Μετάβαση στο περιεχόμενο

leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24632
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δημοσθενη 90% ο δοκτωρας τρολλαρει και το γουσταρει! :D χαχαχαχαχαχχα :banana: Να προσθεσω οτι κι εγω πηρα την εφημεριδα εις διπλουν.. μια για μενα και μια για τον ξαδερφο μου που ειναι φανατικος του μπλεκ! και ελπιζω οπως ολοι να συνεχισει αυτη η εκδοτικη προσπαθεια του λεωκρατακου! :)

Επεξεργασία από Γάντζος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 911
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4893 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Είναι εύκολο σε κάποιον από σας να σκανάρετε 1-2 σελίδες να δούμε κι εμείς τι είναι τελικά αυτό το "σέπια"; :please:

 

:valtnino:

Φυσικά. Ορίστε δύο πρόχειρα δισέλιδα:

 

 

post-13632-0-62820200-1398612480_thumb.jpg post-13632-0-22528300-1398612506_thumb.jpg

 

Εντάξει, ήταν φανερό ότι η νοσταλγία θα υπήρχε σε (πολύ) μεγάλο βαθμό μέσα στην έκδοση. Όμως αυτή η εσκεμμένη ρετρολαγνία, με τη χρήση του κόκκινου για να φαίνεται πιο παλιό (υποθέτω), είναι κουραστική. Αν όχι ένα απαλό πορτοκαλί, χίλιες φορές ασπρόμαυρο, ώστε να φαίνονται και οι γραμμές των σχεδιαστών που πάντα υπέφεραν σε μικρό μέγεθος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104469
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24632
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

να ρωτησω κατι?? οι ιστοριες του μπλεκ απο το συγκεκριμενο ειναι σχεδιασμενες απο τους essegesse?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29980
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  74
  • Reputation:   901
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3683 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Παντως παιδια ενθαρρυντικα υπαρχει η πιθανοτητα να ειναι τα μηνυματα,,,Εγω χαλαρος εδω Καρδιτσα βγαινοντας 7ηωρα για να το παρω λεγοντας νταξει,καπου θα χουν μεινει αντιτυπα εψαξα σε ολα τα κεντρικα περιπτερα και μου παν οτι εχει κανει φτερα απο νωρις δεν εμεινε τιποτα...Φανταζομαι οποτε γιατι να μην εγινε αυτο κα ιστις αλλες πολεις..Και κατεληξα τελικα βεβαια να μην το εχω και να πρεπει να το ψαξω Τεταρτη τωρα αν ειμαι τυχερος και το φερουν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5402 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Παντως παιδια ενθαρρυντικα υπαρχει η πιθανοτητα να ειναι τα μηνυματα,,,Εγω χαλαρος εδω Καρδιτσα βγαινοντας 7ηωρα για να το παρω λεγοντας νταξει,καπου θα χουν μεινει αντιτυπα εψαξα σε ολα τα κεντρικα περιπτερα και μου παν οτι εχει κανει φτερα απο νωρις δεν εμεινε τιποτα...Φανταζομαι οποτε γιατι να μην εγινε αυτο κα ιστις αλλες πολεις..Και κατεληξα τελικα βεβαια να μην το εχω και να πρεπει να το ψαξω Τεταρτη τωρα αν ειμαι τυχερος και το φερουν...

 

Μην ανησυχείς,θα κυκλοφορήσει και αυτόνομα(θα το βαρεθούμε να το βλέπουμε στα περίπτερα). :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5603 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Να καταθέσω και 'γώ την άποψη μου. Χαίρομαι για την νέα εκδοτική προσπάθεια που ξεκινά- αν και δεν είχα ποτέ κάποιο κόλλημα με τους συγκεριμένους χαρακτήρες- αλλά:

 

1) Η εκτύπωση του τεύχους είναι κακή. Λυπάμαι αλλά δεν νοείται εν έτη 2014 τέτοια ποιότητας εκτύπωσης ακόμα και για τόσο παλιό υλικό. Άλλο ρετρό άλλο κακό.

2) Θα συμφωνήσω ότι το προτοκαλί χρώμα είναι ποιο ευανάγνωστο από το ματζέντα που χρησιμοποιήθηκε.

