Μετάβαση στο περιεχόμενο

leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Τώρα γιατί αυτό το Μάντυ μου φαίνεται εμένα ξεπερασμένο από τότε που έβγαινε το Μπλεκ Γ' Περιόδου; :lol::SmokingDevil:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 911
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Να δηλώσω τον ενθουσιασμο μου για την ανακοινωση  επιστροφής του ΦΑΝΤΟΜ .Αν και δεν γνωρίζω προσωπικά τον κυριο Λεωκρατη

Ευχαριστω παρα πολυ :clap2::respect::respect::respect::respect:

Επεξεργασία από james768
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ωραία τα νέα, αναμένουμε την νέα μορφή του περιοδικού, πολύ θετικό για εμένα είναι το γεγονός της βελτίωσης της εκτύπωσης, χαρτιού και ποιότητας γενικώς :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η ιστορία "Οι γιοι του Μαύρου Δράκου" ολοκληρώνεται σε αυτό το τεύχος και μας χαρίζει πολλές στιγμές δράσης κι αγωνίας. Είχαμε αφήσει το πρώτο μέρος με τον Μπλεκ να βρίσκεται κάτω από το ξίφος του Καραβάσι,έτοιμος να εκτελεστεί. Η συμμαχία όμως καλά κρατεί,με αποτέλεσμα ο Ξανθός Γίγας να ελευθερωθεί από τα δεσμά του και να αρχίσει μία μεγάλη επίθεση εναντίον των Άγγλων στρατιωτών που είναι παρόντες. Στην συνέχεια η δράση θα μεταφερθεί στην θάλασσα όπου μία ναυμαχία θα λάβει χώρα. Κι ενώ φαίνεται ότι ο Μπλεκ και οι νέοι του σύμμαχοι είναι πανέξυπνοι αλλά και εφτάψυχοι,ο Λόρδος επικεφαλής (με την βοήθεια της ευτραφούς συμβίας του) θα συλλάβει ένα σατανικό σχέδιο για να καταφέρει να σπάσει τον φιλικό αυτόν δεσμό και να σπείρει την διχόνοια ανάμεσα στους κυνηγούς και τους Ασιάτες. Η υπόθεση λοιπόν κλείνει όπως ακριβώς άρχισε. Εξαιρετικά. Το σενάριο στο δεύτερο μέρος είχε περισσότερες σκηνές μάχης,αλλά κι ανατροπές που προκαλούν το ενδιαφέρον. Αν και ύπουλο,το σχέδιο των Άγγλων ήταν ευφυές. Το φινάλε είναι συγκινητικό κι ενισχύει το μεγαλείο της πλοκής,δίνοντας μαθήματα αλτρουισμού,αλλά και ήθους. :respect: Για το σχέδιο δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο από το πρώτο μέρος.

 

Ο Ταρζάν θα πρωταγωνιστήσει στην επόμενη ιστορία που έχει τον βαρύγδουπο τίτλο "Ο θάνατος είναι αδερφός μου". Ο ήρωάς μας,ενώ καθόταν αμέριμνος στον φυσικό του χώρο,παρατηρεί μία αγέλη από γορίλες να κρατούν και να περιφέρουν το αναίσθητο σώμα μία όμορφης κοπέλας. Αφού επεμβαίνει και την σώζει,εκείνη του λέει ότι ήρθε στην ζούγκλα για να ζητήσει την βοήθειά του. Η αρχόντισσά της (που είναι ανώτατη Αρχιέρεια),η οποία του είχε σώσει κάποτε την ζωή,αντιμετωπίζει έναν θανάσιμο κίνδυνο. Υπάρχει ένας σφετεριστής ο οποίος έχει στρέψει τον λαό εναντίον της και δεν θα διστάσει να χρησιμοποιήσει οποιοδήποτε μέσο προκειμένου να την εξοντώσει. Ο Ταρζάν δέχεται να την βοηθήσει και συγκρούεται σώμα με σώμα με αντιπάλους που είναι ανώτεροι των δυνατοτήτων του. Το σενάριο το βρήκα όμορφο σαν ιδέα,αλλά υπήρχαν σημεία που πέρασαν βιαστικά και μάλιστα με άφησαν με απορίες. Ο Ταρζάν εδώ κάπου υπερβάλει με την σωματική του δύναμη και δεν είναι λίγες οι φορές που το παρακάνει. Το όλο στήσιμο της πλοκής μού θύμισε έντονα το σύμπαν του Κόναν. Πιστεύω ότι εκείνου θα του ταίριαζε καλύτερα αυτός ο ρόλος. Γενικά ήταν μία άνω του μετρίου ιστορία,που είχε όλα τα φόντα να γίνει καλύτερη. Το σχέδιο για την εποχή του,είναι καλό.

