Μετάβαση στο περιεχόμενο

leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Βγήκε...! :yes:

 

Αν δεν με προλάβει κανένας,θα το ανεβάσω αύριο...! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 911
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Αυριο? Παει χαλασε το φορουμ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αυριο? Παει χαλασε το φορουμ

:lol: Έλειπα όλα η την ημέρα εχθές και σήμερα...!Έτυχε να λείπει κι ο Μεγαλειότατος...! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυριο? Παει χαλασε το φορουμ

 

 

:lol: Έλειπα όλα η την ημέρα εχθές και σήμερα...!Έτυχε να λείπει κι ο Μεγαλειότατος...! :P

 

Δεν χάλασε το φόρουμ. :) Λείπατε εσείς, αλλά καλύπτουμε εμείς τα νώτα σας για αυτόν το μήνα.  :lol: :lol: :lol:

 

Εξώφυλλο και οπισόφυλλο του #43, λοιπόν

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Άντε, στο επόμενο τεύχος έχουμε και την πολυδιαφημιζόμενη Τζούλια. Να δούμε αν αξίζει τις προσδοκίες. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Δεν χάλασε το φόρουμ. :) Λείπατε εσείς, αλλά καλύπτουμε εμείς τα νώτα σας για αυτόν το μήνα.  :lol: :lol: :lol:

Αυτό θα πει οργάνωση...! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Άντε, στο επόμενο τεύχος έχουμε και την πολυδιαφημιζόμενη Τζούλια. Να δούμε αν αξίζει τις προσδοκίες. :)

 

H Τζούλια είναι φοβερο old school αστυνομικό κόμικ. O Berardi μετά τον Ken Parker δίνει ρεστα ξανά. Δεν είναι τυχαίο που έχει φτάσει 200 + τεύχη 130 σελίδων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Το Μπλεκ Νο 43 κυκλοφορεί από χθες στην Αθήνα .

Μπορώ να πω οτι ύστερα από (πολύ) καιρό διάβασα επιτέλους μια ενδιαφέρουσα ιστορία Μπλεκ ,τουλάχιστον σε οτι αφορά στο πρώτο μέρος της .

Πρόκειται για την  ιστορία  "Ο Λευκός Βίσονας"   σε  σενάριο M. Navarro και σχέδιο J. Y. Mitton .

 

Tόσο ο Νavarro όσο και ο Mitton  δεν συγκαταλέγονται ανάμεσα στους αγαπημένους μου δημιουργούς ιστοριών Μπλεκ .

Σε μια κουβέντα που είχαμε με τον Λεωκράτη Ανεμοδουρά σχετικά με τους δημιουργούς ιστοριών Μπλεκ που θεωρούμε οτι έκαναν καλές δουλειές ως επίγονοι των θρυλικών EsseGesse, μου έλεγε οτι θεωρεί τον Mitton ως τον πιο αξιόλογο απ αυτούς και είναι από τους αγαπημένους του .

Εγω πάλι όντας "εθισμένος" στο σχέδιο και το σενάριο των EsseGesse ,δεν μπορώ να πω οτι ενθουσιάζομαι από την σχεδιαστική προσέγγιση του Mitton ,με τα "στρογγυλά" πρόσωπα των Καθηγητή Μυστήριου και Ροντυ ή τις υπερφυσικές αναλογίες που δίνει στο  σώμα του Μπλεκ ,θέλοντας να τονίσει τη δύναμη και τον όγκο του .

Από την άλλη ο Navarro θεωρώ οτι είναι αδύναμος σεναριακά στις περισσότερες ιστορίες που έχω διαβάσει με άνισο σενάριο και συνήθως πολύ απότομο τέλος .

Ολα αυτά βέβαια είναι εντελώς υποκειμενικά και γούστα του καθένα .

Στα της ιστορίας τωρα ,σα να ήθελαν οι δημιουργοί να αναιρέσουν όλα τα παραπάνω συμπεράσματά μου ,μας δίνουν ένα επεισόδιο άψογο σχεδιαστικά και πολύ δυνατό σεναριακά ,τουλάχιστον στο ξεκίνημά του .

