Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΧΟΥΛΚ


Bonadrug

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55399
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Δεν μπορεί να γίνει challenge επειδή οι πρώτοι τόμοι του Καμπανά δεν διαφημίζονταν πουθενά (πέρα από το γενικό "κυκλοφορούν τόμοι στα περίπτερα") ούτε αναφέρονταν πουθενά με την αρίθμηση τους και φυσικά δεν αναγράφουν πουθενά ημ/νία κυκλοφορίας. Το μόνο που μπορεί να αναφερθεί ως απόδειξη είναι ότι τα τελευταία 40 έτη κανείς δεν έχει δει ποτέ τόμο Χουλκ Νο.3 αλλά και όταν ακόμη κυκλοφορούσαν, δεν βγήκε ποτέ τόμος Νο.3 στα περίπτερα. Κι αυτό δεν το λέω εγώ, το λένε όλοι όσοι έπαιρναν καμπανάδες τότε.

 

Είναι μια κοινά παραδεκτή πραγματικότητα. Αν δεν μπορείς να τη δεχτείς, be my guest να αρχίσεις να ψάχνεις το holy grail που ακούει στο όνομα "τόμος Χουλκ Νο.3" :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έλα τώρα βρε Δημήτρη... Μη μου πεις ότι 40 χρόνια δεν έκανες άλλη δουλειά εσύ κι οποιοσδήποτε άλλος απ' το να ψάχνετε νυχθημερόν τον 3ο τόμο του "Κλασικά Κόμικς: Χουλκ"! :) Αυτό που είναι όμως επιβεβαιωμένο και το ξέρουμε όλοι όσοι είμαστε απ' την αρχή σ' αυτή την κοινότητα, είναι ότι ενώ έχουν παρουσιαστεί οι σειρές και έχουν καταχωρηθεί εκατοντάδες εξώφυλλα, 15 χρόνια μετά αναζητούνται ακόμη δεκάδες εξώφυλλα που δε φαίνεται να έχει κανένας (ακόμη και οι πιο φανατικοί των συγκεκριμένων) σε διάφορες σειρές, όπως κάτι "Σεραφίνο" ή "Ποπάυ" και δεν έχει γίνει καμία αναφορά, δε φαίνονται σε sites πλειστηριασμών και δεν υπάρχουν σε αφιερώματα πουθενά στο διαδίκτυο. Μήπως δεν κυκλοφόρησαν ποτέ ούτε αυτά; :) Κανένας σοβαρός μελετητής (δεν αναφέρομαι σ' εμένα φυσικά, αλλά στο σύνολο των μελών της κοινότητας) δε θα έπρεπε να δεχτεί μια "κοινά αποδεκτή πραγματικότητα" την οποία ανέφερε ένα μέλος μέσα σε μία κοινότητα για ένα τεύχος που από μνήμης ισχυρίζεται πως θυμάται ότι δεν κυκλοφόρησε ποτέ. Μην το παίρνεις προσωπικά Δημήτρη, δεν αφορά εσένα αυτό και δεν έχω καμία πρόθεση να σε κοντράρω. Ή κάνουμε όμως μια μελέτη σοβαρά και υπεύθυνα ή ας τα πετάξουμε όλα στα σκουπίδια κι ας αρχίσει ο καθένας τις δικές του θεωρίες με ότι θυμάται, ότι νομίζει ή ότι του είπαν εκείνοι που του αναζητούν τεύχη (κάποιος στενότερός του κύκλος). Ο Ηλίας Καμπανάς έχει κάνει αρκετές τέτοιες κουτσουκέλες στο παρελθόν, όπως έχει αποδειχτεί, απλώς τις έκανε σε 2-3 σειρές περιοδικών από τις 15+ που έβγαλε συνολικά και σε μία μικρή σειρά τριών-τεσσάρων τόμων μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο να έχει γίνει λάθος σε κάποια αρίθμηση. Δεν αποκλείεται αλλά οι πιθανότητες είναι πολύ πολύ μικρότερες. Υπάρχει μέλος που έχει αγορασμένους όλους τους τόμους από τότε που κυκλοφόρησαν και τους διατηρεί ακόμη; :thinking:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55399
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Φίλε Mandrake αυτό είναι ένα θέμα που έχει κλείσει εδώ και πολλά χρόνια και δεν πρόκειται να το ξανανοίξω γιατί δεν υπάρχει και λόγος. Κάποτε, πολύ παλαιά, είχα τον νου μου για τον Νο.3. Όταν οι άνθρωποι που είχαν πάρει τα πάντα από Καμπανά την εποχή που έβγαινε μου εξήγησαν ότι αυτός ο τόμος δεν είχε βγει ποτέ (όπως και το άιρον μαν #14 και ο τόμος του Μάστερ Κουνγκ Φου Νο.3) σταμάτησα να ψάχνω για κάτι που δεν υπάρχει. Εδώ μιλάμε για κάτι για το οποίο υπάρχει 100% βεβαιότητα. Κάποιοι είχαν επικοινωνήσει και με τις εκδόσεις Καμπανά τότε. 

 

Οπότε σε παρακαλώ ας μη συνεχίσουμε τη συζήτηση για ένα θέμα που έχει τελειώσει εδώ και 40 χρόνια. Αν θες να κάνεις κι εσύ την έρευνα σου ή οτιδήποτε άλλο επιθυμείς για να πειστείς, be my guest. Εγώ είμαι ήδη... πεισμένος και δεν έχω τίποτε άλλο να προσθέσω σε αυτό το θέμα, εκτός του ότι ίσως η διαχείρηση να βάλει τον αριθμό "4" στον τόμο (χωρίς όμως να φαίνεται ότι ο #3 λείπει), αφού έτσι έχουν διαχειριστεί και τις άλλες 2 περιπτώσεις (άιρον μαν #14 και τόμο Μάστερ Κουνγκ Φου #3).

 

:cheers3:

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για σένα μπορεί φίλε μου, είναι δικαίωμά σου, για την κοινότητα όμως δεν έχει ή δε θα έπρεπε να έχει κλείσει τίποτα μέχρι αποδείξεως. Καλό θα ήταν ωστόσο να κατατεθεί απ' την αρχή ότι επρόκειτο για το 4ο (αναγραφόμενο) τόμο για να ξέρουμε τι μας γίνεται, μιας και πουθενά δεν αναφερόταν στις 2 αυτές σελίδες. Όχι απαραίτητα από σένα αλλά και από εκείνον που ανέβασε τον τόμο. Δυστυχώς τα σχόλια συνεισφοράς διαγράφονταν εκείνη την περίοδο, εκτός λοιπόν αν ήταν στο ίδιο σχόλιο και η πληροφορία πήγε άπατη... Παρακαλώ τη Δ.Ο. να πράξει τα δέοντα στη βάση δεδομένων και να τον καταχωρήσει ως 4ο τόμο. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5737 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  50

8 ώρες πριν, constantinople είπε:

Φίλε Mandrake αυτό είναι ένα θέμα που έχει κλείσει εδώ και πολλά χρόνια και δεν πρόκειται να το ξανανοίξω γιατί δεν υπάρχει και λόγος. Κάποτε, πολύ παλαιά, είχα τον νου μου για τον Νο.3. Όταν οι άνθρωποι που είχαν πάρει τα πάντα από Καμπανά την εποχή που έβγαινε μου εξήγησαν ότι αυτός ο τόμος δεν είχε βγει ποτέ (όπως και το άιρον μαν #14 και ο τόμος του Μάστερ Κουνγκ Φου Νο.3) σταμάτησα να ψάχνω για κάτι που δεν υπάρχει. Εδώ μιλάμε για κάτι για το οποίο υπάρχει 100% βεβαιότητα. Κάποιοι είχαν επικοινωνήσει και με τις εκδόσεις Καμπανά τότε. 

 

Οπότε σε παρακαλώ ας μη συνεχίσουμε τη συζήτηση για ένα θέμα που έχει τελειώσει εδώ και 40 χρόνια. Αν θες να κάνεις κι εσύ την έρευνα σου ή οτιδήποτε άλλο επιθυμείς για να πειστείς, be my guest. Εγώ είμαι ήδη... πεισμένος και δεν έχω τίποτε άλλο να προσθέσω σε αυτό το θέμα, εκτός του ότι ίσως η διαχείρηση να βάλει τον αριθμό "4" στον τόμο (χωρίς όμως να φαίνεται ότι ο #3 λείπει), αφού έτσι έχουν διαχειριστεί και τις άλλες 2 περιπτώσεις (άιρον μαν #14 και τόμο Μάστερ Κουνγκ Φου #3).

 

:cheers3:

 

Επιβεβαιωνω τα ανωτερω εχοντας ανεβασει εγω το εξωφυλλο απο τον 4 τομο το 2014 και γραφοντας στον τοτε διαχειριστη να το διορθωσει .Οπως και στα super marvel comics ο τομος 11 (εξωφυλλο φρανκενσταιν αναγραφοταν στη βαση σαν νο10 παροτι στο οπισθοφυλλο αναγραφοταν το νουμερο ) Συμβαινουν ομως αυτα.

