Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλοκαιρινές εκδόσεις Disney ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ (2014) [Βλ. 1ο post]


PhantomDuck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63294
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εγώ πάλι πιστεύω ότι θα υπάρχουν ΣΙΓΟΥΡΑ αναδημοσιεύσεις και καλά θα κάνουν. Τα πιθανά σενάρια είναι δύο:

 

1ο σενάριο

Ακολουθούν το ίδιο ακριβώς μοντέλο με τα τελευταία τεύχη του Τερζόπουλου,  δηλαδή μια μικρή ιστορία Μπαρκς και όλο το υπόλοιπο τεύχος για κάψιμο.

 

Προσωπική εκτίμηση πιθανοτήτων:25%.

Διευκρίνηση: Αν έχουν πάρει έτοιμο, στημένο υλικό από τον προηγούμενο εκδότη, υπάρχει πιθανότητα να ξεκινήσουν έτσι και μετά από κάποιους μήνες να αλλάξουν τακτική.

 

2ο σενάριο

Υιοθετούν σχεδόν αυτούσιο το σενάριο που περιγράφω παραπάνω κυρίως με αναδημοσιεύσεις Μπαρκς, Ρόσα και άλλων 4-5 σχεδιαστών. Εντάξει οι σελίδες δεν θα είναι 36, αν και θα έπρεπε.

 

Προσωπική εκτίμηση πιθανοτήτων: 72%

 

3ο σενάριο

Βάζουν νέες ιστορίες ιταλικές, ολλανδικές κλπ

 

Προσωπική εκτίμηση πιθανοτήτων: 3%

 

Επιφυλάσσομαι να αναλύσω τις προβλέψεις μου αλλά και τις προτάσεις που έκανα χτες. Λόγω έλλειψης χρόνου δεν προλαβαίνω σήμερα. Ίσως αύριο.

 

Απλώς έγραψα αυτό το ποστ για να προλάβω τυχόν εξελίξεις και προαναγγελίες.

 

Κι αυτό γιατί είμαι διατεθειμένος να στοιχηματίσω ένα Κόμιξ για αυτά που λέω  :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 744
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η Καθημερινή (μαζί με τη Disney Hellas αν δε κάνω λάθος) έχει υψηλότερο τιράζ και διαφημίσεις, οπότε το budget είναι διαφορετικό, οπότε και το ΚΟΜΙΞ δε θα έχει οικονομικές επιλογές αυτή τη φορά, και ούτε νομίζω να παίξει τιμή πάνω από 3 ευρώ με τπτ. :)

 

 

Ειναι αυτο που λεει ο Digisoul φιλοι μου!! Πλεον η Ντισνει ασχολειται και ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ με την Καθημεινη οποτε οπως ειπωθηκε δεν εχει καμια σχεση το τωρινο budget με το παλιο του Τερζο ο οποιος ηταν μονος του χωρις συνεργασια,,, Και αυτο ειναι το πολυ θετικο!! Ισως δουμε εξωφυλλα και ιστοριες απο καταξιωμενους σχεδιαστες (περαν Ροσα και Μπαρκς) που δεν ειχαμε ξαναδει η δεν πιστευαμε παλιοτερα εξαιτιας της πτωσης της ποιοτητας του ΚΟΜΙΞ να δουμε!! Το καλο ειναι οτι η Καθημρινη εαν θυμαμαι καλα ειχε πει οτι περιοδικο ειναι για συλλεκτες εννοω οτι το αναγνωριζει (αλλο η ηλικια. αλλο πραμα αυτο)!! Οποτε δεν το υποτιμα!! Εγω παντως εχω ενα καλο προαισθημα οτι η παλια αιγλη του ΚΟΜΙΞ θα επιστρεψει!!

Και ο Τερζόπουλος είχε συνεργαστεί κατά καιρούς με την Disney Hellas για εκδηλώσεις και άλλες προωθητικές ενέργειες, στο πλαίσιο της γενικής προώθησης του Disney Brand. Αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Τέτοιες διαφημιστές συνεργασίες είναι σύνηθες φαινόμενο στον εμπορικό κόσμο γενικά, όταν 2 ή παραπάνω εταιρίες (ανεξάρτητα ποιος τις κατέχει) αντιλαμβάνονται πως δεν είναι άμεσα ανταγωνιστικές αλλά μπορούν να ενώσουν τις δυνάμεις τους για να απευθυνθούν στο ίδιο κοινό. Κάποια στιγμή όμως θα σταματήσει. Και μην γελιέστε, εκεί που μετράει, στο οικονομικό, δεν θα υπάρχει συνεργασία. Αν ήθελαν να πάρουν τέτοιο ρίσκο, θα τα έβγαζαν μόνοι τους, δεν θα τα έδιναν στην Καθημερινή.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ο Δημακόπουλους έχει ποστάρει ποίες ιστορίες θα είχαν κάποια από τα τεύχη μετά του 303 που δε πρόλαβαν να κυκλοφορήσουν, τα οποία τεύχη μόνο για "κάψιμο" δεν ήταν. :)

 

Προσωπική εκτίμηση, θα δούμε ξανά Βίκαρ και μάπες αλλά σε μικρότερο βαθμό, θα έχουμε από μια μεγάλη ιστορία σε κάθε τεύχος, κάποιες φορές παλιά και κάποιες άλλες καινούργια (π.χ. καινούργια όπως ο Δράκουλας στο 295 τεύχος και παλιά όπως του 302 με τον Γκούφυ). Πέρα από τις μεγάλες ιστορίες, μετά θα υπάρχουν κλασικά κάποιες μετριοσαβούρες.

