Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλοκαιρινές εκδόσεις Disney ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (2014) [Βλ. 1ο post]


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

παω νατο τσιπμπισω κ γω σιγα σιγα

 

κάποιος μόλις τέλειωσε το τελευταίο Αστερίξ και του έχει μείνει ένα μικρό τικ λέτερινγκ. :P :P :P

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

  • Member ID:  12851
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  100
  • Reputation:   206
  • Achievement Points:  100
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5012 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

κάποιος μόλις τέλειωσε το τελευταίο Αστερίξ και του έχει μείνει ένα μικρό τικ λέτερινγκ. :P :P :P

καμερα μου εχεις βαλει?πριν λιγο το χαζευα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κωστα, οσον αφορα το δειγμα που εχουμε ως τωρα (στο μικυ μαους αναφερομαι) , η αυξηση τιμης ειναι απολυτως λογικη και φυσιολογικη, αν υπολογισουμε την αναλογια σελιδων/τιμης, με βαση τη προηγουμενη εκδοση.. Οπότε, δε βρισκω λογο γκρινιας προς το παρον. :)

 

Η πρώτη φορά που ο christs υποστηρίζει εκδότη. Για τέτοια κατάσταση μιλάμε. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ως γέροντας, αν και όχι στην ακροποταμιά, είναι καιρός να πω τα λιγοστά μου λόγια κι ας μην κάνει η ψυχή μου αύριο πανιά. Συγχωρήστε μου την παράφραση του υπέροχου τετράστιχου (4η στροφή) από το ΄Ενας γέροντας στην ακροποταμιά του μεγάλου μας ποιητή. Είναι τέτοια η χαρά μου που ταξιδεύω στη σφαίρα του παράλογου.

Ναι, είναι δυο πόντους ψηλότερο, ναι έχει 1,90 ευρώ, ναι γράφει Disney χωρίς το Walt, ναι έχει αριθμό #1 και όχι #2462, ναι εσωτερικά αντιγράφει το τερζοπούλειο ΜΜ, αλλά:

Μετά από εννεάμηνη (όσο κρατάει μια κύηση) στέρηση, ξαναπιάνω στα χέρια μου το Μίκυ Μάους. Το εμβληματικό περιοδικό της Ντίσνεϋ, την ναυαρχίδα, μπροστά στην οποία υποκλίνονται όλα τα άλλα περιοδικά, ΚΟΜΙΞ κλπ. Με γυαλιστερό εξώφυλλο.

Και κάτι ακόμη για εμάς τα ποντίκια: Δύο κύριες ιστορίες με παπιά (η μία μισή, θα συνεχισθεί στο #2) και δύο κύριες και δύο μονοσέλιδες με ποντίκια. Αυτό πού το πας; Και, επί πλέον, όλες αδημοσίευτες στην Ελλάδα.

 



Το θετικό από την παραπομπή του Ορέστη στο ενημερωμένο πρώτο ποστ είναι ότι συνειδητοποίησα έστω, και με καθυστέρηση, ότι το ΦΑΝΤΟΜ είναι το ΡΚΝΑ με τους Εβρονιανούς, τον Νο 1, την Ξαντούμ, τον ΄Ανγκους κλπ. Η απορία που μου μένει τώρα είναι αν θα το ξεκινήσουν από το σημείο όπου σταμάτησε η Νέα Ακτίνα, δηλαδή από το #16 και μετά (ευκταίο), ή θα το πάνε από την αρχή (κρίμα, γιατί πρόκειται για πολύ πρόσφατη έκδοση του 2012-13).


