Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλοκαιρινές εκδόσεις Disney ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (2014) [Βλ. 1ο post]


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δίκιο έχετε αλλά θα πρέπει να ψάξουμε στο 1% των κόμικς για να βρούμε το αποκλειστικά ενήλικο που δεν ειναι ερωτικό.Αυτό καθιστά το μέσο παιδικό. Εμείς που έχουμε διαβάσει 1 τόνο κόμιξ γνωρίζουμε αρκετά ενήλικα κόμιξ. Όμως το 99% των ανθρώπων δεν γνωρίζει κανένα εκτός ίσως από το μανάρα!

Φιλε μου αν και δεν εχω διαβασει τονους κομικς, μονο μερικες δεκαδες κιλα,

διαφωνω 100% με τα δικα σου ποσοστα.

 

Δεν ξερω πως οριζεις το ενηλικο κομικς, ισως το κριτιριο σου να ειναι διαφορετικο απ' το δικο μου,

παντως χωρις προσπαθεια μου ερχονται στο μυαλο περισσοτερα ενηλικα κομικς απ' οτι παιδικα.

 

Ενα παιδι, 14 ετων, μπορει πρακτικα να διαβασει Sandman για παραδειγμα,

το θεμα ειναι τι του μενει απο εκει και περα.

Σε ενα παιδι κατα πασα πιθανοτητα θα μεινουν τα μουντα χρωματα και η ανια που θα νιωσει.

 

Αρα ειναι ενα ενηλικο κομικ, μπορω να σου γραφω ενηλικους τιτλους με τις ωρες αν θελεις :)

 

Μπορω ακομα και να επιχειρηματολογω με τις ωρες (αλλα δυστυχως οχι να γραφω με τις ωρες :P )

 

Ισως δεν εχεις ψαξει τα εναλλακτικα κομικς αρκετα, ισως και να μην ειναι του γουστου σου στο κατω-κατω.

 

Τα ενηλικα κομικς εκει εξω ειναι χιλιαδες και περιμενουν να τα ανακαλυψουμε :)

 

Keep walking my friend, θα βρεις πολλες ομορφιες στον κοσμο τον κομικς :)

 

:beer:

Επεξεργασία από batigoal
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1312
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3608 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Ο Αμερικανός θα μου πει ότι είναι παιδικό εκτός κι αν είναι και αυτός nerd σαν εμένα. Η Αυστριακή θα μου πει ότι είναι παιδικό και ο Σαουδάραβας ενδέχεται να με κάψει ζωντανό αν του πω ότι διαβάζω κόμιξ.

 

Είναι όντως διαφορετική προσέγγιση. Στην ουσία είναι όπως το βλέπει ο καθένας.

Εμένα οτιδήποτε εικονογραφημένο με παραπέμπει σε νεανικό ανάγνωσμα.

Αυτό το αίσθημα μου ξυπνά μόλις ανοίξω ένα κι αυτό που επιβεβαιώνει τον κανόνα είναι ότι δεν το ευχαριστιέμαι όπως παλιά…

 

 

Προσωπικά δεν έχω θέμα. Διαβάζω κόμιξ ακριβώς επειδή τα θεωρώ παιδικά. Αλλιώς δεν θα τα διάβαζα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αρα ειναι καθαρα θεμα προσωπικων κριτηριων, ετσι το δεχομαι :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4686 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Πάντως εμένα για κάποιο λόγο  με κουράζουν τα παιδικά κόμικς πλέον, αν και θα ήθελα να μπορούσα πχ να παράγω πιο παιδικού τύπου υλικό γιατί όντως το θεωρώ ότι θα στόχευε μεγαλύτερο κοινό μια δουλειά, άλλα δεν μου βγαίνει καθόλου :( . Και στην ανάγνωση με τραβάνε τα ενήλικα (και δεν εννοώ ερωτικού περιεχομένου) και στη δημιουργία. Γενικώς έχω καταλήξει ότι υπάρχουν 3 διαχωρισμοί, παιδικό, εφηβικό και ενήλικο και κάποια που είναι μπαλαντέρ για όλες τις ηλικίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Onerlot ποσο χρονων εισαι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν έχει σημασία τι ηλικία έχει.