Iστορικά στοιχεία και χάρτης για τον τόπο και τον χρόνο  οπου εξελίσσονται τα γεγονότα ,αποφυγή  (κατά το δυνατόν) υπερβολών που συνήθως χαρακτηρίζουν τις ιστορίες τους, σε βαθμό που ενοχλεί και πάρα πολύ καλό σχέδιο και χρώμα των τοπίων ,των στολών των αντιπάλων και των ηρώων μας .Ακόμα και ο Μπλεκ εμφανίζεται σε πιο νορμαλ διαστάσεις σε σχέση με άλλες δουλειές του Mitton.

H πλοκή είναι δυνατή και υπάρχει σταδιακή κορύφωση της δράσης και της αγωνίας για το τι γίνεται στη συνέχεια.

Η ιστορία αυτή είχε μπεί το 1976 στο Γαλλικό περιοδικό Kiwi σε συνέχειες.

Εύχομαι και ελπίζω και το δεύτερο μέρος που θα δημοσιευθεί τον άλλο μήνα να παραμείνει σε αυτό το επίπεδο και να μη με ξενερώσει .

 

Επίσης στο τεύχος αυτό τελειώνει και η πολύ καλή ιστορία «ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΣΤΟ ΝΤΑΡΚΓΟΥΝΤ» των  Dragonero και Ζαγκόρ .Ηταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη για μένα η δημοσίευσή της και μου σύστησε έναν ήρωα που αγνοούσα ως τώρα και θεωρώ οτι αξίζει προσοχής .

 

Τέλος να πω οτι στο editorial του περιοδικού γίνεται  μια ακόμα αναφορά στη Λέσχη μας και στις εκδηλώσεις που έγιναν για τον μήνα εκδόσεων Ανεμοδουρά .

Οι εντυπώσεις της εκδοτικής από τη συνεργασία που υπήρξε με τη Λέσχη είναι άριστες και αυτό μας έχει ειπωθεί απο πλευράς τους πολλές φορές . :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Μολις διαβασα την ιστορια του Μπλεκ "Ο Μεγαλος Βισωνας" στο τευχος 43 και μπορω να επιβεβαιωσω-και με το παραπανω-οσα ειπε πιο πανω ο Δημοσθενης.Καταπληκτικη ιστορια,απο τις καλυτερες του Μπλεκ.περιμενω πως και πως το επομενο τευχος!! :clap2:

Επεξεργασία από kostas1969
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οφειλω να πω ενα :efxaristo: στον GCF για την φυτιλια που ειχε βαλει - ορθως την εβαλε δηλαδη.... :D  - για να παρω τα τευχακια με την ιστορια του Dragonero. :) 

 