΄Επιασαν οι ευχές μου.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ένας φίλος στο φβ πάντως που συζητάμε μου λέει ότι είχε μια συζήτηση με τον περιπτερά και ότι στο τέλος του απάντησε "όσους απέλησε ο Τερζόπουλος, τώρα δουλεύουν στο δημιουργικό μέρος της Καθημερινής"! Πολύ ενδιαφέρον! Επίσης ο ο Δημακόπουλος ακόμη να απαντήσει στα μηνύματα μου (μου είχε πει να μιλήσουμε καλοκαίρι)... Έλα όμως που χθες σκέφτηκα ότι τα 2 παραπάνω μάλλον συνδέονται! Ο Δημακόπουλος ήταν ο αρθρογράφος του ΚΟΜΙΞ πριν κλείσει ο Τερζο και τώρα με την Καθημερινή και με αυτά που λέει ο φίλος μας πιστεύω ότι και ξανά θα είναι αρθρογράφος του ΚΟΜΙΞ! (αγαπάει από ότι καταλαβαίνω από τις συζητήσεις μας πολύ το ΚΟΜΙΞ και μου είχε πει να τον ρωτήσω ότι θέλω για το περιοδικό!) Πάντως δεν ήταν περίεργο που το Μάιο μου είπε να μιλήσουμε το καλοκαίρι, άρα στοιχηματίζω ότι κάτι ήξερε! Δεν εξηγείται αλλιώς!! Εάν δεν ήξερε μέχρι στιγμής θα είχε απαντήσει στα μηνύματα μου! (2-3 βδομάδες πάνε τώρα)... Τι λέτε παιδιά?

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6913
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4047 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Και κάτι ακόμη για εμάς τα ποντίκια: Δύο κύριες ιστορίες με παπιά (η μία μισή, θα συνεχισθεί στο #2)

 

 

 

 

 

Ο κύριος λόγος για να αγοράσω και το 2ο της σειράς για μένα....η 1η ιστορία απλά δε παιζόταν :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ένας φίλος στο φβ πάντως που συζητάμε μου λέει ότι είχε μια συζήτηση με τον περιπτερά και ότι στο τέλος του απάντησε "όσους απέλησε ο Τερζόπουλος, τώρα δουλεύουν στο δημιουργικό μέρος της Καθημερινής"! Πολύ ενδιαφέρον! Επίσης ο ο Δημακόπουλος ακόμη να απαντήσει στα μηνύματα μου (μου είχε πει να μιλήσουμε καλοκαίρι)... Έλα όμως που χθες σκέφτηκα ότι τα 2 παραπάνω μάλλον συνδέονται! Ο Δημακόπουλος ήταν ο αρθρογράφος του ΚΟΜΙΞ πριν κλείσει ο Τερζο και τώρα με την Καθημερινή και με αυτά που λέει ο φίλος μας πιστεύω ότι και ξανά θα είναι αρθρογράφος του ΚΟΜΙΞ! (αγαπάει από ότι καταλαβαίνω από τις συζητήσεις μας πολύ το ΚΟΜΙΞ και μου είχε πει να τον ρωτήσω ότι θέλω για το περιοδικό!) Πάντως δεν ήταν περίεργο που το Μάιο μου είπε να μιλήσουμε το καλοκαίρι, άρα στοιχηματίζω ότι κάτι ήξερε! Δεν εξηγείται αλλιώς!! Εάν δεν ήξερε μέχρι στιγμής θα είχε απαντήσει στα μηνύματα μου! (2-3 βδομάδες πάνε τώρα)... Τι λέτε παιδιά?

Εγώ λέω ότι ό,τι είναι να έρθει θα έρθει, και αυτή τη φορά είμαι πολύ αισιόδοξος για όλες τις εκδόσεις Ντίσνευ. Δε νομίζω να επαναληφθούν τα λάθη του παρελθόντος. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1623
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Εγώ το μόνο που θέλω είναι γυαλιστερό εξώφυλλο στο νέο Κόμιξ, όπως αυτό του Μίκυ Μάους!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26348
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

ΜΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ

 

Δεν ξέρω αν το πρόσεξε κανείς, αλλά οι νέες εκδόσεις της Καθημερινής αποτελούν ουσιαστικά 2η περίοδο των αντίστοιχων εκδόσεων του Τερζόπουλου. Έχουν το ίδιο ISSN !!!

 

Για το ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ είναι το ISSN 1105-1426 όπως και του Τερζόπουλου. Δείτε παρακάτω στο OPAC της Εθνικής Βιβλιοθήκης!

 

http://isbn.nlg.gr/index.php?lvl=publisher_see&id=21726&page=2&nbr_lignes=22&l_typdoc=

 

Το νέο ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ δεν είναι καινούριος τίτλος αλλά συνέχεια του προηγούμενου, με νέα αρίθμηση. Το αναφέρει στα στοιχεία. Το ίδιο και στο ΚΟΜΙΞ, στις σημειώσεις γράφει "Μετά από αναστολή της έκδοσης νέα αρίθμηση"

:)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Πολύ ενδιαφέρον το link που παρέθεσες λόρδε! :best:

 

Επομένως οι Καθημερινές Εκδόσεις έχουν αγοράσει τα δικαιώματα των Μίκυ Μάους, Κόμιξ, Φάντομ, Ντόναλντ και Σούπερ Μίκυ. 

