Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλοκαιρινές εκδόσεις Disney ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (2014) [Βλ. 1ο post]


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4570 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Η αλήθεια είναι όμως ότι ψάχνω και καμιά μαϊμού #1  :D

Εχω εγω ενα τετοιο  :D 

 

Για να βλεπω προσφορες :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28692
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4802 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ηρθα αρον αρον απο το βεσέ γιατι μου ρθε και μενα ιδεα!!!Γιατι δεν βγαζουν ενα μηνιαο περιοδικο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με hentai disney;; Δεν ειναι μόνο τα παιδια που πρεπει να επιστρεψουν στα κόμικ αλλα και οι μεγάλοι νομίζω..Μία τέτοια έκδοση,ποιοτικη,με καλα μελανια και ακόμα καλύτερο χαρτι (λιπόφιλο θα ηταν ιδανικό..) που θα αντεξει στο χρονο και στις αντιξοες συνθηκες (υγρασιας κυριως) πιστευω θα μπορουσε να κανει την αρχή..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4572 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δε θα'ταν άσχημα οι εκδότες να έπιαναν τον παλμό μέρους του κοινού που απευθύνονται, και να ρίχνουν κανα βλέφαρο προς τα 'δω, αν δε θέλουν τα περιοδικά τους να μείνουν κρεμασμένα στα μανταλάκια (για να είμαι in)...

Εκτός και αν πιστεύουν πραγματικά οτι απευθύνονται στις ηλικίες που γράφουν, οπότε ας βάλουν αφελέστατες παιδικές ιστοριούλες της σειράς στο ΚΟΜΙΞ, να δούμε τι ψάρια θα πιάσουν...

 

Βέβαια δε θα βγάλουν άκρη με εμάς εδώ πέρα, είναι η αλήθεια... :P

Λάθος-λάθος-λάθος τρόπος να μαζέψεις κριτική, imo.

 

Πιο πιθανό να μαζέψεις σχόλια απ'την βροντόφωνη μειοψηφία παρά την σιγανή πλειοψηφία. 

 

2 καλύτεροι τρόποι θα ήταν:

α) Να μαζέψει μερικά test group από το target crowd του. Που ναι, παίζει να είναι κυρίως παιδάκια, και να τους βάλει να επιλέξουν από κάποιες επιλογές για να καταλάβει το στυλ των ιστοριών που θέλουν.

β) Να θέσει ερωτηματολόγιο στο επόμενο ΜΜ/Αλμανάκο/Σούπερ Παντσίτο Πιστόλες.

 

Κανείς μας δνε συμμετέχει στη συζήτηση για να πάρει κανένα βραβείο ή για να βγάλει λεφτά, σε οποιοδήποτε σημείο του φόρουμ.

 

Μιλά για τον εαυτό σου. Εγώ μια μέρα θα μαζέψω τα καλύτερα πόστ μου σε ένα μπεστσέλλερ βιβλίο για να πάρω Πούλιτζερ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

Μιλά για τον εαυτό σου. Εγώ μια μέρα θα μαζέψω τα καλύτερα πόστ μου σε ένα μπεστσέλλερ βιβλίο για να πάρω Πούλιτζερ. 

 

 

Αυτό θα το κάνω κι εγώ!  :nek:

 

 

 

Δεν πρόκειται να βγάλουμε λεφτάκια έτσι όμως  :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22389
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  254
  • Reputation:   3077
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4605 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το κομιξ αν θελουμε να διατηρησει την συλλεκτικοτητα του

 

Αυτό ακριβώς θέλουμε. Για να τα πουλάμε σε 10 χρόνια 20 φορές την τιμή του.

 

 

ηρθα αρον αρον απο το βεσέ γιατι μου ρθε και μενα ιδεα!!!Γιατι δεν βγαζουν ενα μηνιαο περιοδικο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με hentai disney;; Δεν ειναι μόνο τα παιδια που πρεπει να επιστρεψουν στα κόμικ αλλα και οι μεγάλοι νομίζω..Μία τέτοια έκδοση,ποιοτικη,με καλα μελανια και ακόμα καλύτερο χαρτι (λιπόφιλο θα ηταν ιδανικό..) που θα αντεξει στο χρονο και στις αντιξοες συνθηκες (υγρασιας κυριως) πιστευω θα μπορουσε να κανει την αρχή..

