Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΜΕΓΑΛΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ DISNEY


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  38148
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  629
  • Reputation:   3254
  • Achievement Points:  652
  • Days Won:  1
  • With Us For:  913 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πριν από 1 ώρα, ManaLeak13 είπε:

Στον 21ο αιωνα ασπρομαυρα κομικς ? Δεν το δεχομαι, οσο ωραιο σεναριακα να ειναι ,ασπρομαυρα δεν διαβαζω ! 

 

Πες τα στους Ιάπωνες με τα manga τους χαχαχα Πέρα από την πλάκα, υπάρχουν πολύ καλές ιστορίες και παρόλο που είναι ασπρόμαυρα με πανέμορφα σχέδια. Αλλά γούστα είναι αυτά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 309
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  929 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συνεχίζοντας την κουβέντα για την Μεγάλη βιβλιοθήκη Disney, να πώ οτι διάβασα σήμερα τις 2 βασικές ιστορίες του τόμου ''Το μυστικό της Ατλαντίδας'' και 1-2 μικρές ακόμα.
Τις περισσότερες ιστορίες του Μπάρκς τις είχα διαβάσει παλιότερα αλλα λίγες θυμάμαι.
Το ''Μυστικό της Ατλαντίδας'' με ''έκαψε'' λίγο στην αρχή με το πως ο Σκρουτζ έκανε ''σπάνιο'' το νόμισμα...αλλα ο.κ γενικότερα όμορφη ιστορία και κλασική.
Το ''Κρησφύγετο στην Χαβάη'' μου άρεσε πολύ, ίσως και περισσότερο απ'την Ατλαντίδα και ''Η έπαυλη των ανέμων'' αρκετά καλή 10σέλιδη ιστορία.
Πολύ ωραίο και το extra υλικό του τόμου σχετικά με την Ατλαντίδα.
 
Προς το παρόν ο καλύτερος για εμένα απ'τους 4 τόμους που διαθέτω είναι ''Ο σερίφης της μαύρης κοιλάδας'' που έχει 2 απ'τις αγαπημένες μου ιστορίες του Μπαρκς.
 
1) Ο σερίφης της μαύρης κοιλάδας
2) Το μυστικό της Ατλαντίδας
3) Η χώρα των πυγμαίων ινδιάνων
4) Το δεύτερο πιο πλούσιο παπί του κόσμου
 
Επόμενος τόμος θα είναι μάλλον ''Η χρυσή περικεφαλαία'' που το βρίσκω διαθέσιμο και έχει ωραίες ιστορίες.
 
@ Laz33 Σωστός που πήρες την προσφορά της έκδοσης Τερζόπουλου απο πολιτεία, ελπίζω να το έχουν διαθέσιμο κανονικά.:)
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32938
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

32 λεπτά πριν, Guts είπε:

 

@ Laz33 Σωστός που πήρες την προσφορά της έκδοσης Τερζόπουλου απο πολιτεία, ελπίζω να το έχουν διαθέσιμο κανονικά.:)

 

Ο @ hudson (αν θυμάμαι καλά) είχε γράψει πως πέρασε πρόσφατα απ΄την Πολιτεία και είδε ότι υπάρχουν πράγματι διαθέσιμα κάποια αντίτυπα απ΄τον 4ο τόμο σε έκδοση Τερζόπουλου. Από εκεί ψήθηκα να τον πάρω.
Κι εγώ στην αρχή νόμιζα ότι μάλλον το έχουν λάθος στο site τους. Ή είναι έκδοση Καθημερινής ή απλά δεν ενημέρωσαν τη διαθεσιμότητα. Αλλά για να λέει ο hudson ότι τους είδε με τα μάτια του, λογικά υπάρχουν και σ΄αυτήν την έκδοση.
Σήμερα με ενημέρωσαν ότι η παραγγελία είναι έτοιμη και απεστάλη.

Θέλω να πιστεύω θα μου έρθει ο τόμος στη σωστή έκδοση.
Όταν με το καλό παραλάβω θα ενημερώσω :)

 

Με τους τόμους μετά την πρώτη 16άδα δεν έχω ασχοληθεί πολύ.
Έχω διαβάσει αρκετές απ΄τις μεγάλες ιστορίες, αλλά λίγες απ΄τις υπόλοιπες. Γι΄αυτό και δεν έχω ακόμα άποψη ποιος αξίζει και ποιος όχι.
"Ο Σερίφης της Μαύρης Κοιλάδας" πάντως φαίνεται όντως δυνατός τόμος, γι΄αυτό και τον παράγγειλα (πάλι από Πολιτεία, στην ίδια παραγγελία με πάνω).
Η ομώνυμη ιστορία είναι απ΄τις αγαπημένες μου, ενώ απ΄τις 10σέλιδες μ΄άρεσε ο "Φύλακας των Ακτών" και ο "Νυχτοφύλακας" :)

 

Όπως ξανάπα έχω ασχοληθεί κυρίως με τους 16 πρώτους τόμους, μιας και διάβασα το μεγαλύτερο μέρος τους (υπάρχουν όλοι διαθέσιμοι σε ψηφιακή μορφή για όποιον ενδιαφέρεται).