Αποψη μου ας μεινει κενο το 3 οπως συμβαινει και στους τομους ΜΚΦ μεχρι αποδειξεως του αντιθετου ως μεση συμβιβαστικη λυση .Ας ποσταρουμε πρωτα το εξωφυλλο και μετα ας περασουμε σε διορθωσεις και σχολια

ΥΓ (Στο DIABOLIK (1970) μέλος που του εχω απεριοριστο σεβασμο με εχει διαβεβαιωσει οτι υπαρχει και 4 τευχος παρολαυτα δενθα βγω να κανω παραπονα γιατι δεν το εχουν βαλει στην  βαση κενο  χωρις το εξωφυλλο οπως και για τα ταρζανακια μετα το 254 και ούτω καθεξής )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν είναι "παράπονα" φίλτατε το ότι δε μπορούμε να μένουμε στο λόγο του καθένα. Η τεκμηρίωση είναι θεμελιώδης από τότε που ξεκίνησε αυτό εδώ το φόρουμ. Και σε ποιανού το λόγο να μείνουμε; Στο δικό μου ή στο δικό σου; Συμβαίνουν ναι. Ή μήπως όχι; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5737 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  50

3 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Δεν είναι "παράπονα" φίλτατε το ότι δε μπορούμε να μένουμε στο λόγο του καθένα. Η τεκμηρίωση είναι θεμελιώδης από τότε που ξεκίνησε αυτό εδώ το φόρουμ. Και σε ποιανού το λόγο να μείνουμε; Στο δικό μου ή στο δικό σου; Συμβαίνουν ναι. Ή μήπως όχι; :thinking:

Με συγχωρείς Μάλλον έχεις δίκιο σταματάω τα σχόλια μου εδώ 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στα λόγια σου μένω φίλε Δημήτρη. Η "απόδειξη" με το εξώφυλλο που εσύ ο ίδιος ανάρτησες, είναι ότι έχουμε τον 4ο τόμο. Όχι ότι δεν υπάρχει 3ος επειδή μέχρι στιγμής δεν τον βρήκε κάποιος απ' τους 3-4 σε όλη την Ελλάδα που αναζητούν τους τόμους αυτούς. Μέχρι αποδείξεως του αντίθετου, λοιπόν, το σωστό είναι να καταχωρηθεί ως 4ος. Τον ανάρτησες λοιπόν και μετά περάσαμε σε διορθώσεις και σχόλια. Λέτε ότι δεν υπάρχει, καταγράφεται στην παρουσίαση και βλέπουμε. Δε θα πάθει τίποτα κάποιος συλλέκτης, το φόρουμ ή η βάση δεδομένων με ένα κενό στην αρίθμηση εφόσον γνωρίζουμε εκ των πραγμάτων ότι κυκλοφόρησαν αρκετά τεύχη για να καλυφθούν επιπλέον τόμοι.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55399
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

13 min ago , Mandrake said:

Η "απόδειξη" με το εξώφυλλο που εσύ ο ίδιος ανάρτησες, είναι ότι έχουμε τον 4ο τόμο. Όχι ότι δεν υπάρχει 3ος επειδή μέχρι στιγμής δεν τον βρήκε κάποιος απ' τους 3-4 σε όλη την Ελλάδα που αναζητούν τους τόμους αυτούς.

 

Ξεκαθαρίζω ότι το σηματάκι "disagree" το έβαλα επειδή πλέον έχει αποδειχθεί πλήρως και πέρα από κάθε δυνατότητα αμφισβήτησης ότι ο τόμος ΧΟΥΛΚ Νο.3 δεν υπάρχει (και όχι για το αν θα τον βάλουμε ως Νο.3 ή Νο.4 στο πινακάκι).

 

Ποιοι 3-4 σε όλοι την Ελλάδα φίλε Mandrake? Τον τόμο Νο.3 δεν τον βρήκαν οι χιλιάδες αναγνώστες που αγόραζαν καμπανάδες τα τελευταία 40 χρόνια, ούτε κανένας από τους καταστηματάρχες που πουλάνε μεταχειρισμένα κόμικ από τότε μέχρι σήμερα. Επίσης δεν τον βρήκε ούτε ο ίδιος ο Καμπανάς, καθώς δεν βγήκε ποτέ από τους εκτυπωτές του. Δεν χωρά αμφιβολία η ανυπαρξία του γιατί οι Καμπανάδες ήταν μετρημένα κουκιά και οι συλλέκτες που όλα αυτά τα χρόνια ήθελαν να τους έχουν όλους ήταν πάμπολλοι, συμπεριλαμβανομένης και της εποχής που τα τεύχη/τόμοι αυτά κυκλοφορούσαν και μπορούσε να ρωτήσει κανείς τον εκδότη για να του λύσει τις απορίες που είχε για την έκδοση του. Αν εσύ θέλεις να αμφισβητήσεις όλους εμάς είναι δικαίωμα σου, όπως είναι επίσης δικαίωμα και κάποιου άλλου μετά από άλλα 40 χρόνια να παρατηρήσει ότι λείπει ο τόμος Νο.3 και να ισχυριστεί ξανά τα ίδια που λες εσύ σήμερα. :sick2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36975
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  2201
  • Reputation:   14114
  • Achievement Points:  2558
  • Days Won:  48
  • With Us For:  1184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  15

Να ρωτήσω κάτι; Το περιοδικό δεν έχει ISSB ή ISSN; Αν ναι, γιατί δε ψάχνουμε στην ΕΒΕ για στοιχεία;:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55399
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

ISSB ή ISSN το 1979; Καλό ανέκδοτο ήταν αυτό! :)  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Μιλάμε για το απόλυτο μπάχαλο των τόμων Καμπανά, όπου ο ίδιος τόμος κυκλοφορούσε με διαφορετικά τεύχη, με το ένα εξ αυτών, μάλιστα, να είναι συνήθως από άλλο τίτλο! Τα παιδιά τότε, ανταλλάζαμε τους τόμους μας που είχαν την ίδια αρίθμηση και το ίδιο εξώφυλλο και είχαν κυκλοφορήσει ταυτόχρονα, για να διαβάσουμε διαφορετικά τεύχη! 
Ποιες αριθμήσεις, ποια ISSΒ-Ν;   Καμπανάς, ο ορισμός του μπάχαλου.
Αφού σκεφτόμουν να ανοίξω θέμα, ποια περιοδικά περιείχαν οι τόμοι μας, για να δούμε τι είχε κυκλοφορήσει τότε, αλλά ακριβώς λόγω του μπάχαλου και επειδή τα τεύχη έμπαιναν χωρίς εξώφυλλο, τελικά είχα αγοράσει λίγους τόμους και έτσι δε θα μπορούσα να συνεισφέρω σε ικανοποιητικό βαθμό στη συζήτηση. Αλλά παραμένει μεγάλη μου απορία: Πόσο μεγάλο ήταν αυτό το χάος των τόμων;

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

22 ώρες πριν, constantinople είπε:

 

Ξεκαθαρίζω ότι το σηματάκι "disagree" το έβαλα επειδή πλέον έχει αποδειχθεί πλήρως και πέρα από κάθε δυνατότητα αμφισβήτησης ότι ο τόμος ΧΟΥΛΚ Νο.3 δεν υπάρχει (και όχι για το αν θα τον βάλουμε ως Νο.3 ή Νο.4 στο πινακάκι).

 

Ποιοι 3-4 σε όλοι την Ελλάδα φίλε Mandrake? Τον τόμο Νο.3 δεν τον βρήκαν οι χιλιάδες αναγνώστες που αγόραζαν καμπανάδες τα τελευταία 40 χρόνια, ούτε κανένας από τους καταστηματάρχες που πουλάνε μεταχειρισμένα κόμικ από τότε μέχρι σήμερα. Επίσης δεν τον βρήκε ούτε ο ίδιος ο Καμπανάς, καθώς δεν βγήκε ποτέ από τους εκτυπωτές του. Δεν χωρά αμφιβολία η ανυπαρξία του γιατί οι Καμπανάδες ήταν μετρημένα κουκιά και οι συλλέκτες που όλα αυτά τα χρόνια ήθελαν να τους έχουν όλους ήταν πάμπολλοι, συμπεριλαμβανομένης και της εποχής που τα τεύχη/τόμοι αυτά κυκλοφορούσαν και μπορούσε να ρωτήσει κανείς τον εκδότη για να του λύσει τις απορίες που είχε για την έκδοση του. Αν εσύ θέλεις να αμφισβητήσεις όλους εμάς είναι δικαίωμα σου, όπως είναι επίσης δικαίωμα και κάποιου άλλου μετά από άλλα 40 χρόνια να παρατηρήσει ότι λείπει ο τόμος Νο.3 και να ισχυριστεί ξανά τα ίδια που λες εσύ σήμερα. :sick2:

 

Απ' αυτούς τους "χιλιάδες συλλέκτες που αναζητούν τόμους του Καμπανά" γιατί γράφουν μόνο 2-3 στην κοινότητά μας; Οι άλλοι είναι ντροπαλοί; :) Τελευταία φορά που κοίταξα, ωστόσο, στις αναζητήσεις τόσο εσένα, όσο και του συνονόματου Δημήτρη ΗΤΑΝ μέσα "Χουλκ" τόμοι, επομένως είναι 100% βέβαιο ότι δεν τους είχατε από τη δεκαετία του '70. Και δεν το παρατήρησα "μετά από 40 χρόνια". αλλά ενδεχομένως μετά από 2-3 απ' τη στιγμή που αναρτήθηκε το εξώφυλλο αυτό κι αυτό συνέβη επειδή κανένας δε φαίνεται να το έχει αναφέρει. Εγώ τυχαία το βρήκα και το ανακοίνησα ψάχνοντας μήπως υπάρχουν περισσότεροι τόμοι απ' αυτές τις σειρές και βλέποντας ότι η συγκεκριμένη σειρά έχει καταχωρηθεί ως "πλήρης", ρώτησα και επιτέλους ενημερώθηκε σωστά η κοινότητα για την αρίθμηση του συγκεκριμένου τόμου. Σα να μπήκε στη ζούλα στην 3η θέση και έπρεπε οι υπόλοιποι αναγνώστες να το δεχτούμε αμάσητο. Δεν είναι πρακτικές αυτές φίλε Δημήτρη και το ότι πήγε κάποιος, κάπου, κάποτε και ρώτησε τον ίδιο τον Ηλία Καμπανά είναι μια ωραία ιστοριούλα για να κουβεντιάζουμε σε ένα καφενείο, αλλά μπορώ να σου φτιάξω κι εγώ άλλες δέκα αντίστοιχες. Μη γυρίζουμε πάλι στα ίδια... Α και κάτι τελευταίο. Ανήκω σε εκείνους που "διαβάζουν (και αναζητούν προφανώς) Καμπανάδες τα τελευταία 37 χρόνια" και δεν έχω βρει πολλά τεύχη και τόμους της δεκαετίας του '70. Τα εξώφυλλα αυτά τα είδα πρώτη φορά όταν ξεκίνησαν οι παρουσιάσεις εδώ μέσα. Προηγουμένως δεν  υπήρχαν; :thinking:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55399
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

18 hours ago, theforce said:

Αφού σκεφτόμουν να ανοίξω θέμα, ποια περιοδικά περιείχαν οι τόμοι μας, για να δούμε τι είχε κυκλοφορήσει τότε, αλλά ακριβώς λόγω του μπάχαλου και επειδή τα τεύχη έμπαιναν χωρίς εξώφυλλο, τελικά είχα αγοράσει λίγους τόμους και έτσι δε θα μπορούσα να συνεισφέρω σε ικανοποιητικό βαθμό στη συζήτηση. Αλλά παραμένει μεγάλη μου απορία: Πόσο μεγάλο ήταν αυτό το χάος των τόμων;

 

Κι εγώ που έχω καμιά ογδονταριά τόμους της σκληρής γενιάς φίλε TheForce, έχω καταλήξει ότι υπήρχε η εξής μέθοδος στα τεύχη που περιείχαν: Δεν υπήρχε μέθοδος! :lol:

 

Τουρλουμπούκι, "ότι περισσέψει βάλτο μέσα" ήταν ο χρυσός κανόνας. Έχω τόμους που περιέχουν τεύχη Σεραφίνο/Τιραμόλα, τόμους που περιέχουν τα ίδια τυχαία τεύχη με άλλους τόμους σε διαφορετική σειρά, ακόμη και τόμους που περιέχουν το ίδιο τεύχος δύο φορές! 