 

Για τις βιβλιοθήκες (Μπαρκς, ΚΟΜΙΞ, Gottfredson, Disney) δε βρήκα τις καταχωρήσεις. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Marko Holmes. :):P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5436 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Από το Sherlock ή από το John??? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όταν βγει το νέο ΚΟΜΙΞ, πιστεύω πως θα λάβουμε απάντηση στο θέμα για το αν τα νέα τεύχη είναι άμεση δημοσίευση του υλικού που είχε ετοιμαστεί από την Νέα Ακτίνα, χάρη σε αυτό το ποστ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όταν βγει το νέο ΚΟΜΙΞ, πιστεύω πως θα λάβουμε απάντηση στο θέμα για το αν τα νέα τεύχη είναι άμεση δημοσίευση του υλικού που είχε ετοιμαστεί από την Νέα Ακτίνα, χάρη σε αυτό το ποστ. :)

Δε διαφωνώ απλά είμαι περίεργος γιατί δεν μου απαντάει τόσο καιρό!! Και ίσως είναι αυτό που λέω παραπάνω.....

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εγω περιμενω πως και πως ΣΟΥΠΕΡ ΜΕΓΑΛΟ ΜΙΚΥ που θα ειναι τριμηνιαιο !!!!!!!

Κατι μου λεει οτι θα το χωρισουν σε εποχες φθινοπωρο χειμωνα ανοιξη καλοκαιρι

 

Κλασικα δεν ακουω να βγαζουν και ανησυχω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Εγω περιμενω πως και πως ΣΟΥΠΕΡ ΜΕΓΑΛΟ ΜΙΚΥ που θα ειναι τριμηνιαιο !!!!!!!

Κατι μου λεει οτι θα το χωρισουν σε εποχες φθινοπωρο χειμωνα ανοιξη καλοκαιρι

 

Κλασικα δεν ακουω να βγαζουν και ανησυχω

Αν τα βγάλουν όλα δεν θα παν πάλι για κλείσιμο;

Δεν είναι ήδη πάρα πολλά; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αν τα βγάλουν όλα δεν θα παν πάλι για κλείσιμο;

Δεν είναι ήδη πάρα πολλά; 

Δεν ειναι καθολου πολλα φιλε μου

Με δεδομενο οτι κοπηκαν ολοκληρωτικα τα Ντοναλντ - Αλμανακο - Μεγαλο Μικυ - Μεγαλα Σηριαλ - Μιννι - Ιστοριες Ντισνει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

~Ντόναλντ ήταν πάντα μια ψιλοπεριττή έκδοση. Οι ιστορίες του μπορούσαν να περιλαμβάνονται αλλού.

~Αλμανάκο είχε γίνει ένα τευχάκι στυλ Σαϊνιών με μια ιστορία Φάντομ Ντακ άντε και λίγο Ιντιάνα Γκούφυ. Το Σούπερ Αλμανάκο πήγε ακόμα πιο άπατο. Οι ιστορίες τους μπορούσαν να περιλαμβάνονται αλλού.

~Το Μεγάλο Μίκυ & το Σούπερ Μίκυ που είχανε γίνει ένα, θα επανέλθουν (λογικά) ως ενισχυμένο Σούπερ Μεγάλο Μίκυ.

~Μεγάλα Σήριαλ μπορεί να επανέλθουν με κάποια μορφή. Είναι νωρίς ακόμα.

~Μίννι θα επανέλθει με τη μορφή του κοριτσίστικου Μίννι & Νταίζυ.

~Ιστορίες Ντίσνεϋ είχανε μετακομίσει στο Μεγάλο Μίκυ.

~Τα Κλασικά αναμασούσαν τον ίδιο τους τον εαυτό και (όχι και τόσο) παλιές ιστορίες κυρίως από το Μίκυ Μάους.