 

Και συνεχίζουμε με τον Ντύλαν Ντογκ,ο οποίος θα νιώσει την "Ανάσα του διαβόλου". Η Βερονίκ,μία νεαρή κοπέλα που είναι εθισμένη στις ναρκωτικές ουσίες,θα τον επισκεφτεί με σκοπό να ζητήσει την βοήθειά του. Μαζί με το αγόρι της,μέσα σε πολλές ουσίες,δοκίμασαν και μία που της προκάλεσε περίεργες παρενέργειες. Πιστεύει ότι μέσα της κατοικεί πλέον μία σκοτεινή και σατανική οντότητα,που σιγά-σιγά την κυριεύει. Ο πρωταγωνιστής μας σκέφτεται λογικά και θέλοντας να αποκλείσει πρώτα τον ψυχοσωματικό παράγοντα,την πηγαίνει σε ένα νοσοκομείο για εξετάσεις. Εκεί όμως η Βερονίκ δεν θα είναι πλέον ο εαυτός της και θα προκαλέσει τον όλεθρο και την καταστροφή. Ο Ντύλαν Ντογκ θα ξεκινήσει τότε έναν αγώνα για να την σταματήσει και να την σώσει. Θα τα καταφέρει άραγε ή κάτι τέτοιο ξεπερνάει τις δεξιότητές του? :thinking: Έχουμε να κάνουμε με ένα καθαρά ενήλικο σενάριο,όσον αφορά την θεματολογία του. Εκτός από το μεταφυσικό στοιχείο,καταπιάνεται και με την μάστιγα των ναρκωτικών,κάνοντας το ακόμα πιο "βρώμικο". Προσωπικά μου άρεσε σε μεγάλο βαθμό. Είχε λογική και κλιμακούμενη πλοκή κι έναν πρωταγωνιστή με τρωτά σημεία,γεγονός που τον κάνει περισσότερο ανθρώπινο. Το σχέδιο δεν μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα όσο θα ήθελα. Παρασυρμένο από την θεματολογία,ήταν πολύ σκοτεινό και αφηρημένο για τα γούστα μου. 

 

Για το φινάλε,το τεύχος μάς επιφυλάσσει μία κόμικς-βιογραφία των δύο ιδρυτών της Google,του Λάρρυ Πέιτζ και του Σεργκέι Μπριν. Ακόμα κι ο πλέον αδαής δεν μπορεί να μην γνωρίζει αυτόν τον κολοσσό της τεχνολογίας,που η αλήθεια είναι ότι διευκόλυνε την πρόσβασή στο ίντερνετ σε μεγάλο βαθμό και συνέβαλλε στην γνώση και την ενημέρωση μέσω του διαδικτύου. Ακόμα κι ο πατέρας μου,μόλις του πήρα το πρώτο tablet,εξοικειώθηκε με την κορυφαία αυτή μηχανή αναζήτησης κι ας μην ξέρει να την προφέρει καλά ("Μπήκα στο κουκλ και έμαθα πότε θα πληρωθούμε την σύνταξη του Δεκεμβρίου" ,μου έλεγε  :lol: ). Η παρούσα βιογραφία είναι μεν λεπτομερής,αλλά όχι όσο θα ήθελα. Τα γεγονότα παραθέτονται ξερά,χωρίς να υπάρχει μία συγγραφική γλαφυρότητα. Η αλήθεια όμως είναι ότι την διάβασα με ενδιαφέρον κι έμαθα αρκετά πράγματα που δεν γνώριζα. Το σχέδιο δεν μπορώ να πω ότι μ'ενθουσίασε. Το βρήκα κάτω του μετρίου.

