Μετάβαση στο περιεχόμενο

Daredevil (2015-2018)


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ναι, είναι πολύ καλή σειρά. Το σενάριο προχωράει ακόμη καλύτερα από την 1η σεζόν, και είναι ίσως μια ιδέα περισσότερο επεισόδια και λιγότερο μια ταινία 13 ωρών. Αυτό θεωρείται και από μερικούς το πρόβλημα των σειρών του καναλιού NetFlix. Ας πούμε ότι τα πρώτα 4 επεισόδια μπορούν να θεωρηθούν αυτόνομα όπως είπε κάποιος παραπάνω.

 

Η Ηλέκτρα είναι μια περίεργη προσωπικότητα, αρκετά διαφορετική από το κόμικ. Πράγμα που δε με ενοχλεί. Αυτό που λειτουργεί στο κόμικ δε λειτουργεί στην οθόνη μερικές φορές. Η γκρίνια του Frank Miller είναι αστεία. Οι χαρακτήρες μπορούν να αλλαχτούν. Όπως ο ίδιος άλλαξε τα φώτα του Batman και του Daredevil. To δεχτήκαμε και καλά θα κάνει να το δεχτεί και αυτός.

 

Οι σκηνές δράσης είναι λίγο κατώτερες των περιστάσεων. Κάτι γροθιές στον αέρα σε κάνουν να γελάς. Όχι ότι είναι πρόχειρο το ξύλο, έχουμε δει όμως και πολύ καλύτερο. Οι ηθοποιοί είναι καλοί, με τον Nelson να είναι άριστος. Γεμίζει τις σκηνές και έχω την εντύπωση ότι κάνει και τους άλλους δίπλα του να παίζουν καλύτερα. Τους υποχρεώνει να βγάλουν τον καλύτερό τους εαυτό. Μπράβο του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Άλλα 2 επεισόδια χθες το βράδυ, φτάσαμε αισίως στο επεισόδιο 10 και η αγωνία κορυφώνεται.

 

Η εμφάνιση κάποιου bad ass (ή να πω fat ass?) προσώπου από την πρώτη season έκανε ακόμα πιο ενδιαφέροντα τα πράγματα!

 

Θα μπορέσουν να το καταλήξουν κάπου μέσα στα 3 επεισόδια που μένουν, όπως έγινε στην πρώτη season, ή θα μας αφήσουν με cliffhanger?

 

Είναι... ρητορική η ερώτηση! Μην απαντήσετε! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μόλις τελείωσα τη δεύτερη σεζόν του γκαβού. Αναλυτικά αυριο ,αλλά για να απαντήσω στο ερώτημα που σας καίει όλους (και τους πέντε εκατομμύρια ανθρώπους που με διαβάζετε φανατικά) είναι σαφώς κατώτερη της πρώτης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ίσα που θα το αφήνανε έτσι. Αφού έκανε αίσθηση σα χαρακτήρας ο Punisher αποφάσισαν να του δώσουν τη δική του σειρά στο Netflix. Βασικά είχε αποφασιστεί πρίν παιχτεί η δεύτερη σεζόν του DD. Και από τα σχόλια φαίνεται ότι δεν έχουν σκοπό να το συνδέσουν με το επικείμενο Defenders. τουλάχιστον ας μην είναι μια μεγάλη ιστορία 13 επεισοδίων. Εμείς πάντως θα το δούμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στο άρθρο (που είναι γραμμένο τον Ιανουάριο) το αντιμετωπίζουν ακόμα ως πιθανότητα πάντως, ως κάτι που συζητάνε αλλά με περισσότερες πιθανότητες από πριν. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Punisher και ξερό ψωμί! :takebread:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Την τελείωσα την προηγούμενη εβδομάδα...!

Από κόμικς έχω διαβάσει ελάχιστα, αλλά από υπερηρωικά ο Daredevil ήταν από τους λίγους χαρακτήρας που μου άρεσαν...!