3) Πολύ κακή η επιλογή των εικόνων στο εξώφυλλο λόγω ποιότητας. Είναι γεμάτες πίξελ. Θέλει οπωσδήποτε δουλειά στον γραφιστικό σχεδιασμό.

 

Κατά τα άλλα εύχομαι καλή επιτυχία στη νέα προσπάθεια και με λίγη δουλειά στα προβληματικά σημεία τα πράγματα μπορούν να διορθωθούν και να δούμε μια όμορφη έκδοση παλιομοδήτικης αισθητικής που να "μιλήσει" και σ'ένα νέο κοινό. Αλλά για να είμαστε ειλικρινείς και ρεαλιστές το παρόν τεύχος, με τα συγκεριμένα χαρακτηριστικά, δεν μπορεί να προσελκύσει νεώτερους ηλικιακά αναγνώστες. Αναμένουμε τα επόμενα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Παιδια, οτι και να λετε, μετα και το σκαν του Σπυρου, θεωρω οτι αυτη η εκδοση ειναι εγκλημα κατα των ματιων μας. Σοβαρα δε ξερω πως την παλεψατε και το διαβασατε μεχρι τελους, οσοι το κανατε :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26034
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  762
  • Reputation:   10809
  • Achievement Points:  771
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Να ευχηθω και εγω να παει καλα Ο Νεος Μπλεκ και και να μας κανει να εχουμε την καψα(οπως καναμε μικροι)  να τρεχουμε στα περιπτερα για να τα αγορασουμε οπως σημερα....Αξιζει ενα μεγαλο μπραβο στον Λεοκρατη Ανεμοδουρα και οσους τον βοηθησαν σε αυτο το πολυ δυσκολο εγχειρημα....Μακαρι να παει καλα το ευχομαι ολοψυχα :)

 

Εμενα μου αρεσε πολυ οπως  και οι επιλογη των  υπολοίπων ηρωων ηταν πολυ καλη για αρχη......Ομως πρεπει να συμφωνησω με πολλα μελη που δεν τους αρεσε η ο χρωματισμος της σελιδας που περιμενα να ειναι σαν την Περιπετεια πορτοκαλι αλλα πιστευω οτι μπορει να διωρθωθει  :sun:  :sun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14105
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  45
  • Reputation:   345
  • Achievement Points:  45
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4832 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

ok θα το στηρίξουμε...Αλλά η έκδοση είναι επιεικώς χάλια (για τους λόγους που ηδη αναφερθηκαν) κ΄η τιμή είναι αρκετά τσιμπημένη...Αν συνεχίσει έτσι δεν νομίζω να πάει μακριά....

 

 

 

  :(:please:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Παντως παιδια ενθαρρυντικα υπαρχει η πιθανοτητα να ειναι τα μηνυματα,,,Εγω χαλαρος εδω Καρδιτσα βγαινοντας 7ηωρα για να το παρω λεγοντας νταξει,καπου θα χουν μεινει αντιτυπα εψαξα σε ολα τα κεντρικα περιπτερα και μου παν οτι εχει κανει φτερα απο νωρις δεν εμεινε τιποτα...Φανταζομαι οποτε γιατι να μην εγινε αυτο κα ιστις αλλες πολεις..Και κατεληξα τελικα βεβαια να μην το εχω και να πρεπει να το ψαξω Τεταρτη τωρα αν ειμαι τυχερος και το φερουν...

Εγώ πάντως που πήγα στις 4 το μεσημέρι να το πάρω από το ψιλικατζίδικο της γειτονιάς μου, είχε ακόμα 2 αντίτυπα (τσίμπησα το ένα). Σε άλλες περιπτώσεις δεν θα το έβρισκα και θα έπρεπε να ξεκινήσω κυνήγι στην ευρύτερη περιοχή. Μάλλον για ανάμικτη υποδοχή ανάλογα την περιοχή το κόβω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5333 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Οι προσωπικές μου εντυπώσεις είναι μοιρασμένες. Κάτω του 50% η ικανοποίηση για την εμφάνιση αλλά 100% για το περιεχόμενο.