 

 

Άρα... :holidays: Περισσότερο με ενδιαφέρει το τι θα κάνει με τα Marvel. Πλέον η Καθημερινή είναι ο αντιπρόσωπος της Marvel και η Anubis, που έχει ανησυχητικά διαταραχθεί, το έχει γυρίσει περισσότερο προς DC μεριά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Δεν ειναι καθολου πολλα φιλε μου

Με δεδομενο οτι κοπηκαν ολοκληρωτικα τα Ντοναλντ - Αλμανακο - Μεγαλο Μικυ - Μεγαλα Σηριαλ - Μιννι - Ιστοριες Ντισνει

Το Ντοναλντ εχει ανακοινωθει οτι θα κυκλοφορησει. Οπως επισης και ενα νεο Μιννι-Νταιζυ απ οτι θυμαμαι.

 

Παντως συμφωνω οτι το Κλασικα ειναι χρησιμο περιοδικο, για αναδημοσιευσεις των καλυτερων ιστοριων του παρελθοντος. Θα μπορουσε να κυκλοφορησει, ή να παρει τη θεση καποιου αλλου... Τεσπα, ειδωμεν.

 

Οσον αφορα τις σημερινες πωλησεις, συμφωνω με τους προλαλησαντες, στο δικο μου περιτπερο η μονη εφημεριδα που εκανε sold out και με μεγαλη διαφορα απ τη δευτερη, ειναι η Καθημερινη (μολις πηρα το τελευταιο κομματι :P ) :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παντως συμφωνω οτι το Κλασικα ειναι χρησιμο περιοδικο, για αναδημοσιευσεις των καλυτερων ιστοριων του παρελθοντος. Θα μπορουσε να κυκλοφορησει, ή να παρει τη θεση καποιου αλλου... Τεσπα, ειδωμεν.

Αυτό θα μπορούσε να το κάνει μια χαρά το Κόμιξ πλάκα πλάκα. Θα ανέβαινε πολύ. Εξάλλου και οι περισσότερες Μπάρκσιες ιστορίες είχαν ήδη μπει σε Μεγάλο ή απλό Μίκυ στα πρώτα χρόνια της εκδοτικής του Τερζό.

 

Αυτό που δε θέλω να δω στο Κόμιξ, θα ήταν πάλι Μπαρκς & Ρόσα. Μπαρκς βγαίνει ήδη στη Βιβλιοθήκη, καλύτερα να μπει και ο Ρόσα σε εκείνη τη σειρά, μαζί με Σκάρπα, Καβατσάνο, Ντε Βήτα, με πανέμορφες κλασικές πλέον ιστορίες. Επίσης με τίποτα δε θα ήθελα να δω ιστορίες από Λατινική Αμερική που καμία σχέση δεν έχουν, δυστυχώς, με την μη Ντισνεϋκή σκηνή της Λατινικής Αμερικής (βλ.Eternauta κλπ). Ας πηγαίνουνε κάποιες καλές στο Μίκυ, Σούπερ ή απλό. Το Κόμιξ που θα βγει, δεν πρέπει να αφήσει εντύπωση "σα να μην πέρασε μια μέρα", που άφησε το ΜΜ. Είναι κρίμα να χαθεί μια ευκαιρία να το ξαναγαπήσουμε. Το reboot πάντα ενθαρρύνει και προσελκύει νέο ή και ξενερωμένο αναγνωστικό κοινό.

 

 

Για να δούμε... :holidays:

Επεξεργασία από DJO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6162 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

 

Άρα... :holidays: Περισσότερο με ενδιαφέρει το τι θα κάνει με τα Marvel. Πλέον η Καθημερινή είναι ο αντιπρόσωπος της Marvel και η Anubis, που έχει ανησυχητικά διαταραχθεί, το έχει γυρίσει περισσότερο προς DC μεριά.

Το να βγάζει το παιδικό Μάρβελ που ετοιμάζει η Disney δεν την κάνει αντιπρόσωπο. Τα παιδικά της γενικά δεν τα αντιπροσώπευε πάντα η Anubis.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι επιβεβαιωμένο ότι η Καθημερινή πήρε όλα τα δικαιώματα της Disney, συμπεριλαμβανομένων της Marvel & των Star Wars.