 

Η σαιζόν ήταν πολύ καλύτερη από την πρώτη, όπως αναμενόταν: πιο συνειδητοποιημένος Daredevil, εμφάνιση 2 πολύ δυναμικών χαρακτήρων (Elektra και Punisher), επανεμφάνιση παλιών "κακών" και ένα ψιλοξεκαθάρισμα σχετικά με το Hand. Τέλεια.

Ενώ όταν είδα την πρώτη σαιζόν απλά την ευχαριστήθηκα, τελείωσε και ήμουν πολύ κουλ αναμένοντας την επόμενη, τώρα απλά μου φαίνεται άθλος η υπομονή ενός χρόνου για τη συνέχεια...

 

Θα αντέξουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πιστευω χρειαζοταν μερικα ακομα επεισοδια για να μπορεσει να "ξετυλιξει" τα διαφορετικα arc του χωρις να τα στριμωχνει, το οποιο ενιωθα ολο και παραπανω οσο προχωρουσε η σεζον. Κατα τ' αλλα καταρασομαι τους σεναριογραφους γιατι

 

ηθελα πολυ να δω την αντιδραση της karen στην αποκαλυψη του daredevil

, ανυποφορη η υπομονη για την επομενη σεζον οπως προαναφερθηκε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Aναφορά των γεγονότων της 2ης σεζόν, στο χθεσινό επεισόδιο Agents Of Shield. Πως γουστάρω αυτές τις μικρές λεπτομερειες.. Its all connected! :)

post-29478-0-57465300-1459372117_thumb.jpg
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Έχοντας δει ολόκληρο τον πρώτο κύκλο και ευρισκόμενος ήδη στα μισά του δεύτερου - κι έχοντας φυσικά ξεκοκαλίσει όλες τις υπερηρωικές σειρές DC/Marvel - τη θεωρώ χαλαρά ως την καλύτερη που υπήρξε!! Μέχρι πρότινος θεωρούσα ότι οι διαδικτυακές σειρές υστερούσαν των τηλεοπτικών, κυρίως λόγω badget. Στη TV λόγω των διαφημίσεων θεωρητικά πέφτει περισσότερο χρήμα στην παραγωγή και επομένως είναι πιθανότερο ένα πιο προσεγμένο αποτέλεσμα. Το Daredevil με διέψευσε πανηγυρικά. Είναι ίσως η μόνη σειρά του είδους που κατάφερε να μου κρατήσει το ενδιαφέρον μέχρι τέλους, την ώρα που άλλες σε κάποιο σημείο θα κάνουν κοιλιά και θα βαρεθώ. Άψογα χορογραφημένες σκηνές μάχης, πειστικότατοι ηθοποιοί, σκοτεινό ύφος όπως θα ταίριαζε στον συγκεκριμένο χαρακτήρα. Ένα ακόμα μεγάλου ατού, όμως, είναι και το ίδιο το Netflix κι ο τρόπος λειτουργίας του. Λίγα επεισόδια, χορταστικά σε διάρκεια που επικεντρώνονται στην ιστορία. Μοιάζει περισσότερο με μια πολύ μεγάλου μήκους ταινία, παρά με τηλεοπτική σειρά. Δεν παρατάει την ιστορία στα μισά για ένα επεισόδιο της πλάκας, επειδή οι σεναριογράφοι δεν είχαν έμπνευση. Δεν έχει οπισθογυρίσματα, όπως...

 

 

ο Γκόρντον που μια το παίζει μπάτσος, μια πάει φυλακή (μη σχολιάσω ότι έχουν κάνει πουτ@#$% την ιστορία) ή όπως το Βέλος που δεν έχει ακόμα αποφασίσει τι ήρωας θέλει να είναι κι έχουμε φάει 4 σεζόν κι ακόμα να τελειώσει το origin

 

 