Αντε, τωρα αναμενουμε να δουμε και τι εστι Julia... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Μολις διαβασα τις ιστοριες του Μπλεκ στα τευχη 41 και 42,με μεγαλη καθυστερηση,καθως ταλαιπωριεμαι εδω και 3 σχεδον μηνες με τη χολη μου(θα χειρουργηθω στο επομενο δεκαημερο),και μου εκανε εντυπωση(εδω να θυμησω οτι δεν ειμαι φανατικος του Μπλεκ-οσο ειμαι του Μαρκ),η σκηνη στο τευχος 41 οπου ο Μπλεκ στελνει στον διαβολο τον καθηγητη Μυστηριο και του λεει να μην τους ακολουθησει(επειδη διακινδυνεψε τον εαυτο του,του Μπλεκ,και την αμερικανικη επανασταση χωρις λογο),δεν θυμαμαι κατι αναλογο σε αλλο τευχος,θυμαμαι μια σκηνη να τις βρεχει στον Ροντυ ο Μπλεκ σε καποιο τευχος ως τιμωρια για κατι που εκανε,ποτε ομως να στραφει τοσο εντονα εναντιον του καλυτερου του φιλου,αλλα επαναλαμβανω δεν ειμαι φανατικος του Μπλεκ μα τα χιλια προσβλητικα κουναβια!Αν καποιος θυμαται κατι αναλογο σε τευχος του Μπλεκ(ισως ο Δημοσθενης) ας το μοιραστει μαζι μας. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Στο πρώτο μέρος του "Λευκού βίσονα" ο συγγραφέας δημιουργεί ένα από τα πιο δύσκολα σκηνικά στην ζωή των σκλαβωμένων Αμερικανών και περισσότερο στον πρωταγωνιστή μας τον Μπλεκ...!Η ιστορία ξεκινάει με μία εκτενή περιγραφή της σημαντικής ενίσχυσης των Αγγλικών στρατευμάτων στην μεγαλύτερη τότε αποικία τους,καθώς και του απάνθρωπου χαρακτήρα που εκείνες δείχνουν στον υπόδουλο λαό...!Δεν γνωρίζω εάν αυτές οι σκηνές αληθεύουν,αλλά εάν ναι τότε μιλάμε για μία πολύ διδακτική εμπειρία...!Σε αυτό συμβάλλει και η λογοτεχνική περιγραφή που γίνεται στις λεζάντες επεξήγησης,που μου θύμισαν το ύφος του αείμνηστου Στέλιου Ανεμοδουρά...!Η υπόθεση συνεχίζει με την κλασική αστεία στιγμή,στην οποία πρωταγωνιστούν ο Καθηγητής Μυστήριος κι ο Ρόντυ,για να ακολουθήσουν όλα τα επόμενα καρέ με μία έκρηξη αδρεναλίνης,καθώς διαβάζουμε με κομμένη την ανάσα την περιπετειώδη πορεία του Ξανθού Γίγαντα προς τα ενδότερα της Αμερικής...!Μπορώ να πω ότι κι εγώ είμαι από εκείνους που εντυπωσιάστηκαν από τα παθήματα του Μπλεκ σε αυτή την πορεία,στην οποία μέχρι στιγμής έχει περάσει δια πυρός και σιδήρου...!Δεν νομίζω να έχουμε διαβάσει πιο περιπετειώδη ιστορία,τουλάχιστον για την ώρα...!Κι όλα αυτά,ενώ ξεκινάει με όλα τα προγνωστικά εναντίον του...!Σαν αν έχει ήδη χάσει το παιχνίδι...!Ανυπομονώ για την συνέχεια...!Το σχέδιο είναι αρκετά καλό,αλλά πιστεύω ότι το επισκίασε το ιλιγγιώδες σενάριο...!

 

Η "Περιπέτεια στο Ντάρκγουντ" ολοκληρώνεται με τον ιδανικότερο τρόπο κι έτσι η πρώτη μου επαφή με το σύμπαν του Dragonero ήταν ευτυχής...!Στο τρίτο και τελευταίο μέρος η αγωνία σταματάει και βλέπουμε επιτέλους τον μεγάλο villain που ακούει στο όνομα Όραμ Τάις...!Μαθαίνουμε τους σκοπούς του και παρακολουθούμε μία ενδιαφέρουσα μάχη ενάντια στο καλό και το κακό,με φόντο έναν συνδυασμό επικής κι επιστημονικής φαντασίας...!Οι σκηνές των μαχών ήταν δυνατές μέχρι και το τελευταίο καρέ,ενώ στο φινάλε η ιστορία αφήνει την ευχάριστη αίσθηση ότι μία όμορφη φιλία γεννήθηκε...!Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει κι άλλη ιστορία με την συνεργασία των δύο αυτών ηρώων,αλλά εάν υπάρχει θέλω 100% να την διαβάσω...!  :Book:  Το μόνο θέμα που αντιμετώπισα είναι ότι τα κίνητρα του Τάις δεν τα βρήκα ξεκάθαρα σκοτεινά και σατανικά,αλλά νομίζω ότι σηκώνουν πολλή συζήτηση...!Σίγουρα θα γίνει μία επανάληψη και στα τρία μέρη μαζί για περισσότερη εμπέδωση...! :P Για το σχέδιο δεν έχω να προσθέσω κάτι νέο...!Μακάρι να απολαμβάνουμε συχνότερα τέτοιες δουλειές...! :best:

 

Η μικρότερη και δυστυχώς,πιο αδύναμη ιστορία του τεύχους ακούει στο όνομα "Το μυστικό της Άννας Κ."...!Πρόκειται για το γνωστό σκηνικό,που εκτυλίσσεται μέσα σ'ένα βαγόνι...!Η ιδέα του σεναρίου είναι πρώτης τάξης για περισσότερη ανάπτυξη και διαφορετική διανομή χαρακτήρων...!Θα χαιρόμουν να το έβλεπα σε ένα graphic novel...! :yes: Εδώ όμως καίγεται...!Οι πρωταγωνιστές δεν έχουν ενεργή συμμετοχή και την παράσταση κλέβει κυριολεκτικά στο τελευταίο λεπτό (καρέ για την ακρίβεια) η μυστηριώδης γυναίκα που έκλεψε ακόμα μία καρδιά και είναι από τις πιο εμβληματικές μορφές της Ρωσικής λογοτεχνίας...! ;) Το σχέδιο είναι έντονο και πολύ καθαρό...!

