Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί τόμων και εκτύπωσης


Dio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας να μου πείτε μερικά πράγματα μέσα από την εμπειρία σας. :thinking: 
α) Προσπαθώντας να βρω τομάκια σειρών για την συλλογή μου,διαπίστωσα οτι είναι πολύ πιο εύκολο να βρεθούν τα μεμονωμένα τεύχη μιας σειράς.Αξίζει να τα πάρω και μετά να τα δώσω για βιβλιοδεσία η καλύτερα να περιμένω να βρεθούν οι τόμοι ?Ποιο το κόστος μιας νορμάλ  βιβλιοδεσίας? Είναι ανάλογο με το σύνολο των σελίδων και το εξώφυλλο ?

 

β) Εδώ και καιρό μου έχει μπει η σκέψη για εκτύπωση κάποιον τίτλων από  ηλεκτρονική μορφή αλλά και κάποιων scanlations ώστε μετά να τα συγκεντρώσω  σε βιβλία για την συλλογή μου. Συμφέρει πιο πολύ να τα εκτυπώσω έξω, η μόνος απο το σπίτι,και αν γίνει το 2ο τι είδους χαρτί είναι το καλύτερο σε απόδοση χρώματος κτλ ?

ευχαριστώ εκ των προτέρων...  :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30049
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  35
  • Reputation:   286
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3634 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Eγω στην θέση σου δεν θα τα έδινα για βιβλιοθεσία,θα τα κράταγα σε μεμονωμένα τεύχη...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

για εκτυπωση παντως δεν νομιζω να συμφερει.. βασικα παρε προσφορες κ πες μας κ εμας :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Έχω ακούσει για άτομα που εκτύπωναν το υλικό που είχαν σε "ψηφιακό" στον laser εκτυπωτή τους και μετά το διάβαζαν. Στην πορεία όμως συνήθισαν με το να τα διαβάζουν στην οθόνη και το σταμάτησαν το σπορ. 

 

επειδή όμως περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα, είναι πλέον τρομακτικά απλό το να εκτυπώσεις κάτι και να σου το κάνουν βιβλιοδεσία. Ομολογώ ότι δεν έχω δώσει ποτέ κάτι για μόλις ένα αντίτυπο και πρακτικά όσο περισσότερα έδινα για εκτύπωση, τόσο περισσότερο έπεφτε η τιμή ανά τεμάχιο. *λογικά* λοιπόν φαντάζομαι ότι δεν θα σου αρέσει το νουμερο που θα ακούσεις για ένα μόνο. Αλλά και πάλι. Τόσο τα περί ορέξεως όσο και το ότι μπορεί κάποιο συγκεκριμένο τίτλο (ειδικά από scanlation) να καραγουστάρεις να τον έχεις σε μια ωραία εκτύπωση..... 

 

Δεν έχω να σου δώσω κοστολόγιο, αλλά η πράξη έδειξε ότι είναι κάτι το τρομακτικά απλό το να πας σε ένα από τα μυριάδες μικρά τυπογραφεία που υπάρχουν (και συνήθως φτιάχνουν αφίσες, προσκλητήρια κ.ο.κ.) και να πάρεις μια κοστολόγηση. Έχε μαζί σου και 2-3 κόμικ με διαφορετικό χαρτί, ώστε να τους το δείξεις, και να σου πούνε πόσο πάει για το κάθε είδος.... Όταν είχα πρωτοπάει, μου έλεγαν για τόσα γραμμάρια, για παραπέρα γραμμάρια κ.ο.κ. και βόδι μπήκα, βόδι βγήκα :) Ακόμα και σήμερα, έχοντας εμπλακεί στην έκδοση 3 φανζίν, δεν έχω την παραμικρή ιδέα του πόσο ζύγιζε το κάθε χαρτί :) Απλώς ξέρω το πόσο χοντρό είναι το κάθε ένα όταν το πιάνω :)

 

(αυτά ως γενικά και καθαρά για την περίπτωση που δεν εμφανιστεί καποιος που ασχολείται περισσότερο με φανζίν και με εκδόσεις με τόσο λίγα αντίτυπα)

 