 

Υπάρχουν άτομα από 10-80 χρονών που έχουν αυτή την άποψη. Δεν είναι ιδιαίτερο πρωτότυπο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Δεν έχει σημασία τι ηλικία έχει.

 

 

στο μυαλο σου νομιζεις οτι ρωτησα λογο της αποψης του. οκ. :frape:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1312
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3608 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Τότε γιατί ρωτάς; :frape:

Αααααα δε λέω δε λέω αυτά είναι μυστικά.

Παιδικά ξεπαιδικά θα πάρω μίκυ μάου να δω τι παίζει.

 

 

 

 

Όλα είναι παιδικά εκτός από τον λοχαγό μαρκ. :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Γιατί σας φαίνεται τόσο παράξενο που έβαλαν όριο ηλικίας; Αυτή είναι η πραγματικότητα όλα τα κόμικς τύπου Ντίσνεϋ, ως επίσης και οι αντίστοιχες σειρές καρτούν είναι παιδικά. Απευθύνονται πρωτίστως σε ένα συγκεκριμένο αναγνωστικό κοινό. Δηλαδή τι περιμένατε να ανέγραφαν π.χ. από 8 έως 108. Προορίζονται για παιδιά, αυτό δε σημαίνει ότι οι ενήλικες δε μπορούν να τα ευχαριστηθούν. Στη τελική κατ' αυτούς (εννοώ τους εκδότες κλπ.) όποιος 20άρης και άνω διαβάζει κόμικς δεν είναι καλά. Αντιθέτως θεωρούν "σκεπτόμενο" εκείνον που ρουφάει σαν σφουγγάρι ότι γράφουν οι εφημερίδες και λένε οι τηλεοράσεις. Προσωπικά είμαι 30, εξακολουθώ να διαβάζω κόμικς, να βλέπω καρτούνς, το χαίρομαι και θα συνεχίσω. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχω άλλα ενδιαφέροντα, ούτε ότι παλιμπαιδίζω, ούτε ότι διαβάζω μόνο κόμικς. Μη κολλάτε στο τι γράφουν, αλλά απολαύστε την επιστροφή των Ντίσνεϋ στα περίπτερα!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36522
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιατί σας φαίνεται τόσο παράξενο που έβαλαν όριο ηλικίας; Αυτή είναι η πραγματικότητα όλα τα κόμικς τύπου Ντίσνεϋ, ως επίσης και οι αντίστοιχες σειρές καρτούν είναι παιδικά. Απευθύνονται πρωτίστως σε ένα συγκεκριμένο αναγνωστικό κοινό. Δηλαδή τι περιμένατε να ανέγραφαν π.χ. από 8 έως 108. Προορίζονται για παιδιά, αυτό δε σημαίνει ότι οι ενήλικες δε μπορούν να τα ευχαριστηθούν. Στη τελική κατ' αυτούς (εννοώ τους εκδότες κλπ.) όποιος 20άρης και άνω διαβάζει κόμικς δεν είναι καλά. Αντιθέτως θεωρούν "σκεπτόμενο" εκείνον που ρουφάει σαν σφουγγάρι ότι γράφουν οι εφημερίδες και λένε οι τηλεοράσεις. Προσωπικά είμαι 30, εξακολουθώ να διαβάζω κόμικς, να βλέπω καρτούνς, το χαίρομαι και θα συνεχίσω. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχω άλλα ενδιαφέροντα, ούτε ότι παλιμπαιδίζω, ούτε ότι διαβάζω μόνο κόμικς. Μη κολλάτε στο τι γράφουν, αλλά απολαύστε την επιστροφή των Ντίσνεϋ στα περίπτερα!!

 Φίλε JAMES  με την ην αποψη σου συμφωνώ απόλυτα.Ηθελα εδω και καιρό να την εκφρασω αλλά φοβομουνα μην βρεθώ σε κανένα χαντάκι ραμφοχτυπημένος με τα τόσα παπιά που υπάρχουν εδώ.Και φυσικά τα DISNEY υπάγονται ηλικιακά στα παιδικά.Ούτε δικαστης Ντρεντ είναι,ούτε Κ.Μαλτέζε,Κρέπαξ,Μαναρα κ.λ.π.Το ότι τα διαβάζουνε κάθε ηλικίας άτομα -ειδικά σε παραλίες το καλοκαίρι-δεν σημαίνει τίποτα.Η ανάγνωση τέτοιων κόμικς προσφερει αν μη τι άλλο μία ψυχικη ανάταση σε καιρούς που γίνονται 'ολο και πιο δύσκολοι.Ειδικά το καλοκαίρι προσωπικά με πιάνει κατά καιρούς-στις μεγάλες ζέστες-να ανατρέχω στα κομίξ που δίαβαζα μικρός.Παπερίνο,Σεραφίνο,Ποπάυ κ.λ.π.Και δε δίνω δεκάρα το τι λένε οι άλλοι,αφου εγώ αισθάνομαι καλύτερα,αισθάνομαι σαν ΒΑΣΙΛΙΑΣ.