 

Αυτά τα ολίγα...!Σε αναμονή της όμορφης Julia λοιπόν...! :)

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Διάβασα και εγώ τα τα 41-43 τεύχη μαζί λόγω Dragonero.

 

Μπλεκ: δεν είναι γενικά του γούστου μου, αλλά οι ιστορίες ήταν αντικειμενικά καλές για τον ήρωα με τον Λευκό Βίσωνα καλύτερη όλων.

 

Μάρτιν Μίστερι: είναι ο αγαπημένος μου ήρωας και με σκοτώνουν αυτά τα ανούσια filers που διαβάζουμε. Κάνω υπομονή και ελπίζω σε καλύτερες ημέρες.

 

Ντραγκονέρο με Ζαγκορ καταπληκτική, σύγχρονη ιστορία αυτό είναι που χρειαζόμαστε. Καινούργιες κονονικού μεγέθους ιστορίες.

 

Γενικά πολύ ωραίο team up με σεβασμό και στους δύο ήρωες και πολύ καλογραμμένη και καλοσχεδιασμένη ιστορία.

 

Ένα πραγματικά αντιπροσωπευτικό δείγμα storytelling του οίκου Bonelli. Μπράβο για την επιλογή !!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

19884408_1440244739347891_195316630516017358_n.jpg           :havefun:

 

 Με special guest την πανέμορφη εγκληματολόγο Julia κυκλοφορεί στις 14 Ιουλίου το Μπλεκ #44
 
Σε αυτό το τεύχος, ολοκληρώνεται η επική ιστορία του Μπλεκ «Ο ΛΕΥΚΟΣ ΒΙΣΟΝΑΣ», ένα μαγικό ελιξίριο θα μετατρέψει τον Μπλεκ σε υποχείριο των Άγγλων - η ζωή του είναι σε μεγαλύτερο κίνδυνο από ποτέ!
 
Στην ιστορία της Julia με τίτλο «Η ΧΑΜΕΝΗ ΕΙΚΟΝΑ», σε σενάριο G. Berardi κ’ L. Calza και σχέδιο C. Spadoni, ο φωτογράφος Έβλυν Ουέσκοτ πέφτει θύμα μιας σειράς από απόπειρες δολοφονίας, από τις οποίες κάθε φορά εντελώς τυχαία καταφέρνει να γλιτώσει...  
 
Τέλος, στην ιστορία του Μάρτιν Μίστερι με τίτλο «ΤΟ ΝΗΣΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ», σε σενάριο A. Castelli και σχέδιο R. Torti, η Ντιάνα εξηγεί στον επιθεωρητή Τράβις το αντικείμενο της νέας έρευνας του Μίστερι, ο οποίος αγνοτείται... 
 
Στο #44  διαβάστε επίσης το εξαιρετικό φιέρωμα στην Julia από τον Λευτέρη Ταρλαντέζο!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τεύχος 44 

Με ιστορίες που μας ανάφερε ο Κώστας το καινουργιο τεύχος του κυρίου Μπλεκ .Με ενδιαφέρον θα γνωρίσουμε την καινούργια ηρωίδα την Τζούλια ,να δούμε το πόσο ενδιαφέρον είναι οι ιστορίες της για το ελληνικό  κοινό .

