Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΜΕΓΑΛΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ DISNEY


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

59 λεπτά πριν, apetoussis82 είπε:

 

Μην ξεχνάς το σήμα της Αμίτα στο οπισθόφυλλο!  :ego:

Ήσουν και εσύ ένας από αυτούς που έπιναν frulite εεεεε. Χμμμμ:lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 309
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

22 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 Σορι καταλαθος πατηθηκε.Παρακαλω να διαγραφει

Πρώτη φορά ένα μήνυμα ταξιδεύει στο χρόνο βλέπει τη ματαιότητα του και πριν καν γράφει ζητάει να διαγραφεί. :lol:

 

(Το κατάλαβα ότι έκανες edit απλά είναι φοβερά αστείο έτσι όπως έμεινε ξεκρεμαστο)

 

@ Laz33  δεν είναι τόσο υποθετικό το σεναριο εφόσον τοποθετήθηκες ότι αν ήσουν Ντίσνεϋκος δεν θα έμενες ικανοποιημένος. Τσα σε έπιασα. :lol::xm:

Παιδια είναι σαν τις εγκυκλοπαίδειες της radnet τώρα. Πραγματικά ότι πληρώνεις παίρνεις. Και αυτό όσον έχει να κάνει με το χαρτί κυρίως. Οι τόμοι της καθημερινής δεν είχαν καμία απολύτως τσαπαταουλια μέσα. Το έξω ήταν λίγο προβληματικό και αυτό για ένα δύο πράγματα. Αν συγκρίνεις με τον Σκάρπα που εκεί πράγματι δεν είμαστε ικανοποιημένοι παρά το τεράστιο έργο που βγαίνει στα ελληνικά είναι μέρα με τη νύχτα. Δηλαδή φαντάσου τους τόμους της radnet τώρα να είναι τέλειοι μέσα χωρίς κανένα απολύτως λάθος και να σε πειράζει γιατί δεν έχει ας πούμε σκληρό εξώφυλλο ενώ τα omnibus του εξωτερικού έχουν. Κάτι τέτοιο. Τα περίεργα σχετικά με τα Ντίσνεϋ είναι αλλά. Η τσαπατσουλια της καθημερινής και η ασχετοσυνη των υπευθύνων φαίνεται αλλού. Εκεί έχει πεδίο δόξης λαμπρό να κραξεις. Αν μπεις στο Κόμιξ ας πούμε και δεις τι γράφεται θα καταλάβεις κάποια πράγματα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1515
  • Reputation:   13524
  • Achievement Points:  1789
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

16 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Πρώτη φορά ένα μήνυμα ταξιδεύει στο χρόνο βλέπει τη ματαιότητα του και πριν καν γράφει ζητάει να διαγραφεί. :lol:

 

Ματαιότης ματαιοτήτων τα πάντα ματαιότης  :lol::lol:

 

Γενικοτερα ολοι νομιζω συμφωνουμε πως οι Ελληνικες εκδοσεις ειναι κατα βαση μια αρπακολια, στοχευουν στο γρηγορο κερδος και αδιαφορουν αν το κοινο μενει ικανοποιημενο.

 

Απο την αλλη αμα ολα γινονται οπως οφειλει να γινονται ,η τιμη ειναι δυσαναλογη ή δυσκολοπροσιτη στο ευρυ κοινο (πχ εκδοσεις Οξυ Anubis)

Ο Ελληνας δεν μενει με τιποτα ικανοποιημενος και δυσκολα συμβιβαζεται. 

 

Επισης να προσθεσω πως το μεσα με το εξω δεν τα συγκρινω γιατι δουλευουν διαφορετικες ομαδες στο καθενα. Μια τελεια μεταφραση (πως γινεται πχ στους τομους Σκαρπα) αναγνωριζεται αλλα δυστυχως χανεται/παραγραφεται οταν παρατηρεις το συνολικο αποτελεσμα...

 

:dadira:

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

10 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Ματαιότης ματαιοτήτων τα πάντα ματαιότης  :lol::lol:

 

Γενικοτερα ολοι νομιζω συμφωνουμε πως οι Ελληνικες εκδοσεις ειναι κατα βαση μια αρπακολια, στοχευουν στο γρηγορο κερδος και αδιαφορουν αν το κοινο μενει ικανοποιημενο.