 

-Το ξέρω ότι στο τέλος όλοι έξω θα πέσουμε στις προβλέψεις!- :D

Επεξεργασία από Digisoul
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εγώ πάλι πιστεύω ότι θα υπάρχουν ΣΙΓΟΥΡΑ αναδημοσιεύσεις και καλά θα κάνουν. Τα πιθανά σενάρια είναι δύο:

 

1ο σενάριο

Ακολουθούν το ίδιο ακριβώς μοντέλο με τα τελευταία τεύχη του Τερζόπουλου,  δηλαδή μια μικρή ιστορία Μπαρκς και όλο το υπόλοιπο τεύχος για κάψιμο.

 

Προσωπική εκτίμηση πιθανοτήτων:25%.

Διευκρίνηση: Αν έχουν πάρει έτοιμο, στημένο υλικό από τον προηγούμενο εκδότη, υπάρχει πιθανότητα να ξεκινήσουν έτσι και μετά από κάποιους μήνες να αλλάξουν τακτική.

 

2ο σενάριο

Υιοθετούν σχεδόν αυτούσιο το σενάριο που περιγράφω παραπάνω κυρίως με αναδημοσιεύσεις Μπαρκς, Ρόσα και άλλων 4-5 σχεδιαστών. Εντάξει οι σελίδες δεν θα είναι 36, αν και θα έπρεπε.

 

Προσωπική εκτίμηση πιθανοτήτων: 72%

 

3ο σενάριο

Βάζουν νέες ιστορίες ιταλικές, ολλανδικές κλπ

 

Προσωπική εκτίμηση πιθανοτήτων: 3%

 

Επιφυλάσσομαι να αναλύσω τις προβλέψεις μου αλλά και τις προτάσεις που έκανα χτες. Λόγω έλλειψης χρόνου δεν προλαβαίνω σήμερα. Ίσως αύριο.

 

Απλώς έγραψα αυτό το ποστ για να προλάβω τυχόν εξελίξεις και προαναγγελίες.

 

Κι αυτό γιατί είμαι διατεθειμένος να στοιχηματίσω ένα Κόμιξ για αυτά που λέω  :nek:

Θα φάω το καπέλο μου αν πέσεις μέσα σε ένα από τα 3 σενάρια που αναφέρεις. :P

 

Στο 1ο σενάριο, οι 10σέλιδες του Μπαρκς που έχουν μείνει είναι ελάχιστες (οπότε μετά τι; Ούτε Μπαρκς;) ενώ ο Τερζόπουλος ο ίδιος αποφάσισε να κάνει στροφή στη ποιότητα με δημοσίευση σε απλά τεύχη μεγάλων νέων ιστοριών από το 304. Οπότε να δούμε ξανά 6-7 ιστορίες σε ένα απλό τεύχος, αποκλείεται. 

 

Στο 2ο σενάριο, η μόνη περίπτωση που υπάρχει πιθανότητα να φάμε στη μάπα ξανά Μπαρκς και Ρόσα (και δε το λέω ειρωνικά) είναι αν θέλουν να φτιάξουν ένα Κόμιξ σαν hall of fame του παλιού ΚΟΜΙΞ, με λίγα λόγια ένα περιοδικό χωρίς λόγο ύπαρξης λόγω των σκληρόδετων. :)

 

Στο 3ο σενάριο βρίσκω μεγαλύτερη λογική. Από τη στιγμή που το Μίκυ Μάους θα δημοσιεύει μόνο αδημοσίευτες ιστορίες, το Κόμιξ θα μπορούσε να δημοσιεύει παλιές ιστορίες που έχουν να δημοσιευτούν στην Ελλάδα πάνω από 30 χρόνια, παλιές ιστορίες που δεν έχουν δημοσιευτεί ποτέ, αλλά και καινούργιες μεγάλες ιστορίες.

 