 

Αλλά για να μιλήσω πιο συγκεκριμένα, αυτοί είναι οι τόμοι που διαθέτω, και γράφω και τα τεύχη που περιέχει ο καθένας:

 

ΚΑΠΤΑΙΝ ΑΜΕΡΙΚΑ 1 – ΚΑ 17 – ΚΑ 31 – ΚΑ 23 – ΚΑ 28 – ΧΝ 07
ΚΑΠΤΑΙΝ ΑΜΕΡΙΚΑ 1 – ΚΑ 17 – ΚΑ 24 – ΚΑ 23 – ΚΑ 29 – ΧΝ 08
ΚΑΠΤΑΙΝ ΑΜΕΡΙΚΑ 1 – ΚΑ 17 – ΚΑ 31 – ΚΑ 27 – ΚΑ 28 – ΧΝ 06

 

ΚΑΠΤΑΙΝ ΑΜΕΡΙΚΑ 2 – ΚΑ 30 – ΚΑ 47 – ΚΑ 38 – ΚΑ 49 – ΜΠ 04

ΚΑΠΤΑΙΝ ΑΜΕΡΙΚΑ 3 – ΚΑ 40 – ΚΑ 51 – ΚΑ 54 – ΚΑ 37 – ΑΠ 10

ΚΑΠΤΑΙΝ ΑΜΕΡΙΚΑ 4 – ΚΑ 39 – ΚΑ 45 – ΚΑ 41 – ΚΑ 40 – ΓΓ 06

ΚΑΠΤΑΙΝ ΑΜΕΡΙΚΑ 5 – KA 60 – KA 61 – KA 51 – KA 63 – AM 16

ΚΑΠΤΑΙΝ ΑΜΕΡΙΚΑ 6 – KA 42 – KA 35 – KA 58 – KA 56 – ΘΡ 02
ΚΑΠΤΑΙΝ ΑΜΕΡΙΚΑ 7 – ΚΑ 36 – KA 52 – KA 48 – ΧΚ 04 – KA 36
ΚΑΠΤΑΙΝ ΑΜΕΡΙΚΑ 8 – ΚΑ 32 - ΚΑ 54 - ΚΑx59x- ΛΣ 02 - ΜΓ 05

 

ΚΑΠΤΑΙΝ ΑΜΕΡΙΚΑ 9 – ΚΑ 16 – ΚΑ 45 – ΣΜ 60 – ΛΣ 02 – ΛΦ 03
ΚΑΠΤΑΙΝ ΑΜΕΡΙΚΑ 9 – ΚΑ 55 – ΚΑ 44 – ΜΠ 02 – ΛΣ 02 – ΛΦ 04
ΚΑΠΤΑΙΝ ΑΜΕΡΙΚΑ 9 – ΚΑ 54 – ΚΑ 49 – ΕΚ 02 – ΑΠ 08 – ΚΦ 38
ΚΑΠΤΑΙΝ ΑΜΕΡΙΚΑ 9 – ΚΑ 53 – ΚΑ 49 – ΣΜ 64 – ΛΣ 01 – ΛΦ 02

 

ΑΪΡΟΝ ΜΑΝ 1 – ΑΜ 01 – ΑΜ 11 – ΑΜ 12 – ΑΜ 16 – ΑΜ 10
ΑΪΡΟΝ ΜΑΝ 1 – ΑΜ 01 – ΑΜ 11 – ΑΜ 12 – ΑΜ 17 – ΑΜ 10

 

ΑΪΡΟΝ ΜΑΝ 2 – ΑΜ 09 – ΑΜ 17 – ΑΜ 11 – ΑΜ 02 – ΑΜ 13
ΑΪΡΟΝ ΜΑΝ 2 – ΑΜ 09 – ΑΜ 17 – ΑΜ 18 – ΑΜ 01 – ΑΜ 13

 

ΧΟΥΛΚ 1 – ΧΚ 02 – ΧΚ 04 – ΧΚ 07 – ΧΚ 10 – ΚΝ 03
ΧΟΥΛΚ 1 – ΧΚ 02 – ΧΚ 08 – ΧΚ 09 – ΧΚ 11 – ΚΝ 01
ΧΟΥΛΚ 1 – ΧΚ 01 – ΧΚ 08 – ΧΚ 09 - ΧΚ 10 – ΘΡ 02

 

ΧΟΥΛΚ 2 – ΧΚ 12 – ΧΚ 14 – ΧΚ 13 – ΧΚ 18 – ΧΚ 17
ΧΟΥΛΚ 2 – ΧΚ 12 – ΧΚ 14 – ΧΚ 15 – ΧΚ 01 – ΧΚ 17 
ΧΟΥΛΚ 2 – ΧΚ 12 – ΧΚ 14 – ΧΚ 13 – ΧΚ 18 – ΧΚ 10

(3 δεν υπάρχει)

ΧΟΥΛΚ 4 – ΧΚ 15 - ΛΦ 02 - ΓΓ 11 - ΛΣ 01 - ΚΛ07

 

ΣΠΑΙΝΤΕΡΜΑΝ 1 - ΣΜ 12 - ΣΜ 15 - ΣΜ 23 - ΣΜ 30 - ΑΠ04
ΣΠΑΙΝΤΕΡΜΑΝ 2 - ΣΜ 32 - ΣΜ 55 - ΣΜ 56 - ΣΜ 60 - ΜΠ 06

 

ΣΠΑΙΝΤΕΡΜΑΝ 3 – ΣΜ 38 – ΣΜ 37 – ΣΜ 36 – ΣΜ 34 – ΣΜ 33
ΣΠΑΙΝΤΕΡΜΑΝ 3 – ΣΜ 38 – ΣΜ 37 – ΣΜ 40 – ΣΜ 43 – ΣΜ 33
ΣΠΑΙΝΤΕΡΜΑΝ 3 – ΣΜ 35 – ΣΜ 36 – ΣΜ 46 – ΣΜ 43 – ΣΜ 34
ΣΠΑΙΝΤΕΡΜΑΝ 3 – ΣΜ 38 – ΣΜ 36 – ΣΜ 46 – ΣΜ 43 – ΣΜ 34

 

ΣΠΑΙΝΤΕΡΜΑΝ 4 - ΣΜ 61 - ΣΜ 63 - ΣΜ 57 - ΘΡ 01
ΣΠΑΙΝΤΕΡΜΑΝ 4 - ΣΜ 61 - ΣΜ 62 - ΣΜ 44 - ΘΡ 02
ΣΠΑΙΝΤΕΡΜΑΝ 4 - ΣΜ 61 - ΣΜ 62 - ΣΜ 59 - ΘΡ 02
ΣΠΑΙΝΤΕΡΜΑΝ 4 - ΣΜ 63 - ΣΜ 62 - ΧΚ 02

 

ΣΠΑΙΝΤΕΡΜΑΝ 5 - ΣΜ 34 - ΣΜ 41 - ΣΜ 49 - ΚΦ 37 - ΚΦ 40

 

ΣΠΑΙΝΤΕΡΜΑΝ 6 – ΣΜ 41 – ΣΜ 15 – ΣΜ 39 – ΚΑ 51 – ΚΛ 08
ΣΠΑΙΝΤΕΡΜΑΝ 6 – ΣΜ 39 – ΣΜ 32 – ΣΜ 42 – ΚΑ 52 – ΚΦ 42

 

ΜΑΣΤΕΡ ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ 1 - ΚΦ 40 - ΚΦ 26 - ΚΦ 34 - ΚΦ 43 - ΟΔ 01
ΜΑΣΤΕΡ ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ 1 - ΚΦ 24 - ΚΦ 31 - ΚΦ 33 - ΚΦ 42 - ΟΔ 02
ΜΑΣΤΕΡ ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ 1 - ΚΦ 41 - ΚΦ 26 - ΚΦ 34 - ΚΦ 43 - ΟΔ 03

 

ΜΑΣΤΕΡ ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ 2 - ΚΦ 10 - ΚΦ 11 - ΚΦ 04 - ΚΦ 19

(3 δεν υπάρχει)

ΜΑΣΤΕΡ ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ 4 - ΚΦ 41 - ΚΦ 23 - ΠΑ 02 - ΚΑ 23 - ΑΠ 08
ΜΑΣΤΕΡ ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ 4 - ΚΦ 43 - ΚΦ 42 - ΠΑ 07 - ΘΡ 01 - ΑΠ 08

 

ΜΑΣΤΕΡ ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ 5 – ΚΦ 39 – ΧΚ 05 – ΛΦ 02 – ΚΦ 36 – ΚΦ 37
ΜΑΣΤΕΡ ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ 5 – ΚΦ 38 – ΣΜ 21 – ΛΦ 04 – ΚΦ 36 – ΠΑ 01
ΜΑΣΤΕΡ ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ 5 – ΚΦ 38 – ΚΔ 13 – ΛΦ 03 – ΚΦ 36 – ΠΑ 01
ΜΑΣΤΕΡ ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ 5 – ΚΦ 39 – ΟΔ 03 – ΛΦ 04 – ΚΦ 36 – ΚΦ 32
ΜΑΣΤΕΡ ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ 5 – ΚΦ 37 – ΚΑ 52 – ΛΦ 03 – ΚΦ 36 – ΚΦ 35

 

ΜΑΣΤΕΡ ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ 6 – ΚΦ 39 - ΧΚ 02 - ΣΠ 59 - ΣΠ 30 - ΚΑ 31
ΜΑΣΤΕΡ ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ 6 – ΚΦ 40 - ΜΓ 05 - ΣΠ 07 - ΚΦ 40 - ΑΜ 09