 

Απο την αλλη αμα ολα γινονται οπως οφειλει να γινονται ,η τιμη ειναι δυσαναλογη ή δυσκολοπροσιτη στο ευρυ κοινο (πχ εκδοσεις Οξυ Anubis)

Ο Ελληνας δεν μενει με τιποτα ικανοποιημενος και δυσκολα συμβιβαζεται. 

 

Επισης να προσθεσω πως το μεσα με το εξω δεν τα συγκρινω γιατι δουλευουν διαφορετικες ομαδες στο καθενα. Μια τελεια μεταφραση (πως γινεται πχ στους τομους Σκαρπα) αναγνωριζεται αλλα δυστυχως χανεται/παραγραφεται οταν παρατηρεις το συνολικο αποτελεσμα...

 

:dadira:

Επίσης δεν υπάρχει και η αγορά να τα στηρίξει. Κάποια έξοδα είναι default είτε βγάλεις 100 τόμους είτε 100000. Δυστυχώς δεν μπορούμε οικονομικά να στηρίξουμε μεγαλεπήβολα σχέδια. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  639
  • Reputation:   5750
  • Achievement Points:  646
  • Days Won:  5
  • With Us For:  902 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

21 hours ago, Manitou said:

Αν ήσουν φαν και σου έλεγαν το δίλημμα 893 ευρώ σε ποιότητα Τερζοπούλου και σε βάθος δεκαετίας ή 188 ευρώ σε ποιότητα καθημερινής και σε βάθος 3 χρόνων τι θα διάλεγες?

 

Ακραίες περιπτώσεις και οι 2,κάπου στη μέση θα ήταν το καλύτερο για μένα. Αλλά για να απαντήσω στο ερώτημά σου Καθημερινή δαγκωτό :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

5 λεπτά πριν, Guts είπε:

 

Ακραίες περιπτώσεις και οι 2,κάπου στη μέση θα ήταν το καλύτερο για μένα. Αλλά για να απαντήσω στο ερώτημά σου Καθημερινή δαγκωτό :)

Συμφωνώ 100%. Ένα 7αρι τον τόμο με καλύτερο εξώφυλλο δεν θα με χαλαγε. Να σου πω την αλήθεια επειδή τους διαβάζω αρκετά συχνά και δεν έχουν πάθει κάτι και αυτή η ποιότητα δεν με χαλάει πολύ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

@ Laz33  δεν είναι τόσο υποθετικό το σεναριο εφόσον τοποθετήθηκες ότι αν ήσουν Ντίσνεϋκος δεν θα έμενες ικανοποιημένος. Τσα σε έπιασα. :lol::xm:


Μα κι αυτό που έγραψα υποθετικό είναι.
Είπα αν ήμουν ντισνεϊκός. Δεν είμαι, άρα δεν ξέρω αν όντως δεν έμενα ικανοποιημένος.
Μπορεί και να έμενα.
Κι αυτό υποθετικό.
Πολύ υπόθεση έπεσε :lol:

 

Τώρα που δεν είμαι ντισνεϊκός, μια χαρά ικανοποιημένος είμαι και με την έκδοση Καθημερινής.
Αλλά του Τερζόπουλου μ΄αρέσει περισσότερο :)

 

Αν τώρα έβγαιναν οι 2 εκδόσεις, η μία είχε 19€ και δινόταν σε βάθος δεκαετίας, η άλλη είχε 4€ και δινόταν σε βάθος τριετίας, προφανώς θα επέλεγα Καθημερινή.

Αλλά δεν βγαίνουν τώρα οι εκδόσεις, άρα πάλι σε υποθέσεις πέσαμε :lol:

 

 

Edit: Nα ρωτήσω και κάτι ήθελα.
Πόσες ιστορίες έγραψε ο Μπαρκς, χωρίς να υπολογίζουμε τις μονοσέλιδες; :thinking:

 

Kάπου διάβασα (νομίζω στον 1ο τόμο) ότι όλες του είναι περίπου 700.

Δεν μου βγαίνουν όμως τα νούμερα.
Έχουμε 47 τόμους στη συλλογή και κάθε τόμος έχει μέσο όρο 10 ιστορίες.
Άρα 470 σύνολο, άντε 500 για να το στρογγυλέψουμε.
Οι υπόλοιπες 200 που είναι; :thinking:

Εκτός κι αν δεν περιλαμβάνονται όλες του οι ιστορίες στη συλλογή.