Αχ πόσο θα γελάσω να κάνει κάνα ντου το ΚΟΜΙΞ 1 με εξώφυλλο Ναντορπ, 3 ευρώ, με 10σέλιδες ιστορίες από Βίκαρ, Μαου Χευμανς, Ντααν Γιππες, Σηζαρ Φεριολι και δε συμαδεύεται. Και να μη δημοσιεύσει καν τις ιστορίες που είχαν ανακοινωθεί επί Τερζό. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν η μέχρι τώρα πορεία για τις ongoing σειρές αποτελεί κάποια ένδειξη, το βλέπω το ΚΟΜΙΞ στα 3.50 με 4€ και 100 σελίδες, που όσο αφορά τις σελίδες, αν το καλοσκεφτείτε, είναι προτιμότερο από τα να βγάζουν 3-4 τεύχη με 156 σελίδες τον χρόνο με ασήμαντες προφάσεις, μόνο και μόνο για να βάλουν όλη την ύλη που έχουν προγραμματίσει για το έτος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σχετικά με την αναδημοσίευση παλιών ιστοριών του Καρλ Μπαρκς, Ντον Ρόσα και λοιπών στο νέο Κόμιξ έχω να πω ότι σε καμμία περίπτωση δεν είναι περιττή ή ανούσια.Η βιβλιοθήκη Καρλ Μπαρκς/Ντίσνευ μπορεί να κάνει 4 ευρώ με την εφημερίδα, να έχει σκληρόδετο εξώφυλλο και 192 σελίδες αλλά δυστυχώς είναι απογοητευτικά κατώτερη από αυτό που θα έπερπε να είναι: στερείται συνοδευτικών κειμένων που θα αναδείκνυαν την μεγαλοφυϊα του Καρλ Μπαρκς,κείμενα  που τόσο αγαπήσαμε στο Κόμιξ, πολλές σελίδες σπαταλούνται με εξώφυλλα από τα περιοδικά όπου δημοσιεύτηκαν πρώτη φορά που προσωπικά το βρίσκω αδιάφορο και το χειρότερο πολλές από τις καλύτερες ιστορίες έχουν το χειρότερο χρωματισμό (θα τον χαρακτήριζα  ερασιτεχνικό λες και αυτός που έκανε αυτή την δουλειά βαριότανε) που θα μπορούσαν να έχουν.Όσοι έχουν την δυνατότητα ας διαβάσουν για παράδειγμα Το μεγάλο τσίρκο στο Κόμιξ 5 που έγινε ανατύπωση στο 229 και το ξαναείδαμε στο τόμο 2, νομίζεις ότι διαβάζεις μία άλλη ιστορία!Προσωπικά πιστεύω ότι η βιβλιοθήκη Καρλ Μπαρκς/Ντίσνευ δείχνει όμορφη στην βιβλιοθήκη μου αλλά όταν θα θελήσω να διαβάσω ξανά το μεγάλο τσίρκο θα διαβάσω το Κόμιξ 229. . .Μακάρι λοιπόν να δούμε και άλλες αναδημοσιεύσεις αυτού  του τύπου στο Κόμιξ με καταπληκτικά χρώματα όπως αξίζουν σ΄αυτές τις ιστορίες, να δούμε κι άλλους κλασικούς σχεδιαστές ή αξιόλογους νέους αλλά σε καμμιά περίπτωση το Κόμιξ όπως ήταν από το 2007 και μετά!!!Δυστυχώς η βιβλιοθήκη Καρλ Μπαρκς/Ντίσνευ είναι κάτι σαν franchise οπότε δεν έχω ελπίδες να αλλάξει . . .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1222
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5635 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Και μια σημαντική πληροφορία ακόμη. Την άλλη Παρασκευή, δηλαδή τη μέρα που θα κυκλοφορήσει και το Μίκυ Μάους #2, θα κυκλοφορήσει και το Φάντομ από το σημείο που σταμάτησε ο Τερζόπουλος και όχι από την αρχή.

Δεν ξέρω τι θα παιχτεί όμως με την αρίθμηση.

Λογικά θα είναι αυτό το τεύχος:

 

http://coa.inducks.org/issue.php?c=it%2FPKNA+12

 

 

Τελικά και η αρίθμηση του Φάντομ θα ξεκινήσει από το σημείο που σταμάτησε ο Τερζόπουλος.

Το τεύχος που θα κυκλοφορήσει την Παρασκευή θα έχει τον αριθμό #16 και θα τιμάται και αυτό στα 1,90€.

 

Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο κάποιοι τίτλοι συνεχίζουν από το σημείο που σταμάτησαν και κάποιοι, όπως το Μίκυ Μάους, ξεκινούν από την αρχή.

Ίσως επειδή το Φάντομ είναι μια περιπέτεια σε συνέχειες.

 

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  28737
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  1410
  • Reputation:   6915
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4072 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  84

Τελικά και η αρίθμηση του Φάντομ θα ξεκινήσει από το σημείο που σταμάτησε ο Τερζόπουλος.

Το τεύχος που θα κυκλοφορήσει την Παρασκευή θα έχει τον αριθμό #16 και θα τιμάται και αυτό στα 1,90€.

 

Δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο κάποιοι τίτλοι συνεχίζουν από το σημείο που σταμάτησαν και κάποιοι, όπως το Μίκυ Μάους, ξεκινούν από την αρχή.

Ίσως επειδή το Φάντομ είναι μια περιπέτεια σε συνέχειες.

 

 

:cheers3:

 

 

 

Δηλαδή άμα στο 2461 που σταμάτησε ο Τερζόπουλος είχε 1 ιστορία που είχε και συνέχεια στο επόμενο τεύχος -υπήρχαν τέτοιες όπως αυτή με το παιχνίδι των κρυστάλλων στα 2021-2028- πιστεύεις θα συνέχιζε την αρίθμηση από κει που σταμάτησε; :thinking::nek:

 

 

εγώ πάλι πιστεύω ότι το έκανε για να δείξει ότι πρόκειται για άλλο περιοδικό απλά με την ίδια ονομασία....αφού άλλαξε και το μέγεθος άλλωστε :yes::D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2403
  • Reputation:   25545
  • Achievement Points:  2441
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5461 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Να πω κι εγώ την παρόλα μου για το ΚΟΜΙΞ:

 

* 100 - 116 σελίδες (Είναι μηνιαίο, οφείλει να είναι χορταστικό)

* Μια μεγάλη=καλή ιστορία, να φτάνει μέχρι τη μέση του περιοδικού τουλάχιστον (δεν ξέρω και δε με νοιάζει που θα τη βρουν, αρκεί να είναι μεγάλη και καλή)

* Στις υπόλοιπες σελίδες να συνεχιστούν τα πάσης φύσεως αφιερώματα αλλά θα μπορούσε να γίνει και μια ιστορική αναδρομή των εκδόσεων Disney στην Ελλάδα η οποία θα συνεχίζεται σε κάθε τεύχος.

* Με τόσες σελίδες, μπορώ να συγχωρήσω και καμια-δυο ιστοριούλες της σειράς για συμπλήρωμα.

* Τιμή 3 - 3.50 Ευρώ.

* Να συνεχίσουν τα εξώφυλλα χωρίς το άσπρο περίγραμμα, τα οποία ήταν καταπληκτικά και δεν προλάβαμε να τα χαρούμε.

