Jump to content
leonidio

ΜΠΛΕΚ (Ζ' Περίοδος - ΝΕΟΣ)

Recommended Posts

Τώρα γιατί αυτό το Μάντυ μου φαίνεται εμένα ξεπερασμένο από τότε που έβγαινε το Μπλεκ Γ' Περιόδου; :lol::SmokingDevil:

• Like 5

Να δηλώσω τον ενθουσιασμο μου για την ανακοινωση  επιστροφής του ΦΑΝΤΟΜ .Αν και δεν γνωρίζω προσωπικά τον κυριο Λεωκρατη

Ευχαριστω παρα πολυ :clap2::respect::respect::respect::respect:

Edited by james768
  • Like 6

Ωραία τα νέα, αναμένουμε την νέα μορφή του περιοδικού, πολύ θετικό για εμένα είναι το γεγονός της βελτίωσης της εκτύπωσης, χαρτιού και ποιότητας γενικώς :)

• Like 7

Η ιστορία "Οι γιοι του Μαύρου Δράκου" ολοκληρώνεται σε αυτό το τεύχος και μας χαρίζει πολλές στιγμές δράσης κι αγωνίας. Είχαμε αφήσει το πρώτο μέρος με τον Μπλεκ να βρίσκεται κάτω από το ξίφος του Καραβάσι,έτοιμος να εκτελεστεί. Η συμμαχία όμως καλά κρατεί,με αποτέλεσμα ο Ξανθός Γίγας να ελευθερωθεί από τα δεσμά του και να αρχίσει μία μεγάλη επίθεση εναντίον των Άγγλων στρατιωτών που είναι παρόντες. Στην συνέχεια η δράση θα μεταφερθεί στην θάλασσα όπου μία ναυμαχία θα λάβει χώρα. Κι ενώ φαίνεται ότι ο Μπλεκ και οι νέοι του σύμμαχοι είναι πανέξυπνοι αλλά και εφτάψυχοι,ο Λόρδος επικεφαλής (με την βοήθεια της ευτραφούς συμβίας του) θα συλλάβει ένα σατανικό σχέδιο για να καταφέρει να σπάσει τον φιλικό αυτόν δεσμό και να σπείρει την διχόνοια ανάμεσα στους κυνηγούς και τους Ασιάτες. Η υπόθεση λοιπόν κλείνει όπως ακριβώς άρχισε. Εξαιρετικά. Το σενάριο στο δεύτερο μέρος είχε περισσότερες σκηνές μάχης,αλλά κι ανατροπές που προκαλούν το ενδιαφέρον. Αν και ύπουλο,το σχέδιο των Άγγλων ήταν ευφυές. Το φινάλε είναι συγκινητικό κι ενισχύει το μεγαλείο της πλοκής,δίνοντας μαθήματα αλτρουισμού,αλλά και ήθους. :respect: Για το σχέδιο δεν έχω να προσθέσω κάτι περισσότερο από το πρώτο μέρος.

Ο Ταρζάν θα πρωταγωνιστήσει στην επόμενη ιστορία που έχει τον βαρύγδουπο τίτλο "Ο θάνατος είναι αδερφός μου". Ο ήρωάς μας,ενώ καθόταν αμέριμνος στον φυσικό του χώρο,παρατηρεί μία αγέλη από γορίλες να κρατούν και να περιφέρουν το αναίσθητο σώμα μία όμορφης κοπέλας. Αφού επεμβαίνει και την σώζει,εκείνη του λέει ότι ήρθε στην ζούγκλα για να ζητήσει την βοήθειά του. Η αρχόντισσά της (που είναι ανώτατη Αρχιέρεια),η οποία του είχε σώσει κάποτε την ζωή,αντιμετωπίζει έναν θανάσιμο κίνδυνο. Υπάρχει ένας σφετεριστής ο οποίος έχει στρέψει τον λαό εναντίον της και δεν θα διστάσει να χρησιμοποιήσει οποιοδήποτε μέσο προκειμένου να την εξοντώσει. Ο Ταρζάν δέχεται να την βοηθήσει και συγκρούεται σώμα με σώμα με αντιπάλους που είναι ανώτεροι των δυνατοτήτων του. Το σενάριο το βρήκα όμορφο σαν ιδέα,αλλά υπήρχαν σημεία που πέρασαν βιαστικά και μάλιστα με άφησαν με απορίες. Ο Ταρζάν εδώ κάπου υπερβάλει με την σωματική του δύναμη και δεν είναι λίγες οι φορές που το παρακάνει. Το όλο στήσιμο της πλοκής μού θύμισε έντονα το σύμπαν του Κόναν. Πιστεύω ότι εκείνου θα του ταίριαζε καλύτερα αυτός ο ρόλος. Γενικά ήταν μία άνω του μετρίου ιστορία,που είχε όλα τα φόντα να γίνει καλύτερη. Το σχέδιο για την εποχή του,είναι καλό.