post-10466-13072044241261.gif
 

 

Φιλε μου αν και δεν εχω διαβασει τονους κομικς, μονο μερικες δεκαδες κιλα,

διαφωνω 100% με τα δικα σου ποσοστα.

 

Δεν ξερω πως οριζεις το ενηλικο κομικς, ισως το κριτιριο σου να ειναι διαφορετικο απ' το δικο μου,

παντως χωρις προσπαθεια μου ερχονται στο μυαλο περισσοτερα ενηλικα κομικς απ' οτι παιδικα.

 

Ενα παιδι, 14 ετων, μπορει πρακτικα να διαβασει Sandman για παραδειγμα,

το θεμα ειναι τι του μενει απο εκει και περα.

Σε ενα παιδι κατα πασα πιθανοτητα θα μεινουν τα μουντα χρωματα και η ανια που θα νιωσει.

 

Αρα ειναι ενα ενηλικο κομικ, μπορω να σου γραφω ενηλικους τιτλους με τις ωρες αν θελεις :)

 

Μπορω ακομα και να επιχειρηματολογω με τις ωρες (αλλα δυστυχως οχι να γραφω με τις ωρες :P )

 

Ισως δεν εχεις ψαξει τα εναλλακτικα κομικς αρκετα, ισως και να μην ειναι του γουστου σου στο κατω-κατω.

 

Τα ενηλικα κομικς εκει εξω ειναι χιλιαδες και περιμενουν να τα ανακαλυψουμε :)

 

Keep walking my friend, θα βρεις πολλες ομορφιες στον κοσμο τον κομικς :)

 

:beer:

:respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:  :respect:      

Επεξεργασία από comicsking
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βασικά τσινάμε επειδή το Μίκυ Μάους από τότε που πρωτοβγήκε διαφήμιζε ότι ήταν από 1 έως 101 χρονών. Ήταν πολύ πιο τίμιο...

 

>Όχι, δεν είναι το ίδιο η Λέσχη του Μίκυ CGI με το Μίκυ Μυστήριο.

>Όχι, δεν είναι όλα τα κόμικς παιδικά. Ποτέ δεν ήταν. Κάποια δημοφιλή στο παιδικό (τότε) κοινό κόμικς στην Ελλάδα διαμόρφωσαν μεταπολεμικά αυτήν τη λανθασμένη αντίληψη. Πρόκειται για ακόμα μία εσφαλμένη υπεργενίκευση η οποία έγινε αποδεκτή λόγω έλλειψης παιδείας από τον μέσο Έλληνα. Τα κόμικς ανήκουν στην οικογένεια του έντυπου τύπου και είναι για όλες τις ηλικίες, περιέχοντας πολυάριθμα είδη, όπως και τα βιβλία. Δε θα δώσεις σε ένα παιδάκι να διαβάσει τις 50 Αποχρώσεις του Γκρι...

>Ναι, καλά κάνουν και αναγράφουν ηλικίες, αλλά είναι υπερβολικά περιοριστικές. Καλύτερα ας κάνανε κάτι αντίστοιχο με τα Lego πχ.

Περιοδικό Λέσχης Μίκυ από 3.

Μίκυ Μάους από 5.

κτλπ

>Ναι, keep 'em coming! Κόμικς ρε!

 

 

  :holidays:

Επεξεργασία από DJO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3606 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βασικά τσινάμε επειδή το Μίκυ Μάους από τότε που πρωτοβγήκε διαφήμιζε ότι ήταν από 1 έως 101 χρονών. Ήταν πολύ πιο τίμιο...