 

ΜΑΣΤΕΡ ΚΟΥΝΓΚ ΦΟΥ 7 – ΚΦ 17 – ΧΝ 02 – ΣΦ 74 – ΣΦ 94

 

ΓΚΡΑΝ ΓΚΙΝΙΟΛ 1 – ΓΓ 07 – ΓΓ 11 – ΓΓ 16 – ΓΓ 12 – ΧΝ 08
ΓΚΡΑΝ ΓΚΙΝΙΟΛ 2 – ΓΓ 01 – ΓΓ 05 – ΦΝ 09 – ΓΝ 03

 

ΓΚΡΑΝ ΓΚΙΝΙΟΛ 3 – ΓΓ 16 – ΚΔ 07 – ΒΑ 05 – ΧΚ 03 – ΛΥ 08
ΓΚΡΑΝ ΓΚΙΝΙΟΛ 3 – ΓΓ 09 – ΠΑ 04 – ΒΑ 02 – ΜΓ 07 – ΛΥ 08

 

ΚΟΜΗΣ ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ 1 - ΚΔ 02 - ΚΔ 14 - ΚΔ 12 - ΚΔ 13 - ΛΥ 06
ΚΟΜΗΣ ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ 2 - ΚΔ 17 - ΚΔ 18 - ΜΓ 04 - ΚΔ 19 - ΚΔ 06
ΚΟΜΗΣ ΔΡΑΚΟΥΛΑΣ 2 - ΚΔ 17 - ΚΔ 18 - ΜΓ 05 - ΚΔ 19 - ΚΔ 15

 

ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ 1 – ΠΑ 02 – ΠΑ 04 – ΛΣ 02 – ΠΑ 09 – ΠΑ 08
ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ 1 – ΠΑ 02 – ΠΑ 04 – ΛΣ 01 – ΠΑ 03 – ΠΑ 07
ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ 1 – ΠΑ 02 – ΑΜ 15 – ΠΑ 01 – ΚΔ 05 – ΠΑ 07

 

ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ 1 – ΚΛ 09 – ΚΛ 02 – ΚΛ 06 – ΕΚ 01 – ΑΠ 08

 

ΕΚΔΙΚΗΤΕΣ 1 – ΕΚ 12 - ΕΚ 13 - ΕΚ 14 - ΕΚ 15 - ΒΑ 06
ΕΚΔΙΚΗΤΕΣ 1 - ΕΚ 12 - ΕΚ 13 - ΕΚ 09 - ΕΚ 15 - ΒΑ 06

 

ΕΚΔΙΚΗΤΕΣ 2 - ΕΚ 04 - ΘΡ 02 - ΚΑ 17 - ΜΠ 08 - ΕΚ 07
ΕΚΔΙΚΗΤΕΣ 2 - ΕΚ 03 - ΠΑ 01 - ΚΑ 50 - ΚΦ 24 - ΜΓ 07

 

ΚΟΝΑΝ 1 - ΒΑ 07 - ΒΑ 05 - ΚΝ 04 - ΒΑ 04 - ΒΑ 06
ΚΟΝΑΝ 1 - ΒΑ 07 - ΒΑ 01 - ΚΝ 04 - ΒΑ 04 - ΒΑ 03

 

ΜΑΥΡΟΣ ΠΑΝΘΗΡΑΣ 1 - ΜΠ 05 - ΚΦ 37 - ΚΦ 37 - ΧΝ 07

 

Μου λείπει: ΑΠΑΝΘΡΩΠΟΙ Νο.1

 

(στα κατωτέρω βάζω μετά το ίσον τι τόμος ήταν πριν κοπεί ξανά με το νέο εξώφυλλο).

SUPER MARVEL COMICS 01 - ΚΑ 16  - ΚΑ 42  - ΚΔ 12  - ΑΜ 13 - ΛΦ 04 = ΚΑΠ
SUPER MARVEL COMICS 02 - ΚΑ 39  - ΚΑ 34  - ΚΑ 43  - ΚΑ 40  - ΚΛ 08 = ΚΑΠ
SUPER MARVEL COMICS 03 - ΧΚ 15  - ΛΦ 02  - ΚΔ 09  - ΛΣ 02  - ΑΠ 08 = ΧΟΥ
SUPER MARVEL COMICS 04 - ΓΓ 04   - ΑΜ 05 - ΒΑ 05  - ΧΚ 16  - ΛΥ 08  = ΓΚΡ
SUPER MARVEL COMICS 04 - ΓΓ 10   - ΚΦ 42  - ΛΦ 01  - ΧΚ 07 - ΛΥ 08  = ΓΚΡ
SUPER MARVEL COMICS 05 - ΚΦ 38  - ΜΠ 06 - ΣΠ 15  - ΚΦ 40 - ΑΜ 09 = ΜΚΦ
SUPER MARVEL COMICS 05 - ΚΦ 06  - ΚΦ 14  - ΚΦ 04  - ΚΦ 02               = ΜΚΦ
SUPER MARVEL COMICS 06 - ΜΠ 01 - ΚΦ 37  - ΚΦ 32  - ΣΜ 36               = ΜΑΥ
SUPER MARVEL COMICS 07 - ΑΜ 05 - ΑΜ 15  - ΑΜ 18 - ΑΜ 01 - ΑΜ 13 = ΑΪΡ
SUPER MARVEL COMICS 08 - ΚΑ 37  - ΚΑ 51   - ΚΑ 47  - ΛΥ 01   - ΕΚ 11  = ΚΑΠ
SUPER MARVEL COMICS 09 - ΚΦ 33  - ΚΦ 28  - ΚΦ 39  - ΚΦ 34  - ΟΔ 03 = ΜΚΦ
SUPER MARVEL COMICS 09 - ΚΦ 39  - ΜΠ 03 - ΣΠ 46  - ΚΦ 40  - ΚΑ 12  = ΜΚΦ
SUPER MARVEL COMICS 10 - ΚΑ 60  - ΚΑ 61   - ΚΑ 62  - ΚΑ 63  - ΟΔ 04  = ΚΑΠ
SUPER MARVEL COMICS 11 - ΚΑ 37  - ΚΑ 52   - ΚΑ 50  - ΚΔ 03  - ΚΔ 19  = ΚΑΠ
SUPER MARVEL COMICS 12 - ΣΜ 32 - ΣΜ 57  - ΣΜ 56  - ΣΜ 60 - ΜΠ 08 = ΣΠΑ

 

Τον ανωτέρω κατάλογο είχα φτιάξει για προσωπική χρήση, αλλά ίσως ενδιαφέρει και άλλους. :cheers3:

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55399
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

2 hours ago, Mandrake said:

 

Απ' αυτούς τους "χιλιάδες συλλέκτες που αναζητούν τόμους του Καμπανά" γιατί γράφουν μόνο 2-3 στην κοινότητά μας; Οι άλλοι είναι ντροπαλοί; :)

 

Από τους 3000 αναγνώστες που αγοράζουν τους δημοφιλείς τόμους της Radnet (π.χ. Σπάιντερμαν, 4Φ) γιατί γράφουν μόνο 10 στην κοινότητα μας;

 

Μιλούσα όμως διαχρονικά. π.χ. μετράω και άτομα που μπορεί να μάζευαν Καμπανά από το 1979 ως το 1982 και μετά απλά τα διατήρησαν τα παιδιά τους ή τα πούλησαν... οι χήρες!

 

2 hours ago, Mandrake said:

Τελευταία φορά που κοίταξα, ωστόσο, στις αναζητήσεις τόσο εσένα, όσο και του συνονόματου Δημήτρη ΗΤΑΝ μέσα "Χουλκ" τόμοι, επομένως είναι 100% βέβαιο ότι δεν τους είχατε από τη δεκαετία του '70. Και δεν το παρατήρησα "μετά από 40 χρόνια". αλλά ενδεχομένως μετά από 2-3 απ' τη στιγμή που αναρτήθηκε το εξώφυλλο αυτό κι αυτό συνέβη επειδή κανένας δε φαίνεται να το έχει αναφέρει.

 

Δυστυχώς οι Καμπανάδες που αγόραζα την δεκαετία του 1970-1980 πετιόντουσαν καθώς τότε ήμουν μικρός και άμυαλος. Ξεκίνησα να τους ξαναγοράζω το 2015 έχοντας μόνο 5-6 τεύχη και 2-3 τόμους στη συλλογή μου τότε. Σήμερα έχω περίπου 600 τεύχη στη συλλογή μου (εκτός των τόμων που ανέφερα προηγουμένως), καθώς τα περισσότερα τεύχη τα έχω 2 και 3 φορές. π.χ. τα πρώτα 5 σπάιντερμαν τα έχω δύο φορές, παρότι το Νο.1 σε άψογη κατάσταση τιμάται 250€.

 

Πάντως τα μοναδικά τεύχη είναι "μόνο" 345, από τα οποία έχω τα 343 αφού μου λείπουν  τα Κόμης Δράκουλας Νο.13 και Νο.15 για τα οποία προσφέρω πλέον €100 για το κάθε ένα σε όποιον μου τα προμηθεύσει.

 

Παρότι όμως είμαι από τους παλιούς, δεν ισχυρίστηκα ότι ήξερα τότε πόσοι τόμοι είχαν βγει και ποιοι. Αυτό το έμαθα αργότερα, όταν με έπιασε κι εμένα η ιδέα "μήπως υπάρχουν οι ανύπαρκτοι τόμοι" που έχει πιάσει κι εσένα τώρα. Το έψαξα όσο δεν παίρνει. Βρήκα ανθρώπους που είχαν τη συλλογή από τότε και ήξεραν πολύ καλά τι συνέβη. Πολλοί έχουν πλέον αποχωρήσει από το Greekcomics όταν είχε γίνει εκείνη η ιστορία που αποχώρησαν οι περισσότεροι παλιοί από τη ΛΕΦΙΚ. Άλλοι δυστυχώς δεν είναι πια εν ζωή. Το ερεύνησα και με μαγαζάτορες που είναι πάμπολλα χρόνια στον χώρο και ήξεραν τι τους γίνεται. Εν πάση περιπτώσει, όσοι άνθρωποι ΓΝΩΡΙΖΑΝ με έπεισαν πέρα από κάθε αμφιβολία ότι οι δύο αυτοί τόμοι δεν υπάρχουν καθώς και εκείνοι με τη σειρά τους το είχαν ερευνήσει όσο δεν πήγαινε, ήδη από την εποχή που κυκλοφορούσαν αυτά τα τεύχη/τόμοι ζωντανά στα περίπτερα.