Δεν σταματάει κάθε τρεις και λίγο για brake, mid-season finale και τα σχετικά, και ούτε στο τέλος της σεζόν σ' αφήνει στα κρύα του λουτρού να περιμένεις 4-5 μήνες να δεις το τέλος της ιστορίας, υπό τον φόβο να κοπεί η σειρά και να φας τη ξενέρα της ζωής σου. Και τέλος το netflix έχει σύστημα. Ναι μεν, οι σειρές του βρίσκονται σε αλληλεπίδραση, ώσπου να οδηγηθούμε στο Defenders, αλλά τις βγάζει μία-μία. Σου δίνει χρόνο να τελειώσεις τον ένα κύκλο και να πιάσεις τον επόμενο. Όχι κάθε ήρωας τη δική του σειρά, όλες να παίζουν ταυτόχρονα, όλες να έχουν crossover και να σ' "αναγκάζουν" να τις παρακολουθείς όλες μη τυχόν και χάσεις καμία αναφορά. Εδώ σε λίγο θα βγάλουν σειρά με τη Μπόμπι?!! Ναι, δε λέω ωραία η Μπόμπι, αλλά δε καίγομαι τόσο να δω μια σειρά για πάρτη της. Και η DC μας έχει πήξει με Arrow, Flash, Supergirl και προσεχώς Vixen, αλλά τουλάχιστον είναι χαρακτήρες διαφορετικοί μεταξύ τους που έχουν κάτι να πουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Εδώ σε λίγο θα βγάλουν σειρά με τη Μπόμπι?!! Ναι, δε λέω ωραία η Μπόμπι, αλλά δε καίγομαι τόσο να δω μια σειρά για πάρτη της. 

Ακριβως αυτο ειναι που μου κινει το ενδιαφερον. Εφοσον δεν ειναι γνωστος χαρακτηρας θα αναγκαστουν οι σεναριογραφοι να κανουν την υπερβαση και να δημιουργησουν κατι ενδιφερον απο το πουθενα (αλλιως θα την κοψουν στα 4 επεισοδια).

Οπως ακριβως εγινε με την Agent Carter. Προτιμω να βλεπω αγνωστους χαρακτηρες σε καλες σειρες παρα γνωστους σε μετριες (οπως τα 2 παραδειγματα που ανεφερες).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1017
  • Reputation:   6579
  • Achievement Points:  1018
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4372 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ακριβως αυτο ειναι που μου κινει το ενδιαφερον. Εφοσον δεν ειναι γνωστος χαρακτηρας θα αναγκαστουν οι σεναριογραφοι να κανουν την υπερβαση και να δημιουργησουν κατι ενδιφερον απο το πουθενα (αλλιως θα την κοψουν στα 4 επεισοδια).

Οπως ακριβως εγινε με την Agent Carter. Προτιμω να βλεπω αγνωστους χαρακτηρες σε καλες σειρες παρα γνωστους σε μετριες (οπως τα 2 παραδειγματα που ανεφερες).

 

Για να μη βγαίνουμε εκτός θέματος, συνεχίζω τη συζήτηση στο σχετικό τόπικ για το "Marvel's Most Wanted":

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=33843&do=findComment&comment=451021

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Είδαμε επεισόδια 11 & 12 απόψε. Χάος. Ένα μένει και τελειώσαμε... 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Είδαμε επεισόδια 11 & 12 απόψε. Χάος. Ένα μένει και τελειώσαμε...

Ακόμα να το τελειώσεις; Εγώ τα ξανάδα με παρέα και υπότιτλους. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Prerequisite για να τα δούμε είναι να κάτσουμε και οι τρεις μαζί. Ο υιός φέτος δίνει πανελλήνιες, οπότε είναι ο πιό δύσκολος να... ευθυγραμιστεί. Και η μικρή πρέπει να έχει πάει πρώτα για ύπνο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

παιδια ηταν υπεροχη σεζον. Τη βρηκα καλυτερη και απ την 1η. Δε ξερω, δε θελω να επεκταθω σε λεπτομερειες, αλλά ηταν πραγματικα αξιολογη και περασα πολυ καλα σ αυτα τα 13 επεισοδια. Αναμενουμε για τη συνεχεια! :xm:

 

p.s. Καποιος να μαθει στην Καρεν πώς να φιλαει. Το πιο ξενερωτο φιλι γυναικας που εχω δει σε σειρα/ταινια, η κοπελα πρεπει να το προσπαθησε πολυ για να βγαινουν τοσο άνευρα! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μόλις είδαμε το τελευταίο επεισόδιο. Λοιπόν...