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1999 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως παιδιά μού κάνει εντύπωση το πόσο μεγάλη διαφορά στην ποιότητα δίνετε στους τόμους Τερζόπουλου με αυτούς της Καθημερινής. Απο τους τόμους του Τερζόπουλου είχα πάρει μόνο αυτόν με τη Χρυσή Περικεφαλαία και (ναι θα με κράξετε) θυμάμαι ότι όχι απλά μου πέρασε αδιάφορη η ποιότητα αλλά μου χε κάνει και αρνητική εντύπωση! Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αν θυμάμαι καλά με είχε χαλάσει ο χρωματισμός των βραχών τη στιγμή που ο καθηγητής είχε κατέβει απο το πλοίο για να περπατήσει. Γενικά δεν θυμάμαι να με είχε ενθουσιάσει. Επίσης φυλλομετρώντας στα βιβλιοπωλεία τόμους της Καθημερινής, δεν θυμάμαι να μου χε αφήσει κάποιa (μεγάλη) αρνητική εντύπωση πέρα απο την αναμενόμενη χαμηλότερη ποιότητα χαρτιού.

Βλέπω πλέον πως οι τόμοι της Κ κυμαίνονται στα 5-7€. Ενώ έχω αφήσει πίσω μου πλέον τα ντισνεικά κόμικς, η αλήθεια είναι πως μου λείπει να έχω στην βιβλιοθήκη μου το κόμικ το οποίο με μεγάλωσε (όχι δεν θα βγάλω και εδώ τον πόνο μου για τα περιοδικά που έχω πετάξει.. ). Δυστυχώς βλέπω οι τόμοι είναι πάρα πολλοί και όπως και να το κάνουμε είναι μεγάλο έξοδο (βάλε και το γεγονός ότι πρέπει να αγοράσεις επιπλέον βιβλιοθήκη για τοποθέτηση! ). Και σε μαλακό εξώφυλλο θεωρώ ότι θα ήταν πολύ ταιριαστοί στην βιβλιοθήκη. Θα ήθελα πάντως να έβλεπα φωτογραφίες που να συγκρίνουν δειγματοληπτικά τις δύο εκδόσεις για να δω πόσο μεγάλο πια είναι αυτό το χάσμα στην ποιότητα.

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

4 λεπτά πριν, lovcom είπε:

Πάντως παιδιά μού κάνει εντύπωση το πόσο μεγάλη διαφορά στην ποιότητα δίνετε στους τόμους Τερζόπουλου με αυτούς της Καθημερινής. Απο τους τόμους του Τερζόπουλου είχα πάρει μόνο αυτόν με τη Χρυσή Περικεφαλαία και (ναι θα με κράξετε) θυμάμαι ότι όχι απλά μου πέρασε αδιάφορη η ποιότητα αλλά μου χε κάνει και αρνητική εντύπωση! Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αν θυμάμαι καλά με είχε χαλάσει ο χρωματισμός των βραχών τη στιγμή που ο καθηγητής είχε κατέβει απο το πλοίο για να περπατήσει. Γενικά δεν θυμάμαι να με είχε ενθουσιάσει. Επίσης φυλλομετρώντας στα βιβλιοπωλεία τόμους της Καθημερινής, δεν θυμάμαι να μου χε αφήσει κάποιη (μεγάλη) αρνητική εντύπωση πέρα απο την αναμενόμενη χαμηλότερη ποιότητα χαρτιού.

Βλέπω πλέον πως οι τόμοι της Κ κυμαίνονται στα 5-7€. Ενώ έχω αφήσει πίσω μου πλέον τα ντισνεικά κόμικς, η αλήθεια είναι πως μου λείπει να έχω στην βιβλιοθήκη μου το κόμικ το οποίο με μεγάλωσε (όχι δεν θα βγάλω και εδώ τον πόνο μου για τα περιοδικά που έχω πετάξει.. ). Δυστυχώς βλέπω οι τόμοι είναι πάρα πολλοί και όπως και να το κάνουμε είναι μεγάλο έξοδο (βάλε και το γεγονός ότι πρέπει να αγοράσεις επιπλέον βιβλιοθήκη για τοποθέτηση! ). Και σε μαλακό εξώφυλλο θεωρώ ότι θα ήταν πολύ ταιριαστοί στην βιβλιοθήκη. Θα ήθελα πάντως να έβλεπα φωτογραφίες που να συγκρίνουν δειγματοληπτικά τις δύο εκδόσεις για να δω πόσο πια είναι αυτό το χάσμα στην ποιότητα.