 

Ο πάντα επίκαιρος Λευτέρης Ταρλαντέζος,στο παρόν άρθρο του,θα μας μιλήσει για μία μεγάλη μορφή της Ένατης Τέχνης που δυστυχώς έφυγε πρόσφατα από κοντά μας. Μιλάμε για τον συνδημιουργό του Δικαστή Ντρεντ,Carlos Ezquerra. Γι'ακόμα μία φορά απολαύσαμε ένα αναλυτικότατο βιογραφικό και πήραμε πολλές πληροφορίες για τον εκλιπόντα καλλιτέχνη. :respect:

 

Και κάπου εδώ ο κύκλος του Νέου Μπλεκ (Ζ' Περιόδου) κλείνει,αλλά ο Λεωκράτης Ανεμοδουράς δεν μας αφήνει καθόλου να στενοχωρηθούμε,καθώς από τις αρχές Δεκεμβρίου θα επανέλθει με νέα έκδοση,που αν κρίνω από τα γραφόμενα κι από την μέχρι τώρα εκδοτική του παρουσία,θα είναι εξαιρετική. :mafia:

 


:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Πράγματι η ιστορία που έκλεισε τον Α κύκλο του Νέου Μπλεκ ήταν από τις καλύτερες των Μitton-Navarro  και σίγουρα αντάξια του ήρωα και του περιοδικού.

Ενα πολύ όμορφο φινάλε για τον κεντρικό ήρωα της έκδοσης.

Ελπίζω και στο νέο κύκλο να απολάυσουμε ιστορίες αυτού του επιπέδου !:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τα εξώφυλλα και τα οπισθόφυλλα των τόμων 19-21 και 28

 

Προστέθηκαν στο πινακάκι των τόμων της παρουσίασης.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ο τόμος 29

 

Προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εξωφυλλο/οπισθοφυλο τομου 6

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Εξωφυλλο/οπισθοφυλο τομου  9

 

BLEKZTOMOI_0009.jpg  BLEKZTOMOI_0009z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32289
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  332
  • Reputation:   2088
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  9
  • With Us For:  2358 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

BLEKZTOMOI_0030.jpgBLEKZTOMOI_0030z.jpg

 

Προστέθηκε το εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του 30ου τόμου.

:magic:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  34230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  215
  • Reputation:   2050
  • Achievement Points:  265
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1824 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μετά απο κάμποσο καιρό και αρκετό διάβασμα, διάβασα όλους τους τόμους του Νέου Μπλεκ που είχα πάρει.

 

Τα πρώτα τεύχη, μπορώ να πω ήταν λίγο κουραστικά. Παλίες ιστορίες Μπλεκ (γενικά δεν είναι και ο αγαπημένος μου ήρωας), Τομ & Μαρκ, Ρους Ρευς με πολλά συννεφάκια, κακή γραμματοσειρά, κακό χρώμα, έκανε μπορώ να πω την ανάγνωση λίγο κουραστική . Μόνο οι ιστορίες του Ζαγκορ το έσωσαν για μένα στα πρώτα τεύχη, που αν και παλιές μου άρεσαν και δεν κούρασαν στην ανάγνωση (γενικά αγαπάω και τον ήρωα). Στα μέσα της σειράς, μπήκαν πιο προσφατες ιστορίες Ζαγκορ & Μπλεκ, έφτιαξε η εκτύπωση και το χρώμα και μπήκαν και νέοι Ήρωες που δεν είχα διαβάσει. Αγάπησα Martin Mystery , Julia, Nathan & Dampyr . Οι μεσαίοι τόμοι και κάποιοι απο τους τελευταίους ήταν οι καλύτεροι και τους διάβασα με μεγάλη ευχαρίστηση. 