 

+1 Και δώρο χαρτομάντηλα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55403
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5400 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εχω εγω ενα τετοιο  :D

 

Για να βλεπω προσφορες :mafia:

 

 

Δώστο δημοπρασία υπέρ γκρικόμικς, να το χτυπήσωσαν χταπόδι!   :lefta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4572 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

+1 Και δώρο χαρτομάντηλα.

Τι χαρτομάντηλα...

 

Λιπαντική κρέμα σε ένα μπουκαλάκι μεγέθους σαν αυτά από ξενοδοχεία/γυναικεία περιοδικά. Και θα τους βγει και πιο φτηνά, και κάποιοι θα πάρουν το ίδιο τεύχος 2 φορές για να τους φτάσει η κρέμα.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4570 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δώστο δημοπρασία υπέρ γκρικόμικς, να το χτυπήσωσαν χταπόδι!   :lefta:

Αν δεν φοβομουν οτι μπορει να καταληξει σε λαθος χερια θα το ειχα βαλει ηδη :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63248
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τι έχουν τα χέρια μου; Χτες τα έπλυνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4570 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τι έχουν τα χέρια μου; Χτες τα έπλυνα.

Αυτο ακριβως!

Κριμα να λερωθουν απο τα χαμηλης ποιοτητας μελανια του πλαστου κομιξ...

 

 

 

 

 

Υγ. :PPP:

Επεξεργασία από batigoal
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104468
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Κανείς μας δνε συμμετέχει στη συζήτηση για να πάρει κανένα βραβείο ή για να βγάλει λεφτά,

 

 

 

Γι αυτό ακριβώς δεν συμμετέχω. Άμα δεν υπάρχει κίνητρο της προκοπής...

 

:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28469
  • Reputation:   190056
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

είμαι τόσο μα τόσο χαρούμενος που πήζω στη δουλειά αυτό τον καιρό :)

 

ακόμα δεν βγήκαν και αν κατάλαβα καλά από μια πεταχτή ματιά, άρχισε η μουρμούρα από ενήλικες για το τι θα έχουν μέσα κόμικς που απευθύνονται σε παιδιά του δημοτικού... 

 

είναι μια 

μόνο μια

η ονειρεμένη Φρουτοπία

 

είδα και κάτι άλλα ποστ στο φβ.......... 

 

καλά.

 

νταξ

 

φιλάκια στα β*ζάκια  :kisses:

 

 

υγ βάλτε όποιο γράμμα θέτε. :D

υγ2 είμαι σε πρόγραμμα τακτοποίησης του σπιτιού μου (πως λέμε σε δίαιτα. κάτι τέτοιο) και θα την βάλω τη βιβλιοθήκη με το τζάμι στο σαλόνι, και θα τα πάω εκεί τα κόμικς μου, και θα κάτσω να ξαναδιαβάσω μετά από χρόνια τις ιστορίες του Μπαρκς και να πάτε να πνιγείτε απαξάπαντες :P δεν θα με ξαναφρικάρετε. δεν θα σας το επιτρέψω. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28469
  • Reputation:   190056
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και ναι ρε. έκανα το ποστ 313. και όποιος πειράξει αριθμήσεις εδώ πέρα, θα μάθει το τι υπάρχει στο υπόγειο της Λέσχης.

 

ω ναι

 

ω ναι.... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πάω να σβήσω ένα πόστ μου για να κάνω επιτέλους ενδιαφέρον το θέμα :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2402
  • Reputation:   25517
  • Achievement Points:  2440
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5454 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μα το θέμα είναι ήδη ενδιαφέρον... Υπάρχει ένα στοίχημα σε εξέλιξη...  :valt:

:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28469
  • Reputation:   190056
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

μέχρι που τροποποιώ τη δομή του φόρουμ έτσι ώστε να έχεις πρόσβαση μόνο σε ότι αφορά Disney :D

 

σβήσε ρε! θα γυρίσω και θα μεταφέρω εδώ ποστ από άλλο τόπικ ώστε να έχω το 313 :D δεν θα αλλάξει ιδιαίτερα η ροή των κειμένων επειδή ξαφνικά θα εμφανιστεί ένα "ανεβάζω το εξώφυλλο του Γκολ & Σεξ #3" :D

 