Εγώ μετά από πολύ καιρό (χρόνια και υπαίτιος είναι ο phantom duck με τα εξαιρετικά video του στο youtube) άρχισα ξανά να ασχολούμαι με τα αγαπημένα μοιυ κομικς που διάβαζα μικρός. Έχω αρχίσει να μαζεύω την συλλογή της Καθημερινής. Έτυχε να είχα και έναν τόμο Τερζόπουλου, τον οποίο πούλησα αλλά όχι πριν προλάβω να δω την ποιότητα. Υπάρχει εμφανής διαφορά στην ποιότητα του χαρτιού. Για τα χρώματα και τις γραμματοσειρές δεν έχω άποψη. Ξέρω όμως ότι εκεί οι τόμοι της Καθημερινής μάλλον υστερούν χωρίς να είμαι 100% σίγουρος αν συμβαίνει σε όλους τους τόμους.

 Δεν υπάρχει κάτι που να με ενοχλεί, χαμηλή η ποιότητα της έκδοσης αλλά όχι και για τα σκουπίδια. Με λίγη προσοχή δεν θα πάθουν τίποτα. Επειδή τυχαίνει να έχω στην κατοχή μου κάποια ΚΟΜΙΞ, μπόρεσα και σύγκρινα μια ιστορία του τόμου 3 με την αντίστοιχη που υπάρχει στο ΚΟΜΙΞ. H ιστορία είναι ο τρόμος των Μουργόλυκων. Είναι εμφανής η διαφορά στον χρωματισμό, μετάφραση και στην ποιότητα της εκτύπωσης με αποτέλεσμα να χάνονται μικρολεπτομέρειες του σχεδίου όπως μπορείτε να δείτε στις ακόλουθες εικόνες. Προσέξτε το τελευταίο καρέ με τα θραύσματα της οβίδας. 

 

 

 

mvd vs kx.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:


Μα κι αυτό που έγραψα υποθετικό είναι.
Είπα αν ήμουν ντισνεϊκός. Δεν είμαι, άρα δεν ξέρω αν όντως δεν έμενα ικανοποιημένος.
Μπορεί και να έμενα.
Κι αυτό υποθετικό.
Πολύ υπόθεση έπεσε :lol:

 

Τώρα που δεν είμαι ντισνεϊκός, μια χαρά ικανοποιημένος είμαι και με την έκδοση Καθημερινής.
Αλλά του Τερζόπουλου μ΄αρέσει περισσότερο :)

 

Αν τώρα έβγαιναν οι 2 εκδόσεις, η μία είχε 19€ και δινόταν σε βάθος δεκαετίας, η άλλη είχε 4€ και δινόταν σε βάθος τριετίας, προφανώς θα επέλεγα Καθημερινή.

Αλλά δεν βγαίνουν τώρα οι εκδόσεις, άρα πάλι σε υποθέσεις πέσαμε :lol:

 

 

Edit: Nα ρωτήσω και κάτι ήθελα.
Πόσες ιστορίες έγραψε ο Μπαρκς, χωρίς να υπολογίζουμε τις μονοσέλιδες; :thinking:

 

Kάπου διάβασα (νομίζω στον 1ο τόμο) ότι όλες του είναι περίπου 700.

Δεν μου βγαίνουν όμως τα νούμερα.
Έχουμε 47 τόμους στη συλλογή και κάθε τόμος έχει μέσο όρο 10 ιστορίες.
Άρα 470 σύνολο, άντε 500 για να το στρογγυλέψουμε.
Οι υπόλοιπες 200 που είναι; :thinking:

Εκτός κι αν δεν περιλαμβάνονται όλες του οι ιστορίες στη συλλογή.

 

Όταν είχε πρωτοβγει το κόμιξ είχε διαφήμιση στα Μίκυ Μαους που μιλούσε για το περιοδικό και κάπου μέσα στα πρώτα τεύχη έλεγε για 500 ιστορίες.

