Μετάβαση στο περιεχόμενο

leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Φαντάζομαι ότι αποτελώ μειοψηφία ανάμεσα στο αναγνωστικό κοινό του εντύπου καθώς το αγοράζω ανελλιπώς από το 17ο τεύχος, χωρίς να ήμουν αναγνώστης του κλασικού αντίστοιχου εντύπου της δεκαετίας του 1980-90 (προτιμούσα την περιπέτεια και κυρίως ήμουν φανατικός του Λοχαγού Μαρκ). Η αιτία για να πάρω το πρώτο μου τεύχος ήταν η πληροφορία που άντλησα από κάποιο άλλο φόρουμ όπου είμαι μέλος ότι πλέον στον Μπλεκ θα δημοσιευόταν περιπέτειες του Μάρτιν Μίστερι (ή Μαρτίν Μυστέρ όπως τον μάθαμε εμείς οι αναγνώστες της βραχύβιας σειράς της Μαμουθ Κόμιξ το 2000).

 

Έτσι λοιπόν έπεσε στα χέρια μου το 17ο τεύχος όπου είδα ότι η ιστορία του Μ.Μ. ήταν έγχρωμη (αν μάθεις ένα κόμικ ασπρόμαυρο δεν συνηθίζεις εύκολα το χρώμα αν και πλέον μετά από 10 τεύχη μάλλον μου αρέσει ο έγχρωμος Μ.Μ.) το τμήμα της ιστορίας που δημοσιευόταν το μισό του ιταλικού άλμπουμ (που ήταν αναμενόμενο ότι ένα τέτοιο περιοδικό θα τεμάχιζε την ιστορία γιατί αλλιώς θα έπρεπε να είναι 400-500 σελίδες) αλλά το χειρότερο ήταν ότι η ιστορία αυτή είχε ξαναδημοσιευτεί από την Μαμούθ Κόμιξ. Η ύλη του υπόλοιπου τεύχους περιλάμβανε μια ιστορία του Μπλεκ που συνεχιζόταν από το προηγούμενο τεύχος (στα μάτια μου από τα παιδικά μου χρόνια ο Μπλεκ ήταν ένας λοχαγός Μαρκ β' διαλογής. Ξέρω ότι τον αδικώ όμως ποτέ ο Μπλεκ δεν ήταν ο αγαπημένος μου ήρωας), μια ιστορία του Ζαγκόρ που κι αυτή ήταν συνέχεια από προηγούμενο τεύχος (ή προηγούμενα τεύχη ίσως) το τετρασέλιδο του Τετρκοσάρη και μερικές σελίδες με ήρωα τον Ρόι Ρέις (που επίσης αποτελούσαν συνέχεια από το προηγούμενο) και κάποια άρθρα. Οι τρεις τελευταίοι ήρωες μου ήταν άγνωστοι. Κατά καιρούς είχα πέσει σε αναφορές στον Ζαγκόρ αλλά δεν είχε τύχει να διαβάσω ιστορία του και σκέφτηκα ότι ήταν ευκαιρία, οπότε έψαξα κάποια από τα προηγούμενα τεύχη ώστε να μπορέσω να μπαλώσω τις τρύπες στις ιστορίες των Μπλεκ και Ζαγκόρ (αλλά και του Τετρακοσάρη). Τώρα από τα πριν το 17 έχω τα 4, 6, 7, 9, 12 και 16 και μπορώ να πω ότι ήδη από το 4 ως το 17 είχαν γίνει άλματα όσον αφορά το περιοδικό σαν αντικείμενο (χαρτί, εξώφυλλο, εκτύπωση, βιβλιοδεσία) αλλά και στην ύλη του και η βελτίωσή του συνεχίζεται ως τώρα. Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους όμως η βελτίωση αυτή δεν σημαίνει ότι μας κάνει χάρη ο εκδότης. Η κατάσταση στα πρώτα τεύχη ήταν απαράδεκτη και οι ιστορίες με δυσκολία μπορούσαν να διαβαστούν. Είναι θετικό το γεγονός ότι η κατάσταση βελτιώνεται ολοένα αλλά πρακτικά το τέταρτο τεύχος θα έπρεπε να μοιάζει οπτικά με το 17ο και όχι να λέμε τώρα τι καλά που ήταν που βελτιώθηκε η εμφάνιση του. (κατανοώ ότι αρχικά το 4ο τεύχος ήταν προσφορά εφημερίδας με ό,τι αυτό συνεπάγεται, όμως και το 6ο στο ίδιο στιλ ήταν και άλλωστε τα τεύχη 1-4 σκοπό είχαν το να προμοτάρουν την επικείμενη σειρά)