με το σχετικό εξώφυλλο μέσα :D (δεν ξέρω με τι μοιάζει, βαριέμαι να πάω να το δω, αλλά ο τίτλος με εξιτάρει :D )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σελήνη δεν ξέρει τί είναι τροποποιώ τη δομή του φόρουμ έτσι ώστε να έχεις πρόσβαση μόνο σε ότι αφορά Disney.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κάτσε, μόνο ντίσνευ δεν έχει εδώ μέσα έτσι και αλλιώς; :icecream:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1312
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3605 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Γιάγκε το κόμιξ θα βάλει πάλι Μπαρκς;

Είσαι σίγουρος ότι θα έχει ξανά Μπαρκς;

Είναι αλήθεια;Πάλι Μπαρκς;

 

Το να είναι κανείς κάτω από 20 και να διαβάζει Μπάρκς αντί πχ Κάρπι, είναι σαν να βλέπει λάμψη αντί για game of thrones. :P

http://www.youtube.com/watch?v=7busny8OFuA&list=PLqqbtJCRTj3q9zbYWp55TxgTIHdEx9jtP

Επεξεργασία από Onerlot
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5275 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Κατ' αρχήν μια εισαγωγική παρατήρηση: Τι κόλλημα είναι αυτό με τις εικασίες και τις συστάσεις προς ώτα μη ακουόντων; "Κοντός ψαλμός αλληλούια". Σε λίγο θα κυκλοφορήσει το ΚΟΜΙΞ και θα μιλάμε πλέον In concreto και όχι in abstracto (επί συγκεκριμένου και όχι επί αφηρημένου).

 

Από το Sherlock ή από το John??? :thinking:

 

Το nickname σου τροποποιείται σε Megas Archon, φίλε! :respect: για τον φόρο τιμής που απέτισες στην μνήμη -και όχι μόνο- του John Holmes!

 

κι εγώ θα ήθελα να ξαναδώ τα ΚΛΑΣΙΚΑ, είχε καταλήξει να είναι το αγαπημένο μου περιοδικό με την κατακόρυφη πτώση σε ποιότητα των ιστοριών του ΚΟΜΙΞ και του ΜΜ (το οποίο είχε χρόνια που ήταν απλά άθλιο καθώς η σύγχρονη ιταλική σχολή για εμένα δεν υπάρχει απλά)...μπορεί να είχε ανακύκλωση των ιστοριών του, ήταν όμως το μοναδικίο που μπορούσες να βρεις guido martina, giovan battista carpi, guido scala, romano scarpa σε τακτική βάση...και δεν είναι λίγες οι ιστορίες των μεγάλων αυτών δημιουργών (και ασύκριτα καλύτερων από τους νεοϊταλούς του μμ και των διαφόρων περίεργων ευρωπαίων και λατινοαμερικάνων του ΚΟΜΙΞ) που είχαν πάρα πολλά χρόνια να δημοσιευτούν, που τις είχαμε σε μισό έγχρωμο μισό ασπρόμαυρο, που τις είχαμε σε κακή ποιότητα χαρτιού ή που έπρεπε να πληρώσουμε πανάκριβα για να τους βρούμε..βέβαια αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και τα προσωπικά μου γούστα. (αν και δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί κάποιος άνω των 10-15 που να έχει διαβάσει ιστορίες των συγκεκριμένων να έχει διαφορετική άποψη και γούστα :P)

 

Δυστυχώς όμως για εμάς τους παλιούς τα ΚΛΑΣΙΚΑ τα τελευταία χρόνια δημοσίευαν ιστορίες που τις είχαμε στη συλλογή μας από 2-3 φορές την καθεμιά φίλε μου. Επίσης η τελευταία εκατοντάδα τευχών του ΜΜ ήταν αρκετά βελτιωμένη.

 

Κατά τα λοιπά συμφωνώ για Carpi ( ιδίως τις περίφημες παρωδίες του, οι μισές από τις οποίες δεν έχουν δημοσιευθεί στην Ελλάδα http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=25366&st=0&p=207021&hl=carpi&fromsearch=1&&do=findComment&comment=207021 ) Martina, Scala, Scarpa.