 

>Όχι, δεν είναι το ίδιο η Λέσχη του Μίκυ CGI με το Μίκυ Μυστήριο.

>Όχι, δεν είναι όλα τα κόμικς παιδικά. Ποτέ δεν ήταν. Κάποια δημοφιλή στο παιδικό (τότε) κοινό κόμικς στην Ελλάδα διαμόρφωσαν μεταπολεμικά αυτήν τη λανθασμένη αντίληψη. Πρόκειται για ακόμα μία εσφαλμένη υπεργενίκευση η οποία έγινε αποδεκτή λόγω έλλειψης παιδείας από τον μέσο Έλληνα. Τα κόμικς ανήκουν στην οικογένεια του έντυπου τύπου και είναι για όλες τις ηλικίες, περιέχοντας πολυάριθμα είδη, όπως και τα βιβλία. Δε θα δώσεις σε ένα παιδάκι να διαβάσει τις 50 Αποχρώσεις του Γκρι...

>Ναι, καλά κάνουν και αναγράφουν ηλικίες, αλλά είναι υπερβολικά περιοριστικές. Καλύτερα ας κάνανε κάτι αντίστοιχο με τα Lego πχ.

Περιοδικό Λέσχης Μίκυ από 3.

Μίκυ Μάους από 5.

κτλπ

>Ναι, keep 'em coming! Κόμικς ρε!

 

 

 

  :holidays:

Συμφωνω απολυτα DJO :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Βασικά τσινάμε επειδή το Μίκυ Μάους από τότε που πρωτοβγήκε διαφήμιζε ότι ήταν από 1 έως 101 χρονών. Ήταν πολύ πιο τίμιο...

 

...Ναι, keep 'em coming! Κόμικς ρε!

 

 

  :holidays:

 

 

Φίλε μου, παραβλέπεις έναν σημαντικό παράγοντα... τότε οι άνθρωποι που εξέδιδαν τα κόμικς είχαν χιούμορ και μεράκι. Το έκαναν επειδή το γούσταραν. Ήξεραν ότι τα κόμικ έχουν διαχρονική αξία και μπορούν να διασκεδάσουν διαβάζοντάς τα και οι ενήλικες. Σήμερα τα Disney εκδίδονται δυστυχώς από την Καθημερινή και τον Αλαφούζο. Εννοείται ότι χαίρομαι που ξαναβγαίνουν, αλλά ο Αλαφούζος νοιάζεται μόνο για το χρήμα και δε θα περίμενα από την εταιρία του κάτι διαφορετικό.

 

Φυσικά και δεν είναι όλα τα κόμικ παιδικά. Το αυτό συμβαίνει και με τα καρτούν. Έχει κακώς διαμορφωθεί η αντίληψη ότι κάθε κόμικ και κάθε κινούμενο σχέδιο απευθύνεται μόνο σε παιδιά. Μέγα λάθος! Το να σχεδιάζεις κόμικ είναι τέχνη και όπως κάθε τέχνη απευθύνεται αναλόγως του περιοχομένου σε ανθρώπους όλων των ηλικιών. Αλλά κι αυτά ακόμη που είναι παιδικά δε σημαίνει ότι δε πρέπει να διαβάζονται και από τους ενήλικες. Το αντίθετο ασφαλώς ναι, αλλά αυτό όχι. Επιβάλλεται να τα διαβάζουμε και ενηλίκες για να θυμόμαστε που και που το παιδί μέσα μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36522
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Aλαφούζος  ξεΑλαφουζος μόνο κάποιος που έχει το χρήμα μπορεί να μπλακεί σε εκδοσεις κομικς τέτοιου μεγέθους.Θελετε ντίσνευ μόνο Αλαφούχοι μπορούν.Που φυσικά σαν έξυπνος επιχειρηματίας θα βάλει ανθρώπους που κατέχουν και αγαπάνε το αντικείμενο να φτιάξουν την δουλειά.Ορέστη εδώ που τα λέμε και το Μ.Μ. παιδικό είναι για 12 με15 ετων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4003
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  58
  • Reputation:   266
  • Achievement Points:  58
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6027 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Το είδα τυχαία και είπα να κοιτάξω το φορουμ που παντα ειναι ενημερωμένο και είχα δίκιο! Δεν είχα ιδέα για τις νεες εκδόσεις! Και σίγουρα θα στηρίξω το Φάντομ (μιας και το λάτρευα) και το Μίκυ Μάους :) Επιτέλους έγιναν σωστές κινήσεις!!! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Εγώ πιστεύω και το αποδεικνύω έμπρακτα ότι τα Ντίσνεϋ Κόμικς μπορεί εξ ορισμού να απευθύνονται σε πολύ νεαρά άτομα, αλλά τα απολαμβάνουν και τα μεγαλύτερα αλλά και τα πολύ μεγάλα -σαν την αφεντιά μου- παιδιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Τελικά η Βιβλιοθήκη Ντισνευ είναι σε πιο ευτελές χαρτί από οτι η έκδοση του Τερζοπουλου. Γράφει οτι θα βγουν συνολικά 14 τόμοι .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45736
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Copy / paste από μία αφίσα που κυκλοφόρησε με το Κυριακάτικο φύλλο 15 Ιουνίου:

 

Οι ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ Α.Ε. και η THE WALT DISNEY COMPANY Greece ενώνουν τις δυνάμεις τους στον χώρο των εκδόσεων και εγκαινιάζουν μια νέα εποχή για τα περιοδικά της DISNEY. Κλασικοί και αγαπημένοι τίτλοι της Disney όπως το εβδομαδιαίο περιοδικό Μίκυ Μάους, Κόμιξ, Ντόναλντ, Super Μίκυ, Disney Cars, Disney Princess αλλά και πολλοί νέοι συναρπαστικοί τίτλοι καθώς και τόμοι βιβλίων κόμικς όπως «Η Μεγάλη Βιβλιοθήκη Disney», «Η Βιβλιοθήκη Κόμικς», «Η Βιβλιοθήκη του Floyd Gottfredson» καθώς και τα graphic novels έρχονται με νέες ιστορίες και περιπέτειες να αγκαλιάσουν το αναγνωστικό κοινό Ελλάδας και Κύπρου από το καλοκαίρι του 2014.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πηρα τον πρωτο τομο της βιβλιοθηκης του Ντισνευ και οι εντυπωσεις ειναι οι εξης

 

Ειναι λεπτοι γιατι το χαρτι ειναι λεπτοτερο (σαν τσιγγαροχαρτο) καμια σχεση με του Τερζοπουλου σαν ποιοτητα καθως ειναι υποδεεστεροι

Οπισθεν εχει αναγραφομενη τιμη 9,90€ (για μεμονωμενη πωληση εκτος εφημεριδας σαν αυτονομοι)

Θα κυκλοφορησουν συνολικα 14 τομοι

Ειναι καλαισθητοι και καλοφτιαγμενοι σε φτηνοτερη εκδοση

 

 

Προσωπικα δεν νομιζω να αγορασω αλλον

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

H μικρή έχει σχεδόν τελειώσει την ανάγνωση των 16 τόμων του Τέρζο (φτάνει στον 15ο αφού ξετίναξε όλα τα Ρόσα κλπ). Σκεφτόμουν ότι θα ήταν καλή ευκαιρία (ίσως μοναδική) να συμπληρωθεί η σειρά με αυτούς της καθημερινής, αλλά στα 4€ προφανώς κάποιον λάκκο θα είχε η φάβα. Δείχνει σε όλα υποδεέστερη σαν έκδοση και η τιμή των 10€ δεν θα κάνει την διαφορά. Η τιμή όμως των 4€ μαζί με την εφημερίδα είναι άκρως δελεαστική, ειδικά για όποιον δεν την έχει νομίζω θα είναι σφάλμα να μην τους πάρει. Μακάρι να βρει ανταπόκριση και να συνεχίσει πέραν των 14 τόμων που έχουν ανακοινωθεί και να τους βγάλει όλους. Θα κάνω μάλλον αυτό που δεν έκανα με τον Αστερίξ, θα αρχίσω να την παίρνω την σειρά για την μικρή (λέμε τώρα) και εύχομαι να μην μείνουμε πάλι με τους 14 ή κάτι τόμους στα χέρια, θα τσατιστώ πολύ άσχημα αν συμβεί δεύτερη φορά αυτό.