 

2 hours ago, Mandrake said:

Εγώ τυχαία το βρήκα και το ανακοίνησα ψάχνοντας μήπως υπάρχουν περισσότεροι τόμοι απ' αυτές τις σειρές και βλέποντας ότι η συγκεκριμένη σειρά έχει καταχωρηθεί ως "πλήρης", ρώτησα και επιτέλους ενημερώθηκε σωστά η κοινότητα για την αρίθμηση του συγκεκριμένου τόμου. Σα να μπήκε στη ζούλα στην 3η θέση και έπρεπε οι υπόλοιποι αναγνώστες να το δεχτούμε αμάσητο. Δεν είναι πρακτικές αυτές φίλε Δημήτρη και το ότι πήγε κάποιος, κάπου, κάποτε και ρώτησε τον ίδιο τον Ηλία Καμπανά είναι μια ωραία ιστοριούλα για να κουβεντιάζουμε σε ένα καφενείο, αλλά μπορώ να σου φτιάξω κι εγώ άλλες δέκα αντίστοιχες. Μη γυρίζουμε πάλι στα ίδια...

 

Ακριβώς! Συμφωνώ με το ανωτέρω που έκανα bold φίλε Mandrake. Οι 2 τόμοι αυτοί δεν υπάρχουν και το θέμα έχει ερευνηθεί και λυθεί και κλείσει ήδη προ 40ετίας από άτομα πολύ πιο σοβαρά από μας, τα οποία ζούσαν και σε εποχές που μπορούσαν να επικοινωνήσουν με την εκδοτική. Το να βρίσκονται κάποιοι και να "ανακαλύπτουν τον τροχό" κάθε δέκα χρόνια το έχουμε αντιμετωπίσει και θα συνεχίζουμε να το αντιμετωπίζουμε (ήμουν κι εγώ ένας εξ αυτών κάποτε), αλλά γίνεται χειρότερο όταν δεν μπορούμε να τους πείσουμε ότι άλλοι έχουν ανακαλύψει τον τροχό ήδη προ αυτών, ιδίως όταν δεν έχουμε ούτε τον χρόνο ούτε την όρεξη να προσπαθούμε να τους πείσουμε αλλά και εκείνοι δεν έχουν την θέληση να ακούσουν.

 

Φυσικό είναι ότι το γεγονός πως κάποιοι αγόραζαν τεύχη/τόμους του Καμπανά από τα περίπτερα συγχρόνως με την κυκλοφορία τους τότε, όπως κάνουμε εμείς σήμερα με τους τόμους της Radnet, να φαίνεται σε ορισμένους ιστοριούλα και μυθικό, αλλά φίλε μου το συγκεκριμένο θέμα της ανυπαρξίας των δύο αυτών τόμων και του Άιρον Μαν Νο.14 δεν το κατάπιαμε αμάσητο: είναι μασημένο, χωνεμένο, ξερασμένο και ξαναμασημένο σε πλήρη αρχαιοελληνικό μεγαλείο! Το θέμα δεν είναι απλά ψημένο, έχει γίνει κάρβουνο. :)

 

Από κει και πέρα αν δεν μπορείς να πεισθείς μόνος σου ότι... δεν είσαι ελέφαντας, εγώ δεν θα μπορέσω να σε πείσω ποτέ. Μόνο να σου πω ότι εγώ είμαι 100% σίγουρος ότι δεν είσαι ελέφαντας! :lol:

 

2 hours ago, Mandrake said:

Α και κάτι τελευταίο. Ανήκω σε εκείνους που "διαβάζουν (και αναζητούν προφανώς) Καμπανάδες τα τελευταία 37 χρόνια" και δεν έχω βρει πολλά τεύχη και τόμους της δεκαετίας του '70. Τα εξώφυλλα αυτά τα είδα πρώτη φορά όταν ξεκίνησαν οι παρουσιάσεις εδώ μέσα. Προηγουμένως δεν  υπήρχαν; :thinking:

 

Βρήκα και αγόρασα όλα τα τεύχη του Καμπανά μέσα σε πέντε χρόνια. Το "μυστικό μου" είναι ότι ποτέ δεν λυπήθηκα να πληρώσω για να πάρω το τεύχος που θέλω, ακόμη κι αν έπρεπε να πληρώσω €50 για ένα τεύχος που κανονικά θα έπρεπε να πωλείται €10. Μέχρι σήμερα υπολογίζω ότι έχω ξοδέψει περίπου 15,000 ευρώ γι'αυτό το ακριβό χόμπυ, αγοράζοντας από τους πιο ακριβούς εμπόρους χωρίς δεύτερη σκέψη για την τιμή. Επίσης όταν ένα τεύχος είχε π.χ. στυλό στο εξώφυλλο και το έβρισκα αργότερα χωρίς στυλό, δεν δίσταζα να το ξαναγοράσω. Αλλά τα περισσότερα τεύχη υπήρχαν αναρτημένα στις ιστοσελίδες των εμπόρων σε τιμές €20-€25 το τεύχος. Αν εσύ δεν είχες την ίδια επιτυχία με μένα... μάλλον κάτι έκανες διαφορετικά! :)

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5737 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Εγώ ξεκίνησα να τα ξαναμαζευω το 2013 και κατάφερα να τα μαζέψω όλα μόλις πέρσι ή προπερσι (δεν είμαι σίγουρος για τον χρόνο)με τελευταίο το Δράκουλα 19

Πέρα όμως από τα λεφτά που έδωσα για τεύχος που ήθελα σε ότι τιμή το έβρισκα αγόραζα και 30 τεύχη για να κρατήσω 3 ή 4 και τα άλλα μου μένουν στοκ .Τώρα σιγά σιγά προσπαθώ να μαζέψω και όλους τους μικρούς τόμους Σπάιντερμαν 

Επεξεργασία από james768
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55399
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Φίλε James ξέρω ότι όταν π.χ. κάποιος πουλούσε 30 τεύχη και δεν τα έδινε ξεχωριστά, αναγκαζόσουν να τα αγοράσεις όλα παρόλο που μέσα σ'αυτά υπήρχαν μόνο 1-2 που ήθελες.

 

Το έπαθα κι εγώ κάποιες φορές, γι'αυτό σήμερα π.χ. έχω τα ΚΟΝΑΝ από δύο φορές και τους Χ-ΜΕΝ και 4Φ της Μαμούθ επίσης από δύο φορές. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13507
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

57 λεπτά πριν, james768 είπε:

Πέρα όμως από τα λεφτά που έδωσα για τεύχος που ήθελα σε ότι τιμή το έβρισκα αγόραζα και 30 τεύχη για να κρατήσω 3 ή 4 και τα άλλα μου μένουν στοκ .Τώρα σιγά σιγά προσπαθώ να μαζέψω και όλους τους μικρούς τόμους Σπάιντερμαν 

 

53 λεπτά πριν, constantinople είπε:

Το έπαθα κι εγώ κάποιες φορές, γι'αυτό σήμερα π.χ. έχω τα ΚΟΝΑΝ από δύο φορές και τους Χ-ΜΕΝ και 4Φ της Μαμούθ επίσης από δύο φορές. :)

 

 

Γιατι δεν πουλατε τα διπλα τευχη σας ? Απο τη μια ρεφαρεις οτι μπορεσεις, απο την αλλη τα τευχη θα πανε σε αλλον συλλεκτη που τα ψαχνει και ειναι διατεθειμενος να πληρωσει. 

Εκτος αμα δεν υπαρχει κοινο να τα κυνηγαει οπότε παω πασο.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55399
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Έχω δύο παιδιά φίλε ManaLeak. Όταν έρθει ο καιρός θα πάρει μία σειρά το καθένα. :vampir:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1ον. Εκείνοι που αγοράζουν τους 3.000 τόμους της "Radnet" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ εκείνοι που αναζητούν τα τεύχη και τους τόμους του Καμπανά. Απόδειξη η κοινότητά μας που είναι μάλλον η πιο ενεργητική διαδικτυακά πάνω σε αυτές τις εκδόσεις και ας "σηκώσουν το χεράκι" όλοι όσοι σχολιάζουν στις σειρές αυτές να μας πουν. :)

 

2ον. Απ' αυτούς που αποχώρησαν απ' το "Greekcomics", λίγοι ήταν θιασώτες των κόμικς του Καμπανά (δε νομίζω να ήταν πάνω από 2-3 και πολλούς λέω). Εννοώ ότι οι περισσότεροι είχαν άλλες προτιμήσεις και για κανένα λόγο δε θα έδιναν υπέρογκα (ή και πιο συμβατικά) ποσά να ψάξουν τα συγκεκριμένα κόμικς.