 

Το εξώφυλλο του τεύχους 44 προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

 

Επεξεργασία από Βασιλεύς των κόμικς
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Λυπάμαι πολύ που το λέω αλλά η συνέχεια του "Λευκού βίσονα" με απογοήτευσε...! :( Η λύση που δίνεται στο να μπορέσει να ξεπεράσει ο Ξανθός Γίγαντας την επίδραση του δηλητηρίου είναι κάτι περισσότερο από εύκολη και βιαστική...!Από εκεί και πέρα βλέπουμε έναν Μπλεκ να πατάει στα χνάρια του Ταρζάν και η μία υπερβολή να διαδέχεται την άλλη,από την επέλαση των αφηνιασμένων μεγαλόσωμων ζώων και των πουλιών και λύκων που μιλούν σαν κανονικοί άνθρωποι,μέχρι και την αναζήτηση της μαγικής πέτρας στα βάθη της θάλασσας...! :antekale: Επίσης,η έλλειψη της κωμικής παρουσίας του Καθηγητή Μυστήριου και του Ρόντυ,είναι εμφανής...!Η λογοτεχνική εξιστόρηση του πρώτου μέρους,συνεχίζεται και στο δεύτερο,με όμορφο αποτέλεσμα...!Το σχέδιο ήταν καλό...!

 

Στην συνέχεια έχουμε το πρώτο μέρος της "Χαμένης εικόνας" και η πρώτη μου επαφή με τον χαρακτήρα της Julia...!Όπως συνηθίζω όταν πρωτοδιαβάζω ιστορίες νέων χαρακτήρων,είμαι λίγο συγκρατημένος με την κριτική μου...!Το σενάριο χωρίζεται σε δύο υποϊστορίες...!Στην πρώτη γίνεται η γνωριμία με την Julia και την οικογένειά της,με υπόθεση σχετικά ανάλαφρη...!Η δεύτερη έχει το περισσότερο "ζουμί",μιας και υπάρχει το ξεκίνημα του μυστηρίου και της κεντρικής υπόθεσης που θα μας απασχολήσει στο επόμενο μέρος...!Σαν αγοράκι,η πρώτη υποϊστορία δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα,ενώ η δεύτερη μου κίνησε το ενδιαφέρον...!Αναμένουμε λοιπόν το δεύτερο μέρος στα μέσα του άλλου μήνα...!Το σχέδιο και οι σκιάσεις είναι όμορφα,αλλά τα χρώματα τα βρήκα άτονα...!

 

Η πεντασέλιδη ιστορία του Μάρτιν Μίστερι,με τίτλο "Το νησί που δεν υπάρχει" δεν μου είπε πολλά πράγματα,πέρα από κάποιες πληροφορίες για μικρής έκτασης,ανεξάρτητα κράτη και βασίλεια που έχουν κατά καιρούς δημιουργήσει εκκεντρικοί άνθρωποι...!Οι φίλοι των Disney έχουν πάρει μία γεύση από την δημιουργία ενός τέτοιου βασιλείου...! :D Ο διάσημος αρχαιολόγος δεν έχει πρωταγωνιστικό ρόλο,αλλά όλη η υπόθεση είναι μία εξιστόρηση από την φίλη του την Ντιάνα...!Το φινάλε με άφησε με την απορία για το τι έγινε τελικά ο Μάρτιν,που υποτίθεται ότι εξαφανίστηκε κατά την διάρκεια μίας έρευνας...! :thinking: Το σχέδιο ήταν πολύ στατικό και με πολλές γωνίες...!Δεν με ενθουσίασε...!Από την άλλη τα χρώματα ήταν ζωηρά κι έντονα...! 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Η ιστορία "ο Λευκός Βίσονας"  θα μπορούσε να έχει τον τίτλο "Το μεγάλο ξενέρωμα "....... :(

 

Αυτό που διαβάσαμε στο Β μέρος δεν είναι Μπλεκ ...Δεν έχει καμία σχέση με τον Μπλεκ των EsseGesse .....

Kι επειδή στον πλανήτη των κομικς υπάρχουν πολλοί super ήρωες (με κολάν ,με μπέρτα κ.λ.π) δεν χρειάζεται κι άλλος ένας με γούνινο σκούφο.

Κρίμα τα όσα έγραψα για το πολλά υποσχόμενο πρώτο μέρος .... :(

 

Ισως τώρα να είναι πιο καθαρό το γιατί δεν μου αρέσουν οι ιστορίες των Navarro ,Mitton ......  :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10344
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  126
  • Reputation:   1516
  • Achievement Points:  126
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Η ιστορία "ο Λευκός Βίσονας"  θα μπορούσε να έχει τον τίτλο "Το μεγάλο ξενέρωμα "....... :(

 

Αυτό που διαβάσαμε στο Β μέρος δεν είναι Μπλεκ ...Δεν έχει καμία σχέση με τον Μπλεκ των EsseGesse .....