 

Είμαι σίγουρος οτι θα συγκινηθώ, τη στιγμή που θα αγοράσω το πρώτο τεύχος από το περίπτερο, και αυτό, γιατί θυμάμαι πολύ καλά τη στιγμή που αγόρασα το πρώτο τεύχος του περιοδικού το μακρινό (?) 1988...

 

Ανυπομονώ για την επανέκδοση ενός εκ των κορυφαίων περιοδικών Disney στον κόσμο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Να πω κι εγώ την παρόλα μου για το ΚΟΜΙΞ:

 

* 100 - 116 σελίδες (Είναι μηνιαίο, οφείλει να είναι χορταστικό)

* Μια μεγάλη=καλή ιστορία, να φτάνει μέχρι τη μέση του περιοδικού τουλάχιστον (δεν ξέρω και δε με νοιάζει που θα τη βρουν, αρκεί να είναι μεγάλη και καλή)

* Στις υπόλοιπες σελίδες να συνεχιστούν τα πάσης φύσεως αφιερώματα αλλά θα μπορούσε να γίνει και μια ιστορική αναδρομή των εκδόσεων Disney στην Ελλάδα η οποία θα συνεχίζεται σε κάθε τεύχος.

* Με τόσες σελίδες, μπορώ να συγχωρήσω και καμια-δυο ιστοριούλες της σειράς για συμπλήρωμα.

* Τιμή 3 - 3.50 Ευρώ.

* Να συνεχίσουν τα εξώφυλλα χωρίς το άσπρο περίγραμμα, τα οποία ήταν καταπληκτικά και δεν προλάβαμε να τα χαρούμε.

 

Είμαι σίγουρος οτι θα συγκινηθώ, τη στιγμή που θα αγοράσω το πρώτο τεύχος από το περίπτερο, και αυτό, γιατί θυμάμαι πολύ καλά τη στιγμή που αγόρασα το πρώτο τεύχος του περιοδικού το μακρινό (?) 1988...

 

Ανυπομονώ για την επανέκδοση ενός εκ των κορυφαίων περιοδικών Disney στον κόσμο...

Αν έχει εξώφυλλο Νάντορπ, με κάνα Ντόναλντ να πουλάει λουκάνικα, εκεί να δεις συγκίνηση, ποτάμια κλάματος θα πέσουν. :P

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ πάρα πολύ μαζί σου.

 

Πάντως, αν το ΚΟΜΙΞ κάνει 3 ευρώ, σε σύγκριση με του Τερζό, μάλλον θα έχει παραπάνω σελίδες, καλύτερο χαρτί ή δε ξέρω και γω τι. Το ΦΑΝΤΟΜ π.χ. θα έχει ίδια τιμή με του Τερζό, αλλά θα βγει σε μεγάλο μέγεθος. Δλδ οι τιμές παίζουν πιο φθηνά από τη καθημερινή (π.χ. το νέο Μίκυ Μάους επί Τερζό θα έκανε τουλάχιστον κάνα 3ευρω).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

3€ έδινε τα τεύχη με τις 164 σελίδες. Αυτό ίσως να έκανε ίδιο, ίσως να ήταν κάπου στα 2.20 με 2.40€. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

3€ έδινε τα τεύχη με τις 164 σελίδες. Αυτό ίσως να έκανε ίδιο, ίσως να ήταν κάπου στα 2.20 με 2.40€. 

Το Σούπερ Αλμανάκο έκανε 3 ευρώ με 132 σελίδες, και το νέο Μίκυ Μάους είναι σε μέγεθος Σούπερ Αλμανάκο (σχεδόν) και με μόνο νέες ιστορίες. :)

Επεξεργασία από Digisoul
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63294
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ας κάνουμε, λοιπόν, μια μικρή ανάλυση. Σκεφτόμουν αρχικά να κάνω μια πολλαπλή παράθεση για να απαντηθούν όλες oι απoρίες σας μία προς μία. Τελικά, το μετάνιωσα γιατί πάλι θα γεμίσει σεντόνια το ποστάκι μου. Οπότε δείτε το λίγο συνολικά και αν υπάρχουν εκκρεμότητες το ξανασυζητάμε.


 


Καταρχήν από τις παραπάνω απαντήσεις, που θεωρητικά διαφωνούν με εμένα, δεν έχω βγάλει ακόμη άκρη σχετικά με το αν οι αναγνώστες θέλουν αναδημοσιεύσεις στο Κόμιξ ή όχι. Εγώ πρότεινα (και πιστεύω ότι έτσι θα γίνει) να υπάρχουν αναδημοσιεύσεις. Ο αντίλογος ήταν να μην υπάρχουν αναδημοσιεύσεις, αλλά να αναδημοσιευτούν παλιές καλές (αριστουργηματικές; ) ιστορίες. Κυρίως βέβαια να μην αναδημοσιευτούν οι πολύ καλές ιστορίες του Μπαρκς, αλλά να αναδημοσιευτούν οι εκατοντάδες αριστουργηματικές ιστορίες άλλων σχεδιαστών. Αλήθεια, ποιες είναι αυτές οι ιστορίες; Προσωπικά μόνο οι ιστορίες των Μπαρκς και Ρόσα μου αρέσουν - όλες οι υπόλοιπες είναι πολλά σκαλιά παρακάτω. Βέβαια γούστα είναι αυτά, μπορεί να ξεχώριζα κι άλλες αν δεν χανόταν μέσα στο πλήθος. Τέλος πάντων περί των αναδημοσιεύσεων βλ. παρακάτω.


 


Εν πάσει περιπτώσει.


 


 


Περί των 36 σελίδων


 


Εντάξει και την προηγούμενη φορά που το πρότεινα υπήρξε η ίδια αντίδραση.