 

3ον. Με λίγα λόγια όλα αυτά τα μέλη από το 2006-2007 μέχρι σήμερα που "έχτισαν" όλες αυτές τις παρουσιάσεις, ούτε σοβαρά άτομα είναι, ούτε ψάχτηκαν ποτέ με τέτοια κόμικς, ούτε τα γνώριζαν. Τα γνωρίζει όμως 15 χρόνια μετά ο Constantinople επειδή ξόδεψε πολλά χρήματα για να τ' αποκτήσει (και που προφανώς θεωρεί ότι η γνώση αποκτάται μονάχα όταν εξαγοράζεται)! Οποιοσδήποτε αυτή τη στιγμή κάνει μια βόλτα απ' όλες αυτές παρουσιάσεις, θα διαπιστώσει από τα πρώτα σχόλια πολύ εύκολα πως χτίστηκαν σιγά σιγά οι παρουσιάσεις αυτές με τις πληροφορίες που συγκεντρώνονταν, πληροφορίες που δεν είχε ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΜΠΟΡΟΣ "εκεί έξω", από άτομα μη σοβαρά και χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις όπως ο Valtasar, ο Greekcomicfan, ο crc, ο gkosk, ο Bonadrug, ο Lord Macro, ο Dr Paingiver, ο theguest, όπως τόσοι και τόσοι άλλοι (αναφέρομαι σε άτομα που ήταν εδώ τα 3 πρώτα χρόνια, όχι ότι δε βοηθήσατε πολλοί άλλοι στην πορεία για να έχουμε σήμερα μια πλήρη εικόνα!). Κανένας όμως απ' αυτούς ούτε ισχυρίστηκε ποτέ ότι τα γνωρίζει όλα και επομένως να δεχτούμε τη γνώμη του (κοινώς, ξερόλας), ούτε ισχυρίστηκε ποτέ ότι έχει πλήρη συλλογή ή γνωρίζει τα ακριβή νούμερα μέσα σ' αυτά τα 15 χρόνια. Ποιοι τα είχαν λοιπόν; Όλοι οι άλλοι που ΔΕΝ ήταν μέλη τότε; Όλοι οι άλλοι που ΔΕΝ τα πουλούσαν τότε;

 

Όταν εγώ ρώτησα τον Αμερικάνο (μιας και μιλάς για ακριβούς εμπόρους που υποτίθεται ότι διαθέτουν πολύ υλικό) το 2002 που επισκέφθηκα ο ίδιος το κατάστημά του στο Παγκράτι και έκατσα κάποιες ωρίτσες εκεί ψάχνοντας, δεν ήξερε ούτε τα "Σπάιντερ Μαν" πόσα είναι! Όχι τα "Κλασικά Κόμικς: Χουλκ" και μάλιστα τη δεκαετία του '80 επειδή είναι "παλιός στην πιάτσα"! :) Όλοι ως Ευαγγέλιο είχαν το βιβλίο του Κυριάκου Κάσση και κάτι ιστορίες που είχαν να διηγούνται από δω κι από κει. Αυτά είναι που πραγματικά τα ξέρουνε και οι πέτρες. Όσα λοιπόν διαβάζω περί "έρευνας σοβαρής επί 40 χρόνια" τ' ακούω βερεσέ. Και ναι, σήμερα φυσικά με τόσα που έχουν ανασκαφεί και διορθωθεί απ' τη μέχρι πρότινος λιγοστή επίσημη βιβλιογραφία, είναι εύκολο να έρχεται ο καθένας να κάνει τον τσάμπα μάγκα και να λέει πράγματα του στυλ "το θέμα έκλεισε πριν καμιά 40ετία" όταν πριν 20 χρόνια ο συγκεκριμένος έμπορος δεν είχε ιδέα για μία σειρά που σταμάτησε το 1992 αλλά ήξερε για εκείνη των 4 τόμων του 1979! :lol:

 

Προφανώς και δεν έβαλα αγγελίες των 50€ και των 100€ να αποκτήσω τέτοια τεύχη διότι αφενός το θεωρώ μέγιστη κουταμάρα όταν έχω αγοράσει τόμους της Σκληρής Γενιάς (σχεδόν απ' όλες τις σειρές) με 8€ και μάλιστα σε άριστη κατάσταση, αφετέρου σε μαυραγορίτες έχω ως αρχή μου να μη δίνω δεκάρα τσακιστή και αυτή είναι μία συνειδητή επιλογή πολλά χρόνια τώρα την οποία δεν εφαρμόζω μονάχα στα κόμικς αλλά και στα βινύλια, ανεξάρτητα αν μου περίσσευαν χρήματα ή όχι (ας πούμε ότι υπήρξαν και καλύτερες ημέρες). Έχω την υπομονή να περιμένω και αν μη τι άλλο, έχω ακόμη πολύ υλικό προς ανάγνωση. Αλλά και να μη γίνει ποτέ, δε μου καίγεται καρφί. Εμένα οι ιστορίες μ' ενδιαφέρουν, ούτε οι κοστολογήσεις, ούτε οι ψευτοαξίες που δίνει η Μαύρη Αγορά, ούτε να τα καταχωνιάζω σε κούτες, πατάρια και να μην τα βλέπει ποτέ ο ήλιος. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν τα αναζήτησα, ότι δεν τα αναζητώ ή ότι δεν είχα τη δυνατότητα να ρωτήσω κατά καιρούς τι υπάρχει και τι πωλείται σε οποιαδήποτε τιμή. Πρακτικά εδώ που βρίσκομαι προφανώς και είναι δυσκολότερο, από κει και πέρα επιλογές υπήρξαν πολύ πριν την έλευση του ίντερνετ και πλέον υπάρχουν πολύ περισσότερες.

 

Αν είχαμε από τότε τη "θέληση ν' ακούσουμε τον καθένα που το 'χε ψάξει και τα 'χε όλα λυμένα" φίλε Constantinople, έπρεπε να δεις σήμερα τι θα παρουσιάσεις θα είχε το "Greekcomics". Ευτυχώς που όλα αυτά τα χρόνια υπήρχε αυτή ακριβώς η αυστηρότητα που χρειαζόταν και ένα συγκεκριμένο σύστημα ώστε φτάνοντας στο σήμερα να μην έχουμε γίνει περίγελος. Και όλοι αυτοί οι έμποροι "εκεί έξω", κάτι ήξερε ο καθένας, αλλά όλοι από ένα χώρο όπως το "Greekcomics" (και το "MyComics" παράλληλα) έχουν ως πηγή για οποιαδήποτε σίγουρη πληροφορία κι αυτό συνέβη επειδή ακριβώς υπήρχε το σύστημα αυτό που έχουμε. Και δε θέλω να πιστεύω ότι έχει κανείς την πρόθεση να το αλλάξει αυτό σήμερα για τίποτα και για κανέναν. Για "ελέφαντας" λοιπόν δε ξέρω. Απ' το γεγονός όμως ότι πρέπει να αποφασίσει η Δ.Ο. τι θα κάνει με τη βάση δεδομένων, νομίζω πως ισχύει περισσότερο η παροιμία: "Δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένον αχυρώνα". :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5737 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  50

7 λεπτά πριν, ManaLeak13 είπε:

 

 

 

Γιατι δεν πουλατε τα διπλα τευχη σας ? Απο τη μια ρεφαρεις οτι μπορεσεις, απο την αλλη τα τευχη θα πανε σε αλλον συλλεκτη που τα ψαχνει και ειναι διατεθειμενος να πληρωσει. 

Εκτος αμα δεν υπαρχει κοινο να τα κυνηγαει οπότε παω πασο.

Το πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει σε αυτό που αναφέρεις είναι το εξής ότι στα 20 τεύχη που μου μένουν δίπλα τα έχουν όλοι και ζητάνε αυτά που έχω κρατήσει από το πακέτο.

Πρόσφατο παράδειγμα αγόρασα 8 περιπετειες πακέτο για να κρατήσω το 181.τα υπόλοιπα 7 τα έχω βγάλει προς πώληση στα 2 ευρώ το τεύχος και δεν τα θέλει κανείς γιατί αυτά τα έχουν όλοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

8 λεπτά πριν, james768 είπε:

Το πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει σε αυτό που αναφέρεις είναι το εξής ότι στα 20 τεύχη που μου μένουν δίπλα τα έχουν όλοι και ζητάνε αυτά που έχω κρατήσει από το πακέτο.

Πρόσφατο παράδειγμα αγόρασα 8 περιπετειες πακέτο για να κρατήσω το 181.τα υπόλοιπα 7 τα έχω βγάλει προς πώληση στα 2 ευρώ το τεύχος και δεν τα θέλει κανείς γιατί αυτά τα έχουν όλοι.

 

Όλα θα πουληθούν φίλε Δημήτρη, απλώς χρειάζεται υπομονή. Εάν π.χ. δεις τι "φεύγει" καθημερινά στο "Vendora" ακόμη κι από "Περιπέτεια", θα σου φύγει το κεφάλι... Ακόμη κι απ' τα μεγαλύτερα ή πιο συνηθισμένα νούμερα. Βέβαια δε ξέρω αν ο καθένας τα πουλάει μόνο μέσα εκεί, εγώ αναφέρω βάσει αυτών που βλέπω στα e-mails που μου έρχονται απ' τις παρακολουθήσεις που κάνω. Καθημερινά παίζει να σβήνω και 40 e-mails μονάχα από πωλήσεις! Δεν έπρεπε να κλειδώσεις τις προσφορές σου και δε βλέπω το λόγο γιατί να το κάνει κάποιος αυτό γενικότερα...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5737 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Τα καλά κομμάτια πωλούνται και δεν τα ξαναβλεπεις για χρόνια.Τα αλλά δεν νομίζω ότι πωλούνται γιατί εμφανίζονται τα ίδια από τα ίδια άτομα κάθε μήνα .Τέλος Παλαιό μέλος εδώ μέσα έβγαλε στο fb αγγελίες με καμπαναδες αυτές τις δύο εβδομάδες του τα εξαφάνισαν.εβγαλε και Ζαγκόρ τα δύσκολα νούμερα του φύγανε άμεσα τα άλλα είναι ακόμα στην γύρα.

ΥΓ . Και τα έβγαλε σε άριστες και φθηνές τιμές 

Επεξεργασία από james768
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26346
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Καλά βρε αθεόφοβοι @ constantinople και @ james768 έχετε μαζέψει όλους τους Καμπανάδες της πιάτσας; :lol:

Ακούς εκεί καμιά 80ριά τόμους... και μάλιστα με τεύχη τουρλουμπούκι, ρε είστε τρελοί; :shit2::lol::lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55399
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

43 min ago , Mandrake said:

1ον. Εκείνοι που αγοράζουν τους 3.000 τόμους της "Radnet" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ εκείνοι που αναζητούν τα τεύχη και τους τόμους του Καμπανά.

 

Βλέπω ότι δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις τι ακριβώς λέω:

 

Όπως έχουμε εδώ μέσα μόνο καμιά δεκαπενταριά από τους 3000 πελάτες της Radnet, έτσι έχουμε και μόνο πέντε-έξι από τους αναζητητές Καμπανάδων.

 

Κοινώς: το πόσοι γράφουν στο φόρουμ μας για ένα θέμα δεν έχει καμιά σχέση με το πόσοι πραγματικά ασχολούνται με αυτό.

 

43 min ago , Mandrake said:

Απόδειξη η κοινότητά μας που είναι μάλλον η πιο ενεργητική διαδικτυακά πάνω σε αυτές τις εκδόσεις και ας "σηκώσουν το χεράκι" όλοι όσοι σχολιάζουν στις σειρές αυτές να μας πουν. :)

 

2ον. Απ' αυτούς που αποχώρησαν απ' το "Greekcomics", λίγοι ήταν θιασώτες των κόμικς του Καμπανά (δε νομίζω να ήταν πάνω από 2-3 και πολλούς λέω). Εννοώ ότι οι περισσότεροι είχαν άλλες προτιμήσεις και για κανένα λόγο δε θα έδιναν υπέρογκα (ή και πιο συμβατικά) ποσά να ψάξουν τα συγκεκριμένα κόμικς.