Μια γεύση θα μπορούσες να πάρεις τσεκάροντας και την κοστολόγηση στο lulu.com . Αμερικάνικο μεν, αλλά τουλάχιστον θα πάρεις μια πολύ χοντρική τάξη μεγέθους (του στυλ ότι κάτι τέτοιο κάνει 1-2-3 δεκάρικα, κάτι τέτοιο 1-2-3 κατοστάρικα κ.ο.κ.)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Λοιπόν παιδιά το έψαξα αρκετά,και το κόστος για εκτύπωση και μια καλή βιβλιοδεσία ξεφεύγει αρκετά..Αυτό που δοκίμασα,θέλει αρκετό κόπο αλλά αξίζει,ειδικά για τα scanlations. Εφόσον υπάρχει το υλικό σε ηλεκτρονική μορφή στα ελληνικά(αυτούσιο η μεταφρασμένο) ,βρίσκεις το αντίστοιχο ξένο αντίτυπο(προσωπικά προτμώ tpb η hc ωστε να έχει ωραία μορφή στην βιβλιοθήκη μου),και μέσω photoshop η παρεμφερούς προγράμματος μεταφέρεις τους διαλόγους-μπαλονάκια σε μία κενή σελίδα ίδιας διάστασης με το αντίτυπο και την γεμίζεις.Μετά εκτυπώνεις σε αυτοκόλλητη κόλλα  ,κόβεις προσεκτικά κάθε μπαλονάκι ξεχωριστά,και το κολλάς ακριβώς στο σημείο που πρέπει. Παίρνει αρκετό απο τον ελεύθερο χρόνο σας,αλλά τα αρρωστάκια σαν κι εμένα θα απολαύσουν σίγουρα το αποτέλεσμα..  :)

 

 

post-29478-0-21207500-1401801643_thumb.jpgpost-29478-0-06696600-1401801615_thumb.jpgpost-29478-0-82412400-1401801580_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν παιδιά το έψαξα αρκετά,και το κόστος για εκτύπωση και μια καλή βιβλιοδεσία ξεφεύγει αρκετά..Αυτό που δοκίμασα,θέλει αρκετό κόπο αλλά αξίζει,ειδικά για τα scanlations. Εφόσον υπάρχει το υλικό σε ηλεκτρονική μορφή στα ελληνικά(αυτούσιο η μεταφρασμένο) ,βρίσκεις το αντίστοιχο ξένο αντίτυπο(προσωπικά προτμώ tpb η hc ωστε να έχει ωραία μορφή στην βιβλιοθήκη μου),και μέσω photoshop η παρεμφερούς προγράμματος μεταφέρεις τους διαλόγους-μπαλονάκια σε μία κενή σελίδα ίδιας διάστασης με το αντίτυπο και την γεμίζεις.Μετά εκτυπώνεις σε αυτοκόλλητη κόλλα  ,κόβεις προσεκτικά κάθε μπαλονάκι ξεχωριστά,και το κολλάς ακριβώς στο σημείο που πρέπει. Παίρνει αρκετό απο τον ελεύθερο χρόνο σας,αλλά τα αρρωστάκια σαν κι εμένα θα απολαύσουν σίγουρα το αποτέλεσμα..  :)

 

 

attachicon.gifIMG_20140603_160859.jpgattachicon.gifIMG_20140603_160231.jpgattachicon.gifIMG_20140603_155039.jpg

Είσαι άρρωστος!

Respect!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

:doctor:

 

Αυτό είναι! Να κολλάς μπαλονάκια που αναγράφουν φράσεις όπως το Νιώσε το Πόνο για να πάει η μέρα σου καλά! :lol:

 

 

Και χορηγός ο Πονοδότης. :P

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πραγματικά θέλει πολύ κουράγιο να κάνεις αυτή την δουλειά...! :respect:

Από την άλλη όμως δεν θα μου άρεσε να αγοράζω ένα Αμερικάνικο tpb και να το "χαλάω" για να κολλήσω τα Ελληνικά μπαλονάκια...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29478
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  771
  • Reputation:   6421
  • Achievement Points:  772
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3899 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τhanks!  :nek:  Για μένα δεν χαλάνε αλλά αναβαθμίζονται !Και για τον σκοπό που τα θέλω(<<χτίζω>> μία καλή συλλογή απο Marvel για τον γιο μου) αξίζει ο κόπος με τα χίλια,και το να αγοράσω το trade με την όλη διαδικασία μετά μου βγαίνει πολύ φτηνότερα απο το να εκτυπώσω το μεταφρασμένο υλικό και να το βιβλιοδέσω. ;)

Επεξεργασία από Diot
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13393
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  370
  • Reputation:   2984
  • Achievement Points:  370
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4914 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Γειά και χαρά σε όλους

 

Προσφάτως έκανα ένα πείραμα. Εκτύπωσα γύρω στις 300 σελίδες με διάφορες ιστορίες του Μπλεκ και μετά πήγα και τις έδεσα.

Έχουμε λοιπον μερικά στοιχεία για το κόστος, τα μελάνια μου στοίχισαν περίπου 50 ευρόπουλα το χαρτί 5 ευρόπουλα και η βιβλιοδεσία

35 ευρόπουλα (ραφτό και κολητό με ραχη από δέρμα το υπόλοιπο δερματίνη) και άπειρο χρόνο.