 

 

Καταρχήν δεν ξέρω γιατί, αλλά με χάλασε το τέλος. Το γύρισαν πάλι στις σειρές που αφήνουν 10 cliffhanger για να σε κρατάνε σε αγωνία μέχρι τον επόμενο κύκλο, κάτι που νομίζω ότι δεν χρειαζόταν στον Ατρόμητο, όπως δεν το χρειάστηκε και στην πρώτη season. Ιδίως η σκηνή με την Κάρεν μου θύμισε το τέλος του... Best of Both Worlds Part I, όπου ο Picard λέει fire και περιμέναμε τον δεύτερο κύκλο για να δούμε αν η βολή θα πετύχει ή θα αστοχήσει.

 

Το thread της Ηλέκτρας βελτιώθηκε στα τελευταία επεισόδια. Από την ώρα που είπαν με την Ηλέκτρα πως αν γλιτώσουν θα πάνε Παρίσι, Λονδίνο και δε συμμαζεύεται, χτύπησε το καμπανάκι του συναγερμού. "Μάλλον θα τη σκοτώσουν" σκέφτηκα, αν και δυσκολευόμουν να το πιστέψω εφόσον είναι τόσο σημαντικός χαρακτήρας στα κόμιξ.

 

Όταν όντως την σκότωσαν κέρδισαν  :respect: , το οποίο αφαιρέθηκε μόλις μας έδειξαν ότι θα την αναστήσουν. Δηλαδή, no harm done! Το έχουμε χάσει λίγο με τα μυστικιστικά όπου αναστένεται και η κουτσή Μαρία -- στο κάτω κάτω Daredevil βλέπουμε, όχι Dr.Strange. Αν δεν μπορούν κάποιοι να πεθάνουν, where's the peril? Το ίδιο cheating κάνουν και στο Game of Thrones με τον κόκκινο θεό, αλλά εκεί τουλάχιστον υποτίθεται ότι είναι fantasy.

 

Περιμένω την επόμενη season να δω και τον Νόμπου με ραμμένο το λαιμό (σαν τον αντίπαλο του... Highlander), για να δέσει το γλυκό. Από την άλλη έχουμε και το θέμα με τους ραμμένους Ninja που, όπως είδαμε στο νοσοκομείο, τα αφεντικά τους τους ανοίγουν το στήθος έτσι για πλάκα. Φαντάζομαι θα το εξηγήσουν στον επόμενο κύκλο.

 

Πάντως ο Τιμωρός έμεινε στο ύψος του μέχρι το τέλος, κρατώντας και την απόσταση του από τα μυστικιστικά, που ίσως να είναι και... καλύτερο για την καριέρα του!

 

Και τελικά υποτίθεται ότι ο Βλακσμιθ ήταν ο στρατηγός που ο Φρανκ του έσωσε τη ζωή; Το έστησαν σαν κάτι πολύ μεγάλο και τελικά δεν νομίζω ότι η "αποκάλυψη" ήταν ανάλογη του hype. Καλύτερα να ήταν ο κακομοίρης που έλεγε "εγώ είμαι" στο καράβι.

 

Εκτός από το κομμάτι του "bogeyman" Blacksmith, το thread του Τιμωρού κατά τη γνώμη μου ήταν ότι καλύτερο παρουσίασε η 2η season, γι'αυτό και τα πρώτα επεισόδια που ήταν Punisher-intensive, όπως και αυτό με το interaction Punisher/Kingpin στη φυλακή θεωρώ ότι ήταν τα καλύτερα.

 

Τα δαχτυλάκια του Στικ βλέπω γιάνανε σε 24 ώρες. Θα τα'κανε φαίνεται μάκια ο Daredevil και περάσανε.

 

 

Δεν μπορώ να πω ότι η δεύτερη season ήταν καλύτερη από την πρώτη. Είχε καλύτερες μάχες και περισσότερο σαματά (φαίνεται ότι έπεσε πιο πολύ χρήμα στην παραγωγή), αλλά η πρώτη ήταν πιο καλογραμμένη και με περισσότερη συνοχή. Εδώ είχε πολύ diversification με αποτέλεσμα καμιά πλοκή να μην αναλυθεί επαρκώς.