Βρήκα την πρώτη διαφήμιση και το πρώτο εσώφυλλο που έλεγε για το πόσες ιστορίες έχει γράψει ο Μπαρκς. Στα στέλνω να τα δεις. Η βιβλιοθήκη έχει τα πάντα όλα. Στο inducks ας.πουμε.εγω είμαι 100%.

20220217_202639.jpg

20220217_202827.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κι όμως υπάρχουν αρκετά έργα του Μπαρκς που δεν έχουν δημοσιευτεί ποτέ στην Ελλάδα, κυρίως σενάρια για τους Μικρούς Εξερευνητές και σχεδιασμένα από Kay Wright, Tony Strobl κ.ά.

Επίσης στο inducks έχει στα έργα του Μπαρκς και τα βραζιλιάνικα edit όπου έχουν βάλει τον Χοσέ Καριόκα και τα καριοκάκια στη θέση του Ντόναλντ και των ανιψιών του!

Εγώ πάντως με όλους τους τόμους είμαι στο 93%.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

57 λεπτά πριν, doom είπε:

Κι όμως υπάρχουν αρκετά έργα του Μπαρκς που δεν έχουν δημοσιευτεί ποτέ στην Ελλάδα, κυρίως σενάρια για τους Μικρούς Εξερευνητές και σχεδιασμένα από Kay Wright, Tony Strobl κ.ά.

Επίσης στο inducks έχει στα έργα του Μπαρκς και τα βραζιλιάνικα edit όπου έχουν βάλει τον Χοσέ Καριόκα και τα καριοκάκια στη θέση του Ντόναλντ και των ανιψιών του!

Εγώ πάντως με όλους τους τόμους είμαι στο 93%.

Ωχ ναι ρε. Και εγώ στο 93 ειμαι. Και ήμουν σίγουρος ότι το είχα δει το 100. Εντάξει βέβαια αυτές οι ιστορίες που δεν έχουμε είναι ψιλομουφα Μπαρκς. Edit και πολύ Γιιπες. Αυτά τα σενάρια των Μ.Ε. είναι το μόνο ενδιαφέρον αλλά και πάλι δεν μου λείπουν να σου πω την αλήθεια. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τι ΄ναι αυτά τα 93 και 99%;

Μπορείς να δεις στο inducks τι ποσοστό ιστοριών ενός δημιουργού έχεις διαβάσει; :thinking:

Kι αν ναι, πως γίνεται; Είναι πολύ χρήσιμο κάτι τέτοιο.

 

 

5 ώρες πριν, lovcom είπε:

Πάντως παιδιά μού κάνει εντύπωση το πόσο μεγάλη διαφορά στην ποιότητα δίνετε στους τόμους Τερζόπουλου με αυτούς της Καθημερινής. Απο τους τόμους του Τερζόπουλου είχα πάρει μόνο αυτόν με τη Χρυσή Περικεφαλαία και (ναι θα με κράξετε) θυμάμαι ότι όχι απλά μου πέρασε αδιάφορη η ποιότητα αλλά μου χε κάνει και αρνητική εντύπωση! Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, αν θυμάμαι καλά με είχε χαλάσει ο χρωματισμός των βραχών τη στιγμή που ο καθηγητής είχε κατέβει απο το πλοίο για να περπατήσει. Γενικά δεν θυμάμαι να με είχε ενθουσιάσει. Επίσης φυλλομετρώντας στα βιβλιοπωλεία τόμους της Καθημερινής, δεν θυμάμαι να μου χε αφήσει κάποιa (μεγάλη) αρνητική εντύπωση πέρα απο την αναμενόμενη χαμηλότερη ποιότητα χαρτιού.

Βλέπω πλέον πως οι τόμοι της Κ κυμαίνονται στα 5-7€. Ενώ έχω αφήσει πίσω μου πλέον τα ντισνεικά κόμικς, η αλήθεια είναι πως μου λείπει να έχω στην βιβλιοθήκη μου το κόμικ το οποίο με μεγάλωσε (όχι δεν θα βγάλω και εδώ τον πόνο μου για τα περιοδικά που έχω πετάξει.. ). Δυστυχώς βλέπω οι τόμοι είναι πάρα πολλοί και όπως και να το κάνουμε είναι μεγάλο έξοδο (βάλε και το γεγονός ότι πρέπει να αγοράσεις επιπλέον βιβλιοθήκη για τοποθέτηση! ). Και σε μαλακό εξώφυλλο θεωρώ ότι θα ήταν πολύ ταιριαστοί στην βιβλιοθήκη. Θα ήθελα πάντως να έβλεπα φωτογραφίες που να συγκρίνουν δειγματοληπτικά τις δύο εκδόσεις για να δω πόσο μεγάλο πια είναι αυτό το χάσμα στην ποιότητα.