 


Αν και για ‘μένα οι 36 σελίδες είναι ικανοποιητικές για να στηθεί ένα περιοδικό-διαμάντι, ο αριθμός αυτός είναι λίγο ενδεικτικός. Εννοώ ότι οι σελίδες πρέπει να είναι λίγες. Κι εγώ δεν πιστεύω ότι θα είναι τόσες, αλλά δεν χρειάζεται να πάμε και στις 100! Ένα λογικό νούμερο μου φαίνεται το 64. Εκεί μέσα χωράει και περισσεύει το υλικό που απαιτείται (περισσότερα για αυτό το υλικό παρακάτω).


 


 


Για την τιμή


 


1,90 ευρώ το μήνα για ένα περιοδικό της ελίτ 36 σελίδων δεν μου φαίνονται πολλά λεφτά. Ας δούμε μερικά παραδείγματα πρόσφατων κυκλοφοριών για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης.


 


Amazing Spiderman 2010-2013  48 σελίδες με 3,5 - 3,9 ευρώ


 


Thor 2013  32 σελίδες με 1.9 ευρώ


 


Homo 2013-2014  28 σελίδες με 5,5 ευρώ


 


 


 


 


Για ποιο λόγο να ξαναφάμε στη μάπα (Θε μου συγχώρα με!) Μπαρκς και Ρόσα, αφού κυκλοφορούν οι τόμοι και μάλιστα σε εξωφρενικά χαμηλή τιμή πλέον;


 


Η απάντηση σε αυτό το ερώτημα έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες και θα προσπαθήσω να μην ξεχάσω κάποιον.


 


Καταρχήν πρέπει να δούμε λίγο το πλάνο των κύριων εκδόσεων της Καθημερινής. Έχουμε και  λέμε:


 


  • ΜΜ:  Μόνο αδημοσίευτες, σχετικά νέες ιστορίες, κυρίως ιταλικής σχολής των τριών σειρών.

 


  • Μεγαλο Μίκυ: Προσανατολισμός σε μικρότερες ηλικίες πιστεύω. Πιο απλές ιστορίες με πιο παιδικούς ήρωες, με ήρωες από κινούμενα σχέδια και τέτοια. Το φορμά ενδείκνειται για ιστορίες των τεσσάρων σειρών. Μπορούν να μπουν και νέας κοπής ιστορίες των τεσσάρων σειρών σαν αυτές που απολαύσαμε τα τελευταία χρόνια του Κόμιξ ολλανδική σχολή και πάει λέγοντας).

 


Μας λείπουν δύο περιοδικά:


α) Ένα περιοδικό που θα αναδημοσιεύει παλιότερες ιστορίες των τριών σειρών καρέ, οι οποίες έκαναν την εμφάνισή τους στο ΜΜ τις δεκαετίες ’80 και ’90. Αυτό το ρόλο έπαιζαν θεωρητικά παλιότερα τα Κλασικά.


β) Ένα περιοδικό της ελίτ των σχεδιαστών Ντίσνεϊ που θα δημοσιεύει κυρίως ιστορίες των τεσσάρων σειρών σε συνδυασμό με αναλύσεις άρθρα κλπ και θα απευθύνεται σε λίγο μεγαλύτερο κοινό. Προσοχή! Όχι ντε και καλά σε ενηλίκους, συλλέκτες κλπ. Σε παιδιά και εφήβους που το ψάχνουν λίγοπαραπάνω με τα κόμικς.


 


Με δεδομένο ότι τα Κλασικά δεν προβλέπεται από τον σχεδιασμό του εκδότη (από όσο ξέρουμε τουλάχιστον) να ξανακυκλοφορήσουν, ο μόνος φόβος μου είναι ότι η μηνιαία του έκδοση, δηλαδή το Κόμιξ θα επιχειρήσει να συνδυάσει αυτά τα δύο περιοδικά, πράγμα τραγικό κατά τη γνώμη μου. Δεν μπορώ  να αποκλείσω αυτό το σενάριο. Μου φαίνεται όμως λιγότερο πιθανό γιατί:


α) Το κοινό είναι κουρασμένο από την μορφή που είχαν τα Κλασικά, δηλαδή είχε βαρεθεί να αγοράζει ένα περιοδικό το οποίο περιείχε μέτριες ιστορίες που ήδη είχε διαβάσει και ξαναδιαβάσει.


β) Ο εκδότης έχει τη μοναδική ευκαιρία να τραβήξει νεαρό κοινό πουλώντας ένα  “συλλεκτικό” περιοδικό, όπως είχε κάνει κι ο τερζόπουλος το ’88 με το Κόμιξ. Πιστεύω ότι πολλά παιδιά θα τσιμπήσουν όπως τσιμπήσαμε κι εμείς τότε.


 


 


Για ποιο λόγο να αναδημοσιευτει ο Μπάρκς αφού τον έχουμε δει εκατό φορές και επίσης κυκλοφορούν οι τόμοι σε πολύ καλή τιμή;


 


Εδώ με πρόλαβε ο guskoin και τα είπε σχεδόν όλα.


 


Πρώτα από όλα εγώ δεν είπα ότι θα δημοσιεύεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Μπάρκς. Είπα ΚΥΡΙΩΣ η ελίτ  των παλιών σχεδιαστών (δηλαδή 5-6-7 άτομα).


 


Κατά τα άλλα, η αποστολή και ο στόχος ενός περιοδικού είναι διαφορετικός από ενός συγκεντρωτικού τόμου. Η ύπαρξη των TPB δεν αποκλειει την κυκλοφορία των τευχών στα αμερικάνικα πχ. Τώρα θα μου πεις εκεί μιλάμε για νέες εκδόσεις. Και πάλι όμως μπορεί κατά τη γνώμη μου να γίνει ένας παραλληλισμός


 


Υπάρχουν τα εξής θέματα:


 


α) Λίγο καλύτερη εκτύπωση στο τεύχος από τους συγκεκριμένους τόμους.