 

Πάντως σε γενικές γραμμές μου άρεσε, συμφωνώ ότι είναι ένα από τα καλύτερα adaptation υπερήρωα και αναμένω την τρίτη season για τα καλύτερα.

 

Μάλιστα σκέπτομαι να κάτσω να δω και την Jessica Rabbit, εε, την Christmas Jones, εε όχι, την Jessica Jones ήθελα να πω! 

 

:popcorn2:  :popcorn:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τελείωσα κι εγώ τη δεύτερη σεζόν προχθές και μάλλον κι εμένα μου άρεσε περισσότερο η πρώτη. Πιστεύω πως είχε πολύ υλικό και δεν το αξιοποίησε. Πολλοί χαρακτήρες και με κανέναν δε γινόταν τίποτα. Αν και μου άρεσε το γεγονός ότι ο κάθε υπερήρωας είχε τη δική του 'αποστολή' και δεν έγινε κανένα γελοίο team να 'πολεμήσουν τον κακό'. Αλλά δε μου φάνηκε ποτέ να έγινε κάτι συνταρακτικό και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να εκμεταλλεύονται με άσχημο τρόπο ιστορίες που ναι μεν θεωρούνται αριστουργήματα, αλλά γράφτηκαν 30 χρόνια πριν. Φέρτε λίγο φρεσκάδα ρε παιδί μου. (Αν και για να πω την αλήθεια στο τσακ συγκρατήθηκα να μην ξαναδιαβάσω όλο το run του Miller ξανά.) 

 

Δεν είναι αρνητική η κριτική μου, πάντως. Μια χαρά απολαυστική ήταν και μου άρεσε να τη βλέπω. Για μένα, όμως, το καλύτερό της στοιχείο ήταν ο Punisher, κακά τα ψέματα. Ειδικά η σκηνή στο 9ο(αν δεν κάνω λάθος) επεισόδιο με άφησε να παρακαλάω για κι άλλο. Αφού απ'όταν τελείωσα τη σειρά διάβασα τα δώδεκα τεύχη Punisher του Ennis και άλλα έξι απο το Punisher MAX.(το οποίο ευελπιστώ να λιώσω το Σαββατοκύριακο)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Να γράψω κι εγώ λίογ την αποψάρα μου γιατί δεν την έχω γράψει.

 

Η δεύτερη σεζόν είναι όντως κατώτερη από την πρώτη. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι καλή ή ότι δεν βλέπεται ευχάριστα, απλά δεν είναι τόσο καλή όσο η προηγούμενη. Αυτό για μένα οφείλεται σε τρεις λόγους.

 

Ο πρώτος έχει να κάνει με το ότι προσπαθεί να μείνει πιστή στο γράμμα και όχι το πνεύμα του κόμικ. Όλοι ξέρουμε ότι ο Daredevil πολεμάει τους νίντζες του The hand. Αυτό όμως έγινε το 1980 και σε κόμικ. Προφανώς και η εποχή έχει αλλάξει, αλλά και το μέσο. Ενώ λοιπόν  στην πρώτη σεζόν έπαιρνε όλα τα στοιχεά που έκαναν το κόμικ επιτυχημένο και τα φίλτραρε υπό ένα φρέσκο πρίσμα και τα σέρβιρε με κάποια αληθοφάνεια, στην δεύτερη σεζόν όλα είναι "in your face". Αθάνατοι νίντζες, πλάσματα που τρέφονται με αίμα, μυστικές αδελφότητες, απέθαντοι στραγγισμένοι από αίμα έφηβοι κλπ κλπ. Ούτε ένα ραφινάρισμα, ούτε μια κάποια προσπάθεια να το κάνει να ακούγεται λιγότερο γελοίο. με αποτέλεσμα, ενώ η πρώτη σεζόν να στέκει πάρα πολύ καλά στο street level ύφος που είχαν τα κόμικ, η δεύτερη σεζόν, παρόλο που πατάει ακόμα περισσότερο σε κλασικά storylines, μοιάζει να ξεφεύγει αρκετά από τον "δρόμο" και να προσεγγίζει περισσότερο κλασικές υπερηρωικές φόρμες.