 

Οι αγαπημένοι μου είναι:

 

1) Η Χρυσή Περικεφαλαία

2) Η Φιλοσοφική Λίθος

3) Επιστροφή στο Κλοντάικ

4) Στα Ίχνη του Μονόκερω

 

Θα έχει φάση πάντως να κάνουμε μια δημοσκόπηση για τους αγαπημένους μας τόμους :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2221
  • Reputation:   22063
  • Achievement Points:  2260
  • Days Won:  59
  • With Us For:  2350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

2 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Ο @ hudson (αν θυμάμαι καλά) είχε γράψει πως πέρασε πρόσφατα απ΄την Πολιτεία και είδε ότι υπάρχουν πράγματι διαθέσιμα κάποια αντίτυπα απ΄τον 4ο τόμο σε έκδοση Τερζόπουλου. Από εκεί ψήθηκα να τον πάρω.
Κι εγώ στην αρχή νόμιζα ότι μάλλον το έχουν λάθος στο site τους. Ή είναι έκδοση Καθημερινής ή απλά δεν ενημέρωσαν τη διαθεσιμότητα. Αλλά για να λέει ο hudson ότι τους είδε με τα μάτια του, λογικά υπάρχουν και σ΄αυτήν την έκδοση.
Σήμερα με ενημέρωσαν ότι η παραγγελία είναι έτοιμη και απεστάλη.

Θέλω να πιστεύω θα μου έρθει ο τόμος στη σωστή έκδοση.
Όταν με το καλό παραλάβω θα ενημερώσω :)

Πράγματι είναι του Τερζόπουλου και εγώ τον αγόρασα από εκεί. Ήθελα να έχω έστω και ένα τόμο της Νέας Ακτίνας έτσι για να υπάρχει, γιατί έχω όλη τη συλλογή της Καθημερινής. Και η τιμή ήταν πολύ δελεαστική.

Βέβαια έχω να πάω και κανα μήνα στην Πολιτεία, αλλά ακόμα τον βλέπω διαθέσιμο στο site.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  929 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

33 min ago , Laz33 said:

 

"Ο Σερίφης της Μαύρης Κοιλάδας" πάντως φαίνεται όντως δυνατός τόμος, γι΄αυτό και τον παράγγειλα (πάλι από Πολιτεία, στην ίδια παραγγελία με πάνω).

Η ομώνυμη ιστορία είναι απ΄τις αγαπημένες μου, ενώ απ΄τις 10σέλιδες μ΄άρεσε ο "Φύλακας των Ακτών" και ο "Νυχτοφύλακας" :)

 

 

 

Έχεις κάνει εξαιρετικές επιλογές. Εγω τους 2 πρώτους τόμους τους πήρα στην τύχη επειδή τους είδα μπροστά μου στα 4.90 και τους πήρα,
όχι οτι δεν έχουν καλές ιστορίες, αλλά οι αγαπημένες μου είναι σε άλλους τόμους.
 
Καλά έκανες και πήρες τον ''Σερίφη της μαύρης κοιλάδας'' έχει πολλά δυνατά σημεία ο τόμος.
Και μου άρεσε επίσης που σε 2-3 ιστορίες του τόμου διαθέτουν όπλα, και πέφτει πιστολίδι κανονικά. :)
Κάτι που δεν συμβαίνει συχνά στους τόμους μετά το 1950.
 
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32938
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Nα ενημερώσω για όποιον ενδιαφέρεται ότι παρέλαβα σήμερα την παραγγελία μου από Πολιτεία και ο 4ος τόμος ("Η Χρυσή Περικεφαλαία") ήρθε πράγματι στην έκδοση Τερζόπουλου (Νέα Ακτίνα).

Σε άψογη κατάσταση. Ούτε χτυπήματα, ούτε στραβή ράχη, μέσα σε ζελατίνα :)
Δεν έκατσα ακόμα να κάνω σύγκριση με την έκδοση της Καθημερινής, αλλά λίγο που τον ξεφύλισσα κάνει μπαμ ότι είναι ανώτερης ποιότητας. Πιο χοντρές σελίδες, πιο ζωηρά χρώματα :cool:
Όποιος ενδιαφέρεται ας τον πάρει πριν εξαντληθεί.
Με 4.95€ ούτε μεταχειρισμένο τον βρίσκεις :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  430
  • Reputation:   4268
  • Achievement Points:  596
  • Days Won:  2
  • With Us For:  824 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

59 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Nα ενημερώσω για όποιον ενδιαφέρεται ότι παρέλαβα σήμερα την παραγγελία μου από Πολιτεία και ο 4ος τόμος ("Η Χρυσή Περικεφαλαία") ήρθε πράγματι στην έκδοση Τερζόπουλου (Νέα Ακτίνα).

Σε άψογη κατάσταση. Ούτε χτυπήματα, ούτε στραβή ράχη, μέσα σε ζελατίνα :)
Δεν έκατσα ακόμα να κάνω σύγκριση με την έκδοση της Καθημερινής, αλλά λίγο που τον ξεφύλισσα κάνει μπαμ ότι είναι ανώτερης ποιότητας. Πιο χοντρές σελίδες, πιο ζωηρά χρώματα :cool:
Όποιος ενδιαφέρεται ας τον πάρει πριν εξαντληθεί.
Με 4.95€ ούτε μεταχειρισμένο τον βρίσκεις :)

 

Ποιοτικά είναι η μέρα με την νύχτα αλλά η συλλογή της Καθημερινής είναι ολοκληρωμένη οπότε για μένα αξίζει περισσότερο.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34714
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Εγώ πάντως έχω 16 τόμους Τερζοπούλου στα ωραία χρώματα. 16 τόμους καθημερινής άσπρους (αφού ούτως ή άλλως για κάποιον ανόητο λόγο άλλαξε τα χρώματα το μεσαίο καλοκαίρι) και 15 τόμους καθημερινής στα χρώματα της πρώτης χρονιάς. Ούτως ή άλλως ανομοιομορφία οπότε χαίρομαι τους υπέροχους τερζοπουλειους τόμους χωρις να χαίρομαι βέβαια τα 16*20=320 ευρώ που έδωσα εκείνα τα χρόνια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  648
  • Reputation:   5843
  • Achievement Points:  655
  • Days Won:  5
  • With Us For:  929 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απο βδομάδα θα πάω κέντρο (Αθήνα) για κάτι δουλειές, οπότε θα κάνω μια βόλτα απο Πολιτεία γιατί τον θέλω αυτον τον τόμο και έχω περιέργεια να δώ και την έκδοση.
Μόλις έκανα παραγγελία για παραλαβή απ'το κατάστημα.
 