 

Τώρα αυτό τι θα γεννήσει, θα δείξει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3860 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

κι εγώ θα ήθελα να ξαναδώ τα ΚΛΑΣΙΚΑ, είχε καταλήξει να είναι το αγαπημένο μου περιοδικό με την κατακόρυφη πτώση σε ποιότητα των ιστοριών του ΚΟΜΙΞ και του ΜΜ (το οποίο είχε χρόνια που ήταν απλά άθλιο καθώς η σύγχρονη ιταλική σχολή για εμένα δεν υπάρχει απλά)...μπορεί να είχε ανακύκλωση των ιστοριών του, ήταν όμως το μοναδικίο που μπορούσες να βρεις guido martina, giovan battista carpi, guido scala, romano scarpa σε τακτική βάση...και δεν είναι λίγες οι ιστορίες των μεγάλων αυτών δημιουργών (και ασύκριτα καλύτερων από τους νεοϊταλούς του μμ και των διαφόρων περίεργων ευρωπαίων και λατινοαμερικάνων του ΚΟΜΙΞ) που είχαν πάρα πολλά χρόνια να δημοσιευτούν, που τις είχαμε σε μισό έγχρωμο μισό ασπρόμαυρο, που τις είχαμε σε κακή ποιότητα χαρτιού ή που έπρεπε να πληρώσουμε πανάκριβα για να τους βρούμε..βέβαια αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και τα προσωπικά μου γούστα. (αν και δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί κάποιος άνω των 10-15 που να έχει διαβάσει ιστορίες των συγκεκριμένων να έχει διαφορετική άποψη και γούστα:P)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ας μπω και γω στο τρυπάκι να λέω τι θέλω τι δε θέλω, τι προβλέπω κλπ κλπ. Φάση έχει. xD

 

Λοιπόν, αν και νομίζω πως τα έχω ξαναπεί και έχουν ξανακουστεί γενικά εδώ... μια συγχώνευση των καλών Κλασικών (γιατί αν δε κάνω λάθος τον τελευταίο καιρό τα κλασικά είχαν μαπέψει), με το ΚΟΜΙΞ, και η αποβολή ή έστω μείωση των Ολλανδότρεχαγυρευόπουλος 10σέλιδων ιστοριών, κανονικά είναι μονόδρομος. Το περιοδικό έχει ανάγκη από μεγάλες καλές ιστορίες! Κάθε τεύχος πρέπει να αντιπροσωπεύει κάτι. Π.χ. προσωπικά θυμάμαι ΚΑΘΕ μεγάλη ιστορία που είχε δημοσιευτεί στα παλιά τεύχη, ενώ μετά το 220 τεύχος δε θυμάμαι τίποτα σχεδόν, όλα τα τεύχη είναι ίδια.

Δεν ασπάζομαι ποτέ την άποψη "ό,τι καλό παλιό και ό,τι σάπιο νέο". Χθες λ.χ. διάβασα το ΜΜ 720, όχι μόνο ήταν κακό σαν εξώφυλλο αλλά και οι ιστορίες ήταν χειρότερες και από το χειρότερο ΚΟΜΙΞ, αφού έφτασα σε σημείο να λέω "μάλλον τελικά είμαι μεγάλος για Ντίσνευ" αλλά μετα θυμήθηκα πως το νέο Μίκυ Μάους μου άρεσε!

Άρα είτε νέες είτε παλιές ιστορίες, το όλο point είναι να αποκτήσει κάθε τεύχος του νέου ΚΟΜΙΞ χαρακτήρα ξεχωριστά (και όχι μόνο να θυμόμαστε τα διπλά τεύχη), και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με μεγάλες ιστορίες, που και ψιλομάπες να είναι, πάλι δε ξενερώνεις όπως με τις 6-7 δεκασέλιδες.

Σαν δομή και εμφάνιση επίσης το περιοδικό πρέπει να αλλάξει ρυζικά. Τι σκ*τά γραφίστες δεν έχουν; Ας φτιάξουν κάνα νέο logo, ας αλλάξουν κάνα χρωματάκι. Το ΚΟΜΙΞ έχει παραμείνει εμφανησιακά ίδιο από το τεύχος 79!!!