Kι επειδή στον πλανήτη των κομικς υπάρχουν πολλοί super ήρωες (με κολάν ,με μπέρτα κ.λ.π) δεν χρειάζεται κι άλλος ένας με γούνινο σκούφο.

Κρίμα τα όσα έγραψα για το πολλά υποσχόμενο πρώτο μέρος .... :(

 

Ισως τώρα να είναι πιο καθαρό το γιατί δεν μου αρέσουν οι ιστορίες των Navarro ,Mitton ......  :(

Δυστυχώς η αλήθεια είναι ότι μετά τους  EsseGesse υπάρχουν μόνο μερικές αξιοπρεπείς περιπέτειες κυρίως του Cedroni και κάποιων άλλων που ΄δημιούργησαν λίγες ιστορίες του Μπλεκ,

και όχι κάτι παραπάνω από το να μπορείς να τις διαβάζεις ευχάριστα.

Που να βρεις ιστορίες όπως είναι Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΟΥ ΙΝΔΙΑΝΟΥ,Η ΑΔΕΛΦΗ ΤΟΥ ΞΙΦΟΜΑΧΟΥ, ΣΥΜΜΑΧΟΣ ΤΩΝ ΑΓΓΛΩΝ,ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΓΕΡΟΥ ΙΝΔΙΑΝΟΥ,Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΝΟΣ ΝΕΓΡΟΥ και τόσες άλλες των EsseGesse..

Δεν είναι μόνο στον Μπλεκ,στα τελευταία τεύχη του Κάπτεν Μίκι αν δει κάποιος τις περιπέτειες δεν θα καταλάβειι πως φτάνει στο τέλος της η κάθε περιπέτεια,το ίδιο και στον Μαρκ,αν και κάποιες είναι με την επίβλεψη του Guzzon και δεν ξεφεύγουν πολύ από το αρχικό στυλ. 

Μόνο οι περιπέτειες του Ζαγκόρ,Μίστερ Νο,Τεξ και γενικά στις εκδόσεις του Bonelli που ήταν δημιουργός ο ίδιος και περνούσαν και από τον δικό του έλεγχο οι δημιουργίες άλλων τα αποτελέσματα ήταν σε πολλές περιπτώσεις καλύτερα και από τις αρχικές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Εγώ, όπως πάντα, προσπέρασα το Μπλεκ και διάβασα τη Τζούλια. Συμπαθητικό κομιξάκι, δεν είχα ξαναδιαβάσει κόμικ με την Τζούλια, την αγνοούσα. Μου θύμισε περισσότερο κοριτσίστικο στυλ, σαν αυτά που δημοσιεύονταν στην Κατερίνα. :) Διαβάζεται πολύ εύκολα και σε δύο λεφτά. Θα διαβάσω και τη συνέχεια σίγουρα. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το κείμενο στο ποστ μου (765) που είναι ; Ποιος το σφετερίστηκε ;παλιοεπαναστάτες.

ΕDIT : ενταξει το εκανα κοπυ πέίστ απο το αρχείο στο γουόρντπαντ .

Επεξεργασία από Βασιλεύς των κόμικς
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Και η δικη μου γνωμη δεν διαφερει απο τους προλαλησαντες,μετρια η συνεχεια στον μπλεκ,με την διαφορα οτι το περιμενα,δεν ηταν δυνατον να συνεχιστει ο φρενηρης ρυθμος του πρωτου μερους.Αλλα,μπορουσαν και καλυτερα...Για την Τζουλια,ενταξει,η πρωτη επαφη μαζι της οχι κατι το ιδιαιτερο,αλλα θελω και αλλα δειγματα γραφης.

:hot:

Επεξεργασία από kostas1969
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

8e5f062e9750688c028aaa3058da9ec4_XL.jpg
28Ιουλ 17
Μπλεκ #45:
 

Το Μπλεκ #45 κυκλοφορεί , με νέες συναρπαστικές περιπέτειες με Μπλεκ, Julia και Martin Misteri! 

Το 45ο τεύχος του νέου Μπλεκ κυκλοφορεί πανελλαδικά , Παρασκευή 11 Αυγούστου - και στις αρχές Σεπτεμβρίου και στην Κύπρο!