Laz33 και hudson thanks για την ενημέρωση.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1252 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

43 λεπτά πριν, Macchia nera είπε:

Ποιοτικά είναι η μέρα με την νύχτα αλλά η συλλογή της Καθημερινής είναι ολοκληρωμένη οπότε για μένα αξίζει περισσότερο.

 

Αξιζει μεν για να λες οτι εχω τα απαντα του Μπαρκς αλλα σαν εκδοση αυτη καθ΄αυτη ειναι πολυ κακη.

 

-κακη ποιοτητα χαρτιου/μυρωδια

-τα πλαισια των ιστοριων ειναι πολυ μικρα

-οι ραχες αλλες λενε τον βασικο τιτλο ιστοριας του τομου αλλες λενε ενα ακυρο μεγαλη βιβλιοθηκη ντισνευ

-τα χρωματα των τομων μια χρονια πολυχρωμα την αλλη γκρι

 

Εμενα ειλικρινα παροτι τα χω, δεν μου χουν κανει ποτε αισθηση να τα διαβασω 2η φορα.Οποια ιστορια θελω ανατρεχω στο αντιστοιχο ΚΟΜΙΞ.

 

 

Να πουμε και τα θετικα βεβαια. Εχουν σωστες χρονολογιες με τη σειρα, περιεχομενα,στο οπισθοφυλλο αναφερει τις μεσα ιστοριες, πριν την καθε ιστορια γινεται αναφορα στα αντιστοιχα αμερικανικα τευχη. 

+  την αγοραζες σαν ενθετο σε εφημεριδα με μολις 4 ευρω.

 

Οχι σαν την αρπακολια που γινεται με τους τομους Σκαρπα...

 

Γκρινιαζουμε για την προχειροτητα της Radnet απο καμια φορα και αυτες τις σειρες βλεπω τις εχουμε στο απυροβλητο...

 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  430
  • Reputation:   4268
  • Achievement Points:  596
  • Days Won:  2
  • With Us For:  824 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Αξιζει μεν για να λες οτι εχω τα απαντα του Μπαρκς αλλα σαν εκδοση αυτη καθ΄αυτη ειναι πολυ κακη.

 

-κακη ποιοτητα χαρτιου/μυρωδια

-τα πλαισια των ιστοριων ειναι πολυ μικρα

-οι ραχες αλλες λενε τον βασικο τιτλο ιστοριας του τομου αλλες λενε ενα ακυρο μεγαλη βιβλιοθηκη ντισνευ

-τα χρωματα των τομων μια χρονια πολυχρωμα την αλλη γκρι

 

Εμενα ειλικρινα παροτι τα χω, δεν μου χουν κανει ποτε αισθηση να τα διαβασω 2η φορα.Οποια ιστορια θελω ανατρεχω στο αντιστοιχο ΚΟΜΙΞ.

 

Να πουμε και τα θετικα βεβαια. Εχουν σωστες χρονολογιες με τη σειρα, περιεχομενα,στο οπισθοφυλλο αναφερει τις μεσα ιστοριες, πριν την καθε ιστορια γινεται αναφορα στα αντιστοιχα αμερικανικα τευχη. 

+  την αγοραζες σαν ενθετο σε εφημεριδα με μολις 4 ευρω.

 

Οχι σαν την αρπακολια που γινεται με τους τομους Σκαρπα...Γκρινιαζουμε για την προχειροτητα της Radnet απο καμια φορα και αυτες οι σειρες βλεπω τις εχουμε στο απυροβλητο...

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση επειδή πρόκειται για τα άπαντα του Μπαρκς είναι μια συλλογή value for money που λένε και στο χωριό μου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1252 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

15 λεπτά πριν, Macchia nera είπε:

Στην συγκεκριμένη περίπτωση επειδή πρόκειται για τα άπαντα του Μπαρκς είναι μια συλλογή value for money που λένε και στο χωριό μου. 

 

Αν καποτε καποιος μου κανει μια ελκυστικη προσφορα ,ανετα τα αποχωριζομαι. 

Δεν βλεπω καποιο value σε αυτη τη σειρα,αν μελλοντικα αποκτησει σημαντικη αξια δεν θα στεναχωρηθω να τα δωσω.

 

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38500
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  430
  • Reputation:   4268
  • Achievement Points:  596
  • Days Won:  2
  • With Us For:  824 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 

Αν καποτε καποιος μου κανει μια ελκυστικη προσφορα ,ανετα τα αποχωριζομαι. 

Δεν βλεπω καποιο value σε αυτη τη σειρα,αν μελλοντικα αποκτησει σημαντικη αξια δεν θα στεναχωρηθω να τα δωσω.