 

Σε γενικές γραμμές, τι θέλω από το νέο ΚΟΜΙΞ:

>Αποβολή, πέταμα, ξεκούμπησμα, πως το λένε, των Νάντορπ, Βίκαρ και όλων αυτών των χαζών από τα εξώφυλλα του ΚΟΜΙΞ. Για πάντα!

>Γυαλιστερό εξώφυλλο!!! Θα θυμίζει και τα τεύχη του 1995, που είχαν γυαλιστερό εξώφυλλο.

>Μεγάλες αλλαγές στην εμφάνιση του περιοδικού.

>Να συνεχίσει τη δημοσίευση των μεγάλων ιστοριών που είχαν ανακοινωθεί επί Τερζόπουλου. 

>Να συνεχίσει τη δημοσίευση παλιών στριπ, όπως έκανε από το 300 τεύχος και μετά.

>Να κρατήσει τα άρθρα που είχε ανέκαθεν.

>Μεγάλες ιστορίες, και άντε μια-δύο δεκασέλιδες Μάρκο Ρότα, Μπαρκς, Στρομπλ κ.α

>Δημοσίευση, επιτέλους, ιστοριών από Σκάρπα, Καβατσάνο, Μποτάρρο, Κάρπι και πολλούς άλλους που για να διαβάσεις ιστορίες τους πρέπει να τις διαβάζεις στην άθλια ποιότητα των παλιών Μίκυ Μάους.

 

Προσωπικά, βλέποντας το Μίκυ Μάους #1. και βλέποντας το promote που κάνει η καθημερινή και πόσο ζεστά το έχει πάρει, και επειδή δε μιλάμε για Τερζόπουλο πλέον, πιστεύω πως τα "αιτήματα" μας έχουν πολλές ελπίδες να εκπληρωθούν. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4237 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ας μπω και γω στο τρυπάκι να λέω τι θέλω τι δε θέλω, τι προβλέπω κλπ κλπ. Φάση έχει. xD

 

Λοιπόν, αν και νομίζω πως τα έχω ξαναπεί και έχουν ξανακουστεί γενικά εδώ... μια συγχώνευση των καλών Κλασικών (γιατί αν δε κάνω λάθος τον τελευταίο καιρό τα κλασικά είχαν μαπέψει), με το ΚΟΜΙΞ, και η αποβολή ή έστω μείωση των Ολλανδότρεχαγυρευόπουλος 10σέλιδων ιστοριών, κανονικά είναι μονόδρομος. Το περιοδικό έχει ανάγκη από μεγάλες καλές ιστορίες! Κάθε τεύχος πρέπει να αντιπροσωπεύει κάτι. Π.χ. προσωπικά θυμάμαι ΚΑΘΕ μεγάλη ιστορία που είχε δημοσιευτεί στα παλιά τεύχη, ενώ μετά το 220 τεύχος δε θυμάμαι τίποτα σχεδόν, όλα τα τεύχη είναι ίδια.

Δεν ασπάζομαι ποτέ την άποψη "ό,τι καλό παλιό και ό,τι σάπιο νέο". Χθες λ.χ. διάβασα το ΜΜ 720, όχι μόνο ήταν κακό σαν εξώφυλλο αλλά και οι ιστορίες ήταν χειρότερες και από το χειρότερο ΚΟΜΙΞ, αφού έφτασα σε σημείο να λέω "μάλλον τελικά είμαι μεγάλος για Ντίσνευ" αλλά μετα θυμήθηκα πως το νέο Μίκυ Μάους μου άρεσε!

Άρα είτε νέες είτε παλιές ιστορίες, το όλο point είναι να αποκτήσει κάθε τεύχος του νέου ΚΟΜΙΞ χαρακτήρα ξεχωριστά (και όχι μόνο να θυμόμαστε τα διπλά τεύχη), και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με μεγάλες ιστορίες, που και ψιλομάπες να είναι, πάλι δε ξενερώνεις όπως με τις 6-7 δεκασέλιδες.

Σαν δομή και εμφάνιση επίσης το περιοδικό πρέπει να αλλάξει ρυζικά. Τι σκ*τά γραφίστες δεν έχουν; Ας φτιάξουν κάνα νέο logo, ας αλλάξουν κάνα χρωματάκι. Το ΚΟΜΙΞ έχει παραμείνει εμφανησιακά ίδιο από το τεύχος 79!!!