 

Η εκτύπωση είναι σε φτηνό χαρτί και γενικά η έκδοση καθαρά περιπτέρου, παρόλα αυτά , θεωρώ ότι είναι καλό value for money γιατί διαβάσεις καλές ιστορίες (με εξαίρεση τους πρώτους 7-8 τόμους) σε οικονομική τιμή (είχα πάρει με 1,5 ευρώ τον τόμο στο παζάρι) και μπορείς να παίρνεις τόμους σιγά σιγά για να γεμίζεις όταν έχεις κενά στις αναγνώσεις σου. Εγώ δυστυχώς τα πήρα όλα μαζί και τα διάβασα όλα μαζί και κάποιες φορές πιεστικά, ενώ θα ήταν καλήτερο αν τα είχα πάρει λίγα λίγα. 

 

Δεν θα έγγραφα αυτό ο πόστ , αν δεν είχαν γίνει τα εξής σκηνικά.

Στις διακοπές, είχα πάρει αρκετά απο τα τεύχη που δεν είχα διαβάσει ακόμα, ώστε να τα διαβάσω εκεί. Ταξίδευα με πλοίο για Ιταλία και είχα πάρει πάνω μου απο 2-3 τόμους. 

Στο πήγαινε λίγο πριν φτάσουμε, ένας κύριος κοντά στα 65-70, με βλέπει και με ρωτάει αν βγαίνουν ακόμα Μπλεκ, του ανέφερα ότι βγαίνουν και εκείνος πραγματικά συγκινημένος άρχισε να μου περιγράφει τα χρόνια που αγόραζε το περιοδικό και διάβασε τις ιστορίες. Μιλήσαμε λίγο και πραγματικά χάρηκε που ακόμα αυτοί οι ήρωες λένε κάτι στους νέους όπως μου ανέφερε (δεν ήθελα να του πω ότι λίγοι έχουμε μείνει , μην του χαλάσω την ανάμνηση...:P). Στο συγκεκριμένο πάντως πραγματικά έβλεπες την συγκίνηση στα μάτια του.

Ίδιο περίπου σκηνικό στην επιστροφή. Είχα πάρει μαζί μου 2 τόμους για διάβασμα. Σε κάποια στιγμή, ξυπνάω και βλέπω πάνω απο το τραπεζάκι, εναν υπάλληλο του πλοίου κοντά στα 50 ο οποίος ξανά με ρώτησε για το περιοδικό αν βγαίνει ακόμα και στο τέλος μάλιστα μου ζήτησε αν μπορεί να δανιστεί έναν τόμο να διαβάσει κάποια ιστορία. Με μεγάλη μου χαρά του έδωσα τον τόμο. Δεν ξέρω πόσο το κράτησε και αν τελικά το διάβασε, καθώς έπεσα να ξανακοιμηθώ και όταν ξύπνησα το βρήκα στο τραπεζάκι μαζί με το άλλο. 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  732
  • Reputation:   6923
  • Achievement Points:  746
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2926 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ωραίο το ποστ σου φίλε !!!

 

Πράγματι ειδικά ο Μπλέκ έχει ακόμα πολλούς φίλους και για αυτό συντηρεί ακόμα περιοδικό περιπτέρου.

 

Εγώ από την άλλη προτιμώ τους άλλους Ιταλούς ήρωες

 

Ζαγκορ, Μιστερ Νο, Μαρτιν Μυστερι, ΤΕΞ, Νειθαν Νέβερ, Νταμπίρ, Τζούλια και Ντυλαν Ντογκ είναι αγαπημένοι μου και πάντα περνώ καλά με τις ιστορίες τους.

 

Όμως το ευρύ κοινό γνωρίζει και προτιμά Μπλεκ, Μαρκ και Όμπραξ από τα ιστορικά περιοδικά των 70ς

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.