Στον Μπλεκ αυτού του τεύχους, μια εξόχως ''Μυστήρια'' ιστορία θα σας συναρπάσει! Σε σενάριο M. Navarro και σχέδιο J. Y. Mitton, το ''Καλώς ήρθατε, κύριε πρέσβη'' δυναμιτίζει ό,τι νόμιζαν ότι ήξεραν οι Κόκκινοι Αστακοί!

Επιπλέον, συνεχίζεται η ιστορία της Julia με τίτλο «Η ΧΑΜΕΝΗ ΕΙΚΟΝΑ». Το μυστήριο βαθαίνει όταν ένα μοντέλο, που συνεργαζόταν με τον φωτογράφο Έβλυν Ουέσκοτ, δολοφονείται. Η Julia καλείται να ανακαλύψει τη σύνδεση...

Τέλος, στην ιστορία «ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ ΚΟΛΑΣΗ» (σενάριο A. Castelli και σχέδιο L. Filippucci), ο Μάρτιν Μίστερι ταξιδεύει με το τρένο, όταν ονειρεύεται διάφορους γνωστούς ήρωες του σινεμά και των καρτούν. Ωστόσο, μπορεί αυτό το όνειρο να αποδειχθεί ο απόλυτος εφιάλτης του...

ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ!

Επεξεργασία από kostas1969
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

               Τεύχος     45

Με τις ιστορίες που μας προανάφερε ο φίλος Κώστας (οχι του 72 αλλά του  69 )

 Στο εισαγωγικό σημείωμα αναφέρεται  για την συνεργασία με τον Ελεύθερο Τύπο και ότι οΤαρζάν και το Παιδί -Πάνθηρας θα φιλοξενηθούν απο τον νέο χρόνο στον Μπλεκ . 

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Λογικα πρεπει να εχει και αυξηση σελιδων ο μπλεκ με την πρωσθηκη ντυλαν ντοκ,παιδι πανθηρα,ταρζαν πχ.60 σελιδες μπλεκ 32 ντυλαν ντοκ 20 παιδι πανθηρα 20 ταρζαν

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  731
  • Reputation:   6922
  • Achievement Points:  745
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2925 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Λογικα πρεπει να εχει και αυξηση σελιδων ο μπλεκ με την πρωσθηκη ντυλαν ντοκ,παιδι πανθηρα,ταρζαν πχ.60 σελιδες μπλεκ 32 ντυλαν ντοκ 20 παιδι πανθηρα 20 ταρζαν

 

Ναι διάβασα και εγώ πως και τα δύο περιοδικά θα γυρίσουν στις 164 σελίδες, γεγονός πολύ ευχάριστω καθώς θα είναι χορταστικότερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το είχε πει και στο Μίστερ -Νο για αυξηση σελίδων (άρα παραπάνω τιμή )αλλά και πάλι νομίζω ότι πολύ μαζεύτηκαν για 2 περιοδικά .Μάλλον θα γίνει κάτι που δεν το βλέπω με καλό μάτι .Θα μειωθούν οι σελίδες του κάθε ήρωα ,με την ιστορία να σπάει στα 3 ή 4 κομμάτια Αντε να περιμένεις να τελειώσει μία ιστορία .Ίδωμεν .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ας μειωσουν τους ηρωες κατα 2 η αλλη λυση να εχουν λιγοτερες σελιδες οι κεντρικοι χαρακτηρες π.χ 164+164=328 σελιδες τα δυο περιοδικα. 60 σελιδες μπλεκ , 60 σελιδες μιστερ, 60 σελιδες ζαγκορ ,30 σελιδες ντυλαν ντοκ ,30 σελιδες τεξ, 20 σελιδες παιδι πανθηρα, 20 σελιδες ταρζαν συνολο 280 μενουν 48 σελιδες για διαφορα αλλα πραγματα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  251
  • Reputation:   1305
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  4

Για πότε το βλέπουμε να έχουμε τα  2 164σέλιδα  "νέα" περιοδικά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Για πότε το βλέπουμε να έχουμε τα  2 164σέλιδα  "νέα" περιοδικά;

Νομιζω απο Δεκεμβριο,απ'οτι ενημερωσε ο Λεωκρατης στο αρθρο του εκδοτη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30338
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  232
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  310
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3504 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μακάρι  :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.