 

Για σένα που έχεις τα ΚΟΜΙΞ είναι πιο εύκολο να τα αποχωριστείς υποθέτω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1252 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μόλις τώρα, Macchia nera είπε:

Για σένα που έχεις τα ΚΟΜΙΞ είναι πιο εύκολο να τα αποχωριστείς υποθέτω. 

 

Ολα πουλιουνται και ολα αγοραζονται,αυτο εχω παρατηρησει σε αυτο το χομπι.

 

Η σειρα ΚΟΜΙΞ ειναι μεν ακριβη, αλλα απο τις πιο ευκολες να ολοκληρωσεις. Με σωστη οργανωση,μεθοδο και στοχο, μαζευονται. Οχι σε μια μερα, αλλα οχι και σε εναν αιωνα. ;)

Αλλες σειρες οπως τα μικρα μικυ ή τα κλασσικα ,αστο θελει τσεπη βαρβατη και υπομονη γαϊδουρινη. 

 

:havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32938
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εντάξει, όχι ότι δεν αξίζει κιόλας η έκδοση της Καθημερινής.
Και μόνο που έχεις μαζεμένες όλες τις ιστορίες του Μπαρκς είναι μεγάλη υπόθεση :)
Αλλά θα προτιμούσα να έβγαιναν όλοι οι τόμοι στην ποιότητα Τερζόπουλου. Όχι μόνο οι 16 πρώτοι.

 

Τώρα εντάξει, κάποιος που έχει τα ΚΟΜΙΞ ίσως και να μην αξίζει να πάρει τη Βιβλιοθήκη.

Ή έστω να πάρει μόνο τους τόμους που έχουν ιστορίες που δεν εκδόθηκαν άλλη φορά στην Ελλάδα.

Αλλά οι υπόλοιποι θεωρώ είναι προτιμότερο (και σαφώς πιο οικονομικό) να πάρουν τη Βιβλιοθήκη απ΄το να μαζέψουν τεύχη του ΚΟΜΙΞ που κάποια από αυτά κάνουν πάνω από 40-50€ (και άμα τα βρεις κιόλας) :confuse:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34714
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

9 ώρες πριν, Laz33 είπε:

Εντάξει, όχι ότι δεν αξίζει κιόλας η έκδοση της Καθημερινής.
Και μόνο που έχεις μαζεμένες όλες τις ιστορίες του Μπαρκς είναι μεγάλη υπόθεση :)
Αλλά θα προτιμούσα να έβγαιναν όλοι οι τόμοι στην ποιότητα Τερζόπουλου. Όχι μόνο οι 16 πρώτοι.

 

Τώρα εντάξει, κάποιος που έχει τα ΚΟΜΙΞ ίσως και να μην αξίζει να πάρει τη Βιβλιοθήκη.

Ή έστω να πάρει μόνο τους τόμους που έχουν ιστορίες που δεν εκδόθηκαν άλλη φορά στην Ελλάδα.

Αλλά οι υπόλοιποι θεωρώ είναι προτιμότερο (και σαφώς πιο οικονομικό) να πάρουν τη Βιβλιοθήκη απ΄το να μαζέψουν τεύχη του ΚΟΜΙΞ που κάποια από αυτά κάνουν πάνω από 40-50€ (και άμα τα βρεις κιόλας) :confuse:

 

 

Σαφώς και θα ήταν ωραίο να έβγαιναν οι τόμοι του Τερζο. Όμως ήταν πολύ ακριβοί. Και η διαφορά ήταν τεράστια. Αντί για 893 ευρώ (47*19) πήγαμε στα 188 (47*4). Επίσης είχαν βγει 16 τόμοι σε 4 χρόνια. Η καθημερινή έβγαλε όλο τον Μπαρκς σε τρία (υπέροχα) καλοκαίρια. Επίσης ακόμα και τα ΚΟΜΙΞ να είχες πρώτον δεν είχαν όλες τις ιστορίες του Μπαρκς και δεύτερον αλλιώς να ψάχνεις ιστορίες σε 303 τεύχη αλλιώς μαζεμένες σε 47 τόμους με χρονολογική σειρά. 

Όπως έχουμε πει πολλοί και τότε που κάποιοι γκρίνιαζαν για το αυτοκολλητάκι Αμίτα (αχ τι αθώα χρόνια) μας έδωσαν το ίδιο περιεχόμενο σε χειρότερη μεν αλλά προφανώς υποφερτή ποιότητα με έκπτωση  705 ολόκληρα ευρώ. Όχι απλά value for price αλλά το απόλυτο value for price. Δεν αγοράζουμε κόμιξ για να τα πουλήσουμε αλλά πρωτίστως για να τα διαβάσουμε. Τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ. Αν κάποιος θέλει να αγοράζει κάτι συλλεκτικό για να το πουλήσει αργότερα υπάρχουν άπειρες προτάσεις και ιδίως στα αγγλικά.  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32938
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τα λεφτά αυτά της διαφοράς (707€) τα γλίτωνες μόνο αν έπαιρνες τους τόμους τη στιγμή που βγήκαν.
Εγώ μιλάω για μένα και άλλους σαν εμένα, που αποφάσιζαν τώρα να μαζέψουν τη σειρά.

Οι τόμοι Καθημερινής έχουν 9.90€ ονομαστική τιμή, όχι 4€. Και τόσο τους βρίσκεις πλέον (χωρίς έκπτωση).
Άρα η διαφορά δεν θα ήταν τόσο μεγάλη.
Εκτός αυτού υπάρχουν και οι εκπτώσεις στα μεγάλα βιβλιοπωλεία.
Προφανώς και δεν θα έδινα 19€ για τόμο Τερζόπουλου.
Αλλά μ΄ένα 30% που κάνει συνήθως η Πολιτεία και η Πρωτοπορία μετά από κάποιο καιρό, θα έβγαινε ο τόμος στα σχεδόν 13€.
13 οριακά θα τα έδινα για ποιότητα Τερζόπουλου :)

Έτσι κι αλλιώς όπως ξανάπα δεν θέλω να μαζέψω όλη τη σειρά.