 

Δεν είναι μέρα με τη νύχτα η διαφορά ποιότητας των 2 εκδόσεων, αλλά σίγουρα υπάρχει αισθητή διαφορά στους τόμους Τερζόπουλου και Καθημερινής.
Κυρίως στο χαρτί. Είναι πιο χοντρό στον Τερζό, με αποτέλεσμα να φαίνονται περισσότερες λεπτομέρειες του σχεδίου και να μη φαίνονται τα χρώματα της πίσω σελίδας, κάτι που αναπόφευκτα συμβαίνει όταν το χαρτί είναι πολύ λεπτό.
Πάντως συμφωνώ ότι οι χρωματισμοί ακόμα και στην έκδοση Τερζόπουλου δεν είναι top.
Στα ΚΟΜΙΞ είχαν πιο ωραίους :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

29 min ago , Laz33 said:

Τι ΄ναι αυτά τα 93 και 99%;

Μπορείς να δεις στο inducks τι ποσοστό ιστοριών ενός δημιουργού έχεις διαβάσει; :thinking:

Kι αν ναι, πως γίνεται; Είναι πολύ χρήσιμο κάτι τέτοιο.

Τι ποσοστό ιστοριών έχεις στην συλλογή σου.

Αφού συνδεθείς πατάς «Συλλογή κόμικς» στο πάνω μέρος, διαλέγεις χώρα, μετά διαλέγεις την έκδοση που θέλεις, «τικάρεις» τα τεύχη που έχεις και πατάς ενημέρωση.

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  407
  • Reputation:   4051
  • Achievement Points:  567
  • Days Won:  2
  • With Us For:  797 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

5 λεπτά πριν, jimakoszs97 είπε:

Τι ποσοστό ιστοριών έχεις στην συλλογή σου.

Αφού συνδεθείς πατάς «Συλλογή κόμικς» στο πάνω μέρος, διαλέγεις την έκδοση που θέλεις και «τικάρεις» τα τεύχη που έχεις.

Και πως συνδέεσαι ή εγγράφεσαι;;

Edit; γράψε άκυρο

Επεξεργασία από Macchia nera
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

9 λεπτά πριν, jimakoszs97 είπε:

Τι ποσοστό ιστοριών έχεις στην συλλογή σου.

Αφού συνδεθείς πατάς «Συλλογή κόμικς» στο πάνω μέρος, διαλέγεις την έκδοση που θέλεις και «τικάρεις» τα τεύχη που έχεις.

 

Το έκανα.
Που σου λέει όμως τι ποσοστό ιστοριών έχεις από Μπαρκς;

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31217
  • Group:  Members
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  1345
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1361
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  1

31 min ago , Laz33 said:

 

Το έκανα.
Που σου λέει όμως τι ποσοστό ιστοριών έχεις από Μπαρκς;

 

Συλλογή κόμικς --> Στατιστικά --> Πληρότητα κατά δημιουργό
Νομίζω θα χρειαστεί πρώτα να κάνεις μία «χειροκίνητη ενημέρωση στατιστικών» (συλλογή κόμικς --> στατιστικά).

Screenshot_2.thumb.png.c333e9db97e9c6a311bfc4055009e6f7.png

 

 

1 hour ago, Laz33 said:

Πάντως συμφωνώ ότι οι χρωματισμοί ακόμα και στην έκδοση Τερζόπουλου δεν είναι top.
Στα ΚΟΜΙΞ είχαν πιο ωραίους :)

 

Στο ΚΟΜΙΞ της Καθημερινής που μπαίνουν τώρα έχουν καλύτερους χρωματισμούς αλλά δεν αξίζει να δώσεις 3,5 ευρώ μόνο για μία ιστορία του Μπαρκς (εκτός αν θέλεις και τις υπόλοιπες ιστορίες του κάθε τεύχους που εμένα προσωπικά μου αρέσουν οι περισσότερες) σε μια έκδοση με μαλακό εξώφυλλο, πολύ λεπτό χαρτί και καθόλου άρθρα και επιπλέον υλικό.