 


β) Τιμή. Αυτή τη στιγμή οι τόμοι κυκλοφορούν μαζί με την εφημερίδα. Δεν είναι σίγουρο ότι αυτό θα συνεχιστεί μέχρι την ολοκλήρωση της σειρές.


Ενδεχομένως, μετά τον 14ο να αυτονομηθούν με υπερδιπλάσια τιμή. Ένα παιδί δίνει ευκολότερα 2 ευρώ το μήνα για να πάρει το τευχάκι του και να γουστάρει παρά 10 για να πάρει την γκουμούτσα. Επιπλέον η όλη διαδικασία του πάω να πάρω το καινούριο τευχάκι από το περίπτερο, για το οποίο τευχάκι δεν ξέρω ακριβώς τι περιέχει είναι και λίγο μαγική.


 


γ) Με τα σημερινά δεδομένα, η σειρά των τόμων θα ολοκληρωθεί σε ένα χρόνο. Το περιοδικό Κόμιξ δεν προβλέπεται να έχει (ελπίζω!) βραχεία διάρκεια, αλλά θα κυκλοφορεί σε βάθος χρόνου. Μπάινουν στη μέση λοιπόν και συλλεκτικοί λόγοι κλπ.


 


δ) Η νέα γενιά δεν είναι απαραίτητο ότι ξέρει ντε και καλά τους παλιούς  καλούς σχεδιαστές. Και θα έρθει σε επαφή ευκολότερα μέσα παό ένα περιοδικό.


 


ε) Παρακολούθηση της επικαιρότητας. Όπως το παλιό Κόμιξ παρουσίασε τον εκπληκτικό Ρόσα, δεν είναι απίθανο το νέο να κάνει κάτι αντίστοιχο.


 


στ) Το κυριότερο: Ο τόμος είναι μια συγκεντρωτική δουλειά για συλλέκτες. Το περιοδικό είναι ένα ζωντανό πράγμα. Μπορεί ή μάλλον πρέπει να περιλαμβάνει εκτενή άρθρα για τις ιστορίες και την ιστορία και ΦΥΣΙΚΑ στήλη αναγνωστών. Ότι κάνουμε εμείς στο φόρουμ που συζητάμε, διυλίζουμε τον κώνωπα και ξεκατινιαζόμαστε είναι ένα από τα βασικά χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει ένα τέτοιο περιοδικό για να κινήσει το ενδιαφέρον και να αγαπηθεί. Αυτό είναι το κύριο πλεονέκτημα σε σχέση με τον τόμο.


 


 


 


 


Σίγουρα έχω ξεχασει κάποια πράγματα. Τα υπόλοιπα άλλη φορά.


 


Κατακλείδα:


 


Πώς πιστεύω ότι είναι λογικό να είναι το περιοδικάκι μας


 


  • 64 σελίδες
  • Μια μεγάλη ιστορία που να χαρακτηρίζει το τεύχος. Εναλλάξ (περίπου!) αναδημοσίευση Μπαρκς/Ροσα και αδημοσίευτες από πχ Σκάρπα, Μάρρυ, Καβατσάνο (που σας αρέσει!) ή και κάποιους ακόμη που δεν τους ξέρω.

  • Αυστηρή επιλογή νέων ιστοριών και σχεδιαστών. Πολύ αυστηρή και μόνο την αφρόκρεμα.

  • Συμπλήρωμα από παλιά vintage στριπάκια ή μικρές ιστορίες.

  • Πολλές σελίδες με άρθρα, ιστορία και αλληλογραφία.

 


 


Τέλος.   :) 


 


 


ΥΓ Το στοίχημα με ένα τεύχος Κόμιξ ισχύει για όποιον ενδιαφέρεται. :nek: 


Επεξεργασία από tik
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το Σούπερ Αλμανάκο έκανε 3 ευρώ με 132 σελίδες, και το νέο Μίκυ Μάους είναι σε μέγεθος Σούπερ Αλμανάκο (σχεδόν) και με μόνο νέες ιστορίες. :)

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που καθορίζουν την τιμή μιας έκδοσης. Το ίδιο πιστεύεις είναι να βγάζεις ένα τριμηνιαίο περιοδικό και ένα εβδομαδιαίο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2403
  • Reputation:   25545
  • Achievement Points:  2441
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5461 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

ΥΓ Το στοίχημα με ένα τεύχος Κόμιξ ισχύει για όποιον ενδιαφέρεται. :nek: 

 

 

Challenge accepted! :SmokingDevil:

 

Το ΚΟΜΙΞ θα είναι Α' ή Β' περιόδου; :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θα έπρεπε να ρωτήσεις αν είναι γνήσιο ή αυθεντική φωτοτυπία. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2403
  • Reputation:   25545
  • Achievement Points:  2441
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5461 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

 

ΥΓ Το στοίχημα με το τεύχος ένα Κόμιξ ισχύει για όποιον ενδιαφέρεται. :nek: 

 

 

Τώρα που το ξαναβλέπω, έχεις δίκιο GCF!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Βαρέθηκα τις εικασίες, σόρρυ. Εγώ ένα έχω να πω: Όσο και καλό να είναι το περιοδικό, ό,τι και να κάνουν, το ΚΟΜΙΞ είναι καταδικασμένο να συζητείται και να κράζεται. :P