 

Ας μπω και γω στο τρυπάκι να λέω τι θέλω τι δε θέλω, τι προβλέπω κλπ κλπ. Φάση έχει. xD

 

Λοιπόν, αν και νομίζω πως τα έχω ξαναπεί και έχουν ξανακουστεί γενικά εδώ... μια συγχώνευση των καλών Κλασικών (γιατί αν δε κάνω λάθος τον τελευταίο καιρό τα κλασικά είχαν μαπέψει), με το ΚΟΜΙΞ, και η αποβολή ή έστω μείωση των Ολλανδότρεχαγυρευόπουλος 10σέλιδων ιστοριών, κανονικά είναι μονόδρομος. Το περιοδικό έχει ανάγκη από μεγάλες καλές ιστορίες! Κάθε τεύχος πρέπει να αντιπροσωπεύει κάτι. Π.χ. προσωπικά θυμάμαι ΚΑΘΕ μεγάλη ιστορία που είχε δημοσιευτεί στα παλιά τεύχη, ενώ μετά το 220 τεύχος δε θυμάμαι τίποτα σχεδόν, όλα τα τεύχη είναι ίδια.

Δεν ασπάζομαι ποτέ την άποψη "ό,τι καλό παλιό και ό,τι σάπιο νέο". Χθες λ.χ. διάβασα το ΜΜ 720, όχι μόνο ήταν κακό σαν εξώφυλλο αλλά και οι ιστορίες ήταν χειρότερες και από το χειρότερο ΚΟΜΙΞ, αφού έφτασα σε σημείο να λέω "μάλλον τελικά είμαι μεγάλος για Ντίσνευ" αλλά μετα θυμήθηκα πως το νέο Μίκυ Μάους μου άρεσε!

Άρα είτε νέες είτε παλιές ιστορίες, το όλο point είναι να αποκτήσει κάθε τεύχος του νέου ΚΟΜΙΞ χαρακτήρα ξεχωριστά (και όχι μόνο να θυμόμαστε τα διπλά τεύχη), και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με μεγάλες ιστορίες, που και ψιλομάπες να είναι, πάλι δε ξενερώνεις όπως με τις 6-7 δεκασέλιδες.

Σαν δομή και εμφάνιση επίσης το περιοδικό πρέπει να αλλάξει ρυζικά. Τι σκ*τά γραφίστες δεν έχουν; Ας φτιάξουν κάνα νέο logo, ας αλλάξουν κάνα χρωματάκι. Το ΚΟΜΙΞ έχει παραμείνει εμφανησιακά ίδιο από το τεύχος 79!!!

 

Σε γενικές γραμμές, τι θέλω από το νέο ΚΟΜΙΞ:

>Αποβολή, πέταμα, ξεκούμπησμα, πως το λένε, των Νάντορπ, Βίκαρ και όλων αυτών των χαζών από τα εξώφυλλα του ΚΟΜΙΞ. Για πάντα!

>Γυαλιστερό εξώφυλλο!!! Θα θυμίζει και τα τεύχη του 1995, που είχαν γυαλιστερό εξώφυλλο.

>Μεγάλες αλλαγές στην εμφάνιση του περιοδικού.

>Να συνεχίσει τη δημοσίευση των μεγάλων ιστοριών που είχαν ανακοινωθεί επί Τερζόπουλου. 

>Να συνεχίσει τη δημοσίευση παλιών στριπ, όπως έκανε από το 300 τεύχος και μετά.

>Να κρατήσει τα άρθρα που είχε ανέκαθεν.

>Μεγάλες ιστορίες, και άντε μια-δύο δεκασέλιδες Μάρκο Ρότα, Μπαρκς, Στρομπλ κ.α

>Δημοσίευση, επιτέλους, ιστοριών από Σκάρπα, Καβατσάνο, Μποτάρρο, Κάρπι και πολλούς άλλους που για να διαβάσεις ιστορίες τους πρέπει να τις διαβάζεις στην άθλια ποιότητα των παλιών Μίκυ Μάους.

 

Προσωπικά, βλέποντας το Μίκυ Μάους #1. και βλέποντας το promote που κάνει η καθημερινή και πόσο ζεστά το έχει πάρει, και επειδή δε μιλάμε για Τερζόπουλο πλέον, πιστεύω πως τα "αιτήματα" μας έχουν πολλές ελπίδες να εκπληρωθούν. :D

 

Συμφωνώ σε αρκετά σημεία. Κι εκτός από Βίκαρ και Νάντορπ "ξου ξου" και οι Χέυμανς, Φαν Χορν κ.ά. παρόμοιοι. Ναι σε όσους αναφέρεις θετικά συν Μάσιμο Ντε Βίτα.