 

Για να το κάνω πιο λιανά ας φέρω ένα παράδειγμα που δείχνει την ακριβώς ανάστροφη δράση. Στα κόμικ, τελικά η karen page, καταλήγει πρεζάκι του κερατά, που φτάνει στο σημείο να πουλάει το κορμί της  και διάφορα άλλα μυστικά που ξέρει για λίγη πρέζα. Στην τηλεόραση, προς το παρόν τουλάχιστον έχουν αποφύγει εντελώς κάτι τέτοιο για την εύλογη αιτία του ότι δεν έχει την ίδια επίδραση στον θεατή. Στο κόμικ είναι "χάρτινοι" χαρακτήρες που τελικά λίγη σημασία έχει τι κάνουν και τι όχι. Ξέρεις ότι τελικά εν καιρώ όλα θα γίνουν όπως πριν. Στην τηλεόραση όμως, είναι χαρακτήρες που το κοινό ταυτίζεται, συμπάσχει και τελικά αποκτούν σχεδόν υλική υπόσταση. Οπότε το να δείξεις κάτι τέτοιο, έχει τεράστια επίδραση στον θεατή. Ορθά λοιπόν για μένα προς το παρόν τουλάχιστον αποφεύγουν όλες τις κομιξικές καταβολές του χαρακτήρα. 

 

Τελικώς, ότι δουλέυει για τα κόμικ, δεν δουλεύει απαραίτητα και για τον κινηματογράφο και αντίστροφα.

 

Ο δεύτερος λόγος, είναι ότι σε γενικές γραμμές η σειρά προσπαθεί να χωρέσει πάρα πολλά με αποτέλεσμα να μην φτάνει ο χρόνος να αναπτυχθούν επαρκώς όλα. Μέσα σε δεκατρία επεισόδια, έχεις και Punisher και Elektra, και επιστροφή δύο παλιών γνώριμων και διεύρυνση του ήδηυπάρχοντος σύμπαντος και και και... Μέχρι που τελικά έχεις τόσα πολλά να πεις, που δεν φτάνεις να πεις σε βάθος τίποτα. Η σεζόν αυτή είναι ακριβώς έτσι. Στην προσπάθειά της αφενός να δώσει στους fans ότι ζητούσαν και αφετέρου να μενεθύνει το ήδη υπάρχον σύμπαν με νέους χαρακτήρες και πρόσωπα, τελικά τα κάνει όλα άτσαλα. Ίσως βιάστηκαν για να βγάλουν σειρά defenders, ίσως δεν ήξεραν που ακριβώς να το πάνε, γενικά δεν ξέρω τι έφταιξε, η σεζόν όμως είναι αρκετά πομπωμένη και δεν μπορεί να αναπνεύσει.

 

Ο τρίτος λόγος έχει να κάνει με το ότι η σειρά έχει αρκετά μέτριο writing. Σαν να ήθελε ένα πέρασμα ακόμα το σενάριο, ένα τελικό "χέρι" προκειμένου να βγάζει περισσότερο νόημα και συνοχή. Εδώ δεν νιώθεις ότι βλέπεις μια αυτοτελή ιστορία, αλλά πολλές μικρότερες, που τελειώνει η μια και αρχίζει η επόμενη. Χαρακτηριστικό παράδειγμα τα τέσσερα πρώτα (αρκετά μέτρια) επεισόδια που ουσιαστικά υπάρχουν για να εντάξουν στην σειρά τον Punisher, και τελικά θα μπορούσαν να το είχαν κάνει πολύ καλύτερα και πιο αρμονικά αργότερα. Γενικά η σειρά, έχει προβληματάκια στην συνοχή και την συνάφεια.