Το μόνο που δε θέλω είναι ένα ΚΟΜΙΞ να μη μοιάζει ούτε με του 1995 (δλδ να περιστρέφεται μόνο γύρω από Μπαρκς-Ρόσα) αλλά ούτε και του 2007 που ήταν σκουπίδι. Και ναι όμορφες ιστορίες Ντίσνευ υπάρχουν πολλές, νέες και παλιές. Απλώς μερικοί έχουμε "συνηθήσει" αυτούς τους δύο (όπως η γιαγιά μου λέει οι παλιές τηλεοράσεις ήταν καλές αυτές είναι χάλια ή όπως λένε πολλοί "σαν τη συνταγή της μάνας μου καμία" και ας είναι στη πραγματικότητα μάπα η συνανταγή). :P

Το να έχει και άλλους σχεδιαστές και να έχει και μια έξτρα επανέκδοση από Μπαρκς ή Ρόσα, θα ήταν όχι και τόσο άσχημο.

Άλλωστε πλέον πιο πολύ οι συλλέκτες και οι παλιοί διαβάζουν Ντίσνευ παρά τα μικρά παιδιά. Οπότε πρέπει να υπάρξει υλικό στο ΚΟΜΙΞ και για αδημοσίευτες ιστορίες αλλά και για επαναδημοσιεύσεις για τους νέους.

Όσο για τη συνένωση ΚΟΜΙΞ-ΚΛΑΣΙΚΑ δε θα ήταν καθόλου άσχημη, αν οι ιστορίες που θα έμπαιναν από τα Κλασικά ήταν σαν αυτές που έμπαιναν πριν μια δεκατία και παραπάνω. 

 

 

Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που καθορίζουν την τιμή μιας έκδοσης. Το ίδιο πιστεύεις είναι να βγάζεις ένα τριμηνιαίο περιοδικό και ένα εβδομαδιαίο;

Α, δλδ επειδή έβγαινε κάθε τρεις μήνες έκανε και μια αρπαχτή παραπάνω δλδ; :P

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Άλλα κόστη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1312
  • Achievement Points:  259
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3612 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Νομίζω ότι νέο κοινό με ιστορίες του 1935, δεν γίνεται. Αν ένα παιδί διαβάσει για πρώτη φορά Ντίσνεϋ και τύχει να είναι Μπαρκς, απλά δεν θα ξαναδιαβάσει ποτέ Ντίσνεϋ.

 

Ναι, πιστεύω ότι είναι πια τόσο αποκρουστικός και ντεμοντέ για το νέο κοινό! Παππούδες, συλλέκτες και λοιποί Μπαρκσόβιοι θα πρέπει να αγοράζουμε τόμους του Μπαρκς αν θέλουμε για χιλιοστή φορά να ξαναδιαβάσουμε Μπαρκς. :xm: 

Επεξεργασία από Onerlot
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπό ποιο κριτήριο είναι αποκρουστικός ο Μπάρκς;

 

Το μόνο πραγματικά πεπαλαιωμένο στις ιστορίες του είναι η γλώσσα που χρησιμοποιεί (που φυσικά δεν φαίνεται μετά απ'την μετάφραση). Τα παλιά αυτοκίνητα, αεροπλάνα, κτλ είναι ίσα-ίσα συν.

 

Θα έλεγα ότι ακόμα και ο Γκόντφρεντσον, αν δεν ήταν το γεγονός ότι οι ιστορίες του χωρίζονται σε στριπάκια και δεν είναι λίγο ασυνεχείς, διαβάζεται το ίδιο ευχάριστα, έστω και μετά από 80 χρόνια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Να γιατί δεν άκουγε η Ακτίνα τις απόψεις μας. Γιατί ο καθένας μας θέλει το μακρύ του και το κοντό του. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33637
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και καλά έκανε. Νομίζουμε ότι όλοι έχουμε διδακτορικό στην παπιολογία. 

 

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν έκανε καλή επιλογή ιστοριών στο ΚΟΜΙΞ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Και καλά έκανε. Νομίζουμε ότι όλοι έχουμε διδακτορικό στην παπιολογία. 

 

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν έκανε καλή επιλογή ιστοριών στο ΚΟΜΙΞ.

Και αυτό ακόμα είναι προσωπική μας άποψη, σε κάποιους μπορεί να άρεσαν αυτές οι δεκασέλιδες. :P

 

Ελπίζω να μη βγει κανείς μας αληθινός από δω μέσα και η καθημερινή να βγάλει ένα περιοδικό όπως νομίζει ότι θα είναι καλύτερο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  234
  • Reputation:   1624
  • Achievement Points:  234
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  157

Προφανώς και θα το βγάλει οπως νομίζει ο εκδότης . Το αν θα βγει κανεις αληθινός δεν σημαίνει οτι εκδότης είδε τα ποστ εδω και άλλαξε τα μυαλά του. Ο, τι ναναι μανταλακια..!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5046 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Προφανώς και θα το βγάλει οπως νομίζει ο εκδότης . Το αν θα βγει κανεις αληθινός δεν σημαίνει οτι εκδότης είδε τα ποστ εδω και άλλαξε τα μυαλά του. Ο, τι ναναι μανταλακια..!

Πολύ σουάγκ! xD Είπα πως ο εκδότης θα διαβάσει τα ποστς μας και θα επιρεαστεί;  :thinking:  Ό,τι να 'ναι μανταλάκια...! (with your words :) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2403
  • Reputation:   25545
  • Achievement Points:  2441
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5461 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Προφανώς και θα το βγάλει οπως νομίζει ο εκδότης . Το αν θα βγει κανεις αληθινός δεν σημαίνει οτι εκδότης είδε τα ποστ εδω και άλλαξε τα μυαλά του. Ο, τι ναναι μανταλακια..!