 

Τώρα από τις άλλες σειρές, σκέφτομαι να αρχίσω σταθερά Μίκυ (εβδομαδιαίος), ίσως Κόμιξ (μηνιαίο) και Μεγάλο (τριμηνο). Δεν ξέρω για το Φάντομ που έχω μάλιστα για σκότωμα ίσως να κρατήσω την σειρά και να συνεχίσω από εκεί και έπειτα αν είναι ίδιο ακριβώς, ίσως να μην ασχοληθώ καθόλου δεν ξέρω είχα αρχίσει να το βαριέμαι μάλλον, βέβαια αν έχει κάποιο όριο ολοκλήρωση ίσως να το σκεφτώ λίγο παραπάνω. Τίποτα Μίνι & Νταίζυ (νομίζω κάπου το πήρε το μάτι μου) το βλέπω μάλλον έξτρα μια στις τόσες για την μικρή όπως γινόταν μέχρι σήμερα. Τα υπόλοιπα όπως οι Πριγκίπισσες, αυτοκίνητα κλπ μου είναι γενικά αδιάφορα. Να δούμε τι άλλο μπορεί να μας βγάλει στο μέλλον (κάνα μίκυ μυστήριο λες; ή καλοκαιρινές εκδόσεις σε τόμους), αλλά θα έλεγα να μην ανοιχτεί πολύ γιατί είναι ήδη πολλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

H μικρή έχει σχεδόν τελειώσει την ανάγνωση των 16 τόμων του Τέρζο (φτάνει στον 15ο αφού ξετίναξε όλα τα Ρόσα κλπ). Σκεφτόμουν ότι θα ήταν καλή ευκαιρία (ίσως μοναδική) να συμπληρωθεί η σειρά με αυτούς της καθημερινής, αλλά στα 4€ προφανώς κάποιον λάκκο θα είχε η φάβα. Δείχνει σε όλα υποδεέστερη σαν έκδοση και η τιμή των 10€ δεν θα κάνει την διαφορά. Η τιμή όμως των 4€ μαζί με την εφημερίδα είναι άκρως δελεαστική, ειδικά για όποιον δεν την έχει νομίζω θα είναι σφάλμα να μην τους πάρει. Μακάρι να βρει ανταπόκριση και να συνεχίσει πέραν των 14 τόμων που έχουν ανακοινωθεί και να τους βγάλει όλους. Θα κάνω μάλλον αυτό που δεν έκανα με τον Αστερίξ, θα αρχίσω να την παίρνω την σειρά για την μικρή (λέμε τώρα) και εύχομαι να μην μείνουμε πάλι με τους 14 ή κάτι τόμους στα χέρια, θα τσατιστώ πολύ άσχημα αν συμβεί δεύτερη φορά αυτό.

 

Τώρα από τις άλλες σειρές, σκέφτομαι να αρχίσω σταθερά Μίκυ (εβδομαδιαίος), ίσως Κόμιξ (μηνιαίο) και Μεγάλο (τριμηνο). Δεν ξέρω για το Φάντομ που έχω μάλιστα για σκότωμα ίσως να κρατήσω την σειρά και να συνεχίσω από εκεί και έπειτα αν είναι ίδιο ακριβώς, ίσως να μην ασχοληθώ καθόλου δεν ξέρω είχα αρχίσει να το βαριέμαι μάλλον, βέβαια αν έχει κάποιο όριο ολοκλήρωση ίσως να το σκεφτώ λίγο παραπάνω. Τίποτα Μίνι & Νταίζυ (νομίζω κάπου το πήρε το μάτι μου) το βλέπω μάλλον έξτρα μια στις τόσες για την μικρή όπως γινόταν μέχρι σήμερα. Τα υπόλοιπα όπως οι Πριγκίπισσες, αυτοκίνητα κλπ μου είναι γενικά αδιάφορα. Να δούμε τι άλλο μπορεί να μας βγάλει στο μέλλον (κάνα μίκυ μυστήριο λες; ή καλοκαιρινές εκδόσεις σε τόμους), αλλά θα έλεγα να μην ανοιχτεί πολύ γιατί είναι ήδη πολλά.