 

Μετά το 17ο τεύχος συνέχισα να το παίρνω αν και ήξερα πια ότι για τα επόμενα 4-5 τεύχη τις ιστορίες του Μαρτίν Μυστέρ θα τις είχα ήδη στη συλλογή μου από την μαμούθ αλλά από την μια δεν ήθελα να ξεχαστώ και να περάσει με νέες (για μένα) ιστορίες χωρίς να το πάρω είδηση από την άλλη με έπιασε μια νοσταλγική διάθεση. Στο 19ο άλμπουμ μου άρεσε το ξεκίνημα της νέας έγχρωμης ιστορίας του Ζαγκόρ με τίτλο τα Φαντάσματα του καπταιν Φίσλεγκ και αυτή ήταν κίνητρο να πάρω και τα αμέσως επόμενα τεύχη. Στο 22ο τεύχος ξεκίνησε μια νέα ενδιαφέρουσα ιστορία του Ζαγκόρ (αν και τελικά μου άρεσε λιγότερο από την προηγούμενή της) και ολοκληρώθηκαν οι ιστορίες που είχαν ξαναεκδοθεί από την μαμούθ.

 

Το 23ο τεύχος χαρακτηρίζεται από τον επανασχεδιασμό του εξωφύλλου και του λογότυπου, είχε μια νέα για μένα ιστορία του Μαρτίν Μυστέρ (αν και βρήκα απογοητευτικό το ότι οι σελίδες του Μ.Μ. έπεσαν στο μισό από ότι στα προηγούμενα τεύχη αλλά είναι λογικό καθώς αυξήθηκαν πολύ οι σελίδες του Μπλεκ) και νομίζω τώρα ξεκίνησαν να δημοσιεύονται γαλλικές ιστορίες με τον Μπλεκ. Σε αυτό το στιλ συνεχίζεται ως το 26ο τεύχος. 

 

Στο παρόν λοιπόν εξακολουθώ να βρίσκω πιο ενδιαφέρουσες τις ιστορίες του Μαρτίν Μυστέρ αλλά διαβάζω με ενδιαφέρον και τις ιστορίες του Ζαγκόρ. Οι ιστορίες του Μπλεκ δεν μου φαίνονται κάτι ιδιαίτερο αλλά οκ τις διαβάζω κι αυτές όταν τελειώσω με τους άλλους (και είναι καλό το ότι πια είναι αυτοτελείς). Νομίζω ότι από πλευράς χαρτιού, εξωφύλλου, εκτύπωσης και ιστοριών δύσκολα θα μπορούσε να βελτιωθεί κι άλλο, αν και ίσως να σήκωνε βελτίωση η βιβλιοδεσία. Τα άρθρα σχετικά με άσχετους ήρωες κόμιξ (πχ την Jessica Jones στο τεύχος 26) νομίζω ότι δεν ενδιαφέρουν κανέναν από τους αναγνώστες του περιοδικού. Αυτές οι δυο σελίδες θα μπορούσαν να περιέχουν κόμιξ ή πληροφορίες για ήρωες που ταιριάζουν με αυτούς του περιοδικού. Τέλος το βασικό του θέμα είναι η επιμέλεια του κειμένου. Συχνά αναρωτιέμαι αν οι μεταφραστές έχουν διαβάσει δεύτερη φορά την μετάφρασή τους για να δουν αν βγάζει νόημα.