 

Νομίζω ότι στην εκδόση της Μεγάλης Βιβλιοθήκης οι χρωματισμοί είναι από 2 πηγές: από Ιταλία και από Egmont. Αυτές με χρωματισμό από Egmont φαίνονται πιο καινούργιες και το σχέδιο φαίνεται λίγο καλύτερα.

 

Για παράδειγμα στον τόμο 40 («Ο Σερίφης της Μαύρης Κοιλάδας») η ιστορία «Το Μυστικό του Παλιού Κάστρου» έχει τον παλιό (νομίζω ιταλικό) χρωματισμό, ενώ η αμέσως επόμενη ιστορία «Ο Φύλακας των Ακτών» έχει τον καινούργιο χρωματισμό που πρέπει να είναι από την Egmont (έτσι είναι και οι χρωματισμοί στα καινούργια ΚΟΜΙΞ).

photo_2022-02-18_02-14-54.thumb.jpg.ed2abb6488ba7c593364a5756adab5ce.jpgphoto_2022-02-18_02-14-49.thumb.jpg.4a71b7f17c7dfafa30c61b26510a5783.jpg

 

Επεξεργασία από jimakoszs97
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2265 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ή απλά πας στον δημιουργό που σε ενδιαφέρει, γράφει το ποσοστό κάτω.

cb.thumb.jpg.04ba27b22b216747ef686d932264183a.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32434
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το έκανα.

Αν κι εδώ σου λέει το ποσοστό των ιστοριών που έχεις στην κατοχή σου και όχι το ποσοστό των ιστοριών που έχεις διαβάσει.
Θα προτιμούσα το 2ο, μιας κι έχω διαβάσει πολύ περισσότερες ιστορίες Μπαρκς απ΄όσες έχω.

Αλλά ok, θα βρω την άκρη κι έτσι, έστω στο περίπου να ξέρω τι ποσοστό διάβασα.
Βασικά βρήκα τι θα κάνω. Όποιο ΚΟΜΙΞ διάβασα ψηφιακά, θα δηλώσω ότι το έχω. Άσχετα αν δεν το διάβασα ολόκληρο, παρά μόνο την ιστορία/ιστορίες που είχε από Μπαρκς :)


Ευχαριστώ για τις οδηγίες :beer:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

10 hours ago, Laz33 said:

Βασικά βρήκα τι θα κάνω. Όποιο ΚΟΜΙΞ διάβασα ψηφιακά, θα δηλώσω ότι το έχω. Άσχετα αν δεν το διάβασα ολόκληρο, παρά μόνο την ιστορία/ιστορίες που είχε από Μπαρκς :)

Μπορείς να δηλώσεις πως έχεις το τεύχος ψηφιακά αν θες.

Screenshot_1.png

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

18 ώρες πριν, doom είπε:

Κι όμως υπάρχουν αρκετά έργα του Μπαρκς που δεν έχουν δημοσιευτεί ποτέ στην Ελλάδα, κυρίως σενάρια για τους Μικρούς Εξερευνητές και σχεδιασμένα από Kay Wright, Tony Strobl κ.ά.

Επίσης στο inducks έχει στα έργα του Μπαρκς και τα βραζιλιάνικα edit όπου έχουν βάλει τον Χοσέ Καριόκα και τα καριοκάκια στη θέση του Ντόναλντ και των ανιψιών του!

Εγώ πάντως με όλους τους τόμους είμαι στο 93%.

 

17 ώρες πριν, Manitou είπε:

Ωχ ναι ρε. Και εγώ στο 93 ειμαι. Και ήμουν σίγουρος ότι το είχα δει το 100. Εντάξει βέβαια αυτές οι ιστορίες που δεν έχουμε είναι ψιλομουφα Μπαρκς. Edit και πολύ Γιιπες. Αυτά τα σενάρια των Μ.Ε. είναι το μόνο ενδιαφέρον αλλά και πάλι δεν μου λείπουν να σου πω την αλήθεια. 