 

Σχετικά με την αναδημοσίευση παλιών ιστοριών του Καρλ Μπαρκς, Ντον Ρόσα και λοιπών στο νέο Κόμιξ έχω να πω ότι σε καμμία περίπτωση δεν είναι περιττή ή ανούσια.Η βιβλιοθήκη Καρλ Μπαρκς/Ντίσνευ μπορεί να κάνει 4 ευρώ με την εφημερίδα, να έχει σκληρόδετο εξώφυλλο και 192 σελίδες αλλά δυστυχώς είναι απογοητευτικά κατώτερη από αυτό που θα έπερπε να είναι: στερείται συνοδευτικών κειμένων που θα αναδείκνυαν την μεγαλοφυϊα του Καρλ Μπαρκς,κείμενα  που τόσο αγαπήσαμε στο Κόμιξ, πολλές σελίδες σπαταλούνται με εξώφυλλα από τα περιοδικά όπου δημοσιεύτηκαν πρώτη φορά που προσωπικά το βρίσκω αδιάφορο και το χειρότερο πολλές από τις καλύτερες ιστορίες έχουν το χειρότερο χρωματισμό (θα τον χαρακτήριζα  ερασιτεχνικό λες και αυτός που έκανε αυτή την δουλειά βαριότανε) που θα μπορούσαν να έχουν.Όσοι έχουν την δυνατότητα ας διαβάσουν για παράδειγμα Το μεγάλο τσίρκο στο Κόμιξ 5 που έγινε ανατύπωση στο 229 και το ξαναείδαμε στο τόμο 2, νομίζεις ότι διαβάζεις μία άλλη ιστορία!Προσωπικά πιστεύω ότι η βιβλιοθήκη Καρλ Μπαρκς/Ντίσνευ δείχνει όμορφη στην βιβλιοθήκη μου αλλά όταν θα θελήσω να διαβάσω ξανά το μεγάλο τσίρκο θα διαβάσω το Κόμιξ 229. . .Μακάρι λοιπόν να δούμε και άλλες αναδημοσιεύσεις αυτού  του τύπου στο Κόμιξ με καταπληκτικά χρώματα όπως αξίζουν σ΄αυτές τις ιστορίες, να δούμε κι άλλους κλασικούς σχεδιαστές ή αξιόλογους νέους αλλά σε καμμιά περίπτωση το Κόμιξ όπως ήταν από το 2007 και μετά!!!Δυστυχώς η βιβλιοθήκη Καρλ Μπαρκς/Ντίσνευ είναι κάτι σαν franchise οπότε δεν έχω ελπίδες να αλλάξει . . .

 

Μια μικρή διορθωσούλα, φίλε. Το "Μεγάλο Τσίρκο" δημοσιεύθηκε για τρίτη φορά (η πρώτη ήταν στο "Γέλιο και Χαρά" #20 και η δεύτερη στο Μεγάλο Μίκυ #157) στο Κόμικς #4 και όχι #5. http://coa.inducks.org/story.php?c=W+OS++300-02

 

 

να δω επιτέλους τα Paperolimpiadi, Paperino agente dell'F.B.I. και το Topolino e il Pippotarzan σε ελληνική έκδοση, να ξαναδω ιστορίες όπως ο Ντόναλντ Δον Κιχώτης, Οι 3 Σωματοφύλακες, Η κόλαση του Μίκυ, Ο κόμης Μοντεχρήστος κα που εκδόθηκαν 1 φορά στα μεγάλα κλασικά και που δε θέλω να πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου για να τις αποκτήσω αν τις βρω..να δω τις μυθικές περικνημίδες του Γκούφυ, τον Τρωϊκό πόλεμο, Τη μεγαλειώδη περιπέτεια Χριστόφορος Κολόμβος, την Επέτειο της Ανεξαρτησίας, Το περιδέραιο των Τσιρικάουα, την πεταλούδα του Κολόμβου, το Ντόναλντ Ρομπέν των Δασών και το Σενιόρ Σκρουτζ μετά από 30 χρόνια σε έγχρωμο γυαλιστερό χαρτί, (το όσα παίρνει ο άνεμος το είδαμε ευτυχώς ξανά πέρσι)...κλπ κλπ κλπ

 

Αυτά θα ήθελα να δω εγώ..δε με νοιάζει πώς. αν θα είναι στο ΚΟΜΙΞ, αν θα είναι στα ΚΛΑΣΙΚΑ, αν θα είναι στο Μεγάλο Μίκυ..αν θα είναι σε βιβλιοθήκες Σκάρπα, Μαρτίνα, Κάρπι..