Και συνεχίζουμε με τον Ντύλαν Ντογκ,ο οποίος θα νιώσει την "Ανάσα του διαβόλου". Η Βερονίκ,μία νεαρή κοπέλα που είναι εθισμένη στις ναρκωτικές ουσίες,θα τον επισκεφτεί με σκοπό να ζητήσει την βοήθειά του. Μαζί με το αγόρι της,μέσα σε πολλές ουσίες,δοκίμασαν και μία που της προκάλεσε περίεργες παρενέργειες. Πιστεύει ότι μέσα της κατοικεί πλέον μία σκοτεινή και σατανική οντότητα,που σιγά-σιγά την κυριεύει. Ο πρωταγωνιστής μας σκέφτεται λογικά και θέλοντας να αποκλείσει πρώτα τον ψυχοσωματικό παράγοντα,την πηγαίνει σε ένα νοσοκομείο για εξετάσεις. Εκεί όμως η Βερονίκ δεν θα είναι πλέον ο εαυτός της και θα προκαλέσει τον όλεθρο και την καταστροφή. Ο Ντύλαν Ντογκ θα ξεκινήσει τότε έναν αγώνα για να την σταματήσει και να την σώσει. Θα τα καταφέρει άραγε ή κάτι τέτοιο ξεπερνάει τις δεξιότητές του? :thinking: Έχουμε να κάνουμε με ένα καθαρά ενήλικο σενάριο,όσον αφορά την θεματολογία του. Εκτός από το μεταφυσικό στοιχείο,καταπιάνεται και με την μάστιγα των ναρκωτικών,κάνοντας το ακόμα πιο "βρώμικο". Προσωπικά μου άρεσε σε μεγάλο βαθμό. Είχε λογική και κλιμακούμενη πλοκή κι έναν πρωταγωνιστή με τρωτά σημεία,γεγονός που τον κάνει περισσότερο ανθρώπινο. Το σχέδιο δεν μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα όσο θα ήθελα. Παρασυρμένο από την θεματολογία,ήταν πολύ σκοτεινό και αφηρημένο για τα γούστα μου. 

Για το φινάλε,το τεύχος μάς επιφυλάσσει μία κόμικς-βιογραφία των δύο ιδρυτών της Google,του Λάρρυ Πέιτζ και του Σεργκέι Μπριν. Ακόμα κι ο πλέον αδαής δεν μπορεί να μην γνωρίζει αυτόν τον κολοσσό της τεχνολογίας,που η αλήθεια είναι ότι διευκόλυνε την πρόσβασή στο ίντερνετ σε μεγάλο βαθμό και συνέβαλλε στην γνώση και την ενημέρωση μέσω του διαδικτύου. Ακόμα κι ο πατέρας μου,μόλις του πήρα το πρώτο tablet,εξοικειώθηκε με την κορυφαία αυτή μηχανή αναζήτησης κι ας μην ξέρει να την προφέρει καλά ("Μπήκα στο κουκλ και έμαθα πότε θα πληρωθούμε την σύνταξη του Δεκεμβρίου" ,μου έλεγε  :lol: ). Η παρούσα βιογραφία είναι μεν λεπτομερής,αλλά όχι όσο θα ήθελα. Τα γεγονότα παραθέτονται ξερά,χωρίς να υπάρχει μία συγγραφική γλαφυρότητα. Η αλήθεια όμως είναι ότι την διάβασα με ενδιαφέρον κι έμαθα αρκετά πράγματα που δεν γνώριζα. Το σχέδιο δεν μπορώ να πω ότι μ'ενθουσίασε. Το βρήκα κάτω του μετρίου.

Ο πάντα επίκαιρος Λευτέρης Ταρλαντέζος,στο παρόν άρθρο του,θα μας μιλήσει για μία μεγάλη μορφή της Ένατης Τέχνης που δυστυχώς έφυγε πρόσφατα από κοντά μας. Μιλάμε για τον συνδημιουργό του Δικαστή Ντρεντ,Carlos Ezquerra. Γι'ακόμα μία φορά απολαύσαμε ένα αναλυτικότατο βιογραφικό και πήραμε πολλές πληροφορίες για τον εκλιπόντα καλλιτέχνη. :respect:

Και κάπου εδώ ο κύκλος του Νέου Μπλεκ (Ζ' Περιόδου) κλείνει,αλλά ο Λεωκράτης Ανεμοδουράς δεν μας αφήνει καθόλου να στενοχωρηθούμε,καθώς από τις αρχές Δεκεμβρίου θα επανέλθει με νέα έκδοση,που αν κρίνω από τα γραφόμενα κι από την μέχρι τώρα εκδοτική του παρουσία,θα είναι εξαιρετική. :mafia:

:beer: 

• Like 7
  • Thanks 1

Πράγματι η ιστορία που έκλεισε τον Α κύκλο του Νέου Μπλεκ ήταν από τις καλύτερες των Μitton-Navarro  και σίγουρα αντάξια του ήρωα και του περιοδικού.

Ενα πολύ όμορφο φινάλε για τον κεντρικό ήρωα της έκδοσης.

Ελπίζω και στο νέο κύκλο να απολάυσουμε ιστορίες αυτού του επιπέδου !:)

• Like 10

Τα εξώφυλλα και τα οπισθόφυλλα των τόμων 19-21 και 28

Προστέθηκαν στο πινακάκι των τόμων της παρουσίασης.

• Like 8
  • Thanks 3

Ο τόμος 29

Προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

• Like 4
  • Thanks 2

Εξωφυλλο/οπισθοφυλο τομου 6

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

• Like 3
  • Thanks 4