 

Εμένα λέει 94% για τον Καρλ Μπαρκς  :PPP:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

23 λεπτά πριν, apetoussis82 είπε:

 

 

Εμένα λέει 94% για τον Καρλ Μπαρκς  :PPP:

 

Εγώ καθότι μένω Ξανθη στην πρωτεύουσα της ΚΑΡΙΟΚΑΣ παίρνω αλλο ένα 3% bonus για τις ιστορίες του Χοσέ Καριόκα. Άρα 96. :xm::p4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Κομιξ (Α' περίοδος) + Μεγάλη Βιβλιοθήκη Disney + Carl Barks Library της Another Rainbow = 98% :D  

Screenshot_1.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12916
  • Reputation:   94435
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μέχρι στιγμής, λοιπόν, ο @ PhantomDuck  την έχει μεγαλύτερη... την συλλογή με ιστορίες του Carl Barks. :D 

 

Αγωνία για την συνέχεια! :popcorn:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

6 λεπτά πριν, Indian είπε:

Μέχρι στιγμής, λοιπόν, ο @ PhantomDuck  την έχει μεγαλύτερη... την συλλογή με ιστορίες του Carl Barks. :D 

 

Αγωνία για την συνέχεια! :popcorn:

 

 

:beer:

Εγώ πάντως για να κατοχυρώσω εστω τη δεύτερη θέση έσπευσα να τοποθετήσω τις βραζιλιανικες-ξανθιωτικες καριοκες δίπλα στη συλλογή μου και τώρα είμαι στο 96% :xm:

20220218_201535.jpg

20220218_201542.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12916
  • Reputation:   94435
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

26 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Εγώ πάντως για να κατοχυρώσω εστω τη δεύτερη θέση έσπευσα να τοποθετήσω τις βραζιλιανικες-ξανθιωτικες καριοκες δίπλα στη συλλογή μου και τώρα είμαι στο 96% :xm:

 

Και που ξέρω εγώ αν είναι αληθινές καριόκες ή μας λες ψέμματα για να μεγαλώσεις την συλλογή σου? :thinking:

 

Απαιτούμε να μας φέρεις ένα κουτί, να δοκιμάσουμε κι όταν διαπιστώσουμε του λόγου το αληθές, θα εγκρίνουμε το ποσοστό σου. 

 

Εμείς ήμαστε επαγγελματίες, κύριε. Τι νόμιζες? :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεκτή η πρόσκληση. Αν σε βγάλει ο δρόμος σου εδώ πάνω θα σε περιμένει ένα κουτί. Ή όταν έρθω εγώ εκεί θα σας φέρω να φάτε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  757
  • Content Count:  12916
  • Reputation:   94435
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

27 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Δεκτή η πρόσκληση. Αν σε βγάλει ο δρόμος σου εδώ πάνω θα σε περιμένει ένα κουτί. Ή όταν έρθω εγώ εκεί θα σας φέρω να φάτε.

 

Να είσαι καλά. Και μόνο που το είπες μου φτάνει! :respect:

 

Αν, πάντως, τα πας στην Λέσχη, ενημέρωσέ με μία ημέρα νωρίτερα, γιατί θα τα πλακώσουν και δεν θα προλάβω να πάρω ούτε ψίχουλο! :lol:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

11 ώρες πριν, Manitou είπε:

Εγώ πάντως για να κατοχυρώσω εστω τη δεύτερη θέση έσπευσα να τοποθετήσω τις βραζιλιανικες-ξανθιωτικες καριοκες δίπλα στη συλλογή μου και τώρα είμαι στο 96% :xm:

 

Αν δεν τις δούμε περασμένες στο inducks, δεν μετρά αγαπητέ! :ego:

 

 

 

(μας άνοιξες την όρεξη για γλυκό πρωί πρωί :lol:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4350
  • Reputation:   33895
  • Achievement Points:  4417
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πριν από 1 ώρα, apetoussis82 είπε:

 

Αν δεν τις δούμε περασμένες στο inducks, δεν μετρά αγαπητέ! :ego:

 

 

 

(μας άνοιξες την όρεξη για γλυκό πρωί πρωί :lol:)

Άστα μόλις έπεσα στο 94.5%. Και δεν με βλέπω να αντέχω και πολύ ακόμα εκεί...

16452555109475871932793204878473.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.