 

οι ελπίδες μου δεν είνα πολλές και το ξέρω. κατά τα άλλα ευτυχώς που υπάρχει και το coa.inducks και ξέρουμε τι να αγοράσουμε και τι όχι...γιατί πριν πάω να δώσω λεφτά για να αγοράσω τα κλασικά ή το μμ κοιτούσα πάντα ποιες ιστορίες έχουν μέσα και αναλόγως κινούμουν. μόνο το ΚΟΜΙΞ αγόραζα χωρίς διακρίσεις και αυτό λόγω της συλλογής.

 

Πολύ ωραίες ιστορίες. Ανήκω στους τυχερούς που απέκτησαν με σχετικά λίγα χρήματα τα 23 τεύχη της σειράς "Μεγάλα Κλασικά" του Δραγούνη.

 

και ναι ρε. έκανα το ποστ 313. και όποιος πειράξει αριθμήσεις εδώ πέρα, θα μάθει το τι υπάρχει στο υπόγειο της Λέσχης.

 

ω ναι

 

ω ναι.... :D

 

΄Εγραψες πάλι Νικόλα μου μ' αυτό και το αμέσως προηγούμενο και επόμενο ποστ σου.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6336 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Quackmore : (26 June 2014 - 01:41 AM) Κάποτε είχαμε Γέλιο και Χαρά και δεν είχαμε Φθόνο και Απληστία

:holidays:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104468
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Το nickname σου τροποποιείται σε Megas Archon, φίλε!

 

 

 

Αυτό βέβαια θυμίζει κάτι από μασονία....... :cold:

 

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5275 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ουδεμία σχέση, Παύλο μου. Απλώς παραπέμπει στον John Holmes. Θα μπορούσε όμως να έχει σχέση και με αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30199
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  22
  • Reputation:   173
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3584 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μια ερώτηση έχω γι αυτά τα περιοδικά. Ξέρουμε αν θα κυκλοφορήσουν ποτέ; Ή είναι απλά... πως να το πω... concept για κάτι που μπορεί να γίνει ή να μη γίνει; Γιατί ώραια θα ήταν να ξανακυκλοφορεί το περιοδικό Κόμιξ, και το όνομα Σούπερ Μεγάλο Μίκυ ακούγεται ενδιαφέρον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28469
  • Reputation:   190056
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ουδεμία σχέση, Παύλο μου. Απλώς παραπέμπει στον John Holmes. Θα μπορούσε όμως να έχει σχέση και με αυτό.

 

 

ok. Ο Τρυφ ξεψάρωσε. :germ: aprooves! :best:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35866
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5275 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

ok. Ο Τρυφ ξεψάρωσε. :germ: aprooves! :best:

 

 

Ποτέ δεν είναι αργά, φίλε! 

 

 

΄Οταν πρωτοείδα τον JH οι περισσότεροι εδώ μέσα ήταν αγέννητοι κι εσύ πήγαινες δεν πήγαινες νήπιο.

 

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2402
  • Reputation:   25517
  • Achievement Points:  2440
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5454 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

Το nickname σου τροποποιείται σε Megas Archon, φίλε! :respect: για τον φόρο τιμής που απέτισες στην μνήμη -και όχι μόνο- του John Holmes!

 

 

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Ανταποδίδω το  :respect: !!!

 

Αυτό βέβαια θυμίζει κάτι από μασονία....... :cold:

 

 

:valtnino:

 

Ωπ! Με τσακώσατε...

Θα φταίει και η υπογραφή μου, που έχει τελεία...

 

Ουδεμία σχέση, Παύλο μου. Απλώς παραπέμπει στον John Holmes. Θα μπορούσε όμως να έχει σχέση και με αυτό.

 

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28469
  • Reputation:   190056
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6360 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ποτέ δεν είναι αργά, φίλε! 

 

 

΄Οταν πρωτοείδα τον JH οι περισσότεροι εδώ μέσα ήταν αγέννητοι κι εσύ πήγαινες δεν πήγαινες νήπιο.

 

 

 

 

πες μας τώρα ώρα και ημέρα, παρουσίασε και τα αποδεικτικά έγγραφα και δέσαμε :lol: (η δικογραφία δεν θα είναι πλήρης χωρίς αυτά :P )

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30197
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   43
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.