Jump to content

Recommended Posts

Το Χρυσό Δρεπάνι στο εξώφυλλο και την τρίτη σελίδα και Το Μαγικό Δρεπάνι στην αρχή της ιστορίας στην πέμπτη σελίδα. Τι ισχύει τελικά? Ο τίτλος του πρωτότυπου είναι το Χρυσό.

• Like 8
  • Replies 363
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Η επιστροφή του πασίγνωστου και διαχρονικού Γαλάτη ήρωα και της παρέας του μετά απο 4 χρόνια παρά κάτι μέρες μέσω της εφημερίδος <<ΕΘΝΟΣ τηςΚΥΡΙΑΚΗΣ>> Σκληρόδετο δέσιμο, ιλουστρασιόν χαρτί

Tο πηρα πριν απο λιγο, συμφωνω σε οσα γραφει παραπανω ο GCF για την ποιοτητα της εκδοσης. Στα μάτια μου, φαντάζει σα να πήγαν να βγάλουν μια έκδοση πολυτελείας, όσο το δυνατον πιο "φτηνά" γινεται, και

Μόλις γύρισα από το περίπτερο.   Ισχύουν όλα όσα έγραψε ο tik. Πρόβλημα με το δέσιμο δεν βλέπω, μια χαρά γερό είναι, ούτε έχει κάποια ορατή διαφορά στο μέγεθος. Εκεί που φαίνεται υποδεέστερο με τ

Posted Images

Το τσέκαρα στα σκληρόδετα τα παλιά της μαμούθ και στα τρία γράφει το χρυσό δρεπάνι. Πρέπει ωστόσο να προσπάθησαν πολύ για να καταφέρουν κάτι τέτοιο. Έχουμε κάποιο σκάν, φωτό να το δω να το χαρώ μίας και δεν την παίρνω την συγκεκριμένη προσφορά;

• Like 6

Όλοι πρόσεξαν την αλλαγή στον τίτλο μέσα, αλλά κανείς δεν σχολίασε πως γράφει το όνομα του Αστερίξ στα Ελληνικά.  :)

Edited by GreekComicFan
  • Like 8

Κάτσε να δούμε πως θα εκδοθεί. Άλλο πράγμα η διαφήμιση....

:valtnino:

• Like 5

Για το Χρυσό Δρεπάνι λέω. :)

• Like 6

Α!!  μέσα δεν το έχω δει :sorry: οπότε δεν έχω άποψη. :)

• Like 4

Πως το λένε και να βάζετε και αποδείξεις, δεν σας πιστεύουμε κύριε και δεν θα αγοράσουμε για χιλιοστή φορά Αστερίξ για να δούμε μόνοι μας. Ποιος νομίζει ότι είναι αυτός ο κύριος Αστερίξ, ο Αρκάς για να τον πέρνουμε άπειρες φορές; :P

Edited by Yoshimitsu
  • Like 6

Για σένα δουλεύω τόση ώρα κύριε ανυπόμονε. :D

Από την απλή έκδοση της Μαμούθ.

Αστερίξ 016 - Το χρυσό δρεπάνι.jpg

(από σκαν που κυκλοφορεί εκεί έξω, υπολογίζω από αντίτυπο της 3ης-4ης έκδοσης)

Από το Έθνος.

XrysoDrepaniIn.JPG

(πρόχειρο σκαν για να μην χαλάσω το αντίτυπο μου :) ).