Επεξεργασία από thor77
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 911
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ο «Μικρός Ήρωας» και ο Μπλεκ «ζουν» στη Γλυφάδα!     :havefun: 

(απο τη συνεντευξη εγω κρατησα αυτο) -------------> ''και στη συνέχεια προσανατολιζόμαστε σε μια νέα έκδοση με βασικό ήρωα το Λοχαγό Μαρκ''

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7778
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  279
  • Reputation:   3131
  • Achievement Points:  325
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

ΠΡΟΣΟΧΗ, σε όσους και όσες αγοράζουν τον Νεό Μπλεκ ... η σελίδα 38, σε αρκετά τεύχη έχει βιβλιοδετηθεί λάθος με αποτέλεσμα να έχει 2 πόντους διαφορά σε ύψωση απ΄όλες τις υπόλοιπες.
Μου πήρε 3 περίπτερα να βρώ τεύχος με ΣΩΣΤΗ Βιβλιοδέτηση :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Να πω την αλήθεια δεν μου γέμισε το μάτι η προσφορά του επόμενου Μπλεκ και δεν ξέρω εάν θα αγοράσω το ενισχυμένο τεύχος...!

 

Τον "Τετρακοσάρη" ενδέχεται να τον αγοράσω αυτόνομο που (σίγουρα) θα βγει στα περίπτερα ή βιβλιοπωλεία,αν και το ασπρόμαυρο σχέδιο,που αναφέρεται,με στενοχώρησε...!Το δεύτερο ένθετο το είχα αγοράσει μαζί με την Εφημερίδα των συντακτών όταν κυκλοφόρησε και το βλέπω ακόμα σε μεγάλο τιράζ σχεδόν σε όλα τα περίπτερα...!

 

Οπότε θα το σκεφτώ να δώσω τα 9,90 €...!Περίμενα κάτι πιο πρωτότυπο σαν προσφορά...! :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Βασικά και εγώ είχα υπόψη μου καμιά ανατύπωση του πρώτου τεύχους της πρώτης περιόδου σαν δώρο...

Τεσπα, θα δούμε, όταν με το καλό κυκλοφορήσει, κατά πόσο θα μου κάνει κλικ να το πάρω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η ιστορία του Μπλεκ ήταν καλή αλλά δεν μπορώ να την κατατάξω και στις καλύτερες που έχω διαβάσει...!Είχε αρκετή δράση,αν και θεωρώ λίγο άκυρο την ύπαρξη μίας παράνομης συμμορίας "τυφλών"...!Θα μπορούσαν να σκεφτούν μία άλλη συμμορία που να λυμαίνεται την περιοχή...!Στα θετικά μπορούμε να βάλουμε το γεγονός ότι είναι αυτοτελής και δεν θα χρειαστεί να περιμένουμε μέχρι το επόμενο (ή το μεθεπόμενο) τεύχος,καθώς επίσης και...

 

 

...την μη σύλληψη του κακού αρχηγού (του οποίου δεν είδαμε το πρόσωπό του),που αφήνει υποσχέσεις για μία επόμενη αναμέτρησή του με τον ξανθό γίγαντα...!

 

 

Στον Τετρακοσάρη,βλέπουμε τον ήρωά μας,τον Άγη,να τα παίρνει κυριολεκτικά στο κρανίο και στο τέλος να βρίσκεται μπροστά σε ένα τεράστιο δίλημμα...!Αυτό ανάμεσα στην ηθική και το χρήμα...!Τον παρακολουθούμε,όσο φεύγουν οι σελίδες,να αλλάζει κι ο χαρακτήρας του...!Όταν πρωτοξεκίνησε το κόμικ ο Λάμψας ήταν αρκετά φοβισμένος και άτολμος,σε αντίθεση με τα τελευταία κεφάλαια που τον βλέπουμε εντελώς διαφορετικό...!Μου αρέσει που το κόμικ "μεγαλώνει" και "ωριμάζει" μαζί με τους αναγνώστες...! :best:

 

Η ιστορία του Ζαγκόρ συνεχίζεται με ωραίους ρυθμούς,με την δράση και το ανθρωποκυνηγητό να υπάρχει σε όλες σχεδόν τις σελίδες της...!Η υπόθεση αποκτά ενδιαφέρον κι αγωνία για την συνέχεια...!Το αρνητικό είναι ότι μας αφήνει πάντα στο καλύτερο,όπως έκανε κι εδώ,και μέχρι να πάρουμε στα χέρια μας το επόμενο τεύχος έχουμε ξεχάσει την υπόθεση...!