 

Προφανώς και μου άρεσε, ιδιαίτερα οι χορογραφίες της είναι ασυναγώνιστες, με απόλυτο highlight την σκηνή "Punisher στη φυλακή" στο επεισόδιο 9 και είναι σειρά που έχει ακόμα πολλά να δώσει. Απλά ελπίζω η επόμενη σεζόν να είναι σαν την πρώτη, όχι την δεύτερη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αν νόμιζες πως δεν θα υπάρχει καθόλου υπερφυσικό/αφύσικο, εν αναμονή και της εμφάνισης του Άιρον Φιστ μάλιστα, τότε είχες προσδοκίες για κάτι άλλο και όχι για σειρά της Μάρβελ. Και δεν πιστεύω πως υπονομεύει καθόλου την street level καταβολή των χαρακτήρων. Το αντίθετο, όταν αντιμετωπίζουν τέτοιες καταστάσεις αυτοί συγκεκριμένα, δείχνει πόσο μεγαλύτερη υπέρβαση πρέπει να κάνουν για να χειριστούν πράγματα που ξεπερνούν τις δυνατότητες τους, σε σύγκριση με το «βαρύ πυροβολικό» της Μάρβελ που τις έχουν στην καθημερινή διάταξη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Αν νόμιζες πως δεν θα υπάρχει καθόλου υπερφυσικό/αφύσικο, εν αναμονή και της εμφάνισης του Άιρον Φιστ μάλιστα, τότε είχες προσδοκίες για κάτι άλλο και όχι για σειρά της Μάρβελ. Και δεν πιστεύω πως υπονομεύει καθόλου την street level καταβολή των χαρακτήρων. Το αντίθετο, όταν αντιμετωπίζουν τέτοιες καταστάσεις αυτοί συγκεκριμένα, δείχνει πόσο μεγαλύτερη υπέρβαση πρέπει να κάνουν για να χειριστούν πράγματα που ξεπερνούν τις δυνατότητες τους, σε σύγκριση με το «βαρύ πυροβολικό» της Μάρβελ που τις έχουν στην καθημερινή διάταξη.

 

Nαι, αλλά έχει τεράστια διαφορά ο iron fist του 1980 και του John Byrne με τον iron Fist του 2010 του Ed Brubaker. Παίζει τεράστιο ρόλο το πως θα το αποδώσεις. Δεν με πείραξε το υπερφυσικό. Με ενόχλησε το πως το απέδωσαν. Τώρα για το αν αλλάζει το street level υπόβαθρο, εμένα εξακολουθεί να με ενοχλεί. Όπως ο Nova δεν θα κάτσει να πιάνει κακοποιούς γιατί παίζει σε πολύ μεγαλύτερα (συμπαντικά γήπεδα), έτσι και ο Daredevil δεν θα πρέπει ας πούμε να κακατροπώνει μόνος του ολόκληρα διαστημόπλοια. Απλά είναι άλλες οι τάξεις μεγέθους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ninja Spaceship!®© Πως δεν το σκέφτηκε κανείς για βιντεοπαιχνίδι; :lol:

 

Δεν πιστεύω πως παρόλες τις επιρροές, η απόδοση στην σειρά ήταν '80s. Πιο πολύ με την τρέχουσα χιλιετία και την νέα οπτική της Μάρβελ εφάπτονταν. Εξάλλου, ο Μίλλερ για τον Daredevil ήταν τόσο καθοριστικός όσο είναι πλέον και για τον Μπάτμαν. Ακόμα η «χροιά» αυτών των χαρακτήρων καθορίζεται από αυτά που έγραψε τότε, με ότι καλό και κακό φέρνει αυτό. Θα περάσουν πολλές δεκαετίες ακόμα μέχρι να ξεφτίσει αυτή η επιρροή. :) Και γενικά, οι νίντζα έχει καθιερωθεί να προβάλλονται ως χαρακτήρες που δρουν στις σκιές, εκεί που βρίσκεται και ο Daredevil. Μόνο αταίριαστοι δεν είναι υπό αυτό το πρίσμα.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

season 02:

 

επική! . & -

 

:beer:

 

 

 

 

 

:giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Βλέπω πως όλοι γράφετε για την 2η σεζόν, αλλά εγώ είμαι 2 επεισόδια πριν το τέλος της 1ης :P