Άρα για 5-6 τόμους, δεν είναι μεγάλη χασούρα σε λεφτά το να τα έπαιρνα σε Τερζόπουλο.

Μιλάω καθαρά για μένα, δεν το γενικεύω.


Η μεταπώληση που κολλάει;
Πότε είπα ότι αγοράζω κόμικς για να τα μεταπουλάω;

Εκτός κι αν το είπες γενικά. Αλλά επειδή το έγραψες ως απάντηση στο δικό μου σχόλιο, νόμιζα σ΄εμένα αναφέρεσαι :thinking:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34714
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

10 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Τα λεφτά αυτά της διαφοράς (707€) τα γλίτωνες μόνο αν έπαιρνες τους τόμους τη στιγμή που βγήκαν.
Εγώ μιλάω για μένα και άλλους σαν εμένα, που αποφάσιζαν τώρα να μαζέψουν τη σειρά.

Οι τόμοι Καθημερινής έχουν 9.90€ ονομαστική τιμή, όχι 4€. Και τόσο τους βρίσκεις πλέον (χωρίς έκπτωση).
Άρα η διαφορά δεν θα ήταν τόσο μεγάλη.
Εκτός αυτού υπάρχουν και οι εκπτώσεις στα μεγάλα βιβλιοπωλεία.
Προφανώς και δεν θα έδινα 19€ για τόμο Τερζόπουλου.
Αλλά μ΄ένα 30% που κάνει συνήθως η Πολιτεία και η Πρωτοπορία μετά από κάποιο καιρό, θα έβγαινε ο τόμος στα σχεδόν 13€.
13 οριακά θα τα έδινα για ποιότητα Τερζόπουλου :)

Έτσι κι αλλιώς όπως ξανάπα δεν θέλω να μαζέψω όλη τη σειρά.

Άρα για 5-6 τόμους, δεν είναι μεγάλη χασούρα σε λεφτά το να τα έπαιρνα σε Τερζόπουλο.

Μιλάω καθαρά για μένα, δεν το γενικεύω.


Η μεταπώληση που κολλάει;
Πότε είπα ότι αγοράζω κόμικς για να τα μεταπουλάω;

Εκτός κι αν το είπες γενικά. Αλλά επειδή το έγραψες ως απάντηση στο δικό μου σχόλιο, νόμιζα σ΄εμένα αναφέρεσαι :thinking:

 

Ξεκάθαρα τώρα αξίζει να πάρεις Τερζόπουλο με τις τιμές αυτές. Μιλάω για τότε εγώ γιατί οι περισσότεροι εδώ μέσα τα πήραμε τότε. Μην κοιτάς εσύ που σε έπιασε γεροντοέρωτας με τον Μπαρκς. :lol:

Το σχόλιο για τη μεταπώληση δεν το έγραψα για σένα. Το έγραψα για τη γενικότερη συλλεκτική νοοτροπία που μας έχει βαρέσει στο κεφάλι τον τελευταίο καιρό και ψάχνουμε συλλεκτικά διαμάντια αντί να ψάχνουμε ωραία κομιξάκια να διαβάζουμε. Ο άλλος ο τρελός πιο πάνω (ο @ ManaLeak13 ) λέει ότι δεν είναι Value for price Η σειρά. Ας είχε μείνει ο Τερζόπουλος με τα 20άρικα τα οποία μετά γίνονται 50άρικα και σού λεγα εγώ. :lol:

Γιατί νομίζεις πέσανε τόσο οι τιμές? Το ίδιο καλοκαίρι που βγήκαν και υπήρχε ακόμα το e shop του Τερζόπουλου έπεσαν με τη μία 50%. Ακόμα το θυμάμαι και χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο. :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2291 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

21 min ago , Laz33 said:

Τα λεφτά αυτά της διαφοράς (707€) τα γλίτωνες μόνο αν έπαιρνες τους τόμους τη στιγμή που βγήκαν.
Εγώ μιλάω για μένα και άλλους σαν εμένα, που αποφάσιζαν τώρα να μαζέψουν τη σειρά.

Οι τόμοι Καθημερινής έχουν 9.90€ ονομαστική τιμή, όχι 4€. Και τόσο τους βρίσκεις πλέον (χωρίς έκπτωση).
Άρα η διαφορά δεν θα ήταν τόσο μεγάλη.
Εκτός αυτού υπάρχουν και οι εκπτώσεις στα μεγάλα βιβλιοπωλεία.
Προφανώς και δεν θα έδινα 19€ για τόμο Τερζόπουλου.
Αλλά μ΄ένα 30% που κάνει συνήθως η Πολιτεία και η Πρωτοπορία μετά από κάποιο καιρό, θα έβγαινε ο τόμος στα σχεδόν 13€.
13 οριακά θα τα έδινα για ποιότητα Τερζόπουλου :)

Έτσι κι αλλιώς όπως ξανάπα δεν θέλω να μαζέψω όλη τη σειρά.

Άρα για 5-6 τόμους, δεν είναι μεγάλη χασούρα σε λεφτά το να τα έπαιρνα σε Τερζόπουλο.

Μιλάω καθαρά για μένα, δεν το γενικεύω.