 

Το αποτέλεσμα κατά την γνώμη μου είναι εκπληκτικό, οι διαστάσεις του ειναι 19Χ26 διαβάζεται απολαυστικά και

πολύ ξεκούραστα αν μου χαλάσει, ο βιβλιοδέτης μου το φτιάχνει δωρεάν, αλλά από ότι φάινεται κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.

 

Σας παραθέτω φωτογραφικό ρεπορτάζ.

 

post-13393-0-43227500-1402336102_thumb.jpg       post-13393-0-18401600-1402336190_thumb.jpg

Εδώ φαίνεται το βιβλίο.          Εδώ στην βιβλιοθήκη

 

post-13393-0-21159300-1402336111_thumb.jpg       post-13393-0-17414300-1402336176_thumb.jpg

Τα περιεχόμενα.                    Ένα συνηθισμένο δισέλιδο.

 

post-13393-0-21897400-1402336169_thumb.jpg      post-13393-0-80331900-1402336131_thumb.jpg

Ένα έγχρωμο δισέλιδο.         Δισέλιδο με εικόνα (για να μην φανεί λευκή σελίδα)

 

post-13393-0-73279100-1402336162_thumb.jpg

Στο τέλος κάθε ιστορίας υπάρχουν τα αντίστοιχα εξώφυλλα.

 

Συμπέρασματικά λοιπόν αν και το αποτέλεσμα είναι πολύ ωραίο ο κόπος και το χρήμα που απαιτούνται είναι πολλά άρα δεν γίνεται

να το κάνεις συστηματικά μόνο για ένα δυό τόμους που θα περιέχουν κάτι εξαιρετικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Με αυτά τα λεφτά θα έπαιρνες 45 τεύχη του Συλλεκτικού Μπλεκ στα 2€ (που έκανε στα περίπτερα) και με 4500 σελίδες. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Ειναι όντως πολύ όμορφο  !!!!Μπραβο ...... :best::clap2: :clap2: :clap2::respect:

 

Σιγουρα παντως δεν συμφέρει οικονομικά ....

Οπως πολύ σωστά επισημαίνεις ,αξίζει να γίνεται μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, οικονομικά είναι ασύμφορο, ωστόσο μια τέτοια δουλειά είναι αξιέπαινη και μάλιστα αν την έχεις κάνει εσύ ο ίδιος νιώθεις δυο φορές χαρούμενος! Το λέω αυτό γιατί κάτι ανάλογο μου είχε τυπωθεί στο μυαλό :να εκτυπώσω όλα τα εξώφυλλα των περιοδικών που μου αρέσουν και να φτιάξω ένα ανάλογο δερματόδετο τομάκι για να τα βλέπω συγκεντρωμένα! Εύγε Spirous!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13393
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  370
  • Reputation:   2984
  • Achievement Points:  370
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4914 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Με αυτά τα λεφτά θα έπαιρνες 45 τεύχη του Συλλεκτικού Μπλεκ στα 2€ (που έκανε στα περίπτερα) και με 4500 σελίδες. :)

 

Έχεις απόλυτο δίκιο μόνο που αν πρόσεξες το έκανα δοκιμαστικά και δεύτερον τα συλλεκτικά που αναφέρεις τα έχω ήδη. Το νόημα είναι αλλού και νομίζω συμφωνούμε σε αυτό ότι τελικά δεν αξίζει παρά μόνο για κάτι εξαιρετικό π.χ.  για κάποιες μεταφράσεις κομικς (που έχω σκοπό να κάνω)!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13393
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  370
  • Reputation:   2984
  • Achievement Points:  370
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4914 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, οικονομικά είναι ασύμφορο, ωστόσο μια τέτοια δουλειά είναι αξιέπαινη και μάλιστα αν την έχεις κάνει εσύ ο ίδιος νιώθεις δυο φορές χαρούμενος! Το λέω αυτό γιατί κάτι ανάλογο μου είχε τυπωθεί στο μυαλό :να εκτυπώσω όλα τα εξώφυλλα των περιοδικών που μου αρέσουν και να φτιάξω ένα ανάλογο δερματόδετο τομάκι για να τα βλέπω συγκεντρωμένα! Εύγε Spirous!!!