Η σειρά μού έχει αφήσει πολύ θετικές εντυπώσεις. Είναι πολύ αξιοπρεπής, χωρίς υπερβολές και άκρως ρεαλιστική. Είναι η πιο προσγειωμένη από τις υπερηρωικές που βλέπω, και δεν ξέρω αν αυτό είναι χαρακτηριστικό της Marvel, γιατί η μόνη που βλέπω... προς το παρόν τουλάχιστον. Βασικά ήρθα να γράψω εδώ για την σκηνή

 

που η Κάρεν σκοτώνει τον Γουέσλι.

 

Εξελίχθηκε όπως ακριβώς θα περίμενα αν δεν είχα στο μυαλό μου κανένα σεναριακό κλισέ.

Τέλος πάντων, η σειρά είναι πολύ αφοσιωμένη στον σκοπό της. Δεν έχει αχρείαστες σκηνές ή επιπλέον πηροφορίες (*γκουχ* Flash *γκουχ*), απλά κυλά σχετικά αργά.

 

Update: Είχα καιρό να ικανοποιηθώ τόσο με season finale!

Όπως είπα και πιο πάνω, έχει μια απλοϊκή σεναριακή προσέγγιση, πράγμα που εκτιμώ ιδιαίτερα μέσα στον χαμό των σειρών που προσπαθούν να πρωτοτυπίσουν με απεγνωσμένα twists και cliffhangers. Έστρωσε τα πράγματα ακριβώς όπως και όσο χρειάζεται για την δεύτερη σεζόν, κάνοντας φυσικά το κλείσιμο που άρμοζε στην την πρώτη. Αν και έχει υψηλή βαθμολογία, την θεωρώ υποτιμημένη. Είναι γνήσια υπερηρωική. Όπως θα έπρεπε.

Επεξεργασία από DaDiRa
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5172
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  5343
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

 

Αυτό δεν είναι είδηση...  Είδηση θα ήταν το ακόλουθο:

 

Funko Sends Charlie Cox Over 100 "Deadpool" Pop! Figures to Bring to Schools and Hospitals!

 

:) :) :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ξαναβλέπω τη σειρά. Είναι ακόμη καλύτερη με τη δεύτερη ματιά. Τώρα που το βλέπω όχι μονοκοπανιά, αλλά 2 επεισόδια την ημέρα μου φαίνεται ότι την εκτιμώ περισσότερο. Ίσως το σερί να το έκανε κουραστικό, όπως είπαν αρκετοί.

 

Ο Wilson Fisk είναι από τους πιο πολυδιάστατους χαρακτήρες που έχω δει ηθοποιούς να ενσαρκώνουν. Καταφέρνει να τον παρουσιάσει ως έναν πλούσιο που γνωρίζει από τρόπους και σαβουάρ βιβρ, έναν αρχιεγκληματία που ματώνει τα χέρια του, ένα παιδί που προσπαθεί να φερθεί ως σοβαρός ενήλικας μπροστά σε μια γυναίκα, και ως έναν άνθρωπο που έζησε πολύ φτωχά και βίαια στην εφηβία του. Και όλα αυτά έχουν νόημα και λειτουργούν! Ακόμη και όταν δε μιλάει και φτιάχνει μια ομελέτα, ντύνεται ή εξερευνεί έναν άσπρο πίνακα γεμίζει την οθόνη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η αφίσα με το σχέδιο του Κεσάδα για την δεύτερη σεζόν που δεν είχα πάρει χαμπάρι εγκαίρως για να ποστάρω.

 

Quesada-DDS2-art-98bda.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Η αφίσα με το σχέδιο του Κεσάδα για την δεύτερη σεζόν που δεν είχα πάρει χαμπάρι εγκαίρως για να ποστάρω.

 

attachicon.gifQuesada-DDS2-art-98bda.jpg

 και το φωτισμένο πλακόστρωτο πίσω από τον ΚόκκινοΔιάβολο σχηματίζει το γνωστό skull του-ξέρετε-ποιόν... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.