• Like 19

Εννοείς για το όνομα το γράμμα ξ που είναι ανάποδα; Το ίδιο είναι και στο άλλο το παλιό σκληρόδετο, αλλά ομτίτλος είναι χρυσό, ορθώς όπως είδαμε και από το πρωτότυπο. Το υπόλοιπο λέτερινκ στηνσελίδα αυτή μου φαίνεται το ίδιο.

http://i.imgur.com/pLOF1oP.jpg

pLOF1oP.jpg

Edited by Yoshimitsu
  • Like 11

Εννοώ πως το γράφει Ελληνικά παρόλο που συνήθως άφηνε τα διάφορα λογότυπα αμετάφραστα. Την παλιά σκληρόδετη δεν την έχω και δεν ήξερα πως έχει μεταφραστεί και εκεί. :) 

• Like 9

Σημερα παντως, μετα απο εκτεταμενη βολτα στη Θεσσαλονικη, προσεξα οτι υπηρχαν μεχρι το βραδυ στοιβες με Αστεριξ+Εθνος... εχω την εντυπωση οτι τουλαχιστον εδω, δεν πουλησε ιδιαιτερα καλα... και το ιδιο μου ειπε και ο περιπτερας μου.  :thinking:

• Like 15

Τελικά πήρα και το 2ο τεύχος και το διάβασα κιόλας, θα συνεχίσω να το παίρνω όσο κρατήσει, μου άρεσε και σαν κόμικ και σαν έκδοση.

• Like 15

Asterix στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

το οποίο συνοδεύεται και από την ομότιτλη ταινία.

Ο Μονομάχος είναι η έκδοση του επόμενου Σαββάτου, υπενθυμίζω. :)

• Like 19

Σημερα δεν ειχα και πολυ τυχη :P

Πολλες ζαρες, κολλημενες μεταξυ τους σελιδες που ευτυχως ξεκολλησαν χωρις προβλημα

και τα εσωτερικα εξωφυλλου και οπισθοφυλλου μισοκολλημενα ή μισο ξεκολλημενα (οπως το βλεπει κανεις)

:relax::down:

• Like 9

Σημερα παντως, μετα απο εκτεταμενη βολτα στη Θεσσαλονικη, προσεξα οτι υπηρχαν μεχρι το βραδυ στοιβες με Αστεριξ+Εθνος... εχω την εντυπωση οτι τουλαχιστον εδω, δεν πουλησε ιδιαιτερα καλα... και το ιδιο μου ειπε και ο περιπτερας μου.  :thinking:

Τις δύο εβδομάδες με προσφορά τον Αστερίξ το 'Εθνος έπεσε σταδιακά 10.000. Από τις 100 χιλιάδες φύλλα πήγε στις 90

• Like 12

Δεν το βλέπω να συμπληρώνει δεκάδα.....

• Like 7

Πολλά έχουν γραφτεί παραπάνω για την (μάλλον κακή) ποιότητα εκτύπωσης της συγκεκριμένης έκδοσης. Αυτό είναι κάτι το οποίο μπορώ να αποδεχθώ αν αναλογιστούμε την (μάλλον καλή) σχέση ποιότητας-τιμής.

Αυτό που αδυνατώ να καταλάβω είναι η απουσία επιμέλειας, που διαφαίνεται πίσω από τα πολλά λάθη.

Στο τελευταίο τεύχος «Ο Αστερίξ στους Ολυμπιακούς Αγώνες» σημειώνω μεταξύ άλλων:

Αστερίσκος που δεν παραπέμπει πουθενά.  α.jpg

Διάφορα γράμματα χάθηκαν στο δρόμο ή μπήκαν άλλα αντί άλλων, αλλά και ορθογραφικά λάθη  β.jpg  γ.jpg  δ.jpg 

Θα προσθέσω ότι, όπως σε όλα τα Αστερίξ της Μαμούθ, η μετάφραση είναι λίγο απογοητευτική. Περισσότερα όμως για αυτό το θέμα σύντομα εδώ.

:blush:

• Like 22

Το νέο τευχος του ΑΣΤΕΡΙΞ στο ΕΘΝΟΣ της Κυριακής (που κυκλοφόρησε Παρασκευή.....  :P )

Εχει την ιστορία "Ο Αστεριξ Μονομάχος" και ειναι ο τεταρτος στη σειρά τόμος.