 

Το μυστήριο ολοένα και πυκνώνει στην ιστορία του Μάρτιν Μίστερι...!Το δεύτερο μέρος δεν μας έδωσε πάρα πολλά στοιχεία για την εξέλιξη της υπόθεσης,αλλά σίγουρα μας κέντρισε την περιέργεια...!Ενδιαφέρον είχαν και οι αναφορές στον Ψυχρό Πόλεμο και στην κλασική διαμάχη μου έχουν οι Αμερικάνοι με τους Ρώσους...!Εν αναμονή του τρίτου μέρους,λοιπόν...!

 

Οι υπόλοιπες ιστορίες του τεύχους,δεν διαβάστηκαν...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1814
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εγώ να πώ με την σειρά μου ότι μονο τον ΜΠΛΕΚ διαβάζω απο το τεύχος.

Οι υπόλοιπες ιστορίες και οι πρωταγωνιστές με ξενίζουν αφάνταστα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Μια ωραία έκπληξη περιμένει τους φαν του Ξανθού Γίγα, από αύριο: επανακυκλοφορούν τα τεύχη του νέου Μπλεκ σε τόμους των δύο τευχών, σε διμηνιαία βάση - πρώτα Αθήνα και Κύπρο και μετά από δύο μήνες, στην υπόλοιπη Ελλάδα!
Η αρχή θα γίνει με την κυκλοφορία ΑΥΡΙΟ του Τόμου 1 του Νέου Μπλεκ, ο οποίος θα περιέχει τα τεύχη 1-2 και θα έχει νέο εξώφυλλο, ενώ οι συνολικά 328 σελίδες, θα πωλούνται στην σούπερ τιμή των 4,5 ευρώ!

 

12742263_1017318041640565_2028671807889412714_n.jpg           :havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1814
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

και τώρα ποιος ξαναγοράζει το μηνιαίο?

3.90 μονο το ενα αλλά 4.90 τα 2 μαζί τομο? θα προτιμήσω τον τόμο φυσικα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μιλάμε για μεγάλα επιχείρηματικα δαιμόνια. Μετά την κωλοτουμπα στο θέμα του λοχαγου Μαρκ, τώρα αυτό. Μαύρη νύχτα στα βουνά. :hit:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10055
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μπορεί να είναι τιμή γνωριμίας 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μιλάμε για μεγάλα επιχείρηματικα δαιμόνια. Μετά την κωλοτουμπα στο θέμα του λοχαγου Μαρκ, τώρα αυτό. Μαύρη νύχτα στα βουνά. :hit:

 