Η μεταπώληση που κολλάει;
Πότε είπα ότι αγοράζω κόμικς για να τα μεταπουλάω;

Εκτός κι αν το είπες γενικά. Αλλά επειδή το έγραψες ως απάντηση στο δικό μου σχόλιο, νόμιζα σ΄εμένα αναφέρεσαι :thinking:

 

 

Οι περισσότεροι τόμοι Καθημερινής σε Πρωτοπορία/Πολιτεία κάνουν 4,90.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32938
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

11 λεπτά πριν, doom είπε:

 

Οι περισσότεροι τόμοι Καθημερινής σε Πρωτοπορία/Πολιτεία κάνουν 4,90.

 

Το ξέρω.
Βάζω την ονομαστική τιμή, όπως και στην έκδοση Τερζόπουλου.
Η διαφορά δεν είναι 19-4, αλλά 19-10.

Με την έκπτωση ναι, κάποιοι τόμοι κάνουν 4.90, κάποιοι 6.93.
Αλλά και οι Τερζόπουλου αν υπήρχαν διαθέσιμοι, δεν θα έκαναν 19€, αλλά κάπου στα 13, ίσως και πιο κάτω.
Ο 4ος για παράδειγμα έχει 4.95 στην Πολιτεία.

Αν βέβαια υπήρχαν όλοι διαθέσιμοι δεν νομίζω να τους είχαν τόσο φθηνούς.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2291 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η "ονομαστική" τιμή της Καθημερινής είναι εικονική, ποτέ δεν κυκλοφόρησαν οι τόμοι σε αυτή την τιμή, σε αντίθεση με του Τερζό που όντως έκαναν 19.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1252 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

On 16/2/2022 στο 2:24 ΜΜ, Manitou είπε:

. Ο άλλος ο τρελός πιο πάνω (ο @ ManaLeak13 ) λέει ότι δεν είναι Value for price Η σειρά. Ας είχε μείνει ο Τερζόπουλος με τα 20άρικα τα οποία μετά γίνονται 50άρικα και σού λεγα εγώ. :lol:

 

Η υπερκοστολογηση στους τομους (αλλα και στου Ροσα) δεν ειναι ενας απο τους λογους που φουνταρε η εταιρια ? Τα αγοραζε αυτα κανεις περα απο μεγαλους ηλικιακα συλλεκτες ?

:thinking:

 

Θυμαμαι τοτε που εβγαιναν τα διαφημιζαν σε καθε τευχος,εννοειται τα λιμπιζομουνα αλλά τα λεφτα που ζηταγε (για τις τοτε εποχες και την τοτε νοοτροπια των συλλεκτων) ηταν εξωφρενικα ! 

Και μην ξεχναμε οτι το μαζικο κοινο του τοτε ΚΟΜΙΞ (100ρια 200ρια εποχη) ηταν κατα βαση εφηβοι. Ποιος απο αυτους(εμας) αραγε ειχε τη δυνατοτητα να σκαει 20ευρα για τους ρομαντικους τομους που ονειρευοταν ο Τερζο ?

 

Επισης εγραψα ξεκαθαρα τους λογους γιατι θα την πουλουσα τη σειρα (αν και αμα,θεωρητικα μιλησα). Εμενα σαν καταναλωτη δεν με ικανοποιει η προχειροδουλεια της Καθημερινης,δυστυχως.

 

Ο βασικος λογος που τα αγορασα τοτε ηταν γιατι ειχα τεραστια κενα στη συλλογη ΚΟΜΙΞ μου, δεν υπηρχε το Vendora/Marketplace για να εχω εναν μπουσουλα τιμων και με μια αναζητηση που χα κανει σε μαγαζια ειχα πετυχει θυμαμαι τον Θαδδαιο και κοιτουσα (φοιτητης τοτε) με απελπισια τις απαραδεκτες τιμες του... 

Θυμαμαι χαρακτηριστικα ειχα πει "αστο,θα κανω μαγκα τον καθε μ#α@ παλαιοπωλη,που τα βρισκει τσαμπα απο κατι κοροιδα,βρε δεν ...." και ετσι λιγα χρονια αργοτερα συλλεξα τους τομους της Καθημερινης,που ναι οντως ηταν ευκαιρια ! :cheers3:

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34714
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

@ ManaLeak13  αν θυμάσαι βγαίναν λίγοι λίγοι. Κάθε Χριστούγεννα δύο κάθε καλοκαίρι αλλά δύο οπότε τα μαζεύαμε και τα δίναμε. Οπότε αν σκεφτείς ότι τότε δεν υπήρχε τόσο η δυνατότητα της ηλεκτρονικής παραγγελίας ούτε το να κατέβεις Αθήνα και να τα βρεις πιο φθηνά στα μεγάλα βιβλιοπωλεία η πραγματική διαφορά για πολλούς από εμάς ήταν τα 19 του τόμου του Τερζοπουλου με τα 4 που έκανε η Καθημερινή με την προσφορά. Ούτε 9.99 ούτε 4.99. 

Επίσης βλέποντας του τόμους του Σκαρπα οι τόμοι του Μπαρκς ήταν λουλούδια. Σκληρό εξώφυλλο, περιεχόμενα σωστά, δεν έκοψαν τίποτα, κανονική αριθμηση. Αν εξαιρέσεις το προφανώς φθηνό χαρτί, την ακατανόητη αλλαγή στα χρώματα από χρονιά σε χρονιά και τους τόμους που λένε "η μεγάλη βιβλιοθήκη Ντίσνεϋ" αντί για το όνομα της ιστορίας στη ράχη δεν βρίσκω κανένα άλλο ψεγάδι. Για τα λεφτά τους ήταν άψογοι. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32938
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

42 λεπτά πριν, doom είπε:

Η "ονομαστική" τιμή της Καθημερινής είναι εικονική, ποτέ δεν κυκλοφόρησαν οι τόμοι σε αυτή την τιμή, σε αντίθεση με του Τερζό που όντως έκαναν 19.

