε αυτό που είπα εξαρχής. Έκανε βλακειες, ξενέρωσε το κοινό που τον στήριζε, χρεωκοπησε. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.