Δεν νομίζω να επηρεάσει άμεσα τις πωλήσεις του μηνιαίου τίτλου. Για να φτάσει ο τόμος τις σημερινές κυκλοφορίες θα περάσουν πάνω από 2 χρόνια και έως τότε θα έχουν βγει άλλα τόσα τεύχη. Θα είναι δηλαδή μονίμως γύρω στα 2 χρόνια πίσω (οι τόμοι) από τη μηνιαία έκδοση. Έξυπνη κίνηση για εμένα. Όσοι θέλουν την μηνιαία έκδοση είτε την έχουν πάρει όταν κυκλοφόρησε, είτε μέσω της προσφοράς που κάνουν από τα site τους. Με αυτό τον τρόπο μπορεί να προσελκύσουν νέο κοινό, μέσω του μεγάλου αριθμού των σελιδών. Κάπως έτσι έπαιρνα και εγώ τα τεύχη τα καλοκαίρια που ήμουν μικρός. Έβλεπα τόμους και μου έτρεχαν τα σάλια!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Κατά τη γνώμη μου, θα την επηρεάσει. Άλλο να υπάρχει μόνο αυτή η μηνιαία έκδοση και τέλος, και άλλο να γνωρίζεις ότι αργά ή γρήγορα θα έχεις την ευκαιρία να πάρεις στην ίδια σχεδόν τιμή 2 τεύχη, έστω και αν θα χρειαστεί να περιμένεις. Μπαίνει στο μυαλό του καθενός, πλέον σαν σκέψη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1814
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν νομίζω να επηρεάσει άμεσα τις πωλήσεις του μηνιαίου τίτλου. Για να φτάσει ο τόμος τις σημερινές κυκλοφορίες θα περάσουν πάνω από 2 χρόνια και έως τότε θα έχουν βγει άλλα τόσα τεύχη. Θα είναι δηλαδή μονίμως γύρω στα 2 χρόνια πίσω (οι τόμοι) από τη μηνιαία έκδοση. Έξυπνη κίνηση για εμένα. Όσοι θέλουν την μηνιαία έκδοση είτε την έχουν πάρει όταν κυκλοφόρησε, είτε μέσω της προσφοράς που κάνουν από τα site τους. Με αυτό τον τρόπο μπορεί να προσελκύσουν νέο κοινό, μέσω του μεγάλου αριθμού των σελιδών. Κάπως έτσι έπαιρνα και εγώ τα τεύχη τα καλοκαίρια που ήμουν μικρός. Έβλεπα τόμους και μου έτρεχαν τα σάλια!!!

 

Μα η ανακοίνωση μιλάει καθαρά για τα τεύχη του ΝΕΟΥ Μπλεκ. Με το νεο logo. Άρα 23+24 25+26 27+28

 

Θα ήταν ιεροσυλία να κυκλοφορήσουν τα παλιά Μπλεκ με το νεο logo. Αυτό που τα κανει συλλεκτικά στα μάτια μου ειναι και τα εξωφυλλα που ειχαν τοτε

 

edit: ΠΡΑΓΜΑΤΙ ειναι απο το #1 - έκανα λάθος.

Η απάντηση τους: Αγαπητέ φίλε, είναι μεν νέος Μπλεκ, αλλά όντως θα έπαιρνε πάρα πολύ καιρό, καθώς ξεκινάμε από το πρώτο τεύχος!

Επεξεργασία από demiscy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μια χαρά θα διατηρηθούν οι πωλήσεις των νέων τευχών. Οι τόμοι απευθύνονται σε αυτούς που δεν αγοράζουν την μηνιαία έκδοση. Δεν γουστάρουμε όλοι τόμους ξεστοκαρίσματος και το πετσόκομμα των τευχών. Εξάλλου, αν δεν κινηθούν τα νέα, θα σταματήσει να βγαίνει και ο τίτλος, έτσι απλά. Θα έχουν πιθανός τόμους για λίγο καιρό να παίρνουν οι υπόλοιποι - αν δεν σταματήσει γενικά η εκδοτική σε τέτοιο πιθανό σενάριο - αλλά μετά θα το νιώσουν και αυτοί. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1814
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μια χαρά θα διατηρηθούν οι πωλήσεις των νέων τευχών. Οι τόμοι απευθύνονται σε αυτούς που δεν αγοράζουν την μηνιαία έκδοση. Δεν γουστάρουμε όλοι τόμους ξεστοκαρίσματος και το πετσόκομμα των τευχών. Εξάλλου, αν δεν κινηθούν τα νέα, θα σταματήσει να βγαίνει και ο τίτλος, έτσι απλά. Θα έχουν πιθανός τόμους για λίγο καιρό να παίρνουν οι υπόλοιποι - αν δεν σταματήσει γενικά η εκδοτική σε τέτοιο πιθανό σενάριο - αλλά μετά θα το νιώσουν και αυτοί. :)

 