Κατ΄αρχήν, να γράψω ορισμένα πράγματα ενημερωτικά που έχουν να κάνουν με την εμφάνιση που όντως ήταν κακή. Ολες σχεδόν οι προσφορές που δεν γίνονται με εσωτερική παραγωγή των εφημερίδων είναι της ίδιας κακής ποιότητας είτε πρόκειται για βιβλία, είτε για περιοδικά. Ο εκδότης του περιοδικού ή του βιβλίου παίρνει ένα πολύ μικρό ποσό ανά αντίτυπο από την εφημερίδα και ποντάρει ουσιαστικά στην αυτόνομη πώληση αντιτύπων που θα πάρει από τις επιστροφές. Εξ ΄ου και η τιμή που υπάρχει για την μελλοντική μεταπώληση. Άρα κάνει σκόντο στο χαρτί, στην σελιδοποίηση, στα χρώματα. Παντού γιατί διαφορετικά δουλεύει για την εφημερίδα. Οταν μια εφημερίδα πουλιέται 4 ευρώ πακέτο αποκλείεται να έχει αγοράσει το κάθε περιοδικό πάνω από 0,5-0,7 λεπτά.

Συνεπώς δεν είναι μόνο η ρετρό διάθεση υπευθυνη για την εμφάνιση αλλά και η....οικονομία. Οι παλιές εκδόσεις είχαν μια εξαιρετική διχρωμία για τα δεδομένα της εποχής. Μιλάμε ουσιαστικά για ανατύπωση που γίνεται μετά από 40 χρόνια και με μηχανήματα σύγχρονα, διαφορετική σελιδοποίηση κλπ. άρα δεν υπάρχει δικαιολογία για την χαμηλή ποιότητα πλην του οικονομικού μέρους.

το εξώφυλλο προσωπικά δεν με χάλασε αφού στην πράξη είναι ένα ένθετο που πας και το αγοράζεις επειδή αυτό θέλεις. Δεν περιμένεις να δεις περιεχόμενο ή εξώφυλλο. Επίσης γιατί είναι 164 σελίδες και όχι κάτι παραπάνω (κάπου διάβασα ένα σχετικό σχόλιο). Κάθε τυπογραφικό έχει οκτώ σελίδες συν το έξτρα τυπογραφικό για τα εξώφυλλα-οπισθόφυλλα. 20 τυπογραφικά Χ 8 μας κάνει 160 και άλλες 4 τα εξώφυλλα κλπ. αν πήγαινε αντίστοιχα στις 172 ή στις 180 κλπ. ανέβαινε το κόστος.

Από την ύλη είμαι 100% ικανοποιημένος. Ηταν πολύ έξυπνη επιλογή να μπουν οι βασικές ιστορίες Μπλεκ και Ζαγκόρ όχι από την κεντρική σειρά των δύο περιοδικών αλλά από ανατυπώσεις που αφορούσαν τον δυσεύρετο ακόμη και από hardcore συλλέκτες και πανάκριβο Μεγάλο Μπλεκ. Στην ουσία πρόσφεραν δύο ιστορίες που λίγοι έχουν διαβάσει και όσοι τις διάβασαν στην εποχή τους τις έχουν ξεχάσει. Το ''αδημοσίευτη'' που τις συνοδεύει δεν το αντιλήφθηκα τι σημαίνει. Οι άλλες δύο ιστορίες είναι δημοσιευμένες σε Ζαγκόρ καιΜπλεκ αλλά είναι συμπληρωματικές.