 

3ον. Με λίγα λόγια όλα αυτά τα μέλη από το 2006-2007 μέχρι σήμερα που "έχτισαν" όλες αυτές τις παρουσιάσεις, ούτε σοβαρά άτομα είναι, ούτε ψάχτηκαν ποτέ με τέτοια κόμικς, ούτε τα γνώριζαν. Τα γνωρίζει όμως 15 χρόνια μετά ο Constantinople επειδή ξόδεψε πολλά χρήματα για να τ' αποκτήσει (και που προφανώς θεωρεί ότι η γνώση αποκτάται μονάχα όταν εξαγοράζεται)! Οποιοσδήποτε αυτή τη στιγμή κάνει μια βόλτα απ' όλες αυτές παρουσιάσεις, θα διαπιστώσει από τα πρώτα σχόλια πολύ εύκολα πως χτίστηκαν σιγά σιγά οι παρουσιάσεις αυτές με τις πληροφορίες που συγκεντρώνονταν, πληροφορίες που δεν είχε ΚΑΝΕΝΑΣ ΕΜΠΟΡΟΣ "εκεί έξω", από άτομα μη σοβαρά και χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις όπως ο Valtasar, ο Greekcomicfan, ο crc, ο gkosk, ο Bonadrug, ο Lord Macro, ο Dr Paingiver, ο theguest, όπως τόσοι και τόσοι άλλοι (αναφέρομαι σε άτομα που ήταν εδώ τα 3 πρώτα χρόνια, όχι ότι δε βοηθήσατε πολλοί άλλοι στην πορεία για να έχουμε σήμερα μια πλήρη εικόνα!). Κανένας όμως απ' αυτούς ούτε ισχυρίστηκε ποτέ ότι τα γνωρίζει όλα και επομένως να δεχτούμε τη γνώμη του (κοινώς, ξερόλας), ούτε ισχυρίστηκε ποτέ ότι έχει πλήρη συλλογή ή γνωρίζει τα ακριβή νούμερα μέσα σ' αυτά τα 15 χρόνια. Ποιοι τα είχαν λοιπόν; Όλοι οι άλλοι που ΔΕΝ ήταν μέλη τότε; Όλοι οι άλλοι που ΔΕΝ τα πουλούσαν τότε;

 

Όταν εγώ ρώτησα τον Αμερικάνο (μιας και μιλάς για ακριβούς εμπόρους που υποτίθεται ότι διαθέτουν πολύ υλικό) το 2002 που επισκέφθηκα ο ίδιος το κατάστημά του στο Παγκράτι και έκατσα κάποιες ωρίτσες εκεί ψάχνοντας, δεν ήξερε ούτε τα "Σπάιντερ Μαν" πόσα είναι! Όχι τα "Κλασικά Κόμικς: Χουλκ" και μάλιστα τη δεκαετία του '80 επειδή είναι "παλιός στην πιάτσα"! :) Όλοι ως Ευαγγέλιο είχαν το βιβλίο του Κυριάκου Κάσση και κάτι ιστορίες που είχαν να διηγούνται από δω κι από κει. Αυτά είναι που πραγματικά τα ξέρουνε και οι πέτρες. Όσα λοιπόν διαβάζω περί "έρευνας σοβαρής επί 40 χρόνια" τ' ακούω βερεσέ. Και ναι, σήμερα φυσικά με τόσα που έχουν ανασκαφεί και διορθωθεί απ' τη μέχρι πρότινος λιγοστή επίσημη βιβλιογραφία, είναι εύκολο να έρχεται ο καθένας να κάνει τον τσάμπα μάγκα και να λέει πράγματα του στυλ "το θέμα έκλεισε πριν καμιά 40ετία" όταν πριν 20 χρόνια ο συγκεκριμένος έμπορος δεν είχε ιδέα για μία σειρά που σταμάτησε το 1992 αλλά ήξερε για εκείνη των 4 τόμων του 1979! :lol:

 

Προφανώς και δεν έβαλα αγγελίες των 50€ και των 100€ να αποκτήσω τέτοια τεύχη διότι αφενός το θεωρώ μέγιστη κουταμάρα όταν έχω αγοράσει τόμους της Σκληρής Γενιάς (σχεδόν απ' όλες τις σειρές) με 8€ και μάλιστα σε άριστη κατάσταση, αφετέρου σε μαυραγορίτες έχω ως αρχή μου να μη δίνω δεκάρα τσακιστή και αυτή είναι μία συνειδητή επιλογή πολλά χρόνια τώρα την οποία δεν εφαρμόζω μονάχα στα κόμικς αλλά και στα βινύλια, ανεξάρτητα αν μου περίσσευαν χρήματα ή όχι (ας πούμε ότι υπήρξαν και καλύτερες ημέρες). Έχω την υπομονή να περιμένω και αν μη τι άλλο, έχω ακόμη πολύ υλικό προς ανάγνωση. Αλλά και να μη γίνει ποτέ, δε μου καίγεται καρφί. Εμένα οι ιστορίες μ' ενδιαφέρουν, ούτε οι κοστολογήσεις, ούτε οι ψευτοαξίες που δίνει η Μαύρη Αγορά, ούτε να τα καταχωνιάζω σε κούτες, πατάρια και να μην τα βλέπει ποτέ ο ήλιος. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν τα αναζήτησα, ότι δεν τα αναζητώ ή ότι δεν είχα τη δυνατότητα να ρωτήσω κατά καιρούς τι υπάρχει και τι πωλείται σε οποιαδήποτε τιμή. Πρακτικά εδώ που βρίσκομαι προφανώς και είναι δυσκολότερο, από κει και πέρα επιλογές υπήρξαν πολύ πριν την έλευση του ίντερνετ και πλέον υπάρχουν πολύ περισσότερες.

 

Αν είχαμε από τότε τη "θέληση ν' ακούσουμε τον καθένα που το 'χε ψάξει και τα 'χε όλα λυμένα" φίλε Constantinople, έπρεπε να δεις σήμερα τι θα παρουσιάσεις θα είχε το "Greekcomics". Ευτυχώς που όλα αυτά τα χρόνια υπήρχε αυτή ακριβώς η αυστηρότητα που χρειαζόταν και ένα συγκεκριμένο σύστημα ώστε φτάνοντας στο σήμερα να μην έχουμε γίνει περίγελος. Και όλοι αυτοί οι έμποροι "εκεί έξω", κάτι ήξερε ο καθένας, αλλά όλοι από ένα χώρο όπως το "Greekcomics" (και το "MyComics" παράλληλα) έχουν ως πηγή για οποιαδήποτε σίγουρη πληροφορία κι αυτό συνέβη επειδή ακριβώς υπήρχε το σύστημα αυτό που έχουμε. Και δε θέλω να πιστεύω ότι έχει κανείς την πρόθεση να το αλλάξει αυτό σήμερα για τίποτα και για κανέναν. Για "ελέφαντας" λοιπόν δε ξέρω. Απ' το γεγονός όμως ότι πρέπει να αποφασίσει η Δ.Ο. τι θα κάνει με τη βάση δεδομένων, νομίζω πως ισχύει περισσότερο η παροιμία: "Δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένον αχυρώνα". :)

 

Σχετικά με τα υπόλοιπα που έγραψες:

 

α) Μίλησα για σοβαρούς εμπόρους όσον αφορά τους Καμπανάδες και όχι για ακριβούς. Τέτοιοι (που είναι δηλαδή και οι ίδιοι συλλέκτες των τευχών του Καμπανά οπότε γνωρίζουν τι υπάρχει και τι όχι) είναι μόνο ο Κωστής από την Πάτρα (crc, mycomics) και ο Αλέξης από την Κύπρο (bibliocosmos).

 

β) Με πολύ ευκολία βλέπω ότι κρίνεις και χαρακτηρίζεις άτομα "μη σοβαρά και χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις". Εγώ απλά θα πω ότι θα ήμουν περήφανος αν με συμπεριελάμβανες κι εμένα μεταξύ των ονομάτων που παρέθεσες.

 

γ) Ο καθένας έχει τις προτεραιότητες του φίλε Mandrake. Προσωπικά προτιμώ να δώσω €20 ευρώ και να πάρω ένα τεύχος άμεσα από μια ιστοσελίδα και σε καλή κατάσταση παρά να χάσω τον χρόνο μου πηγαίνοντας σε οποιοδήποτε μαγαζί ή παζάρι χωρίς να ξέρω τι έχει και να ψάχνω να το βρω με €8. Από αυτό συνεπάγεται ότι λέω "ευτυχώς που υπάρχουν οι ακριβοί πωλητές" επειδή τους έμεναν τα τεύχη και τα αγόραζα εγώ. Εάν τα τεύχη ήταν φτηνά, θα είχαν εξαφανιστεί και δεν θα είχα συμπληρώσει τη συλλογή μου. Αν έχεις ένα σπάνιο τεύχος γιατί να μην το πουλήσεις ακριβά και να το πάρει όποιος το θέλει πραγματικά και άρα θα βάλει το χέρι βαθιά στην τσέπη για να το αποκτήσει. Βέβαια το όλο θέμα πώλησης τευχών δεν με απασχολεί, καθώς δεν πουλάω τεύχη  -- κάποια στιγμή στο παρελθόν που είχα κάποιες διπλές σειρές που δεν με ενδιέφεραν και τις πούλησα, τα χρήματα τα έδωσα στη ΛΕΦΙΚ.

 

δ) Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα πως θα χειριστεί το θέμα η Δ.Ο., όπως σου είπα μπορεί να το βάλει ή 3 ή 4. Απλά είπα να μην βάλουν ότι λείπει το Νο.3 επειδή είναι ανύπαρκτο και άδικα θα το ψάχνει "η κοινότητα".