Οι τόμοι απευθύνονται σε αυτούς που αγοράζουν ΜΠΛΕΚ τώρα με το νεο λουκ (υπήρχε ερώτηση μέσα στο ερωτηματολόγιο που είχανε σε ένα διαγωνισμό αν το νεο λουκ και logo του ΜΠΛΕΚ σας έκανε να αγοράσετε για πρώτη φορά το περιοδικο - φαίνεται οπως εμενα απαντησαν κι άλλοι ναι) και δεν εχουν τα παλιά τεύχη..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εγώ αναφέρω σε ποιο κοινό αναφέρονται παραδοσιακά οι τόμοι. Το τι λέει η δημοσκόπηση μέσα για αυτό το θέμα, μην το παίρνεις τις μετρητοίς. Ο εκδότης ξέρει ακριβώς πόσο ωφελήθηκε ή όχι από την νέα εμφάνιση. Του έρχονται τα νούμερα των πωλήσεων κάθε μήνα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Προσωπικά περίμενα μία τέτοια κίνηση "τομοποίησης" του Μπλεκ,όπως γινόταν συνήθως από τον εκδοτικό οίκο Ανεμοδουρά...!

 

Από την μία είναι πολύ καλό γιατί καταφέρνουμε να αποκτήσουμε τεύχη και να απολαύσουμε ιστορίες των αγαπημένων μας ηρώων για μεγάλο χρονικό διάστημα από την πρώτη κυκλοφορία τους...!

 

Από την άλλη μεριά χάνεται η έννοια της συλλεκτικότητας...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το έχουν καταλάβει όλοι ότι ο τόμος θα έχει τα τεύχη 1 και 2 που δόθηκαν με την εφημερίδα ή μόνο εγώ το κατάλαβα; :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10483
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  172
  • Reputation:   1053
  • Achievement Points:  172
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5384 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

attachicon.gif12717168_1011070585598644_2762604088680052860_n.jpg

 

Συνεντευξη του Λεωκρατη  -----------> attachicon.giffree press πεζοδρομιο.jpg             :havefun:

 

 

Η σελιδα Lifo παραθετει την ιστορια ''το τιμημα της προδοσιας'' με αφορμη το νεο βιβλιο ''Ηρωες του Στελιου Ανεμοδουρα''   :)

 

 

Παντου Μπλεκ   :yahoo: 

 

Ευχαριστώ από καρδιάς και δημόσια, τόσο τον Λεωκράτη Ανεμοδουρά για την συνέντευξη που μου παραχώρησε για το free press περιοδικό ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ, όσο και τον Κώστα Φραγκιαδάκη για το εκπληκτικό σχέδιο που κόσμησε το εξώφυλλο του περιοδικού! Το πλέον σίγουρο είναι ότι έπεται συνέχεια...

Επεξεργασία από Athan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Για περιορισμένο διάστημα, 20% έκπτωση στα τεύχη του Νέου Μπλεκ στην σελίδα του Τερζό.

 

http://terzopoulosbooks.com/index.php/comics/neos-blek

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πέρασαν κιόλας δύο χρόνια κυκλοφορίας του νέου Μπλεκ, δύο χρόνια με τον ασυναγώνιστο Ξανθό Γίγα και την υπέροχη παρέα του, Ζαγκόρ, Μάρτιν Μίστερι, Τετρακοσάρη, Τερματοφύλακα ...Γιατρό και Ρόυ Ρέης! 
Για να το γιορτάσουμε, βάλαμε μαζί με το τεύχος 28 - που κυκλοφορεί 15/3 - ένθετο το graphic novel ''ΤΕΤΡΑΚΟΣΑΡΗΣ'' (σε σενάριο Νίκου Νικολαΐδη και σχέδιο Kostas Fragiadakis ), αλλά και την ειδική έκδοση του Μπλεκ, που είχε κυκλοφορήσει προ μηνών με την ΕφΣυν!

 

 

12814078_1024736530898716_7022496777424406483_n.jpg           :havefun:

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ο «Μικρός Ήρωας» και ο Μπλεκ «ζουν» στη Γλυφάδα!     :havefun: 

(απο τη συνεντευξη εγω κρατησα αυτο) -------------> ''και στη συνέχεια προσανατολιζόμαστε σε μια νέα έκδοση με βασικό ήρωα το Λοχαγό Μαρκ''

Εγω το είχα καταλάβει απο τον Γενάρη που αναγγειλε οτι μέσα στο 3μηνο θα δουμε νέα πράγματα.Και η έξυπνη κίνηση ήταν να αφουγκρα στει το κοινό και να του δώσει επιτελους τον ήρωα που θέλει σε δικό του τιτλο που αν και ειναι αγαπητός εδω και χρόνια δεν είχε ποτέ(εκτος απο ενα τόμο που περιειχε τευχη περιπετειας.).Για αυτο και δεν εβαζε τοσο καιρο περιπετειες του στον ΜΠΛΕΚ για να τις κρατήσει για τώρα.Την βλεπω την δουλεια για Απριλιο.