Στο επόμενο φύλλο  η περιπέτεια του Αστεριξ   "Ο Μάντης"

:cheers3:

• Like 17

Πάντως η βιβλιοδεσία έχει βελτιωθεί σε σχέση με το πρώτο τεύχος, ενώ σε αυτό το τεύχος δεν είχε καθόλου ζάρες το χαρτί στο αντίτυπο μου. Επίσης έβαλαν και τις εικόνες των εσώφυλλων που τις παρέβλεψαν στα 3 πρώτα.

Ναι, ξέρω, ακούγεται πολύ κυκλάκια η καταχώρηση, αλλά να μην ακούγονται μόνο τα παράπονα. :P

• Like 12

Όντως, η ποιότητα έχει καλυτερεύσει πολύ, κανένα παράπονο από εμένα, μακάρι να μακροημερεύσει :D

• Like 9

Ναι.τρομερη βελτιωση

• Like 6

Το νέο τευχος του ΑΣΤΕΡΙΞ στο ΕΘΝΟΣ της Κυριακής και 5ο στη σειρά

Εχει την ιστορία "Ο Μάντης" .Η ποιότητα της έκδοσης αισθητά βελτιωμένη (τουλαχιστον στο δικό μου αντίτυπο...)

Στο επόμενο φύλλο  η περιπέτεια του Αστεριξ   "Η Μεγάλη Τάφρος"

:cheers3:

• Like 20

Στο επόμενο φύλλο  η περιπέτεια του Αστεριξ   "Η Μεγάλη Τάφρος"

Καλό αυτό. Αν δεν απατώμαι αυτός ο τόμος δεν ήταν από αυτούς που είχαν (επανα)κυκλοφορίσει στην προηγούμενη σκληρόδετη ανατύπωση. Αρχίζω να το μετανιώνω που δεν το ξεκίνησα...

• Like 18

ΑΣΤΕΡΙΞ και ο Μάγος .1979 περίπτερο Λ.Κηφισίας απέναντι απο ΙΩΝΙΚΗ τράπεζα το πρώτο τεύχος που εκδίδει ο ΨΑΡΟΠΟΥΛΟΣ είναι μανταλωμένο και με περιμένει ,η πρώτη γνωριμιά μου με τον Γάλλο ήρωα.

-Ημουν έτοιμος να  σαρώσω το εξώφυλλο τιμής 'ενεκεν  αλλά.... 

• Like 21

Μακαρι να  είναι έτσι Βασίλη και να βγούν κι άλλα......... :best:

Βασιλιά μου τι να πώ :sorry:   σε πρόλαβα στο νήμα ................ :cheers3:

• Like 10

Βασίλη υπήρχε και ήταν το νο 19 δεν είναι χαζοί να βγάλουν τα ακυκλοφόρητα απο τώρα

• Like 11

Για το επόμενο λέω Παναγιώτη, την Μεγάλη Τάφρο. Και όπως βλέπω και εδώ, όντως δεν βγήκε. :beer:

• Like 15

Ωραία. Έλυσε νωρίς την απορία για το αν αυτή η σειρά σκοπεύει να δώσει το κάτι παραπάνω σε σύγκριση με την άλλη. :)

• Like 13

Και τελικά αυτή είναι η σειρά. Μετά τον Μάντη, φαίνεται πως θα το διαδεχθεί το Δώρο του Καίσαρα.

Συνεχίζει να εμφανίζει το Δώρο του Καίσαρα μετά στο σχετικό γραφικό, αν και όπως βλέπετε, αρχικά δεν είχαν δείξει την Μεγάλη τάφρο. Αλλά στα επόμενα δείχνει να επαναλαμβάνει τις εικόνες των προηγούμενων άλμπουμ για να δείχνουν πολλά. Ελπίζω να προγραμματίσουν σύντομα τα επόμενα άλμπουμς...

Edited by GreekComicFan
  • Like 9

Το σημερινό άλμπουμ πιστεύω ήταν το καλύτερο σε θέμα ποιότητας ,το πιο προσεγμένο!

• Like 5