Γενικά δεν είναι κακή αφετηρία. αλλά και εγώ δεν είμαι κριτήριο γιατί θα το αγόραζα ούτως ή άλλως εκτός αν ήταν μόνο ιστορίες από τις αρχικές σειρές που τις έχω σχεδόν συμπληρωμένες (με μικρές ελλείψεις). Θα μετρήσει ο Ανεμοδουράς τζούνιορ τις δυνάμεις τη;ς αγοράς για να αποφασίσει αναξίζει τον κόπο να ρισκάρει με συνέχιση των εκδόσεων στο περίπτερο. Θα φανεί αύριο μεθαύριο από τα δελτία κυκλοφορίας. Θυμίζω ότι χωρίς σημαντική πτώση (λόγω Πάσχα) την παρασμένη εβδομάδα ο Ε.Τ. πούλησε 23.000 αντίτυπα σε όλη τη χώρα και η συνήθης κυκλοφορία του ''παίζει'' από μίνομουμ 20.000 μέχρι μάξιμουμ 25.000. Προσωπική εκτίμηση: Με μια κυκλοφορία κοντά στις 26.000 φύλλα μάλλον η προσπάθεια θα κριθεί επιτυχημένη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104469
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Αν μετά την κυκλοφορία των τεσσάρων τευχών που θα βγουν σαν ένθετα του Ελεύθερου Τύπου, συνεχίσει την εβδομαδιαία κυκλοφορία, δεν θα έχει καμία τύχη με αυτή την τιμή. Αν γυρίσει σε μηνιαίο, έχει κάποιες ελπίδες. Λίγες δυστυχώς, ας μην γελιόμαστε.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5333 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Αν μετά την κυκλοφορία των τεσσάρων τευχών που θα βγουν σαν ένθετα του Ελεύθερου Τύπου, συνεχίσει την εβδομαδιαία κυκλοφορία, δεν θα έχει καμία τύχη με αυτή την τιμή. Αν γυρίσει σε μηνιαίο, έχει κάποιες ελπίδες. Λίγες δυστυχώς, ας μην γελιόμαστε.

 

Σ

Συμφωνώ απόλυτα και αυτό με κάνει να ανησυχώ σοβαρά. Το ότι συμφώνησα μαζί σου τόσο γρήγορα και τόσο εύκολα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104469
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Είναι που με φίλησες σήμερα και έχεις ακόμα την αύρα μου. :D

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5333 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Θα περιμένεις μέχρι το επόμενο...Πάσχα για να σου ξανακάνω τέτοια χάρη!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104469
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Στην γιορτή μου; Την Πρωτοχρονιά; Τίποτα; :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41683
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5156 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πιστεύω ότι τις πωλήσεις είναι θέμα ημερών να τις μάθουμε και θα είχε πάρα πολύ ενδιαφέρον να κάνουμε τη σύγκριση με την προηγούμενη Κυριακή, που κυκλοφόρησε η εφημερίδα χωρίς τον Μπλεκ. Καλό θα ήταν, όποιος τις πληροφορηθεί, να κάνει ένα ποστ.

Στο δια ταύτα τώρα: και εγώ πιστεύω ότι η έκδοση ήταν μάλλον απογοητευτική, ιδιαίτερα όσο αφορά το χρωματισμό, αλλά και την ποιότητα της αναπαραγωγής (εμένα, αυτό με ενόχλησε περισσότερο). Από την άλλη όμως - και αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε - έχουν προσπαθήσει να βάλουν, όπως έγραψα και στην παρουσίαση - ιστορίες που είναι δύσκολο να βρεθούν από συλλέκτες (ποιος μπορεί να διαθέσει τα 30 ευρώ και βάλε που κάνουν οι Μεγάλοι Μπλεκ; βλέπε και το ποστ του luckystrike πιο πάνω). Συνεπώς, αυτό από μόνο του είναι θετικό. Και ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας: εμείς που διαβάζαμε Μπλεκ και μαζεύουμε Ζαγκόρ θα το αγοράζαμε και θα το αγοράσουμε ούτως ή άλλως, άσχετα από την ποιότητα της έκδοσης, άρα δεν είμαστε εμείς το κριτήριο (πάλι βλέπε το ποστ του luckystrike). Από εκεί και μετά, το θέμα είναι πόσο θα ελκύσει το νέο κοινό η έκδοση. Κατά τη γνώμη μου, δεν νομίζω ότι τέτοιου είδους ποιότητα έκδοσης θα αρέσει. Υπάρχει όμως και το ερώτημα, εάν οι ιστορίες λένε κάτι στους σημερινούς νέους και αν μπορούν να συγκριθούν με τις νέες ιστορίες που κυκλοφορούν και στις οποίες έχουμε πρόσβαση είτε σε έντυπη είτε σε ηλεκτονική μορφή (και δεν αναφέρομαι μόνο σε αμερικάνικα κόμικς, αλλά και σε ιταλικά - πχ Ντύλαν Ντογκ). Η αυστηρά προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι αρκετά ξεπερασμένες πλέον, τόσο σεναριακά, όσο και σχεδιαστικά. Οπότε τίθεται το ερώτημα: θα αγόραζε ένας έφηβος το συγκεκριμένο περιοδικό ακόμα και αν ήταν καλύτερη η έκδοση; Δεν έχω απάντηση σε αυτό.