  Οσο για την έκπληξη του νέου τεύχους μάλλον δυσάρεστη εχω να την χαρακτηρίσω.Μαυροασπρο άλμπουμ,ενα τεύχος που εχουμε πάρει και 10 ευρω.Οχι φίλε Λεο,αυτό δεν είναι προσφορα τουλαχιστον για εμας,για σένα σίγουρα.Να ξαναπληρώσω το τευχάκι και να δώσω 4 ευρω για ενα (σχετικα)ολιγοσέλιδο μαυρόασπρο αλμπουμάκι.Φίλε Λεό εισαι ακυρος.Θες προσφορα; δώσε με τον ΜΠΛΕΚ το πρωτο τευχος του ΜΑΡΚ στην μιση τιμή.   

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Εγω το είχα καταλάβει απο τον Γενάρη που αναγγειλε οτι μέσα στο 3μηνο θα δουμε νέα πράγματα.Και η έξυπνη κίνηση ήταν να αφουγκρα στει το κοινό και να του δώσει επιτελους τον ήρωα που θέλει σε δικό του τιτλο που αν και ειναι αγαπητός εδω και χρόνια δεν είχε ποτέ(εκτος απο ενα τόμο που περιειχε τευχη περιπετειας.).Για αυτο και δεν εβαζε τοσο καιρο περιπετειες του στον ΜΠΛΕΚ για να τις κρατήσει για τώρα.Την βλεπω την δουλεια για Απριλιο.

  Οσο για την έκπληξη του νέου τεύχους μάλλον δυσάρεστη εχω να την χαρακτηρίσω.Μαυροασπρο άλμπουμ,ενα τεύχος που εχουμε πάρει και 10 ευρω.Οχι φίλε Λεο,αυτό δεν είναι προσφορα τουλαχιστον για εμας,για σένα σίγουρα.Να ξαναπληρώσω το τευχάκι και να δώσω 4 ευρω για ενα (σχετικα)ολιγοσέλιδο μαυρόασπρο αλμπουμάκι.Φίλε Λεό εισαι ακυρος.Θες προσφορα; δώσε με τον ΜΠΛΕΚ το πρωτο τευχος του ΜΑΡΚ στην μιση τιμή.   

Βασιλιά μου, δε θελω να σε πικράνω, αλλά δεν θα βγει (τουλαχιστον στα κοντα) τιτλος του Λοχαγου Μαρκ... :sad1:

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=2375&p=446429

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1814
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το έχουν καταλάβει όλοι ότι ο τόμος θα έχει τα τεύχη 1 και 2 που δόθηκαν με την εφημερίδα ή μόνο εγώ το κατάλαβα; :nek:

 

Ποια ειναι δηλαδή?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1814
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αν κρίνω απο τα οπισθόφυλλα η εφημερίδα έδινε μέχρι το τεύχος 6.

Ήταν (ας το πούμε) κατώτερα αυτά τα 6 σε ποιότητα χαρτιού, αριθμό σελίδων απο τα κανονικά που δεν δίνονταν απο την εφημερίδα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2097
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  961
  • Reputation:   13933
  • Achievement Points:  1006
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του τεύχους 28

 

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

 

:)  :)  :beer:  :beer:  :beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94405
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έψαξα σε 4 περίπτερα στο Αιγάλεω και δεν βρήκα ούτε το τεύχος με την προσφορά,ούτε το σκέτο...!  :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ούτε εδω ήρθε,μου είπαν ότι αυριο θα ερθει(λες και ξέρουν οι περιπτεράδες πότε θα μοιραστουν).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.