 

Δε θα'ταν άσχημα οι εκδότες να έπιαναν τον παλμό μέρους του κοινού που απευθύνονται, και να ρίχνουν κανα βλέφαρο προς τα 'δω, αν δε θέλουν τα περιοδικά τους να μείνουν κρεμασμένα στα μανταλάκια (για να είμαι in)...

Εκτός και αν πιστεύουν πραγματικά οτι απευθύνονται στις ηλικίες που γράφουν, οπότε ας βάλουν αφελέστατες παιδικές ιστοριούλες της σειράς στο ΚΟΜΙΞ, να δούμε τι ψάρια θα πιάσουν...

 

Βέβαια δε θα βγάλουν άκρη με εμάς εδώ πέρα, είναι η αλήθεια... :P

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6399
  • Reputation:   63294
  • Achievement Points:  6463
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4375 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κανείς μας δνε συμμετέχει στη συζήτηση για να πάρει κανένα βραβείο ή για να βγάλει λεφτά, σε οποιοδήποτε σημείο του φόρουμ.

 

Ούτε και πρόκειται όντως να επηρεαστεί ο εκδότης μερικές βδομάδες πριν την κυκλοφορία του τεύχους.

 

Η ενασχόληση εδώ γίνεται από προσωπική λόξα και να 'χαμε να λέγαμε.

 

:nek:

 

Από εκεί και πέρα, έχω την εντύπωση ότι έγινε μια παρανόηση σε αυτά που αναφέρω παραπάνω.

 

Η άποψή/πρότασή μου αναφέρεται σε ένα περιοδικό το οποίο απευθύνεται σε νεαρόκοσμο. Δνε απευθύνεται ούτε σε συλλέκτες ούτε σε παπιοπαθείς. Για την ακρίβεια, σχεδόν δνε απεθύνεται στην πλειοψηφία των μελών αυτού του φόρουμ. Και είναι, κατά τη γνώμη μου φυσικά, μιά λύση ώστε και το περιοδικό να επιβιώσει και το αναγνωστικό κοινό των κόμικς να αυξηθεί και οι παλιότεροι αναγνώστες να μείνουν ως ένα βαθμό ευχαριστημένοι.

 

Προσωπικά ακόμη κι αν δεν κυκλοφορήσει καθόλου το Κόμιξ δεν θα μου κάνει και μεγάλη διαφορά.

 

@ archon, στοιχηματίζω ένα τεύχος που γράφει πάνω "συλλεκτικό τεύχος" Η αλήθεια είναι όμως ότι ψάχνω και καμιά μαϊμού #1  :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  545
  • Reputation:   3205
  • Achievement Points:  553
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3885 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

να δω επιτέλους τα Paperolimpiadi, Paperino agente dell'F.B.I. και το Topolino e il Pippotarzan σε ελληνική έκδοση, να ξαναδω ιστορίες όπως ο Ντόναλντ Δον Κιχώτης, Οι 3 Σωματοφύλακες, Η κόλαση του Μίκυ, Ο κόμης Μοντεχρήστος κα που εκδόθηκαν 1 φορά στα μεγάλα κλασικά και που δε θέλω να πληρώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου για να τις αποκτήσω αν τις βρω..να δω τις μυθικές περικνημίδες του Γκούφυ, τον Τρωϊκό πόλεμο, Τη μεγαλειώδη περιπέτεια Χριστόφορος Κολόμβος, την Επέτειο της Ανεξαρτησίας, Το περιδέραιο των Τσιρικάουα, την πεταλούδα του Κολόμβου, το Ντόναλντ Ρομπέν των Δασών και το Σενιόρ Σκρουτζ μετά από 30 χρόνια σε έγχρωμο γυαλιστερό χαρτί, (το όσα παίρνει ο άνεμος το είδαμε ευτυχώς ξανά πέρσι)...κλπ κλπ κλπ

 

Αυτά θα ήθελα να δω εγώ..δε με νοιάζει πώς. αν θα είναι στο ΚΟΜΙΞ, αν θα είναι στα ΚΛΑΣΙΚΑ, αν θα είναι στο Μεγάλο Μίκυ..αν θα είναι σε βιβλιοθήκες Σκάρπα, Μαρτίνα, Κάρπι..

 

οι ελπίδες μου δεν είνα πολλές και το ξέρω. κατά τα άλλα ευτυχώς που υπάρχει και το coa.inducks και ξέρουμε τι να αγοράσουμε και τι όχι...γιατί πριν πάω να δώσω λεφτά για να αγοράσω τα κλασικά ή το μμ κοιτούσα πάντα ποιες ιστορίες έχουν μέσα και αναλόγως κινούμουν. μόνο το ΚΟΜΙΞ αγόραζα χωρίς διακρίσεις και αυτό λόγω της συλλογής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3976 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Να ριξω κι εγω μια ιδεα στο τραπεζι που μου ηρθε τωρα μολις

 

Γιατι να μην εκδοσουν μια σειρα απο στριπ η οποια θα ειναι ετησιο τευχος ?

Η μια εξτρα συλλεκτικη σειρα απο μονοσελιδες,, δισελιδες και τρισελιδες ιστοριες ?

 

Μου αρεσαν οι τοποθετησεις του Τικ σε πολλα σημεια

Το κομιξ αν θελουμε να διατηρησει την συλλεκτικοτητα του και την μοναδικοτητα του θα πρεπει να περιλαμβανει ΜΟΝΟ μια ιστορια και μερικα αρθρα γυρω απο αυτην

Σε καθε διαφορετικη περιπτωση δεν θα ξεχωρισει και ισως γινει βαρετο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL


×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.