Εν κατακλείδι: σε μια εποχή όπου έχουνα αδειάσει τα περίπτερα και δεν υπάρχει τίποτα να διαβάσουμε, είναι μια προσπάθεια, που αξίζει να στηρίξουμε όλοι μας, όσοι από εμάς τουλάχιστον έλκονται (για τους Χ,Ψ λόγους) από αυτού του είδους τα κόμικς και αν δεν την στηρίξουμε, ίσως τελικά και να είμαστε άξιοι της κακής μας μοίρας. Και στη τελική, αν το παράπονό μας είναι η κακή ποιότητα της έκδοσης, ίσως μπορούμε να το θέσουμε υπόψη του εκδότη (θα μου πείτε, εδώ γελάνε, και πιθανότατα να έχετε και δίκιο).

Και δεν ξέρω και αν είναι και θέμα τιμής. Μην ξεχναμε ότι ακόμα και μέσα σε περίοδο κρίσης, αυτή τη στιγμή, αν βγουν  στα περίπτερα και χωρίς αντίπαλο παίζουν και εξασφαλισμένο κοινό (μικρό; μεγάλο; θα δείξει) έχουν.

 

Κλείνω και επειδή σας ζάλισα, όπως πάντα και επειδή έχουν αρχίσει τα φιλάκια και δεν θέλω να με πάρουν κι εμένα τα σκάγια... ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Συμφωνώ απόλυτα και αυτό με κάνει να ανησυχώ σοβαρά. Το ότι συμφώνησα μαζί σου τόσο γρήγορα και τόσο εύκολα

 

 

Είναι που με φίλησες σήμερα και έχεις ακόμα την αύρα μου. :D

 

:valtnino:

 

 Αυτό κάνει σε θρίλερ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27312
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  65
  • Reputation:   399
  • Achievement Points:  65
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

παιδιά μόλις τώρα είδα ότι κυκλοφόρησε σε εφημερίδα,θα πάω αύριο να δω αν έμεινε καμιά θα το πάρω!
αν δεν βρω υπάρχει κανένας τρόπος να τους ζητήσω να μου στείλουν την εφημερίδα η κάτι τέτοιο,γιατί άμα περιμένω να βγει μόνο του δεν θα το πάρω ποτέ αφού εδώ σπάνια μας τιμούν τα περίπτερα με κόμικς!!!

Επεξεργασία από bilisiosS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25820
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  402
  • Reputation:   5411
  • Achievement Points:  402
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4239 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Καλό θα ήταν, όποιος τις πληροφορηθεί, να κάνει ένα ποστ.

 

Αντιγραφω απο φατσοβιβλιο...αν κ ακομα πουλαει ετσι;;;

 

Ο ΜΠΛΕΚ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝETAI ΠΟΥΛΗΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΑ....ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΠΟΥΛΗΣΕ 23.310 ΦΥΛΛΑ ΜΕ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΜΙΑ 4ΑΔΑ CD ΜΕ ΓΛΕΝΤΙΑ ΑΝΕΒΑΙΝΟΝΤΑΣ 8000 ΦΥΛΛΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΥΡΙΑΚΗ (15.000) ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ K Η ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥ...ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΛΙ ΕΔΕΙΞΕ 23.000 ΦΥΛΛΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ....

Επεξεργασία από Han Solo
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη όμως πως τα νούμερα είναι μικτά (απλό φύλλο+ φύλλο με προσφορές). Δεν ξέρω πως ένας εκδότης μπορεί να λάβει ουσιαστικά στοιχεία για τις δικές του κινήσεις μέσω της συνεργασίας του με μια εφημερίδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5333 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Το ημιεπίσημο δελτίο κυκλοφορίας του πρακτορείου (το επίσημο δίνεται όταν υπάρχει συγκεκριμένη άποψη για τις πωλήσεις στην επαρχία) μιλάει για 23.000 φύλλα. Μάλλον επιβεβαιώνεται ότι η αύξηση είναι πολύ μικρή. Τα δελτία του τελευταίου δίμηνου περίπου ήταν για την εφημερίδα:

9 Μαρτίου: 20.000

17 Μαρτίου: 20.000

23 Μαρτίου: 22.000

30 Μαρτίου: 20.000

6 Απριλίου:  22.000

13 Απριλίου: 18.000

20 Απριλίου: 23.000

Με βάση αυτό το δείγμα στην καλύτερη περίπτωση (αν θεωρήσουμε χαμηλότερη βάση κυκλοφορίας τις 20.000) ο Μπλεκ έδωσε μάξιμουμ 3.000 φύλλα αν και νομίζω ότι στην πραγματικότητα αυτό το νούμερο είναι πολύ μικρότερο. Αν και νομίζω ότι πολύ ξεκάθαρη εικόνα θα έχουμε την ερχόμενη εβδομάδα συγκρίνοντας τα δύο φύλλα με την ίδια ακριβώς προσφορά.

Επεξεργασία από luckystrike
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ακούγοντας για pixelation αναρωτιέμαι εάν η έκδοση προέρχεται από σκανάρισμα παλιών τευχών (κακό προφανώς) και εάν το συγκεκριμένο χρώμα είναι αποτέλεσμα προσπάθειας για να φύγει η κιτρινίλα του σκαναρίσματος. Ίσως κάποιος με εμπειρία στον τομέα να μας έλεγε πόσο πιθανό είναι αυτό (Σαντμαν, για σένα βαράνε οι καμπάνες :D )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22771
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4895 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πιστεύω ότι με αυτη την τιμή και σε συνδυασμό με την ποιότητα, θα δουμε μια μικρη πτώση την επόμενη εβδομάδα (μικρή γιατι ίσως υπάρξει η προσδοκία βελτίωσης). Και μετα, τις επόμενες δυο βδομαδες όλο  και μεγαλύτερες απώλειες.. μην πω ελευθερη πτωση..

Μη ξεχναμε ότι το πρωτο τευχος μπορει να το αγόρασαν καποιοι και από περιέργεια ή νοσταλγία όχι όμως ικανη για να παρουν και τα επόμενα τευχη..

 

Ο μόνος λογος για να περιορισθούν οι απώλειες στις πωλήσεις θα ειναι η πολυ καλή επιλογή ιστοριών. Αλλα και πάλι χλωμό το βλέπω, σε μια εποχή όπου το 1 ευρω ειναι πολύτιμο. (και δεν ειμαι υπερβολική σε αυτο..)

 

Αν όμως, βελτιωθει η ποιότητα πχ. χρωματισμός και μειωθει η τιμη τότε θα μπορεσει να διατηρήσει τις πωλήσεις της ή και να αυξήσει λιγο.

 

αν και θα ήθελα να βγω λάθος στα πρώτα που σκέφτομαι και την επομενη φορά και απο μεριας έκδοσης και απο μεριάς κοινου (εννοω μεγαλυτερο και καινουργιο κοινο) να ειναι όλα καλυτερα!!  συναισθημα vs ψυχρη λογική.. :P

 

:beer:

Επεξεργασία από Strativarious
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25033
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Αυτό που λέει η Στράτι. Το πήρα κι εγώ, αλλά η πολύ κακή έκδοση σε συνδιασμό με την τιμή είναι αποτρεπτική. Η νοσταλγιά δε φτάνει. Αυτή την καλύπτω και με το άνοιγμα ενός παλιού Μπλέκ. Αν είναι έτσι και το επόμενο, δεν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5603 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Βλέπω πως σε γενικές γραμμές όλοι συμφωνούμε. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να διαβάζω παλιά κόμικς αλλά καλό θα ήταν να διαχωριστεί ο παράγοντας νοσταλγία από το σοβαρό λανσάρισμα μια έκδοσης που φιλοξενεί παλιό υλικό. Οι ιστορίες του Μπλεκ και των λοιπών χαρακτήρων που φιλοξενήθηκαν στο πρώτο τεύχος είναι παλιές και το δείχνουν, τόσο στο σενάριο όσο και στην εικονογράφηση. Αυτό όμως δεν τις κάνει αδιάφορες. Μια τέτοια έκδοση θα μπορούσε να "περπατήσει" αν η ποιότητα της βοηθούσε στο να αναδειχτούν τα πρωτογενή θετικά στοιχεία του υλικού. Αυτό όμως δεν έγινε, εφόσον η κακή εκτύπωση έκανε τις ιστορίες να φαντάζουν χειρότερες απ'ότι ήταν και έχοντας μάλιστα προηγηθεί η έγχρωμη έκδοση του Μπλεκ. Γιατί λοιπόν ν'αγοράσει κάποιος τη συγκεκριμένη σειρά, εφόσον μπορεί να βρει στο περίπτερο μια πολύ καλύτερη έκδοση με τις ιστορίες του συγκεκριμένου χαρακτήρα; Τι θα περίμενα εγώ από τη νέα εκδοτική προσπάθεια; Μια φροντισμένη έκδοση (έγχρωμη ή ασπρόμαυρη δεν με απασχολεί) η οποία θα φιλοξενεί όσο το δυνατό αυτοτελείς ιστορίες από τα κόμικς της εποχής, που όμως θα έχει τη σωστή εκτύπωση, καλή ποιότητα χαρτιού, σύγχρονο γραφιστικό σχεδιασμό και ζουμερά κείμενα που θα συνοδεύουν το υλικό και θα μπορούν να βάλουν στο κλίμα και νέους αναγνώστες. Γιατί είναι σημαντικοί  οι συγκεκριμένοι χαρακτήρες; Πoιο το ιστορικό πλαίσιο; Γιατί επιλέχθηκαν οι ιστορίες που φιλοξενούνται σε κάθε τεύχος; Το αγαπητό μας Κομιξ έχει δείξει το δρόμο στο πως να προσεγγίζεται το παλιό υλικό. Και απ'όσο γνωρίζω υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που μπορούν να συνεργαστούν με τον εκδότη και να συμβάλλουν προς αυτή την κατεύθυνση. Δεν νομίζω πως θα χαλούσε κανέναν από εμάς να αγοράζαμε έναν Νέο Μπλεκ, σε αυτό το φορμάτ που μόλις είδαμε, σε μια διμηνιαία ή τριμηνιαία συχνότητα, που θα προσέγγιζε σοβαρά αυτές τις ιστορικές εκδόσεις. H νοσταλγία μόνο δεν αρκεί...    

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5402 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Συμφωνώ με όλους,καλύτερα δεν θα μπορούσα να τα πω.... :best:

 

Έχετε βάλει όλοι την λογική σας μπροστά και αντιμετωπίζεται τα πράγματα ρεαλιστικά και πολύ καλά κάνετε εφόσον η εποχή,στην οποία ζούμε,δεν μας αφήνει να σκεφτούμε κάπως αλλιώς.Και εγώ απορώ για μια νέα έκδοση,η οποία έκανε 'ΠΡΕΜΙΕΡΑ' στα ελληνικά περίπτερα,έστω και από εφημερίδα και έδειξε τον 'κακό' της εαυτό.Τα έχουμε πει όλα,για κακή ποιότητα χαρτιού,χρώματος,φτωχό design και μαλακό εξώφυλλο αλλά δυστηχώς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε που οφείλεται όλο αυτό,στην κακή οικονομική κατάσταση;;Αν το καλοσκεφτείς,δεν συνεργάστηκαν και πολλά άτομα για αυτήν την έκδοση,πέρα από τους <νοσταλγούς> που ώθησαν τον Λεωκράτη σε αυτήν την απόφαση,δύο γραφίστες αναφέρει η εισαγωγή. 

 

Από την άλλη,μέσα από το facebook,γίνονται προτάσεις και παρατηρήσεις για τα επόμενα τεύχη από νοσταλγούς αναγνώστες και ο κύριος Νικολαίδης απαντάει συνεχώς 'Άν πάει καλά η έκδοση,όλα θα συζητηθούν.'(παρόμοια απάντηση).