 

Η έκπτωση που έχουν τώρα στα βιβλιοπωλεία γίνεται επί της ονομαστικής τιμής και όχι επί της τιμής που τους έδινε η εφημερίδα.
Σε άλλους χώρους (εκτός βιβλιοπωλείων) 9.90€ τους πουλάνε (πχ στο Μαγικό Κόσμο).

Δεν σου λένε η εφημερίδα τους έδινε 4€, άρα τόσο θα στους δώσω.

Σου λένε κοίτα τι γράφει πάνω, 9.90€. Τόσο κάνουν. Άντε να σου κάνω και μια έκπτωση, θα στους αφήσω στα 8€.

Άρα καλώς ή κακώς η ονομαστική τιμή καθορίζει πλέον το πόσο θα τους πάρεις.
Συνεπώς καθόλου "εικονική" δεν είναι η ονομαστική τιμή :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1539
  • Reputation:   13754
  • Achievement Points:  1814
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1252 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

18 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Επίσης βλέποντας του τόμους του Σκαρπα οι τόμοι του Μπαρκς ήταν λουλούδια. Σκληρό εξώφυλλο, περιεχόμενα σωστά, δεν έκοψαν τίποτα, κανονική αριθμηση. Αν εξαιρέσεις το προφανώς φθηνό χαρτί, την ακατανόητη αλλαγή στα χρώματα από χρονιά σε χρονιά και τους τόμους που λένε "η μεγάλη βιβλιοθήκη Ντίσνεϋ" αντί για το όνομα της ιστορίας στη ράχη δεν βρίσκω κανένα άλλο ψεγάδι. Για τα λεφτά τους ήταν άψογοι. 

 

Iσχυει ο κανονας του "παντα οτι πληρωνεις παιρνεις". Αυτο που θελω να πω ειναι πως ανετα (θεωρητικα,γιατι ουσιαστικα δεν γινεται) θα τους αλλαζα με τη συλλογη ΚαρλΜπαρκς της Fantagraphics ή αυτους τους μπλε πανεμορφους υπερτομους που εχει στη βιβλιοθηκη του ο PhantomDuck. Θελω δηλαδη να τους εχω οπως μαρεσουν γιατι ο Μπαρκς , περα οτι ειναι ο αγαπημενος μου, ειναι και ο καλυτερος ολων ,πως να το κανουμε :respect:

 

Για τους τομους Σκαρπα τι να πουμε....Περα απο τα ωραια εντονα χρωματα και τις ομορφες διαχρονικες ιστοριες ,σε ολα τα αλλα ειναι πολυ πολυ λαθος.Προσωπικα σκεφτομαι σοβαρα να τον σταματησω φετος το καλοκαιρι,γιατι τρεχω παραλληλα και τα Marvel της Radnet.Oχι θεμα τιμης,ξεκαθαρα θεμα ραφιων στη βιβλιοθηκη.

Εχουν βγει 41 ως τωρα ,τελειωνει νομιζω στο 102? Πολυ πραμα δηλαδη μπροστα μας....

 

Πως το βλεπω εγω,με βαση το χωρο που διαθετω. Καλυτερα να εχω τα απαντα του Σταν Λι οργανωμενα, παρα του Μπαρκς ή του Σκαρπα με οτι ναναι μεγεθη,γραμματοσειρες,τιτλους ή οτι αλλο στραβο εχουν/προκυψει. Γιαυτο και ειπα παραπανω ,πως σε δελεαστικη προταση ευκολα τους αποχωριζομαι. Ουτε δεμενος συναισθηματικα ειμαι (πχ ΚΟΜΙΞ) ουτε ικανοποιημενος ποιοτικα + μου αδειαζουν χωρο (3 σχεδον ραφια) για τα επομενα που ακολουθουν.

 

Βεβαια οταν ερθει η ωρα του καλοκαιριου,παλι με βλεπω να τους ξαναγοραζω...Μας πατανε στο OCD οι ατιμοι ,καταλαβες ? :lol:

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32548
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  39
  • Content Count:  699
  • Reputation:   5106
  • Achievement Points:  747
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2291 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

17 min ago , Laz33 said:

 

Η έκπτωση που έχουν τώρα στα βιβλιοπωλεία γίνεται επί της ονομαστικής τιμής και όχι επί της τιμής που τους έδινε η εφημερίδα.
Σε άλλους χώρους (εκτός βιβλιοπωλείων) 9.90€ τους πουλάνε (πχ στο Μαγικό Κόσμο).

Δεν σου λένε η εφημερίδα τους έδινε 4€, άρα τόσο θα στους δώσω.

Σου λένε κοίτα τι γράφει πάνω, 9.90€. Τόσο κάνουν. Άντε να σου κάνω και μια έκπτωση, θα στους αφήσω στα 8€.