Φιλε μου συμφωνω αλλα οπως ειπες στα 4 ευρω μαζι με την εφημεριδα ειναι εξαιρετικη τιμη! Μου φαινεται περιεργο να κυκλοφορησει μονο 14 τομους παντως!! Στην διαφημιση μαζι τομους οπως αυτος που λεγαμε ο 17 με την ιστορια Τα Λαφυρα του Πιζαρο... Δεν ειναι καπως περιεργο να μην τον κυκλοφορησει; Μαλλον λενε 14 τομους για αρχη... Δεν γινεται αλλιως... Μετα μαλλον θα τους κυκλοφορει στα 9,90 ξεχωριστα απο την εφημεριδα... Σαν εκδοση γενικα ειναι αρκετα καλη εκτος απο το χαρτι που ειναι σχετικα καλο....  

Εχει  και Μπαρκσικη αφισουλα ως δωρο

 

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επισης να προσθεσω επειδη και εχω αρκετους τομους απο την Βιβλιοθηκη του Τερζο δεν ξερω ακομη εαν θα αγοραζω απο εδω και περα μονο οσους τομους μου λειπουνε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διαβασα την πρωτη ιστορια του τομου.....

Ξεφυλλιζοντας τον τομο δεν βρηκα πουθενα την ενδειξη Β" εκδοση που αναφερε καποιος

Με ξενισε η γραμματοσειρα αρχικα αλλα συνηθιστηκε γρηγορα μιας και ειναι καλαισθητη

Το χρωμα δεν με χαλασε καθολου

Αυτο που με φοβισε ειναι το λεπτο χαρτι της εκδοσης που θεωρω επιφοβο για πολλα διαβασματα....... (θεωρω οτι θα κατατραφουν πολλα τευχη απο αυτο τον λογο)

Κατα τα αλλα ειναι μια πολυ καλαισθητη εκδοση που αξιζει και με το παραπανω τα 4 ευρω

Τωρα για το 9,90 θα πω μονο οτι καποιος ηδη πουλαει η προσπαθει να πουλησει σε αυτη την τιμη :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Παιδιά, καιρός είναι να ενοποιηθούν από εδώ και πέρα τα θέματα "Καλοκαιρινές εκδόσεις ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (2014) ......" και "Τα περιοδικά Ντίσνεϋ επιστρέφουν" γιατί τελικά αναγκαζόμαστε να λέμε τα ίδια (ή περίπου) πράγματα σε δύο τόπικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

κοιτα.. αλλο το ενα θεμα αλλο το αλλο.. το οτι οι οπαδοι των ντισνευ δεν μπορουν να τα ξεχωρισουν κ δεν ξερουν που να γραψουν ειναι αλλουνου :papas: ευαγγελιο...

 

 

:lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5278 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

κοιτα.. αλλο το ενα θεμα αλλο το αλλο.. το οτι οι οπαδοι των ντισνευ δεν μπορουν να τα ξεχωρισουν κ δεν ξερουν που να γραψουν ειναι αλλουνου :papas: ευαγγελιο...

 

 

:lmao:

 

΄Οταν ξεκίνησαν ήταν διαφορετικά. Τώρα στην ουσία ταυτίστηκαν. ΄Οσο για τα αστεία σου, Διονύση μου, είναι ό,τι πρέπει με τη ζέστη που κάνει :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δροσερά να υποθέσω... :P

 

Που να βγει και το Κόμιξ, χαμός θα γίνει πάλι στο φόρουμ... :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4227
  • Reputation:   26875
  • Achievement Points:  4273
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4258 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δροσερά να υποθέσω... :P

 

Που να βγει και το Κόμιξ, χαμός θα γίνει πάλι στο φόρουμ... :mafia:

Συμφωνω φιλε εγω ξεκινησα ηδη να ξανγραφω στο θεμα του ΚΟΜΙΞ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94920
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ξεφυλλιζοντας τον τομο δεν βρηκα πουθενα την ενδειξη Β" εκδοση που αναφερε καποιος

 

Η ένδειξη Β' ΕΚΔΟΣΗ αναφέρεται στην εφημερίδα και αναγράφεται στην επάνω δεξιά γωνία της κάτω από το bar code κι όχι στην βιβλιοθήκη Disney...! ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116940
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τώρα κατάλαβα ότι αναφερόταν σε δικό μου σχόλιο που έκανα στο θέμα της καθαυτής έκδοσης και όχι στο γενικό θέμα. :wall: Αμάν, μπάχαλο έγινε πάλι.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.