 

ε) Ο όλος σκοπός του θέματος ήταν να σου πω ότι είμαι πεπεισμένος 100% ότι ο τόμος ΧΟΥΛΚ Νο.3 δεν υπάρχει. Από κει και πέρα βλέποντας ότι δεν μπορώ να σε πείσω για την ανυπαρξία του, σου εύχομαι καλή τύχη στην αναζήτησή του! :)

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6183
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  382
  • Reputation:   3467
  • Achievement Points:  554
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5737 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  50

8 λεπτά πριν, Lord Makro είπε:

Καλά βρε αθεόφοβοι @ constantinople και @ james768 έχετε μαζέψει όλους τους Καμπανάδες της πιάτσας; :lol:

Ακούς εκεί καμιά 80ριά τόμους... και μάλιστα με τεύχη τουρλουμπούκι, ρε είστε τρελοί; :shit2::lol::lol:

 

Αυτό συνέβη γιατί αρχικά ξεκινάς να βρεις τα τεύχη σε όποιαδηππτε μορφή .Μετά βρίσκεις τα μεμονωμένα τεύχη σωστά συνήθως 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1514
  • Reputation:   13507
  • Achievement Points:  1788
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1225 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

36 λεπτά πριν, james768 είπε:

Το πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει σε αυτό που αναφέρεις είναι το εξής ότι στα 20 τεύχη που μου μένουν δίπλα τα έχουν όλοι και ζητάνε αυτά που έχω κρατήσει από το πακέτο.

Πρόσφατο παράδειγμα αγόρασα 8 περιπετειες πακέτο για να κρατήσω το 181.τα υπόλοιπα 7 τα έχω βγάλει προς πώληση στα 2 ευρώ το τεύχος και δεν τα θέλει κανείς γιατί αυτά τα έχουν όλοι.

 

Aμα δεν τα παιρνει κανεις στα 2 βγαλτα στα 1.50. Μετα στα 1.20. Στο 1.00.  κ.ο.κ. Βγαλε και αλλα διπλά για να συνδιασει παραγγελια.

Απο την εμπειρια μου στις αγοραπωλησιες ειναι οτι ολα αγοραζονται και ολα πουλιουνται !

 

Την προηγουμενη βδομαδα πουλησα ενα στοκ 45 τευχων απο το περιοδικο Γαιοραμα που μαζευε ο πατερας μου.Τα χα παρατημενα σε ενα ραφι μπορει και 20 χρονια. Λεω μια μερα τι τα κραταω,δωσε ποδι στη σαβουρα.Εδω θα μπουν πραματα που με ενδιαφερουν πραγματικα !

Η αγγελια ανεβηκε Δεκεμβριο του 2020...

Με ενοιαξε που περιμενα? Ουτε καν. Κατεβαζα διαδοχικα την τιμη ανα διαστηματα ωσπου βρεθηκε ενας κυριος τα πηρε ολα πακετο 25 ευρω.

Κλαιν μαιν λεφτα αλλα απο το τιποτα.... Τα ξοδεψα μια βδομαδα μετα γιατι παρηγγειλα τα αστεριξ που μου λειπουνε. Ουτε με ενοιαξε που τα πληρωσα ακριβα ουτε τιποτα :)

 

Προσωπικα δεν κραταω διπλά τευχη (παρα μονο τα ρεταλια γιατι θεωρω ντροπη να κοροιδεψω τον αλλον). Οτι αλλο διπλό ή δε μαρεσει τρωει ποδι σε νορμαλ ή τιμη-ξεφτυλα (αναλογως το διαστημα της αγγελιας). Ειμαι σιγουρος οτι και αυτες τις Περιπετειες που λες οτι δεν τις θελει κανεις, καποιος θα τις αγορασει. Στην σωστη τιμη. Γιατι ξερει οτι 2 ευρω τις βρισκει παντου ευκολα. Οποτε περιμενει.:)

 

:havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5173
  • Reputation:   55399
  • Achievement Points:  5344
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

3 min ago , james768 said:

Αυτό συνέβη γιατί αρχικά ξεκινάς να βρεις τα τεύχη σε όποιαδηππτε μορφή .Μετά βρίσκεις τα μεμονωμένα τεύχη σωστά συνήθως 

 

Ναι, στην αρχή έλεγα ας τα πάρω μόνο σε τόμους. Μετά σιγά-σιγά άρχισα να τα παίρνω σε τεύχη. Π.χ. τα δύο Κόμης Δράκουλας που μου λείπουν, τα έχω μέσα σε τόμους.

 

38 min ago , Mandrake said:

Βέβαια δε ξέρω αν ο καθένας τα πουλάει μόνο μέσα εκεί, εγώ αναφέρω βάσει αυτών που βλέπω στα e-mails που μου έρχονται απ' τις παρακολουθήσεις που κάνω. Καθημερινά παίζει να σβήνω και 40 e-mails μονάχα από πωλήσεις! Δεν έπρεπε να κλειδώσεις τις προσφορές σου και δε βλέπω το λόγο γιατί να το κάνει κάποιος αυτό γενικότερα...

 

Φίλε Mandrake, αφού έχεις χρόνο να παρακολουθείς δημοπρασίες, γιατί δεν κοιτάς μήπως μου βρεις τα 2 Κόμης Δράκουλας (13 & 15) που μου λείπουν ή τον τόμο Απάνθρωποι; 

 

Και €40 να πάρεις το κάθε τεύχος, εγώ θα σου δώσω €100 για το καθένα, οπότε να πως βγάζεις €60 κέρδος στο άψε-σβήσε! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε Δημήτρη, ο ίδιος μίλησες για άτομα "πιο σοβαρά από εμένα κι εσένα", κατά συνέπεια δεν ανέφερα εμένα κι εσένα. Εσένα σε ανέφερα όμως έμεσα όταν είπα παρακάτω "όχι ότι δε βοηθήσατε πολλοί άλλοι στην πορεία για να έχουμε σήμερα μια πλήρη εικόνα!", απλά τα χρόνια που γινόντουσαν οι παρουσιάσεις αυτές δεν ήσουν ακόμη εδώ μέσα. Τι να κάνουμε τώρα δηλαδή; Σε εκείνους εννοούσα φυσικά και τον trelele, αλλά εάν πιάσω τώρα nicknames θα αδικήσω άτομα που τυχόν θα ξεχάσω και πρέπει να ανοίγω μία προς μία τις παρουσιάσεις αυτές (που και πάλι δε θα βγάλω άκρη όταν όσοι σάρωναν και ανέβαζαν τότε τα σχόλια εν συνεχείαδιαγράφονταν). Δε νομίζω ότι σε έχω αδικήσει, εγκώμιο σου έχω φτιάξει εδώ μέσα όλα αυτά τα χρόνια. Πολλά απ' τα 8ευρα φίλε μου δεν τα πήρα από παζάρια, μιας και δε μένω στο λεκανοπέδιο για να έχω πρόσβαση σε κάτι τέτοιο κάθε τρεις και λίγο, αλλά τα πλήρωσα πριν αρκετά χρόνια από μέλος εδώ μέσα που τα είχε διπλά σε άριστη κατάσταση. Δε χρειάζεται να πω ποιον, όσοι ήταν τότε μέσα ίσως κατάλαβαν (δε συμμετέχει εδώ και χρόνια για άγνωστο σ' εμένα λόγο). Αυτά περί αισχροκέρδιας.

 

Σε ότι αφορά τώρα τον crc και τον trelele, έρχεσαι ακριβώς στα λόγια μου. Ουδέποτε έγραψαν εδώ μέσα ότι ξέρουν τα πάντα που κυκλοφόρησαν απ' τον Ηλία Καμπανά στα υπερηρωικά, παρέα εδώ τα ψάχναμε όλοι, ούτε στο "MyComics" υπήρχαν τα εξώφυλλα ή τόσα τεύχη προς πώληση, καταθέταμε τις απόψεις μας και διευκρινίζονταν λάθη του παρελθόντος που γινόντας λίγο πολύ από όλους, μηδενούς εξαιρουμένου. Ο ένας συμπλήρωνε τον άλλον. Ας έρθει ο ίδιος ο Κώστας να το επιβεβαιώσει αν θέλει ή ο Αλέξης ή ας πιάσεις μία μία τις παρουσιάσεις απ' την αρχή να το διαπιστώσεις και μόνος σου. Αρκεί βέβαια σχόλια αυτού του τύπου να μην ήταν μέσα σε εκείνα που σάρωσαν τα εξώφυλλα, όπου δεν υπάρχουν πλέον. Μα δε θα μπορούσε να συμβεί διαφορετικά! Σε ότι αφορά τις δημοπρασίες, ξέρεις πολύ καλά πως αν βρω ποτέ κάτι θα έρθω να στο πω πριβέ, όπως έχω κάνει στο παρελθόν τόσο σ' εσένα όσο και σε αρκετούς φίλους εδώ μέσα. Μη σου πω ότι τις περισσότερες φορές βάζω εσάς προτεραιότητα, διότι αφενός εμένα δε μου περισσεύουν τόσα και αφετέρου θεωρώ υποχρέωσή μου να τα πάρουν φίλοι εδώ μέσα παρά κάποιον τυχάρπαστο έξω ή κάποιον έμπορο που ψάχνει να τα μεταπουλήσει. Παρόλα αυτά πρόσφατα έκανα την παρασπονδία μου και έκλεισα επιτέλους άλλα 27 τεύχη της "Anubis" που μου έλειπαν. :)  Να 'ναι 5-6 ακόμη που αναζητώ; Μετά πάω στους τόμους (αν κι εκεί έχω κάνει ένα καλό boost, ιδιαίτερα στα "DC Comics") και πάω προς τα πίσω ξανά.

 

Και κάτι που δε σχολίασα στον Δημήτρη... Δεν κάνω τον μεταπωλητή, δε μ' ενδιαφέρει καθόλου οποιαδήποτε εμπορική συναλλαγή πώλησης από πλευράς μου, ούτε πουλάω ποτέ κάτι δικό μου. Αυτό που μπορώ να κάνω άμα σου τα βρω, είναι να σου υποδείξω ποιος τα δίνει κι αν είσαι αρκετά σβέλτος, τα ελέγξεις με κάποιον τρόπο και σου κάνουν, θα είναι σα να τα απέκτησα ο ίδιος! Εάν τα είχα ο ίδιος, βέβαια, δεν υπάρχει κανένα ποσόν που θα με έκανε να τα αποχωριστώ. :)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17596
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3404 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  

Καπου εχουμε ξεφυγει απο το αρχικο θεμα.. 

Ελπιζω στην αυτονομηση του θεματος απο τους υπευθυνους

για να συνεχισετε εκει την κουβεντα σας:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.