 

Καλά λέει ο άνθρωπος αλλά καλά πως να πάει καλά μια έκδοση,πως να στηριχτεί από τους αναγνώστες με αυτήν την τιμή,πως να προσελκύσει νέους με αυτό το φτωχό design και το χρώμα των ιστοριών που είναι ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ και από τους παλιούς χρωματισμούς του 60';;

 

Εγώ το εκτίμησα το τεύχος γιατί είμαι φανατικός του Μπλεκ,Ζαγκόρ κα. αλλά λυπάμαι που θα το πω,εδώ μιλάμε για ΠΡΟΧΕΙΡΟΔΟΥΛΕΙΑ στο πόδι.Μπορεί να σκέφτονται να κάνουν κάτι απλό με την εφημερίδα και έπειτα να το αναβαθμίσουν,δεν ξέρω....Αυτό που ξέρω είναι ότι ένας εκδότης που έχει συγγενείς ΕΚΔΟΤΕΣ που έχουν γράψει ιστορία στα ελληνικά περίπτερα και θέλει να κάνει την ΔΙΑΦΟΡΑ και να αποδείξει σε όλους ότι ΝΑΙ αξίζει να τιμήσουν την προσπάθεια του,έπρεπε να το είχε κάνει σαφώς πιο ανώτερο από όλες τις πλευρές.

 

Δεν ξέρω τι προσπαθούν να πετύχουν και δεν γνωρίζω εάν όντως το είχαν κάνει ΑΝΩΤΕΡΟ εάν θα στηρίζονταν και αν είχε μεγαλύτερες πωλήσεις αλλά ας μην γελιόμαστε,ο Έλληνας έχει αποτραβηχτεί από τα κόμικς εδώ και χρόνια.Τόσα 'ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ' και 'ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΜΠΛΕΚ' που είναι καλαίσθητα και έγχρωμα(για τους μικρούς) έχουν πιάσει σκόνες στα ράφια περιπτέρων.

 

Από την άλλη η τιμή(δεν με χάλασε προσωπικά αλλά σκέφτομαι την μερίδα του αναγνωστικού κοινού) είναι μεγάλη για αυτά που προσφέρει,ακόμα και οι 'Νέες Περιπέτειες του Φάντομ' είχαν καλύτερο χαρτί,ποιότητα χρωμάτων και γενικά design και μάλιστα σε σαφώς μικρότερη τιμή.

 

Εγώ προσωπικά όπως και εσείς,δεν το βλέπω με τόσο αισιοδοξία το νέο εγχείρημα έπειτα από σκέψη και πάλι δεν ξέρω αν πίστευαν ότι θα ανέβαζε λόγου φήμης μια μέτρια σε πωλήσεις εφημερίδα ή θα άλλαζαν τα δεδομένα αν κυκλοφορούσε με άλλη πιο διάσημη εφημερίδα,αυτό που ξέρω είναι ότι θα γεμίσω με ακόμη περισσότερη απαισιοδοξία,μόλις το τεύχος κυκλοφορήσει στα περίπτερα και μείνει στο ΡΑΦΙ,έχοντας την ίδια τύχη με τα υπόλοιπα.

 

Τέλος,δεν γκρινιάζω,αντιθέτως περίμενα πολύ αυτήν την έκδοση και θα την αγοράζω με όποια ποιότητα και τιμή έχει αλλά όσο σκέφτομαι ότι υπάρχει περίπτωση να χαθεί ακόμα μια απελπισμένη προσπάθεια αναγέννησης και ιδίως στα ελληνικά κόμικς ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ παρόλο που είμαι έφηβος και έχω προσαρμοστεί στις σύγχρονες ιδέες και αντιλήψεις της εποχής.

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4969
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5402 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

Θα υπάρχει αλλαγή στο χρωματισμό και στην πορεία , στόχος μας είναι να βελτιώσουμε και άλλα σημεία του περιοδικού (τεχνικά αλλά και όσον αφορά το περιεχόμενο) με βάσει τα σχόλια και τις επιθυμίες των αναγνωστών πάντοτε στο μέτρο του δυνατού.

 

-Νίκος Νικολαϊδης,συνεργάτης του περιοδικού

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5333 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Θα υπάρχει αλλαγή στο χρωματισμό και στην πορεία , στόχος μας είναι να βελτιώσουμε και άλλα σημεία του περιοδικού (τεχνικά αλλά και όσον αφορά το περιεχόμενο) με βάσει τα σχόλια και τις επιθυμίες των αναγνωστών πάντοτε στο μέτρο του δυνατού.

 

-Νίκος Νικολαϊδης,συνεργάτης του περιοδικού

 

 

 

10320578_698697410169298_511068901145830

Πότε ακριβώς θα το βελτιώσουν; 99 τοις εκατό είναι ήδη έτοιμοι και οι 4 πρώτοι τόμοι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.