 

Από την πρόσφατη εμπειρία μου, θα σου έλεγα ότι θα σου φύγει μια μικρή περιουσία στα μελάνια, η εκτύπωση των εξωφύλλων είναι τρομακτικά μελανοβόρα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ο τόμος που έφτιαξες φαίνεται υπέροχος :respect: αν και το κόστος φαντάζει αρκετά μεγάλο κατά τη προσωπική μου άποψη δεν είναι καθώς μιλάμε για κάτι μοναδικό και φτιαγμένο σύμφωνα με το γούστο σου :best:

Θα ήθελα επιπλέον να ρωτήσω σε τι χαρτί έκανες την εκτύπωση (απλό φωτοτυπικό χαρτί 80gr/m^2) ή χρησιμοποίησες κάτι άλλο;

Επίσης σε τι μέγεθος χαρτιού έκανες την εκτύπωση; Α4 που κολλήθηκε στη ράχη ή Α3 το οποίο διπλώθηκε και συ-ράφτηκε;

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13393
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  370
  • Reputation:   2984
  • Achievement Points:  370
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4914 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Ο τόμος που έφτιαξες φαίνεται υπέροχος :respect: αν και το κόστος φαντάζει αρκετά μεγάλο κατά τη προσωπική μου άποψη δεν είναι καθώς μιλάμε για κάτι μοναδικό και φτιαγμένο σύμφωνα με το γούστο σου :best:

Θα ήθελα επιπλέον να ρωτήσω σε τι χαρτί έκανες την εκτύπωση (απλό φωτοτυπικό χαρτί 80gr/m^2) ή χρησιμοποίησες κάτι άλλο;

Επίσης σε τι μέγεθος χαρτιού έκανες την εκτύπωση; Α4 που κολλήθηκε στη ράχη ή Α3 το οποίο διπλώθηκε και συ-ράφτηκε;

 

:beer:

 

Η αλήθεια είναι ότι το πείραμα δεν έγινε με κάτι μοναδικό αλλά με ιστορίες του Μπλεκ πόλυ εύκολο να βρεθουν είτε από το διαδίκτιο είτε σκανάροντας παλιά τευχη. Ομως το όλο επιχειρημα ήταν βασισμένο στο γούστο μου και πώς θα ήθελα να είναι πραγματικά δεμένοι τόμοι -αφιερώματα- με ιστορίες από τους πολυ αγαπημενους μου ήρωες. Από αυτήν την άποψη το πέτυχα. Όμως δεν θα το επαναλάμβανα πάρα μόνο για κατι εξαιρετικό όπως απεδήχθει εκ των υστέρων.

Οσο αφορά το χαρτί είναι απλό χαρτί φωτοτυπικού η εκτύπωση έγινε σε ένα HP Officejet 6500A plus με δυνατότητα εκτυπωσης δύο όψεων. Αλλά στην καλύτερη δυνατή εκτύπωση που είναι αν δεν κάνω λάθος 600dpi. Η εκτυπώση άφησε 2 πόντους κενό πανω κάτω και εναν πόντο δεξιά οι οποίοι κόπηκαν απο τον βιβλιοδέτη, το αριστερό κενό χρησιμεψε στο δεσιμο ώστε τα καρεδάκια να μήν είναι πολύ κοντά στην ράχη και να διαβάζονται άνετα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Έχεις απόλυτο δίκιο μόνο που αν πρόσεξες το έκανα δοκιμαστικά και δεύτερον τα συλλεκτικά που αναφέρεις τα έχω ήδη. 

Ήταν απλό παράδειγμα. Δεν υπέθεσα πως δεν τα είχες. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

με αναλογο τροπο ειχα φτιαξει εγω τομο manga.φτιαχνεις το df αρχειο (με τροπο ωστε να εκτυπωθει και να δοθει με τον ανατολιτικο τροπο). Τα περισσοτερα manga εχουν μεγεθος σελιδας οσο μιση σελιδα Α4. Οποτε εκτυπωνεις με 2 σελ/σελιδα εκτυπωσης,μετα στα κοβει στο μηχανημα και θερμοκολληση με εξωφυλλο που συ ρυθμιζει ο τυπος στο φωτοτυπαδικο. Με αυτον τον τροπο σε φτηνο φωτοτυπαδικο (3λεπτα/σελ) τυπωσα 3 τομους μαζι (με μια βιβλιοδεσια) 9€ :) 

Not bad,αν και θελει καποια προετοιμασια για να φτιαξεις το pdf μιας και πολλα "σαλονια" που εχουν μια εικονα πρεπει να τα κοψεις και να τα βαλεις με το σωστο τροπο για να ταιριαζει με το (αναποδο) τυπωμα   :)  Δυστυχως φωτο δεν εχω μιας και το εχω δανεισει το τομακι.

Με αναλογο τροπο σκεφτομαι να κανω κααααποια στιγμη τα scott pilgrim και κανα δυο ακομα ασπρομαυρα :)  :kabouris:   :lefta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.