Άρα καλώς ή κακώς η ονομαστική τιμή καθορίζει πλέον το πόσο θα τους πάρεις.
Συνεπώς καθόλου "εικονική" δεν είναι η ονομαστική τιμή :)

 

 

Νομίζω μόνο της πρώτης χρονιάς είχαν ονομαστική τιμή 9,90 και γι'αυτό κάνουν 6,93 με την έκπτωση, ενώ οι υπόλοιποι κάνουν 4,90.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32938
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

59 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

Αυτο που θελω να πω ειναι πως ανετα (θεωρητικα,γιατι ουσιαστικα δεν γινεται) θα τους αλλαζα με τη συλλογη ΚαρλΜπαρκς της Fantagraphics ή αυτους τους μπλε πανεμορφους υπερτομους που εχει στη βιβλιοθηκη του ο PhantomDuck. Θελω δηλαδη να τους εχω οπως μαρεσουν γιατι ο Μπαρκς , περα οτι ειναι ο αγαπημενος μου, ειναι και ο καλυτερος ολων ,πως να το κανουμε :respect:

 

Οι μπλε τόμοι που έχει ο PhantomDuck νομίζω είναι ασπρόμαυροι.
Είχα δει πρόσφατα ένα βιντεάκι του στο yοutube και άνοιξε έναν τέτοιο τόμο (btw κάνει πολύ ωραία βιντεάκια ο @ PhantomDuck , έχει μεράκι και πολλές γνώσεις πάνω στα ντίσνεϋ:clap2:).

 

Για μένα η ποιότητα της Βιβλιοθήκης στην έκδοση Τερζόπουλου είναι μια χαρά.
Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω.

Εννοείται ότι και της Καθημερινής κάνει μια χαρά τη δουλειά της και με καλύπτει.

Έτσι κι αλλιώς δεν ζητάω πολλά από ντίσνεϋ κόμικς, μιας και δεν είναι το αγαπημένο μου είδος.
Καταλαβαίνω όμως όσους είστε φανς και έχετε απαιτήσεις.
Κι εγώ στη θέση σας δεν θα ήμουν ικανοποιημένος με μια έκδοση σαν της Καθημερινής :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4459
  • Reputation:   34714
  • Achievement Points:  4526
  • Days Won:  101
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, Laz33 είπε:

 

Οι 

Κι εγώ στη θέση σας δεν θα ήμουν ικανοποιημένος με μια έκδοση σαν της Καθημερινής :)

 

Αν ήσουν φαν και σου έλεγαν το δίλημμα 893 ευρώ σε ποιότητα Τερζοπούλου και σε βάθος δεκαετίας ή 188 ευρώ σε ποιότητα καθημερινής και σε βάθος 3 χρόνων τι θα διάλεγες? Και δεν λέμε τώρα αλλά εν μέσω της πολύ σκληρής κρίσης (όχι που τώρα είναι καλύτερα δλδ). Και δεν λέω μόνο για εσένα αλλά οι περισσότεροι τι θα διάλεγαν? Μήπως αν διάλεγαν το πρώτο δεν θα είχε κλείσει ο Τερζόπουλος? Αυτό είπα πιο πάνω. Όποιος θέλει αληθινή ποιότητα και έχει και τα χρήματα και το μεράκι μπορεί να πάρει σήμερα και τις υπερεκδοσεις της fantagraphics. Ή σε έναν ιδανικό κόσμο καλό θα ήταν να υπήρχαν διαθέσιμα και τα δυο στα ελληνικά και ο καθένας να διαλέξει. Δεν ζούμε όμως σε ιδανικό κόσμο αλλά στην δύο και τρεις και τέσσερις φορές χρεωμένη χώρα μας. Οπότε η έκδοση της καθημερινής εκείνα τα χρόνια κιόλας ήταν όαση. Στο εφημεριδαδικο κάθε Κυριακή γινόταν ΧΑΜΟΣ για την καθημερινή. Στη θάλασσα ξέρεις πόσοι διάβαζαν Καρλ Μπαρκς κάθε Κυριακή...:frape:ααααααχχχχ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4203
  • Reputation:   32938
  • Achievement Points:  4382
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2878 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

22 λεπτά πριν, Manitou είπε:

Αν ήσουν φαν και σου έλεγαν το δίλημμα 893 ευρώ σε ποιότητα Τερζοπούλου και σε βάθος δεκαετίας ή 188 ευρώ σε ποιότητα καθημερινής και σε βάθος 3 χρόνων τι θα διάλεγες? Και δεν λέμε τώρα αλλά εν μέσω της πολύ σκληρής κρίσης (όχι που τώρα είναι καλύτερα δλδ). Και δεν λέω μόνο για εσένα αλλά οι περισσότεροι τι θα διάλεγαν?

 

Υποθετική η ερώτησή σου.

Ούτε πολύ φαν των ντίσνευ είμαι, ούτε μ΄ενδιέφεραν τότε οι τόμοι.
Τώρα μ΄ενδιαφέρουν που είναι όλοι διαθέσιμοι και οι τιμές μεταξύ των 2 εκδόσεων δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορά όση είχαν όταν πρωτοκυκλοφόρησαν.

Δεν μπορώ ν΄απαντήσω επομένως :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1831
  • Reputation:   13182
  • Achievement Points:  1942
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3434 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  41

22 ώρες πριν, Manitou είπε:

[...]  Αν εξαιρέσεις το προφανώς φθηνό χαρτί, την ακατανόητη αλλαγή στα χρώματα από χρονιά σε χρονιά και τους τόμους που λένε "η μεγάλη βιβλιοθήκη Ντίσνεϋ" αντί για το όνομα της ιστορίας στη ράχη δεν βρίσκω κανένα άλλο ψεγάδι.....

 

Μην ξεχνάς το σήμα της Αμίτα στο οπισθόφυλλο!  :ego:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.