 

Σε γενικές γραμμές, τι θέλω από το νέο ΚΟΜΙΞ:

>Αποβολή, πέταμα, ξεκούμπησμα, πως το λένε, των Νάντορπ, Βίκαρ και όλων αυτών των χαζών από τα εξώφυλλα του ΚΟΜΙΞ. Για πάντα!

>Γυαλιστερό εξώφυλλο!!! Θα θυμίζει και τα τεύχη του 1995, που είχαν γυαλιστερό εξώφυλλο.

>Μεγάλες αλλαγές στην εμφάνιση του περιοδικού.

>Να συνεχίσει τη δημοσίευση των μεγάλων ιστοριών που είχαν ανακοινωθεί επί Τερζόπουλου. 

>Να συνεχίσει τη δημοσίευση παλιών στριπ, όπως έκανε από το 300 τεύχος και μετά.

>Να κρατήσει τα άρθρα που είχε ανέκαθεν.

>Μεγάλες ιστορίες, και άντε μια-δύο δεκασέλιδες Μάρκο Ρότα, Μπαρκς, Στρομπλ κ.α

>Δημοσίευση, επιτέλους, ιστοριών από Σκάρπα, Καβατσάνο, Μποτάρρο, Κάρπι και πολλούς άλλους που για να διαβάσεις ιστορίες τους πρέπει να τις διαβάζεις στην άθλια ποιότητα των παλιών Μίκυ Μάους.

 

Προσωπικά, βλέποντας το Μίκυ Μάους #1. και βλέποντας το promote που κάνει η καθημερινή και πόσο ζεστά το έχει πάρει, και επειδή δε μιλάμε για Τερζόπουλο πλέον, πιστεύω πως τα "αιτήματα" μας έχουν πολλές ελπίδες να εκπληρωθούν. :D

Δε θα μπορούσα να τα πω καλύτερα φίλε μου!!! ;) Συμφωνώ!!

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1623
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Καμία πληροφορία σχετικά με το ποτέ θα κυκλοφορήσει το νέο Κόμιξ; Μήπως να τηλεφώνουςαμε στην Καθημερινή να μας πουν η μπα? Τι λέτε?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

θα μαζευτουμε ολοι μαζι για αυτο το τηλεφωνημα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Έξω ο μπαρκς από το κόμιξ! :spidey_yeah_that: 

Υπάρχει στους τόμους!

Φτάνει πια με τις ιστορίες του 50! Έχουν γίνει μούμιες πια. Αυτές βλέπουν τα πιτσιρίκια και πάνε στα playstations και τα game of thrones αντί για τα μικυμάου!

Επεξεργασία από Onerlot
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  21842
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  1519
  • Reputation:   9671
  • Achievement Points:  1519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

θα μαζευτουμε ολοι μαζι για αυτο το τηλεφωνημα;

 

ΚΥΡΙΕ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ!!! ΛΑΪΚΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΣΤΟ ΠΕΔΙΟΝ ΤΟΥ ΑΡΕΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΗ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ! ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΟ! ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΝΗΜΑΤΟΣ: Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΚΟΜΙΞ!!!!

ΕΛΑΤΕ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΠΕΔΙΟΝ ΤΟΥ ΑΡΕΩΣ ΣΤΙΣ 20:00!!!

ΤΗ ΛΑΪΚΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΣΠΑΝΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥΣ ΟΙ ΣΚΟΡΠΙΟΟΟΟΝΣ!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3992
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5021 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Έξω ο μπαρκς από το κόμιξ! :spidey_yeah_that: 

Υπάρχει στους τόμους!

Φτάνει πια με τις ιστορίες του 50! Έχουν γίνει μούμιες πια. Αυτές βλέπουν τα πιτσιρίκια και πάνε στα playstations και τα game of thrones αντί για τα μικυμάου!

Συμφωνώ. Προσωπικά εννούσα να βάλουν ό,τι έχει μείνει αδημοσίευτο από Μπαρκς στο ΚΟΜΙΞ, έτσι για να κλείσει και ο "αρχικός σκοπός" του περιοδικού.

Ούτως ή άλλως, σχεδιαστές Ντίσνευ υπάρχουν πολλοί και επιλογές άπειρες. Τέλος πάντων, θα δείξει. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.